DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE EERSTE HUIDEN- EN LEDERBEURS. INGEZONDEN. DINSDAG 17 MEI 1938 Om een ritje te maken. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. ^VECHTPARTIJ AAN BOORD VAN bananenboot. DE GEHEIMEN VAN DE H. MIS. 'j§ De eindstanden. INSULINDE-SPORTCOMPLEX. Prachtige opvoeringen in het R- K. Vereenigingsgebouw. BRAND IN EEN GARAGEu ROTTERDAMSCHE DILETTANTEN TOONEELBOND, Het 25-jarig bestaan herdacht. MOLENS IN DE BLYE. ZOMER Heden officieel in Caland geopend. ZILVEREN ZANGERSJUBILEUM. stoffelijke blijken van waardeering ontvan gen. MASSAKAMP DEN HAAG—R'DAM. i I 1 ,a DR. M. B. ROMENIJ t RECTIFICATIE. BURGERLIJKE stand. Uitspraken. De rechtbank heeft, veroordeeld: P. B. 37 jaar, stoker, recidivist en gede tineerd wegens heling en uitlokking tot dief stal verdachte had tal van voorwerpen, afkomstig van een serie inbraken aan den Linker Maasoever, gekocht en bovendien door het verschaffen van inlichtingen uit gelokt, dat ingebroken is geworden in het laboratorium van de firma Lansbergen en Zoon te Hillegersberg, waar een groote hoe veelheid opium werd gestolen tot 2 jaren gevangenisstraf. J. V. 25 jaar, voorslager te Schiedam we gens wederspannigheid verdachte was, toen hij ruzie met zijn meisje had gehad, in de Schie gesprongen en nadat hij er uit gehaald was, had hij zich tegen zijn over brenging naar het bureau van politie door een agent verzet tot 3 maanden gevan genisstraf. P. H. W. 19 Jaar leerling bankwerker te Schiedam, gedetineerd wegens diefstal en verduistering verdachte had, toen hij bij de firma Wilton werkte uit kleedingstukken, die zijn kameraden in hun kleedkastjes had den opgehangen, twee rijwielbelastingmerken weggenomen en voorts had hij ten nadeele van een groentenkoopman, in wiens dienst hij toen was, een bedrag van 28 verduis terd, dat hij van klanten had ontvangen tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opge legd, met een proeftijd van 3 jaar. J. B. D. 44 jaar havenarbeider, recidivist en gedetineerd wegens diefstal door middel van een tuimelraam van een aantal kistjes sigaren en doosjes sigaretten uit den winkel van J. Smit aan de Wigstraat en wegens verduistering van een fiets, die hij in huur koop had gehad, tot een gevangenisstraf van 2 jaren. In een zaak van W. B. de B. 38 jaar direc teur van de N.V. Swarttouw's Stuwadoors maatschappij die in hooger beroep had te recht gestaan van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij hij was vrijge sproken van een hem ten laste gelegde over treding van de Stuwadoorswet hij zou, als directeur der onderneming niet gezorgd hebben, dat de lossing van zware boom stammen uit het s.s. Maashaven op veilige wijze kon geschieden (bij deze lossing is een der arbeiders, die belast was met het los maken van de stalen strop, waarmee de boomstammen uit het schip werden gehe- schen, onder een boomstam, die van den stapel rolde verpletterd heeft de recht bank het vonnis van den kantonrechter be vestigd. De 21-jarige schoenmaker, G. A. H. en de 23-jarige loswerkman H. N. T. beiden reci divist en gedetineerd, hebben terechtgestaan, terzake van diefstal van een motorfiets. Sub sidiair was hun ten laste gelegd, dat zij zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van benzine en olie. De verdachten bekenden de motorfiets te hebben weggenomen, maar zij zouden niet de bedoeling gehad hebben zich de machine toe te eigenen. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke was van oordeel, dat hier den dief stal van benzine en olie bewezen is. In aan merking nemend, dat de verdachten al eer der gestraft zijn, eischte het O.M. tegen ieder 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. De verdediger van H. mr. W. F. P. C. Vië- tor en de raadsvrouw van T. mej. mr. N. E. Lissauer pleitten voor oplegging van een mildere straf. .Uitspraken 10 Mei. De rechtbank heeft veroordeeld: i D. de B. 50 jaar loswerkman te Hillegers berg, recidivist en gedetineerd, wegens dief stal van een aantal kippen ten nadeele van den pluimveehouder K. J. de Groot aldaar tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. H. A. P. V. 39 jaar, assuradeur te Amster dam en J. A. de M. 42 jaar assuradeur te Rijk (Haarlemmermeer) beiden recidivist, die terechtgestaan had terzake van oplich ting.zij zouden den tuinder H. v. d. Berg te Bergschenhoek hebben bewogen tot de afgifte van een bedrag van 40, door het te doen voorkomen, alsof zij hun bemiddeling konden verleenen voor het verstrekken van een hypotheek door de Noord-Hollandsche Levensverzekering-maatschappij van 1891 te Alkmaar, welk geld noodig zou zijn voor de dekking der kosten werden vrijgespro ken. Tus8clien dronken zeelieden en de rivierpolitie. Aan boord van het Engelsche bananen- schip „Aracataca" liggende in de Rijnhaven heeft zich gisteren een incident voorgedaan, waarbij de rivierpolitie streng heeft moeten optreden. Hoewel het schip om vijf uur moest vertrekken, wilden om half vijf vier leden van de bemanning, die onder den in vloed van sterken drank verkeerden, aan wal gaan, waartegen de kapitein zich na tuurlijk verzette. De vier man hebben toch uitvoering ge geven aan hun plan, waarom de kapitein zich tot de rivierpolitie wendde om assistentie. Deze trof de vier zeelieden aan op de Rijn haven 22. Hun werd bevolen terug te kee- ren, maar hieraan werd geen gevolg gegeven. Onder hevig verzet hebben de politiemannen hen toen aan boord teruggebracht. De andere leden van de bemanning trok ken evenwel partij voor hun kameraden en pleegden eveneens verzet. Toen de agen ten bij het schip gekomen waren, daalde een regen van zware voorwerpen op hen neer.. De een greep een stuk hout, de ander een stuk ijzer en de politie bevond zich in een hachelijke positie. Daar ook het overige deel van de beman ning een dreigende houding had aangenomen, zagen de politiemannen zich verplicht de re volvers te trekken en talrijke schoten in de lucht te lossen. Tenslotte gelukte het aan de politie de dronken zeelieden met geweld aan boord te brengen, doch men pleegde van alle kanten verzet, en de agenten waren ge noodzaakt van hun gummistokken gebruik gebruik te maken. Toen de rust was hersteld, konden de politiemannen het schip verlaten, waarna de bananenboot vertrok. k 'aJtiiSBU'. 1 T De „rondgang langs de banen" is geëindigd met den strijd van klasse A. en ged. C. op de banen van „Modern" het kegelhuis van „Alle Neune", E. V. A. en 't Zuid. Er is behoorlijk gekegeld, doch met de span ning, een laatste ronde eigen- De laatste kans, een plaatsje te verbeteren, een prijs te berei ken, niet te degradeeren. Ook de persoonlijke prestaties spelen 'n groote rol en beïnvloedden de resultaten vaak. Zoo heeft Aarsbergen de jonge kegelaar, die met 12 houten de leiding had, gefaald en slechts 125 in 20 ballen gewor pen, een resultaat, dat 20 hooger had kunnen zijn, waar de eigen planken er ook bij zijn. Gamier heeft er god van geprofiteerd en met 147 den kampioenstitel voor de 2e maal in suc cessie veroverd. „Alle Neune" behaalde voor de 6e maal in successie den titel „kampioen van den rond gang". De poedelaars en A.D.O. degradeeren naar klasse B„ N.H-R.V. en Pompenburg II ne men die plaatsen in. V.V.V. gaat van C. naar B. en wordt afgelost door H.B.S-. Er werd geworpen: De Poedelaars II 255,280, 535; De Poelaars I 304, 271, 575; A.D.O. 296, 315, 611; D.O.K. I 255, 305,560; D.O-K. II 293, 321, 614; Excelsior 265,287,552; Tons les Neuf 321, 308, 629; Woudsloopers 294, 297, 591; 't Zuid I 331 303, 634; 't Zuid II 294, 281, 575; E.V.A. 304 336, 640; Alle Neune II 316,281,597; Alle Neune I 342 344 686. De eindstand van klasse A. is: 1. Alle Neune I 4248; 2- 't Zuid I 4055; 3. De Woudsloopers 4047; 4. E.V.A. 4000 5. Tous les Neuf 3971; 6. D.O.K. I 3969; 7. Excelsoir 3852; 8- De Poedelaars I 3851 9. A.D.O. 3754. Klasse C. eindigt als volgt: 1. V.V.V. 3851; 2. D.O.K. II 3640 3. 't Zuid II 3580; 4. D.O.P. II 3498; 5. Alle Neune II 3402; 6- De Poedelaars II 3381 De eindstand personeel: 1. Gamier 928; 2. Aarsbergen 918; 3. Koster 889; 4. Korte 886; 5. K. Kooiman 882; 6. Sanders 861; 7. Jansen 857; 8- J. Kooiman 851; 9. Van der Kaay 846; 10. Willemse 843; 11. Steutler 839; 12. v. Leeuwen 832; 13. Mes 832; 14. De Willigen 831; 15 Borkus 829; 16. Franken 827; 17. Van Rijn 827; 18. S. van Gelder 824; 19. v. d. Tempel 823; 20 van Donk 818; 21. Sino 814; 22. Goudsmit 813; 23. Strak van Schijndel 812 (met 1 beurt minder) 24. Nefkens 811; 25. Clarenbeek 808. Zaterdagmiddag heeft de vereeniging In- sulinde, bestaande uit personeel van den Rotterdamsche Lloyd en de firma's Wm. Ruys en Zonen en Ruys Co. haar nieuwe sportcomplex, gelegen in den Blijdorppolder, langs den Kanaalweg naar Overschie, in gebruik genomen. Het complex bevat twee naast elkaar liggende gravel tennisbanen en een voet balveld het overige gedeelte is bedoeld als recreatie-oord voor de leden en hun kin deren. Evenwijdig met de tenisbanen is een eenvoudig doch geriefelijk clubhuis opge trokken, waar men van het terras of van de daarachter geleden glasdichte serre af een goed overzicht heeft over de banen. Achtsr dit clubhuis ligt een kleiner ge bouwtje voor de voetballers. Er bestond voor - de officieele opening groote belangstelling. Tegen 3 uur verza melden zich op het voetbalterrein vele be langstellenden, onder wie de heeren W. Ruys Bzn., Th. Ruys en Crommelin van de directie van den Rotterdamsche Lloyd, de heeren Eykensluiters van de directie van Ruys Co. en C. Ruys van de directie van Ruys Co. te 's-Gravenhage, de heeren Küper, M. J. de Korver en P. Burik van de afd. technische dienst namens het ge meentebestuur van Rotterdam, vele leden van de vereeniging en van het personeel, de meesten vergezeld van hun dames. De heer H. P. Haremaker, voorzitter van de vereeniging, dankte in zijn ope ningswoord in het bijzonder de leden van de directie en de vertegenwoordigers van de gemeente Roterdam voor hun aanwezig heid en schetste vervolgens de totstand koming van het nieuwe complex. Tenslotte noodigde hij den heer W. Ruys Bzn. uit door het hijschen van de vlag het complex voor geopend te verklaren. Alvorens daartoe over te gaan sprak de heer Ruys zijn voldoening uit over de snelle totstandkoming van het complex en wenschte de vereeniging veel geluk en veel zon. Daarna ging de blauwwitte vlag van den R. L. in top, welk symbolisch gebaar door het muziekkorps van den Rotterdam sche Lloyd met een eere-saluut werd be groet. Deze opvoering in Rotterdam-Zuid van Calderon's „Geheimen van de H. Mis" welke, laten wij het maar ronduit zeggen, een gebeurtenis beteekent biedt gelegen heid te over tot vergelijkingen met de ver sie, zooals Ghéon die geeft en waarvan de massale opvoeringen te Schiedam, eveneens onder leiding van Anton Sweers, nog versch in het geheugen liggen. En dan houden wij het toch eigenlijk bij den antieken Calderon zelf. Het eigenaardige geval doet zich hier voor, dat Ghéon ter wille van de duidelijkheid, de aanvoelbaarheid voor het volk van dezen tijd, aan het hercomponeeren is gegaan, daar bij wel typische eigen moderniteiten heeft aangewend, maar zijn vooropgezette doel voorbij schoot. Op Ghéon zou met een variant van toepassing kunnen zijn, dat wie teveel wil bewijzen, eigenlijk hiets bewijst. Men zou kunnen wijzen op het gelijktijdig samengaan van werkelijk en zinnebeeldig offer, dat Ghéon derhalve laat „zien", wat bij Calderon zelf het „woord" noodig heeft. Doch de verhelderende werking van dat zien is nu eenmaal gedoemd uiterst beperkt te blijven, omdat het meeste zich niet zien laat of het verklarende woord niet ontberen kan. Calderon is intiemer, inniger. Hij haalt ons niet telkens uit de gewijde naar de profane sfeer. Hij vermijdt een „teveel", maar biedt juist voldoende om op de massa verklarend te werken. Daarbij weet hij tot het einde een climax te houden en een dramatische wer king te bereiken, die de aandacht steeds ge spannen houdt. Het mooiste bewijs hiervan was wel, dat men in de zaal van het Vereenigingsgebouw, waar de Jeugdbeweging voor Katholieke Ac tie het spel drie avonden achtereen opvoert, een speld kon hooren vallen, ruim anderhalf uur lang. De opvoering is waard, door alle katholie ken van Zuid genoten te worden. Ja, genoten in den vollen zin van het woord. Want wat hier aan schoonheid in lijn en groepeering, aan wijding in figuren wordt geboden, dwingt respect af. Zelden zagen wij een waardiger Christusfiguur, noch een gepas ter aanwending van recitatieven of een meer volkomen overgave van alle executanten. Wie niet van de gelegenheid gebruik maakt een dezer opvoeringen te gaan zien, maakt zich aan een verzuim schuldig, dat niet te herstellen is. J- E. Gistermiddag is brand uitgebroken in de garage van A. v. d. Velde aan de Struisen burgerstraat 2. Men was in deze garage be zig met het probeeren van een auto-motor. Hierdoor ontstond kortsluiting en in een minimum van tijd sloegen de vlammen fel naar buiten. Met 2 stralen op de waterlei ding resp. van de slangenwagens 4 en 5 heeft men het vuur gebluscht. De garage en de cabine hebben veel brand schade ondervonden. Met een tooneelavond in de groote zaal van Odéon heeft de Rotterdamsche Dilet tanten Tooneelbond Zondagavond zijn 25- jarig bestaan gevierd. Er was voor deze herdenking een feestcommissie gevormd, waarvan de voorzitter, de heer W. v. d. Vlist, het welkom sprak tot het bondsbe- stuur en de vele genoodigden, onder wie wij opmerkten oucl-bestuursleden, juryleden en vooraanstaande personen uit de wereld van het amateurtooneel. Enkele aangesloten vereenigingen hadden krachten beschikbaar gesteld voor het in- studeeren van een stuk, waarvoor gekozen was Henk Bakker's spel van vacantie- geneugten ,,'n Wespennest", gebouwd op het bekende thema van de persoonsverwis seling, in casu de echtgenoot, die voor den vriend en de vriend, die voor den echt genoot moet doorgaan. Hoewel voor een festijn als dit de strub belingen, om een perfecte uitvoering met propagandistische waarde te bereiken, voor komen hadden mogen worden is er, gezien de beschikbare personen en den korten tijd van voorbereiding nog een opvoering tot stand gekomen, die vrij vlot verliep. De uitblinkers waren nu eens personen van het tweede plan, n.l. Gerrit Koeman (C. Verstraeten) en zijn vrouw Kristien (Stien Versnel-Donkers). Van enkele spelers kre gen wij den indruk, dat zij zich noodge dwongen in een huid moesten steken, welke niet volkomen paste. Dat zij niettemin zich er doorheen sloegen, valt des te meer te waardeeren. Aan het slot werden de executanten lulde toegejuicht. De dames ontvingen bloemen en de regisseur, de heer L. Hoogerbrugge, een aardige attentie. Vervolgens is de voorzitter van den bond, de heer Jac. Le Pair, op het tooneel ver schenen. Hij prees het pionierswerk van de vroegere bestuurders, en noemde vooral den naam van den heer P. A. van Est, wiens verdiensten als penningmeester zoowel van den bond als van de Commissie Eigen Ge bouw niet gering waren geweest. Nadat de heer Adri Korpel in den persoon van den voorzitter dén jubileerenden bond had gehuldigd en hem bloemen had aange boden, verscheen onder applaus de heer W. B. van Hecken ten tooneele. De heer Le Pair wendde zich gaarne tot dezen strijder voor het dilettantentooneel te Rotterdam. Over enkele maanden zal u, aldus spr., het zilveren jubileum aan den bond vieren, die eigenlijk uw bond is. Dag en nacht heeft de heer van Hecken gearbeid en dank zij zijn volharding is de bond, ondanks tegen slagen, altijd in de running gebleven. Hierop heeft de heer van Hecken een dankwoord gesproken, in het bijzonder tot de vereeniging „Samenwerken Doet Ver sterken", die al die jaren den bond trouw is gebleven. Tevoren was er nog een huldiging van anderen aard. De bekende tooneelkapper Bamberg vierde n.l. zijn 75sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan boden de vereeni gingen „Mutua Amicitia" en „De Corin thians" hem bloemen aan. Aan den Plaszoom stonden gisteren de beide molens „de Ster" en „de Lelie" niet alleen symbolisch in de Blye, maar van alle wieken wapperden pok de vlaggen. Want 't is 40 jaar geleden dat mej. Willemina den Outer als tabakssnuifbewerkster in dienst trad bij mole naar H. J. Bukman, eerder firma Gebr. Hioo- len. Gistermorgen om 10 uur is de jubilaresse met bloemen verwelkomd aan den ingang van het molenterrein. In bijzijn van familie, vrienden, molenaarspersoneel en zakenvrien den werd zij vervolgens ontvangen in de oude Carottenfabriek, die ook van binnen met vlaggedoek en groen feestelijk was versierd. Molenaar Bukman sprak de jubilaresse toe in den geest van „mij spreekt de blom- me een taele", van ieder van de noodigden een bloempje met toepasselijke woorden aan- eenschikkend tot een groote, veelzeggende bouquet. Spr. zegde mej. den Outer dank voor haar verdiensten en trouw en overhan digde haar een cadeau onder couvert. Ook de heer de Jong uit Hillegersberg bood uit naam van het personeel een geschenk en bloemen aan, waarna de dochter van den molenaar een typisch vers declameerde, dat zeer insloeg. Nadat de heer de Leede zijn felicitaties nog van een cadeau vergezeld had doen gaan. deelde de heer de Jong mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de jubilaresse de De verhoop der post zegels, ten bate van cultureele en sociale doeleinden is weer be. gonnen. Het verkoop- tentje op het hoofd postkantoor te Rotterdam. Hedenmiddag is de eerste Huiden- en Lederbeurs officieel door den voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, in café-restaurant „Ca land" geopend. Het ligt in de bedoeling, om voortaan el- ken derden Dinsdag van de maand, te Rotterdam een beursdag te houden van des namiddags half twee tot des namiddags half vier in de bovenzaal van „Caland". De eerste beursdag van heden werd voor afgegaan door een dejeuner, georganiseerd door de initiatoren van deze beurs; de ver eeniging „De Rotterdamsche Huiden- en Lederbeurs" en de vereeniging van Neder- landsche importeurs van overzeesche hui den. Dit dejeuner werd gepresideerd door de heer C. Kaufmann, den voorzitter van de vereeniging „De Rotterdamsche Huiden en Lederbeurs". Aanwezig waren voorts mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wethouder A. B. de Zeeuw de heer C. van Walsum, adjunct-secretaris van de K. v. K., dr. J. Vleeschhouwer als vertegenwoordiger van het Havenbedrijf, ir. H. v. d. Weerden, directeur van het rijks proefstation te Waalwijk, mr. W. P. M. van de Loo, secretaris van de Nederlandsche Huiden- en Lederbeurzen, ir. J. L. van Gijn voorzitter van de federatie van Nederland sche lederfabrikanten, de heeren L. J. Uytendaal, voorzitter van de Tilburgsche Huiden- en Lederbeurzen, O. P. Perlberger namens de vereeniging van Nederlandsche huidenhandelaren, G. Levenbach, namens de leder-importeurs, W. H. Croockewitt en Th. G. H. Stibbe, oud-voorzitter van de Rotter damsche huiden- en lederbeurs, A. Polak, voorzitter van de vereeniging van Nederl. importeurs van overzeesche huiden. De tafelpresident opende met een rede, waarin hij allen welkom heette en wees op de goede verstandhouding en de onderlinge samenwerking tusschen de beide R'damsche vereenigingen, welke ertoe hebben bijge dragen, dat de plannen tot het houden van een beursdag in werkelijkheid overgegaan zijn. De handel in overzeesche en Europeesche huiden is in de laatste jaren voor Nederland en speciaal voor Rotterdam sterk toegeno men. Spr. noemt in dit verband eenige glo bale cijfers. De handel in overzeesche huiden is voor namelijk in Rotterdam geconcentreerd, ter wijl de import van Nederlandsch Oost en West-Indische huiden grootendeels door Amsterdamsche firma's wordt uitgeoefend. Hierbij is nog te voegen de betrekkelijk groote handel van inlandsche huiden, die zoowel in Amsterdam en Rotterdam, als in de provincie naar het binnen- en buitenland verkocht worden. Op onze beurs zullen vertegenwoordigd zijn handelaren in alle soorten huiden en vellen, die in ons vak voorkomen, binnen- en buitenlandsche lederfabrikanten en lederhandelaren, alsmede handelaren in looi stoffen, haar en lijmvleesch en alle aanver wante artikelen. Het houden van een geregelden beursdag is inmiddels ook voor Rotterdam noodzake lijk geworden, en ik ben van meening, dat wij in afzienbaren tijd den maandelijkschen beursdag zullen moeten veranderen in een veertiendaagsche. Ook voor het buitenland zal deze beursdag van groot belang zijn, en het is algemeen bekend, dat juist in Rotter dam voortdurend en dagelijks vertegenwoor digers van buitenlandsche firma's in onze branche vertoeven, die voor het afsluiten van handelszaken met Nederlandsche fir ma's overgekomen zijn. Als men internatio naal ermede bekend wordt, dat de Neder landsche belanghebbenden bij huiden- en lederhandel op een zeker uur en dag in Rot terdam te vinden zijn, zal het contact met het buitenland bevorderd worden. De tegenwoordige maatregelen van com pensatie, clearing, contingenteering enz. zijn niet geschikt om wereldhandel en -industrie te bevorderen. Noodgedwongen moeten wij ons aan den tegenwoordigen toestand aan passen, en als het ons gelukt is, den huiden- handel en lederindustrie ook onder deze moeilijke omstandigheden op een hooger peil te brengen, moeten wij erkennen, dat wij hierbij den steun hebben mogen ontvangen van onze regeering. Dat wij erin geslaagd zijn, industrie en handel te bevorderen, dartken wij in de eer ste plaats aan de rust el vrede, welke in ons land heerschen onder leiding van onze geëerbiedigde Koningin, die binnenkort bij Haar 40-jarig jubileum den dank hiervoor van Haar geheele volk zal ondervinden. Ik verzoek u dus het glas op te heffen en dezen dronk te wijden aan het heil van Hare Majesteit de Koningin en ons vaderland. Wethouder A. B. De Zeeuw sprak vervol gens een woord namen het gemeentebestuur en wilde gaarne tegenwoordig zijn aan het dejeuner. Spr. heeft weinig aanraking gehad met de huiden- en lederbranche, doch het verheugde hem, dat te Rotterdam een desbe treffende beurs wordt gevestigd. Spr. wees dan op de verbeterde verbindingen, vooral met Zuid-Nederland. Wethouder De Zeeuw eindigde zijn rede met den wensclv uit te spreken, dat alle ver wachtingen, door den voorzitter in zijn ope ningswoord uitgesproken, in vervulling mo gen gaan. Voorts voerden nog het woor de heeren mr. W. P. M. van de Loo, ir. J- L-van Gyn, L. J. Uytendaal, W. H. Croockewitt, M. Esso, O. Perlberger, ir. H. v. d. Waerden en A Polak. Hierna heeft de heer mr. K. P. van der Mandele den eersten beursdag met een rede geopend. Spreker dankte allereerst voor de uitnoo- diging tot hem gericht om deze eerste hui den- en lederbeurs te openen. Spr. wist niet zeker of hij wel kon spreken van de eerste huiden- en lederbeurs, want 20 jaar geleden werd eveneens een desbetref fende beurs opgericht. Dat was voor den oorlog. De huidenhandel heeft thans echter weer zijn internationalen armslag hernomen en dies staan wij thans voor de opening v dezen eersten beursdag. Spreker releveert vervolgens de n - kelijkheden voor de mogelijkheid houden van een dergelijke beurs. ij uitstekend, expeditie-bedrijf, ops agp aa sen, een behoorlijke financiering en een perfecte koopmanschap. Dit alles is hier in Rotter dam aanwezig. Wehouder A. B. de Zeeuw gewaagde reeds in zijn rede van den bouw der nieuwe beurs. Spr. hoopte, dat binnen korten tijd in dit nieuwe paleis van koopmanschap, ook de huiden- en lederbeurs haar plaats zal krijgen. Met de beste wenschen voor een goede sa menwerking en een bevredigend resultaat, opende spr dezen eersten beursdag. aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in zilver te schenken. Het nog in leven zijden oudste lid van de firma, de 93 jarige heer J. C. de Comte, kon persoonlijk niet aanwezig zijn, maar gaf niet temin van zijn belangstelling in dit jubileum blijk. Zondag j.i. herdacht de heer G. Maas zijn zilveren jubileum als lid van het zangkoor ,,In Honorem Dei et Mariae" van de Paro- ohiekerk van O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans aan aem Piovenierssingel. Volgens goede gewoonte begon de dag met een algemeene H. Communie door de leden van het zang koor. Na de Hoogmis, die tot intentie van den jubilaris door den zeereerw. heer pastoor werd opgedragen, had de officieele huldiging plaats in de repetitiezaal aan de Versijden- straat. Teen de heer Maas en zijn familie het fees telijk versierde lokaal binnentrad, werden door het dochtertje van een der leden aan mevr. Maas bloemen overhandigd. Na dat allen plaats hadden genomen zong het koor een feestlied, waarna de president van het zangkoor, pastoor H. F. Bartel, den jubi laris van harte geluk wenschte en hem dankte voor de wijze, waarop hij gedurende die 25 jaren zijn taak als zanger steeds ge trouw had vervuld. Vervolgens werd het woord gevoerd door den vice-president, den 'heer A. de Meere, die den jubilaris namens het koorgezelschap een theemeubel met servies aanbood. Ook van verschillende corporaties uit de paro chie, die door een of meer afgevaardigden waren vertegenwoordigd, mocht de héér Maas Zeer onder den indruk bedankte de heer Maas voor de huldebetuiging, waarna de eerewijn werd rondgediend. Nadat allen den jubilaris de hand hadden gedrukt, werd de familie Maas weder per auto naar huis gebracht, waar de feestviering in den huiselijken kring werd voortgezet. De liefhebberij voor deze jaarlijksche ont moeting schijnt bij de Rotterdammers aanmerke lijk geluwd. Het vorige jaar waren er 239 strijdlustige R.S.B.-ers en thans had de heer De Bruyn, de secretaris van den Rotterdamschen chaakbond, het met de grootste moeite slechts tot 113 kunnen brengen. Aan Haagsche zijde valt juist het tegendeel waar te nemen; hier had de secretaris niet minder dan 330 inschrijvingen ontvangen. Daar de plek waar gestreden zou worden café-restauraant Houtrust, aan niet meer aa 400 schakers plaats biedt stond te voren vas dat 130 Haagsche enthousiasten tele TUiÜ moesten worden. Maar op 200 Rottei rs had de heer Havekoorde toe h steil is 6er 11 _erj als men in aanmerking neemt, dat ei aantal leden van den R-S.B. sedert het vorig jaar nog aanmerkelijk is uitgebreid, was volstrekt geen overdreven optimisme. Zoo g zegd, ver_ schenen slechts 113 RottfL 2™ers °P het strijdtooneel, zoodat nog v agenaars zich met de rol van toeschouwer moesten tevreden stellen. Daar bij de gasten bovendien meer sterke spelers ontbraken dan bij de gasthee- ren, heeft de uitsteg aan de verwachting beant woord; met 67%-—45 A bleven de Hagenaars in de meerderheid. Wij laten de resultaten aan de eerste 20 hor- den y^'Vertheim—Mr. q c A Oskam 1—0; 2. K. J. N£ukerke_dr k. M. Bergsma O-U 3. Th. C. L. K°k—J. H. c. Fontein r m w. g. Belinfante—Chr. Vlagsma 0-U 5-„J' N. Ruben Sr.Th. P. v. d. Tol 10; 6. G-Zoet hart—E. Mulder i/2—y2; 7. dr. W-Euwe—-W. Chr. Goris 8. A. A. Gordijn H. G. Blok 0—1; 9. P. J. v. d. Velde—J- E. W. Meyer 0—1; 10. H. J. Scherftir R v. Hoogstraten 1o- n J. Heufke Kantelaar—J. Kqfd°od G~0; 12. P. van 't Veer—H. Roos 1—0: l.3' 7' ~°nneveld—A. noek 0—1; 14. a. M. Teitei—^- Rietdijk 0—1; 15. G. W. J. Zittersteyn—ff- Snoeck Henke- mans y2; ig. p. A. v- d: -Kraan—e. Ketting 0—1; 17. J.'h. Zorn—G-Kleyn; 18. J. H. van Os—W. F. de Greet 19- J- F. A. Bröeck- havenW. J. H. Haag 0 1, 20. W. Preemevr. Roodzandt 0—1- ve Hagenaars aan de even bor den hadden wit- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), GEESTELIJKE EERSTE HULP. Een onderwerp, dat de volle overweging waard is. Het is nu ongeveer anderhalf jaar geleden, dat wij in uw blad ons eerste artikel schreven over geestelijke E.H.B.O. Het heen toen nogal wat stof opgejaagd.... Van ze kere zijde beweerde men zelfs, dat hieraan reeds lang werd gewerkt- Nadat wij in Mei 1937 dit onderwerp voor de radio hadden toe gelicht, heeft Pater dr. Nicomedes Sanders O.F.M. het niet genoeg te waardeeren werkje geschreven: „Op een onverwacht uur", waarin, duidelijk wordt uiteengezet, wat een leek in tijd van nood voor den stervenden medemensch doen kan. De belangstelling voor geestelijke E.H.B.O. groeit vooral nu op ons verzoek de bekende redenaar Henri de Greeve in zijn lichtbaken van Zaterdag 29 April dit onderwerp heeft behandeld. Voortdurend krijgen we brieven door hem aan mij doorgezonden, zelfs van Dominé's, waarin gevraagd wordt, waar dat boekje te krij gen is over geestelijke E.H.B.O- en telkens kun nen we schrijven: in eiken R. K. Boekhandel of rechtstreeks bij de uitgeefser, de firma Gia- notten te Tilburg. Uw blad van gisterenavond bevatte een in gezonden stukje van een katholieke E.H.B.O.-er, waarin hij een gedachte naar voren brengt, die velen -met hem zullen hebben gehad: Is er aan de slachtoffers bij de instorting aan de Valken- steeg te Rotterdam ook geestelijke eerste hulp geboden. De slachtoffers zijn mij totaal onbekend, doch we weten dat enkele daarvan de vreeselijko ramp nog eenige oogenblikken hebben over leefd. Is ook een der katholieken op de gedachte gekomen, dit kostbare oogenblikje, waarin voor het lichaam niets meer te redden viel, uit te buiten voor een zieleredding? Het doet er niet toe of de slachtoffers katholiek of niet katho liek waren.... het waren mensohen, die een eeuwigheid hadden te winnen of te verliezen en welke gedachte men op godsdienstig gebied ook is toegedaan;; ieder is het met ons eens, dat een laatste gedachte aan den Barmhartigen God van onberekenbare waarde is voor den sterven den mensch. Geestelijke E-H.B.O. is een gedachte, waarvan nog veel te weinigen doordrongen zijn. Eiken dag maakt het moderne snelverkeer zijn slacht offers en hoevelen sterven er, zonder zich be wust te zijn, dat ze stonden voor een nog ge weldiger catastrofe, dan die, welke zij zoo juist ondervonden. Moet het dan niet in een meevoelend geloo- vig hart opkomen, deze mensohen voor zulk een oatastrofe te bewaren? Onze hulp, de verkenners.... de verplegers en verpleegsters zijn katholiek georganiseerd en op katholieke beginselen ingesteld. Het is ech ter mijn overtuiging, dat nog te weinig, pok in die groepen, voor het allerhoogste katholieke beginsel bij eerste hulp wordt gewerkt. Wij zouden zelfs een beroep willen doen op de standsorganisaties, om deze gedachte te willen propageeren, als een der mooiste liefde werken van onzen tijd. We durven ons wenden, tot de directeuren van onze katholieke H.B.S. en gymnasia, om hun op het hart te drukken, dat ook zij in het boekje van pater Sanders een rijke stof kunnen vinden voor practische vor ming van onze katholieke jongens. En dan zeggen we er niet meer van, dat het „nuttig", maar gerust, dat het „noodzakelijk" is. Nu we van niet-katholteke zijde belangstel ling ondervinden voor het werk der geestelijke EHBO. mogen we het van onze katholieken tooh zeker allerwegen verwachten. Gaarne tot inlichtingen bereid. Boschje 6a, Rotterdam. H. J. A. DE WIT O.F.M. (Tri verband met het hierboven 'MMfëHaaldo ingezonden stukje in het nummer van gisteren maakt men er ons op attent, dat Woens dagmiddag, terstond toen het ongeluk imde Valkensteeg was gebeurd, door een katholiek een pastorie is opgebeld, waarop zich onmid- dellijk enkele geestelijken naar de plaats van. de ramp spoedden. Red.) Gisteravond is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 77 jaar overleden dr. M. B. Romenij, rustend geneesheer. De overledene, die na een 40-jarige loobpaan als arts op 1 Augustus 1926 de practijk neerlegde, was in Rotterdam een algemeen zeer gezien persoon. Na een kort verblijf in Indië als lid van de beri-beri- commissie, wijdde hij zich eenigen tijd aan de psychiatrie en stond daarna aan het hoofd van een inrichting voor zenuwzieken te Driebergen. Sedert 1899 in Rotterdam woonachtig, had dr. Romenij daar een zeer drukken werk kring, in de eerste plaats als medicus, maar ook als bestuurslid van tal van vereenigin gen op geneeskundig gebied. De overledene was een man van den ouden stempel, iemand die in alle kringen onder zijn patiënten de hoogste waardee rt ondervond. De vorige week is het een-jarig dochter tje van de familie Schrey in de ouderlijke woning aan de Taandersstraat jammerlijk ver dronken in een lage teil koud sop. In ons bericht over dit droevig ongeval stond, dat de ouders van half drie tot half vier waren uitgegaan en hun dochtertje alleen hadden thuisgelaten. Dit berust echter op een misverstand. De moeder is slechts enkele minuten van huis geweest voor het doen van een boodschap en in die korte oogenblikken is het droevig ongeval gebéurd. De vader van de kleine was op dat moment op zijn werk. Wij stellen er prijs op deze rectificatie te plaatsen, opdat niet de schijn wordt gewekt, dat de zwaar beproefde ouders nalatig zou den zijn geweest in hun zorgen voor de kleine. Aangiften van 14 Mei. BEVALLEN: J. v. OostenEndeveld z. "W. C. BorstenCharpentier d. J. C. P. M. Struéker Melief z- U. E. D. M. v. Vlietv. Oosten d. H- M- Kenes—Borghouts z. W. F. Henkei— Bos d. J. BarendseHeijnis d. I. H. B. Bysdijk timmerman z. C. H. Plugers—Plas- uians z. C. .VogelErkelens z. M. J. Groe nenboom—Leeuwerke z. C. Hofman—Klaris z. Zupan, d. M. H. van Gaaien, geb. Jansen, d. ge _?,njeele' z. E: Moonen, geb. Klop, z- H- Lykhuizen, geb. Mos, 2 z. OVERLEDEN: A. C. M. Smit d. 1 j. J. Pors m. v. A. v. d. Schoor 82 j. S. Kok m. v. J. M. den Dunnen 34 j. L, P. v. d. Walle ongeh. m. 18 j. w. c. Hufisman z. 16 j. J. v. Dam m. v. A. W. v. Adrichem 51 j. H, J. v. Loo ongeh. vr. 40 j. j, j. Waldkötter ongeh. m. 83 j. P. Beijer z. 7 m P. v. Herk ongeh. m. 20 j. H. v. d. Velde vr. v. W. de Melker 46 j. J. Petersen vr- v. J. Jansen 60 j. M. Harlaar vr. v. J. Burggraaf 59 j. M. H. Lageveen d. 3 d. L. Molenaar vr. v. J. Koert 67 j. A. G. J. v. Essen 4 m. Aangiften van 16 Mei. BEVALLEN: A. P. Jonker—Palte d. C. P. Albers—v. d. Berg d. G. v. Es—Bouman d. W. Geerling—Verschoor z. D. de Graaf—Ros molen z. T. NagielFisz z. C. v. Leeuwen Hablous z. A. LuhrmanZwiep z. E. M. Calvis—v. Rij z. A. Groenendijk—Bakker d. A. P. L. Duuskoopv. Dijk d. C. A. Goudriaan Bieze z. G. v. Keulen—Landa z. A. H. C. de BoonPieete d. A. Koster—Molenaenar z. R. A. Grootenboer—Kern d. M. N. Rilckengaa —Hoekwater z. J. J. M. Plag—Zonneveld z. A. J. C. SeijnerBuurmeester d. C. M. Donker Stammers z. P. ValkGraveland z. A. J- v. Groningen Schinkel—v. d. Veken z. M. D. Blok—v. Bergen d. L. Moerkerken—de Jong z, H. J. M. Schreurs—de Goeij z. E. M. Bletj— v. Wees z. D. TrouwborstPhilips d. C. M. A v. Galen—Tenwolde z. C. H. de Kort—v. Genk z. B. P. Helcking—Flijnaar z. c. W. H. Godefroijv. Deurzen -z. C. W. v. Oosten Valkestijn z. A. v. d. Hoek—v. Pomeren z. M. de Laat—den Hertog z. D. Ligt hart—Hoog stad d. P. J. OehlschlagerRath z. H. Bedijs Barendregt z. J. P. Dijkgraaf v. Loon z. - A. M. Timmermansv. Ouwerkerk d. N. Sinte- maartensdijlc—Verkerk d. M. v. Gich—Benja mins z. M. R. v. d. Zalm—Boerman d. en z. M. Meijer—v. Heijzen z. M. J. Lookhorstv, Splunter d. P- A. Bos—v. d. Akker d. A. v. StraatenBesseling levenenl. OVERLEDEND. Z. Nederband m. V. H. T. M. v. Berkel 73 j. J. M. Ligtvoet ongeh. m. 35' j. A. de Haan m. v. A. M. Verschui'en 35 j. M. W. Retjnhout z. 2 d. A. J. Hak vr. v. T. C. Schouten 55 j. P. Koster nt. v. A. C. Caste- lijn 49 j. S. Kooij vr. v. H. A. Polm 50 J. M< Scboonderwoerd wede. v. J. J. Vergouwe 82 J. W. C. Bedijs m. v. H. Poort 63 J. C. v. d. Bogaert vr. v. A. H. v. Mill 58 j. J. Preesman wede. v. P. Broer 72 j. P. C. de Moor m. v. C. A. Kok 72 j. H. v. Andel ongeh. m. 73 j. J. H. Verhoeff wede. v. A. C. Leons 74 j. M. v. d. Herik vr. v. D. den Ouden 64 j. J. Xfettimg m. v. I. B. P. Struijk 57 J. S. v. Dijk wede. v« A. H. Dierder 42 j. C. v. Ettinger m. v. M. J- Groenleer 86 j. H. Teepe m. v. A. Burgman» 85 j. J. Tieman vr. v. F. W. Snelleman 51 J. -— E. Schmitz m. v. Kromme 63 j. S. O» Dalhuijs vr. v. C. L. P. v. Klaveren 63 j. W. H. Meijer wede. v. A. J. Bout 67 J. J. J. de Bruin z. 11 m. G. Ie Pair wedr. v. B. Pasman 73 j. C. H. Tegeler ongeh. vr. 85 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2