ROTTERDAMSCHE HAVENDAG, m C. A. M. SCHEFFERS KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS ERRES RADIOTOESTELLEN JAN WALTMAN REDE VAN MINISTER COLIJN. Dansinstituut H. SITTON CHRIS SCHAEFFE VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1938 Op vernieuwing van onze koop vaardijvloot moet allereerst het streven gericht zijn. Waarschuwing tot voorzichtigheid ten aanzien van de conjunc. tuur verwachtingen, M DE PIET HEIN VLOOT. W&. Dr. H. Colijn. nT T-Vj#" *J11 7. DEZE WEEK NOUGALINE'S, OVERHEERLIJK, 7 CENT PER STUK DAM 35 TELEFOON 67823 Lange Haven 121. CLUB- EN PRIVÉLISSEN Inlichtingen en Inschrijvingen dagelijks. KOK - BANKETBAKKER - TEL. 67964 A.s. Vrijdag en Zaterdag geven wij voor reclame onze fijn gekruide Speculaas van 25 voor 20 ct. per half pond. Klein goed 20 ct. p. half pond. 7 Rhum-Tompouces 25 ct. Als extra reclame iets nieuws, iets fijns Frambozen-bessen Malikofs 6 voor 25 cent. Kwaliteit zegeviert. ST. LIDUINASTR. 15 hoek WARANDE BURGERLIJKE STAND. DIEFSTALLEN. ORGELBESPELING BESSELAAR. MEVROUW FLIPSE. Moderne Duitschers. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. JUBILEUM-MARSCH. 31achtoffer bi) aankomst ziekenhuis overleden. afscheidsavond van pater W. J. OORSCHOT. m.s. „NOORDAM". VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. TENTOONSTELLING „OUD HILLEGERSBERG". rï00"gevonden voorwerpen. IN de eerste havenstad des lands werd vandaag de jaarlijksche havendag gehouden, welke wederom door talrijke buitenlandsche relaties van Rotterdam werd bijgewoond. De Minister van Algemeene Zaken, Z. Exc. dr. H. Colijn, hield in de burgerzaal van het Rotterdamsche stadhuis een rede, waarin hij zich andermaal keer de tegen de economische isolatie, Rot terdam maande tot voorzichtigheid ten aanzien van de conjunctuur en de reeders opwekte niet allereerst naar uitbreiding, maar naar vernieuwing van de vloot te streven. De dag ving aan met een ontvangst in „De Doelen". Daar begroette de heer Mr. Jacq- Dutilh, namens het departement Rot terdam van de Nederlandsche maatschappij voor Nijverheid en Handel en de stichting „Havenbelangen" de talrijke aanwezigen. Begroetingsrede van mr. Dutilh. Gij zïjt aldus mr. Dutilh ongetwijfeld naar den havendage gekomen om daar op *te nemen het per soonlijk contact met talloozen uit binnen- en buiten land, met wie gij connecties onder houdt De nadruk valt op het woord „persoonlijk". Deze tijd van immer minder tellende af standen, van tele graaf, telefoon, te lex, perfect post verkeer, enz. brengt een nader tot el kaar komen, zoo, dat wij in wezen allen buren zijn. Maar de mechanische toenadering is niet voldoende. De nationale en internationale moeilijkheden bij grondstoffenvoorziening, productie en distributie nemen alle wen- schen ten spijt eerder toe dan af en zij eischen voortdurende aanraking en overleg van de leiding-gevende krachten in be- stuurs- en bedrijf skringem, en, moge de persoonlijke toenadering, die dezen haven dag beoogt, strekken tot behoud en bevor dering der welvaart van Nederland, van Rotterdam en van de buitenlandsche vrien- den. De entourage van uw samenzijn is Rot terdam, de Rotterdamsche haven, het is niet onverschillig, in welke omgeving be sprekingen worden gevoerd- Het besef zich te bevinden in een stad, die met heel haar bevolking en outillage zich in dienst stelt van handel en verkeer, wekt op tot het be nutten en instandhouden der geboden mo gelijkheden en der bestaande krachten Vandaar dat wij in deze zaal op overzich telijke wijze den omvang van het Rotterdam sche verkeer hebben aangegeven. Wij vertoonen u straks een documentaire film, die gemaakt en van muziek voorzien door inwoners van Rotterdam, u flitsender- wijze een beeld geeft van de veelzijdigheid van het havenbedrijf. In de Duitsche taal overgaande, verwel komde mr. Dutilh vervolgens de Duitsche en de Duitsch sprekende gasten om daarna in het Engelsch de Engelsche en Scandinavi sche aanwezigen te begroeten en in het Fransch de Belgische, Fransche, Italiaansche en Zwitsersche genoodigden welkom te hee- ten. Spr wees daarbij op het feit, dat het inter nationaal karakter van de Rotterdamsche haven al in de 17e eeuw bestond, ten be wijze waarvan hij de aandacht vroeg voor een oude prent van 1615. Aan het einde van zijn welkomstwoord verklaarde mr. Dutilh den havendag ge opend. Vervolgens werd de korte film, „de haven van Rotterdam" vertoond, na afloop waar van het gezelschap zich naar het Raadhuis Mr. Jacq. Dutilh. begaf, waar in de burgerzaal een noenmaal was aangericht Deze Rotterdamsche Havendag wordt o.m. bijgewoond door H.H. Exc. Dr. Colijn, voor zitter van den Raad van Ministers, mr. J- A. de Wilde, minister van Financiën, mr. dr. ir. J. A. M. van Buurèn, minister van Wa terstaat, mr. M. P- L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, door den loco burgemeester van Rotterdam, A. B. de Zeeuw en de overige wethouders, Dr. Paul Baelde, schepen van Antwerpen, door de Ha- fendirektoren van Keulen, Düsseldorf en andere Rijnhavens, door verscheidene leden van de Port of London Authority, oud minister Prof- dr ir. H. C. J. H. Gelissen, F. J. H. Geraets, referendaris bij het departe ment van Waterstaat, mr. R. A. H. M. Gie- len, directeur van het Econ. Technologisch Institiuut in Limburg, R. Graft, den direc teur van de haven van Straatsburg, ir. F- H. E. Guljé, voorzitter van de Algem. R.K. Werkgeversvereeniging, Dr. H. M. Hirsch- feld, directeur-generaal van Handel en Nij verheid, ir. D- de Jongh, president-directeur van het Econ. Technologisch Instituut in Zuid-Holland, Stadtrat Kind uit Duisburg, R. V. Laming, de Britsche Handelsattaché in Den Haag, Comte de Mascuveau, attaché van de Fransche legatie, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, G. Paul Boncour, de Fransche Handelsatta ché, Georges Philippar, president van het Comité des Armateurs de France uit Parijs, Dr. A. H- Philipse, referendaris bij het de partement van Econ. Zaken, A. Plesman, directeur van de K.L.M., Dr. K. S. Schmidt, burgemeester van Keulen, mr- dr. T. J. Ver schuur, oud-minister van Econ. Zaken, con tact-commissaris voor de Rijnvaart en vele anderen als de consuls der voornaamste lan den te Rotterdam en zeer vele Nederland sche consuls uit het buitenland, bijzonder uit de Duitsche havensteden en voorts honder den leiders van binnen- en buitenlandsche scheepvaartondernemingen en industrieën. Het gastenboek draagt voorin het portret van den overleden burgemeester mr P. Droogleever Fortuyn in rouwrand. Het noenmaal op het Raadhuis werd geopend door den waarnemend burgemeester van Rotterdam, den heer A. B. de Zeeuw, met een woord van welkom, waarin hij zijn groote vreugde uitspraak over de zoo groote belangstelling voor den Rotterdamschen Havendag van binnen- en buitenland, over de belangstelling der regeering en in het bijzon der over de aanwezigheid van den minister president, dr. Colijn. Helaas missen wij hier onzen geëerden burgemeester, die met zooveel succes heeft gewerkt voor de versterking van de binnen- en buitenlandsche relaties van de haven van Rotterdam. Herdenking mr. Droogleever Fortuyn. Na vervolgens zich tot de Franche, Duit sche en Engelsche gasten in hun eigen taal te hebben gewend, werden eenige oogenblik- ken van stilte gehouden ter nagedachtenis van burgemeester Droogleever Fortuyn. Allen verhieven zich hierbij van hun zetels, Rede minister Colijn. De minister van staat, minister va* alge meene zaken, dr. H. Colijn hield hier een rede. Na eenige begroetingswoorden in het Duitsch en Fransch te hebben gesproken, De Piet-Heinvloot, welke thans in de Achterhaven van Delfshaven is gemeerd, zal vanaf a.s. Zaterdag 17 September voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. Eén der vier schepen, de „Roode Leeuw", is in wendig geheel historisch juist ingericht en kan worden bezocht, terwijl een tweede aan d?k kan worden bezichtigd. De bezichtiging kan plaats hebben op werkdagen van 13 tot 19 uur en op Zondagen van 9 tot 19 uur. De ochtenduren zijn gereserveerd voor schoolbezoek in klasse-verband (maximum 40 kinderen), waartoe de betreffende onder wijzers een aanvraag hebben te richten tot de Afdeeling Onderwijs, Raadhuis te Rotter dam, Kamer 124. Het schoolbezoek is koste loos. zeide dr- Colijn in het Engelsch, dat het op dezen havendag moei lijk zou zijn over iets anders te spreken dan over het internationale handelsverkeer. Het schijnt tegenwoordig bijna hopeloos ouder- wetsch de oude stel ling aan te hangen, dat de welvaart en de vrede der volken het best door een zoo uit gebreid mogelijk han dels- en goederenver keer wordt gediend, waarbij elk volk dat gene produceert waar toe het het meest ge schikt is. Eigenlijk wordt de stelling op het oogenblik niet betwist, ieder van ons im mers heeft nog het voorbeeld voor oogen van de voor-oorlogsche welvaart. Natuurlijk kan men altijd wijzen op ver schilpunten tusschen het eene en het andere land wat betreft de economische kwetsbaar heid. Toch, als wij met een tooverwoord den betrekkelijk vrijen handel van voor den oorlog weer konden terugroepen, zou de wereld reden hebben tot een vreugdekreet, zoo luid, dat de sterren bijna van den hemel zouden vallen. Voor een juisten kijk op de teekenen des tijds is echter noodig, dat men het oog niet sluit voor de verwoestende gevolgen van den wereldoorlog en de vredesverdragen. Het is onbegrijpelijk, dat de volken in 1919 zoo slecht de economische gevolgen der vredes verdragen hebben doorschouwd Vier jaar lang had het industrieele Europa zijn eco nomische taak niet kunnen vervullen. Die taak was door niet-Europeesche landen ten deele overgenomen Na den oorlog heeft deze verschuiving nog veel meer doorgewerkt. Het verschijnsel zal voor den internationalen handel steeds grootere beteekenis krijgen. Dat dit gevolg van den grooten oorlog ooit ongedaan wordt gemaakt, kan men niet aan nemen. Intusschen hebben de vredesverdra gen bedorven, wat er nog te bederven viel- Eerst dertien jaar na Key nes' waarschu wing deden de volken, wat zij veel eerder hadden moeten doen. Toen eerst viel immers de beslissing op het advies van het Bazelsche comité voor Duitschlands herstelbetalingen, waarvan spr deel heeft uitgemaakt. De schade was toén aangebracht en de gevolgen waren niet meer te vermijden. Niet minder ingrijpend waren de gevol gen, welke aangericht wérden door""®?' schaar, welke Europa's kaart heeft hersneden. Het verknippen van de Donéu-monarchie bijvoorbeeld heeft grootelijks tot den econo- mischen chaos bijgedragen. Ook verplaatste het afzet gebied van Polen zich van het Oos ten naar het Westen. Terugkeer tot den vooroorlogschen toe stand is niet mogelijk. Meot men evenwel den huidigen toestand als onveranderlijk be schouwen en de autarkie houden voor de haven van rust, door ons begeerd? HAVENDAG TE ROTTERDAM. Minister-president. Colijn bij aankomst aan het Rotterdamsche Raadhuis, waar aan de deelnemers aan den Havendag hedenmiddag een lunch werd aangeboden. VOOR VEILIGHEID VAN HET VERKEER. Door het kantongerecht te Rotterdam wer den veroordeeld: Ch. H. W. H., koopman te Overschie, om dat hij op 8 Maart 1938 op den Schiedam- schesingel te Rotterdam stilstaande met zijn auto plotseling is gaan rijden en wel naar het linkergedeelte van dien weg, zonder van te voren zijn richtingsaanwijzer te hebben uitgestoken en te letten en rekening te hou den met het hem eventueel van achteren na derend verkeer, met het gevolg dat een auto, die gelijktijdig ter linkerzijde voorbijreed, werd aangereden, tot een geldboete van 20, subs. 8 dagen hechtenis. Cl. E. B. te Schiedam, omdat zij op 8 April j.l. op den Stationsweg met haar auto niet voor een aldaar rijdende tramwagen heeft uitgeweken, met het gevolg, dat een aanrij ding ontstond, tot een geldboete van 20, of 8 dagen hechtenis; A. L. de B., koopman te Pijnacker, omdat hij niet op de eerste aanmaning van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie heeft bekend willen maken wie de bestuur der was van de in zijn eigendom toebehoo- rende auto, met welke auto op 21 Januari JJ. op het Beursplein een wielrijder was aan- fereden, tot een geldboete van 30, subs. 0 dagen hechtenis. J. J. KL, los werkman, alhier, omdat hij op 10 April 1938 rijdende met zijn motorrij wiel op den Coolsingel vanaf de Passage in de riching naar de Sint Laurensstraat en vervolgens naar links naar de oostelijk ge legen hoofdweg van den Coolsingel en toen talrijke voetgangers de rijstraat overstaken, heeft gereden met een te groote en onvoor zichtige snelheid en zonder voldoende te letten op en rekening te houden met deze voetgangers, met het gevolg, dat een dier voetgangers werd omvergereden, tot twee geldboeten resp. van 60 en 15, subs. 24 en 6 dagen hechtenis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 1 jaar; L. R., chauffeur te Rotterdam, omdat hij op 25 April 1938 rijdende met zijn taxi op den Schiedamschesingel, nabij het kruispunt Witte de Withstraat, niet den doorgang heeft vrij gelaten aan een motorrijwiel, hetwelk hem aldaar kruiste, me^ het gevolg dat dat motorrijwiel werd aangereden tot een geld boete van 25 subs. 10 dagen hechtenis; R. N., chauffeur te Rotterdam, omdat hij op 25 Mei j.l. met zijn vrachtauto op de Leu- vehaven Ó.Z. bij het inhalen van een hand wagen, terwijl daartoe geen voldoende gele genheid bestond, dien handwagen heeft aan gereden tot een geldboete van 20 subs. 8 dagen; C. J. K., koopman te Rotterdam, omdat hij op 21 April j.l. op de Witte Leeuwensteeg met zijn motorrijwiel bij het kruispunt Leu- vehaven een auto heeft aangereden tot een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis en tot betaling eener schadevergoeding ad. 25; H. J.-H. koopman te Rotterdam, omdat hij op 24 Mei j.l. met zijn carrier op de Kruis kade bij het kruispunt Coolsingel niet den doorgang heeft vrij gelaten aan een aldaar naderende wielrijder, met het gevolg, dat die wielrijder werd aangereden, tot een geld boete van 200 subs. 8 dagen hechtenis. 1022S 16 Vanaf heden uit voorraad leverbaar de nieuwste Demonstratie aan huis, zonder eenige verplichting. ALLEEN SINT LJDUINASTRAAT 78. 1025S 16 1060S 16 1009S 24 Aangiften van 15 September. BEVALLENE. A. SpeksnijderKooiman d. A. C. PleijsierSmits z. P. G. Kemmer— Hoogerwerf d. M. J.- van StaverenBlokland d. S. Smaalde Haas d. C. C. v. Roonde Rujjter d. M. de Grootden Arend d. L. v d. Heedenv. d. Schenk d. P Bronge..'S Schoonderwald z. W. M. RekoertSchenk d A. Hendriks—v. Gils d. J. G. Zijlstra Windhorst d. C. H. de JongMaas z. J. H Soumang—Galjaardt z. P. Paelers—de Me ier z. H. J. W. Pelv. Ommeren z. T. J. van Rijns-woud—Blom z. C. M. v. Eijk—Schijvens d. J. A. KerrHoffman z. C. J. Hij zen V. Geel d. J. A. C. R. W. Viëtorv. Beuningen d. P. EngelfrietGroenendijk levenl. z. OVERLEDENJ. Edelschaap m. v. G. Luijton 61 j: P. Bakker z. 8 j. M. H. v. Os vr. v. H. K. v. d. Ende 58 j. W. Geerders m. v. G. C. v. Bergem 84 j. A. de Hoog ong. vr. 58 j D. Baks vr. v. G. Aarts 70 j. P. Godschalk m v V/. E. Spierenburg 59 j. H. Heijmans m. v. M. Leenman 35 j. J- A. Schenk wed. v. M- Hoornweg 81 j. L. J. Schenk m. v. M. Grosne- veld 69 j. U. M. v. Esveld wed. v. C. Zeg- waart 76 j. GEHUWD: W. de Haas jm. 26 en J. de Jong jd. 21 H. J. Blok jm. 25 en F. I. Brunsting jd. 27 J. D. Fokkinga jm. 24 en B. Bijl jd. 25 P Metzlar jm. 44 en A. den Braven ges. 42 W. J. Verhoef jm. 28 en J. C. Berkel jd. 28 J. T. Esmeijer jm. 27 en A. Diederik jd. 28 J. de Klerk jm. 27 en H. A Oostendorp jd. 26. Openlijk wordt de autarkie als beginsel gepredikt, elders, hoewel niet gepredikt, toch in practijk gebracht. Zelf kan spr. zich van autarkie niet vrijpleiten, de houding van het eene land beinvloedt nu eenmaal die van het andere- En slechts zelden kan de schul dige, die den bal aan het rollen bracht, ge vonden worden. Het grootste gevaar der economische iso latie is, dat zij op den langen duur tot een nieuwen wereldoorlog moet leiden. Zij is zoo misplaatst in een interdependente wereld, dat zij een gevaar wordt voor den wereld vrede. Ik ben aldus spr. realist genoeg om met de huidige omstandigheden rekening te houden, maar ook idealist genoeg om te zeg gen: die stand van zaken is volkomen ver keerd. In het belang van den wereldvrede en in het belang van de volken moet de wereld haar autarkisch streven laten varen. Als ik zeg moet, bedoel ik behoort. Het kan, zoo vervolgde spreker verder, dus ook niet gebeuren. Maar juist op de onhoud baarheid van den huidigen toestand grondt spr. zijn hoop, dat het juiste inzicht eens zal wederkeeren. Voor er echter verbetering kan komen, moet een aantal problemen worden opgelost. Het eerste is dat der internationale schulden, waarvan de regeling onvermijde lijk is, wil Europa ooit tot rust komen. Zon der die regeling zal er geen monetaire sta biliteit zijn, geen natuurlijke betalingsbalans, en dientengevolge een steeds verder afnemen van den goederenruil. Dit probleem plaatst spreker op den voorgrond, omdat zijn op lossing geacht kan worden binnen het rijk der mogelijkheden van een niet al te verre toekomst te liggen. Het gezond verstand eischt voorts de oogen niet te sluiten voor de gevolgen van de politieke onrust. De bewapening der naties kan niet beschouwd worden als het uiteindelijke middel om een vreedzame en samenwerkende wereld te scheppen. Inte gendeel, zij is een probleem te meer, dat op een oplossing wacht. Hoezeer spr. overtuigd is, dat wij ons voor het oogenblik bij de benarde economische situatie hebben neer te leggen en aan te passen, is spr. eveneens overtuigd, dat bij een betere politieke harmonie en, voorzoover Europa aangaat, bij een goede regeling der •internationale schulden, het geenszins een ij dele hoop is' een uitbreiding van het goe-- derenverkeer te verwachten. In den tusschen tijd dien men niet te kort mag nemen is voor Rotterdam en voor de scheepvaart een voorzichtige ge dragslijn voorgeschreven. Er is altijd - een groot gevaar in een momenteele opleving der conjunctuur, zooals wij verleden jaar beleefden, namelijk dat zij tot ongegrond optimisme leidt, hetgeen schadelijke ge volgen hebben kan. In het algemeen heeft de Nederlandsche Scheepvaart* in de afgeloopen jaren den roep der tijden verstaan. Toen de excessieve tonnage besnoeiing noodig maakte en dien tengevolge de wereldtonnage met 4% pro cent daalde, reduceerde Nederland zijn handelsvloot met meer dan drie keer zoo veel: met 14% procent en paste zich daar door op groote schaal bij de veranderde om standigheden aan. Daarbij moge ^intusschen worden opgemerkt, dat de groei van onze handelsvloot in den loop der jaren zeer aan zienlijk was geweest, want zelfs na het redu- ceeren der scheepsruimte is zij nog vijf maal zoo groot als bij het begin dezer eeuw. Onze positie is, wat den leeftijd der sche pen betreft, minder gunstig. Immers, als spr. juist is ingelicht, bestaat slechts veertig procent van de vloot uit schepen, jonger dan tien jaar. Onze eerste taak is het» dus niet naar uitbreiding der scheepsruimte, maar naar vernieuwing te streven overeen komstig den eisch des tijds. In sommige ge vallen heeft de regeering haar steun aan den bouw van nieuwe schepen niet onthou den' en spr. is overtuigd, dat zij ook in de toekomst binnen de perken van het mo gelijke op dit stuk niet in gebreke zal blijven. Voor het overige kan geen .enkel land af zonderlijk de wereldsituatie veranderen. S a- menwerking tusschen de scheepvaart maatschappijen kan intusschen eenige ver betering veroorzaken en het siert de leiders van de Nederlandsche scheepvaartconcerns, dat zij tot samenwerking in dit opzicht steeds bereid zijn gevonden. Ten slotte deed spr. een beroep op zijn hoorders om de gedachte van den internatio nalen vrijen handel steeds te blijven uitdra gen. In een modemagazijn de binnenstad is een handtaschje ontvreemd, inhoudende ongeveer ƒ62, ten nadeele van mej. W. W. uit Gouda. In een café in de binnenstad is ten nadeele van S- van S. uit Amsterdam een koffer met manufacturen gestolen. Uit een garage aan den Goudschesingel verdween spoorloos een koffer met ongeveer 70 schorten, ten nadeele van E. H. B. uit Arnhem. Uit een kantoorpand aan den Nieuwe Haven werd een rijwiel ontvreemd ten nadeele van A. J. K., wonende aan de Vre- denoordkade. Uit de Van Oldenbarnevelt- straat verdween eveneens een fiets, ten nadeele van mej. A. F. A. V. uit Bergschen- hoek. Naar men ons mededeelt, heeft mevrouw F1 ipse, de Rotterdamsche zangeres, een uit- noodiging ontvangen, om op 20 Februari 1939 te Utrecht op te treden in een uitvoe ring van het U. S. O. onder leiding van W. van Otterloo. Zij zal dan zingen de „Poèmes Arabes" van Louis Auber. Het programma, dat de organist der Groote Kerk te Rotterdam had samengesteld, was ditmaal niet bijster gelukkig. Het be stond uit, voor zoover mij bekend, Duit sche orgelcomposities uit den laatsten tijd. Van ,Ioh. Nep. David gingen een drietal koraalbewerkingen: „O Welt, ich musz dich lassen"; „Wochet auf, ruft uns die Stimme" en „Macht hoch die Tor". Vergeleken bij de koraalbewerkingen uit den klassieken tijd van dezen vorm (Buxtehude, Pochelbel, Bach e.a.) zijn deze stukken weinig belang rijk. Ze missen, om een groot woord te ge bruiken, de inspiratieve kracht die de wer ken van voornoemde meesters aanblaast ondanks de starheid van den koraalvorm. Het concert werd geopend met een Passa- caglia uit de eerste orgelsonate van R. Ese- her. Het is een breed uitgesponnen stuk van een kwartier lengte, met langgedragen no ten in het sombere basthema.. Langzaam, niet zonder logisch verband, wordt deze passacaglia opgebouwd met vele tegenstem men of variaties, totdat het eindelijk breed in veelstemmige klanken uitklinkt. Van Joseph Messner werd een „Improvi sation ueber ein Thema von Bruckner" in eerste uitvoering gespeeld. (Bijng alle wer ken gingen hier trouwens voor de eerste maal). Ook Messner heeft „veel noten op zijn zang", zonder dat het hem lukt tegelijk veel te zeggen. De vormaanduiding „Improvisation" geeft reeds te kennen dat geen streng schema ge volgd is. Dit belet echter niet, dat een sterke samenhang in de diverse elementen van een compositie kan bestaan (men zie eens in dit verband de ook hier té weinig gespeelde improvisaties van Ch. Tournemire op Gre- goriaansche thema's!). Bovendien verliest Messner het wezenlijk karakter van het orgel uit het oog door te veel gebruik van arpeggio's, tremolo en carilloneffecten die allen weinig of niets met de majesteitelijke grootheid van het koningsinstrument te maken hebben. Tot slot wederom een Passacaglia plus een Fuga op het bekende thema van Bach's naam, van Johs. Engelmann. Tegenover de uiter- IfJfcfiéiïTah het vonge'wiirk floSt aSzë'ï&m- positie zeer ernstig 'aan, zonder dat de over tuiging gewekt wordt, dat het uit een in nerlijke noodzaak géschreven is. Zooveel leerlingen in de compositieklassen van eenig conservatorium schreven met wisselend geluk een fuga op b.a.c.h., waar mede ze echter nog niet in de schaduw kwa men van hun aller meester: Bach. We zijn verlangend zijn stem weer eens door deze gewelven te hooren klinken mid dels den heer Besselaar Jr., die met veel toewijding en vaardigheid zijn programma ten uitvoer bracht. M. De 19-jarige Cees Hoogstraaten, zoon van den vroeger bekenden toonkunstenaar wijlen Piet Hoogstraaten, heeft eenige weken terug een Jubileum-marsch gecomponeerd met woorden, welke hij heeft opgedragen aan H. M. de Koningin. Thans mocht hij van den particulier secre taris van H. M. een dankbetuiging ontvangen, met de bijzondere mededeeling „bij uitzon dering gaarne ontvangen I" Hij is een leerling van den bekenden musicus Jac. van Veen. Gisteravond om kwart voor 6 heeft zich op den hoek van de Paradijslaan en Schut- tersstraat een ernstig verkeersongeval voor gedaan Een vrachtauto, bestuurd door den 59-jarigen P. J. de H., uit de Jozefstraat, kwam daar ter plaats in botsing met den 16-jarigen wielrijder T. v. d. Leeuw, die ge woond heeft in de Strijenschestraat. De |ongen ltwam onder de auto terecht, werd overreden en is zwaar gewond per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, alwaar hei slachtoffer bij aankomst bleek te zijn over leden. Gisterenavond werd in het gebouw van de St. Josephs Gezellen een afscheidsavond ge houden naar aanleiding van het vertrek van pater Oorschot naar de Missie van den Bel gischen Congo. De scheidende missionaris sprak het ope ningswoord, waarin hij een dringend beroep deed op de offervaardigheid van zijn talrijk opgekomen missievrienden en beval speciaal de tombola-loterij aan. Het gezelschap „Roomsch Tooneel", onder leiding van Vincent Berghegge verzorgde verder den avond. Het warm applaus van het publiek be wees, dat het gegevene bijzonder in den smaak viel. Opgevoerd werd „Prinses Lizi"- Gisteren heeft het m.s. „Noordam' zijn of- ficieelen proeftocht gemaakt en tijdens deze vaart is het nieuwe schip door de bouwers aan de H. A. L. overgedragen. Op Zaterdag 24 September a.s. des namid dags 3 uur wordt de tentoonstelling van den topografischen atlas der gemeente, op of- ficieele wijze geopend, in het oude Raadhuis, Kerkstraat 10 De tentoonstelling draagt den naam: Oud Hillegersberg. Tot en met 4 Oct. a.s. zal de tentoonstel ling geopend zijn, toegankelijk op werkda gen van 101 uur en van 25 uur. Op Zon dagen van 15 uur. AANBESTEDING. Dij de Donderdagmiddag ten Stadhuize gehouden aanbesteding van het aanleggen van straten met rioleering, toegangskokers op paalfundeering met bijkomende werken in den Aalkeetbuitenpolder te Vlaardingen waren ingekomen 25 biljetten. Laagste inschrijver was J. de Vries en B. Loeve, Delft, voor 104.970; de hoogste was AKnijff, Schiebroek voor 139.000. VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van den wn. notaris C. v. d. Blink, alhier, werd verkocht: Een bene den- en bovenwoning aan den Binnensingel nrs. 92 en 94. Geveild voor f 4500. Afge mijnd voor 4650. ZWEMSCHOLEN GESLOTEN. De beide inrichtingen Van de Vlaarding- sche Bad- en Zweminrichtingen zullen met ingang van Maandag 19 September a.s. ge sloten zijn voor het -publiek. PLAN VAN ONTEIGENING. De Burgemeester maakt bekend, dat een commissie uit Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, bijgestaan door den daartoe door het algemeen bestuur aange wezen deskundige en het hoofd van het be- stur der gemeente, in het gemeentehuis te Vlaardingen zitting zal houden den 30en September a.s. te 9 uur des voormiddags, teneinde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan der onteige ning ten name van de provincie Zuid-Hol land voor verbetering van het wegvak VlaardingenMaassluis, van den weg Schie damVlaardingenMaassluisHoek van Holland, gelegen in de gepieente Vlaardin gen en Maasland. Belanghebbenden kunnen hun bezwaren mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mededeelen. Van 16 September totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht, liggen de stukken ter gemeente-secretarie ter in zage. BURGERLIJKE STAND. GEBOORTEN: Kees, z. v. C. Borst en C. S. v. d. Deure, VI. Ambacht Theodorus Cornelis, z. v. A. van Waal en C. Moerman, Schepenstraat 25 Geertruida Agatha, d, v. J. M. Gast en W. Flink, Landstr. 106 Arie Leendert, z.v. W. v. d. Windt enW- Riedijk, Spoorsingel 134 TVTm-im •PpEi-finpJIa d. v. A. v. d. Lugt en A. Kors, Maasstr.' 24* ONDERTROUWD: Arie van der Valk, oul 28 jaar. VI. Sweelinckstr. 7 en Pietje van der Pijl, oud 26 j. Rotterdam, van Cit- terstr. 37b. Pieter van Dijk, oud 28 j. VI. 1. van Leijden Gaelstr. 8 en Hendrika van IJperen, oud 30 j. VI. 1. V. Leijden Gaelstr. 81. Jan van der Schaft, oud 25 j. VI. Rijke- str. 9 en Gerritje Geertruida van Wijk, oud 27 j. VI. Schied.weg 60. Willem David Slee, oud 25 j., Rotterdam, Westzeedijk 40 en Eli zabeth Maria Kalis, oud 26 j. VI. Westn.land 3a. Pieter poldervaart, oud 28 j'. VI. Dwars- bleekerstr. 13 en Noordijk, Adriana Chris tina, oud 22 j. VI. Dwarsstr. 2. Marius Amoureus, oud 25 j. VI. Binnensingel 154 en Johanna Bezemer, oud 24 j. VI. Korte- dijk 106. GETROUWD: Hermanus Petrus van Vel- zen, oud 27 j. en Maria Geertruida Cornelia Koppen oud 19 j. Arij Visser, oud 25 j. en Cornelia Lena Schriel, oud 23 j. Arie van der Staaij. oud 31 j. en Elizabeth Jo hanna de List, oud 37 j. OVERLEDEN: Louis Marinus Geudeke, oud 81 i. echtgen. van A. C. Paulusse, 1. Maasboschstr. 22 Cornelis Marinus van der Lugt, oud 2 jaar, 2. Maasboschstr. 10 Arie Kroon, oud 75 j. wed. van A. v. d. Berg. Knottenbeltlaan 6 Maarten Broek, oud 72 j. echtgen. van M. Moerman, Ged. Biersloot. ONVATBAARMAKING TEGEN DIPHTERIE. B. en W. maken bekend, dat op Woens dag 28 September a.s. van gemeentewege kosteloos gelegenheid zal worden gegeven tot onvatbaarmaking tegen diphterie. De inentingen zullen plaats hebben in het ziekenhuis aan den Hofsingel, alhier, des Woensdagsmiddags tusschen vier en vijf uur.-Voor de behandeling, welke gedurende drie achtereenvolgende Woensdagen zal moeten worden toegepast, komen slechts in aanmerking kinderen tusschen den leeftijd van 214 jaar en woonachtig in dege meente Vlaardingen. Zij, die voor hun kinderen van de gele genheid tot inenting gebruik wenschen te maken, behooren daarvan op Woensdag 21 September 1938 tusschen 12 en 2 uur n.m. op het Raadhuis (bodekamer) aangifte te Te bevragen bij: Alderlieste, van Riebeeckstraat 8, huis sleutel; Schruyver, Sclaavenburch 39, hond je; Schruyver, Jac. van Dijkstraat 2, speel goedauto; Reedijk, 2e Maasboschstraat 60, rijwielplaatje; Voskamp, Messchaertplein 5, hondje; Politiebureau, jasje; Moerkerken, Callenburgstraat 110, portemonnaie met in houd; Boog, Markgraaflaan 121, schortje; van Gaanderen, Emmastraat 76, sleuteltje van fietslot, stukje zilveren armband; Kors- wagen, Kwakelsteeg 7, sigarenpijpje; Veld hoen, Westhavenkade o.h. spoor, stel regen pijpen; van Spronzen, DiepenbrocKstraat 65, kinderschoentje; Groeneveld, 2e Spoorstraat 2, melkbussleutel; van der Knaap, Rozen- laan 34, Vlaard. Ambacht, rijwielplaatje. „Ik heb uw brochure „Hoe bestuur ik een auto" niet noodig. Mijn vrouw is bit n»e."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2