THE FUNNY BOYS 1 NA HET LUTINEGOUD; HET IJZER. WOENSDAG 20 APRIL 1933 HET EERSTE SEIZOEN Een pracht staat van arbeid van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, DE RESTAURATIE YAN DEN GROOTEN KERKTOREN. ROTTE'S MANNENKOOR. LUCHTBESCHERMING VAN HET GASBEDRIJF. De tijd van de gilden herïeefd. J. H. WEYNS. In de Delftsche Poort te Rotterdam. PRINS PING PANG PONG. POLITIE-KORPSFEEST- Zeven politie ontspanningsvereen. werken samen. JUBILEUM L. J. MARTIJN. PAASCHTORNOOI VOOR SCHOLIEREN R.Y.B. OVERMAAS—H.D.V .S. PAASCHTORNOOI V.O.C. -x2s?f-? voÖ2~ e5.c.Ïb£ INBRAAK. CHUNG HWA HUI. BURGERLIJKE STAND. Dr. J. H. WAGENER. Een huldiging bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. DE R.K. ESPERANTISTEN. ROTTERDAMSCHE IJZER- EN metaal GIETERIJ v/h- A-- RADEMAKFRS. GRAALNIEUWS. VLAARDINGEN. Priem, 18 Th. v. d. Kuyl, 20 53 66 W. van Loon, 21 42 J. Rijnaard, 22 J. v. d. Gaag, 24 44 46 67 A. v. d. Berg, 29 30 32 A. v. d. Hoeven, 31 39 61 W. Bakker, 33 C. van Aken, 36 K. de Ligt, 40 J. Oosterberg, 45 52 A. de Ruiter, 58 62 A. Pronk, 64 J. v. cl. Windt, 68 A. Vooges. Gelost te 9,15 uur met N.W. wind en bewolkte lucht. Aankomst le duif 9.52.54 uur, 68ste duif 10.3.47 uur. gouden huwelijk- inbraak. binnengekomen Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest heeft het eerste seizoen na zijn reorganisatie van Genootschap tot Stichting voltooid, al thans volgens den oorspronkelijken opzet en het mag met recht terugzien op een pracht staat van arbeid. Alom in den lande wordt het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest gewaardeerd, dat niettegenstaande de zware financieele zorgen, toch met een niet ver flauwd idealisme en liefde voor de muziek zijn zaak doorzet. Gaan we de lijst van uitgevoerde werken na, dan werden in het afgeloopen seizoen ge speeld in totaal 64 componisten met 122 wer ken in 207 uitvoeringen, waarvan 16 Neder- landsche componisten met 21 werken in 44 uitvoeringen. Medewerking verleenden 48 solisten, waarvan 33 Nederlandsche solisten. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest speelde 17 concerten in de Doelen; 15 studio concerten voor de K. R. O.; 10 studio-concer ten voor de Phohi; één concert in Amsterdam, Brussel, Gouda en Schiedam. Pp een enkele uitzondering na werden alle concerten gedi rigeerd door Eduard Flipse. Voorts verzorg de het R. Ph. O. de begeleiding bij de uitvoe ringen van Koorvereenigingen te Rotterdam, Amsterdam, Dordrecht en Delft, het orkest werkte mede aan de buitengewone voorstel ling van Pijper's Symphonisch drama „Hale wijn" onder leiding van Eduard Flipse en aan den Zuid-Slavischen Kunstavond onder leiding van Josefowitz. Dit alles is alleen bereikt kunnen worden door harden arbeid. Even een indruk van deze arbeidsprestatie is wel gewenscht. In de 31 dagen van Maart 49 diensten te weten concerten of repetities, in Februari in tien dagen tijds 7 concerten met geheel verschil lend programma. En al die arbeid wordt ver richt met idealisme, maar voor een schamele belooning. De Stichting zou het natuurlijk gaarne anders willen, maar zij kan niet. De 75 heeren musici, die het Rotterdamsch Phil harmonisch Orkest vormen verdienen per >veek 15 tot 18. Waar moet dit geld vandaan komen? Van het subsidie van 132500 dat het Rijk voor dergelijke instellingen per jaar beschik baar stelt, blijft het R. Ph. O. verstoken; ten aanzien van de gemeente-subsidie tast men nog in het duister. De verhooging van 11000 op 15000 is wel door den Raad aangeno men, maar Ged. Staten hebben hun sanctie nog niet verleend. Feitelijk moet men er alleen komen met.... spelen. Nog enkele cijfers zullen duidelijke taal spreken. Ontvingen de 75 orkestleden tijdens het winterseizoen 193637 tezamen 13.227, in hetzelfde tijdvak van 193738 betaalt de Stichting 35.727. Behoudens een klein tekort kan de Stichting dit bedrag uit haar inkomsten voldoen. Dit alleen reeds moet onze groote waar deering hebben. Want veronderstel eens, dat het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest ge noodzaakt zou worden zijn concerten te sta ken, dan zou dit niet alleen beteekenen een groot verlies voor het muziekminnend pu bliek, maar tevens zou dit met zich brengen, dat de musici zouden worden overgeheveld naarMaatschappelijk Hulpbetoon. Dan kan men het R. Ph. O. toch beter een subsidie geven zoowel van Rijk als gemeen te, want gebeurt dit niet, dan bestaat er groote kans, dat het orkest, althans de leden toch ten laste komen van de overheid. Inmiddels is men niet bij de pakken blij ven neerzitten. Er is een klein tekort en met dit tekort wil men niet eindigen. De Rot terdammers zullen het tekort van het orkest moeten aanvullen. Het ware mogelijk ge weest dit bedrag door giften bijeen te bren gen, maar muzikanten hebben voor alles be hoefte om muziek te maken en ze willen het „tekort" zelf aanverdienen. Daarom wordt een Benefice-concert gege ven op Vrijdag 22 April a.s. in de Doelen, waarvoor zich een comité van aanbeveling heeft gevormd onder leiding van den burge meester van Rotterdam mr. P. Drooglever Fortuyn. De Rotterdammers zullen eerst nu eens kunnen toonen, dat zij prijs stellen op het behoud van hun eigen orkest. Dat Rotterdam blijve geven door geld en aanwezigheid, dit is ongetwijfeld een maxi mum eisch( maar een eisch, welke door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest mag gesteld worden gezien zijn prestaties.... presenteeren op Zondag 24 April in „Palace „De Greep van het Geweten", m.m.v. Leo de Vos, tenor. The Rhythm Kings verzorgen het gezellig samenzijn. Kaarten bij: M. J. Peters, Havenstraat 138, telef. 31338 en aan de zaal. Aanvang 8.15. Reel. 52756 10 Op het morgenavond in de Doelenzaal te geven concert van Rotte's mannekoor met medewerking van „Die Haghe Sanghers", waarbij Sophie BothHaas als soliste op treedt worden o.m. werken uitgevoerd van Diepenbrock, Schubert, Cuypers, Dusch en Buckne, het laatste werk voor dubbel man nenkoor met orgel bespeeld door Jos. Vran- ken Jr. De soliste zingt o.m. composities van Palestrina, Tsjerepnine, Bossi en Villa-Bos. L B. en W. stellen den raad voor op de be grooting i938 10.000 toe te staan voor het treffen van voorzieningen ten behoeve van het Gasbedrijf, zulks ter uitvoering van de Jjuchtbeschermingswet. Een Bremensch blad heeft zijn eigen Adamson, natuurlijk vergermaanscht. Daar om hebben ook de drie haren er het leven bij ingeschoten, want een van de kenmer kend Arische schedels iseen gladgescho ren hoofdhuid. Zindelijk is het in elk geval. Van dezen pasklaar op Duitschen leest ge- schoeiden Adamson zagen we niettemin on langs een aardig mopje. Hij nam een bijl van den wand en toonde dien met germaan- schen trots aan éen vriend, die op bezoek was. Met dezen bijl heeft een van mijn voor vaderen nog de Romeinen bevochten! zei hij en zette een hoogen borst op. De vriend keek verbaasd, want de bijl glom als een spiegel Ja, zei Adamson, je moet die dingen onderhouden. Verleden jaar heb ik den steel laten vernieuwen.... en verleden week den kling! Zóó grondig als de restauratie van den bijl is die van den St. Laurenstoren niet, maar dat er heel wat oude blokken steen door nieuwe worden vervangen, is zeker. En niet elk brokje zandsteen van den to ren zal binnenkort kunnen getuigen, dat het eeuwen-historie van onze goede stad heeft overschouwd. Het is een typisch bedrijf aan de Bagijne- straat, die het Groote Kerkplein met de Delftschevaart verbindt. Daar bevindt zich niet alleen de bureauruim'te, waarin de tee kenaars hun werk verrichten, becijferingen worden gemaakt en correspondentie wordt gevoerd, omdat zoo'n restauratie nu eenmaal beslommeringen eischt, waar de leek ver steld van staat, daar bevindt zich ook, op een aangrenzend open terrein, het domein van de handarbeiders, wier arbeid in staat is ons een idee te geven, van hoe het in de middeleeuwen was. De met riet gedekte bouwhut is trouwens volkomen in den stijl. Nog de kleurige kniebroek voor de ambachts lieden, het korte wambuis, de grillig ge vormde hoed.... en de illusie zou volkomen kunnen zijn. Hier liggen de groote brokken zandsteen. In de vele zomersche dagen, die Maart 1938 ons schonk, zaten de steenhouwers echter reeds buiten in de open lucht. Daar beu ken ze met hun eigenaardige beitels, wel ker vorm in den loop der tijden weinig ver andering heeft ondergaan, den buitenkant van de blokken steen, beitelen er gruis en klompjes af, net zoo lang, tot ze den vorm hebben, die conform de teekening moet pas sen in het gewonde lichaam van den Groote Kerktoren, geprofileerd of geornamenteerd. De lift, eigenlijk een onromantisch, zakelijk ding in deze antieke sfeer, zal het bewerk te blok steen omhoog brengen en dan eerst zal blijken, of de berekeningen juist zijn geweest. Heel het tempo van dezen arbeid rs eigen lijk niet van dezen tijd. Niemand trekt zich van den roep „Time is money" ook maar het minste aan, zoodat ook hierdoor de mid- deleeuwsche degelijkheid eenigszins bena derd wordt. De restauratie is immers een karwei van passen en meten, van ouderwet- sche metselkunst, waar geen revolutiebouw bij te pas komt. Behalve het vervoer per lift moet alles zóó in de middeleeuwen zijn toe gegaan. Dit biedt aan aannemers en uitvoerders een zekere bekoring, omdat het een terug grijpen beteekent in het werk van de gilden, dat interesse vroeg voor de détails in een mate, welke heden ten dage practisch on gekend is. Hoe lang Rotterdam nog tegen den omstel- gerden toren zal moeten turen? De arbeiders van het Bouwbedrijf, dat de restauratie heeft aangenomen, weten het antwoord niet te geven In dezen tijd van werkschaarschte maken zij er zich om begrijpelijke redenen niet druk om. De restauratie is een leg- puzzle en iedere steenlaag kan nieuwe ver rassingen brengen. Er moet gerestaureerd worden voor eeuwen en onze kindskinderen mogen geen slechten dunk krijgen over de twintigste eeuw. Maar dat men heusch niet stil zit, ervaart de nieuwsgierige journalist, die van maand tot maand eens een kijkje komt nemen. In de bovenzaal van de Delftsche Poort houdt J. H. Weyns een tentoonstelling van zijn werk. Men kan er de montere land schapskunst vinden, waarmee hij zich een reputatie verwierf, de oude boerderijen met wat groen en met plekken warm zonlicht, zooals hij dat telkens weer zoekt. Daarbij is er de schilderij met de lage huisjes in de ochtendschemering, die op de tentoonstelling van de Rotterdamsche Kunstenaars Sociëteit in het Museum Boymans hing. Maar ook eenig ouder werk heeft hij voor den dag gehaald. Een heel vroeg schilderij tje van een ouden muzikant, verdiept in de oefeningen met zijn instrument, is een ver rassing, zooals veel jeugdwerk van schilders, wier latere ontwikkeling langs den weg van een al te gemakkelijk impressionisme is ge gaan. Over die latere ontwikkeling bij Weyns behoeven wij niet te schrijven: zijn werk is bekend genoeg. Vermelden wij alleen nog, dat deze tentoonstelling zich niet beperkt tot de veelvuldig herhaalde onderwerpen. Be halve het vroege werk (met ook nog een fijn portretje van des schilders moeder), zijn er schilderijen, die den kunstenaar weer eens van een anderen kant doen kennen, zooals het stadsgezicht uit Bazel, dat zoo ge voelig van kleur is, en eenige klare en fris- sche aquarellen, nog geheel in die spontane en karakteristieke waterverf-techniek, die thans ten onrechte zooveel minder beoefe ning vindt. Als geheel een tentoonstelling, die weer eens laat zien, dat deze bejaarde maar altijd vitale schilder „er nog is". JAN N. Wij herinneren er gaarne aan, dat Vrij dagavond (aanvang 8 uur) een opvoering zai gegeven worden van het bekroonde werk „Prins Ping Pang Pong in het Zomerkamp". De voorstelling wordt gegeven in .Palace" aan den Botersloot en wordt door de afd. Kruisvaart der K.J.C. H. Laurentius verzorgd De groote ijver en nauwgezetheid waarme de deze jeugd het stuk heeft ingestudeerd rechtvaardigen belangstelling. Een bonte avond, bedoeld als een ieder jaar terugkeerend korpsfeest, hebben de ge zamenlijke politie-ontspanningsvereenigin- gen georganiseerd en omdat zooveel moge lijk alle korpsleden tegenwoordig moeten kunnen zijn, werd hij over twee dagen gisteren en vandaag verdeeld. Vanavond wordt dus, eveneens in „Palace", hetzelfde programma uitgevoerd. Bont was het: dames-, mannen- en kin derzang, sport, tooneel, mandoline- en har- moniemuziek. Daar wees ook namens de sa menwerkende organisaties de heer R. Ra- vensteijn op in zijn openingswoorden, waar bij hij tot zijn leedwezen mededeelde, dat mr. L. Einthoven, de hoofdcommissaris, de zen avond verhinderd was aanwezig te zijn. Spreker wekte op tot meer steun in den vorm van lidmaatschap ,of donatie. Om het idee van samenwerking nog dui delijker te demonstreeren, had de heer A. Woudstra een korpslied gedicht, hetwelk door den heer W. J. van Santwijk Jr. werd getoonzet en door Thom Adee voor harmonie bewerkt. Na een kleine repetitie met de har monie en het kinderkoor, kort de stampvolle zaal dit lied meezingen. Achtereenvolgens traden nu op de Politie- Harmonie-vereeniging „Hermandad", onder directie van den heer Thom Adee vooral de wals La Husarde werd perfect uitgevoerd het kinderkoor „Cantabile", directeur W. J. van Santwijk Jr., welks optreden het publiek bovenmate waardeerde de sport- vereeniging „Hermandad", die onder leiding van den heer T. v. d. Most fraaie oefeningen liet bewonderen, de Mannenzangvereeniging, eveneens van dien naam, welke een Hol- landsche en een Duitsche compositie ten ge- hoore bracht, de Tooneelclub „Ondersteu ning", welke een vlotte vertolking gaf van „Het Spook van Cambrooke-Castle", een mysterieus géval, van P. J. Dorrenboom, en ten slotte het Politie-dameskoor „Cantabile" en de Mandolineclub „Energico", directeur W. J. C. de Ruiter. Het applaus na ieder nummer was welverdiend. De avond werd besloten met een gezellig dansje-na. Op 17 April was het 40 jaar geleden, dat de heer L. J. Martijn bij de toenmalige R.T.M. in dienst trad. Op het privékantoor werd de jubilaris ont vangen door den directeur dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, die hem in waardeerende woorden toesprak. Daarna was er een receptie ten huize van den jubilaris waar hij door den heer A. M. Verschoor, hoofdcontroleur R.E.T. en voor zitter van den 'bond van Chefs op zeer harte lijke wijze werd toegesproken. Een fruitmand werd aangeboden. Hierna voerde de heer A. L. Muntenaar, hoofdcontroleur R.E.T. het woord die na mens alle collega's een kamerlamp aanbood en den jubilaris nog veel gelukkige jaren te midden van zijn gezin toewenschte. IM* wiÈÊÊiÊÈtÈÈËm£& Een groep personen uit Zaandam en Castricum hebben het plan opgevat om het wrak van den ongeveer 48 jaar geleden op het strand geworpen Duitschen monitor „Salamander" te lichten. Het wrak ligt voor de kust ter hoogte van Bakkum. De voorbereidende werkzaamheden zijn aangevangen; zoo is men o.m. bezig met het bouwen van een waterdichte cabine, waarin een 80 P.K. Diesel motor komt met zandzuigmotor. PAASCHTORNOOI SPARTAAN. Vrijdag a.s. zal door de bekende Sportver- eeniging „Spartaan" op de terreinen van den R. B. v. L. O. aan den Kromme Zandweg, het jaarlijksche Paasch-tornooi van onze ka tholieke lagere scholen van Rotterdam-Zuid plaats vinden. De inschrijving hiervoor is ook nu weer zeer groot, zoodat er zelfs in twee afdeelingen gespeeld zal worden. Aan spanning zal het ongetwijfeld niet ontbreken, daar de school aan de Chr. de Wetstraat 35 reeds in 1936 en 1937 op de wisselbekers beslag legde. Alle jaren mocht dit tornooi zich in een groote belangstelling verheugen, reden, dat ook dit jaar veel pu bliek wordt verwacht. Het programma van de A-afdeeling begint reeds om half 10, dat der B-afdeeling om 10 uur. Deelnemers voor de A-afdeeling zijn de scholen: Chr. de Wetstraat, Putschelaan, Tuindorp, Charlois, Strevelsweg, Katen- drecht, Oranjeboomstraat. Deelnemers voor de B-afdeeling zijn: Chr. de Wetstraat, Putschelaan, Tuindorp, Char lois, Strevelsweg, Oranjeboomstraat. Was de vorige jaren steeds als intermezzo de wedstrijd: leeken tegen broeders, een ko mische noot, ook dit jaar staat iets derge lijks te wachten. Men verwacht een groote publieke be langstelling. Spartaan heeft met het organi- seeren van dit tornooi ieder jaar zeer veel vrienden gekregen. Dat ook dit jaar zulks het geval moge zijn. OP VACANTIE NAAR NEDERLAND. Een 800-tal Engelsche schoolkinderen vertrok op ticeeden Paaschdag van Londen naar Nederland, waar zij hun 'pacantie zullen doorbrengenEen vroolijk groepje op het Liverpoolstreetstation, Gisteren zijn de wedstrijden van het Paaschtournooi, uitgeschreven door den Rotterdamschen Voetbalbond, voortgezet. De uitslagen zijn: Catagorie I: Groep A: terrein Abr. van Stolkweg: ZeevaartschoolH.B.S. Schiedam 14, Chr. H.B.S. HenegouwerpleinKweek school Veemarkt 03, H.B.S. Hofstedestraat Rotterd. Lyceum 51, Kon. Wilh. Kweek schoolMarnix Gymnasium 10. Categorie I: Groep B: Abr. van Stolkweg: H.B.S. Hofstedestraat 1—Chr. H.B.S. Hene gouwerplein 90, Chr. H.B.S. MareEras mus Gymnasium 61, SchiedamH.B.S. Libanonstraat 08, H.B.S. Oud Beyerland H.B.S. Afrikaanderplein 1 26, H B.S. BergsingelH.B.S. Afrikaanderplein 2 24, H.B.S. 's GravendijkwalChr. H.B.S. Vlaar- dingen 3—0. Bijgeloot HB.S. Oud Beyer land. Categorie I: groep C: Abr. van Stolkweg; H.B.S. LibanonstraatAmbachtsschool Tam boerstraat 3—1, Chr. H.B.S. Henegouwer pleinH.B.S. Hofstedestraat 1 22, Hof stedestraat wint met strafschoppen, H.B.S. BergsingelAmbachtsschool Hillevliet 03, H.B.S. Afrikaanderplein—HB.S. Schiedam 30, Ambachtsschool BeukelsdijkH.B.S. Hofstedestraat 2 6—2, H.B.S. Libanonstraat —H.B.S. 's Gravendijkwal 03. Bijgeloot H.B.S. Schiedam. Categorie I: Groep C: Abr. van Stolkweg: Amb. school Beukelsdijk 1H.B.S. Hofste destraat 21, H. B. S. SchiedamChr. H.B.S Mare 70, Amb. Beukelsdijk 2 H.B.S. Libanonstraat 00. Amb.school Beu kelsdijk 2 wint met strafschoppen, Amb. school TarnbourstraatChr. H.B.S. Heneg. plein 00, Chr. Heneg.pl. wint met straf schoppen, Chr. H.B.S. Vlaardingen—Erasm. Gymn. 44. Erasm. Gym. wint met straf schoppen. Categorie II: Groep B: terrein Kromme Zandweg: U.L.O. Jagerstr.U.L.O. Zwarte- waalstraat 03, U.L.O. Ruivenstraat U.L.O. Huismanstraat Schiedam 06. Categorie II: Groep C: terrein Kromme Zandweg: U.L.O. GashouderstraatU.L.O. Singel Schiedam 12, U.L.O. Boschpolder- pleinU.L.O. Slagerstraat 11, U.L.O. Boschpolderplein wint met strafschoppen. Categorie II: Groep D: terrein Kromme Zandweg: U.L.O. EricapleinU.L.O. Hille vliet 1 60, U.L.O. Hillevliet 2U.L.O. Sin gel Schiedam 20. Categorie III: terrein Kromme Zandweg: School ZinkestraatSchool Kerfkakersstr. 0—1„ St. Don. BorcoschoolSchool Hudson- straat 43 31. De wedstrijd Overmaas—H.D.V.S. voor de pro motie- en degradatie-competitie in afdeeling II. wordt Zondag in het Feijenoord-Stadion te Rot terdam gespeeld. De uitslagen van het jaarlijksche Paaschtor- nooi, dat V.O.C. op haar terrein onde. Over- schie organiseerde, luiden: n lsgersberg M: D"j S°" nus—Xerxes 2—2: V.O.C. R.r.L. U—.i, D.J.S.— Hillegersberg 0 3. Den afgeloopen nacht is er ingebroken bij de N.V. Hollandia Goederenhandel aan de Gedempte Botersloot. Men heeft zich aan d- achterzijde via een brandgang aan de Eerste Lombardstraat, toegang verschaft. De brand kast werd opengescheurd en een bedrag ad 50 gulden werd meegenomen. Het bestuur van de Chineesche studenten- tenvereeniging in Nederland Chung Hwa Hui is met ingang van heden 19 April samenge steld uit de heeren: Mr. The Boen Hwan, voorzitter; Njo Tiong Kwan, secretaris; Tan Tjing Wie, penning meester; Tan Hay Siang eerste commissaris; Que Keng Hong, tweede commissaris. Aangiften van 15 April 1938. BEVALLEN: G. Pols geb. v. Kooij z. M. J. G. Galle geb. Duchateau d. K. Davidson geb. v. Tjjn d. A. v. Doorn geb. Schniermanni z. J. H. Serné geb. Franken z. A. H. Reys geb. Termijn z. W. J. F. M. A. Exler geb. v. d. Zyden d. M. M. de Zwart geb. Vermeire d. H. J. Ehlers geb. v. d. Donker z. A. L. Sch|jvens geb, Tysebaert z.J. N. Reijnhoudt geb. Elenbaas z. M. Berkouwer geb. Voosluys z. C. Munnikhuis geb. Ridder z. C. T. M. v. Gij ten heek geb. v. IJzendoorn z. P. C. den Bleeker geb. Pijl d. J. E. Meulenkamp geb. de Waal d. A. E. C. C. v. d. Brenk geb. v. d. Driessche d. a. v. d. Berg geb. Eijken d. W. A. v. Honk geb. Knuppel d. C. Ver geer Berrevoets d. m. J. v. d. Veeke geb. Smits z. D. Gerritsen geb. v. Dam d. I. E. v. Zuthem geb. Haberkorn z. E. G. Eldering geb. v. Veenhuijzen z. p. m. v. Gelder geb. v. d. Hart z. A. C. v. d. Vis geb. Rosbergen z. C. M. v RtjswUk geb. v. d. Berg d. M. A. Ririx geb. Fuchs d. OVERLEDEN: S. Mol wedr. van R. van Gigh 91 j. N. J. v. d. Scheer wedr. van A. van Haren 71 j. D. Douwens m. van M. P. Posthuma <11 j. J. S. de Bree m. van A. de Kwaadsteniet 65 j. J. M. v. Rijsbergen wede. v. H. Cornelisse 70 J. C. Sorgedrager m. van C. Allard 26 j. L. Joosse vr. van C. stolk 63 j. J. J. Landa m. van M. E. Toussa 62 j. D. v. d. Hoeven wedr. van D. M. Muller 52 j. J. Goudriaan wedr. van F. Dekker 72 j. W. Vromans wedr. van W. P. van 't Noordende 71 j. A. J. J. de Blok d. 4 j. D. Sorgdrager vr. van C. W. C. J. Diercks 67 j. j. v. Doorn vr. van P. A. v. d. Wiel 65 j. E. S. Frank ongeh. vr. 57 j. Voorts als levenloos aangegeven kind: A. v. d. Haven geb. Goris d. L. C. Wouda geb. Albert z. A. Tuppert geb. Kerkdyk z. M. E. de Boer geb. de Bruijn d. Aangiften van 16 April 1938. BEVALLEN: A. C. Barg geb. Doeleman d. A. C. S. v. d. Merwe geb. v. Eysden z. H. Arends geb- Kolb z. M. W. Mittertreiner geb. Bruker z. D. J. v. Engelen geb. Hoogen- boom d. H. v. Beek geb. Tuk z. L. M. Schippers geb. Letterie z. G. Moerkerken geb, Kwadyk d. M. Kalt geb. Vis z. J. Jansen geb. Tuinman z. M. P. v. Ent geb. Schaap d. J. M. Luyten geb. Grashorn d. S. Baan en S. v. Avesaat J. Telling en A. Westhoft geb. Kruithof! d. J. Verwey geb. Jonker d. A Cl v. Dongen geb. Kwantes z. I. C. v. d. Stolpe geb- Viiyn z. - M. C. v. Osch geb. de Klein z. L. A. v. d. Heuvel geb. de Vries z. P. v. Oosterhout geb. Boelee z. M. K. Kareis geb. Bruggeman d. C. M. Buil geb. Peters d. A. A. Kersting geb. v. Aken d. M. A. J. Hage geb. Visser d. en z. B. Taling geb. Boer d. H. P. Hendriks geb. Jacobs d. A. Oosters geb. Kooiker d. E. C. Breedveld geb. de Vogel z. J. H. Lombaard geb. Buschman z. T. Koppennol geb. de Kwaadsteniet z. M. Groene- veld geb. v. d. Graaf d. J. G. de Vogel geb. v. Hillo d. N. Vos geb. Henderson d. C. v. Komen geb. Vos d. OVERLEDENA. Vryenhoelc wede. v. G. de Wit 84 j. J. G. J. v. Heijzen m. van P. Polder vaart 59 j. C. v. Beekum m. van H. Dijkgraaf 73 J. A. Abel m. van A. C. M. v. d. Weyden 72 j. C. G. Stello ongeh. vr. 18 j. C. J. Menke wede. van J. N. A. v. d. Boogaard 64 j. H. M. Zaat m. van A. Planken 70 j. J. A. Persson burg. staat niet bekend 62 j. G. Rynaard wede. v. L. v. Voorene 79 j. J. L. P. Govaart m. van A. P. Wander 38 j. D. de Zeeuw vr. van A. Breedveld 60 j. C. Diederik ongeh. vr. 91 j. H. J. Rodrigues m. van G. A. Kierewetter 48 J. w. A. Uhlenbroek wedr. v. M. C. Krijgsman 63 j. Aangiften van 19 April 1938. BEVALLENA. de Zoete geb. Hofland z. M. Kik geb. v. d. Gyze z. K. L. de Kok gebj v. d. Does d. A. Metseke geb. de Ruiter z. E. Carpentier geb. de Goede z. P. K. E. de Mes geb- de Vos Burhart d. G. v. Krie ken geb. Eilering d. G. S. Gustafsson geb. Klootwyk z. M. C. Kooy geb. Pack d. T. Hersman geb. Lesierse z. M. Sluijter geb. Hogedoorn d. P. Brodmann geb. Iwanier d. J. Hoornweg geb. v. Veen d. J. O. v. Herlc geb. Bokhout z. A. E. de Haan geb. v. d. Beek d. N. de Lange geb. Hordyk z. S. Bots geb. Trytel z. H. F. Admiraal geb. Kemp d. D. de Vos geb. Hoekstra d. A. Bouw man» geb. Ensie d. M. J. A. Kaartsteker geb. Jansen d. A. Slaa geb. Vogelenzang de Jong d. F. Velthoven geb. Schram z. M. Cha- rite geb. de Jong d. K. Visser geb. Olree d. J. v. Marie geb. den Boer z. P. H. Ratte geb. v. Aggelen z. M. A. Perik geb. ter Horst z. J. J. Heijkoop geb. Arts z. J. W. uythoven geb. Langerak d. A. Kapteijn geb. Palsgraaf d. L. Brouwensteyn geb. Philips d. G. v. Luyk geb. Wielard d. A. Schoof geb. Vley z. J. C. Vrijenhoff geb- Stierman z. M. C. Söeterboek geb. Bots z. A. Meyer geb. Hoogendoorn d. L. Noijons geb. v. Nim- wegen z. M. J. Sohafer geb. Nyhuijs d. N. C. de Haan geb. Klop d. J. F. Verhagen geb. v. Deurzen z. G. Kage geb. Lobstrater z. J. Siega geb. Verschoor d. A. Andeweg geb. v. d. Schoor z. A. v. Sluis geb. Pie- terson d. M. W. Fheyffer geb. Schoonmade •d. C. A. v. d. Zee geb. Furman z. G. Klompenhouwer geb. v. Ree z. C. v. Goch geb. Bartels d. W. F. Dekkers geb. Schaay z. P. Slomp geb. v. Hengel d. W. Beens geb. Schmidt z. S. v. d. wiel geb. d. Arens d. L. Molendijk geb. Eibers z. W. G. J. v. Winden geb. Jerphanion d. C. v. Golden geb. v. Duyl d. C. v. Grondelle geb. Dekker z. W. Ameling geb. Brus d. A. H. Baris geb. v. Krimpen d. A. Wolters geb. v. Veen d. C. M. Lagendijk geb. de Looff d. B. Reedyk geb- Gouzy d. E. S. Wels geb. Visser z. C. Thyssen geb. V. d. Made z. A. Quartel geb. v. Pelt d. E. Smits geb. Breitner z. W. M. F. Verhagen geb. Diederiks z. J. de Widt geb. Ehbel d. M. F. Rulls geb. Hulsker d. M. A. C. Copier geb. Steynen d. M. P. Schouten geb. Oversloot d. J. Kranse geb. Vos d. p. H. C. Stedehouder geb. Serierse z. OVERLEDEN: G. v. d. Lei, vrouw van A. v. Oosten 41 j. j. v. d. Grient man van E. Sny'ders 55 j. M. Stakenburg, vrouw van J. Mieloo 53 J. E. J. Hoekwater ongeh. vr. 81 j. J. Bosch, man van j. Verbiezen 74 j. J. Ie Clercq, man van L. C. v. d. Zande 62 j. E. W. Jonkers, vrouw van H. v. Harten 71 j. w. Broos, vrouw van J. Binnendijk 72 j. J. Molders, man van B. F. Lupgens 80 j. P. H. L. Jamin, man van J. J. H. Peiger 59 J. B. de Held wede. van M. J. L. v. d. Ree 82 J. C. V. Driel dochter 2 j. J. v. d. Ham, vrouw van J. v. Wijk 58 j. R. Plas, vrouw van R. L. v. d. Woude 68 j. N. Gyzemyter, wede van G. H. Deege 91 J. M. v. d. Putten, gesch. vrouw van E. E. Reinacher 48 j. A. Verschoor, zoon 3 j. E. v. d. Horst, wedr. van H. v. Kloeten 94 j. M. Braun, wedr. van M. E. Scharff 73 j. G. J. C. Geerlofs, vrouw van W. J. v. Zuyien 47 J. J. Koekoek zoon 3 d. F. v. d. Schoor, wedr. van C. Smitshoek 67 j. S. M. Buytendyk vrouw van C. Noort- hoek 77 j. M J. Michels, wede. van C. de Langen 71 j. F. J. Noyen wedr. van M. C. Jeukens 80 j. H. N. T. Hoppener dochter 10 j. A. ter Waarbeek, wede. van L. Jansen 62 j. W. K. v. d. Heuvel, dochter lj. T. Markus, man van J. de Otter 69 j. A. P. W. Korvers, wede. van J. v. Eek 79 j. M. F. Burk, wede. van J. L. Kalishoek 80 j. D. W. Metscher vrouw van W. D. Nicolaij 74 j. J. v. Essen, man van J. v. d. Loo 26 j. J. d® Leeuwe, ongeh. man 47 j. B. J. Kranendonk ongeh. vrouw 17 J. Voorts als levenloos aangegeven kind van G. Kievit geb. Fekkes z. G. V. Krieken geb. Eilering z. Op 22 April a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat dr. J. H. Wagener tot arts werd bevorderd. Vooral op het gebied der tuber culosebestrijding heeft dr. Wagener zich onderscheiden. Een comité heeft zich gevormd om aTien bijeen te brengen en gezamenlijk dr. Wage ner in een feestelijke bijeenkomst op 22 April des namiddags te 3.30 uur in den foyer van de Doelenzaal Coolsingel, te hul digen. Een reorganisatie voltrokken. In verband met de groote verspreiding van de wereldhulptaal Esperanto onder de Rot terdamsche katholieken is een reorganisatie van het Esperantlstisch clubleven wenschelijk gebleken. Op de gemeenschappelijke bestuursverga dering van de bestuursleden van alle te Rot terdam bestaande R.K. groepen besloot men tot de vorming van een centraal bestuur. De leden van dit centraal bestuur worden ge kozen uit en door de bestuursleden der af" zonderlijke groepen naar verhouding van h® ledenaantal. Alle R.K. Esperanto-groepen zijn thans ondc gebracht in de R.K. Esperantover- eeniging „La Katolika Stelo". Het Centraal Bestuur staat onder praesi- dium van den heer A. C. van Ingen en wordt ter zijde gestaan als Geestelijk Adviseur door den welbekenden pionier en promotor van de R K. Esperantisten den Weleerw. heer Call- Preller O.P. Met het secretariaat en de afdeeling 1(j~ paganda werden onderscheidenlijk balast de heeren J. Ellers, Speelmanstraat i:u en H. Smits, Zaagmolenstraat 193, welke heeren zich blijven beschikbaar stellen voor het ge ven van inlichtingen op het gebied der we reldhulptaal Esperanto. Aan het jaarverslag over 1937 der Rotterdam sche IJzer- en jMefaalgieterij voorbeen A. Rade makers ontleenen wij het volgende: Onze fabriek is gedurende het geheele jaar ruim van werk voorzien geweest, zoo zelfs, dat een uitbreiding van de fabriek en de machine- installatie, waaraan trouwens reeds eerder be hoefte was gevoeld, allengs noodzakelijk bleek te zijn- Dank zij onze gunstige kasposltie, nog ver sterkt door de uitgifte eener 5 pet. obligatie- leening ad 200-000, hebben wij deze uitbrei ding nog grootendeels in het afgeloopen boek jaar tot stand kunnen brengen. De capaciteit onzer fabriek is hierdoor aanzienlijk vergroot, hetgeen met name voor onze afdeeling Tand wielen- en Machinefabriek, in verband met de vele ontvangen grootere opdrachten, gunstige perspectieven opent ten aanzien van het thans loopende boekjaar. De financieele uitkomsten van ons bedrijf over het afgeloopen jaar zijn bevredigend te noemen. Det totaal der baten bedraagt, zonder nog rekening te houden met het Onverdeeld Winst- saldo A. P. 221.580 (144.340). In mindering hiervan komen de Algemeene Onkosten, Salarissen, Intrest, enz. te zamen 90.112 (75.681) bedragende, waarna een winst vóór afschrijvingen resteert ad 131.468 (68.659). Voorgesteld wordt voor afschrijvingen en extra-afschrijvingen te bestemmen 94.871 (53.300), waarna, met inbegrip van het onver deeld Saldo A. P. ad 3-8io (39) de voor uit- deeling beschikbare winst 40.407 (15.398) be draagt.. Voorgesteld wordt deze als volgt te bestem men: Aandeelhouders 6 pet. (2 pet.) dividend 30.000; Houders van Oprichtersbewijzen 185,31 per stuk 741; Commissarissen 741; Reservefonds 741; Dividend- en Tantième belasting 4.184 Onverdeeld saldo, naar nieuwe rekening 3.999. Vrijdagavond feestelijke Volkszangavond in het clubhuis, Schiekade 93. Alle leden van de Volkszangclub worden verwacht om 8 uur. POSTDUIVENVER. DÉ ADELAAR. Met 271 duiven in concours werd .een wed vlucht gehouden van Roosendaal (afstand 45 K-M.) De uitslag luidt als volgt: 1 41 C. Pille, 2 35 63 Gebr. Kauffeud; 3 7 26 Joz. Lucieer; 4 9 34 43 H. Priem; 5 16 25 57 L. de Ligt; 6 55 D. Vink; 8 28 g4 56 Gebr. van Toor; 10 51 60 L. Moerman; 11 27 J. Vink,, 12 19 23 59 J. Hoogendam, 13 17 65 M. Leegh- "Water; 14 it g. jgfrëiHi, i» .t <*rw' op Maandag 25 April a-s- hoopt het echt paar H. Woensdregt—Struys, wonende le van Leyden Gaelstraat 8, alhier, zijn gouden hu welijksfeest te vieren. 40-JARIG JUBILEUM Morgen zal de heer KI. v. d. Borden al hier den dag herdenken, dat hij vóór 40 i aar'in dienst trad bij de Hollandia, Holland- sChe fabriek voor melk en voedingsmiddelen alhier. Ingebroken is in de voetbalkeet van V.F.C. aan den Groeneweg. Door verbreking van 'n ruit heeft men zich toegang verschaft en zich te goed gedaan aan fleschjes limonade. Ver der worden vermist reepen chocolade, koeken en pakjes verband. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Maasburg met 10.569 ton erts; Catharine Mader om 6300 ton kolen te laden; Mabuhay 3 met 8250 ton erts. Aan de Nieuwe Matex N.V. is gearriveerd het Ned. stoom schip Janny met 700 ton sardine-olie en om 500 ton traan te laden voor Noorwegen. VLAARDINGSCHE GEZONDHEIDS KOLONIE. De Schiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" zal op Donderdag 28 April a.s. des avonds te kwart over acht uur in de zaal Harmonie een opvoering geven van „Hoog Spel",, tooneelspel in drie bedriiven van A. J. Liepman, ten bate van de Vlaardingsche Gezondheidskolonie. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Maart 1938 werd aan het Postkantoor te Vlaardingen op spaar bankboekjes ingelegd 34.065,25 en terugbe-- taald 24.967,07. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 9098,18. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 33. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes, zoon van G. Vroegh en N. van der Lee, Callenburgstraat 30 Lijntje, dochter van M. v. d. Velden en J. E. Storm, Heemraadstraat 20 Hendrik A., zoon van H. H. van Kooij en B. B. van Leeu wen, Rembrandtstraat 2 Martinus, zoon van M. v. d. Pijl en J. van Diejen, Rijkestr. 7 Ide, zoon van A. Rietveld en M. Koffe- man, Dirk Schaferstraat 15 Liedeweij, dr. van J. de Goede en E. Hoogstad, 2 v. Leijden Gaelstraat B Willem B. M., zoon van H. Brons en f. de Jong, Dr. Abr. Kuijperstr. 97 Alida, dochter van G. Langbroek en S. van Toor, aan boord Sawal Simon, zoon van S. J. Swaneveld en A. Hakker, Vettenoordstraat 17 Arie, zoon van P. Heijndijk en E. G. Smeets, Aert van Nes straat 5 Hendrika E., dochter van H. den Breems en A. E. Hofman, de Ruijterstraat 24 Neeltje, dochter van A. Davidse en C. J. Baas, Boterstraat 8 Jansje, dochter van G. J. v. d. Slot en J. van Gelderen, Tromp straat 26 Jan K., zoon van K. Bot en M. J. Baljeu, Huijgensstraat 40. OVERLEDEN: Johanna Kal, 99 jaar, wed. van A. Bakker, Emmastraat 71 Willem Schouten, 67 jaar, wed. van G. J. Schreij, Binnensingel 8 Komelia P. van Dorp, 57 jaar wed. van G. Benjert, Eendrachtstr. 99 Adrianus de Goede, 47 jaar, echtgen. van T. v. d. Hoek, Oosterdw.straat 6 Jannetje van Loon, 4 jaar, Haydnstraat 25. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2