IJsselmonde krijgt een katholieke school. De Goudsche glazen VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1938 Uitbreiding Kinderziekenhuis, SCHEEPSMETINGSDIENST TE ROTTERDAM. Nu reeds te klein gebleken. Een belangrijk instituut voor onze havenstad. "Werk, dat ontzaglijk veel tijd vergt. NAJAARSFEEST IN DE DIERGAARDE. Van Zaterdag a.s. tot en met 4 September. havenongeval. HOEK VAN HOLLAND IJSELMONDE, AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. ZOETERMEER. minderen waar de bevolking grooter wordt. De her van Rij (A. R.) meent ook, dat de aanwas der bevolking zal zorgen, dat deze openbare school wel blijft. Ook hij wil me dewerking verleenen. De heer Bout (S. D. A. P.) zegt, dat vrij heid tot bandeloosheid lijdt. De schoolwet geving is er wel; echter gaat men de grenzen te buiten. De vorige maal hadden de Ka tholieken niet 't aantal, nu hebben ze 't met alle mogelijke middelen bijeen gekregen. Hoe staat 't met de financieels draagkracht der gemeente? Hebben wij dan geen verant woordelijkheid meer ten opzichte van scho len? Het openbaar onderwijs is reeds leelijk in de knel en nu kunnen wij straks weer 40.000 uitgeven voor een Katholieke school! Haast men zich ook wel zoo voor 't open baar onderwijs? Neen, wij moeten niet mee werken, ook al wil de wet dat. De heer Ir. van den Berg (Lib.) zegt, dat deze school bij hooger beroep er tóch komt; deze school heeft niets te maken met het openbaar onderwijs; wèl moet men ook dit bevorderen. De heer Luyendijk (A. R.) wil ook me dewerken in beginsel; ook de Kath. groep der bevolking moet zijn recht hebben. Weth. in 't Veld (Ch. H.) meende, dat men hem beter begreep. Het gaat hier om be sparing, -'et over „niet willen medewerken". Er is geen bezwaar tegen de stukken, eerst moeten we echter weer overleggen met 't schoolbestuur over de openbare school, de welke zeer goed te splitsen is. Zelfs meer be- voegder deskundigen dan spreker zijn 't er over eens, dat we moeten wachten en confe- reeren over 't geven van ds helft dezer openbare school. Als wij vanavond mede werking verleenen^ is de zaak in orde. Be ter is 't het definitieve woord nog niet te tpreken. De heer Ir. van den Berg (I,ib.) zegt, dat men deze zaak moet houden buiten het open baar onderwijs. De heer in 't Veld (C H.) zegt, dat als men hier aan 't openbaar onderwijs raakt, de heer van den Berg uit zijn vel springt. Tenslotte volgt stemming over de te ver leenen medewerking. Vóór stemmen 3 A. R., 1 A. R. Oppositie, 2 Lib. en 1 C. H. Tegen 3 S. D. A. P. en 3 C. H. De school komt er dus. Meer en meer trok de mist dicht, zoodat het zicht aanmerkelijk verminderde. Tegen drie uur hoorde getuige, die op de brug stond een langen stoot, waarop hij on middellijk het bevel „volle kracht achter uit" liet geven. Het schip liep voor dit bevel halve kracht, d.i. ongeveer 11 mijl. Even later zag getuige een licht van de „Golden Cloud", daarop het schip zelf op 'n streek van stuurboord en op een scheeps lengte afstand. De kapitein poogde een aan varing te voorkomen, door de bakboordma chine op volle kracht vooruit te zetten,, waardoor het schip een draaiende beweging maakte. Een aanvaring kon niet meer wor den vermeden. Het achterschip van de „Gol den Cloud" raakte de „Statendam" bij schot 1, ongeveer 12 voet boven de waterlijn. De schade was niet ernstig en de passagiers merkten niets van het gebeurde voor den volgenden dag. Vlak voor de aanvaring liep zooals uit de stukken blijkt de „Golden Cloud" nog negen mijl. Twee minuten voor de botsing plaats had, had dit schip de machines stop gezet. Mistsignalen van de „Golden Cloud" had de kapitein niet gehoord. De waarnemend inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer G. Mante achtte het vreemd ,dat op beide schepen de mistsig nalen zoo slecht zijn gehoord. Het is moeilijk te zeggen of een aanvaring was vermeden, waneer de „Statendam" was doorgegaan met achteruitslaan. Spr. betreurde het, dat in de machineka mer van de „Statendam" geen aanteekenin- gen zijn gemaakt van de manoeuvres, wat een oud en goed gebruik is. Spr. achtte de snelheid van de „Statendam" groot, gezien het slechte zicht. Hij betreurt het, dat de „Golden Cloud" niet tijdig achteruit heeft geslagen, waardoor misschien een aanvaring zou zijn voorkomen. Spr. wil zich onthouden van het uitspreken van een bepaald oordeel. De raad zal later uitspraak doen. jaar. alle schepen opnieuw gemeten zouden moeten zijn. Die tijd bleek echter te krap genomen. Hoewel met man en macht gewerkt werd, is er nog geen sprake van een nieuwe meting over de geheele linie. Nog altijd komen aanvragen binnen, zoodat er nu alle wer ven met nieuwen aanbouw vol zitten poot aan gespeeld moet worden. Behalve de zes scheepsmeters, zijn er dan ook nog een even groot aantal aspiranten in dienst. De moei lijkheid is, dat elke scheepsmeter zelfstan dig en verantwoordelijk is, anders zou hij trouwens niet uitgezonden kunnen worden naar andere plaatsen. Er is voorloopig nog werk genoeg aan den winkel, ja, er lijkt soms geen doorkomen aan. Maar men leeft nu in een tijd van geweldi gen aanbouw, een soort hoogconjunctuur voor den scheepsbouw, welke toch ook weer rustpunten zal gaan kennen. In ieder geval behoeft men niet bevreesd te zijn, dat de Scheepsmetingsdienst niet alles in het werk zal stellen, om het tempo bij te houden. Het nieuwe kinderziekenhuis aan den Gordelweg is reeds te klein gebleken, zoo dat men tot uitbreiding der boxen is moeten overgaan, een karwei, waarmee de firma Zonneveld is belast, die nu bezig is met een uitbouw in den tuin. Het gebouw is wel grootsch opgezet, maar over een vooruitzienden of practischen blik schijnt men niet beschikt te hebben. Er is veel ruimte te kort, welke men nu gedeel telijk wil aanvullen met een drietal boxen en een verlenging van den corridor. Het is een werk, dat in de papieren loopt, want natuurlijk is er geheid moeten worden, ter wijl de fundeering van beton wordt. In het bestaande gebouw worden eveneens voorzieningen ter verbetering getroffen, doch alles bij elkaar genomen is de uitbrei ding eigenlijk zoo miniem, dat men zich afvraagt of men niet beter had gedaan, deze maar in eens flink aan te pakken, voorzoo ver de ruimte dit althans toelaat. Dit kost natuurlijk wel heel wat meer dan er op het oogenblik noodig is, maar allicht was men er voordeeliger mee uit, dan met een uit breiding bij gedeeltes, die telkens weer op nieuw bepaalde kosten meebrengen, welke nu als 't ware in een moeite doorgaan. Men beschikt inderdaad nog Wat is de mensch toch eigenlijk gemakke- lijk voor zichzelf. We lezen van schepen, van zeekasteelen en hooren b.v. dat ze zoo en zooveel duizend ton groot zijn, maar we vragen ons ooit af hoe komen ze daaraan Wie maakt dat uit Is de opgegeven ton neninhoud werkelijk au sérieux te nemen of j moeten we het nemen met een korreltje zout, m.a.w. is het slechts reclame of opschep perij Werkelijk, de Scheepsmetingsdienst, waar- van de zetel voor het Zuidelijk district in Rotterdam aan de Stieltjesstraat gevestigd is, is voor de (meesten onzer een onbekend instituut. En toch verdient het die weinige bekendheid niet of beter gezegdhet is niet in den haak, dat de Rotterdammer-in-door- snee dien dienst niet kent. Omdat zijn stad de eerste haven van ons vaderland is, van het scheepvaartverkeer leeft, daardoor groot is geworden. De Scheepsmetingsdienst ressorteert welis waar onder het Rijk, maar hij is een samen gegroeid geheel met de stad, wier grootheid de scheepvaart is. Eerst heeft 't instituut geressorteerd onder het departement van Financiën, maar sinds Januari 1934 is het daar gekomen waar het behoort, nl. onder Rijkswaterstaat. En er is werk genoeg aan den winkel. Of is het een sinecure, dat in 1936 stonden in geschreven een 500-tal schepen, hetgeen zeg gen wil, dat al die schepen tot in de puntjes waren opgemeten Daar stonden echter tegenover meer dan duizend, of om precie- ser te zijn, ongeveer 1100 metingen over 1937, waarvoor het leeuwendeel van den arbeid in het laatste halfjaar was gepres teerd. Het hoofd van het district, de heer K. Mel- chers, heeft interessante gegevens verstrekt, die waard zijn, dat iedere rechtgeaarde Rot terdammer er kennis van neemt. Oude verordeningen. Even een brokje historie. Want het is niet van belang ontbloot te weten, dat de oudste verordening of ordonnantie ten aanzien van het meten van schepen dateert uit het jaar 1855, wat niet wegneemt, dat blijkens ar chiefstukken de Scheepsmetingsdienst reeds meer dan een eeuw oud is en in 1820 reeds zijn taak verrichtte, zij het dan nog niet krachtens een geldend voorschrift. 'Natuurlijk is men heel eenvoudig begon nen, omdat er toen nog geen sprake was van schepen met een afmeting als de „Nieuw Amsterdam" of de „Statendam", een karwei van eenige weken. Behalve den Scheeps metingsdienst is er tegenwoordig ook reke ning te houden met de Scheepvaartinspectie en de Rijncommissie. Wel staan deze drie instellingen onder leiding van den inspecteur voor de Scheep vaart, den heer van 'tHaer, maar alle drie staan ze toch op zichzelf, met een eigen taak. Slechts hebben zij één ding, een zeer voor naam ding, gemeen, nl. dat zij als het ware verantwoordelijk zijn voor de veiligheid te water. Voordat de bezuinigingscommissie Weiter ook hier ingegrepen had, bestonden voor den Scheepsmetingsdienst talrijke bijkan toren. on. in Den Bosch, Gouda, Maastricht en Middelburg, voor wat het Zuidelijk dis trict betreft. Nu zijn nog slechts over de kantoren Amsterdam, Rotterdam en Gronin gen, zoodat het terrein van hun werkzaam heid zeer uitgebreid is en voor ieder eenige provincies beslaat. De grootere centralisatie is echter van practisch nut gebleken, althans blijkt de wijziging en inkrimping geen nadeeligen in vloed te hebben uitgeoefend. Wel kan het gebeuren, dat een z.g. meetploeg van twee meters en een schrijver een weekje op reis moet naar Zeeland of Limburg, doch daar is de dienst op berekend. Wat doet de dienst? De Scheepsmetingsdienst verstrekt aan zee- en binnenschepen een z.g. meetbrief. Natuurlijk is het meten van een binnenschip het eenvoudigste karwei, want dan is slechts het draagvermogen van het vaartuig in het geding, waarbij nog komt, dat de afmetin gen veel en veel kleiner zijn. De meting hiervan geschiedt dan ook aan den buiten kant, waarna het totale laadvermogen wordt berekend. De binnenvaart heeft het immers alleen maar noodig voor de talrijke bruggen, slui zen en kanalen, waarvoor een zeker bedrag moet worden betaald om die te passeeren, welk bedrag dan varieert al naar gelang de I grootte. Bovendien wordt in den meetbrief I bouw, tot welk soort het vaartuig behoort en hoe het wordt voortbewogen Maar voor de scheepvaart ter zee komt toch wel wat meer kijken. Om een niet al te groot vrachtschip behoorlijk te meten, daarvoor staat een termijn van ongeveer veertien dagen. En dan is er nog onder scheid in zee- en meetbrieven, van welke laatste alleen reeds vier soorten gekend zijn. Een zeebrief wordt afgegeven ten behoeve van een schip, dat onder Nederlandsche vlag vaart, terwijl de meetbrieven onderscheiden worden in nationale brieven, brieven geldig voor het Suezkanaal, idem voor het Panama kanaal en tenslotte de Zweedsche appendix- meetbrieven, omdat Zweden er een eigen meetmethode op nahoudt. Het gevolg hiervan is, dat een Neder- landsoh schip, voorzien van een Zweedschen meetbrief, in Zweden meer havenbelasting betaalt, dan een Zweedsch schip, dat met een ook hier geldigen meetbrief in de Rotter- damsche haven ligt. Voor het bekomen van een meetbrief voor het Suezkanaal komt heel wat kijken, ter wijl een meetbrief, waarmee het Panama kanaal gepasseerd kan worden, de ruimten voor de scheepsbemanning van belasting vrijstelt, doch niet die voor de passagiers. Men kan dus wel begrijpen, dat letterlijk alles, gangen en trappen en hokjes inbegre pen, op den meetbrief vermeld moet zijn om controle mogelijk te maken. Geen peulschil letje. Bergen werk verzet. Men is nog altijd gebonden door een ver drag, dat in 1925 te Parijs werd afgesloten tusschen B<|jië, Duitschland, Frankrijk en Nederland en waarbij bepaald werd, dat op 1 October 1927 alle meetbrieven voor de binnenscheepvaart zouden zijn vervallen. Het gevolg was, dat ieder binnenvaartuig zich aan een nieuwe meting moest onder werpen. Er werd voor Nederland een over gangstermijn van tien jaar aangenomen, zoo dat eigenlijk op 1 October van het vorig Men beschikt inderdaad nog over veel op pervlakte aan den achterkant. Het valt wel niet mee daarvan een deel op te offeren, maar binnenkort zal men er toch toe moeten overgaan. Waarom dan maar niet ineens? Het bestuur van dit kinderziekenhuis schijnt evenwel niet over de noodige geld- midelen te beschikken om groote sprongen te maken en daarom is het des te meer te loven, dat het toch alvast tot deze uitbreiding besloten is, zoodat binnenkort weer eenige kleine patiëntjes meer opgenomen kunnen worden. Veertien dagen vroeger dan gewoonlijk is de Diergaarde met haar Najaarsfeest, vanzelfsprekend met het oog op de feesten bij gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. Wie het eerst komt, het eerst maalt en met het oog op het doel, zooveel mogelijk geld binnen te krijgen ter verkleining van het exploi tatietekort, is dit zoo slecht nog niet be keken. Aanstaanden Zaterdagmiddag neemt het feest reeds een aanvang en het duurt tot en met 4 September a.s. Dan noodigt weer een symphonie van licht en kleuren, vlak tegenover de apenkooien en van Kruisstraat en Diergaardelaan af zichtbaar, tot binnen treden uit. Dan vindt men daar achter bij het Sociëteitsgebouw een complete kermis aan het eind van den vijver een sprookje van lichtpoppen, in de Sociëteltszaal bij de hoempa's een Beiersche stemming en door boomen en loover van den fraaien tuin die jammer genoeg ten doode is opgeschre ven en in aanleg door de nieuwe Diergaarde niet zal en kan worden geëvenaard glin steren mysterieus de lichtjes. Dan is de Diergaarde weer eenige weken een graag gezocht oord, voor wie van bonte praal en pracht houdt en weer eens kind met de kin deren kan zijn. De kermis telt een dertigtal opstallen, o.a. een nieuwe Lindyloop, een caroussel, waar mee men de dolste capriolen kan beleven, minder geschikt voor zwakke magen. Deze Lindybaan is geannexeerd van de Düssel- dorfsche tentoonstelling. Natuurlijk komen er ook weer de botsende motorbootjes, maar nu niet in den vijver, doch in een speciaal bassin, waarin men kan spelevaren zoolang het den exploitant goed dunkt. Want tegen pruttelen en door blijven varen als het stop signaal geblazen wordt, is nu niet meer mogelijk. Op vernuftige wijze haalt hij den revolutionnair naar zich toe. Voorts is er uit België een Palais de Rire gekomen, een lachpales, dat veel belooft. Het gebruikelijke éntreestuk even voorbij den ingang is eigenlijk bedoeld als een hulde aan Oranje en er moet getuigd worden, dat het schitterend is geslaagd. Het geeft een groote opgaande Oranjezon te zien, bekroond door een W. en geflankeerd door een aantal kleurige Oranjeboomen in kuip en de jaar tallen 18981938. Hoe geweldig dit éntree stuk is kan men nagaan, als men weet, dat het 18 M. hoog is, bij een totale breedte van 60 M. Zooals wij het gisteren zagen proef- branden is het een feest voor het oog. Een leuke bijzonderheid is, dat de poppen achter den vijver voor een groot percentage kleermakerswerk is. De ijzeren geraamten moesten naadloos met linnen worden bekleed, dat van binnenuit belicht wordt. Natuurlijk is er een decorateur aan te pas gekomen, maar de firma Leo Mineur heeft meer met dit blijtje gehakt, zoodat het oké is. De ver lichting is uitgevoerd door den electriclën van de Diergaarde, den heer D. A. Cornelis- sen, de benoodigde betimmering is van den bouwkundige A. Snaauw, terwijl de geheele organisatie in handen is gelegd van den heer P. Lamp. Zaterdagavond tegen kwart voor elf wordt de opening van het najaarsfeest door een vuurwerk bekrachtigd. Voorts is er dan nog een taptoe om den gang erin te krijgen. Maar of dit noodig Is? Het wachten is alleen op goed weer. zijn thans definitief vastgesteld en komen ais volgt uit: Fortbezetting: Rijnders, v. Vierzen, Kre diet, Jansen en v. d. Heide. B. V. L.: Jochem, J. H. Knipscheer, D. v. Dijk, P. Benard Jzn. en P. B. Benard Jzn. TIJDENS WERKZAAMHEDEN ONGESTELD GEWORDEN. Op het lichtschip Maas werd de heer P. v. d. G. plotseling zoo ernstig ongesteld, dat hij per loodsboot naar den wal moest wor den overgebracht. Per auto is hij onmiddel lijk naar zijn woning vervoerd ter observa tie. BLOEMBOLLENVEILING. Voor de laatste te houden veiling van bloembollen door de Westlandsche bloem- kweekersvereeniging Floralia zijn in totaal ingeschreven 3500 manden leverbaar en 400 manden plantgoed. MUZIEKVEREEN. R'DAM a. ZEE. Het concert, hetwelk door de muziekver- eenlging Rotterdam aan Zee j.l. Dinsdag zou worden gegeven in de Hoeksche Boschjes doch wegens slecht weer moest worden afgelast, zal nu hedenavond plaats vinden,, aanvang 19.30 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Beatrix, d. van G. de Weers en J. Bouma. Gerrit, z. van W. Verwey en J. M. Alleblas. ONDERTROUWD: H. Assems 22 j. en G. Benard 21 J. N.V. SCHEEPSWERF EN MACHINE FABRIEK WAALHAVEN V/H. LITH MADERN. Volgens bijvoegsel no. 1326 tot de Ned. Stscrt. no. 160, is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verleend op de statutenwijziging der „N.V. Scheepswerf en Machinefabriek Waal haven v/h Lith Madera" te Rotterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 867.000, verdeeld in 750 aandeelen van 140, 170 aandeelen van 200 en 728 aandeelen van 1000. Ten tijde dezer statutenwijziging zijn geplaatst en volgestort alle aandeelen van honderd veer tig gulden en van tweehonderd gulden en 150 aandeelen van duizend gulden. Aan boord van het in de Rijnhaven liggen de stoomschip Beemsterdijk was men gisteren bezig met 't dichtleggen van de luiken. Plot seling schoot een der haken los en het schild viel in een ruim, waar juist de 64-jarige havenarbeider B. Benthem, wonende in de Joubertstraat, op een ladder stond om naar boven te komen. Uit vrees, dat hij zou wor den getroffen door het schild, hetwelk hij juist bijtijds naar beneden zag komen liet de man zich maar van den ladder vallen in het ruim. Hij bekwam een gecompliceerde rech- terenkelfractuur en werd per politie II over gebracht naar het bureau van de rivierpolitie en vandaar per auto van den G. G. D. naar het havenziekenhuis. Op 9 September a.s. houdt het Comité autotochtjes voor ouden van dagen weer zijn jaarlijksche autotocht voor ouderen dan 65 jaar en invaliden. POSTDUIVEN. Da Postduivenvetreeniging Gevleugelde Vrienden" heeft deelgenomen aan een wed vlucht vanuit Eindhoven, afstand 85 K.M. pe dieren werden gelost om 12 uur. Aan komst 1 7 13 G. A. van der Zalm; 2 en 5 W. Bos; 3 8 14 en 17 C. van Gelder; 4 6 en 12 Gebr. Swank; 9 P. Oudenaarden; 10 J. Ol- lefers; 11 Willemstein en Co.; 15 L. van Vliet en Co.; 16 C. J. van Nieuwcnhulzen. Aan komst eerste duif om 1.39,42 uur; van de laat ste duif 1.55.47 uur. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De opbrengst van de gehouden speldjes dag ten bate van Herwonnen Levenskracht bedroeg hier ter plaatse 50.04,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2