Wijziging van het telefoontarief. F Nieuwe toekomst voor Nieuw-Guinea I HILLEGERSBERG. HOEK VAN HOLLAND. VLAARDINGEN. OVERSCHIE. IJSELMONDE. SCHIEBROEK. WOENSDAG 6 JULI 1938 Invoering van gesprekken- tarief. INGRIJPENDE KOSTENWIJZIGING NEDERLAND—DUITSCHLAND, De dameswedstrijd in Rotterdam. JAARVERGADERING SPARTA. BURGERLIJKE STAND. Onderzoek naar de economische ontwikkelingsmogelijkheden. BRAND. OPLICHTING. DE PERSONEELE BELASTING. UIT DE PERS. DOOR B. en W. is bij den Raad een voorstel ingediend tot wij ziging van de tarieven van het tele foonbedrijf. Dit voorstel houdt in een basistarief van 54 per jaar en twee cent per gesprek. Ook in de tarieven van Radio-distributie en tijdaanwij zing zijn wijzigingen aangebracht. De datum van inwerkingtreding zal nader door B. en W. worden bepaald. B. en W. zijn van meening, dat thans ge broken zal moeten worden met het vaste abonnement, om daarvoor het z.g. gesprek- kentarief, dat hier ter stede nog slechts gedeeltelijk toepassing vindt, volledig in de plaats te stellen. Aan dezen nieuwen verre- keningsvorm voor de betaling wegens het gebruik van de telefoon zal thans niet kun nen worden ontkomen, omdat het Rijk dit systeem voor het geheele land heeft aanvaard en de groote gemeenten met haar eigen netten die met het Rijksnet in nauwer verbinding komen, geen al te groote afwijkingen kunnen handhaven. Nog meer dan al het andere verkeer, eischt het telefonische een gelijk tijdige ontwikkeling in de techniek. Daar het mechaniek der installatie voor het geheele land is gericht op een verrekening per ge sprek, zal Rotterdam zich hierbij moeten aanpassen. Tot op zekere hoogte moet dit worden be treurd. Bij het afwegen van de voor- en nadeelen zal echter de aanpassing aan de technische ontwikkeling den doorslag moeten geven. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de vaak sprekende abonné's zich in het gebruik van de telefoon waarschijnlijk eenigszins zullen matigen, daartegenover staat echter, dat tal van nieuwe gebruikers het aantal gesprekken weer zullen opvoeren. Bovendien wordt de mogelijkheid geopend in de nabije toekomst in het automatische interlocale dis- trictsverkeer te worden ingeschakeld, het geen aan alle aangeslotenen het voordeel biedt, dat zij zichzelf, zonder tusschenkomst van een telefoniste, met iederen aangeslotene op het telefoonnet in Nederland kunnen ver binden; zulk een gesprek wordt als een veel voud van een plaatselijk gesprek op den zelfden teller genoteerd. Bij de overweging van de vraag, op welke hoogte de tarieven moeten worden gesteld, is allereerst gelet op de tarieven, die elders gelden. Het basisrecht, dat het Rijk vraagt, loopt van 25 tot 54 per jaar, al naar ge lang het aantal abonné's ter plaatse. Men neemt daarbij aan, dat de waarde van ieder abonnement toeneemt, naarmate het aantal «nsluitingen, dat men plaatselijk kan ver- Ijgen, grooter wordt. In Amsterdam is 60 verschuldigd, doch voor Den Haag is de prijs laatstelijk vastgesteld op 54. Rotterdam Zj)u, gelet op het aantal abonné's (meer dan Iro.QOO), evenals Amsterdam, 60 per jaar kunnen vragen .zooals thans reeds wordt gedaan ten aanzien van de zakenabonnemen- ten, waarvoor het tarief in 1935 ingevoerd werd 7 per maand inclusief 100 gesprek ken a 2 cent.) Het wil ons evenwel gewenscht voorkomen, dat onze Gemeente, tot een nieuw tarief besluitende, reeds aanstonds den basis prijs van 54 per jaar invoert, een prijs, die vrijwel algemeen geldend is en die de groot ste kans biedt het gestelde doel van een zoo groot mogelijk aantal abonné's te verwerke lijken. Behalve dit grondtarief zal dan twee cent per gesprekseenheid moeten worden be taald. Ook enkele andere tarieven zullen eenige wijziging dienen te ondergaan. De voornaam ste komen hierop neer, dat de bedragen, ver schuldigd voor entrée, bij verhuizing en over neming van een aansluiting, welke thans resp. 12.50, 12.50 en 2.50 beloopen, tot onderscheidenlijk 6, 6 en 1.50 worden teruggebracht. Voorts wordt in overweging gegeven de tarieven voor de hulp toestellen eenigszins te verlagen en aldus vast te stelen: voor een tweede toestel in zelfde perceel op 18 per jaar (thans 24.) voor een tweede toestel in ander perceel op 30 per jaar thans 36.) voor een tweede toestel op nabij gelegen terrein op 54 per jaar (thans 60 voor een schel op 3 (thans 6.) voor groote buitenschei (zonder relais) op 6 (thans 12.) voor een stroomwisselaar op 2.40 (thans 4.80.) Tot dusverre wordt een abonnement voor den tijd van een half jaar aangegaan en wordt dit, bij niet-opzegging, telkens geacht met een half jaar te zijn verlengd. Aangezien het in de practijk wenschelijk is gebleken het abonnement, nadat het tenminste een half jaar heeft geloopen, per maand te kun nen beëindigen, is daarmede bij het opstellen van het reglement rekening gehouden. Met betrekking tot den datum van ingang van een abonnement, wordt, in verband met het nieuwe verrekeningssysteem, in overweging gegeven dezen vast te stellen op den dag van aansluiting op het telefoonnet. Voor eiken abonnementsdag in de maand van aansluiting wordt dan 1/360 van het jaarabonnement in •rekening gebracht. Thans gaat het abonne ment in op den eersten dag van de maand, waarin de aansluiting plaats vindt, ingeval zij vóór den 5en is tot stand gebracht, en is de datum van ingang op den eersten dag van de maand, volgende op die van aansluiting, bepaald, wanneer de verbinding op of na den 5en plaats heeft. Interlocale gesprekken. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, zullen te zijner tijd ook interlocale gesprek ken op de Rotterdamsche tellers worden ge noteerd als een veelvoud van stadsgesprek ken. De kosten daarvan worden door het Rijk niet aan den klant, doch aan de Gemeente in rekening gebracht. De Gemeente zal derhalve het risico van de inning van het Rijk over nemen. Teneinde dit risico te beperken, zal het aanbeveling verdienen voor te schrijven, dat de bedragen, verschuldigd wegens ge voerde gesprekken, zoowel locale als inter locale, per maand moeten worden voldaan en dat aan de Directie van den Telefoondienst de bevoegdheid wor£t gegeven de storting van een waarborgsom of het stellen van borg tocht te vorderen, wanneer haar dat ter ver zekering van de betaling raadzaam voorkomt. Tegen het algemeene voorschrift, dat per maand moet worden betaald, zal o.i. geen overwegend bezwaar bestaan, aangezien nu reeds, veelal op verzoek, bij ongeveer 12.000 aangeslotenen het abonnementsgeld in maan- delijksche termijnen wordt geïnd. T elefoon-automaten. Bij het overleg met de Kamer van Koop handel en het Middenstandsbesturen-College is gebleken, dat met het nieuwe tarief over het algemeen wordt ingestemd, maar dat het toch op prijs zou worden gesteld, indien on middellijk bij de invoering van het gesprek- kenstelsel voor het telefoneeren in café's, winkels, enz. een bijzondere regeling werd getroffen. Onder opmerking, dat bij de in voering van het interlocaal distriotsverkeer t.z.t. maatregelen zullen worden overwogen, meenen B. en W., dat aan het naar voren gebrachte verzoek al aanstonds kan worden tegemoet gekomen door toe te laten, dat in De Nederlandsche ploeg loielrenners, die deelneemt aan de Ronde van Frankrijk welke gisteren is begonnen en tot 31 Juli voortduurt. Wanneer we de kansen peilen van onze na tionale damesploeg tegen het sterke Duitsche team, dan moeten we constateeren, dat Zondag a s. in den wedstrijd te Rotterdam een neder laag van onze dames te verwachten is, hetgeen ook vorig jaar te Wuppertal het geval was. De mooiste kansen voor Nederland liggen on getwijfeld op de sprint en de horden. De strijd tusschen Kathe Krauss en Fanny Koen wordt met spanning tegemoet gezien. Zou onze sterke Hollandsche sprintster kans zien haar groote rivale te verslaan? Mej. Koen heeft een feno menale start en dit is een belangrijk voordeel. Wanneer zij voldoende zelfvertrouwen heeft, behoeft zij de sterke Duitsche sprintster niet te vreezen. Hetzelfde geldt op de 80 M. horden. Onze loop sters Doorgeest en Ter Braake zijn nog steeds zeer sterk en zullen het de Duitsche dames, van wie vooral Dempe buitengewoon snel is, zeer lastig kunnen maken. Bij het hoogspringen is een Duitsche zege wel zeer waarschijnlijk, omdat hier de wereldrecord houdster Dora Ratjen aan den bak verschijnt. En toch, wist vorig jaar mej. Van Balen Blan ken haar niet te overtreffen? Een tweede plaats behoort voor onze landgenoote in ieder geval tot de mogelijkheden. Ons ver springen is niet sterk bezet of hier zouden verrassingen moeten plaats hebben. Onze werpnummers zijn de zwakste nummers, alhoe wel mej Niessink belangrijk beter moet wor den geacht dan vorig jaar. Zij heeft met den discus de 40 metergrens en op kogel meermalen de 11 metergrens gepasseerd. Dit zijn afstanden, die de beide Duitsche vertegenwoordigsters eveneens binnen haar bereik hebben. De con ditie van het oogenblik en een weinig geluk zullen hier een rol spelen. Een fraai nummer zal de 4 maal 100 meter estafette worden, waarin de 4 dames van A.D.A, starten, die volkomen op elkanders wissels zijn ingesteld. Ongetwijfeld Is Zondag te Rotterdam fraaie damesathletiek te genieten. In het bijprogramma is een ontmoeting tusschen Rotterdam en Den Haag, waarbij de strijd spannend zal zijn, doch tenslotte wel zal eindigen in een kleine over winning voor de Rotterdamsche dames. Gisteravond heeft de algemeene jaarlijksche vergadering plaats gehad van de R- V. en A. V. Sparta in de groote zaal van het clubgebouw Nadat de voorziter, de heer M. J. Overeyn- der, de voornaamste feiten over het afgeloopen jaar had gememoreerd, te weten de degradatie angst en daartegenover de goede prestaties van de andere elftallen, en hij de drie kampioens elftallen had gelukgewenscht, eindigde hij met een terugblik op het schitterend geslaagde feest van het gouden jubileum. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden daarna voorgelezen en de be- grooting voor het volgende jaar ingediend en goedgekeurd- Herkozen werden bij enkele candidaatstelling de zes aftredende bestuursleden de heeren C, v. d- Donker Jzn-, ir- J. Emeis, J. M. de Kor- ver, H. A- Lieftink, M- J. Overeynder en J Salters, De contributie werd onveranderd gelaten. Tot leden van de kascommissie werden benoemd ir P- Geerkens, dr- T- v- Lottum en H. Steeman- Ten slotte werd bij acclamatie en onder dave rend applaus het voorstel van het bestuur be krachtige!, waarbij de secretaris, de heer C. v- d. Donker Jzn., werd benoemd tot lid van ver dienste, dit ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van Sparta. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, zoodat de voorzitter de vergadering een half uur na de opening kon sluiten. dergelijke inrichtingen per gesprek betaling kan worden verlangd. Daarom wordt voorge steld te bepalen: „Het is den geabonneerde verboden zijn telefoonaansluiting tegen beta ling ter beschikking van anderen te stellen, tenzij de Directie daarvoor vergunning ver leent, waarbij aan café's, winkels en derge lijke inrichtingen op verzoek het gebruik van een 2% cents-automaat kan worden toege staan" Radio-distributie en tijdaan wijzing. Evenals bij de telefoon zullen ook bij de radiodistributie en de tijdaanwijzing de be dragen, verschuldigd voor entrée, bij ver huizing en overneming van een abonnement dienen te worden verlaagd. Voorgesteld wordt het entrée voor de radiodistributie op 5 en dat voor de tijdaanwijzing op 6 vast te stellen. De kosten bij verhuizing waren te bepalen resp. op 3 en 6 en de vergoe ding voor overneming van een abo:> ement onderscheidenlijk op 0.50 en 1.50. Het jaarlijksche abonnement voor een staand- of wanduurwerk zou op 24 en voor een bijklok op 10 zijn te stellen. Wat de radiodistributie betreft wordt voor gesteld om aan geabonneerden luidsprekers in huur te verstrekken tegen een vergoeding van ƒ0.40 per maand (art. 5). Het is n.l. ge bleken, dat deze verstrekking op prijs zou worden gesteld. Aangezien de dienst zich steeds beijvert om de kwaliteit van de over gebrachte muziek te verbeteren en die po gingen tot geen succes leiden, indien ver keerde luidsprekers worden gebruikt, zal het openen van deze mogelijkheid er toe kunnen bijdragen, dat het peil van den dienst wordt verhoogd. Ook met deze voorstellen hebben de Commissies voor de bedrijven en voor de financiën zich kunnen vereenigen. Financieele gevolgen. De financieele gevolgen van de betreffende herzieningen zouden, op de basis van 't aan tal abonné's van thans, op 350.000 moeten worden geraamd. Het spreekt echter vanzelf dat bij totstandkoming van de nieuwe tarie ven een flinke uitbreiding van het aantal installaties en een toeneming van het geheele telefoonverkeer zullen plaats vinden, zoodat dit bedrag een te ongunstig beeld geeft. Zou het tarief nog dit jaar volledig kunnen wor den ingevoerd, dan zou het budget van <-« telefoondienst in 1938 nog niet worden ver stoord. In de wijze, waarop het publiek op de voorstellen reageert, zal eenige aanwijzing kunnen zijn gelegen op welke bedragen in het eerste jaar van overgang de ontvangsten zullen kunnen worden geraamd. Aangiften van 5 Juli 1938. BEVALLEN: F. H. L. Burmeister—Oldendorf a M Vermeulen—Meerhof d. K. Paulus— Burgerhout d. - C. A. Hazebroek-FeUman d. J. LangeSmits Schouten z. K. J. Rutten-— Vink z. P. E. Meinen—Vermeulen z. I. A JungslagerMoonen d. A. K. J. Muntz—v. Zijl d J Beijerv. d. Ham d. C. Hooft Bak ker d. J. H. M. WiUegers—Hagemeijer d. D. C. Korten—Dane z. M. A. Jagers—y. Middel koop z. M. Sparreboom—v. Driel d. J. C. K. Ensingh—Schwegman z. F. v. Dop—'Mol d H. de SnooMudde z. A. M. Bettide J°"g d F A R. Naumann—Hoffmann d. T- Faasse—Zaal d. M. Kru«t-de Bruin z. W. S. Kooien—Bergeman d. G. Groen—Kraal d. OVERLEDEN: B. J. Kools, man v. M. P. v. Bavel 66 j. - C. A. J. Maas, man v. L. F. M. Gunther 43 j. - N. v. d. Woord, vrouw v. J. de Jong 48 j. R. A. de Haas, man v. P. v Bode traven 64 1. G. Boer, wedr. v. M. Boer 79 j. G. de Jong, gesch. vr. v. J. F. ®roe" C. B. Boogaerdt, vrouw van J. Esveldt 74 j. J. de Keizer, vr. van C. den Boef 76 j. H. Schippers, wedr. v. A. J. Happe 82 j. Berg, wedr. v. C. C. Geritsen 82 J. J. M- v. Vel sen, ongeh. vrouw 38 A. H. V. Ravesteyn man v. M. F. Brüggemann 74 J. S. Bj|l, wedr v J Nijen 61 J. G. H. J. van Swieten, man v. J. M. P. Faure 77 J. - C. de Ruiter, zoon 8 m J. W v. Dijk, man v. C. Kooljman 86 J. L de Bree, vrouw van P. v. Es 55 j. E. Both, vr van G S. de Haan 73 j. Voorts als leven loos aangegeven H. E. Swarttouw v. Woen- sel, dochter. Naar aanleiding van de kortelings gemelde oprichting der Nederlandsche maatschappij voor Nieuw-Guinea, waarin 15 groote Ne- derlandsch-Indische cultuur-, handels-, nij verheids-, bank- en scheepvaartondernemin gen deelnemen, wordt van bevoegde zijde de beteekenis van dit feit nader toegelicht. De daad der oprichting van de Nederland sche maatschappij voor Nieuw-Guinea moet gezien worden als uiting van den ernstigen wil van het Nederlandsche en Indische on dernemers-kapitaal om in dit grootendeels nog onontgonnen gebied met medewerking van de regeeringsautoriteiten een systema tisch onderzoek in te stellen naar alle econo mische ontwikkelingsmogelijkheden, met uit sluiting alleen van de reeds eerder ter hand genomen onderzoekingen naar olie en goud. Wie zich op de landkaart rekenschap geeft van de afgelegen positie van Nieuw-Guinea ten opzichte van het geheel van het Neder- landsch gebied in Zuid-Oost Azië, verbaast zich niet, dat reeds de afstand een belemme ring voor eerder exploitatie van Nieuw-Gui nea heeft gevormd, maar bovendien moest reeds oppervlakkig kennis van de omstan digheden van bodem, klimaat en bevolking van dat gebied, in vergelijking met die der voornaamste andere groote eilanden, zooals Java en Sumatra, verklaarbaar maken, dat het ondernemerskapitaal de voorkeur gaf aan de veel gemakkelijker bereikbare terreinen dichtbij; aan welker bodemrijkdom niet ge twijfeld behoefde te worden boven de verre gebieden met onbekende kansen en risico's. Intusschen heeft de moderne techniek de afstanden verkleind en nieuwe hulpmidde len voor verkenning en openlegging van wei nig bekende gebieden opgeleverd, zoodat ook het maken van een ernstig begin met de economische exploratie van Nieuw-Guinea binnen de sfeer der practische mogelijkheden is gekomen. De stichting van de nieuwe on derneming zal dit nu waar gaan maken. Vroegere exploratietochten Heeft het ondernemerskapitaal zich tot weinige jaren geleden verre gehouden van Nieuw-Guinea, de NederlandschIndische regeering heeft reeds geruimen tijd te voren aandacht aan Nieuw-Guinea gewijd. Men kan vaststellen dat in 1907 de stoot is gegeven, welke tot de geleidelijke daadwerkelijke ont wikkeling van dat gebied belooft te voeren. In dat jaar verscheen n.l. een nota van den toenmaligen kapitein in commissie, den te- genwoordigen minister van staat, minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, die in opdracht van den toenmaligen gouverneur- generaal van Heutsz een plaatselijk onder zoek had ingesteld en aan de hand daarvan de ten aanzien van Nieuw-Guinea te volgen gedragslijn heeft aangegeven. Deze gedrags lijn omvatte in de voornaamste plaats de aardrijkskundige verkenning van het betref fende gebied en daarnevens een aantal maat regelen ten aanzien van scheepvaartverbin dingen, administratieve indeeling en oprich ting van handelsstations. Met de exploratietochten werd in 1907 reeds begonnen en daarmede werd systema tisch voortgegaan tot 1915, toen deze verken ningen in verband met de gevolgen van den wereldoorlog (tijdelijk) moesten worden stopgezet. Op dat tijdstip kon reeds worden verklaard, dat Nederland den tevoren be staan hebbenden achterstand goeddeels had ingehaald en de daaraan ten koste gelegde landsmiddelen (circa 5% mlllioen) goed be steed waren. Tijdens den wereldoorlog en ook geduren de de eerste jaren daarna is gebrek aan de belangrijke daarvoor vereischte geldmidde len oorzaak geweest, dat de uitvoering van tal van plannen tot ontwikkeling van Nieuw- Guinea vooreerst moest worden uitgesteld. In die jaren zijn verschillende experimenten ondernomen teneinde tot een meer effectieve bestuursvoering op Nieuw-Guinea te geraken. Teleurstelling voor kolonisten. Inmiddels werd sedert 1927 door Nederlandsche kolonisatievereenigingen op Java geijverd voor de stichting in Nieuw- Guinea van Nederlandsche landbouwkolonies, terwijl ook eenige Europeanen, die een nieuw bestaan zochten, op eigen initiatief als kolo nist naar Nieuw-Guinea trokken. Door on vruchtbaarheid van de uitgekozen terreinen, ziekten die de werkkracht ondermijnden, ge brek aan afzetgebied voor verkregen produc ten, slechte communicatie, gebrek aan goed koop werkvolk en vooral ook doordat de kolonisten van huis uit doorgaans geen land bouwers waren, leverde deze Europeesche kolonisatie tot dusver vele teleurstellingen en mislukkingen op. De belangstelling van het grootkapitaal. Van meer belang voor Nieuw-Guinea is geweest de belangstelling van het grootkapi taal, dat belangrijke sommen over had voor de exploratie van uitgestrekte gebieden naar de aanwezigheid van olie en goud. Zoo werd in 1934 aan de Nederlandsche Nieuw-Guinea petroleum maatschappij vergund een onder zoek in te stellen naar de aanwezigheid van olie ln eenige gebieden met een gezamen lijke oppervlakte van 10 miliioen H.A., welk onderzoek met voortvarendheid ter hand werd genomen, in de eerste plaats door mid del van luchtkarteering. Op 1 April j.l. was deze luchtkarteering voor 99 pet. gereed en waren de foto's van 9.800.000 H.A. gronds stereoscopisch onderzocht en geologisch ge ïnterpreteerd. Uitgestrekte gebieden waren op dat tijdstip ook reeds regionaal-geologisch onderzocht, terwijl ter nadere detailleering van de gevonden structuur op bepaalde plaat sen uitgebreide structuur-boringen werden verricht. In het Zuidelijk gedeelte van Nederlandsch Nieuw-Guinea werd in 1936 een aanvang ge maakt met een onderzoek naar de aanwezig heid van goud, waartoe aan de „N.V. Mijn- bouw-Mij Nederlandsch-Nieuw-'Guinea" ver gunning is verleend binnen een uitgestrekt heid van in totaal circa 5.827.900 HA Een en ander leidde er toe, dat het Nieuw- Guinea-vraagstuk met vernieuwde krachten en in gecompliceerder vorm weer op den voorgrond kwam. Nauwgezette overweging van wat op dit punt wenschelijk en mogelijk was, aan welke overweging de naam van den toenmaligen resident der Molukken, dr. B. J. Haga, verbonden is, heeft een nieuwe, doel bewuste en naar de gegeven omstandigheden intensieve ontwikkelingspolitiek ten aanzien van Nieuw-Guinea in het leven geroepen. Een herverdeeling van het grondgebied, gepaard aan uitbreiding van het Europeesch en In- landsch bestuurspersoneel, uitbreiding en op richting van politiestations en geleidelijk voortschrijdende pacificatie en gezagsvesti- ging door militaire af deelingen in de nog niet onder geregeld bestuur gebrachte gedeelten van Nieuw-Guinea, zijn de eerste uitvloeise len geweest van die nieuwe ontwikkelings politiek. Daarnaast dient vermeld te worden de beschavingsarbeid, uitgaande van zending en missie, en het in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeerend voornemen van het Nederlandsch-Indisch gouvernement om een proef-landbouwonderneming van ca. 1Ü00 H.A. uitgestrektheid te stichten en van zelfbestuurszijde om een landschapbosch- bedrijf op te richten aan de Geelvinkbaai. De hiervoor geschetste exploratie van over heidswege en vanwege particuliere corpora ties en maatschappijen heeft de basis gelegd voor de oprichting van handelsmaatschap pijen, welke de daaruit ontstaande mogelijk heden tot exploratie tot practische uitvoering kunnen brengen. Het is op deze basis, dat de in den aanvang bedoelde Nederlandsche con cerns en maatschappijen, alle nauw aan Indië verbonden, de Nederlandsche maatschappij voor Nieuw-Guinea hebben opgericht, welke haar doel in voortdurend contact en samen werking met de Indische regeering zal trach ten te bereiken. Hetgeen Nederlandsch kapitaal in andere deelen van Indië tot stand wist te brengen, wettigt de verwachting dat Nieuw-Guinea een nieuwe toekomst tegemoet gaat. De DE GEVLUCHTE ZEEHOND. jonge zeehond, waarmee het een en ander te doen is geweest, is toch nog gevan gen en opgezonden naar de Rotterdamsche Diergaarde. JAARVERGADERING BURGERWACHT De jaarvergadering der Burgerwacht Hoek v. Holand welke door omstandigheden moest worden uitgesteld, zal thans plaats vinden 13 Juli a.s., aanvang 8 uur. NIEUW REDDINGSTATION. De werkzaamheden op „De Beer" aan het nieuwe reddingstation vorderen zeer snel. De loods is bijna gereedgekomen. Men ver wacht, dat de nieuwe motorvlet op 1 Aug. hier kon worden ondergebracht. Vannacht ongeveer half drie constateerde de politie, dat er brand was uitgebroken in een bouwkeet, staande te midden van eenige in aanbouw zijnde woningen aan de Meeu wenlaan, en eigendom van de firma Gebrs Van der'Linden, te Rotterdam. De brand ontstond door het vlamvatten van een hoeveelheid ongebluschte kalk, die vochtig was geworden. De loods is verbrand en daarbij de geheele inventaris, bestaande uit gereedschappen, een hoeveelheid zinken goten en materialen voor centrale verwarming. De motorspuit, onder leiding van den op- perbrandmeester A. F. D. Hueck, bevond zich spoedig ter plaatse, benevens de slangenwa gen van spuit 1. Gasten daarvan hebben op voorzichtige wijze, o.m. door veel gebruik van zand, tenslotte het vuur gebluscht. In samenwerking met de Rotterdamsche politie gelukte het twee personen in hechte nis te nemen, die zich schuldig hebben ge maakt aan oplichting. G., een drukkerspa troon te Rotterdam en zijn collega S., mede aldaar woonachtig, vervoegden zich te Rot terdam en te Hillegersberg bij verschillende winkeliers om advertenties voor een pro grammaboekje, in verband met de uitvoering die gegeven is door het Conservatorium Holt- haus. In strijd met de afspraak drukten de ge noemden een klein blaadje, zoodat er aan gifte van het gebeurde bij de politie werd gedaan. G. en S. werden opgespoord en beiden hebben bekend, zich aan het ten laste ge legde feit te hebben schuldig gemaakt. Op grond van hun gunstig verleden zijn de man nen echter op vrije voeten gesteld, in af wachting van de verdere behandeling der zaak. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Adrlaan Leendert z. van O. Ooster ling en L. van Neck Eugene Marie Louise d. van H. J. Steinmeijer en H. L. A./ Lemkamp. „Spelen jullie om geld?" „Neen, we spelen voor de aardigheid!" INENTING. Van gemeentewege zal op Donderdag 14 Juli a.s. in een der lokalen der school voor B.L.O. aan de Zomerstraat alhier, gelegen heid worden gegeven tot kostelooze in- of herinenting. Zij, die hiervan gebruik wenschen te ma ken, moeten zich op Donderdag 7 Juli tus schen 1 en 3 uur aanmelden ten Raadhuize (Bodekamer). GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Lengton, Arn. Hoogvliet- straat 73, dekzeil; van der Meer, le Lies- veldsteeg 2, tasch met schoolboeken; Vogler, Wilhelminastraat 49, ceintuur, zegels, jasje; Borsboom, P, C. Hooftstraat 21, bos fiets- sleutels; Los, de Ruyterstraat 17, ceintuur; den Draak, Eendrachtstraat 48, cape; de Bruyn, Nic. Beetsstraat 11, rijwielplaatje; van Berkel, Hoogstraat 5, voetbalbroekje; Bot, Valeriusstraat 61, bons; Hofman, Da Costastraat 10, portemonnaie met inhoud; Moerman, Smalle Havenstraat 6, rijwiel plaatje. Te bevragen bij: Politiebureau, bril in étui, eenige ceintuurs, rijwielplaatje, insigne, grijze jas, blauwe broek, kralen armband, zakje met aardappelen; Bruggeman, Bilder- dijkstraat 2, blauwe ceintuur; A. Plomp. Bleekistraat >42', breiwerk; van der Have, Chrysantstraat 12, VI. Ambacht, rijwiel- plaatje; Kramer, Tollensstraat 70, rozenkrans Penders, Spoorsingel 32, pakje met inhoud: Otjens, Wilhelminastraat 33, kindertaschje; J. Los, de Ruyterstraat 17, ceintuur; J. Tho mas, Vóndelstraat 25, zilveren dameshorloge; Halkes, Pr. Bernhardlaan 15, rijwielplaatje. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen 't stoomschip Driebergen met 8000 ton erts. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. B. en W. bieden den Raad ter voorzie ning in de vacature van lid van het bestuur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslagnamen als zoodanig van den heer G. J. de Jong, de volgende voordracht aan: 1. H. G. v. d. Linden; 2. P. Breed. Autoreparateur Mulder wenscht zijn krant rustig te lezen, terwijl zijn vrouw de kamer doet. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën hebben medegedeeld, geen be zwaren te hebben tegen het brengen van de stadsbebouwing van IJsselmonde, n.l. het Zo merland, van de 5de tot de 4de klasse voor de Personeele Belasting, dit ev. ingaand 1 Januari a.s. Dit stelsel zal voor de vele Rot terdammers, die daar komen wonen, het ver blijf voordeeliger maken. BURGERLIJKE stand. OVERLEDENH. A. A. Muller 56 j., echtg. van A. M. van Bloem. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 2330 Juni 1938. GEBOREN: Alida Johanna d. v. T. H. van Dam en A. J. Kaïreman Annie d. v. J. R. Laman en J. van der Graaf Pleter Cornelia z. v. B. P. van der Does en A. van der Meer Willem z. v. J. M. de Groot en M. J. M. Dekker Kees x. v C. Blekxtoon en J. Zwolsman. ONDERTROUWD: H. A. Beth 40 j. en D. M. Rieper 39 j. J. Nagelbout 42 j. en A. C. Beze- u>er 34 J- - GETROUWD: M. A. van den Berg 61 J-. te Overschie en J. van Berkel 31 J. OVERLEDEN: M. v. d. Bosch 81 j., wed. yan A. de Bruin, Vrijwilligheid of dwang ?J De „Volkskrant" wijst er op, dat het kampwerk voor werkloozen algemeene waardeering vindt en vervolgt: Verdeeldheid blijft bestaan over de vraag: vrijwilligheid of dwang. Vrijwilligheid heeft tot heden niet het gewenste resultaat opgeleverd, en zo is verklaarbaar dat men in zijn bekommering om het heil zedelijk en stoffelijk heil der werkloze jeugd aan dwang heeft ge" dacht. Dwang stuit uiteraard reeds op verzet. Niet alleen bij de betrokkenen, maar ook onder hen die het kampwerk een warm hart toedragen. En men moet de restrictie van het ft. K. Werkliedenverbond: Arbeidsdienstplicht mits met toestemming der ouders, niet te licht schatten. Wanneer zulk een organisatie de ver plichting van de inwilliging ener voor waarde afhankelijk stelt, kan men maar niet daar langs heen of er over heen stap- Het bewijst, dat de rechten der ouders niet zo maar, zelfs met goede bedoelingen, on der de voet mogen worden gelopen. Onvruchtbaar zou het zijn, lang een de bat te blijven voeren over deze aangele genheid en het werk zelf in gevaar te laten komen. Wij zijn over het algemeen nuchtere en practische mensen en wensen allen dat er zooveel mogelijk gebeurt en dat dit zo spoedig mogelijk geschiedt. Nu moet men de toestand nemen zoals hij is. Onder de katholieken bestaat verdeeld heid over de vraag: dienstdwang of niet. Bij de niet-katholieken is tot dusver van voorkeur voor dwang niet gebleken, wel van het tegendeel. Moet men nu alleen tegen de stroom willen oproeien? De regeering heeft zich nog niet positief 'uitgesproken, maar dat zij het dwangstel^l zou kiezen en met een voorstel in die geest arbeidsdienstplicht maakt een wettelijke regeling noodzakelijk zou komen, is uiterst onwaarschijnlijk. ,.„a Reeds hierom omdat het in het Parle ment geen meerderheid zou vinden. Hiermee is practisch de zaak van de baan. De voorstanders van arbeidsdienstdwang hebben zich dit wel te realiseren. Er zal derhalve op de weg der vrijwillig heid verder dienen te worden gegaan. Zijn alle pogingen daartoe reeds inge spannen; heeft men het systematisch on dernomen en het uiterste beproefd? Minister Colijn sprak in de Kamer van het uitoefenen van zekere drang in be paalde gevallen. Die drang kan ook gelegen zijn in het aantrekkelijk maken van het kampwerk naast de overreding die op de ouders wordt uitgeoefend. Indien allen wien het welzijn der werk loze jeugd ter harte gaat de handen ineen slaan, kan een bevredigend resultaat, en meer, worden verkregen. Daarom zouden wij in overweging wil len geven om, in plaats van op een wets ontwerp met dwangbepalingen te wachten, dat het persoonlijk initiatief en persoon lijke bemoeiingen opheft, zonder verwijl en stelselmatig propaganda te maken voor het kampwerk. Dit vergt veel meer van de individuele en gezamenlijke inspanning, maar is dank baar en nuttig en noodzakelijk werk. Men zal er de jeugdige werklozen en de ouders mee winnen, en men zal recht heb ben om bij de overheid op steun en hulp, ook financieel, aan te dringen. Indien wij katholieken een goed voor- beeld geven van rusteloze activiteit, zullen ook de overigen tot actie of meer actie Worden geprikkeld. En zo zal dan een nationaal werk tot stand komen, dat, gedragen door de belang stelling en toewijding van allen, een prach tig resultaat zal opleveren. Niet praten en afwachten, maar doen, zij het wachtwoord. Dc deelnemers aan de Ronde van Frank' rijk op weg na het startsein te Vósinet bij Parjjs,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2