Ieder huis zijn eigen schuilkelder. BIOSCOOPNIEUWS. I S: mi/a IJSELMONDE. HOEK VAN HOLLAND. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938 Wat Rotterdam aan lucht bescherming doet. PRACTISCHE OEFENINGEN. DRIEDAAGSCHE AAN DE KREEK. CONCERT „PARKZICHT" CONCERT OUDE PLANTAGE. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. EXAMEN FRANSCH L.O. ONTDEK UW STAD". „Professor" Boudewijn en zijn tweede leerstoel. KATHOLIEKE KRING. TEMPERATUUR VAN HET WATER. H.Z. EN P.C.—S.V.H. l—i. EEN ONWARE BEWERING EEN BEELD VAN MENDES DA COSTA. CINEAC. BURGERLIJKE STAND. duivenvervoer AANTAL INGEKOMEN SCHEPEN v SST... STILTE Velen begrijpen reeds den ernst der tijden. FORD ijvert nog altijd voor ver wezenlijking van zijn lijfspreuk ieder mensch z'n eigen auto. Volgens velen zijn de tijden er eerder naar om te propageeren: ieder huis zijn eigen schuilkelder. En ofschoon ieder huisje al zijn kruisje heeft, van een eigen schuilkelder is nog sporadisch sprake, al moedigt de overheid het inrichten daarvan dan ook ten sterkste aan. Voor reeds bestaande bouwblokken zijn de uitgaven peperduur, aangenomen dat de fundeering er zich voor leent. Maar voor den nieuwbouw is er met betrekkelijk be scheiden middelen al veel te bereiken. En dat is een van die dingen, welke een gis teren onder leiding van hoofdcommissaris mr. L. Enthoven gehouden excursie bewezen heeft. De man-in-the-street beweert zoo gaarne, dat in Rotterdam op het gebied van lucht bescherming weinig gedaan wordt. Dit is slechts schijn. Want in werkelijkheid is men zonder ophouden bezig maatregelen te tref fen en te probeeren, om ons tegen even- tueele gas- en bomaanvallen vanuit de lucht te beschermen. Al was bet alleen maar het inrichten van practische cursussen ten be hoeve van de hulpverleening, waar op het oogenblik vooral de personeelen van groote fabrieken en instellingen profijt van trek ken. Dezelfde geheimzinnige politie-auto, die overvalcommando's kan overbrengen, zwaar beschonken menschen vervoeren en een Tuindersstraat in rep en roer kan zetten als er een dozijn eerbare journalisten mee ver voerd worden om schuilkelders te bezichti gen, is geschikt om een met traangas ge vulde ruimte te vormen, waar helpers-in den-nood practische ervaring opdoen in het omgaan met gasmaskers en het helpen van slachtoffers. Dan is diezelfde auto een soort trainingskamer, waarin men de bittere wer kelijkheid ervaart, om straks, als de. nood aan den man komt, niet als schooljongens te staan, volgeprdpt met theorie, maar als ervaren mannen, die weten waar zij aan toe zijn. Maar ook de voortdurende propaganda voor de schuilkelders, waarbij de Bouwpoli- tte niet alleen van advies dient, maar ook "Voortdurend stimuleert, heeft reeds gunstige resultaten afgeworpen. Een vijftal schuilplaatsen mochten we gis teren onder deskundige leiding bezoeken, doch er bestaan er reeds veel meer, o.a. in het Hoofdbureau van Politie zelf, in het Doofstommeninstituut aan de Ammanstraat en onder het gebouwencomplex van de Heineken's Brouwerij. Ze zijn bestemd voor de inrichtingen zelf, dus niet als algemeen toevluchtsoord. Ook het stadnuis krijgt bin nenkort zijn schuilkelder, welke niet alleen scherfvrij, maar ook bomvrij wordt. Daar voor zorgt een 7 M. dikke wand van ge wapend beton. De bezochte kelders. Van de 5 schuilplaatsen, welke bezocht werden, zijn er 4 gelijktijdig bij den bouw ingericht n.l. die in het woningcomplex van Mij. „Oost" aan de Meent hoek Bulgersteyn- straat, het woningblok aan den Binnenweg hoek Tuindersstraat, het woningcomplex aan den Nieuwe Binnenweg en in het nieuwe transformatie tation „Oost" nabij de nieuwe Plantage. De kelder onder het kantoorge bouw van den Rotterdamsche Lloyd. bestemd voor het personeel, is gemaakt onder het bestaande gebouw. Onderling vertoonen de drie eerstgenoemde kelders een typisch verschil, voornamelijk ontstaan door den drang om het gebruik in vredestijd zoo min mogelijk te belemmeren door de noodzakelijk, ten behoeve van de inrichting tot schuilplaats, te treffen voor zieningen. Zij geven dan ook een aardig beeld van het mogelijk bereikbare. Zoo b.v. aan de Meent is de schuilplaats één groote ruimte, welke in vredestijd een toestemming heeft als rijwielbergplaats en langs een flinke breede trap bereikt kan worden. Rechts van de trap is de eersti gasdeur, welke toegang geeft tot de sluis, een voorruimte noodig om de vluchtelingen te ontvangen, zonder dat het gas in den kelder dringt. Geen muizenval. eerd, dat in geval de panden geheel of ge deeltelijk instorten, den menschen in den kelder toch een veilig verblijf verzekerd is Zonder dat op eenigerlei wijze in kunst matige luchtverversching behoeft te worden voorzien, kunnen hier 270 personen be scherming vinden tegen granaatscherven, strijdgassen, brand en instortingen. Zoo één geval aantoont, dat met betrekkelijk ge ringe kosten voor een aantal menschen een veilig onderkomen is te maken, indien men hierop direct bij den bouw rekent, dan is d; zeker hier. De extra-kosten hebben voor het geheele blok slechts ƒ3000 bedragen In het bouwblok aan den Nieuwe Binnen- weg, tegenover de Gouvernestraat zijn 20 schuilplaatsen, t.w. twee in elk dubbel pand gemaakt. Deze zijn te bereixen door de winkelhuizen. De eigenlijke bergkelders van de bewoners vormen hier de schuilplaatsen en eenmaal daarin zijnde, bemerkt men wei nig van die bijzondere bestemming Elke kelder biedt plaats voor 24 en gezamenlijk voor 614 personen. Bij het bouwblok aan den Oude Binnenweg zijn de kelders onder de zes winkelhuizen als zoodanig ingericht. Elke kelder is op de gewone wijze afgescheiden door den voor gevel, den achtergevel en de draagmuren Extra afscheidingen voor de sluisvormin.-* zijn niet gemaakt, doch, in geval de Kelder? werkelijk als schuilplaats moeten dienen, zullen de twee kelders aan de einden van het blok elk als sluizen fungeeren. De mid delste vier kelders kunnen tezamen aan 180 personen beschutting geven. Bij het transformatorstation ,Oost" is de geheele kelder in gewapend beton uitge voerd. Deze schuilplaats is geschikt vom 50 personen. Als nooduitgang is een luik m den beganegrondsvloer gemaakt. Eenvoudige oplossingen. De gasdichting wordt gevormd door een gewonen rijwielbinnenband, welke kan wor den opgepompt en daardoor, bij ontzetting van het luik, gasdicht blijft afsluiten. Het is een constructie, welke getuigt van ernstig zoeken naar eenvoudige oplossingen door de Bouwpolitie. Een modelkelder. Tenslotte de schuilplaats in het kantoor gebouw van den Rotterdamsche Lloyd, welke als eenig in den lande kan worden aange merkt. De kelder is onder het grootste ge deelte van het kantoor gemaakt en geschikt voor ongeveer 1200 personen. De geheele ruimte is door gewapend beton wanden on derverdeeld in verschillende op zichzelf weer gasdicht afgesloten, lokaliteiten voor ongeveer 180 personen. Elk dezer ruimten is wedbrom door ongeveer 1.80 m. hooge gewapende beton wanden z.g. paniekschotten in een aantal kleinere afdeelingen geschei den. De zitbanken, eveneens in gewapend beton uitgevoerd, vormen één geheel met deze schotten en de kelderwanden. Deze schuilplaats heeft twee sluizen en 5 van trappen voorziene nooduitgangen, een iso latieruimte waarin eventueel overspannen personen kunnen worden ondergebracht en een van waterspoeling voorziene toilet- en waschinrichting. De faecale stoffen worden door middel van een pomp in de rioleering overgebracht. De verlichting is aangesloten op het ge wone lichtnet, doch voor het geval dat deze stroombron mocht worden verstoord, wordt automatisch een geheel onafhankelijke, eigen installatie ingeschakeld, zoodat een voortdurende lichtvoorziening verzekerd is. Verder zijn in de afdeelingen kastjes met gereedschap aangebracht, waardoor de aan wezigen, voor het geval zij, niettegenstaande de vele uitgangen, ingesloten mochten gera ken, zich zelf kunnen bevrijden. Door het doen inrichten van deze schuil plaats, één van de best geoutilleerde, heeft de Directie van den Rotterdamsche Lloyd blijk- gegeven den ernst van deze tijden ten vólle te begrijpen en zich verantwoordelijk ge voeld voor de veiligheid van haar personeel en de eventueele reizigers. 2500 M3. zand moést van onder de gebouwen worden weg- gegraven, om de noodige ruimte te verkrij gen. Zelfs een hospitaal. De GroenHeilemons hebben de leiding genomen. Gisteravond werd op de wielerbaan de Kreek aan den Stadionweg te Rotterdam een aanvang gemaakt met net verrijden van een drie-daagschen koppelwedstrija. Direct nadat het startschot gelast was,, nam na eeni- geronden van verkenning het koppel Maag denburgMartens het initiatief tot den aan val die echter niet veel oplevert, daar het koppel de GroenHeilemons het peleton keurig bijtrekt. SuikerKamp probeeren het nu eens. Fel schieten zij er tusschenuit, het peleton wordt nu geheel uiteen getrokken en de jacht om een ronde voorsprong is in gezet. MartensMaagdenburg trekken er al even hard aan, de GroenHeilemons en Wee- maesDietvorst komen er aan te pas en weer ligt het peleton rustig bijeen. Van deze kleine inzinking maakten Nijnatten-See- merink gebruik weg te loopen en voor dat de renners er zich van bewust zijn, heeft dit koppel een ronde genomen. Veel pleizier hadden zij er echter niet van, want in een felle jacht, ingezet door de GroenHeile mons, verloren zij die ronde weer even vlug. Intusschen hebben Hiddesvan Rijn meer succes, de Amsterdammers nemen even voor het eerste klassement een ronde voorsprong op het geheele veld. Bij de bel voor het eerste klassement neemt Weemaes de leiding, doch in de voorlaatste bocht komt P. Kamp formidabel opzetten en weet Weemaes nog juist het eerste klassement afhandig te maken. Kamp gaat door in een geweldig tempo, Suiker bekijkt de zaak goed en na rondenlangen strijd weten zij eveneens een ronde te ne men. Het gevolg van deze jacht was dat het heele veld uit elkaar ligt. WeemaesDiet vorst nemen kort daarop ook een ronde. Dit was voor Maagdenburg het sein de zaak eens wat serieuzer aan te pakken en hij loopt snel weg, het veld volgt echter goed en deze poging wordt om zeep ge bracht. Afwisselend neimen verschillende koppels een ronde voorsprong en het lijkt er op dat zij die ronde zullen nemen. He laas komt dit koppel, als Maagdenburg Mar tens af wil lossen, te vallen. Martens komt leelijk terecht en moet van verdere deelna me op den eersten avond afzien. Maagden burg kan na een 40 ronden de strijd weer hervatten, zoodat dit ongevalletje goed af loopt. Weeda legt beslag op het derde klasse ment, hij heeft een goede voorsprong geno men en slaagt er in een ronde van zijn ach terstand weg te werken. De koppels gun nen elkaar geen rust. Geregeld wordt er ge demarreerd waarvan de koppels Kamp Suiker en Maagdenburg weten te profiteeren door een ronde te nemen en kort daarop komt het einde van deze eerste sportieve avond. De uitslagen luiden: Eerste klassement: 1. Kamp; 2. de Groen; 3. Maagdenburg en t van Rijn. Tweede klassement: 1. Kamp; 2. Weemaes; Heilemons en 4. Weeda. Derde klassement: 1. Weeda, 2. van Rijn; 3. de Groen; 4. Kamp. Vierde klassement: 1. Dietvorst; 2 Maag denburg; 2. van Rijn en 4. Nijnatten. Eindstand eerste avond: 1. de GroenHei lemons 7 p.; 2. MaagdenburgMartens 5 p., op een ronde: 3. Kamp—Suiker 9 p.; 4. Hid desvan Rijn 6 punten; 5. WeemaesDiet vorst 7 p.; np 3 ronden: 6. Weedavan Gen nep? punten; op 5 ronden: NijnattenSte- merink 1 punt. Afgelegd in 2 uur 75 K.M. 690 meter. De Arbeiders Muziekvereeniging „Tot steun in den strijd" zal in de Theeschenken „Parkzicht" op Zondag 21 Aug. a.s. nam. van 46 uur een concert geven. Het programma luidt als volgt: 1. Through night to Licht, marsch E. Laukien 2. Le Rocher Fantöme, ouverture. F. Popy 3. Toujours ou Jamais, wals. F. Waldteufel 4. Long, Long ist 's Her, fantaisie. R. Ritter Solo voor clarinet, voor te dragen door den heer K. Jongbloed. 5. Tannhauser, fantaisie sur l'Opera. R. Wagner 6. The Gladiators' Farewell, marsch H. L. Blankenburg. 7. Verschmahte Liebe, wals P. Lincke 8. L'Oiseau du Paradis. Damaré. Polka voor picollo, voor te dragen door den heer N. J. Vleggaar. 9. Atilla, Grande Fantaisie sur l'Opera. G. Verdi. 10. The Honeymoon, marsch. G. Rosey. Programma van het concert, te geven door de Harmonievereeniging Industrie (P. Smit Jrs. Machinefabrieken en Scheepsbouw) on der leiding van den kapelmeester P. J. Oomes in de Theeschenkerij „Zomerlust", Oude Plantage op Zondag 21 Augustus om 8 uur 1. Koning Voetbal, marsch. Schootemeijer 2. Ouverture La Muette de Portici. Auber 3. Vie d'Artiste valse. Strauss. 4. Groote fantaisie De Hugenoten. Meyerbeer. 5. De Dageraad in het Geuldal, karakterstuk Kessels. 6. D. G. V. B.-marsch van Cornelis Muller Arr. P. J. Oomes. 7. Carmen Sylva^ walzer. Ivanovici. 8. Voorwaarts marsch potpourri. W. Ciere 9. Wiener Mad'ln walzer. Ziehrer 10. Alte Kamaraden, marsch Teike. Voor het persoonlijk kampioenschap hoofd klasse Rotterdamsche Schaakbond zijn nog ge speeld de partijen drs. ten KateFontein en v. d. TolKapsenberg. Laatstgenoemde partij is afgebroken in onge veer gelijke stelling. Fontein sloeg ten Kale in 33 zetten en staat nu aan de spits met 4 punten Geslaagd te Utrecht op 19 Augustus mej. J. Vlaskamp en de heer J. A. van Rossum, alhier. BEURS VAN KOOPHANDEL. Op Woensdag 31 Augustus en Dinsdag 6 September gesloten. De groote Beurs van Koophandel zal op Woensdag 31 Augustus (Koninginnedag) en op Dinsdag 6 September a.s. (Nationalen feestdag) gesloten zijn. De schippersbeurs zal op deze dagen des morgens op bepaalde uren geopend zijn. Reeds lang bestond er vriendschap tus- schen den tunnelman en „Ontdek uw stad". Eigenlijk een interessegemeenschap, want beide partijen waren er op uit om den Rot terdammers wat meer over hun stad te lee- ren en zoo kwam het langzamerhand tot een samenwerking, waarbij kwam, dat „de man van den Heuvel" sympathie gevoelde voor de prestaties van zijn werklooze kameraden. Natuurlijk had hij het meeste interesse voor de prachtige koperen maquette van het ven tilatiegebouw voor de Maastunnel, welke op de tentoonstelling aanwezig is, terwijl de jongens uiteraard natuurlijk veel belang stelden in de ontwikkeling van de tunnel- werken. Nu is de tunnelman geen tunnelman meer: hij is „Professor", welke benaming hij aan zijn bekwaamheid heeft te danken, geen wonder dan ook dat hij erg trotsch is op dezen titel. Men kan hem nu 's avonds, wanneer zijn werk aan den Heuvel is afgeloopen, dikwijls op de tentoonstelling zien, waar hij „college" houdt. Wel weten de jongens heel wat van de tunnelwerken te vertellen, maar „Prof." kan hun toch eiken dag iets nieuws mededeelen. Het mag dan ook een aanwinst voor „Ontdek uw stad" worden genoemd, dat „professor" Boudewijn Mastenbroek, die zooveel van de tunnel weet, zijn vrije avonden beschikbaar houdt om de jongens van alles op de hoogte te stellen. Minister W elter op bezoek. Naar wij vernemen, is de Minister van Koloniën, Zijne Excellentie Ch. J. I. M. Weiter, voornemens om a.s. Dinsdagmiddag om drie uur een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Ontdek uw stad". Men verzoekt ons te melden, dat het ge bouw van den Kath. Kring (Korte Hoog straat 16a) van 22 tot en met 26 dezer we gens vacantie gesloten zal zijn. De temperatuur van het water in de Gem. Zweminrichtingen bedroeg heden 68 graden. Geheel aan het andere einde van den kelder is een gasdeur aangebracht al3 nood uitgang, uitkomend op de achter de panden gelegen transportgang. Een kelder zonder nooduitgang is nu eenmaal een muizenval. De kelderzoldering is zoodanig geconstru- Nauwelijks is deze schuilplaats gereed of reeds zijn er verder uitgewerkte plannen om alsnog in een ander gedeelte van het gebouw een hospitaal met dokterskamer en afdeelingen voor gewonden en gaszieken in te richten. Hier komen 14 bedden, terwijl een tweetal doktoren aanwezig zijn. Bij dit alles heeft de directie nog een eigen luchtbeschermingsorganisatie in het leven geroepen, waarbij het personeel ge oefend wordt in het verleenen van eerste hulp, gasverkenning en -reiniging, het be strijden van brand enz., kortom al datgene wat noodig mocht zijn ir. een dergelijken tijd. Zelfs een uitkijkpost in het hoogste deel van het gebouw is niet vergeten. Uit alles blijkt dat de Directie klaar wil zijn en het niet op het laatste oogenblik wil laten aankomen. In geheel de stad is reeds 8000 M3. schuil kelder gereed, 12000 M3. is in uitvoering en 70.000 M3. is in voorbehandeling. Hierbij moet rekening gehouden worden, dat er drie kubieke meter per persoon vereischt wordt, tenzij kunstmatige luchtverversching wordt toegepast. Ieder huis zijn eigen schuilkelder. Daar wil men het heensturen. Want binnen een aantal jaren wordt een huis zonder schuil kelder practisch onbruikbaar geacht. Hetgeen men betreuren mag, maar er moet nu een maal rekening gehouden worden met de rauwe realiteit. Een telegrafisch overgebrachte opname van president Roosevelt tijdens het uit spreken van zijn jongste belangrijke rede na zijn promotie tof eere-doctor van de universiteit van Kingston. S.V.H. verovert het kampioenschap. Onder groote belangstelling behaalde S.V.H. het afdeelingskampioenschap door een gelijk spel tegen H. Z. en P. C. De Hagenaars gingen het eerst ten aanval. Stam laste al direct een hard Schot, dat van de deklat terugkwam. H. Z. en P. C. bleef het meest in den aanval, doch de verdediging van S. V. H. gaf geen krimp en verder dan een drietal schoten tegen den paal brachten de Hagenaars het niet. Ook de snelle doorbraken der Rotterdammers boekten geen succes, zoodat de rust met blanken stand aan brak 00. Na de hervatting was H. Z. en P. C. weer het eerst actief en ging een schot van Stam juist over. Nadat de paal voor S V. H. redding had gebracht, bij een hard schot van R. de Hamer, volgde een snelle aanval der Rotterdammers, waaruit Broek met een fraaien doorslagbal de score wist te openen 01. Toen Stam kort hierna aan zijn bewaking wist te ontsnappen, bracht hij de partijen weer op gelijken voet 11. Beide ploegen poogden nog een overwinning te forceeren, doch het einde brak aan met on- veranderden stand. Harmonie. Als inliiding van het uitgebreid program ma hetwelk Harmonie ons deze week geeft, aanschouwen we allereerst actueel wereld nieuws gevolgd door een koddige teeken film van Popeye the Sailorman. Vervolgens draait dan nog voor de pauze: „Mevrouw blijft ontbijten" met Barbara Stanwijk, Her- bert Marshall e. a. In deze film worden de lachspieren weer danig opgewekt, evenals na de pauze waar wordt vertoond het over bekende product „Liefdes-Parade" met Mau rice Chevalier en Jeanette Mc. Donald of te- wel de film-nachtegaal. Dat deze film het nog goed doet bewees het talrijke publiek waarin Harmonie zich ondanks de vacantie- maand, mag verheugen. Het geheel een zeer goed programma hetwelk we voor personen boven 18 jaar kunnen aanbevelen. Colosseum. Het Colosseum laat deze week in het voor programma zien, wat de reclame vermag. Zonder kapitaal, zonder naam weet Mr. Armstrong door een handige reclamecam pagne een groote maatschappij op te richten, met een groot kapitaal, ter exploitatie van een nieuw product „magnelite" dat nog „uitgevonden" moet worden. De film is dan ook getiteld „De wereld wil bedrogen zijn". Mr. Dan Armstrong (Edward Robinson) is een reclame-exper+ bij een Amerikaansche formt, die hem evenwel de bons geeft, omdat hij het Engelsche publiek niet weet te over tuigen. Armstrong gaat naar Engeland en begint hier de bovengenoemde campagne voor „magnelite". De Maatschappij wordt op gericht, de aandeelen tegen hooge koers ge plaatst, het product wordt uitgevonden, for tuin is gemaakt, althans het lijkt zoo. Arm strong heeft geen rekening gehouden met Mr. Manningdale, de groote bankier, die Armstrong ten val wil brengen, hetgeen hem gelukt, althans voor een groot deel. „De we reld wil bedrogen zijn" is een vlot gespeelde film met een interessant gegeven, waarbij men evenwel den titel niet moet verge ten. Na de pauze komt de film „Artistenbloed" met de sterren: Marta Eggerth, Lucie English Paul Horbiger, Theo Lingen, Hans Moser enz., een gezelschap, dat u een uurtje ge not kan verschaffen, althans wij kunnen volwassenen, die van goede muziek, zang en revue houden, deze film aanbevelen. kaansche grens woekert een hevige smokke- laarshandel. Mack Owens wordt door de re geering als geheim agent naar de grens ge zonden. Hij voegt zich niet bij de controle- machines maar wenscht zelf overal vrij rond te kunnen neuzen als z.g.n „wittebroods piloot". Hij wordt echter direct verdacht door een journaliste, Macy Rawlings. Spannende gevechten vanuit vliegmachines, gedurfde staaltjes van aviatiek zijn in deze film niet zeldzaam. Zij die van een spannend vacantieprogram- ma houden zullen zeker niet teleurgesteld naar huisgaan. Oud en jong kan er van gaan genieten. Oost er Theater. De directie van het Oostertheater aan de St. Janstraat is begonnen een tot dusver in haar theater onbekend genre te brengen. Het is als 't ware een toetsen van het publiek. Valt dit genre eveneens in den smaak, dan kan er week aan week nog meer variatie geboden worden. Men is aan de Tarzanfilms begonnen. De nu vertoonde heet Tarzans wraak. En het was reeds direct merkbaar in de zaal, hoe zeer een deel van het publiek meeleeft met al die avonturen. Velen willen nu eenmaal heldhaftige belevenissen meemaken, zooals ze in de jeugdboeken stonden, vol variatie en spanning, vol verrassende wendingen en met een ontknooping, welke ten volle be vredigde. De oudere mensch is niet altijd an der* dan in zijn jeugd. En zoo is het succes van de Tarzanfilms gemakkelijk te begrij pen. „Tarzans wraak" doet het al heel goed, dank zij ook de fraaie natuurtafreelen. De tweede groote film toont ons „Kareltje op dwaalwegen", een onschuldige .aardige rolprent, die ruim een uur amusement brengt en ook zeer wordt geapprecieerd. Het voorprogramma is eveneens goed ver zorgd, al was het slechts om het Wereld nieuws, dat altijd interessante dingen laat zien. In het in ons blad opgenomen verslag van den gemeenteraad van IJsselmonde, schrijft onze verslaggever een onjuiste bewering die ons ontgaan is, doch die we gaarne even herstellen. Hij schrijft n.l. dat de te bouwen R. K. School de eenige zal zijn in 't ge bied tusschen Rotterdam en Dordrecht. Dat is absoluut onjuist, daar reeds 17 jaar een R. K. school bestaat te Zwijndrecht. Eere wien eere toekomt. Trots alle moeilijk heden en zorgen heeft de parochie Zwijn drecht al die jaren haar school, die er alles zins zijn mag, gehandhaafd en daarom bren gen wij gaarne amende honorable. NOG GEEN ZWEMBAD. Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld geen toestemming te kunnen verleenen in het financieren door de gemeente van het nieuw aan te leggen zwembad. Waar de fi nancien momenteel niet gemakkelijk in de gemeente gevonden kunnen worden betee- kent dit, dat er voorloopig geen |zwem- bad komt. DE PERSONEELE BELASTING. jooals reeds medegedeeld heeft de Ge meenteraad besloteji tot klasseverlaging voor de Personeele Belasting voor de be bouwde kommen. Waar de bebouwde kom men bijna de geheele gemeente uitmaken, beteekent dit bij goedkeuring van het raads besluit een aanmerkelijke verlaging dezer belasting. Het verschil van den aftrek is reeds 25. STOOMTRAM. Klachten komen in over het snelle rijden van de stoomtram over den Dordtschenstraat- weg. Er zal in overweging genomen worden aan te dringen op maximum-snelheid. De bekende Waterpoort te Sneek, dm aan verzakking lijdt, wordt hersteld door versterking van de fundamenten. Asta Theater. Het programma voor de komende siveek mag er weer zijn. Allereerst de wereldge beurtenissen in woord en beeld, waarna als le hoofdfilm: „Overval in Hollywood" met Buck Jones in den titelrol. Het is een sen sationeel filmwerk, vol spannende en af wisselende gebeurtenissen, waarin diverse revolver- en vuistgevechten te zien zijn. De film boeit van het begin tot het eind. Schit terende Wild-West-scènes worden afgewis seld door de vermakelijke studio film-opna men. Een sensationeele achtervolging van bankroovers, die in een vliegtuig trachten te ontsnappen, maar door de lasso van Buck hierin verhinderd worden. Zijn vijand wil met de eer gaan strijken, maar wordt hier in op het laatste moment gedwarsboomd. Tot slot het happy end. Als 2e hoofdfilm wordt vertoond, „Misda digers der Lucht" met Charles Quigley. Deze rolprent is een boeiend verhaal van moderne smokkelaars, die zich bedienden van gevechtsvliegtuigen. Langs de Ameri- De beste film van Popeye, die ooit werd gemaakt, prachtig is gekleurd en 20 minu ten duurt, dat is de attractie van het vacan- tie-programma, dat deze week in Cineac wordt vertoond. Popeye heeft een wereld naam en de makers van zijn films hebben er eer ,toij_ ingelegd door dit daverende filmpje tweemaal zoo lang te maken als zijn gewone films. De Oostersche sfeer, waarin de spinazie-eter zijn bravour-stukjes ver toont, leent zich bij uitstek voor licht en kleur, zoodat ook deze bijzonderheid er in niet geringe mate toe heeft bijgedragen het geheele product tot een Popeye-schlager te maken, zooals sinds het ontstaan van den oolijken zeeman nog niet werd gezien. De voortdurende lachsalvo's bewijzen overdui delijk, dat ook zijn nieuwe geestigheden weer zeer in den smaak van het publiek vallen. Het nieuws is zeer uitgebreid. Wij noemen slechts de enthousiaste ontvangst van Cor- rigan, den Amerikaanschen waaghals, in New-York, de kampioenschappen van de K.N.M.V., het bezoek van Maarschalk Balbo aan Duitschland en den Athletiekwedstrijd DuitschlandAmerika. Wat men nog nooit heeft gezien, n.l. dat er menschen zijn, die een gorilla, een leeuw, en zelfs otters als huisdieren houden, toont Cineac in een aardige film met als titel „Wat alleen in Amerika mogelijk is". Voor het Museum Boymans te Rotterdam. Naar wij vernemen heeft mevrouw P- de B.v. L. de treffende gedachte gehad om, naar aanleiding van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, aan het Museum Boy mans ten geschenke te geven een beeld, voor tellend „De sterke Vrouw", door J. Mendes da Costa in 1929 vervaardigd. Dit 85 c.m. hooge beeld, in natuursteen uitgevoerd, is een unicum van den kunste naar, die zich heeft geïnspireerd op het Boek der Spreuken. Het beeld zal vanaf 31 Augustus a.s. in het Museum Boymans te zien zijn. Aangiften van 19 Augustus 1938. BEVALLEN: W. Kramer geb. v. Diest z. P. v. Strien geb. Siebel z. H. C.' den Hartog geb. Stolk d. C. Zevenbergen geb. Snoek d. T. Ottevanger geb. Rietveld z. A. M. P. Doove geb. Verschelden z. t. Muller geb. Postma d. J- Hengstmengel geb. v. Smaalen z. J. J. v. d. Boogaart geb. Kloppenburg z. A. C. M. de oGede geb. PleUsier z. H. v. d. Wall geb. Hekkelaan d. E. M. Baarends geb. Punselie z. r J, Pijnaoppels geb. Overkleeft d. B. C. Bonten geb. v. Steenderen z. J. Touw geb. de Klerk d. J. Leeuwangh geb. Spek z. M Beklcer geb. v. Driel z. G. D. M. Sel ders geb. Broektnans d. J. K. Hartman geb. v. d. Pol d. OVERLEDEND. A. v. Vliet wede. v. S. v. Duin 75 j. d Rooimans ongeh. m. 41 j. M. v. d. Mast gesch. vr. van J. Hoogwerf 68 j. J- C. Bouwmans vr. van Y. v. Wijk 49 j. A. M. v. 't Hof ongeh vr. 39 j. T. Stuut wede, V. B. Piso 82 j. J. Villerius z. 6 j. D. Andriessen wedr. v. V. I. M. J. Feber 73 j. J. Greidanus m. van H. P. v. d. Wal 50 j. T. G. v. d. Sijs vr. van F. H. Steeneken 51 J. E. Rougiers m. van M. Gerritsen 74 j. J. Bezaan m. van J. Elzevier 66 J. A. J. v. d. Blink wede. v. H. v. Leeuwen 84 j. H. J v. d. Pluijm vr. van C. A. Geevers 74 J. BAGGERWERKEN AANBESTEED De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het baggerwerk in en voor de monding en in het benedengedeelte van den Nieuwen Wa terweg gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941. De laagste inschrijfster was de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. T. den Breejen v. d. Bout te Berg en Dal voor den prijs van 839.000. De eenheidsprijs bedroeg 0.252. HET SLECHTE ZOMERWEER. Tengevolge van het slechte zomerweer zijn naar wij vernemen de inkomsten van het badbedrijf der gemeente aanzienlijk lager dan verleden jaar. ONEERLIJKE BODE. Eenige winkeliers alhier gaven aan een bode van buiten Hoek van Holland de op dracht verschillende remboursementen voor hen te innen. Hij heeft zich echter zeer slecht van zijn taak gekweten aangezien hij de bedragen wel incasseerde doch nooit af droeg. Er werd van dit feit aangifte gedaan bij de politie waarbij is gebleken dat de bode zich meermalen aan dergelijke feiten heeft schuldig gemaakt. DE STORM Ten gevolge van den vrij hevigen storm hebben vele visschers, thuisbehoorende te Stellendam, een schuilplaats moeten zoeken in de Berghaven alhier. FRUITBOOTEN Het s.s. American Rives, welk schip ver leden week te Rotterdam is binnengekomen en opgenomen werd in het dok, is heden te Hoek van Holland aangekomen: Het heeft ligplaats genomen aan den steiger van de New Fruit Wharf voor het lossen van 58000 kisten sinaasappelen, welke gedeeltelijk wor den overgeladen in lichters en spoorwagons voor verder vervoer naar het buitenland. Een groot gedeelte wordt tevens opgeslagen in de fruitloods. SLUITINGSUUR CAFé'S Het sluitingsuur van oafé's op 31 Aug. en 6 Sept. is vastgesteld op 3 uur 's nachts Gisteravond zijn met het s.s. Prague van de HarwichHoek van Hollandlijn 2500 duiven vervoerd naar Harwich. De duiven behooren aan de leden van den bond van Zaterdagsvliegers. Volgens door den directeur der dir. bel. invoerr. en accijnzen aan de Kamer van Koophandel verstrekte gegevens, deden in de maand Juli 44 schepen met 96283 ton H. v. H. aan. Het vorige jaar Juli bedroegen deze cijfers resp. 49 met 83366 ton. V. V. V. WISSELBEKER Het tournooi om de V.V.V.-wisselbeker zal morgen aanvangen op het terrein der voetbalvereeniging H. v. H. Op dien dag speelt V.D.L. tegen 's Gravenzande; 24 Aug. nam. 6.30 H. v. H.Fortuna; 28 Aug. nam. 6 uur winnaar awinnaar b. BLOEMBOLLENVEILING Op de bloembollenveiling Floralia werd de 6e bloembollenveiling gehouden waar voor minder animo bestond dan voor de tot dusver gehouden veilingen. Het seizoen loopt ten einde en vooral na de leveringsdatum 15 Aug. is er van kooperszijde weinig belang stelling. De helft van de aanvoer bleef dan ook onverkocht. nlim „Ja, nu is de omheining klaar, maar het was niet mogelijk, die koe daar weg te krij gen. Tusschen» 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor Waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tuss'chen 10uur'savonds en 'n halfuur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2