ROOD-WIT-BLAUW SCHILTE'S EXTRA MELANGE m Weerverwachting. 1 TIM TYLER EN SPUD DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN JAARGANG No. 18279 MAAND Au 15 sÊPiiuMBËii ï'SSc VIJF BLADEN. STADSNIEUWS. DE WERKINRICHTING VOOR MEISJES. naar f BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Zaterdag officieel geopend. EEN MOOIE AANWINST VOOR ZWAKZINNIGENZORG. DE JUBILEUMFEESTEN. He°t fdam woonde- wiislnst ri.etal ontkende alles, totdat de be ledig K„iZlCh te vee* opstapelde en het vol- Schiedam °nde niet minder dan 14 maal te in fabriekt e?nmaal te Vlaardingen, steeds Het ziin ntoren te hebben ingebroken langs een reeBenbrekers' die °'a' bii de D'E'S' FEDERATIE VAN SCHIEDAMSCHE MUZIEKGEZELSCHAPPEN OPBRENGST COLLECTE. BURGERLIJKE STAND KAPELAAN BEKKERS GAAT HEEN. GEEN VOORRANG VERLEEND. De burgemeester huldigt en wordt gehuldigd. Weinig verandering. Meest matige, in het Noordén f I tijdelijk wellicht toenemende Zui- jg I delijke tot Zuid-Westelij ken wind. half tot zwaar bewolkt of betrok- E ken, weinig of geen regen, weinig |j verandering in temperatuur. Voor de wielrijders. DINSDAG. 1 1 Zon op 6.41. Zon onder 19.06. j| Maan op 2.19. Maan onder 17.04 g Wielrijders lichten op van 19.36 tot 6.13. iii n u i uil i f:iii ill i i i! i iiii i j. ni l DE NIEUWE ORANJEBRUG IN DE GRAAL De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1.10, per drie maanden 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 ct. per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT is de verpakking van De vol-aromatische koffie. HEERLIJK is de geur. 35 CENT is de prijs per half pond. Bij iederen winkelier verkrijgbaar. De (^«.Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit: 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.- voor het verlies van een hand, een of een oog- 100.— voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50. voor het verlies van een volledig hd Tan een' duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25.— voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10-— voor één twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Zaterdagmiddag heeft beerde Jeugdhuis op de officieele openingplaate ge^ Weefkamer„_ ZooalsSbe'kend, is de'weefkamer onderge bracht in de blauwe huisschool aan de Lange Nieuwstraat. Reeds 14 dagen geleden zijn 'n achttal meisjes in deze inrichting gaan wer- Voor de officieele opening bestond groote belangstelling. Onder de genoodigden merk- teri wij om op de wethouder van onder- J Dinkelaar, de leden van de Provin- ale Staten de heeren Mr. S. Bolsius en P. Bruin vertegenwoordigers van het bestuur der ^ishoud- en industrieschool, vertegen- r°rdigers Van vele zusterafdeelingen, vele hoofden van gemeen diensten en ver schillende hoofden van scholen. Dr. w. J. Srnih df v°°rzitter van de ver eniging „Zwakzinnigenzorg" opende de bij eenkomst en heette allen welkom, in het bil- Zonder mr. s- Bolsius en p. de Bruin. Spr. zag hierin de groote belangstelling van Prov. Staten voor het werk op sociaal gebied. Te vens verwelkomde spr. den wethouder van onderwijs. Spr. dankte dan voor de hulp die „Zwakzinnigenzorg" steeds van het gemeen tebestuur heeft gehad. Den directeur van ge meente-werken Ir. G. Gerlagh, werd dank gebracht omdat hij met de weinige financieele middelen de nieuwe werkinrichting in orde heeft gemaakt. Ook de heer v. d. Kraan, die het werk heeft uitgvoerd, kreeg een woord van hulde. Wij hadden, aldus spr., een werkinrichting voor jongens. Ons doel was steeds te komen fot een werkinrichting ook voor meisjes. Wij Wilden dit zelf bekostigen. Dank zij de me dewerking van eenige bestuursleden is een fonds gevormd. De sympathie van het Schle- damsche publiek voor ons werk heeft ons er verder bij geholpen. Onze bloempjesdagen waren steeds een succes. Verder stonden vele vereenigingen hun batig saldi af. Wij meen den in onze nieuwe inrichting te moeten be ginnen met een 8 a 9 tal meisjes. Er is ruimte voor 10 a 12 meisjes. Er wordt alleen maar 's middags gewerkt. Misschien in de toekomst zal er ook 's morgens gewerkt worden. ïn mej. F. de Marie hebben wij een uitstekende leidster gevonden. Er heerscht een prettige stemming. Hierna gaf spr. het woord aan den heer J- Dinkelaar, die de officieele opening zou ver richten. Spr. begon met er op te wijzen, dat er vóór 1908 nog niets voor de zwakzinnigen werd gedaan. Aan hun ontwikkeling werd niets ge daan. Zij werden paria's van de maatschappij. Er is echter veel veranderd. In 1908 waren er in ons heele land 2 scholen het jaarverslag 1937 wijst aan dat er 115 scholen zijn. in Schiedam is de buitengewone school opge richt in 1916. Hierna is de nazorg in het leven geroepen. juist 10 jaar geleden werd de wer inrichting voor jongens geopend. Voor de ouderen is geen aparte inrichting. Ge meente, Rijk en Provincie zorgen echter, dat deze in behoorlijke inrichtingen worden on dergebracht. Zij hebben hier de mogelijkheid om in hun eigen onderhoud te voorzien. Spr. feliciteerde namens het gemeentebestuur en wenscht, dat de nieuwe inrichting hetzelfde succes zou hebben als de inrichting van de jongens. Vervolgens voerde het woord mr. S Bol- sius lid van de Provinciale Staten. Met vol doening had hij gehoord, dat g<*eeieigen biiddelen wordt begonnen. geheel in met het feit, dat men het werk geheel In eigen hand wil houden. Het ge overheid doening dan dat met steun van wordt gewerkt. Provinciale Sta gaarne dit nieuwe werk volgen en g beste wenschen mee voor dit werk. Nog nieuwe werk zich gunstig voegen bij feeds gedane werk. Namens de landelijke Vereen. Nazorg Toerde het woord de heer P. de Boer. In har telijke bewoordingen wenscht spr. Schiedam en Zuid-Holland geluk met de opening en met het flinke bestuur, dat zooveel propa ganda maakt. Vervolgens voerde het woord de heer P. de Bruin, lid van Provinciale Staten. Spr. wil kwaliteitloos eenige woorden spreken. Hij wees er op, dat het de oud-burgemeester, mr'. Honnerlage Grete was, die begonnen is met het werk van Zwakzinnigenzorg in onze stad. Tot slot voerde het woord dr. J. H. Pa- meyer, inspecteur Staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten. Namens het Anthonie Wilhelmina Fonds feliciteerde hij en overhandigde een cadeau onder couvert De voorzitter dr. W. J. Smit heeft hierna ieder der sprekers afzonderlijk dank gezegd. Ook de regenten van het hervormd weeshuis dankte spr. voor den grooten steun, die steeds ondervonden werd. Nadat de thee was rond gediend begaven Vele der aanwezigen zich naar de Lange Nieuwstraat teneinde de nieuwe werkinrich ting te bezichtigen. Daladier en Bonnet als slachtoffersvan de fotografen bij hun aankomst aan Downingstreet 10 te Londen, waar zij een onderhaud hadden met hun Engelsche collega's over het Tsjecho Slowaaksche probleem. EEN DIEVENVAL. Prachtig recherchewerk Door de Schiedamsche recherche zijn Donderdag en Vrijdag jl. 3 mannen aange houden, die verdacht werden de laatste maanden, zijnde Augustus en begin Septem ber, herhaaldelijk en in vereeniging dief stallen te hebben gepleegd. Het viel de recherche op, dat bij de ge- pleegde diefstallen, in totaal een 14-tal, in Schiedam en één in Vlaardingen, geregeld op dezelfde wijze, nl. door braak met een breekijzer het meubilair beschadigd werd. In politiekringen wekten deze inbraak- partijen danige belangstelling, zóó zelfs, dat een 22-tal agenten, geheel vrijwillig in hun vrijen tijd aan deze zaak hun beste krach ten gaven. Spoedig kon de politie hierdoor eenige vermoedens juister vaststellen, doch bewijzen had men niet. De val slaat dicht. Op Maandagavond 12 September zat een bewoner van de Waranda rustig in het don ker voor zijn raam naar de radio te luiste ren. Plotseling zag hij een man op het dak eener nabij gelegen garage wandelen. De radioluisteraar ging naar buiten en v men °P dat dak moest doen. Hij ont- antwoord- doch in de duisternis vluchtte een drietal personen tegelijk weg. Het vrouwenhart. Op zijn geroep „houdt de dief" werd de achtervolging mede ingezet door twee jonge dames, resp. 24 en 26 jaar oud, per rijwtel. Op de Westerkade wisten deze dappere dameS een der mannen te grijpen. Aanvan kelijk dreigde hij met een pak slaag, doch als menschenkenner leek het hem al spoe dig beter om gevoelige snaren te betokke- len. „Voor een zieke moeder thuis", bracht hij in Dat verteederde de dames dadelijk en zóó geschiedde het in 1938, dat een dief de vrij heid kreeg Aangezien deze twee dames echter ach teraf aan de politie een juist signalement konden opgeven en de haar getoonde foto hetzelfde beeld vertoonde, kon de politie overgaan tot arrestatie van één der leden Tan het drietal, dat men allang in het oog hield. Het was de 21-jarige expeditieknechi v# O. alhier. Vervolgens werden aangehouden de 21- jarige ijzerwerker A. H. D. van alhier en de ,uit Schiedam geboortige 19-jarige sla- te -R"echt P. N. J. V., die in een logement der Eist houth^^ omh°°g klauterden; van den Eelaart h",'en de distilleerderij van koperslagerij de ^ten en bij Scheffers In totaal geldt atlstlekzegels meenamen. dat hoofdzakelijk met** bedrag van f2i0< zoek gebracht. Vermakelijkheden is Heden werden de inbreken tie te Rotterdam overgeleverd. 3311 d® jUSÜ~ Programma van morgenavond. Alle aangesloten korpsen moeten uiterlijk 8,15 uur n.m. aanwezig zijn aan het Koolasch (Broersvest). Vertrek van het Koolasch naar het Stad huis langs de Kerkstraat te 5,30 uur in de navolgende volygorde: O. B. K., Gusto, Crescendo, Harpe Da vids, Stedelijk Muziekcorps. Voor het bordes van het Stadhuis wordt front gemaakt. Het slagwerk van ieder korps loopt iets naar voren, zoodat de trombones van alle korpsen op een rij komen te staan. Dan volgt: Begroeting door den voorzitter van de Fe deratie. Voorstellen aan B. en W. Toespraak door den voorzitter. „Federatie-Mars" uit te voeren door de gezamenlijke korpsen onder leiding van den heer H. H. van Vleuten. Toespraak door den Wethouder van Soc. Zaken de heer J. Dinkelaar. Gezamenlijk uit voeren van de navolgende marschen: „Death or Glory" onder leiding van den heer Kar- seboom, „Officer of the Day", onder leiding van den heer van Seuren; „Feestmarsch", on der leiding van den heer Feltzer. Toespraak door den Burgemeester. Na afloop défilé door de verschillende korpsen langs het Stadhuis. Gemarcheerd wordt als volgt: O. B. K. zet als eerste een marsch in, loopt om het Stadhuis heen, over de Markt naar de Hoogstraat, Koemarkt, Lan ge Nieuwstraat, Tuinlaan, Gerrit Verboon- straat, Broersvest, Koolasch, alwaar de stoet ontbonden wordt. Iedere marsch wordt eenmaal geblazen. Als O. B. K. deze marsch beëindigt heeft, zet Gusto in met 16 maten kl. trom slaan, blaast dan een marscih en zoo vervolgens. Op deze wijze krijgt elk korps gelegenheid zich te doen hooren. Om een „rond" bedrag. Verheugd kwam vanmorgen Kapelaan Westerkamp op ons bureau de opbrengst van de collecte mededeelen, welke gisteren in de Havenkerk werd gehouden ten bate van de R. K. Kinderuitzending. Pater Peters had de Havenparochianen niet min der dan 349 voor dat mooie doel afhandig gemaakt. Maar in zijn optimisme, waar schijnlijk afgekeken van zijn Pastoor, zei de Kapelaan: „Zet maar 350, dat is een mooi rond bedrag". Hij was dus reeds overtuigd, dat hij die eene gulden nog wel zou los branden hier of daar en zijn optimisme is niet beschaamd geworden, de opbrengst is nü 350. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5, Dinsdag 20 Sept. Luxemburg: 8,209,20 Concert. Diver sen: 9,2010.35 Luxemburg: 10.3511,35 Concert; 11.4712,05 gram. Diversen-, 12,0512,20. Luxemburg: 12,2012.45 Concert; 1,551,15 Concert Diversen: 1,15 1,35. Keulen: ,352,20 Concert; 2,30— 3,20 Concert; 3,2,04,10 Vroolijk progr. Luxemburg: 4,105.50 Concert. Keulen: 5.50—6.20 Concert. Reg. Progr.: 6.206.50 muzikale sprookjes; 6.507.40 klassiek trio. Brussel (Ned.): 7,407,50 gram.; 7,508 gespr. dagblad Diversen: 88,20, Brus sel (Ned.): 8,208,50 concert en voordracht. Luxemburg: 8,50—9,15 Concert Reg. Progr.: 10.20—10.45 Russische liederen', 10.4511,35 Dansmuziek. Luxemburg: 11,3511,50 dansmuziek. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". Aangifte van 1516 September GEBOREN: Tommy, zoon van P. Lamens en J. Onverwagt, Plein Eendragt 35. OVERLEDEN: C. P. P. Eenhuizen, 85 jaar, N .Haven 225 P. Th. Versteeg, 82 jaar, St. Liduinastraat 20. Door Z. D. H. Mgr. P. Huibers, Bisschop van Haarlem is benoemd tot Pastoor te Cocksdorp (op het eiland Texel) Kapelaan J- A. M. Bekkers. Onder de parochie de Cocksdorp behooren behalve een groot gedeelte van Texel ook het eiland Vlieland. De parochie telt onge veer 250 Katholieken en de nieuw benoem de pastoor heeft in het geheel geen assisten tie, zoodat hem, al zijn er weinig parochia nen een druk arbeidsveld wacht. Ruim elf jaar is Kapelaan Bekkers in Schiedam werkzaam geweest. Zeer vele func_ ties heeft hij in dezen tijd waargenomen. Zijn voornaamste functie was die van advi seur van den R. K. Volksbond, een zware taak waaraan hij zijn volle werkkracht heeft gegeven. Verder was hij ook vele jaren adviseur van de afdeeling Schiedam van de Hanze. Ook hier heeft men vaak van zijn weldoordachte adviezen genoten en door zijn stuwende kracht kwamen hier de verschillende vakgroepen tot stand. Doch niet alleen wijdde hij zijn krachten aan de sociale vereenigingen, ook de Katho lieke Charitas had zijn belangstelling, die hij ontplooien kan in het Wit-Gele Kruis, waar onder tegenwoordig ook de R. K. E. H. B. O. resorteert. Door al deze drukke werkzaamheden zag hij zich genoodzaakt enkele functies, zooals het directeurschap van de mannencongrega- tie, aan andere kapelaans over te dragen. Het is voor Kapelaan Bekkers een zeer groote verandering, dit drukke stadsleven te verwisselen met het landelijk leven op Texel en Vlieland. Het zal hem zeker moeite kos ten er geheel te wennen, doch wij hopen dat hem dit spoedig gelukken mag. Doordat de bestuurder van een met brood beladen carrier aan het van rechts komend verkeer (een motorrijder), geen voorrang verleende, had Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur op den hoek BoterstraatGedempte Broersvest een aanrijding plaats. De carrier werd flink beschadigd en de inhoud viel op den rijweg. De motor werd slechts licht beschadigd. De motorrijder T. de G. uit Amsterdam en de bestuurder van de carrier, de bakker H. de L. wonende alhier, bekwamen geen let sel. Zaterdagmiddag heeft in de raadszaal op het stadhuis een korte bijeenkomst plaats gehad, waar de burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren den organisatoren van de ju- jubileumfeesten, de leden van het onderwij- vele werk, dat door hen is verricht. Aanwezig waren de leden van het comité jubileumfeestei, de leden van heto nderwij- zerscomité Nationale Hoogtijdagen en de ver tegenwoordigers der pers. Verhinderd waren de heeren van Schie en Kamp. De burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren dankte allen eerst voor de opkomst. Op 10 September had spr. reeds door mid del van de pers de gelegenheid dank te zeg gen. Spr. kon zich daar echter moeilijk mee tevreden stellen en heeft zich toen afge vraagd, hoe hij kon danken. Spr. heeft toen gedacht met deze bijeenkomst de rij van fees ten te mogen sluiten. Allereerst richtte spr. zich tot het comité jubileumfeesten. Onze stad kent veel vereenigingen, richtingen en belangen. Er is hier veel stuurmanskunst noo- dig om tot een resultaat te komen. De wijze waarop gewerkt is, verdient ze ker lof en hulde. Na de feesten in het be% gin van het jaar is er ook nu weer prachtig samen gewerkt. Spr. hoopte, dat als het weer voorkomt er weer op dezelfde wijze zal worden samengewerkt. Spr memoreerde de goede samenwerking met de verschilende vereenigingen en buurtver- eenigingen. Dit zal veel voldoening geven om op dezelfde wijze door te gaan. Onder dit comité valt volgens spr. ook het défilé te Amsterdam. De leiders hebben dit gemaakt tot 'n glans nummer van 't programma. On danks de moeilijkheden is Schiedam schitte rend naar voren gekomen. Verder dacht spr. aan den avond van de Princevlag, den gala-avond en de jeugdhulde in Amsterdam. Voorts aan het prachtige nummer van Or pheus en het mooie vuurwerk. Dan aan de verschillende muziekgezelschappen en de buurtvereenigingen. Met vreugde eerde spr. het comité, dat'de verlichtingen ter hand heeft genomen, waardoor duizenden hebben genoten van de prachtige verlichtingen in on ze parken. Een ieder zeide dat het was ge lijk een sprookje. In zijn hulde betrok spr. ook de politie. Met waardeering sprak de Burgemeester over de wijze waarop zij haar moeilijke taak had vervuld. Naast het algemeen comité dankte spr. het onderwijzerscomité. Wij hebben op den mor gen van 10 September genoten van de prach, tige liederen, die men de kinderen had bijge bracht. Dat is iets geweest, wat de feestvie ring bijzonder heeft gesierd. De grootste hulde voor U was, dat drie van U werden ontvangen door H. M. de Koningin, die de door den heer Baan gemaakte liederen zelf in ontvangst nam. Tot de vertegenwoordigers der pers zeide spr. eveneens woorden van dank en waardeering. Een kleine herinnering wilde spr. geven in den vorm van een houten schildje, wal aan alle wordt overhandigd. Spr. hoopte, dat als het in de toekomst weer noodig zal zijn, allen zullen zorgen te laveeren als goede stuurlui. Nadat de wijn was rondgediend, nam de voorzitter van het comité jubileumfeesten de heer K. Liebeek het woord. Namens het comité wil spr. antwoorden. Spr. wenschte in herinnering te orengen de aangename wijze, waarop de Burgemeester met het comité heeft samengewerkt. Hieraan koppelde spr. de viering van Koninginnedag. Hij herinnerde aan den dag van 't défilé in Amsterdam. U en Mevrouw hebben getoond, aldus spr., hoe moet worden samengewerkt. U heeft in A'dam de harten van alle stan den der burgerij veroverd. Op Zaterdag hebt gij haast alle feesten meegemaakt en ook nog de gemeente vertegenwoordigd bij de be- grafenist van den burgemeester van Rotter dam Ik hoop dat, als er weer feest is, u op dezelfde aangename wijze te mogen ontmoe ten. Ook aan mevr. van Haaren bracht spr. dank. Met een driewerf hoera voor den bur gemeester, wat door allen spontaan werd overgenomen, besloot spr. Tot slot heeft de heer K. Lub namens het onderwijzerscomité gesproken. Onze taak, aldus spr., is de kinderen op te voeden in alle Christelijke en maatschappelijke deug den. Eén hiervan is het aankweeken van liefde tot het Oranjehuis. Het onderwijs heeft bewezen vruchten te dragen. U zelf heeft het goede voorbeeld gegeven. Gij heeft ons dank willen brengen met het schild. Wij zijn altijd bereid, als u ons noo dig zult hebben. Spr. dankte het gemeente bestuur, dat voor ieder kind 25 ct. heeft be schikbaar gesteld om een cadeautje te koo- pen. Ook werd het mogelijk gemaakt dat het album aan H. M. kon worden overhan digd. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Alvata, 8,15, Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 22 Sept. in: Grand, Vier mannen en één gelofte (boven 18 jaar); Luxor: Andalusische nachten (volw.); Studio: De wildzang (boven 18 j.); Thalia: 40 jaren; Colosseum: Wereldstad en menschen met maskers (boven 18 jaar); Lumière: Olympiadefilm (volw.); Olympia: Bokser tegen wil en dank en Achter gevan genismuren (boven 18 jaar); Prinses: Ver bannen en Een gevaarlijk complot (volw.); Corso: Maytime (volw.); Scala: De weg te rug (boven 18 jaar); Centraal: Wraak in Monte Carlo en Vliegende duivels (volw.); Asta: Gebrandmerkt en Arabische machten; Ooster: Een offer uit liefde en Vijf millioea zoeken een erfgenaam (b. 18 jaar); Harmo nie: Op jacht naar carrière en De snelheids duivels (boven 18 jaar); Victoria: Lachend door het leven en Speciaal verlof (volw.); Cineac: Actualiteiten. Tot en met Vrijdag 23 Sept. in Lybelle: 8 dagen wereldgeschiedenis. ..Tentoonstellingen: Museum Boy mans, Meesterwerken uit vier eenwen (tot 15 Oct.) Schied. Singel 55, Ontdek uw stad (tot 20 Sept.). Schiedam. Passage: 'n Bijzondere vrouw en Bulldog Drummond neemt revanche (volw.) Het werk vordert geheel volgens verwachting. Met enkele woorden heeft de burgemees ter hierna dank gezegd, waarna de bijeen komst was afgeloopen. VMEL KTOMl NDfcL 'J GROND, OWENEN WEN copv^jgh OrtfZA HvnDi Hedenmorgen heeft de pers onder leiding van Ir. H. B. J. Aikema het werk aan de rneuwe Oranjebrug bezichtigd. Er is op het oogenblik 89 weken ge werkt. Voor het heele werk staat ongeveer 2 jaar. Volgens de verwachtingen zal het werk in Maart 1939 gereed zijn, de toe gangswegen inbegrepen. Op het oogenblik wordt er met 50 menschen gewerkt. Steeds is er met ongeveer 30 man gewerkt, maar nu het werk een grooteren omvang heeft aangenomen is dit aantal uitgebreid. De bovenbouw die bij de firma Swarttouw wordt gemaakt zal binnen 14 dagen gereed zijn. In de kelders worden de machine installaties gemonteerd. Ook is men bezig met het aanbrengen van de electrische in stallatie. Bij dit deel van het werk is dus geen vertraging te verwachten. Alle noo- dige materialen zijn aanwezig. De machine kelders zijn bijna gereed. Er staan opgesteld' verschillende Herwerken, voorts een ma chine om de afsluitboomen te sluiten en te openen. Van hieruit worden ook de verkeers lichten, die aangebracht zullen wordenn, be diend. De geheele bediening van de brug zal geschieden vanuit het brugwachtershuisje dat gemaakt is aan de zijde van de Nieuwe Haven. Ook kan bij een eventueele stagnatie in de stroomleverantie de brug met de hand geopend worden. Een dergelijke opening duurt echter ongeveer 20 minuten. De ge heele bediening kan door één man geschie den. Van de bovenbouw zijn de vier hef- torens zoo goed als klaar. Men is bezig in deze torens de contra-gewichten voor de brug aan te brengen. Deze bestaan uit giet ijzeren platenn. De kademuren aan de zijde van de Nieuwe Haven zijzn eveneens ge reed. Hiertusschen is een betonnen vloer ge legd, waarop grond gestort wordt. Dit is gedaan om verzakking op onzen veengrond te voorkomen. Men is reeds begonnen met grond aan te voeren afkomstig van het werk aan de Burg. Knappertlaan. Het werk vordert juist zooals het plan was. Als er geen stagnatie ontstaat door een eventueele vorstperiode zal het werk zeker op tijd gereed zijn. Ledenappèl. Hedenavond te half negen wordt voor Schiedam het ledenappèl gehouden. Alle leden dus zonder uitzondering van top- en middengroepen zoowel als de Mulo-groep worden kwart over 8 verwacht. Dit geldt voor alle parochies. (Zie voor verder Stadsnieuws de volgend» Pagina).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1