UIT SFEREN VAN RECHT UIT DE PERS. Café-cliantant. J DINSDAG 26 JULI 193S R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Uitreiking van getuigschriften en diploma's. DAT IS AMERIKAANSCH OM DE SEVENSISTERS TROPHEE. GEM. ARBEIDSBEURS. SPORTCOMMISSIE VOOR NATIONALE FEESTDAGEN. „ORANJE EN NEDERLAND EEN" „ORANJE BOVEN" BIJ DE ROTTERDAMMERS. BEIAARDBESPELING. BURGERLIJKE STAND. JUBILEUM. OVERSCHIE. GEMEENTERAADSVERGADERING. HILLEGERSBERG. DE JEUGDHULDE. YLAARDINGEN. geslaagd. fT De caféhouder, die in zijn localiteit radiomuziek voor het publiek ten gehoore brengt, kan naast de uitzendende omroepver- eeniging voor auteursrechten wor den aangesproken. Hedenmorgen heeft op de R. K. Vakschool voor meisjes aan de van der Duynstraat, de sluiting van het afgeloopen leerjaar plaats gehad. Nadat de voorzitter mr. P. L. M. Driebeek, een toepasselijk woord had gericht tot de leerlingen in de verschillende afdeelingen, waarin zij het nuttige onderwijs in de huis houd- en naaldvakken en zeker niet op de laatste plaats, in de opleiding tot huishoud kundige genieten, en de jongeren had aan geraden in de jaren, die zij nog aan de school zullen verblijven, goed te profiteeren van het onderwijs, nam de directrice mejuffrouw E. van Odijk het woord om harerzijds ook de leerlingen toe te spreken en de resul taten van de vorderingen der verschillende leerlingen bekend te maken. Vervolgens nam de directrice afscheid van die leerlingen, die de school na haar vol brachte studiën gaan verlaten en wenschte haar een goede toekomst. Namens de leerlingen dankte mej. Gr. En gels daarna op hartelijke wijze voor de goede en wijze lessen en voor alles wat de leerlin gen op de R.K. Vakschool hebben genoten. Pater Th. Terwindt, de godsdienstleeraar, sprak op vriendelijke wijze tot de leerlingen een vermanend woord, waarna de voorzit ter de leerlingen gelukwenschte met de be reikte resultaten en afscheid nam namens het Bestuur van de leerlingen, die de school nu verlaten, maar vooral een woord van har- telijken dank sprak tot de directrice en de leeraressen der school voor de toewijding en ijver betoond gedurende het afgeloopen schooljaar. Het diploma „Huishoudkundige" werd uit gereikt aan de dames: A H. F. Beekmans, H. M. Th. Blijdenstein, M. W. Engels, M. C. E. Fok, A. M. Gardeniers, J. C. H. M. Kus- ters, H. J. M. Scheerder, Fr. P. Ch. Th. M. Schnellen. Afgewezen werden 2 leerlingen. Het getuigenschrift voor „Hulp in de Huishouding" verwierven de jongedames: H. J. Hyman, J. C. A. de Róuw, Fr. M. Schwag- ly, J. C. Zwaaneveld. Afgewezen werden 2 leerlingen. Het getuigenschrift „Costuumnaaister" werd uitgereikt aan de dames: C. A. Baars, E. W. Berkel, M. P. Heymans, C. A. G- Hoe venaar, F. A. Hopman, J. G. Hulsbosch, M. J. Kouwenhoven, M. C. Ouwerkerk, W. E. Smit, J. van Zoelen. Bovendien werd nog een diploma „Cou peuse" behaald door: C. C. A. Baars, M. P. J. Heymans, F. A. Hopman, J. G. Hulsbosch, M. H. de Kimpe, M. J. Kouwenhoven, W. E. Smit, J. van Zoelen. Het getuigschrift voor „tweejarige pri maire opleiding" werd uitgereikt aan: L. C. M. van Berkel, A. E. Calon, J. J. Capteyns, A. Th. Dans, Th. M. Dikkers, S. M. M. Kortmulder, J. C. de Langen, Th. Nijs, C. M. Schipper, M P. Schipper, M. M. Steeman, C. C. Schneider, J. C. van Vorst, E. J. van den Abeelen, W. van der Biezen, W. J. Bron, J. M. Eys, H. S. M. ter Horst, W. F. van der Hucht, A. J. Jansen, A. M W. Kramer, M M. Persoon, G. C. Peperzak, A. M. Termeer, C. I. Tuytjens, J. M. de Vos, C. M. de Vos, Cl. M. J. van Yperen, J. M. Boom- gaars, B. G. Billiet, L. J ,M. Dikmans, J. A. van Kouwen, F. A. A. Lauwrier, J. M. Lu cas, H. F. Offermans, A. M. Otten, H. S. de Pijper, J B. Schilte, W. G. M. van Schijndel, C. M. Thamer, W. W. Veenhuys, M. C. van der Vorst, G. A. Boeckhout, J. C. Emmerig, J. M Haring, M P. Joosen, I. M. Korving, M. M. Langezaal, G. A. van der Lee, G. J. Lindeman, E. P. van der Meer, C. S. Pool, H. M. Post, A. M. Stofmeel, R. de Vleesch- houwer, W. M. de Vos, W. J. L. M. de Werd, C. M. Westervoorde. CAESAR EN CLEOPATRA. Dc Poema's van Clark Gable. De Rotterdamsche Diergaarde heeft een zeer bijzondere aanwinst gekregen in den vorm van een paar fraaie poema's van bijna een jaar oud. Op zichzelf zou dit niet zoo iets buitengewoons zijn, maar deze dieren hebben hun eerste jeugd gesleten als „lievelingen" van den bekenden filmster Clark Gable. De dieren zijn uit Nieuw-Mexico afkomstig en werden de laatste maanden, toen ze te flink waren geworden, zoodat het katjesspel licht tot schrammen aanleiding had kunnen geven, verder opgevoed in den dierentuin te San Diego in Californië. Deze diergaarde had aan de Rotterdamsche zusterinstelling verplichtingen en heeft haar daarom deze prachtig opgegroeide „Bergleeuwen", zooals ze in de Vereenigde Staten genoemd worden, afgestaan. De HollandAmerika Lijn heeft ze met het m.s. Drechtdijk vervoerd en door een uitnemende verzorging aan boord voor gezonde overkomst zorggedragen. Poema's uit Noord-Amerika wijken in grootte en haarkleur eenigszins af van de bekende Argentijnsch-Patagonische dieren, die men meestal in Diergaarden aantreft en die zilvergrijs zijn. Deze zijn meer grijs-bruin van kleur. Zij vertoonen plaatselijk nog de vlekken, die eigen zijn aan het jeugdkleed. De wijze waarop de „Zoo" te San Diego de voeding tijdens de reis verzorgd had, was boven allen lof verheven. Bij de inscheping bracht men voor eiken reisdag twee keurig verpakte porties vleesch, twee eieren bene vens de benoodigde levertraan aan boord, welk voedsel in de vrieskamer bewaard kon worden. Wie de poema's wil zien die door Clark Gable geliefkoosd zijn, kome naar de Dier gaarde, waar ze in het laatste verblijf van het Roofdierengebouw gehuisvest zijn. Gisteravond is het Fransche s.s. „Paris" alhier aangekomen en heeft ligplaats geno men langs de kade van de HollandAmerika Lijn. Dit schip is op visiting tour, met 400 passagiers aan boord. De bedoeling is, dat zij in autobussen vandaag Holland gaan „doen". Om 7 uur vanochtend zijn zij ont scheept, om ons land te bezoeken, om heden, na de elf provinciën, haar bewo ners, hun leven en streven gezien te hebben, omstreeks 6 uur weer zee te kiezen. Men hoopt machtige en blijvende indrukken op te doen. In de vierde ronde, welke deze week zal plaats vinden, wordt de ontmoeting Constant— Het Oosten gehouden, welke beide clubs de leiding hebben in de zomercompetitie. De stand daarvan is: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Constant 3 3 0 0 6 3624 Het Oosten 3 3 0 0 6 3624 Semper Avanti 3 1 0 2 2 3129 Z.D.C. 3 1 0 2 2 31—29 Het Westen 3 1 0 2 2 28—32 Ctarlois 3 Q 0 0 0 Q 18—4A Gevraagde werkkrachten Afd. voor mannen. Fabrieks-, loop- en fietsjongens, halfw. broodbakker, kapper voor damesvak, leerling en aank. halfw. kappers, sleepbootmatrozen met paspoort, meubelmakersjongen, aank. halfw. meubel stoffeerder, schilaersjongens, aank. halfw. schilders, loodgietersjongen, jongen voor mach. houtbewerking, kistenmakersieerling, beitsersjongen, keetjongen, timmermansjon gen, meubelschildersjongen, aank. nalfw. meubelschilder, behangersleerling, reclame- teekenaar, kopersiagers-pijpfitters. Voor Bergscnenhoek: haltw. giaümakers voor meubelfabriek. Voor Capelle a. d. IJssel: halfwas lakspuiter. Afd. voor vrouwen Voor psychiatrische inrichting: leerl. verpleegsters minstens 13 jaar met diploma Mulo oi 4 j. huish. school, industrieschool, vakschool voor meisjes of in het bezit van een daarmede gelijkgesteld diploma. Winkeljuffrouwen voor manufac turen, lingerie, confectie, nikkelwaren en zilverwerken, gordijnen, heerenmode-artike len, levensmiddelen, bakkerij etc. Hotelper soneel: buffet- en bedienjuffrouwen, kcok- sters, kamer- en werkmeisjes. Voor verschil lende plaatsen buiten Rotterdam (seizoen betrekkingen) o.m. buffetjuffrouwen, kook sters, serveerjuffrouwen, kamer- en werk meisjes etc. Huishoudpersoneel: keukenmeis jes, meisjes alleen, 2e meisjes, dagmeisjes, Kleedingindustrie: bekw. stiebandstiksters, bekw. machinestiksters. Heerenconfectie voor Den Haag: tamboureersters voor da- mesconfectie, coupeuses en knipsters, naai sters voor bedrijfs- en werkmanskleeding, japonnen- en mantelnaaisters, hoedenmodis- ten en bekw. appreteuses, bekw. lampekap- naaisters. Kappersvak: bekwame en aank. kapsters, wasch- en inkrulmeisjes. Fabrieks- personeel: fabrieks- en pakmeisjes, carton- nagewerksters, erwtenverleesters, strijksters en meisjes voor de wasscherij. Voor choco ladefabriek: hoofdjuffrouw. De uitslagen van de wedstrijden georga niseerd door de Rotterdamsche Sportcom- missie voor nationale feestdagen, luiden: O.D.I. 2—Siod 3 0—2; G.L.Z. I—S.M.I.T. I 5—1; D.E.S.V. 2—D.B. I 2—2, door D.E. S.V. met strafschoppen gewonnen; S.M.V. 3 A.V.G. I 3—0; S.D.V. 2—Steeds Vooruit 33 door strafschoppen gewonnen door Steeds vooruit; WB.Rood Groen 10; A.V.S. 3—D.L.V.S. 2 5—3; R.M.I—V,C.L, 10; Siod 4Ebeling Boys 11, door Ebe- ling Boys na strafschoppen gewonnen. Naar wij vernemen is sinds eenige weken gevormd een comité van tooneeldilettanten ter herdenking van het regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin. Op 27 Augustus en 2 September a.s. zal boven genoemd comité in het gebouw „Palace" opvoeren de historische revue: „Oranje en Neerland Eén. Gedurende de a.s. Jubileumfeesten zal door de „Rotterdammers" een speciaal door den heer Albert van Waasdijk vervaardigd stuk worden gespeeld, getiteld „Oranje Boven'.. Dit stuk speelt in Rotterdam tijdens de Fransche overheersching. Het programma voor de beiaardbespeling op den Stadhuistoren op Woensdag 27 Juli 1938, des avonds van 910 uur door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt als volgt: 1. Prélude, W. de Vries; 2a.) De zilvervloot, J. J. Viotta, b) Een liedje van Koppelstok, J. A. Schooleman; 3. Menuet, C. F. Handel; 4. Thema con Variatione, Jef Denyn, 5a.) De mulder, J. A. Maassen, b) In de smidse, B. Diamant, c) Het schoenmakertje, J. C. An derson; 6. Fantasie, Staf Nees; 7a.) Ma pou- pée chérie, D. de Séverac, b) 't Is stille, Jtf van Hoof, c) Vrede, Ferd. Timmermans. Aangiften van 23 Juli 1938. BEVALLENS. HazenbroekOfferman d. M. U. H. v. Bregt—v. Triet z. H. M. Lothe— Butzeek d. H. WillemsenBeijerman d. M. Snel.Bareman d. M. R. Liefaardv. Es z. A. J. EdemburgJanssen z. F. W. Ket— Solleveld d. A. C. BrandtThiers z. H. L. KemnaLucking d. J. O. v. d. Veldev. d. Vlies d. J. LemsHeijster d. J. v. d. Berg v. d. Zant d. A. v. Rietv. Zijil Lang- hout d. OVERLEDENC. Janson man v. W. Stefll 81 J. F. L. Clarijs man v. M. C. Blokland 31 j. G. v. W(jk ong. man 43 j. J. v. d. Ende wedr. v. A. Boon 89 j. J. E. Paulussen vrouw v. H. Bierma.ns 71 j. H. du Hen wede. v. G. Moer man 59 j. M. A. Cohen vrouw v. G. W. Hotke 39 j. E. H M. v. Lier ongeh. vrouw 27 j. Voorts als levenloos aangegeven P, P. Dedert Dinges z. Aangiften van 25 Juli 1938. BEVALLEND. J. v. d. HaarKoppenol d. C. C. Ie LegeBos z. S. A. A. Breusers Salij z. S. C. Schreuderv. d. Barselaar d. W. N. Oly—Lemsom d. L. de Haas—Boer man z. O. M. Ploegmakers—de Bruin d. X. Bekkers—v. Bienen z. M. E. C. Peltenburg— v. d. Steene z. L. E. Xlaak—Kruidenier d. M. v. VlietBezemer z. M. ScholtensKievit z. en d. A. LathouwersClarijs d. M. C. v. d. Oudenhoven—Wasserman z. p. Scheffer Kruithoff z. A. J. Dikv. Savoyen z. M. J. DijkmansSchoonderwoerct z. t. de Wolff—Blokland d. N. M. v. Eijk—Zwijnen- burg d. R. Maliepaard—Demmers z. L. v. d. Schoor—Feiten d. H. Meulsteede Regt d. M. E. Bax—Knoester d. C. de Berg—Ver meulen z. W. Vosv. Heusden z. K. Bruens Hoekveen d. S. Onderde Linden—van Wee- ren z. J. Coufreur—Snelders z. A. N. Maas kantBoender z. A. C. v. Ginkel Bos z. J. Storm—in 't Hout d. N. Berlijn—Verhoeve d. A. WimmersDoudeijns d. T. P. Kur- pershoekv. Dongen d. T. A. Westerling- Kuilman d. J. BijlVerschoor d. G. M. Martensv. Eersel d. J. A. Klutev. Holstein d. A. M. VergoutsBuyteweg z. J. W. V. d. HeideKeijzer d. M. v. DuinKruit d. G. J. V. Heulen—Wijmans d, H. B. v. Bokkem v. d. Hoven d. A. M. v. LoenenSmit z. C. Vermeulenv. Schayk z. A. M. v. On- longsSchaap d. K. Westerduin—Klink d. J. J. Riemersmav. Dalen cl. J. E. v. Eersel Christiaans z. P. J. Visv. d. Graaf d. M. J. Wegmanv. Horik z. J. J. Sjerpv. Idsinga z. E. OckeloenGeleijnse d. C. M. v. Gooiv. Tol z. H. Maasv. d. Lee d. J. A. C. HuldijFranken z. J. W. H. L. Bruyns—Tuinder z. OVERLEDENR. v. d. Stam ges. vrouw v. J. M. v. Zuylen 62 j. N. Stolk vrouw v. G. V. Assendelft 78 j. N. Ceelen wede. v. M. Veld hoen 67 J. H. Vogelaar vrouw v. J. W. Muyser 87 j. A. A. v. d. Waal d. 5 j. M. J. den Houdijlter vrouw v. A. Zwanenburg 68 j. H. B. de Zeeuw vrouw v. J. Verschoof 48 j. A. v. Heijningen wedr. v. N. E. v. Munster 74 j. J. F. Balk ongeh. man 24 j. R. Neuteboom wedr. v. H. A. de Korver 59 j. A. de Goede wede. v. J. de Neef 80 j. J. A. Schippers man v. J. C. M. v. d. Vaart 54 j, G. B. Kwakernaat manv. J. Klaassen 45 j. J. Haneveld wedr. v. C. M. E. Duimel 75 j. W. J. v. Wijk man v. C. H. Buitelaar 42 j. H. Venneman vrouw v. J. I. H. v. Oldenbarnevelt genaamd Tullingh 64 j. J. Goudswaard man v. J. T. Kiviet 58 j. T. de Kruyff man v. A. H. Hopman 53 j. A. v. Dijke rnan v. C. T. Kromschee 64 j. J. H. Severin ong. vrouw 18 j. P. Meerleveld wedr.v. C. W. de Jong 87 j. A. A. Bok man v. A. J. Brand 52 j. Voorts als levenloos aan gegeven A. YünV}jn z, C. H. ThierryBuis Maandag a.s. hoopt de "heer J. Hakbijl, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar gele den in dienst trad bij de firma N. J. Mulder, lm- en export van land- en tuinbouwproduc ten aan de Rechter Rottekade. Aangezien de jubilaris dien dag uitstedig is, zal hij Vrijdag 29 Juli a.s. ten kantore der firma gehuldigd worden. Bij den aanvang van de raadsvergadering gisteravond deed de burgemeester mededee- iing van door den heer Bertou ingezonden vragen naar aanleiding van een door de leer lingen der tweede openbare lagere school ge houden schoolreisje naar Duitschland. Bij gelegenheid dat door de leerlingen het „Wil helmus" werd gezongen, zouden tot de ge- noodigden aan het uitstapje behoorende per sonen de rechterhand hebben opgestoken en daarbij „Hou zee" hebben geroepen. In de volgende raadsvergadering zal het college van B. en W. antwoorden. Ontheffing: van de bouwverordening werd verleend aan de firma v. d. Burg voor den bouw van een fabriek aan de Oudendökscheschiekade, mede met het oog op het belang dat deze industrie, waarin naar de burgemeester zeide, een 500 a 609 personen werkzaam zijn, voor de gemeente heeft. Ook de toestand aan de Oudendükscheschiekade zal belangrijk door dezen bouw worden verbeterd. Als waarnemend gemeente-ontvanger werd door den raad aangewezen de heer J. Deenen, die daarna in handen van den burgemeester de eeden aflegde. Aangenomen werd een gewijzigde verorde ning op de vermakelijkheidsbelasting, een precario-verordening en een wijziging der politieverordening in verband met wering van speelautomaten. De gemeenterekening 1937 benevens de be- drijfsrekeningen werden aangeboden. Voor ■.vat de gemeenterekening betreft sluit de ge wone dienst met een batig saldo van 30.161 eu de kapitaalsdienst met een nadeelig slot van 37.924. Het electriciteitsbedrijf heeft een winst opgeleverd van ƒ27.867, het waterlei dingbedrijf van 18.328, openbare werken een verlies van 39.865, de reiniging een ver verlies van 9.648, het grondbedrijf een ver lies van 33.745 en de administratie van Kleinpolder 676. Aangenomen werd het voorstel om aan het comité tot organiseeren van feestelijkheden bij het a.s. regeeringsjubilé van H.M. de Ko ningin een subsidie van 600 te verleenen, terwijl een restant subsidie van 350, waarop de Oranje-vereeniging aanspraak kan maken, werd ingetrokken. Aangenomen werd het voorstel om gedu rende de a.s. feestdagen aan winkeliers goed- koopen stroom te leveren voor extra-verlich ting van huizen en etalages. Een zeer uitvoerige gedachtenwisseling ontstond naar aanleiding van een voorstel tot grondruiling bij Veldheuvel. De heer Ber tou meende, dat de bouwverordening, be hoorende bij het uitbreidingsplan Kleinpolder, met van toepassing is op den Rotterdamscbcn Rijweg. Deze verordening laat een bebouwing toe van vier huizen aan één blok, terwijl de neer Bertou zich bériep op een vroeger ge nomen raadsbesluit, dat slechts het aanéén bouwen van twee panden toestaat. Ook over de betaling van rechten voor straatverbete ring, rioleering enz. was verschil van mee ning. Namens het college deelde de burgemees ter mede, dat de bouwvergunning reeds was verleend, zoodat in dit geval de zaak niet tegen te houden was. Ook meende de burge meester, dat door aanneming van het uitbrei dingsplan de oude verordening was verval len. Tenslotte diende de heer Bertou een voorstel in, het uitbreidingsplan te wijzigen en geen blokken van meer dan twee panden aan den Rotterdamschen Rijweg toe te staan. Daarover zegden B. en W.W prae-advies toe. Het voorstel tot grondruiling werd aangeno men. Op den ochtend van den zesden Septem ber of op den avond van den vijfden dier maand, zullen de Hillegersbergsche jonge ren voor het raadhuis met vlaggen, banieren en muziek tezamen komen. Een deputatie van deze jongeren vertrekt op 6 Sept. met de gemeentevlag naar Am sterdam, om deel te nemen aan de demon stratie der jeugd op den Dam. Aan de vlag zal aldaar een wimpel bevestigd worden als herinnering aan de plechtigheid, terwijl de vlag den volgenden dag aan den burgemees ter wordt teruggegeven. BURGERLIJKE STAND. GEBORENAnna Frederlka, d. van F. Th. J. van Dijlc en A. de Man Ingrid d. van D. W. "Vodegel en W. van Dijk Martinus Cornells z. van M. van Drunen en M. van der Welle. BEEN GEBROKEN. Eenige arbeiders waren bezig met het ver voeren van een vliegwiel van plm. 700 K.G. zwaar uit de opslagplaats van de firma Man- sen en Van Aken aan de Kon. Wilhelmina- haven alhier, toen het wiel plotseling omviel, waarbij de 22-jarige J. v. d. Linden, wo nende Oosthavenkade alhier, het gevaarte op het linkeronderbeen kreeg. Met een gebro ken been is hij per ziekenauto naar het Zie kenhuis gebracht. ZWEMVEREENIGING „H. V. O." In de Vulcaanhaven had een onderlinge zwemwedstrijd plaats over 1 K.M., uitge schreven door de Zwemvereeniging H. V. O. Ondanks het feit( dat geen ruchtbaarheid was gegeven aan het houden van den wedstrijd, was er zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek. De eerste prijs voor de dames was een foto-toestel, voor de heeren een wisselprijs, met persoonlijken prijs. Ver der waren er medailles en kunstvoorwerpen en troostprijzen. De uitslag is als volgt: 1 K.M. Dames: 1. Ali van Rij; 2. H. de Willigen; 3. Bep Swiep; 4. A. de Römph; 5. Ria v. d. Linden; 6. F. Visser; 7. L. Stolk; 8. F. Dunweg; 9. Gré Wapenaar; 10. F. v. d. Eykhoff; 11. Bep Spruyt; 12. Anni de Jager. 1 K.M. Heeren: 1. A. Spruyt! 2. D. Janson; 3. S. de Waard; 4. Vink; 5. J. v. d. Linden; 6. M. Hoekstra; 7. j. de Römph; 8. G. Vermeu len; 9. Nuyt; 10. a. de Römph. HARINGAANVOER. De haringaanvoer te Vlaardingen bedraagt thans 16.768 kantjes haring, aangevoerd door 45 schepen, tegen vorig jaar aangevoerd 61.981 kantjes haring door 210 schepen. De totale haringaanvoer over de verschil lende reederijplaatsen bedraagt thans 22.766- kantjes, aangevoerd door 72 schepen, tegen vorig jaar 106.209 kantjes, aangebracht door 354 schepen. Nadeelig verschil is dus 83.500 kantjes. Bij het te Rotterdam gehouden examen Nuttige Handwerken slaagde Mej. A. van der Linden, alhier. Bij de gehouden Mulo-examens slaagden voor diploma A van hier W. C. den Draak, M. Don, D. Verhagen, A. A. den Draak, en M. van der Caay. Het diploma B behaalden R. Baaima, J. Maat en G. Hitzeman, alhier en A. van der Kooy en P. D. van Rijn te Vlaard. Ambacht. Voor het Mercurius-diploma Engelsche handelscorrespondentie slaagde de heer H. Groeneveld, alhier. BURGERLIJKE STAND VLAARDINGER-AMBACHT. GEBOREN Helena, d. v. J. A. v. d. Hou wen en G. A. Rook, Dijkzicht J.3. Elly Marina d. v. H. L. Meijers en M. A. Boogaard, Sport- lean 27. Elisabeth Margritha Trijntje, d. v. J- v. Leeuwen en C. T. v. Welie, Juliana- laan 26. ONDERTROUWDAdrianus v. Vliet, 27 jr., Julianalaan 42 en Jannetje Don, 22 jr., Bachstraat 10, Vlaardingen. Edmond Richard Willy Désiré Govers, 21 jr., Rue Charle Mar tel i4, Brussel en Johanna Arnolda Jansen, 22 jr., Sportlaan 81. GETROUWDJohannes Adolphe Jaeger, 21 j. en Adriana Geertruida Hoogendijk, 24 jaar. Potsierlijk gedoe. De „Vrijheid" schrijft De N. S. B. speelt met de relletjes bij het station te 's-Gravenhage, bij het ver trek van de heeren Van Geelkerken en De Marchant naar Indië, het oude spel. Ook dit is „made in Germany", wel te verstaan in de jaren, toen de nazi's het regeerings- kasteel nog niet veroverd hadden. Moreel aansprakelijk voor deze relletjes zijn uiteraard de heeren, die in strijd met de voorschriften, zonder vergunning van de Overheid, wilden demonstreeren. Hier door werd de orde in een der drukste ge deelten van de residentie bedreigd en de politie was dus verplicht deze demonstran ten te verspreiden. Of de politie hierbij on- noodig hardhandig is opgetreden, gelijk de N. S. B.-ers beweren, weten wij niet. Een onderzoek is toegezegd en het resultaat daarvan dient afgewacht te worden. Onnoo- dige ruwheid bij de politie keuren wij on- verbiddellijk af, maar niet minder blaam treft, wie' in het geheim een straatbetooging op touw zet, of daaraan meedoet en daar door optreden van de politie tegen een menschenmenigte uitlokt, welk optreden meestal niet met fluweelen handschoenen kan geschieden. Er is geen enkele z a k e 1 ij k e reden om dit geval op te blazen. De partij van Ir. Mussert ziet er echter blijkbaar politieke muziek in. Zijn dagblad ging voor in den bekenden stijl. „Gummiknuppels in Den Haag", stond er met koeien van letters over de geheele voorpagina te lezen. Het is het gewone potsierlijke gedoe. Volgens den heer Mussert is het uit- UITVOERING „ONS CLUBJE" en „ONS MEISJESKOOR". De uitvoering, welke door „Ons Clubje" en „Ons Meisjeskoor", onder leiding van me juffrouw Jo Mulder met medewerking van de harmonievereeniging H.V.O. a.s. Woens dagavond zal worden gegeven op het feest terrein aan den Broekweg zal worden voor afgegaan door een korte marsch door onze gemeente. Met de muziekvereeniging „H.V.O." voor op zullen de beide koren zich om half acht opstellen voor de zaal „Excelsior" en van daar naar het feestterrein aan den Broek- weg marcheeren. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Flensburg" met 10.900 ton erts en „Stad Zaandam" met 3000 ton erts. VERBETERING VAN ARBEIDERS WONINGEN. Ter gemeente-secretarie (3e afd.) zijn voor belanghebbenden nadere inlichtingen' te be komen omtrent de toekenning van een pre mie in de verbetering van arbeiderswonin gen met steun der overheid, dit naar aan leiding van de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken van 23 Juni 1938, BURGERLIJKE STAND. GEBOORTEN 22 Juli, Philippus Jacobus, z. v. K. Buitendijk en M. v. d. Schee, P. He. Magdalena, d. v. G. A. M. van Rangelrooij en C. Don, Nieuwelaan 1. 23 Juli Clara, d. v. G. J. Struis en C. Ketting, Emmazijstr. 9. 2i Juli Geertje, d. v. J. den Boer en M. de Jonge, Kuiperstraat 39. OVERLEDEN 20 Juli, Van der Ende, Diderica, oud 77 èchtg'éh.' van A. van Leeuwen, Schiedamscheweg 86. VEREEN. VOOR ZIEKENVERPLEGING. In de gehouden vergadering van de Ver- eeniging voor Ziekenverpleging is de begroo ting 1939 vastgesteld, sluitende in ontvang sten en uitgaven op een bedrag van 52.309.19. SPREEKUUR WETHOUDER A. VAN RIJN. De heer A. van Rijn, wethouder van onder wijs en sociale aangelegenheden zal de eerst volgende weken geen spreekuur houden. SCHEEPSBOUW. Gistermiddag is van de scheepswerf ,,'s Lands Welvaren" van den heer I. S. Figee, alhier, te water gelaten een op die werf voor Indische rekening gebouwde moderne stalen sleepboot. Deze boot zal voorzien worden van een Kromhout-motorinstallatie. eendrijven van illegaal demonstreeren het teeken, dat wij op weg zijn naar Spaansche toestanden. Ons volk dat anders dan wanneer Mussert zijn doel had bereikt, v r ij zijn meening mag vor men in woord en geschrift, in vereeniging en vergadering, alles binnen de grenzen der wet ons volk wordt door den heer Mussert in vollen ernst e e n volk in slavernij" genoemd, een „slaven- 1 a n d dat hij, de man met de pantser auto en het zweepje, „bevrijden" zal, als ons volk zichzelf „hervonden heeft", enz. Den met name genoemden hoofdinspecteur van politie, die de leiding bij het relletje had, feliciteert de adspirant-dictator, om dat Nederland nog niet nationaal-socialis- tisch is, want dan „zoudt gij dienzelfden avond nog achter de tralies gezeten hekben en een Engelsche rechtspraak zou op u neergedaald zijn, dat gij in geen veertien dagen zoudt kunnen zitten." De heer Mussert, die blijkens het vooraf gaande aan de lijfstraf van de kat met staarten denkt, overtreft hier zichzelf. In de eerste plaats wordt hier op bijna sadisti sche wijze in uitzicht gesteld, dat men er in 's heeren Musserts gevangenissen op los zal ranselen. In de tweede plaats is de be dreiging zoo dom, omdat zij vanzelf tot een vergelijking met een nat.-socialistisehen staat leidt: iedere demonstratie tegen het heerschend regiem is daar volslagen on denkbaar, een poging daartoe zou in een bloedbad gesmoord worden en op groota schaal zouden de ongelukkigen voor vele jaren gekerkerd worden. Daar heerscht geestelijk èn politiek sla vernij. Bij óns, in het vrije Nederland, laten wij de heeren rustig de grootste malligheden aan den man brengen. Wij signaleeren dit gedoe af en toe, steken er naar gelang van ons temperament den draak mee of zijn er verontwaardigd over en gaan dan over tot de orde van den dag. Filmbal zonder sterren. De „Avondpost" schrijft: Een Wereldfilmbal stelt aan hen, die zich met de organisatie van een dergelijke fees telijke gebeurtenis wenschen te belasten, hooge eischen en zonder ook maar een oogenblik te twijfelen aan de goede bedoe lingen van de heeren die zich tot taak had den gesteld op Scheveningen een feest van grootsche allure aan te richten, dient toch vermeld, dat deze opzet in haar uitwerking een mislukking is geworden. Dit Wereldfilmbal is niet meer dan een geanimeerd bal geworden, waarbij de sterren ontbraken. Zeker, er waren eenige persoonlijkheden uit de filmwereld, die een internationale reputatie genieten in de kringen van vakmenschen en journalis ten, maar het meerendeel der aanwezigen was met identiteit van de ten tooneele gevoerde „sterren" vrijwel onbekend. Inderdaad, men herinnerde zich een naam als dien van Marike Rökk en aan het applaus dat haar ten deel viel bleek wel dat Francoise Rosay hier te lande gerekend wordt tot de werkelijke sterren van de film. Wie waren er verder? Wier namen al thans tot de verbeelding van het groote publiek spreken. Wanneer men achtereenvolgens 5 beken de lievelingen van het publiek zou moeten opnoemen, tien tegen één, dat geen va#, hen op het Wereldfilmbal aanwezig was. lUiW y.-»-C'Y' -j - - - £r SA" - -- ■-?- „Die arme mannie hij had er zoo op gehoopt, vanmiddag naar het circus te kun nen gaan en nu wil Jantje liever met zijn „Ten eerste", zoo verweerde de cafébaas zich voor den kantonrechter, „ben ik mij niet bewust, dat ik radiomuziek gemaakt heb en ten tweede wordt er in honderden zaken radiomuziek gemaakt en moet ik gewoon als proefkonijn dienen. Dat is niet billijk". De cafébaas verklaarde niet, hoe het kwam, dat uit de honderden, van zijn gilde, die radiomuziek maken, juist de ééne man gekozen werd, die zich van deze daad in het geheel niet bewust was. Dat maakte het eerste deel van zijn betoog wel ietwat on waarschijnlijk en wat het tweede deel be treft, dit zou tegenover vrouwe Fortuna meer terzake zijn geweest dan tegenover vrouwe Justitia. En al zijn beide deze dames dan geblinddoekt, haar aard en werkzaam heid is verder zoozeer verschillend, dat een verwijt aan de eene de andere nauwelijks raken kan. De cafébaas dus was proefkonijn op aan wijzing van vrouwe Fortuna en als hierin onbillijkheid school kon vrouwe Justitia daar alleen iets aan veranderen door een beslis sing, die alle andere cafébazen tenslotte met hem in gelijke positie zou brengen. Tot schade van het gilde der radiomuziek- makende caféhouders heeft vrouwe Justitia inderdaad, na drie instanties wikken en we gen, zulk een beslissing genomen. In het Rotterdamsche café van het proef- koijnen werd radiomuziek gespeeld voor kunstminnende bezoekers en op den Hen September 1935 lieten deze bezoekers hun geest wegdeinen op het rhythme van Franz Lehar's „Tsarewitsj". Hiertegen had Franz Lehar bezwaren. „Gij hebt mijn muziekstuk uitgevoerd, al thans openbaar gemaakt zonder mijn toe stemming en zonder betaling van auteurs recht", voer hij voor den kantonrechter den onbewusten cafébaas aan, „daarvoor eisch ik schadevergoeding op te maken bij staat tot een maximum van ƒ200". Het belang der procedure is duidelijk. In zet was de vraag, of naast de uitvoering, door het radiozendstation van een muziek werk gegeven, het voor publiek ten gehoore brengen van het uitgezonden programma opnieuw als uitvoering gelden kan, m.a.w. of naast de auteursrechten, door de omroep- vereenigingen voor het programma verschul digd, ook door den caféhouder, die dit door zijn klanten laat beluisteren, rechten be taald. moeten worden. In vrijwel alle be- schaafde landen is deze rechtsvraag tusschen de componisten eenerzijds en de houders van publieke localiteiten anderzijds de laatste jaren aan de orde gesteld 'en in verschillen den zin beslist. In Italië en Duitschland, in Hongarije en Polen kregen de caféhouders gelijk, hunne daad werd niet als een afzonderlijke uitvoe ring aangemerkt, in de meeste andere lan den kwam het gelijk aan de componisten en moeten door de caféhouders voor de open bare radiomuziek aparte auteursrechten vo - daan worden. De kantonrechter te Rotterdam koos het eerste standpunt. Hij abstraheerde voorloo- pig van de vraag, of het maken der radio muziek in het bewuste café al dan niet be wezen was en concentreerde zich op het. principieele probleem, of in het algemeen het ten gehoore brengen van radiomuziek in een café zonder toestemming van den componist tegenover dezen een onrechtma tige daad oplevert. Deze principieele vraag beantwoordde de kantonrechter ontkennend. Wat de caféhou der deed, was volgens hem niet meer dan voor de bezoekers van zijn café hoorbaar te maken de openbaarmaking van Lehar's muziekstuk, zooals deze door de omroepver- eeniging werd tot stand gebracht. De om roepvereeniging voertdus naar deze mee ning, het muziekwerk uit, de caféhouder brengt slechts de voor het publiek bestemde uitvoering door middel van zijn ontvangin- stallatie, en luidspreker voor dit publiek ten gehoore. Ook de rechtbank was van gelijke opinie. De openbare uitvoering, overwoog zij, vindt niet plaats in het café, maar geschiedt door het orkest, dat 1-iet stuk „verklankt" en door het zendstation. De caféhouder kan het stuk niet uitvoeren, hij kan enkel het pu bliek in de gelegenheid stellen een door een ander gegeven uitvoering te beluisteren. ,.Ja uiaar", antwoordde daarop de compo nist voor den Hoogen Raad, „juist dit in de gelegenheid stellen van eenieder om een be paalde uitvoering te beluisteren, juist dit in het openbaar doen hooren van een uitvoe ring door het publiek, levert een nieuwe openbaarmaking, misschien zelfs een nieuwe uitvoering op in den zin der auteurswet Deze opvatting kon zich beroepen op eenige strafrechtelijke uitspraken van den Hoogen Raad zelf, waarbij net gemeentelijk verbod om zonder vergunning in herbergen muziek te maken geacht werd ook op het geven van radiomuziek betrekking te heb ben. Hier had dus de Hooge Raad klaarblij kelijk aangenomen, dat degene, die op me chanische wijze muziek reproduceert, daar van een uitvoering geeft. De Hooge Raad heeft thans de opvatting, in zijn strafrechtelijke arresten belichaamd, ook op civielrechtelijk terrein gehandhaafd. Conform de conclusie van den advocaat-ge neraal, oordeelde hij, dat de caféhouder, die in zijn voor het publiek toegankelijke loca liteit een radio-ontvangtoestel met luidspre ker in werking stelt en aldus zijn bezoe kers van bepaalde muziekstukken doet ge nieten, deze stukken „in het openbaar ten gehoore brengt" en dus een uitvoering daar van geeft in den zin der auteurswet. De strekking der auteurswet, zeide de brengt mee, dat zulk een uitvoering voorbehouden blijft aan hem, die auteurs recht op het werk heeft. Maar, kan men dan nog vragen, sluit het verlof tot een uitzending niet in, dat het uitgezondene aan verdere beschikkingen van den auteur onttrokken wordt? Kan het uit gezonden programma niet op elke wijze voor het publiek verbreid worden? Neen, zegt de H. R., dit is niet het geval. Als ik goedvind, dat mijn werk door een omroepvereeniging wordt uitgezonden, houdt dit niet noodzakelijk een toestemming aan derden in om door middel van hun ontvang toestel dit werk ten gehoore van het publiek te brengen. Voor deze toestemming kunnen dus nieuwe auteursrechten gevraagd worden. Ik behoef er wel niet meer op te wijzen, dat dit arrest voor de caféhouders, die in hun localiteiten radiomuziek doen spelen, van verre strekking is. Missen zij de toestemming van den componist of diens organisatie, dan kan elk aldus ten gehoore gebracht muziek stuk een onrechtmatige daad opleveren. Daar het voor den caféhouder ondoenlijk is van elk uitgezonden muziekstuk na te gaan, of daarvoor misschien auteursrecht verschul digd is, zal in de practijk de oplossing wel hierin gevonden moeten worden, dat voor een vaste som een algemeene toestemming van de componisten-organisatie in casu de Buma verkregen wordt. Naast de omroepver- eenisingen worden dus ook de radiospelende caféhouders aan de Buma schatplichtig. De Buma krijgt wel een groote machtlaten wij hopen, dat deze macht niet ten nadeele van het algemeen belang misbruikt wordt®enlS toezicht hierop blijft m. i. wenschelijk. Het nieuwe arrest van den H. R. roept nog eenige vragen op, die met de materie van het radio-auteursrecht verband houden. In de eerste plaats de vraag, of door dit arrest wijziging wordt gebracht in het stand punt van den H. R., in het arrest van 3 April 1930 (N. J. 1931. 53) ingenomen ten aanzien van de radio-centrales. De H. R. besliste toen, dat het opvangen van een uitzending door een radio-centrale en het doorgeven daarvan aan haar abonné's niet is uitvoering van een werk, noch verveelvoudiging daarvan, zoodat door den exploitant der centrale dus geen rechten verschuldigd zijn. Prof. Meyers schijnt te meenen, dat de H. R. thans van dit standpunt is teruggekomen. In wezen immers zou er, naar zijn opinie, geen verschil bestaan tusschen wat de radio-cen trale en wat de caféhouder doet. Beide schep pen zij op commercieele basis een gelegenheid om de door een ander gegeven uitvoering te volgen, beide hebben zij het in hun macht hun openbaarmaking van het werk, wanneer zij willen, te doen eindigen. De advocaat-generaal ziet wel een essen tieel verschil tusschen de handelwijze der radio-centrale en die van den caféhouder de radio-centrale zou, in tegenstelling van den caféhouder, aan de uitzending geen open baarheid willen gevende radio-centrale schept voor haar abonné's ook slechts de mogelijkheid een uitzending te beluiste ren, zij brengt niet, zooals de caféhouder het werk feitelijk ten gehoore. Ik voel het meest voor de zienswijze van den advocaat-generaal, maar op andere gron den de verhouding van den aangeslotene op een distributienet tot de omroepvereeniging is vrijwel geheel dezelfde als die van den bezitter van een radio-ontvangtoestel, veelal is hij ook persoonlijk lid van de omroepver eeniging. Het verlof tot de uitzending, door den componist gegeven, omvat dus m. i. ook de luisteraars der radio-centrale. Een tweede vraag is, of ook de omroep vereeniging tegenover den caféhouder geen rechten kan doen gelden, wanneer het vast staat, dat deze laatste de uitvoering van het radio-zenstation op zijn beurt „uitvoert" of „openbaar maakt". Aan deze vraag zijn ver schillende lastige kanten. Laten wij ter wille der bilijkheid hopen, dat, wanneer vrouwe Fortuna tot oplossing van dit rechtsprobleem een nieuw proefkonijn voor den zetel van vrouwe Justitia voert, zij een ander slacht offer kiest dan den armen, Rotterdamschen cafébaas, die hier van proefkonijn tot het haasje werd. V. D.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2