t 4 De inzet der feestelijkheden in de Maasstad. rs S2- s,eon m WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 Op den Schiedamsche Dijk opende de Holland- Indië-week. DE 0FfiCIEELE opening. STRAATVERSIERINGEN. De Oranje-liefde zeer spontaan tot uiting gekomen.. FEESTWEEK LUSTHOFSTRAAT. MAATREGELEN VOOR DE SCHEEPVAART. DE DUBBELE RAAD. Grenswijziging Rotterdam z.h.s der gemeenten Overschie en -Ai ROTTERDAMSCHE BOND VOOR LICH. OPVOEDING. STEDENWEDSTRIJD ROTTERDAM- AMSTERDAM. WERKLOOZENTJITKEERING EN ONDERSTAND. VERKOOP VAN BOUWGROND. ümmm OP den vooravond van Koninginne dag zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van H. M- de Koningin in de Maasstad begonnen rnet de offi- eieele opening van de Holland-Indië- ^eek op den Sehiedamsche Dijk. Reeds verscheidene malen heeft de Schie damsche Dijk van zich doen spreken door de originee2e wiize, waarop Jiier de feestvie- F.g geschiedde. Na de historische herden- m§ van oud-R°tterdam' na de zeevaart- ,Veek, welke vooraf£in§ aan het durvend initiatief tot den bouw van Neerland®' vlag- geschip, de „Nieuw-Amsterdam", staat de eestviering thans in t teeken van de lucht- Verbinding Holland-Indië, als een der voor naamste gebeurtenissen uit de latere regee- r,bgsperiode van H. M. de Koningin. HollandIndië is nu de Schiedamsche Dijk Van voren naar achteren geworden, de ge- heele route, welke de K.L.M.-vliegtuigen in hur. zomer- en winterdienêt bevliegen, is op den Dijk in beeld gebracht. Aan het begin voor het oude Schielandhuis Is de startplaats, vanwaar de route in Ne derland begint. Een moderne D. C. 3 staat hier afgebeeld. Een der vaste verbindingen met Waalhaven, het Rotterdamsche vlieg veld, is de havendienst „Spido". Deze heeft zijn nieuwste aanwinst, de snelvarende en moderne „Prinseplaat" is op het terrein naast Gerzon in de Witte Leeuwensteeg na tuurgetrouw en „levensgroot" nagebouwd. De werkteekening voor de scheepswerf is nauwkeurig gevolgd bij dezen modelbouw, welke dank zij de vaardige hand van eenige °Ude scheepsbouwers prachtig is uitgevoerd. Up het promenadedek van de „Prinseplaat" is een theeschenkerij ingericht, van waaruit men een mooi uitzicht heeft over een fraai versierd oud, pittoresk stadsgedeelte vam Rotterdam. In voor- en achterkajuit hebben de K. L. M- en P. T. T. een bezienswaardige expositie ingericht, welke geheel is gewijd aan de ontwikkeling van de luchtlijn Hol land-Indië. Men ziet er tal van interessante gegevens over. die kort en beeldend de snelle evolutie van deze verbinding laten zien. Aan boord van de „Prinseplaat" bevindt zich ook een postkantoor, welke poststukken voorziet van een speciaal stempel van deze HollandIndiëweek. Zoover het oog reikt biedt de Schiedam sche Dijk dan een boeiend, zeer gevarieeid beeld van feestelijk vertoon van i anJe en vlaggen van alle landen, welke op den door tocht naar onze Oost worden overvlogen van ^uitschland tot aan Siam. Op bepaalde af panden hangen boven de zijstraten groote vUeHtui-modëllen, welke suggereeren de con tinue luchtlijn tusschen moederland en In- d°nesië. t Bij deze eenvoudige aanduiding is het evenwel niet gelaten. Bij elk station, dat de h. L. M. op de zomer of de winterroute aan doet, zijn groote decoratieve bouwwerken verrezen, welke op zeer suggestieve wijze het meest karakteristieke van de betrokken streek in beeld brengen. Een wandeling over den Schiedamschedijk wordt een tocht door alle landen, welke de Indië-luchtreizigers beneden zich zien voor bij schieten. Men komt er door Duitschland en Hongarije, door Frankrijk en Italië, Grie kenland, de Levant en de Oostersche landen, welke zich rond den Indischen Oceaan uit strekken. Groote bouwwerken, welke op de hoeken van de zijstraten zijn opgericht, be schenen door machtige schijnwerpers, rijen zich aaneen en als apotheose aan het einde Wederom een imposant Douglas-toestel tegen, een Indrukwekkend panorama van de Boro Boedoer op Java. Tusschen al deze posten op de mdië-roete hebben de ondernemers „e '"MJl'ook h«'bfdienend Sjot,»- deels in de kleedij van die landen ge stoken. We behoeven niet te zeggen, we ongemeen bont leven dit is geworden en ae D»kb minK' welke gisteravond over de reeds zeer6hS 611 "Meekers was gevaren, r h0°g gestegen was. Te negen uur kwamen comité en de honderdenVn s W *4 Prinseplaat" bijeen 0 Sen°odigden op de officieel te openen. We Zagen *?ijk-festijn burgemeester, wethouder a b d*n ™aarn" wethouder J. B. Brautigam, leden, directeuren van groote scheepva-rt ondernemingen en financieels taste^ de directeuren van G. E. van de r. e' t den havenmeester, vertegenwoordigers P T. T. en K. L. M. Kortom allen, die aan de voorbereiding hebben deelgenomen. in grooten getale bijeen- Zoo groot was de be langstelling, dat de „P.rinseplaat een vUUr- verband met het 40-jarig regeeringsj van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde ningin, een van de hoogtepunten van ti Majesteits regeering en wel de beroemde HollandIndië-vlucht door de K. L. M„ 111 een versiering naar voren te brengen op den Schiedamschedijk. Zooals bekend, heeft deze vlucht een wereldreputatie en aangezien Rotterdam de bakermat is der K. L. M., spreekt het van zelf, dat ons comité in deze richting haar plannen heeft uitgewerkt. Deze avond is er een van vreugde en dankbaarheid. Van vreugde, omdat de plannen geheel zijn Uitgevoerd en dankbaar zijn wij allen, die ons gesteund hebben. Hierbij noemde spr. den burgemeester, de wethouders, den hoofdcommissaris, ir. Romer, directeur van het G. E. B., wiens devies „Rotterdam lichtstad" hier wel is verwezenlijkt, dr. ir. Nieuwenhuis, directeur Van de R. E. T. en zijn medewerkers, den directeur-generaal der P. T. T. dr. ir. Damme en zijn medewerkers, den directeur van de P. T. T. te Rotterdam, de K. L. M., den heer D. G. van Beuningen, die hier zijn „Prinse plaat" heeft laten plaatsen, het comité voor Nationale Belangen de commissie „Rotter dam in feesttooi", in het bijzonder haar voor zitter, den heer H. G. de Monchy en haar secretaris, den heer A. van Riel, de directie van de H. A. L., van de Bataafsche, den heer W. A. Engelbrecht en zoovele anderen, die financieel steunden. Danken deed hij verder voor de medewerking van den Gem. Techni- schen Dienst, van Markten, Beurzen en de verkeerspolitie en niet in het minst den ontwerper, den heer ir. J. de Ruyter. en zijn medewerker, den heer Blanken, die alles hebben uitgewerkt en de firma Voor molen, die alles heeft gebouwd en den heer var Tongeren, den decorateur. En tenslotte zoo zeide spr., nog één vurige wensdh: Het comité 1938 Schiedamsche Dijk en de bewoners, hebben de stille hoop, dat als Haar Majesteit de Koningin deze week naar Rotterdam komt, het Haar moge be hagen, kennis te maken met onzen Schie- damschen Dijk, en dan zal Zij ervaren, dat ook hier het hart klopt van trouwe aan hankelijkheid voor onze beminde Konin gin. Hierna verzocht de heer de Vries den heer H. G. de Monchy, voorzitter van „Rot terdam in feesttooi", de vlag te hijsehen op de „Prinseplaat" ten teeken, dat de Schie damsche Dijk geopend is. Openingswoord van den heer H. G. de Monchy. Het Oranje Comité 1938 Schiedamsche Dijk, aldus de heer de Monchy, heeft het Comité „Rotterdam in Feesttooi" gevraagd de opening der feestelijkheden to verrichten en alvorens ik als voorzitter hiertoe overga, mag ik een oogenblik uw aandacht vragen. Eerst mag ik den burgemeester gedenken, die juist in deze dagen ongesteld is en hem een spoedig herstel toewenschen. langstellendtn rondom uit volle borst werd medegezongen. Telegram aan den Gouverneur- Generaal in Indië De eerste bezigheid van het postkantoor op de „Prinseplaat" was dan het verzenden van een begroetingstelegram namens het comité van de HollandIndiëweek aan den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in Nederlandsch Indië, Z.Exc. den Gouver neur-Generaal. Onderwijl zette de Postharmonie het Rot- terdamsche stedelied in en begaven de hon derden genoodigden zich naar de gereed staande tramwagens van de R. E. T. waar mede een zegetocht over den Dijk werd ge maakt, voorafgegaan door de lustig blazende Postharmonie. .Historische optocht van de Rot- terdamsche tram. Voorop gingen twee exemplaren van de oude paardentram, welke gedurende de jubileumweek op den Dijk zal gaan rijden. Dan kwamen de oude blauwe motorwagens welke in 1906 in onze stad zijn gaan rijden. Hun groote ronde lichtoogen, droegen aan den eenen kant het cijfer 40 en aan de andere zijde het rood-wit-blauw. Achter deze motorwagens, welke den jubileumrit op een speciaal traject door Rot terdam zullen gaan rijden, waren ook de oude volgwagentjes gekoppeld. Het slot van den historischen tramoptocht werd gevormd door het prachtig model van de „Nieuw Amsterdam", dat straalde van licht en over de donkere koppen der menigte statig scheen heen te varen. Het was een even plaisant als interessant schouwspel, dat op de geheele route door duizenden werd gadegeslagen en met ge juich begroet. Na den geheelen Dijk heen en den Een- drachtsweg te zijn teruggereden, werd nog een tochtje gemaakt over de Blaak, waarna alles onder zeer groote belangstelling tenslotte naar den Schiedamschedijk werd gisteren in de plaats de „Gelderland" welke met zijn duizenden kleine gloeilampjes, d e de contouren van het oude schip scherp de den uitkomen, het spel van licht en kleuren nog verhoogde. De feestverlichting op de Maas levert waarlijk een schoon schouwspel. En de heet omgeving werkt zoo mee, want alle groot: gebouwen baden als 't ware in een ite van licht, terwijl de kleine gekleurde lampjes in het geboomte rond de „Roei- en Zei'.vereen i- ging De Maas" als bij tooverslag omstoken, het geheel nog fantastischer maken. Ofschoon gisteravond de Maasverlichting nog slechts was bedoeld als een proef er alles nog niet in volle glorie was ontstoken verdrongen duizenden kijklustigen zich reeds aan den walkant om het zoo heerlijke schouwspel te zien, te bewonderen en ervan te genieten. Maar al wordt het ook nog zoo druk, men behoeft niet bang te zijn, dat het op een chaos zal uitloopen. De meest uitgebreide voorzieningen zijn getroffen, kilometers lan ge hekwerken staan opgesteld en wanneer een ieder zich houdt aan de voorschriften, welke zijn gegeven denkt vooral aan het een-richtingverkeer, te beginnen bij 't Park dan zal een ieder joug en oud, rustig en op zijn gemak kunnen genieten van dit wa terfestijn, dat zijn weerga in onze stad niet heeft gevonden. Rotterdam biedt de komende feestdagen heel veel schoons en men moet het gaan zien maar verzuime men vooral niet te gaan kij ken naar de feestverlichting op de Maas want dan zou men een grootsch schouwspel hebben gemist. mag ook de volksstraten niet ver- Een feest is over de stad gekomen als wel licht nooit tevoren. Het is georganiseerd, maar niet kunstmatig verwekt; de stad heeft De Poort aan de Korte Brantstraat-zijde brengt Holland's Vreugde in beeld: een mo len, Hollandsche boertjes, koeien in de wei, een hooiberg.... Het is vernuftig en getuigt van de liefde en het geduld van ontwerpers en uitvoerders. De poort aan de Jonker Fransstraat draagt tot opschrift: „Ook Indië leeft mee" Hier wordt het Indisch leven in beeld gebracht en zelfs de chimpansé ontbreekt niet. De beide draagzuilen van de poorten wor den gevormd door oranjeboomen. Wie de stadsversiering goed in zich wil opnemen geten. Men deelt ons mede dat in verband met de feestweek welke georganiseerd is door een groot aantal winkeliers uit de Lusthofstraat, behoudens den grooten étalage-wedstrijd, ook volksspelen gehouden zullen worden. O. a. zal heden van 14 tot 16 uur een optocht van kin deren gehouden worden- met versierde auto peds. Voor de mooist versierde autoped is een prijs beschikbaar gesteld. Tevens zal een wedstrijd gehouden worden voor bedienend personeel met bakfietsen. Des avonds van 20 tot 22 uur muziek, terwijl op Zaterdag 3 September een groote lampionoptocht ge houden zal worden begeleid met muziek. De Rijkshavenmeester te Rotterdam maakt ingevolge het bijzonder reglement Rotter- damsohe Waterweg bekend, dat het verboden is zonder zijn vergunning: 1. te meren langszijde voor de vaartui gen, welke gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot 9 September a.s- in de Nieuwe Maas a. gemeerd liggen op het span boeien even benedenstrooms van het Prinsenhoofd; b. geankerd liggen direct bovenstrooms van de vaartuigen genoemd onder a; c- geankerd liggen midden-vaarwaters tusschen Leuvehaven en Maasbruggen; d. geankerd dan wel op de boeien ge- Nadat het Comité voor Nationale Belangen bet initiatief had genomen om het jubileum van de Koningin in Rotterdam te vieren met eer uitzonderlijke versiering van de mooie rivier, gaf het ook den stoot tot de oprich ting van een Commissie die het doel zou hebben om tot een speciale versiering van winkels en straten op te wekken. Of het nu strikt noodig was om onze goede burgerij die aansporing te geven, geloof ik nauwe lijks. Echter men wilde de zekerheid heb ben dat allen, vooral ook de duizenden van buiten Rotterdam, die het schouwspel op de rivier komen bewonderen, zouden zien, dat onze stad zelve in alle deelen uiting geeft aan haar vreugde met het mooie jubileum, dat de geliefde Koningin, en wij allen met Haar, gaan gedenken. De volijverige secretaris van die Commis sie, de heer van Riel, gaf haar den naam: Rotterdam ln Feesttooi. Had hij geweten hoe prachtig Rotterdam zou worden, dan had hij ongetwijfeld het woord „Feesttooi" te ge woon en te simpel gevonden om het schoone en origineele der versieringen uit te druk ken. Dat origineele komt vooral naar voren op den alouden Schiedamsohen Dijk. 18 n*et alleen een versiering die hier de kjkers boeit, het is de blijdschap, die men ondervindt over de wereldberoemde prestaties onzer vliegers, gecombineerd met een zeer begrijpcijjk gevoel van Ne- derlandschen trots, dat onze Koningin ook Koningin is over de mlllioenen bewoners van het wonderschoone Ned. Indië. Men kan hier de luchtreis naar Indië in korten tijd maken, en, zooals gezegd wordt, men kan op tal van plaatsen op alleraange naamste wijze „tanken een noodlanding is hier niet zon vreeselijk doch een ieder die deze korte reis maakt, zal toch zeker de blijde gedachte opnieuw voelen opkomen, dat het in hooge mate kranig is> dat 0nze K L. M. 3 keer per week de werkelijke luchtreis maakt en hierdoor den afstand tot et overzeesche gebied onzer Koningin zoo- yeel geringer en de kennis over dat schoone w z°°veel algemeener maakt, die H-+Woord van bijzondere hulde aan hen, nia-tV1 J)1?n vormden komt in de eerste S ook voor het doorzettingsver- blemen ve Kde«enen, die de geldelijke pro- nrriosten nJTden aan het gr°otsche Plan> vw;„ .n'k aan de directies van de Gas- medewerkersevobedrijven met hun knappe varendheid heden beloond zien is niet doen- ]i.ik TfVen Stonde -lk Aderen zou vergeten. Een uitzondering ma„ ik hter maken voor de bestuursleden van het Comi té, de heeren de Vries, voorzitter, Lancée secretaris en Fostema, pen„ingm4starnc^ hierbij moet ik ook den heer van Mansum noemen. Een speciaal woord van waardee- ring aan ir. de Ruyter voor de zeer bijzon dere prestatie, die hij met zijn staf heeft VeEnCthans zoo besloot spr. met beste wen- schen v^r een groot succes, open ik de feestelijkheden met een driewerf „Hoezee" voor onze Koningin. .De geheele Dijk plots verlicht. Dan begaf de heer de Monchy zich naar den boeg van de „Prinseplaat" en stelde daar de geheele verlichting van den Schiedam- schen Dijk in werking. De Postharmonie zette het „Wilhelmus" in, dat op de boot en door de duizenden be- gereden tot bij Pompeji (Alcazar), waar de genoodigden werden ontvangen op een stijl vol Italiaansch wijnfeest. De bijeenkomst werd hier geopend door den voorzitter, den heer de Vries, die een welkom richtte tot alle autoriteiten. De waar nemend burgemeester van Rotterdam, wet houder de Zeeuw, huldigde den voorzitter, en in hem allen die aan het succes van deze feestweek aan den Schiedamschedijk heb ben meegewerkt. Naar hij gehoord had, was de vliegtechniek al zoo ver, dat hij in 2% dag naar Indië zou kunnen reizen, dus dat de jongelui in de toe komst hun weekend bij hun familie kunnen gaan doorbrengen. Dit nieuwe record van de K. L. M. wordt echter al bij voorbaat gesla gen door den Schiedamschedijk, die ons met het meest primitieve vervoermiddel onder gemeentelijk beheer in een half uur heen en terug naar Indië gebracht heeft. Na de rede van den heer de Zeeuw werd spontaan het Wilhelmus aangeheven en daarna een driewerf hoera op de Koningin uitgebracht. Tenslotte deelde de heer Gelderblom mee, dat zich onder de aanwezigen o.m. ook be vond de bekende Australische aviatrice Jane Batten in gezelschap van den heer Plesman, directeur van de K. L. M. en den heer Prinsen Geerligs, welke mededeeling met applaus werd ontvangen. Met de opening van de feestweek op den Dijk heeft de Maasstad haar feestviering al gloriant ingezet. PRACHTIG SCHOUWSPEL OP DE RIVIER. Het schouwspel, dat zich gisteravond voor de eerste maal heeft ontplooid op de rivier overtreft absoluut alle Maas-verlichtingen, welke wij in den loop der jaren hebben mo gen aanschouwen. Het is zóó af, zóó origineel, zóó fantastisch, dat 't bijna niet onder woor den is te brengen. Men raakt er niet op „uit gekeken". De avond van gisteren- geen ster retje pinkte zich door den donkeren hemel leende zich bijzonder voor dit heerlijk schouwspel. Prachtig opgetuigd in de rijkste verschei denheid van kleuren met het oranje, blanje, bleu en de Rotterdamsche vlag in top ligt daar vlak onder den wal, beschenen door een overvloed van lichtde vloot van Piet Heyn. Er zit „leven" in dit historisch schouwspel met op den achtergrond een tach tig meter uit den wal een oud stukje Rot terdam, bestaande uit de bekende 17de eeuwsche geveltjes, de oude Beurs met eei, toren van twintig meter hoogte, een ophaal bruggetje en de oude Hoofdpoort,.... dit alles in de donkere omlijsting van een later, zomerschen avond. Maar er is nog meer, dat op de rivier de aandacht vraagt! Dit schouwspel van licht en kleuren is verlengd met een aantal vlaggemasten, die aan het geheel, beschenen door een groot aantal machtige schijnwerpers, een levendig, fleurig en frisch karakter geven. Nog is men niet uitgekeken! ant even verder ligt daar een van de gr°° e oceaan-stoomers van de Holland- gehuld in een zee van licht. ,e', contrast met het oude stadsschoon, dat daar rustig in de donkerte van den avond ligt te dobberen. En nu misten we gisteravond nog de ver lichte kranen, elevators, bokken en wat dies meer zij. Men was vermoedelijk nog niet zoo ver gekomen. Edoch, daarvoor hadden we Op de Maas te Rotterdam verrijst tegenover de Westerkade een gedeelte van oud-Rotterdam als achtergrond voor de vloot van Piet Hein, welke aldaar tijdens de jubihiumjeesten ligplafUs zal komen nemen. zich getooid en het is zoo spontaan en blij moedig gegaan als de grootste Oranje-idea list zich maar droomen kon. In straten, waar vroeger geen nationale kleurencombinatie te bekennen viel, doch wel op den 1 Mei-dag een hoeveelheid akelig roode vlaggen, is nu de jeugd vrij gelaten om aan haar drang tot feestuiting te voldoen. En ze heeft zich in vele gevallen niet onbetuigd gelaten, al is het dan maar in den vorm van papieren slin gers of dito vlaggetjes. Er zijn echter straten, waar comité's zich extra moeite hebben getroost de schrale tijdsomstandigheden te trotseeren. Was de beurs al te schraal, dan kwamen eenvoudig de oude spullen van vroegere Koninginne dagen op de proppen. Niettemin ziet men dan aan nietige détails, hoe men zich toch be ijverd heeft to make the best of it. Want de liefde voor dit feest is ook déór niet minder. Anderen hebben met wat meer, doch nog altijd bescheiden middelen veel bereikt. Vaardige handen kunnen met betrekkelijk weinig veel tot stand brengen. In enkele straten is de Oranjeliefde wel zéér spontaan tot uiting gekomen. Daar is gespaard en geploeterd, daar waren mannen met aardige en zelfs in hun soort geniale ideeën. En ze hadden er tijd voor over en moeite en begonnen vroegtijdig, omdat ze alles tot in de puntjes verzorgd wilden heb ben. We zijn hier en daar in de volksbuurten een kijkje wezen nemen. Werkelijk, we zijn er niet teleurgesteld. De Helmersstraat is ook ditmaal niet ach tergebleven. De bewoners zijn nu hoofdza kelijk met groenversiering voor den dag ge komen. Massieve eerepoorten staan als groote besnoeide heggen aan de ingangen van de straat. Bovenop troont een portret van H. M. de Koningin, terwijl de voetstukken gedra peerd zijn met de nationale vlag. Een feestelijken indruk maakt ook de Vijverhofstraat, waar op regelmatige afstan den witte pilaren zijn neergezet. De voet stukken zijn zwart van kleur, terwijl de „biezen" in oranje zijn gevat. Het geheel wordt bekroond door een in oranje en zwart gehouden decoratie. De afstanden tusschen de pilaren worden overbrugd door bogen van sparregroen, waar tusschen oranje-peren 's avonds voor de verlichting zorgen. Vermeldenswaard zijn voorts de Noord molenstraat en de verlichting van het Pijn- ackerplein. De Woelwijkstraat komt voor den dag met groote Je Maintiendrai-leeuwen op beide eerepoorten, waarin op manshoogte ook bloemtakken zijn geplaatst. Slingers van groen sieren de trottoirs en de bovenversie- ring heeft neigingen van moderniteit. De straatkruisingen worden overwelfd door vier-armige slingers van groen. Feestelijk heeft zich ook de van Meekeren- straat getooid. Maar verreweg de kroon spant toch de Warmoezierstraat beter, gezegd het gedeelte, dat van de Jonker Fransstraat naar de Korte Brantstraat leidt. Bij de ontwerpers hiervan heeft zich smaak aan fantasie gepaard. De geheele straat is één bloementuin, maar de arbeid, dien men aan de eerepoorten heeft besteed, spant wel de kroon. We hebben den opbouw ervan van den aanvang af meegemaakt en ons afgevraagd, wat er uit die stellingplanken vol kalk toch worden moest. Het resultaat kan men met recht bewonderen. meerd liggend ter hoogte van de Wester kade; 2. te varen op de Nieuwe Maas beneden strooms van de bruggen tot K.M.R. 144-5 (Westzijde ingang Parkhaven—Westzijde in gang Maashaven) op den 2den September 1938 vanaf 20.45 tot ongeveer 22 uur. Bondszwemdag gaat niet door. In verband met de berichten inzake de gevallen van kinderverlamming deelt het bestuur van den Rotterdamschen Bond voor lichamelijke opvoeding mede, dat de bonds zwemdag voor jongens en meisjes, welke zou worden gehouden op a.s. Zaterdag in de zweminrichting in de Koushaven, niet door gaat. Maandagmiddag zijn de leden van de Com missie uit de ingezetenen voor de beoordee ling van het voorstel van grenswijziging der gemeenten Rotterdam en Overschie in open bare vergadering bijeen gekomen in de trouwkamer derde klasse van het Raadhuis. De VOORZITTER, de loco burgemeester wethouder de ZEEUW (S.D.AP.) stelt aan de orde punt één van de agenda: onderzoek van de geloofsbrieven van de leden. De voorzitter van de Commissie I tot het nazien van de geloofsbrieven, de heer ir. KRAAYVANGER (R.K.) brengt verslag uit. De voorzitter van de Commissie II tot het nazien van de geloofsbrieven, de heer SPRO- KOP (R.K.) brengt eveneens verslag uit. De voorzitter, wethouder de ZEEUW (S.D. A.P.) zegt, dat tot toelating van alle leden is besloten. Aan de orde wordt gesteld: Het voorstel van grenswijziging der ge meenten Rotterdam en Overschie. De heer ROETERING (Onevo) zegt, dat het voorstel niet voorziet in de behoefte, welke Rotterdam heeft aan industrie-terrein. Nauwelijks bezig, wordt de zitting over rompeld door peronen, die de publieke tri bune bezetten. Verschillende raadsleden bezetten de plaatsen. De heer ROETERING (Onevo) vervolgt en constateert, dat het tekort aan industrie-ter rein voor Rotterdam zeer nijpend wordt. Waaróm, zoo vraagt hij, zijn niet terstond die maatregelen getroffen, welke dit tekort opheffen? Ofschoon Rotterdam lang geen uitbrel- dingsterrein voldoende heeft, zal spr. zich intusscben met dit voorstel vereenigen. De heer ir. KRAAYVANGER (R.K.) con stateert, dat de verkiezing der commissie in 1de meest rustige harmonie is tot stand ge komen. Herdenkend het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, zegt spr. dat Rotterdam in deze periode een belang rijke ontwikkeling heeft ondergaan, welke ontwikkeling mede vele moeilijkheden heeft .ondervonden. Kleine, groote en grootere an nexatie-plannen zijn in den loop der jaren besproken en door het gemeentebestuur ook aanvaard, maar Hooger bestuur sprak dik wijls een veto uit. Daarop is de crisis gekomen. Rotterdam werd ongetwijfeld zwaar getroffen, doch men heeft in onze nijvere stad den moed niet ver loren. Men bleef voor alles belangstelling trekken, zelfs op cultureel gebied. Het voorstel, dat thans ter tafel ligt, be- groet spr. met vreugde. Rotterdam heeft -behoefte aan wijdere grenzen. Hij zegt dank baar gestemd te zijn voor de bereidwillige •houding van Ged. Staten ten aanzien van deze materie en verheugt zich om de houding van .het gemeentebestuur van Overschie, dat blijk heeft gegeven van een breeden kijk. Het is hier niet de plaats om een discussie uit te lokken om het feit, of deze grenswij ziging wel voldoende is. In ieder geval is een resultaat bereikt en de aanwinst van het nieuwe gebied zal ongetwijfeld strekken tot welvaart van de stad en haar inwoners. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De VOORZITTER dankt de leden voor de studie en de moeite, welke men aan den dag heeft gelegd met betrekking tot het onder havige voorstel en sluit daarop de vergade ring. De stedenwedstrijd RotterdamAmsterdam zal plaats hebben op Zaterdag 17 September te Rot terdam in het Oude Raadhuis Stadhui ssteeg. Het 'districtbestuur heeft het volgende tiental aan gewezen om voor Rotterdam uit te komen: 1. Ph. J. Ham, 2. P. H. Idzerda; 3. Jam. Coster, 4. K. J. W. A. Boosten, 5. G. v. d. Waals, 6 N. Co- hen, 7. C. Janneman, 8. H. Kinnegin, 9. J. v. d. Doe en 10 J. Blom. As reservisten zijn aange wezen de heeren: 1. D. H. Möllenkamp, 2. E. la Rondelle, 3. A. Hagenaars, 4. V. F. Tromer en 5. J. Martin. Dit tiental is het sterkste tiental wat ooit op de been gebracht is. De heer N. de Haas was door werkzaamheden verhinderd, zoodat hij niet beschikbaar was. Rotterdam en Amsterdam In de periode van 330 Juli Is door den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon uitgekeerd aan werkloozen en armlas tigen een bedrag van 1.727.532.18 (v.j. 1.673.256.95). In vergelijking met verleden jaar Is van 1 Jan. tot 30 Juli ongeveer millioen meef uitgekeerd. B. en W. stellen voor om ln beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende personen van de achter hunne namen ver melde perceelen bouwgrond: a. aan den heer D. J. Punt een perceel aan de Rochussenstraat, groot 295 c.A„ tegen 30 per M2; b. aan de N.V. „V.I.O.S.", de firma van Omme en de Groot en den heer J. van Dort elk een perceel tusschen de Paetsstraat en de De Graeffstraat, resp. groot 2040, 1218 en 1112 c.A., onderscheidenlijk tegen ƒ25, 3 en ƒ23 per M2. voor den eigenlijken bouwgrond en tegen 5 per M2. voor de tot voor- en zijtuin bestemde gedeelten; c. aan den heer F. Swarttouw een per ceel aan de Laan van Woudestein, groot 1386 c.A., tegen 18.000 voor het geheel: d. aan de heeren van Gelder en Hirsch- man een perceel aan den Voorweg in v.m. Hoogvliet, groot 1120 c.A., tegen ƒ5,15 per M2. HET TIENDUIZENDSTE SCHIP IN ROTTERDAM. - De heer C. J. R. Doude van Troostwijk overhandigde gisteren, namens de stichting Havenbelangen den kapitein van het s.s. t,Coburg*~ het tienduizendste schip, dit jaar in de Rotter damsche haven aangekomen, een zilveren sigarettenkoker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3