ROTTERDAMSCHE LLOYD. VLIEGVELD WAALHAVEN GAAT OVER AAN DEFENSIE. Stichting van een nieuw vliegveld onder Overschie. GUNSTIG JAAR 1937. BIOSCOOPNIEUm ZATERDAG 7 MEI 1938 HET RIJK BETAALT 1.100.000. N.V. Vliegveld Rotterdam wordt opgericht. AFGEMONSTERD EN WEER AANGEMONSTERD. OPLICHTER AANGEHOUDEN. nieuwe vorm van bedelarij. Vooruitzichten onzeker. Bruto winst 8.003.330 (5.945.717). Dividend 5 pet. (v.j. nihil). DRAVERIJEN OP WOUDESTELN. EENDRACHT MAAKT MACHT. INTERN. WEDSTRIJD TE ROTTERDAM SPIELMANN TE ROTTERDAM. OM DEN KAMSTRABEKER. DE NEGENDE LATENSTEIN BURGERLIJKE STAND. HET college van B. en W. beeft den gemeenteraad een voorstel doen toekomen inzake den verkoop van bet vliegveld Waalhaven aan De. fensie en de verplaatsing van de luchthaven voor burgerluchtverkeer naar een terrein in den polder Zestien hoven. Op 9 October 1919 werd door den ge meenteraad besloten tot den aanleg van het gemeentelijk vliegveld Waalhaven, hetwelk, nadat daarvan reeds sedert Juli 1920 door den luchtpostdienst op Londen gebruik was gemaakt, op 18 Maart 1921 officieel werd geopend. Rotterdam was daarmede in den tijd, dat het burgerluchtverkeer nog in het beginstadium van ontwikkeling verkeerde, de eerste gemeente in het land, die over een eigen vliegterrein beschikte. Onvoldoende toestand. Reeds na een betrekkelijk klein aantal ja ren sedert de opening van Waalhaven, toen in de ontwikkeling van het luchtverkeer eenige teekening begon te komen, bleek het vliegveld, zoowel wat betreft ligging ten opzichte van de stad en de verbindingswe gen met het dicht bevolkte gebied van Zuid- Holland, als in vliegtechnisch opzicht, ver schillende gebreken te hebben. Bij de sterke toeneming van het luchtverkeer deden die gebreken zich in steeds hoogere mate ge voelen. De gemeente zag zich in verband daarmede geplaatst voor de beslissing om Waalhaven aanmerkelijk uit te breiden dan wel tot verplaatsing van het gemeentelijk luchtvaartterrein over te gaan. Plan gemeenschappelijk vliegveld RotterdamDen Haag. Inmiddels waren echter op verlangen van den toenmaligen minister van Waterstaat in 1924 besprekingen geopend in zake den aan leg van een gemeenschappelijk vliegveld van de gemeenten Rotterdam en 's-Graven- Jiage onder de gemeente Delft. Tijdens die onderhandelingen werd aan de verbetering van Waalhaven practisch zoo goed als niets gedaan. De achterstand werd daardoor als gevolg van de snelle ontwikkeling van het luchtverkeer verhoudingsgewijs steeds groo- ter. Dat in weerwil daarvan de verkeers- ontwikkeling op het vliegveld Waalhaven gelijken tred heeft gehouden met de ont wikkeling van het luchtverkeer in het al gemeen, getuigt van de goede ligging van Rotterdam in het geheel van het luchtvaart- verkeer. Intusschen hebben de onderhandelingen omtrent den aanleg van een gemeenschap pelijk vliegveld onder Delft, en dit voorna melijk als gevolg van de omstandigheid, dat in den loop van 1936 bleek, dat het Werk fonds niet bereid was medewerking tot fi nanciering van dien aanleg te verleenen, niet tot een gunstig resul taat kunnen leiden. Verplaatsing vliegveld naar Rechter-Maasoever. In verband daarmede moest andermaal 'de vraag onder de oogen worden gezien, of tot uitbreiding en moderniseering van Waal haven, dan wel tot stichting van een nieuw vliegveld elders zou moeten worden over gegaan. Het college van B. en W. is te rade geworden, dat, zoo eenigszins mogelijk, aan den aanleg van een nieuw vliegveld op den Rechter Maasoever de voorkeur zou moeten worden gegeven. Want, hoewel na het gereed komen van den tunnel onder de Maas het vliegveld Waalhaven gemakkelijker bereik baar zal zijn, zoo zal toch steeds de ongunsti ge ligging ten opzichte van het bevolkings centrum van Zuid-Hollanjl en het Westland een bezwaar blijken te zijn. In verband daarmede is het oog geval len op hetcomplex gronden in den polder Zestienhoven onder de gemeente Over schie, hetwelk grootendeels eigendom van onze gemeen te i s. Dit complex is met de daarvan deel uitmakende, aan de gemeente Overschie behporende gronden, en enkele daaraan toe te voegen terreinen van derden, voldoende groot om daarop een in afmetingen en vorm modern vliegveld te stichten. Het vraagstuk van de verplaatsing van het vliegveld kwam in een meer acuut stadium als gevolg van een door B. en W. in den loop van het jaar 1936 van den minister van De fensie ontvangen schrijven, waarin werd verzocht Waalhaven ten behoeve van militai re doeleinden aan het rijk in koop af te staan. Aangezien van verkoop van Waalha ven uiteraard eerst sprake zou kunnen zijn, nadat de totstandkoming van een nieuw vliegveld verzekerd zou zijn, hebben B. en W. met het oog op de omstandigheid, dat de minister op het nemen van een beslissing op korten termijn had aangedrongen, bij schrijven van 14 September 1937 zijn tus- schenkomst ingeroepen om te bevorderen, dat de verschillende rijks- en andere instan ties, van welke de gemeente voor den aanleg van het nieuwe vliegveld in den polder Zes tienhoven medewerking behoeft, deze me dewerking in een bekwaam tempo zullen verleenen. B. en W. hebben in hun schrijven van 14 September 1937 mede betoogd, dat het Rot- terdamsche vliegveld een zoo onmisbare schakel is in de outillage van een handels stad als de onze, dat zij vertrouwden, dat de regeering ook ten opzichte van de financie ring van het nieuwe vliegveld hare mede werking ten volle zou verleenen. Medewerking burgerij financieri ig Aangezien de beslissing der regeering te 'dezen opzichte eenigen tijd op zich liet wachten en de spoed, waarop het Departe ment van Defensie had aangedrongen, het noodzakelijk maakte, dat deze zaak voort gang had, heeft het college het gewenscht geacht het standpunt van de Rotterdamsche burgerij, inzonderheid van handel en in dustrie, ten opzichte van de plannen tot ver vanging van Waalhaven te kennen. Daarbij zat mede de bedoeling voor om na te gaan of er een weg te vinden zou zijn, die tot een gemakkelijker financiering van den aanleg van het nieuwe vliegveld zou leiden, dan onder de bestaande omstandigheden door de gemeente alleen mogelijk zou zijn. Tot groote voldoening mochten B. en W. ervaren, dat het plan tot stichting van een nieuw vliegveld in den polder Zestienhoven, dooi; de betrokken kringen uit de burgerij met warme instemming werd begroet en dat deze zich tot medewerking aan de verwezen lijking van dit plan bereid verklaarden. Als rechtsvorm, waarin de medewerking van particuliere zijde in de stichting en exploitatie van het nieuwe vliegveld tot uiting zou kunnen komen, werd gedacht aan een naamlooze vennootschap, welke vorm hier ter stede reeds bij een vroegere gelegen heid, nl. bij den nieuwen Beursbouw, werd gekozen, het college is mede van oordeel, dat, teneinde een spoedige oplossing van het vraagstuk te verzekeren, de oprichting van een naamlooze vennoot schap daartoe de aangewe- zenwegzal zijn. Overeenstemming met Defensie. Nadat aldus de mogelijkheid van finan ciering van het vliegveld onder Overschie vast stond en B. en W. het op grond daarvan vanzelfsprekend mochten achten, dat onder deze omstandigheden door de betrokken departementen de noodige medewerking zal woren verleend, konden zij aan den minister van Defensie, die daarvoor met het oog op de spoedeischende belangen van zijn Depar tement als uitersten datum 1 Februari 1938 had gesteld, een positieve mededeeling om trent den verkoop van Waalhaven doen. Bij schrijven van 31 Januari jl. hebben B. en W. zich bereid verklaard om de over dracht van Waalhaven voor het door genoemd Departe ment na overleg geboden bedrag van 1.100.000 te bevor deren, echter onder het beding, dat het prijsgeven van Waal haven voor de burgerlucht vaart slechts zal plaats vinden met ingang van het tijdstip, waarop het lucht vaartterrein onder Overschie in gebruik kan worden ge nomen. Ten aanzien van den verkoopprijs van Waalhaven brengen B. en W. onder de aan dacht, dat deze door hen slechts aanvaardbaar werd geacht uit de overweging, dat alleen door verkoop van dat terrein de totstand koming van een nieuw luchtvaartterrein mogelijk zou worden. Neemt men toch in aan merking, dat het tot dusverre in Waalhaven geïnvesteerde kapitaal rond ƒ2.000.000 be draagt wegens de kosten van het terrein en de daarop gestichte gebouwen, dan beteekent verkoop van het terrein voor 1.100.000 een offer van de gemeente in het landsbelang. In tusschen valt op te merken, dat de leening- schuld door de plaats gehad hebbende aflos singen tot 900.000 is teruggebracht. Nu met den minister van Defensie omtrent de overneming van Waalhaven overeenstem ming was bereikt, kon derhalve de voorbe reiding van de stichting van een nieuw lucht vaartterrein in den polder Zestienhoven ver deren voortgang vinden. Omvang en stichtingskosten nieuw vliegveld. Bij den opzet van het vliegveld is men uitgegaan van de voor het moderne lucht verkeer onmisbare start- en landingsbanen. De verharde lengte van een startbaan be draagt 750 M. en de geprojecteerde breedte 40 M., welke afmetingen uit een veiligheids oogpunt als minima zijn aan te merken. Houdt men rekening met het feit, dat een vliegtuig tegenwoordig nog veilig kan lan den en starten bij een zijwind van 22%°, dan bestrijkt elke baan een tweetal sectoren van 45°, zoodat een 4-tal banen vereischt wordt. Deze banen moeten, eveneens uit veiligheids overwegingen, een minimum-afstand van 500 meter tot de bebouwing hebben. De gebou wen zijn hierbij geprojecteerd in den Z.W.- hoek. Aangezien de start- en landingsbanen een aanzienlijke uitgave vorderen en deze boven dien later niet zonder grooten hinder voor het verkeer en met verhoogde kosten zouden kunnen worden aangelegd, is het noodzake lijk deze van den beginne af zoo te ontwer pen, dat zij voor de behoefte in de eerst komende jaren voldoende zijn. Om dezelfde redenen zijn de overige inrichtingen voor de beveiliging van het luchtverkeer (sein- en verlichtingsinstallatie) onmiddellijk met de noodige reserve geprojecteerd. Daarentegen zijn alle overige inrichtingen, speciaal de gebouwen, voor zoover zij niet noodig zijn, voor een goede en vlotte afwikkeling van den dienst, tot het uiterste minimum beperkt. Ook de toegangswegen zijn zoo sober moge lijk ontworpen. Uit een en ander blijkt, dat het plan geenszins beoogt een vliegveld van de allereerste orde te bouwen, doch dat slechts wordt bedoeld een luchthaven te stichten, die aan het luchtverkeer onder alle omstandigheden de vereischte veiligheid biedt. Hoewel aanvankelijk de opzet van het vliegveld eenigszins ruimer was opgevat, is later nagegaan of alsnog tot verkleining van de afmetingen zou kunnen worden over gegaan. Het resultaat daarvan is, dat het mogelijk is gebleken om, zonder aan de vei ligheid van de luchtvaart afbreuk te doen, den omvang van het landingsterrein in niet onbeteekenende mate te beperken, hoofd zakelijk door afschuining van het terrein in den Zuid-Oostelijken en Zuid-Westelijken hoek. Van den voor het vliegtuig benoodigden grond is, gelijk hiervoren werd opgemerkt, onze gemeente voor een groot deel eigenares, n.l. tot een oppervlakte van 182 H.A. De gemeente Overschie is eigenares van 22,5 H.A., terwijl verder nog over 31,2 H.A. aan particuliere toebehoorende, zou moeten wor den beschikt. Deze laatste terreinen zullen op den voet der betrekkelijke bepalingen van de Onteigeningswet in het bezit der ge meente behooren te komen. Hoewel het niet uitgesloten is, dat de gemeente Overschie tot deelneming in de stichting van het vlieg veld, dat ongetwijfeld ook voor deze ge meente van groote beteekenis is, bereid zal zijn, achten B. en W. het. teneinde tegen mogelijke vertraging in den aanleg van het. vliegveld gevrijwaard te zijn, raadzaam, dat ook die gronden in de spoedonteigening wor den betrokken. De inbreng van de benoo- digde terreinen is op 550.000,gesteld. Voor wat de gemeentelijke eigendommen betreft, is daarbij in verband met de tegen woordige huuruitkomst van de landerijen uitgegaan van een grondwaarde van 2000, per H.A. De totale stlchtingskosteft van het in bovenstaanden zin beperkte luch tv aart terrein, die in het tegen woordige stadium uiteraard op globale ramingen moesten berusten, zijn begroot op 4.950.000,—. Voor het leggen van een bouwverbod op de aan het vliegterrein be lendende gronden behoefde geen post te worden uitgetrokken, omdat te voorzien is, dat met het Departement van Waterstaat een regeling kan worden getroffen inzake de bebouwing op de in bezit van onze ge- Nu voor het Huis van Bewaring. In het politiebureau aan de Oostervant- straat is in bewaring gesteld de 24-jarige zeeman D. K. Eenige dagen geleden was hij gekomen in het pension van de L. aan de Rochussenstraat, waar hij een kamer huurde. Hij zeide pas te zijn afgemonsterd en nog geld tegoed te hebben en daarom vroeg hij een voorschot van 30 gulden, welk voorschot hem werd gegeven. Edoch, de zeeman kwam niet meer boven water. De politie ging op zoek en wist den zeeman te arresteeren. Hij zal nu aanmonsteren voor het Huis van Be waring, waarheen hij Maandag a.s. zal wor den overgebracht. In het hoofdbureau van Politie is in be waring gesteld de 28-jarige kantoorbediende C. J. van H., die verschillende personen heeft opgelicht voor een totaal bedrag van 500 door het afgeven van een ongedekte cheque. Hij maakte auto-ritjes, logeerde in hotels, deed verschillende inkoopen en be taalde steeds met een postcheque, welke ech ter nooit gedekt was. Dezer dagen is de oplichter in een hotel hier ter stede gearresteerd. Door de politie is aangehouden de 43-jarige koopman K. R. B. die in de Rivierstraat bij een stempellokaal liep met een bord, waarop stond vermeld, dat zijn steun was ingetrok ken, en dat hij nu alleen moest leven van de liefdadigheid zijner vrienden. Toen de man zijn hand uitstak om een paar centen in ontvangst te nemen, werd hij ingerekend. Proces verbaal werd tegen hem opgemaakt wegens bedelarij. Ook in ons bedrijf zette de verbete ring krachtig door, aldus het verslag over '37 van den R'damschen Lloyd. Het verkeer van Europa naar Neder- landsch-Indië nam belangrijk toe, ter wijl de overzeesche gebieden in staat waren zeer groote hoeveelheden af te schepen en wel in zulke mate dat naast 23 schepen in ballast, uitgezon den ter aanvulling der scheepsruimte, verscheidene schepen in huur moesten worden opgenomen. De regeling dezer aanvulling geschiedde deels voor "kening van de N.V. Stoomvaart^Maat schappij „Nederland" en onze ^^-chappu, deels ook voor rekening van de a.S rijke bij de vaart van Nederlands - torkken reederijen. De reizen dezer schepen lieten echter gevoelige verliezen, was de plotselinge en dikwijls °nbere van thuiskomende lading oorzaak, dat in afvoer vertraging ontstond. Aan het eina va 1937 was echter door de reeds genoemde tnaav- regelen de toestand weder in normale banen geleid. De vaart op de Oostkust van Noord-Amerika was eveenens zeer levendig. De samenwerkende reederijen in de Java—New-York Lijn onder hielden van Nederlandsch-Indië naar Amerika een 6-daagschen dienst. De lijnen, welke wij als Silver-Java Pacific Lijn tezamen met anderen onderhouden, kon den eveneens van het levendige handelsverkeer profiteeren, zoodat de resultaten belangrijk be- tS Zoowel" het verkeer met de Oostkust van Amerika als dat in de Pacific-lijnen vertoont echter thans een sterken teruggang, tengevolge van de economische toestanden in de Vereemgde Staten van Amerika. •Onder de hierboven geschetste omstandigne- den heeft onze vloot op volle capaciteit gevaren. Vooruitzichten onzeker. De vrachten konden na de voortdurende ver lagingen der laatste jaren geleidelijk op een meer normaal peil worden gebracht. Aan het einde van het verslagjaar was echter ook hier aan de stijging een einde gekomen. De daling hield aan en bij het schrijven van dit verslag zijn de vrachten in de algemeene vrachtvaart weer terug op het niveau van de minimumvrachten-schema's, met weinig aanbod van lading. Daarentegen zijn de onkosten sterk vermeer derd en vertoonen over het algemeen nog geen neiging tot dalen. De bouwprijzen van nieuwe schepen hand' haven zich op het sterk verhoogde peil. De vooruitzichten zijn door de voortdurend wisselende politieke en economische omstandig heden noz steeds onzeker. Het passagiersvervoer nam in uitgaande rich ting eenigszins toe; in thuiskomende richting bleef het stationnair. Het vervoer van toeristen handhaafde zich op hetzelfde peil als vorig jaar. Op 1 September 1937 trad een nieuwe over eenkomst inzake het vervoer van Landsreizi gers in werking. Het vervoer van bedevaartgangers naar Djed dah nam weder toe nu de bevolking öoor de stijging der productenprijzen in betere omstan digheden kwam te verkeeren. Oprichting Far Eastern Passenger Conference. Met verschillende reederijen, welke belangen hebben in het passagiersvervoer tusschen Europa en het Verre Oosten, hebben wij samengewerkt bij de oprichting van de Far Eastern Passenger Conference. De Conference bedoelt te komen tot een permanent contact tusschen de lijnen teneinde gezamenlijke belangen te behartigen Het postvervoer bleef wederom achter bij het voorafgaande jaar. Medio het verslagjaar wer den de tarieven voor het vervoer van brieven per boot en per vliegtuig nagenoeg gelijk ge. 'm Wij1'hebben einde 1937 het huidige postcon tract met de Nederlandsche Regeering per uit. 1938 opgezegd. Onderhandelingen ter afsluiting van een nieuwe overeenkomst worden voorbe reid. Onderhandelingen over 'n nieuw passagiersschi p. De nieuwe motorvrachtschepen „Brastagi" en .Weltevreden" hebben tot onze groote tevreden heid de tot nu toe gemaakte reizen volbracht. In Mei gingen wij er toe over, zoowel bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" als bij de N V Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit Jr een zusterschip te bestellen. Deze schepen, die wij „Bantam" en „Japara" zullen noemen, moeten ons in het voorjaar 1939 worden op geleverd. De reeds ter hand genomen verbeteringen der passagiersinrichting van de „Baloeran", „Dempo en „Sibajak" kwamen intusschen gereed. Onderhandelingen met de Kon. Mij. „De Schelde" over den bouw van een snelvarend passagiersschip zijn in een vergevorderd sta dium; eerlang hopen wij tot bestelling te kun nen overgaan. Dit schip zal ons dan In den aanvang van 1941 worden geleverd. meente zijnde, aan het vliegveld grenzende gronden, welke vestiging van een bouwver bod overbodig zal maken. Stichting eener Naamlooze Ven nootschap. Gelijk hiervoren werd medegedeeld, is, in verband met van particuliere zijde toege zegde medewerking in de stichting en exploitatie van het vliegveld, de oprichting van een naamlooze vennootschap aangewe zen. Blijkens de voorloopige ontwerp-statuten van de N.V. Vliegveld Rotterdam is het maatschappelijk kapitaal der vennootschap op 750.000,gesplitst in 750 aandeelen van 1000,gesteld. Door de gemeente Rotterdam zal daarin naar dezen opzet wor den deelgenomen met 564 aandeelen en wel 364 aandeelen voor inbreng van haar in het vliegveld vallend terrein ter waarde van 182 X 2000,— is 364.000,— en 200 in contanten vol te storten aandeelen, uitma kende het saldo van den verkoopprijs van Waalhaven ad 1.100.000,verminderd met de nog op dat vliegveld drukkende leenings- schuld van 900.000, Indien de gemeente Overschie bereid zou worden gevonden tot deelneming in de op richting van de vennootschap, zal dit kdnnen geschieden door het nemen van 45 aandee len voor inbreng in de venootschap van haar in het vliegveld vallende gronden, gesteld op een waarde van 45.000,De overige 141 aandeelen, welke eveneens volgestort zullen worden, zullen door de verdere oprichters worden genomen. De Raad van Beheer, zal blijkens de ont werp-statuten, bestaan uit 9 leden, waarvan 4 plaatsen zullen worden bezet door ver tegenwoordigers van onze gemeente, even tueel 1 door een vertegenwoordiger van de gemeente Overschie, terwijl de 4 overige plaatsen zullen worden ingenomen door ver tegenwoordigers van de houders van de aan deelen, welke in "handen van particulieren zijn. Boven het aandeelenkapitaal ad 750.000 zal, op basis van de op voorloopig op 4.950.000,geraamde stichtingskosten van het vliegveld, nog een som van 4.200.000, noodig zijn, waarvoor door de vennootschap een leening zal zijn te sluiten. De looptijd van deze leening, rentende 3% pet. was ge steld op 40 jaar, terwijl 'de annuïteit zou worden berekend naar een looptijd van 60 jaar. Zooals hierboven werd medegedeeld is de plaatsing van deze leening ingevolge de van particuliere zijde in uitzicht gestelde medewerking verzekerd. De gemeente Rot terdam zal zich echter bij afzonderlijk te sluiten overeenkomst hebben te verbinden tot betaling aan de N.V., in den vorm van een jaarlijksche subsidie, van de rehte H- aflossing (annuïteit) van de onder hypo' thecair verband te sluiten leening. In ver band met de omstandigheid, dat de voor de te onteigenen gronden te betalen schade loosstellingen uiteraard van te voren niet met juistheid zijn te ramen en tegenvallers op dit punt derhalve niet zijn buitengeslo ten, is de medewerking aan de plaatsing van de leening beperkt tot 4.500.000,Voorts zal de gemeente jaarlijks aan de N. V. heb ben uit te keeren een som van 39.000, zijnde het aanvankelijk geraamde exploita tie-tekort van het vliegveld, terwijl verder, zoolang over het aandeelenkapitaal nog geen 2V2 pek dividend uit de exploitatie an worden uitgekeerd, de gemeente aan e V. een jaarlijksche subsidie zal verleenen ten bedrage van 18.750,- of zooveelLminder als noodig is om aan alle aandeelhouders op hun aandeelen 2% pet. uit te eeren. De opgezette berekeningen hebben uitge wezen, dat de netto-exploitatiekosten van het nieuwe vliegveld niet zullen uitgaan boven die, welke het uitgebreide en gemo derniseerde vliegveld Waalhaven zou vor deren, zoodat de exploitatie van het vlieg veld Rotterdam geen meerdere verzwaring van het gemeentelijk budget met zich zal brengen. De voorstellen. Colosseum. zet het nieuwe programma in met het ge bruikelijke en interessante wereldnieuws, gevolgd door een bijzonder aardige gekleurde teekenfilm over een kolonie nijvere bijen en een booze spin. Als eerste hoofdfilm volgt Dracula's doch ter, een echte griezelfilm, waarin vampiers hun vreemdsoortige en wreede praktijken uitoefenen. De vampiers, dat zijn de on-doo- den, die nog slechts voortleven om zooveel mogelijke rampen over het menschdom uit te storten. Na de pauze draait de hoofdfilm „De Schooiertjes" met Freddie Bartholomew, Jackie Cooper en Mickey Ronney in de hoofdrollen van respectievelijk het rijke ongetje Claude, die ook graag boefje wil worden, „Buck" de leider van de bende en „Gig", de trouwe helper van Buck. Het voor treffelijke spel van Freddie en Jackie kon reeds eerder in diverse films worden be wonderd. Velen zullen zich nog Skippie her inneren, die nu een opgeschoten jongen is geworden en grooter is dan zijn vader. Zijn vriendjes hebben heb als leider gekozen en hun parool is „mondje dicht". Na een inbraak in het huis van Claude, die door zijn vriendjes Schuivie wordt genoemd, komt tiet drietal in aanraking met den kin derrechter en blijft gedurende drie maanden onder controle van dè justitie. Buck en z n vriend Gig willen zich hieraan door een vlucht naar Afrika onttrekken. Zij komen evenwel door toedoen van Schuivie niet ver der dan enkele kilometers buiten hun woon plaats. Met gevaar voor zijn leven redt Schuivie zijn beide vrienden en brengt hen terug op het rechte pad. Ofscroon misschien als kinderfilm bedoeld, kunnen wij het pro gramma slechts aan personen boven de 18 jaar aanbevelen. Asta Theater. Wederom biedt de Directie van Asta haar bezoekers in de komende week een span nend en afwisseelnd filmprogramma. Vooraf zien we het gebruikelijke Fox-Movietone nieuws, waarop aansluit „Gestolen Goud met den zingenden Cowboy Dick Foran en zijn wonderpaard Smoke; een spannende en actueele Wild-West-film, waarvan het zien zeker de moeite waard is. De hoofdrolspeler Dick Foran heeft een doodsvijand, n.l. Ace, die op hetzelfde meis- e als Dick verliefd is, n.l. Jur.e de dochter van den bankdirecteur. Zij wil echter niets van Ace weten. Hij weet door een valsche beschuldiging Dick in de gevangenis te stor ten Na 5 jaar wordt hij vrij gelaten en nu zal hij zelf den waren schuldige ontmas keren. Na verschillende vuist- en revolver gevechten weet hij Ace als moordenaar en dief aan de Justitie over te geven. Als hoofdfilm draait „De strijd om het re cord" met als titelspelers, James Stewart. Wendy Barry, Ted. Healy en Ralph Morgan. Ferry Martins bekleedt de betrekking van mecanicien. Hij heeft de taak om de nieuw ste modellen te beproeven. Tijdens zijn werk wordt hij gadegeslagen door Jane Mitchel, de „nieuwe" op de reclameafdeeling. Ferry is bezig met de uitvinding van een nieuw soort carburator, maar wil hierbij niet geholpen worden door den ingenieur Frank Lawson. „Bureaumenschen", hebben hier geen verstand van aldus Ferry. Bij de groote jaarlijksche autorace te India napolis zal hij zijn uitvinding demonstreeren. Er loopt echter iets mis en zijn wagen ver ongelukt. Ferry belandt in het ziekenhuis. Hij geeft 't niet op en monteert zijn carbu rator op een nieuwen racewagen. Een nieuwe recordpoging mislukt echter wederom, hij vliegt in de struiken en 't eind van den rit is het ziekenhuis. Hier treft hij Jane aan, die in werkelijkheid de dochter van den president der Maatschappij blijkt te zijn, die 52 pet. van de aandeelen zal er ven SlotHappy End. Harmonie. Harmonie geeft deze week eigenlijk twee hoofdfilms. Vooraf gaan een teekenfilmpje en een actueel wereldnieuws. Met Pat O'Brien en Josephine Hutchin son in de hoofdrollen gaat als eerste hoofd nummer; Ik heb een dokter gehuwd, een levensschets van een eminenten dokter in een klein provinciestadje en een intellec- tueele en idealistische vrouw. Hoe goed deze laatste het ook bedoelt, de bevolking ziet in elk van haar handelingen steeds iets ver keerds. De jonge vrouwontvlucht dan voor eeni gen tijd haar omgeving, doch de toewijding voor haar echtgenoot is zoo groot, dat zij plotseling terugkeert In den tusschentijd is het inzicht der bevolking veranderd. Zij zag in, dat zij deze edele vrouw veel onrecht heeft aangedaan. Thans volgt er een geluk kige periode. Na de pauze wordt gedraaid „Een pracht exemplaar van een man Errol Flynn en Hugh Herberts en Joan Biondell zijn de voornaam ste medewerkers. In het stuk wordt de iet wat onwijze en zeer strenge opvoeding, die een oude dame aan haar kleinzoon geeft, uit gebeeld. De jongeman komt hierdoor tot groote ontwikkeling in velerlei opzicht, doet wan neer hij een ander meisje leert kennen dan dat, door zijn pleegmoeder aangewezen, ont vlucht hij het milieu. Na zeer veel tragiek komt het gelukkige eind. Voor volwassenen een aanbevolen program. Ooster theater. Ook nu wordt het programma geopend met het Ufa- en Paramount Wereldnieuws. We zien hierin den H. Vader nog op Paasch- dag den zegen Urbi et Orbi van den St. Pieter af geven Vervolgens komen weer een tweetal hoofd films aan de beurt. Vooreerst „'t Begon in Parijs", een vroolijke Amerikaansche come- die met eenige amusante verwikkelingen. Claudet Colbert en Melvil Douglas vervul len er de hoofdrollen in. Als tweede hoofdfilm krijgen we te zien de op de Biennale te Venetië bekroonde rolprent „Kid Galahad" (Zijn zwaarste strijd) evenals de eerste film uit de Amerikaansche productie. Bette Davis en Edward Robinson geven ons een kijkje in de bokswereld, voor hal aantrekkelijk voor hen, die met deze sport heulen. Erg waarschijnlijk is het ein de niet, doch dat neemt men maar op den koop toe. Voor volwassenen. De Paardensportvereeniging Houtrust organi seert. Zondag a.s. weer draverijen op Woude- stein te Rotterdam. 7 Het programma bestaat uit drie lange en twee korte baan-draverijen, waarvoor in totaal 39 in schrijvingen binnenkwamen. M,en begint om twee uur met een heat-prijzen- draverij derde en vierde klasse over 1650 A. Hier zijn acht paarden ingeschreven. Aan het hoofd vertrekken Admiraal Guy en Claudy O, waarvan eerstgenoemde wel het commando zal nemen. Doordat verschillende paarden tot een zelfde entrainement behooren, is het een zeer open nummer. Bij meer dan twee heats moeten IJ. Kernei en Boyke Norton zeer ver kunnen komen terwijl in twee heats Baronesse Hollo hooge oogen zal werpen. Hoe de uitslag ook moge worden, we verwachten hier een uiters scherpen en spannenden strijd. Hierna volgt een handicap heat le klasse ovei 1600 M. met negen aangegeven paarden. We zoeken, gezien de geleverde prestaties, den win naar in de achterste gelederen. Op de eerste plaats vraagt dan Hanover Peters onze aan dacht. De vraag is echter of de hengst kans ziet 50 M. aan Determination te geven. De K.M.-tij- den in Rotterdam getoond, luiden: Hanover Pe ters 1.22 2/10 en Determination 1.22 3/10. Aan de hand hiervan zou laatstgenoemde vrij zeker van de overwinning zijn. Toch prefereeren w® Hanover Peters, omdat de hengst uiterst be trouwbaar is, wat van Determination niet gezegd worden. Ook de trouwe en vlotte m Fanfare, die al menig succes in Rotterdam te boeken, zal in de beslissende heatz®, hartig woordje meespreken, terwUi 1 - paard Xilandra G., dat 110 M. v°°/an 7r °Ver Peters vertrekt, voor een verrassing igen De gecombineerde tweede en de over 2000 M., een tieerrijderscoursy. .J~:„ Wanneer Xilandra G niet m het vorige num mer start, moet dit paard hl® kans heb ben. Concurrenten zijn Xerxes zus Braun ell Zilver Queen. Van dit drietal piefereeren we voor de plaats Zus B^aun. Voor de korte drayeren A en B zijn inge schreven 1 Zita V 720 M., 2 Zampa Volo 720 M.; 3 Claudy'O 720 M_; 4 Bartmus 730 m.; 5 Bleriot 730 M 6 Achille? tio.., 7 Zonnebloem V '*u M 8 Aura V 760 M-; 9 A. Bradfords Guy 700 M-. 10 Xefxes 770 M.; 11 Princess 780 M.: 12 Glonfy ik 780 M-: 13 Edzard 780 M.; 14. Sister Bond 780 M I5 Eatima 790 M. Gisteravond is de scherm wedstrijd voor het RotterdamsQhe schermcompetitie-comité tïlé- Sciren de vereenlginfjon MMkmm »-«. «.-u-v en C. Jamin B. gehouden. E.M.M. won met 11 gew. partijen, 41 gegeven treffers en 27.._ont- vangen treffers. Voor deze vereeniging scherm den de heeren A. van Vliet, A. Verzijl, W. y. d. Lugt en H. Vogelaar als aanvoerder. De heer Van Munster leidde den wedstrijd uitstekend. Op grond van een en ander stellen B. en W. aan den Raad voor: le. tot verkoop, onder voorbehoud datB de hierna te noemen punten de inste*™Lerë van het Hooger Bestuur wordt verKr g -■ van het vliegveld Waalhaven aan - J ten behoeven van het Departement va fensie, voor een bedrag van f LIOO.UUU, 2e. tot het aanvragen van de onteigening van de in het op te richten vliegveld Rotter dam vallende gronden, voor zoover deze aan de gemeente Overschie en aan particulieren in eigendom toebehoor en; 3e tot deelneming in den bovenaangegeven zin in de op te richten N.V. Vliegveld Rot terdam; 4e. tot medewerking op de basis als hier boven is vermeld aan de door de N.V. Vlieg veld Rotterdam te sluiten geldleening tot zoodanig bedrag als voor den aanleg van net vliegveld noodig zal blijken, doch beperkt tot 4.500.000. Zondag zullen in de schermzaal van Vander- voodt te Rotterdam internationale wedstrijden plaats hebben tusschen den Bond van Rotter damsche Schermvereenigir,£en en de S. R. B. E., section regionale Bi abangonne. Er wor den in drie equipes wedstrijden gehouden; zes dames floret, zes heeren degen en zes heeren sabel. De equipes zijn als volgt samengesteld; Ne derland dames: C. Vandervoodt, T. Dekkers, M v d. Sluis, A. Endenburg, M. v. Vorst en R. Munnik; degen: mevr J. van Dam, w. Drie bergen, mr. H- n- ieis, J. Vandervoodt Jr., C. Weber, F: van Vieringen; sabel: W. v. d. Berg G- Bierman, A. F. Montfoort, J. Vander voodt Jf-> c- Weber, F. van Wieringen. België dames: Schmidt, Christiaens, Robert pewaay, Decot, Evrad en Pauius; degen hee ren: Vromans, v. d. Beker, Kulmann, A. v. d. Berghe, G. v. d. Berghe, Guillaume; sabel: De Meester, van Neron, Herremans, Delbrassinn, Christiaens en Gofin. Spielmann is gisteren uit Margate voor een verblijf van veertien dagen in Rotterdam ge arriveerd. Van zijn bezoek heeft de schaakclub „Het Westen" gebruik gemaakt om hem uit te noodigen deel te nemen aan een vierkamp met haar sterkste spelers G. Kapsenberg, E. Mulder en C. J. R. Samelius. Gisteravond is de eerste ronde van dezen vierkamp gespeeld. Voor het begin is Spielmann door den voorzitter van „Het Westen" den heer P. de Jong, in een korte, maar zeer inhoudrijke speech, uitgesproken in de moedertaal van den meester, gehuldigd, vooral ook om zijn fraai suc ces in het jongste tornooi te Margate. In deze eerste ronde had de meester wit tegen Mulder, die hij in een Italiaansche party zon der veel moeite versloeg. Kapsenberg en Same lius, die een orthodox koninginnegambiet speel den, brachten dit voor het verstrijken van den speeltijd nog niet ten einde. Kapsenberg, die een pion voor is en nog een tweede dreigt buit te maken, heeft goede winstkansen. In het clublokaal Van de schaakvereeniging Kralingen te Rotterdam, is gisteravond de vijfde ronde (de derde volgens den rooster) van den wedstrijd om den Kamstra-beker gespeeld. Nieukerke was in deze ronde vrij. Kok—Vlagsma- Een tweepaardspel m de na- hand waarvan Kok een als minder correct be kend'staande variant koos, waarmede hij niette min gunstig spel kreeg. Later ging hij wat erg wild te werk, met het gevolg, dat hij werd m&têözöt. KamstraGoris. De drakenvariant van de Sici- liaansche opening waaruit Goris gedrukt spel hield. Om zich wat te bevrijden, gaf hij twee stukken voor kasteel en pion. De partij kwam nog niet tot een beslissing. Kamstra heeft met 2 paarden tegen kasteel iets gunstiger kansen. SchenkDe Ronde. Een Oostindisch verde digde d4-opening, waaruit wit iets beter spel hield- Er ontstond een ingewikkelde stelling, welke van zwart veel bedenktijd vroeg. Hij ge raakte in grooten tijdnood en verspeelde zijn koningin. Bergsma—Ten Kate. Een Engelsche opening volgens onbekend recept. Bergsma veroverde een pion welken hij echter moest teruggeven om niet in stellingsnadeel te geraken. Later zag hij verlies van een pion over het hoofd. Ook deze partij werd onderbroken in een stelling, waarin beide twee kasteelen en Ten Kate één pion meer heeft. Vlagsma heeft met 4 p. (uit 4) de leiding, ge volgd door Bergsma met 3* (uit 5). Door de bekende N.V. A. v. Latenstein en Zonen is op de Kruiskade 76 haar negende filiaal geopend. In een rijk met bloemstukken getoolden winkel en een mooie etalage prijken een uitgebreide sorteering fruit, groenten, bus groenten enz. Het ruime pand modern in gericht, met een groote verscheidenheid van waren treft door een keurige frisschen aan blik en biedt onze huisvrouwen een flinke keuze. De negende van Latenstein zal de repu tatie helpen handhaven. Aangiften van 6 Mei 1938. BEVALLENK. de Snoo geb. Verzijden d. S. S. Noach geb. Wolf z. W. C. Boonstoppel geb. Houthuizen z. W. F. J. Kuijpers geb. Berger d. C. Kokx geb. Schneiders z. E. M. Dammers geb. op 't Hof z. G. M. v. Hoe- wijk geb. Gelaudie d. R. v. d. Poel geb. de Jong z. B. v. Bodegraven geb. Mes d. E. de Boon geb. Akkerman d. A. de Koning geb. Sloven z. L. Hulsman geb. De Deugd d. J. M. K. Hendrikse geb. Schafer d. P. P. Borkus geb. v. d. Groenendaal d. I. Baardman geb. v. Krimpen z. J. v. d. Gaag geb. v. d. Meulen z. A. W. Engbers geb. Schepers z. A. C. C. v. Os geb. Baggerman d. G. in 't Hout geb. Vermeulen d. N. Lu cas geb. Intrator z. M. M. Weeber geb. Ap pels z. M. L. de Waard geb. Buijtendijk z. H. J. H. v Willingen geb. Hilbers d. L. J. E. Eekhof geb. v. d. Greft z W. v. TeijHngen geb. Kolenberg z. M. v. Dijk geb. Verrijzer 2. A. S W. Weeda geb. Uithol z. P. Ver schoor geb. v. Koeveringe z. K. v. d. Rest geb. Wildschut d. L. v. d. Boom geb. Xioorn- winder z. N. Karreman geb. Deurloo d. M. E. Vrijenlioek geb. v. Zuuren d. OVERLEDENA. v. Zanten, wedr. van C. Tanis 86 j. R. w. de Ruyter ongeh. man 81 J. M. Zevenbergen, wede. van B. Hordijk 73 j. W. A. v. Wersch, ongeh. man 35 J. J. de Graaf, dochter 2 d. A. de Graaf dochter 1 d. L. J. Barendregt, man van P. L. Timmer mans 63 j. E. v. Vessem, ongeh. vrouw 73 j. A. Muilwijk man van A. Doolaard 76 j. J. Kruthoffer, gesch. man van A. H. C. Geu- ken 54 j. C. Hersbach, man van M. L. Boo- denburg 59 j. Voorts als levenlpoa aangegeven: M. v, o* Staaii geb. v. Ours zoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2