LETTEREN EN KUNST. De Hooge Veluwe. m. WOENSDAG 13 JULI 1938 PLAN „ZUID Definitieve vaststelling van het herziene uitbreidingsplan. MET EEN LUCIFER IN EEN KLEER KAST. „LES BEATITUDES" VAN CESAR FRANCK. S CHERPS CHUTTERS VEREÉNTGIN G ROTTERDAM. GEORGE STAM IN ROTTERDAM. BEZOEK FRANSCHE JOURNALISTEN. IN EEN SPIJKER BLIJVEN HANGEN. GEEN VERKIEZING VOOR „DUBBELEN RAAD". EINDEXAMENS H.B.S. JUBILEUM A. LANGEWEG. HET CIRCUS BENADEELD. ST. JOSEPHGEZELLENVEREENIGING VERDWENEN FIETSEN. BURGERLIJKE STAND. ■m VLAARDINGEN. ZAKKENROLLERS aanbesteding HOEK VAN HOLLAND. HOOGER ONDERWIJS. IJSELMONDE. OVERSCHIE. HET NIEUWE MUSEUM THANS GEOPEND. 9? Na de voorloopige vaststelling In de Raadszitting van 7 Januari j.l. is het herziene uitbreidingsplan Linker Maasoever naar het voorschrift van de Woningwet ter inzage ge legd. Zulks heeft aanleiding gegeven tot de indiening van een aantal bezwaarschriften, welke B. en W. in een nader stuk aan den Raad aan een bespreking onderwerpen. Trambaan der R. E. T. In een adres van de Winkeliersvereeniging Beijerlandschelaan-Groene Hilledijk, werden bezwaren geopperd tegen de aanwezigheid van een trambaan van de R. T. M., speciaal op het kruispunt Bree-Groene Hilledijk. Ge lijk bekend, worden deze bezwaren van de zijde der gemeente gedeeld. Het tegenwoor dig beloop der trambaan berust echter op een vergunning van Gedeputeerde Staten, zoodat, nog afgezien van het kostenbezwaar, voor het verkrijgen van een afdoende oplossing van dit vraagstuk in elk geval de medewer king van het Hooger Bestuur zal zijn ver- eischt. Voor wat het genoemde kruispunt betreft, wordt intusschen overwogen of de verkeersbezwaren zijn te ondervangen door het maken van een tunnel, waarbij het krui sen a niveau wordt vermeden. Eene wijziging, gelijk de N.V. tot Exploi tatie van Onroerende Goederen „Smeets- land" heeft gevraagd, in dien zin, dat ter plaatse te zijner tijd bebouwing mogelijk zou zijn, kan niet in overweging worden geno men. Wel kan haar onder de gegeven om standigheden de toezegging worden gedaan, dat, wanneer deze plantsoen-bestemming eer lang definitief wordt vastgesteld in een uit breidingsplan, aangevende de bestemming van den grond in onderdeelen, de Gemeente bereid is de bedoelde perceelen over te ne men. Betreffende het bezwaarschrift van J. Kra nenburg c.s., waarin gewezen wordt op het feit, dat op de eigendommen van de familie Kranenburg veel plantsoenaanleg is ontwor pen, terwijl geen rekening is gehouden met de eigendomsgrenzen, antwoorden B. en W., dat het hun het meest aangewezen voorkomt, dan wordt besloten tot onteigening van het geheele bezit der familie Kranenburg. Naar de meening van B. en W. is er inder daad aanleiding met de Bouwvereeniging „Patrimonium" in onderhandeling te treden omtrent een herziening der overeenkomst. Kerk der Paters Capucijnen. Met de Paters Capucijnen is destijds een overeenkomst voor straataanlëg gesloten, die de mogelijkheid bood het kerkgebouw aan den Dorpsweg zoo noodig uit te breiden en op den aangrenzenden grond een Parochie' huis te stichten. Laastbedoelde grond Is in het herziene plan bestemd voor plantsoen terwijl de geprojecteerde rooilijnen van den Dorpsweg uitbreiding van de kerk naar die zijde onmogelijk maken. Aan deze bezwaren is tegemoet te komen door te zijner tijd m ruil voor den grond ter plaatse een perceel elders beschikbaar te stellen voor den bouw van een Parochiehuis, terwijl zonder bezwaar de rooilijnen zoodanig kunnen worden ge wijzigd, dat de gewenschte uitbreiding der kerk gewaarborgd is. Mede is het mogelijk gebleken te voldoen aan het verzoek om het geprojecteerde straatje tusschen kerkgebouw en plantsoen achterwege te laten en dit strookje mede te bestemmen voor plantsoen. De betrekkelijke teekening is met het oog op een en ander in dien zin gewijzigd. Op een bezwaarschrift van M. Linthout, antwoorden B. en W„ dat bedoeld bezit zoo klein is, dat het nimmer afzonderlijk in ex ploitatie kan worden gebracht en combinatie met aangrenzende perceelen steeds noodza kelijk is. Invloed van plan op exploitatie uitkomsten. Aangezien in verschillende der bezwaar schriften ter sprake wordt gebracht de in vloed van het plan op de exploitatie-uitkom sten, moeten B. en W. nog eens met nadruk de aandacht vestigen op de „Algemeene Voor schriften", waaraan overeenkomsten met par ticulieren betreffende de exploitatie van hun bezit hebben te voldoen. Het daarin neerge legde systeem beoogt de exploitatie-uitkom sten voor de verschillende grondeigenaren zooveel mogelijk te nivelleeren en aan de be stemming volgens het uitbreidingsplan haar vrij willekeurige werking op die uitkomsten te ontnemen. Het systeem heeft inmiddels zijn houdbaarheid in practijk bewezen. Ook de belangen van de eigenaren van grond in het onderhavig plan zijn bij deze „Algemeene Voorschriften" derhalve gewaarborgd. Industrieterrein aan de Wol- phaertsbocht. Tenslotte treden B. en W. in een nadere beschouwing van de opmerkingen, die door het Raadslid, den heer J. ter Laan, zijn ge maakt ten aanzien van het geprojecteerde industrieterrein aan de Wolphaertsbocht en omtrent de soberheid van het plan in het z.g. Vaankwartier. In het rapport, waarbij het plan is Inge diend wordt de aandacht gevestigd op lichte industrieën, die geen haventerreinen behoe ven, doch wel een goed contact met de stad. In verband hiermede is in het plan een drie tal terreinen, w.o. dat aan de Wolphaerts bocht, voor deze industrieën gereserveerd, waartegen geen bezwaar bestaat, omdat deze lichte industrieën in den regel weinig hinder voor de omgeving veroorzaken. Daar het bovendien in de bedoeling ligt om bij de uit gifte van deze gemeentelijke terreinen de woonbelangen met de meeste zorg te ontzien, meenen wij ook bij nadere overweging geen wijziging van het plan op dit punt te moeten voorstellen. Het inmiddels bij de Regeering ingediende bouwplan voor de woningen in het Vaan kwartier is ruimer van opzet dan het uitbrei dingsplan aangeeft. Indien het bouwplan tot uitvoering wordt gebracht, zal het uitbrei dingsplan dienovereenkomsig kunnen wor den gewijzigd. Op Donderdag 17 Nov. e.k. hoopt de Chr. Oratorium Vereen. „Rotterdam Zuid" onder leiding van den heer P. v. d. Kerkhoff uit te voeren „Les Beatitudes" van César Franck. Solistische medewerking verleenen: To v. d. Sluys, Annie Hermes, mevr. Klok-Boerdam, Max Kloos, Theo BayleHenk Viskil, Arie Roodenburg. Begeleiding: Ned. Kamerorkest. Brand aan de Brielschelaan. Vanmiddag tegen 12 uur is brand uitge broken op de eerste étage van het pand Brielschelaan 74a, bewoond door de familie J. van Ouwerkerk. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat de bewoonster met een brandende lucifer in een kleerkast had gezocht. Zij is daarop boodschappen gaan doen en toen zij daarvan terugkeerde, vond zij de achterkamer in brand staan. Deze kamer is geheel uitgebrand, een tus- schenkamer gedeeltelijk. Ook de tweede étage liep brandschade op. Alles was ver zekerd. Het vuur is gebluscht door de slw. 42 en 59, beide met één straal en de gummislang. Mede aanwezig waren de slw. 58, 40, 51 en de motorreservewagen L Personeel van dezen wagen heeft, voorzien van rookmas- kers, in het pand een onderzoek ingesteld. Het blusschingswerk stond onder leiding van onderbrandmeester M. v. d. Ham, brand meester H, van Nieuwland en hoofdman ir. L. J. E. C. v. d. Tas. Op de banen van de Scherpschuttersver- eeniging Rotterdam is een wedstrijd voor de leden gehouden. Geschoten werd op 300 me ter met geweer en munitie naar keuze, 60 schoten, waarvan 20 in liggende, 20 in knie lende en 20 in staande houding. Aan dezen wedstrijd is verbonden een wisselprijs, een zilveren sigarenkistje, geschonden door dr. J. M. Kolff. De wedstrijd was ditmaal span nend daar dit kistje door den winnaar 3 keer moet worden gewonnen. Daar van twee heeren, n.l. J. H. Brussaard en T. C. Vuur- man, reeds 2 maal de naam daarop was ge graveerd, ging het nu erom wie de winnaar zou worden. Hoewel ook de andere schutters goed kamp gaven, was de uitslag als volgt: 1. J. H. Brussaard met 524 punten, winnaar van den wisselprijs; 2. T. C. Vuurman, 495 pnt. 3. E. A. van Welij 488 pnt., welke heeren de 3 medailles, geschonken door de vereeni- ging, hebben gewonnen. Nu de wisselprijs in definitief eigendom is. overgegaan, zal de onderlinge wedstrijd een volgend jaar toch op gelijke wijze worden gehouden; een nieuwe wisselprijs zal wor den beschikbaar gesteld. Op 200 meter had de halfjaarlijksche eind- wedstrijd plaats om den Crol- en Aaldersbe- ker, alsmede om het schild, geschonken door de Scherpschuttersvereeniging Rotterdam. Winnaar van den beker is dr. J. M. Kolff en winnaar van het schild J. van Hoey Smith. De 2 medailles, verbonden aan dezen wed strijd, werden gewonnen door dr. J. M. Kolff en Jac. Noomen. Vol bewondering voor Museum Boymans. Gistermiddag hebben een twaalftal Fran- sche journalisten, o.m. van de Beaux Arts, de Figaro en het Journal des Débats, een be zoek gebracht aan museum Boymans. Maandag waren zij te Amsterdam aangeko men, waar zij achtereenvolgens een bezoek brachten aan het Rijksmuseum, het Rem- brandthuis en de Fransche tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Gistermiddag zijn zij de gast geweest van den directeur van het museum Boymans, den heer D. Hannema, die het gezelschap te zijnen huize ontving, om de journalisten vervolgens te doen kennis maken met de tentoonstelling in het museum, waarbij natuurlijk 't gebouw zelf en de aanleg er omheen niet vergeten werden. Zoowel over de inrichting als over de kunstwerken toonden de gasten zich zeer enthousiast, hetgeen zij onomwonden lieten blijken. Vooral ging hun bewondering uit naar de Vermeer. Na het museumbezoek werd de maaltijd gebruikt in het restaurant van de Kon. Roei en Zeilvereeniging „De Maas", terwijl zij den nacht doorbrachten in het Parkhotel. Vanmorgen is het gezelschap naar de Resi dentie vertrokken, terwijl het vanmiddag een bezoek bracht aan het Rijksmuseum Kröller- Mtiller in het nationale park „De Hooge Veluwe". Vervolgens komt het gezelschap weer naar Rotterdam, waar het zal scheep gaan op de „Nieuw Amsterdam", om tot Cherbourg de reis mee te maken. De Sonate van Hindemith. De heer George Stam uit Leeuwarden kwam in de reeks avond-uitvoeringen het orgel in de Groote Kerk te Rotterdam be spelen. Het uitnoodigen van organisten om aldus plaatsvervangend op te treden, heeft veel gelijkenis met het gastdirigeeren, dat ook buiten den vacantietijd om, bij enkele onzer orkesten bekend is. Zoowel het een als het andere heeft meer na- dan voordeelen. Organist of dirigent komen voor een hun vreemd instrument, resp. orkest te staan. Ze kennen er de klank eigenschappen niet van, noch de zwakke plekken, noch de bijzondere mogelijkheden, die men eerst na langdurig concerteeren zelf gaat inzien. Een orgel besluit in z'n groote kast legio bijzonderheden, geheimen van acoustische werking, het heeft boven dien een zoo eigen speelaard, dat men na maandenlange ondervinding eerst tot een meesterschap over dit alles komen kan. Desniettemin wordt van den gast-organist (of -dirigent) gevraagd, dat hij liefst nog het werk zijner voorgangers zal overtreffen. Dat lukt wel eens bij „doorgewinterden" in het vak, en dan nog meestal niet zonder uiterlijke effectberekening. Dit laatste behoort niet tot de eigenschap pen van den heer George Stam. Reeds uit zijn programma-keuze bleek, dat hij in den orgelstijl zich tot strenge vormen beperkt. Hieronder kan uiteraard evenzeer het nieuwe als het oude behooren, reden waarom hij het concert inleidde met drie werken van Bach en via Franck evo lueerde naar contemporaine componisten als Hindemith, Andriessen en hijzelf. Het geheel maakte een uitstekenden indruk door wel gekozen registratie, correctheid van tech niek en goed stijlbegrip. Daar stond tegenover, dat de genoemde euvels, aan zulk remplaceeren verbonden, blijven gelden. In Bach's Toccata in C gr. t. bleek de heer Stam zóó voorzichtig te zijn met z'n pedaalsolo, dat deze beneden een middelmatig tempo bleef. Ook de sterkte verhouding tusschen manuaal en pedaal was na deze passage niet voldoende af gewogen. Tusschen de Fugue en de Variation van Franck's werk bleef het pedaal te lang domi- neeren en bij de korte melodievoering even later werd te vroeg het pedaal versterkt; even verder bij den laatsten inzet van het thema was de zwelkast niet vroegtijdig ge noeg gesloten. Dit alles, nogmaals, is bijna niet te voor komen in zulke omstandigheden. Dat de heer Stam de tweede orgelsonate van Hindemith op z'n programma had ge nomen, bleek geen overmoed te zijn, wijl hij het stuk gedegen bleek te hebben be studeerd. We hebben reeds hier ter plaatse, op deze pittige en frisch klinkende sonate gewezen en het was een groote voldoening ze thans voor de eerste maal op een Nederiandsch concert aan te treffen; te meer, zooals ge zegd, wijl de heer Stam het werk met eert zuiver stijlbegrip interpreteerde. M. M. De 16-jarige H. Boekie, wonende in de Oosterstraat, is in de ouderlijke woning met de rechterhand in een spijker blijven hangen, waardoor een groote scheurwonde ontstond. De jongen liep naar het Gebouw van den Geneeskundigen Dienst, aan het Achterkloos ter, vanwaar hij naar het Ziekenhuis aan den Cool singel is gebracht om verbonden te worden. In verband met de annexatie van een klein gedeelte van de gemeente Overschie door Rotterdam is de verkiezing noodig van een zoogenaamden „dubbelen raad". De verschil lende partijen hebben een overeenkomst ge sloten om deze verkiezing, zooals gewoonlijk bij enkele candidaatstelling te doen geschie den in dier voege, dat elke partij zooveel candidaten stelt als zij leden in den Gemeen teraad telt. ROTTERDAM, 12 Juli. (r.k. H.B-S. met 5-i. c. voor jongens Afd. B) Geëxamineerd 23 can didaten. Geslaagd de heeren H. L. de Beiier, nU tt ®eJJ?rs> H- G. van Bokhoven, A. J. Buis, GJV' H- J- Dams, C. C. van Dongen, N. Chr. J. Edelhauser, L. H. van Gaaien, G. J. Heinerman A G. Jansen, R. P. H. Miedema, H L M™ G- A' Pennings, M. W. J. van der Rest, Chr. J. Senteur, W. A. van Sprang, G. H. Uien- berg J. H. Verheijen, M- A. van Wallene, P A veld B' P' H' Wuisman> C' w- Zijder- ROTTERDAM, 12 Juli. (Gem. H. B. S. A, Hof stedestraat) Groep 9. Geslaagd de heeren L A. Sumer, A. W. Struijvenberg, J. C. Spigt, Jw Tyssens, L. de Winter, A. Zegers en H. J. de Zwart van Kooten. Totaal geëxamineerd 104 leerlingen geslaagd 96. Op 1 Juli 1.1. was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Langeweg, oudste algemeen pro curatiehouder bij de N. V. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank bij deze instelling in dienst trad. De jubilaris, die op dezen da tum in het buitenland verblijf hield, werd, in Nederland teruggekeerd, heden met zijn gezin in het privékantoor der directie in te genwoordigheid van den voorzitter van commissarissen en den raad van toezicht der bank ontvangen. Hij werd hier door den directeur in hartelijke bewoordingen toege sproken, waarbij deze wees op zijn be kwaamheid en rijke ervaring op het gebied van het bedrijf van de bank en hem dank zegde voor de toewijding gedurende deze ja ren aan de belangen der bank betoond. Te vens overhandigde de directeur zoowel na mens de bank als namens zich zelf nem ge schenken, terwijl aan mevr. Langeweg bloe men werden aangeboden. Vervolgens werd de jubilaris door zijn collega's gecomplimen teerd en hield een van hen een toespraak, die deze vergezeld deed gaan van een zilve ren sigarendoos als geschenk van het per soneel. Ook de voorzitter van den Raad van Toezicht sprak den jubilaris toe en dankte hem voor zijn toegewijde medewerking. Ten slotte dankte de jubilaris hartelijk voor de aan hem bewezen blijken van waardeering en vriendschap. Op verzoek van de politie alhier is ten huize van een Goudschen ingezetene aange houden een 29-jarige neger, employé van het Circus Bouglione, die verdacht wordt ten nadeele van dat circus een bedrag van dui zend francs te hebben ontvreemd. De neger is ter beschikking gesteld van de Rotterdam sche politie. Op Vrijdag a.s. te ongeveer 9 uur zal op de R.K. begraafplaats van Crooswijk de be grafenis plaats vinden van Johannes Petrus Zuidema, lid van de Gezellenvereeniging aan het Stationsplein, afd. gehuwden, die op 72-jarigen leeftijd in den Heer overleden is.berg. past zich bescheiden bii de omgeving Op één dag is maar liest een vijtal fiet sen ontvreemd, n.l. a^n den Goudsche Singel, de Raadhuisstraat, de St. Laurensstraat, de le Lombardstraat en de Hoogstraat, resp. ten nadeele van A. A. P. uit Schiebroek; H. de J. uit de Paulus Potterstraat; D. v. O. uit de Hoogvlietstraat; J. P. uit de Puttershoek- schestraat en J. S. uit de Generaal v. d. Heij- denstraat. Aangiften van 12 Juli 1938. BEVALLENT. Molendijk—Meinster z. M. r\ Wage—Boekatal z. M. J. v. Wijk—Brei- cr z. J. W. F. Zuidmulder—Reijnders d. Jonker—Eerltens z. C. M. Uppelschoten ugaarts d. j, e. KaaystekerHoutekamer z - G. H. Fleket—Prast z. G. W. Lucas— Hoogcnbergh d. L. J. Wolring—v. Andel d. S. C. Boender—v. Keulen d. T. J. Dienaar —Wassen d. H. de Ruiter—Meder d C Goedhart—Westerduin d. V. K. A Kruys-V Bakker z. C. C. M. v. Dijk—Hollander d. G. v. d. Berg—Verschoor z. a. Gravendeel— v. d. Linde d. E. D. Merks—Kreukniet z H. C. de Lijster—Schaap z. K. Remans—See- meijer d. A. J. Ruigrolcv Noordt d M A. v. d. Mussele—de Groot z. C. J. Lodewijkx Kerkhov end. j. v. Ginhoven—Zweerus d H. M. Hogeback—Breedveld z. S. c. Luycx v. d. Sluys z. G. J. RebersBrandenburg z. M. Schelling—Herweijer z. J. P. Ouden aarden—v. Berkel z. c. A. W. Trees—van Franeker d. OVERLEDEN: J* Baden z. 2 d. J. de Ron Van v. J. Spruyt 79 j. c den Hollander z. 7 j H. J. H ijzen wede. v. L. C. J. Delhoy 98 1 W. nr. d. Berg ongeh. man 18 j. T Verberk Van v. M. Bpshuizen 75 A. v_ Manen vrQuw V o' A «L ïïl® j' - M- den Toomw ede. T° Haan 73 j. J. M. Vleugels ongeh. vrouw 66 3- K. J. Oskam d. 9 m. L. G. M. v. Welzenes z. 15 d. J. P. Zuidema man v. A. A. M- Mineur 72 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. E. J. SteenhouwerHofland z. J. M. v. DeldenKurvers d. Rijksmuseum Kröller-Miillerde middensaal achter de binnenplaats met rechts en links de kabinetten. Mej. G. H., wonende aan de Vliesridder- straat, kwam in een modemagazijn in de binnenstad tot de conclusie, dat haar porte- monnaie met een inhoud van ongeveer der tig gulden verdwenen was. Op Vrijdag 29 Juli a.s., des nam. te half drie, zal door B. en W. worden aanbesteed het maken van een beton kaaimuur aan de Koningin Wilhelminafaaven Z.W.Z., lang 303 meter, met inbegrip van de daarvoor be- noodigde grond- en baggerwerken. GESLAAGD Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde mej. P. J. Jongbloed alhier, voor de aanteekening „dameskleermaken", op de acte N a met de paedagogische verklaring, bedoeld in art. 38 der Nijverheidsonderwijs wet. ROEIBOOT GEVONDEN Bij van Fessem, schip Cornelia, aan het Westerhoofd, is terug te bekomen een ijzeren veerboot, gevischt op de Maas. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Stad Vlaardingen met 11999 ton erts en Circé om 2800 ton kolen te laden. OPLICHTER AANGEHOUDEN Mej. de Z. had voor eenige weken haar naaimachine mede gegeven aan zekeren de Man, wonende te Rotterdam, voor reparatie aan de machine. Toen de machine maar steeds niet terug werd gebracht, schreef de juffrouw een briefkaart naar het opgegeven adres, doch deze kwam als onbestelbaar te rug. Hierna werd de politie in de zaak ge moeid, die spoedig had ontdekt, dat de ma chine te Vlaardingen was verkocht, terwijl bij het onderzoek, dat de Vlaardingsche politie te Rotterdam instelde, de dader kon worden aangehouden en in verzekerde be waring werd gesteld. Hij bleek te zijn P. C. J. E. te Rotterdam woonachtig. ROTTERDAM, 13 Juli. Geslaagd voor het candidaatsexamen Economische wetenschappen de heeren H. J. G. van WijkJ. Th. Leenenburg en G. c. F. Ockes. ORANJEVEREENIGING. De heer F. J. Mink, die zijn herbenoeming tot bestuurslid van de Oranjevereeniging al hier in beraad wilde houden, heeft de func tie niet kunnen aannemen. Als secretaresse is thans benoemd Mevr. Mink. De heer P. Boel heeft zijn functie om gezondheidsrede nen moeten neerleggen. OEFENINGEN e. h. b. O. Op Zondag 17 Juli a.s. zal door de Rotter damsche Reddingsbrigade een groote demon stratie worden gehouden op het strand al hier. Men zal dan op verschillende manie ren aantoonen, waarop een drenkeling kan worden gered. Tevens zullen demonstraties plaats hebben van het opwekken der levens geesten bij schijndoode drenkelingen, alsme de verweer en bevrijdingsgrepen te land en te water. Bij deze gelegenheid zal tevens het strand- wachthuis, welke geheel belangeloos door het Gemeentebestur van Rotterdam in bruik leen is afgestaan, in gebruik worden geno men. VERLOF BURGEMEESTER. Aan den Burgemeester is door den Commissa-, ris der Koningin een verlof verleend van 19 Juli tot en met 8 Augustus a.s. De loco-Bur gemeester zal spreekuur houden op de gewo ne tijden. VISCH WERKLOOZEN. Zooals wij reeds mededeelden zou getracht worden ook visch voor de werkloozen te krij gen. De gemeente is hierin geslaagd. A.s. Za terdag zal de eerste portie gebakken visch. op het steunkantoor worden uitgereikt ad 4V4 of 5 cent per stuk. HUIZE „VELDHEUVEL". Naar wij vernemen, zal de bekende villa Huize Veldheuvel" aan den Rotterdamschen Rijweg, gebouwd door den bekenden burge meester Bos, spoedig verdwijnen. Het huis met de bijbehoorende terreinen is als bouwgrond verkocht. Voorloopig zuj~ len er 16 heerenhuizen op verrijzen. Reeds volgende maand zal met de afbraak van het kapitale pand worden begonnen. Een ideale huisvesting voor de bekende verzameling Kröller-Müller. HET museum, dat een der attracties zal vormen van het Nationale Park „De Hooge Veluwe" is gereed gekomen en hedenmiddag had de plechtige opening plaats. De kunst verzameling van mevr. H. E. L. J. Kröller-Müller, in 1935 aan den Staat der Nederlanden geschonken, is thans geregeld voor het publiek te bezich tigen in een aantrekkelijk gebouw, dat aan alle eischen voldoet. Om de waarheid te zeggen hebben wij voor het plan in zijn geheel nooit bijzonder ge voeld. Een museum lijkt ons in oorsprong en doel een karakteristiek iets voor de ste den, een hedendaagsch kunst-museum zelfs voor de groote steden, waar deze kunst leeft en gekend wordt en haar eigen vertrouwde sfeer vindt. Een collectie moderne kunst laat zich al heel moeilijk rijmen met een natuur park: ons is althans het organisch verband niet geopenbaard. De combinatie houdt iets gezochts en grilligs, typisch voor de huidige cultuur met haar losse invallen van enke lingen en geringe gebondenheid van de ge meenschap. Maar wat wij dezer dagen op de Hooge Veluwe hebben mogen zien, was wel in staat een aldus „bevooroordeeld" bezoeker met den singulieren opzet tot op zekere hoogte te verzoenen. Men weet, dat de oorspronkelijke plannen voor een groot monumentaal museum, met den bouw waarvan reeds een begin was ge maakt, door de ongunst der tijden zijn ach terhaald. Door samenwerking van velen on der leiding der regeering de ietwat inge wikkelde bijzonderheden daarvan kunnen wij thans niet opnieuw uiteenzetten is het toch mogelijk geweest om het denkbeeld van de stichteres te verwezenlijken en op de Hooge Veluwe een museum te bouwen voor haar in een tijdperk van dertig jaar bijeen- gebracte kunstcollectie. Den architect prof. Henri van de Velde te Brussel, ontwerper ook van het groote museum, werd opdracht gegeven plannen te maken voor een kleiner en soberder gebouw, dat nu semi-permanent of overgangsmuseum heet en dat inmiddels werd voltooid. Het komt ons voor, dat hierin de collectie KröllerMüller een ideale huisvesting heeft gevonden. Het eenvoudige gebouw, gelegen bij de Pampelt, niet ver van den Franschen Rijksmuseum KröUer-Mülller: doorkijkje naar de vestibule toe. aan. De indeeling is voortreffelijk en de prettige interieurs blijken op voorbeeldige wijze voor het doel geschikt. We kunnen niet anders' dan groote bewondering hebben voor hetgeen hier tot stand is gebracht. Over de indeeling en hetgeen thans is geëxposeerd (want het museum is niet groot genoeg om de geheele collectie te kunnen bevatten) mogen de volgende bijzonderheden volstaan. Achter den gebogen glaswand van den voorgevel bevindt zich een ruime vestibule, met links de garderobe en rechts de dienst vertrekken. De vestibule is versierd met modern beeldhouwwerk van Raedecker en Mendes da Costra en de garderobe met schilderijen uit de kleurige en „vierkante" periode van Van der Leek. Vanuit de vestibule geven twee doorgan gen toegang tot de eigenlijke museumruim te, waarvan het eerste vertrek meer als ont- vang-gelegenheid is opgevat, met Chineesch porselein, antieke meubels en schilderijen van oude meesters versierd. De middenzaal en kabinetten van dit voorste gedeelte van het museum zijn gewijd aan de Hollandsche en Fransche kunst van de 19de eeuw, aan de meesters van de Haagsche school en aan Isaac Israëls, Breitner, Verster, e.a. Al deze ruimten heeft men „aangekleed" met oude meubels en kostbaarheden. Ze zijn met veel smaak gekozen en opgesteld en zoo is telkens een aantrekkelijk ensemble ont staan van uiteenloopende elementen. Toch heeft deze wijze van exposeeren ook haar nadeelen. Men wekt er de illusie mee van woonvertrekken, wat maar tot op zekere hoogte mnpcliik is. De l'cbte zijn onbekleed gebleven en ramen zijn er niet; het heele museum heeft uitsluitend boven licht (dat intusschen buitengewoon voldoet). Iets tweeslachtigs blijft er aldus in den to taal-indruk wel. Maar het exposeeren van kunstwerken is een zeer moeilijk probleem, dat slechts oplossingen met voor en tegen toelaat. De hier gekozene verdient tenslotte alle respect. Vanuit de middenzaal heeft men door een grooten glaswand uitzicht op een binnen plaats. Het schijnt, dat in hedendaagsche mo numentale bouwwerken vijvers niet meer mogen ontbreken, hoe weinig de kille poëzie van deze steenen bakken ook beant woordt aan de illusie, die men er zich van maakt. De kloosterhoven kenden ze niet: men vindt daar een put, een beeld, een klein plantsoen, alles wel 200 goed op zijn plaats als zulk een armzalig watertje. In het 8e~ val van het Veluwsch museum spiegelt er zich een beeld in van Mendes da Costa, een schepping, die wij niet vermochten te door gronden evenmin als den zin van het ietwat raadselachtige opschrift. Rondom de binnenplaats liggen vier z*a- len, verbonden door vier op de hoeken lig gende kleinere zalen. Dit alles is momen teel in beslag genomen door de werken van Vincent van Gogh- Men weet, dat de collec tie KröllerMüller daarvan bijzonder goed is voorzien. De heele ontwikkeling van den schilder van de vroegste kinderlijk-onbehol pen teekeningen uit (je Borinage af is te volgen. Het is blijkbaar de bedoeling ge weest, dat Van Gogh het middelpunt van het museum zou vormen. Achter dezen kring van zalen volgt an dermaal een middenzaal met aan weerszij den kabinetten. Hier vindt men weer ver dere ontwikkelingen van de negentiende- eeuwsche en latere kunst: de symbolisten met Toorop en Thorn Prikker, met Odilon Redon en Degouve de Nuncques, verder de divisionisten en luministen met Seurat, Sig- nac, Van Rijsselberghe en tenslotte de ab stracte extremiteiten van Mondriaan en Van der Leek, mitsgaders veelsoortige extrava ganties uit de inmiddels daarmee vastgeloo- pen école de Paris. We stellen ons hier den braven bezoeker van het nationale park al voor, die een „dagje uit" is! Zeer plotseling is dan de overgang naar een kleine collectie primitieven. De regen tenkamer is geheel als een gèbruiksvertrek met oude kostbaarheden versierd. Hier zijn ook de wanden bekleed en het is opmerkelijk hoe daarmee de sfeer verandert. Maar nog waren wij niet aan het einde. Het was volgens een min of meer doorzich- tigen toeleg, dat een zeer uitgebreide collectie gekleurde teekeningen met plattegrond was geëxposeerd van het ontworpen „groote mu seum"; Men heeft de hoop niet opgegeven het nog ooit te kunnen bouwen, waarna het overgangsmuseum een andere bestemming zou krijgen. De persconferentie was blijkbaar zelfs bedoeld als een middel, om de oor spronkelijke plannen nog eens onder de aan dacht van het Nederlandsche volk te bren gen en voor de uitvoering ervan propaganda te maken. We meenen echter, dat men zich daarmee maar niet moet haasten. Een kostbaar mo numentaal museum van aanzienlijke afmetin gen lijkt ons in zoo'n afgelegen oord geheel misplaatst. Er is geen enkel argument te vinden, dat daarvoor zou kunnen pleiten. Men zegt, dat de coHe<?tie-Kr8llev-M"i'ier toongesteld. Maar dat is heelemaal niet noo dig! Geen enkel museum kan zijn bezit per manent volledig tentoonstellen;' er is altijd een deel in depót of elders in bruikleen ge geven. De verzameling, voor zoover wij haar ken nen, leent zich ook niet voor expositie in één geheel. Zij mist daarvoor voldoende samen hang en geslotenheid van karakter. Men heeft wel gepoogd een „leidende gedachte" te formuleeren, maar zij is zoo vaag en rek baar, dat men met dit uitgangspunt wel zeer uiteenloopende zaken kon samenbrengen aan oude en moderne kunst en kunstnijverheid, paar is zeer veel schoons bij en er valt niet weinig uit te leeren, maar het is niet zoo dat het geheel min of meer onaanraakbaar zou zijn. Een ordenend beginsel voor het totaal is er niet gemakkelijk in terug te vinden. Wèl een beeld van een periode. En hier zijn we op het punt gekomen, van waaruit een collectie als deze gewaardeerd moet worden als een moedige en edel-moedige daad. Zij dankt haar ontstaan aan den smaak, de kennis en de voorliefde van een tweetal personen, de verzamelaarster en haar advi seur, den heer H. P. Bremmer. Zij hebben er al hun zorg en liefde aan geschonken. En hoezeer zij hebben gearbeid met een groot doel voor oogen: zij waren zooals wij allen kinderen van hun tijd. De collectie Kröller-Müller draagt er de sporen van. Niet alles daarin zal de be tee kenis behouden, die er eenmaal aan werd toegekend, zelfs niet, die er thans (nog) in wordt gezien. In zoo'n bewogen periode als die van de laatste dertig jaar ontstaat veel, dat niet duurzaam zal blijken. Dan houdt het nog wel een betrekkelijke waarde, maar het behoeft niet permanent te worden tentoon gesteld in een expresselij k daarvoor gescha pen spatieus gebouw! Heel dat plechtige tempelachtige gedoe om deze kunst heen is verwarrend en ongezond. Men stelle van deze collectie een deel tentoon en brenge daar van tijd tot tijd veranderingen in aan. Nü reeds is er een teveel. Zoo kunnen b.v. Vincent's Hollandsche teekeningen voor een deel gerust gemist worden. Een kleine keuze daaruit is voldoende om het publiek een in zicht te geven in de ontwikkeling van den schilder. Een overvloed, die toch het totaal beeld niet wezenlijk verduidelijkt, vermoeit slechts zonder den belangstellenden bezoeker wijzer te maken. We willen maar zeggen, dat men tevreden kan zijn met hetgeen werd bereikt: een fraai en practisoh museum, waarin een belangrijk deel der interessante collectie voortreffelijk tot zijn recht komt. Kleinere musea verdie nen verre de voorkeur boven grootere: het is de gewone ervaring van iederen tourist en liefhebber. De voorzitter van de stichting Nationaal Park De Hooge Veluwe, oud-minister mr. H. P. Marchant heeft aan de koffietafel in Oud Reemst nog eens speciaal erop gewe zen, dat het museum door werkloozen is ge bouwd. Het bleken bekwame vaklieden, die prachtig hebben gewerkt en met schitterend resultaat. Hier hebben Nederlandsche werk loozen zich doen kennen Vooals zij ons niet altijd worden afgeschilderd. Vermelden wij'nog, dat wij de voorlichting hebben genoten van Dr. Voüte als directeur van het Nationale Park en van den heer W. Auping als ■»*<n het museum, waar van r- 'f directrice is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2