Rotterdam en zijn luchthaven P i 3 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 Alle groote haven- en industrie steden hebben haar eigen vliegveld. Rotterdam, de grootste haven van het Europeesche Continent, niet Aan rechtmatige aanspraken moet worden voldaan. JONGETJE VAN DOKRAND GEVALLEN. HET EEUWEEST VAN DE R.V.S. MEESTERWERKEN UIT VIER EEUWEN. De bijeenkomst in de Doelen. De GEMEENTERAAD. KATH. VOLKSUNIVERSITEIT. Vliegveld-kwestie en telefoontarief op de agenda. Een schrijven aan den Raad van Minis^ers* Namens den Gemeenteraad Rotterdam. van DE AANRIJDING OP DEN STADIONWEG. KINDSHEIDOPTOCHT IN VREEWIJK IN verband met de publicatie van den Regeeringspersdienst over het voornemen der Regeering om Schiphol aan te wijzen als centraal vliegveld, heeft de Kamer van Koop handel hedenmiddag een spoedeischen- de vergadering gehouden in de Raadzaal van het stadhuis. De bijeen komst was openbaar en zoowel op de gereserveerde als de publieke tribune was veel belangstelling. Na een rede van den voorzitter werd een telegram den Ministerraad verzonden, aan waarin zeer dringend werd verzocht aan de rechtmatige aanspraken van Rotterdam te voldoen. Op de gereserveerde gedeelten hadden plaats genomen leden van het dagelijksch be stuur der gemeente, w.o. de waarnemend burgemeester, wethouder De Zeeuw, wethou der Brautigam, een groot aantal raadsleden, vroegere raadsleden en leden van het vlieg veld-comité. Ook de Rotterdamsche staf van de K.L.M. was present. Na de opening, werd door den voorzitter van de Kamer, mr. K. P. v. d. Mandele de volgende uiteenzetting gegeven. Wij hebben ons verplicht geacht u in een buitengewone vergadering bijeen te roepen in verband met de recente publicatie van den Regeeringspersdienst, waarin wordt me degedeeld, dat het in het voornemen van de Regeering ligt het vliegveld Schiphol als centraal vliegveld aan te wijzen. Ik behoef u wel niet te zeggen, dat wij met zeer groo te bezorgdheid van deze mededeeling heb ben kennis genomen, terwijl het bericht in breede kringen verontrusting heeft gewekt niet alleen in Rotterdam, maar ook in het geheele bedrijfsgebied, dat op Rotterdam is gericht. U heeft inmiddels in de dagbladen kunnen lezen, dat Zaterdag j.l. een comité, waarin niet alleen personen uit Rotterdam, maar ook uit de omgeving zitting hebben, is opgéricht, dat wil opkomen voor het behoud van een luchthaven bij Rotterdam. Rotterdam's pioniersarbeid. Gij zult u de geschiedenis van het Rotter damsche vliegveld herinneren. In 1920 is hier, baanbrekend, het eerste vliegterrein voor de burgerluchtvaart in Nederland op Waalhaven gesticht. Vier jaar later, toen toeneming van het verkeer uit breiding en verbetering reeds wenschelijk maakten, zijn op aandrang van de Regeering onderhandelingen begonnen over een nieuw gemeenschappelijk vliegveld met Den Haag onder Delft. Deze onderhandelingen hebben meer dan tien jaar gesleept, totdat, ten slotte bleek, dat het Werkfonds geen vrij heid kon vinden aankoop van dit terrein te financieren, zoodat een andere oplossing moest worden gezicht. De blik viel toen op Zestienhoven, vrijwel geheel eigendom van de gemeente, onder den rook van Rotterdam, vlak bü Delft, niet ver van Den Haag dn door het nieuwe we gennet op ideale wijze verbonden met het Westlarud en het cultuurgebied oostelijk van Rotterdam. De tunnelplannen waren toen nog in studie. Ontworpen werd een gemengd bedrijf in vennootschapsvorm, waarbij gemeente en bedrijfsleven elkaar de hand reikten. Dit plan had de volle sympathie van den Minis ter. Kabinetswisseling echter maakte her nieuwd overleg met Financiën en Water staat noodig; bovendien moest een regeling over Waalhaven worden gemaakt, dat aan Defgnsie zou worden overgedragen. Toch, in het voorjaar van 1938, vijftien jaar nadat de eerste onderhandelingen wa ren begonnen, scheen volledige overeen- semming bereikt. Totdat op het onverwachts de mede deeling werd ontvangen, dat van dit alles niets meer kon komen en dat de Regeering de voorkeur gaf aan een centraal vliegveld. De idee van centraal vliegveld. Onze Kamer, gij zult het u herinneren, hoewel zéér teleurgesteld door dezen plotse- lingen nieuwen tegenslag, heeft zich over het nieuwe plan ernstig beraden, Ofschoon door u erkend werd, dat onge twijfeld belangrijke voordeelen zouden kun nen zijn verbonden aan een centraal vlieg veld in het hart van Holland, gelegen mid den tusschen de> vier grootste steden van Nederland, kwam het u ten slotte tóch voor, dat de nadeelen grooter zouden zijn dan de voordeelen. De Kamer stond daarbij op het standpunt, dat de aanleg van een centraal vliegveld de ontwikkeling van de luchtvaart in ons land een stuk zou achteruitzetten. De luchtvaart heeft immers in de latere jaren een zoo danige vlucht genomen, dat naar de mee ting van de Kamer in dit stadium van de ontwikkeling stellig voor twee groote lucht havens plaats is. De Rotterdammer kan nu eenmaal, zoo schreef de Kamer in haar adres, een vliegveld op 36 K.M. afstand niet als zijn luchthaven beschouwen en het stond voor de Kamer dan öok vast, dat het een nadeeligen invloed zou hebben op het gebruik, dat van de luchtverbindingen wordt gemaakt, wanneer men naar een der gelijk centraal vliegveld zou worden ver wezen. Wanneer de vraag werd gesteld, of Rotter dam in het luchtverkeer wel de plaats in neemt, die zij op grond van haar bevolkings dichtheid en beteekenis zou moeten inne men, heeft de Kamer er telkens weer den nadruk op gelegd, dat Rotterdam als lucht haven afieen dan tot volledige ontwikkeling zou kunnen komen, wanneer men aan de ■tad behoorlijke verbindingen verzekerde. Eerst in den laatsten tijd is men meer stel selmatig stappen in die richting gaan doen en dientengevolge kon eerst laat de grond slag voor den verderen groei van Rotterdam als luchthaven worden gelegd. De Kamer waarschuwde er echter voor, dat men, het geen ten deze werd bereikt, niet weder in de waagschaal zou gaan stellen. De Kamer betoogde, dat men bij de be oordeeling van dit vraagstuk de feitelijke verhoudingen tot uitgangspunt moet nemen en die feitelijke verhoudingen liggen nu eenmaal zoo, dat van de kortere buiten- landsche verbindingen het meest gebruik wordt gemaakt. De Kamer was van meening, dat het voor den Rotterdammer, die van deze verbindingen gebruik wil maken, wel degelijk verschil maakt, of hij via een cen traal vliegveld naar Londen, Brussel of Pa rijs zal moeten vliegen. Daarom was de Kamer ervan overtuigd, dat een centraal vliegveld de ontwikkeling van het luchtver keer zou remmen, ja zelfs misschien wel op bepaalde trajecten een achteruitgang zou veroorzaken. De Kamer meende voorts, dat een centraal vliegveld zeer nadeèlig zou werken op de uitbreiding van het binnen- landsche verkeer. Een haven als Rotterdam kan niet zonder eigen luchthaven. Maar het voornaamste was voor de Ka mer toch wel, dat een haven- en handelsstad van de importantie van Rotterdam in haar onmiddellijke nabijheid een vliegterrein moet hebben, dat zij als haar eigen lucht haven kan beschouwen. Ontneemt men d stad, zoo schreef de Kamer, haar vliegveld, dan berooft men haar van één van de essen- tiëele onderdeelen van haar uitrusting. Een haven- en handelsstad van deze grootte heeft een eigen vliegveld noodig, niet alleen ter wille van het reizigersverkeer, maar ook met het oog op het goederen- en postver voer. De Kamer meende, dat in de toekomst een zekere taakverdeeling tusschen de beide luchthavens van Amsterdam en Rotterdam zou kunnen worden nagestreefd. Bovendien was hij van oordeel, dat ook naarmate de ontwikkeling van het luchtverkeer voort schrijdt, zich een zekere differentiatie tus schen de verschillende diensten zal gaan vertoonen in dezen zin, dat bepaalde dien sten speciaal voor de bediening van de grootere afstanden worden ingericht en an dere voor de kortere trajecten. Bleef den Haag doof voor de argumenten Ik heb met opzet den hoofdinhoud van ons betoog van 31 Mei j.l. nog eens in herinne ring gebracht, omdat het, wanneer men daar weder eens opnieuw kennis van neemt, toch wel zeer duidelijk wordt, dat de klemmende argumenten, die de Kamer toen reeds voor het behoud van een eigen vliegveld naar voren heeft gebracht, in Den Haag al heel weinig indruk hebben gemaakt. Want hoe is het anders mogelijk, dat men van Rotter dam zou kunnen verlangen, dat het genoe gen zou nemen met de oplossing, die thans in overweging is. Alle bezwaren, welke door ons tegen het aanvankelijke plan van de Regeering werden aangevoerd, gelden in ge heel dezelfde, zoo niet in sterkere, mate tegen het denkbeeld om Schiphol als cen traal vliegveld aan te wijzen. Dit plan komt hierop neer, dat Rotterdam uit de luchtvaart uitgeschakeld wordt en wij kunnen ons niet voorstellen, dat de Regeering en volksver tegenwoordiging dit de eerste havenstad des Rijks zouden willen aandoen. Ik zou in herinnering willen brengen, dat onze bezwaren tegen de oplossing, die thans wordt voorgesteld, volledige erkening heb ben gevonden bij niemand minder dan den heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, Direc teur van den Luchtvaartdienst van het Mi nisterie van Waterstaat. De heer van Ede van der Pais toch heeft, toen het plan voor het centrale vliegveld onder Leiderdorp bekend was geworden, het volgende gezegd: „De opmerking is gemaakt, zoo er een centrale luchthaven noodig is, waarom Schiphol niet tot dit middelpunt ge maakt Van Rotterdamsch .standpunt denkend: Overschie Beide gemeenten hebben zekere ver kregen rechten en zich groote verdien sten verworven voor de ontwikkeling van het luchtverkeer. De oeconomische complexen, die zij vertegenwoordigen, houden elkaar in evenwicht. Kan men echter met redelijkheid volhouden, dat een Schiphol, dat 60 K.M. van het cen trum Rotterdam verwijderd ligt, centraal is gelegen De heer van der Pais meent van niet. Hetzelfde zou gelden ten op zichte van Overschie voor Amsterdam. Zou men eenvoudig Rotterdam moeten verbieden zijn vliegveldplannen ten aan zien van Overschie ten uitvoer te leggen, omdat Schiphol dé luchthaven zou moe ten worden, ook voor Rotterdam Dit lijkt, gegeven allerlei factoren, psycholo gisch niet goed door te voeren. Ook hier om is de middenweg van een werkelijk centraal gelegen luchtvaartterrein aan gewezen. Werkelijk centraal gelegen, want het terrein, dat men op het oog heeft en dat overigens een reprise is van een al vrij oud plan ligt op 36 K.M. van het centrum Rotterdam, op 32 K.M. van het centrum Amsterdam, op 22 KM. van het centrum Den Haag, in het hart van 't gebied, dat oeconomisch gesproken een complex is". Hier wordt dus met zooveel woorden ge zegd, dat niet in redelijkheid kan worden verklaard, dat Schiphol centraal gelegen is. Vader verloor het evenwicht door het breken van een stalen lijn. In het gemeentedok no. 4 is gisteren morgen het 4-jarige jongetje A v. d. Hoek van een hoogte van ongeveer acht meter naar beneden gestort. Het kind zat op den arm van zijn vader, die portier van dit dok is. Op den hoogen rand van dit dok staande, keek de vader naar de „Karimata", welke de vorige week in het dok werd opgenomen. Door het onverwacht breken van een stalen lijn, welke als leuning dienst deed, verlooi de vader het evenwicht, waardoor het kind van acht meter hoogte naar beneden stortte, waar het op den ijzeren dokvloer terecht kwam. Wonder boven wonder kreeg het kind uiterlijk geen letsel, doch het had wel en kele inwendige kneuzingen bekomen. Het werd per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar het ter verpleging is opgenomen. De toestand van het kind is gelukkig niet van zoo'n ernstigen aard, als men wel ver wacht had. voor Rotterdam Wij weten, dat onze bezwaren ook in Am sterdam weerklank vinden. Amsterdam is opgekomen voor het behoud van Schiphol, omdat zij bezwaar had tegen den afstand naar het centrale vliegveld, dat de Regeering voor oogen stond. Als men dan ergens begrijpen kan, dat een afstand, die bijna het dubbele bedraagt van de afstand tusschen Amsterdam en Leider dorp, voor Rotterdam volstrekt onaanvaard baar is, dan is dat te Amsterdam. Zie ik het goed dan komt het dilemma, waarvoor de Regeering zich geplaatst zag, voort uit de bijzondere situatie, die zich nu eenmaal in ons land heeft ontwikkeld, name lijk, dat twee handels- en havencentra van groote beteekenis zich in vlieguren gere kend op korten afstand van elkaar bevin den. Voor Londen is dit geen vraagstuk, óók niet voor Parijs en evenmin voor Berlijn, zelfs niet voor New-York. Maar Bremen en Hamburg hebben elk haar eigen vliegveld en Manchester en Liver pool óók. Deze laatste vier, alle haven- en in dustriesteden, hebben haar eigen vlieg veld gekregen, omdat men het onontbeer lijk achtte voor haar uitrusting als han delscentrum. Breed en nationaal gezien kan en moet men stellen: of er meer voordeelen verbon den zijn aan één inderdaad centraal gelegen Voordracht door den directeur van Museum Boymans. Onder auspiciën van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, afd. Rotterdam, heeft de heer D. Hannema, directeur van het Mu seum Boymans, Donderdagavond in de groote voordrachtszaal een lezing gehouden over de recente tentoonstelling: - Meesterwerken uit vier eeuwen. Spr. vertelde uitvoerig over de Nederland- sche verzamelaars en hun collecties sinds de 16e eeuw, nadat aanvankelijk de Kerk de verzamelplaats van kunstschatten was ge weest. Als een der eerste Nederlandsche verza melaars noemde spr. Jacob Rauwaerd te Haarlem. Niet alleen gaf hij opdrachten aan kunstenaars, doch hij steunde ook opkomen de kunstenaars bij hun studie. Hij kon zich echter niet geheel los maken van den han delsgeest. Andere verzamelaars zagen er een geldbelegging in. De schilderkunst is ook aan mode onderhevig geweest. Zoo is er bijv. een tijd geweest, dat voor werk van Van der Helst meer werd betaald dan voor schilderijen van Rembrandt en dat men geen interesse toonde voor de primitieven. De kunstenaars zelf verzamelden echter niet met speculatieve bedoelingen. Jan van de Capelle bijv. was een der grootste col lectioneurs van zijn tijd. En bekend is, dat Rembrandt's verzamelhartstocht de oorzaak was, dat hij insolvent werd verklaard. In de 18e eeuw zijn vele kunstwerken naar het buitenland gegaan, vooral naar En geland, doch wat overbleef kan men nog altijd rangschikken onder collecties van be teekenis. Spr. ging eenigszins uitvoerig de geschie denis van het Museum Boymans na. De hui dige tentoonstelling bewijst, dat er Neder landsche verzamelaars zijn, die met groote liefde voor de kunst hun collecties steeds hebben uitgebreid. Aan de hand van talrijke lichtbeelden heeft de heer Hannema verschillende geëx poseerde werken besproken. De voorzitter, prof. dr. Z. W. Sneller, heeft den spreker ingeleid en dank gebracht. vliegveld, of dat men èn met het oog op het steeds belangrijker wordend luchtverkeer, èn met het oog op defensie, maar vooral met het oog op den impuls, dien een eigen inter nationaal vliegveld aan het handelsleven van een stad geeft, aan twee vliegvelden, dicht bij de belangrijkste economische cen tra van het land, de voorkeur moet geven. Maar wat men niet kan en niet moet doen is: het geheele internationale lucht verkeer naar één van die centra verleg gen en het aan het andere volledig ont nemen. Als de Regeering de gedachte aan een werkelijk centraal vliegveld wil loslaten en één vliegveld wil subsidieeren, heeft het Rotterdamsche bedrijfsleven het recht en den plicht voor zijn levensbelangen op te komen. Het is alleszins bereid met Amsterdam samen te werken en verleent haar gaarne den voorrang. Maar het moet blijven staan op een eigen luchthaven en op behoorlijke internationale verbindingen. Het wil ons zeer gewenscht voorkomen van de gevoelens der Kamer onverwijld bij Regeering te doen blijken. Wij stellen U daarom voor het volgende telegram aan den Raad van Ministers te verzenden: „De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft met de groot ste bezorgdheid kennis genomen van het voornemen der Regeering het interna tionale luchtverkeer te concentreeren op Schiphol en deze luchthaven aldus te bestemmen tot nationaal luchtvaartter rein. Voor Rotterdam als haven- en han delscentrum en voor het geheele bedrijfs gebied, dat op Rotterdam is gericht, is het behoud van een eigen luchthaven met behoorlijke internationale verbindin gen onontbeerlijk. De Kamer, die het bedrijfsleven binnen haar gebied in al ïijn schakeeringen vertegenwoor "~t, heeft, in bijzondere vergadering bijeen gekomen, eenstemmig 't besluit genomen Uwen Raad eerbiedig, maar wel zéér dringend te verzoeken het daarheen te leiden, dat aan de rechtmatige aanspra ken van Rotterdam wordt voldaan". De zeer bijzondere toestand op internatio naal gebied was aanleiding het telegram niet heden te verzenden, doch op een meer ge schikt oogenblik persoonlijk aan den minis ter-president te gaan overhandigen. Met algemeen applaus werden de woorden van den president van de Kamer onderstreept. In aansluiting hierop spraken nog de hee ren H. F. Kersten, dr. J. Backx en A. Borst Pzn., van de afdeeling grootbedrijf en de heeren L. J. A. van Doorn en J. A. Donner, van de afdeeling kleinbedrijf. De bijeenkomst van commissarissen, direc teuren en personeel in de groote Doelezaal, ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de N.V. Rotterdamsche Verzekering So ciëteiten (R.V.S.waarvan wij in onze vo rige editie gewag maakten, werd voortgezet met een toespraak van den heer A- C. Meijer, algemeen procuratiehouder. Deze bracht vervolgens namens geheel het Nederlandsche personeel de gelukwen- schen over met dit jubileum, allereerst aan biedend een door K. van Veen geschilderd portret van den oud-directeur, den heer Th. Wvlacker en voorts het gebrandschilderde raam van Joep Nicolas, bestemd voor de ver gaderzaal. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat het de R. V. S. tot in lengte van dagen voorspoedig moge gaan en het tegenwoordige bestuur daartoe mag bijdragen. Dr. P. J. A. J. Geels, directeur van het be drijf in België, wilde niet vooruitloopen op de in België te organiseeren feestelijkheden. Niettemin wilde hij woorden van geluk- wensch doen hooren mede namens de beide procuratiehouders in België en namens de Hollandsche gewestelijke bestuurderen te Antwerpen. Spr. hoopte, dat directie en com missarissen spoedig in België zullen komen, om daar met het Belgische personeel het jubileum te vieren. Tenslotte sprak een der directeuren, de heer W. A. M. Korink, hulde brengend aan het college van commissarissen en aan mr. van Valkenburg in 't bijzonder voor diens steeds betoonde liefde voor de R. V. S. Spr. gewaagde met trots van de organisatie van den binnen- en buitendienst en zegde allen hartelijk dank voor hun toewijding, liefde en werkkracht, alsmede voor de aan geboden geschenken. Het was niet de bedoeling alleen met woorden dank te zeggen. Behalve de uitrei king van hét herinneringsbord is een aparte stichting geformeerd, een jubileumboekje uitgegeven en o.a. een bedrag bestemd voor het personeel- De stichting beoogt het doen uitschrijven van prijsvragen op wetenschap pelijk gebied, het verzekeringsbedrijf betref fende, voorts steun aan wetenschappelijke uitgaven of werkzaamheden op dat terrein en het subsidieeren van personen, die in het binnen- of buitenland studie willen maken van de verzekeringswetenschap. Voor dit doel zijn 100 3 pet. obligaties van 1000 beschikbaar gesteld. Begrijpelijkerwijze werden deze mededee- lingen met gejuich begroet. Opnieuw klonk het R. V. S. lied en vervolgens ging de eere wijn rond. v.% receptie. Des middags had op het hoofdkantoor aan de Westerstraat een druk bezochte receptie plaats. In de ontvangzaal was het gebrand schilderde raam van Joep Nicolas reeds op gesteld. Eenige honderden bloemstukken, meerendeels van zustermaatschappijen en bevriende zakenrelaties, hadden het geheele gebouw in een bloementuin herschapen. Honderden kwamen hun gelukwenschen aan bieden. Onder hen merkten we o.m. op ir. H- C. A. Boom, directeur van den Gem. Te lefoondienst, het Bestuur van de Doelen, o.m. vertegenwoordigd door de heeren de Mon- chy en Knottnerus, de heeren mr. W. Lichte- Het door Joep Nicolas ontworpen en vervaardigde gebrandschilderd ^glasraam, dat gisteren aan de N.V. Rotterd. Verz. Sociëteiten te Rotterdam werd aangeboden door het Nederlandsch personeel bij het 100-jarig bestaan. nauer en v. d. Lugt namens de Kamer van Handel en den heer H. v. d- Linden namens den directeur van het Postkantoor. Om. werd het woord gevoerd door den heer W. Schikker namens de firma Schikker en Peereboom, te Amsterdam, die zijn woor den van gelukwensch vergezeld deed gaan van een geschenk in den vorm van een bronzen statuette. Namens de Ned. Vereeniging tot bevorde ring van het levensverzekeringswezen sprak de heer L. J. Harmsen te Den Haag, erop wij zende, dat de R.V-S. steeds een lid is, waarop gerekend kan worden. Het verzekerd be drag van 403 millioen, verdeeld over 175.000 levensverzekeringspolissen en 60.000 volks verzekeringen is een maatstaf voor het vertrouwen, dat men in de R.V-S. stelt. De heer W. D. Veltman te Arnhem, voor zitter van de Alg. Volksverzekering, prees vooral het opkomen van de R.V.S. voor het algemeen belang- Als een der oudste verzekerden kwam ook nog de 82-jarige heer D. A. Weber zijn felicitaties aanbieden. Het schilderij „Driekoningen" van Jan Steen, dat na de sluiting der expositie „Meesterwerken uit vier eeuwen" voor geruimen tijd in het Museum Boymans in bruikleen zal blijven. Voordracht over Maastunnel. Op Donderdag 29 September zal Ir. J- p- van Bruggen een voordracht met lichtbeel den houden over den Maastunnel-bouw. Deze heeft plaats Donderdagavond half 9 in de groote foyer der St. Joseph's Gezellen, Stationsplein. De toegangsprijs is 25 cent. Voor degenen, die aan deze voordracht avond hefoben deelgenomen, bestaat gelegen heid, deel te nemen aan de excursie naar de Maastunnel onder leiding van een technisch ambtenaar op Woensdag, 12 October 's mid dags 1 uur. Cursus-kaarten. Ook al heeft men zich tevoren niet aan gemeld voor een of anderen cursus, kan men toch voor iederen cursus zich nog laten in schrijven op den eersten lesavond aan de betreffende zaal. Ook degene, die wel hun cursuskaart reeds bestelden, maar nog niet betaalden, vinden hun kaarten gereed liggen aan de zaal. Het is wel nuttig, niet noodzakelijk, dat cursisten ook lid zijn van de Kath. Volks-Universiteit. W eek-agenda. Maandag, 26 September, bezoek aan ten toonstelling „Meesterwerken uit 4 eeuwen in Museum Boymans, met inleiding door den directeur D. Hannema. Toegang 50 cent; taalcursus Fransch, le en 2e jaar en taal cursus Esperanto. Dinsdag demonstratieavond volksdans en volkszang, half 9 in de gymnastiekzaal, Versijdenstraat. Toegang 25 cent. Taalcursus Fransche conversatie half 9. Woensdag, taalcursus Engelsch, le en 2e jaar en conversatie, taalcursus Italiaaijsch, le en 2e jaar, taalcursus Spaansch (voor beginnenden). Donderdag, voordracht met lichtbeelden over Maastunnelbouw door ir. J. v. Bruggen, half 9 in den ouden foyer van de St. Jozef- Gezellen, Stationsplein. Toegang 25 cent; taalcursus Duitsch, le jaar en conversatie. N.B. Alle taalcursussen worden gegeven in de Gem. H.B.S. aan den 's Gravendijk- wal 58. Voor de lesuren raadplege men het programmaboek. Op den eersten avond kan men een kwarier voor de eerste les den leeraren advies vragen. De cursuskaarten, die besteld zijn, liggen 's avonds gereed aan de zaal. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag 29 September a.s. en zoo noodig Vrijdag d.a.v. Op de agenda staan o.m.: Het ontwerp-adres aan den Raad van Mi nisters in verband met het voornemen ei Regeering om het vliegveld Schiphol te e- stemmen tot internationaal luchtvaai tter- rein* Het voorstel tot insteling van een vak- afdeeling voor havenarbeiders bij de ge meentelijke arbeidsbeurs, het voorstel inzake het maken van vrije Kruisingen in de tunnel-traverse; het voorstel tot wijziging van de tarieven voor het telefoontarief. van handel, verkeer en industrie vormt, dat de aanwezigheid daarvan in de onmiddel-f' lijke omgeving een levensvoorwaar de is voor den bloei zoowel van de stad zelve als van het gebied, waarvan zij het centrum is. Aan deze logische en voor het welzijn van Rotterdam en zijn omgeving onontbeerlijke ontwikkeling zou bij doorvoering van de te genwoordige plannen der regeering een ein de woden gemaakt. Het verlies van de internationale Echtverbindingen moet on herroepelijk zijn terugslag vinden in het handels- èn bedrijfsleven onzer stad en haar omgeving in a* zÜn geledingen. Het is °P gr0Tld van het bovenstaande, dat onze vergadering met den grootsten nadruk de verwachting uitspreekt, dat Rotterdam in het centrum van het op onze stad georiën teerde gebied de bschikking zal houden over een vliegveld met internationale ver bindingen." Namens den Gemeenteraad van Rotter dam is aan deT1 Raad van Ministers in ver band met de overweging van de regeering om „Schiphol" tot nationaal luchtvaartter rein te bestemmen het navolgende schrij ven gezonden. „Onze vergadering heeft met ernstige be zorgdheid van het bericht „Schiphol" tot nationaal luchtvaartterrein te bestemmen kennis genomen, aangezien het tot verwe zenlijking geraken van het voornemen der regeering tot gevolg zou hebben, dat aan onze gemeente onherstelbare schade wordt toegebracht. Daardoor toch zou het Rotter damsche vliegveld worden gedegradeerd tot luchtvaartterrein, dat slechts belang zou hebben voor het binnenlandsch verkeer en derhalve voor het op het internationale ver deer ingestelde Rotterdam practisch van geen beteekenis zou zijn. Het terugbrengen van ons vliegveld tot een dergelijke positie zou voor het handels- en industriegebied, waarvan de Rotterdamsche haven het cen trum is, niet minder dan een ramp beteeke- nen. Naar onze vergadering in herinnering mag brengen, heeft Rotterdam reeds in 1920 gevoeld, dat een stad als de onze, met haar internationaal karakter, naast goede land en waterwegen, mede in het bezit moet zijn van goede luchtverbindingen. Zij is dan ook de eerste gemeente in ons land geweest, die in den tijd, dat het burgerluchtverkeer nog in het beginstadium van ontwikkeling ver keerde, tot stichting van een eigen vlieg veld is overgegaan. Sindsdien is Rotterdam met zijn omgeving door de verdere ontwikkeling van handel en industrie steeds meer centrum van interna tionale verbindingen geworden. Van het ge heele goederenverkeer over de Nederland sche land- en zeegrenzen (invoer, uitvoer en doorvoer met overlading) vindt pl.m. 72 pet. zijn weg over Rotterdam en de overige ha vens langs den Nieuwen Waterweg. Steeds duidelijker is dan ook gebleken, dat een in ternationale luohtvaarthaven een zoo on misbare schakel in de outillage ten behoeve Slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. De 20-jarige kantoorbediende mej. van Brunkelen, gewoond hebbende Iependaal, die Vrijdag op den Stadionweg is aangereden door een uit de richting Dordrecht komende personenauto, bestuurd door F. L. T. uit V] aardingen, is gisteren in den loop van den dag zonder tot het bewustzijn te zijn terug gekeerd aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Als propaganda-middel ter bevordering van het ledental der H. Kindsheid werd gis termiddag een processie geformeerd, welke met de daarna gehouden kerkelijke plech tigheid levendige voldoening onder de hon derden en nogmaals honderden belangstel lenden heeft gewekt. Tegen drieën trok van een der scholen aan den Dalweg een fraaie stoet van volken als roodhuiden, Chineezen en negers benevens afgevaardigden van talrijke missiormeeren- de zusters- en paters-congregatiën, gevolgd door hooge kerkelijke prelaten uit, om voor afgegaan door de harmonie ,,St. Antonius in processie ter kerke te trekken. Nadat de kindermassa was gezeten, zette Pater J. v. 't Rood O.S.C. het doel van het genootschap der H. Kindsheid uiteen. Dan verscheen de „Kruisheer" Jan Schö- ningh op den kansel om met heldere stem zijn makkertjes en hun ouders op te wekken lid te worden en te laten worden van de H. Kindsheid den missiegeest te verlevendi gen en mee te werken aan het zieleheil van nog zooveel duizenden kindertjes. Na deze „predikatie" volgde een kor.t Lof door pastoor W. H. Mulder O.S.C. gecele breerd. Onder het Lof schonk de herder der parochie den specialen zegen aan de kin deren. Opnieuw werd de stoet opgesteld om via een kleinen omweg naar de school terug te keeren. De middag was een prachtig succes, waar voor naast anderen een woord van hulde toekomst aan de Zusers van den Dalweg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2