g—m MAANDAG 1 AUG. a.s. Waarschuwing! Men zij dus gewaarschuwd burgerlijke stand. DONDERDAG 21 JULI 1938 GEMEENTERAAD. Vergadering van Donderdag. 1 Voorzitter: wethouder de Zeeuw. VERTREK VAN. MISSIONARISSEN. HET REGEERINGSJUBILEUM. PECH VAN EEN ZWIJNTJESJAGER. ACHTERAS GEBROKEN. WIELERBAAN „FEIJENOORD". BESTUUR MAATSCHAPPELIJK 5 hulpbetoon. Afscheidsplechtiglieid in de Capucijnenkerk te Charlois. JUBILEERETNTDE KRUISVAART ID# BLOEMHOF. CONCERT „ZOMERLUST" OPLEIDING SCHEEPSBOUW AAN DE ACADEMIE. GOEDKEURING ONDERHANDSCHE VERKOOP. DIEFSTALLEN. ERASMIAANSCH GYMNASIUM. VEREENIGING VOOR KATHOLIEK ONDERWIJS. ZUID-HOLL. SCHEEPVAART MIJ. Academie van Beeldende Kunsten. LITAUSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Exposities van de afdeelingen kunst en toegepaste kunst. aanvang der 36e Wettige Premietrekking der N.V. „H.A.C.O." De uitslagen der trekking zullen regel matig in DIT blad verschijnen. Wij maken het publiek er speciaal op attent, dat volgens Art. 19a het absoluut verboden is, op welke wijze ook, invloed toe te kennen aan, of gebruik te maken van de trekkingslijsten der Staatsloterij. HAVENKAART IVAN ROTTERDAM. VAKTEEKENSCHOOL ROEMER. YISSCHERSTRAAT. EINDEXAMEN B- B- S. U EXAMENS hoofdakte- Einde maximum snelheid R. K. MULO-EXAMEN, HILLEGERSBERG. Wm. H. MÜLLER AGENTUREN MIJ. DE HILLEGERSBERGSCHE POLITIE:» MANNEN KAMPEN OM DEN KORINK-BEKER. VOORBURG. BEDRIJFSREKENINGEN 1937. 1 Hedenmiddag kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Na voorlezing van bij den raad ingekomen stukken, wordt besloten de interpellatie- Menist over de gemeentelijke werkverschaf fing en over de vergoeding voor de slacht offers van de Valkensteeg in de vergadering van heden toe te staan. Benoemingen. Aan diverse lagere scholen worden be noemd tot hoofdonderwijzer J. Ie Noble, J. A. Verhoog en P. Sandee; tot onderwijzer: J. van der Graaf D. Tompot, A. Verheyke, J. van der Plas, J. A. G. Bonder, K. M. Raats, en G. J. Oudgenoeg; tot onderwijzeres: M. C. Vroege, A. Bleecke, J. A. de Rot, C. J. Cor bet, C. K. P. v. Offenbeek, J. M. van de Griek, G. W. E. Wisselaar, A. M. Lindemans- Korpershoek, A. J. van Leening, T. H. Bijl- Sliedrecht, V. H. Bogaerts, C. F. Stolk, K. van Boven, D. A. van Schooneveld. Tot onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs de dames H. Goedejohan en A. M. Stuy. Benoemd worden tot leden in het hoofd stembureau Kieskring I voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad de heeren L. de Groot en H. E. van den Brule. Zonder hoofdelijke stemming worden aan- genomen: Het voorstel tot tijdelijke voorziening in de vacature van controleerend geneeskundige bij den Geneeskundigen en Gezondheids dienst. De voorstellen tot overplaatsing van on derwijzend personeel aan lagere scholen. Het ontwerp-besluit tot het verleenen van eervol ontslag aan een hoofdonderwijzer bij het lager onderwijs. De ontwerpbesluiten tot verkoop van per- ceelen bouwgronda. aan den Ramlehweg aan Gebrs. B. W. en A. B. Schapers b. aan de Schilperoortstraat aan de N. V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Boergoen" c. aan den Statenweg aan de N. V. „Woningprodu cent" d. aan de Fransche Laan, aan A. A., J. A. en A. F. Klaasse e. aan de Baljuwstraat enz. aan de N. V. tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „West" f. aan de Fransche Laan, aan P. A. Berlijn en K. Sparnaay g. aan de Harddraverstraat, aan J. de Jonge c. s.h. aan de Harddraverstraat, aan F. J. A. M. van Beers i. aan de Gruttostraat, aan P. van Boven j. aan de Harddraverstraat, aan A. A. Kulberg k. aan de Harddraver straat aan A. de Rouw 1. aan de Meent, aan W. Buurman m. aan de Dordtsche Laan enz. aan P. Engelhardt en H. In 't Veld n. aan de Sonoystraat, aan D. J. Punt en W. J. van Leeuwen o. aan de Hogerbeetsstraat, aan J, Boer en B. Both p. aan de Lumeystraat, aan M. Smits en P. Verhoeff q. aan de De Graeff- straat, enz. aan de N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen, „Schie- wijk I" r. aan het Centrale Plein, aan P. van Boven s. aan den Ramlehweg, aan W. J. Lith. Het voorstel met ontwerp-besluit tot ver koop van strookjes grond aan den Schieweg en den Walerburgerweg. Het voorstel met ontwerp-besluit tot ver koop van een strookje grond aan den Boe- rensteiger. De voorstellen tot verkoop van perceelen bouwgrond a. aan den Ramlehweg, enz. aan de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerend Goed „Oud Mathenesse" b. aan de Meent N.-z., aan W. Buurman. Het voorstel tot aankoop van het pand Eben Haëzerstraat No. 10. Het voorstel tot aankoop van het woonhuis c. a. aan den Dorpsweg No. 10, enz. Het voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met de N.V. Scheepswerf H. de Hoog in zake ruiling van perceelen grond en water aan den Waaldijk, enz. (De vergadering duurt voorf» Versiering van oud-Delf shaven. Gisteravond is er op Delfshaven in het Zakkendragershuisje een vergadering gehou den van Delfshavensche ingezetenen teneinde te geraken tot samenstelling van een commis sie tot het versieren en verlichten van Ael- brechtskolk en omgeving ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. De werkcommissie is samengesteld uit de navolgende heeren T. B. Visser, voorzitter A. van der Heijden, Havenstraat 13, telefoon 37361, secretaris W. F. Buitendijk, Haven straat no. 103, penningmeesterverder als leden van 't comité G. v. Baarle Jr., A. Groe- neweg le en 2e comm., C. Maat, J. W. Soek, Abr. Roozeboom, A. van Eijnsbergen, J. H. van der Meer. Het comité roept natuurlijk allen op die aan dit plan willen medewerken om zich Maandag a.s. te vervoegen in het Zakken dragershuisje aan de Voorstraat no. 15, Rot- terdam-Delfshaven. Feestverlichting Maaskade W.Z. VOndergeteekenden hebben zich als bewo ners van de Maaskade Wz. tot een comité vereenigd, teneinde de versiering van de Maaskade Wz. ter hand te nemen en deze bij voorkeur des avonds waardig te doen aan sluiten aan de fraaie feestverlichting op de rivier de Maas. De bedoeling is. indien voldoende gelden bijeenkomen, over de geheele Maaskade Wz. een passende versiering aan te brengen, zoo mogelijk gepaard gaande met een electrische illuminatie. A. Roelofs, directeur N.V. Reederij Gebr. J. J. Roelofs H. van der Graaf, dir. N.V. v. d. Graaf Koelman's Bergings- en Trans portbedrijf C. F. Bernoski, Scheeps- en Ma chine-Expert J. Roelofs, dir. N.V. Sleep dienst „De Roode Ster" J. Brunt, arts J. L. van den Boom, dir. N.V. Gebrs. Van den Boom's Stoombootreederij F. Swarttouw Jr., dir. N.V. Frans Swarttouw's Havenbedrijf P. Hoogeweegen, firmant Hulstkamp Zoon MolijnW. van Driel, dir. N.V. W. van Driei's Transport Ond.B. Haacker, dir. Vola Transport-Mij. De gestolen fiets bracht hem in het ziekenhuis. Gisteren vervoegde zich aan het politie bureau Oostervantstraat G. P. v. G., uit de Ridderstraat, om aangifte te doen dat zijn rijwiel was gestolen. Toevallig bevond zich aan dat bureau een rijwiel, hetwelk in beslag was genomen in verband met een aanrijding op den hoek van de Hooidrift en de Mathenesserlaan, waarbij de 30-jarige A. D. A. K., tegen een vrachtauto was gereden en met een hersen schudding en een gebroken neusbeen in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden opgenomen. De benadeelde zag de in beslag genomen fiets enherkende haar als de zijne. Wat de politie nog zoo mal niet vond, om dat de gewonde K. een goede bekende van haar was. Zij neemt dus voorloopig aan de toestand van K. was nog niet zoodanig, dat hem een verhoor kon \yorden afgeno men dat K. het rijwiel ontvreemd heeft ten nadeele van v. G., doch door de gevol gen van de aanrijding eigenlijk reeds zijn trekken thuis gekregen heeft. Wat niet weg neemt, dat de rechter toch ook nog een woordje mee te spreken krijgt. De R. R. C. Feijenoord hield Woensdag avond clubwedstrijden op bovengenoemde wielerbaan, waarvoor goede belangstelling bestond. Het programma omvatte een klasse- mentsrit voor junioren, een afvalwedstrijd voor nieuwelingen, een Australische achter volging voor veteranen en een koppelwed strijd voor amateurs en onafhankelijken. De klassementsrit voor junioren ging over 30 ronden met drie klassementen en werd afgelegd in 20.58 minuten. De uitslag was: 1 H. Hordijk 10 p., 2 M. Verveer 7 p., 3 K de Vries 5 p., 4 K. v. d. Bussche 4 p., 5 P. Muilwijk 4 p., 6 Tolenaars 2 p. Voor den afvalwedstrijd waaraan 12 nieu welingen deelnamen had men 6.2 minuut noodig; 1ste werd Chr. Smits, 2 W. Bra- venboer, 3 P. Bernaards en 4 G. Vijfwinkel. In de Australische achtervolging over 4 K.M. bleek W. Goverde het sterkste te zijn. Hij maakte een tijd van 3 min. 41,2 s. Op G. Veltenaar had hij ongeveer 15 meter voorsprong, terwijl S. de Grijp en W. Bui tendijk werden ingeloopen. W. Goverde won hiermede een door het Dagblad van Rotter dam beschikbaar gestelde medailje. Aan den koppelwedstrijd namen 9 kop pels deel, die vanaf het begin een hoog tempo reden. In 47.5 minuten werd 32 K.M. afgelegd. De totaal uitslag was: 1 B. Koek koekB. Hordijk 15 p.; 2 P. v. GervenA. v. d. Veken 13 p.; 3 W. van RhijnR. Scholtens 5 p.; 4 G. PruijsenSlokkers 2 p.; 5 W. v. d. RheeJ. Heiden 2 p.; 6 J. WesterveldC. v. d. Wei 2 p.; 7 M. van MerrienboerC. Delno 1 p.; 8 L. Duchateau Chr. Smits (nieuweling en 9 (op 2 ron den) LokkerWordragen. Zondag 24 Juli a.s. wordt op dezelfde wielerbaan des middags 2,30 uur een twee- uurs koppelwedstrijd verreden, voorafgegaan door enkele voorwedstrijden, waaraan niet minder dan 13 koppels zullen deelnemen. Stagnatie in het tramverkeer. Vanmorgen is het verkeer in de Croos- wijkschestraat bijna een half uur gestag neerd geweest. Om vijf voor tien brak daar plotseling de achteras van een met bouw materialen beladen vrachtauto van de firma H. R. Lauwaars Zonen van het Pijnackerplein, bestuurd door den 35-jari- gen G. de H., uit de Rietvinkstraat. Dit ge beurde juist op de tramrails, zoodat de wagens van lijn 22, welke in de richting van het abattoir gingen, niet konden pas- seeren. Na een vertraging van 25 minuten is de vrachtauto met een takelwagen van de R.E.T. weggehaald. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Ter voorziening in de vacaturen, welke op den eersten Dinsdag in September a.s. zullen ontstaan ten gevolge van de perio dieke aftreding van de heeren mr. H. Ba- vinck, mr. R. H. M. Hoogeweegen en L. V. van Rossem worden door het bestuur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon aanbevolen de heeren H. A. Minderop, B. J. Richters en M. N. J. Wakkie. Gisteravond heeft in de kerk der Paters Capucijnen op Charlois het plechtig afscheid plaats gehad van twee aldaar in het recto raat vertoevende Paters Capucijnen, tot nog toe studeerend aan de Universiteit te Leiden, teneinde zich o.a. in de Chineesche taal te bekwamen, benevens van den oud-missiona ris P. Aurelius, superior regularis van Su matra. Voor de altijd opnieuw indrukwekkende plechtigheid, bestond groote belangstelling. De kloosterkerk was geheel bezet met ge- loovigen uit verscheidene parochies. Te half acht ving het Solemneel Lof aan, dat werd gecelebreerd door de drie vertrek kende missionarissen Pater Aurelius, geas sisteerd door de Paters Landelinus en Hono- ratus resp. als diaken en subdiaken die voor afgegaan door een 80-tal zangertjes onder leiding van Pater Bruno, een aantal misdie naars acolythen en Paters en broeders wa ren binnengeleid. Het zangkoor voerde meerstemmige ge zangen uit, terwijl de volkszang onder lei ding van Pater Cleophas perfecten indruk maakte. Na het Magnificat besteeg de oud-Rector van Charlois Pater Dr. Vitus, pas benoemd tot Rector van het Internationaal Capucij- nen-college te Rome, den kansel om de af- scheidspredicatie te houden. Pater Vitus schetste allereerst de sterken levenskrach ten en uitbreidingsdrang in de katholieke Kerk, onder stuwing van de kracht Gods. Opnieuw wordt de liefdedorst thans ge- lescht, aldus spr. door het vertrek van twee jonge en een geschoolden missionaris. Uit het diepst zijner ziel wenschte hij de missionarissen geluk met hun bevoorrech ting. Ook de familie, al moeten naar de na tuur offers worden gebracht. Ook de geloo- vigen, die van dit afscheid getuige mochten zijn en vurigheid in zich gewekt zullen voelen. Dan ontvouwde Pater Vitus in treffenden tekst de drievoudige roeping tot klooster staat, priesterschap en missionaris zijn: mis sionaris in Indië, in armoe, onbekendheid en ontberingen, maar met een geweldige drin gende liefde van Christus. De predikant besloot met ,de woorde van St. Franciscus tot zijn medebroeders-mis sionarissen. Vervolgens werd overgegaan tot het uit spreken der plechtige beloften der nieuwe geloofshelden, de Paters Landelinus en Hono- ratus en het omhangen van de missiekruisen. Vooraf sprak de Hoogeerw. Pater Provin ciaal Pater Dr. Anacletus een vaderlijk woord. Hij wekte vooral zijn medebroeders op te gaan in groot en onwrikbaar vertrou wen, als vrucht van Christus' gebed en re kenend op de Goddelijke Voorzienigheid, verzekerd van het gebed van hen, die achter blijven, veilig onder de hoede van de Konin gin der Apostelen. Na deze treffende momenten werd het Lof voortgezet. Na den Zegen met het Allerheiligste ver lieten de missionarissen, voorafgegaan dooi den stoet als bij den aanvang van het lof, het kerkgebouw onder een machtig „Wees, ge groet O Sterre", der stampvolle kerk. Zondag a.s. zal de Kruisvaart-afdeeling in de H. Teresia-parochie van Bloemhof haar eerste lustrum herdenken en zulks op alles zins feestelijke wijze. 's Morgens om 7 uur is er een H. Mis met algemeene H. Communie waarna feestelijk ontbijt. Om 12 uur, na de Hoogmis, welke door de jubileerende leden zal bijgewoond worden, wordt officieel een tentoonstelling geopend, welke iets bijzonders belooft te worden, omdat zij geheel op de beginselen van de Kruisvaart wordt opgebouwd. Ten toonstellingbezoekers en bezoeksters kunnen tevens genieten van het „buitenfeest". Op het plein achter de zusterscholen zullen de Kruisvaartleden demonstraties van diversen aard uitvoeren. Ook cohorten en afdeelingen St. Janskna pen van andere parochies, die van belang stelling zouden doen blijken, kunnen hier eigen demonstraties geven. Tentoonstelling en buitenfeest worden gehouden van 126.30 en van 810 uur. Toegang via Strevelsweg 155. Het programma van het avondconcert, te geven door de Kon. Erk. Accordeonvereen. Kunst en Vermaak (dir. de heer F. van Olffen) in de Theeschenkerij „Zomerlust" van den heer J. B. den Haan, Oude Plantage, op Zondag 24 Juli a.s., 's avonds van 810 uur luidt als volgt: 1. Wien bleibt Wien, marsch. W. Schrammel 2. Hochzeit der Winden, wals. J. F. Hall. 3. Home Town, Fox. M. Carr. 4. Heil Europa, marsch. F. von Blon. 5. Ik hou van Holland, tango. W. Schootemeijer. 6. You Can 't Stop me from Dreaming, foxtrot. 7. Vieux Camaraden, marsch. C. Teike. 8. Traum Ideale, wals. J. Fucik 9. You are my ducky Star Fox. W. Brouen 10. Heinzelmannchen Wachtparade, marsch. K. Noack. 11. Ich tanze mit Dir den Himmel hin ein Eng. wals. F. Schroder. 12. Violetta, tango. Close en Lukesch Het bestuur der Academie heeft aan den Raad een adres gezonden, waarin wordt aan gedrongen op afdoening van het schrijven, houdende verzoek, de oprichting van een op leiding Scheepsbouwkunde M. T. dagschool noodig te verklaren. Ingediend is een wetsontwerp, houdende goedkeuring van den onderhandschen ver koop van een oppervlakte land en water ter grootte van 19.05 are aan den rechteroever van de Nieuwe Maas onder Kralingen, aan de N.V. Rotterdamsche ijzer- en metaalgie terij, voorheen A. Rademakers, alhier. Uit een winkel van de Voka aan de Twee de Middellandstraat is een fototoestel ont vreemd. Fietsen verdwenen: in de Gouvernestraat, ten nadeele van J. B. A. aldaar; in de Vier- ambachtsstraat ten nadeele van A. v. W. uit de Hudsonstraat; op den Diergaardesingel, ten nadeele van J. D. J-, wonende Heem raadssingel; bij het Maasstation ten nadeele van C. v. U. in de Zomerhofstraat; van den Hofdijk ten nadeele van de firma V., geves tigd in de Jonker Fransstraat. Tegen 1 September a.s. heeft de heer Dr. W. van Oorde ontslag gevraagd als leeraar in de oude talen aan het Erasmiaansch Gym nasium. In de toelichting van het bestuur der Rotter damsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs op de voorstellentot renteverlaging der obli- gatiën van 4 tot 314 pet., welke wij in ons blad van Dinsdag publiceerden, is een sto rende zetfout geslopen. Er werd in deze toelichting n.l. uiteengezet, dat het bestuur oorspronkelijk van oordeel was, dat de rente zou moeten worden verlaagd tot 3 pet., waartegen echter de beheerders of trus tee's der leeningen zich verzet hebben, zoodat thans wordt voorgesteld de rente tot 3)4 pet. te converteeren, bij wijze van compromis tusschen het bestuur en de trustee's. In ons blad was per abuis gedrukt, dat de trustee's zich niet verzet zouden hebben tegen verlaging tot 3 pet. Dit woordje „niet" moet dus in onzen overdruk van de toelichting wegvallen. Met bijvoegsel no. 1101 tot de Staatscourant van 20 Juli 1938, no. 139, werd verzonden de ministerieele verklaring van geen bezwaar op de gewijzigde statuten der Zuid-Hollandsche Scheepvaart Mij. te Rotterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt een millioen gulden, verdeeld in 2000 aandeelen van 500 elk. Van dit kapitaal zijn geplaatst en volgestort 1000 aandeelen. „Thans zal de commissaris van politie, Jansen, den luisteraars vertellen, wat men te doen heeft, als dieven onze woningen binnendringen De president van Litauen, de heer Antanes Smetona, heeft den heer P. Penn, Consul- Generaal van Litauen alhier, benoemd tot commandeur in de orde van Gedeminas en den heer mr. J. S. Hoek, rechtskundig advi seur van het consulaat en secretaris van de Vereeniging NederlandBalticum, tot offi cier in deze orde. Bij ontstentenis van den gezant heeft de Consul-Generaal heden op het consulaat de versierselen van de orde van Gedeminas aan mr. Hoek overhandigd. De Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen maar de laat ste toevoeging behoeft ditmaal geen dienst te doen heeft een tweetal tentoonstellingen van leerlingenwerk georganiseerd. In het Academiegebouw aan den Coolsin gel het vroegere Erasmianum vindt men dat van de afdeeling toegepaste kunst en publiciteit, de z.g. afdeeling E bijeenge bracht. Wat hier (jirect opvalt is de zeer groote verscheidenheid in den aard van het werk. Men staat op 't eerste gezicht wel even vreemd te kijken, zich afvragend wat of dit alles te beteekenen heeft: een jaarbeurs- affiche en 'n papieren model voor 'n dames japon, een foto van de „Nieuw Amsterdam" en de studie van de kop van een oude vrouw, een tot een vlotte damesfiguur omgetooverde champagneflesch en een model van een expo sitie-inrichting, foto's van etlage-ontwerpen en fraaie, droomerige penteekening van ou Rotterdam. De verklaring van deze bonte verscheiden heid is échter toch wel eenvoudig. De afdee ling E der Academie leidt de leerlingen na melijk op tot werkers in die groote verschei denheid van ambachten en industrieën, waarin naast de zakelijkheid de schoonheid een voorname plaats verworven heeft. In een drie-jarige dagcursus of vijfjarigen avondcursus ontvangen de leerlingen hier opleiding voor bedrijfsreclame, publiciteit, ontwerpen voor inductie, voor kunstambacht, costuum-ontwerpen, etaleeren, binnenhuis kunst, boekbinden enz. En voor deze tegen woordig zoo veelzijdige beroepen ontvangen zij ook veelzijdig onderwijs, waarvan de ten toonstelling op de eerste plaats wel een in druk geeft. Want men ziet, gelijk wij reeds zeiden, proeven van natuurteekenen, geheu- genteekenen, lijnteekenen, schetsen en schil deren, fotografie en typografie en model ma ken. Ontmoet men in de lagere klassen nog veel schoolsch werk, gaandeweg komt er meer persoonlijkheid in tot uitdrukking. Men be hoeft ten slotte geen helderziende te zijn noch een profeet, om met min of meer waar schijnlijkheid te voorspellen, dat sommige leerlingen mits de fortuin hun niet te veel tegenzit zeker hun plaats in het leven zul len vinden. Onze tegenwoordige maatschappij vraagt in vele beroepen naar zulke aesthetisch-ge- schoolde krachten en zoo verricht de Acade mie met deze opleiding onder leiding van hoofdleeraar Jac Jongert uitnemend werk. Van geheel anderen aard is de tweede ten toonstelling van de Academie, nl. die van de afdeeling D, de kunstsectie onder leiding van hoofdleeraar Herman Mees. Deze tentoonstelling wordt nog voor het laatst gehouden in het pand Westerlaan t, het vroegere woonhuis van den directeur der Unilever van den Bergh, later kantoor dezei onderneming en sedert eenige jaren toen de oude Académie aan den Coolsingel verdween de zetel van de Kunstafdeeling der Academie. Wat de omgeving betreft, zaten de leerlingen er prachtig, maar voor onderwijs is het huis niet gebouwd. Zelfs in den zomer moest er in verschillende lokalen met kunstlicht gewerkt worden. Binnenkort gaat de kunstafdeeling weer verhuizen en wel naar het verlaten H. B. S.- gebouw aan het Alkemadeplein, waar men het moment zal kunnen verbeiden, waarop de bouw van de nieuwe Academie aan de Rochussenstraat voltooid zal wezen. Na lan gen strijd is in het plan hiervan ook voor de kunstafdeeling een plaats ingeruimd. Aan vankelijk vond men het in den Haag heele- maal niet noodig! Alsof er in Rotterdam niet aan kunst mag worden gedaan, De heeren, die deze opvatting waren toege daan, zouden eigenlijk dezer dagen een re tourtje naar Rotterdam moeten nemen om een bezoek te brengen aan de thans, daar in de Parklaan gearrangeerde tentoonstelling. Hetzelfde, wat wij hierboven schreven over het werk van de leerlingen der eerste klasse geldt ook bij deze afdeeling. De persoonlijk heid van den leeraar spreekt eigenlijk meer dan die van den leerling. Vandaar dat zoo n serie teekeningen op het eerste gezicht den indruk maakt van een en dezelfde Persoo5\ zijn. Bij nadere bestudeering blijkt een er toch het individueele van den leerling al hier en daar door te breken. In yond pittoresk' geval, dat het oude Hi agonda- kerkje van Hillegersberg is> wordt inspiratie al spoedig geboren. Een paar niet onaardige litho's zijn hun plaats in de expositie waard. Tweede en derde jaars daarna gaan ze eventueel naar het atelier van Mees heb ben zich ditmaal bij voorkeur geworpen op de Maastunnelwerken bij de Parkkade. Meni geen vond hier een dankbaar onderwerp voor vlot illustratiewerk, dat echter door gaans langs het eigenlijk karakter van het onderwerp is heengegleden. Een of ander teekenachtig detail is opgemerkt, doch het wezen van het werk is o.i. nergens gevat, op een enkele uitzondering na, waartoe ook te rekenen valt een olieverf-inspiratie van het werk aan de Parkkade. Met welk een animo er gewerkt wordt, daarvan getuigt hier ook een aparte expo sitie van portretwerk, door een 12-tal leerlin gen van de avondklasse vervaardigd in vrijen tijd. Ten huize van een der leerlingen zijn zij bijeengekomen om een aantal koppen te portretteeren. Hoewel de jongelui nog aan het gips vastzitten, zooals dan de vakterm luidt, hebben Verscheidene hierbij getoond toch ook reeds het levend model vrij goed te beheerschen. De leeraren Bouts, Bijl, van Dorst en Glansdorp, namen die een klank nebben, kunnen met voldoening op deze expositie te rugzien. Noode missen wij eigenlijk de plas tiek. 2021-5 100 Aangiften van 20 Juli. BEVALLEN: J. a. d. OudenVerhagen d. A. W. F. Verlaanv. Santé z. K. Hagestein Romers d. H. WiegersSchultema z. A. v. 't HofBurry z. m. E. WalbeekRemeeus z. J. D. VielvoüeIzelaar d. J. v. Werkhoven v. Tol z. J. tSeerVerschoor d. C. M. Marynissen—v. d. Vyver d. L. E. Flach—Dijk graaf z. ti, J. Soldaat—Vat z. H. Janson— Koopman 2 z. J. Maas—Hennekam d. J. v. Tllborgh—Wilstra z. S. v. Haaften—Charité z. A. A. M. EikenboomVerwey d. J- C. Beu- lcemade Roon z. A. P. Lobbesde Meyer z. E. M. BulleEbbing z- A. Ouwerkerkvan wyk d. p. Tonnon—Muller d. j. m. A. Ull richStoorvogel z. M. E. v. d. BergheKok d. E. Kriekv. Gogh d. J. M. Schoutenv. Lint Z. G. Jongmans—Kouvelt z. m. J. HaringNyssen z. F. WeedaLookhorst z. C. Fruyt V. Hertog—v. Rhee d. C. Melleste— Zeedyk z. a. Roggeveen—de Lange levenl. z. GEHUWD: A, van Aardenne Jm. 26 en B. Kroon jd. 23 G. W. Barna wedr. 41 en A Arnoldt jd. 30 S. Boerendonk lm. 22 en B. C. Visser jd. 23 N. T. M. Bos Jm. 35 en J. Sparnaay Jd. 32 J. J. A. Dikmans Jm. 27 en a. t. m. van Houten Jd. 25 A. B. van Doorne jm. 28 en S. T. M. Schmitz Jd. 25 R. de Groot Jm. 25 en A. M. Corsten jd. 25 J. L. van Herk Jm. 26 en a. den Hoek jd. 25 J. L. A. Houtman ges. 37 en a. v. d. Voorden jd. 21 H. B. Kok jm. 25 en C. C. Schrameyer jd. 22 A. Korteweg jm. 23 en W. A. van Drunen jd. 23 C. Uagendyk jm. 30 en H. Bogaers ges. 32 J. G. Maass jm. 25 en H. Rijnberg jd. 22 C. Pietjouw jm. 23 en J. N. Geleynse jd. 27 J. Reu(jl Jm. 24 en M. J. Schreuders jd. 26 L. de Ronde jm. 21 en A. Maan jd. 21 B. H. de Ryke jm. 23 en J. A. Diender jd. 19 P. C. Schortemeyer Jrn. 21 en G. van Holland jd. 19 J. P. T. van der Stap jm. 25 en J. J. E. Liesker jd. 26. P. M. Styger jm. 24 en A. P. Braat jd. 27 J. Tejjn jm. 34 en J. van Eeenennaam jd. 33 J. P. Truyers jm. 21 en J. A. Heijkoop jd. 18 T. H. J. Weerdesteün jm. 27 en M. A. de Haan jd. 27 J. van de Werken jm. 23 en W. B. Oouwens jd. 22 H. W. Wolvekamp jm. 3» en M. Loiis wed. 45 A. van Amende jm. 28 en A. P. B. Budde Jd. 30 B. Groen Jm. 22 en L. M. C. A. Helleman jd. 20 i J. J. L. Hamer jm. 22 en H. P. c. Bil jd. 23 W. H. C. Hoffers jm. 28 en C. Speyer jd. 27 J. de Hoog jm. 25 en L. Groeneveld jd. 29 N. K„ Kalle Jm. 26 en G. van Doodewaard jd. 28 A« W. N. Rehorst jm. 26 en M. Pieterse jd. 23 J. Stolk jm. 23 en H. Helsloot jd. 20 w. M. Vaan drager jm. 35 en J. Knetemann Jd. 25 P. F. Verhoef jm. 22 en J. F. Kiele jd. 25 A. Beckers jm. 29 en S. Tokkie jd. 27 P. van den Berg jm. 19 en I, J. Bakker jd. 17 W. van den Berg jm. 26 en A. M. van den Hoek jd. 18 L. J» Boogers Jm. 30 en J. C. de Galan jd. 33 H- Borremans jm. 22 en M. Balkhoven jd. 22 J. de Bruin jm. 25 en L. W. A. Hartgring ges. 27 J. P. H. Cloosterman jm. 25 en P. J. Don jd« 25 J. Dudart jm. 24 en C. Steeger jd. 24 Wj van Duijn jm. 27 en H. Hoppe jd. 22 W. van I de Geyn jm. 20 en F. Luinge jd. 20 A. Groen, jm. 28 en M. Munster Jd. 21 C. N. de Groot jm. 25 en J. A. Bijl jd. 21 H. de Leeuw wedr. 50 en J. W. Heyster wed. 50 C. J. Luljendljk jm. 21 en M. Markus jd. 20 W. J. van Meerendonk jm. 27 en G. van der Wolf jd. 22 M. J. van Oers jm. 27 en D. C. van Maaren jd. 25 A. van der Pol jm. 24 en C. J. van Moorse! jd. 23 W. Pomper jm. 20 en H. Spoel jd. 18 J. J. Rietdyk jm. 26 en P. W. M. Mol jd. 23 T. H. Schölzel Jm. 26 en P. E. Groeneveld Jd. 20 W. Schreuder jm. 2g en A. van der Tholen jd. 30 H. B. Sparreboom jm. 28 en C. M, van der Ven jd. 23 J. T. Teerling jm. 21 en A. Verploeg jd. 18 P. Tepper Jm. 25 en J. H. Sjouken jd. 24 J, T. Verhaal jm. 25 en A. de Koning jd. 26 P. C. H. Bazen jm. 27 en A. C. de Wilde jd. 25 H. van der Bent jm. 25 en P. M. Korporaal Jd. ol W" C. Dubbeld jm. 25 en A. F. Luyten jd. 24 A. J. BYledrlch jm. 30 en N. T. van Roon jd. 24 C. B. de Graaf jm. 26 en M. J. van Glinsteren jd. 23 H. Hogervorst jm. 27 en M. Rademaker jd. 27 J. G. Jensen jm. 23 en E. A. van Veenendaal jd. 20 P. G. do Korte jm. 37 en J. C. de Korte jd. 34 J. A. Muntenaar Jm. 29 en C. Terlouw jd. 30 D. H. van Oorlmers- sen Jm. 25 en C. van Straten Jd. 26 P. A, Postma jm. 25 en B. van Galen jd. 22. OVERLEDENH. L. de Jager m. v. M. Ver steeg 74 j. C. J. Bellaard wedr. v. P. Vermeeren - 77 j. J. M. Bekker wed. v. C. Hollemans 70 j. J. "W. ClarlsBB -w«dv H. .T. IConWo 57 I te. J. Schermer m. v. M. W. Hulman 76 -1 vjT J. H. v. Zevenhuyzen vr. v. P. M. Cabout 52 j« Bij het Internationaal Informatiebureau voor de scheepvaart is verschenen een nieu we tot in alle details uitgewerkte havenkaart van Rotterdam, welke is uitgevoerd in twee formaten n.l een in zakformaat en een in grooter formaat van 160 x 55 c.M. speciaal voor kantoor, school en bedrijf bestemd. De kaart is zeer duidelijk en overzichtelijk en voorziet ongetwijfeld in een behoefte. Met ingang van 1 September heeft de heer H. Bollweg ontslag gevraagd als directeur van de Gem. Vakteekenschool aan de Roemer Visscherstraat en de heer W. Goettsch als leeraar in de werktuigkunde. ROTTERDAM, 20 Juli- K. lyceum voor meisjes. (Afdeeling H- meisjes). Geëxa mineerd 4 candidate0; Geslaagd de dames JY Beyers, J. v. Gennep. N- v- Horn v. d. Bos, Fr, de Jong, afgewezen geen. ROTTERDAM, 20 Juli. (Commissie I) Ge slaagd1 -T- H. A. M. de Beer, Hillegersberg, J. J. Arts, Rotterdam, J. j. B. Haazevoet, Rotterdam, mei- A- H. Kuyten, Rotterdam. ROTTERDAM, 20 Juli- (Commissie II). Ge slaagd J, e. de Waal, Huitaart, O. K. v. Dam, Waddinxveen, A. Vogelaar, te Arkel. Een grijs bord met schuins zwnrte streep geeft aan, waar de maximumsnelheids- bepalingen eindigen. SCHIEDAM, 20 Juli. Geëxamineerd 28 eandi- daten. Geslaagd diploma A. F. de Haas, J. Ger ritsen Rotterdam, H. Kroon, J. v. d. Bosch D. V. Dorp, J. v. d Heijden, Delft, A Kaptein, E. Martens. Rotterdam; A. Klijsen, C. Rethans, C. v. Rijk, Delft; B. Elmendorp Rotterdam, W. Beek, E. v. Dijk, E. Lairpen. C. Romijn, Delft; G. Feereboom J. Schefferv:, M. Verbeek, Rotter- dam, diploma b. C. Timmers Rotterdam. Afge wezen 8 candLdaten. Volgens bijvoegsel no. 1117 tot de Ned. Scrt. van 20 Juli 1938, no. 139, is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verleend op de gewijzigd® statuten der Wm. H. Muller Co. (Agenturen Maatschappij) N.V., te Rotterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt één millioen gulden, verdeeld in 1000 aandeelen, elk groot 1000; de aandeelen luiden op naam. Er zijn 500 aandeelen geplaatst en volgestort. 5fï Professor: „Ik kan mij niet herinneren, u tijdens mijn college gezien te hebben." „U zult mijn tweelingbroer bedoelen, pro fessor, die lijkt sprekend op mij." Professor; „Aha, dat is natuurlijk wat anders." Gisteravond zijn er in het bekende Zwar te Plasje te Hillegersberg wedstrijden gehou den voor politie-agenten van deze gemeen te. De heer W. Korink had een wisselbeker ter beschikking gesteld voor den besten zwemmer van het politie-corps. Volgens den schenker, die zelf den beker aan den winnaar overhandigde moet iedere politieman kunnen zwemmen. De Hillegersbergsche dienaren van Her mandad hebben den talrijken aanwezigen wel getoond volkomen vertrouwd te zijn met het water. Allereerst moesten zij 50 M. schoolslag zwemmen en vervolgens 50 M. gekleed, waarvan 25 M. met drenkeling. Op beide banen was de winnaar J. Tol, die dan ook voor één jaar in bet bezit kwam van den sierlijken beker. Tusschen beide nummers gaven de schoon- springsters Looyaards en Friederichs eenige demonstraties. Het gezellige zwemfeest je werd tenslotte besloten door een waterpolowedstrijd tus schen de Rotterdamsche politie en een S. V. H.-combinatie, waarbij de laatste ploeg een 1o overwinning behaalde. De uitslagen waren: 50 M. schoolslag: 1. J- Tol, 49 sec., 2. E. A. v. d. Broek, 31.2 sec., 3. W. van Beugen, 52.2 seconde. 50 M. gekleed zwemmen, waarvan 25 M. met drenkeling: 1. J. Tol, 1 min. 13.1 sec., 2. E. A. v. d. Broek, 1 min. 14.2 sec., 3. A. Coen- raads, 1 min. 17.2 seconde. B. en W. hebben den raad ter voorloopige vaststelling aangeboden de rekeningen der gemeentebedrijven over 1937. Blijkens deze rekeningen heeft het electriciteitsbedrijf over dat jaar een winst opgeleverd van 146.107.68 (v. j. 131.165.44) en het gasbe drijf van ƒ2695.05 (v. j. ƒ2645.40). Het na- deelig saldo van het reinigingsbedrijf bedroeg 105.414.80 (v. j. ƒ102.568.67).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2