GULLIVER'S REIZEN IN BEELD K w7 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 DE LEGEROEFENINGEN. Wat er thans zal geschieden. UITBETwNGSKWESTIE AAN GEFAILLEERDE. LAND EN AUTONOME GEMEENSCHAPPEN. EEN VROUW AANGERAND. Administratie P. T. T. geen vertegen- woordigster Rijkspostspaarbank. Vonnis van Amsterdamschen kantonrechter. NEDERLAND EXPRESS. GEDROOGDE SUIKERBIETEN ALS VEEVOEDER. Proef wordt genomen op groote schaal. REGEERINGSJUBILÉ GEVIERD OP DE STATENDAM. DOODELIJK MIJNONGELUK. MR. J. H. C. BUSING f DE KRAKATAU. (VERVOLG.) 3$ (WORDT VERVOLGD.) LUSTRUMSCHOUW VAN DE KRUISVAART. Het muzikale en choreografische gedeelte. PIJLTJESDAG. UIT KAP VAN FABRIEKSGEBOUW DOODGEVALLEN. JEUGDIGE FIETSER DOOR VRACHT- AUTO OVERREDEN. KINDERVERLAMMING. De commandant van het veldleger deelt mede In aansluiting aan hetgeen reeds omtrent het niet doorgaan van de oefening onder leiding van den commandant van het veld leger in de bladen is vermeld, zij het volgen de medegedeeld. De oefening onder leiding van den com mandant van het veldleger wordt vervangen door afzonderlijke oefeningen van de hoofd- onderdeelen, die daaraan zouden deelnemen. Zoo houdt de commandant der eerste divisie een oefening van vier dagen met de troepen der divisie onder zijn bevel, waaraan tevens door andere wapens en diensten wordt deelgenomen. Deze oefeningen vinden plaats op den 26sten en in den vroegen ochtend van den 27sten in het westelijk gedeelte van de Over- Betuwe, den 27sten tusschen Arnhem en Wageningen, den 28sten gesplitst resp. om Ede, om Renkum en om Milligen, den 29sten (tot 12 uur) tusschen Ede en Otterloo. De uit de vierde infanterie-brigade aan gewezen onderdeelen oefenen volgens beve len van den commandant der tweede divisie in den wijden omtrek der erbij betrokken garnizoenen. De oefeningen van de lichte brigade die 21 September aanvangen, gaan door, doch worden 24 September beëindigd, waarna de deelnemende troepen naar hun garnizoenen terugkeeren en daar verder oefenen. Enkele onderdeelen nemen deel o. m. aan de oefening onder leiding van den commandant der eerste divisie. INBRAAK IN EEN PANDHUIS. Juweelen ter waarde van f 20.000 ontvreemd. MAGELANG, 19 September (ANETA-A.N.P.) Zondag ontdekte de beheerder van het pandhuis Magelang-Zuid, dat daar in den nacht van Zaterdag op Zondag was ingebro ken. De inbreker had zich toegang verschaft langs het dak. Hij heeft zich blijkbaar in het pandhuis verdekt weten op te stellen en de waakzaamheid van den waker weten te ontgaan. Voor minstens 20.000 aan panden, bestaande uit juweelen zijn vermist. Gister avond en hedenmorgen zijn alle auto's uit Magelang aangehouden. Wijziging financieele verhouding. BATAVIA, 19 September. (ANETA.) Bij den Volksraad is ingediend een ont- werp-ordonnantie tot wijziging, aanvulling en regeling van de financieele verhouding tusschen het land en de autonome gemeen schappen. In de memorie van toelichting wordt verklaard, dat, door de verhoogde op centen op de inkomstenbelasting en de loon belasting, de bedragen, aan gemeenschap pen uit te keeren) automatisch hooger wor den dan oorspronkelijk werd noodig geacht. Het ingediende ontwerp strekt tot voorko ming hiervan, daar het de bedoeling is, dat de meerdere belastingopbrengst alleen aan het land ten goede komt. De vraag,, of de administratie der P.T.T. vertegenwoordigster der rijkspostspaarbank is, is den Amsterdamschen kantonrechter mr. V. C. Krone onlangs ter beslissing voorgelegd doordat een loketbeambte aan het postkan toor te Middelburg 100 heeft uitbetaald, terwijl de directeur van dat postkantoor, reeds den dag vóór die uitbetaling, van den griffier der rechtbank het bericht der fail lietverklaring had ontvangen, zooals art. 14 der faillissementswet dat voorschrijft, terwijl echter de publicatie van het faillissement door den curator nog niet had plaats gehad. De kantonrechter heeft die vraag ontken nend beantwoord. De curator mr. W. H. Vermaas uit Middel burg, had de rijkspostspaarbank gedagvaard om die 100 thans aan hem q.q. te betalen en beweerde, dat d# eerste betaling niet gel dig was, omdat de P.T.T. reeds kennis droeg van het faillissement, de P.T.T. de spaarbank vertegenwoordigde en wetenschap van den vertegenwoordiger volgens den Hoogen Raad geldt als de wetenschap van den vertegen woordigde. Mr. Alfred Levy te Amsterdam als advo caat der rijkspostspaarbank bestreed de vordering o.m. betoogend, dat de rijks postspaarbank sedert eenige jaren eigen rechtspersoonlijkheid bezit, dat de P.T.T., dit is de Staat der Nederlanden niet is de vertegenwoordiger van de rijkspostspaar bank en dat men hier dus niets te maken heeft met bedoeld arrest van den Hoogen Raad, dat dit arrest bovendien alleen slaat op vertegenwoordiging krachtens lastgeving die hier niet bestaat, nu de bank geen op dracht aan de P.T.T. had verstrekt en de lo ketambtenaar niet is in dienst van de Bank, terwijl noch de Bank, noch die ambtenaar bekend waren met het faillissement. Het grif- fiersbericht had naar de wet, zoo betoogde mr. Levy, bovendien slechts betrekking op de postale en telegrafische functies der P.T. T en niet op die voor de Bank. Wilde de uitbetaling der 100 aan den failliet ongel dig zijn, dan had naar art. 52 der faillisse mentswet niet fictieve, doch werkelijke we tenschap bij de bank, resp. bij den loketbe ambte moeten bestaan hebben. De kantonrechter heeft thans de Rijks postspaarbank in het gelijk gesteld en wees de vordering af. De N.V. Stoomvaart Maaschappij „Ne derland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 23 September a.s. van Genua vertrekkende m.s. „Chrisiaan Huygens" Donderdagmor gen 22 September te 11-22 van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 12.19, van Arnhem 13-12, van Nijmegen 13.36 Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 11.00 of 11-33, van Amsterdam W.P. 11.13 of 11-43. De aan sluitende trein van Rotterdam Maas ver trekt om 11.23. Aankomst te Genua Vrijdag morgen a-s. te 8.47. I Zooals bekend is, heeft de minister van Economische Zaken opdracht gegeven tot het onderzoeken van de mogelijkheid, suikerbie ten tot veevoeder te verwerken. Een com missie van deskundigen onder voorzitterschap van den regeeringscommissaris voor den ak kerbouw en de veehouderij heeft de bestu deering van dit vraagstuk ter hand genomen. Aangezien eenige jaren geleden reeds op kleine schaal proeven waren genomen met het opnemen in mengvoeders van gedroogde suikerbieten en de resultaten daarvan gun stig waren het verslag van het provinciaal veevouderbureau voor Zuidholland over het seizoen 19361937 vermeldt b.v., dat zeer gunstige ervaringen zijn opgedaan advi seerde de commissie het nemen van een proef met gedroogde suikerbieten op groote schaal, opdat het dan mogelijk zou zijn, een definitief oordeel te vellen omtrent de waar de van het gedroogd product voor de vee voeding. De minister kon zich met dat voorstel ver eenigen, zoodat voor het seizoen 19381939 gedroogde suikerbieten beschikbaar zullen worden gesteld. De suikerfabrieken te Halfweg en Putters- hoek hebben zich bereid verklaard bij vol doende belangstelling ieder ca 1250 ton ge droogd product te fabriceeren. Teneinde den gewonen gang van zaken niet te verstoren zal aan den handel het sa menstellen van mengvoeders met dit pro duct worden overgelaten. De bemoeiingen van de suikerfabrieken zullen niet verder gaan dan het beschikbaar stellen van het ge droogde ongemalen product. Twee honderd vooraanstaande Nederlan ders hebben naar United Press ons meldt, gisteravond te New-York, onder presidium van den Nederlandschen gezant, aan boord van het s-s Statendam het jubileum van Koningin Wilhelmina met een banket ge vierd. De bijeenkomst ging uit van de Ne- derlandsche club, het NederlandschAmeri- kaansche fonds en den Nederlandschen bond. Zaterdag heeft op de Domaniale Mijn te Kerkrade een doodelijk ongeluk plaats ge had, dat den opzichter J. V. het leven heeft gekost. Terwijl V. tijdens zijn werk zaamheden in de schachtruimte keek werd hij door een plotseling neerdalende kooi aan het hoofd getroffen. Hij was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer was 43 jaar oud, gehuwd en woonachtig te Kerkrade. De Rotterdam Lloyd rapide, rijdende in aansluiting op het heden te Marseille ver wacht wordende mailschip „Dempo" zal Woensdagmorgen om 6.16 uur te Roosen daal, 7.09 uur te Rotterdam D.P. en 7.33 te Den Haag H.S.M. arriveeren. De dader gegrepen. Gisteravond wilde de 30-jarige huishoud ster van kapelaan J. H., te Brunssum zich van de nabij gelegen tramhalte naar de ka- pelanie begeven, welke achter een rij hoo rnen ligt. Men kan het huis bereiken via een pad aan weerszijden waarvan zich een haag bevindt. Op enkele meters van de woning van den kapelaan werd de vrouw plotseling door een man van middelbaren leeftijd aangevallen en in een heg geduwd- Op haar geschreeuw kwamen na enkele minuten twee passeerende mijnwerkers toe snellen, die den man vastgrepen. Inmiddels had ook de kapelaan ontdekt, wat er gaande was. Hij waarschuwde de politie, die kort daarop ter plaatse verscheen en den man arresteerde. Het bleek een ongeveer 50-jarige man te zijn, die te Brunssum woonachtig is. In den ouderdom van 70 jaren is giste ren te Amsterdam overleden mr. J. H. C. Busing, oud-directeur der Rijkspostspaar bank. De thans overledene werd 10 November 1867 te Goes geboren en maakte te Leeuwar den zijn gymnasiale studies. Daarna studeer de hij rechten aan de Groningsche universi teit en promoveerde in 1892. In 1893 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Vlissingen, welke functie hij drie jaren later verwisselde met die van afdeelingschef ter gemeentesecretarie van Amsterdam. Als zoo danig bleef hij werkzaam tot hij in 1909 werd benoemd tot onderdirecteur der Rijks postspaarbank, waarvan hij in 1913 directeur werd. Twintig jaren lang heeft hij dit ver antwoordelijke ambt vervuld en toen hij den 31 sten Maart 1933 als zoodanig heenging, mocht hij behalve door zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau zijn verdiensten erkend zien door zijn be noeming tot lid van den Raad van Toezicht op de instelling, welke hij zoovele jaren had geleid. Bovendien was de heer Busing directeur van de Twentsche Trust-Maatschappij. BANDOENG, 19 September (ANETA) Op 13 en 14 September vertoonde de Kra- katau een lichte werking. De eruptiewolk «teeg tot 3000 meter, 97. Eindelijk lag mijn bootje langszij van het groote schip. Ik greep den touwladder, die mij toegeworpen werd en klom met heel mijn hebben en hou den aan boord. Ik verwonderde mij over de lengte van den kapitein en van de bemanning en dacht met reuzen te doen te hebben. Ik was zoo gewend geraakt aan de Lilliputters, dat ik den kapitein in de grootste verbazing toe riep: „Ben ik soms onder de reuzen terecht gekomen?" 101. Hoe gelukkig was ik, bij vrouw en kinderen terug te zijn! Nu zat ik weer aan mijn eigen tafel en rookte weer een echte pijp tabak, wat ik al dien tijd nieit had kunnen doen. De kleermaker had een nieuw costuum voor mij gemaakt, dat voortreffelijk paste. Zoo goed en zoo sterk hadden de Lilliputterskleermakers mijn kleeren toch niet in elkaar kunnen zetten. Daarvoor was ik te groot en hun stof fen waren te fijn geweven. 105. Eens graasde het vee op het grasveld achter het huis, terwijl ik en de kinderen ernaar lagen te kijken. Wij hadden niet gezien dat Bob, de hond van den buurman, snuffelend zijn kop door een gat in de schutting stak. Plot seling wrong hij zijn dik lijfje door het nauwe gat en voor ik recht wist wat er aan de hand was, zag ik een klein dik zwart hondje, dat met woedende sprongen op het nog veel kleinere Lilli puttersvee toeschoot. 98. De kapitein tikte eens tegen zijn voorhoofd en vroeg beleefd: „U is toch niet op uw hoofd gevallen?" Ik hielp hem gauw uit den droom en vertelde mijn wederwaardigheden. Om te be wijzen dat ik geen praatjes verkocht, haalde ik mijn dwergjes uit mijn zak en liet hen over het dek marcheeren. Toen ik daarna nog een handvol koeien en schapen uit mijn binnenzak haalde en eveneens op het dek neerzette, nam de verbazing der mannen nog toe 102. Mijn kinderen kon ik geen grooter pleizier doen dan alles, wat ik uit het Lilliputtersland meegebracht had, vertoonen. Eiken dag werden de koeien en schapen op tafel gezet. Maar moeder de vrouw was hierover minder te spreken. De koeien en schapen wa ren wel klein, maar zij vond toch dat het huis geen koeienstal was en dat het niet te pas kwam de dieren zoo maar over de tafel te laten loopen. Zij was een zeer zindelijke huisvrouw. uui h» 106. In een breeden kring draafde Bob om de beesten heen, maar dezen waren ook niet van gisteren. Met z'n allen vielen ze Bob aan. Met hun ho rens stootten zij hem van achteren aan. Bob sprong jankend omhoog. De koeien begonnen te loeien: de schapen trapten vinnig naar Bob. Ik stond met mijn handen in het haar. Mijn zoon probeer de Bob te bevrijden van de woedende stieren, terwijl zijn zusje het vee lang zamerhand op het veldgras terugdreef. 99. Eindelijk brak de langverbeide dag aan, waarop ik de kust van mijn vaderland aan den horizon zag opdui ken. Mijn hart bonsde in mijn keel. want binnen weinige uren zou ik mijn vrouw en kinderen aan mijn hart druk ken. O, o, wat duurde dat nog lang, eer de boot goed en wel aan de kade vastgemeerd lag! Ik rende de loop plank af met alles wat mij toebehoor de in een groote scheepszak op mijn rug en rende naar huis zoo vlug ik kon. 103. Toen het vee weer eens over tafel geloopen had en het gras door de kamer verspreid lag, werd moeder zoo boos, dat ze zei: „Ik wou dat je met al dien rommel in het Liliputtersland ge bleven was!" Ik krabde mij verlegen achter de ooren, maar daarna nam ik den heelen veestapel bijeen en met mijn handen vol koeien stapte ik naar een andere kamer. Het was de slaapkamer en daar zette ik de heele menagerie op mijn bed neer. 107. Toen de orde zoo eenigszins her steld was, telden wij onzen veestapel. Er waren twee schapen en een koe te weinig. Waar konden die nu weer ge bleven zijn. Opeens hoorden wij een snerpende gil van de binnenplaats. De kinderen en ik stoven erop af en wat zagen wij daar? De drie kleine bees ten stonden van de groenten te eten, die moeder aan het schoonmaken was. Dit was wel een heel ernstige over treding van de regels van het huis. 100. Toen ik mijn woning binnen kwam zat mijn vrouw bij het venster te naaien en te stoppen. Zij zag er ver drietig uit, maar toen zij mij bespeur de, viel zij mij om den hals. De kin deren herkenden mij niet aanstonds, maar weldra werd ik bijna gesmoord door hun omhelzingen, 's Avonds liet ik de 50 Blefuscuneezen op den tafel spelen. Van de koeien had ik er 250 geschonken aan den kapitein; de an dere beestjes stopte ik in kippenhok. 104. Maar dat vond mijn vrouw nog veel erger. O, wat was zij boos! Zij vroeg of ik onder de Lilliputters al mijn manieren kwijt geraakt was. Hoe raakte zij dien beestenrommel met goed fatsoen kwijt! Zij begaf zich naar den keuken, haalde stoffer en blik, snelde hiermee naar 'de slaapkamer en begon nu met groote bedrijvigheid en een ge zicht dat vuurrood was van kwaadheid alle koeien en schapen op haar blik te vegen. Arme onnoozele dieren! (Nadruk verboden.) 108. Ik zag wel in dat het zoo niet langer ging. Mijn vrouw wilde die beesten niet langer in huis hebben Mijn zoon en ik timmerden dus van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat om een flink hok te maken inplaats van het oude kippenhok. Toen het donker be gon te worden hadden wij 'n prachtegen stal voor de dieren gemaakt. Later timmerden wij hierbij nog een huis voor den Lilliputter, die nu zelf de beesten verzorgde. Het muzikaal en choreografisch gedeelte van de grootsche lustrumschouw was zeker niet het minst belangrijke. Onze Katho lieke kunstenaars hebben de gelegenheid om eens te toonen wat zij kunnen, met beide handen aangegrepen en een zeer te waar- deeren succes geoogst. Temeer is dit succes waardevol, waar het hier gold de kunst in dienst te stellen van het groote publiek en nog wel in concreto van de jeugd, het pu bliek van de toekomst. Men diende aldus zoowel een ideale schoonheid als de schoon heid van het ideaal. Er is een treffelijk staal geleverd van ge meenschapszang en gemeenschappelijken dans. Het was niet te zoeken en is ook niet gezocht in gecompliceerdheid van vorm, niet in een vertoon van knapheid om zich zelf, doch het is gevonden in het teeken van den eenvoud, in het teeken ook van een vorm, die perspectieven biedt. Als componisten waren aan het woord Marius Monnikendam, die hier al reeds bekendheid verwierf en zijn bekenden weg vervolgend, het reper toire van onzen Katholieken gemeenschaps zang verrijkte met tal van liederen, die tot het hart van onze moderne jeugd kunnen spreken. Monnikendam schrijft geen senti- menteele melodietjes, noch gezellige wijsjes, doch hij weet het rhythme, het dreunende, daverende en vooral het energieke rhythme van de massa in zijn muziek te doen klin ken, in forsche, waar noodig harde levens echte klanken. Zijn begeleidingsmuziek, koper en slagwerk accentueeren den gekozen vorm duidelijk genoeg. Herman Strategies componeerde enkele liederen, die een scher per hang naar het melodische aantoonen. Een zeer goed debuut maakte Han V. Koert, leerling van Monnikendam, met een cyclus van acht dansen, welke hij schreef voor houtblazers, met begeleiding van piano en tambourijn. Van Koert heeft hierin werke lijk zeer veel talent en een reeds merkwaar dige vormbeheersching gedemonstreerd. Zijn melodie is deels archaiseerend, wat in dit verband niet slecht gezien is, ten deele ook duidelijk vooruitstrevend. Het achttal dan sen had mede om de zeer goede choreogra fie van Anton Sweers en Xanda Stradowska groot verdiend succes. Het uitgebreid programma bevatte talrijke dansnummers, die veel van de fantasie en de vaardigheid van den leider hebben ge vergd. Wanneer wij zeggen, dat zij alle zeer goed geslaagd mogen heeten, dan is zulks een compliment voor den ontwerper zoowel als voor de geestdriftige jeugdige uitvoeren den. De muziek werd meerendeels uitgevoerd via de luidsprekers met behulp van gramo- foonplaten, waartoe leden van het Rotter- damsch Philharmonisch orkest hun mede werking hadden verleend. Wij gelooven ech ter dat nenig fragment beter in het origi neel zou hebben geklonken; met name de dansmuziek van Han van Koert. Vergeten wij niet de zeer verdienstelijke medewerking te vermelden van een blok- fluitclub onder leiding van E. Br. Hubertus en die van de harmonie H.A.P. onder lei- dings van J. Daams. De zang werd geleid door Engelbert de Vries, dfe zïcri v^rr lang niet gemakkelijke taak zeer goed kweet. J. K. Sedert eenige dagen hangt er in de meesta portalen der katholieke kerken en in de katholieke gebouwen een affiche betreffende de „Pijltjesdag" der R. K. Jeugdbeweging, welke op 25 September a.s. zal worden ge houden. Op dat affiche staat te lezen„De pijl in de roos eener Christelijke maatschappij is de pijl der R. K. Jeugdbeweging". Daarmee is het karakter en het doel van deze „Pijltjesdag" krachtig getroffen. Het naaste doel is niet om op 25 September zoo veel mogelijk dubbeltjes te verzamelen. Die inzameling is geen doel, maar middel. Een middel om verder te kunnen werken aan het doel: een waarlijk Christelijke maatschappij. Daarvoor vraagt de R. K. Jeugdbeweging in het bisdom Haarlem met het volste recht uw steun. En wij vragen U denk deze week hier over eens één enkel oogenblik na. Denk eens één enkel oogenblik aan de geweldige greep naar de jeugd, een heidensche greep in ande re landen en U zult Zondag a.s. meer doen dan men van U vraagt. Gistermorgen is de 48-jarige schilder W< den Toom, wonende te Leerdam, in dienst van het schildersbedrijf van G. Kreukniet te Gorinchem, terwijl hij bezig was met het leggen van ruiten op de kap van een nieu wen aanbouw van de N.V. de Vries Robbé en Co. aan den Spijkschen dijk te Gorin chem van een hoogte van vijftien meter ge vallen. De man kwam met zijn hoofd op een betonnen vloer terecht en was onmiddellijk dood. Hij laat een wouw en vier kinderen achter- Op den Utrechtscheweg nabij het beruchte kruispunt met den Berkenweg is gistermid dag om twaalf uur de ongeveer elfjarige scholier H. van O., wonende in de Tulp straat te Amersfoort, die op de fiets op weg naar huis was, aangereden door een met zand geladen vrachtauto van de sleeperij K. Een der achterwielen ging den jongen over het lichaam. Hevig bloedend en met zeer zware verwondingen is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Kort na aankomst aldaar is hij overleden. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Thans heeft de kinderverlamming ook haar intrede gedaan in het Westelijk deel van Noord-Brabant, waar nu te Fijnaart een geval van deze ziekte werd vastgesteld. Het patiëntje is in het Ziekenhuis aldaar opge nomen. Te Horn is in het gezin van den slager B. een geval van kinderverlamming gecon stateerd bij een 9-jarig meisje. Het kind is in het ziekenhuis te Roermond opgenomen. In verband hiermee is de bijzondere meis jesschool voor 14 dagen gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 4