OM DEN GROOTEN PRIJS VAN NEDERLAND. t ir ;f5tBfSSS -X i 1 m De ronde van Frankrijk. De motorraces in Drenthe. v*. DE OLYMPISCHE SPELEN. VRIJDAG 29 JULI 1938 1933 P.' Hunt, Engeland, Norton, M2.9 Nieuwe organisatie. Een kans voor de jeugd. -Ü r OEFENING MET HÉT GATAPULT-VLIEGTUIG. Een der Engelsche müitaire vlicgscholen is in het bezit van een installatie voor katapultvliegtuigen, ivaarniede de leerlingen op hef veld tijdens dp oefeningen, vertrouwd worden gemaakt De dag-indeeling. Snelle tijden bij de training. ZEILSPORT. HOLLAND-WEEK 1938. Belangrijke inschrijvingen. EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP OLYMPIAJOLLENKLASSE. ZWEMSPORT. DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. HENNY KAMMERSGAARD'S ZWEMTOCHT. WIELERSPORT. Galateaii wint de negen tiende étappe. WAT DE RADIO MORGEN GEEFT. WEDSTRIJDEN OP DE UTRECHTSCHE STADIONBAAN. ATHLETIEKSPORT. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Recordpogingen van Ned. dames. CUNNINGHAM. EXAMENS M-BREVET VAN HET LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. NOORWEGEN EN DE SKI- WEDSTRUDEN. Strijd van durf en techniek. DE training is afgeloopen, de ma chines zijn gecontroleerd en het wachten is thans op het vallen van de vlag, morgenochtend om half tien, wanneer <hs strijd van snelheid en rijvaardigheid, van techniek en durf op volle kracht zal losbreken Het is met de landelijke rust van Drenthe vol komen gedaan. De T.T.-1938, de 14e van de serie, die in 1925 »p hel traject Rolde, Borger, Sehoonlo, Grolle, Rolde aanving, doch van den volgenden zomer op het huidig parcours Assen, Hooghalen, Laaghalerveen, De Haar, Assen is gehouden, staat weer voor de deur. Assen, an ders een rustig provincie-stadje dat aan drie kazernes nog de grootste drukte ontleent, daveit van de motoren. Snelheid is thans bh Assen de alles beheer- Schende factor! Op Man mogen de bochten en hellingen zoo kwistig gestrooid liggen, dat men er met dan na herhaalde wedstrijden thuis kan raken, en on den Nürburgrirtg mogen de moeilijkheden al even groot zijn, het Drentsch circuit ligt als een wijd uiteengetrokken driehoek vlak uitge spreid in het „Oude Lantschap" en biedt den ooureur op lange, rechte einden de gelegenheid, zijn gaskraan tot het uiterste open te draaien. Graham Walker, eenmaal een der sterren op dit parcours, oordeelde het rijden van de Ne- derlandsche T.T., reeds vóór de groote verbe teringen die in 1935 bun beslag kregen, betrek kelijk gemakkelijk, afgezien dan van enkele lastige krommingen en hairpins, die men tus- schen Laaghalerveen en de Oude Tol aantreft. Met dezen eenvoud voor den rijder gaat echter een groote moeilijkheid voor de motoren ge paard; de wind stelt den coureur herhaaldelijk voor lastige kwesties en verleidt er hem ge makkelijk toe, vóór den wmd enopt de rechte trajecten te veel van zijn machine te eischen. Doch sindsdien hebben de constructeurs van de motopen weer vele .nieuwevindingen te tee passing gebracht en zijn de tijden van een Walker, <jje met 8ü?fes de 3ritsche vim,ren op Rudige WJwtworth verdedigde, wel lkomeil veranderd. De sensatie van een Dom zóemenden „S<K>tt de eerste roemrijke onuS tie van nf Woods, den feitelijken delcker van het Drsntsch circuit voor de te- ■jfteatioriale motorsport, het fenomenale duel ZwalkerSpann, dat pas op de laatste 30 meter y®W een circuit vtan eenige honderden kiloane- ei's werd beslist, de strijd tusschen Gene Nott ®h Walter Handle;/, de verschijning van Jimmy hhnpson en van Guthrie, die aan het slot van 2'jn jarenlange loopbaan 6ucces op succes sta pelde, tot hij, op het toppunt van zijn roem, in Duitschlamd aan zijn beroep ten offer viel; het zijn in dezen snel-geleefden tijd van den snellen coureur bijna weer vergeten evenementen en teen herinnert zich nog slechts het groote, mar kante feit van het vorig jaar, toen op het Drentsch paroours de oude leuze der zelü-be- wuste Engelsahen „Britain rules the ways" onder ging en de Duitschei's met hun super snelle D.K.W. hun oude rivalen van de spits V(H>ïe was Kart Gall, die de enorme rijkunst van zijn Engelsche tegenstanders rustig aan zijn laars lapte, en met behulp van de speed van zijn „lire-engine" alle capaciteiten van het Norton-team toegegeven, in gedunde samen stelling 1 buiten den strijd plaatste. Duiitsch- teiid onttroonde Engeland, gepersonifieerd door gedesillusioneerde Guthrie, en verschafte te- bek,, rt^,d het Nederlandsohe circuit nieuwe fjWaaimheid. v*te*V52 90<K ivren tonde te draaien te een tempo tegen het - Per uur, werd het reeds jaren om den ti£?rc°tos van Ulster gevoerde duel the world" "the fastest motorcycle road of en zelfs het •llet voordeel van Assen beslecht, zoen en met a hat de Ieren nog hetzelfde sei- de machines ?en steun van de Duitsche vliegen- aan dit felt e hans voor revanche kregen, kon Assen orn-f!6en afbreuk meer doen. het snelste j/bseert thans de 14e T.T. races op usance, dat ?lrcuit ter wereld, en was het geen het Nederlanden iare de bestaande records tot zou de trot ^he traject worden gebroken, dan offeringen de naam, die de met zooveel op- verbeterde 6n dosten aangelegde en steeds weer stad draamWeg ten Zuiden van Drenthe's hoofd- tot een de deelnemers van morgen reeds sportfonds is de Nederlandsche T. T. dit seizoen uitgebreid met een race voor juniores, d. i. de rijders, die de laatste twee jaren niet bij Assen werden geplaatst, welke dé inzet zal vormen van de diverse races, welke morgen zullen plaats vinden. Om half tien zullen de rijders van de halve- liter-machines vertrekken en met een minuut tusschentijd die der beide andere klassen. De groote inschrijving (alleen in dit nummer, dat in den vorm van een-uurs-race is opgezet, zullen ruim 40 deelnemers uitkomen) illustreert de waardeering van jong motor-Nederland voor deze geste van de K. N. M. V. Bij de te verwachten gelijkwaardigheid van de machines en de door jeugdig optimisme en élan ondersteunde capaciteiten van de 58 rijders kan reeds het nationaal jeugdkampioenschap van de K. N. M. V. op het internationale circuit van Drenthe een attractieve hors d'oeuvre beteekenen. De kleine klasse tot. 250 cc. In de kleine klasse die der machines tot 250 ccm- is Duitschland met D-K.W. onbe twist favoriet. New Imperial en andere Engel sche machines zijn in deze afdeeling geheel verdrongen door de Duitsche motoren die vol komen ongenaakbaar zijn, en in de laatste drie jaren even dikwijls door Geiss op het Drentsch circuit ter overwinning werden gereden. D.K.W. heeft bovendien, blijkbaar geen enkel risico aanvaardend, haar officieel fabrieksteam, be staande mt Klgge, Winkler en Petruschke, naar Assen gezonden en zoo kan de eenige spanning in deze klasse eventueel worden veroorzaakt door den onderlingen strijd der D. K. W.-rijders, waa™r.\rfr WJ-! °ok den Nederlander Van Dinter aantreffen- Hij is tot nu toe de eenige Neder- Kof? geweesh die zich in een internationaal bezette race van de eerste plaats heeft weten meester te maken- Dat was in 1930, in de nu teeer gereden 175 ccm.-klasse. Ewalcl Kluge, die zoowel in 1936 als in 193" kampioen van Duitschland werd en den afge loopen winter in Australië eenige fraaie over winningen behaalde, om daarna opnieuw op Man, in België en in Zwitserland als eerste door óe finish te gaan, heeft het Kampioenschap van Europa voor het grijpen. Zou hh thans, bij Assen, opnieuw zegevieren, dan tal dermate gestegen, dat niemand hem prac- tisch meer zal kunnen bedreigen. Een internationale Junior T.T. Van de Junior T.T. - de klasse tot 350 ccm., waarin White het vorige seizoen reeds rond toerde met een speed van bijna 137 K.M. per uur is de internationale bezetting wel een der'grootste attracties- Niet minder dan zeven naties immers zullen in dit nummer, dat in de namiddag-uren gelijktijdig met de race der zware motoren de aandacht zal vragen, ver tegenwoordigd zijn, en de kwaliteit der rijders staat er borg voor, dat hier geen onderdeel van een seconde cadeau zal worden gedaan. een niei, uraiu™-. uWe topprestatie verplichten. Welsprekende prestaties. Ncdir!?6.? bet jaarlijksch parool van de er nnu cbe T- T. geweest, en welk een sprong Van T- rnaS liggen tusschen de verrichting van Nol, «amersveld in de eerste races op een .r-tetlandschen weg en die van Gall m 1937, a|k voor zich vertegenwoordigen de ronde- Di!l4'tKPMV'p"auurr3Veld' NederlBtM, Harley 105,1 K.M. per uu?gBdrclea- Nederland, Norton 1927 S. Woods, Engeland, Norton in. 1928 T. Spann, Engeland, A. j. s' «i® K.M. 1929 w. Handley, Engeland, Mow0 K-M. 120.9 K.M. acoche, 1930 G. E. Nott, Engeland, Rudge w. 124 2 K M. ulxw., 1931 P. Hunt, Engeland, Norton, 130.7 1932 P Hunt, Engeland, Norton, l3i.e j-M. 1934 J. Guthrie, Engeland, Norton, en G. Kal zweden, Husqvarna, ïou.u 1935 J. Guthrie, Engeland, Norton, 137 4 k.m. 1936 O. Ley, Duitschlan.d B. M. W., 146.0 K.M. 1937 K. Gall, Duitschland, B. M. W„ 15 ,9 K.M de^Ufschen heeft de practijk de laatste hvntlteduwzijde van de deelneming toesci,ou- r-snelle fabrieksmachmes voor d JX» duidelijk gemaakt: de rijder van ®ana enk ^en motor slaagde erin den strijd r® .dig_ he^f ronden, ongeacht de technische te ij d van zijn tegenstanders, in zijn voord beslechten, en zoo restten dan vaak nog ronden, die vrij eentonig werden rondgedraaid eer er aan de race, die al geen race meer was, ook organisatorisch een einde kwam. Assen, dat in tegenstelling met de traditie Van Man reeds den zeer gewaardeerden massa start van meet af invoerde, heeft deze vlek der snelheid thans door energieke wijzigingen in het programma en den wedstrijdopzet pogen te doen verdwijnen. Men heeft het aantal te rijden ronden met 4, resp. 2 verkleind, terwijl met het binnenkomen van den winnaar de race meteen geheel zal worden gesloten. Het „doode" half teir, dat tot nu toe diende om hen, die nog in ben strijd waren, in de gelegenheid te stellen 2ich te klasseeren, is dus tevens vervallen. Ook te organisatorisch opzicht derhalve een energiek streven naar snelheid, de factor, die be algeheele beteekenis van Drenthe's grooten bag uitmaakt 1 De Nederlandsche motorjeugd is van de eerste T. t. af volkomen door deze wegwedstrijden tegepalmd en verwonderlijk is het dan ook allerminst dat er jaar-in jaar-uit jonge rijders opdoken, die het erop wilden wagen, in dezen strijd van speed en van rijtechniek het tegen de buitenlandsche kanonnen op te nemen. Deze ondernemende, doch in den regel door het ge- brak aan een goede machine en deugdelijke voor bereiding al te sterk gehandicapte groep van jonge Nederlandsche rijders heeft zich natuurlijk nooit te midden van de fameuse, tot het uiterste geperfeetionneerde fabrieksmachines een kans op eer; plaats geopend gezien. De Nederlandsche wedstrijdleiding heeft de neteekems van het kweeken van ambitieuse ren ners opgemerkt, en met behulp yaa het Motor* De Duitscher Karl Gall, die het vorig jaar den Grooten Prijs van Nederland ivon en het record over de snelste ronde verbeterde. Staat Duitschland in de lichte klasse op een zame hoogte, het heeft er, afgaande op de resul taten tot nu toeop andere circuits in de 350 ccm.-klasse geboekt, den schijn van, dat het in de Junior T.T. goeddeels tusschen Engelsche machines zal gaan. Jaren achtereen maakte Norton van de 350 ccm.-afdeeling een aardig hors d' oeuvretje voor zijn successen in de groote afdeeling, doch eensklaps is Velocette dit jaar, na eenige seizoenen op den achtergrond te heb ben gestaan, door Woods en Mellors weer op het eerste plan gebracht. Het was de Engelsche T.T. die met deze sensationeele overwinning van de Velocette een omwenteling inluidde in deze als steeds aantrekkelijke afdeeling, waarin Norton sinds de races op Man weliswaar weer op den voorgrond is getreden, doch waar bij men niet uit het oog mag verliezen, dat Velocette den fameuzen Stanley Woods als team leider heeft verloren als gevolg van een hand blessure, die hem in ieber geval bit seizoen het starten verder onmogelijk heeft gemaakt. Het geen niet in het minst ook voor Drenthe, waar de Ier ondanks zijn pech in de laatste seizoenen nog enorm populair was, een tegenslag is van de eerste grootte. Mellors die op Man de Nortons achter zich wist te houden, en Binder zijn vooi morgen de belangrijkste Velocette-coureurs, die in de 350 ccm.-afdeeling zonder eenigen twijfel een ern- atig woordje zullen meespreken. Of Wünsche op D.K.W. ook hier een rol kan spelen, of de Husqvarna's, het Zweedsche pro duct dat een half dozijn jaren geleden aardig naar voren kwam, doch toen door ernstige ver- ftezen aan berijders weer naar de middelmatig- eden verdween een nieuwen sprong voor- waarts zullen kunnen doen, of de onverslijtbare tueelVan Wijngaarden zijn deel tot een even- drarir,„SUcces voor Norton Ltd. zal kunnen bij- 1936 v, Wim Peters, de nationale kampioen- goede ,0p zijn eigen machine P.P- tot een weten te brengen, of de niet up a. j Slatten Britsche rijder E- R. Thomas het zijn air in ket leidende peleton zal blijven, 1938 de aanT13?1 vra§en, die in de Junior T.T.- aandacht zullen gaande houden. Het ligt voor de hand, dat het wegblijven van de groote Norton-coureurs, een Daniells, een Frith, een White, een lacune beduidt in deze T. T., speciaal na de enorme successen, die juist deze machine de laatste jaren bij Assen heeft weten te behalen. Is het, omdat men het vorig jaar op het zoo buitengewoon snelle Nederlandsche circuit voor de Duitsche industrie het hoofd heeft moeten buigen? Is het, omdat men tevens de rivaliteit van de „Gilera" in de zware klasse vreest? Feit.is, dat Norton niet met officieele fabrielcscoureurs heeft ingeschreven op grond van zuiver technische, interne aangelegen heden, die, naar wij uit de beste bron hebben vernomen, met de organisatie van de Neder landsche T-T. niets hoegenaamd uitstaande Intusschen is het nog de Belg Montulet, die ter elfder ure heeft aangekondigd, in deze klasse de eer van Norton mede te willen ver dedigen. De Senior T.T. E11 ook in de 500 cc- klasse start de Norton de groote favoriet op het Drentsche asfalt in meer jaren, dit seizoen officieel dus niet. Nogmaals, het is, vooral ook bij de groote populariteit van het merk en zijn rijders, wier technische bekwaamheden toch door de massa ongeëvenaard worden geacht, te betreuren, dat Norton Ltd. ten aanzien van Assen, waaraan men ongetwijfeld de beste herinneringen be waart, deze houding heeft aangenomen- Dat het echter aan de spanning afbreuk zou doen, is ternauwernood aan te nemen- Want de Norton-stal moge dan verstek laten gaan, daar staat tegenover, dat de Nederlandsche T.T. voor het eerst in haar historie de Italiaansche „Gi lera", bereden door een tweetal fabrielcscou reurs, mag begroeten. Ook aan dit product gaat een groote faam van snelheid, van im- poneerende speed vooraf, en men meent alge meen, aan, dat nu Norton voor BMW heeft moeten capituleeren, het allereerst dit merk zal zijn, dat in staat zal blijken te zijn, de enorme Duitsche machines concurrentie aan te doen. Overigens is Norton toch officieus nog ver- tegenwoordigd,. want men heeft in deze afdee ling een fabrieksmachine in handen gegeven van den Fin Lampinen, die zich het vorig sei zoen reeds onderscheidde door tot het slot van een moordenden rit in het koppeleton te blijven hangen, en als derde te eindigen. Een natie, die hier mogelijk ook nog zal blijken meë te tellen, is België. Enkele jaren achtereen reeds heette het, dat de F.N. met de fabricage van een nieuwe machine was ge reed gekomen, doch bij Assen bleek daar tot nu toe in de practijk niet al te veel van- Thans echter zal de Brit Ginger Wood een dergelijk nieuw Belgisch product besturen, en er is reden om aan te nemen, dat deze coureur het tot een belangrijke positie in den eindstand zal weten te brengen- Het bericht, volgens hetwelk BMW zich zou terugtrekken, wanneer Norton zich niet offi cieel bij Assen zou laten vertegenwoordigen, kunnen wij, alweer op gx-ond van de meest betrouwbare gegevens, tegenspreken- Reeds aan het begin van deze week waren Kraus en Meier, de beide fabrieksrijders voor de over winnaars van het vorig jaar, met hun machines in Assen gearriveerd, en na het record van Gall in 1937, behoeft er niet aan te worden getwij feld, of Beieren zal zich ook thans ten volle laten gelden. BMW-Gilera is het duel, dat in de zware afdeeling morgennamiddag op het eerste plan zal staan, aangenomen, dat de ma chines het bij de topspeed van de eerste ron den zullen kunnen uithouden! Nederlanders in de race. Qua rijders uitstekend, doch door gemis aan een voldoend-snelle machines niet tot toppres taties in staat! Aldus is, in het kort geformu leerd, de laatste jaren in den regel het ocr- deel geweest over de Nederlandsche deel nemers- Het is een verheugend verschijnsel, dat deze rij-capaciteiten meer en meer door de buiten landsche fabrieken blijken te worden gewaar deerd- Het jongste bewijs hiervan vormt het feit, dat men tegen morgen enkele van onze t,'i riteers aan volwaardige fabrieksma- u j "7 z°°als teen onder andere omstandig heden slechts zijn eigen fabrieksrijders in han den pleegt te geven heeft toevertrouwd. In de eerste plaats aan Van Wijngaarden, die het tenslotte toch maar in de 350 cc.M. klasse gaat probeeren, en zal pogen, daarin voor Nor ton een goede plaats te veroveren. Met tegen standers als Mellora en Wünsche heeft hij het niet gemakkelijk, doch Van Wijngaarden's er varing bij Assen is niet voor de poes. Ook in 1937 was hij in deze afdeeling de snelste Ne derlander. Naast Meier en Kraus is het Bertus van Ha- mersveld, die het in de zware klasse op een heusche BMW gaat probeeren. Sedert deze vlie gende Hollander in hetb egin van de T.T.-his- torfe in nationaal millieu enkele fraaie over winningen behaalde, is zijn pech op het circuit van Drenthe spreekv rdelijk geworden, en wij hopen dan ook, dat, na hem een snelle machine ter beschikking staat, hem de tegenslagen eens bespaard zullen blijven. Ook G. de Ridder berijdt snel materiaal, en met een Bosman, kampioen van Nederland 1935 in de 350 ccm-klasse, een Schot, die op Velocette, de verrassing van het seizoen, zal starten, een Fyma, een Willy van Gent, een Geert Timroer •en een Zwolle, die het vorig seizoen tot de vierde Plaats wist te brengen en nu op Norton rijdt, heeft Nederland in de Senior T.T. een groep van renners op het circuit, die stellig zal blijken mee te tellen. *tet is sinds 1930 niet meer voorgekomen, dat een Nederlander in een internationaal bezette race de eerste plaats wist te veroveren. Zou dat nu, m 1938, weer eens kunnen gelukken? Bij de gunstiger geworden omstandigheden behoeven de tienduizenden Nederlandsche supporters hun favorieten stellig hij voorbaat het vertrouwen niet te onthouden! JVinnaars van vroeger jaren. De rijders, die tot nu toe op de Grooten Prijs van Nederland beslag hebben weten te leggen, W1925 P v. Wijngaarden, Nederland, Norton, 91.4 KM per uur; 1926 P. v. Wijngaarden, Nederland, Norton, 92,5 K.M. per uur; 1927 S. Woods, Enge land Norton, 107.8 K.M. per uur; 1928 G. Walker, Engeland, Rudge Whitworth 117.9 K.M. per uur; 1929 G E. Nott, Engeland, Rudge Whitworth, 120.4 K.M. per uur; 1930 G. Walker Engeland, Rudge Whitworth 123 K.M. per uur; 19..1 P. Hunt, Engeland, Norton, 132.1 K.M. per uur; 1932 P Huut, Engeland, Norton, 132 K.M. Pe_r uur, 1933 S. Woods, Engeland, Norton 135.3 KM. per uui 1934 L. Demeuter, België, F. N„ !35.7 j^-M. p uur; 1935 J. Guthrie, Engeland, Norton 132.8 K.M per uur; 1936 J. Guthrie, Engeland, Norton, 137.3 K.M. per uur; 19,37 IC. Gall, Duitschland, B.M.W. 148.5 K.M. per Het programma luidt als volgt; Junioreswedstrijden: 9.30 uur start van de 3UU C,c.-klasse. 9.31 uur start van de 500 c.c.-klasse. 9.32 uur start van de 250 c.c.-klasse. 11.15 uur T.T. Start van de lichte machines (250 c.c.-klasse). 2.30 uur om den Grooten Prijs van Nederland. Start vag de 500 c.c.-klasse. 2.31 start van de 350 c.c.-klasse. Gister is de Gilera-machine, welke gereden zal worden door Serafini, te Assen aangekomen. Aldrigethl, die tijdens den Grooten Prijs van Zwitserland ernstig gewond werd, ligt nog steeds in het ziekenhuis te Bern, een plaatsvervanger heeft de Gilera-fabriek niet gezonden. Serafini ging onmiddellijk het circuit verken nen, daar hij dit niet kende. Omtrent zijn tijden liet men zich niet uit, heden zal hij de training intensief voortzetten. Dat de Gilera-machme op dit circuit, dat uitstekend voor de machine ge schikt is, zeer snelle tijden zal bereiken, staat wel vast. F. N. Is ook te Assen gekomen. De rijders üe- den het kalmpjes aan. Meier met B. M. W. ging zeer snel over het circuit, zijn beste ronde was 6 min. 39 sec. of ongeveer 149 K.M. per uur. Bertus van Hamersveld deed het in de mid daguren echter nog beter. Voor hem werd een tijd van 6 min. 35 sec. genoteerd, hetgeen een gemiddelde van 150 K.M. per uur beteekende. De snelste ronde, op dit circuit gemaakt, bedraagt 6 min. 29 4/5 sec., het vorig jaar door Karl Gall met B. M. W. gereden (gem. uursnelheid 152,9 kilometer). Dit ronderecord heeft Van Hamers- feld dus reeds dicht benaderd. In de 500 c.c.-klasse zal ook nog de Fransch- man Cora uitkomen met een Sarolea-machine. Het aantal inschrijvingen voor de Holland- week, welke dit jaar op 30 en 31 Juli, 1 en 2 Augustus op de Zuiderzee en het Buiten IJ en op 5, 6 en 7 Augustus op de Loosdrechtsche plassen wordt gehouden, is zeer belangwek kend. Voor de drakenklasse hebben niet min der dan 14 booten ingeschreven. De meeste deelnemers komen voor de „Koninklijke" of voor de Kaag uit, In de internationale starklasse treffen wij en kele buitenlanders aan. R. Mitchell van de Royal Corinthian Y. C. behoort weer met „Paka 3" tot de deelnemers, terwijl van Duitsch land Erwin Seefeldt met de „Berlin" komt, evenals lt. ter zee Karpf met „Perseus" en Hans von Reeclam met „Dahme". Natuurlijk is ook Bob Maas In deze klasse vertegenwoordigd en wel met de „Bern 2", de star, waarmede hij de Nederlandsche kleuren tijdens de jongste Euro- peesche kampioenschappen te Kiel verdedigde. Ook kapt. ter zee Van Duim van de Kon. ma rine jacht club heeft met „Bellatrix" ingeschre- ven. Vijf 12-voetsjollen zullen in de Hollandweek aan den start komen, terwijl in de B-klasse van deze schepen het aantal inschrijvingen veel grooter is. In Olympiajollen varen niet veel meer deel nemers, zeven in totaal, waarvan de beer G. van Lynen Noomen met „Don Quichotte" alleen maar op 30 en 31 Juli. De belangstelling voor de sharpies is echter weer zeer groot. Ook hier is de deelneming internationaal. De Norddeutscher Regatta Ver- ein komt met vier booten in een veld van 17, waarvan het meerendeel afkomstig is uit de Amsterdamsche vloot. Zoowel in de Pampusklasse (met bijzenen) als in de B. M.-klasse zijn vier inschrijvingen ont vangen. De strijd in de 16 M2.-klasse zal zuiver een duel tusschen de Haarlemsche Jachtclub en Loosdrecht worden. Interessant zullen de races in de regenboog klasse zijn. R. A. van der Sluis van de K. Z. V. Sneek vertegenwoordigt met „De Bruiser" in deze klasse de Friesche zeilsport. Deelnemende zeilers. Aan de Europeesche kampioenschappen in de oiympiajollenklasse, welke van 1 tot 6 Augustus op de Starnberger See bij München worden gehouden, nemen de volgende zeilers deel: J. H. H. de Jong (Nederland), A. Fecheyr (België), K. Baumann (Zuid-Slavië), E. von Holst (Estland), J. Clamageran (Frankrijk), G. Genussi (Italië), Z. Osinski (Polen), dr. A. Os wald (Zwitserland), V. Pavlousek (Tsjecho- Slowakije), T. von Heinrich (Hongarije) en E, Bickei (Duitschland). Hongaarsche ploeg voor Londen. De Hongaarsche ploeg, welke zal deelnemen aan de Europeesche zwemkampioenschappen te Londen, is als volgt samengesteld Dames: 100 meter borstcrawl: Aes, 200 meter schoolslag, Szigeti. Heeren: 100 meter borstcrawl: dF Csik en Koeroesi, 400 meter borstcrawlGrof en Ku- chinka, 1500 meter borstcrawlGrof en Ku- chinka. 200 meter schoolslagEngel en Fabian, 100 meter rugslagErdslyi en Lengyel, schoon- springen en torenspringen Hidveghi, waterpolo- ploeg; Mozeo, Hazai, Sarkany, Halassy, Brandy, Nemeth en Boszi, Om 13.46 uur gistermiddag werd de Deensche lange-afstandszwemster Jenny Kammersgaard door de Deensche veerboot „Danmark" gesigna leerd. Zij maakte toen een frissehen indruk. In den loop van de ochtenduren had zij echter slechts 1% K.M. afgelegd in verband met de stroomingen en den Zuid-Westen wind. Zü wilde in ieder geval trachten Warnemünde, dat op 50 K.M. afstand van Gjedsoer ligt, te bereiken. In boemel-tempo hebben de deelnemers aan de Ronde van Frankrijk de laatste étappes afgelegd, hetgeen niet te verwon deren vieh gezien de hitte en de stoffige wegen in vlak land, waarop de zon onbarmhartig brandde. DE NEDERLANDERS ONDER DE LAATSTEN. DE negentiende étappe der Ronde van Frankrijk werd door den Franschen cadet Galateau gewonnen in 6 uur 35 min. 21 sec. Hellemons was 47e met ruim 4 min. achterstand, van Schendel noteerde denzelfden tijd als Hellemons, terwijl Middelkamp als 52e arriveerde met bijna 3 minuten achterstand op zijn beide landgenooten. In de algemeene rangschikking zijn geen noemenswaardige wijzigingen gekomen. De negentiende etappe bracht gisteren niets bijzonders. Ze leidde van Metz naar Reims over 196 K.M. In het tweede gedeelte van het par cours trachtte de Frapschman Le Guevel enkele malen uit het peleton te jS0?1?11' Inderdaad gelukte hem dit, waarbij hij Galateau en Carini mee kreeg. In de sprint werd Galateau winnaar. 19 ETAPPE 28 JULI 196 KM. m CONTBty F PLAATSEN REIMS OOMBASLE VERDUN^ SILLESr /O9--—«-■—•metz CLERMONT MARSL A-TOUR ST.MENEHOULO ROMANIC CHALONS-SUR- MARNE HILVERSUM II (301,5 M., 995 K.H.). Het pro gramma wordt verzorgd door den K.R.O. 8.0 Gramofoonmuziek (om 8.15 berichten) 9.15 Sportreportage 9.45 Gramofoonmuziek 10.10 Sportreportage 10,30 Gramofoonmu ziek 11.05 Sportreportage 11.25 Gramofoon muziek 11.30 Godsdienstige causerie 12.00 Berichten 1.00 Sportreportage 1.30 Berich ten, gramofoonmuziek 1.45 Voor de rijpere jeugd 2.15 Sportrepoi'tage 2.45 Kinder uurtje 3.45 Berichten, sportreportage 4.15 Gramofoonmuziek 4.45 Sportreportage 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 De K.R.O.-Nachte gaaltjes 6.15 Gramofoonmuziek 7.00 Be richten 7.15 Causerie „De Napoleontische Le gende" 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Be richten A.N.P., Mededeelingen 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting -8.35 Gramofoonmu ziek 9.10 „Ekaterina", operette (gr. opn 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Filmpraatje 10.55 tot 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I (1875 M. 160 K.H.) en 415,5 M., 722 K.Hi) Het programma wordt verzorgd door de V.A.R.A. 8.07 en 10.00 Berichten A.N.P. DROITWICH (1500 M. 200 K.H.) 11.20 Orgel spel 12.05 Het Ralph Elman-sextet 12.50 Dansmuziek fgr.pl.) 1.20 Het New Coventry Hippodrome-orkest 2.20 Het Celebrity-trio 2.50 Orgelspel 3.20 Frank Walker's octet 3.50 Het orkest van „The Royal Engineers" 4.30 H. Sandler's Weensch octet 5.00 Re portage 5.20 Billy Cotton en zijn band 6.20 Berichten 6.50 Sportpraatje 7.05 Re portage 7.20 Het Leslie Bridgewater-kwintet 7.50 Brian Lawrence en zijn orkest 8.20 Radiotooneel 9.35 Pianovoordracht 10.00 Declamatie 10.20 Berichten 10.45 Orkest- concert 11.05 Dansmuziek (gr. pl.) 11.20 Jack Harris en zijn band 11.35 Reportage 12.00 tot 12.20 Jack Harris en zijn band e.a. PARIJS (Radio Paris 1648 M. 182 K.H.) 8.10 tot 9.20, 10.05 en 12.35 Gramofoonmuziek 1.50 Zang 2.05 Gramofoonmuziek 3.20 Zang 4.05 Gramofoonmuziek 7.20 Uitzending uit Salzburg 11.20 tot 12.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M„ 658 K.H.) 6.50 Gramofoon muziek 7.30 Wllly Schönfeld's orkest 8.50 Danziger Landesorkest 12.20 ij 1.35 Omroep- amusementsorkest 2.30 Omroeporkest, H. J. Fierke-kwintet en Omroep-Amusementsorkest 8.30 Omroeporkest 9.20 Rijksuitzending Or kestconcert 11.35 tot 3.20 Amusementsorkest, mandoline-orkest en solisten. BRUSSEL (322 M. 932 K.H.) 12.20 en 1.30 Ed. Loiseau's orkest 2.20 Gramofoonmuziek met toelichting 3.20 Gramofoonmuziek 3.35 Harmonieasoli 3.50 Gramofoonmuziek 4.05 Vervolg harmonieasoli 4.20 en 5.20 Gramo foonmuziek 6.20 Zang 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek 8.20 Viool en piano 8.50 Ca baretprogramma 10.30 Populair concert 11.30 Populair concert 11.30 tot 2.20 Gramo foonmuziek. (484 M. 620 K.H.) 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50 Gra mofoonmuziek 2.20 Viool en piano 2.50 Gramofoonmuziek 3.20 Vioolvoordracht 3.35 Gramofoonmuziek 4.20 Omroepkleinorkest en soliste 5.35 Jo Bouillon's orkest en „The La- nigiro's Hot Players' 6.35, 7.35, 8.20 en 9.10 Gramofoonmuziek 9.20 Concert m.m.v. soliste 11.00 Ray Ventura en Eloward met hun or kesten -*■ 11.50 tot 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M. 191 K.H.) 7.20 Rijksuitzending: Sportoverzicht 8.20 Be richten8.30 Omroeporkest 9.20 Rijksuitzen ding: Orkestconeert 11.20 Berichten 11.50 tot 2.20 Zie Keulen om 11.35 (1.15 tot 1.26 Tijd sein) Het peleton was tot vlak voor Reims dicht bij elkaar gebleven. Onze drie landgenooten zaten steeds achterin en verloren op de laatste tien tallen kilometers enkele minuten. Zoo kwam Middelkamp zeven minuten na dei\ winnaar binnen. Het resultaat luidt1. Galateau (Fr.) 6 uur 35 min. 21 sec., 2. Le Gueve (Fr.), 3. Carini (Fr.), allen zelden tijd, 4. Egli (Zw.) 6 uur 35 min. 57 sec., 5. Neues (Lux.), 6. Louviot (Fr.), 7. Ledueq (Fr.), 8. Berrendero (Sp.), 9. Yvon Marie (Fr.), 10. Merseh Lux.), 11. Sylver Maes (B.), allen in denzelfden tijd als Egli. Op de zeventiende plaats kwam het groote peleton te staan, waarin alle favorieten zaten, 47e. Hellemons 6 uur 39 min. 32 sec. 48e. Van Schendel 6 uur 39 min. 32 see. B2e. Middelkamp 6 uur 42 min. 28 sec. Algemeene rangschikking: 1. Bartali 134 uur 21 sec., 2. Vervaecke 134 uur 21 min. 38 sec., 3. Cosson 134 uur 30 min. 32 sec., 4. Vissers 134 uur 36 mm. 58 sec., 5. Clemens 134 uur 44 min. 2 sec., 6. Vicini 134 uur 49 min. 17 sec. 42e. Middelkamp 136 uur 51 min. 51 sec, 50e. Van Schendel 137 uur 24 min. 46 sec. 55e. Hellemons 139 uur 16 sec. De uitslagen van de gisteravond op de Sta- dionbaan te Utrecht gehouden wielerwedstrij den luiden: Sprint amateurs: le serie: 1. Ooms, 2. Smits 3. Buchly; tijd laatste 200 meter 12 2/5 sec.; 2e serie: 1. Derksen; 2. Kropman; 3. De Heus; tijd laatste 200 meter 12 sec. Matches a deux: le. serie: 1. Ooms 2. Kropman 12 sec.; 2e serie: 1. Derksen; 2. Smits, 12 sec.; 3e serie: 1. Smits; 2. Kropman, 12 sec. 4e serie: I. Ooms, 2. Derksen 12 sec. 5e serie: 1. Ooms; 2. Smits 12 sec.; 6e serie: 1. Derksen, 2. Kropman II.8 sec.; Eindstand: 1. Ooms 3 punten; 2. Derk sen 4 punten; 3. Smits 5 punten 4. Kropman 6 punten. Wedstrijd achter motoren over 3 maal 30 k.m. le manche: 1. Wals tijd 24 min. 34.8 sec.; 2. Piet van Kempen op 200 meter; 3. Van der Wulp op 210 meter; 4. Snoek op 300 meter; 5. De Graaf op 430 meter; 6. Groenewegen op 820 meter. 2e manche: 1. Groenewegen; 2. De Graaf op 100 meter; 3. Wals op 280 meter; 4. Snoek op 350 meter 5. Van der Wulp op 460 meter; 6. Van Kempen op 520 meter. 3e manche: 1. Wals tijd 24 mm. 47 sec.; 2. Van der Wulp op 15 meter; 3. Van Kempen op 80 meter; 4. De Graaf op 200 meter; 5. Snoek op 450 meter; 6. Groenewegen op 550 meter. Eindklassement; 1. Wals 5 punten; 2. Van der Wulp 10 punten; 3. De Graaf 11 punten; 4. Van Kempen 11 punten; 5. Snoek 13 punten; 6 Groe newegen 13 pnt. Koppelachtervolging over maximaal 5 km Schulte—Pijnenburg winnen met 5 meter van SlaatsPellenaars in 6 min. 11 3/5 sec Koppel-tijdrace over 1 k.m.: 1. Schulte—Pij nenburg 1 min. 5.3 sec.; 2. PellenaarsSlaats 1 mm. 5.6 sec. ROTTERDAM (Gem. radiodistributie), Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3; 8.00 Keulen 10.20 Parijs R. 12.05 Radio P.T.T. Nord 12.20 Keulen 12.35 Ned. Brussel (322 M.) 2.20 Fransch Brussel (484 M.) 4.20 Ned. Brussel (322 M.) 5.35 Fransch Brussel (484 M.) 6.20 Ned. Brussel (322 M.) 7.05 Fransch Brussel (484 M.j 7.20 Parijs R. 10.55 Fransch Brussel (484 M.) 11.20 Parijs R. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel (322 M.) 9.20 Luxemburg 10.35 Londen R. 11.20 Droitwich 5.00 Londen R. 5.20 Droitwich. 8.20 Londen R. 10.20 Droitwich. Bij de athletiekwedstrijden van Zondag 31 Juli op de sintelbaan te Amsterdam, waaraan de Engelsche damesploeg van Mitebam deelneemt, zal Fanny Koen een recordpoging doen op de 60 meter in de serie en op de 80 meter in de finale. Zij heeft op deze afstanden als tegen standster het Engelsche meisje Betty Lock, de Engelsche recordhoudster op de 60 meter. Op de 10 X 100 meter hoopt de Nederlandsche record-* houdster A. D. A„ uitkomend met haar sterkste ploeg, het record te verbeteren. Glen Cunningham, Amerika's beste midden- afstandlooper, is niet opgenomen in de teams welke op verschillende wedstrijden in Europa de kleuren van de Vereenigde Staten verdedigen Amerikaansche bladen vermeldden de reden van dit wegblijven. Tegen Cunningham zou nl een onderzoek gaande zijn in verband met het feit, dat door hem inbreuk zou zijn gemaakt op de amateurbepalingen. Hij zou b.v. voor één wedstrijd 1000 dollar hebben ontvangen. Zijn Inkomen in 1937 zou niet minder dan 37.000 dollar hebben bedragen. De kwestie der amateurbepalingen. Het Noorsch Olympisch Comité heeft aan den Noorschen ski-bond verzocht het initiatief te nemen voor een buitengewoon F. I. S.-congres, waarop het voorstel, dat tijdens de Olympische Spelen voor de skiwedstrijden de amateurbepa lingen van het I. O. C. zouden gelden, zou kunnen worden behandeld. Dit voorstel is, naar men weet, op het laatste congres der F. I. S. te Lahti behandeld en afgestemd. Dat 't Noorsch Olympisch Comité deze materie weer aansnijdt, is begrijpelijk, daar de situatie op het oogenblik zoo is, dat mochten de Winterspelen in 1940 in Noorwegen worden gehouden, de F. I. S. daar van afzijdig zou blijven, omdat het geschil tus schen het I. O. C. en de F. X. S. inzake de skileeraren nog steeds niet is opgelost. Aantal gebreveteerden thans veertig. Op het vliegveld Ypenburg zijn wederom examenvluchten gehouden voor het behalen van het M-brevet, waarvan de bevoegdheid tot uitreiking in handen is gesteld van het Luchtverdedigingsfonds, dat ook de oplei ding tot dit brevet bekostigt en regelt. Er zijn twaalf candidaten geëxamineerd, waarvan de volgende elf geslaagd zijn: J. A. Hartevelt, Modjokerto; A. M. ten Herkei, Hilversum; M. Korthuis, Zaandijk; D. J, Klink, Den Haag; P. J. Kousemaker, Arne- muiden; L. A. de Lange, Leiden; E. L. San ders, Amsterdam; J. B. Straatman, Amster dam; P. J. Strolenberg, Quadrath (Duitsch land), G. H. Verberne, Den Haag; P, J. J, Vogelzang, Groningen. De examencommissie was samengesteld uit de heeren Majoor A. Steup, 2de luitenant J. van den Bosch en H. M. Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Lucht vaart School. De examenvluchten hadden alle, zonder uitzondering een vlot verloop, Het aantal sportvliegers in het bezit van een M-brevet is thans tot 40 gestegen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3