DE BÏD- EN BOETEDAG. ADRESSEN i Stuyvenberg's Triplex Weerverwachting. j TIM TYLEM EN SPUD. Op zoels, naar dien ^DeerfDo'VvogeL 52 1 STADSNIEUWS. J ROTTERDAM. DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1938 ONRUST. Aanmaning der permanente commissie. fT BEÏAARDBESPELING. KE TITEL. DE ORANJE-VEREENIGING BURGERLIJKE STAND. DE GRAAL. AANRIJDING. R. K. E. H. B. O. DE LUCHTBRUG AAN HET EIND VAN DE ROSESTRAAT. Zal door een nieuwe worden vervangen. PRIJSOPDRIJVING HAMSTEREN. EN Strenge politiemaatregelen. JUBILÉ P. J. DE JONG. DAM 41 Dagelijksche Motorbootdienst op AMSTERDAM SCHEEPVAART. siip - H Het blijft nog altijd Mooi. ■r Zwakke tot matigen Zuid-Oos- II telijken tot Zuid-Westelijken wind, in het Zuid-Oosten gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, g - weinig verandering in temperatuur, Overigens zwaar bewolkt tot be- - trokken met waarschijnlijk eenigen |j - regen, later opklarend, iets koeler. 1 a Voor de wielrijders, H 1 VRIJDAG. Zon op 6.59. Zon onder 18.40. 1 §i Maan op 14.07. Maan onder 22.30 gj H Wielrijders lichten op van 19.10 I tot 6.31. ROND DE HOFPLEINWERK- ZAAMHEDEN. Oude Iepen worden gerooid. EEN MINIATUUR-KARIMATA. Einde maximum snelheid WEE JUBILARISSEN IN HET REDEMPTORISTENKLOOSTER. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. re n! 0^%eDfSo- 6?fvALN0 En Gisteren kenmerkte zich een groote span ning over de geheele stad, die vooral haar hoogtepunt vond voor de bureaux van de Nieuwe Schiedamsche Courant, alwaar hon derden den toestand bespraken „oorlog of vrede". Zoo nu en dan moest de politie tot kalmte manen, wanneer enkele politiekers het al te benauwd kregen in hun debatten. Ook de huismoeders hebben veel benauwd heid gehad. Vooral in de levensmiddelen zaken is den geheelen dag een niet te ver werken vraag geweest naar allerlei behoef ten. Vooral thee en koffie, peulvruchten en vet mochten zich in een bijzondere belang stelling verheugen, zoodat verschillende za ken „neen" moesten gaan verkoopen en an dere het slechts per pond gingen doen om op deze wijze een iedereen zooveel mogelijk nog ter wille te kunnen zijn. Het was een drukte van belang en vele winkeliers zullen niet geweten hebben hoe ze zoo gauw door hun voorraad heen zijn gekomen. Hier en daar zijn er reeds enkele prijs- opdrijvers verschenen b.v. in vet. Vele sla gers echter hebben tot hun eer geen cent meer gerekend, terwijl zij door sommige grossiers nu reeds op een hoogeren inkoop prijs werden gejaagd. We hoorden prijzen noemen van 1.45 inkoop, welke vorige week 0.85 was. In den namiddag trad veel ontspanning in toen bekend werd dat in Duitschland vóór den vrede zou gedemonstreerd zijn en door het toedoen van mr. Chamberlain, signor Mussolini zijn pogingen ging stuwen om alsnog tezamen met monsieur Daladier heden een conferentie te houden te Munchen Ook in de feestzalen was gedrukte stem ming, b.v. de prijsuitreiking van de Oranje Vereeniging scheen in de eerste oogenblik- ken niet feestelijk te kunnen worden. Toen echter de radio-rede van den Minister-president door een der bestuurs leden nauwkeurig werd overgebracht, steeg de stemming. In de stad was het om half negen merk baar stil. Ook hier blijkt men den grijzen Neder land schen staatsman gaarne te hooren. Zijn rede heeft in vele gezinnen de noodige kalmte gebracht. Ook de winkeliers wenschen mede te wer ken om stagnatie en prijsopdrijving in de verschillende behoeften te voorkomen. Daartoe is door de permanente commissie volgend schrijven tot de winkeliers gericht: M. M. De Permanente Commissie van den ge- organiseerden Middenstand geeft U wel in overweging om de prijzen der door U ge voerde artikelen niet noodeloos te verhoo- gen en, waar het publiek thans ongelimi teerde hoeveelheden vraagt, slechts normale hoeveelheden af te leveren. Bij onverwachte moeilijkheden wende men zich tot onze commissie: A. J. Vredebregt, B. G. Hoogen- dam, J. B. Wychers, DE RADIO-CENTRALE. Programma 5. Vrijdag 30 Sept. Luxemuburg: 8.209.20 concert Diver sen: 9,2010.35. Luxemburg: 10.3511,35 gram.; 11,3512,05 gram. Diversen: 12,05—12,20. Luxemburg: 12,2012,50 concert. Brussel (Ned.): pl.m. 12,551,20 omroeporkest. Brussel (Fransch): 1,30 1,50 gram. Luxemburg: 1,50—2,15 concert. Diversen: 2,162,30. Luxem burg: 2,302,55 zang; 2,553,35 gram. Diversen 3.353.50 Luxemburg 3.505.50 gram. Brussel (Fransch) 5.506.20 con cert Brussel (Ned.) 6.206.45 gram. Brussel (Fransch) 6.55—7.Ö5 zang; 7.057,20 gram. Brussel (Ned.) of Diversen: 7,20 .7.50 orkest; 7.508,10 gesproken dagblad Brussel (Fransch) 8,209,20 militair orkest Diversen 9,20—9,35 Brussel (Fransch) of Diversen 9.3510.20 Brussel (Ned.) 10.3011,20 dansmuziek Luxemburg 11,20 --11,50 dansmuziek. Voor de programma's 14 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". Het programma voor de beiaardbespeling op den St. Janstoren op Vrijdag 30 Sept. а.s. van 89 uur nam. door den stads- beiaardier Ferd. Timmermans, luidt als volgt: 1. Praeludium (Allegro). J. M. Leclair. 2. a. Merck toch wat een duyster wolcke; b. Voorwaer 't is prijs'lljck; c. Als Christi Bruyd was in den nood, Valerius liederen. S. Canzonetta. Jef van Hoof. 4. Dansje. C. Roelofs. 5. a. Ons bootje; b. Te voet; c. Vaderlandsch lied. W. Smits. Sonatine (Allegro en Rondo). L. v. Beethoven. 7. a. Wiegeliedje, Cévile Klunne; b. Ghe- quetst ben ic van binnen; c. Ic seg adieu. Oud-Ned. liederen. Door het Doorluchtig Episcopaat is voor geheel Katholiek Nederland op morgen, Vrijdag 30 September, een bid- en boetedag uitgeschreven. Om aan dit voorschrift gevolg te geven, meenen wij dat het voor onze stad gewenscht is, dat in alle parochiekerken alsmede ook in de bijkerk O. L. Vr. Visitatie tot 's morgens 10 uur en 's middags van 68 uur de uitstelling met het Allerheiligste plaats heeft, wat besloten wordt door een Lof te half 8 uur. Wij vertrouwen, dat alle Katholieken aan den oproep der Bisschop pen gevolg zullen geven. A. J. C. SCHRAAG, Deken. Aangifte van 2628 September GEBOREN: Matthias A., zoon van M. A. van Opijnen en M. Kers, Nassaulaan 75 Wim, zoon van P. de Bruin en J. Tanis, Burg. Knappertlaan 204 Dirk, zoon van J. van Opstal en M. van der Voorde, P. Potterstraat 21. GEHUWD: J. Nootenboom 25 jaar en J. D. Barends 18 jaar J. D. G. de Bruijn 26 jaar en C. Mulder 25 jaar P. van der Hoeven 26 jaar en C. Koens 21 jaar Th. H. H. de Raay 23 jaar en J. M. Campen 25 jaar A. F. Daalmeijer 32 jaar en E. van Doeveren 30 jaar j. L. Andriessen 29 J. en J. H. Franchimon 24 jaar L. Moerman 29 jaar en M. H. van Eijk 22 jaar J. B. de Kok 28 jaar en P. G. Verver 22 jaar G. Steenbergen 27 jaar en C. A. van den Brink 30 jaar J. van Embden 22 jaar én C. Zagwijn 21 jaar. OVERLEDEN: H. van Teijlingen 76 jaar, wed. van H. Glimmerveen, S. Stevinstr. 9. Officieele prijsuitreiking. Gisterenavond hield de Oranjevereeni- ging haar traditioneele jaarlijksche feeste lijke prijsuitreiking voor de prijswinnaars van de wedstrijden op Koninginnedag in gebouw Eendracht. De zaal was geheel ge vuld. De stemming was eenigszins gedrukt in 't begin, doch een der bestuursleden, de heer J. van Katwijk Jzn., deelde even na half negen de juiste inhoud mede van de rede die zoo juist doord r. H. Colijn gehou den was. Dit gaf de noodige opluchting, zoodat de humorist Brouwer en de Hakkert- band, die het vroolijke gedeelte verzorgden, de noodige aandacht van het publiek kre gen. De voorzitter, de heer K. v. Liebeek, ver zocht alle deelnemers en deelneemsters vol gend jaar wederom deel te nemen aan de verschillende wedstrijden, waarna de heer van Katwijk overging tot het uitreiken van 99 99 Pauselijke oproep. Alle Graalleden geven zoo veel mogelijk gehoor aan den oproep van den Paus om Vrijdag a.s. ter H. Tafel te naderen en een extra half uur bij het Allerheiligste door te brengen, ieder in zijn eigen Parochie. V/OOR DEN VREDE. Morgen zal in verband met den bid. en boetedag voor de vrede vanaf half vier n.m. het Allerheiligste ter Aanbidding zijn uit gesteld. Om 7 uur Lof met luide aanbidding. Verwacht wordt dat de parochianen ook morgenochtend in groote getale de H.H. Mis sen zullen bijwonen en ter H. Tafel zullen naderen. Gistermorgen omstreeks 10 uur, had er op den hoek Nieuwstraat en Lange Kerkstraat alhier, een aanrijding plaats, tusschen een vrachtauto, besturd door J. S. H. oud 27 jaar wonende alhier, en een motorcarrier, be stuurd door J. C. K. oud 27 jaar, wonende alhier. Van de vrachtauto werd het linker- voorspatbord ingedeukt. Van de carrier werd de laadbak beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de Zuid-Hollandsche commissie voor E.H.B.O. werd gisteravond een afd. R. K. E.H.B.O. opgericht te Loosduinen. 113 Leden traden toe. De afd. Schiedam zorgde voor een demonstratie. De spoorwegovergang aan het eind van de Rosestraat is nog steeds een nachtmerrie voor degenen, die daar twee- of viermaal per dag moeten passeeren. Vooral de omstan digheid, dat hier slechts gerangeerd wordt, maakt dat de sluitboomen soms tergend lang den doorgang te versperren. Dan heropen zich aan beide zijden honderden fietsen op. Eerst als het wachten wat al te lang duurt, ziet men eenigen aanstalten maken hun rijwiel op den schouder te nemen, om de hooge smalle luchtbrug te bestijgen, welke daar jaren geleden ten gerieve van haastige perso nen is neergezet. Met de fietsen wordt het dan een gesjouw van jewelste. Men kan elkaar nauwelijks passeeren. Er op is nog het ergste niet, al is het geen sinecure de ouderwetsche smalle treden te bestijgen. Er af brengt, althans met een rijwiel, meer bezwaren mee en men houdt soms zijn hart vast, als een onhandige drager (ster) dreigt te struikelen. Deze smalle luchtbrug heeft nooit aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Zelfs voetgangers gaan er slechts in uiterste noodzaak overheen. Het is daarom toe te juichen, dat nu de betonnen onderbouw voor een nieuwe brug is aanbesteed, welke deze oude zal vervan gen. Deze nieuwe brug zal aanmerkelijk breeder worden en lager, en de bestijging zal gemakkelijker worden gemaakt, vooral voor hen, die een rijwiel meevoeren. In de eerste helft van 1939 moet het werk kant en klaar worden opgeleverd, zoodat verwacht mag worden, dat binnenkort de klachten over den spoorwegovergang achter aan de Rosestraat zullen verminderen, al zal .er altijd nog iets te wenschen overblijven. In verband met de van Regeeringswege aangekondigde maatregelen maakt de hoofd commissaris van Politie bekend, dat van politiewege, zoodra de betrokken wetten in werking zullen zijn getreden, met groote gestrengheid zal worden opgetreden tegen ongemotiveerde prijsopdrijving en hamste ren. Het publiek'wordt er met nadruk op ge wezen, dat in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen niet zal worden geaarzeld over te gaan tot onmiddellijke inbeslagne ming van voorraden, ook bij particulieren, die hamsteren of gehamsterd hebben. Gevallen van ongemotiveerde prijsopdrij ving, enz. van levensmiddelen in den klein handel geve men onder vermelding van bij zonderheden reeds thans schriftelijk of tele fonisch ten spoedigste op aan de afdeelïng Crisisdienst, Hoordbureau van Politie, tele foon 22222 (toestel 142) opdat de noodige maatregelen kunnen worden getroffeh. Zooals reeds gemeld is, herdenkt op Zon dag 2 October a.s. de heer P. de Jong, direc teur van de Avondscholen van de Gezellen- vereeniging aan het Stationsplein, zijn zil veren ambtsjubileum als leeraar aan het Nij verheidsonderwijs. Om half negen zal alsdan in de Steigersche kerk een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen, waarna de jubilaris door de ge- noodigden gehuldigd zal worden. Van 24 uur bestaat er gelegenheid om den heer De Jong te zijnen huize, Spoor- singel 57b, te complimenteeren. is 't Goedkoopste en 't beste. Alle soorten hulsvlijtartikelen. Reel. 106S 6 TELEFOON 68646 GEBR. BULOO GARAGE UNIQUE" Burg- Knappertlaan 12 unllHUi. „UIllIjtUL. —TELEFOON 68100— 1014S 7 SCHIEDAM, 26 Sept. Vertrokken: s.s. Tjisondari, naar Cuba; Ned. s.s. Alioth, naar Vancouver; Panameesch m.b. Actor, naar Havre; Russische baggermolen Obb, naar Leningrad; Noorsch m.s. Belmoira, naar Gdynia; Eng. m.s. Ripley, naar Londen. SCHIEDAM, 26 Sept. Aangekomen; Duitsch s.s. Leesee, ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 28 Sept. Aangekomen; Ned. m.b. Monica, met olie van Hamburg; Ned. m.b. Mylla, met olie van Havre; Ned. m.b. Jenny, met olie van Vlissingen, alle in de Wilhelminahaven; Ned. s.s. Trapani, van Malaga, als bijligger in de Wiltonhaven. de zeer prachtige prijzen. Door een onbe kende gever was nog een schitterende wis selbeker gegeven voor den zwemwedstrijd, die uitdrukkelijk volgens de bepalingen 15 Augustus aan de Oranjevereeniging moet worden afgeleverd*. Deze beker heeft de Jubileum-wisselbeker. De prijsuitslag was als volgt: Dames veteranen: 1 mevr. RijkuiterBakker, 2 mevr. Heggers, 3 mevr. van Luyk. Dameswedstrijdklasse: 1 mej. Corrie Bit ter. Heeren wedstrijdklasse: 1 D. v. d. Kuil. Veteranen: 1 P. Bezemer. Allen een medaille. Dames volksklasse, wisselbeker: 1 mej. A. Straver. Deze beker moet tweemaal in totaal gewonnen worden; 2 mej. M. Wuisman, 3 mej. Hodes, 4 P. v. d. Most, 5 Clara v. d. Meer, 6 Clska Kramer. Heeren volksklasse: winnaar nieuwe Jubileum-wisselbeker P. Gijtenbeek, beide wegens gelijk aankomen een tweeden prijs P. Verkaaik en J. den Dunnen; 3 J. v. d. Linden, 4 F. Verkaaik; 5 J. J. Man in 't Veld; 8 J. van Lochem, 7 P. Gouderon, 8 A. Dekker. Verder kregen alle zwemmers en zwemsters, die het eind punt hadden bereikt een schitterend her inneringsspeldje. Uitslag ringsteken op versierde rijwielen: 1 Marie v. Alphen, armbandhorloge; 2 Jo de Rooy, fototoestel; 3 J. Vermeulen, vul penhouder, 4 mej. M. v. Klaveren, étui Bol- doot. Ringsteken op rijwielen: 1 P. Meister, fototoestel; 2 mej. van Klaveren, lingerie- mand, 3. mej. Jo de Rooy fruitmand; 4. mej. Mies Stolk, koperen sierkan; 5. J. v. d. Staay, vulpenhouder; 6. mej. A. Wuister, doos bonbons; mej. Keulmans, die zooveel heeft bijgedragen aan het welslagen der rolwed- strijd, door buiten mededinging eenige schoonrij-demonstraties te geven, zal nog een cadeau als blijk van waardeerin'g ontvan gen. Dames hardrijden op rolschaatsen: 1. An-> ny Wasman, 2. Nelly Wasman, ieder een arm band; 3 Jo v. d. Boogaart, schooltasch; 4. L. de Jong, leesboek. Jongens hardrijden: Jan v. 't Hoff, lees boek. Sehoonrijden dames: 1. Jo v. Loon, vulpen houder; 2. Henny Meyer, leesboek; 3. Maartje Kerklaan, vulpenhouder; 4. mej. L. ter Braak vulpenhouder; 5. Henny v. Hulst, oranje album. Alle winnaars waren zeer voldaan over de prachtige prijzen die de Oranje-vereeni- ging uitdeelde. Na het zingen van een couplet van 't Wil helmus werd de avond onder een dank woord door den heer v. Liebeek gesloten. ^ll!lllll[llllllllll||||||[||[rillll||l[||!||||]j||||ll|l[||||[|||||||||[|l(||!|||||ig ®lllli:i![l!lllll!lll!ll!l!ll!ll|||j||]ll!|||j||j|!||!j|!||i;|j||j||||||||||||||!!li De vier, die vandaag overleg zullen, plegen over de groote vraag, die al weken het menschdom in sombpre spanning houdt: oorlog of vrede Met de werkzaamheden aan het Hofplein wordt waarlijk niet getalmd. Achter de verla ten staande Delftsche Poort, op den hoek van het Haagsche veer, is op sommige plaatsen al zooveel grond weggehaald, dat het niveau bijna een meter lager is gewor den. Werklieden van de gemeentebedrijven zoeken hun weg in den wirwar van kabels en pijpleidingen, welke gedeeltelijk ver nieuwd worden en dieper in den grond be graven. Aan de Coolsingelzijde van de poort heeft 't Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf een werk- huisje als 't ware in den grond gegraven. Hier kan men duidelijk reeds een beeld krij gen, hoever de oprit moet worden afgegra ven, eer de waterpasvlakte is bereikt, die men zich voorstelt en welke op zichzelf al een geheel ander aspect aan het plein zal geven. Aan de Galerijzijde is het consumptie tentje al verplaatst Het heeft meer ter hoogte van den Oppert een standplaats ge kregen. Voorts is men gisteren begonnen de oude iepen, die menig geslacht al hebben overleefd, te rooien. Onder groote belang stelling van het publiek werden de dikke stammen bij de wortels zoover afgehakt, tot ze konden worden omgetrokken. Ook in en bij de Delftschevaart wordt hard gewerkt. Zooals men weet blijft na de demping van de Schie alleen de communica tie met de Rotte behouden, zoodat het Stok- vischverlaat de eenige in- en uitvaart wordt. Daarom wordt aan de Haagscheveer- Een grijs bord met schuine zwarte streep geeft aan, waar de maximumsnelheids- bepalingen eindigen. zijde, recht tegenover het Stokvischverlaat, waar de schepen zullen moeten keeren en de wal veel te lijden zal hebben, een ste viger walkant gemaakt om de stooten op te vangen. Na demping van de Schie komt de Delft schevaart op Rottepeil te liggen, hetgeen een belangrijke daling van den waterspiegel meebrengt. Om genoegzaam diepgang voor de binnenschepen te houden, is sinds eeni gen tijd een baggermolen gerequireerd, die voor een behoorlijke vaargeul zorg zal dra gen. Het werken van dezen baggermolen is een publieke attractie geworden. De meest zon derlinge voorwerpen worden opgehaald, tot geheele fornuizen en ijzeren ledikanten in cluis. De jeugd is naarstig bezig deij bag ger te doorwoelen want sinds verteld is ge worden, dat er een gouden ring gevonden is, is de goudkoorts losgeslagen. Al is niet alles goud, wat er gevonden wordt, merkwaardige dingen als oude munten en dergelijke komen toch nu en dan boven. Zoodra er iets van be lang gevonden is, gaat er een hoeratje op en dikwijls wordt de vondst aan den meest biedende van de hand gedaan. Dan begint bet gezoek opnieuw, totdat er een sterke arm komt om wat ruimte te maken. Zoo vormen de verschillende werkzaam heden ten behoeve van het nieuwe Hofplein evenzoovele objecten van belangstelling voor honderden, die in deze dagen van angstige spanning toch nog oog en oor heb ben voor wat er in de eigen stad aan groote dingen staat te gebeuren. 7 October a.s. vieren de zeereerw. paters Jos. Mulders en Jacq. Hamers hun zilveren priesterfeest in het klooster der paters Re demptoristen, Goudsche Rijweg 123- De zeereerw. pater J. Mulders, 12 Mei 18 geboren te Vlodorp, voltooide zijn s u ïes aan de beide seminaries C.s.s.R- te oermond en Wittem. Bij 't einde van zijn hoogere stu dies in Augustus 1914, werd pater Mulders bestemd om met den zeereerw. pater W. Duynstee zijn studies in Rome voort te zet ten. Het uitbreken van den wereldoorlog verhinderde zulks. Pater Mulders kwam toen in het apostolisch werk van missles en retrai- ten. Honderden oefeningen heeft hij met het grootste élan en blijde offervaardigheid, ge- 30 Sept.: Groote Schouwburg, Rasmus de wonderdokter (Geizelschap Saalborn Parser), 8,15 uur. 1 Oct.: Groote Schouwburg, Rasmus de wonderdokter (Gez. SaalbornParser), 8,15 uur. 2 Oct,: Groote Schouwburg, Meneer Schlögl, .(Gezelschap Saalborn—Parser), 8.15 uur. 4 Oct.: Groote Schouwburg, Meneer Schlögi (Gezelschap SaalbornParser), 8.15 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Alvata, 8,15, Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurdeprogramma's tot en met Donderdag 29 September in: Grand: You and me (boven 18 jaar)Studio: De wildzang (boven 18 jaar); Lumière: Olympiade-film II (boven 18 jaar); Capitol en City: Een branie in Oxford (volw.); Scala: Mr. Moto speelt hoog spel en Café Métropole (boven 18 jaar); Colosseum: Tus schen twee Oceanen en 'n Ster wordt ge boren (volw.); Centraal: De zoon van Tar- zan; Asta: De schrik van wijk 7 en Spoor der verschrikking; Ooster: Manege en Macht van het goud (volw.); Harmonie: Duister Shanghai en De man met de wassen beel den (volw.); Olympia: D'r op of d'r onder en Cassidy kiest partij (boven 18 jaar); Vic toria: Een kus in het donker en Tango notturno (volw.); Luxor: Vervaagde sporen (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. ..Tentoonstellingen: Museum Boy mans, Meesterwerken uit vier eeuwen (tot 15 Oct.) Schied. Singel 55, Ontdek uw stad (tot 26 Sept.). Schiedam. Passage-theater: 5.000.000 zoeken een erf genaam (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 29 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling'. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). «Zeg Jaap, reik me even dien hamer aan". ZIEZOO, Nu fVUIVINÊN WE Eve.Ni UiTE-lAZEN ita'jN ons «iPOOR N O isyy'jt-q e DAr was ER OP OF ER. ON Des' WSTo? HET DUUROE. EENIGE WE KE N VOORDAT Tl'M En SPUD WEER. 6ii HEF HOOPD- va^- tieR. WAREN AANGE-. KToneN* NA Hun VEg&EEF- SCHtN tocht EN HEB6CN JULLIE Den „DffE-Dö" VO GEL GEVONDEN JONGENS l 'WAAR HE&6EN JULLi£ HE NI GELA is DAT S EVEN! &ENI MOP, ZE HÉBBEN HB-ElrE- MAAL NI ets B'J 2iCH.. JAjICJ^- eeiNS J EN WE HES- KAïPir^iN.HRT/ BEN 'VPNINCIN TE VOGEL WAT moeten we NU AAN RAPITEIN Claric VER I DT. NtE \\X A ND wreeu RiC. VER SLAG. leid in geheel het land. Verscheidene jaren was hij verbonden aan de Retraitehuizen te Amersfoort en Seppe, waar alle problemen en geheimen van de menschenzielen hem werden opengelegd. Onder zijn rectoraat te Roermond 1933—36 werd het groote 500-jarig feest gevierd ter eere van O. L. Vrouw in 't Zand. Nu is hij bijna 3 jaar als econoom, verbonden aan het klooster te Rotterdam. Een ernstig dreigende ziekte dwong hem weken in het ziekenhuis te verblijven en daarna nog maanden te rusten. Nauwelijks bemerkte hij echter, dat de krachten terugkwamen, of de vurige apostel moest er weer op uit. Nog altijd bloeit fel het verlangen om de men- sehen in overvloed van rijke bewoordingen te overtuigen, God en de kerk trouw te blijven. De zeereerw. pater Jacq. Hamers, 28 Dec. 1888 geboren te Goirle, doorliep ook de seminaries C.ss.R. van Roermond en Wittem. Na de voleinding van zijn studies werd de jubilaris eerst ongeveer twee jaar werkzaam gesteld als hulp van den pater novicemeester te 's Bosch. Intusschen was in 1917 het werk der parochie-retraiten opgericht en al behoort pater Hamers niet tot de eigenlijke grond leggers van dit grootsche missiewerk, wel is hij één van de eerste missionarissen in Neder land, die het werk hebben doorgezet vooral in de mijnstreek. In 1921 volgde een benoeming als missiona ris voor Brazilië. 9 jaren lang droeg hij daar letterlijk en figuurlijk de hitte van den dag bij de missies in de grootsteden van Brazilië, maar ook in de „rimboe". 5 jaren ging het maanden achtereen te paard het binnenland In, honderden kilometers ver, dorp aan dorp missioneerend. Wie zal de duizenden tellen, die hij zoo bereikt heeft? In 1930 kwam pater Hamers met geschokte gezondheid terug in Nederland. Een flinke rustperiode kon, God dank, zijn krachten herstellen, zoodat hij zich thans weer met alle energie wijdt aan het missiewerk en wel heel bijzonder weer aan het werk van zijn Jonge priester jaren, de parochie-retraiten. Ook vanuit zijn tegen woordige standplaats Rotterdam heeft hij al heel wat retraite-cursussen gehouden in diverse gedeelten Van het land. Zondag 9 October zal het priesterfeest van beide jubilarissen zoo luisterrijk mogelijk gevierd worden in de kerk van de paters Redemptoristen Goudsche Rijweg. Om half 8 draagt pater Mulders een stille H. Mis op, waaronder algemeene H. Communie van alle geloovigen om God te bedanken voor de instelling van het heilig priesterschap. De gezangen zullen worden uitgevoerd door het dameskoor der H. Familie. Om half elf plechtige Hoogmis, opgedragen door den zeereerw. pater jubilaris J. Hamers, met assistentie van zijn beide heerbroers drs. Joh. Hamers C.ss.R. en drs. P. Hamers. De jubilaris wordt aan den ingang der kerk plechtig afgehaald. Onder de Hoogmis korte feestpreek door den zeereerw. pater rector Brinkman. Na de H. Mis Priestercantate van J. Haagh door het St. Alfonsuskoor. Na de plechtigheid receptie in de pastorie Goudsche Rijweg 123,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2