Blijde viering van den Koninginnedag. H.M. de Koningin spreekt tot haar Volk. n'etrtts. SgS'SFS K- si>: Regina 31 August»». DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. i 61ste JAARGANG No. 18263 DRIE BLADEN BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 1 HARE MAJESTEIT KONINGIN WILHELMINA. va» H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de navolgende rede gehouden, welke door alle Nederlandsche zenders is uitgezonden: P den dag, waarop Ik voor 40 jaar krachtens de WMÊ Grondwet na volbrenging van mijn 18de levensjaar, de teugels van het bewind overnam van mijne dierbare Moeder, die als Regentes tijdens mijne minderjarigheid met zooveel staatsmansschap en wijsheid het schip van staat gestuurd had, gevoel Ik mij gedrongen mij rechtstreeks tot mijn volk te wenden, teneinde het te danken voor het ver trouwen, dat het mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds over nieuw betoonde liefde en aan hankelijkheid. Beide zijn mij een bron van kracht geweest, vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning. Zonder deze ware het mij niet mogelijk geweest, mijn taak te vol brengen. Na het overlijden van mijnen onvergetelijken Vader, toen Ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gingen al spoedig mijne oogen open voor de groote verantwoordelijkheid en de veel omvattende plichten, die mij wachtten, en voor de hooge eischen, die aan mijn ambt gesteld worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer door mij te ver geten gang naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, alwaar Ik beëedigd en ingehuldigd werd, was Ik diep doordrongen van het tekort schieten van menschelijke wijsheid en van mensche- lijk willen en kunnen, en overtuigd dat in dit tekort niet anders dan door God zelf kon worden voorzien. Het zij Ons gegeven de 40 jaar, die thans achter ons liggen, in het licht van Zijn leiding te zien. Dan welt als vanzelf een danktoon op uit ons hart, voor uitkomst in zorgvolle tijder-, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat ons bespaard bleef, naast het goede dat ons deel werd. Op een dag als deze denk Ik meer dan ooit met dankbaar heid en weemoed terug aan den steun, welken Ik tijdens ons huwelijk van de zijde van mijn geliefden Echtgenoot bij de vervulling van mijn taak mocht ondervinden, en tevens aan de hartelijke en onverflauwde belangstelling van Mijne Moeder en haar begrijpen van mij met mijne plichten en moeilijkheden, in één woord, van al wat Ik tot Haar bracht. Met erkentelijkheid en waardeering gedenk Ik de bekwaam heid en toewijding van de raadslieden der Kroon, die in ernstige ja soms benarde tijden tot het bewind werden geroepen, die zich voor zulk een moeilijke en veel omvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog zien. Ook gaat mijn dank uit naar allen, die in trouwe plichtsbetrachting het Moederland of Nederland onder de keerkringen dienen of eertijds hun krach ten aan dien dienst gaven. Onverschillig of zij een vooraan staande dan wel een meer bescheiden plaats in den staatsdienst hebben ingenomen of nog innemen, zij waren en zijn allen van nabij of uit de verte mijn medewerkers en hebben, ieder op zijne wijze, bijgedragen tot het welzijn van den staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder mijne toe hoorders de rust en den toenemenden voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van het regentschap mijner Moeder kenmerkten, gunstige omstandigheden, die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze gebeurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te midden waar- Het zij Ons gegeven, de 40 jaar, die thans achter ons liggen, in het licht van Zijn (Gods) leiding te zien" van ons gebied onzijdige maar daarom niet onbedreigde eilanden vormde, blijven steeds in het geheugen van hen, die ze mede- maakten, voortleven. Nog altijd ondervinden de volken de gevolgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het economisch leven, dat met zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverkomelijken hinder paal, die niet in de toekomst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrouwen terugkeeren en economische ont plooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale om standigheden, tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld. Intusschen is het niemand gegeven met zekerheid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot een woord, dat Ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij opbouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust, want van hun karakter, flinkheid, voortva rendheid, aanpassingsvermogen en helder inzicht, zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeldzame kans geboden worden te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onver vreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of afgesloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten die hun voorafgingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie Ik in onze toekomst, nu Ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den enst en de geestdrift die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgonnen, zie Ik in gedachten mijne kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijd- genooten deelende, hen begrijpende en door hen begrepen. Moge het Mijner dochter gegeven zijn, wanneer Zij een maal tot den troon geroepen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen gedragen, mijn geliefd Volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor uw medeleven met Mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het moederland, in Nederlandsch- Indië, Suriname of Curasao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit Ik met den wensch, dat deze herdenking het besef van ons aller samenhoorigheid moge verlevendigen en dat Wij ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en offer vaardigheid waar het geldt de hoogste belangen van volk en rijk. Dat God daartoe Uw en Mijn gemeenschappelijk streven met Zijn zegen krone Bezoek Indische vorsten aan „Nationaal Centrum". Op 12 September naar „Schoonoord' ,Hardenbroek". en D026 VOOR OCEAANVERKEER. EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1.10, per drie maanden 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 c p stuk. bode te Rotterdam. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 cent per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gazamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsehe Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. 't Is wel een heel bijzondere verjaardag, dien Koningin Wilhelmina heden vi-ri Haar jaarfeest zal zich dezen keer n b~- falen tot een enkelen dag, maar het Neder landsche volk bereidt 2ich voor op een reesi- Week, die eigenlijk al glorieus is ingezet. Stad en land heeft zich in feesttooi gezet, "it de koloniën zijn de inlandsche vorsten bereids naar het Moederland gekomen om "T eengSte f°everei£e en hulde te bren gen, een reeks van huidigine hepft reeds haar schitterenden aan van fL De blijdschap om den ^af5n°me"' K-n ninginnedag wordt dezen keer overstraald door den jubel overstemd en want. hpf IC nv. i veertigjarig jubile want het is op dezen dag dat de jonge Koningin Wilhelmina vóór veertig jaren den le®ftlJd b®reikte, waarop Zij naar het voorschrift der Grondwet tot de regeering werd geroepen. Zes dagen later werd Zij m Haar hoofd stad officieel ingehuldigd en geuoon In haar proclamatie, waarmedezijdere- geermg aanvaardde sprak Z«: ,-Mijn innig geliefde moeder, aan wie Ik onmtsprekehjk veel verschuldigd ben gaf Mij het voor bee 1:1 van een edele en ^rheven opvattingvan Phchten, die op Mij rusten. Ik stel Mij tot le vensdoel dat voorbeeld na te volgen, geeren zooals van een vorstin uit net van Oranje mag worden verwacht." Als het Nederlandsche volk in al zijn gelf- deren zich nu spontaan opmaakt om Konin gin Wilhelmina in de komende dagen te gaan eeren en huldigen, dan is dit wel omdat het onvoorwaardelijk dankbaar erkent, dat de Koningin veertig jaren lang dit woord van 31 Augustus 1898 koninklijk heeft gestand gedaan. En dat in 'n onvoorzien veelbewogen tijd. die haar als jonge nog onervaren vorst'n voor heel wat meer moeilijkheden en proble men heeft gesteld dan de minzame Koningin regentes in de meer zorgelooze jaren van on gestoorde economische welvaart en politieken vrede ooit heeft gekend, of zelfs maar heeft kunnen vermoeden. De edele en verheven opvatting van plichten die op Haar kwamen te rusten, heeft heel Haar ernstig leven geteekend en Haar veertigjarige regeering voor Haar volk tot een weldaad gemaakt. In de komende dagen zullen wij straks gelegenheid te over hebben om te mogen wij zen op Koningin Wilhelmina's veertigjarigen levensarbeid en Haar onvergelijkelijke ver diensten. Nu op Haar 58sten verjaardag willen wij al leen met eerbied en bewondering memoree- ren dat Haar leven en Haar regeeringsjaren niet als een zonnige weg over louter rozen is geweest, zooals Haar eerste blijde opgang scheen te beloven Een eenzame jeugd als kind met durende inspanning om op tijd berekend te zijn en voorbereid voor de zware taak, die Haar zoo spoedig op de ionse schouders zou worden gelegd. J 6 Koningin van achttien jaren, een leeftijd, waarop elk ander jong meisje de wereld vol verwachtingen lokkend voor zich ziet open liggen, werd Zij geroepen tot de hoogste en meest verantwoordelijke functie van Staat van Haar werd wiisheid en beleid ge vraagd. J Eens een Koningin van achttien jaren is Zij nu een vrouw geworden, wier ernstige wezen door een trek van beproefde levens ervaring is geteekend. Persoonlijk leed en tegenspoed zijn Haar gedurende die veertig jaren op velerlei wijze niet gespaai d gebleven. Een groote voldoe ning heeft Zij gekend, de wetenschan dat Zij gedragen werd en gesteund door ie liefde ei' trouw van Haar volk, gelijk Zij op Haar beurt Haar volk met innige aanhankelijk heid naar beste weten heeft gediend. Bescheiden, ingetogen, zonder uiterlijk vertoon onbesproken van deugd heeft Zij ons een stijlvol leven getoond van vastberaden heid, plichtbesef, eerlijke onpartijdigheid, en verheven opvatting van Haar taak. Een in aRe opzichten goede vorstin van het zeer de mocratische Nederland, zooals Zij m?t recht is geprezen. De luister van Haar veertigjarig Konink- regeeringsjubilé staat als een gloed op egen een p0iitiek zwaar betrokken hemel, recht°Ver Europa hangt, een gloed van op- eer, a genegenheid en aanhankelijkheid van Konincu aar volk, dat erkent dat bij deze gehandhaafd"^ °n vriiheid blUVC'' meer dan ooit bes?f' dat Haar onderdanen men om Haar^£rachtiS doet samendrmn- dijk en dam van als een °™rlkbaren h -^veertig Vaar3die samenvalt met Haar veerug jaar Koningin-zim heeft tot ons aller voldoening voor on2e iereerde Ko- wier naam gelukbrengster beteekent. In Koningin Wilhelmina, grootmoeder ee worden, gaat Emma de Koningin-Mo6S« heNomen sit omen. Mag de naam van Haar kleinkind ook Haar geluk brengen m nog jaren van voorspoedige regeering bij opge klaarde tijdsomstandigheden m rustigeo gang naar een gouden Koningschap. De Stichting „Nationaal Centrum" heeft de ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin hier te lande vertoevende Indische vorsten uitgenoodigd tot een bezoek aan de stichting na afloop van de feestelijkheden op 12 September a.s. Van de meesten hunner is bericht ontvan gen, dat zij aan de uitnoodiging gevolg zul len geven. Het zijn de vertegenwoordiger van Z. H. den Soesoehoenan van Soerakar- ta, Pangeran Hangabehi, die vergezeld wordt door zijn echtgenoot en zijn beide kinderen, de deputatie van Z. H. den Sultan van Djocjakarta, n.l. zijn beide zoons, de ver tegenwoordiger van Mangkoe Negoro VII, hoofd van het Mangkoe Negoro'sche Huis, angeran Hario Soerjosoemarno, een jon gere broer van den Mangkoe Negoro en oud ste corpscommandant van het Mangkoe Ne goro sche legioen, de afgevaardigde van Pan geran Adipati Ario Praboe Soerjodilogo, hoofd van 't Pakoe Alamsche Huis, Pange ran Hario Soerjoamodjo. Aan deze vertegenwoordigers van Javaan- sche Vorstenhuizen is door het departement van Koioniën toegevoegd de assistent-resi dent L. A. M. Visser. Voorts zullen aan het bezoek deelnemen de Sultan van Deli, Z. H. Toeankoe Amaloe- din Sani Perkasa Alamsjah met zijn beide zoons, terwijl hem is toegevoegd de contro leur van het Binnenlandsch Bestuur G. W. Fris. Verder zal aanwezig zijn de sultan van Langkat Z. H. Toeankoe Machmoed Abdul Djalil Rachmatsjah met zijn gemalin, zijn jongere broer Pengkoe Ahmad en zijn twee dochters, met den hem toegevoegden contro leur van het Binnenlandsch Bestuur B van Duuren terwijl tenslotte tot de bezoekers zal behooren de Sultan van Pontianak, Z. H. Sjarif Mohammad Alkadrie. vergezeld door zijn gemalin, zijn zoon en zijn schoonzoon. Den sultan is toegevoegd de assistent-re sident L. E. M. Israel. De gasten zullen op Maandag 12 Septem ber te 11.15 uur door het bestuur der stich ting op „Schoonoord" te Zeist, den zetel van het „Nationaal Centrum", worden ont vangen en hier zal ook een Hollandsche kof fiemaaltijd worden aangeboden. Daarna be geeft het gezelschap zich per auto naar het dichtstbijzijnde steunpunt der stichting, het kasteel Hardenbroek, dat in oogenschouw zal worden genomen. Indische Vorsten te Deljt. De Sultan van Langkat, vergezeld van zijn echtgenoote en dochters, bracht gistermid dag 5 uur een bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft. De bezoekers werden door den bur gemeester ontvangen. De Sultan legde een krans op het graf der Oranjes. De Sultan van Deli, vergezeld van zijn zoon, bracht een bezoek aan de „Porceleine Flescb" Minister Van Dijk ontvangt ver tegenwoordiger Soesoehoenan van Soerakarta. De minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, heeft gistermiddag om 2 uur den Pangeran Hangabehi, den vertegenwoordi ger van den Soesoehoenan van Soerakarta in audiëntie ontvangen. De Pangeran was gekleed in den uniform van luitenant-kolonel bij den generalen staf van het Kon. Ned. Indische leger. Het onderhoud duurde ongeveer 40 minu ten. Eerste proefvlucht van vier motorige Dornierboot. I.A.P. verneemt uit Duitschland, dat hoogst waarschijnlijk op den lsten September op de Müggelsee bij Berlijn de nieuwe, viermoto rige Dornier Do-26 vliegboot voor transatlan tisch verkeer zal proefvliegen. Tevoren zul len redevoeringen gehouden worden ioor den bouwer, dr. Claudius Dornier, door di recteur Luz van de Deutsche Lufthansa en baron von Buddenbrock, leider van het at- lantisch verkeer dezer maatschappij. De Do-26 is zeer fijn van lijnen en üjkt daardoor eenigszins op den bommenwerper Do-17, het „vliegende potlood". Hij is veel slanker dan de vliegboot Do-18 en heeft een veel langeren neus. Het toestel heeft een hoogen, vrijdragenden vleugel, waarin vier Junkers Jumo Diesel-motoren gemonteerd zijn van 600 PK. elk Deze motoren zijn twee aan twee in tandem geplaatst, twee hebben dus duw- en twee hebben trekschroeven. De Do-26 is het eerste type sinds jaren door Dornier gebouwd, dat niet voorzien i3 van zeevleugels als evenwichtsorganen. In plaats daarvan heeft het toestel intrekbare vleugeldrijvers, welke tijdens de vlucht ge heel en al in de vleugels verdwijnen. De Do-26 heeft een totaal gewicht van 18 ton. De bemanning bestaat uit vier personen. Er kan 500 kg. betalende lading (post en passagiers) mee vervoerd worden: de actie radius bedraagt 6500 km., de kruissnelheid 260 km. per uur. Het gewicht-contingent voor de maand September betreffende den uitvoer van eieren naar Duitschland is gelijk aan het Augustus- contingent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1