ROTTERDAM. MpsHpip w1 ZATERDAG 30 JULI 1938 Schoolfilm vertooning. Waarom geen jübiléfilm DE STOOMTRAM IN ZUIDERSTAD. DE W. S. V. „SAMENWERKING" PASSAGE-THEATER. MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND. De nieuwe VLAARDINGEN. Als voorloopige maatregel maximum snelheid van 12 a 15 K.M. gevraagd. weg Dordrecht— Moerdijkbrug. MAASSLUIS. ZEEKREEFT MET PASGEBOREN LARVEN. KETHEL. Aanwinst voor de Diergaarde. HET LEK SLAAN VAN DE „GAROET" UÈk mm HIJ WILDE ZIJN HONDJE ZWEMMEN LEEREN. Maar verdronk zelf jammerlijk. burgerlijke stand. ZOETERMEER. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE BENEDEN- MAAS TE VLAARDINGEN GEVONDEN VOORWERPEN; BURGERLIJKE STAND. R. K. MULO-EXAMEN. SCHOONHOVEN. IJSELMONDE. Donderdagavond werd door het bureau Onderwijs, onder leiding van den inspecteur dr. W. J. Smit, in het Passage-theater een filmvoorstelling gegeven voor de onderwij zers en onderwijzeressen in Schiedam. Dr. Smit verklaarde, dat het lang geleden was, dat hij in de gelegenheid was enkele geschikte films voor de kinderen te vinden, doch dat zulks vooral kwam door de houding van den Nederl. Bioscoopbond, die een te hoogen prijs vroeg, 20 ets. per kind. Door de groote welwillendheid van den heer Huizinga, directeur van het Passage theater, was het thans toch mogelijk gewor den te vertoonen: de film de „Vier Jaar getijden, de laatste film gemaakt door het vlieger-echtpaar Johnson, van de binnenlan den van Borneo. De vlieger Johnson is kort na zijn Borneo- reis in Amerika bij een verkeers-vliegtuig- ongeval om het leven gekomen. De film/ de „Vier Jaargetijden", achtte dr. Smit voor de kinderen wel leerzaam, doch ook weer moeilijk door de veelheid van beeld. De film geeft de schoonheid der natuur m alle jaargetijden en het harde lot der fa brieksarbeiders, die daar nooit iets van zou den kunnen genieten. Laten wij hier dadelijk opmerken, dat bij ons de vraag is gerezen, of deze film wel is, waarvoor men haar aankondigt Het is een Duitsch product, waarin o.i, zuiver en moedwillig denkbeelden worden gewekt bij het niet dieper doordenkende pu bliek. Het is toch zeker niet waar, dat alle fabrieksarbeiders steeds maar aan het ponsen zijn; dat een vrouw een machine bedient zonder ophouden; dat een vijftien- of zestien jarige knaap met zijn meest armoedige ge zicht als maar „iets" achter een soort Jacobs- ladder staat te doen, zonder dat die menschen ooit in de gelegenheid zouden zijn van moe der natuur, van sport en spel te gaan genie ten Dat men het zóó uitdrukkelijk bij het groote publiek wil suggereeren, bewijzen de minstens vier maal, tot vervelens toe, te midden van mooie natuuropnamen, terug- keerende „slavengezichten uit het fabrieks- milieu". Wij gaan dan ook niet accoord met de lezing, dat hier alleen het schoons naar voren wordt gebracht van wat „men", dus iedereen in haar of zijn vrijen tijd zou kun nen genieten. Als het de bedoeling isom de kinderen wijs te maken, dat het in iedere fabriek niets gedaan is en dat een boerenknecht het bij het „hooi-opsteken" en oogsten en veld arbeid het zóó heerlijk heeft in de „vrije" natuur; dat een doodarme houtskoolbrander het zóó goed heeft, dan pleit het niet voor het noodige algemeen inzicht, dat men van dit hoogste leiding gevende lichaam verwach ten mag. Tegen de beelden in de „Vier Jaargetijden" is ons betoog niet gericht, wel tegen den ondertoon, die er aan ten grondslag ligt. Het bevreemdde ons niet, dat er dan ook nog een verklaring kwam van dr. Smit, waar om hij de regeerings-jubileumfilm niet had kunnen afdraaien. De regeering had de jubilé-film niet gemaakt, doch steunde ze slechts door de gemeentebesturen te aniniee- ren die film te vertoonen. Verder was de prijs per kind te hoog, zoodat de gemeente zulks niet kan dragen. Wel kan ieder kind in de jubileum-week de jubilé-film gaan zien a 15 cents, Ze draait dan toch weer wel tegelijk met de Borneo- film in het Passage-theater. Zoo moeten wij wel concludeeren, dat de jubilé-film door de officieele instanties aan bevolen wordend, in Schiedam niet voor de jeugd op de schoolbioscoopvoorstelling kan worden vertoond vanwege eenig, vermoedelijk klein, prijsverschil met de film de „Vier Jaar getijden". Het wil er bij ons niet in, dat zulk een klein prijsverschil argument mag zijn voor een officieele instantie om niet alle moge lijke moeite te doen dat prijsverschil te doen overbruggen; hetzij door de gemeente, hetzij door de Oranje-vereeniging of particuliere giften. Wij bevelen onze jeugd niet gaarne een film aan, die eindigt met „de nieuwe wereld, die nog gemaakt moet worden". Het lijkt alteveel „op een nieuwen dag breekt aan" e.d. meer of minder bekende strijdleu zen bij bepaalde richtingen in gebruik. De Borneo-film van Johnson geeft enkele interessante gezichten van vreemde diersoor ten. In haar geheel is ze ongemeen gelijk aan de vorige Johnson-films. Zelfs komen er enkele merkwaardige tegenstrijdigheiden in voor, zooals dicht in de rimboe alléén varend met de booten dei- inboorlingen, ziet men plots toch weer de gerieflijker woning der Johnson's. Het geeft den indruk, dat de film knap geregisseerd is, doch de bewering dat het een film is, in het diepst van Borneo opgenomen in totaal onbekende gebieden, nog nimmer door het menschenoog bespiedt", laten wij gaarne voor andersmans rekening. Nochtans is zij de moeite van het zien zeker waard. Wij geven gaarne onze medewerking om voor de jeugd eens een filmvoorstelling te propageeren, doch de film de „Vier Jaar getijden" noopt ons tot restrictie. Opening nieuwe terrein. Gisteravond had aan de Spuisluis naast *iet zwembad de officieele ingebruikneming plaats van het vernieuwde terrein der W.S.V. Samenwerking. Vele leden hadden hun roei- booten op eenvoudige wijze versierd met vlaggetjes, terwijl ook het terrein zelve dat een zeventig meter diep is, gepavoiseerd was. Er was veel belangstelling voor deze plech tigheid. De vereeniging Samenwerkihg is pas kortgeleden opgericht onder drang der Ge meente, die aan het ordenen sloeg in het ha vengebied. Voorzitter G. de Goederen heette welkom den onder-havenmeester, den heer W. H. v. d. Made, ais plaatsvervanger van den havenmeester den heer Kruyer, die uitste- dig is, alsmede de havenbeambten Maan en Bloois, verder den voorzitter van de W.S. V. Volharding den heer v. d. Zande en de Schiedamsche pers, die steeds op de bres stond voor de belangen der watersporters. Toen de gemeente ging ordenen, aldus de voorz. moesten ook hier de booteigenaars de hoofden bijeensteken. Feitelijk was dat een geluk, want de onderlinge verhouding liet nog al eens iets te wenschen over. Op die vergadering zijn allen eensgezind toe getreden en stelde het gekozen bestuur voor de vereeniging den naam van „Samenwer king" te geven om de goede verstandhouding ln de toekomst nog eens extra te stimulee- ren. Verder gaf voorzitter de Goederen te kennen, dat de oude toestand een doorn in het oog was van iedereen (de paalwonin gen heetten in den volksmond „Palembang" of ook wel „de Kampong" red. N. S. C.) De gemeente gaf aan de vereeniging de terreinstrook tegen een laag bedrag in huur en stelde als eisch, dat alle hokjes enz. moesten worden afgebroken. Met bloedend hart hebben allen aan dien wensch toegegeven. Vele leden liggen hier reeds tientallen jaren en brengen heele dagen bij hun bootje door, zoodat het gemis aan een onderkomen wèl gevoeld wordt. Toch heeft men eensgezind de handen ineengesla gen en het terrein gemaakt zooals het thans is. Iedere booteigenaar heeft nu een prach tige steiger. Met medewerking van Gemeen tewerken werd grond verkregen, die door het harde werken van enkele leden over een dijk gehaald is. De havendienst was ook zeer welwillend. Heel veel inspanning om uit de beperkte middelen al deze onkosten te be strijden, 90 pet. onzer leden bestaat uit niet- financieel-krachtigen, is dit alles tot stand gebracht. In de toekomst hoopt het bestuur óp de plaats van hun afgebroken schuurtjes aan de leden toch een onderkomen te verschaf fen, wellicht in geriefelijker vorm dan voor heen. Aan den adj .-havenmeester de heer v. d. Made en aan den heer Koetsveld, een mede bestuurslid verzocht de voorzitter resp. de nationale en de vereenigingsvlag te willen hijschen, die voor aan het door de gemeente geschonken hekwerk waren aangebracht. De adj. havenmeester wenschte de ver eeniging geluk en hoopte in de toekomst ook op de hoogstnoodige verdere samenwerking. Voorzitter v. d. Zande van de Volharding wenschte eveneens geluk en constateerde, dat ook zijn vereeniging weet wat moeilijk heden zijn om een behoorlijke haven te verkrijgen. Hij bood een keurig bloemstuk aan. Hierna werden de vlaggen geheschen, die een geschenk zijn van de heer Koetsveld. Nadien bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Een buitengewoon goed programma draait deze week in Tuschinki's Passage-theater, waarvan werkelijk een ieder kan genieten. „Koningin Victoria" is een film, wij meld den het in ons blad van Dinsdag j.l. reeds, welke het particuliere zoowel als het staats leven van de Engelsche Koningin Victoria weergeeft op een bijzondere wijze. Men ziet Koningin Victoria op 18-jarigen leeftijd aan de regeering komen van het groote Britache rijk. Haar kennismaking met Prins Albert, haar toekomstige man. Maar ook aan de huldiging van de Koningin en Keizerin bij haar diamanten regeeringsjubileum is veel zorg besteed. De hoofdrollen worden door Anna Neagle en Adolph Wohlbrück op prach tige wijze vervuld. Mooi is het te zien hoe Anna Neagle de koningin weergeeft op de verschillende leeftijden tusschen het 18-jarige meisje en de 78-jarige vrouw. De regisseur Herbert Wilcox heeft hier iets gemaakt, wat buitengewoon is. De film zit niet vol met de opgeschroefdheden, waarmee men dikwijls een hofhouding op het witte doek pleegt voor te stellen, alles is zeer eenvoudig, wat het aangenaam maakt naar deze film te kijxen, Het laatste deel van de film, Wat de huldi ging van de Koningin toont bij haar 60-jarig regeeringsjubileum, is in kleuren opgenomen. Voor de pauze wordt een vroolijk bijpro gramma vertoont, Voor speciale spoedgevallen nemen mor gen de volgende geneesheeren de Zondags dienst waar: J. van Buuren, Boerhavelaan 37a; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74; A. D. de Leeuw, Westvest 12. Geopend zal zijn de apotheek van de firma van Westendorp Emmastraat 1 en de Rem brandt-apotheek, Rembrandtlaan 5b, welke beide in de komende week tevens de nacht' dienst zullen waarnemen. GEBOREN27 Juli, Jan Arie, z. van A. Adriaanse en F. van Eek, Rembrandtlaan 61. 28 Juli, Jacobus, z. van J. J. Douma en M. C. A. Bras, Singel 109. Karei Izaak, z. van M. J. Messer en M. Albers, Nassaulaan 75. 29 Juli, Beatrix, d. van B. W. H. Kleiss en J. M. L. Krowinkel, van Dijckstraat 15. De Vereeniging „Het Zuider Tuindorp" heeft zich met een adres gewend tot den gemeenteraad. Herinnerd wordt daarin aan het request van 1927 waarin werd gevraagd de stoomtram van den Groenen Hilledijk te doen verdwijnen en te doen omleggen langs het spoorwegemplacement IJsselmonde. In 1931 bracht de Centrale van Buurtver- eenigingen „Rotterdam Zuid" haar bezwaren bij Ged. Staten in, eveneens aandringende op verwijdering der Stoomtram. Sedertdien heeft de bebouwing zich steeds uitgebreid en nam dientengevolge het aan tal bewoners toe. Voor Vreewijk alleen kan nu gerekend worden op 18000 inwoners (8400 ouders en 9000 kinderen) De tram loopt als een scheidingslijn door het dorp heen; een gevaarvolle grenslijn! Zij rijdt langs verschil lende uitgangsstraten van het dorp naar Rot terdam, langs de Bree, de Weipoort, de Dreef de Voorde, den Weimansweg, Strevelsweg, Valkeniersweg. Het is gebleken, dat de be zwaren tegen de stoomtram door het College van B. en W. en door den raad worden ge deeld, terwijl de levensgevaarlijkheid van het vervoermiddel door het jongste ongeval, dat twee kinderen het leven kostte, geen betoog meer zal behoeven. Het bleek voorts dat de gemeente zelfstandig de maximum-snel heid van de stoomtram kan bepalen. Naar door ons" ingewonnen deskundig ad vies, aldus adressante, zal de maximum snel heid moeten bedragen 12 a 15 K M. per uur. Wij nemen daarom de vrijheid uwen raad dringend te verzoeken als voorloop i- gen maatregel voor de stoomtram op den Groene Hilledijk een maximum snelheid van 12 a 15 K.M. vast te stellen. Daarnaast dringen wij er met niet minder klem op aan, dat de Raad bij Ged. Staten stappen moge doen, welke zullen leiden tot algeheele ver wijdering der stoomtrambaan van den Gr. Hilledijk. Wat dit laatste betreft, wil het ons voor komen dat de aanwezigheid van meergenoem de tram voor personenvervoer hier geheel overbodig is. Wanneer omlegging der baan langs het spoorweg-emplacement IJsselmonde onmogelijk blijkt, zou de Stoomtram Maat schappij zich kunnen verstaan met de directie der Rotterdamsche Electrische Tram om de passagiers te doen overstappen op lijn 3 (bijv. omgeving Oosthoek) waardoor deze gemak kelijker en veiliger de binnenstad zouden kunnen bereiken. Voor het goederenvervoer ware dan een andere oplossing te zoeken. J N.V. MACHINALE KUIPERIJ. Zaterdagmorgen 10 uur is het wegvak I Naar wij vernemen, zijn per 31 Juli a.s. KrabbewegMoerdijkbrug, ter lengte van afgetreden als directeur der N.V. Machinale ongeveer 7 K.M. voor het motorverkèer open- Kuiperij A. de Neeff, de heer W. van Does- gesteld. Hiermede is wederom een gedeelte burg en als commissarissen der N.V. Machi- van den rijksplanweg no. 16 Rotterdamnale Kuiperij A. de Neeff de heeren mr. N. DordrechtMoerdijkPrincenhageZundert C. van Mastrigt en mr. M. Geerling. Als grens voltooid, en is het Zuiden aanmer kelijk dichter bij het Noorden gekomen, zoo- al niet in afstand, dan wel in tijd. De oude weg toch was veel te smal voor het druk ke autoverkeer, terwijl bovendien door de tallooze wielrijders wegens gebrek aan vrijliggende rijwielpaden de veiligheid vaak bedenkelijk in het gedrang kwam. Op het nieuwe wegvak zullen in de toe komst 2 gescheiden rijbanen aan het verkeer bevaren worden door schipper J. van der ter beschikking staan; voorloopig is slechts pm oe eerst aangekomen motorlogger „Ko- de Westelijke baan uitgevoerd, welke een rab II", GDY 115, schipper J. Rog, vertrekt breedte heeft van 6.25 M., met kantstrooken thans ter visscherij. eenig directeur zal blijven fungeeren de heer Aart de Neeff, terwijl met ingang van 1 Aug. 1938 als commissaris is benoemd de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande. POOLSCHE MOTORLOGGERS. In de Koningin Wilhelminahaven alhier is de tweede der voor de maatschappij „Korab" nieuwgebouwde motorharinglogger, de „Ko rab I", GDY 114 aangekomen. Het schip zal van 0.50 M. en een harde parkeerstrook van 2.50 M. Rijwielpaden zijn niet aangelegd, doch de oude weg wordt aan het rijwielver- keer overgelaten, dat dezen met het lokale verkeer moet deelen. ROTTERDAM iuNoe*T De derde motorlogger, de „Korab III", GDY 116, wordt binnenkort van de werf al hier verwacht. Dit schip komt te staan onder schipper C. Muis. De schepen meten 130 reg. ton en zijn voor zien van 350 P.K. Dieselmotoren. De schepen zijn modern ingericht, voorzien van wasch- en badgelegenheid, zelfs van een ziekenver trek] e. De verlichting is electrisch. Zij kun- nen 1000 kantjes haring laden. De beman ning bestaat uit 18 personen, waarvan 5 Polen zullen zijn. KANBESTEDING. Bij de Vrijdagmiddag gehouden aanbeste ding voor den bouw van een kademuur aan de Kon. Wilhelminahaven te Vlaardingen waren ingekomen 38 biljetten. Hoogste inschrijver bestek A: M. J. van Hattum, Haarlem, voor 198.500 en bestek B: voor 194.000. Laagste inschrijver bestek A De Zeeuw, te Den Haag, voor 94.498; bestek B voor 92.498. KERKBERICHT. Zondag 31 Juli 7.30 Adr. Kester; 10.10 geestel. en tijdelijk welzijn parochie. Maandag 7 uur Joanna Mar. Waardelo; 8 uur Petrus van Leeuwen. Dinsdag 7 uur maandd. Gerard Ham; 8 uur overl. armen der parochie. Woensdag 7 ur Cath. Adr. Voskuil; 8.15 uur uitreiken H. Communie. Donderdag 7 uur Adr. Peters, lid H. Hart- fonds; 8 uur Petrus v. Mil Joszn. 'maandd. Vrijdag 7 uur maandd. Willem Willibr. Lansbergen; 8 uur overl. op kerkhof begra ven. Zaterdag 7 uur maandd. Barbara Meijster; 8 uur meest verl. zielen (bus). Zondag 7 Augustus 7.30 Alida v. Vliet Hofstede; 10.10 Joanna Quir. de Vettev. Mil. Heden laatste Zondag der maand, collecte schulddelgingder restauratie, zeer bijzonder aanbevolen. Te 7 uur Lof. In de maand Aug. zijn er geen congregaties. Donderdag van 6 tot 8 uur biechthooren. Vrijdag 1ste der maand, te 8 uur gezongen H. Mis voor de overl. op kerkhof begraven, 's avonds 7 uur Lof met acte van toewijding. Zaterdag biechth. van 4 tot 5 uur en van 68 uur. Zondag a.s. 1ste der maand, Euchar. dag, algemeene H. Communie mannel. en vrouwel. jeugd der parochie. MOEDIGE REDDING. Spelenderwijs viel gistermorgen een 3-jarig meisje aan de Blauwe Brug in de Polder vaart. De heer J. A. Nouwels, van hier, be gaf zich onmiddellijk gekleed te water en redde de kleine drenkelinge. De Diergaarde ontving van de firma J. C, Kamman, vischhandel aan de Keizerstraat alhier, een levende zeekreeft met pasgebo ren larven ten geschenke. Het komt zelden voor, dat dit verschijn sel kan worden waargenomen, daar hier te lande gevangen vrouwelijke kreeften, die eieren aan de buikzijde dragen, weer te wa ter gelaten moeten worden. De kreeftlarven hebben een eigenaardig voorkomén en leven den eersten tijd zwe vend of platonisch. In deze belangrijke Noord-Zuid verbinding begint geleidelijk eenige teekening te komen. In 1934 werd het wegvak IJsselmonde Zwijndrecht voor het verkeer opengesteld, waarvan nu ook de tweede rijbaan wordt aangelegd, en in 1936 volgde de Moerdijk- brug. Het gedeelte Princenhage-grens wordt niet nieuw aangelegd, doch de bestaande weg wordt en is reeds voor een groot deel ge moderniseerd. Voorjaar 1939 komt de over brugging van de Oude Maas aan de beurt en dan rest nog de nieuwe weg Moerdijkbrug Princenhage, waarvan de voltooiing over enkele jaren is te verachten. Dan is de traverse door Rotterdam op peil gebracht en blijft als uiteindelijke voltooiing in deze route voor den automobilist slechts de rondweg om Rotterdam als onvervulde wensch. Tekortkomingen van den bouwmeester. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het lek slaan tijdens stormweer van het stoomschip „Garoet" in de Golf van Biscaje op 15 December 1937. De Raad is van oordeel, dat bij het ont staan van dit ongeval verschillende oorzaken hebben samengewerkt. De constructie van het schip, in het bijzonder de ondersteuningen der verschillende dekken, kunnen niet te zwak worden genoemd. Weliswaar .blijken bij narekening de zware dragers onder het om dertusschendek van ruim II niet sterk ge noeg om bij een geheel homogene belading tot den toelaatbaren diepgang van het schip de belasting veilig op te nemen; dit is echter bij vele schepen, welke geheel aan de voor schriften van de classificatie-bureaux vol doen, het geval. In de praktijk komt een dergelijke belading blijkbaar niet voor, daar in het algemeen geen last van doorbuiging dezer liggers wordt ondervonden. Als regel ligt bij een belading tot den toegelaten diep gang het zwaarste gedeelte van de lading geheel beneden. Ook het s.s. „Garoet" heeft geen schade op geloopen, welke wijst op te zwakke samen stelling dezer langsdragers. De stutten, zoowel in dit ruim als in de overige laadruimen, zijn sterk genoeg voor den vertikalen druk, welken zij, ook in bo vengenoemd geval van homogene belading tot den vollen diepgang te dragen krijgen. De bouwmeester is echter te kort gescho ten in de bevestiging van de stutten en in de zorg om den in de stutten optredenden druk op voldoende zware verbanddeelen over te brengen, en tenslotte door een voldoend groot huidoppervlak en aan de buitenzijde daarvan werkenden buitenboordsdruk van het water te doen opnemen. Bovendien zijn de stutten niet overal oordeelkundig ge plaatst ten opzichte van de langsdragers welker belasting zij moeten overnemen. Als direct gevolg hiervan is de schade aan te merken, welke het schip heeft beloopen in de ruimen 4 en 5. In ruim 4 zijn de stutten onder het tusschendek te ver van de langs dragers geplaatst, in ruim 5 zijn de balk- knieën van het tunnelreces onder de stutten te klein en ongeflensd en is de bevestiging van de onderste stutten op een enkel spant niet toelaatbaar. Van anderen aard is de schade in de rui men 1 en 2. Het verbuigen van de stutten onder het onderdek in deze ruimen moet worden toegeschreven aan de zijdelingsche belasting, welke er, bij slingerend schip, door de lading op is uitgeoefend. Albert Termote. Bronzen beeld van den rechtsgeleerde Corn, van Bynkershoek (16731743), bestemd voor het gebouw van den Hoogen Raad te 's Gravenhage. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. ROTTERDAM, 29 Juli. Geëxamineerd: 11 can' didaten. Geslaagd: de dames C. E. Meeuwse t.e Schiedam; J. C. H. Keijzer te Scheveningen A. E. Schürhoff te 's-Gravenhage; 6. L. de Viet te Rotterdam; G. F. Dekker te Delft, DE VIERDAAGSCHE EN TIP. De dames W. en Th. Schuiten, A. en J.van der Maarel en M. van Schie, allen leden van de R.K. Wandelclub „Tip", hebben met suc ces deelgenomen aan de Vierdaagsche. Deze kranige prestatie is een gelukwensch ten volle waard. De R.K. Wandelclub „Tip", die begrijpe lijkerwijze in het succes van haar leden deelt, zal de deelneemsters hedenavond feestelijk aan het station afhalen en een marsch door de stad maken. ARBEIDSBEURS. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloopen week 359 tegen 352 in het vorige jaar. Hier onder waren 125 fabrieks- en losse arbeiders, 22 matrozen, 22 stokers, 6 timmerlieden, 13 machinale houtbewerkers, 13 Noordzeevis- schers, 28 textielarbeiders, 6 typografen en 4 dienstboden. JUBILEUMFEESTEN. De feesten van het Oranje-comité op 31 Augustus en 5 September zullen gehouden worden op het V.D.L.-sportterrein. BEVALLEN H. M. TerlouwSchipper, z. G. VerschoorPasterkamp, z. C. W. van den DoelVan der Sluijs, z. J. van der Gaag Brinkman, z. J. van VÏietDe Geus, z. ONDERTROUWD C. J. Verkerk en J. P. Varekamp. H. L. van der Valk en H. Ver- brugge. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Vrijdagmiddag te half twee had alhier een ernstig motor-ongeluk plaats. De motorrijder A. v. d. Meer, wonende alhier, passeerde op zijn motor de Dorpsstraat en werd even af geleid door eenige bekenden, wier groet hij beantwoordde. Dit werd hem noodlottig. Hij bemerkte de Citos-bus, die uit tegenover gestelde richting naderde, te laat en reed met volle vaart op deze bus in. Door den „Zouden we den trein van 10 uur nog halen?" „Zeker lieve, we hebben nog 24 uur tijd!" De vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Beneden-Maas had plaats onder voorzitterschap van den heer J, H. van Linden van den Heuvell. Na afdoening van een groot aantal ingeko men stukken kwam aan de orde een adres van de Kamer van Koophandel te Amers foort, waarin erop wordt aangedrongen, dat het diploma der nieuwe 3e klasse handels avondschool volledige vrijstelling zal verlee- nen voor het examen der middenstandsbon den. De commissie voor het Handelsonder wijs uit de Kamer adviseerde dit adres voor kennisgeving aan te nemen,, omdat het on derwijs voortvloeiende uit de vestigingswet nog in het allereerste beginstadium verkeert en daarover moeilijk reeds thans een oor deel kan worden gevormd. De Commissie achtte het beter eerst dan deze aangelegen heid onder het oog te zien, wanneer na een periode van vrije ontwikkeling die opleiding vasten vorm heeft aangenomen. De Kamer vereenigde zich met dit advies Van B en W. van Schiedam was een ver zoek ingekomen om een jaarlijksche bijdrage in de kosten van de gemeentelijke handels avondschool aldaar. De commissie voor het Handelsonderwijs, in wier handen dit ver zoek ter fine van advies was gesteld, was van oordeel, dat, hoezeer ook het Handelson derwijs de belangstelling en sympathie van de Kamer heeft, de zorg voor dit onderwijs ligt op den weg van de overheid en de Ka mer meer tot taak heeft toe te zien, dat de scholing van hen, die later in handel of in dustrie werkzaam zullen zijn, zooveel mo gelijk aansluiting geeft op de practijk. De commissie was van meening, dat ook de n- nancieele zijde van het vraagstuk in dit licht moet worden beschouwd en de Kamer m dit opzicht niet anders dan een bijkomstige functie zal hebben te vervullen. Voorts over woog de commissie, dat, ook al zou men een andere meening zijn toegedaan, de Kamer niet over de middelen beschikt om een bijdrage, welke een daadwerkelijke steun zou betee- kenen, voor dit doel te voteeren, waarbij er rekening mede dient te worden gehou den, dat, wat aan de eene instelling wordt verleend, aan een andere niet kan worden onthouden. In verband hiermede adviseerde de commissie aan B. en W. van Schiedam in dien geest te luerieliten. Na eenige dis- reen© Een droevig ongeval heeft zich gisteravond om kwart over zes afgespeeld aan de Feijen- oordkade dat een zevenjarig knaapje het schok werd de motorrijder tegen de bus ge- Kade, aai J o slincrprrl en lipn Vnprhii prnc+icfp vprwonHin- leven heeft gekost. De zevenjarige S. Middelkoop, gewoond hebbende aan de Nijverheidstraat, had zijn hondje mee naar den waterkant gevoerd, om het dier zwemmen te leeren. In zijn dartel heid boog het knaapje zich te ver voorover, verloor het evenwicht, viel in het water en verdween in de d'iepte. slingerd en liep hierbij ernstige verwondin gen op. In zorgwekkenden toestand is hij naar het St. Antonius-ziekenhuis te Voorburg vcr" voerd. Schippers hebben met behulp van een haak gepoogd den jongen boven te brengen. Eerst na verloop van ongeveer tien minu ten mocht hun dit gelukken. Personeel van den inmiddels gewaarschuwden Geneeskun digen Dienst heeft nog met behulp van een zuurstofapparaat getracht de levensgeesten °P te wekken, doch tevergeefs. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. i .--j 26 t/m 28 Juli aangegeven m het tijdvak van t'e bekomen aan het hoofdbureau van P?"1.1.® ii tot 16 uur en bovendien XI LOL 91 1938, waaromtrent inlichtingen zé aan lederen werkdag van xx wjï t 2i uur Dinsdag en Vrijdag van lurUwielbelastingmerken Aan het hoofdbureau' ™Ttemonn3_le* heeren «ui, zwarte clamestaJh foto s in bruin leerenta3Ch, actetasch met flesch met inhoud, leege acteia" wj. inei ïiescn, actetasch met stalen, irte vulpen (ge vonden in het Westen der stad in1937) insigne van den R. B. v. L. O', doublé kettinkje met hangertje, bruine da™esParapluie, diverse hand- schoenen, diverse^ diverse ceintuurs, Aangiften van 29 Juli 1938. BEVALLENC. C. de LoozeSteenbergen d. M. C. Meijers-!-Buitelaar d. J. Rietveld Knuistingh Neven z. B. C. Wlllemsteinvan Tol a. a. J. F. Verhejjvan Beurden z. C. v. d. DriesBuytendijk z. F. Krugervan Dorp z. A. FurmanskiSwetschinski z. M. SinjorgoSinke z. M. A. Oosterbaanv. d. Berg 2 z. E. LeggewieDanders z. A. SchoutenTimmers z. C. ReelingNobel z. T. Stokvan Helden z. L. PalingBeuke laar z. M. L. J. H. v. d. Eist—van Houten z. F. v. Dijkden Harder d. J. A. VosEjn 2. T. Miissig—Njjhuis d. N. Geijsen—Ko°y z- J. T. P«pers-»Dor d. B. J. v. b>o"_r Hilhorst d. S. Visser—v. d. Reest z. w. Trijzelaar—de Doelder d. J. W. den Outer—de Ruyter z. J. WichmanBiesheuvel z. A. LouwerenburgLeegenhoek d. M'— „JL®rs Bakkers d. - G. W. Hofman—van Hedven z. C. J. Verbeek—Spaninks d. ®5harrlnS" hausen—Driedijk d. J. v. d. Kemp—Aafjes d. C. W. Beider—v. d. Velde z. G. M. Lou- wenLegen d. OVERLEDEN: W. Diepstraten man v. J. v. Beers 76 j. A. L. H. Maaskant man v. G. W. v. d. Mast 57 j. A. w'"er d.12 j. M. Poortvliet man v. R. S. Ritmeester 60 j. G. M. L. Holster wed. v. C. Mathiesen 75 j. W. v. Zijl man v A. Schippers 7,i j G. v. Noort z. 22 d. P. de Jel man v. J. Ryke 76 j. B. Prins z. 16 j. f- Soesdorp man v. L. Brandse 42 j. B. H. Maandag vrouw v. P. L. Platsohort 63 j. B- M. Schroef wed. v. P. Pen ters 82 j. W. D. M ,v. Maren vrouw v. J. Muste 75 j. E- s- de Goey vrouw v. H. C. de Goey 46 j. Voorts als levenloos aangegeven: H. V. d. Hoek—de Winter d. W. J. A. den Blijker—1Grootens z. SCHIEDAM, 29 Juli. Geslaagd voor diploma A: H. v. Ejjk, F. Hartmans, J. Landsbergen, H. Liebregts, J. Truijs, Rotterdam; B. v. Tilburg, GorinchemN. de Ronde, H. Verhagen, A. v. d. Weijden, Rotterdam; H. Boodee, J. v. Dorst, W. Killian, J. Lintjens, Gorinchem; H. Beus, M. Cornelissen M. v. Eerdewyk; A. Geerdqrs; Th. Jansen, M. v. d. Meer, Moerdijk; M. Bolleus, den Haag; F. v. d. Vorst, H. Wijnhaven; N. Toonen, M. Tourmer, G. Verzijl, M. Vroklage, Rotterdam; voor dlplima B: B, J, Grutters, te Gorinchem. Afgewezem Geen, w blauwe dameshoed ^wart-groen badpak met handdoek, t™1"Jre'^wderjasje, bruin wol len slipover, blauwe kindercape, grijs wollen kindertrui, gef' KUmmi damescape, badpak, met handdoek, bruin met beige rechter kinderschoentje bruin «linker kinaerschoentje, oranje-rood bad- nak blauwe overall, bruin zeildoeken fietstasch met' 2 gevulde blikken bussen, auto-tankdop, 5 bandafnemers, pak, inhoudende 10 pakjes Van jtossem's T.roost, bruin lederen tabakszak, bruin zakmes, leesboek „Hélen Adair", 9 revolverpa tronen, reparatiebiljet van auto in zwart was doeken étui, hamer, 2 balen cement, damesrtjwiel merk Saturnus. Aan bureau Meermansstraat: heerenrijwiel merk „The Balmoral". Aan bureau Oostervantstraat: heerenrijwiel merk Arie Scheffer. Aan bureau Charlois: ongemerkt heerenrijwiel. Bij vinders: R. B. merk in étui, B. G. v. d. Eist, Strevelsweg 89; idem, A. Everwjjn, Zijdewlndestr. 45b; R. B. merk aan koordje, D. Nederlof, Dorps weg 144br. damesportem. met inhoud, M. van Steenvoórde, Nassauhaven 73; br. portem. met knipsl. en inh., Th. Borst, Heemskerkstr. 4wa br. portem. met inhoud, mevr. Vries, Van ow Schellingstr. 43a; groene vulpen, P. A. Menge Bergsehelaan 229a; bankbiljet, mej. WeMdo P, Janne Bouwensstr. 12b; groene glacé handschoen, A. de Boom, le Pijnacker® zijden dameshandschoen, C. Soer, Oosterva 36b; 6 sleutels en hondenpenning aan rmg, Man, Tak v. Poortvlietstr. 37b.1 Yadeto-sleutel, J. Verweerde, Bergsehelaan 265 8 sIe ring, w. H. Monte, Oleanderstr. 77a J weuteis aan koperdraad, W. A. Buist, Zwart Janstr. 144, bril met nikk. montuur in étui, C. Vy Achterdonk 26; bril met hoornen en niKK. mont., D. J. Boersma, Noorderhavenkade A)a, grijze oranje zwempak, A. Muste, Roem«r V sscherstr ceintuur van regenjas, van W- 9T5' 20; zwart-groen badpak en handdoe H. B. H. Hanekamp Zwederstr. 51bdames jurk, D. B' de Bruin, Willeni Bmjtewechstr. 134; zwart badpak met geblokten handdoek, B. Schip- Nieuwe Rubensstr. 28akatpenen haak- pers, .W werkje met kluwen katoen, A. v. Winsen, Stre velsweg 24a; lap japonstof, C. 1H. Gaanderse, Kortekade 40b; autoslinger, W. Groenendijk, Ma- thenesserdijk 129; gedeelte van bouwkundige tee kening, W. Hoffers, Hammerstr. 12a; zuurstof meter, C. P. Veraards, Fejjenoorddtjk 107b; oude trekhond J. van Dam, Hoogstr. 375; zwarte autoped,'j. F. ten Bosch, Benthemstr. 57b; ten nisracket met bal, J- J- van Nierop, Hoevestr. 34a; ijzeren 2 kg. gewicht, J. C. Genet, Schiekade 141/lc. roode autoped, C. L. Hofstede, Crispifn-. laan 91; blauw-witte postduif, G. Hees, Haag-* scheveer 13; Duitsche dog (reu), dierenbescher ming, Boezemstr. Verzoeke beleefd bij het afhalen van voorwer pen bij vinders, hiervan aan de politie (bij voor keur hoofdbureau, afd, gevonden voorwerpen) kennis te geVen, j- cussie besloot de Kamer overeenKonrntg dit advies. Een adres van den heer C. de Kroes te Overschie, verzoekende om medewerking tot verbetering van den Schiedamscheweg on der die gemeente, is met betrokkene bespro ken, waarbij liem is gewezen op den nieuw aan te leggen Rijksweg no. 20 en de aan sluiting daarop van Schiedam. Voorts kon hem woredn medegedeeld, dat de gemeente Schiedam voornemens is reeds voor dat die weg tot stand zal zijn gekomen, geleidelijk- aan den bestaanden toestand te verbeteren. De Bevrachtingscommissie werd met ingang van 7 September in ongewijzigde samenstel ling herbenoemd, waarna e envoordracht is opgemaakt van 3 leden voor de commissie voor het Algemeen Handelsqntrepot te Schie dam in verband met periodieke aftreding op 1 Januari a.s. Als adviseerend resp. plaatsvervangend adviseerend lid van het curatorium van het Economisch Technologisch Instituut in Zuid- Holland, Zeeland en Utrecht werden voor de periode 1 Sept. 1938-31 Aug. 1939 opnieuw bebenoemd de heeren Ir. C. Houtman en G. Th. J. Boezeman. Een subsidieaanvrage van de Nederfand- sche Vereeniging voor Luchtbescherming a Schiedam werd in handen gesteld van de fi- nancieele couiniissiG voor adviss. Nadat nog de heer Hoogendarn verslag had uitgebracht van het congres van den Chr. Middenstandsbond werd de vergadering ge sloten, waarna de Kamer nog geruimen tijd in besloten zitting bijeen bleef. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. sindsnIemgendUjddom de^euit des Zondags dienst doen, zal"1 op veler verzoek wekelijks de naam van den dienstdoenden geneesheer den komenden Zondag afgedrukt worden. Op 31 Juli zal de Zondagsdienst worden waargenomen door dr. G. J, Barten, Albrecht Beylinggracht. Deze Zondagsdienst gaat in, Zaterdagmiddag om 6 uur en eindigt Zondag avond 12 uur. BOUWWERK AFGEKEURD. Bij een inspectie door de bouwpolitie in gesteld in het pand, dat de heer K. voor zichzelf bouwt op den hoek Lange Weistraat- Carmelietenstraat, is gebleken, dat de kap- spanten niet de, op de teekening aangegeven dikte hadden en zijn deze afgekeurd. Het werk ligt thans stil, doch in overleg met de gem. architect zal een oplossing ge zocht worden. BREUK HOOFDBUIS WATERLEIDING. Door onbekende oorzaak is Vrijdagmiddag een der beide, op het terrein der gasfabriek liegende hoofdvoedingsbuizen der drink waterleiding gesprongen. Onmiddellijk is dit gedeelte afgesloten, doch daar al het water nu slechts door een buis aangevoerd wordt, is de drukking zeer veel minder, zoodat op vele bovenverdiepin gen de kraan niet wilde loopen. Onmiddelijk is men met de herstelling begonnen. RIOLEERING BOLNESSERDIJKJE. 1 Door de eigenaren van de terreinen bij hel Bolnesserdijkje is vergunning aan de gemeen te verleend tot het leggen van rioolbuizen door hunne terreinen. Met de rioleering kan nu een aanvang worden gemaakt, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2