Wm f DINSDAG 12 JULI 1938 ,NOORD-NEDERLAND- VLAANDEREN". Herdenking van den Gulden Sporenslag. 1 WÊm, i WÉÉ BURGERLIJKE STAND. NEDERL. ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. Jaarvergadering van de afdeeling Rotterdam. ENTING TEGEN DIPHTHERIE. HANDELSAVONDSCHOOL „MERCURIUS". KANO-WEDSTRIJD NEDERLAND— BELGIË. JUBILEA. GROEN'S HANDELSONDERNEMING „MERCURIUS". - GEVONDEN VOORWERPEN. CONCERT HEEMRAADSPLEIN CORRESPONDENTIE. DE BRUGBOUW OVER DE ROTTE TE TERBREGGE. LOOP DER BEVOLKING. GEVONDEN VOORWERPEN. REVOLVER-BANDIET BENNEKOM. TE SCHOONHOVEN. Twee selioten misten Run doel. Overval in een postkantoor. HOEK VAN HOLLAND. IJSELMONDE. BERKEL EN RODENRIJS. HILLEGERSBERG. ORANJEFEESTEN. VLAARDINGEN. SPREEKUUR WETHOUDER BUIS. SCHIEBROEK. UIT DE PERS. De afdeeling Rotterdam van de Stichting „Noord - Nederland - Vlaanderen", strevend naar versterking van de cultureele banden tuschen Noord en Zuid, heeft gisteren ln ge bouw „Lybelle" een druk-bezochte bijeen komst gehouden ter herdenking van den slag der Gulden Sporen van 11 Juli 1302, den hoogtijdag van het Vlaamsche volk. Er werden dezen avond twee herdenkings redevoeringen gehouden. Voor de pauze sprak de heer J. de Geus van het bestuur der Rotterdam- sche afdeeling. Hij gaf een schildering van den beroemden slag, waarin de Vlaamsche gilden 'n bloedig halt toeriepen aan het naar het Noorden opdringend Fransch imperialis me. We herdenken dezen dag niet slechts ter viering van het glorierijke wapenfeit, doen om er bezieling uit te putten voor het heden en evenals de voorvaderen pal te staan voor de toekomst van den Dietschen stam. Ook nu dansen de leeuwen. Ook nu moeten wij niet versagen en niet met gekruiste armen maar afwachten, wat het noodlot brengt. Neen, met Cyriel Verschaeve zeggen wij Wij heffen hart en handen, Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast den eed, Tot doodsbeproefde trouwe Wilhelmus van Nassouwe Met U staan gereed. Na de pauze werd er gesproken door den heer Karei Waternaux, algemeen voorzitter van het verbond. 11 Juli beteekent voor Vlaanderen de na tionale feestdag, de algemeene uiting van liefde voor eigen taal, land en volksgemeen schap, geloof in de toekomst van ons Diet- sche volk. Het is het juiohende Vlaanderen, dat na honderdjarige vernedering zijn min derwaardigheids-complex aflegt, dat het in zooveel eeuwen van denationalisatie heeft gekregen. Slechts kort had de hereeniging van Noord en Zuid van 18151830 geduurd, maar lang genoeg om bij eenige Vlaamsche intelleciu- eelen het geloof in de waarde der eigen cul tuur te herbergen. Een van hen, de jonge Hendrik Conscience schreef honderd Jaren geleden zijn „Leeuw van Vlaanderen", een verheerlijking van den heldenstrijd van het Vlaamsche voorgeslacht tegen het opdringend Gallicisme. Zijn boek trof de gevoelig snaar. Het sloeg meer in, dan Consience had durven droomen. Het luidde een honderdjarigen let teren strijd in, waarin de taalwetten stux voor stuk zijn afgedwongen moeten worden. Welk vrij volk heeft taalwetten noodig om bestuurd te worden En hoe worden die taal wetten uitgevoerd Als alles zoo zelf ging, waarom zouden Grammeus en zijn raad van de daad dan in 1938 zoo moeten optreden waarom zouden Grammens en zijn raad van Gent moeten betoogen voor invrijheidstelling van den man, die slechts voor de handhaving van de wetten strijdt? In een land, welxs bevolking bestaat uit 5 millioen Vlamingen en 3% millioen Walen, is 75% van het amte- narencorps nog Fransch-sprekend en 90 pCt. van de commandoposten in handen van de Walen Ook nu nog hebben de Vlamingen ovapal een bitteren strijd te voeren. In de serene stilte van de IJzervlakte wachten der tig duizend Vlaamsche jongens, die hun leven offerden voor dit ideaal, op de inlossing der Koninklijke belofte. Heden viert Vlaanderen feest, maar morgen werpt het zich weer in den strijd. Over de willekeurige staatsgren zen heen spreekt de stem van het Dietsche bloed De avond werd opgeluisterd met zang door mej. L. de Bruyn. Gezamenlijk werden ge zongen Guido Gezelle's „Groeningke" op de muziek van Jef van Hoof en aan het einde van den avond „De Vlaamsche Leeuw" en het „Wilhelmus". Bij het verlaten van de zaal kregen de aan wezigen de gelegenheid om een offertje te brengen aan het Florimond Grammensfonds, waarvoor de heer Schweigman uit den Haag een korte opwekking had gesproken. Aangiften van 11 Juli. BEVALLEN: A. E. Bonefaas—Torst) d. H. J. SiepmanVervoort z. E. C. Ouwerkerkv. Suijlekom d. F. J. Andeweg—v. d. Berg z. D. Lemmens—Alphenaar d. B. Penning—Berk z. J. Bel—Polstra z. J. H. E. Oostendorp— Sikkema d. en z. M. Louwers—Binnekamp d. B. L. Kok—Swensson z. C. A. v. d. Berg—v. d Doorn d. T. J. J. Ameling—Wanner d. W. G. Maas—Buitelaar z. F. H. M. Theunissij—v. Langeveld z. M. Tiggeloven—Schuil z. D. v. Rhijn—Visser ,d. E. v. Kieef—Schilperoordt d. A. B. M. Bruensv. d. Berg d. E. K. Siemons—Qlese d. J. Kooijman—Bezemer d. G. Pieete—Verwolf d. A. J. H. Govaerts— Scholtens z P .Vonkv. d. Laan d. E. Versteeg—v. d. Zijde d. J. C. Offenberg— Pasztjerik d. A. L. DronkersFase d. A. ter MatenVrooman z. M. CoenenMuntz d. A. KruitRila z. W. J. Hoenderop—Wouters z. S. A. VissersPabbruwee d. H. J. de Nies—Bodenstaff z. E. v. d. Straaten—Bosman M. E. PolflietMaartense z. N. P. Kop penjanSchoenmakers z. J. G. Hollebrandse Zwanenburg z. M. N. v. BaleTwigt d. B. A. Boeren—Arnold d. W. A. v. Noort—Pijpers z. J. Hordijk—v. Kampen d E. v. d. Poll—v. Dijk d. M- MullerJanson d. H. C. J. Har mens—'v. Dalen d. W. Dubbeling—Wijers z. C. WisseCornelisse z. D. v. d. Hamv. d. Linde z. A. A. VerlindRombouts d. en z. J. H. v. d. Porlv. Helden z. F. E. M. A. Knot v. d. Bergh z. A. C. FolmerJumelet d. S. E. Ter Meer—Roerdink z. E. de Bruin— Moulijn z. C. E. v. Dijk—v. Puffelen d. A. Groenhorstv. Gelder d. L. VinkMunnik z. P. KeurMeinster d. en z. J. Bergers Klaasman z. J. A. Walters—Verhei) d. OVERLEDEN: E. W. Mol wede. v. J. Swibben 76 j. C. J. v. Eijk ongeh. m. 65 j. P. Rijweg ongeh. m. 64 j. J. K. Kiebert wedr. v. M. Schutter 73 j. H. Manneke wede. v. J. v. Klooster 84 j. A. de Bruijn vr. v. P. Zaanen 51 j. J. Bijl m. v. N. v. Houten 49 j. B. Maas z. 6 j. A. M. v. d. Berg wede. v. J. Kuijpers 78 j. W. Straub m. v. J. W. Wage- makers 71 j. K. Clausing vr. v. J. Leupe 53 j. F. Jagt m. v. H. Bosveld 75 j. C. Burger wede. v. D. C. Kroesbeek 76 j. B. C. V. Vliet m. v. J. Smits 69 j. Het nieuwe Hapag-schip „Patria" beliep bij het dokken fe Hamburg plotseling slagzij en kwam in een heel dreigende positie. Het schip kon echter weer in de normale positie worden teruggebracht. Ten kantore van haar voorzitter, mr. W. C. Mees, hield de afdeeling Rotterdam van de Neder landsche Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging gisteren de jaarlijksohe algemeene le denvergadering. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Mr. Th. B. ten Kate, legde nog eens den nadruk op het doel der vereeniging: het versterken van de banden met het land en het volk van Zuid-Afrika. Het gaf daarom reden tot voldoening, dat op 1 Juli 1937 in samenwerking met het Alg. Ned. Verbond een gezelschap van een 100-tal Zuid-Afri- kaansche dames en heeren ontvangen mocht worden. Ook dit jaar vonden verschillende Rotterdammers in de immigratie-bepalingen van de Unie een onoverkomelijke hinder paal, doch anderen konden naar het hoofd bureau in Amsterdam worden verwezen, om daar de noodige voorlichting en hulp te vin den. De kleine stijging van het aantal leden in 1936 heeft zich over 1937 voortgezet. Bedroeg dit op 1 Januari 1937 69, een jaar later was het tot 86 geklommen. Het verslag memoreerde vervolgens het gevoelig verlies door het overlijden van het bestuurslid, den heer J. van Cleeff Izn. Een tweede verlies werd geleden, toen de heer W. F. J. Steenkamp naar Zuid-Afrika terug keerde, om daar een professoraat aan de Universiteit van Pretoria te aanvaarden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Mr. N. J. van Aalst, sloot met een batig saldo van 165.97. Den penningmeester werd décharge ver leend. Op initiatief van de afdeeling Rotterdam hoopt men het volgend jaar weer een aan vang te maken met de z.g. studentendagen. Ter wille van het gewenschte persoonlijk contact zullen de te ontvangen Zuid-Afri kaansche studenten bij families in de stad worden ondergebracht. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. W. C. Mees, mr. J. R. Goddard en mr. Th. B. ten Kate, werden bij acclamatie her kozen. Na een bespreking van de emigratiemoei lijkheden werd de vergadering gesloten. De Directeur van den Gem. Geneeskundi gen- en Gezondheidsdienst vestigt er de aan dacht op, dat de tweede enting tegen diph- therie in de openbare school voor voorbe reidend onderwijs aan de Mare 67/5, zal plaats vinden op Woensdag 13 Juli a.s., des namiddags tusschen half drie en half vier. De kinderen, die drie weken tevoren in genoemde school voor de eerste maal behan deld werden, dienen zich dus thans aan te melden voor de tweede maal, wil voldoende onvatbaarheid tegen diphtherie verkregen worden. Gisteravond waren 't bestuur en een groot aantal leeraren van deze school bijeen om afscheid te nemen van den heer J. C. de Glopper als leider van de afdeeling 's-Gra- vendijkwal van deze school, welke functie de heer de Glopper neerlegt in verband met zijn benoeming tot directeur van de 4e H.B.S. 5-j. C. aan den Bergsingel. De voorzitter van het bestuur, de heer H. C. C. Kreiken, de heer B. Mastenbroek namens de docenten en de heer J. Robijn, directeur der school spraken den heer de Glopper toe, die als af scheidscadeau van zijn collega's het stand- daardwerk „Scientia" ontving. Op Zondag 17 Juli a.s. zal te Rotterdam (Kra- linsche Plas) de eerste officieele landenwedstrijd tusschen de vertegenwoordigende ploegen kano- wedstrijdvaarders van België en Nederland wor den gehouden. Donderdag a.s. zullen de heeren C. A. van Dusseldorp, C. G. van Kersen en B. Seele hun 25-jarig jubilé herdenken bij dé N.V. Van der Meer Schoep's Broodfabrieken. Op den hoek van de Groote Markt en het Hang, in het pand waar vroeger het huisje „In duizend vreezen" stond, hangen thans de vlaggen uit. Na jaren aan de Vredenoord- laan gevestigd te zijn geweest, heeft Groen's Handelsonderneming „Mercurius", daar het vier verdiepingen hooge pand in gebruik ge nomen. De winkel is benut als verkoopruim te en toonzaal, in de bovenverdiepingen zijn de afdeelingen voor reparatie van kantoor- en schrijfmachines en de kantoor- en copieer- inrichtingen ondergebracht. Gevonden voorwerpen, aangegeven ln het tijd vak van 5 t/m 7 Juli 1938, waaromtrent inlich tingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam, lederen werkdag van 11 tot 16 uur en bovendien des Dinsdags en Vrij dags van 1921 uur. Aan het centraal-bureaurijwlelbelastingmer- ken (ook kostelooze en in étui's), portemonnaies, bruine sigarenkoker, blauw kindertaschje met inhoud, bruine actetasch met schoolétui met naam, bruin linnen tasch, verchroomd heeren polshorloge, doublé damespolshorloge, verm. gou den schakelarmbandje, rozenkrans in étui, iden titeitskaart der Rijksverzekeringsbank, vroeg- rittenkaart der R.E.T., bruin gestreepte dames- parapiuie, diverse handschoenen, diverse sleu tels, diverse brillen, diverse ceintuurs, bruine jongensoverjas, laag zwart kinderschoentje. grijs jongensjasje, paarz warte gymnastiekschoe nen, blauw stoffen kindercape, bruin kinder- manteltje, bruine Jongensjas, grijze jongensjas, bruine linker heerenschoen, geruit kinderjasje grfjze chauffeurspet, bruin laag kinderschoentje hoorn van motorrijwiel, 2 hard gummi afsluit- ringen, notitieboekje, 10 negatieven, zwart dek kleedje, ijzeren 2 k.g. gewicht. Aan bureau Nasaukade: ongemerkt heeren rijwiel. Aan bureau Bergsingel: heerenrijwiel merk Soonf, heerenrijwiel merk Kesteln en grijs kin derwagentje. Aan bureau Oostervantstraat2 ongemerkte heerenrij wielen. Aan post St. Janstraat: heerenrijwiel merk Traveller. By vinders: R.B.merk, C. Vesters, Manpad 66 R.B.merk in étui, F. Huizer, Haspelstraat 35 br. heerenport. met Inhoud, D. Grandla, Schte- damscheweg 134; br. damesport. met rozen krans, J. Sluyter, Gordelweg 123. br. actetasch met studieboek, N. N, Diemei, Lange Hilleweg 41; nikk. heerenpolshorloge, C. de Visser, Aleidis- straat 77a; verm. zilveren armband met roode steenen, M. P. Homps, 2e Lombardstraat 59 verm. gouden schakelarmbandje, M. Keijzer, Hoevestraat 20b; bankbiljet, P. Vos, Boezem dwarsstraat 12abankbiljet, W. Exalto, bureau gemeente-ontvanger, raadhuis; kinderparapiuifi, P. Oele, Boezemkade 33a; 3 sleutels aan ring. A. Tieleman, 2e Camissestraat 15b; 4 sleutels aan ring, J. vn 't Hoog, Zwaderstraat 33a. 9 sleutels aan ring, J. Brummelink, Van Runstraat 51 bril met hoornen montuur, N. J. Tuk Herlaer straat 34a; bril met hoornen en nikk. montuur, portier Witte Huis, wynhaven; witte sportshirt, P. M. A. Sonsbergen, Versydenstraat 8a; blauw badpak met handdoek, M. Petersen, Korfmalcers straat 86; autowieldnp, Fa. van Schyndel, Ny verheidsstraat 73; reservewiel met band. M. Pot, Rotterdamschedyk 243, Schiedam; kartonnen doos met margarine, J. G. Mulder, Voorde 58 lederen hondenhalsband, H. Kroon, Vrijenban schestraat 18b; jonge kip. Diergaarde. Kruis straatspeelgoedscheepje, G. Baerwaldt. Lee.de 177lederen muilband, O. v. d. Linden, Sophia straat 130b. Verzoeke beleefd bij het afhalen van voorwer pen by vinders, hiervan aan de politie (bij voor keur hoofdbureau, ttfd. gevonden voorwerpen) kennis te geven). Op Woensdag 13 Juli a.s., des avonds van 8 tot 10 uur, zal Jansse's Mannenkoor „Ex celsior" (personeelleden van de bakkerijen J. Jansse Wz.) met medewerking van Rotte' Gemengd koor, de hierna volgende liederen ten gehoore brengen in de Muziektent aan het Heemraadsplein. Beide koren staan on der leiding van den heer A. M. Zuydendorp Het programma luidt: 1. Zondagmorgen. Ed. Flipse 2. De Hebe uit onze Taveerne. W. F. Kool3 3. Nacht. Anton M. Zuydendorp 3. Aankomst der gasten, koor uit de opera Tannhauser. Wagner 5. Liedje. J. v. Leeuwen 6. Landerkennung. Grieg 7. Koor der Landslieden uit de opera Cavalleria Rusticana. Petro Mascagnie 8. De Kuiper. W. F. Kools, 9. Der Spielmann. Emil Creamer 10. L'Angles de la Mer. Goeblier, 11. Potpourri Populair. A. M. Zuydendorp 12. Der Frohsinn. Gumbert De nos. 1, 2, 5, 6, 8, 9 en 12 Jansse': Mannenkoor „Excelsior"; 3, 4, 7, 10 en 11 Rotte's Gem. Koor, aan den vleugel me Riek van Ooyen. Aan de eigenaren van booten en kano's zal gevraagd worden met lampions hun vaar tuigen te versieren en ligplaats te komen ne men nabij de Bernhardkade. De eigenarert van de achtertuinen van partden aan den Straatweg zullen verzocht worden bengaal- sche potten op den oever te plaatsen, waar door een fantastisch kleerengeheel zal wor den geschapen. Voor de duizenden bezoekers die worden verwacht uit Hillegersberg, Rotterdam en omgeving zal er voldoende gelegenheid zijn om aan de zijde der Bernhardkade, Linker Rottekade en de Strekkade dit schouwspel te zien. De scholen en jeugdorganisaties zijn reeds begonnen met brandmateriaal voor'de vreug devuren te verzamelen. Ter uitvoering van de overeenkomst, aan gegaan met het Hoogheemraadschap Sehie- land, krachtens de besluiten genomen in de raadsvergaderingen van 25 Juni en 13 November 1936, werd door he! college het maken van den onderbouw van een ophaal brug over de Rotte te Terbregge openbaar aanbesteed. De laagste som, waarvoor werd ingeschre ven bedroeg 39.940. Voor de bijkomende werken, als demontee- ren en monteeren van den bovenbrug, het in orde brengen van het machinegedeelte, het maken van de brugdekken op de toeleidings- bruggen, bestratingswerken, opruimen van de oude brug enz., zijn de kosten door den technischen dienst geraamd op 15.160, zoo dat de totale kosten moeten worden begroot op 55.100, te vermeerderen met 10-pet. omslag of 5510, zoodat daarvoor een cre- diet van 60.610 in totaal noodig zou zijn. Nu is evenwel slechts een crediet van van 31.200 door den raad beschikbaar ge steld, zijnde de aanvankelijk geraamde kos ten van den brugbouw met bijbehooren aan de Rotte. Er is dus een aanvullend crediet noodig van 29.410. Van Schieland staat daartegenover een bijdrage in den brug bouw van 5000 en een bijdrage in de kos ten van opruiming van de oude brug van 200. De besprekingen met de commissies van bijstand hebben het College tot de slotsom gebracht, dat nu de omstandigheden er een maal toe hebben geleid, niets anders meer overblijft dan om de tegenover den Ter- bregscheweg ontworpen brug te bouwen, er, door weglating van alle luxe in den bouw te streven naar een zoo groot mogelijke ver sobering. Het is mogelijk gebleken om op deze wijze een besparing te vinden van 3430. In dit verband kan dus met een aanvullend crediet van 25.637 worden volstaan. B. en W. stellen den raad voor te beslui ten tot verleening van dit crediet en het ge heel, zoover nog niet ten laste van een vori- gen dienst uitgegeven, in den dienst 1938 te ramen. Op 1 Juni telde de gemeente Hillegers berg 22.344 ingezetenen, waarvan 10.668 mannen en 11.676 vrouwen. Gedurende de maand Juni vermeerderde het aantal inge- komenen met 213; het aantal geboorten be droeg 34. Wegens vertrek naar elders werden 244 personen afgeschreven; er werden 9 sterfge vallen genoteerd. De bevolking is dus in Juni met 6 personen teruggeloopen en telde op 1 Juli 22.338 hoof den. In het bureau van politie, Straatweg 138, is in de afgeloopen week een portefeuille ge deponeerd. Bij vinders zijn te bekomen; huissleutel, v. Jeveren, tramremise Kootsche Kade; huis sleutel, A. Visser, Kleiweg 12a; kpsteloos rijwielbelastingmerk, Kamerling, Pr. Bern hardkade 27a; paar gele dameshandschoenen, A. Fuchs, Hilleniussingel 9; oorbel, van Oost, Pr. Mauritsstr. 7a; schooltasch met inhoud, J. Berends, J. W. Frisostr. 44a; rijwielbelas tingmerk, Hoogeweij, N. Kerkstr. 9a; acte tasch met inhoud, Molenbeek, W. v. Hille- gaersbergstr. 64b. Opgevangen: een postduif merk 9543-W.B., no. 71938, bij J. van Helden, Margrietstr. 5a; een foxterrier, v. d. Horststr. 10b, Rotterdam; zwart bokje, A. de Zwart, Robert Owenstr. 5; witte bok, v. d. Berg, v. d. Veldelaan 29. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Janny Jozina d. v. J. P. Mast en J. P. Kastelein Margje d. v. C. van Dorp en H. C. v. d. Welle. ONDERTROUWD: A. W. G. Visser 27 j. en L. H. Benjamin 21 j. G. Blom 21 j. en P. Jong 20 j. F. C. J. Böhm 24 j. en E. A. W. P. Vermeijs 28 j. GETROUWD: J. Bruinse 27 j. en G. Plooy 11 j. B. J. R. Rooy 25 j. en G. Sterk 23 J. .■■O".-:; De Poolschè consul te Amsterdam Witold Kolankowski tweede van rechts) bracht gisteren een bezoek aan het nieuwe Poolsche kolenschip ,„Robur 2". INSTALLATIE NIEUWE K. J. C.-LEDEN. Zondag is de afdeeling der K. J. C. alhier een tiental nieuwe leden rijker geworden. De dag werd begonnen met een algem. H. Com munie der leden, waarna een gezamenlijk ontbijt volgde in het R. K. Parochieel Ver- eenigingsgebouw. Des middags om 4 uur had er op het schoolplein een gezellige bij eenkomst plaats, waarbij ook de ouders der jongelui uitgenoodigd waren. Eenige spe len waren georganiseerd en na afloop wer den prijzen uitgereikt. Des avonds onder het Lof heeft kap. Ma- thijsen een toespraak gehouden, waarin hij wees op het groote nut der K. J. C. en de jongens opwekte om door een voorbeeldig gedrag de hoogste der vier rangen in de K. J. C. te behalen. Hierna legden de nieuwe leden de belofte af en speldde kap. Mathij- sen hun het K. J. C.-embleen op. Vanmiddag ruim drie uur vervoegde zich aan het postkantoor te Bennekom, een on bekende man, die een biljet van duizend gulden wilde wisselen. Terwijl de directeur, de heer S. hem het geld wilde uitbetalen, greep de man plotseling het biljet en het geld, haalde een revolver te voorschijn en loste een schot op den directeur, dat echter miste. Hij ging er met het geld vandoor. Hij liep het postkantoor uit en ging naar een garagehouder, schuin tegenover het kan toor, waar een auto klaar stond met een chauffeur erin. Hij nam plaats naast den chauffeur en bedreigde dezen. De chauf feur sprong uit den wagen, waarop de on bekende snel wegreed. In het dorp stond een dame, die, toen zij niet spoedig uitweek, een schot op haar gelost zag. Dit schot mis te eveneens. De man is in de richting Renkum ver dwenen. Het gebeurde verwekte groote con sternatie. ORANJEVEREENIGING. Wederom zal het programma voor de a.s. feesten, uitgeschreven door de Oranjeveree- niging, o.a. vermelden de traditioneele kin derfeesten. Teneinde deze feesten zoo goea mogelijk te doen slagen, zal in de tweede helft van Juli en de 1ste week van Augus tus langs de huizen worden gecollecteerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Op de politiepost alhier werden als ge vonden aangebracht: 3 fietsplaatjes, 2 hor loges, 1 parapluie, 2 brillen, 1 vulpen, 1 dames hnadschoen, 1 beursje, 2 portemon naies en 1 loterijbriefje. „Ga even een stap achteruit, Jaap, dan kan ik zien of het kapje aardig staat 1" L. W. alhier Een officieele R. K. Ge mengde fietscluub is ons niet bekend. We vermoeden, dat een eventueele oprichting daarvan op ernstige bezwaren zou stuiten. Wel organiseert de Reisvereeniging voor Katholieken fietstochten (Informatie bij den heer Chapel, Lusthofstraat 145a) en de Dansvereeniging voor Katholieken „Inter Nos", gevestigd in Meunier Frères in de Middellandstraat. Verlichting Voorpias. Door de Centrale Oranje Vereeniging is een plan ontworpen voor een nieuw soort verlichting van den Voorpias op den Hille- gersbergschen feestdag. Door samenwerking van verschillende jeugdorganisaties wordt het mogelijk zóó groote vreugdevuren te stoken, dat de Voorpias geheel verlicht zal zijn. Op de Piasoevers zullen potten met kleurliehten worden geplaatst, om rondom de vuren een cirkel van fantastische verlichting te scheppen. JEUGDAGENDA. Ontspanning K. J. C. en Gezellen als ge woon, uitgezonderd Woensdag. Graal: Maandag half acht groepavond Graankorrels. Dinsdagavond half acht zonnestralen. Donderdagavond 6 uur Krekels. Woensdagavond zal er in de Gezellenzaal een bijeenkomst plaats hebben van alle Jeugdvereenigingen, ter nadere kennisma king met Pastoor Velthuyse. Bij deze gelegenheid zal worden °P6e" voerd door de zangclub „De Bloemencanta- te" en door de tooneelclub het tooneeistuk „De Lafaard". DAT LIEP NOG GOED AF. Een zoontje van den heer v. G. aan de Dorpsstraat, reed gisteravond in volle vaart van een der „stoepen" van den dijk. Hij werd van zijn fiets geslingerd en werd met ernstige hoofdwonden opgenomen. Na door een arts verbonden te zijn kon hij huis waarts keeren. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 39 Juli. GEBOREN: Frank, zoon van F. Kreuk en S. C. Rook Cornelia J., dochter van A. M. van Hoorssen en T. van der Ven. ONDERTROUWD: Johan F. K. Jungheim, 34 j. en Maria W. Ouwens, 25 Joris van Gelder 53 j. en Cornelia H. Boonstoppel 49 j. Johannes L. A. Houtman 37 j., te Rotterdam en Adriana van der Voorden, 21 jaren. BEGRAFENISRECHTEN. Naar wij vernemen is het raadsbesluit van 6 Juli 1938 tot vaststelling van de ver ordening regelende de heffing en invordering van begrafenisrechten thans goedgekeurd door de Kroon. O.m. is dus thans de moge lijkheid geopend, om door betaling van een bedrag in eens het recht voor het van ge meentewege schoonhouden van op graven geplaatste voorwerpen af te koopen. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag j.l. 1911 (vorig jaar 1787) Deze cijfers waren in dezelfde week van 1936: 2156 en in 1935: 2393. Wethouder J. Buis is deze week verhin derd spreekur te houden. PROCESSIE NAAK DEN BRIEL. De Vlaardingsche Processie naar Brielle gaat dit jaar op Woensdag 10 Augustus a.s. BURGERLIJKE stand. GEBOREN: Le>endert G., 2. van J- v. d. Berg en M. M- P°ot> Maassl. dijk 62. Jo- chem, z. van C: Baden en A. van Schaijk, v. Schravendijkplm1! Philippus, z. van J. Verboom en S. Bijl, Markgraaflaan 237 Helena A- d. van H. Schippers en J. Nouwen Rotterdam- OVERLEDEN: Arie van Krahngen 76 j., wed. van J. Vermaas, Sweelinckstraat 38. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Paulina Maria d. v. P. W. J. Veldt en M. M. Uitendaal Gerard Chretien z. v. H. A. Frartken en N. van der Leclc. ONDERTROUWD: J. Boer 27 j. en M. P. Tul- lingh 23 j. A. Chrlstiaanse 22 J. en W. van Dam 25 j. H. L. Overbeek 28 j. en G. E. Leesink 24 j. Op het terrein van het voormalig Pais is voor Volksvlijt te Adam hebben de aubadezangers gisteren in den stroomenden regen, gerepeteerd voor de groote zanghulde welke H. M. de Koningin zal worden gebracht. Rondom arbeidsplicht. De „Volkskrant" schrijft Voor zoover reeds is gebleken zijn er onder ons katholieken voor- en tegenstan ders van verplichte arbeidsdienst. Dr. Moller toonde zich daarvan in de Kamer geen voorstander, en andere stem men hebben zich aan de zijne gepaard in ons blad deed het reeds het Kamerlid Kuiper, op het congres het Kamerlid An> driessen. Ook de katholieke pers is verdeeld. Er zijn er die zeggen de arbeidsdienst zal zonder verplichting (dwang) het be oogde effect niet bereiken. Anderen houden zich overtuigd, dat dóór overreding en aandrang heel wat kan. wSffn den verkregen, waarnaast zij er op wijzen dat dwang allerminst een geëigend middel is om arbeidsvreugde en arbeidslust aan te kweken. Tegenstrevende elementen in een werk kamp opnemen zou tot bevordering van de zo noodzakelijke goede geest allermirtst bijdragen. Waarbij dan nog de vraag komt of de overheid thans al het recht heeft, arbeids dienstplicht op te leggen. Nu reeds de katholieken niet eenstem-1 mig zijn, is het mede zaak zich te oriënte ren omtrent de houding welke andere par- tijen en de regering tegenover de arbeidsdienstplicht (een wettelijke ver plichting met sancties) zullen aannemen. Minister Colijn zag in zijn rede bij de interpellatie-Van Gelderen bij dat probleem zoveel vragen aan de orde komen dat hij het ontijdig achtte zich daarover uit te spreken. Wel had hij er geen bezwaar tegen te zeggen dat hét nodig zal zijn „in bepaalde gevallen zekere drang uit te oefenen, ten einde een behoorlijke deelneming aan deze kampen te verzekeren" Niemand zal hierin ingenomenheid met arbeidsdienstplicht willen of durven lezen. De Standaard, over het congres schrijvend, maakt met blijkbare ingeno menheid gewag van „het zaakrijke be toog" van den heer Andriessen tegen prof. De Quay's voorslag om de jeugdige werk lozen van 18 tot 24 jaar te dwingen tot de werkkampen toe te treden. Verder spreekt het blad van bezwaren „als de regeling der sanctie, het ingrijpen in de rechten der ouders, het hooghouden der geestelijke vrijheid en machtsover schrijding der overheid, die zich bij een vervanging van' het vrijwilUgheldsbeginsel door een dwangsysteem voordoen. Hier in ieder geval zeer matige sympa thie met het denkbeeld. De S. D. A- F- van haar kant verzet zich vierkant tegen de arbeidsdienstplicht: op haar zal men in geen geval kunnen reke nen. Betwijfeld moet verder worden of de christelijk-historischen en liberalen voor een dwingende verplichting te vinden zul len zijn. Indien men 2°. een voorlopige balans opmaakt is het minstens twijfelachtig cf voor het denkbeeld van de arbeidsdienst plicht zonder stevige restricties en reserves een meerderheid zal zijn te behalen. Daargelaten nog of de regering bereid zal zijn met voorstellen in die geest te komen. Men spanne daarom zijn verwachtingen niet te hoog of, andersom, zij niet dadelijk beducht dat over een week of wat da dwangwet zal zijn tot stand gekomen. Allereerst moet voorafgaan een behoor- lijke'registratie van het aantal jeugdige werklozen, welke tijd kan worden ge bruikt om het kampwerk dringend aan te bevelen en de bezwaren daartegen, voor, zover men kan, te weerleggen. Er mag gerust op gemoed en verstand van ouders en jonge werklozen zelf wor den gewerkt, en een tactvolle propaganda zal er stellig toe bijdragen vooroordelen uit de weg te ruimen. Maar daarnaast tone men zich voor ern stige bedenkingen tegen het stelsel en voor bepaalde personen toegankelijk. En men trachte ook werk te vinden, dat voor bepaalde categoriën werkloze past niet allen zijn voor polderjongen in de wieg gelegd. Laat eerst het voorbereidende werk ge beuren; daarna kan men verder zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2