wfiiSL mmsmmmm aaata ran BB m Wereldwedstrijd-wederwaardiglieden HET TORNOOI TE NOORDWIJK. t Instantine De Hollandiawedstrijden zwemsport. ROEISPORT. iOiouA 'saASvncliï HOE ZWITSERLAND VAN DE DUITSCHERS WON. De ronde van Germanje ZATERDAG 11 JUNI 1938 VAN ONZE KATHOLIEKE t SPORTVELDEN. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN I. V. C. B. Kans op Beslissing promotie in Zuid II. VOETBALSPORT. N EDERL ANDNEDERLAND S C H INDIE, De wedstrijd op den Olyinpischen dag. Scheidsrechter is de heer H. S. Boekman, DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. (It&lië). AJAX NAAR LETLAND EN LITHAUEN DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Eerste selectie der Nederlandsche candidaten. - WERELDRECORD VAN JOPIE #AALBERG IN GEVAAR. WIELERSPORT. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Het tweedaagsche roeifeest begonnen. Laga ivint den eindstrijd Jonge Acht B. Een uitermate spannende kamp. DE HEERENNUMMERS. Lichte skiff. Oude twee. Eindstrijd jonge twee B. Een blunder van Landau. SCHAAKWEDSTRIJD PER TELEX. 1 Om radeloos Tegen pijnen van te wordenInstantine a 2 tabletten Instantine brengen binnen luttele minuten al ver lichting. Onthoudt daarom Doosjes o 12 tabletten 70 ct.« zakjes a 2 tabletten 15 ct. Prijs 70 cent FAILLISSEMENTEN. Voor de kampioens competitie wordt morgen een ontmoeting gespeeld, waarvan het resultaat van weinig belang meer is. Het gaat in Eindho ven tusschen Brabantia en V.V.H. alleen nog om de plaats, welke deze clubs in den eindstand zullen innemen. Brabantia werd in eigen buis nog niet geklopt, doch na het échec verleden week in Volendam, zijn we thans op een isra bantsche overwinning geenszins gerust, ie Heerlen liep het destijds op een puntenveidee- 1 Wat promotie- en degradaitiecompetitie be treft, kunnen we in Zuid afd. I ®en heel em° dichter bij de beslissing komen. De twee meest cesadiaden voor promotie komen tegenover eikaar te ^taan F.V.C. trekt naar Waubach, die ongeslagen aan de spits gaat en die thans met liet voordeel van eigen terrein ongetwijfeld een goede kans heeft op een nieuw succes, klaar ook de Venlonaren kunhen nog aanspraken op de kopplaats doen gelden. Van die zijde kan men dan ooik op feilen tegenstand rekenen. De uit slag zal niet ver van een gelijk spel af liggen, hoewel de gastheeren eenigszins favoriet zijn. Ohévremorat, die in haar laatste beurt aan Waubach een punt afhandig maakte, zal nu moe ten zegevieren, wanneer zij de geringe kans op behoud voor de eerste klas nog wil behouden. Een zege lijkt ons alleszins waarschijnlijk, nu Be Quick de tegenpartij vormt. In Zuid afd. II kan morgen de nieuwe eerste fclasser bekend worden. Zwaluw, die er buitenge woon gunstig voor staat, ontvangt bezoek van Boxmeer. Met zulk een promotiekans, zullen de yughtemaren stellig geen steek laten vallen. De tweede gegadigde voor de kopplaats is S. C O die Dongen op visite krijgt. De Ooster- hóutérs moeten in ieder geval winnen om hum promotie-kans te behouden; is dit het geval, dan zal vermoedelijk de nog resteerende ontmoeting S. C. O.-Zwaluw de beslissing brengen. Verspe len de S. C. O.-ers echter thans ook maar één punt en houdt Zwaluw er Boxmeer onder, dan is de promotie der Vughtenaren reeds een feit. De Nederlandsch Indiërs zullen op den Olym- pisehen dag waarschijnlijk in dezelfde stelling uitkomen als de vorige week te Reim Zij zullen het bekende oranje tenue dragen. Het Nederlandsch elftal blijft in de ooreP™m Jr-liilse samenstelling aangewezen voor uraen wedstrijd, dus de volledige verdedig, .zooals die tegen Schotland en 'Ïsjecho-Slowakije ge- Koeeld heeft, en de aanval van rechts naar links: Dritóer (D.W.S.), Van der Veen (Heracles), Du- mortier (D.O.S.), Smit iHaarlem) en De Harder (YvU'.oV)na de volgende week zal beoordeeld of Smit en Van der Veen nog hinder T- hun blessure® ondervinden en of faun ver- va^nNedert^dscTïefnM zal geheel in het wit <6L}©lClï. grenareobtrr voor Nederlandsc-h Indië de heer £e Vries Foltynski. De athletiekxoedstrijden. n« 7weed Strandberg, een van de snelste «.„„inters van de wereld en finalist bij de Olym pische atletiekwedstrijden te Berlijn, zal ter gelegenheid van den Olympischen dag uitkomen tegen Osendarp, Van Beveren en de andere Ne- derlandsche sprinters. De volgende scheidsrechters zijn aangewezen voor de op Zondag a.s. te houden kwarteind- striiden der wereldkampioenschappen: .Frankrijk—Italië te Parijs: Baert (België); Tsjecho-SlowakijeBrazilië te Bordeaux'. Hertzka (Hongarije); ZwedenCuba te Antibes; Christ (Tsjecho- Slowaklje); HongarijeZwitserland te Ryssel: Barlassina 12 Juni vertrekt het' Ajax-elftal met Zondag 12 JuniVE Letland en Lithauen reserves en officials naar wedgtrijden. Het voor het spelen van enz-- programma is als volgt samengesteld. 17 Juni Riga tegen Armijas Sporta Kluba. 19 tegen een Rigasche combinatie; 20 Juni te Llbau tegen een combinatie; 22 Juni te Kovnq tegen Kovacs; 23 Juni te Kovno tegen een stedelijke combinatie. De technische commissie van den ^^'egS'cjfe heeft met het oog op de aanstaand helft van kampioenschappen, welke m de eer" de Augustus te Londen worden gehouden, -^., volgende zwemsters en zwemmers een bod opgelegd n Z Iet van Feggelen (IJ), D. Heeselaar (O. D. G. de Hooge (R. D. Z.), J. Groeneweg/7 n' D. Kerkmeester (Z. C. Rotterdam), C. Kint (Z. Rotterdam), T. Malcorps (B. Z. Zwolle), Wiuy den Ouden (R. D. Z.), N. Senff (A, D Z.), J- Stroomberg (IJ), A Stijl (A. D. Z.), G. Sweeres (H. D. Z.), L. Tholen (H. D. Z.), R. van Veen (R. D. Z.), J. Waalberg (A. D. Z.), en C. van Zuuren (R. D. Z.). Verder de heeren W. Geerling (IJ), K. Hoving (R. Z. C.), D. van der Kuil (S. Z C.), P Metman (IJ), S. Moolenaar (IJ), H. A. Ramack (R. Z. C.), W. Schatens (A. Z.), J. C. Scheffer (D. J- K.), A. H. Sipkema (D. J. K.), H Smitshuyzen (A. Z.) en D van Schouwen CD. J.' K.). In bepaalde gevallen kan de T. C. ontheffing van dit startverbod verleenen. Wat is n.l. het geval7 De T C. zal er zooveel mogelijk naar streven, de candidaten voor de uitzending naar de Europeesche kampioenschappen in de nog rétseerende weken op wedstrijden te laten uit komen met een 50 meter baan, omdat dit te Londen in de Wembleypool ook het geval zal zijn. De bovengenoemde zwemmers zullen hun krach- ton met elkaar kunnen meten te Bergen op Zoom, waar Zondag a.s. om den Holland—Frankrijk wedstrijd een nationaal programma is samen gesteld, op de nationale wedstrijden van de Z. C. Bilthoven op 18 Juni, op de wedstrijden van 19 Juni in Bad Boekelo, op de nationale wedstrijden, welke rond den landenwedstrijd Nederland— België te Utrecht op 10 Juli worden georgani seerd en natuurlijk op de nationale kampioen schappen, welke een week later te Haarlem wor den gehouden. Al deze wedstrijden worden ge zwommen op 50 meter banen, ze bieden dus een prachtige oefengelegenheid voor de Londensche candidaten. .V, De technische commissie heeft met het noemen van deze namen geenszins te kennen gegeven, dat deze candidaten ook zullen worden uitge zonden Daaromtrent staat nog niets vast. Veel meer heeft men een en ander te beschouwen als een eerste selectie, waarop verder kan worden gebouwd. Tijdens de Braziliaansche kampioenschappen te Rio de Janeiro verrichtte Maria Lenk de phenomenale prestatie door op een 50-meter- baan de 200 meter schoolslag af te leggen in min. 58,4 sec. Naar men weet, is Jopie Waal- berg wereldrecordhoudster op dezen afstand met een tijd van 2 min. 56,9 sec., echter op n 25 meter baan gemaakt. Maria Lenk is de derde zwemster op de we reld, die een tijd heeft gemaakt binnen de 3 minuten. Overigens is zij een veelzijdige zwem ster, immers zij won de 100 meter borstcrawl in 1 min. 13 sec. en de 400 meter borstcrawl in 5 min. 58,6 sec. De tweede etappe van de ronde van Duitsch- land leidde van Zittau naar Chemnitz over 294 k.m. Winnaar werd Hermann Schild in 8 uur 43 min. 17 sec. Met twee lengten voor den Belg Bonduel. Op de derde plaats eindigde Bautz in 8 uur 44 min. 7 sec., gevolgd door Funke met denzelfden tijd. Roth werd vijfde in 8 uur 45 min. 33 sec. met Fischer als zesde en.de Belg de Caluwe als zevende. In de algemeene rangschikking heeft Bonduel de leiding Uitgevallen zijn Sieronski, Boettcher, Blattmann, Malmesi, Stettler en Diederichs. De totaaltij d van Bonduel bedraagt 16 uur 9 min. 57 sec. Op hem volgen Funke met 16 uur 10 min. 37 sec., Schild, de Caluwe, Bautz, Arentz en Weckerling. tot 1I2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELUIDSSIGhAAL VERBODEN NlEilW Later dan. in vroeger jaren het geval pleegt te zijn ving gisteren het tweedaagsche roeifeest van Hollaodia op den Rijn te Alphen aan den Rijn aan. De animo is dit jaar niet zoo heel groot ge bleken. 't Was dezen eersten middaig ook bijzonder kalm wat het wedstrijdprogramma betreft. De opening van het rooi festijn werd bovendien nog gevormd door de dames, hetgeen al even zeer meewerkte tot een rustig begin. Tenslotte dienen we nog te vermelden, dat Nereus op dit Hollandsoh festijn ontbreekt. Van wege het overlijden van Ihun bootsman hadden de Amsterdammers alle ploegen op de Hollandia wedstrijden teruggetrokken. Damesnumrnors Het programma ving te half vier aan mot het eerste van een serie damesnummers. Deze lever den de volgende resultaten op: Dames Skiff beginnelingen:. 3e heat: 1- yil- lem III (mej. K. Böoig) 62 put., 2. Vliet (mej. E. M. van Overveen) 50 prat. Dames Vier beginnelingen: 2e heat: 1. Dordt 72 pnt., 2. Delftsche Sport 58 prat., 3. Laak 51 p., 3e 'heat: 1. Viking 67 pnt., 2. Spaarne 58 pnt. Dames Acht: le heat: Argo (niet geroeid). Ze heat: 1. De Hoole in 4 min. 20 sec. met 55 p., 2. De Vliet 40 pnt. Dames Skiff beginnelingen: 2e heat: 1. _HG Hoop (mej. E. S. Klein) met 75 pnt., 2. Die PARIJS, Donderdagavond. Lang gewacht en toch gekregen: de Zwit sers hebben Duitschland gewipt „and how t" Na het spel van Zaterdag had geen sterveling er meer aan durven gelooven, temeer waar de Zwitsers met krek hetzelfde elftal op de proppen kwamen dat reeds zoo vele defecten had vertoond en waarvan verschillende speler* in den vorigen twee strijd nogal „gemsngeld" waren. Duitsch land, dat in de striktste seclusie ergens in de buurt van Aken op verhaal was gekomen, verscheen met niet minder dan zes versche menschen, waaronder Goldbrunner en Szepan, die dus weer van stal waren gehaald. Het is een kamp geworden, het aanzien ten volle waard. Vergeleken met Zaterdag, was het een „kalme" wedstrijd. Natuurlijk waren er de noodige scènes, er werd knap geduwd, gehaakt, gestompt en wat verder ter tafel kon worden gebracht, er was een dave rend geloei van de massa waaraan men hier niet te veel waarde moet hechten en arbiter Ecklin droeg door een niet al te sterke houding het zijne daartoe bij, doch we waren in dit opzicht nu eenmaal wat gewend, zoodat het uiteindelijk nogal mee viel. Er werd tenminste in dé eerste plaats gevoetbald. Men kreeg sterk den indruk dat de Duitschers, die de vorige week in het Prinsen-park verre van een prettige receptie hadden gekregen, van een of andere opperste- boven-hoofd-sportleider consigne hadden ge kregen netjes te spelen en de Zwitsers waren dan ook dezen keer de „kwaje jongens". Op dit gebied kunnen de teams elkaar dus de hand reiken, maar als „acteurs" waren de Zwitsers stukken beter. Wij hebben zelden zooveel half-doode spelers op het veld zien liggen die, zoodra de bal in de buurt kwam, als uit het graf herrezenHet summum presteerde de vleugelspeler Aebi, die zich met een heuschen brancard van het terrein liet torsen en kort na de rust weer even vroolijk ten tooneele verscheen en dus ook een „open doekje" kreeg, wij hadden den man juist op dat oogenblik reeds lang in het hospitaal gewaand Eigenlijk was Zwitserland half-weg de pauze reeds een geslagen elftal. Ze <stoïïden toen met 2—0 achter; eerste had Hahneman een voorzet benut toen de Zwitsersche keeper ergens in het doelgebied op excursie was, en daarna scoorde een Zwitsersche half-back in eigen goal. De roode aanval had daarenboven wel een paar kansen gehad, doch de afwerking was zeer matig, terwijl Duitschland zoo'n beetjè een demonstratie biljart gaf, biljart met een voetbal. Het eenige wat opviel, was het lek in de Duitsche defensie, waar de backs niet alleen veel mis trapten, maar ook geen kaas. bleken te heb ben gegeten van het wisselend 'en zeer ver rassende positie-spel hunner tegenstanders Dit lek moest uiteindelijk fataal worden en al had Abegglen al dien tijd niets gepresteerd, hij bleek weer de man die onverwachts een situatie kan uitbuiten: een schitterende pass van zijn voet werd even zuiver door Wal- lachek benut, vlak voor de rust. Hoop doet levenTegen het volmaakt combineerend Duitsche elftal, waarin voor de zooveelste maal het vlijmscherpe schot ontbrak, vochten de Zwitsers in de tweede helft den strijd van hun leven uit. Aanvoer der Minelli moedigde zijn mannen aan, maar het was vooral de spil Vernati, die maar stuwde en stuwde. Welk een spelerDe voorhoede der Helvetianen was door elkaar gegooid, ook bij den Duitschen aanval pro beerde men eens een andere combinatie. Het ging er om wét uiteindelijk zou zegevieren: enthousiasme of techniek. Toen kreeg Amado, plotseling los gelaten, een kans en hij faalde niet en het oorverdoovend lawaai dat dezen gelijkmaker begroette, stak wel sterk af bij de ijzige stilte waaronder het openings doelpunt. ter wereld was gekomen. Inderdaad fungeerde daarna de massa in dezen neu tralen kamp als „twaalfde manen het ge heel deed volkomen denken aan zoovele wed strijden, die het Nederlandsch elftal tegen sterkere tegenstanders uit het vuur heeft gesleept. Het vuur der wilskracht laaide op, de Zwitsers, luide aangemoedigd, waren niet meer te houden, de gelijkmaker was het psychologische moment van. den kamp. Immers Duitschland, tot op dat oogenblik al of niet terecht volkomen overtuigd van zijn overmacht, begon te wankelen en dit werd hun noodlottig. Het duurde echter nog een tijdje voor het derde doelpunt kwam. Abegglen was er de maker van, hoewel de verrassende wendingen van Aebi en Amado den grondslag ervan had den gelegd. En luttele minuten later was de Zwitsersche lawine opnieuw succesvol, wéér scoorde Abegglen. Met nog tien minuten te spelen was toen het pleit beslecht, al tracht ten Szepan en zijn mannen nog op te halen. Het mocht niet meer baten. Aldus plaatste Zwitserland zich in de kwart-finale versus Hongarije, hetwelk tegen zoo'n elftal, ondanks alle tekort komingen, een zwaren strijd tegemoet gaat. Ook Cuba geplaatst. In Toulouse wonnen de Cybaneezen van Roemenië. Weet u veel van Cuba En van Roemenië Ik heb me laten duidelijk maken dat de Roemenen het stérkste elftal van den Balkan zijn en dat ze veel hebben opgestoken van de Hongaren. Ze hebben Frankrijk twee jaar terug nogal stevig geklopt en iedereen voor spelde dan ook voor den aanvang van het tornooi een Roemeensche walk-over. Nu moet men altijd voorzichtig zijn met zulke voorspellingen, want we herinneren ons nog te goed.de Olympiade van Parijs, waar een zeker land Uruguay verscheen, waar evenmin iemand ooit van gehoord had, doch dat steeds won en achteraf verreweg het sterkste elftal bleek te zijn. Zoo ver zal Cuba het wel niet brengen, maar men heeft zich hier toch blijkbaar vergist in de kracht van deze eiland-bewoners, die bijna de boot haföden gemist op weg naar Europa en die hier aan gekomen zijn zonder dat iemand er erg in heeft gehad. Nadat ze een tijdje in Frankrijk hadden rondgezworven, hebben ze de orga nisatoren doen weten dat ze er waren. Een rare manier, maar het heeft hun voetbal geen kwaad gedaan. Zoo zijn we'nu een stapje verder op weg naar Colombes. Het schema ziet er aan lokkelijk uit: FrankrijkItalië, Brazilië Tsiecho-Slowakije, CubaZweden en Zwit serlandHongarije. Een zeer smakelijk en zeer gevarieerd menu 64 Wielrenners verschenen aan den start te Ber lijn om deel te nemen aan de Ronde van Duitschland, die over een lengte van bijna 4000 kilometer gaat. Onder belang stelling vindt het vertrek plaats Leythe (mej. N. Roos) met 53 pnt. le heat: 1. De Laak (mej. C. M. van Buuren van Heyst) met 70 pnt., 2. Poseidon (mej. Betty Eyl) 59 p. Dames Vier beginnelingen: le heat: 1. De Vliet 68 pnt., 2. Die Leythe 58 prat., 3. De Hoop 51 puinten. Te 5 uur viel het startschot voor het eerste heereranummer en dat begin was dadelijk raak. Niet alleen, dat dit begin tevens reeds een eind strijd beteekende, maar de race verliep ook niet zonder spanning. De strijd ging in het nummer Jonge Twee A tusschen de ploegen van-Die Leythe (A. Folmer boeg, C. de Langen slag en C. K. Noordenbos stuurman) en Triton. De Utrechtenaren sdhenen deze race gemak kelijk te zullen winnen. Zij namen vrij spoe dig de leiding en slaagden erin geleidelijk meer uit te loopen. Op de laatste 500 M. spurtte de Leythe-ploeg aardig bij en de Utrechtenaren moesten alle krachten inspannen om de leiding te behouden. Dit lukte hun evenwel niet, want de Leidenaars hielden kranig vol en op de laat ste 200 meter namen zij de leiding over. Tot overmaat van ramp sloeg de slag van de Utreohtsohe ploeg op 50 meter voor de finish een snoek, waardoor de Leidsbhe ploeg nog een leng te; voorsprong behaalde. 'Uitslag: 1. Die Leythe, 2. Tritan. Het volgend nummer, dat der Lichte Skiff, ging tusschen De Hoop (ir. P*. C. v. Nifterik) en Delftsche Sport (B. Fokkiraga). De Amsterdammer moest in deze race in den Delftenaar zijn meerdere erkennen en dat niet alleen, maar l/,kkinga bewees op ondubbelzin nige wijze zijn meerderheid door op volkomen regelmatige wijze met ongeveer twee lengten te winnen in een recordtijd. Hij deed ml. 8 min. 35 1/5 sec. over de baan, terwijl het oude record op naam stond van De Hoop met 8 min. 46 2/5 s. in 1936 gemaakt. De Amstel row over in dit nummer van L. R. Wieringa, werd niet geroeid. De 2e heat in dit nummer bracht Argo tegen over de Deutsche!- Turn- und Ruder Ver. Laatst genoemde ploeg won met enkele lengten voor sprong in 8 min- 373/5 see- In de le heat startten Njord en Triton, welke racé een mooie overwinning opleverde voor de Leidsche ploeg, die een tijd maakte van 8 min. 35 4/5 sec., 2. Triton in 8 min. 40 4/5 sec. Triton was snelste tweede, zoodat Njord, Tri ton en D-T.u.RR.V. in den eindstrijd komen. Eindstrijd overn. skiff Beg. R. Sellies van De Hoop en J. B. Coster van Die Leythe in dit nummer leverde een verras sing op doordat Sellies tegen de verwachting in deze race won in 8 min. 29 3/5 sec., 2. Die Leythe. Jonge overn. skiff A. De race tusschen Willem III en Laga in de Jonge Overnaadsche Skiff A. leverde een over winning met vier lengten op voor den Willem III-skifeur K. E. Meijer Jr., in 8 min. 34 3/5 sec., 2. Laga (J. v. Blerkom). Jonge acht B. Doordat Nereus in het nummer Jonge Acht B zich had teruggetrokken, werd dit nummer van den Zaterdag naar den Vrijdag overgebracht. De eindstrijd in dit nummer ging tusschen Laga en Triton. Het werd een gelijk opgaande strijd met spanning tot het einde. De Delftenaars waren bijna steeds 'n tikje voor en wonnen na feilen eindspurt met slechts een halve lengte verschil in 6 min. 34 4/5 sec. 2. Triton. De winnende ploeg bestond uitR. van Stolk (boeg), R. A. Brzowski, H. G. Klinkert, J. J. Siepman van den Berg, J. H. Croockewit, H. T. Frijling, T. F. Risselada, W. Mooyaars (slag) en P. A. van der Hoeven (stuurm.) Overnaadsche twee Beg. Als laatste nummer voor de pauze volgden hierna nog twee heats van de Overnaadsche Twee, beginnelingen. De uitslagen werden: le heat: 1. Willem III in 8 min. 35 2/5 sec., 2. Poseidon in 8 min. 413/5 sec., 3. Adelborsten. ,2e heatt 1. Njord in 8 min. 413/5 sec., 2. De H<Door dezen uitslag plaatste Poseidon zich in den eindstrijd als snelste tweede. Na de avondpauze werden de wedstrijden voortgezet. De belangrijkste nummers waren de eindstrijden Jonge twee B en Oyernaadsche twee, doch ook de vele voorwedstrijden kwa men in den zachten zomeravond prachtig tot hun recht. Het publiek was thans vrij talrijk. Voor de finale Jonge twee B kwamen aan de start 1. D.T.R.V. en 2. Die Leythe. Leythe, een mooi soepel ploegje was weliswaar na de start iets voor, maar op 500 M. was D.T.R.V. voor gekomen. De Rotterdamsche Duitschers roeiden wat ruw, doch konden hun voorsprong uit breiden om met twee lengten te winnen in 8 min. 31,2 sec. Deze ploeg bestond uit P. Metz- ger (boog), J. van Dijl (slag) en N. Hahn (stuurman). Eindstrijd Overnaadsche twee. In de finale Overnaadsche twee kwamen de drie winnende ploegen uit de 's middags geroei de voorwedstrij den aan de start, t.w. boei 1. Po seidon, 2. WillemI II en 3. Njord. Willem III liep op de tweede 1000 M. regel matig uit, om met zes bootlengten voorsprong op Poseidon te winnen in 8 min. 32,8 sec. Njord, als derde, bleef ver achter. De winnende twee van Willem III was sa mengesteld uit: G. Schiller (boeg), F. Borghols (slag) en A. Kooymans (stuurman). Jonge vier A. In de jonge vier A. eerste heat, kwamen aan de start, Boei 1. Leythe en 3. Laak, daar Njord niet was opgekomen. Het werd een bijzonder harde en spanende race. Op het eind kwam Laak iets voar en won met miniem verschil in 7 min. 27 sec. Tijd van Leythe 7 min. 27,6 sec. De tweede heat in dit nummer ging tusschen Laga en Triton. Triton, keurig en rustig roei end, nam in de start een halve lengte voor sprong en liep uit tot een voorsprong van 1V2 lengte. Tevergeefs poogde Laga eenige malen om bij te spurten en tegen het einde liep Triton verder uit om met twee lengten voorsprong te winnen in 7 min. 28,4 sec., zoodat Leythe als snelste tweede met Laak en Triton in de finale komt. Nabeschouivingen. Men schrijft ons nog d.d. Donderdag: De stemming in de kleine schakersgemeen schap in het hotel „Rembrandt" te Noordwijk, waar de deelnemers aan het internationaal tornóoi zijn ondergebracht, verschilde gistermid dag reeds aanmerkelijk met die van Woensdag. Vóór de strijd Donderdag een aanvang had genomen, zag men niets dan opgewekte gezich ten, er werden grappen gemaakt en men was het er algemeen over eens, dat er niets aan de gezelligheid ontbrak. Maar ziet, nauwelijks is de eerste ronde achter den rug, of het lijkt of de bliksem ook hier is ingeslagen. Geen gemeen schappelijke tafels meer in het restaurant, geen spoor van een lach, diepe ernst alom, terwijl de meesters, ten minste de enkele, die zich nog laten zien, zich in eenzaamheid in hun hoekje hebben teruggetrokken. Alleen dr. Tartakower, de geestige, die daarom hier dr. homoris causa wordt genoemd, heeft zijn onverwoestbare vroolijkheid behouden. Vooral Spielmann is terneergeslagen. Geen wonder ookterwijl de anderen remise maakten of althans de kans daartoe hebben, staat zijn afgebroken partij tegen Eliskases op zijn zachtst gesproken bedenkelijk. Het ergste is, volgens zijn meening, dat hij niet eens slecht gespeeld heeft, doch het is de stijl van Eliskases, die het hem heeft gedaan. „Dat is geen schaken, dat is dammen", zegt de Wiener gemoedelijk. „De man waagt niets, hij gaat maar door, zijn correcte droogheid werkt op mijn zenuwen". Opmerkelijk is het, welke zonderlinge opvat tingen men hier en daar in het buitenland omtrent onze badplaatsen schijnt te hebben. Mama Keres tenminste zag haar beroemden zoon niet zonder bezorgdheid naar het strand van de Noordzee vertrekken. Dagelijks zendt zij hem uit het verre vaderland een broodveel ver trouwen in de voedingsmiddelen, welke hier den badgasten worden voorgezet, schijnt zij dus niet te hebben. En de heer Schmidt arriveerde in een bontjas, waarvan hij aan de Noordpool veel pleizier zou hebben gehad. Het geviel echter, dat Leiden's beroemde „groene trammetje" te Noordwijk aankwam tijdens intense zonnewarm te. „Ik heb nooit geweten, dat Nederland een sub-tropisch klimaat heeft", verklaarde de jonge Estlander toen in groote verbazing. De partijen der tweede ronde. De eerste verrassingen in het internationaal schaaktornooi te Noordwijk zijn gisteravond in de tweede ronde reeds losgekomen. Zoo zullen waarschijnlijk toch wel zeer weinigen vermoed hebben, dat dr. Tartakower met wit zou ver liezen van Sir G. A. Thomas. In een Siciliaansche partij maakte hij een groven blunder, waardoor hij een pion verloor. Zijn stelling werd hierna zoo hopeloos, dat de winst voor den Engelschman nog slechts een kwestie van tijd was. Geruimen tijd werd zijn koning midden op het bord geheel geïsoleerd, terwijl Sir Thomas het matnet rustig om hem heen knoopte. Een fantastische partij speelden Spielmann en Schmidt. De opening was een gewone Fransche, waarbij Spielmann zijn paard voor zijn koning op d2 plaatste. Of Schmidt dat nu zoo iets bijzon ders vond, weten wij niet, maar een feit is, dat na den achtsten zet, toen Spielmann zeven minu ten van zijn tijd verbruikt had, Schmidt reeds 48 minuten onafgebroken op de stelling zat te staren. Het middenspel was buitengewoon opval lend. Eerst sloeg Spielmann een pion op a7 met zijn paard en even later sloeg hij met zijn ander paard op h7. De partij werd zoo ingewikkeld, dat geen der aanwezige toeschouwers er nog iets van begreep. Doch Spielmann wist zich in een dergelijke wildernis nog een weg te banen. Plotseling ontplooide hij een mataanval, waar tegen geen verdediging meer mogelijk was. Bogoljubov en Euwe speelden een uitermate moeilijke partij. De Duitscher koos een solide opstelling van het dame-gambiet, waarbij hij zijn looper vrijwillig liet insluiten. Euwe behan delde de opening volgens het bekende recept, doch werd voor problemen geplaatst. Eerst 'had hij zorg met zijn hangende pionnen in het cen trum en later moest hij met een zwakken d-pion in het eindspel genoegen nemen. Het gelukte hem dezen zwakkeling tegen zijn a-pion te ruilen, doch hij verkreeg een nieuwe zwakke stee, 11.I. een dubbelpion op de f-lijn. In den stand, waarin deze partij werd afgebroken, staat hij iets minder doch hij zal hoogstwaarschijnlijk remise maken. Zoo denkt hij er zelf tenminste ook over. Keres, die met wit tegen Landau speelde, stuitte op een geduchten tegenstand. Hoe scherp zinnig en ingenieus hij ook speelde, steeds werden zijn plannen doorzien en op de juiste wijze weerlegd. Het was een Siciliaansche ver dediging met de draken-variant, waarin Landau spoedig het eindspel forceerde. Het zag er zelfs naar uit, dat onze landgenoot in het voordeel zou komen, doch door een schijn-pionoffer wist Keres de kansen in zijn voordeel te doen keeren. Maar wederom gelukte het Landau het dreigende gevaar af te wenden en bij het afbreken stond Landau weliswaar iets minder goed, doch de meening van de experts was, dat ook deze partij waarschijnlijk in remise zou eindigen. Pirc en Eliskases speelden een tam partijtje, een gevolg van het ietwat angstige spel van de beide heeren. Ook hier werd Fransch gespeeld met paard d2. Pirc bezorgde weliswaar zijn tegenstander een geïsoleerden pion, doch dit bleek van ondergeschikt belang. Dit is de achtste maal, dat beide spelers elkaar In een tornooi ontmoeten en steeds was het resultaat onver anderlijk remise. TartakowerSir Thomas. Hieronder volgt de partij tusschen dr. Tarta kower en Sir G. A. Thomas. Dr. Tartakower wit, Sir Thomas zwart. 1. e2e4 c7c5, 2. Pglf3 d7d6, 3. d2d4 c5Xd4, 4. Pf3Xd4 Pg8—f6, 5. Pblc3 g7g6, 6. Lfl—e2 Lf8—g7, 7 Lel—e3 0—0, 8. h2—h3 Pb8—c6, 9. Ddl—d2 a7a6, 10. g2—g4 Pc6Xd4, 11. Le3Xd4 Dd8—a5, 12. a2a3? Pf6Xe4, 13. Pc3Xe4 Da5Xd2+, 14. Kei X <12 Lg7Xd4, 15. c2—c3 Ld4—g7, 16. f2—f4 Lc8d7, 17. Le2—f3 Ld7—c6, 18. Pe4—g5 d6—d5, 19. h3h4 Ta8c8, 20. Kd2—e3 h7—h6, 21. Pg5-h3 d5d4f, 22. c3Xd4 Lg7Xd4f, 23. Ke3Xd4 Lc6X f3, 24. Thlgl Tc8c2, 25. f4r-f5, Tc2Xb2, 26. Tal—el Tb2—b3, 27. Ph2—f4 Tf8—d8f, 28. Kd4-c4 Tb3Xa3, 29. Kc4—b4 Ta3—a2, 30. f5Xg6, Ta2-d2, 31. g6Xf7f Kg8 X f7, 32. Pf4—e6 TdS—d6, 33. Tgl-fl Td6Xe6, 34. TflXf3f Te6—f6, 35. Tf3Xf6f e7Xf6, 36. Kb4—c5 Td2-c2f, 37. Kc5—d6 Tc2-d2t, 38. Kd6c5 Td2d7, 39. Tel—e4 Td7—e7. 40. Te4—f4 Te7e5f, 41. Kc5—d6, b7—b5, 42. Tf4-fl b5b4, 43. Tfl—cl Te5—e6t, 44. Kd6—d5 b4—b3, 45. Telc8 b3b2. Wit geeft op. De twee afgebroken partijen van de eerste en tweede ronde werden Vrijdagmiddag voort gezet. Zooals verwacht mocht worden kon Spiel mann zijn partij tegen Eliskases niet meer red- den. De partij KeresLandau duurde tachtig zet ten. Op het moment, dat Landau geforceerd re mise kon maken, maakte hij 'n blunder, waarna hij onmiddellijk kon opgeven. Op een gegeven moment was de volgende stand bereikt: Wit Keres: Ke5, Pd6, pionnen op a4 en c0. Zwart Landau: Kb4, Pc5, pion op a7. Met Pc5 X a4 had Landau onmiddellijk re mise kunnen maken. In plaats daarvan speelde hij Pc5a6, waarop Keres Pd6b7 zette. Lan dau nam met den koning pion a4 en Keres ant woordde met Ke5d6. Er volgde nog van Zwart Ka4—b5 en van Wit Pb7c5, waarna de partij voor Landau verloren was, omdat de witte c-pion niet meer te houden was. Hedenavond wordt de derde ronde gespeeld met de volgende partijen: LandauBogoljubov, Sir G. A. ThomasKeres, EliskasesTartakower SchmidtPirc en dr. EuweSpielmann. De resultaten van de gisteren voortgezette partijen uit de eerste en tweede ronde luiden: Eerste ronde: EliskasesSpielmann 1—0. Tweede ronde: KeresLandau 10. De stand na de tweede ronde luidt: 1, 2 en 3 Keres, sir G. A. Thomas en Eliskases allen ltfe pnt. 4. 5, 6 en 7 Euwe, Bogoljubov, Spielmann en Pirc, ieder 1 pnt. 8, 9 en 10 Landau, Tartako wer en Schmidt, ieder pnt. Vrijdagavond vond te Utrecht en Maastricht een schaakwedstrijd per telex plaats tusschen P. T. T.-teams uit beide steden. Het experiment ging uit van het hoofdbestuur der P. T. T. om de practische mogelijkheid van het telexen van schaakontmoetingen na te gaan. Na een vrij goed geslaagde proefneming in Mei 1937 tusschen Den Haag en Eindhoven werd de wedstrijd Utrecht—Eindhoven daarna een teleur stelling, daar er na 7% uur spelen pas twee partijen beëindigd waren, hoewel het telex apparaat zelf uitstekend functionneerde. Men vervaardigde toen een betere methode om de zetten te distribueeren en bereikte hiermede een goeden vooruitgang in den wedstrijd Utrecht Maastricht welke plaats vond in Februari j.L en na 6 uur 55 min. geheel beëindigd was. Ditmaal werd een nog aanzienlijk beter resul taat bereikt, want na 4 uur 10 min. waren er reeds 7 partijen uit, waarna men de overige drie arbitreerde. Deze snel stijgende lijn wettigt het vermoeden, dat er op den duur met de telex zeer bevredigende resultaten zullen kunnen worden geboekt, wat vooral met het oog op interlandwedstrijden van groot belang kan zijn. Stilt en voorkomt pijnen Reel. 4228 DGVS 34 Overnaadsche vier. De eerste heat in de Overnaadsche vier werd uitgevochten tusschen 1. Triton, 2. Maas en 3. Njord en ergo werd dit een zeer spannende race. Njord lag reeds spoedig op de derde plaats. Triton en Maas leverden elkander, evenals bij de Koninklijke, een harden en verbitterden strijd, doch op 100 M. sloeg Triton een tactisch goeden spurt in de binnenbocht en liep ruim een lengte uit, die Maas niet meer vermocht in te loopen, zoodat Triton met IV2 lengte won in 7 min. 32 sec., tegen 7 min. 36 sec. van De Maas. Njord, als derde, bleef zes bootlengten achter. De tweede heat in de Overnaadsche vier ging tusschen boei 1. Leythe; 2. De Hoop en 3 Dé Delftsche Sport. Leythe, technisch verreweg de beste ploeg, liep in de start iets uit en had op 500 M. Vi lengte voorsprong op de beide ande ren. De uitslag werd: 1. Leythe, 7 min. 28,8 sec., 2. De Hoop, 7 min. 32,8 sec., op 1% lengte: 3. D. D. S., op 2 lengten. De hoop komt met Triton en Leythe in de finale. Jonge acht A. De eerste heat in de jonge acht A. ging tus schen Njord en Argo, twee goede ploegen, die elkander weinig toegaven. De race werd heel spannend, doch geleidelijk begon Argo wat uit te loopen. Op de tweede helft wisten de Wage- ningers hun voorsprong geleidelijk tot een lengte te vergrooten, met welk verschil zij de race wonnen in 6 min. 47,4 sec. Njord maakte 6 min. 51,8 sec. De tweede heat, waarin werd gestart door De Hoop en Laga, had veel minder om het lijf. Laga kon onbedreigd uitloopen om met het groote verschil van zes bootlengten te winnen in 7 min. 2,6 sec. Njord komt ais snelste tweede in de finale met Argo en Laga. Het programma van de heden te roeien eind strijden luidt: 11.10 uur Oude twee. Boei 1. Njord; 2. Triton; 3. D.R.V. 13.30 uur Stijlroeien, damesvier, juniores. Boei 1. De Amstel; 2. De Maas. 13.50 uur Jonge vier A. Boei 1. Triton; 2. Ley the; 3. Laak. 14 uur Jonge skiff A. Boei 1. Willem III (K. E. Meyer); 2. Poseidon (D. Logger). 14.10 uur Oude vier. Boei 1. Njord; 2. Laga. 14.30 uur Vier zonder stuurman. Boei 1. Laga. 14.30 uur Stijlroeien dames, beginnelingen, overnaadsche vier. Boei 1. De Vliet; 2. Dordt; 3. Viking. 14.50 uur Stijlroeien dames, beginnelingen, overnaadsche skiff. Boei 1. De Laak; 2. De Hoop; 3. Willem III. 15.10 uur Stijlroeien dames, seniores, skiff. Boei 1. Willem III; 2. De Hoop. 15.30 uur Stijlroeien dames, vier seniores. Boei 1. De Laak; 2. Spaarne; 3. De Vliet. 15.50 uur Stijl-snelroeien, skiff, dames. Boei 1. De Maas; 2. Willem III. 16 uur Stijl-snelroeien, damesvier. Boei 1. Viking. 16.10 uur Stijl-snelroeien, dames-acht. Boei 1. Argo; 2. De Hoop. 16.30 uur Lichte skiff. Boei 1. D.D.S. (Fok kinga); 2. Amstel (Wieringa). 16.40 uur Lichte vier. Boei 1. Njord; 2. Argo. 16.50 uur Overnaadsche vier. Boei 1. Leythe; 2. Triton; 3. De Hoop. 17.10 uur Oude skiff. Boei 1. Leythe (G. J. Velds); 2. Poseidon (Moscow). 17.20 uur Jonge vier B. Boei 1. Triton: 2. Aegir. 17.30 uur Jfcnge acht A. Boei 1. Njord; 2. Laga; 3. Argo. 17.40 uur Oude acht. Boei 1. Laga. UITGESPROKEN. AMERSFOORT, 8 Juni: M. de Mots, slager. Woes tijger weg 107. Rechter-comm. mr. C. Veen; cur. mr. R. P. van der Mark. N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf v.Ti. Jac. van Gent, Hoogeweg 111. Rechter -comm. mr. C. Veen; cur, mr. R. P. van der Mark. ACHLUM, 9 Juni: F. L. van Dijk, erpediteur. Rechter-comm. mr. H. W. A. Schipperijn; cur. mr. K. B. van Diemen, Leeuwarden. DE BILT, 8 Juni: J. Jansweert, zonder be roep, Lathyrusstraat 21. Rechter-comm. mr. C. Veen; cur. mr. R. van Heyst, Utrecht. ECHT, 9 Juni: August Johannes Brings, auto bus-ondernemer. Rechter-comm. mr. J. Jur- gens. cur. mr. Th. Janssen, Roermond. FRANEKER, 9 Juni: Douwe Schuitmaker Hzn. gemeente-werkman. Rechter-comm. mr. H. W. A. Schipperijn; cur. mr. P. T. v. d. Herberg, Leeuwarden VENRAY, 9 Juni: Eduard Hubertus Leonar- dus Versieyen, handelaar. Rechter-comm. mr, J. Jurgens: cur. mr. ,J. Truyen, Venlo. VELDHUIZEN. 8 Juni: C. van Mourik Sr., landbouwer. Rechter-comm. mr. C. Veen; cur. mr. T. Olthoff, Utrecht. WOERDEN, 8 Juni: J. van Dijken, Kerk plein. Rechter-comm. mr. C. Veen; cur. mr. A- F. van den Bosch. VERNIETIGD (op grond van appèl): OIRSCHOT, 31 Mei: H. Vullings.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3