mBmBm HET NIEUWE BELASTINGGEBOUW. si VAN DE BOEKENMARKT. nOEZOMDEM nj^öTUKKEN DE RUTTERDAMSUiE RECHTBANK. Imrw tinni-mtymfi OVER ROTTERDAM EN ROTTERDAMMERS. hillegersberg. MAANDAG 3 OCTOBER 1938 Tegenover de Parkslnizen. Nog dit jaar zal met de bouwwerk zaamheden worden begonnen. BRAND OP DE SCHIEKADE. Twee meisjes in de Schie gesprongen. m ■ÊiMÊkaiè'tar' 4ÜmI WjH 'T"1 F T n mmim GEM. ARBEIDSBEURS. Tel. 29100-9. AFZWEMFEEST IN HET SPORT- FONDSENBAD. BRANDWEER-OVATIE. USELMONDE. FELLE BRAND IN EEN carrosseriefabriek. Van C. Lith aan de Centuurbaan. DE TENTOONSTELLING OUD- HILLEGERSBERG. AANRIJDING- ZWEMFEEST IN „DE OVERDEKTE". De verschillende belastingdiensten in Rot terdam liggen dermate verspreid en zijn voor het meerendeel zoo onvoldoende gehuisvest, dat het departement van Financiën het noodig oordeelde en wel voornamelijk om econo mische redenen een centraal belasting gebouw te stichten, in hetwelk alle diensten zouden kunnen worden ondergebracht, be houdens een paar kantoren van de Directe Belastingen, welke voor het gemak van het publiek elders zullen blijven bestaan. In geografische volgorde liggen de dien sten ais volgt verspreid. In de perceelen Kruisstraat 5052 zijn ge huisvest: a. het Zegelkantoor; b. de Inspectie der Domeinen. In het Hoofdpostkantoor aan den Cool- singel, ingang aan de achterzijde, zijn onder gebracht: a. het Hypotheekkantoor; b. het Bureau Landmeetkundige Dienst van het Kadaster; c. de Controle van de Gorndbe- lasting. In het Regentessehuis aan de Wijnhaven verblijven: a. de Inspecties van Registratie en Domeinen le en 2e afdeeling; b. de In spectie der Directe Belastingen voor de bui tengemeenten; c. het 2e Bureau van den Rijksaccountantsdienst. Verder vindt men in het perceel Boompjes 16: a. de Contróle van den Waarborg op gou den en zilveren werken; b. het Belasting museum. En in het perceel Boompjes 49: a. de Di rectie van de Directe Belastingen enz.; b. de Inspectie van de Directe Belastingen; c. de Inspectie van de Invoerrechten en accijnzen; d. het Kantoor van de Invoerrechten; e. het Kantoor van de Accijnzen; f. het le Bureau van den Rijksaccountantsdienst. Ten slotte zijn in het perceel Calandstraat 15b gehuisvest: a. het Kantoor van den Ont vanger der Succe^ie; b. het Kantoor van den Ontvanger der Registratie. Situatie van het nieuwe gebouw. Al deze diensten zullen worden onderge bracht in het nieuwe gebouw, hetwelk zal worden gesticht op een terrein tegenover de Parksluizen, grenzend aan de Puntegaal- itraat voorgevel aan den Westzeedijk Zuidelijke zijgevel en aan de Willem Buy- tewechstraat Noordelijke zijgevel. De si tuatie gaf aanleiding tot een symmetrische oplossing en deze is als zoodanig doorgevoerd. Achter het Hoofdgebouw, op de binnenplaats, is een portierswoning ontworpen benevens autogarages en uitgebreide rijwielstallingen. Bovendien zal het Kantoor van de Directe Belastingen, thans gevestigd in de Allard Piersonstraat, in het nieuwe gebouw worden opgenomen. Omtrent dit nieuwe centrale Belastingge bouw deelt ir. H. Hoekstra in „De Maastun nel" de volgende bijzonderheden mede: Waar de diverse diensten gehuis vest worden. Het hoofdgebouw zal bevatten 7 verdie pingen. I. Kelderverdieping. Hierin zijn ontwor pen: a. het ketelhuis voor den centrale ver warming; b. de centrale garderobe; c. ar chiefruimten; d. het veilinglokaal voor den verkoop van in beslag genomen goederen; e. bergplaatsen; f. werkplaatsen, toiletten, enzoovoorts. Hierbij zij aangeteekend, dat twee groote kelders zullen worden ingericht tot gasvrije vluchtkelders voor het personeel. II. Begane Grond. Deze is vanuit de kel derverdieping bereikbaar door middel van centraal gelegen trappen en liften, welke eveneens verbinding geven met alle hooger gelegen verdiepingen. Een stel liften is in gericht als paternosterlift. Twee tourniquets aan den hoofdingang, welke voor rechtsch en linksch verkeer kunnen worden ingericht, ge ven toegang tot de publieke hallen, de kan toren en de bureaux. Publieke hallen en kantoren zijn door lokettenfronten van elkaar gescheiden. Aan de centrale hal zijn gelegen: a. het kantoor van den ontvanger der invoerrechten i— links; b. het kantoor van den ontvanger der directe belastingen rechts; c. het kan toor van den ontvanger der accijnzen ach- ter. Het zegelkantoor en het kantoor van den waarborg krijgen een afzonderlijken toegang aan de Willem Buytewechstraat. Daar de onder a, b, en c genoemde kan toorruimten met het oog op de afmetingen en de verlichting een constructiehoogte van 5.76 m. moesten erlangen, zijn boven de toi letten, welke met de halve hoogte konden volstaan, tusschen verdiepingen geprojec teerd, welke voor archief- en bergruimten worden ingericht. III. Eerste verdieping. Rondom de cen trale hal, welke als lichthal is bedoeld, zijn bureaux ontworpen, o.a.: a. Voor de directie der directe belastingen, enz. links; b. de personeel- en leggerkamer voor de omzetbe lasting rechts; c. het hypotheekkantoor, met kluizen en bergplaatsen op de eerder ge noemde tusschenverdiepingen achter; d. de overige bureaux voor de inspectie van de Invoerrechten en accijnzen voor. IV. Tweede verdieping. Aansluitend aan de lichthal zijn gelegen: a. de diverse loka liteiten van de inspectie der directe belas tingen links en rechts; b. de bureaux voor de inspectie van de domeinen voor; c. de bureaux voor de controle van de grondbe lasting achter. V. Derde verdieping. Op deze verdieping zijn voor het meerendeel kleinere bureaux ontworpen, tengevolge waarvan de construc ts ebreedte van de vleugels kon worden ver kleind. Hierdoor ontstonden ongezocht bal kons, welke op de voorgeschreven brand trappen aansluiten. Ook de constructiehoogte kon'worden gereduceerd tot 4.14 m. waar door de op de lager gelegen verdiepingen ontworpen tusschenverdiepingen moesten vervallen. Op de derde verdieping zijn ontworpen: a. de bureaux van de inspecteurs van de directe belastingen rechts en links; b. de bureaux van de directe belastingen voor de buitengemeenten achter: c. het zittinglo kaal voor den Raad van Beroep en een ver gaderlokaal daarnaast, welke twee ruimten tot een zaal zijn saam te trekken voor. VI. Vierde verdieping. Evenals op de der de verdieping zijn op de vierde een reeks kleinere bureaux ontworpen ten behoeve van: a. het le en 2e bureu van den Rijksac countantsdienst links: b. de le en 2e af deeling yan de inspectie van registratie en domeinen rechts; c. den landmeetkundi gen dienst rechts; den ontvanger van de registratie achter; e. den ontvanger van de successie achter; f. persooneelkamers van het le en 2e bureau van den Rijksac countantsdienst voor. VII. Vijfde verdieping. Op den linker vleugel is een cantine ontworpen voor onge veer 260 personen met een daaraan aanslui tend terras. Voor de bediening van deze cantine is een kleine keuken met spoelkeuken geprojec teerd. In den rechtervleugel zijn nog eenige ruim ten gereserveerd voor de inspectie van de directe belastingen, onder meer een typis tencentrale, welke voor de onderliggende ruimten tegen geluldoverbrenging moet wor den geïsoleerd. Het Belastingmuseum vindt een plaats achter. Voor zijn nog eenige leslokalen on dergebracht. De afwerking is met het oog op de be stemming van kantoorgebouw sober gedacht; voor de buitenmuren bruinroode baksteen in afwisseling met grijswitte natuursteen, de daken worden met Tecutakoper afgedekt en worden dus groen. Indien de middelen het veroorloven, zal eenig relief in den natuur steen van den hoofdingang het streven en de resultaten van het Belastingwezen vertol ken; ook elders zullen op daartoe geëigende plaatsen versieringen worden aangebracht, terwijl het Nederlandsche wapen niet mag ontbreken. Het ligt in het voornemen nog dit jaar met de bouwwerkzaamheden aan te vangen. Hedenmiddag te kwart voor vier is er brand uitgebroken in het pand Schiekade 172, waarin gevestigd is de firma Ph. Hak- kert Jr., fabrikante van muziek-instrumen- ten. Een tweetal meisjes, die er werkten, zijn brandende het huis uitgevlucht en in de Schie gesprongen, waaruit zij door bur gers werden gered. De Geneeskundige Dienst was aanstonds ter plaatse om de slachtof fers te vervoeren. Ook naar het dak zijn verschillende personen gevlucht. Op het middel-alarm van de Brandweer rukte groot materiaal uit om den brand te bestrijden. Nader vernemen wij, dat de brand ont staan is tengevolge van een ontploffing in het benedenhuis. Er zijn drie meisjes ge wond, waarvan één zeer ernstig. Alle ruiten van 't pand zijn door de explosie vernield. Zitting van 30 September. Een melkknoeier. In hooger beroep heeft voor de rechtbank terechtgestaan de 55-jarige veehouder en melkverkooper N. v. A., uit Vlaardinger Am bacht, die terzake van overtreding van het Melkbesluit door den kantonrechter te Schie dam was veroordeeld tot 30 dagen principale hechtenis en die van dit vonnis in appèl was gekomen. De dagvaarding legt verdachte ten laste, dat hij op 26 November van het vorig jaar melk voor den handel bestemd aanwezig heeft gehad, welke niet voldeed aan de eischen van het Melkbesluit, doordat er wa ter aan was toegevoegd en subsidiair, dat hij aldus vervalschte melk ten verkoop in voor raad heeft gehad. De president, mr. J. G. Huyser wilde van verdachte weten, waarom, als die melk be stemd was om er boter van te maken, er eerst water bij gedaan werd. Verdachte zegt dit niet te kunnen verkla ren. Hij heeft er zijn zoon geen opdracht voor gegeven. Het O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, vroeg verdachte of hij vroeger nooit zulke hoeveelheden had overgehouden, waar op verdachte ontkennend antwoordde en het O. M. concludeerde, dat verdachte dan toch blijkbaar deze hoeveelheid had gekocht om te laten verwerken. Getuige J. N. v. A., een zoon van verdachte, maakt van zijn verschooningsrecht gebruik. Een tweede zoon, N. L. v. A. heeft geen bezwaar om onder eede zijn verklaringen af te leggen. Hij geeft toe, dat hij bij de door hem aangevoerde bussen melk, water ge voegd heeft. Hij deed dit, omdat hij onder weg een bus melk verspeeld had, en zijn vader op het standpunt staat, dat dergelijke fouten gedragen moeten worden door wie ze heeft begaan Getuige had daarom uit elke bus een liter melk genomen en zoo dus het vereischte aantal bussen volgemaakt, terwijl hij de uitgenomen liter melk door water had vervangen. Het was een heel toevallige han- derling geweest en getuige's broers hadden er niets van geweten, evenmin als zijn vader. Getuige zegt verder, dat hij niet weten kon, welke bestemming zijn vader aan deze melk zou geven. Dat werd altijd eerst den vol genden oohtend bepaalt. Koude avondmelk werd echter nooit aan de slijters geleverd. Getuige J. Kooistra is vroeger vrachtrijder bij verdachte geweest en hij verklaart, dat hij opdracht had van verdachte om bij elke bus 1 liter melk te vervangen door 1 liter water. Getuige heeft dat ook steeds gedaan. Verdachte Dat is niet waar Getuige houdt vol, dat het zoo is en dat verdachte's zoons het ook deden. Getuige heeft verdachte ook wel eens gewaarschuwd, 'rtW'.'. WwwwfflBWWtBWIW /"«aa «WWW. Wfmffg, W>Wm Pfetr 'fPiI I 1 f f r Éi .i i i ui dat het wel in de gaten zou kunnen loopen, maar verdachte had dan gezegd, dat hij mans genoeg was om uit te maken, hoeveel er bij kon. Verdachte merkt op, dat deze getuige ont slagen is, omdat hij zijn werk niet goed deed. Getuige spreekt dit tegen en legt een ge tuigschrift over, dat hij van verdachte heeft gekregen, waarin als oorzaak van ontslag slapte in het bedrijf wordt genoemd. Het O. M. was van oordeel, dat deze zaak in haar oorsprong al heel eenvoudig was, doordat controleurs gezien hebben, dat er water bij de melk werd gedaan, maar ver dachte is er in geslaagd de zaak ingewikkeld te maken, door te bestrijden, dat de aldus vervalschte melk bestemd was voor den ver koop. De bestemming, die verdachte thans wil suggereeren is voor het O. M. onaanne melijk. Het ten laste gelegde bewezen achtend en ook de opgelegde straf niet te zwaar oor deelend, eischte het O. M. bevestiging van het vonnis. Mr. F. Bordewijk merkte op, dat uit de zware straf, die aan verdachte is opgelegd, valt af te leiden, dat de kantonrechter van meening is geweest, dat verdachte persoon lijk bij deze melkvervalsching betrokken is geweest en dat dergelijke dingen in zijn be drijf al meer waren voorgekomen. Het O. M. verkeert blijkbaar in dezelfde meening. Plei ter meent, dat er aanleiding is om verdachte vrij te spreken, aangezien niet bewezen is, hetgeen is ten laste gelegd. Het gaat er om, of de aldus behandelde melk voor den handel bestemd was en dat is niet komen vast te staan. Bovendien heeft verdachte er part noch deel aan gehad. Verdachte leverde aan drie melkfabrieken, die nooit iets van een dergelijke vervalsching hebben bemerkt. De werkelijk schuldige hier is de zoon, die bui ten weten van verdachte water bij de melk gedaan heeft om te voorkomen, dat men zou merken, dat hij een bus melk was kwijt ge raakt. Pleiter concludeert tot vrijspraak, en hij vraagt subsidiair tot een clemente straf te veroordeelen. Uitspraak 14 October. Het nieuw Centraal Belasting gebouw te Rotterdam, dat zal worden gesticht op het terrein tusschen de Parksluizen en de Handelshoogeschool. Gevraagde werkkrachten. Afd. voor mannen. Dameskapper, fabrieks-, loop- en fietsjongens, leerl. en aank. halfw. kappers, sleepbootmatrozen m. paspoort, beitsersjongens. Voor West-Indië kopersla- gers-pijpfitters. Voor Klaaswaalflink half was automonteur. Voor Capelle a. d. IJssel fietsjongen. Voor Hillegersbergfabrieks- jongens. Voor Pernis Broodbakkers-halwas. Afd. voor Vrouwen. Voor psychiatrische inrichting leerl. verpleegsters, minstens 19 jaar met diploma M.U.L.O. of 4-j. huishoud school, Industrieschool, Vakschool voor Meis jes of in het bezit van een daarmede gelijk gesteld diploma. Winkeljuffrouwen, bekend met handwerken, kunstartikelen, lederwaren, zilver- en nikkelwaren, huish. art., manufac turen, lingerie, confectie, schoenen, parfu merieën, heerenmode-art., levensmiddelen, enz. Meisjes van 18 j. voor de paktafel. Hotel personeel bedienjuffrouwen, kooksters, werkmeisjes. Huishoudpersoneelkeuken meisjes, 2e meisjes, meisjes alleen en dag meisjes. Voor Gem. Instelling dienstmeisjes. KledingindustrieCoupeuse voor Dames- confectie, aank. en bekwame confectiestrijk- ster, chem. strijkster, bontstoffeersters en stiksters, stiebandstiksters, japonnen- en mantelstiksters, rijgsters, knoopenaanzetsters, handwerksters en leerlingen, machinestik- sters, hoedenmodisten, apprêteuses, aank. lampekapnaaisters. Kappersvakbekwame en aank. kapsters, wasch- en inkrulmeisjes. Fabriekspersoneelfabrieks-, pak- en loop meisjes, zakkenstopsters, erwtenleesters. Voor Wasscherij strijksters en meisjes voor aller lei werkzaamheden. Voor hotel te Arnhem kamermeisje. Te Bredakamerwerkmeisje. Voor Bleiswijk een fijnstrijkster. Gisterenavond hebben de leerlingen van het Sportfondsenbad aan de van Maanen- straat alhier, gelegenheid gehad hun kunnen te toonen op het 4e afzwemfeest, dat de di rectie van dit bad had georganiseerd. Vele zwemsters en zwemmers werden dan ook in het bezit gesteld van het zwemdiplo ma waarmede zij het praedicaat geoefend zwemmer verkregen. Nadat de heer A. Zonnevylle directeur, de talrijke belangstellenden een welkom had toegeroepen op dit eerste intieme zwem- feestje, hetwelk onder zijn leiding plaats vond, verkreeg de heer P, van Waas, de po„ pulaire chef-badmeester van de inrichting, de leiding. Het z.g. afzwemmen werd afgewisseld door eenige attracties, waarvan we in het bijzonder willen noemen, de chineezen, die in China een filiaal van het Sportfondsen- bad wilden gaan stichten en de éénachter „de Bekeerde vuilpoetser". Dit laatste num mer van het programma werd kostelijk ge speeld. De heer van Waas heeft wederom suc ces gehad met deze opvoering. Evenals de vorige maal bij de revue, had hij ook deze keer het décor zelf vervaardigd. Het muzi kale gedeelte werd verzorgd door mej. Du- rivou. Tenslotte zij nog vermeld het gecostumeerd zwemmen en het optreden van Klaas Vaak. De Bond van Vereenigde Vrijwillige Brandweerlieden is voornemens Woensdag 5 October met het muziekkorps „de Brand weer" (directeur de heer John J. Hoeffgen) een ovatie te brengen aan niet minder dan vier jubilarissen aan slangenwagen 39. Hier voor wordt aangetreden om pl.m. 20 uur, Trianon Groene Hilledijk 334. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DE BELASTINGEN. Mijnheer de Redacteur. In Het Nieuwe Dagblad van 28 Sept. komt U (en m.i. terecht) op tegen de huur belasting. Mij dunkt echter, dat er ook tegen de andere voorgestelde belastingen bezwa ren bestaan. De Regeering heeft meer geld noodig, voor defensie, \verkloosheidsbestrijding. Als dat zoo is, dan moet het geheele volk dat meer dere opbrengen, althans de menschen, die nu belasting betalen en niet enkele cate gorieën. v Toen de Regeering in 1920 meer geld noo dig had, werden de salarissen der Rijks ambtenaren met 10 pet. gekort, wat ik altijd onbillijk gevonden heb. Alle belasting plichtigen moeten meer betalen. Laat de Re geering het bedrag der inkomstenbelastingen verhoogen met 5 pet., of 6, desnoods 10 pet., dan dragen allen bij en niet enkele groepen der bevolking. Dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dnr., H. MUSTERT. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING. Vrijdagavond heeft de luchtbeschermings dienst IJsselmonde haar eerste verduiste ringsoefening gehouden, die wel geslaagd mag heeten. Van de zijde van de bewoners van IJssel monde werd alle medewerking verkregen toen de sirene's om 8.30 uur n.m. het begin der oefening aankondigde, werden direct zoo goed als alle lichten gedoofd, en voor zoover men dit niet gedaan had op enkele plaatsen, maakte men vanwege de politie de bewoners hierop opmerkzaam en doofde men direct. Wat evenwel een volgende maal zeker dient voorkomen te worden is, dat het pu bliek, niettegenstaande men verzocht was, binnen te blijven, zich in groote getale op straat vertoonde en vooral de jeugd was zeer sterk vertegenwoordigd. Men gebrulke deze gelegenheid eens extra hard door de straten te rijden met rijwielen en is dit de oozaak geworden van enkele aanrijdingen, waarvan een nogal ernstig. In den Oostdijk reden een paar jongens, nog wel beiden uit Ria derkerk tegen elkaar, en zoo hard, dat éen ervan moest worden binnengedragen, hij had verwondingen aan het hoofd, beenen en een kneuzing aan den neus. Thans hebben ook enkele personen, a le weigerden hun lichten te bedekken, een proces verbaal gekregen. Zoowel het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, als burgemeester Hazenberg, hebben woorden van dank gesproken. Naar wij vernemen, zal spoedig tot de op richting van een Vereeniging voor Luchtbe scherming worden overgegaan. Binnen korten tijd zal opnieuw een oefe ning worden gehouden. „Karakter", door F. Borde wijk. Nijgh Van Dltmar N.V., Rotterdam. Dit boek „Karakter", roman van zoon en vader, is ongetwijfeld een mijlpaal op den weg, door F. Bordedljk in zijn letterkundige werk afgelegd. Het is er tegelijkertijd een synthese van- Want men vindt er de Borde wijk in terug van de fantastische verhalen, van „Knorrende Beesten'", van „Bint en in meerdere of mindere mate van „Rood Fa- leis" en het analoge ,,'t Ongure Huissens In „Karakter" zijn de pogingen tot het vin den van een eigen uitdrukkingsvorm, tot het volledig beheerschen van een persoonlijke en origineele visie op de wereld vereenigd in n machtigen greep naar het allerhoogste, naar den roman van het peil der klassieken. Het boek brengt de geschiedenis van de ontwikkeling van een karakter. Inderdaad is in dezen roman van vader en zoon Jacob Willem Kartadreuffe de voornaamste figuur, zulks vooral, omdat hij uiteindelijk een ge sublimeerde editie is van de twee andere hoofdfiguren, zijn moeder en zijn vader. Die vader en die moeder zijn reeds karak ters, wanneer het boek aanvangt. Uit het conflict van hun sterke karakters komt dat van hun kind te voorschijn. Het heeft van beiden wat, moet dit ook tegen wil en dank erkennen ten aanzien van den vader, zijn vijand- Nu heeft Bordewijk hier allerminst het befaamde Oedipus-complex uitgewerkt. Voor zulk een betrekkelijk eenvoudige taak, na zoovele klassieke voorbeelden zou hij zich niet zoo schrap hebben gezet als in dit boek- integendeel, hij probeert enkele nieuwe inzichten der moderne psychologie te illu streeren en voornamelijk wel dit, waarin betoogd wordt, dat de openlijke of verbor gen vijandschap, welke telkens weer tus schen vader en zoon wordt geconstateerd en de oorzaak was van talrijke conflicten in de geschiedenis en in het dagelijksche leven der menschen, in werkelijkheid een trachten.-, is. de belangstelling of de liefde van den be trokkene te winnen. Zijn stelling heeft hij niet tot in haar vol ledige diepte uitgewerkt. Maar in groote lijnen valt ze duidelijk na te gaan. Moeder Katadreuffe is hard en meedoogenloos voor haar kind, omdat ze wil, dat het zich zelf door het leven slaat, mensch wordt uit eigen Innerlijke beroering en ervaring. Ook de va der wil zijn zoon stalen voor het harde leven, hem een man van beteekenis zien worden en hij doet zulks, door hem allerlei hinder palen in den weg te leggen, zonder eenige scrupules In hoeverre speciaal de vader zich Van het oogenschijnlijk tegenstrijdige zijner methoden bewust is, valt niet gemakkelijk vast te stellen. Hij spreekt het echter veel stelliger uit dan de moeder, dat hij juist mééwerkte aan de carrière van Jacob Willem Katadreuffe, zoon van een dienstbode en een deurwaarder, buitenechtelijk geboren^ en nooit erkend, omdat de moeder zich zelf haar fout nooit kon vergeven en zich zelf haar heele leven met haar verloren eerbaarheid strafte. Willem Jacob Katadreuffe, wiens begaafd heid voor zijn moeder aan geen twijfel on derhevig is, blijft in de verdrukking der ar moede voorttobben zonder uitzicht. Maar dan gaat zijn karakter spreken. Hij voelt, vooruit te moeten,, koopt oude boeken op de markt en een lexicon, waaruit héj echter wijsheid put, die hem van weinig practisch nut is- Na een vergeefsche poging, om op eigen beenen te staan, weet hij een baantje te krijgen op een advocatenkantoor. Als hij daar is, wordt hij vervuld van den wensch, advocaat te worden. Alles moet daarvoor wijken, zelfs zijn liefde voor een heel aardig meisje. In zijn strijd voor hoogerop staat hij alleen. Van zijn moeder ontvangt hij geen aanmoediging, van zijn vader een bijna dui- velsche tegenwerking. Maar hij houdt vol, hij heeft immers het karakter, hier vooral den wil naar het bijzondere, waardoor ook zijn ouders zich onderscheiden. Het zijn drie sterke en onverzettelijke geesten, die in een hard bestaan telkens te gen elkander op botsen. De moeder behoort tot het menschentype, dat zich bijna niet aan den medemensch geven kan, tot het soort, dat zich uit louter overgevoeligheid met een masker van graniet beschut tegen aanvallen op het gevoel. Hun levens spelen zich af ln de ruwe, harde werkstad Rotterdam- Ze zijn ook echte, Rotterdamsche menschen, bonkig, ruw, maar eerlijk en goed. Wat den Rotterdamschen mensch aangaat, Bordewijk voert in „Karak ter" nog enkele figuren ten tooneele, die met de andere samen zijn boek tot een vol komen Rotterdamsch boek stempelen. Hij beschreef Rotterdam en de Rotterdam mers met een koel, maar treffend realisme. En vaak blijkt de uitstekende opmerker, die Bordewijk is, zich werkelijk met zijn sujet ten één te voelen en dan waart er warmte door zijn beschrijvingen, teekent hij in en kele trékken, maar monumentaal en om nooit te vergeten, een personage als de bokschip- per Harm Knol Hein. Er zijn vrij wat romans, die in Rotterdam spelen. In den laatsten tijd verschenen er boeken van Besselaar, Stroman, Wagener, Steynen, Ott etc., waarin het verhaal een schematisch Rotterdam tot achtergrond had. Geen van hen bezit op dit ge bied echter het suggestieve, evoceerende talent van Borde wijk. Die beeldde met de menschen ook de stad uit- Ze zijn bij hem onverbrekelijk ver bonden. Jacob Willem Katadreuffe is voor ons als het ware een personificatie van een gemid delden Rotterdammer, met diens deugden en gebreken Hij is ook een Rotterdammer die zich ergens anders niet op z'n gemak voelt en instinctmatig steeds zijn contact bewaart met het ronde, struische volk, waaruit hij is voortgekomen De advocaat Jacob Willem Katadreuffe blijft zijn jeugdvriend, den me taalarbeider Jan Maan, communist en in alles zijn tegenvoeter, tot het einde toe trouw. Het waarom vindt men neergelegd in de neuwkeurige en heldere karakterontleding van den arbeidersjongen, op wien twee sterke naturen, de vader en de moeder, een determineerenden invloed uitoefenen. Karak ter is bij de drie de grondslag van hun per soonlijkheid en van hun uitblinken boven hun omgeving. Bordewijk schijnt zich ten aanzien van het begrip karakter in hoofdzaak te houden aan de beschrijving, die Kant er van gaf, n.l. het ideaal, waaraan iemand beantwoorden wil, de mate voorts, waarmede een individu er op uit is, van zich zelf te maken, wat er van te maken valt. Hij ziet daarbij het ka rakter als natuuraanleg, of liever als hetgeen er groeit uit den psychischen natuuraanleg van den mensch, door levensloop en interne ontwikkeling. ïntusschen kan men zich toch uit zijn vormgeving geen helder beeld vormen van de manier, waarop hij zijn sujetten psycho logisch heeft beschouwd, ontleed en litterair verbeeld. Er moet bij Bordewijk nog een tegenstelling bestaan tusschen artistieke n- spiratie, aesthetische intuïtie van den ee"f. kant en door verstandelijk inzicht en..';'~ eengevoegde kennis ontstane beheersc g van de stof aan den anderen kant. Hoe interessant zijn figuren ook zijn ze bevredigen niet in den zin. zooials z digen bij de klassieken. Ze ziln van volledig en vaak tevens n g kunstmatig, te zeer schabionen, wrvaar ig om te passen in een, door Bordewijk overi gens zeer knap opgezet sc Daardoor verslapt zijn greep op de men schen heel vaak en in stede van te verbeel den en'litterair te herscheppen, gaat hij foto grafeeren wordt zijn proza een constateeren van een reeks feiten. Hij neemt dan tevens ziin toevlucht tot het lanceeren van zijn per soonlijke meening, zegt dan even in zake lijke termen, wat zijn personage is of denkt, in plaats dat hij den lezer al vertellend en zonder dat deze het merkt, met zijn typen vereenzelvigt of hen er althans vertrouwd mee maakt. Het overgaan van den verteller in den be- tooger is vaak hinderlijk, evenals de wille keurigheid, waarmede al of niet de noodige sfeer wordt opgeroepen. En af en toe krijgt men den indruk, dat Bordewijk op een ge geven oogenblik zelfs genoeg van een sujet had en tot zich zelf zooiets zei als „het is nu welletjes". En onder een hoofdstuk een voudig een streep zette Maar wat buitengewone deugd doet, is de afwezigheid van die opzettelijke, gekun stelde psychologie, welke men bij talrijke moderne schrijvers zoo vaak en ongaarne te verduren krijgt- „Karakter" is in menig opzicht een voort zetting en een consequentie van „Bint". Het vertoont slechts af en toe het morbide van ,,'t Ongure Huissens", terwijl ook het te een zijdig caricaturale, dat in „Bint" nog zoo met 'voorliefde gebezigd werd, hier m mati ger vorm optreedt. Zijn overdreven belang stelling voor het animale in de" mensch heeft Bordewijk echter nog niet geheel Kun nen prijsgeven voor een humanere en de macht der religie in aanmerking nemende visie. Met „Rood Paleis", dat a^ere ziekelijke product van Bordewijk's talent, vormt „Ka rakter" een wel bijzonder In t oog loopende tegenstelling, ofschoon in het eerstgenoemde boek een gaan in een ntowe richting kon worden opgemerkt. Hij heeft den mensch in „Karakter" beter en grootscher leeren zien, alhoewel nog lan'S met als het evenbeeld Gods. Het betere Inzicht deed hem betere en meer levensware menschen scheppen. „Ka rakter" Is ee" boek, dat van werkelijk le vende menschen wemelt, als zijn verschil lende te decoratief en te stereotiep-Borde- wijksch geteekend. Te vaak legt Bordewijk voorts zijn hoofd persoon gedachten en uitdrukkingen in den mond, waarvoor deze geestelijk en intellec- tueel nog met rijp ;s. Ten slotte resumeert ziJn bedoeling in simpele, begrij- P®?.1-' ^Porden, wanneer hij over Jacob Willem Katadreuffe als volgt aan het mij meren slaat: „Hij was met al zijn eerzucht bescheiden, de ware eerzucht gaat met de bescheidenheid hand aan hand, men kan niet begeeren te bereiken, zonder het besef, dat men reiken moet. Wie zegt „ik ben er" is intellectueel sen mausoleum". Wat Bordewijk's sfeerschildering betreft, wanneer hij zich er vol toewijding aan over geeft, boeit hij ook in enkele regels als de volgende: „De aanblik der havencomplexen was niet op zijn schoonst, er lag met den Zondag zoo veel werk stil, zij voeren langs ertsbergen in alle kleuren, groen met glansen, of don kerrood, of roestig bruin, er ging niet van af, er kwam niet bij. Ginds werd een groote zee boot gelost van graan vier elevators lagen aan zijn romp te zuigen, het graan stroomde zoo snel in de lichters, het leek dikke, gele olie. Zij lagen daar stil en vraatzuchtig, zij hadden het heele schip in hun macht, het bloedde aan hun zuignappen dood" Bordewijk heeft Rotterdam en de Rotter dammers goed geobserveerd en ze tegelijker tijd in het menschenoude probleem van den mensch betrokken. Hij leverde met zijn in telligente analyse en zijn artistieke schep pingskracht een dikwijls mooi en altijd in teressant stuk werk. Omdat hij vaak noodeloos rauw wordt, is strikte reserve voor volwassenen noodzake lijk. Voor Katholieke bibliotheken C-klasse- A. A. Zondagochtend heeft een felle brand ge woed in de Carrosseriefabriek van den heer C Lith, gelegen aan de Ceintuurbaan te Hillegersberg. Tegen zeven uur ontdekten omwonenden, dat in het langs den spoorweg staande fabrieksgebouw brand was uitgebroken, welke reeds een vrij grooten omvang had aangenomen. Toen dan ook kort daarop de motorspuit en eenige handspuiten van de gemeente Hillegersberg ter plaatse versche nen, woedde het vuur niet alleen in het gelijkstraats gelegen gedeelte van het ge bouw, doch ook reeds op de eerste verdie ping en in den hoog boven de fabriek uit stekenden torenbouw. Vooral uit dezen toren sloegen de vlammen fel uit, een prachtig schouwspel biedende aan de omwonenden en aan de vele nieuwsgierigen, die daar de brand tot op verren afstand te zien was van alle kanten samenstroomden. De politie had echter weinig moeite deze nieuwsgierigen op voldoende afstand te hou den, daar dit op eenvoudige wijze door sluiting van de Ceintuurbaan kon geschie den. Daar aan de andere zijde van de fabriek de spoorlijn RotterdamGouda ligt, was hier geen afzetting noodig De burgemeester van Hillegersberg, de heer H. van Kempen, was spoedig na het uitbreken van den brand op het terrein aan- wezig en hield, persoonlijk toezicht Op het blusscïiingswerk, dat overigens onder iet stond van den ópper-Brandmeester, den heer Hueck. De inspecteur van politie Voswijk zorgde voor de noodige ordemaatregelen. Korten tijd zag het er naar uit, dat niets gered zou kunn: i worden. Het bleek, dat de brand was ontst m in het kantoor, dat be neden naast den ingang van de fabriek is gelegen. In de fabriek bevond zich een groot aantal nieuwe ën in reparatie zijnde auto mobielen. Het grootste deel hiervan kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Van de werkplaatsen is een groot gedeelte uitgebrand, terwijl ook het inwendige van den toren geheel verwoest is. Alle magazijn- voorraden en de kantoorinventaris gingen verloren. Toen de brand na eenige uren ge- bluscht was, bleek, dat een gedeelte van de werkplaatsen was behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Wij vernemen van de directie van deze fabriek, dat de brand niet is ontstaan in het kantoor, doch in het magazijn boven het kantoor gelegen. Ook kon de directie mededeelen, dat het bedrijf normaal zal kunnen worden voort gezet. De tentoonstelling „Odu Hillegersberg" die nog steeds vele bezoekers trekt, ook van buiten de gemeente, leidde j.l. Zaterdag tot een eigenaardig aanbod van een der bezoe kers^ een aanbod da zeker dankbaar zal worden aanvaard- De heer J. I. van Waning bezocht de ten toonstelling, doch bezichtigde daarna ook het gebouw, het voormalig raadhuis, waarin de expositie is bijeen gebracht. Dit oude raadhuis, gebouwd in 1752 bezit 'n mooien ouden gevelsteen, gebeeldhouwd door Jacob Janson, waarop, naast een inscriptie, voorkomen de wapens van Hille gersberg en van Rotterdam. In 1798 eischte de Haagsche Municipaliteit dat de gevelsteen zou worden vernietigd, doch blijkbaar is dit door omstandigheden verhinderd. De heer van Waning, heeft thans het aan bod gedaan, om den steen voor zijn rekening te laten restaureeren Op den Straatweg bij het Villapark kwam Vrijdagavond de auto van A. G. te Schie- broek, die op weg was naar Rotterdam, in botsing met 'n auto, die achteruit het.Villa park verliet, zonder dat de bestuurder hier van rekening hield met het aankomend ver keer. De auto van G. werd beschadigd. De bestuurder van de aanrijdende auto reed snel met zijn voertuig weg, doch letter en nummer van zijn auto zijn bekend. Op Zaterdag 8 October a.s., 's avonds om 8 uur, organiseert de Overdekte te Hillegers berg een zwemfeest bij gelegenheid van het 2-jarig bestaan. Het programma voor dezen avond is zeer gevarieerd gehouden, om het publiek te toonen, wat op zwemgebied be reikt kan worden, terwijl ook het komische deel niet is vergeten. Het programma luidt: 1. Diploma zwemmen, 2. Figuurzwemmen HèSD.Z., 3. Demonstratie reddend zwem men door de Hill, en Schiebr. Reddingsbri gade, 4. Gecostumeerd boegsprietloopen, 5. Demonstratie schoonspringen door de R.D.Z. en 6. Waierpolo-wedstrijd S.V.H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2