MAANDAG 2 MEI 1938 ALTAARWACHT VAN SINTE ROSALIA. L yiering1 van het koperen jubileum. HET GOUDEN FEEST DER SINT BRIGITTA-VEREENIGING. RESULTATEN VAN „HOUT VAART" VERBETERD. ZILVEREN PRIESTERFEEST. ROTTERDAMSCHE VEREENIGING VOOR KATHOLIEK ONDERWIJS. R.K. LYCEUM YOOR MEISJES. JONGETJE UIT HET WATER GERED N.V. H. VAN DAM. Hoop dat de resultaten over 1938 niet al te zeer zullen tegen- vallen. Opvoering van Sophocle's „Antigone VLAARDINGEN. MAASSLUIS. f r ,JL INBRAAKJE. ii GEMEENTERAAD. EEN REEKS DIEFSTALLEN. „ROOMSCH TOONEEL" TE ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MIJ ONGEVALLEN. NEDERLAND5CHE PENSIOENEN. J. E. FRITZ HIRSCH OPERETTE. „Die lustige Wit we". Burgerlijke stand vl. ambacht. HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. 30 April was het 12% jaar geleden, dat een wacht werd gevormd voor de bewaking gedurende den nacht van de Sinte Rosalia, Rotterdam's oudste katholieke kerk. In trouwe volharding heeft sindsdien de wacht zijn taak vervuld. Er zijn er in den loop van deze 12% jaar natuurlijk uit dit legioen verdwenen, door sterven, door ver huizing buiten de stad, doordat de verplich tingen op den duur te zwaar werden. Maar wanneer er open plaatsen kwamen in dit honderd man sterke wachtkorps, dan ston den toch altijd weer anderen klaar deze in te nemen. Maar een kern van 25 man heeft van de oprichting af, dat is bij een maan- delijksche nachtwake 150 malen, trouw zijn vrijwillig opgenomen verplichting vervuld. Dit is zeker een prestatie, welke er mag zijn. Voor feestviering was dan ook alle reden. Deze is, gelijk we reeds meldden, Donder dag ingezet met een triduum voor de leden, dat werd gegeven door pater Caecilius Pee- .ters O.F.M. uit het klooster te Woerden. Zondagmorgen te 9 uur werd door den geestelijken leider van de Altaarwacht, pa ter J. A. Nieuwstad O.F.M. de H. Mis opge dragen tot intentie van de levende en over leden leden. Qnder de H. Mis, die door zoo goed als alle honderd leden werd bijge woond, werd door pater Peeters een geza menlijke voorbereiding en dankzegging ge houden bij de algemeene H. Communie. Na afloop van de H. Mis vereenigde men Zich in de groote zaal van het parochiehuis, waar den leden een feestelijk ontbijt wacht te, aangeboden door het kerkbestuur. Door het feestcomité, dat de viering van het koperen jubileum heeft georganiseerd, werd een fraaie voorzittershamer aangebo den, terwijl door leden van .de le Dinsdag avondclub werd geschonken de vloerbedek king voor het wachtlokaal, dat door de zor gen van pastoor en kerkbestuur weer geheel is opgeknapt. De voorzitter van het comité, de heer van Mil, bood verder nog den voor zitter der vereeniging, den heer A. Stoopman een zilveren potlood als aandenken aan. Ook werd nog een gecalligrafeerde gedenkplaat met de foto's van de tweee geestelijke leiders pater J. van Eijsden z.g. en pater J. A. Nieuwstad aangeboden. De serveerende da mes offreerden een bloemstuk, terwijl een telegram van gelukwensch werd ontvangen van de zustervereeniging „St. Augustinus" uit Amsterdam. Tot besluit van de kerkelijke viering werd Zondagavond een solemneel lof gecelebreerd waaronder de triduumleider, pater Peeters in zijn slotpredikatie nog eens het verdien stelijk werk van deze mannen in het licht stelde En daarna kwamen de leden met hun da mes bijeen in de groote zaal van het pa rochiehuis om op een gezellige soiree, een echt familiefeest, het jubileum met gepaste vroolijkheid te vieren. De geheele geestelijk heid der parochie, met past. F. J. Zantvoort aan het hoofd, woonde deze intieme feest viering bij, die werd geopend door voorzitter A. Stoopman. Onder de aanwezigen merk- - ten wij ook op den oud-voorzitter, den heer M. van Stapele, die tegenwoordig jn den Haag woont en den heer A. L. van Zijp, een der oprichters, die de eerste bijeenkomst, waarin tot de oprichting van de Altaar- wacht werd besloten, heeft geleid. Namens pater en kerkbestuur heeft pas toor Zantvoort dezen avond openlijk hulde gebracht aan het werk van de Altaarwacht en zijn waardeering uitgesproken voor het opofferend werk, door de leden in al die jaren zoo getrouwelijk verricht. De 25 leden die van de oprichting, af lid zijn geweest, ontvingen hierna allen uit de handen van den geestelijk leider, pater J. A. Nieuwstad een fraaie foto van het prach tige presbyterium der Sinte Rosaliakerk met persoonlijke opdracht. Een waardevolle herinnering en erkenning voor hun werk Het verdere gedeelte van den avond, was gewijd aan de vroolijkheid en gepaste ont spanning. met het optreden van het gezel schap van mr. Carter, die als inleiding van zijn zeer gevarieerd programma, dat met bijval is ontvangen, een door hem opgeno- men film vertoonde van het bestuur en het feestcomité van de Altaarwacht tezamen met den pastoor en het kerkbestuur der kerk. Deze beelden, alsmede de portretten van den overleden geestelijk leider pater van Eijsden, van pastoor B. van Giesen, van pastoor B. Geeve en van den rustenden en tegenwoordigen pastoor werden door de zaal luide toegejuicht. In prettige én opgewekte stemming zijn de leden en hun huisgenooten, op gulle wijze door het feestcomité onthaald, nog langen tijd bijeengebleven. De presidente ontvangt „Pro Ecclesia et Pontifice". In de parochie van St. Antonius Abt (Delfs- haven) herdacht gisteren de St. Brigitta-Ver- eeniging haar gouden bestaans-jubileum. De plechtige Hoogmis werd des morgens om 9 uur opgedragen door den zeereerw. heer pastoor der parochie tot intentie van de jubl- leerende vereeniging, welke kerkelijke plech tigheid werd gevolgd door een gemeenschap pelijk ontbijt. Aan de presidente mevrouw de wed. C. VuylstekeDolk, werd het gou den kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uit gereikt. Des middags recipieerde het bestuur van de jubileerende vereeniging, op welke recep tie o.m. kwam de hoogeerw. heer deken van Rotterdam, kanunnik J. W. van Heeswijk. Ter gelegenheid van zijn zilveren priester feest droeg pater dr. Ant. Bernaerts O.F.M., leeraar aan het R.K. Lyceum te Rotterdam, aan het fraai versierde altaar van de H. Hartkerk in het Kleverpark te Haarlem, waar hij vele malen assistent is geweest, Zondagmorgen een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door pater dr. Cass. Hentzen O.F.M., pastoor der parochie als presbyter assistens, pater v. Heel, overste van het klooster te Rotterdam als diaken, pater A. Hesse O.F.M-, als subdiaken en pater A. Louwe O.F.M., beiden kapelaans der parochie, als ceremoniarius. Des middags zijn vele parochianen en vrienden van de Kleverparkparochie den jubilaris komen gelukwenschen. Het zilveren priesterfeest werd voornamelijk in intiemen kloosterkring gevierd. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging verzoekt ons het navolgende te willen publiceeren. In verband met de binnen zeer korten tijd aan crediteuren der vereeniging ter goed keuring voor te leggen voorstellen omtrent wijziging van rentebetaling en aflossing op de uitstaande schulden, heeft het bestuur in overleg met de betrokken trustee's besloten om de betaling van de coupons der uitstaan de leeningen die op 1 Mei 1938 betaalbaar zijn, uit te stellen totdat over bedoelde voor stellen door de schuldeischers der vereeni ging een beslissing is genomen. Op spoedige betaling van ministens 3 pro cent rente mag intusschen worden gerekend. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zullen de schuldeischers vóór het einde van Mei in vergadering worden bijeenge roepen om over bedoelde voorstellen te be slissen. Gistermiddag is de 3-jarige P. van Klinge ren, wonende Prins Frederikplein, bij het spelen aan de Rijnhaven te water geraakt. Een onbekend gebleven voorbijganger heeft de jongen met zijn jasje weer op den kant weten te brengen. Het kind heeft oogen- schijnlijk geen letsel bekomen. Drie panden heeft de N.V. H. van Dam laten sloopen, n.l. Hoogstraat 231235, er één modern pand voor in de plaats gezet, waar zij thans een groote, ruime zaak in dames- stoffen en nouveauté's heeft gevestigd, licht en luchtig, met overzichtelijke rangschikking, welke tot koópen aanmoedigt. Het geheel is uitgevoerd door den architect A. H. Stier man Pz. Voor de officieele opening zijn vele harte lijke woorden gesproken, o.m. door den heer Koppen, reclame-adviseur en door den heer P. Veerman, chef, die namens het personeel een electrische klok aanbood. Ook namens de directie werd nog het woord gevoerd. Er was begrijpelijkerwijze een schat van bloemen en ook de schriftelijke er} telegrafi sche gelukwenschen ontbraken niet. Aan het jaarverslag over 1937 van de „Hout vaart" antieenen wij het volgende: De laadcapaciteit vermeerderde met 3600 ton (v. j. vermindering 4.000 ton) draagvermogen, doordat aan de vloot werd toegevoegd het nieu we motorschip „IJssel". Het werd op 12 Mei 1937 aan ons afgeleverd en is sedert dit tijdstip voort durend in exploitatie geweest. Wij meenen dat dit schip een goede aanwinst voor onze maat schappij is. Aan het eind van 1937 bestond de vloot uit 12 (11) schepen met een gezamenlijk draagvermogen van 37.850 (34.250) ton en een gemiddelden ouderdom van bijna 13 jaar. De boekwaarde zal na toepassing van de in dit verslag voorgestelde afschrijving 1.880.000 (1.843.200) of iets onder ƒ50 per ton bedragen. Trekt men hiervan nog af de reserves ten be drage van. 520.000 dan zou de boekwaarde ge middeld iets onder 36 per ton zijn. De gemid delde marktwaarde is aanmerkelijk hooger. De prijzen van zoowel nieuw te bouwen als tweedehandsche tonnage handhaven zich op een hoog peil. Dit doet ons voorloopig aarzelen uit voering te geven aan onze plannen, voor een overigens wenschelijke vernieuwing en verster king onzer vloot. Voor averijen bleven wij helaas niet gespaard. Het meest ernstige ongeval was de aanvaring van ons nieuwe m.s. „IJssel". De noodige cau ties zijn door onze assuradeuren gegeven, zoodat uit hoofde dezer aanvaring onaangename ver rassingen niet zijn te verwachten. De schepen verkeeren in goeden staat van on derhoud. De exploitatie onzer vloot in het achter ons liggende jaar ging met belangrijk minder moei lijkheden gepaard dan in een reeks van jaren het geval is. De reeds aan het eind van 1936 be gonnen opleving had in het afgeloopen jaar ver deren voortgang, zoodat in het algemeen ge sproken, loonende en in vele gevallen zelfs goe de vrachten konden worden bedongen. Dit gold niet slechts voor de vrachtvaart in het algemeen, doch ook voor de houtvaart van de Oostzee en de Witte Zee, welke gedurende de zomermaan den weer in hoofdzaak door ons werd beoefend. Ontegenzeglijk had de vaststelling der verschil lende minimum vrachttarieven een belangrijken invloed ten goede; doch ook andere omstandighe den als toenemende herbewapening en in ver band daarmede een groote vraag naar scheeps- ruimte voor het vervoer van ertsen en schroot, alsmede mislukte graanoogsten in sommige en overvloedige in andere landen werkten een ver betering der vrachten in de hand. Ook onze maatschappij kreeg in bescheiden mate haar deel dezer opleving en de resultaten toonen een be langrijke verbetering tegenover die van het voorafgaande jaar. Opligdagen en verliesreizen kwamen dan ook niet voor. Het saldo der exploitatie-rekening bedraagt ƒ654.882 (348.924). De voorzichtigheid gebiedt n flinke afschrijving op de schepen toe te passen nu zulks mogelijk is en wij stellen U voor een bedrag van ƒ350.430 (204.800) hiervoor te be stemmen. Het lijkt ons verder raadzaam het in 1936 ge- creëerde assurantiefonds met 50.000 (onv.) te versterken, zulks met het oog op het toenemen de streven van assuradeuren dat reederijen eenig eigen risico loopen, waaraan wij tot dusver heb ben kunnen ontkomen, doch ons in de toekoms. misschien zullen moeten onderwerpen. Voorgesteld wordt 80.000 (11.000) te reser veeren voor in 1938 te passeeren surveys, 6 put. (v. j. nihil) dividend uit te keeren aan aandeel houders, hetgeen meebrengt dat 6.666" aan tan tièmes (v. j. nihil) moet Worden uitgekeerd en 12.730 moet worden gereserveerd voor 0'- vidend- en tantièroebelasting. Het saldo dat nieuwe rekening overgaat bedraagt dan ƒ3.797 (3.518). ''I De uitrusting en het onderhoud der schepen vorderden belangrijk hoogere uitgaven. Ook de prijzen van bunkerkolen en dieselolie vertoon den een aanmerkelijke stijging tegenover die van het vorige jaar. De op 1 October 1937 in werking getreden gewijzigde loon- en arbeids voorwaarden brachten een verdere verhooging der exploitatie-kosten mede. Gestegen wissel koersen beteekenden voor ons grootere uitga ven in sommige buitenlandsche havens. a De vooruitzichten voor 1938 Hoe gaarne wij ons daarover in optimistischen zin zouden uitlaten, zoo dwingt ons de werke lijkheid tot groote voorzichtigheid in dit opzicht. Reeds in het laatste kwartaal van het vorige jaar deden zich verschijnselen voor, wijzende op een kentering van het getij, terwijl in den loop der eerste maanden van dit jaar de vrach- tenmarkt over de geheele lijn een ernstigen terugslag vertoonde. De opleving op de goede renmarkten is slechts van korten duurgebleken. De vrachten der niet door minimum-tarieven gesteunde markten kunnen slechts als weinig Waardeering voor de klassieke vorming van den levensstijl sprak ongetwijfeld uit de opvoering van het Thebaansche drama van Sophocles' „Antigone" door de leerlingen van de hoogere klassen van het R K. Lyceum voor Meisjes in onze stad. En het nut hier van werd bovendien nog zekerder gesteld door de wijze, waarop de meisjes onder des kundige leiding in maandenlange voorstudie zich op de vertooning van dit meesterwerk uit de Grieksche dramaturgie hebben voor bereid. Ja, het is een waagstuk om met zulk ma teriaal een dergelijk stijlgebonden drama te gaan uitbeelden in een vorm, welke uiter aard meer op den rijkdom van gedachten en woorden dan op speltechniek en het boeien de van het tooneelbeeld kan zijn afgestemd, gehandicapt bovendien door de omstandig heid, dat tal van rollen personen verbeelden waarvan de vertolking aan jonge meisjes niet zoo gemakkelijk afgaat. Desondanks heeft de opvoering, de zorg vuldige en smaakvolle vertooning van „An tigone", welke wij Vrijdagmiddag in de aula van het R. K. Lyceum voor Meisjes bijwoon den en welke Dinsdagavond voor tal van ge- noodigden zal worden herhaald, ons niet teleurgesteld. Wa wij bij deze vertolking op de eerste plaats konden waardeeren was de voordracht van het Grieksche vers in de bekende verta ling van dr. H. C. Muller. Rustig en gedra gen werden de in dikwijls zeer gecompli- ceerden zinsbouw gegoten gedachten uitge sproken met benadrukking van de eeuwig- menschelijke waarheden over de wetten Gods en die der menschen, waaraan speciaal dit drama van Sophocles zoo bijzonder rijk is. De dictie van verscheidene meisjes was bijzonder goed. Daarnaast muntte de vertooning uit door een smaakvol verzorgde ensceneering. Fraaie costumes, rijk maar toch voornaam van kleur, maakten vele tafereelen alleen al hierdoor tot een aangename verpoozing voor het oog. Ook aan de grime was bijzondere aandacht geschonken en, hadden de meisjes stemmen zich niet verraden soms op een grappige wijze, gelijk bij het koor der The baansche grijsaards men zou er geen ver denking op hebben gehad, dat de geheele speelgroep slechts jonge meisjes omvatte. Wat ons minder bevredigde, was de plasti sche voordracht der meeste executanten. Ve len schenen in haar vreemde vermomming inderdaad vreemd was het als verstild en verstijfd en dachten er niet aan om ook het lichaam te laten meespelen in het rhyth- me van het woord. Hierdoor zou ongetwij feld de vertooning in haar geheel nog aan merkelijk gewonnen hebben. Behalve haar, die dezen middag op het tooneel stonden (en achter de schermen) geeft deze schooltooneelvoorstelling ons aan leiding om ook het auditorium een compli mentje te maken voor de aandacht, waar mede het spel werd gevolgd. Heusch, en het waren vooral de jongeren dezen middag, dat is ook al een prestatie. -, - Als gasten waren in de zaal ook leerlin gen van de R. K. Meisjeslycea uit Haarlem en uit Amsterdam aanwezig, die aan het ein de van den middag bij monde van Gertie Alofs en Nel Landkroon haar waardeering betuigden en de hoofdspeelster Antigone een fraaie bloemenhulde brachten. En de periodieke jeugdconcerten, waar van de rectrix S. Théophane zoo'n groote stuwkracht èn nu weer dit klassieke tooneel onder leiding van haar en de classica Z dr. Agnes Dicker, zij bewijzen, dat op ons R. K. Lyceum voor Meisjes niet alleen de ver standelijke ontwikkeling maar ook de cul- tureele vorming in goede handen zijn. VEREEN. VAN HARINGHANDELAREN. De Vereeniging van Haringhandelaren hield haar jaarlijksche vergadering in het Handelsgebouw alhier, onder leiding van den heer M. Buchel. De secretaris, de heer P. Goedknegt, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat niettegenstaande de ongekend groote aanvoeren in 1637, de handel toch kans heeft? gezien, deze kwantiteiten te plaatsen, zoodat de voorraden oude haring niet meer zoo groot zijn Zijn aandeel in den afzet heeft zeker ook het binnenland gehad. Als van regeeringswege nog eens een proef kon worden genomen om in alle regeeringsin- stellïngen, waarvoor de regeering moet zof- gen, eens of meermalen per week het nut tigen van haring voor te schrijven, dan zou dit den afzet nog meer kunnen vergrooten. Het kan toch als bewezen worden be schouwd, dat nu men in Nederland zelf de ha. ring kan conserveeren in de koelhuizen, er veel minder buitenlandsche koelhuismaat jes zijn ingevoerd, ja zelfs, dat vele klanten Hollandsche koelhuismaatjes prefereeren boven de Schotsche. Voor wat betreft den export van haring namen de verschepingen naar Polen, Litauen, Finland en andere sta ten gedurende het afgeloopen jaar wederom toe. Het is te betreuren, dat het met de be- tailngen nog zoo slécht geregeld is. Naar Amerika was de afzet niet zoo groot als an dere jaren. Hier ontstaat wel een steeds meer dringende onderlinge concurrentie, maar voor uitbreiding van den export naar dat land heeft het jammer genoeg geen resultaat. Naar België gingen weer zeer be hoorlijke kwantiteiten, maar ook daar was de concurrentie van dien aard, dat van te vredenheid over het resultaat van den han del, evenmin gesproken kan worden. Rus land kocht zeer weinig. Het is onbegrijpe lijk, dat men ook daar geen hoogere prijzen wil betalen, want over het geleverde van vo rig jaar was men toch zeer tevreden. Naar Duitschland was de export grooter, doordat men voor het artikel grootere betalingscon tingenten kon vrijgeven. Dit jaar zal het wel weer anders zijn, daar men door eigen groo te voorraden in dat land liever geen of al thans weinig gezouten haring wenscht te importeeren. Het voordeel echter is, dat men naar dat land tegen prijzen kan exportee ren, die tenminste nog eeniga winst afwer pen. Uitgezonderd dus het laatstgenoemde land kan van een bevredigend resultaat voor den handel niet worden gesproken, wat zeer te betreuren is, want met eenigen goeden wil en meer verdraagzaamheid is ook op andere afzetgebieden wel wat te bereiken. Men zint daarom allerwege op middelen, wat tegen de moordende, onnoodige concurrentie in onderling overleg te doen is. Gedoopt wordt, dat de Bond van Nederlandsche Ha- ringexporteurs ook in deze richting iets zal kunnen bereiken. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen de heeren P. Goedknegt en H. J. Knoes- ter, waarna tot commissieleden voor even tueel e regeeringsmaatregelen werden be noemd de heeren H. van Toor, P Goedknegt, I. J. Hoogendijk en J. Kornaat en tot plaats vervangend lid de heer J. van Buuren van Heyst. Voor het ziekenfonds „Ons Belang" werd een commissie samengesteld uit de heeren P. Goedknegt, P. Hoogerwerf en M. van der Valk. PRINSESSEVERJ AARDAG. loonend worden aangeduid. Wij hebben echter eenige contracten kunnen afsluiten, die aan een gedeelte onzer vloot voor bijna het geheele Oost- zee-seizoen loonend emplooi verzekeren, op grond hiervan hopen wij dat de resultaten van het loopende jaar niet al te zeer zullen tegen vallen. Veel zal er van afhangen hoe zich de politieke- en economische toestand ontwikkelt. Gisteravond heeft men zich tijdens afwe zigheid der bewoners met een valsche sleu tel toegang verschaft tot de woning van den 31-jarigen loswerkman P. D. B., wonende Tollensstraat. Men heeft daar echter niets gevonden. Via het plaatsje achter de woning is men toen een „bezoek" gaan brengen aan de waterstokerij van W. C. L. Vermist wordt een bedrag van 50 gulden. "i De leden van den Raad zijn opgeroepen tot het houden van een vergadering op Don derdag 5 Mei a.s. des namiddags te 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur. Op de agenda staan o.m. 1 Het voorstel tot wijziging van de verorde ning tot sluiting van de fotografische ateliers op Zondag. Het voorstel betreffende 't geven van con certen in het Openluchttheater door het Rott. Philharmonisch Orkest. Het voorstel tot wijziging van het gastarief. Interpellatie-Menist inzake de toekomstige bestemming van het vliegveld Waalhaven. Ten nadeele van M. C. W. H. uit Schiedam werd een handtasch met 13 gulden gestolen van een fiets, welke onbeheerd stond aan het Van Hogendorpsplein. Een fiets, staande in de Raadhuisstraat, werd ontvreemd ten nadeele van R. J. v. d. M., wonende Dijkstraat. Van de Gedempte Botersloot werd een rijwiel gestolen ten nadeele van C. M. v. d A. uit Schiebroek. Ten nadeele van N. L., wonende Beu- kelsweg werd een rijwiel ontvreemd, staande aan de Kruiskade. Uit zijn pakhuis aan de Banketstraat werd een petroleum-vergasser gestolen ten nadeele van M. H., wonende Palestinastraat. Een bloemenmand met plus minus 7 gulden aan bloemen werd gestolen van de Diergaardelaan ten nadeele van E. A., wo nende Kruiskade. Ten nadeele van A. A. van K. uit Hille- gersberg werden uit een auto, staande aan de Baan, twee koffers gestolen met monsters taschjes etc. voor een totale waarde van ƒ150. Uit een logement aan de Nieuwe Haven werd een overjas gestolen ten nadeele van A. M. H., wonende Wester straat. Van het Afrikaanderplein werd een rijwiel ontvreemd ten nadeele van M. S., wonende Putschebocht. Nog werd een fiets gestolen staande aan de Hillelaan ten nadeele van M. N. B., wo nende Huismanstraat. De algemeene vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. te Rotterdam heeft de balans en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1937 goed gekeurd (zie ons avondblad van 11 April)) en het dividend vastgesteld op 10 pCt. (v. j. 5), terwijl aan houders der bewijzen van oprichters rechten zal worden uitgekeerd 400 per bewijs (v. j. nihil). Als commissaris werd herbenoemd de heer mr. dr H. J. D. van Lier, terwijl tot commissaris sen werden benoemd de heeren C, ter Poor- tèn en Phs. van Ommeren P.Jzn. Zaterdag is de 59-jarige mevr. B. v. Dam- Davidson, wonende Binnenweg in haar wo ning van de zoldertrap gevallen. Met een linker onderbeenfractuur is ze per auto van den G. G. D. overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel. Op den Groenen Kruisweg is Zaterdag de 26-jarige wielrijder J. H. Verweij, wo nende Vlietstraat, aangereden door een per sonenauto, bestuurd door den 26-jarigen W. D. H. J., wonende Schieweg. De wielrijder kwam te vallen tusschen de tramrails van de stoomtram en bekwam een linkerbeen- breuk. Hij is per auto van den G. G. D overgebracht naar het ziekenhuis aan en Coolsingel. De stoomtram in de richting Spijkemisse had 10 minuten vertraging. De uitbetaling van voorschotten door de Gemeentelijke Leen- en Voorschotbank (ge meente Pensioenbank), Groote Kerkplein 38 zal plaats hebben op de navolgende data: voor de letters AD Donderdag 19 Mei 1938; E—J Vrijdag 20 Mei 1938; K—Q Zaterdag 21 Mei 1938; RU Maandag 23 Mei 1938; S—Z Dinsdag 24 Mei 1938. Speelt „Prinses Lizi'. Nu er deelgenomen werd aan den lande- lijken competitiewedstrijd van den Alg. Ned. Dilettanten Tooneelbond, had „Roomsch Too neel" alle zwaar geschut in stelling gebracht, als wij het zoo noemen mogen. En nu deze vereeniging deed, wat wij haar om wille van het artistiek resultaat regelmatig wilden zien doen, n.l .in sterkste bezetting spelen, bracht zij het tot een benijdenswaardig goede op voering, waarvoor wij alle respect hebben. Ja, de wind waait in Rotterdam, voor wat het amateurtooneel betreft, wel uit den goe den hoek. En wanneer het de Concurrentie is, die de een na den ander tot betere pres taties opzweept, dan kunnen we daar slechts dankbaar voor zijn. „Prinses Lizi", dat „Roomsch Tooneel" gis teren in „Palace" voor een stampvolle zaal bracht, heeft als stuk reeds een eer- faiedwaardigen leeftijd bereikt. Reeds de vroegere club van denzelfden naam voerde het destijds voor den Kath. Kring ten too- neele, onder leiding van Louis Vervoorn. Maar amechtig of rheumatisch is het nog nog lang niet, voorzoover amateurs er rijke kansen in kunnen vinden tot spel dat hun ljot al mag de moeilijkheid van „voor naam" spel niet onderschat worden en gelegenheid met den dracht van historische cóstuUms vertrouwd te raken. Nu ja, er zijn geen Duitsche vorstendommetjes meer en de poehah, welke de schrijver ridicuul heeft willen maken, heeft afgedaan, maar op deze wijze historie geven is óók paedagogiek. Bo vendien, om een goed figuur te slaan in een tooneelwedstrijd, daarvoor doet men al wat. (Tusschen haakjes opgemerkt: een mede dinging van slechts acht vereenigingen is voor een algemeenen Nederlandschen bond toch wel héél mager. Wij herinneren ons competities van den Ned. R. K. Tooneelbond, aan welken de eer van de uitvinding der lan delijke competities toekomt, waarbij m®e^ dan dertig vereenigingen tegen elkaar in het strijdperk traden). We hebben de andere zeven opvoeringen niet gezien, kennen niet de namen van de concurrenten, nog minder hun kracht, maar dat „Roomsch Tooneel" met dit blijspel van Ernst Albert, in de keurige vertaling van Emma Morel, een goeden worp heeft gedaan, staat voor ons vast. Vincent Berghegge, de artistieke leider, heeft al meer bewezen in dit genre bijzonder thuis te zijn en hij heeft de speelsters en spelers opgewerkt tot een bewonderenswaardige hoogte. Daar was nu werkelijk geen personage, of hij had haar of hem een aanvaardbare typeering gegeven, de rolkennis liet weinig te wenschen een aarzeling in het derde bedrijf kwam op re kening van een der spelers, die zijn tijd ver gat het samenspel sloot als een bus, van de dictie kan tachtig procent goeds gezegd worden, Fransch en Duitsch werd zelfs per fect gesproken, de (levende) mise en scène bleek keurig in stijl gehouden en vol scherts, het décor was in orde, de kleeding plus grime om apart voor te applaudisseeren en tempo en sfeerecht volgens Duitschen geest, licht overhellend naar „Operetten- spiel". Er ging een groote charme van deze ver tolking uit, niet het minst door het uitmun tend spel van de dames, met Miep Vense- laar in de titelrol aan het hoofd. Maar eigen lijk was er geen enkele plek zwak te noemen en werd er een homogeniteit en evenwich tigheid bereikt, die jammer genoeg maar al te zelden geconstateerd wordt. En waar om dan nog verder uitgeweid over persoon lijke prestaties, wijl ze allen een bijna even goede noot verdienen? Zonder overdrijving: zóó wenschen „Roomsch" Tooneel" meeT te zien. En zonder de enkele feilen, die het derde J en enkele keeren het spreken van personages „als" inplaats van ontsierden. Zaterdagavond is door 't Fritz Hirsch-gezel- schap in den Grooten Schouwburg te Rot terdam, de eerste van drie feestvoorstellin- gen gegeven van de operette „Die lustige Witwe", van Franz Léhar, naar aanleiding van de 3000ste operette-opvoering door dit bekende gezelschap. De inhoud van „Die lustige Witwe" is als van de meesté opérettes, aan den luchtigen kant, niet van dien aard intusschen, dat wij daarom de vertooning volwassenen per se zouden behoeven te ontraden. De moderniseering, die het geheel onder ging, bracht echter naast te waardeeren nou veauté's in het décor en in de mise-en-scene, een al te groote vrijheid mede in de costu- meering hier en daar. Vooral het vroolijke weeuwtje zelf, waagde zich in de eerste acte over de grenzen der welvoeglijkheid. Overigens: voor lieden, die van lichte ver strooiing houden en hun eischen niet al te hoog stellen. Van dezulken zijn er in Rot terdam blijkbaar niet weinig. Aan het begin van de voorstelling van gisteravond, werd ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, een couplet van het Wilhelmus ten gehoore gebracht. Het Gemeentebestuur heeft ^Zaterdag een telegram van gelukwensen aan Prinses Jü- lliana verzonden. Van alle publieke gebouwen en van vele patriculiere gebouwen en woningen wap perde Zaterdag de vlag ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Door eenige buurtvereenigingen werd een optocht georganiseerd, terwijl Zaterdag avond de Princevlag een groot feest had ge organiseerd op het Feestterrein aan den Broekweg. Vooraf werd een marsch gemaakt met muziek van de Pijpers. Op het feestter rein werden verschillende films vertoond, terwijl het feest werd besloten met een schitterend vuurwerk. VOOR DE ARMEN. De collectebus, welke gepresenteerd wordt bij het voltrekken van huwelijken te Vlaar- dinger-Ambacht voor de algemeene armen aldaar, bleek bij opening te bevatten 63.64%. NED. R. K. VOLKSBOND. Hedenavond (Maandag) vergadert de a - deeling alhier van den Ned. R. K. Vo bond in het R. K. Verenigingsgebouw. JJe agenda vermeldt o.m. Bestuursverkiezing, installatie van nieuwe leden enz. VERBOUWING ZIEKENHUIS Naar wij vernemen, zal. ,a^" hier een groote verbouwing en uitbreiding ondergaan. Het maken v P nen en. teekeningen is opgedragen aan den heer J. van der Vlis, architect, alhier. GESLAAGD. De heer D. J- v- d- Weyden, opzichter der gemeenteplantsoenen alhier, slaagde te Utrecht voor het exomen tuinbouwvakon- derwijzer voor de vakken bloementeelt en tuinaanleg- Te 's-Gravenhage slaagden voor het di ploma van machinist aan boord van stoom- visschersvaartuigen deh eeren C Koppenaal en F. Borsboom alhier. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Marianne n!et 400 ton olie en „Helga Ferdinand" met 4000 ton erts GEBOREN: Lena, d. van P. L. Bijl en K. van Vliet, Trekkade 48. Willemina, d. van R van Oort en J. Assenberg, Dijkzicht 9 ONDERTROUWD: F. Stam 26 j„ Leliestr. 5 en M. J. S. Liebrechts 20 j., Baljuwstraat 7, Vlaardingen. GEHUWD: L- N. Venveyen, 28 j, en A, N. Groeneweg 23 j. OVERLEDEN: H. A. C. van der Kool 33 j.. echtgen. van J. de Vlas, Julianalaan 45 M. C. Ommering 59 j. (te Loosduinen) echtgen. van P. Vermeer, Voorstraat 24 GEVONDEN VOORWERPEN. HULDIGING DIRECTEUR BOOT. In verband met zijn veertig-jarig dienst- jubiieum bij de P.T.J.'. is de airecieur van net P.T.T.-kantoor alhier, de heer J. L. M. Boot, gistermiddag genuidigd. In het met bloemen versierde kantoor hadden zich om half vier verzameld de heer.G. J. N. Prick, inspecteur der P.T.T. in de inspectie Den Haag, de heer J. Chr. Smid, adjunct-inspec teur, de heer van Duin, algevaaroigue van de broederschap van commiezen der P.T.T., het voltallig personeel van het kantoor Maassluis en ondernoorige hulpkantoren lVlaasiand en Rozenourg, alsmede de oud- empioyé's van het kantuor Maassluis de na mes P. G. de Neef, M. Boers en de neer G. M. Parre. Nadat mej. H. Baas, oudste ambtenaar, den jubileerenden directeur met zijn echt- genoote en vijf zoons had binnengeleid, sprak zij een kort woord van welkom, waar na zij het woord gaf aan inspecteur Prick. De inspecteur zeiae gaarne naar Maassluis te zijn gekomen om den heer Boot op dezen dag geluk te wenschen. Op de eerste plaats moest hij den jubilaris ae gelukwenschen overbrengen van den directeur-generaal der P.T.T., Ir. Damme. Vervolgens schetste hij den heer Boot als een plichtsgetrouw amb tenaar, dié 40 jaar al zijn krachten had ge geven aan de hem toevertrouwde taak. Hij achtte den heer Boot zeer hoog, omdat in hem het ambtenaar zijn en mensch zijn ge scheiden waren gebleven. Immers, het amb tenaar zijn levert dikwijls moeilijkheden op, omdat het naleven van wetten en voorschrif ten dikwijls in botsing komt met eigen in zicht en principes. Toen de heer Boot in Maassluis geplaatst werd in 1935, kende spreker hem niet. Adj. inspecteur Smid verzekerde hem echter, dat de heer Boot een goed directeur was. Spre ker zeide, dat hij dit thans ten volle kon onderschrijven. Na ook zijn gelukwenschen aan mevrouw Boot te hebben overgebracht, eindigde de inspecteur met den wensch, dat de jubilaris nog langen tijd als directeur zijn taak zou mogen vervullen. Nadat de heer van Duin namens de broe derschap van commiezen de gelukwenschen had aangeboden, sprak mej. H. Baas namens het kantoorpersoneel. Zij dankte voor de prettige samenwerking en overhandigde hem het geschenk van het geheele personeel, een kostbare vulpen en vulpotlood. Zij sprak hierbij den wensch uit, dat de directeur deze geschenken niet alleen tot het einde van zijn diensttijd, maar ook nog vele jaren daarna zou mogen gebruiken. Mevr. Boot werd een bloemenmand aangeboden. Tot slot voerde nog het woord de heer A. Stans namens de bestellers. Directeur Boot dankte hierna zichtbaar ontroerd voor de hartelijke woorden van den Inspecteur en de overige sprekers. Het per soneel dankte hij in het bijzonder voor de aangeboden geschenken, omdat deze voor hem groote waarde hadden, daar hij wist, dat voor sommige zelfs de kleinste bijdrage een offer beteekende. Na afloop bleven de aanwezigen nog eeni gen tijd gezellig bijeen. Ook in den loop van den dag mocht de heer Boot nog zeer vele blijken van belang stelling ontvangen. VERJAARDAG PRINSES JULIANA, In verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana maakte de harmonievereeni- ging Kunst na Arbeid een rondgang He gemeen te. Hierbij w nade 'gebracht aan wethouder J. van LurB die in de afgeloopen week zijn 75sten ver jaardag vierde. Vervolgens werd een concert gegeven in de tent op het Fenacoliusplein. Door het minder gunstige weer kwam de muziek niet zoo mooi over. Ook de belangstelling van het publiek was niet zoo bijster groot. NIEUW RAADSLID. Bji den Raad is ingekomen een missieve van den voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de raadsverkiezingen, gedag- teekend 28 April 1938 waarbij een afschrift wordt overgelegd van zijn besluit van dien datum tot benoeming van den heer W. vaii Wensveen tot lid van den Gemeenteraad, als opvolger van den heer M. C. Siezen. Te bevragen bij: Kind, Emmastraat 3, huis sleutel; Politiebureau, doos met gereedschap* Booy, Markgraaflaan 121, vulpen en vulpot lood; Penning, Joubertstraat 15, kanarievo gel; Waardenburg, Krugerstraat 31, sleutel; wed. Marion, Vettenoordstraat 32, jongens broek; Maarsseveen, Afrol 34, gouden das speld; Plugge, Jos. Israëlsstraat 4, gemerkte postduif; Raadhuis, VI. Ambacht, kinderpor- temonnaie met inhoud; Raadhuisstraat 4, v Ambacht, rijwielbelastingmerk; Baauwstraa 16, VI. Ambacht, een paar zwarte jongens handschoenen UIT HET HANDELSREGISTER. Nieuw gevestigde handelszaken: Vlaardingsch Lingeriehuis, Hoogstraat 157, alhier, handel in manufacturen enz. Eige naar: L. Drukker te Amsterdam; gevolmach tigde M. Drukker alhier. W. Brinkman Zoon, Willem Beukelsz.- straat 36, alhier, schildersbedrijf met verf- verkoop. Vennooten: W. Brinkman en W. Brinkman Jr., alhier. VIERING PRINSESSEDAG. De buurtvereeniging „Hooge Brvg" heeft ter viering van den verjaardag van Prinses Juliana een uitgebreid program opgesteld, dat op Dinsdag 3 Mei zal worden afgewerkt. Yoor de kinderen, die om half vijf met vlaggen en oranje-versiering samenkomen in de garage van den heer van Dam aan de Dorpstraat, is een gezellige middag ge arrangeerd in de zaal van den heer van den Berg. Daar worden de kinderen getracteerd en wordt een film vertoond. De leiding be rust bij den voorzitter der buurtvereeni ging, dén heer C. Sloff. Voor de grooten zal een feestavond ge geven worden in de zaal van den R. K. Volksbond, welke bijeenkomst aanvangt om kwart over 8. De heer D. van Hilten, directeur van het Christelijk Militair Tehuis te Rotterdam zal een feestrede houden, de humorist Paul Duval zal de aanwezigen aan genaam bezig houden, terwijl een muzikaal duo den avond zal opluisteren. BEEN GEBROKEN Gistermiddag heeft bij het voetballen op het terrein van de sportvereeniging A. V. S. aan den Kleiweg de 30-jarige speler van de club Rood Zwart L. v. O. wonende aan de Abraham Kuyperlaan te Rotterdam zijn been gebroken. Dokter Breemer heeft de eerste hulp verleend, waarna de onfortuin lijke speler per Roode Kruisauto naar het ziekenhuis aan den Bergweg is vervoerd ea daar ter verpleging opgenomen. „Zoo nou heb ik de radio ingesteld op iraiuumdU heeft dus bijna deh geheelen nacht een uitstekend programma l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2