DE LUCHTBESCHERMING IN ONZE STAD. I riGEZOMDm ^©TUKKEN m ROTTERDAM. DINSDAG 11 OCTOBER 1938 HAAR KIND VERGETEN. DE VERDUISTERINGSOEFENING. KETHEL. Door het OOg van een naald gekropen. Een veelzeggend woord van den hoofdcom missaris. SCHEEPVAART. LINDBERGH OP WAALHAVEN. Vanmorgen naar Berlijn doorgevlogen. AENEAS" VAN ROUSSEL. De eerste uitvoering door het Rott. Philh. Orkest en Koor. EEN BOTSING, WELKE GOED AFLIEP Wenken voor de huiskamer. CHRISTELIJK WERKGEVERS VERBOND. HET CONFLICT BIJ KOOLHOVEN Jaarvergadering te Rotterdam. Indië en het Nederl. Bedrijfsleven. CONFERENTIE VOOR NIET- KATHOLIEKEN. DE MOEILIJKE REDDING VOOR SCHEVENINGEN. SCHOUWBURG-VOORSTELLING VERDAAGD. R. K. mandolineclub RESOLUTO. BRANDWEERMUTATIE. De Zusters geen schuld. Dezer dagen verscheen er een bericht in een z.g. „neutraal" blad, dat er op een R. K. Bewaarschool een kind achtergelaten was onder hoede der werkster. Ter voorkoming van misverstand diene 't volgende. Een 514-jarig jongetje V., was pas 14 dagen op de Bewaarschool aan de Lange Singelstraat. Aan een schooljuffrouw was de boodschap afgegeven, dat het jongetje „niet alleen naar huis mocht gaan". De eerste drie of vier dagen werd het kind regelmatig ge haald, doch toen kwam er een dag, dat de Eerw, Zusters om twaalf uur met het kind bleven zitten. Het werd toen om half één ge haald door de moeder, die „vergeten had op de klok te zien". Toen werd een bood schap afgegeven aan een onderwijzeres, dat als het kind niet gehaald werd, het wel al leen naar huis mocht gaan, daar men het tegemoet zou komen. Na een paar dagen werd het kind weer gehaald door een tweetal buurmeisjes, die het dan mee naar de Kerk namen. Het kind had toen weer gezegd: „ik mag niet alleen, want ik moet naar de kerk, ik word gehaald" Op Donderdag 6 October kwamen de buur meisjes echter niet opdagen. De eerw. Zuster die zelf dien dag tot vijf uur op school is gebleven om bij het kind te blijven, heeft daar de werkster toch bezig was, het kind onder de hoede dezer werkster gesteld. Men kan moeilijk verwachten dat de Zusters bij „vergeten" van kinderen, ze naar huis gaan brengen, zeker niet wanneer het een geval betreft als hier, waar geen peil op te trekken was. De moeder heeft zelf niet eerder gezocht dan na 5 uur, daar ze overtuigd was, dat het kind in de kerk zat met de buurmeisjes! Men heeft toen iemand naar de school „willen" zenden, doch daar men vermoedde dat deze toch dicht zou zijn, is men maar niet gegaan! Toen de vader tegen zevenen thuis kwam, is deze v i a de politie op het idee gekomen om eens naar de school te gaan. En ziet, toen gebeld werd, kwam de werkster hem reeds met het kind tegemoet. Aan het bericht is nog toegevoegd: De Zuster had bij het verlaten der school het verlaten der school het kind onder de hoede van de werkster achtergelaten! Dit zou bij enkele menschen den indruk kunnen geven, dat het met die R. K. Zuster- bewaarsahool toch maar slecht gesteld is. Daartegen wordt verzocht dit bericht te plaatsen met de juiste toedracht der feiten. Hieruit blijkt, dat de betreffende R. K. Be waarschool met lastige wenschen heeft re kening gehouden. Men heeft het kind niet de straat opgestuurd, doch het onder veilige hoede achtergelaten. Of die hoede nu een werkster of een zuster is, is ons gelijk, doch de z.g. „neutrale" Schied. Courant., maakte er met haar uitroepteeken, aan de laatste alinea toegevoegd, weer een „paapsche stou tigheid" van. Zooals wij reeds eerder hebben bericht zal morgenavond de verduisteringsproef voor deze gemeente plaats vinden. Wij meenen goed te doen er nogmaals op te wijzen, dat het aanbeveling zal verdienen ook gedurende het eerste gedeelte van den avond zoo min mogelijk buiten te vertoeven, daar dan slechts weinig lantaarns zullen branden. Dienaangaande moet er rekening mede ge. houden worden, dat het gemeentebestuur geenerlei aansprakelijkheid op zich neemt voor schade e. d. welke tengevolge van of in verband met de verduistering mocht ont staan De Graal. A.s. Woensdag zal het Graalhuis aan de Lange Haven in verband met de a.s. luchtoe- feningen, welke zooals bekend s. zullen plaats vinden, gesloten zijn. R. K. Dansles De R. K. Dansles, ,die anders 's-Woensdags in het R. K. Ver. Gebouw a. d. Lekstraat clubavond heeft, is tot later datum uitge steld. Passage Theater. In verband met de verduisteringsproef zal het programma van het Passage-theater Woensdagavond eenige uitbreiding onder gaan, zoodat het programma afgeloopen zal zijn, nadat de proef afgeloopen is. Deze avond is tevens de laatste opvoering van de „Fliedermaus". SCHIEDAM, 8 Oct. Aangekomen: Fransch s.s. Hébé, ledig van Vlaardingen om te dok ken in de Wiltonhaven; Zuid-Slavisch s.s. Lucijana, ledig van Rotterdam; Grieksch s.s. Rinos, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 8 Oct. Vertrokken: Noorsch m.s. Vardaas, ledig naar St. Kitts voor or der; Duitsch s.s. Smyrna, ledig naar Alexan dria SCHIEDAM, 9 Oct. Aangekomen Noorsch m.s. Vardaas terug uit zee met machine- schade, in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10 Oct, Aangekomen Grieksch s.s. Joannis Carras, ledig van Gdynia, Ned. m.s. Kota Baroe, ledig van Karlshamn, bei de om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10-Oct. Vertrokken Ned. s.s. Alcor, naar Montreal; Ned. m.b. Ingeborg, met olie naar Stettin; Noorsch m.s. Vardaas ledig naar St. Kitts voor order; Grieksch s.s. Kyma, ledig naar Rotterdam; Zuid-Slavisch s.s. Recina, ledig naar Portland; Ned. mo torschoener Eems, kapt. K. Bos, naar Ko ningsbergen. AANBESTEDING. Bij de gisteren ten huize van architect J. Snijders te H. I. Ambacht gehouden aanbe steding voor den bouw van een woning op een perceel grond aan den Schiedamsche weg voor rekening van den heer Horn, had den ingeschreven T. Bijl voor 8530, B. Ro- mijn 8895; H. v. d. Loof 9349; W. Peters 10.043; A. Bouwens 10.043,50. De gun ning is nog aangehouden. BEKERWEDSTRIJD CLAUDIUS CIVILUS. Na een spannenden wedstrijd tusschen Claudius Civilus en de Batavieren uit R'dam om den Dr. Sauer-beker is deze gewonnen door de handboogschutters uit Kethel met een verschil van 35 punten. De Batavieren behaalden 221 punten. Een drietal door de Batavieren beschikbaar gestelde medailles werden gewonnen door de heeren A. Brug man, dr. P. v. d. Kuy en A. Nootenboom. DE VERDUISTERINGSPROEF In aansluiting op een voorgaand bericht kan worden medegedeeld, dat in deze ge meente de verduistering om 9 uur ingaat. Gerekend wordt op volle medewerking der bevolking door zoo goed mogelijk alles, wat licht door kan laten af te sluiten. Op deze afsluiting zal een strenge controle worden gehouden. Tot eigen veiligheid, diene men zoo min mogelijk buiten te komen daar het verkeer, dat dan nog door gaat, zonder of met uiterst gedempt licht rijdt. Op enkele kruispunten zullen richt- lampen worden geplaatst, verder wordt rich ting met kalklijnen aangegeven. De Burgerwacht stelt zich bij alle ingan gen der gemeente op ter waarschuwing voor het nakomen der bepalingen, zoo noodig voor inlichtingen. Ook bij bewaakte en on bewaakte spoorwegoverwegen zal de Bur gerwacht posten uitzetten. LVDIEN het oorlogsgevaar, dat Woensdag 2Q September Europa bedreigde, eens werkelijkheid w-as geworden, zou het er bij een even- tueelen luchtaanval op Rotterdam, dat in de hoogste gevarenklasse ligt, zeer somber voor de bevolking heb ben uitgezien. Praetisch was er niets gereed. Wij zijn werkelijk door het oog van een naald gekropen, aldus het hoofd van den luchtbeschermings dienst. mr. L. Einthoven hoofdcom missaris van politie, in een rede gister avond gehouden voor de Nederl. Ver. voor Luchtbescherming. Deze bijeenkomst, belegd in de Tivoli- bovenzaal door de contact-commissie Rotter dam van de Nederl. Vereeniging voor Lucht bescherming, was zeer druk bezocht en werd o.m. bijgewoond door talrijke leden van den I cje opvoeding van "het publiek tot luchtbe- biedt slechts bescherming voor drieduizend personen. Volgens de bepaling van het Rijk moesten wij voor de verschillende hulpdiensten over 12.000 gasmaskers beschikken. Maar op het Hoofdbureau lagen er zevenhonderd! Nu hebben wij de eerste exemplaren van het volksgasmaker onder het oog gekregen. Wat zou er geschied zijn, indien een gasaan val had plaats gehad op onze stad? Verder bepaalde de bekendmaking, dat de lichten moesten worden gedoofd. Geruimen tijd is het G.E.B. bezig met het probleem om lampen te construeeren, die op den grond zichtbaar zijn, doch niet van uit de lucht. De stad zou dus in het volkomen duister moeten zijn geweest, zooals het a.s. Woensdag zal geschieden. Het normale verkeer zal er waar schijnlijk danig door gehinderd worden, doch het is noodig toch een ernstige proef te nemen. Over een tijd komt er niets meer van. Voor de brandbeveiliging beschikken wij over 1200 man, doch het materiaal voor de blusscherij zou onvoldoende zijn geweest. Het Rijk zal daarin moeten voorzien. Alle hulpdiensten van de luchtbescher ming, brandweer, geneeskundigen dienst E. H. B. O., opruimingsploegen, ploegen van gas- water en electriciteit, moeten over heel de stad ondergebracht worden in scherfvrije plaatsen. Doch daarvoor is technische hulp en geld noodig. Dit heeft steeds ontbroken. De genoemde diensten kunnen het niet heb ben van het gemeentepersoneel alleen. Hon derden vrijwilligers zullen er disponibel voor moeten zijn. Die menschen zullen opgeleid moeten worden. En dan is er nog die geweldige taak van gemeenteraad, van da Kamer van Koophan del, hoofden van dienst en directeuren van bedrijven, directies van post, telefoon en telegraaf, den garnizoenscommandant, hoofd lieden van de Brandweer, vice-president van de Rechtbank en eenige rechters, notarissen, doktoren, geestelijken, jeugdleiders, politie- inspecteurs, en talrijke leiders van particu liere bedrijven. Als voorzitter der contact-commissie sprak de heer dr. Th. Exler een begroetingswoord, in het bijzonder tot de sprekers, den hoofd- streep door de rekening. Het gansche Neder- commissaris mr. Einthoven en mr. C. J. de han(}sche volk is schuldig door onvoldoende Vriese en tot de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur. In Rotterdam zijn zeven lucht- beschermings-vereenigingen, welke samen werken in een contact-commissie, samenge steld uit twee leden van elke vereeniging. De methode van voorlichting van het publiek kon zoo doende geünificeerd worden. Daar mede werd ook een band bereikt met het hoofdbestuur en met het hoofdcommissa riaat. het hoofd van den civielen luchtbe schermingsdienst. Er is in het afgeloopen aar veel bereikt o.a. met den cursus ge zinsbescherming, doch nog meer had bereikt kunnen zijn, indien er nog meer medewer king was geweest. Rede van den hoofdcommissaris. Hierna verkreeg de hoofdcommissaris mr. L. Einthoven het woord. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). HOKODAMA? Het voorloopig Hokodamacomité schrijft ons: Hoe of de heer W. Leenderts er toe geko men is, zijn waarschuwende stem te laten hooren, dat de winkeliers zich niet moeten laten verlokken aan de Hokodama deel te nemen, is het voorloopig comité nog niet ge heel duidelijk. Zijn de winkeliers de vruchten vergeten, die de Hokodama-winkelweken hebben ge bracht? Is de heer W. Leenderts Hokodama-bewo- ner? Door wie(n) werd hij geïnspireerd de hate lijke, zakelijk en principieel geheel onjuis te kwalificaties te lanceeren? Welk belang diende hij daarbij? Niet dat van den winkelstand. Wat zeide b.v. Burgemeester Mr. dr. van Haaren tijdens de Hokodamawinkelweek 1935? „Het comité heeft weten te bevorderen, dat gij uw keuze doen kunt ook hier in onze stad uit goed gevulde étalages; dat er sorteering is op elk gebied van allerlei; voor arm en rijk, voor groot en klein en boven u en om u klinkt dan de radio, die voor een goede stemming weet te zorgen Moogt gij ook deze avond en de dagen die u resten, uw belangstelling nog verder blijven toonen; daarmee kunt gij bewijzen, dat gij waardeering hebt voor het werk van het comité en dat gij goed hebt aangevoeld dat gij door het geven van uw steun den mid. denstand geholpen hebt, een hulp en steun die heel de burgerij ten goede zal komen. In deze richting moge ik wenschen een groot succes, aan het comité van actie, en via onzen middenstand, aan heel de burgerij Dan moge in vervulling gaan". Wij zouden zoo zeggen, dat is andere taal en volledige waardeering voor het comité, waarvan de heer van Duinhoven de leiding had. ïntusschen weten wij wel wat en wie de heer Burgemeester voor den middenstand is, terwijl de heer W. Leenderts niet bekend is en niet de minste verantwoordelijkheid in het publieke leven draagt. Ons cjpnkt: aan de winkeliers van welke richting ook in het niet moeilijk de conclusie te trekken. Daarom allen hedenavond ter vergadering m het Musis Sacrum. Gisterenmiddag is kolonel Lindbergh ver gezeld van zijn echtgenoote onverwacht met zijn privé-vliegtuig neergestreken op het vliegveld Waalhaven, waar hij bij aankomst werd begroet door den stationschef den heer Tolk. Kolonel Charles Lindbergh begaf zich onmiddellijk met zijn echtgenoote naar Hotel Atlanta, waar zij heben overnacht. Op ver zoek van kolonel Lindbergh is zijn bezoek aan Rotterdam zooveel mogelijk geheim ge houden. Vanmorgen om vijf minuten voor elf is kolonel Charles Lindbergh weer vertrokken Ofschoon hij volstrekt weigerde eenige mededeeling te verstrekken, zijn er aan zekerheid grenzende vermoedens, die er op wijzen, dat Lindbergh koers zette naar het vliegveld Tempelhof te Berlijn, daar de vlieger zal deelnemen aan de jaarlijksche bijeenkomst van de Lilienthal-Gesellschaft Kolonel Lindbergh arriveerde ongeveer kwart voor tien per taxi op het vliegveld, komende uit Rotterdam, waar hij in hotel Atlanta had gelogeerd en reed regelrecht naar den hangar, waar de machine onderge bracht was. Hier stapte hij eerst uit en be gaf zich onmiddellijk naar zijn machine, die hij aan een uiterst grondige inspectie onder wierp- Mevrouw Lindbergh hield haar man gezelschap- De hangardeuren gingen dicht en niemand was in de gelegenheid eenige woor den met den vlieger te wisselen- Eerst even voor elf uur gingen de deuren open, het vliegtuigje werd in het veld gereden en de heer en mevrouw Lindbergh liepen er naast Onmiddellijk stapten zij in. Mevrouw Lindbergh legde de bloemen naast zich neer, welke de heer Tolk, haven meester te Rotterdam, haar had aangeboden Voorzichtig vlieger als Lindbergh is, liet hij den motor overvloedig proefdraaien, eer hij het veld optaxiede. Een korte armbewe ging was zijn afscheidsgroet- Snel was het vliegtuig van den grond en verdween het na een rondje om het vliegveld in Zuid oostelijke richting- scherming. Het opleiden van die helpers en de voorlichting van het publiek hebben wij ter hand genomen, doch dat gaat niet met enkelen, daarvoor zijn honderden, duizen den noodig. Er is hier voortreffelijke samen werking tusschen de luchtbeschermingsver- eeniging en de overheid. Uit alles blijkt, dat we door het oog van een naald zijn gekropen. Laten wij echter niet gaan nakaarten, wie de schuldigen zijn in Nederland. Haalt een van het publiek en opleiding van speciale hulpdiensten kunnen vervullen. Daartoe is opgericht het Luchtbeschermingsfonds (giro 337000). Donaties en contributies zullen zeer welkom zijn. Maar ook rechtstreeks zullen de leiders der bedrijven iets moeten doen. Zij moeten scherfvrije schuilplaatsen inrichten in hun ondernemingen en uit het niet dienstplichtig deel van hun personeel personen laten op leiden voor al de speciale diensten, welke noodig zijn. Want met een schuilkelder al leen is men er niet. Ook de overheid moet voorwaarts gaan. Hoe kunnen wij de ploegen gaan mdeelen en de krachten opleiden, indien de eenvou digste hulpmiddelen daartoe ontbreken? Spr. hoopte, dat de overheid in de toekomst die middelen zal verschaffen en in dit ver band deed spr. voorlezing van een telegram van den nieuwen burgemeester, mr. Oud, waarin deze verklaart, dat voor de bevor dering van doeltreffende luchtbescherming op zijn volle medewerking kan worden gere kend. Dit telegram werd met applaus ontvangen. Motie. Ten slotte werd de volgende motie bij ac clamatie aangenomen: De navolgenden, gehoord het betoog van den heer mr. L. Einthoven, hoofdcommis saris van politie en hoofd luchtbeschermings dienst te Rotterdam en kennis genomen hebbende van de daarbij aansluitende uit eenzettingen van den heer mr. C. J. de Vriese, zich realiseerende, dat de bescher ming van de bevolking en het bedrijfsleven van Rotterdam tegen het gevaar, dat haar bij luchtaanvallen zal bedreigen, op dit oogenblik totaal onvoldoende is, machtigen de contactcommissie, waarin de samenwerkende besturen van de Rotter- damsche afdeelingen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming ver- eenigd zijn, resp. de uit haar midden gecon stitueerde werkcommissie om namens de navolgenden zich tot de lands- en stadsoverheid te wenden om met alle gepaste middelen aan te dringen op het doen geschieden van de noodzakelijke voor zieningen in den meest uitgebreiden zin des woords, om een oproep te richten tot de bevolking van Rotterdam, mede uit hun naam, om daadwerkelijken bijstand van eiken aard te verleenen, en verklaren zich ook persoonlijk ieder naar eigen krachten en inzichten tot medewerking bereid, als een beroep op hen mocht worden gedaan. Op het Vrijdagavondeoncert, 14 October a.s., zal te Rotterdam de eerste uitvoering hier te lande plaatshebben van „Aeneas", het laatste groote werk van wijlen Albert Roussel. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en Koor, dat zooveel deed om het werk van den Franschen componist bekend te maken, zal onder Ed. Flipse ook dit ballet tot uitvoering brengen. Het is in April van dit jaar voor het eerst gegaan in de Grand Opéra te Parijs. De componist heeft in Juli 1937, kort voor zijn overlijden, de uitvoering in concertvorm tot in bijzonderheden met Eduard Flipse vast gesteld. Op de auditie van „Aeneas" in Rot terdam, waar hij o. m. ook de eerste uitvoe ringen van zijn Derde en Vierde Symphonie, Evocations en Psaume 80 bijwoonde, had Roussel zich ten zeerste verheugd. Voorts brengt het concert de lyrische can tate „Faust et Hélène" van Lili Boulanger, waarin Suze Luger, Louis van Tulder en Willem Ravelli, wederom hun medewerking verleenen. Van Nederlandsche componisten wordt ten gehoore gebracht „Zes Epigrammen" van Willem Pijper en „De Vogels" van Alphons Diepenbrock in complete uitvoering. Louis van Tulder zingt hierin het „Lied van den Hop" en Joanna Diepenbrock zegt den tekst bij de balletten. 'Ditzelfde programma brengt het R. Ph. O. binnenkort ten gehoore in het Concertgebouw te Amsterdam op een concert van de Ver eeniging „Kunst aan Allen". Vannacht om half 2 is op den Bergweg, hoek Insulindestraat, een personenauto, be stuurd door den 30-jarigen C. M., wonende Soetendaalschen Weg, in volle vaart opgere den tegen een ijzeren handwagen van den gemeentewerkman A. de B., wonende aan den Zwaanshals, die een wissel stond schoon te maken. De wagen „holde" de Banierstraat in en kwam tegen het trottoir tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd. Een roode lantaren en een brander, welke naast den wagen stonden, werden vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. belangstelling voor dit zoo belangrijke vraagstuk. Vooral wijte men het niet aan hen, die met de luchtbescherming waren belast en in die kritieke dagen voor 'n hel hebben ge staan. Beter, ja noodig is het, de vereeniging voor luchtbescherming financieel te steunen, opdat wij er beter voorstaan bij een nieuw gevaar. Rede van mr. De Vriese. Na de pauze sprak mr. C. J. de Vriese, lid van de contact-commissie, nog een aan vullend woord over de medewerking der burgerij. De wet op de luchtbescherming is 2 Va jaar oud, doch op het gevaarlijk moment was niets gereed. De toekomst is nog steeds onzeker. Wij zijn, zooals de hoofdcommissaris zeide, ge- Kintnoven net woora. - n"7P Het was op 28 September, dien aller kri- kropen door he tieksten dag, dat een telegram inkwam vrA'* meer! Minister van Boeyen, waarbij werd gemeld dat de luchtbeschermingsdienst in dienst zou treden bij het nader telegram, meldend de vóórmobilisatie. Wat zou dan geschied zijn? Dan zou op 500 plaatsen een openbare be kendmaking zijn verschenen, welke reeds gereed lag en alleen de handteekening van conclusie moet zijn: Dat nooit meer! Hoe de bevolking zich bij een luchtaanval zal gedragen, zal afhangen van de houding welke de leidende persoonlijk heden zullen aannemen. Op hen rust een zware en verantwoordelijke taak, niet alleen den burgemeester nog behoefde. Daarmede tegenover hun personeel, maar tegenover de werd de juridische basis gelegd, waarbij in oorlogstijd met een straf van 4 jaar en bui ten dien tijd met een straf van 2 jaar zou kunnen worden gestraft, die zich aan de ge noemde bepalingen van de luchtbescherming niet zou houden. Spr. gaf dan een samen vatting van den inhoud van deze bekend making, welke bovendien in tienduizenden exemplaren zou zijn verspreid geworden on der de bevolking. Dat was een papieren bescherming! Wat zou daarnaast geschied zijn? Een pijnlijke vraag. Door samenwerking met den tele foondienst zouden tientallen alarmsirenes in bedrijf kunnen gaan.... indien die sirenes er waren geweest. Het Rijk had hiervoor te zorgen gehad. Toen het benauwd werd, kre gen wij volmacht uit Den Haag om die sire- uit het buitenland te betrekken. Wij hadden er maar vast een aantal besteld, maar veel te weinig. Volgens de wet op de luchtbescherming kan de burgemeester eigendommen in ge bruik nemen. Met die wet zouden wij de si renes van de particulieren gerequireerd heb ben. Het stuk daartoe lag al klaar. Het was niet zoo erg geweest, want particuliere sire nes mogen toch niet werken in oorlogstijd. Als die sirenes loeiden, zouden wij ons naar parken en plantsoenen en schuilkelders hebben moeten begeven. Met behulp van dezelfde wet zouden wij de particuliere kel ders in gebruik hebben genomen. De tech nische dienst van de gemeente heeft in de afgeloopen jaren met het handjevol beschik bare menschen van de bouwpolitie wonderen gedaan. Maar men kon niet alles tegelijk doen. Zoodat die kelders lang niet allemaal waren geïnspecteerd. Met zandzakken en stempels zouden de kelders klaar zijn ge maakt. Maar niet goed-ingerichte kelders zijn gevaarlijker dan niet-kelders. Door dien dienst waren 13.000 kub. meter schuilkel der gereedgekomen, 10.000 in bewerking en 60.000 in behandeling. Rotterdam staat daarmede aan de spits van alle steden van ons land. Maar is het vol doende? geheele bevolking. De vereeniging moet sterk worden wil zij haar taak van propaganda §n voorlichting Op doorreis naar Berlijn hebben kolonel Lindbergh met zijn vrouw gisteravond en den afgeloopen nacht te Rotterdam vertoefd. Hedenmorgen werd de reis voortgezet; het echtpaar stapt in het toestel even voor 't vertrek van Waalhaven. Voor de Woensdag te houden verduiste ringsproef heeft men in de dagbladen wel eenige raadgevingen kunnen lezen, welke hierop neerkwamen: zware overgordijnen goed sluiten, daklichten afdekken, alle licht- uitstraling vermijden. Echter beschikt niet ieder over zware tot op den grond reikende overgordijnen, evenmin is dit in de moderne woningen regel. Om dan niet in de nood zakelijkheid te vervallen van complete duis ternis of nog erger, onvoldoende verduiste ring, kan de hieronder beschreven afscherm- kap m.i. goede diensten bewijzen. Niet dat deze kap, die van dik donkerblauw pakpa pier gemaakt wordt het sluiten van de over gordijnen overbodig zou maken, maar de lichtuitstraling van een 100 a 150 kaars lamp wordt er voldoende door verminderd om met lichte gordijnen of in gangen een afdoende verduistering te bereiken, terwijl nadat de oogen gewend zijn, het licht voldoende blijft om in de kamer iets te zien of op tafel bezig heden te verrichten. Deze, uit zeer primitieve middelen te ver vervaardigen af- schermkap, die er afgewerkt ongeveer als nevenstaand uit ziet, wordt als volgt gemaakt: Uit een stuk donkerblauw pakpapier wordt de nevenstaande- fi" guur geknipt: straal ma. 10 cm- straal mb. 25 cm. De randen ab en cd worden overlap pend op elkaar ge legd en met 2 paperclips vastgehouden. Op 4 c.m. van de bovenrand en ca. 2 cm. van de onderrand zijn eveneens cirkels getrokken (alle cirkels kunnen met een touwtje ge trokken worden, geen passer noodig!) Ter de bovencirkel worden 3 ijzer- Aangaande het conflict met den houtbe- werkersbon-d deelt de N.V. Koolhoven Fa brieken te dezer stede ons mede, dat de grondoorzaak van het conflict gezocht moet worden in het uitblijven van opdrachten van onze luchtvaart, die oorspronkelijk waren toegezegd- De N.V- Koolhovenfa-brieken toch was na het betreffende personeel ongeveer acht maanden slap aan het werk gehouden te hebben, genoodzaakt eenige arbeiders te ont slaan- Deze arbeiders nu meenden, dat zij nog wel eenigen tijd op deze wijze aan het werk gehouden kon-den worden- maar het is onmogelijk hierin te voorzien. Het loon van de meubelmakers bedraagt 28 gulden per week, alsmede één gulden voor polis, het geen aldus de directie in dezie klasse normaal genoemd kan worden. Er zijn bij het conflict ongeveer dertig hoogte van de bovencirKei worden 3 Is zoo'n schuilkelder noodig? Ja antwoordt draadjes door het papier gestoken, zoodat de T7>1 t ni -J-nnnv rtrtv. irov «U _"1 „1 A C\ mifl. schroefdraad vart de gloeilamp in de uiid- denopening past. Nauwkeurigheid is hierbij niet noodzakelijk. Nu wordt van dun karton een cirkelvormige sphijf met 5% a 6 cm. straal gemaakt eri deze, nadat de lamp met de kap eromheen reeds in de fitting is ge schroefd, door het insteken van 3 spelden ter hoogte van de onderste cirkel bevestigd. Tenslotte verdient het, met betrekking tot het sluiten van overgordijnen m.i. nc" aanbe veling erop te wijzen, dat het van dc straat zichtbare verlichte plafond uit verduiste- hoofd. Is het niet hoogst noodzakelijk door nngsoogpunt minder bezwaar oplevert dan te gaan op den ingeslagen weg, welke op de alleen uit de lucht zichtbare lichtplekken h.t AM»andean beslag», Overa, jM» in de stad moeten zulke loopgraven komen. voorai i Vat he* Afrikasndsrr.leL®? is vcbr-uv."> - d ;H. G- spr. En spr. verwijst daarvoor naar een ver klaring van den Nederlandschen consul te Barcelona, waaruit blijkt dat de bevolking bij een luchtaanval wegkruipend in niet-ge- schikte kelders holen en gaten, meer slacht offer wordt van instorten, dan van de scher ven. Loopgraven moeten verder daartoe worden aangelegd. Doch in onzen grond moeten deze gebetonneerd zijn en de kosten daarvan komen op 7 per hoofd. Spr. toonde eenige modellen hiervan. O.a. ook een betonnen schuiltent, welke zou komen op 5 per Na het referaat van den heer dr. A. A- C- Rutgers maakten eenige aanwezigen Jan de gelegenheid tot discussie over het ondei- werp gebruik, welke vragen, door den re ferent beantwoord werden. Het referaat van den heer W- de Vries Gzn- uit Amsterdam, oud-hoofd van den Gouvernement- Accountantsdienst in Ned.- Indië buitengewoon lid van hét Verbond van Prot. Chr. werkgevers in Nederland, die als zoodanig de christelijke werkgevers in de Indische commisSie uit den nijverheids- raad vertegenwoordigde, ging over de fi- n-ancieel-technische verhouding Nederland— Nederlandsch-Indië en haar beteekenis voor het Nederlandsche bedrijfsleven- Spr- gaf een inleiding op zijn stellingen, waarin hij op de eerste plaats de huidige verhouding schetste, om daarna de middelen te noemen, weike voor het Nederlandsch bedrijfsleven in algemeenen zin wenschelijk worden ge- adht, als documentaire en doeltreffende voor lichting in Nederland en Ned.-Indië en daadwerkelijke propaganda voor en de ver werving van orders hier te lande- De heer W- de Vries kwam dan op zijn stellingen, betreffende het vestigen van een nieuwe industrie of tak van nijverheid in een der gebiedsdeelen en de voorwaarden van hun belangen. Wat betreft de noodzakelijkheid van im port van produet®11 ult vreemde landen, door het belang van de export der producten van eeni-g gebiedsdeel, zeide spreker, dat door die noodzakelijkheid dan de export moet worden bevorderd tot prijzen, die den producenten een behoorlijk bestaan verzeke ren. Maakt het belang van den import van bepaalde grondstoffen, ten behoeve van eenig gebiedsdeel den export van pro ducten uit een bepaald gebiedsdeel noodzakelijk, dan zal, wanneer voor de geëxporteerd wordende artikelen geen loonende prijs valt te bedingen, eerst dienen te worde-nnagegaan, welk deel van het verschil kan worden verhaald op den prijs van de importgoederen. De huidige in ternationale toestand kan het produceeren van eenzelfde product in verschillende ge biedsdeelen, al is het tegen afwijkende prij zen, wenschelijk maken- Spr- sloot zijn refe raat met het noemen van de voorwaarden, welke voor een grootst mogelijke samenwer king noodig zijn. Ook na dit referaat was er gelegenheid tot discussie op de eerste plaats sprak de heer E- de Vries, hoofdambtenaar van het depar tement van economische zaken te Batavia- I?~ heer d- Vri«= bepleitte de noodzakelijk heid van het zieh zelf, door een bezoek aan Indië, op de hoogte te stellen, wanneer men Hollandscbe producten in de kolonie wil afzetten. De heer H. J. W- A- Meyerink zeide, dat de regeering tegen de economische zwak heid van Indië, waaraan de overbevolking van Java en de groote conjunctuurgevoelig heid schuld he-bben, de industriebevordering aanwendt. De referent beantwoordde vervolgens- eenige vragen- De heer A- Borst Pzn. sprak een slot woord- Naar wij vernemen zal de conferentie van dr. Th. Piket S.J. in de St. Willibrorduskerk, Beukelsdijk, morgenavond om half tien geëindigd zijn. De luchtbeschermingsoefeningen zijn dus geen belemmering om de conferentie bij te wonen! Het .tr rdamsche comité van het Helden- der-zee-fonds „Dorus Rijkers" heeft het vol gende telegram aan schipper kj. Bruin, van de motorreddingsboot „Zeemanshoop" te Scheveningen gezonden: Het Rotterdamsche Comité van het Helden der-zee-fonds „Dorus Rijkers", Maandag avond in vergadering bijeen, wenscht den mannen van de reddin|sboot Zeemanshoop zijn bewondering te betuigen voor hun held haftig optreden bij de po-gingen tot redding van de schipbreukelingen van den Scheve- ningschen motorlogger Sch. 102. i In verband met de verduisteringsproef is de voorstelling in den Grooten Schouwburg van „Pater Malachius' mirakel", oorspronkelijk op morgenavond vastgesteld, verdaagd tot Za terdag a.s. 15 dezer. Bovengenoemde club hield 6 dezer haar jaarvergadering. Het dagelijksch bestuur werd als volgt samengesteld: Voorzitter' B. v. Dorsten; penningmeester: G. van Meij- gaarden; secretaris A. A. Rommers, Zaag molenstraat 84; comm. mej. M. Scheffers en mej. A. Mahler. Eervol is ontslagen de heer D- J. Bosman, als onderbrandmeester van Slangenwagen No. 46.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2