Het tornooi om den wereldbeker. Wereldwedstrijd-wederwaardigheden ITALIË EN HONGARIJE IN DE FINALE. SCHAAKSPEL. TORNOOI TE NOORDWIJK. Euwe verliest van Keres. Hoe Euwe verloor van Keres. Brazilianen een attractie. voetbalsport. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL. Nationale wegwedstrijden in Limburg. VRIJDAG 17 JUNI 1938 Zweden en Brazilië in de halve eindstrijden uitgeschakeld. VAN ONZE KATHOLIEKE C 'SPORTVELDEN. I.V.C.B.-PROGRAMMA. Keres-Euive Doch Italië favoriet. DE OLYMPISCHE DAG. Italië Beteekenis van den voetbalwedstrijd. De voetbalwedstrijd Nederland Nederlandsch Indië. WAT DE RADIO MORGEN GEEFT. ROEISPORT. NEDERLANDSCHE PLOEGEN NAAR FRANKFURT. MOTORSPORT. Op 26 Juni op het circuit bij Roermond. BINNEN 3 O METER DE uitslagen van de halve eind strijden van het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal luiden: Parijs: HongarijeZweden 5 1 (ruststand 31) Marseille: Italië—Brazilië 2—1 (ruststand 00). Italië en Hongarije zullen dus Zon dag in den eindstrijd tegen elkaar uitkomen. Zweden stelt teleur. De ontmoeting tusschen Hongarije en Zweden in Parijs zal niet_ lang in onze herinnering blij ven voortleven, daarvoor was het karakter van den strijd te eenzijdig. Trouwens, de cijfers 51 duiden voldoende op het groote overwicht der Hongaren. Den objectieven toeschouwer zou het geenszins hebben verwonderd, indien de Hon- gaarsche ploeg het tot dubbele cijfers had ge bracht, zij hebben er kansen genoeg voor gehad. Indien men voorts bedenkt, dat Zweden nog ge luk heeft gehad, daar enkele malen voor den doelverdediger onhoudbare schoten tegen lat en paal terecht kwamen, zal het wel duidelijk zijn, dat de Hongaren een klasse beter speelden dan hun tegenstanders, die wel wat al te gemakkelijk in de halve finale zijn terecht gekomen. Zweden demonstreerde gisteravond in het Pare des Princes, waar een 20.000 toeschouwers waren te zamen gekomen, een wel wat al te primitief spelletje voetbal, dat zoowel in opzet als in uitvoering zoo doorzichtig was, dat de Hongaren weinig moeite hadden, hun tegen standers in bedwang te houden. In technisch opzicht was er zeker een klasse verschil. Opnieuw hebben wij kunnen genie ten van de prachtige balbehandeling der Hon garen, het fraaie kopwerk, het direct stoppen van den bal en het keurig doorgeven, kortom van een techniek, welke bewondering afdwong. Voor menig staaltje van tactisch en technisch prachtig voetbal kregen Sarosi en zijn mannen een krachtig applaus. Maar ook in positiespel waren de Hongaren hun tegenstanders de baas. Zij lieten den bal het werk doen, stelden zich fraai op en liepen vrij, als dat noodig mocht zijn Over het algemeen werd er kort gecombineerd, te kort naar onzen smaak, maar toch bleek men het open vleugelspel ook wel machtig te zijn. In die gevallen werd er met tempo gespeeld, schoof de Hongaarsche voorhoede snel en zeker langs de Zweedsche verdediging en talrijk waren de ma len, dat de doelverdediger handelend moest op treden. De Hongaren hebben, naar wij meenen, nog niet alles gegeven Dat was ook in dezen wed strijd niet noodig," in de tweede helft was het volkomen overbodig, toen de Zweden, over het algemeen veel zwaarder gebouwd en last van de warmte ondervindend, een belangrijke in zinking ondervonden. Het gevolg was, dat de Hongaren een grooten druk konden uitoefenen. Zooals wij reeds deden uitkomen, stelden de Zweden tegenover het klassieke Centraal-Euro- peesche spel een wat al te simplistische, wij zouden willen zeggen, naieve speelwijze. Het op bouwen van den aanval geschiedde zoo door zichtig, het combineeren werd soms zoo lang- iuwm uitgevoerd, ge Bongaren alia gele genheid kregen de juiste verdedigende positie ln te nemen. Veel schoten heeft Szabo niet op zijn doel gehad, al deden zich enkele moeilijke si tuaties voor het Hongaarsche doel voor. In de tweede helft zakte het tempo van de Zweden geweldig in; wjj kregen den indruk, dat zij toen volkomen uitgespeeld waren. Vooral de voorhoe- v't j1" ket plaatsen veel te wenschen over- v, vee* tijd noodig voor het passeeren ®h. e: schieten, waardoor de Hongaren steeds tijdig konden ingrijpen. Over den wedstrijd kunnen wij verder kort zijn. hr is zeer vriendschappelijk gespeeld en de heer Leclercq, bijgestaan door de grens de,.?!:3 J® Moorsel (Nederland) en Scarpi gehad °°k geen moeilijke taak Het v®rrassend. Na anderhalve minuut ha da .n de Zweden de leiding; Jonasson passeerde prachtig naar den rechtsbuiten Ny- berg, deze liep met den bal recht op doel af en gaf met een schuin, laag schot {jen Hon- gaarschen doelverdediger geen kans. Hongarije geprikkeld door dezen tegenstand, ging toen on middellijk sterk in den aanval. noteerden een prachtig schot van Szengeuer dat Abra- hamson keurig er uit hield. Het duurde nog 20 minuten, voor en aleer de Hongaren er in slaagden, den gelijkmaker te scoren. Bij een algemeene aanval, in hoog tempo uitgevoerd, kopte Szengeller vlak voor doel tusschen en kele Zweden door laag in, de terugloopende rechtshalf Alingren kon zijn vaart niet meer Inhouden en iiep met bal en al in doel. (1—1.) al?-., ."joment af kwamen de Zweden er eigenlijk niet meer aan te pas. De kanthalfs van j"" fl, al bleven voortdurend achter, schitterend £=««§^d.nU fiSÏÏt b°e! hv6eee" tetewènschenJ ovtLt* Vtt s.c_he y°,°_rb0ele m&fSÏÏkansen gemist had, gif Titkos een tiental minuten voor de rust zijn land de leiding en even daarna maakte Szengeller, die zich als de beste schut ter ontpopte, er 31 yan- In de tweede helft bleek al spoedig, öat de Zweden het tempo piet HJeer, konden bijhou den. Steeds grooter werd de Hongaarsche meerderheid. Sarosi, de intelligente Hongaar sche midvoor, die een prachtige partij voetbal liet zien, kopte uit een voorzet van Sas den bal in het net (41.) Paal en lat hielpen Zwe den op allerlei manieren. Vervolgens kon Szengeller er 5—1 van maken. Het werd nu *jen beetje show voetbal van de Hongaren, dat natuurlijk niet productief meer was. Zoo kwam het einde van dezen halven eindstrijd met een verdiende 51 overwinning voor de Hongaren. Ook Italië won verdiend. Te Marseille is het een spannende strijd geworden tusschen Italië en Brazilië, een ont moeting, waarbij 30.000 toeschouwers tegenwoor dig waren en welke op volkomen verdiende wijze met 21 door Italië is gewonnen. Brazilië was sterk gehandicapt door het feit, dat de midvoor Leonidas wegens een dijbeen blessure niet kon meespelen. Eerst kort voor den wedstrijd werd daarin een beslissing-geno men en nu zat men met de moeilijkheid, wie de belangrijke midvoorplaats moest bezetten. Eerst heeft men het met Romeo geprobeerd en later met Luigino, maar geen van beiden ontpopte zich als de ware aanvalsleider. Hoe geheel anders was het bij Italië. Hier speelde Piola een schit terende partij voetbal, waarvoor men nog grooter bewondering krijgt, indien men bedenkt, dat de Braziliaansche verdediging hem letterlijk en figuurlijk op de huid zat. Het gevolg hiervan was, dat de vleugelspelers van Italië wat meer vrij spel kregen, al dekte het drietal van de Braziliaansche middenlinie over het algemeen zeer goed. Was qr in speltype tusschen de Tsjechen en de Brazilianen een groot verschil, het kwam dan ook in dezen wedstrijd tusschen de Italianen en de Zuid-Amerikanen opnieuw duidelijk tot uiting. Het Italiaansche spel is in Nederland voldoende bekend, maar wat de Brazilianen er van maken, doet wat vreemd aan vbof een nuchteren Nederlander, die het spel liefst zoo logisch mogelijk uitvoert. De Brazilianen daaren tegen fantaseeren; hun voetbal heeft een na tuurlijken inslag, doch is sterk individualistisch getint, waarbij iedere speler een goochelaar is met vele voetbaltrucs, welke ook wel eens mis lukken. Italië heeft overigens veel beter gespeeld dan tegen Noorwegen in de achtste finale. Over het algemeen waren de titelhouders meer in den aanval en talrijke malen is het Braziliaan sche doel in gevaar geweest, veel vaker dan het Italiaansche. Technisch waren de Italianen ook beter en over het algemeen was de opbouw van hun spel logischer en vooral doeltreffender dan bij hun tegenstanders. Brazilië heeft overigens zeer veel te dan ken aan zijn doelverdediger. Schitterend heeft Walter zich geweerd, vooral in de eerste helft, toen hij er een aantal, op het oog onhoudbare schoten van Piola met veel bravour uit hield. Trouwens ook Olievieri, zijn collega van den anderen kant, is nog steeds een doelverdediger van groote klasse. Over den wedstrijd het volgende; In de eerste helft werd er niet gescoord. Ver scheiden kansen kregen beide teams echter om hun land de leiding te geven. Vooral voor de rust stond het spelpeil op groote hoogte en van ruw spel viel voorloopig niets waar te nemen. De tweede helft was nog geen kwartier cud, toen Ferrari uit een voorzet van Meazza keurig inschoot (10). Het spel kreeg na dit doelpunt plotseling een veel ruwer karakter en de scheids rechter was genoodzaakt een strafschop toe te kennen aan Italië wegens unfair spel van den Braziliaanschen back Domingo. Meazza reboot het leder onhoudbaar in. Met nog een half uur te spelen, leidde Italië met 20, Het laatste gedeelte van den strijd had echter een zeer onsportief verloop. Vooral Domingo ging zich nogal eens te buiten en toen Lopcx er in slaagde een tegen punt te scoren en de spanning volop was teruggekeerd, had scheids rechter Wütthrich de grootste moeite den wed strijd tot een behoorlijk einde te brengen. Do mingo en Piola zaten elkaar voortdurend in de haren en zelfs het publiek bemoeide zich er mede. Gescoord werd er niet meer, zoodat Halië tenslotte een verdiende 21 overwinning be haalde. Kampioenscompetitie: V-V.H.H.B.C.. Promotie en degradatie Zuid afd. I: Almania Waubach; F. C.V.Chèvremont. Zuid afd. II: SC.E.S.C.O. De uitslagen van de partijen, welke gister avond in de zesde ronde gespeeld zijn, luiden: Bogoljubov verliest van Pirc; Tartakower re mise met Spielmann; Keres wint van Euwe; Landau—Schmidt afgebroken; Sir Thomas ver liest van Eliskases. De stand luidt thans: 1. Eliskases 5 punten; 2 Keres 3% pnt. plus 1 afgebroken partij; 3- en 4 dr Euwe en Pirc, ieder 3% pnt-; 5- Sir G. A. Thomas 2y2 pnt- plus 1 afgebroken partij; •6. Bogoljubov 2•punten plus 1 afgebroken partij; 7. en 8- Spielmann en dr- Tartakower ieder 2 punten; 9. Schmidt 1% pnt. plus twee afgebr. partijen; 10. Landau lVz pnt. plus 1 afgebroken partij. Er hing gisteravond een tastbare nervositeit in de lucht. De beide Nederlandsche vertegen woordigers ontmoetten de beide Estlanders: Euwe tegen Keres en Landau tegen Schmidt. De schaakwereld denkt hierbij terug aan de merk waardige ontmoeting te Stockholm bij den lan- denwedstrijd in 1937. Destijds mocht het den Nederlanders gelukken te overwinnen, zou dit nu weer zoo zijn? Het is ten deele anders uitgekomen. Dr. Euwe, die tot nog toe steeds van Keres gewonnen heeft moest dezen keer de vlag strijken en na "den 41sten zet capituleeren. Keres speelde enorm sterk en gaf den ex-wereldkampioen geen kans. In een Réti-opening koos Keres tegen het doorschuiven van d5d4 hetzelfde systeem, hetwelk Aljechin reeds in zijn laatste match met Euwe toepaste. Onze landgenoot meende een versterk g gevonden te hebben, doch beleefde hiervan geen plezier. Want Keres rocheerde naar de lange zijde en rukte met zijn pionnen ?P den anderen vleugel op. Tenslotte volgde een fraaie doorbraak in het centrum, zoodat dr. Euwe zich genoodzaakt zag, een pion prijs te en tot het eindspel over te gaan. Hij deed °g verdienstelijke pogingen om zich tegenkan- sen te scheppen door een vrijpion op de h-lijn, doch ook dit werd door den genialen Keres weerlegd. Vervolgens veroverde deze nog een tweeden pion, welke de beslissing bracht. Landau verging het veel beter. Schmidt, die de Nimzowitschverdediging toepaste, werd to taal overspeeld in de opening. Na een tiental zetten stond de Estlarider zeer gedrukt. Landau toog ten aanval met al zijn stukken, zelfs met zijn koning, terwijl de dame merkwaardiger wijze rustig op haar plaats bleef. Al zeer spoe dig had' de Estlander bijna geen zetten meer, doch het kostte Landau bovenmenschelijke moeite om door langdurig en omzichtig lavee- ren een winstvoortzetting te vinden. Na vijf uur spelen werd de partij afgebroken, terwijl het einde nog lang niet in zicht is, doch ontegen zeglijk heeft Landau zeer goede winstkansen. Eliskases is in dit tornooi niet te houden. Ook gisteravond kon- hij zijn serie overwinningen- voortzetten. Deze maal moest Sir G. Thomas er aan gelooven. Eliskases speelde een Weenschen variant en speelde op behoud van den gambiet- pion, welke voortzetting van wijlen den Noord- wjjker Nooteboom afkomstig is. De Engelseh- man wist niet, hoe hij zich hiertegen moest verweren en geraakte steeds meer in het nadeel. Zeer spoedig wist Eliskases het eindspel af te dwingen terwijl hij ook nog een tweeden pion won. Daarna was het nog slechts een kwestie van tijd en nog voor het afbreken moest de En- geischman zijn koning omleggen. De partij tusschen dr. Tartakower en Spiel mann was de kortste van den avond. Spielmann verdedigde zich met een wapen, hetwelk ge. woonlijk door dr. Tartakower gehanteerd wordt, n.L een oud-Indische verdediging. Spielmann kreeg een 'lastig spel, doch wist door zijn groote routine de gevaren af te weren. Dr. Tartakower kon de zwakte op c6 niet uitbuiten en na herhaalde pogingen moest hij zich met remise tevreden stellen. De tweede sensatie van den avond was de eerste nederlaag van Bogoljubow. Bogoljubow koos de zoo in de mode gekomen Catalaansche opening. Pirc speelde hiertegen zeer brutaal en ging zijn gambietpion verdedigen. Dit viel ech ter niet goed uit, daar Bogoljubow eerst in het centrum aanviel en later een enorm spel op den damevleugel verkreeg. Tenslotte bereikte hij een winststelling. Pirc echter bewaarde zjjn kloelbloedigheid en wist aan den dreigenden greep te ontkomen, doordat de Duitscher niet de sterkste voortzetting vond. Weliswaar Won Bogoljubow de - kwaliteit, doch dit ging ten koste van drie pionnen. Al spoedig waren ye bordjes nu verhangen en moest Bogoljubow zich verdedigen, Pirc wikkelde technisch sterk af en won. Vrijdagmiddag worden de hangpartijen afge speeld.In de Zaterdagavond te spelen tiende ronde spelen de Nederlandsche deelnemers EuWe en Landau tegen elkaar. De partij Keres—Euwe, welke in de zesde ronde door Keres is gewonnen, had het vol- gende verloop: Wit: Keres, zwart: dr. Euwe. Reti-opening. 1. Pgl—f3 d7—d5. 2. c2c4 d5—d4, 3. e2—.e3 Pb8c6, 4. e3 X d4 Pc6xd4, 5. Pf3xd4 Dd8Xd4 6. Pbl—c3 Lc8—g4. 7. Ddl—a4t c7—c8. 8. d2-~d3 Pg8—f8, 9. Lel—e3 Dd4—d7, 10. d3—d4 e7—efi 11. f2—f3 Lg4—f5, 12. 0-0—0 Lf8d6. 13. g2--B4 Lf5—g6, 14. h2h4 h7—h5, 15. g4—g5 Pf6—h7 16. c4—c5 Ld6—e7,. 17. d4—d5 0—0, 18. döxcfi Dd7Xc6, 19. Da4xc6 b7Xc6, 20. Tdl—d7 Tf8—e8 21. Lfl— afi e6e5, 22. Td7—c7 Ph7fR 23' La6b7 Ta8—b8, 24. Lb7xc6 Pf8—e6, 25 LcfiXeS Pe6Xc7, 26. Le8-d7 a7-a5. 27. c5~c6 Tb8-b4 28. b2-b3 f7—f6. 29. Kcl-b2 f6Xg5, 30 Mvïtf Lg6f7, 31, Thldl Tb4h4, 32 Tdl—d2 Th4—hl, 33. f3—f4 Le7—b4. 34. f4Xe5 Lf7—g6 35. a2—a3 Lb4xc3t, 36. Kb2Xc3 h5—h4 37 e5e6 Thl—el, 38. Kc3—d4 Kg8—fg, 39. LeS—f2 Pc7xe6t, 40. Kd4d5 Pe6c7t, 41, j£d5c5 Zwart geeft op. VI. (Van onzen specialen verslaggever). Achtste finales S Juni Frankrijk België (Parijs) Italië Noorwegen (Marseille) Brazilië1 Polen (Straatsburg) Kwart finales 12 Juni Frankrijk 1 (Parijs) Italië S Brazilië2 (Bordeaux) Halve finales 16 Juni Italië2.' (Marseille) finale 19 Juni Tsj. Slowakije 3 Nederland 0 Tsjechoslow 1 (Le Havre) Brazilië (Parijs) Cuba Roemenië (Toulouse) Zweden Duitschland Zwitserland (Parijs) Hongarije Ned.-Indië Üe 6 idië 0 (Reims) J Cuba (Antibes) Zweden Zwitserland (RÖ ss el) Hongarije Zweden (Parijs) Hongarije 5 Hongarije In 't middelpunt van de belangstelling zal op den Olympischen dag ongetwijfeld de voet balwedstrijd tusschen het Nederlandsch en het Nederlandsch-Indisch elftal staan. Voor de eer ste maal komen de vertegenwoordigende ploe gen van het moederland en de koloniën tegen elkaar uit. Dr. J. w. Meyer Ranneft, oud-voorzitter van het fonds tot behartiging van de sport in Ne- derlandsch-Indië, die bij uitstek een kenner is van de Indische sport, heeft ons verklaard, dat de komst van het Nederlandsch-Indisch elftal naar Nederland ook op ander gebied nog groo- tere beteekenis heeft. Een merkwaardigheid aldus de heer Meyer Ranneft van het Ne derlandsch-Indisch voetbalelftal^ is wel, dat het een homogeen, ook een zich één voelend team vormt, waarin jongemannen van verschillende afkomst en waar het op aan komt ook van verschillend ras samenspelen, n.l. Neder landers, Javanen, Sumatranen, Chineezen, Ara- bonneezen. Dat is iets, wat wel geen ander land ter wereld, ook geen kolonie geeft. Het is geen toeval, het is een typisch resultaat, die zelfde uiting van het Nederlandsch koloniaal bewind, van de z.g. a&ociatie-gedachte op zijn best. Het is dan ook een feit, dat niet alleen staat. De samenstelling van het contingent Ne- derlandsch-Indische padvinders op de jambo ree van verleden jaar was een uiting van den zelfden geest. Het bijzondere van dit voetbal elftal, is dat het uit de maatschappij zelf voortkwam. Er is hier geen drang geweest van de overheid. In dezen tijd van rassenstrijd en rassenhaat is dit, aldus de heer Meyer Ranneft, een sym bool van de mogelijkheid van samengaan zon der strijd, dat de aandacht verdient en voor Nederland karakteristiek is. In verband met den wedstrijd Nederland— Nederlandsch Indië den eersten interlocalen interlandenwedstrijd in Nederland! willen we op grond van ons door de leiders van het Ne derlandsch Indisch elftal verstrekte mededee- lingen, enkele bijzonderheden mededeelen over de organisatie der voetbalsport in Nederlandsch- Indië. Ondanks de tropische hitte, welke de inheem- tu ,ecbter niet als onaangenaam gevoelen, is voetbal zeer populair geworden in Indië. Deze sport telt onder de inheemschen vele duizenden beoefenaren en tienduizenden enthousiaste aan hangers. Hoewel er ook op het einde van de 18e eeuw reeds voetbal gespeeld werd, dateert de oorsprong van het in clubs en kort daarna 111 locale bonden georganiseerde voetbal van het begin dezer eeuw. De voetballerij was echter lange jaren uit sluitend plaatselijk georiënteerd zonder eenig onderling verband. Meer en meer deed zich de behoefte gevoelen aan eenig contact en zoo ontstond voor jaren de Ned. Indische Voetbal Bond, op welks puinhoopen drie jaren geleden, na de bekende crisis, waarin tenslotte de F.I. F.A. haar verlangens kenbaar maakte, een nieuwe organisatie, de Ned. Indische Voetbal -vr reeds alom bekend als de N.I.V.U. De N. I. V. U., waarvan de heer J. Hoen de geziene president is, de heer F. A. Kessler de vice-voorzitter en de heer L. Lopulisa de heel veel arbeid belangloos verrichtende secretaris penningmeester, omvat geheel Ned. Indië, het geen hierop neer komt, dat. de 12 locale bonden van Java zooals de Bataviasche, de Soera- bajasche, de Bandoengsche, de Malangsche Voet balbonden er bij aangesloten zijn, doch even- PARIJS, Woensdagavond. Het is niet allemaal knokken en boksen wat de klok slaot, integendeel. De wilde we reld-wedstrijden waren de uitzondering ter staving van den regel, maar juist daarom hebben we er melding van gemaakt. Het „ge wone" is geen nieuws en we verzamelen hier uitsluitend 't laatste. Als een hond een man bijt, is dat niets bijzonders, maar ik zou er onmiddellijk gewag van maken als een man bij wijze van uitzondering eens een hond beet. En de redactie heeft zélf voor den wedstrijd in le Havre gezegd; het is niet noo dig te seinen dat het Nederlandsch elftal goed is aangekomen, maar als 't niet goed is aan gekomen willen we dat wel graag weten. Vandaar! Er heerscht derhalve veel sportiviteit ge durende deze spelen-reeks maar wat te zeg gen van de Brazilianen, die vlak voor den tweeden wedstrijd tegen de Tsjechen in de kleedkamers een telegram kregen uit War schau van het Poolsche elftal dat ze met 6 5 in tSraatsburg hadden gewipt! van den volgenden inhoud: „Sincèrement avec vous. Les amis polonais de Strasbourg". Zulk een sportieve geste zou elk elftal een extra toni cum zijn. De Brazilianen blijven anders wel voor de noodige beleving zorgen. Behalve dat het on gelooflijke voetbal-kunstenaars zijn, houden ze de interesse gaande door alles wat ,,d' rum und fi'ran" hangt. Het idee alleen dat ze nog vóór de „replay" tegen Tjsecho-Slowakije de spelers, welke dien dag niet behoefden op te treden, maar vast bij voorbaat naar Marseille stuurden waar morgen de demi-finale wordt gespeeld. We houden nu wel van een beet je groot lef, maar dit is toch wel een daad van onwankelbaar zelf-vertrouwen. De lei ding vond 't beter, dat de reserves den wed strijd zelf niet zagen en een beetje gingen luieren in het verre Zuiden. Voor zoover we trouwens over reserves mogen spreken, want hadden de Brazilianen niet negen nieuwe menschen in 't elftal, dat de herhaling uit vocht? T elegrammen. Trouwehs, ze krijgen méér telegrammen. Behalve het Poolsche telegram en de 30.000 frs. die per kabel aan keeper Walter zijn toe gezegd als hij zijn doel brandschoon hield waarover ik reeds verhaalde is er nu een dépêche binnengekomen van Dr. Aranha uit Rio de Janeiro, voorzitter van den Bra ziliaanschen Voetbalbond, behelzende dat de spelers een deel van de recette zullen krijgen als ze den beker winnen, terwijl hun dan tevens een villa cadeau gedaan zal worden. Dat is nog eens de moeite waard en het is geen wonder dat die heeren zich zoo uitslo ven om toch maar te winnen. Overigens hebben ze het er tegen de Tsje chen in de dubbele beteekenis van het woord netjes afgebracht. De uitstekende leiding van den Franschen arbiter CapdeviJle heeft daar het zijne toe bijgedragen. En nu kan profes sor Pelikan, voorzitter van den Tsjechischen voetbalbond, zich beklagen dat een man als Planicka in het ziekenhuis lag en Nejedly plus nog een paar Pragers in het eerste tref fen dusdanig te grazen waren genomen dat ze een tijd lang niet meeV zullen kunnen spe len, het komt bij zoo'n tornooi ook op de reserves aan, want het moet uitgesloten wor den geacht, dat in zulk een aantal matches steeds hetzelfde team kan worden opge steld. Het is juist de kunst om over een dergelijk uitgebreid „ableau de la troupe" te beschikken dat alle mogelijke wijzigingen zonder veel bezwaar kunnen worden aangebracht. Brazlië permitteer de zich die luxe en zal het morgen tegen Italië wéér doen, wéér nieuwe gezich ten, om straks in Colombes met het keurcorps te verschijnen. De Tsjechen daarentegen lie ten op het laatste moment nog een speler Senecky met een vliegtuig uit Praag ko men. Ook een kracht als Planicka had geen nederlaag kunnen voorkomen. Italiaansch voetbal superieur Toch zullen menschelijkerwijze gespro ken de Italianen morgen winnen om zich aldus te qualificeeren voor den eindstrijd. Het Italiaansche voetbal is in dit genre wedstrij den verre superieur aan dat der Tsjechen en uiteindelijk komt er toch ook 'n grens aan het Braziliaansche uithoudingvermogen. Ze heb ben Zondag en Dinsdag reeds twee hevige duels gehad, óók zij hebben geblesseerden en Italië heeft intusschen heerlijk rust genomen. Wat zoo'n extra wedstrijd voor funeste uit werking heeft, toonde Zwitserland tegen Hongarije. Daarenboven hebben we te veel de formidabele waarde van een Piola ervaren cm zijn team niet de zege te voorspellen. Immers deze centervoor is de beste van allen, al hebben we Leonidas nog niet aan schouwd. Piola wacht niet op kansen, hij schept ze. Hij ontvlucht niet den stopper-pil maar overwint hem in de duels door zijn wondere souplesse en zijn athletisme. Zoo'n politie-agent naast hem, voor hem en achter hem, deert hem niet, Piola draait er cirkels omheen en lost dan een van z'n schuivers. Hij zal de balans naar zijn zijde doen over slaan. Gelijk tijdens de wereldkampioenschappen in Italië fabriceeren de journalisten uit alle landen ook hier hun „wereld-elftal". Dit is een beperkt pretje, want er is geen enkele Engelschman bij, zelfs niet van Chelsea, geen enkele Argentijn of Uruguees. Het gaat alleen maar om de landen welke hier hebben deel genomen en dan komen we na stemming als volgt uit; van Male (Nederland), Foni (Ita lië) en Kjellgren (Zweden); Kostalek (Tsjecho-Slowakije), Rodriguez (Cuba) en Alphonso (Brazilië); Aston (Frankrijk), Vmcze (Hongarije), Piola (Italië), Peraeio (Brazlië) en Kohut (Hongarije). Maar het zij gezegd; bij deze stemming waren er ook minderheden-problemen, de meerderheid be sliste echter, zooals het hoort. Intusschen loopen de stadions voller en voller en Colombes dreigt Zondag weer uit verkocht te raken. Die wereldkampioenschap pen kosten niet minder dan 4% millioen francs en al staan die dingen nu niet zoo bijs ter hoog, het is toch 'n knap sommetje. Maar er is al 4 millioen binnen, hetgeen te danken is aan die overgespeelde wedstrijden, zoodat de zaak uitkomt. Hetgeen maar goed is, want dergelijke tornooien zijn zeer interessant, het moeten dan ook geen financieele debacles worden. Nou, dat is niet het geval! V ns„ deJ °?!t Sumatra V. B., de Padangsche v. B., de Makassarsche V. B. en de Celebes VB. Er is buiten de N. I. V. U. nog een interlocale orgamaiatie van uitsluitend inheemsche voet ballers, doch die neemt een ander standpunt in De N. I. V. u., dus de centrale Ned. Indische organisatie, omvat thans ruim 10.000 werkende 'eden. De wedstrijd-organisatie, dus de regeling der competities enz., berust echter bij de lo cale bonden, die het Systeem van den K. N V. B. volgen met een indeeling in klasseri eri een algemeene leiding naar Europeesch voor beeld. Elke plaatselijke bond heeft dus zijn eerste klasse competities, waarvan de wedstrij den over het algemeen vrij veel publiek trek ken, hoewel er sinds enkele jaren een stilstand en duidelijk waarneembaar wordt, dat het Publiek bovenal sensatie zoekt. Het mist de kennis van zaken van het Nederlandsch pu bliek, juicht hooge ballen vaak toe en wedstrij den, waarbij geen bijzondere belangen op het "Pel staan, of geen zenuwschokkende gebeurte nissen te verwachten zijn, trekken in Indië ook ai niet meer. Men zal op den duur moeten ko men tot een intenser interlocaal verkeer, tot meer officieele krachtmetingen tusschen de bon den en de toonaangevende clubs in diverse steden. Ook nu is de voetbalsport in Indië ech ter nog te zeer gelocaliseerd om zich op de juiste wijze te kunnen ontwikkelen. De groote gebeurtenis voor het Indische voet bal is het jaarlijksch bonden-tornooi onder lei ding van de N I. V. U„ dat beurtelings in een oer vier hoofdplaatsen van Java gehouden wordt, ■yat is het feitelijke kampioens-tornooi, dat steeds gedurende de Pinksterdagen gehouden wordt, doch ditmaal pas op 31 Augustus en 1 September, in verband met de reis van het Ned. ■Indisch elftal naar Europa. Tijdens dit tornooi dat het vorig' jaar door Bandoeng gewonnen werd, vindt tevens de algem. vergadering plaats. Behalve dat bonden-tornooi bestaat er alleen nog interlocaal verkeer dank zij enkele onder nemende groote clubs, zooals H. B. S. te Soera- baja, Jong Ambon, Hercules en S. V. B. B. te Batavia, Trong Hiva Unie te Bandoeng en 'nog enkele clubs. In deze clubs komen practisch echter geen Nederlanders uit, die spelen mpp- rendeels in B. V. C„ Batavia. Thor te Soeraha" ja, Sidoli te Bandoeng en S. V. V. te Semaram? wat Java betreft. semaiang, De Oost-Sumatra V. B. ontwikkelt leiding van dr. Druif ook™ en meer He spelpeil is er zeker niet minder dan on 'lava Vooral te Medan spelen ook vele Hollanders na' mwe.bKk.ende,Deli Panters Club Nel IndischS b6trefl' heeft de reia van het deze toer al E"fopa den leiders van dië vonral L t uerd' dat Nederlandsch In- leerJn heeft m t £b °Pzicht n0S heel veel te nnrW a Eur°Peesche spel heeft zich ner-fent mvloed van het professionalisme ge- rinfvanT6 a en alle,en reeds ter bestudee- ring van de moderne spelmethoden, is volgens de ^eiders dit uitstapje voor hen van het grootste belang geweest. P™ groote moeilijkheid bij de organisatie van voetbal in Ned. Indië is het ontbreken van de noodige contanten om organisatorisch te be reiken wat tot grooter bloei leiden kan. Voorts is het ontbrekende contact met sterkere tegen- standers voor de bevordering van het spel- peil uit den aard der zaak een ernstig beletsel clat moeilijk op te lossen zal zijn, want d° verre reizen staan een geregeld contact tusschen ploegen uit verschillende steden eveneens in den weg Overigens heeft de Nederlandsch In- dier veel aanleg voor voetbal. Hij is taai en zeer beweeglijk, snel en volhardend en die eigenschappen zullen op den Olympischen Dag f n ,®r00 en broer uit het moederland ge steld worden, tegen diens grooter ervaring en diens hooger spel-cultuur. De leiders en spelers van de Nederlandsch- indische ploeg zien met verlangen den wedstrijd IfPiL, Hee,1, en zyn mannen tegemoet en zij zullen er alles op zetten goed partii te geven. Zij stellen het op hoogen prijs tegen het Lederlandsch elftal te mogen spelen en dit eerst recht, waar zij uitverkoren zijn dit on den Olympischen Dag te mogen doen. Zij hopen van deze ontmoeting veel te leeren dat het spel in indie ten goede komen zal. Aan winnen ge looft niemand, op een eervol figuur durft men echter te rekenen. Naar wij vernemen,.zullen verscheiden Ne derlandsche ploegen deelnemen aan de jubi- leumwedstrijden, welke de Frankfurter Regatta Verein op 26 Juni organiseert. Ingeschreven hebben Nereus met een oude vier en een jonge acht, Laga met een vier zonder stuurman en Njord met een jonge acht en een jonge vier. HILVERSUM I (1875 M. 160 K.H. en 4)5,5 M. 722 K.H.) Het ^u'Ogramma wordt verzorgd door den K.R.O. 8.00 tot 9.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 be richten 10.00 Gramofoonmuziek 11.33 Godsdienstige causerie 12.00 Berichten 12.15 K.R.O.-melodisten m.m.v. solist (1.00 tot 1.20 gramofoonmuziek en 1.15 postduivenberich- ten) 2.00 Voor de rijpere jeugd 2 30 Ver volg concert 3.00 Kinderuurtje 4.00 Be richten, K.R.O.-orkest en gramofoonmuziek 5.45 De K.R.O.-nachtegaaltjes 6.15 Gramo foonmuziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Berichten 7.15 Causerie over het Wit-Gele Kruis 7.S5 Berichten A.N.P.; mededeelingen 7.45 Inlei ding volgende uitzending 8.00 2de en 3de acte opera „Siegfried" (Om 9.10 overpeinzing met muzikale omlijsting; om 9.25 muzikale causerie) 10.55 Gramofoonmuziek 11.00 Berichten A.N.P. 11.10 Filmpraatje 11.25 tot 12.03 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (301,5 M. 995 K.H.) Het pro gramma wordt verzorgd door de V.A.R.A. 8.00 en 10.30 Nieuwsberichten A.N.P. DROITWICH (1500 M. 200 K.H.) 11.20 Gra mofoonmuziek 12.05 Orgelspel 12.50 Gra mofoonmuziek 1.20 Het New Coventry Hip podrome orkest 2,20 Gramofoonmuziek 2.50 De BBC-Singers 3.20 Reportage 4.00 De Enfield Central band, m.m.v. solist 5.00 De clamatie 5.20 Billy Cotton en zijn band 6.20 Berichten 6.50 Sportpraatje 7.05 BBC- Theaterorkest 7.50 Radiojournaal 8.20 BBC Variété-orkest en solisten 9.20 Berichten 9.40 Amerikaansch nieuws 9.55 BBC-orkest 10.50 Gewijd concert 11.20 Ambrose en zijn orkest 12.10 tot 12.20 Berichten. PARIJS (Radio Paris 1648 M. 182 K.H.) 8.55 tot 9.30, 10.05 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.35 Bailly-orkest (om 1.50 zang) 3.20 en 4.05 Zang 5.20 Calvet-kwartet en sblisten 8.35 Zang 8.50 Radiotooneel 9.30 Variété-pro gramma 10.20 Symphonieconcert, m.m.v. so liste 11.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN (456 M. 658 K.H.) 6.50 Gramofoon muziek 7.30 Will Glahe's orkest 8.50 Dan- ziger landesorkest 12.20 Weensch Symphonie- orkest 1.35 Omroep-amusementsorkest 2.30 Gramofoonmuziek 4.20 Omroep-amusements orkest, omroepkoor en solisten 6.30 Voor dracht en concert 7.30 Omroepsextet 8.20 Omroeporkest en solisten 10.35 Gramofoon muziek 10.50 Walter Raatzke en Arthur Rin- ke met hun orkesten1.20 tot 3.20 Militair or kest en Hans Joachim Fierke's kwintet. BRUSSEL (322 M. 932 K.H.) 12.20 Gramo foonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50 Gramofoonmuziek 2.20 Gramofoonmu ziek met toelichting 3.20 Omroepsalonorkest en gramofoonmuziek 4.05 Jazzmuziek (gra- mofoonplaten) 4.35 Omroepsalonorkest en gramofoonmuziek 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Viool en piano 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Cabaretprogramma 9.20 Omroepklein orkest en solist 10.30 dito 10.50 Gramofoon muziek 11.20 tot 12.20 Populair concert. (484 M. 620 K.H.) 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 José Schnyder's orkest 1.50 tot 2.20 Gramofoonmuziek 3.20 Marceau Bur ton's Musette-ensemble en solist 4.20 Belgisch pianokwartet 5.35 en 6.00 Patil Godwin's orkest 6.35 Gramofoonmuziek 7.05 Piano voordracht 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek 8.35 Omroeporkest en solisten (9.35 tot 9.50 re portage 11.00 tot 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M. 191 K.H.) 7.30 Berlijnsch pianotrio en solisten 8.20 Om roep-amusementsorkest en solisten 10 20 Be richten 10.140 Reportage 11.20 Omroep- dansorkest en Schrammelensemble 12.20 tot 3.20 Hans Joachim Fierke met zijn kwintet en militair orkest (1.15 tot 1.26 tijdsein). Het is aan het initiatief van de motorclub „Roermondiaeen bij de K.N.M.V. aangesloten vereeniging te danken, dat de geheele provin cie Limburg op Zondag 26 Juni in het teeken van de nationale wegraces zal staan- Dan im mers zullen van heinde en verre de Neder landsche amateurs zijn gekomen om er op hun snelle sportmachines te strijden op het hiertoe zoo bij uitstek geschikte wegcircuit bij Roer mond, gelegen in de gemeente Ell-Hunsel. Weliswaar is de opzet nog niet zoo, als wij dien kennen van de wedstrijden om den groo ten prijs van Nederland der K.N.M.V., de T.T.- races te Assen, doch de wijze waarop men de organisatie ter hand heeft genomen, doet het beste verwachten. Aangezien de tijd van voorbereiding, ten ge volge van het feit, dat verschillende vergun ningen lang op zich lieten wachten, vrij kort was, twijfelde men er hier en daar aan, of de organisatoren nog wel gereed zouden komen, doch de medewerking, die van vele zijden wordt ondervonden, heeft dien twijfel geheel wegge nomen. Het is uiteraard van groot belang, dat onze motorrenners thans hun eigen race hebben, maar van meer gewicht is het nog, dat de Ne derlanders zich serieus kunnen voorbereiden op het groote gevecht, dat dit jaar op 30 Juli op het circuit van Drenthe zal plaats vinden en waar de grootste buitenlandsche cracks zul len verschijnen. Wie zullen er starten De KN.M.V.-sportcommissie, het lichaam dat. de wedstrijdtechnische leiding in handen heeft, is van meening, dat niet alle inschrijvers in de zelfde categorie zullen kunnen starten. Zij heeft daarom besloten de rijders in seniores en junio res te verdeelen en deze afzonderlijk te laten starten. Daar de Limburgsche races in zekeren zin een experiment vormen, bracht deze indeeling in categorieën nogal moeilijkheden mee. Tenslotte werden als seniores beschouwd, rij ders, die op grond van vroegere prestaties en rijvaardigheid tot de „geoefende rijders" kun nen worden gerekend, terwijl juniores rijders zijn zij, die hoewel niet behoorende tot de se niores, in de training blijk hebben gegeven te beschikken over voldoende rijcapaciteiten. De rijders zijn, wat de machines betreft niet gebonden; dat zij moeten zijn uitgerust volgens de betreffende voorschriften van F.I.C.M. en K.N-M.V., spreekt vanzelf. Gedurende de offi cieele training en tijden-' den wedstrijd mag uitsluitend gebruik gemaakt worden van brand stof, bestaande uit ten minste 50 volumepro centen zuivere handelsbenzine en de rest ben zol. Het zal niet zijn toegestaan Alcohol enz. te gebruiken. ROTTERDAM (Gem. radiodistributie). Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen ca. 10.20 Parijs Radio 11.20 Radio P.T.T. Nord, gramofoonpl. 12.20 Ned. Brussel (322 M.) 2.20 Keulen 3.35 Fransch Brussel (484 M.) 4.20 Keulen 6.20 London Regional, octet 6.55 id. Orgel spel 7.40 Keulen ca. 10.00 Beromünster (Zwitsersche volksmuziek) of diversen 10.40 Keulen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Luxemburg, 10.35 London Regional» mar- genwijding, 11.05 id., Kwintet, 11.35 id.. Orgelspel, 11.35 Droitwich, ca. 2.50 Lon don Regional, orkest, 3.05 id., Orgelspel, 3.35 id., Gramofoonpl., 4.20 id.. Orkest, 5.20 Droitwich, 9.40 London Regional, orkest, 9.55 Droitwich, 10.50 London Regional, or kest, 11.20 Droitwich. Twee nieuw© Amerikaansche - kortegolfzenders. Het bekende Amerikaansche kortegolfsta- tion Bound Brook, W3XAL, dat dagelijks op de golflengten van 16,87 M. en 49,18 M. uit zendt en hier over het algemeen zeer goed ontvangen kan worden, zal met 2 nieuwe 25 KW zenders worden uitgebreid, om een nog betere ontvangst der programma's in Euro pa en Zuid-Amerika te bewerkstelligen. De beide nieuwe kortegolfzenders krijgen twee gewone en vier gerichte antenne-syste men, waarbij vooral aan deze laatste bijzon dere zorg zal worden besteed. Het station Bound Brook is een zender van de National Broadcasting Company, die mo menteel kortegolfprogramma's uitzendt met een dagelijkschen zendtijd van 16 uur. Om het uur worden nieuwsberichten uitgezon den, in het Engelsch, Duitsch, Spaansch, Fransch, Italiaansch en Portugeesch. Maan delijks worden 050 kortegolf-programma's voor het buitenland en overzeesche gebieden uitgezonden. De verschillende starts. Er zullen 4 races worden verreden en wel ?P. aur: 125 c c. en 250 c.c. juniores, om 12.30 uur: 350 c.c. en 500 c.c. juniores, om 14-30 125 c.c- en 250 c-c. seniores en tenslotte om 16.00 uur: 350 c,c. en 500 c-c. seniores. "kleintjes", de 125 c.c. machines, krijgen 54 K M. af te leggen, terwijl voor de 250, 350 en 500 c.c. machines achtereenvolgens afstan den van 72, 91 en 109 KM. zijn bepaald. De deelnemers moeten allen een aantai ver plichte proefronden rijden. De training is vast- festeid op den Zaterdag vóór de races, tusschen 13 00 en 17.00 uur. De rijcapaciteiten van de deelnemers zullen dan aan de hand van de trainingsresultaten na der worden beoordeeld. De K.N.M.V. heeft het recht om rijders die een gevaar voor zichzelf en/of voor anderen vormen van deelneming uit te sluiten. De inschrijving kan alleen geschieden bij het K.N.M.V.-secretariaat, 2e v. d- Boschstraat 38 Den Haag, de termijn sluit op 20 Juni 12.00 uur. van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plic£s om licht op te hebbm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3