MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 ZILVEREN PROFESSIEFEEST VAN PATER R. HAGEMANS O.P. DE AMBACHTSSCHOLEN. YLAARDINGEN. ZILVEREN PROFESSIEFEEST PROF. DR. L. BENDER O.P. GEROLD. CORRESPONDENTIE. MUZIEKKORPS DE BRANDWEER. CONCERT MET BLOEMEN BUURTVEREEN. MARIASTRAAT. ST. JOSEPH'S GEZELLEN. IN BEWARING GESTELD. K. V. O. R. CarSalai-I2' D S H-ScaS 2~3' P' v' R- Practische opleiding tot kleermaker. PIET VAN DEN BERGH. ?q?7) Het aantel te'a4 (tegen 268'910> in 1937). -tiet aantal m Aug. loss nitopieerirte huldiging toon van V.o.c. VERKEERSONGEVALLEN. R.K. MANDOLINECLUB „RESOLUTO". PARTIC. KRAAMINRICHTING. BURGERLIJKE STAND. DIEFSTAL. HERWONNEN LEVENSKRACHT. OYERSCHIE. IJSELMONDE. CHARGE IN DE DORPSSTRAAT. HILLEGERSBERG. DE TENTOONSTELLING „OUD HILLEGERSBERG". 478e STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Vufde Lijst. Trekking van 96 September. PRIJZEN VAN ƒ70. JffETEN, De bij zoovele Rotterdammers goed beken de „Oldekerk" zag gistermorgen en -avond weer eens een bezetting, welke herinnerde aan vroeger dagen. Een van de kapelaans, de Weleerw. pater R. Hagemans O. P. herdacht zijn zilveren professiefeest. De beproefde sierkunst van den koster had het hoogaltaar als in een tuin van bloemen geplaatst. e jubilaris, geassisteerd door pater Dunc er O. P., Schriftuurprofessor aan het Angelicum te Rome, als diaken en pater L. Pfeil als sub diaken, droeg een solemneele Dankmis aan God op. j. Het zangkoor, onder leiding van den diri gent, Paul van Putten, voerde een voor die gelegenheid wel zeer feestelijke Mis van Van Kalrnthout uit. Alle leden van Mannen- congregatie waren bij het plechtig Dank offer van hun directeur aanwezig alsmede vele geloovigen, die in grooten getale ter H. Tafel naderden. Bii de receptie, welke des middags werd gehouden, groeide de belangstelling tot een onafgebroken rij van vrienden en bekenden. Uit Alkmaar zelfs kwamen de oud-parochia nen toonen, hoe bemind pater Hagemans zich in die jaren had weten te maken. Ter receptie kwamen verder de heeren van het kerkbestuur, armbestuur, van het bestuur van de Mannencongregatie, van de St. Vin- centiusvereeniging en van het Stille Armen- Comité, dat hem voor zijn collecte-preeken steeds bereid vindt. Onder bet plechtig Lof, waarmede de feestdag werd besloten, heeft de pastoor der parochie, de Zeereerw. Pater L. D. Oorsprong O. P. een zeer geestdriftig woord gesproken over het wel zeer Dominicaansche Apos o aa van den jubilaris. t v, t De plechtigheid werd beëindigd met net Te Deum van H. Cuypers. Th. de Bock Boerenhoevevoorkomend op de a.s. veiling in het Notarishuis te Rotterdam. Invoering van avond-practijk- onderwijs. In 1937 hebben B. en W. naar aanleiding van door de besturen van de Vereeniging „R. K. Ambachtsschool St. Joseph" en de Vereeniging tot oprichting en instandhou ding van Christelijke nijverheidsscholen voor jongens en meisjes voor Rotterdam en omstreken ingediende adressen, strekkende om de invoering van avond-practijkonder- wijs aan de van die Vereenigingen uitgaande ambachtsscholen noodig te verklaren, een voorstel tot den Raad gericht. Bij de behan deling van dit voorstel in de zitting van den 25en November j.l. is gebleken, dat over den vorm en de strekking van het avond-nijver heidsonder wijs de denkbeelden weliswaar- uiteenliepen, maar dat het niet uitgesloten behoefde te worden geacht, dat bij nader overleg algemeene instemming over de or ganisatie van dit onderwijs ware te bereiken. Het daarop door B. en W. geopende over leg tusschen de drie ambachtsschoolbestu ren behalve de beide bovengenoemde be sturen werd ook het bestuur der Vereeniging ^De Ambachtsschool" tot dit overleg uitge- noodigd heeft thans plaats gehad en heeft geleid tot de indiening bij den Raad van een door de drie besturen gezamenlijk opgesteld en onderteekend adres, strekkende om de 'oprichting en instandhouding van cursussen voor avonanijverheidsonderwijs, noodig te verklaren. Blijkens dit adres, hetwelk om praeadvies in handen van het college is gesteld, ligt het in de bedoeling van de adresseerende Veree nigingen in deze cursussen op te nemen het tot dusverre in de gebouwen harer ambachts scholen gegeven avondvakteefeèrrouderwijs, met dien verstande, dat dit onderwijs zal worden gereorganiseerd en zal worden ge geven in een cursus van vijf winterhalfjaren. Na bet tweede halfjaar zal een splitsing plaats vinden in een theoretische richting, die het karakter zal behouden van de tegen woordige avondvakteekenschool, en in een practische richting, welke gelegenheid zal geven om het theoretische onderricht voor een deel te vervangen door practijkonder- wijs. Laatstbedoelde opleiding zal tevens van belang kunnen zijn voor diegenen, die, in verband met krachtens de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 vast te stellen vestigings- eischen, 'behoefte zullen gevoelen aan avond-ambachtsonderwijs- Voorts geeft het adres aan, welke jongelieden elk der drie schoolbesturen tot het avondpractijkonder- wijs denkt toe te laten. Na de ingewonnen adviezen; stellen B. en W. aan de Raad voor de invoering van dit avond-practijlkonderwljs noodig te verkla ren. Bii gelegenheid van zijn zilveren profes siefeest helft de Zeer Eerw. Pater Dr. Ludo- Vicus Bender O. P-, professor te Rome, gis termorgen om 10 uur in de Steigersche kerk een plechtige Hoogmis van dankbaarheid PHet altaar was voor deze gelegenheid op grandiose wijze versierd door 10 tonius, dezelfde die den feestvieren p ter nog als knaap heeft geleerd de dienen. Prof. Bender werd bij het H Misoffe g assisteerd door Pastoor Rosarius va" e'' Linden O.P. als diaken en Pater J- Selbacn O.P. als subdiaken. Des middags had in de ouderlijke woning aan den Steiger een zeer druk bezochte receptie plaats. Onder meer kwdmen hun gelukwenschen aanbieden Prof. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, Prof. J. p. Verhaar en namens het Bestuur van de R. K. Kraamver- zorging de presidente, mevr. M. Stevens-de Bay en de vice-presidente, mej. H. Bender. Ten nadeele van mevr. M. K. ur Leiden is in een modemagazijn in de binnenstad een handtasch gerold met 28.—. Op de markt aan den Goudschesingel is ten nadeele van mej. C. V. wonende Dier gaardesingel een beurs gerold met 5 gulden. C. S. alhier Wanneer na het jaar, waar in de schuldbekentenis gedateerd staat, niet meer om het geld is gemaand, is de schuld vervallen. (De vordering geldt 30 jaar, dus ca elke aanmaning begint de 30 jaar op hieuw). En zij nog bijgevoegd, dat op een ongezegelde schuldbekentenis een belang rijke boete staat, waarin de betaling bij even tueel proces door den rechter of aan den schuldeischer of aan den schuldenaar kan t?ordcn opgelegd. 34ste Jaarvergadering Onder voorzitterschap van den heer A. E. «e Winkel heeft bovengenoemd korps haar 34ste jaarvergadering gehouden, welke mede werd bijgewoond door den heer Joh. J. Hoeffgen, directeur, benevens het bijna vol tallige bestuur van den Bond van Vereen. Vrijw. Brandweerlieden. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter het verscheiden van onzen burge- mester, mr. P. Droogleever Fortuyn. De rede werd door de vergadering staande aange hoord. Voorts feliciteerde hij den 2en bonds- secretaris, den heer A. van Waarde, met zijn koninklijke onderscheiding, hem toege kend voor zijn langdurigen dienst bij onze Vrijwillige Brandweer. Het uitgebreid jaarverslag van den pen ningmeester en vooral dat van den secre taris, waarin hij het geheele afgeloopen vereenigingsjaar de revue liet passeeren, kreeg aller bijval, waarna de loopende za ken werden afgewikkeld. Het bestuur werd als volgt samengesteld; A. E. de Winkel, le voorz.; J. P. C. van den Ham, 2e voorz.; H. Louwerens, le secr., Mauritsstraat 49 A; J. de Jong Jr., 2e se cretaris; G. Schilte le penningmeester; A. A. Lampen, 2e penningmeester; A. Zaal, E. Boehlé Sr., en H. J. van Beugen, commis sarissen. Na de gebruikelijke rondvraag bracht de bondsvoorzitter, de heer J. H. Erwich, den dank van den Bond aan het Korps over, waarna deze vergadering met een opwek kend woord gesloten werd. Zaterdagavond werd, zooals aangekondigd, tot sluiting van het seizoen door A. I. v. d. Bergh's Harm.ver. „Blumentritt" een con cert aangeboden op het van Alkemadeplein. De nummers en de soli vielen bij het pu bliek zeer Jn den smaak. Als bewijs van waardeering voor het ge- bodene werd den directeur, den heer Joh. J. Hoeffgen, een bloemstuk aangeboden door een onbekend gever of geefster. Directeur en leden hebben deze geste zeer op prijs gesteld. Opgericht is de buurtvereeniging „Samen werking", gevormd door bewoners van de Sint Mariastraatm et aanvankelijk 95 leden en 28 donateurs. Het bestuur bestaat uit de heeren P. J. W. Arts, le voorzitter; M. A. van Steenderen", secretaris; M. L. 't Hoen, le penningmeester; N. Aldus, 2e penningm. en K. den Boer, 2e voorzitter. In het politiebureau aan de Nassaukade is ingesloten de 20-jarige schilder W. H. S., die eenigen tijd terug in het bezit was ge komen van spaarbankboekjes ten name van P. B., wonende aan de Nassauhaven. Door het plaatsen van valsche handteekeningen heeft de schilder zich een bedrag van plus minus 60 gulden in totaal weten toe te eigenen. De uitslagen van Zaterdag luiden als volgt: le klas: ZwerversSpatero 13, G.E.B. Haka 03, Mullercode Heer 43, Corintia- Ervea 13, StaalcoEendracht 41. 2e klas; SencoG.G.R. 101, The Betz Boys— Ambaro 3—5, D.V.V.—CSSM 2—2. Electro Boys-R.R.B. 2—2, V.V.V.-G.S.V. 1—2. 3e klas: S.R.B.Demeta n.d., S.C.S. Ledeheld 0—3, InternatioVacuum n.d., Insulinde—P.D.K. 5—3, Ermezo—Stahl 3—2. Res. klas: Eendracht 2Ervea 2 90, Hero 2Electro Boys 2 n.d., Spatero 2 Hero 2 0—3. Be uitslagen van Zondag zijn ie klas Veterana—G.T.H. 1—2, B.Z.S.— rnUA 1ZT1> O.V.C.—Lybelle 0—5 w. n. o. G.B.A.-D.V.S. 0-3. nivrLkla,S: H.W.K.-S.P.P.B. 3—4, Gilda— Res. klas: G. T. H. 2S.P.P, B 3 2—1. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der St. Joseph's Gezellen ver eeniging om de uitbreiding van den snij- cursus voor kleermakers der St. Joseph's Gezellen Vereeniging met een practische op leiding tot kleermaker noodig te verklaren, hebben B. en W. na de ingewonnen adviezen een gunstig prae-advies uitgebracht. Aan den Raad is voorgesteld de hier be doelde uitbreiding noodig te verklaren. Op den kop af vijf jaren na de opening van zijn zaak heeft de heer Piet van den Bergh zijn magazijn in heeren- en jongens- kleeding aan de Meent no. 79 heropend. Het spreekt vanzelf, dat er een grondige verbouwing aan vooraf is gegaan, die zoo wel het interieur als het exterieur radicaal heeft veranderd en verbeterd- De ingang is nu in het midden van de twee étalages ge komen en de étalageruimte heeft er, mede door verlaging van den vloer, veel bij ge wonnen. Het interieur is lichter en aanlok kelijker geworden en past zich thans goed aan bij de eischen van dezen tijd. Natuuralijk was er bij de heropening veel belangstelling van fabrikanten en klan ten, die een keur van bloemen hadden ge zonden. TERAARDEBESTELLING J. VLOTTERS Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rot terdam het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Vlotters in leven ondercomman deur van het opleidingsschip der koopvaardij „Nederlander" ter aarde besteld. Toen de rouwstoet aan de begraafplaats arriveerde sloten de leerlingen van het op leidingsschip zich hierbij aan. De comman deur A. Rook, sprak aan het graf een woord van groote waardeering jegens den ont slapene. GEMEENTE BIBLIOTHEEK. i Pn *e,£?aTd ^uSustus bedroeg het aantal 1 rnn T fS, 29'206 (tegen 30.763 in Aug. 1937) Totaal over de afgeloopen maan- boeken bedroeg 15.990 (tegen 17.094 In Aug. 1937);.t tel? 265862^1 afgel°°Pen maanden van dit jaar 265.862 (tegen 276.605 in Aue 1937). 8' Gisteren heeft Toon Verburg, de welbe kende terreinknecht van V. O. C., den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij V. O. C. en in verband hiermede werd hij gehuldigd. Onder de talrijke aan wezigen telden wij vele oude bekenden uit de sportwereld. De voorzitter van V. O. C., ir. Versteege, schilderde Toon als terrein knecht en daarnaast als opvoeder van de ju niores. Spr. memoreerde op geestige wijze nog enkele van de vele persoonlijke herin neringen. Tenslotte overhandigde hij den ju bilaris een geschenk. Namens de supportersvereniging voerde de heer Kok het woord. Een junior van D. J. S. bood vervolgens bloemen aan. Tenslotte sprak nog de voorzitter van „Steeds Volharden". Vrijdagavond om kwart voor negen is op den Pompenburgsingel hoek Gedempte Kar- nemelkshaven de 27-jarige wielrijdster M. Brandenburg, wonende Willem Barendtzsstr., aangereden door een taxi van de A. R. 0.> bestuurd door den 46-jarigen H. S. wonende Oosteinde. Met een hersenschudding en een hoofdwonde is zij per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. Om elf uur Vrijdagavond is de 40-jarige A. Boersma, wonende Abcoudestraat, d»e met zijn echtgenoote op een tandem zat, in de Stokroosstraat aangereden door de 26-j- wielrijdster A. P. wonende Lange Hilleweg. De echtgenoote van A. B. brak haar linker knieschijf en is per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan de Coolsingel ver voerd. Dè 9-jarige H. Bouma, wonende Haring- pakkerstraat, is Zaterdagmiddag op de Ael- brechtskade aangereden door den motorrij der J. W. B. uit Den Haag. Met een ribfrac- tuur is de jongen opgenomen in het zieken huis aan den Coolsingel. Zaterdag is de 14-jarige Pden Ottolander, wonende Wandeloordstraat, toen hij over de afrastering van het R. F. C.-terrein aan den Essenburgsingel wilde klimmen, gevallen. De jongen brak op twee plaatsen zijn linker onderarm en is per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Reeds drie jaar organiseert bovenge noemde club een cursus voor eersbbeginnen- den. Ook dit seizoen zal men, en wel Don derdag 29 September, met een dergelijken cursus aanvangen. „Resolute" verwacht weer een groot aan tal opgaven. Aanmeldingen voor dezen cursus ook als spelend lid, worden verwacht, Donderdag- 's avond ter repetitie. Bovenzaal Café Del- mee, Hofplein 6. Op 1 October zal het vijf jaar geleden zijn, dat de particuliere kraaminrichting Heem raadssingel 119 (directrice Mevr. A. M. Ma- gielsen-Verhoeven) werd geopend. Ter ge legenheid van dit eerste lustrum zal er des middags van 25 uur een thee zijn. Aangiften van 24 Septemer 1938. BEVALLENL. C. v. Wij land geb. v. IJperen z- A. W. Hoonhout geb. Scholte z. C. P. v. d. Graaf geb. Hoogendoorn z. C. A. Berk hout geb. v. d. Sterre z. M. Valk geb. Heijblom <1- M. v. Gelder Roos z D. E>rol4bach geb. Krijger z. c. J. de Ruijter geb. Leenders z. C. Benne geb. Lagendijk d. R. Blanker geb. Cohen z. K. A. H. v. d. Vaart geb. v. As d. J. W. Engelen geb. Kimmel d. A. Jochems geb. v. Munster d. A. Riem geb. V. d. Velde "7 J- A. J. Odijk geb. Veldhuijzen d. P. Mmderman geb. Bijkerk d. M. M. V. d. Ploeg geb. Stuurman z. a. iff. Walters geb. v. Zon z. M. J. Geeve geb. Breeuwer d. OVERLJSDENH. W. Poot wede. van J. Com- mijs 77 j. M. Steenpoorte vr. van A. de Gans 56 j. R. Maas vr. van M. Havelaar 72 j. W. Schippers vr. van G. P. v. d. Bos 66 j. B. v. d. Munnik wede. van G. v. d. Poel 84 j. J. J. Win sing vr. van J. S. Zomervrucht 53 j. H. F. Willems m. van P. v. Leeuwen 53 j. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Burge meester M. C. Siezen. Vóór den aanvang der vergadering hield de voorzitter een rede, waarin hij herinnerde aan de zoo schitterend geslaagde jubileumfeesten, welke te Vlaar- dingen zijn gevierd. Spr. bracht dank aan het publiek, dat zoo prachtig heeft mede gewerkt om deze feesten te doen slagen, dank aan de politie voor haar tactisch optre den, alsmede dank aan het Oranje-Comite 1938 voor het vele werk; dat dit Comité heeft verricht. Spr. sprak den wensch uit dat de herinnering aan deze feesten niet moge verstoord worden door andere ge beurtenissen, die thans dreigden. Met den wensch, dat het H. M. de Koningin gege ven moge zijn, nog vele jaren het land in vrede te mogen besturen, besloot spr. zijn rede, welke door den Raad met applaus werd begroet. Ingekomen was een verzoek van onder- wijzersorganisaties om adhaesie te willen betuigen aan een adres, gezonden aan den voorzitter van den Ministerraad inzake verlaging van de leerlingenschaal. B. en W. stelden voor geen adhaesie te betuigen, aangezien dit niet op den weg der gemeente ligt. Na nog uitvoerige discussie diende de heer T. de Bruin een voorstel in, om als nog adhaesie te betuigen. Dit voorstel werd aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. Voor 7 S. D. A. P., 2 V. B.; 1 R. K. en 1 C. D. U. De samenstelling van de sectiën voor het onderzoek van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939 geschiedde als volgt: le Sectie de heeren M. de Heer, N. Moer man, H. v. Minnen, L. Borsboom, M. Cle ments en A. Schilder; 2e Sectie de heeren J.'v. Toor, C. B. Ver loop, A. Boogaard, M. den Admirant, T: de Bruin en J. Bot. 3e Sectie de heeren J. Bagchus, W. Rey, R. Staal, C. Bos J. W. Visser en J. P. Ba- rendregt. Voorzitter le sectie is wethouder A. van Rijn; 2e sectie wethouder M. W. M. Don en 3e sectie wethouder "J. Buis. Z. h. s. werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot het uitgeven in erfpacht van gemeentegrond aan de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „d'Opbouw" te Rotter dam en het voorstel tot het verleenen van vergunning ingevolge de erfpachtsakte aan de N.V. „Bohanex" alhier. Besloten werd medewerking te verleenen inzake de invoering eener nieuwe rekenme thode aan de R. K. Meisjesschool aan de Hof- laan. Hierna was aan de orde het voorstel van B. en W. om medewerking te weigeren voor de stichting eener bijzondere school voor g 1. o. dood de Vereen, tot het verstrekken van lager onderwijs op geref. grondslag. De heer den Admirant (St. Ger.) zeide hierbij, dat B. en W. toegeven, dat bet vereischte aantel leerlingen voor de nieuwe school aanwezig is. B. en W. zeggen echter, dat een groot aan tel dezer leerlingen reeds een gelijksoortige school bezoeken als thans wordt aangevraagd. Er is evenwel door den Hoogen Raad uit gemaakt, dat de scholen voor Gereformeerd onderwijs niet alle als van dezelfde richting zijn te beschouwen. Scholen van de Gerefor meerde Gemeente zijn van een aparte rich ting Spr. begrijpt niet, dat in Vlaardingen dit afwijzend arvies mogelijk was. Er is aan de vereischten der wet voldaan, het voor geschreven aantal kinderen is aanwezig zoodat spr. den Raad adviseert alsnog de ge daagde medewerking tev erleenen. f De her M. de Heer (A. R.) zeide in de commissie van onderwijs zich gesteld te hebben op het standpunt, dat de ouders het recht hebben het onderwijs voor hun kinde ren zelf te kiezen. Spr. gaat na, den strijd Welke op onderwijsgebied is gevoerd vanaf 1801, om tenslotte te komen tot de wet van 1920 en te wijzen op het recht van het volk waarvoor meer dan 100 jaren gestreden is om den kinderen onderwijs te doen geven vol gens eigen geestesrichtingen. Wanneer de ouders, aangesloten bij de Gere/7 Ge meente, hun kinderen willen zenden naar een school van hun eigen geestesrichting, dan zouden zij dezen moeten zenden naar Delfshaven. De afstand is meer dan 4 K.M., zoodat in dit geval de vergoeding zal moe ten worden betaald voor het vervoer der kinderen. Spr. heeft omtrent een en ander inlichtingen gevraagd. Men heeft spr. mede gedeeld, dat aan de practijk nog niet een uitleg is ontleend omtrent wat in de wet staat aangaande bijzondere gevallen, doch de practijk staat ook niet in den weg. Als het bestuur in beroep gaat, kan deze om standigheid een sterk argument vormen. Spr. pleit alsnog tegemoet te komen aan het ver zoek dezer opkomende groep, om hun de gevraagde medewerking te verleenen. De heer Bot (C. H.) verklaarde dat de Raad eigenlijk niets anders te doen heeft dan de wet hen voorlegt en dat is de school niet te stichten. De laatste wetswijziging maakt het onmogelijk. Was de aanvrage eenige jaren eerder gekomen, dus vóór het Stopwetje, dan had de Raad zeker gaarne medewerking verleend De heer van Minnen sloot zich hierbij aan. Spr. vraagt, hoeveel kinderen van de richting voor wie thans een school wordt gevraagd, thans gedwongen worden een school van gelijke richting elders te be zoeken. Spr. vraagt, waarom men nu juist bij het bestaan van het stopwetje met deze aanvraag is gekomen. De heer T. de Bruin (S. D. A. P.) zeide zich te moeten stellen op het standpunt der wet-1937, welke stich ting van een dergelijke school niet kan toe staan. Het aanvragende kerkgenootschap be staat hier reeds 60 jaren en nooit is een aanvraag ingekomen om een eigen school te hebben. De kinderen zullen dus gedu rende al die jaren een school van andere richting in de gemeente hebben bezocht en niet de school van een eigen richting in een andere gemeente. Eigenaardig is, dat verschillende kinderen dezer richting wel een Prot. Christel, school bezoeken, doch niet een Ger. school, die hun eigenlijk nader staat Hoewel spr. principieel gaarne de gevraagde school zou toestaan, aan de hand van de wet meent spr. dat de Raad deze medewerking niet kan toestaan. Meent de aanvragende schoolvereeniging, dat de medewerking vol gens de wét moet worden toegestaan, zoo kan zij in beroep gaan. De heer Moerman (V. B.) betreurde het felle accent, dat door den heer De Heer was gelegd in deze kwestie op het feit, dat er nog zoo'n verschil bestaat tusschen het Prot. Christel, en Geref. Onderwijs en het onderwijs, dat wordt voorgestaan door de groep der Staatkundig Geref. Partij ïc woord „gelijksoortig" wordt niet bedoeld de geestesrichting, doch de soort van onderwijs, dus gewoon lager of U. L. onderwijs ens. Hoewel zelf sterk principieel voorstander van het bijzonder onderwijs, is spr. van mee ning, dat aan de hand van de wet geen me dewerking kan worden gegeven. Er is geen sprake van tegenwerken der gelijkstelling. Srp. begrijpt het niet, dat men eerst nu mev een aanvraag is gekomen, terwijl het Ge nootschap reeds bijna 60 jaar bestaat. De Burgemeester wees er op, dat ook stee vaste Anti-Revolutionairen in de Tweede Kamer hebben medegewerkt om het Stop wetje 1937 tot stand te brengen, waardoor de mogelijkheid van stichting van een nieu we school wordt beperkt. Het moet hier dus vanavond niet worden voorgesteld, dat men minder voorstander van het bijzonder onder wijs zou zijn, als men tegen de aangevraagde school is. De wet laat het niet toe en hier aan heeft de Raad zich te houden. Na nog uitvoerige discussie komt het voorstel van B. en W. om medewerking te weigeren in stemming. Het wordt aange nomen met 18 tegen 2 stemmen. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Favorite" om 5500 ton kolen te laden. BURGERLIJKE STAND. VLAARD. AMBACHT. GEBOREN Enrichetta Celestina, d. van G. V. Mion en A. Amat, Rozenlaan 22. Frits, z. van D. Sonneveld en Jacoba A. Haselberg, Julianalaan 68. GETROUWD Nicolaas Vermaat 26 j. en Henderina de Ronde 20 j. zoo zelfs, dat de kinderen van deze laatste richting naar Delfshaven zouden moeten gaan om het voor hen bestemde onderwijs te ontvangen. Wethouder van Rijn begrijpt niet, dat de heer De Heer het rechtsgevoel van den Raad te hulp geroepen heeft, om de ge vraagde medewerking te verleenen. We hebben hier te maken met de wet en vol gens deze kan geen medewerking gegeven worden. Met de betreffende bepaling van de schoolwet is heel het betoog, dat de heer De Heer dezen avond heeft gehouden, veroor deeld. De leerlingen, die langer dan 6 maanden een gelijksoortige school bezoeken, mogen voor de oprichting van de nieuwe school niet Wfieden meegeteld. Met het en van 84 Sept. af tot 4 Oct. toe zullen be langstellenden de collectie kunnen bezich tigen. De heer Chr. van den Berg, beheerder van het Gemeente-archief, heeft de inzendingen, die nog vrij talrijk zijn, zeer categorisch geplaatst. De bezoekers worden in staat ge steld een blik te werpen op het Hillegers- bergsche leven, van vroegere eeuwen af, tot op het huidige oogenbllk toe. En dat niet alleen historisch, doch waar zich daartoe de gelegenheid bood, ook topografisch. Bij de topografische afdeeling wordt de aandacht aanstonds sterk geboeid door een lange, in twee deelen gesplitste aquarel: Langs de Rotte, uit 1895, in bruikleen afge staan door het Rotterdamsche Gemeente archief. Verder vindt men de Rotte nog in beeld gebracht op een oude kaart, geco- pieerd naar een kaart uit 1865, die gewaard wordt in het Rijksarchief. Wij teekenden aan, dat er aan de oude grijze Hillegonda- kerk niet minder dan 28 aquarellen, teeke- ningen en foto's zijn gewijd. Onbevoegden zijn Vrijdagnacht binnen gedrongen in de in aanbouw zijnde panden aan de Zonnebloemstraat bij de Rozenlaan. Zij maakten twee kisten met gereedschap buit, ten nadeele van twee timmerlieden, die gistermorgen op het werk kwa men en hun gereedschap niet konden vinden. De politie heeft de zaak in onderzoek. De collecte voor Herwonnen Levenskracht in de vorige week gehouden, heeft 79.02 opgebracht. SUPPORTERS-VEREENIGING. t Opgricht is een supportersvereniging van de R.K. Voetbalvereeniging „Overschie". Het doel der nieuwe vereeniging is door moree- len en financieelen steun het voortbestaan der R.K. Voetbalvereeniging mogelijk te maken. R.K. E. H. B.\ O. Het bestuur*der R.K. Eerste Hulp bij On gelukken St. Don Bosco gaat weer een cur sus in het verleenen van eerste hulp geven. De cursus staat onder medisch toezicht van dokter Roest Crollius, terwijl de leider we derom zal zijn de heer P. Rietbergen, die reds 15 jaar lang de cursussen in Overschie leidt. Dames en heeren boven 18 jaar wordt op Woensdag 28 September a.s. des avonds om half 9 in 't gebouw van den R.K. Volks bond gelegenheid gegeven zich te doen in schrijven. Reeds verscheidene malen in de afgeloo pen weken maande de politie jongelui in de Dorpsstraat tot doorloopen, teneinde een on gehinderd verkeer zooveel mogelijk te be vorderen. Gisteravond is de politie krachtiger opge treden en heeft op een gegeven moment een charge met den gummiknuppel uitgevoerd. Rake klappen werden uitgedeeld. Tegen een der jongelui is proces-verbaal opgemaakt. VERRUIMING WERKVERSCHAFFING. Reeds zijn 40 werkloozen uitgezonden naar de werkverschaffing te Poortugaal voor polderwerkzaamheden, terwijl 10 werkloozen, in de gemeentelijke werkverschaffing voor wegen zijn geplaatst. Zooals bekend, zijn er ook 36 werkloozen werkzaam te Lithoyen bij de Maaswerken. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling „Oud-Hillegersberg", welke in het Oude Raadhuis aan de Kerkstraat wordt gehou den, officieel geopend door den burgemees- ter. In het kantoor van Sociale Zaken, gelegen naast het Oude Raadhuis, kwamen de ge- noodigden en belangstellenden, w.o. zich bevonden dr. E. Wiersum, de heer J. Ver heul, de gemeente-secretaris J. van Balle- gooij, raadsleden en andere autoriteiten bijeen. De heer Chr. v. d. Berg, beheerder van de historisch-topografische bibliotheek en prentenverzameling dezer gemeente wees er in zijn begroetingswoord op dat de topogra fische prentenverzameling in 1935 is opge richt. En waren toen slechts enkele afbeel dingen. Aan medewerking heeft het in dien tijd niet ontbroken. Men zond afbeeldingen van allerlei aard. Ook van kunstenaarszijde heeft spr. veel steun ondervonden. Toen het Oude Raadhuis, na vertrek van het Groene Kruis leeg kwam, werd deze voor de verzameling aangewezen. Het oude ge bouw werd geheel geresaureerd en naar de behoeften van de prentverzameling inge richt. Burgemeester van Kerripen hield vervol gens de openingsrede en sprak allereerst namens het gemeentebestuur zijn groote erkentelijkheid uit voor het vele, dat de heer v. d. Berg gedaan heeft, niet alleen voor de toestandkoming van deze tentoonstelling, doch ook voor de groote moeite sedert 1935 door hem genomen om deze gemeente in het bezit te doen komen van een groote verzameling prenten, schilderijen, kaarten enz, betrekking hebbend op het Hillegers berg der oudheid. Hillegersberg is oud, zoo vervolgde spr., doch hoe oud, is niet bekend. In een oor konde van 987993 wordt reeds gewag ge- maakt van het dorp Bergan, door dr. Te Lin- tum aangenomen, dat hiermede Hillegers berg wordt aangeduid. De heuvel van Hil legersberg is zeer zeker van ouden datum en waarschijnlijk is hier omstreeks 1025 reeds de eerste kerk gesticht. Verheugend is dat het oude Raadhuis, ge legen op het meest historische punt der ge meente en in 1752 gesticht, voor prentenka binet kon worden bestemd. Veel is er de laatste jaren in Hillegers berg veranderd. Veel, dat nog aan oud- Hillegersberg deed denken, moest verdwij nen en maakte plaats voor straten met mo derne bebouwing. Met de oprichting van het prentenkabinet is de grondslag gelegd van een verzameling, die altijd zal doen zien, hetgeen vroeger in Hillegersberg bestond. Spr. besloot men den wensch, dat deze ten toonstelling velen zal opwekken om de ver zameling door schenkingen uit te breiden. De tentoonstelling zal ook des avonds van 7—9 uur toegankelijk worden gesteld voor het publiek, behalve des Zondags. Een zeer belangrijke collectie oudheden, teekeningen, prenten, enz. is er verzameld 1000 No. 7456, 10963, 10690, 20956. 400 No. 4379, 4651, 9716, H094, 16659. 260 No. 13690, 20048. WO No. 8626, 12609, 12937, WW*,; 17649, 18446, 20683, 28884. 1056 1068 1060 1140 1378 1432 1512 1637 1747 1751 1857 2006 2048 2291 2312 2330 2361 2822 2575 2506 2729 2849 3055 3127 3264 3308 3450 3454 3472 3533 3766 3904 1001 Ï007 1015 1095 1126 1146 1152 1137 1327 1337 1357 1390 1414 1427 1433 1461 1462 1466 1529 1562 3967 3967 4056 4258 4319 4320 4369 4607 4650 4670 4827 4964 5152 5186 5217 5243 5348 5395 5515 5521 5694 5850 5955 5967 5931 6102 6402 6431 6443 6580 6692 6736 680. 6920 6969 7004 7044 7046 7048 7067 7205 7234 7307 7357 7462 7532 7654 7814 7899 7909 8184 8194 8286 8333 8335 8339 8409 8527 8546 8571 8618 8816 8924 9260 9267 9430 9473 9560 9600 9665 9648 9018 10047 10285 10363 10441 10491 10796 10681 10934 11037 11140 11189 11255 11318 11418 11448 11681 11717 11797 11805 11812 11818 11888 12265 12261 12263 12385 12392 12472 12514 12516 12612 12673 12731 12742 12745 12772 13010 13096 13199 13209 13223 13246 13303 13314 13569 13572 13591 13651 13846 13960 13903 13059 13979 14332 14363 14460 14511 14520 14578 14077 15069 15104 15251 15390 15407 15475 15500 15602 15755 15796 15972 16135 16263 16348 16612 16649 17002 17182 17184 17316 17416 17617 17644 17709 17812 17827 F80S4 18500 18761 18770 18950 19074 19084 19133 19380 19626 19633 19752 19775 19920 20051 20154 20295 20328 20472 30700 20734 20742 20875 21021 21258 21300 21460 21464 21471 217® 21777 20*961' 1612 1629 1632 1664 1692 1705 1760 1779 1906 1923 1952 1066 2026 2031 2063 2135 2149 2166 2183 2187 2190 2243 2275 2347 2377 2465 2468 2496 2508 2564 2641 2721 2734 2767 2790 2802 2894 2939 2947 2949 2967 2973 2976 3094 3136 3146 3147 3204 3228 3277 3291 3322 3348 3382 3443 3504 3529 3576 3577 3622 3685 3737 3746 3755 3863 3867 3903 3938 3973 3975 3977 4008 401.5 4035 4037 4041 4060 4081 4117 Sn 5067 19552 4422 4152 4155 4156 4187 4202 4216 4264 4272 4277 4300 4345 4367 4301 4471 4499 4564 4599 4640 4711 4910 4920 4953 4992 5000 5033 5051 5084 5119 5155 5183 5191 5192 5218 5221 5225 5237 5279 5291 5304 5863 5882 5836 5363 5380 5300 541il 5419 5412a 5428 5500 5628 5604 5604 56120 6750 10144 18274 16509 19M6 6772 10146 13357 16556 19034 10173 13367 16565 19042 10174 13408 16655 19045 6879 10183 13681 16678 19069 6930 10199 13717 16725 19105 6949 10204 13773 16729 19144 10235 13883 16746 19213 10264 13904 16375 19221 10270 13917 16876 19227, 10371 13935 16877 19269 10403 13064 16930 19287; 10494 14024 16931 19291 10514 14065 16960 10306 10538 14090 16978 19325 10557 14093 16989 19336 10573 14163 17015 19343 10584 14184 17050 19373 10600 14197 17063 19400 10624 14200 17067 19458 10628 14224 17069 19509 10645 14252 17103 19512 10678 14324 1'7107 19535 10691 14366 17136 19542 10694 14368 17137 19572 10737 14387 17206 19650 10738 14471 17240 19672- 10743 14472 17214 19077 10767 14475 17261 10730 10771 14492 17322 19756 10789 14514 17341 19822 10847 14558 17344 19834 10887 14694 17354 198-70' 10928 14718 17385 19901, 10930 14723 17440 19903 10932 14752 17447 19011 10936 14764 17462 19912- 10958 14789 17468 19915! 10959 14808 17469 19924' 10984 14818 17482 h)955^ 1&136 14848 17512 20011; 11170 14852 17520 20012! 11232 14863 175127 20068 11267 14916 17595 20131 111270 14920 17610 20163. 11360 14960 17620 2O01Q. 11375 14Ö83 17686 20238' 11402 15006 17723 20338 11412 15013 17768 20377 11437 16067 17777 20379 11667 15073 17794 20438 11327 1-5084 17838 2O405 11586 16094 17844 20499 11666 15097 17845 20318 11740 13114 17907 20657) 11810 13131 17901 2070» 11878 15158 17065 20762 11887 15257 17980 20778 11922 15327 18010 20823 11929 15369 18029 20S29 11943 15417 18079 20832 11953 15490 18108 20844 11993 15519 18142 20860 12040 15520 18237 20879 12079 15528 18251 20891 12161 15529 18283 20939 12164 15542 18291 21014; 12178 15570 18306 21058 12198 15583 18330 21062 12260 15586 18332 21185 12284 15589 18318 21189 12291 15635 18366 21193 12414 15663 18416 21217; 12508 15763 18428 21250 12543 15778 18466 21259 12550 1.5843 18517 21297, 12597 15861 18524 21305 12617 15921 18.538 21334; 12631 15968 18548 21347 12662 16004 18590 21348 12680 16011 18611 31382 9410 12760 16049 18620 21.384 9424 12764 16057 18635 21-502 9440 128.30 16093 18686 21514 9541 12834 16100 ">8613 21539 9590 12837 1624S 18647 21537 9613 12930 162.54- 18706 21562 9625 12963 16SS9 18715 21586 9712 13012 16262 18728 21594 9775 13023 19275 18732 21648 9824 13065 16099 18733 21718 9835 13069 16313 18746 21746 9937 13075 16317 18830 21763 9972 13082 16320 18889 21776 9988 13087 16356 18905 21778 9991 13090 16416 18017 21829 10099 13109 16421 18947 21869 10106 13204 16430 18949 219001 10132 13207 16442 18970 21037 10133 13231 16515 18993 25970 10140 132-59 16520 18998 20967 de vorige lijst stond: 5047 m. 5809 m. z. 4899, [>710 m. z. 9708 m. z. met 549396 m. z. 21300.' 3631, 5619 5681 5690 5721 5729 5732 5736 5761 5839 5925 5957 5972 5983 6028 6044 6062 6068 6081 6168 6191 6209 6214 6280 6300 6316 6328 6350 6335 6364 6375 6380 6391 6394 6428 6495 6515 6526 6575 6613 6648 6673 6674 6705 6733 7019 7070 ,7080 7094 7118 7196 7212 7243 7265 7291 7206 7322 7343 7374 7402 7419 7.496 7625 7533 7537 7fe89 7624 7.667 7685 7745 7790 7823 7866 7886 7901 7914 7900 7983 7967 8045 8046 8084 8128 8187 8190 8278 S329 8376 8401 8488 8452 8671 8672 "60S 8738 8779 8815 8825 8830 8881 8823 8954 8994 8995 9017 9061 9067 9070 9108 9130 9131 9252 9284 9302 9355 9381

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3