GROEIEND HOMOBONUS M" Middenstands-Besturen- Colleg e. WOENSDAG 22 JUNI 1938 D00r hechte samenwerking werden belangrijke resultaten bereikt,: STEUNT HET ARME ZWAKKE KIND" EXAMEN AKTE L. O. HOEK VAN HOLLAND. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. BERKEL EN RODENRIJS. INHALEN PASTOOR VELTHUYSE. 1 -**» I HILLEGERSBERG. DE BRUG TE TERBREGGE. 'n Machtige inkoopcombinatie zonder weerga. Achter de schermen van het bedrijf 'M v GEVONDEN VOORWERPEN. 4 IJSELMONDE. G&OEI AAMTAL ZAKEN 1938 ^2Q»:eïï:ï ■■■■■■BB „VAM nhiii sus:» «r'ijj!?»»! VLAARDINGEN. ÓM» v-.«- -• Verschenen Is heit jaarverslag over 1937 van het Middenstands-besturen-college, dat in dit jaar (April '37'38) was samengesteld uit: voorzitter W. H. J. van Mansum (R.K. Middenstand), J. H. Dormer (Christ. Mid denstand), vice-voorzitter, G. J. Schras, pen- ningmeester, M. Blitz (Handel en Nijver-j heid), C. Groenewegen (R.K. Middenstand), W. Groenendijk (Chr. Middenstand) en L. de Groot (Handel en Nijverheid). Wij laten hieronder een resumé volgen van de voornaamste onderwerpen, in het verslagjaar behandeld. Electriciteltstarleven. over het In het majaar-1936 ingevoerde „gemengde abonnement" werd zeer herhaal delijk met den directeur van het G.E.B. van gedachten gewisseld, waarbij aan onze op merkingen steeds de grootst mogelijke aan dacht is geschonken. In April keurde de Gemeenteraad een herziening van het tarief goed, waarbij aan eenige, bij den midden stand bestaande bezwaren tegen het gemeng de abonnement werd tegemoet gekomen. Nadat met het gemengde abonnement vol doende practijk was verkregen, hebben wij een onderzoek doen instellen naar de resul taten, welke dit nieuwe tarief voor den mid denstand heeft opgeleverd. Daardoor is ko men vast te staan, dat tal van middenstands zaken door de invoering van het gemengde abonnement belangrijke voordeelen hebben bereikt, maar dat vele andere zaken daar mede niet geholpen zijn. Zakelijke belasting op het bedrijf- Op 14 Mei 1937 werd een schrijven aan B. en W. gericht, waarin wij nogmaals op verschillende gronden de wenschelijkheid van afschaffing zij het dan geleidelijk - van de zakelijke belasting op het bedrijf hebben betoogd. Tevens werd opnieuw de aandacht gevestigd op de onbillijkheid, dat te Rotterdam gevestigde werkgevers, als gevolg van een uitspraak van den Hoogen Raad, sinds eenige jaren ook worden aange slagen voor werklieden, die buiten de Ge meente Rotterdam werkzaam zijn, terwijl dit vroeger slechts geschiedde voor in de Ge meente werkzame arbeiders Daarna vonden eenige besprekingen met den Wethouder voor de Financiën plaats, welke ten slotte tot een gunstig resultaat hebben geleid. Door deze wijzigingen zijn de voor den middenstand zelf bestaande bezwaren voor het over-groote deel weggenomen; uit een oogpunt van algemeen belang zal het echter noodzakelijk zijn de aandacht op een verdere vermindering van deze belasting, en uitein delijk de geheele afschaffing daarvan, ge richt te houden. Comité Herlevend Rotterdam". De met de actie bereikte resultaten zijn bijzonder gunstig geweest; uit het in Septem ber 1937 verschenen verslag van het Comité blijkt, dat opgaven zijn binnengekomen van als gevolg van de opwekkingen gedane aan- koppen en opgedragen werkzaamheden tot een totaal-bedrag van 1.070.392,07. Uit dit totaal is een bedrag van 131.694,35 te lich ten, dat uitsluitend op aanschaffing van meu bilair, kleeding, huishoudelijke artikelen, enz. betrekking heeft. Het resteerende be drag van 938.697,72 betreft voor een betee kenend deel onderhoudswerken (timmer- metsel-,- schilder-, stucadoorswerk, enz.) doch in vele gevallen was in de opgaven te vens een niet vast te stellen bedrag aan nieuwe aanschaffingen begrepen. Naast deze practische resultaten mag on getwijfeld gewezen worden op het belang rijke psychologische effect van de actie; de stemming te Rotterdam is er aanzienlijk door verbeterd en „Herlevend Rotterdam" bleek in korten tijd een slagwoord te zijn gewor den. Rijksbestuurder Horthy neemt, omringd door zijn familie de hulde in ontvangst, welke de bewoners van de plaats zijner inwoning hem op zijn zeventigsten verjaardag kwamen brengen. Aan het einde van het verslagjaar bereik te de Commissie het verzoek plannen te ont werpen voor de distributie van goederen in verband met de z.g. spaar-regeling voor on dersteunden. Aangenomen mag worden, dat deze distributie in 1938 tot uitvoering zal komen. De samenwerking met het Crisiscomité bleef bij voortduring van aangenamen aard. Meermalen werden inlichtingen gegeven over het door de Commissie voor de Ver- koopsbelangen toegepaste systeem en" telkens blijkt weer, dat dit stelsel door allerlei in stanties beschouwd wordt als een voorbeeld en richtlijn voor de samenwerking tusschen Overheid en middenstand inzake de distri butie van goederen ten behoeve van steun- trekkenden, enz. De verkoop van electrische apparaten. Talrijke besprekingen over dit onderwerp vonden plaats met de Directie van het G.E.B. en met de besturen van twee vereenigingen van electro-technische werkgevers. Allerlei misverstanden en misvattingen maken de rol van bemiddelaar, welke het M.B.C. in deze vervult, niet gemakkelijk. Volgens onzen in druk zou een voor alle belanghebbenden be vredigende regeling te bereiken zijn en de onderhandelingen om hiertoe te geraken, zijn nog loopende. Coöperatieve inkoopVereeniging „St. Homobonus". De aandacht van het Gemeentebestuur werd gevestigd op de belangrijke schade, welke aan de Rotterdamsche belangen zou worden toegebracht door de voorgenomen verplaatsing van „St. Homobonus" naar el ders. Een groote mate van medewerking van Gemeente en K. v. K. en velerlei andere be moeiingen hebben ertoe geleid, dat deze be langrijke inkooporganisatie voor Rotterdam behouden is gebleven. Benoeming van leden voor den Raad van Arbeid. Op verzoek van de Commissie van Overleg van de drie Nederlandsche Middenstands bonden werd een voordracht verstrekt voor de benoeming van een lid en een plaatsver vangend lid voor den Raad van Arbeid te Rotterdam. In afwijking van deze voordracht werd het aftredende lid herbenoemd; ook bij andere Raden van Arbeid deed zich hetzelf de geval voor. Nader is gebleken, dat de Minister om bijzondere redenen ditmaal met de aanbevelingen van de middenstandsbon den bezwaarlijk rekening kon houden, doch dat bij tusschentijdsche vacatures zooveel mogelijk door deze bonden aanbevolen Per- sonen benoemd zullen worden, terwijl bij de benoemingen in 1940 overwogen zal worden, of een grooter aantal zetels aan den midden stand kan worden toegewezen. Uit de bovenstaande nuchtere en beknopte opsomming van feiten moge blijken, dat het Middenstands-Besturen-College ook in 1937 een groote hoeveelheid belangrijken arbeid heeft kunnen verrichten. De bereikte resultaten spreken nog te meer, wanneer in aanmerking genomen wordt, dat de ongunstige economische omstandigheden en de moeilijke financieele positie van de Gemeente Rotterdam sterke remmen betee- kenen op de snelheid, waarmede de midden stand verschillende verlangens gaarne ver wezenlijkt zou zien. In het slotwoord wordt de aandacht ge vestigd op de minder gunstige aspecten voor den Rotterdamschen middenstand in het nieuwe verslagjaar. De middenstand, en dus ook de midden stands-organisatie, heeft de laatste jaren een moeilijken en zwaren strijd te strijden. Onder deze omstandigheden is een krachtige orga nisatie en een hechte samenwerking meer dan ooit noodig. De Rotterdamsche Gezondheidskolonie „Steunt het arme zwakke kind", welke kin deren uitzendt naar het Koloniehuis te Prin- cenhage, bestaat op 1 November a.s. vijf en twintig jaar. Op Dinsdag 28 Juni a.s. zal ten bate dezer vereeniging een bloempjesdag worden gehouden. ROTTERDAM, 21 Juni- (Kweekschool St. Lucia)- Geslaagd E. M. van Boekhout, R'dam; W. J. La Grouw, Haarlem; E. M- M. Koperberg, Lichtenvoorde; M- Th. Krol, Harlingen; J. H. M- Schoonebeek, Haarlem. Afgewezen 1. ROTTERDAM, 21 Juni. (Kweekschool met den Bijbel). Geslaagd de dames: D- v. d- Hoven v. Genderen, R'dam; C. I. G- Kroese, Schiedam; A. Kuijpers, Schiebroek; D- F. v- Meeuwen, Schiedam; F. C- Moene, D'dam; A. M- v. d. Ploeg, R'dam; A. C. v. d- Wiel, Schiedam. Vrijdag a.s. zal de nieuw-benoemde Pas toor dezer Parochie zijn intrede doen. Op feestelijke wijze zal Z.Eerw. worden inge haald. Afgehaald door het Kerkbestuur, zal de nieuwe Herder aan de grens der Paro chie door het bestuur van „Katholiek Ber- kel en Rodenrijs" en door het Armbestuur worden opgewacht en verwelkomd, waarna de Pastoor in feestelijke stoet met ruiters, muziek en K. J. C.ers naar de Pastorie zal worden begeleid. Pl.m. zeven uur wordt Z.Eerw. aan de grens der Parochie aan den Noordeindsche weg verwacht. Om acht uur. heef tl een plechtig Lof plaats in de Kerk en daarna worden alle bestuursleden van alle bestaande vereeni gingen en corporaties verwacht in het Ge- zellengebouw, alwaar de eerste persoonlijke kennismaking zal plaats hebben. Verzocht wordt vanaf zes uur Vrijdag avond de vlag uit te steken. GROENE KRUIS De aangekondigde Moedercursus vanwege Het Groene Kruis zal worden gehouden. In totaal hebben zich 21 deelheemsters opge geven. De cursus staat onder leiding van Zuster Reitsma uit Voorburg. De lessen heb ben plaats op Maandag- en Woensdagavond. VERGADERING ORANJEVEREENIGING Maandagavond had een zeer belangrijke vergadering plaats, uitgeschreven door het bestuur der Oranjevereeniging. Op de agen da stonden twee belangrijke punten ver meld, n.l. het verkiezen van een voorzitter wegens aftreden van den heer L. v <1. Plasse en de feestviering op 6 Sept. a.s. bij gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubiieum van H. M. de Koningin. Om 8,15 opende de vice-voorzitter, de heer L. Heijste.c deze drukbezochte vergadering. Het bestuur had den vice-voorzitter candidaat gesteld, terwijl door eenige leden den garnizoens commandant, kapt. van Dort als candidaat was aangewezen. Met 29 tegen 23 stemmen werd de heer v. Dort gekozen voor de be langrijke functie van voorzitter. Aangezien het bestuur moest worden uitgebreid, werd een stemming gehouden en werden de heereu Kortsmit en van Diest als nieuwe bestuurs leden gekozen. Daarna volgde de bespreking feestviering met als resultaat, dat er twee dagen zal woi- den gefeest, n.l. op 6 en 7 Sept. Een nieuwe contributieregeling werd getroffen, waarbij werd overeen gekomen dat contributie op 1 blijft gesteld, terwijl overige gezinsleden van 1825 jaar 50 ct. contributie moeten betalen. DIEFSTAL. Twee personen, die gebruik gemaakt had den van het kleedlokaal der Hoeksche Zwemclub kwamen tot de minder prettige ontdekking, dat uit hun kleeren de porte- monnaies waren gestolen. Een onderzoek werd omiddellijk na de ontdekking inge steld echter zonder eenig resultaat. FIETSENDIEF. De 37-j. loswerkman alhier deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn rijwiel welke hij eenige oogenblikken onbeheerd had alten staan. Van de dief natuurlijk geen spoor. de Het in aanbouw zijnde nieuwe complex van „St. Homobonus te Rotterdam, waarvan morgen de eerste steen zal worden gelegd. -N» V. T M'.*..: i.v. V..-"*** V Maandagavond heeft de vereeniging „Ter- bregge's Belang" eene spoedeischende ver gadering gehouden ter bespreking van bruggenkwestie. De onlangs benoemde wethouder voor openbare werken, ir. Terwiel, zette na de discussies te hebben aangehoord, de zaak uiteen. In 1936 is het besluit genomen om de brug, die vroeger over de Strekvaart lag, naar Ter bregge over te brengen. Ged. Staten keurden dit besluit goed. De overeenkomst met Schieland kwam gereed Thans komt de brug waar men deze wenschte, en wel tegenover den Terbregschenweg. Waren er geen ver hinderende omstandigheden geweest, dan zou Borgstellingsfonds. In 1936 werd door ons aan de Kamer van Koophandel verzocht stappen te willen ne men voor de oprichting van een Borgstel lingsfonds, ten behoeve van de verleening van voorschotten aan door de crisis-omstan digheden in moeilijkheden geraakte, kleine middenstandsbedrijven. Met prijzenswaardi- gen spoed is daarna de oprichting van het fonds ter hsnd. genomen, als gevold wssrvsn reeds op 1 September 1930 met de crediet- verleening kon worden aangevangen. Uit het onlangs verschenen jaarverslag van het Borgstellingsfonds over 1937 blijkt, dat belangrijk werk kon worden verricht. Van 1 September31 December 1936 werden 41 voorschotten verleend tot een totaal van 17 670 in 1937 127 voorschotten tot een totaal van 42.255. Behalve de credietverlee- ming zelf is ook de medewerking aan een saneering van de credietvragende bedrijven van groote beteekenis. Leveranties aan, het Crisiscomité enz. r Evenals in vorige jaren werden ook in 1937 de leveranties van kleeding, dekking en schoeisel voor rekening van het Rotterdam sche Crisiscomité, Commissie B, weder uit gevoerd door bemiddeling van de Commis sie tot behartiging van de verkoopsbelangen van de leden der drie Middenstandsvereeni- gingen te Rotterdam. In het verslagjaar werd de arbeid van de Commissie nog uitgebreid met de leverantie van heeren-confectie, waarmede een bedrag van circa f 87000 gemoeid was. Mede door samenwerking met eenige Rotterdamsche confectie-fabrikanten kon aan het publiek keus gegeven worden uit 31 soorten van costuums. fORGEN zal op het terrein aait den Statenweg te Rotterdam, waar op 14 Mei j.l- de eerste paal den grond inging, in tegenwoordigheid van honderden belangstellende leden uit alle deelen van het land op feeste lijke wijze de eerste steen worden gelegd voor het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Inkoopvereeniging „St. Homobonus", de krachtige en machtige coöperatie van de katholieke manufacturierg, welke op 17 October 1913 door wijlen den heer Ferdinand Meijer in Rotterdam werd opgericht. Het 4-jarig kleinzoontje van den stichter, eveneens Ferdinand Meijer geheeten, zal dezen eersten steen voor den nieuwbouw leggen. o» Joen vader, broertje uitkleeden moest. Als straks in het najaar het vijf-en-twin- tig-jarig jubilé van deze grootste Europee- sche inkoop-coöperatie voor den midden stand op textielgebied gevierd zal kunnen worden in het dan naar verwachting ge reed gekomen nieuwe gebouw, zal er onge twijfeld aanleiding zijn om eens 'n terugblik te werpen op de ontwikkeling van „St. Ho mobonus" gedurende de eerste kwart eeuw van zijn bestaan. Toch zullen ook morgen, wanneer allen verzameld zijn op den eersten opbouw van het monumentale Homobonus- huis, dat hier gaat verrijzen, de gedachten wel terug moeten gaan naar het eerste, zoo bescheiden begin van deze nu zoo machtige vereeniging: het bescheiden kantoortje ach ter den winkel van Ferdinand "Meijer op de Hoogstraat, waar de boekhouding van de vereeniging, bestaande uit 9 Rotterdamsche manufacturiers, werd bijgehouden. Hoewel de stichter, die op 1 Augustus 1932 overleed, Homobonus ondanks v^le tegenslagen, te leurstellingen en moeilijkheden- heeft zien groeien en bloeien en mede den stoot heeft gegeven tot de stichting in 1926 van het ruime gebouwencomplex van de coöperatie aan den Goudscheweg, dat later nog aan zienlijk werd uitgebreid, had hij toch dezen dag nog moeten beleven om de volkomen gerechtvaardigde voldoening te smaken van zulk eene, we zouden willen zeggen t r o t- sche bekroning van zijn initiatief. Want, zooals in oude steden nog de fraaie gildehuizen staan als getuigen van invloed en beteekenis en welvaart der vroegere nijvere beroepsstanden, zoo zal straks, maar dan als een levend getuigenis, deze nieuwe zetel van Homobonus tot een ieder spreken van den nieuwen geest, van nieuwen invloed der organisatiegedachte in het moderne eco nomische leven. Immers deze imposante nieuwbouw; is geen, reclame, geen facade, St. Homobonus' direc teur Th. Knijper- maar een afspiegeling van dit In vijf en twintig jaren zoo moeizaam maar ook zoo degelijk en deskundig opgebouwd organisatiewerk. Hoe ruim van opzet het in 1926 betrokken verenigingsgebouw ook was, Homobonus is er aan alle kanten uit gegroeid en zoo was dan het moment aan gebroken om een zetel te bouwen, zijner volkomen waardig. Op de jongste, voor eenige weken gehou den algemeene ledenvergadering heeft de directeur van „St. Homobonus" de heer Th. Kuijper, die nu al 17^4 jaar de steeds groeiende vereeniging stuwt en leidt in veilige banen vooruit, met al leszins begrijpe lijke voldoening de opening van dezen nieuw bouw in zijn jaaroverzicht aangekondigd. Onze tegenwoor dige behuizing beantwoordde reeds sedert ja ren niet meer aan de eischen. Voortdurend breidde het le dental zich uit en onze pogingen ter vervol making van ons bedrijf hielden daarmede ge lijken tred. Aan de administratie vooral werden steeds grootere eischen gesteld, om dat de organisatie, hoe langer hoe meer ge gevens en overzichten noodig heeft. Toen in October 1937 onze afdeeling „gemechani seerde statistiek" in bedrijf werd gesteld viel aan deze afdeeling zelfs onze laatste spreekkamerruimte ten offer. Nu bleef dan ook geen plaatsje onbezet! Met onzen nieuw bouw zal dat alles anders worden! Geheel nieuwe perspectieven worden ons nu in ons zilveren jubileumjaar geopend: onze nieuwbouw schept ons mogelijkheden, die wij nu nog niet in hun vollen omvang overzien. Maar dit staat ons duidelijk voor oogen: meer dan ooit zal ons devies zijn: service voor onze leden in den meest uit- gebreiden zin. Service door de voorbereiding onzer gecombineerde inkoopen «en meer en meer volmaakten vorm te geven. Service door nog meer uitbreiding te geven aan onzen administratieven bijstand en onze economische adviezen. Service door versnelde aflevering der goederen. Service dóór onze nieuwe eenheidsprijzenactie met speciale verkooptoonbanken. Service door een ide ale verzorging uwer reclame en uw etalages door kunstenaars van den eersten rang in onze eigen ateliers. Service, die het Homo- bonus-lid in staat stelt met ieder groot winkel- en filiaalstelsel den strijd om het bestaan met succes aan te binden. En achter deze woorden staat de kracht van een financieel-sterke en solide instel ling als Homobonus is. En een macht van niet minder dan 359 over heel Nederland verspreide zaken. Men beschouwe het hier- bijgaande beeldstatistiek je maar eens om te zien, hoe voortdurend dit ledental is toe genomen. We gelooven wel te mogen uitspreken, dat slechts aan een beperkten kring van insiders bekend is, van welk eene beteekenis deze inkoopcombinatie is geworden. Evenals de burgemeester van Rotterdam, toen hij eeni- gen tijd geleden een bezoek bracht aan het bedrijf, zal wel iedereen versteld staan over hetgeen hier omgaat. Alleen op de maandelijksche beursda- gen, welke in Amsterdam en Rotterdam worden gehouden en waar de fabrikant en de handel hun tevoren door deskundigen commissies goedgekeurde offerten mogen maken voor de leden, wordt telkens voor gemiddeld een millioen gulden omgezet. In het afgeloopen jaar werd bijna een half mil lioen posten geboekt. Ongeveer een derde deel der goederen komt naar het centrale magazijn en wordt van daar in den kortst mogelijken tijd ge ëxpedieerd naar de leden. Tweederden der goederen gaan rechtstreeks naar de leden. Maar van alle goederen loopen de facturen evenals de betalingen over Homobonus. lederen dag worden op het kantoor van Homobonus plus minus twee duizend fac turen behandeld. De uitgaande post varieert gewoonlijk van 1200 tot 1500 stukken per dag. Iedere halve maand ontvangen de leden een volledig afschrift van hun rekening courant. In alle kooptransacties, waarvoor Homobonus bemiddeling verleent, is de ver eeniging koopster en draagt zij dus ook de volle financieele verantwoordelijkheid. Iedere week ontvangen de leden een lijvigen, geheimen omzendbrief, gemiddeld 10 tot 20 foliovellen groot, bevattende alle zakelijke mededeelingen, die met den inkoop in ver band staan. Aangezien Honobonus financieel verantwoordelijk is voor alle transacties, is het noodig ook voortdurend inzaget te ^rij gen van de boeken der leden. Aan de hand daarvan krijgen de leden, behalve de alge meene financieele en administratieve ad viezen, ook nog de speciaal voor hen be stemde commercieele aanwijzingen. Wanneer men zich nu maar even reali seert, wat dit voor eischen stelt aan de cen trale van een 360 over heel Nederland ver spreide zaken, dan behoeven wij hier wel niet verder uit te weiden over de belang rijke en verantwoordelijke positie van den directeur van Homobonus. Om deze taak goed te kunnen vervullen moet hij kunnen beschikken over éen staf van bekwame, ieder voor hun afdeeling tot in alle finesses ingewijde krach ten. Aan het hoofd van dezen staf staat als leider van de geheele admini stratie, de ad junct - directeur F. G. van Essen, de directie ter zijde. Reeds 20 jaar bij Ho mobonus werk zaam heeft hij het bedrijf van heel klein zien opkomen. Der tien jaar gele den werd begon nen met de eerste machine. Momenteel is de administratie van Homo bonus geheel gemechaniseerd. En hoe? Wist u, dat leiders van wereldconcerns hier op het kantoor van deze Kath. inkoopvereeni ging hun licht komen opsteken. Mechanisatie beteekent niet, mag in elk ge val niet beteekenen, dat de persoonlijkheid van den werker wordt uitgeschakeld. Van dit principe gaat men ook hier uit. Elke moderne vinding is hier welkom, niet om mensche- lijke kracht te vwceegen, doch om deze juist tot rijker ontplooiing te brengen en tot grooter prestatie. Evenals trouwens alle leden van het 100 man sterke personeel staan zij die aan de groote boekhoudma chines werken, onder een geregelde weten schappelijke test. Deze z.g.n. „machinisten' werken per dag niet meer dan ca. 5 uur en vangen hun eigenlijken arbeid eerst na een half uur drie kwartier aan. Verbeterde systemen, bedacht aan de hand van een reeds tien jaar lang bijgehouden zorgvul- de brug er reeds lang zijn, doch er is een zeer belangrijke vertraging ontstaan door het overleg met Schieland, Ged. Staten en an dere instanties. Waarom is nu de inschrij vingssom zooveel hooger dan de raming?. Geheimzinnigheid is hierbij niet in het spel. De kosten der materialen zijn in dien tijd, mede door de devaluatie, met 100% geste gen. Dit spijt het College van B en W. en ook den Raad, die straks een aanvullingscrediet zal dienen te verleenen, al vindt niemand dat prettig. De Provinciale Staten zullen beslis sen over het onttrekken van de oude ophaal brug aan het openbaar verkeer. Het is maar een formeele kwestie, want dat onttrekken geschiedt pas als de nieuwe brug in gebruik is gesteld. Nu blijft alleen nog het feit, dat Ged. Staten toestemming moeten geven voor een aanzienlijk hooger bedrag dan er vroeger voor het bouwen van de brug is gedacht. Gelukt dat niet, dan kan men misschien nog terug, doch men vergete niet dat de contrac ten zijn geteekend. De discussies in deze vergadering hebben geen zin Er moet met spoed een goede ver-* binding komen over de Rotte, een brug dia voldoet aan de eischen van 't verkeer. Wordt er een brug gemaakt voor klasse C. dan moet een groot deel van het verkeer nog een anderen weg kiezen Het zware verkeer van Terbregge naar de Molenlaan, moet dan ook over de Zaagmolenbrug worden geleid om de Molenlaan te kunnen bereiken. Dat is ook geen toestand die goed is. Tenslotte besloot de vergadering een ver zoek te richten aan den Gemeenteraad, om een goede brugverbinding voldoende aan de eischen van het moderne verkeer. In het politiebureau aan den Straatweg 138 zijn in de afgeloopen week de navolgen de gevonden voorwerpen gedeponeerd; een beige portefeuille. Bij vinders: een gymnastiekschoen, Kolf, Jacob Ruysdaellaan 23; een wit babyschoen tje, Verseveld, Electroweg 26; twee man chetten voor sporthemd, J. W. Frisostraat 17b; een wil kinderschoentje, Peeman, Vio lenstraat 14a; een nikkelen heerenarmband horloge, Van Boven, Emmalaan 97; een double kettinkje, mej. van Leeuwen, Hoy- ledesingel 1; een kinder hoepel, mevr. v. d. Plas, Terbregschelaan 2; een parapluie, van der Made, Dorpsstraat 31; een kano, scheeps werf, Strekkade; een ring met twee sleutels, Vente, Asterstraat 5a; een fototoestel, Broek hoven, Rechter Rottekade 135; een dames- tasch, Nobel, Violenstraat 7a; een autoped, van der Kraan, Dorpsstraat 102b; een da- mespyama, een gebloemd schort en een fla nellen doek, gemerkt HM bij Laborie, Sta- tenlaan 6; een jas, inhoudende rijbewijs, M. Kool, Pr. Mauritsstraat 9a; een bruinzwart hondje, Van Wijngaarden, Hoyledestraat 5c, Rotterdam. 1 n-z a tlHI» 1034 8!48HnSR SIIMHBia ■■■■(IBM ■«BIBffBB liMiiii «K0BBSB8 «SBB 9IB «IIIBIBB BStlBBBB ■BSIBBBB SBBISBBB SSQIBBBB naiiaiB ■■■aas aaiiBKBB [BB fill BB B198BBBB •us-scaenaaikscaBBB BaftCfliBflBaeaBBBa kSfa'BBBBB BIBBBBBB MBt:5ö3ÏE BBEBZkiü'ï B1BIBBBB |E«eussa Rfiasciï® ^"bobbmmbbbb aftisaêiÊï üeassïïia 'bbbêb# ■ibbbbbbI aSaaitaa bbsbIizb ibbsmbb aeigfeBBgiiBBHiBj BBf W03ki U *<ÏB*0SCB ai8£!*u SnevawsB bbsbrims efbÏ|BBB IIBIBB BBBBBBBB BBBBfCRU &BBSBbBB BtBBBBBgi bibibi uËsbibbb leimsu ssiibmbbbibrbbbb uiuiii iniim Ktnui»am»amnm« A djunct-directeur F. G. van Essen. GEEN PROEFNEMINGEN MET POSTRAKET. Door enkele ingezetenen van Rotterdam, die tot nu toe toestemming hadden voor het terrein bij het Stadion, was vergunning aan gevraagd in deze gemeente bij den interna tionalen verkeersweg Noord-Zuid, proetne- mingen te-mogen doen met een postraket. In verband met de veiligheid van het ver keer is dit geweigerd. GEEN VERBINDING MET KONINGINNE WEG. •1- Door het gemeentebestuur was aangevraagd langs den Rijksweg no. 16 een verbindingsweg te mogen aanleggen tusschen Dorpsstraat en Koninginneweg. Het Rijk heeft medege deeld hiertoe ,in verband met het verbree- den van den Rijksweg, geen toestemming te kunnen verleenen. HET RIOOL AAN HET BOLNESSER- j DIJKJE. De kwestie van het doorsteken van den door den Polder in de watering gelegden dam, waardoor zooveel opstopping ontstond en een voor de gezondheid zeer gevaarlij ke toestand was ontstaan, staat voor haar oplossing. Nog één eigenaar van omliggende terreinen moet zijn toestemming geven en dan kan er worden gerioleerd. Halsreikend zien de omwonenden hiernaar uit, dige statistiek, heeft de arbeidsprestatie ge leidelijk van ca. 70 tot 200 posten per uur opgewerkt. Sedert October van het vorige jaar heeft Homobonus ook zijn afdeeling gemechani seerde statistiek gekregen, welke het moge lijk maakt om tot in de finesses uitgewerkte goederen-statistiek, zoowel ten dienste van het eigen bedrijf als ten dienste van ieder der leden individueel samen te stellen, eene punctueele controle te voeren over de goe derenvoorraden, omzet-premieverdeelingen in den kortst mogelijken tijd gereed te ma ken en vele andere werkzaamheden te ver richten, welke zonder deze machines niet mogelijk zouden zijn. Zonder deze mechanisatie en zonder de moderne economische werksystemen zou een bedrijf als Homobonus eenvoudig niet mo gelijk zijn. Homobonus zorgt echter niet alleen voor de beste eigen bedrijfsorganisatie, doch ook voor die van zijn leden. Men behoeft de verslagen van de instellingen tot het ver leenen van credieten aan den middenstand maar op te slaan, om steeds weer de klacht te vernemen, dat de bedrijfsorganisatie nog heel wat te wenschen overlaat. De bedrijfs- studie groep I van Homobonus stelde daarom een handleiding samen voor de practische toepassing van een doeltreffende administratie. Dit boek „De thermometer van mijn zaak" heeft een enorm succes. Tot zelfs uit België komen de aanvragen voor dezen gids binnen. En op deze wijze wordt naast de voortdurende individueele adviezen der directie alles gedaan om niet alleen de inkoopcombinatie als zoodanig doch ook de 360 aangesloten zaken, elk voor zich tot bloeiende ondernemingen te maken. Wij hebben hier maar heel vluchtig een kijkje genomen achter de schermen van deze inkoopvereeniging, doch gelooven, daarmede toch eenigen indruk te hebben gegeven van de beteekenis van „St. Homo bonus", de organisatie, welke haar weerga niet heeft. Niet binnen en ook niet buiten onze landsgrenzen. En daarom is die eerste steenlegging mor gen van den nieuwen H. B. zetel eene ge beurtenis van bijzondere beteekenis. H. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad yiaardingen" met 11790 ton erts. Aan de Nieuwe Matex N.V. zijn aangeko men het Engelsche stoomschip „Atheltarn" met melasse van Liverpool en het Ned. mo torschip „Ingenborg" om traan te laden vooi; Hamburg. I BENOEMD. De heer L. T. van Bree, directeur der Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht" alhier, is benoemd tot examinator voor het Middenstandsdiploma. POSTDIHVENVEREENIGING. De postduivenvereniging „De Luchtbode" hield een wedvlucht van Orleans, afstand 480 K.M. In concours waren 75 duiven. De uitslag is als volgt: 1 4 L. van Ever- dingen; 2 P. J. van Roon; 3 17 A. v. d. Lugt 5 J. v. Everdingen; 6 7 8 22 Gebr. van Keulen 9 12 19 M. Boer; 10 24 G. Scheffer; 11 J. Eke- lenburg; 13 14 21 J. Jekel; 15 23 G. Verboon 16 P. v. Dorp; 18 20 C. Verwey; 25 D. v. d. Hoek. Gelost om 7.30 uur v.m. Aankomst Ie duif 2 u. 48 m. 13 sec. Aankomst 25e duif 4 u. 13 m. 51 sec. GESLAAGD. De heer P. van Tienen alhier, slaagde aan de R. K. Kweekschool voor Onderwijzers te 's-Gravenhage voor onderwzer. ,en dan vraag ik u nog alstublieft Sint Nicolaas om alle geschenken tweemaal te geven, want vader speelt altijd met miji| speelgoed"s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3