Rotterdam's nieuwe burgemeester. TIM TYLER EN SPUD. DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. MAANDAG 10 OCTOBER IMS Het Koninklijk Besluit. MANNENCONGREGATIE VAN „DE OLDE". Wetsontwerp tot coördinatie van het vervoer. Kamer van Koophandel verklaart er zich tegen. NAAR HET VOLLE LEVEN. JNOODLOTTIG ONGEVAL OP GRIEKSCHE BOOT. EEN Conferenties voor niet- katholieken. KATH. VOLKSUNIVERSITEIT. VAN DE TRAP GEVALLEN. R. K. TOONEELGEZELSCHAP „THE FUNNY BOYS". TENTOONSTELLINGEN. 8 OCTOBER VIERING IN ALKMAAR. GEMEENTEBEGROOTING VAN 1938. Tweede nota van wijziging verschenen. „OVER TWAALF DAGEN, TEGEN MIDDERNACHT". DE LUCHTBESCHERMING VAN ROTTERDAM. HISTORISCH GENOOTSCHAP DE MAZE. Bezoek aan de Groote Kerk te Gouda. VERKEERSONGEVALLEN. JUBILÉ. K. V. O. R. WEDSTRIJDEN KEILEWEG. DE VERDUISTERINGSPROEF EN DE BIOSCOPEN. VOLKSZANG EN VOLKSDANS. as. IJSELMONDE. burgelijke stand. HOEK VAN HOLLAND. Moeilijkheden met het compensatierecht. De handelskamer van de rechtbank te Rot terdam heeft een interlocutoir vonis gewezen in het geding tusschen de heeren J. Gerzon, eischer, en P. van Hoeckel, gedaagde, betref fende het niet-uitoefenen van een compen satierecht, dat gedaagde, als fruitimporteur had verworven. Zooals men zich herinneren zal uit het verslag, dat wij van de pleidooien in deze zaak gegeven hebben, hadden de fruitim- porteurs zich, bij het instellen door de Neder- landsche regeering van een autonome clea ring met Spanje, een compensatierecht voor behouden, dat hierin bestond, dat 70 van hetgeen zij aan de clearing betaalden we gens den invoer van fruit uit Spanje, door hen kon worden aangewend voor den aan koop van levensmiddelen, welke dan naar Spanje zouden worden uitgevoerd. Geruimen tijd hebben de importeurs van hun compen satierecht geen gebruik gemaakt, doch in het najaar besloten zij van die rechten wel ge bruik te maken. De importeurs riepen toen de medewerking in van de firma Felix Co- hen, welker directeur, de heer A. J. Vieyra behulpzaam zou zijn bij de toepassing van het compensatierecht, zoowel bij het Neder- landsche Clearing-instituut als in Spanje. De heer Vieyra, op zijn beurt droeg den heer Gerzon, die over de noodige relaties in Span je beschikte, op, om in Spanje de noodige voorbereidingen te treffen, teneinde het aan de importeurs mogelijk te maken, hun com pensatierecht uit te oefenen. Deze heeft daarop de onderhandelingen in Spanje ge voerd en daarover in een vergadering van de betrokken fruitimporteurs verslag uitge bracht en blijkens de notulen van die ver gadering ging men er mee accoord, dat aan dezen bemiddelaar in Spanje een belooning zou worden gegeven van 3 van het bruto- factuur bedrag. Na die vergadering is de heer Gerzon te ruggegaan naar Spanje en heeft van daar uit een offerte gedaan voor de levering van le vensmiddelen aan Spanje. Intusschen was er onder de fruitimporteurs oneenigheid ontstaan en gedaagde had ten slotte gewei gerd het formulier te teekenen, waarbij de 70 van de door hem op de clearing ge storte gelden zouden kunnen worden vrijge maakt. Eischer stelde zich op het standpunt, dat, ondanks het feit, dat de transactie voor wat het bedrag betreft, waarvoor gedaagde ontheffing had moeten verleenen, niet is doorgegaan, gedaagde toch verschuldigd was de afgesproken belooning van 3 van het bruto-factuur bedrag te betalen en over de zen eisch loopt nu het proces. De rechtbank heeft eischer ontvankelijk verklaard in zijn vordering. Alvorens ver der op den eisch te beslissen, heeft de recht bank gelast, dat op Donderdag 1 December a.s. ten overstaan van den rechter-commis- saris, mr. L. van Lookeren Campagne, door getuigen zal moeten worden bewezen, dat de importeurs, waaronder gedaagde, den heer A. J. Vieyra onvoorwaardelijk opdracht heb ben gegeven, om, zoowel hier te lande als in Spanje voor de importeurs bindende maat regelen te nemen, dat het compensatierecht kon worden uitgeoefend dat diezelfde importeurs, ten einde van de Spaansche autoriteiten gedaan te krijgen, dat deze van hen goederen zouden betrek ken tot bedragen, waarvoor ieder hunner zijn compensatierecht mocht uitoefenen, sinds 22 November 1937 aan eischer, met wien de heer Vieyra zich in verbinding had gesteld, opdracht hebben gegeven, als hun bemidde laar in Spanje op te treden tegen een aan eischen door die importeurs, voor het geval met de Spaansche autoriteiten de compen satietransactie tot stand kwam, toegezegde belooning van 3 van het bruto-factuur bedrag dat overeengekomen was, dat de provisie, naar verhouding van het bedrag, waarvoor elke importeur deelnam in de compensatie zaken, zou worden betaald. De 'rechtbank heeft ten slotte nog be paald, dat hooger beroep op dit tusschen- vonnis niet dan tegelijk met het eindvonnis kan worden ingesteld. Uitspraken. De rechtbank heeft C. V. 19 jaar, bak ker, die terechtgestaan heeft wegens op lichting verdachte had ten huize van de moeder van een houthandelaar een briefje afgegeven, waarin om 10 wisselgeld werd gevraagd, doch dit briefje was niet van dien houthandelaar afkomstig geweest en het wisseldgeld had hij ook niet ontvangen vrijgesproken. De rechtbank heeft veroordeeld: G. Vk. 53 jaar koetsier en P. V. 46 jaar, slager, wegens heling van coupons stof, welke ontvreemd waren uit het magazijn van de firma H. Hijmans aan het Groote Kerkplein, ieder tot 1 Maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. G. B. 24 jaar, bakker, te Utrecht, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat op de Oosthaven te Gouda de voetganger J. Smits door de door hem be stuurde auto werd aangereden, tengevolge waarvan Smits was gevallen en het linker kuitbeen had gebroken tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 1 jaar. Bij Koninklijk Besluit van 7 October 1938 is met ingang van 15 October 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Rotterdam: mr. P. J. Oud. De installatie op Donderdag 20 October a.s. De installatie van mr. P. J. Oud als burge meester van Rotterdam zal plaats vinden in een openbare, op Donderdag 20 October a.s, des namiddags te 2 uur, te houden raads vergadering. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht waarin met den moesten na druk wordt verzocht het wetsontwerp inzake de coördinatie van het vervoer de vereiscbte goedkeuring te onthouden. Het voornemen om het vervoer over de geheele lengte en breedte te gaan regelen acht de Rotterdamsche Kamer funest. Deze overheidsbemoeiing zou een ontwrichtenden Invloed hebben op het bedrijfsleven, omdat zij tot niets anders kan leiden dan verstar ring en opdrijving van transportkosten. Er bestaat aan zulk een ordening niet de min ste behoefte. Het bedrijfsleven is volkomen in staat de regelingen, die er noodig mochten zijn, zelf tot stand te brengen. Adressante verwacht een overmaat van ambtelijke zor gen die voor onze welvaart noodlottig gullen zijn, omdat ze de kosten van het levensonder houd zullen doen stijgen en het internatio naal concurrentievermogen zullen verzwak ken. Naast de Spoorwegen is het misschien een kleine groep van ondernemers, die van de coördinatie baat kunnen verwachten, om dat zij hun een geprivilegieerde positie zal verschaffen, maar deze groepsbelangen be lmoren te worden achtergesteld bij het a'ge meen belang. Men hoede zich voor een rege ling, die op papier misschien wel een goed sluitend geheel lijkt, maar in de practiik slechts is te handhaven, wanneer men de oogen sluit voor de ontduikingen, omdat men daar machteloos tegenover staat. Voor het geval de Tweede Kamer onver hoopt het wetsontwerp niet zonder meer zal willen afwijzen, heeft de kamer in het adres ïiog een aantal beschouwingen gegeven, waar in op de onderdeelen van het ontwerp wcrdt ingegaan. Opvarende liep ernstige brandwonden op. De 24-jarige stoker Spiras Dracos aan boord van het Grieksche s.s. Pandias, lig gende in de Waalhaven voelde zich Zaterdag avond onwel tengevolge van een zware ver koudheid. Men heeft hem den rug met al cohol ingewreven en terwijl men daarmede bezig was, stak een der omstanders een si garet aan. Een vonk viel op een der doeken, waarmee men den man behandelde, met het gevolg, dat deze in brand vloog en de man aan borst en rug zeer ernstige brand wonden opliep. In zorgwekkenden toestand is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. „Temidden van het verbijsterende zingenot en de velerlei vreemde stroomingen onzer dagen overmeestert tallooze edele moderne zielen een hevig gevoel van onbevredigd zijn; zij gevoelen dat de ware vrede van hun hart verloren gaat, dat het ware leven hunner ziel verkwijnt. En daarom meen ik uw aan dacht te mogen vestigen op een reeks confe renties, die ik ook in uw stad geven zal, ge titeld: Naar het volle leven!" Aldus ongeveer dr. Th. Piket S.J., de op volger van den bekenden pater F. Hendrichs in 'n circulaire waarin hij de niet-katholie- ken, de zoekenden uitnoodigt door zijn con ferenties, welke handelen zullen over de grondslagen van het katholieke geloof, het geloof, dat aan 't menschenhart vollen vrede en het volle leven schenkt. Gaarne vestigen ook wij van onzen kant de aandacht op deze conferenties! De spanningsvolle dagen, die wij weer pas achter den rug hebben, dragen er het hunne toe bij om de aandacht van zeer velen weer te vestigen op de eeuwige, onvergankelijke waarden! Mochten onze legers daarom in hun omge ving zoekenden of onbevredigenden kennen (hoe talrijken zijn het er!) dat zij die dan attent maken op deze gelegenheid iets van de Kerk te hooren. De conferenties worden te Rotterdam ge houden in de Willibrorduskerk Beukelsdijk op de Woensdagen 12, 19, 26 October, 2, 9 en 16 November, 's avonds om 8.30 uur. De toegang is kosteloos; ook kaarten zijn niet noodig. Vrouw was onmiddellijk dood. Zaterdagavond is de 58-jarige C. A. Spit- Brouw, gewoond hebbende Schildstraat l1, in paar woning met een emmer waschgoed van pe trap gevallen. De vrouw kreeg een hals- Jyervelfractuur en was op slag dood. „The Funny Boys" zullen het tooneelsei- Boen openen, met een avond voor donateurs fin belangstellenden op Zondag 16 October Jus-, in gebouw „Palace"- Ten tooneele zal worden gebracht een blij spel in 4 bedrijven, „Haaien op de kust", een bewerking van Jan Everwijn- Na afloop heeft de bekende reünie plaats, met medewerking van het (fansorkest „The Rhytm Kings". Kaarten thans reeds verkrijgbaar bij: M- J. peters, Havenstraat no. 138, telefoon 31338. Week-agenda. Maandag: 2e les van de cusrus „Demo cratie of Dictatuur?" door prof. J. H. Niekel in het oude Raadhuis, ingang Stadhuissteeg 1. Aanvang half 9 uur. Woensdag: excursie naar de Maastunnel. Maximum aantal deelnemers 40. Inlichtingen te verkrijgen aan het Kath. Centr. Bureau, telefoon 15346. Donderdag eerste les van den hoofd-cur- sus, 's avonds half 9 precies in de groote zaal van het St. Rosaliahuis, Leeuwenstraat 27. Docent: dr. H. Dorresteijn S.C.J. Onder werp: Waarom katholiek? We moeten toch voor éénen God verschijnen?" Inschrijving voor 12 of minder lessen van den cursus, ook dien avond aan de zaal. De bestelde kaarten liggen aan de zaal gereed. In de toonkamer van de drukkerij C. Che valier te Rotterdam wordt van 8 October31 December een tentoonstelling gehouden van werk door Agnes Canta. Een genoeglijke avond met „Roomsch Tooneel". Het liefdadigheidsfonds is één van de goe de werken van de Mannencongregatie van de „Olde", hetwelk ten doel heeft bijstand te verleenen aan hulpbehoevende congreganis- ten. Voor dit prachtige doel gaf „Roomsch Too neel" gisteravond in de St. Jozefgezellen- vereeniging zijn loyale medewerking met een geestig blijspel. De „Verwikkeling in Grand Hotel" een korte inleiding met drie bedrijven, bewerkt door Henri van Wermeskerken is een stuk, dat zich leent, om een zaal en de zaal was goed bezet den geheelen avond aan den lach te houden. Een eigenschap, wel ke de R. T.-spelers(sters) in alle opzichten wisten uit te buiten. De spil van het spel, SchlueterJac. Thiel, de millionnair, maakte het provinciaaltje aannemelijk. Juffrouw Mensing, Mevrouw Thiel, leverde een goed huishoudsterstype. Het geluidsvolume en de artistieke articula tie van de charmante Erna (Ans Slee) was in begin wat te zwak. Een goed-geslaagde creatie als hotel-directeur was wel John v. d. Griendt, terwijl Baron Rachnitz Leon Rijken een goede vertolking te zien gaf van een dandy-baronj met een zeer goede verschijning van Mevrouw Von Haller (Ma- die Damen). Voorts Johan Seidelbert (Henk Zwueste), als een huisknecht met goede mil- lionnairs-allures, 'n hotelporttier (Henk v. d. Meyden), met wat te weinig flair voor een portier van een groot hotel en last not least een enthousiast en verliefd jongmensch als Dr. Walter Piper (Max. van Munnen). Een dissonant in de goede aankleeding vormde wel het schreeuwend reclamebiljet in het deftige hotel. De Eery. Directeur, Pater Th. Hagemans O. P., dankte in een geestig speechje Roomsch Tooneel voor de spontane mede werking en bood mevr. Thiel een ruiker bloemen aan, waarmede het publiek instem de door een gul applaus. vanwaar op de De stad. 8 October 1573 victorie begon, was Zaterdagavond feeste lijk verlicht. De slanke toren van het raad huis in het felle licht van de schijnwerpers. De courant heeft heel Delfshaven in rep en roer gebracht. Het nummer van 19 Maart anno zooveel, bevatte met ontstellende koppen, het bericht, dat een komeet van ge weldige afmetingen met nog formidabeler snelheid op de aarde af kwam zetten en de botsing met de aarde, die onvermijdelijk was en deze geheel zou vernietigen precies „over twaalf dagen, tegen middernacht", zou plaats hebben. De situaties, die hieruit voortkwamen betreurenswaardige, dol-vermakelijke en met „toekomst"-muziek heeft Gerard Nielen in zijn vroolijk spel in drie bedrijven, ge schetst, en de tooneelclub „Adoko" waaraan de naam Adolf Kolping niet vreemd is, een onderafdeeling der St. Josephs Gezellen in Delfshaven, heeft die aardigheid lang niet onverdienstelijk vertolkt. We verklappen er niets van, dan dat er ontzettend gelachen is, toen een paar snugge- ren uitrekenden, maar neen Zondag a.s. een reprise, die we gaarne aan bevelen aan Delfshavenaren, die behoefte er aan hebben, om eens hartelijk te lachen. BESTUURSMUTATIES BIJ „INTERNATIONALE". DE De heer P. F. Zimmermann als directeur voorgesteld. Aandeelhouders der Internationale Crediet- en Handelsvereeniging „Rotterdam" worden bij eengeroepen voor een buitengewone verga dering van 24 October a.s. te houden, waarop als eenig agendapunt in behandeling zal ko men de benoeming van een directeur. Het be treft hier de voorziening in de vacature, welke is ontstaan doordat de heer T. P. Baart de La Faille, zooals reeds eerder gemeld, als directeur zal aftreden. Aan aandeelhouders zal thans de finitief de benoeming van den heer P. F. Zim merman, momenteel agent der maatschappij te Semarang, worden voorgesteld. In de Tivoli-bovenzaal zal hedenavond de Hoofdcommissaris van Politie, mr. Eintho- ven, voor de hoofden van Rotterdamsche bedrijven en andere genoodigden een uiteen zetting geven van den stand der luchtbe scherming in Rotterdam op den avond vóór de te verwachten vóórmobilisatie. TEKORT TERUGGEBRACHT TOT 3.150.000. Verschenen is de tweede nota van wijzigingen van de begrooting voor het loopende jaar 1938. Deze wijzigingen zijn aangebracht naar aanleiding van ecn schrij ven van Ged. Staten d.d. 30 Augustus-1 Sep tember jJ. De post aanschaffing en onderhoud van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoef- ten is verlaagd met 4.375. Gerekend wordt op 53 scholen met 175 klassen a f 25 per klasse, inplaats van 50, zooals aanvankelijk werd uitgetrokken. Aan het verlangen van Ged. Stagen om de entree-gelden van het Museum Boymans niet te besteden voor nieuwe aankoopen, wordt in zooverre voldaan, dat f 1500 van de entreegelden aan de gemeentekas ten goede zullen komen. De uitgaven voor de Gem. Bibliotheek zijn verlaagd met 8.950. Aangezien in 1938 de kweekschool tot op leiding van onderwijzeressen bij het voor bereidend onderwijs nog niet wordt geoper.d, kan de hiertoe uitgetrokken post van 10.533 tot f 1200 worden verlaagd. Aangezien in deze raming ook was begrepen het salaris van de inspectrice ad rond 4700 moet de post „kosten gem. inspectie" met dit bedrag worden verhoogd. Wat betreft de door Ged. Staten verlang de vermindering van het crediet Voor de per- soneelsreserve met 6970, zij aangeteekend, dat de detacheering van het personeel der reservé* WIJ andere takken van dienst zich in den loop van 1938 zoodanig heeft ontwikkeld dat de oorspronkelijke raming ad, f 10.000 voor garantieloonen, welke reeds met f 5000 is verminderd, nog met f 3000 kan worden verlaagd. Evenmin bestaat er bezwaar tegen om te gemoet te komen aan den wensch van Ged. Staten om „Rente en provisie van djdelijK ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden" met 100.000 te vermin deren, aangezien het percentage, waartegen thans kasgelden kunnen worden opgenomen, aanzienlijk lager ligt, dan dat. waarop bij de samenstelling van de begrooting voor 1938 kon worden gerekend. Als gevolg van een en ander za1 het na- deelige saldo ad 3.272.000 met 122 000 ver minderen en tot 3.150.000 worden terug gebracht, waarbij moge worden aangetee kend, dat de post voor onvoorziene uitgaven als gevolg van de afronding met 3658 kan worden versterkt. In het laatst ontvangen schrijven van Ged. Staten wordt er van uitgegaan, dat het te kort voor de vaststelling van de bijzondere bijdragen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds op andere wijze zal moeten worden berekend. In dien opzet zou het tekort op 7.600.000 zijn te stellen. Het overleg ter zake is nog niet geëindigd, aangezien o.m. nog geen rekening is gehouden met een be drag van 1.200.000, waarmede de uitgaven voor Armenzorg de ramingen zullen "over schrijden. Intusschen zal de begrooting voor 1938 overeenkomstig het bovenstaande kunnen worden herzien. Zaterdag 8 October heeft het Historisch Genootschap „De Maze" onder leiding van prof. dr. Z. W. Sneller, haar herfstvergade- ring gehouden in Gouda. Het gezelschap werd in het gebouw Arti Legi ontvangen door zijn medelid dr. J. Smit, die een cause rie hield over het ontstaan en de ontwikke ling der stad als inleiding tot den rondgang door het Oudheidkundig Museum. Na de be* zichtiging van de ook in Gouda zelf nog veel te weinig bekende verzameling hield drs. A. van der Boom uit Haarlem een belangwek kende voordracht over het onderwerp in leiding tot een bezoek aan de Goudsche gla zen, waaraan we het volgende ontleenen Spreker begon met te wijzen op de traditio- neele verbondenheid der 16de*eeuwsche ramen met de ontwikkeling der glasschilder kunst, welke er aan voorafging. Ondanks de technische perfectie in de 16de eeuw, werkt een traditie door, gegroeid uit een kern van eenvoudig ambachtelijk streven. Na enkele uitweidingen over het karaker van gebrand schilderde ramen en de waarde van het licht ten opzichte van vorm en kleur, werden aan de hand van lichtbeelden verschillende fazen van bewerking getoond; het antiek glas en zijn bewerking, eerst met het gruisijzer, later met den diamant, de zich bij het loodweefsel aansluitende ijzer-oxyde of brandverf en het- verschil in behandeling bij een 13de-eeuw- schen en een 16de-eeuwschen kop, verder het systeem van inbranden, de toepassing van het zilvergeel en van de kleuren in twee lagen op elkaar (z.g. plaqué's). Meer uitvoe rig nog werd aandacht geschonken aan de technische veranderingen in de vroege 16de- eeuw, met name aan het gebruik der email verven en hun invloed op 't vorm- en kleur- lcarakter der ramen, zooalst dat vooral tot uiting komt in de Zuid-Nederlandsche gla zen (Brussel, Hoogstraten, Doornik, Mons, enz.). Daarbij sluiten zich geheel aan de schamele resten in ons land, waarop dan de volledig bewaarde Goudsche venster-cyclus een gelukkige uitzondering maakt. Zich ten slotte bepalend tot dezen cyclus, wees spr. eerst op een uiterlijk, doch belangrijk feit, n.l. de groote brand van 1552, waarbij de be staande kerk, waarin nog ramen van Lucas van Leyden waren, verloren ging en de glas schilderkunst dientengevolge voor een nieu we opgave werd gesteld. Belangrijke krach ten moesten zich op dat oogenblik in G°udj* samentrekken. Een eerste vraag is "u kee" men de geboden kans benut, m. a- w. ee men een algemeen plan voor de „beg azing van den Sint Jan gemaakt? Een ergelyk plan, evens werkplan met insc a e ,n8 van bepaalde kunstenaars, heeft hier vermoede lijk niet bestaan. Daarbij om ook, dat de ramen geschenken waven ,Zfer verschil- lende zijden. Wel blijkt in het koor, zonder dat van een iconografisch verband sprake is, een bepaald plan van opzet te zijn n.l. het Een der slachtoffers overleden. Omstreeks half vier, Zondagmiddag, is op het Beursplein de 68-jarige H. G. Jansen, wonende te Rijsoord, bij het oversteken on der een personenauto geraakt welke werd bestuurd door den 35-jarigen A. K., wonen de aan den Vredehofweg. De man, die kwam te vallen, is met een gebroken linkeronder been per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij is opgenomen. In de Oranjeboomstraat is de 53-jarige J. de Boef, wonende in de Pottenbakkers- steeg, toen hij plotseling den rijweg opliep, onder een auto geraakt, welke uit de rich ting Stadionweg kwam. De bestuurder, de 44-jarige P. K., wonende te 's-Gravenhage, trachtte nog door naar rechts uit te halen een aanrijding te voorkomen, maar hierin is hij niet geslaagd. De voetganger is door den linkerzijkant van den motorkap gegrepen en tegen de straat geslingerd. Hij' bleef be wusteloos liggen. Per auto van den G. G. D. is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur en een gebroken rech- leronderbeen had opgeloopen. Hij is in zorg wekkenden toestand opgenomen. In den loop van den nacht is het slacht offer aan de bekomen verwondingen overle den. Heden viert de heer D. Schippers zijn 25- jarig jubileum als firmant der firma Schip pers, Oppert 110. Om 12 uur werd de jubi laris ontvangen door den oudsten firmant, den heer H. Schippers in intiemen kring gehuldigd. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden als volgtle klas D.V.S. G.T.H. 14, VeteranaB.Z.S. 05. 2e klas CarolaR.M.K.B. 50 w.n.o., Olym- pia—H.W.K. 3—1, SoagS.P.P.B. 2—2. Res. Klas R.M.K.B. 2Carola 2 34, G.T.H. -Soag 2 n. d., D.S.H. 2P. v. R. 2 n. d. S.P.P.B. 2—D.V.S. 2 n. d. Op het parcours aan de Keileweg werden Zondag wederom wielerwedstrijden verreden door leden van de rennersvereenigingen aan den Rechter Maasoever. In verband met de slechte weersomstandigheden en dientenge- volge geringe opkomst der renners werd slechts in één klasse gestart. Aan den start verschenen renners van de Rotterdamsche Leeuw, Apollo en de Rotter damsche afdeeling wielrennen van den Ne- derlandschen Arbeiders Sport Bond „De Pe daalridders" in totaal, ca. 25 renners. De uitslag van den wedstrijd luidt: 1. Schuierman (Rotterdamsche Leeuw) 20 ron den in 56 min. 17 sec.; 2. T. Klop (id.); 3. Otten (id.), 4. T. Westeraken (id.); 5 Huls- ker (De Pedaalridders N. A. S. B.); 6. Klei weg (Apollo). In overleg met de gem. autoriteiten zullen op Woensdagavond a.s. wanneer de verduis teringsproef te R'dam zal plaatsvinden, de bioscopen op normale wijze hun voorstellin gen geven De directies van de bioscopen zullen er echter voor zorg dragen, dat hun laagste voor stelling eerst om 12 uur geëindigd is, zoo- dat het publiek niet op onverlichte stra e" huiswaarts behoeft te keeren. Bij den cursus volkszang en volksdans is in de afdeeling eerstbeginnenden, welke Dinsdagavond te half 9 in de gymnastiekzaal Verseydenstraat aanvangt, is nog plaats voor enkele leerlingen. Aanmelding aan de zaal. geven van - leven van Johannes den Dooper in zijn aan- knoopingspnnten met dat van Christus. Aan vankelijk lijkt het °°k of met den Inzet der drie koorramen (14, 15 en jg) van Dirk Cra- beth een nieuwe phase in de glasschilder kunst zal komen, doch al spoedig wordt diens plan doorkruist door andere in de vooral offi- cieele stijl-opvattingen der Antwerpsche school, waarbij zjch de beide Crabetlhs de jongere Wouter blijkbaar meer van harte dan de oudere ingetogener Dirk later ook ge deeltelijk aansluiten. Toch toont de gansche cyclus nog een betrekkelijke eenheid, waarin de onderscheiden opvattingen schuil gaan. Maar deze eenheid werd toch vooral tot stand gebracht door die waarlijk brillante en bovendien zoo prachtig op het Holland- sehe licht afgestemde kleur. Evenwel, hoe dit ook zij, de Goudsche ramen, inzonderheid die van de Crabeths, behooren zonder twijfel tot de allerbeste en allermooiste, wat toen door de Europeesche glasschilderkunst is voortge bracht. De vergadering werd besloten met een be zoek aan de Groote kerk onder de deskun dige leiding van drs. van der Boom. een doorloopend verhaal uit het WE.ER TE RUG OP HET HOOFDKYv'AR- TiER. WlL KAPiTEtN CLARK" Z'JN GEVANGENE E.EN VER HOOR AFNE MEN CPPyRiorr orsKA /«it/NDi BEHOOR OT VA.N malle to WA OE KAPI^V TEiN VERTBL- DE NE,DAT FANG Hern het LEVEN heteft gered en hei Hielp om MAl- LETTGEVANSEiy TE NEMEN f DBNK" JE PAT FANG Nu WEeg TERUG MAG KOMEN OP HET HOOFD KWARTIER SPUpZ INTUSSCHEN DWAALT FAN G O" HET HOOFDKWARTIER ROND---- WAC-HTJ 1ST WEET WAT EN MAAR KLACHTEN ln opdracht van de Rijkscommissie voor opdrachten aan beeldende kunstenaars vervaardigde Harry Kooien dit portret van mgr. dr. H. Poels. SCHEEPSBOUW. Aan de N.V. Scheepsbouwers Gebr. Pot te Bolnes is opgedragen de bouw van een mo torschip „Flevo" voor rekening van de K.N". S.M. te Amsterdam. Met den bouw is begon nen. GEBOREN Gerrit Albertus, zoon van J. Peekstoi en A. G. G. BiezepolCornelia Alberta, dochter van M. Ouwens en L. J. BaksWillempje Engeltje, dochter van C. Vlasbom en M. de Kluiver. OVERLEDEN Jacob van der Linde, 81 jr., weduwnaar van Maria Burgstad. ONDERTROUWD: A. G. Ton, 26 jaren te Rotterdam en M. M. de Groot, 21 jaren te IJsselmonde P. H. Petersen, 22 jaren te IJs- selmonde en P. van der Schenk, 20 jaren te Rotterdam. GEHUWD L. S. Sparreboom, 34 jaren te IJsselmonde en A. E. Kok, 33 jajreri te IJs selmonde W. Smit, 31 jaren te IJsselmonde en R. B. Roodnat, 24 jaren te Alblasserdam H. van der Hoek, 21 jaren te IJsselmonde en L. Kranendonk, 21 jaren te IJsselmonde W. J. van Zwol, 29 jaren te IJsselmonde en J. Bouwman, 27 jaren te IJsselmonde de VERDUISTERINGSPROEF. Ap 12 October a.s. zullen ook alhier ver duisteringsproeven worden gehouden van 22 uur tot 24 uur. Voor de te nemen maat regelen verwijzen we naar ons Avondblad van gisteren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Steintje, dochter van F. v. Wely en J. P. Poot. ONDERTROUWD: A. Meuldijk, 61 jaar, en A. v. d. Ham, 57

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2