i nGEZOMDEIÏ Mr. P. Droogleever Fortuyn. Weerverwachting. j TIM TYLER EN SPUD. Op zoek naar den ,;Dee#Do'Wogel. 32 m STADSNIEUWS. gin ROTTERDAM. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 HET REGEERINGS JUBILEUM. De feestelijkheden in Schiedam begonnen. Het weer werkte niet erg mee. DE NATIONALE FEESTDAG HET SCHIEDAMSCHE SCHOOLJEUGDtGESCHENK. HANDELSAVONDCURSUS. ZAMUTO. SCHEEPVAART. EEN GELUKKIGE WEESJONGEN, HULDIGING JOOP DEMMENIE. Rotterdam's burgemeester hedennacht overleden. NA een kortstondige ziekte is In den afgeloopen x.acht te 's-Gra- venhage overleden in den ouderdom van ruim 69 jaren, de heer mr. Pieter Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam. Tot Maandag 29 Augustus j. 1. is burgemeester Droogleever Fortuyn in functie gebleven. Op medisch advies heeft hij met ingang van dien dag zijn taak overgedragen aan wethouder A. B. de Zeeuw om zelf eenigen tijd abso lute rust te genieten. Na een week in zijn flatwoning aan den Kralingschen Plas te hebben door gebracht, werd hij j.l. Zondag overge bracht naar de Rudolf Steinerkliniek aan de Nieuwe Parklaan 26 in den Haag aScheveningen). Deze kliniek wordt geleid door dr. F. M. Zeijlmans van Em- michhaven, een schoonzoon van mr. Droogleever Fortuyn. Hij was hierheen gekomen om uit te rusten. tu-Tegen elke verwachting in is hier hedenmorgen het einde gekomen. Burgemeester mr. P. Droogleever ONZE BURGEMEESTER, f Fortuyn werd 28 December 1868 te Rotterdam geboren en zou in December a.s. dus zeventig jaar zijn geworden. Tot het einde toe heeft de burge meester zich met volle overgave aan zijn zware en veratnwoordelijke ambt gewijd. De voorbereiding van de luis terrijke viering van het Regeerings- jubilé in de .Maasstad heeft veel van zijn krachten gevergd. Het moet hem wel zwaar zijn gevallen aan den voor avond van deze festiviteiten zich geheel uit het openbare leven te moeten terug trekken. Zelfs bij het zoo vereerend bezoek van de Koningin aan het histo risch lichtfeest op de Maas kon hij niet de geleider zijn der Koningin. Hare Majesteit heeft dien avond daarover haar spijt uitgedrukt en de beste wen schen uitgesproken voor een spoedig herstel van Rotterdam's burgemeester. Het is wel bijzonder tragisch, dat juist in den morgen van den nationalen feestdag Burgemeester Droogleever Fortuyn is komen te overlijden. I Zwakke tot matigen Westelijke Z - tot Zuid-Westelijken wind, zwaar Z bewolkt tot betrokken, tijdelijk - regen, weinig verandering in tem- H peratuur. WOENSDAG. - Zon op 6.21. Zon onder 19.34. 1 Maan op 18.14 Maan onder 3.45 J Wielrijders lichten op van 20 04 J tot 5.52. ^Ïiiüiiiiiiiüiiiii 111111 mi 1111111111111Z SPOD' 6>En jf5 nog steeds! NEDERL. MEDISCH MISSIE- COMITÉ. De dertiende cursus voor missionarissen geopend. ZAKKENROL! ERIJ. Eerbiedig opdragen aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van Haar veer- jarig Regeeringsjubileum, Toen kwam die paradijse lente waarop de zon de zomer entte, die. over onze landen bloeide. En ieder leven stilaan groeide, tot blonde garven meldden de rijkdom onzer lage velden. Wat is een zomer zonder zon? Zij was het die de rijkdom won. Zij kwam ontbloeien aan een stam die niemand ooit haar roem "ontnam. Haar roem „Wilhelmus van Nassauwe ben ik, den Vaderland getrouwe, en handhaaft door de eeuwen, beschut door Hollands leeuwen. Was niet voprbij de roem van Spanje, als ons de eed droeg van Oranje Daar kwam ons in de nacht verblijden de ster die klom naar beter tijden sloeg voor de vaderlandse glorie haar hemelbaan door de historie 5 voor ons nu klom dit licht ten troon' en jubileert in Wilhelmina's Kroon. O Willem van Nassauwe, na God kan men op U ook bouwen die als in schaduw Holland baarde ter vrijheid en het nog bewaarde de eeuwen door, tot deze blijde dagen, nu zelfs een Vrouw uw kroon vermocht tte dragen wel veertig lange jaren, en Haar Hand klemt veilig nog het stuur van 't [vaderland. Nu sieren zich de landen en de steden, en als een droom zijn allen oaamgetreden. Zij dragen fier de bloemen van hun trouw zoo zij de hulde aan een Vrouw, die ons een Moeder werd en Koningin [gekroond, op aller handen en in harten troont. Als nooit ontloken bloemen zijn wensen en ongesproken woorden de verlangens [aller mensen. Stil zijn nu de gedachten. Wij wensen en wij wachten. Als moeder zijt Gij, stil, ontdaan van al Uw luister, Uw moederweg gegaan. Gelaten en gerust hebt Gij Uw prinsesje moederlijk gekust, omat Ge liefhadt als Uw leven, al wat Ge aan Uw geslacht en aan Uw [land hebt kunnen geven, Is het wonder, dat alzoo Uw wezen, als een schoon beeld voor ons kwam [opgerezen In prille lente zijn Gij ons toegetreden en van Uw schouders is het gewaad gegleden dat ons verblindde, en zóó dichtbij was Uw wezen, dat wij blij, aan Uwe hand zijn voortgeschreden door Uw land. Maar wrede dagen kwamen Uw zorgen vragen vragen. Doch als de schaduw van het leed Was daar Uw wezen, en nog weet Uw volk, als kind'ren op de tenen, hoe Gij voorbijgegaan zijt en verdwenen. Maar nu de zomer op de landen ligt, is het verleden als een schoon gedicht. En als Uw kinderen zijn stilaan volgroeid en kunnen Uwe liefde nu [verstaan Kan er nu stil gezwegen, nu veertig jaren wegen op Uwe schouders en Uw handen En op Uw hoofd een kroon kan branden? Gij zijt nu onze Koningin dit is een moederschap van dieper zin. Want om Uw schouders glanst weerom [het kleed waarvan Gij in de lente U ontdeedt. Nu schijnt de zon weer van Oranje en in de boomen hangt de vreugd van [serpentiens-in-franje. Nu jubelen de stemmen, en de handen zijn ineen van alle standen. En door de rijen schrijdt nu een Vorstin die Vrouw en Moeder is en Koningin. O, Wilhelmina van Oranje, die de eed van Uwe Vaderen, de Uwe weet, in U ook zijn wij rijk en vrij dit is Uw roem op Uwe bejubeld hoogtij. Nu is de wens een plicht, en zijn de jaren licht, die komen gaan dat lang voortaan Koningin Wilhelmina, den Vaderland [getrouwe tot in de dood, wij op U kunnen bouwen H. K. R. K. S. V. „EXCELSIOR" AFD. GYMNASTIEK. Défilé op Woensdag 7 Sept. Aantreden om half 7 bij 't Marconiplein. De trommels zullen voor 't eerst dienst doen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie. Gaarne had ik onderstaand artikel opgeno men in uw courant. Gelezen hebbende de actie, die door de winkeliers van Hoogstraat en Rotterdamsche. dijk op touw gezet is tegen den Nationalen feestdag te Schiedam op Zaterdag 10 Sept. De heeren hebben hier geen rekening ge houden met belangen van andere menschen die, daar hun patroon geen vrij geeft, ook nog iets van de feesten op Zaterdagmiddag mee kunnen maken! Op 31 Aug. b.v. was schrijver dezes pas om 5 uur klaar, terwijl de winkels om 1 uur gesloten waren. Precies zoo gaat het op den Nationalen feestdag 6 Sept Ik weet echter zeker, dat ik uit naam van alle bouwvakarbeiders spreek wanneer ik zeg, dat wij blij zijn, dat de Nationale feest dag te Schiedam op Zaterdag wordt gevierd. U bij voorbaat dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik. Hoogachtend. EEN ABONNé. HMmMM Het Lickley Head Castle in Aberdeenshire, Schotland, ivaar naar 'verluidt H K. 11. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernliard eerlang eenigen tijd als gasten van mrss. Arbuthnott-Leslie zullen vertoeven. Gisteravond is een aanvang gemaakt met de feesten ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in onze stad. Het weer werkte niet erg mee. Haast den heelen tijd dat de opening van de feestelijkheden op de Markt bezig was, goot het. Om half 10 hadden zich voor het Stad huis op de Groote Markt vele deputaties op gesteld van plaatselijke jeugdvereenigingen met hun vlaggen en vaandels, welke deel nemen aan de Nationale jeugdhulde te Am sterdam. Wij merkten o.m. op de deputaties van de K. J. C., de Graal, R. K. S. V. Ex celsior, R. K. Verkenners, St. Jozefgezellen- vereeniging, de Princevlag, Christel, meis- espadvinders, Chr.. meisjesver. Tryfosa, D.O.K., O.D.O., N.P.V. en het N.J.V. Op het bordes van het Stadhuis hadden o.m. plaats genomen de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, wethouder mr. M. M. van Velzen. De voorzitter K. Liebeek, voorzitter der Schiedamsche Oranjevereeni- ging, en verdere leden van het jubileum comité. Verder waren enkele raadsleden aanwezig. Nadat door het tambours- en pij perskorps Harmonie, onder leiding van den reer J. F. Veenman, het „Wilt heden nu treden" gespeeld was, nam de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren het woord, ten einde aan de 7 jongeren welke vandaag bij het défilé voor H. M. de Koningin te Am sterdam, onze stad zullen vertegenwoordigen de gemeentevlag te overhandigen. Jammer was het dat de woorden van den burge meester niet uitgezonden werden per luid sprekerinstallatie. Het was nu haast niet te verstaan, daar de jeugd, die op de Groote Markt vertegenwoordigd was, zich nog al luidkeelsch vermaakte. Haast niemand van de toeschouwers die op de Groote Markt een plaatsje hadden had nu haast in de gaten dat de burgemeester het woord voerde. De burgemeester sprak tot de Schiedamsche jeugd o.m.: Zooals vele van de Nederland- sche jeugd opgaan naar Amsterdam om H. M. de Koningin te huldigen, gaan ook wij. Een zevental is uitverkoren. Het is voor waar diep en fijn gevoeld de jeugd hulde te laten brengnen. De jonge frissche krach ten vol levensmoed. De mannen en vrouwen van de toekomst. Zij gaan om te huldigen de beschermvrouw van onze vrijheid. Spr. vertrouwt de vlag van de gemeente aan hen toe. De Schiedamsche kleuren zullen U ver gezellen naar het vlaggeveld in Amsterdam. Weet dan dat ook de ouderen U in geest en hart vergezellen. De fierheid van de leeuw in ons wapen vergezelle uw schreden. Met een lang leve de Koningin, wat door allen werd overgenomen, besloot spr. Hierna over handigde spr. de gemeentevlag, een geel zwarte vlag, aan den heer F. A. de Wolff van het N. j. v. Nadat het tambours- en pijperskorps twee coupletten van het Wilhel mus had gespeeld was dit deel van het programma afgeloopen. De taptoe. Hierna werd met de eigenlijke feesten een aanvang gemaakt. Evenals dat met Koninginnedag bij de Oranjevereeniging altijd gebruikelijk is, werd begonnen met de taptie. Hiervoor vereenigden zich op de Groote Markt voor het stadhuis St. Am broses, Oefening baart kunst, Wilton- Fijenoord en het tambours- en pijperskorps Harmonie. Het Stedelijk Muziekkorps liet lang op zich wachten maar arriveerde toch ook bij 10 uur. Het harmonie-gezelschap Wilton-Fijenoord pnder leiding van den heer Haanstra, zagen wij voor de eerste maal aan de taptoe deelnemen. Het is een korps dat een kranige indruk maakt in hun keurige uniformen en dat het goed deed tusschen de andere korpsen. De taptoe werd geslagen door het Stede lijk Muziekkorps. Hierna speelde het Stede lijk twee coupletten van het Wilhelmus. Na nog een marsch ten gehoore gebracht te hebben, vertrok als eerste het Stedelijk voor haar muzikale rondwandeling door de stad. De andere korpsen volgden hierna. De ver schillende vereenigingen die op de Groote Markt opgesteld stonden sloten zich achter de muziekkorpsen aan. Om bij half 11 waren de verschillende korpsen vertrokken en werd de afzetting van de Markt prijs gegeven Jammer was het dat de muziekkorpsen niet met muziek voor de taptoe de Groote Markt op konden komen daar de kerkdienst in de .Groote Kerk nog niet geëindigd was. De kerkdiensten. In de verschillende kerken in de stad werd gisteren en vanmorgen dankdiensten opge dragen. I de vier Katholieke kerken werden gister avond plechtige dankloven met Te Deum ge celebreerd. Hedenmorgen werden plechtige H.H. Missen opgedragen. In de kerk van den Ned. Prot. bond, de Ned. Herv. Gemeente, in de Groote Kerk, de Gereformeerde kerk, in de Julianakerk, de Evang. Luth. gemeente, de Chr. Ger. kerk en de Israëlitische gemeente hadden gisteravond kerkelijke herdenkingen plaats. Gisteravond zijn de leden van de Israëli tische gemeente Schiedam bijeen gekomen in 't gebouw Eendragt, om getuigenis af te leggen van hare groote aanhankelijkheid voor H. M. onze geëerbiedigde Koningin en voor 't Koninklijk Huis. De bijeenkomst stond onder leiding van den eerw. heer L. Vorst uit Rotterdam. Hedenmorgen werd het feest in onze stad begonnen met het luiden van alle klokken van onze stad. Om 11 uur had een carrillonbespeling plaats van den Grooten Toren door den stads- beiaardier Ferd. Timmermans. Het pro gramma bestond uit nationale liederen. Vele die de Groote Markt passeerden ble ven even staan om naar de mooie klokken- bespeling te luisteren. Verder is er heden avond om 7 uur nog een concert van het Stedelijk Muziekkorps in de Plantage muziektent, waarmee dan tevens voor Schie dam de officieele feesten eindigen voor van- De verschillende buurtvereenigingen in onze stad zullen echter wel zorgen dat er ook vanavond in Schiedam wat te genieten zal zijn. Telegram van het Gemeentebestuur. Het gemeentebestuur heeft het volgende telegram verzonden: Het gemeentebestuur en de burgerij van Schiedam brengen Uwe Majesteit hun eer biedige hulde bij gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum; in dank en smeekgebed tot God worden neder- gelegd de innigste gevoelens van dank baarheid voor Uwer Majesteits bewind en de allerbeste wenschen voor de persoon van Uwe Majesteit en voor het geheele Oranjehuis. VAN HAAREN, Burgemeester van Schiedam. Gisteravond lag voor het onderwijzend personeel der Schiedamsche onderwijsinrich ting ter bezichtiging in de Broederschool, Wa rande 155 het album, dat vervaardigd is door de eerw. Zuster Remundine en de heeren W. Boer en L. v. d. Berg, waarin gecalligrafeerd zijn de liederen die door de kinderen worden gezongen a.s. Zaterdag voor het Raadhuis en waarvan deze stadgenoot de heer A. Baan de schrijver en componist is. Het album wordt a.s. Vrijdag te kwart over elf door H. M. de Koningin te Amsterdam om 11,15 uur in ont vangst genomen van de Schiedamsche de putatie bestaande uit de heeren A. Baan, K. Lub en de eerw. broeder Overste Eventius. Het album is geheel uit de hand vervaardigd. Het étui is van geplakt groen linnen met leer omzoomd, voorzien van het Schiedam sche stadswapen, een leeuw, op wit perka ment veld. Het album heeft als omslag een groen lederen band, met goud lederen ver siering, aan de binnenzijde beplakt met wit zeemleder. De bladen zijn van geschept oud- Hollandsch, waarop de makers hun kunste naars-gave hebben gecalligrafeerd. De eerw. zuster Remundine heeft wel de overhand ge had in dit prachtjg uitgevoerd handwerk. Het titelblad luidt: „Ter gelegenheid van de viering van het veertig jarig regeerings jubileum, aan H. M. eerbiedig en dankbaar toegezongen door de Schiedamsche school jeugd". Met het oog op de feestelijkheden begin-' nen de lessen aan de Handelsavond-cursus (Prins Mauritsstraat) eerst op Maandag 12 September a.s. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5. Woensdag 7 September Luxemburg: 8,209,20 Eng. Concert. Diversen: 9,2010.35. Luxemburg: 10.35 11.35 Eng. Conc. en Gram.; 11,4512,45 Gram. en Concert. Brussel (Fransch) 12,451.50 Omroepdansorkest. .Luxem burg: 1,502 uur Gram.; 2,052,20 Beroem de walsen; 2,303,35 Zang; 3,505.50 Eng. Concert. Brussel (Ned.): 5.506.05 Gram. 6.056.50 Kinderuurtje. Luxemburg: 6.50 7,15 Gram. Deutschl.sender: 7,20 7.50 Gram. Luxemburg of Diversen: 7.50 8,20. Luxemburg: 8,209,15 Gevar. Concert; 9,209,55 Concert. Luxemburg of Diversen: 9,5510.30. Luxemburg: 10,3011,50 Omroeporkest en dansmuziek. Voor de prograrrlma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den Aether". Blijkens achterstaande advertentie bestaat alsnog gelegenheid voor bovengenoemden avond plaatsen te bespreken. Men raad plege hiervoor onze rubriek Kampioenen. SCHIEDAM, 5 Sept. Aangekomen s.s. Ot terhound, ledig van Hamburg; s.s. Mount Heimos, ledig van Rouaan, beide om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 5 Sept. Vertrokken: Zuid- Slavisch s.s. Durmitor, ledig naar Stettin; Ned. motorschoener Castor, kapt. N. Mulder, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Somali, met stukgoed naar Yokohama via Antwerpen. Op „Ontdek uw stad". Dat er Zaterdagmiddag een rondvlucht werd aangeboden aan den 500sten bezoeker van „Ontdek uw stad", is op zichzelf niet zoo belangrijk, ware het niet, dat de vlucht dien middag juist ten deel viel aan een weesjon gen uit het Kinderhuis aan de Van Speijck- straat, voor wien het toch wel zoo belangrijk was. Hij was zich van niets bewust, toen hij met zijn vriendje op de tentoonstelling rond liep te neuzen, totdat hem zijn entré-bewijs werd gevraagdZouden ze denken dat ie 'r voor niets ingekomen was? Zenuwachtig zocht hij in zijn broekzak.... gelukkig, hier was het. Ietwat timide keek hij op naar den meneer, maar deze keek hem vriendelijk aan en vroeg hem, of hij zin had om een vlieg tocht je te gaan maken. Hij werd een beetje bleek, niet wetende, hoe hij zich bij „zoo'n gebeurtenis" moest houden. Jammer dat hij maar alleen kon gaan en zijn vriendje bene den zou moeten laten staan, maar ja, zoo iets kon je toch niet verdeelen, zooals ze anders deden. Het vriendje was echter sportief en deelde dapper in het geluk van zijn fortuin lijken vriend, alhoewel zoo'n vliegtochtje toch wel om te watertanden was. Nadat enkele formaliteiten waren vervuld, waarbij inlichtingen werden ingewonnen over luchtziekte en allerlei fantastische ver onderstellingen gemaakt over vliegavonturen, bedankte ook het vriendje meneer om aan te toonen, dat hij het erg prettig vond voor zijn kameraad en zij stapten samen welge moed de trap af. Maandagavond is in het gebouw „Musis Sacrum" aan het Vredenoordplein te Rotter dam op zeer eenvoudige doch spontane wijze Joop Demmenie door het bestuur van de Rotterdamsche Leeuw gehuldigd voor de schitterende prestatie in het wereldkam pioenschap voor amateurs te Valkenburg be haald. De voorzitter, den heer Grootveld, opende de bijeenkomst met eenige hartelijke woor den van welkom en richte zich toen tot Joop Demmenie en bracht in herinnering den zwaren strijd dien hij op den Cauberg ge streden heeft met de beide Zwitsers. Hoe deze landslieden elkaar bijstonden en samenspan den om Demmenie van het wiel te krijgen. Tegen zoo'n overmacht was Demmenie niet bestand en moest op het voor hem critieke moment lossen van de kopgroep. Voorts memoreerde spreker de prestatie van het vorig jaar, toen Demmenie in Kopen hagen de vierde plaats bezette en nu de der de. Dat hield een goede belofte in voor het volgend jaar. Tenslotte overhandigde spre ker hem een fraaien krans, aangeboden door bestuur en leden. De secretaris, de heer Koeijemans, ver telde o.m. dat Demmenie een zeer belang rijken wedstrijd in Keulen annuleerde om zijn club den 19en September te kunnen ver tegenwoordigen in het team-kampioenschap van Nederland. Deze mededeeling werd door de aanwezigen met oorverdoovend enthou siasme begroet. Vervolgens trad de heer Siebel, een ren ner uit vroeger jaren op het podium. Spreker vond de prestatie van Demmenie iets gewel digs en uit sportief oogpunt sloeg spr. de prestatie van een amateur hooger aan dan van een prof. Hij hoopte dan ook dat Dem menie nog zeer veel eervolle resultaten zou mogen boeken als amateur. De heer van der Zande, oud-directeur van de Alexanderbaan, hield een enthousiaste rede waarin hij in het kort het verloop van het rijden van Demmenie weergaf. De laatste spreker, de heer Mens, had aan de woorden van de vorige spekers niet veel meer toe te voegen, maar hij hoopte dat het team dat de kleuren van de Rotterdamsche Leeuw zou verdedigen onder aanvoering van J. Hellemons en Demmenie, met een fraaie overwinning uit den strijd om het clubkam pioenschap van Nederland te voorschijn zou komen. Hierna sloot de voorzitter met een kort woord dezen uitstekend geslaagden huldi gingsavond. In mr. P. Drooglever Fortuyn verliest Ne derlands eerste havenstad een burgemees ter, die hoewel hij eerst op al-gevorderden leeftijd bijna zestig jaar °P deze voor name plaats werd benoemd, toch nog met hart en ziel en een bewonderenswaardig jeugdigen ijver voor de belangen van de Maasstad op elk gebied en met groot succes dikwijls, op de bres heeft gestaan. Van de tien jaren, gedurende welke mr. Droogleever Fortuyn het burgemeesterschap van Rotter dam op zeer eervolle wijze heeft bekleed, zijn de meeste voor Otterdam in het bijzon der zeer moeilijk geweest. Nauwelijks had hij de teugels van zijn voorganger overge nomen.of in de voor internationale conjunc tuurschommelingen zoo .gevoelige interna tionale havenstad begonnen de eerste teeke nen van de crisis zich al te vertoonen, welke een steeds ernstiger aanzien kregen. De fi- nancieele positie der gemeente werd steeds slechter en de economische toestand steeds verder achteruit. Jaren achtereen heeft het gemeentebestuur van Rotterdam en dus zijn burgemeester op de eerste plaats, al het mogelijke moeten doen om Rotterdam boven water te houden. Weinig verandering, Voor de wielrijders. Niet zonder voldoening bleef die arbeid en niet zonder succes de talrijke demarches door Burgemeester Drooglever Fortuyn in den Haag ondernemen om de groote haven stad in haar speciale nood bij te staan. De verandering in de conjunctuur, de op levende scheepvaart, de langzame daling van het werkloozenleger, de nieuwe geest, welke langzamrhand zich weer begon te vertoonen, hebben de laatste twee jaren van dit tien jarig burgemeesterschap iets zonniger ge maakt. Rotterdam begon te herleven en het was in deze stemming van hoop op betere tijden voor de gansche burgerij, dat viering van het 40-regeeringsjubilé van H. M. de Koningin in de Maasstad werd aangevat, krachtig gestimuleerd door den burgemees ter, die persoonlijk met allerlei instanties uit'de burgerij hierover besprekingen heeft gevoerd, (Ongecorrigeerd SPUD WAS> ECrter. qp 2;jn HOEDE EN W£êt HETg£va/!A noq j 0 IST TE KE.EREN SPUD SPDD1. i K. KAnG HiE TE SPVO OMHOOG KLIMT OM Ti CA Te helpen VVQR.PT OP HEl M Z| NNl'Ce W'jze. EEN &ALK NAAR HEM CC (3D0iI>,Die hè 6-JMA V. VEK<-iE«»T echter. VN„EVFNWic.H L PLOTSE ui aONSTERALK VOGEL VER.sC.HjNT RAAKT. COINRIGht opéra nuw01 Gisteren Is In het Sint Franciscus- Gasthuis te Rotterdam de dertiende Medisch- Hygiënische Cursus voor Missionarissen of ficieel geopend in tegenwoordigheid van de 36 cursisten, die dit jaar den cursus zullen volgen. Monseigneur P. G. Groenen, voorzitter van het Medisch Missie Comité zeide in zijn ope ningswoord, dat hij uit de tegenwoordigheid van zoovele Eerw. Zusters en Paters mag op maken, dat allen overtuigd zijn van het groote nut van dezen cursus. Vele cursis ten, zoo vervolgde spr, hebben reeds aan den lijve ondervonden, hoe nuttig het is, wanneer een missionaris iets afweet van de medische wetenschap. Spr. twijfelde er niet aan of aan het einde van den cursus zullen alle deel nemers zich scharen bij de oud-cursisten, die eenparig getuigen, dat 't goed geweest is, dat zij. den cursus hebben gevolgd. Een groot procent van de opgedane wetenschap heta- ben zij immèrs reeds ln de Misslè" kunnen verwerken. De cursisten hebben gehoor gegeven aan het woord van den Paus, die in zijn Missie encycliek bijzonder het medische missiewerk naar voren heeft gebracht. Immers zoo jegt de Paus de Missionarissen moeten het voor beeld volgen van hun Goddelijken Meester en met het lichaam beginnen, wanneer zij de zielen willen bereiken. Wonderen van genezing kunnen wij niet wrochten en O. L. Heer verlangt van ons, dat wij een anderen weg inslaan. Hij, Die het licht der wetenschap heeft ontstoken, wenscht dat wij ons door dat lich laten beschijnen. Het zon onverstandig en onverantwoorde lijk zijn, wanneer men zich begeeft naar ge bieden. welke gevaarlijk kunnen zijn voor het lichaam, dit ongewapend te doen. Voor eerst moeten de Missonarissen zich wapenen uit eigen belang, om zich te vrijwaren voor de nadeelige gevolgen, waaraan velen reeds de tol hebben betaald. Vele Missionarissen Zijn gesneuveld op hun prachtig arbeidsveld. En dit behoeft nu met de tegenwoordige wetenschappen niet meer te gebeuren. Spr. gaf hiervan een frappant voorbeeld. Een van de Witte Paters, die destijds den cursus had gevolgd, kwam in zijn Missie gebied en trof daar een confrater aan, die ziek was. Dank zij zijn kennis opgedaan op den Medisch-Hyg. Cursus kon hij onmidde- lijk constateeren, dat de patient verkeerde in 't begin-stadium van slaapziekte. Hij wist de middelen voor genezing aan te wijzen en de confrater herstelde. Deze heeft zich later ook voor den cursus opgegeven. Maar op de tweede plaats is het volgen van dezen cursus ook in het belang van het Mis siewerk zelve. Wat heeft men eraan, wanneer men degenen, die men voor God gewonnen heeft, ziet sneuvelen als een gevolg van de onhygiënische toestanden? De docenten ma ken natuurlijk in zes weken tijds van de cursisten geen dokters, maar geven hun mee een medische kennis voldoende om, indien dit noodzakelijk is, op te treden. De Missionarissen, zoo ging spr. verder, branden van naastenliefde, maar datzelfde vuur brandt ook hier. Zes weken lang zal den cursisten weder een groote gastvrijheid worden geboden en dit moet men buitenge woon waardeeren. Vooreerst wofdt er een ontzaglijke opof fering gevraagd van de docenten, die reeds een volle dagtaak hebben, maar toch geheel belangeloos zich wenschen te geven aan den cursus. Vervolgens zetten vele instellingen haar poorten wijd voor de cursisten open. Spr. noemde o.m. het Sint Franciscus-Gasthuis, het Tropisch Instituut te Leiden, het Haven ziekenhuis, het Gemeente Ziekenhuis en de Gemeenelijke Polikliniek voor Huid- en Ge slachtsziekten, allen te gevestigd te Rotter dam, de R.K. Vakschool voor meisjes te Lei den en de R.K. Vakschool voor meisjes te Rotterdam. Spr. eindigde zijn openingswoord met den wensch, dat de cursus zal slagen pn gaf de verzekering, dat Gods zegen overvloedig zal komen over zooveel naastenliefde. De leider van den cursus dr. H. C. J. M. van Dijk gaf daarna nog eenige practische wenken. Ten nadeele van J. van D., wonende Vijverhofstraat, is op een tramwagen van de R.E.T. een portemonnaie gerold met plus minus 10 gulden. Op de Hoogstraat is een damestaschj» gerold met 26 gulden, ten nadeele van mej. J. G. uit Tilburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2