BEGRAFENIS VAN ROTTERDAMS BURGEMEESTER. Indrukwekkende rouwplechtigheid in het stadhuis, OPENINGSAVOND HESP KATH. VOL.:; UNIVERSITEIT WOENSDAG, 14 SEPTEMBER CHARLOTTE KiSHLER ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 DE BURGERZAAL WAS IN FIJN-STEMMIGEN ROUWTOOI. Uittocht, den magistraat mr. P. Droogleever Fortuyn waardig. mm*- PLECHTIGE UITVAART IN DE BURGERZAAL. Bulgaarsche deelneming. HET SCHOUWSPEL. KATH. VOLKS-UNIVEBSITEIT. BIOSCOOPNIEUWS. Asta Theater. PASTOOR KERKVLIET 25 JAAR PRIESTER. 's avonds half 9 precies in de Groote Zaal van De Doelen (Coolsingel) Toegang voor alle belangstellenden, BEWIJS VAN TOEGANG a 40 CT PLAATSBESPREKEN: a 10 CT. MEESTERWERKEN UIT 4 EEUWEN. DE VERBETERING VAN HET HOFPLEIN. ROOMSCH TOONEEL. GEMEENTELIJK ZWEMBAD. KRUISVAART-COHORT ST. HILDEGARDIS GOUDEN HUWELIJK. ALVORENS aan den schoot der aarde te worden toevertrouwd, is hedenmiddag het stoffelijk over schot van den Dinsdag j.L te 's Graven- hage overleden burgemeester van Rotterdam, mr. Pieter Droogleever Fortuyn, overgebracht naar de stad, welke hij tien jaren lang bestierd heeft. Toen de droeve stoet daar aan kwam, klonk over den breeden Coolsingel, uit het stadhuiscarillon de JVIarche funèbre" van Ludwig van Beethoven. Aan beide zijden van den weg stond het publiek geschaard en bracht een eerbiedigen groet aan den grooten doode. Gevolgd door een langen stoet van familieleden en de uit de residentie meegekomen autoriteiten, werd de kist statig het stadhuis binnengedra gen en overgebracht naar de groote burgerzaal, welke op een fijnzinnige wijze in rouwtooi was gehuld. Hier werd de kist opgebaard temidden van een gazon van uitgelezen bloem stukken. In deze chapclle ardente, den magistraat^ mr. Pieter Droogleever Fortuyn volkomen waardig, begon te twee urn: de plechtige uitvaartdienst, na afloop waarvan de lijkstoet onder overweldigende belangstelling naar 's Gravenhage vertrok. Aldaar vond in den loop van den middag de teraarde bestelling plaats. Vertrek uit Den Haag. Tegen elf uur stelde zich een kleine rouw stoet op bij den ingang van de Rudolf Stei- nerkliniek aan de Nieuwe Parklaan te Sche- veningen Eenige tientallen belangstellenden achaarden zich daaromheen. De baar werd van hier, begeleid door den directeur der kliniek, dr. F. W. Zeylmans van Emmibhoven, schoonzoon van den over ledene, en door mevr. Zeylmans van Em- michoven geboren Droogleever Fortuyn, per rouwauto naar Rotterdam overgebracht. In de hall brachten de verpleegsters een laatsten groet, terwijl de mahoniehouten kist naar buiten werd gebracht. Een schat van bloemstukken werd uitge dragen. Daaronder bevond zich een groote krans van sparrengroen met witte lelies en enjers en witte linten, van H. M. de Konin gin. Deze krans werd op de baar in den lijk-auto gelegd, met nog enkele bloemstuk ken van de naaste familie. In afzonderlijke auto's werden bloemstuk ken gelegd van het College van B. en W. van den Haag, van den Lord-Mayor van Lon den, van den Griekschen Gezant, van de Union Internationale des Villes, van den Deutschen Gemeintetag, van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten en van Com missarissen en Directie der Bank van Neder landsche Gemeenten, van de Liberale Staats partij, het Museum Boymans, de Vereeniging Rudolf Steinerkliniek, van Noorsche Vrien den, van het Collegium van leeraren der vrije (anthoposofische) school, van het Hoofdbestuur der Vereeniging Nederland in den vreemde, van oude Leidsche vrienden, het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, den Kon. Ned Voetbalbond en van A. D. O., van naaste medewerkers en van diverse maatschappijen en instellingen, waarvan mr. Droogleever Fortuyn mede-bestuurder is geweest. Al deze bloemen uitgezonderd de krans van de Koningin en de bloemen van de naaste familie werden rechtstreeks naar de algemeene begraafplaats hier ter stede gebracht, waar in den laten namid dag het stoffelijk overschot zal worden be graven. Tegen half twaalf vertrok de kleine rouw stoet naar Rotterdam, waar de uitvaart plechtigheden in de groote burgerzaal van het stadhuis werden gehouden. ZOO EENVOUDIG EN ONOPGEMERKT mr. P. Droogleever Fortuyn dit aardsche leven en zijn geliefde stad Rotterdam, waar hij de eerste en de laatste tientallen van zijn zeventig levensjaren heeft doorgebracht, een week geleden heeft verlaten om in de resi dentie, naar hij hoopte, volledig herstel, maar zooals God beschikte, zijn levenseinde te vinden, zoo plechtstatig en majestueus heeft Neerlands eerste havenstad vandaag haar zoo algemeen geëerden en hooggeschat- ten magistraat binnen haar muren ontvan gen, om op deze wijze een posthume hulde te brengen voor den belangrijken en groot- schen arbeid in het belang van Rotterdam verricht. Van de twee hoeken van het Rotterdam- sche stadhuis hingen de nationale en de stedelijke vlag halfstok en de rijkbewerkt.e lantaarns van het bordes waren met een breede rouwsluier omfloerst. Langs den ge- heelen Coolsingel woei van verschillende ge bouwen de vlag halfstok in schril contrast met de feestvreugde van eenige dagen terug. Zwijgzaam stonden de menschen langs den weg geschaard en ondanks de geweldige be langstelling heerschte er een indrukwek kende stilte in het hart van de stad. De aankomst van den stoet. Te ruim kwart over twaalf naderde de stoet het raadhuis, waar het stoffelijk om hulsel aan de achterzijde de groote hall wordt binnengedragen. Ook in deze hall waren de hooge lantaarns met rouw om floerst. Hier waren ter ontvangst van het stoffelijk overschot aanwezig de loco-burge meester wethouder A. B. de Zeeuw, de wet houders J. Brautigam, A. B. J. Ratté en R. Dijk. Verder de gemeente-secretaris mr. M. Smeding en de hoofdcommissaris van poli tie, mr. L. Einthoven. Voorafgegaan door twee dragers met een grooten krans van H.M. de Koningin en twee witte bouquetten afkomstig van de familie, werd de gepoli toerd mahonie-houten kist door tien dragers het smetteloos wit marmeren trappenhuis van 't stadhuis opgedragen. Achter het stof felijk overschot van onzen burgemeester lie pen de heer en mevrouw dr. F. W. Zeylmans van EmmichovenDroogleever Fortuyn en de autoriteiten, die bij de ontvangst tegen woordig waren. Langs de gaanderij van de groote hall passeerend de raadszaal, welke nog steeds met rouw is bekleed, werd het stoffelijk overschot gedragen naar de als chapelle ardente ingerichte groote Burger zaal. Bloemen en kransen. Reeds vroeg in den morgen, en dit heeft tot aan het middaguur voortgeduurd, wer den vele kransen en bloemwerken aan het stadhuis bezorgd, terwijl met den stoet van uit Den Haag nog tal van kransen werden medegebracht. Nagenoeg geen enkele in stantie, hetzij van hier uit de gemeente, het zij van elders, heeft achter willen blijven om aan het stoffelijk overschot van den. overleden eersten magistraat van de Maas stad, een laatste bloemenhulde te brengen. Fijngevoeld waren dikwijls de opschriften, welke op de linten der kransen stonden ver meld, als „Aan onzen eminenten burgerva der" en „God zij met U". Behalve de kransen van H. M. de Ko ningin, B. en W. van Rotterdam, de Rotter- damsche Gemeenteraadsleden, welke kran sen in de chapelle ardente de baar op het omfloerste podium dekten, noemen wij de fraaie bloemwerken, welke beneden in de groote hall van het stadhuis stonden opge steld en welke waren gezonden door: de Hoofden van Dienst, Museum Boymans, Rott. Droogdok Maatschappij, Scheepsbouw Maatschappij Nieuwe Waterweg, Consulaat van Polen, Rott. Studenten Corps, Rot.terd. Turnbond, Oberbürgermeister der Hansa- stadt Köln, Curatoren der Ned. Handels- Hoogeschool, afdeeling Rotterdam Liberale Staatspartij, Kamer van Koophandel, Vei*. Rotterdamsche Diergaarde, Volksuniversiteit, Stichting Havenbelangen, Ambtenaren der Gemeente-Secretarie, Zweedsche Kerk Rot terdam, Genootschap der Proefondervinde lijke Wijsbegeerte, Kon. Chr. Oratorium- Verean. „Excelsior", Sociëteit „Harmonie", Sociëteit „Amicitia", Rotterd. Politie, de Brandweer, R. E. T. Personeel „De Een dracht", directie Voorwaarts, Bataafsch Ge- Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den burgemeester van Rotterdam wijlen mr. P. Droogleever Fortuyn overgebracht van Den Haag naar Rotterdam, waar een rouw plechtigheid voor den overledene werd gehouden. Het vertrek van den stoet van de Rudolf Steiner kliniek. nootschap, Rotterdams Comité ter beharti ging van Nationale Belangen, Gemeentebe stuur van Overschie, Sielske Barendregt, Prov. Vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen van Zuid-Holland, Politie-zang- vereeniging „Hermandad", Vereen, van Hoo- gere Ambtenaren, afd. Rotterdam, Norske Sjömansmission, chef en boden van 't Stad huis, Alg. Bond van Politiepersoneel Rotter dam, R. K. Politiebond „St. Michael", Rott. Politie-Sportvereen., Kralingsche Vrouwen koor, Mariniers, Ned. Israëlietische Gemeente Rotary-Club, Politie Tooneelvereen. Onder steuning, Noorsche Legatie Den Haag, di rectie Woongebouw „Kralingen", Union Amicale des Consuls, Bouwkunst en Vriend schap, Det Norske Forbund in Holland, Te twee uur nam in de groote Burgerzaal van het stadhuis de plechtige uitvaartdienst een aanvang. De nis aan den Zuidelijken kant van de zaal was in een chapelle ardente herschapen. Vanuit den dertien meter hoo- gen rondboog hingen twee zware grijsbron zen gordijnen omlaag en lieten een doorkijk op het in dezelfde kleur bekleede podium. Boven de baar, welke met een tweetal bloem stukken van de familie Droogleever Fortuyn was gedekt en omringd door de rouwkransen van H.M. de Koningin, van het Rotterdam sche gemeentebestuur en van den gemeente raad, hing breed uit een beige-kleurig velum welke de ruimte achter de afsluiting in een gedempt, diffuus licht hulde. Aan het hoofd einde van de kist stonden twee hooge fraaie bewerkte antieke Louis Seize candelabres van donker eiken en aan het voeteinde twee lagere. Het gele flakkerende waslicht wierp spaarzaam een lichtglans over de katafalk. Het geheel was een ontwerp van den stadsarchitect, ir. A. van der Steur en werd uitgevoerd door den Gem. Technischen Dienst onder leiding van den heer Koen- raadt en was bijzonder stemmingsvol en waardig. In de groote burgerzaal met zijn matglan zend orgel op de hooge balustrade, met de geloten gordijnen en de omfloerste lampen en lusters, had de sfeer van een in somber heid gehulden tempel. Met een gangpad in het midden was de geheele zaal verder gevuld met stoelen, welke aan een 450-tal genoodigden voor deze plechtigheid plaats boden. Aanwezige autoriteiten Onder de honderden genoodigden, die in de Burgerzaal aanwezig waren, merkten wij op: de Commissaris der Koningin der Pro vincie Zuid-Holland jhr. mr. H. A. van Karnebeek en de Gedeputeerden Th. Heukels en mr. Schmal, de Burgemeester van 's Gra venhage, mr. de Monchy en de wethouders ir. C. L. v. d. Bilt en W. Drees en de ge meentesecretaris J. Boasson, het Kamerlid ir. J. W. Albarda, het oud-Eerste Kamerlid mr. Fock, de opd-wethouder van Rotterdam, de heer Hanemayer, burgemeester van Leer dam, mr. A. R. Zimmerman, oud-Burgemees ter van Rotterdam, deputaties van de libe rale fracties van de Eerste en de Tweede Kamer, en voorts een breede schare uit het ambtelijke leven van Rotterdam, de wethou ders van Rotterdam, leden van den Ge meenteraad, Rotterdam's Comité voor Natio nale Belangen, militaire autoriteiten, de pre sident van de Rechtbank, de hoofden van dienst, directeuren van bedrijven, hoofdamb tenaren, vertegenwoordigers van de Kerkge nootschappen, hoofdlieden van de Brand weer, het Bureau van de Kamer van Koop handel, het Curatorium van de Handelshooge- school, de Studentenorganisaties, de Stichting Havenbelangen».vele te Rotterdam gevestigde consuls en zeer velen van allerlei Rotterdam sche cultureele en andere vereenigingen. Nadat allen gezeten waren, zette lang zaam en heel zacht het orgelspel in en speelde de organist, de heer J. G. van Doorn het koraal„Wenn ich einmal soil scheiden" uit de MattheusPassion van J. S. Bach. Het Kralingsche Vrouwenkoor, onder lei ding van Otto Glastra van Loon, opgesteld op het koor van de burgerzaal, vervolgde met een zeer subtiele uitvoering van het „Christe eleison" van Palestrina. Dan trad de waarnemend burgemeester van Rotterdam, wethouder A. B. de Zeeuw naar het spreekgestoelte en hield de vol gende herdenkingsrede. Herdenkingsrede van den w.nd. burgemeester. Wij zijn hier samen gekomen om, voordat wij den ontslapen burgemeester de allerlaat ste eer bewijzen, en hij wordt uitgedragen ten grave, uitdrukking te geven aan onze gevoelens van dankbaarheid en eerbied. Mevrouw Droogleever Fortuyn, U en Uwe familie dank ik namens de gansche burgerij van Rotterdam, dat gij Uw toestemming hebt willen geven, dat wij daartoe gelegenheid kregen, hier in de burgerzaal van ons raad huis, waar hij tien jaren lang gearbeid heeft. Gij moest aan den vroeger geuiten wensch van den burgemeester, dat hij begraven wenschte te worden op de Algemeene Be graafplaats in Den Haag, gehoor geven. Wij moeten dat eerbiedigen. Gij hebt het echter voor ons zoo geregeld, dat de uitvaart gaat geschieden van zijn gemeente uit, die hij tien jaren met zoo groote bekwaamheid, met zulke voorbeeldige toewijding, met zoo zui vere liefde geregeerd en gediend heeft. Een enkel woord, te zijner eere en naar ik hoop tot Uwen troost en van Uwe, met U, zoo zwaar getroffen familie. Ik zal dat niet kunnen zonder wellicht in strijd te ko men met den geest van den overledene. Ik zal toch iets langer over hem moeten spreken dan zijn voorname bescheidenheid hem toe liet aan te hooren. Voor hem was het aan voelen van sympathie voor zijn persoon en zijn werk genoeg. Wat ik ga zeggen, is uitsluitend goeds. Niet, uit gehoorzaamheid aan het tot ver gevensgezindheid manende woord: van de dooden niets dan goeds. Maar, omdat ik van onzen burgemeester geen kwaad weet, nim mer ondervonden, en nimmer gezien heb. Voor tien jaren werd hij tot het ambt van burgemeester van deze stad geroepen. Hij heeft aan den oproep gehoor gegeven. On danks het feit, dat hij in Den Haag woonde, waar hij zich door zijn nuttig werk naam had gemaakt, waar hij door zijn beminnelijken omgang veel vrienden had verworven, waar hij na zijn wethouderschap als volksvertegen woordiger op het terrein van het publieke leven, dat hem aantrok, werkzaam was ge bleven. Hij liet dat leven en die omgeving, waar succes voor hem verzekerd was, en waar ver der werken de waardeering voor zijn persoon vermeerderen zou, in den steek. Hij nam de benoeming van burgemeester van Rotterdam aan, hoewel hij wist, dat, hoe vereerend de uitnoodiging ook was, hij, door ze te aan vaarden, een buitengewoon moeilijke taak op zich nam. Het laat geen twijfel of mr. Droogleever Fortuyn met zijn scherp in zicht, zijn helder verstand en fijn gevoel voor verhoudingen, zal de moeilijkheden hebben gepeild en precies de maat ervan bepaald. Hij was zich bewust, hoever zijn krachten reikten. Het zelfvertrouwen en zijn kijk op de omstandigheden en op zich zelf, hebben voor Rotterdam tot het gelukkig resultaat ge leid, dat hij voor zich overtuigd was de moeilijkheden te kunnen en te zullen over winnen. Toen en daarom rekende hij zich verplicht aan den oproep gehoor te geven. Misschien heeft als overweging ook gegolden, dat hij zijn geboortestad, die een minder goede re putatie genoot, dan zij verdiende, heeft wil len helpen. Thans is gansch Rotterdam innig blij en buitengewoon dankbaar, dat mr. Drooglee ver Fortuyn in 1928, dit offer bracht; zijn plicht zoo begreep, dat hij het burgemeester schap aanvaardde. Ik weet te spreken namens geheel Rotter dam, als ik warme hulde breng en grooten dank voor het besluit, dat hij toen nam. Een besluit, dat tot zegen strekte voor onze goede stad gedurende de jaren, welke hij hier re geerde; een periode, waaraan naar mijn vaste overtuiging nog tientallen van jaren met dank en waardeering zal worden herinnerd door allen, die Rotterdam lief hebben en in de toekomst aan zijn bloei zullen werken. (Wordt vervolgd.) De Bulgaarsche regeering heeft den consul-generaal van Bulgarije, in Am sterdam, mr. A. E. D. von Saher, opgedragen, om aan de nabestaanden van wijlen den burgemeester van Rotterdam de hartelijke deelneming van de Bulgaarsche regeering te betuigen. De Bulgaarsche regeering wenscht hier door de waardeering uit te spreken voor de bijzondere karaktereigenschappen van ob jectiviteit en zin voor recht, waarvan de thans ontslapene blijk gegeven heeft als lid van de commissie van den Volkenbond, die belast was met de behandeling van het Grieksch-Bulgaarsche conflict van October 1925. Men verzoekt ons te melden: De op 1 Juni j.l. opgerichte Rotterdamsche Kunstkring „Het Schouwspel" zal op 26 September a.s. zijn serie van vijf tooneel- voorstellingen openen in den Grooten Schouwburg met het successtuk van de ttoneelgroep „Het Masker" „George en Mar garet". Op 17 November is het gezelschap Jan Musch uitgenoodigd, terwijl op 22 Dec. het Residentietooneel als gast van „Het Schouwspel" in den Schouwburg zal zijn. Het gezelschap Saalborn-Parser treedt op 6 Maart 1939 voor dezen kunstkring op en het Nederlandsche tooneel, onder leiding van Cor v. d. Lugt Melsert is bereid gevonden deze eerste serie te sluiten op 16 Mei 1939. Aangezien „Het Schouwspel" steeds, zoo veel mogelijk, de nieuwste stukken voor zijn leden laat opvoeren, is een aankondiging van de tooneelwerken op dit tijdstip nóg niet mogelijk. De voorstellingen zijn alleen toe gankelijk voor leden, losse kaartverkoop aan den Schouwburg vindt bij dezen Kunst kring niet plaats. Woensdag a.s. Charlotte Kohier. Wie de grootste voordrachts-kunstenares in het Nederlandsch taalgebied nog nooit ge hoord heeft, moet de eerstvolgende maal van haar optreden benutten. Wie haar reeds beluisterde, zal verlangen, haar opnieuw te hooren. Woensdag a.s. bestaat voor alle belang stellenden de gelegenheid Charlotte Kohier in haar eerste klas declamatiekunst te be wonderen. De Katholieke Volksuniversiteit heeft de gelukkige gedachte gehad, om met zulk een hoogen kunstavond haar cursusjaar te openen en wel in de groote zaal van De Doelen, Coolsingel. De toegangsprijs is slechts 40 cént. Alle katholieken boven 18 jaar zijn welkom. De korte openingsrede wordt uit gesproken door pater dr. Bonaventura Kruit wagen. Colosseum. Wiener Sangerknaben en Nationale film, 40 jaar, vormen het programma van het Co- losseum-theater voor deze week. Een pro gramma dat zij gaarne aan oud en jong aan bevelen. Voor de pauze geniet de bezoeker van de glasheldere stemmetjes der jeugdige Ween- sche zangers, die reeds eerder volle zalen wis ten te vullen. Vooral de opvoering van het Kerstspel is bijzonder mooi, goed gespeeld en gezongen. De clou van het programma is evenwel de nationale film „40 jaar", de film die ver vaardigd werd ter gelegenheid van het ju bileum van H. M. de Koningin. Het is een Hollandsche film met Hollandsche spelers, waarbij verschillende instanties hebben me degewerkt. Zeer goed spel levert Cees Laseur als de dokter Rolf van Meerle, Matthleu van Eys- den als een Brabantsche fabrikant, Ank van der Moer en Lily Bouwmeester als de respec tieve echtgenooten van de beide heeren. Adolph Engers als Jan de huisknecht is voor deze rol geknipt. Trouwens ook de overige talrijke medespelenden weten zich heel goed aan te passen. Het publiek gaat in deze film op, men leeft met de vele gebeurtenissen mee. Het geheel is zóó pakkend, dat het publiek bij het slot, wanneer het Wilhelmus klinkt spontaan opstaat en uit volle borst mee zingt. Deze spontane hulde getuigt reeds voldoende, dat men ten volle heeft meege leefd met de familie van Meerle, Maasdonk en de talrijke gebeurtenissen, welke deze film laat zien. Men zal van deze film de prettige herinnering behouden van een goed Hollandsoh filmproduct. Nadat de toeschouwers een reeks span nende avonturen in het hooge Noorden hebben medegemaakt in de film „De stroo- pers van Alaska" met Jac. Hoet en Evelyne Venable wordt na de pauze de aandacht gevraagd door den koning van den lach Jac. E. Broihm in de film „Wat heb je nou gedaan?" Hij wordt bijgestaan door Ginger Rogers. Het behoeft geen betoog, dat we ons om de dolkomische verwikkelingen, van Joe. E, Brown, hartelijk vermaken. Ditmaal zien wij hem als Cowboy. Hij is tenminste uit- gedoscht als cowboy met sombrero en pisto len. Hij wordt al spoedig de spotvogel van het publiek. De geheele omgeving van een New-Yorks restaurant doet hem vreemd aan. Hij ont moet twee theatermenschen, die ontdekken, dat de nieuwe cowboy geld bezit en dat hij Pastoor Kerkvliet van de Mathenesserlaan zal morgen, Zondag 11 September, zijn zil veren priesterfeest vieren. Pastoor Kerkvliet 'n Rotterdamsche figuur. Want van deze vijf en twintig jaren pries terleven heeft hij er bijna drie en twintig aan Rotterdam gegeven. Na een prachtigen start als jong kapelaan in Assendelft, waar de geest van Pastoor Ciarijs z.g. en diens liefde voor de jeugdbe weging over hem kwam, werd kapelaan Kerkvliet in Maart '16 benoemd tot kapelaan in de aan jeugd zoo sterke parochie van de H. Hildegardis te Rotterdam. Ook hier werd hij dadelijk voor deze jeugd deuitverkoren leider. Met hart en ziel gaf hij zich hier aan het patronaatswerk, en wist de jongens aan zich te binden. Hij richtte voor zijn jongens een eigen voetbalclub op, die ter eere van den populai- ren pastoor der parochie, pastoor Duyvestein, „de Duiven" werd gedoopt. Maar wat doet ge met een voetbalclub als er zoo goed als geen gelegenheid bestaat om ook te spelen. Daar was het sportterrein vanouds genoemd „Woudesteijn", maar de Hildegardisjongens zagen zich daar amper een schraal halfuurtje spelens toebedeeld. Kapelaan Kerkvliet, die niet voor niets den eerenaam had verworven van den „Voetbal kapelaan" rustte niet alvorens hij voor zijn jongens een eigen veld veroverde, en zoo ver rees naast Woudesteyn nu een katholiek „Duivesteyn", waar de „Duiven" naar har telust hun gang konden gaan. Maar naast de sportieve dacht kape a Kerkvliet met een aan de geestelijk wikkeling van de parochiejeugd. Hij1 een afdeeling op van de St. J»*Ze" n raet avondschool voor Fransch, D gelsch, een cursus boekhouden en - en vakteekenen. u Met de jaren had kapelaan Kerkvliet 2ich zoo verpersoonlijkt met de ka e jeugd beweging, dat zijn Kerkelijke Overheid meen de den man geheel en al os e moeten ma ken van het parochiewerk om al zijn voort varende kracht en eneigie te kunnen benut ten voor de groeiende jeugdbeweging. En zoo werd kapelaan Kerkvliet dan be noemd tot Rector van het St. Antoniusge- sticht, waar hij tocjh nog altijd de dagelijk- sche zielzorg behield over een paar honderd zielen in huis. Mede kreeg hij op zijn schouders den last van eersten ajgemeenen adviseur van alle sociale vereenigingen in de stad, en werd hij niet ingang van October 1928 mede aangewe zen als algemeen adviseur en voorzitter van de R. K. Jeugdorganisaties, in welke kwali teit hij ook zitting kreeg in den algemeenen Rotterdamschen Jeugdraad. Toen werd Rector Kerkvliet eerst met recht gemobiliseerd, hij werd tot een per manente vergadering, die dagen in de week te kort kwam en van zijn dagtaak een dub bele uitgaaf maakte. En bij dit alles kwam in die jaren de schreiende nood van de jongere werkloozen. Rector Kerkvliet werd een der stuwende krachten van het centraal comité voor jonge werkloozen. Hij raakte in die dagen als be zeten door de gedachte, dat hij een eigen gemeenschapsoord moest veroveren voor de katholieke werkloozen, waar deze jonge menschen, bij al de teleurstelling, die het leven hun al zoo vroeg gaf, eens even op adem zouden kunnen komen. Hij heeft er heel het land voor afgereisd op zoek naar een geschikt huis, tot hij eindelijk in 1931 de hand mocht leggen op het buitengoed „de Bosch" aan den Goirleschenweg te Tilburg. En zoo opende hij in Mei 1933 zijn gemeen schapsoord „de Bocht", waar hij zelf drie maanden lang als de hoofdaannemer en de opperman tegelijk had gewerkt, als een vacantiehuis voor den zomer en als werk kamp in najaar en winter. In het eerste jaar werden er al 11 kampen gehouden met 340 deelnemers. Toen in 1935 werd Rector K.<fn™t Pastoor van de Mathenesserlaan, "as van de Sint Elisabethkerk. Een van de prachtigste en P ec S e tem pels van Rotterdam. Maar't is toch niet alles g° er blinkt. Pastoor Kerkvliet wist dat mj m deze jaren voor zware zorgen z°u staan, maar hij weet nu eenmael op ae Kleintjes te passen en de kleintjes b« ®J£aar te houden. Voor zorgen en moeilijkheden iS hij nog nooit uit den weg gegaan: Na een zeer beweöelijk leven is Pastoor Kerkvliet nu aan den meer rustigen „oever" van het herderschap beland, maar ook in deze laatste kwaliteit is hij toch een „snelle vliet" gebleven. Ais er in Rotterdams drukke straten ergens een oploop plaats heeft, dan klinkt de aloude roep van den Rotterdamschen straat jongen als een loeiende sirene over de straat „wat te doen". Bij Pastoor Kerkvliet is er altijd „wat te d°enln de Sint Elisabethkerk. De dag van zijn installatie als Pastoor viel 1935 op den feestdag van Jesus' Heilig Hart, en sinds dien dag is er altijd wat te doen in de kerk aan de Mathenesserlaan. De St. Elisabethkerk is als een permanent kerkelijk feestgebouw geworden, waarheen de parochianen steeds in dichte drommen opkomen. Zij hebben een Pastoor, die hen weet te bezielen, zooals deze dit vroeger zijn voetbal jongens deed. Pastoor Kerkvliet weet altijd iets nieuws uit te denken. Hij is altijd sportief gebleven. En nu op zijn zilveren feestdag zal 't eerst recht feest zijn in de plechtige St. Elisabeth kerk. Heden Zaterdagavond om half acht zal Pastoor Kerkvliet, natuurlijk welkom gehee- ten en begroet door de parochiale jeugd met vlaggen en vaandels, zijn versierde kerk worden binnengeleid. Dan zal de jubilaris een plechtig Lof celebreeren, waaronder kapelaan Dorbeck hem namens de parochie zal complimenteeren. Morgen Zondag wordt de feestviering voortgezet met een algemeene H. Communie der parochianen en om 10 uur de plechtige Hoogmis worden opgedragen, waaronder Pater Quirinus een korte predikatie zal houden. Van twee tot half vier receptie aan de pastorie zoowel voor corporaties, vereenigin gen als particulieren. Des avonds te zeven uur zal de jubilaris een plechtig danklof celebreeren, waarbij de Pastoor zelf zijn parochianen zal toespreken. Zoo zal er in de Sint Elisabethkerk van avond en morgen weer „veel te doen" zijn ter eere van Pastoor Kerkvliet, die zelf in zijn priesterleven zoo onnoemelijk veel ge daan heeft. P. HYACINTH HERMANS. TE ROTTERDAM met de bekende Artiste en korte openingsrede door Pater Dr. Bonaventura Kruitwagen O.F.M. (belasting inbegrepen) verkrijgbaar bij: 1o. Kath. Centr. Bureau, Wolfshoek 6, tele foon 15346, van 10 15 uur. 2o. Boekh. Th. Hanou, Witte de Withstr. 77. 3o. de zaal van „de Doelen", Coolsingel (ook den avond van de opening, indien niet uit verkocht). 4o. diverse religieuze winkels en andere be kende adressen In de parochies te R'dam; Brunsmann, Kleiweg (Hillegersberg); Henri Rebers, Hoogstraat 146 (Schiedam); p. Hanou, Hoogstraat 50 (Schiedam). vanaf 12 Sept. (Maandag) aan „de Doelen" Coolsingel van 10 15 uur en óók telefonisch bij Kath. Centr. Bureau, Wolfshoek (tel. 15346) van 10-15 uur In volgorde van binnenkomen der aanvragen. Reel. 4570 VS 70 geld bij zich heeft. De beide heeren veran deren op slag hun tactiek. Zij zijn plotse ling de vriendelijkheid zelf. Met welke be doeling? Het verdere verloop zult u in de film kunnen zien. Het goed verzorgde programma van deze week kunnen wij aan een ieder aanbevelen. Harmonie' Buiten de gebruikelijke voorgerechten of freert de directie van dit theater deze week week een tweetal filmproducten, wel ke ongetwijfeld het publiek ten zeerste in spannig zal houden. In „Happy Landing" maken we kennis met Noorsche zeden, die juist oorzaak worden van een liefdesidylle, ,die na een stormach tig verloop, een gelukkig einde krijgt naast Jimmy Hall en Duke Sargent als piloot en passagier van een vliegtuig, dat een noodlan ding maakt, is Sonja Henie de hoofdver tolkster. De tweede film „De trek naar het Westen is een aangrijpend stuk tragiek uit den tijd,' volgend op den burgeroorlog in de V..S. Sterk spel leveren hier Wild Bill Hickok. een ongeluks-Jan (resp. 2Gary Cooper en Jean Arthur als de twee geliefden. Naast den langdurigen strijd om het geluk brengt dit Cecil de Mille-product pracht-tafereelen van Indianen, den primitieven-tijd en de moderne structuur. Een prachtig en boeiend geheel. Voor personen boven 18 jaar. Naar wij vernemen, zal de heer F. Lugt, bekend kunsthistoricus en verzamelaar, in zender van 80 teekeni.ngen op de groote ju bileumtentoonstelling „Meesterwerken uit vier eeuwen" in het museum Boymans te Rotterdam, Dinsdagavond 20 September een lezing met lichtbeelden houden in de voor drachtszaal van het museum over: „De tee- keningen van Rembrandt". De heer D. Hannema, directeur van het museum Boymans, zal op 22 September a.s. een lezing houden over de tentoonstelling „Meesterwerken uit vier eeuwen". Van 13 September af zal de expositie ylken Dinsdag- en Donderdagavond geopend zijn. B. en W. hebben bij den Gemeenteraad ingediend het voorstel tot het toestaan op de begrooting 1938 van 19.875 terzake van het aan het Hoogheemraadschap Schieland verschuldigde, voortvloeiende uit de over eenkomst in verband met de wijziging van het Hofplein (opheffing Stokvischver- laat c. a.). Tevens stellen zij voor, voorschotten te aanvaarden uit het Werkfonds ten behoeve van de verbetering van het Hofplein en voor vernieuwing van de Rosebrug. De bekende Rotterdamsche tooneelveree- nising „Roomsch Tooneel" opent het seizoen met een liefdadigheidsuitvoering. Op Don derdag 15 September speelt zij het succes stuk „Prinses Lizi" blijspel in 3 bedrijven. Voor verdere inlichtingen zie advertentie in dit blad. Het gemeentelijk zwembad aan de Vijver laan wordt op 1 October a.s. gesloten. Zondag 11 Sept. a.s. zal het Kruisvaart cohort St. Hildegardis op den St. Laurentius- speeltuin aan de Linker Rottekade haar jaarlijksche feesttornier houden. Klokslag twee uur treden de Kruisvaar ders en St. Jansknapen aan en neemt de strijd om het bezit van de oriflamme een aanvang. Ouders, vrienden en bekenden mogen ze ker niet nalaten hierbij tegenwoordig te zijn. Het programma, dat afwisselend lied, spel en dans biedt, waarborgt een mooien middag Dinsdag 13 September a.s. hopen de heer en mevrouw H. EibersRoovers den dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in den echt werden verbonden. Tot intentie van het gouden bruidspaar zal dien dag te half tien een gezongen H. Mi» van dankbaarheid in de kerk van den H. Antonius van Padua (Boschje) worden op gedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2