DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ZATERDAG 25 JUNI 1938 DE ADDER IN HET GRAS. KANTONGERECHT. AFSCHEID A. J. KOETSENRÜIJTER. A. M. A. VAN DER VEN t DE ROTTERDAMSCHE ARBEIDS MARKT. VOLKSDANS- EN ZANGAVOND. BIOSCOOPNIEUWS. BRAND IN EEN GARAGE. DOK- EN WERF-MIJ. WILTON— FIJENOORD. WAGONS VOOR DE SPOORWEGEN. BURGEMEESTER AFWEZIG. BESTRIJDING WERKLOOSHEID IN DE BOUWBEDRIJVEN TE R'DAM. DIEFSTAL. CONCERT IN PARKZICHT. HOOGER ONDERWIJS. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. EINDEXAMEN H. B. S. EXAMEN HANDENARBEID. INGEZONDEN. NEDERLANDSCHE SMALFILMLIGA. VOLENDAM. BURGERLIJKE STAND. DE „VIER EEUWEN" IN HET MUSEUM BOYMANS. BERKEL EN RODENRIJS. INHALEN PASTOOR VELTHUYSE eveneens een kort 'welkom tot den nieuwejr Herder had gesproken, stelde de feestelijks stoet zich in beweging onder vroolijke marschmuziek van de K. K. Muziekvereen. .Godsdienst en Kunstzin", onder leiding vüh den heer H. J. v. d. Spek. Voorop reden 3 ruiters met de pauselijke vlag; daarop volg de de muziekvereeniging, een groep K. J. C.'ers, alle met wuivende wimpels, vervol gens een stoet ruiters, waarop een aantal auto's volgden waarin de commissie van ontvangst, kerk- en armbestuur en familie van dei nieuwen Herder gezeten waren. In de open, met pauselijke kleuren versierde auto waren gezeten de nieuwe Pastoor, en naast dezen de Burgemeester, alsmede Ka pelaan Steenland. Deze auto werd vooraf gegaan en gevolgd door een groep ruiiers, allen in het wit, met geel-witte pet en sjerp. Op het Kerkplein stond een groote groep bruidjes, allen met bloemen opgesteld. Voor afgegaan door een tiental kleine strooiende bruidjes, begaf Pastoor zich naar de pastorie. Tusschen twee rijen bruidjes en voorafge gaan door misdienaars en kleine bruidjes be trad Pastoor Velthuyse vervolgens het Kerk gebouw, terwijl door de zeer talrijke aan wezigen een voor deze gelegenheid vervaar digd welkomstlied werd gezongen. Hierna ving het plechtige Lof aan, waarbij Pas toor Velthuyse geassisteerd werd door Kape laan Steenland en pastoor dr. J. v. d. Burg, pastoor in Noorwegen. Na het Lof begaf de nieuwe Pastoor iziph tusschen twee rijen K.J.O-'ers en Graalmeisjes door naar het Gezellengebouw. Hier waren aanwezig alia besturen van vereenigingen en corporaties, alsmede Burgemeester Gründemann en me vrouw en genoodigden. Zitting van 23 Juni. Een zaak met onverwachte wending. De vorige week heeft de rechtbank een zaak behandeld tegen de gebroeders D. en N. v. d. M., beiden gedetineerd, die op 14 April tezamen en in vereeniging een hoeveelheid lood zouden hebben ontvreemd van het dak van 'n onbewoond pand aan den Wolfshoek, welk lood zij voor 15.87 bij de firma Vies hadden verkocht. D. van de M. had dadelijk een volledige bekentenis afgelegd en verklaard dat hij den diefstal had gepleegd teneinde een gevange nisstraf van drie maanden, die hem voor waardelijk was opgelegd, te moeten onder gaan. Het O. M. eischte toen tegen D. v. d. M. een gevangenisstraf van 6 maanden. Deze verdachte werd vervolgens als getuige ge hoofd in de zaak van zijn broer N. v. d. M., die ontkende iets met den diefstal aan den Wolfshoek te maken te hebben. De verdere behandeling moest worden aangehouden om dat twee getuigen niet verschenen waren. Deze werden thans gehoord en op verzoek van. den verdediger, mr. D. van Oosten Slin gerland, hoorde de rechtbank ook een derden broer, die verklaarde dat N. v. d. M. op 13 April den geheelen avond in zijn woning had doorgebracht. Toen de verdediger ook een vrouw als getuige a décharge wilde doen hoo- ren, die de vorige behandeling als bezoekster van de publieke tribune had meegemaakt, maakte het O. M. op grond van de wetsvoor schriften bezwaar. Na in raadkamer te hebben overlegd, be sliste de rechtbank dat deze vrouw wel als getuige kon worden gehoord. Ook de broer D. v. d. M. werd weer voor geroepen en nadat eenige aandrang op hem uitgeoefend was te vertellen, op welke wijze men het pand aan den Wolfshoek was binnen gekomen, verklaarden deze dat 't lood in het geheel niet van dit pand afkomstig was, maar van een pand aan de Boompjes, naast het Maashotel, waarin eenige jaren geleden een ontploffing heeft plaats gehad. Met behulp van de roeiboot had men zich in den avond van 13 April naar de achter zijde van dit pand begeven. Het geheele kar wei had niet langer dan een half uuur ge duurd, zoodat het heel goed mogelijk is. dat verdachte den verderen avond in den familie kring van zijn derden broer heeft doorge bracht. Het O. M. eischte, in verband met de on verwachte wending van deze zaak terugwij Zing naar de instructie. Na andermaal in raadkamer te hebben overlegd heeft de rechtbank daartoe besloten en zij heeft tevens de invrijheidstelling van verdachte gelast. Werden veroordeeld: A. B. V., melkslijter te Barendrecht, om dat hij op 29 Maart jX; terwijl hij toen ver keerde onder den invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, met zijn melk- carrier, zigzags heeft geraden over de Maas haven, en daarna op de straat kwam te vallen, tot eene hechtenis van 7 dagen. J. B., koopman, wonende te Rotterdam, omdat hij, onbevoegd zijnde de geneeskunst uit te oefenen, aan een aantal personen, die meenden te lijden aan een kwaal, heeft verschaft geneeskundigen raad en bijstand, door den patiënt in de oogen te kijken, daarbij al of niet één der oogleden optil lende, en na op grond daarvan te hebben vastgesteld de kwaal waaraan de patiënt lijdende was, tot genezing van die kwaal praeparaten, die tot geneesmiddel moesten dienen, voorzien van een gebruiksaanwij zing met een daarbij voorgeschreven leef regel tegen betaling toe te zenden, tot 6 x 14 dagen hechtenis en 2 geldboeten elk van 300.subs. 30 dagen hechtenis voor elke boete. P. G. de J., koopman, wonende te Rot terdam, omdat hij op 14 Maart j.l., terwijl hij toen verkeerde onder den invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, met zijn vierwielig motorrijtuig heeft gere den slingerend over den verbindingsweg tusschen de Waalhaven en den Schulpweg te Rotterdam, tot eene geldboete van 150 subs. 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk tot 14 dagen hechtenis, en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar, met een proeftijd van 1 jaar. F. E. Sch. en D. de J., loswerklieden tevens kapiteins bij het Leger des Heils te Rotterdam, omdat zij ieder op 21 Februari 1.1. zonder daartoe vergunning van B. en W. te hebben bekomen op .den Hordijk te IJssel- monde hebben gevent met pakketten inhou dende postpapier en enveloppen en^ daarbij behoorende penhouders, ieder tot 'n geld boete van 25 subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag geno men enveloppen, postpapier en penhouders en teruggave van het in beslag genomen geldsbedrag. A. de Br., melkverkooper te Rotterdam omdat hij op 17 Maart j.l. op de Leckestraat heeft vervoerd een hoeveelheid melk, waar aan taptemelk was toegevoegd, tot eene geldboete van 200 subs. 20 dagen hechte nis. Het cadeau van een vriend. De 58-jarige A. G. van Ostende, wonende A ssendelftstraat is een dierenliefhebber. On langs had hij van een vriend, die bij de werk verschaffing in Drenthe werkt gehoord, dat daar veel adders bivakkeeren en Van O. had hem gevraagd eens een exemplaar te vangen en mee te brengen. Deze vriendendienst werd bewezen en een flinke adder kwam in het bézit van Van O., die het beest in een flesch aeed. Vanmorgen kwam de dierenvriend tot de ontdekking, dat de adder de flesch had ver laten. Het beest lag in het gras te loeren naar een paar duiven. Van O. vond dat niet aar dig en toen hij het beest wilde oppakken werd hij in de hand gebeten. Eenige oogen- blikken later voelde Van O. zich onwel wor den; hij werd overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel want men was tot de ontdekking gekomen, dat men met een vergiftigen adder te doen heeft gehad. Den man zullen nu eenige tegeninjecties worden gegeven, terwijl de adder is verhuisd naar de Diergaarde. diens echtgenoote eenige cadeaux overhan- digd' Vervolgens werden nog waardeerende woorden gesproken door den geestel. advi seur der afdeeling, den Weleerw. heer P. E. J. Bottelier alsmede namens de parochie door den Zeereerw. Heer Pastoor Th. W. Taman. Namens het Hoofdbestuur door den algemee- r.en voorzitter J. Wouters en door den algem. penningmeester, den heer C. Nijs. Nadat en- der 'n feestelijk diner nog door eenige leden gesproken was, werd om 12 uur met een slot woord van dank aan allen, die dezen avond tót 'n onvergetelijken hadden gemaakt, het einde aangekondigd. Donderdagavond is in Hotel „Eden'Boe- rensteiger op waardige en tevens feestelijke wijze afscheid genomen van den heer A. J. Koetse'nruijter (bij diens vertrek naar Ven- lo), als voorzitter der afdeelingspropagan- da-club H. Familie. Deze avond werd aangeboden door leden en bestuur van genoemde afdeeling. Na om 9 uur per auto met zijn echtgenoote te zijn af gehaald, werd hij in de met palmen versier de zaal van Hotel „Eden" door den wrnd. voorzitter, den heer A. Bots met een harte- lijk woord van welkom namens de afdeeling ontvangen. Na een korte inleiding en een woord van dank voor de aan de alg. Propagandaclub, in 't bijzonder voor de afdeeling bewezen dien sten, werden namens de leden aan den af scheid nemenden voorzitter alsmede aan Door een noodlottig ongeval is dezer da gen overleden de heer mr. A. M. A. van der Ven te Arnhem. De heer van der Ven was Rotterdammer van geboorte. Hij vond zijn arbeidsveld echter in Arnhem, waar hij aanvankelijk als lid van de fa. Hoogeweegen en Co. en later als directeur van het bijkantoor der Ara- sterdamsche Bank werkzaam was. In zijn woonplaats was de overledene een zeer ge zien en vaak geraadpleegd financieel des kundige. Gedurende een periode van ruim tien jaren was hij voorzitter van de Provinciale Geldersche vereeniging voor R.K. Middel baar onderwijs. Als zoodanig was hij ook president van de R.K. H.B.S. te Arnhem. Daarnaast was hij bestuurslid van verschei dene vereenigingen op sociaal en charitatief gebied. Op 1 Januari had de heer Van der Ven zijn functie als directeur neergelegd. Zondagavond 26 Juni a.s. wordt vanwege de R. K. Volksuniversiteit in het lokaal aan de Verseydenstraat 20 te kwart over acht een volksdans- en zangavond gehouden, waarop alle oudcursisten en cursisten wor den verwacht. Voor een eenvoudig afwisse lend programma is gezorgd. Gisteravond is, terwijl men bezig was met het vullen van een tank, brand ontstaan in de garage van M. D. de Putter aan de Ael- brachtskade 156. De garagedeur en een trac tor, welke in de garage stond, werden door het vuur ernstig beschadigd. Gasten van slangenwagen 35 hebben met één straal op de waterleiding de vlammen gedoofd, onder leiding van onder-brandmeester Pols, brand meester Stoopman en hoofdman Lourens. Slangenwagen 34 stond in reserve afgepakt, terwijl mede aanwezig waren de slangenwa gens 36, 33, 32, 31 en 49. De vader van den garagehouder, J. de Putter, wonende Duyststraat, bekwam lichte brandwonden aan beide handen. Asta Theater. Nadat het laatste wereldnieuws door het sprekende Fox-Journaal vertoond is, wordt de aandacht gevraagd voor de eerste film: „Het Zilverspoor". Een geweldig spannende, avontuurlijke cowboy-film, met den schran- deren herdershond Rin-tin-tin Jr. in de hoofdrol. De bezoekers kunnen hun harten ophalen aan de gevaarlijke avonturen, alsmede aan de prachtige staaltjes van hondendressuur. In vele moeilijke situaties wordt door de zen herdershond redding en uitkomst ge bracht. Als hoofdfilm wordt deze week vertoond. De Helleveeg", een zeer boeiende gangster film, welke ons den strijd tusschen speel holexploitanten, smokkelaars en politie ver toont. De hoofdrollen worden vervuld door Ann Sothern en Robert Armstrong. Dan Collins is de sensatie-reporter van een Amerikaansch dagblad. Hij werkt veel samen met de poli- tie en weet aldus verschillende gevallen uit de onderwereld in geuren en kleuren in zijn courant te beschrijven. Zijn fotograaf Snap per Dugan zorgt voor de bijpassende „plaat- £S". Geraldine Sloan, een millionairsdochter schept een groot behagen In he t „tegen de vlakte slaan" van de mannelijke aanbidders. Snapper trekt er op uit om deze furie op een „plaatje" te krijgen. Hij wordt echter flink onder'handen genomen en zijn camera wordt vernield. Hij dient haar echter van klinken de repliek en 's avonds staat het heele geval met foto's voorzien, in de courant. Geraldine zal hiervoor wraak nemen, en zij doet dit op een geraffineerde wijze. Het programma is voor niet te jeugdige personen aanvaardbaar. Het Colosseum Dit bioscoop theater vertoont deze week als eerste film „De Gereime Code" met Wil liam Powell en Rosalina Russel in de hoofd- rolen. Het is een spannende film, die het spionnagewerk behandelt in Amerika gedu rende den wereldoorlog en hierbij aantoont hoe moeilijk het is om een geheime code wer keliik geheim te houden. De tegenstander wordt even schrander voorgesteld als zij, die de nieuwe codes uit vinden, ofschoon tot slot de spionnenbende ontmaskerd wordt. De hoofdfilm is van geheel andere aard „Die drei Vagebilnde" of de Gentleman va gebond. Een kleermaker, mijnheer Garen, een timmerman Lym en den schoenlapper Eek- draad zijn door Lumpaci Vagabundes uitge kozen om op de proef te worden gesteld, of zij de weelde kunen verdragen. Het zijn 3 vroolijke klanten, die als „Handwerkbur- schen" de wijde wereld intrekken. Het drie tal is een onbezorgd lustig trio, dat het ge luk heeft een groot lot uit de loterij te win nen. De booze geest Lumfaci Vagabundus stelt nu alles in het werk om de drie ge zellen van den goeden weg af te brengen, hetgeen hem met een der drie gelukt. Een film met vele fijne en goed gespeelde mo menten. Heinz Rühmann is mijnheer Garen, Pek draad is Paul Hörbiger en Lym, Hans Holt. Dus drie spelers van kwaliteit. In verband met enkele scènes uit de eerste film moeten wij voorbehoud maken voor per sonen beneden 18 jaar. Scala. dan „Zal mijn vrouw zwijgen?" Joh. Hees ters toont zich hierin niet alleen een gevierd zanger, maar ook een goed acteur, twee din gen, die lang niet altijd samengaan. De intrige is nu eens niet volgens een afge zaagd schema en daardoor werkelijk nu en en dan verrassend en geestig. In het tweede deel van de pauze worden we vergast op een Fransche film, waarin hoe kan het anders? Harry Baur de hoofd rol speelt. „Tarras Boulba" is de titel en waneer we dan zeggen, dat het de ver filming is van een boek van Gogol, kan men zich voorstellen wat de Fransche speeltrant, met zijn hang naar romantiek, van het werk maakt. Kozakkenmoed en kozakkenzang vie ren hoogtij. Danielle Darrieux is er een aan minnige Marietta in. Boven 18 jaar. Harmonie. Na nieuws uit alle landen en teekenpro duct brengt Harmonie de rolprent: „Wie doodde Mary Clay." Een jong echtpaar uit het Noorden van Amerika vestigt zich in een kleine stad in een der Zuidelijke staten. De man, Robert Hale, is aangesteld als leeraar aan een handelsschool. Op Memorial Day wordt Mary Clay, een jonge leerlinge, vermoord. TClj wordt in de school bij den liftkoker door Tump Redwi- ne, een negerportier gevonden. Laneart, chef van de detectives en diens medewerkers, zijn ervan overtuigd dat Re- dwine, de negerportier, deze misdaad be dreven heeft en verhooren hem onbarmhar tig, maar kunnen geen bekentenis van hem los krijgen. Heeft Hale dan den moord bedreven? Hi, was in de school en er was een bloekvlek. Veroordeeling volgt. De „moordenaar" wordt gelyncht. Het tweede hoofdnummer „Kerels uit één stuk" met Victor Mc Laglen, Preston Fos ter en Ida Lupino in de hoofdroll. Mike O'Shay, eent lady-killer komt in een nieuwe baan met Malone's dochter. Na tuurlijk komt het tot tweedracht, men moet alle mogelijke moeite doen Mike uit de buurt te krijgen. Mike weet zich echter verdien stelijk te maken. Malone stelt eveneens een daad. 't Blijken werkelijk kerels te zijn. In de maand Mei 487 werkloozen minder Uit het Maandoverzicht der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam blijkt, dat in de maand Mei 1938 in totaal zijn behandeld 3354 aanvragen van werkgevers, 8701 aan biedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden gebracht 2365 plaatsingen, dat is 92 minder dan de vorige maand en 208 minder dan gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven 43.073 mannelijke werk zoekenden, waarvan 41.759 naar eigen op gave werkloos en 1314 niet werkloos en 2488 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 3809 naar eigen opgave werkloos en 679 niet werkloos. Naar buiten Rotterdam werden geplaatst in Nederland 58 mannen en 16 vrouwen, uit Nederland werden te Rotterdam geplaatst 10 mannen en 5 vrouwen. Uit het District Rotterdam kwamen in 823 aanbiedingen van werkzoekenden, 250 aan vragen van werkgevers en kwamen tot stand 197 plaatsingen. Vergeleken met de vorige maand is het totaal aantal werkloozen verminderd met 487. Het aantal werkloozen verminderde in de groepen: Bouwbedrijven met 141, Grafische vakken met 22, Handels-, Kantoor- en win kelpersoneel met 2, Hotel-, Café- en Restau- rantsbedrijf met 45, Houtbewerking en meu belindustrie met 50, Lederbewerking en schoenindustrie met 1, Slagersbedrijf met 6 Scheepvaartbedrijf (buitenvaart) met 37, Ongeschoolden niet 273, Vr. f-abrieksperso- neel met 20, Vr. Handels-, Kantoor- en Win kelpersoneel met 59, Vr. Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf met 13, Vr. kleeding- bedrijf met 13, Overige vr. beroepen met 3. Het aantal werkloozen vermeerderde in de groepen: Bakkersbedrijf met 9, Barbiers- en Kappersbedrijf met 5, Kleedingbedrijf met 9, Barbiers- en Kappersbedrijf met 5, Kleedingbedrijf met 4, Land- en tuinbouw bedrijf met 5, Metaalbedrijven met 156, Pa pierindustrie met 4, Tabaks- en Sigaren- industrie met 2, Binnenscheepvaartbedrijf met 1, Overige m-ann. beroepen met 6, Vr., huiselijke diensten met 6. Interim-dividend op de 5 pet. conv. Pref aand. wordt iets later aangekondigd. Naar wij vernemen zal ditmaal, aangezien zeer binnenkort de omwisseling der recepissen voor de 5 pet. Conv. Pref. Aandeelen van de Dok- en Werf-Mij. Wilton-Fijenoord N.V. in de defini tieve aandeelbewijzen zal kunnen plaats hebben, de uitbetaling van 2% pet. interim-dividend per 1 Juli 1938 op dze Pref. Aandeelen, tot de uit- keering waarvan de maatschappij overeenkom stig de in het prospectus betreffende de uitgifte dier aandeelen gedane toezegging, gezien de be drijfsresultaten over het loopende boekjaar, be sloten heeft, iets later aangekondigd worden. Opdracht aan Allan. De firma Allan Co te Hillegersberg heeft van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht ontvangen voor het leveren van 50 stuks vier-assige rongen-wagens met 40 ton draag vermogen. De Burgemeester is een maand met va- cantie naar het buitenland vertrokken en zal derhalve de eerstvolgende weken geen spreekuur houden.. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte redactie. Den laatsten tijd wordt de pers overstelpt met voorstellen en plannen om de heersohende werkloosheid zoo veel mogelijk te bestrijden en in te krimpen, het is burgerplicht dat ieder zooveel als in z'n vermogen ligt hieraan mede werkt, het is dus ook zaak, dat onze gemeente diensten, indien er aanvragen binnen komen, wélke werkgelegenheid scheppen, deze met den meesten spoed behandelen en niet zooals nu geschiedt, dat WOningbouwaanvragen twee maanden en langer in behandeling zijn en nog steeds op afdoening wachten. Hier hapert iets, is er tekort aan personeel, men aarzele niet dit aan te stellen. De gemeenschap is er mede ge- baat. Hopende dat dit schrijven z'n doel moge be reiken. EEN GEDUPEERDE BOUWVAKARBEIDER. Het programma van het concert te. geven door de Rotterdamsche Harmoniekapel, on der leiding van den heer Jac. ter Hall, op Zondag 26 Juni 1938, om 3 uur n.m. in de Theeschenkerij „Parkzicht" luidt als volgt: 1. Florentiner marsch, Fucifc de Conink. 2. Ouverture Mireille, Gounod-Bonelle. 3. Aan den Schoonen Blauwen Donau, wals, Strauss-Boquet. 4. Tannhauser, groote fantasie uit de opera Wagner. 5. Territorial, marsch, Blankenburg. 6. Ouverture Regina, Rossini-ter Hall. 7. Stanndohen, Schubert-ter Hall. 8. Frulingserwachen, Bach-ter Hall. De Zigeunerbaron, operettefantasie, Strauss-ter Hall. Lotharingsche marsch, Ganna. Ten nadeele van de firma M. van de Boy' mansstraat is uit den winkel terwijl niemand van het personeel aanwezig was, een bedrag van 40 gulden gestolen. ROTTERDAM, 24 Juni. Geslaagd voor het doc toraalexamen in de economische wetenschappen de heeren F. Jockin, E. A. Brouwer en Sie Tjiauw Sing. 9, 10. Door het Genootschap tot bevordering der koepokinenting, zal kosteloos gelegenheid gegeven worden, tot inenten tegen de pok ken. Op Dinsdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor Zuigelingen, Goudscihesingel 49. Op Woensdag van half drie tot half vier uur, Koepokinrichting, Lijnbaanstraat 26. Op Donderdag van 11 'tot 12 uur, Hulp post Gem. Geneesk. Dienst, Maashaven 2. Op Vrijdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor Züigelingen, G. J. Mulder straat 102. ROTTERDAM, 24 Juni (R. K. Hoogere Bur gerschool met 5-j. cursus) Geslaagd voor A: H J. A. Beekmans; J. A. H. Calame; G. A. A. CappendUck; P. G. H. van Doeveren; P. Gilden J. L. de Graaf; J. J. GreweldingerP. J. J HollA. H. van 't Hooft; Th. B. C. Jonsthovel Ph. Kempers; F. X. Kleisterlee; P. Leijendck- kers; G. H. Mooren; C. J. Oosterwaal; R. Rut- ten; J. G. M. Schamlé. ROTTERDAM, 24 Juni (Gem. Kweekschool) Geslaagd de dames M. M. v. d. Assem; E. de Lange; J. C. KiefmeOer; E. van de Belt; R. G. Hofstra; J. J. Gr(jp; L. M. Folmer; T. de KruiJ ter; B. A. de Pooter; E. W.' M. de Bonte. Filmwedstrijd „De Rotterdamsche Diergaarde". De afdeeling Rotterdam van de Nederland^ sehe Smalfimliga heeft een algemeenen film wedstrijd voor Rotterdam en omstreken uit geschreven met als onderwerp De Rotterdam sche Diergaarde. Iedere filmamateur in Rot terdam en omliggende plaatsen kan aan dezen wedstrijd deelnemen, na invulling van een aanmeldingformulier (adres R. v. d. Leeuw, Proveniersplein 5b). Men krijgt dan tegen 1.50 een kaart, welke recht geeft om zes maal de Diergaarde te bezoeken. De wedstrijd sluit op 1 October. Er zullen 2 klassen worden ingesteld a. voor 8 m.m. en b. voor 9% en 16 m.m. films. De jury wordt gevormd door dr. K. Kuiper, directeur van de Diergaarde, H. C. Verkruy- sen, oud-directeur van de Kunstnijverheids school te Haarlem, J. H. van Zwijndregt, secr. van de Nederl. Ver. voor Cultureele Films, W. F. Weber, bestuurslid van de Haag- sche én A. Carree, bestuurslid van de Ne derlandsche afdeeling. 8.8. Het s.s. Volendam van de Holland-Ame- rika Lijn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New York met 52 kajuitpassagiers, 26 passagiers toeristenklas en 24 passagiers derde klas. Aangiften van 24 Juni 1938. BEVALLEN: W. J. Boudewijn geb. de Gier d A. E. Buter geb. v. d. Neiuwendijk d, J A. Groeneweg geb. Jessen z. J. Dekkers geb v. Oord d. J. v. Lare geb. Knook z. A. G. Tti'ocaar geb. de Lange d. M. S. Sluis geb. Uittenhout fl. W. M. Lagrouw geb. Grotemefler z. H. P. A. v. d. Hart geb. de Jong z. J. Kloots geb. Mahler d. M. C. Apon geb. Tindal z, J, J. den Brinker geb. Beukers z. C. v. Horssen geb. v. Weelden z. R. A. Schellen geb. Pinter z. A. G. Kaarts geb. Kooijman d. M. C. Hoebe geb. Vreeze z. A. J. v. d. Lugt geb. Hijgemann z. G. Huflzers geb. Lucas d. G. A. Assenberg geb. Baart z. J. F. W. v. Ee geb. v. Deelen z. B. Maurer geb Bos z.E. Schipper geb. Kraak z. P. Stoik geb. Kuüper z. D. de Moot) geb. v. d. Ende z. C. A. C. Gruwel geb. Flinkenflügel d. M. E. Suiker geb. Blessinger d. W. v. d. Stap gèb. v. d. Laer z. G. Reitsma geb. Veenma d K. Monster geb. Woudenberg z. G. Zom geb. Kers d. M. Wulffraat geb. v. d. Werff z. A. W. v. Dam geb. Hiele z. W. J. de Winter geb. Mussert d. R. J. de Vries geb. Westhoff z J Vink geb. Kranenburg d. OVERLEDENC. Kempers vr. v. A. S. v. Gor- kum 56 j. A. Kapteijn wedr. van E. Boekhout 87 J. E. C. Roos m. van G. A. Burgehout 63 j. IL. Hoekstra ongeh. vr. 44 j. P. J. v. Maurik m. van M. J. Mor(|n 81 j. J- Rif- stier m. v. P. Kievit 83 j. P. v. d. Berg ongeh. vr. 57 j. M. A. Heuser m. van R. Melnecke 50 j. L. Verhaagen vr. van H. B Moonen 42 j. A. C. Bloemendaal m. van J. M. v. Heijl 63 j. P. de Boer m. van E. de Winter 52 J. L. J. Timmer wedr. van J. H. Bergervoet 67 j. Voorts als levenloos aangegeven Kina van P. E. Franken geb. Achterberg z. Zeg Sophie! hebt je gezien, wat er van je in de courant staat?! Dat is toch zeker niet waar?!!.... wat staat er dan? Er staat hier, dat er veel te veel vrou wen in de wereld zijnl Na het gebruikelijke nieuws van Fox Movietone, wordt de aanriacht gevraag voor een kleurig en fleurig product met grapp ge vondsten van Walt Disney. Dan volgt de hoofdfilm Maytime „Het was in de Mei" met Jeanette Mac Donald, die een dubbele rol bezet en Nelson Eddy. De meio- diën in deze film zijn populair geworden, hetgeen reeds getuigt, hoezeer muziek en zang van Maytime in den smaak van het publiek zijn gevallen. Maar ook het spel be koort van begin tot het einde. Maytime is eigenlijk een simpel verhaal, waarin een oude en beroemde zangeres aan een jeugdig meis je dat op het punt staat te kiezen tusschen roem en ware liefde, haar levensgeschiede nis verhaalt en haar waarschuwt voor de verkeerde keuze: roem boven het ware ge- luk* Van een eenvoudig scenario heeft men een sterk filmwerk gemaakt, dat wij aan volwas senen gaarne aanbevelen. Oost er Theater. Zooals gebruikelijk opent het programma weer met het Wereldnieuws, dat ditmaal nog een bijzondere attractie biedt voor voetbal liefhebbers, omdat er een reportage wordt gegeven van den befaamden kamp onzer Oranjejongens tegen Tsjecho-Slowakije in Le Havre. Dan volgt een Ufa-filmpje in Amerikaansche versie, Ridders van de balie, waarbij 't maar goed is, dat de on2in er bo venop ligt. Als groote film voor de pauze krijgen we T-T- Zomertentoonstelling 1938 in Museum Boymans. 'Onder leiding van directeur Hannema (links) werd gisteren de laatste hand gelegd aan de voorbereiding voor de hedenmiddag geopende zomer-expositie van Meesterwerken uit viei eeuwen, van 1400 tot 1800. Een zeer omvangrijke tentoonstelling van oude kunst uit particulier bezit. Na de persconferentie, door de Vereaniging Rembrandt gearrangeerd, hadden we dezer dagen reeds gelegenheid een blik te werpen op de tentoonstelling in het museum Boy mans te Rotterdam, die daar hedenmiddag wordt geopend. Zij is, zooals men weet, bij eengebracht ter gelegenheid van het Regee- ringsjiibileum van HM. de Koningin en onder den titel „Meesterwerken uit vier eeuwen 14001800" omvat zij 500 schilde rijen en teekeningen uit Nederlandsche ver zamelingen. „Wat is er toch nog veel particulier eigen dom", is de eerste overweging als men rond wandelt door de reeks van 22 zalen, die voor deze tentoonstelling zijn ontruimd en ter beschikking gesteld. Zij bévond zich nog in staat van wording, maar het was toch reeds mogelijk een indruk te krijgen van haar omvang en importantie. Er wordt met ijver, kennis en smaak verzameld in Nederland en het is wel merkwaardig, dat zeer veel van 't hier tentoongestelde juist in later tijd ver worven werd. Van den eenen kant moet dat hieruit worden verklaard, dat oudere collec ties weer uiteen vielen en ten deele aan rijk en gemeenten overgingen. Anderzijds heeft ook de groote beweging in het kunstbezit als gevolg van den oorlog en de economische omstandigheden de verwerving van belang rijke werken door liefhebbers mogelijk ge maakt. Zoo zal er dan een zaal met primitieven zijn, waaronder nieuwe en nog nooit geëxpo seerde aanwinsten uit de collectie-Van Beu- ningen, een Italiaansche zaal, een Vlaamsche zaal, een zaal gewijd aan achttiend-eeuw- sche Fransche kunst, enz. De Hollandsche meesters van de Gouden eeuw zijn uiteraard zeer ruim vertegenwoordigd. Vermeer's „Emmaüsgangers" zal de clou vormen van een zaaltje aan de Delftsche school gewijd RemlJrandt en de figuren uit zijn 'invloeds sfeer zijn eveneens samengebracht en er zal gelegenheid zijn om Opnieuw te pogen den brief van Maarten Looten te ontcijferen... Er is een zaal met teekeningen van Rem brandt, met portretten en studiekoppen van verschillende meesters uit de collectie Frits Lugt. En zoo zouden wij door kunnen gaan. In ieder geval heeft de museum-directie wederom voor een zeer interessante en in structieve tentoonstelling gezorgd, die dezen zomer weer aan talloozen veel voldoening zal'kunnen geven. Gisteravond is op feestelijke wijze do zeereerw. heer" J. I. J. M. Velthuyse als Pastoor van de Parochie Berkel en Rodenrijs ingehaald. Door het Kerkbestuur werd Zijn- eerwaarde afgehaald van het station Deilt, Aan de grens der parochie stond de feeste lijke stoet opgesteld. Na een korte voor stelling sprak Burgemeester mr. A. A. M. Gründemann den nieuwen Herder toe. Als hoofd van het burgerlijk gezag wilde spreker den nieuwen Pastoor als hoofd van het gees telijk gezag begroeten en welkom heeten. Dat we, aldus spreker in Nederland op zoo'n gezegend plekje wonen, komt voor 'n groot gedeelte door de goede verstandhouding en üe wederkeerige waardeering tusschen het burgerlijk en geestelijk gezag. "Van harte hoopte spreker, dat deze goede verstandhouding 0-teeds moge blijven be staan, tot zegen van allen. -hoa Nadat de voorzitter van „Katholiek Berkel en Rodenrijs", de heer A. C. -van. Zwieten, Nadat de heer van Zwieten de bijeenkomst geopend had en een eerste welkom had ge sproken, werd het woord gevoerd door Kapelaan Steenland, die Pastoor Velthuyse namens de Parochie hartelijk welkom heette in zijn parochie en dezen Gods rijksten zegen in zijn pastoraat toewenschte. Namens alle vereenigingen sprak de heer v. Zwieten, als voorzitter van de vereeniging „Katholiek Berkel en Rodenrijs". Spr. heette pastoor Velthuyse hartelijk welkom temidden van de besturen der vereenigingen, de wer kers in een parochie, die hun tijd en moeite geven aan het belang van hun vereeniging, wat indirect toch ook het belang is eener parochie. Uw „joyeuse entree", aldus spr. was geen ijdele vertooning, geen parade, maar hierdoor hebben wij willen toonen on zen eerbied voor den Priester, onze blijd schap voor het wederom bezitten van een Herder. Wij hebben onze aanhankelijkheid en eerbied willen toonen jegens ons hoogste geestelijk Parochiegezag en dat op de eigen eenvoudige, maar hartelijke manier van de goddank nog goed-geloovige plattelands bevolking. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van hetgeen op vereemgingsgebied hier bestaat om ten slotte Pastoor Velthuyse Gods zegen toe te wenschen in de parochie, opdat deze parochie, toegewijd aan de Lieve Moeder Gods, door haar bescherming, onder leiding van dezen nieuwen Herder een heer lijke toekomst tegemoet moge gaan. ji} een hartelijke toespraak bedankte hier na Pastoor Velthuyse voor deze mooie ont roerende ontvangst, welke hem buitenge woon had getroffen, maar waarin hij tevens wilde zien den eerbied jegens den Priester, het geloof en het Godsvertrouwen van zijn nieuwe parochianen. Zijneerw. hoopte in deze mooie parochie op aller medewerking, opdat tot eer van God en tot het zieleheil van allen veel goeds tot stand gebracht zal kunnen worden. Door het R. K. Kerkzangkoor werd eelt drietal liederen op keurige wijze ten gehoor# gebracht, onder leiding van den heer H. S. v. d. Spek. Nadat de heer van Zwieten een dank- eB slotwoord had gesproken, drukten alle aan wezigen hun nieuwen Pastoor de hand en had de eerste persoonlijke kennismaking plaat».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2