Staat onze bevolking open voor een pokken-epidemie f NA VIJFTIEN JAREN. berkel en rodenrijs. DINSDAG 18 OGiokKH 1038 Besmettingsgevaar vooral bij I in andere landen- oa- 111 En- modem verkeer niet uitgesloten. Door vrijwillige vaccinatie verhooge men den weerstand van ons volk. HAAIEN OP DE KUST. LOOP DER BEVOLKING. Opgevoerd door The Funny Boys. „JOB HEEFT GEDULD", R. K.*MILITAIR TEHUIS TE HOEK VAN HOLLAND. 121-JARIG priesterfeest kapelaan b. dorbeck. Gezelschap Jan Musch voor de R.K. Volksuniversiteit. VERREKIJKER ONTVREEMD. VLIEGTUIGBOUW. Een tocht langs de scholen van de Rotterdamsche Vereen, van Kath. Onderwijs. HET NEDERUANDSCH OPERA- ENSEMBLEu SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. ST. josephsgezellenvereeniging brievenbus statensingel. enting tegen diphtherie. BURGERLIJKE STAND. l'a&fêsrs. E-h'Ty Tengevolge van de opheffing van den indirecten vaccinatie- dwang ia het tegen de gevreesde pokken-ziekte niet-meer-ingeënte deel der bevolking zeer toegenomen. Het ia te schatten op een vierde of vijfde deel van ons volk. Om dit gevaar voor de volksgezondheid af te wenden, is door de samenwerkende doktoren een propaganda-actie voor de vrij willige vaccinatie op touw gezet. Vooral in een havenstad als Rotter dam men denke maar aan de alastrim-epidemie van 1929 is het van groot belang, dat de bevolking door inenting zooveel mogelijk immuun wordt gemaakt. De pokken moeten gerekend worden tot de meest ernstige besmettelijke ziekten. Ern stig, omdat het aantal van nature vatbare personen zeer hoog is, zoodat het aantal zie ken zeer groot kan worden, indien geen doel treffende maatregelen genomen worden. Bovendien is het aantal der lijders, dat aan de ziekte overlijdt, zeer groot en kan bij ernstige epidemieën tot zelfs 30 pet. bedra gen. Zij, die herstellen, hebben o.a. kans op ernstige en blijvende beschadiging der oogen en op het achterblijven van zeer ontsierende litteekens, vooral in het gezicht (pokdalig heid). De verbreiding van de ziekte geschiedt van mensch op mensch door besmet slijm uit de mond-, neus- en keelholte en door de afscheidingsproducten der pokpuisten en haar korsten; verder zouden ook waschgoed en lompen in aanmerking komen en wordt verplaatsing der smetstof door de lucht over grooteren afstand niet uitgesloten geacht. De hoofdzaak echter is verbreiding der smetstof van mensch op mensch, waarbij ook niet aan de ziekte lijdende personen een rol kunnen spelen. De smetstof is zeer resistent tegen allerlei schadelijke invloeden, zooals bijv. uitdrogen. Daarbij komt, dat de z.g. incuba- tie-periode der ziekte ongeveer 14 dagen be draagt en dus vrij lang is, zoodat het vaak niet gemakkelijk is om de besmettingsbron te vinden van nieuwe gevallen, die 2 weken voor het uitbreken der ziekte geïnfecteerd worden. Een en ander maakt, dat doeltreffende be scherming tegen deze, de volksgezondheid ernstig bedreigende, ziekte uitermate moei lijk is. In den loop der geschiedenis zijn de pok ken niet alleen zeer bekend, doch ook ge vreesd geweest. Het aantal pakdaligen in meer tropische gewesten bewijst, hoevelen daar aan pokken geleden hebben. In de 17de eeuw had practisch ieder kind voor zijn 10de levensjaar pokken gehad. Men geeft aan, dat tegen het einde der 18de eeuw zich in Prui sen jaarlijks 40.000 sterfgevallen aan pokken voordeden, in het Duitsche Rijk 70.000, d.i. 1215 pet. van alle sterfgevallen. Ook als oorlogsziekte zijn de pokken zeer bekend en geducht. De verbreldingswijze, waarbij, zooals reeds opgemerkt werd, de overdracht der smetstof van mensch op mensch de hoofdrol speelt, maakt, dat in dicht bevolkte centra de ziek te een groot aantal slachtoffers eischt. De toename en versnelling; van het ver keer, waardoor het contact met landstreken, waar geregeld pokken voorkomen (bijvoor beeld Brltsch-Indië), inniger wordt, zullen Import vergemakkelijken. Hierbij valt te be denken, dat vooral het luchtvaartverkeer de landen als het ware dichter bijeenbrengt, eoodat een besmet persoon hier geheel ge zond kan aankomen om eerst dagen daarna de eerste ziekteverschijnselen te gaan ver- toonen. De epidemie van z-g. alastrim, welke in 1929 te Rotterdam 323 ziektegevallen met 18 dooden veroorzaakte, bewijst, dat ook in onzen tijd pokkengevaar te duchten is. Algemeen bekend is het feit, dat het beste middel om pokken werkelijk te voorkomen, de z.g. koepokinenting of vaccinatie is. Hiermede bezorgdt men den betrokkene feitelijk een lichte pokziekte, welke, evenals de echte pokken, een krachtige onvatbaar heid of immuniteit bij den behandelden per soon opwekt, vaak van jarenlangen duur. Het voordeel is, dat daardoor de verbreiding der besmetting gestuit wordt, zoodat blijkens de veelvuldig opgedane en steeds weer beves tigde ervaring, het niet komt tot een epide mische verbreiding of wel, dat een bestaande epidemie gesmoord wordt, waneer maar een voldoend percentage der bedreigde groep van personen goed gevaccineerd is. Daar de onvatbaarheid eenigen tijd behoeft om zich volledig te ontwikkelen en in het algemeen jaren (men rekent vaak ongeveer 7) daarna nog voldoende beschutting geeft, is het aan gewezen, te vaccineeren, ook al dreigt geen onmiddellijk gevaar: deze bewerking bijv. bij het jonge kind uit te voeren en vóór het ver laten der lagere school door z.g. revaccina- tie nog eens te herhalen. Het lichaam krijgt dan als het ware de beschikking over een leger van afweertroepen, die, voor herha lingsoefening opgeroepen, nog weer eens ge traind worden. Op grond van de algemeen bevestigde zeer gunstige prophylactische werking der vacci natie had de wetgever in 1872 den z.g. indi recten entingsdwang ingevoerd, door voor toelating tot de school een z.g. pokkenbrief je te eischen. Het was bekend, dat aan de koepokinen ting, behalve het bezwaar, dat men het on geënte kind door de enting een eenige dagen durende, veeal met wat koorts en het optre den van pokpuisten op de behandelde plaats gepaard gaande, ziekte bezorgde, ook andere, meer ernstige bezwaren verbonden waren. Deze nadeelen echter bleken bij voldoende zorg en voorzichtigheid terug te brengen te zijn tot zoo'n geringen omvang, dat zij geheel in het niet zonken bij de gevaren, verbonden aan het nalaten der vaccinatie. Toen echter werd in Ï925 in ons land de aandacht ge vestigd op een hersencomplicatie, de z.g. en cephalitis, af en toe optredend na koepok geland, bleek deze complicatie zich voor te doen. Het gevolg is geweest, dat de indirecte vaccinatiedwang in 1928 werd opgeschorst, welke toestand thans nog bestaat. T egemcoordige Nederland. toestand in Natuurlijk is in de achter ons liggende jaren het probleem der vaccinatie en haar risico's van alle zijden breedvoerig en diep gaand bestudeerd (medisch, hygiënisch, ethisch, theologisch, juridisch, enz. enz.) In- tusschen is de vaccinatietoestand van ons volk belangrijk slechter geworden, waardoor het pokkengevaar groeit en steeds meer de aandacht gaat vragen. In 1926 bijv. werden in ons land ruim 175.000 vaccinaties verricht, in 1935 ruim 17.000, dus 90 pet. minder. Naar schatting zijn thans in Nederland l'/j a 2 millioen on gevaccineerde kinderen, d.i. een vijfde tot een vierde deel van ons volk, de overigen zijn door de vroeger ondergane, maar niet meer herhaalde, vaccinatie slechts in zeer betrekkelijke mate tegen pokken beschermd. En deze toestand wordt met den dag ongun stiger. Wat weet men nu van het encephalitis-ge- vaar? Terwille van de beperking worden slechts Nederlandsche ervaringen vermeld. In de jaren 1924 tot en met 1935 werden op ruim 251.000 vaccinaties van 01 jarigen 10 gevallen van encephalitis, zonder sterf gevallen, waargenomen; op ruim 730.000 vac cinaties bij kinderen van 2 tot en met 11 jaar 187 ziektegevallen met 59 stergevallen. Op 100.000 vaccinaties bij 01 jarigen dus 4 ziektegevallen en geen sterfgevallen, bij ouderen tot en met den 11-jarigen leeftijd 25.6 ziektegevallen en 8.1 sterfgevallen. Dit leidt tot de conclusie, dat voor kinde ren beneden den leeftijd van 1 jaar de kans op de gevreesde hersencomplicatie belang rijk (ruim 6 maal) geringer is dan voor oudere kinderen, terwijl de ziekte veel lich ter verloopt Hierbij zij nog opgemerkt, dat verschillende ervaringen in andere lan den in dezelfde richting wijzen, doch uiter aard moeilijk te beoordeelen zijn. Volledig heidshalve zij verder nog vermeld ,dat de kans op encephalitis bij revaccinatie onge veer is 1.7 op 100.000 en 0.5 voor wat de sterf gevallen daaraan betreft, dus belangrijk ge ringer dan bij vaccinatie. Enting van kinderen beneden het jaar. De groote moeilijkheid om te komen tot een bevredigende wettelijke regeling van be strijding van het pokkenrisico door middel van de koepokinenting en daarbij het vacci natierisico te aanvaarden, heeft de sociaal- geneeskundige van Nederland er toe ge bracht, voorloopig te trachten, iets te doen door aan te sporen tot vrijwillige enting van kinderen beneden het jaar, hoogstens tot den leeftijd van 2 jaar toe. Er blijft dan een breede laag onzer bevolking, voor wie het gestelde vraagstuk voorloopig niet wordt op gelost. Daarnaast zou het aanbeveling ver dienen, dat ook aan tijdige revaccinatie zoo veel mogelijk de hand werd gehouden, om te trachten, het aantal voor pokken niet of slechts weinig vatbare personen zoo hoog mogelijk op te voeren, teneinde de bedrei ging van hen, die door hun vatbaarheid voor de ziekte wellicht eenmaal groote pokken- of vaccinatie-risico's zullen loopen, zoo ge ring mogelijk te doen zijn. Want het is ook een algemeen erkend feit, dat enting van groote bevolkingsgroepen, op een oogenblik, dat onmiddelijk gevaar dreigt, zijn groote bezwaren heeft, omdat men de omstandig heden, waaronder dan geënt moét worden, zal hebben te aanvaarden, zooals ze op dat moment zijn, met alle ongunstige factoren daaraan verbonden. In dezen gedachtengang zijn, met steun van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid, overal provinciale en plaatselijke co- mité's opgericht om de bedoelde propaganda te voeren. Dit is ook het geval te Rotterdam, waar onder leiding van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst een commissie van ge neeskundigen is opgericht. Deze commissie bestaat uit te Rotterdam welbekende ge neeskundigen, o.w. alle kinderartsen en ver tegenwoordigers van de Afdeeling Rotterdam en Omstreken der Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, de Rotterdamsche Vereeniging tot Bescher ming van Zuigelingen, de Consultatiebu- reaux voor Zuigelingen van de Vereeniging R. K. Kraamverzorging en het Genootschap tot Bevordering der Koepokinenting. Werkplan der Rotterdamsche commissie. Deze commissie heeft eenige malen verga derd en is daarbij tot het volgende voorloo- pige werkplan gekomen: De propaganda zal zich beperken tot de leeftijdsklasse van drie tot twaalf maanden. Daartoe worden bij de geboorteaangifte korte circulaires uitgereikt aan de ouders van pasgeborenen. Mondeling zullen op de con- sultatiebureaux voor zuigelingen, waar onge veer 62% dezer kinderen komt, de moeders nog eens aan de wenschelijkheid van tijdige vaccinatie herinnerd worden. In de gemeen tetrams en -bussen, in stempel- en wacht lokalen en op andere plaatsen, waar veel menschen plegen te komen, zullen bekend makingen worden opgehangen, terwijl aan de geneeskundigen met een circulaire een der gelijke bekendmaking zal worden toegezon den, met verzoek, deze in hun wachtkamer te willen ophangen. Verder zullen de bios copen voortdurend groepsgewijs, gedurende 2 weken, een lantaarnplaatje voor propagan da in hun programma opnemen. De zooeven bedoelde bekendmakingen en lantaarnplaat jes zijn geheel gelijk. Het Genootschap tot Bevordering der Koe pokinenting heeft van 1 Juni j.l. af het aantal zijner zittingen belangrijk uitgebreid en geeft gelegenheid tot vaccinatie: Eiken Dinsdagmorgen van 11 tot 12 uur. Consultatiebureau voor Zuigelingen Goud- scheslngel 49, ingang Oosterstraat. Eiken Woensdagmiddag van 2.30 tot 3.30 uur. Koepokinrichting Lijnbaanstraat 26. Eiken Donderdagmorgen van 11 tot 12 uur. Hulppost Gem. Geneesk.- en Gezondheids dienst Maashaven 2. Eiken Vrijdagmorgen van 11 tot 12 uur. Consultatiebureau voor Zuigelingen Gerrit Jan Mulderstraat 102. Het ligt in de bedoeling om, wanneer dit systeem eenigen tijd doorgewerkt heeft en een inzicht in de daarmede bereikte resul taten verkregen zal zijn, deze resultaten in genoemde commissie nader te bespreken om zoo noodig wijzigingen in het werkplan aan te brengen. Dr. H. W. Julius te Utrecht spreekt zelfs in een zeer recent artikel in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde (van 20 Augustus j.l.) als zijn overtuiging uit (op grond van verschillende berekeningen), dat de encephalitis bij zeer kleine kinderen (01 jaar) na inenting niet anders is dan een toe vallig samentreffen van encephalitis, die bij deze zeer jonge kinderen veelvuldig voor komt, met de handeling der vaccinatie. Gedurende de maand September is de be volking tpegenomen met 700 personen en gesegen tot 610.823 zielen. October is de maand, waarin de tooneel- clubs met haar eerste opvoeringen voor den dag plegen te komen. Ook de Funny Boys hebben het seizoen geopend en ze kozen daarvoor het blijspel in vier bedrijven „Haaien op de kust", een bewerking voor heerentooneel van „De Avonturier". The Funny Boys hebben over gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. De groote zaal van „Palace" was geheel gevuld met een goedlachsch publiek, dat zich koste lijk bleek te amuseeren. Wat geen wonder is als men bedenkt, dat het stuk vele verras sende wendingen en uitzonderlijke types be vat, die in handen van dilettanten meestal tot caricaturen verworden. Zonder te kort te doen in onze waardee ring voor wat het goedwillende clubje pres teerde, zouden wij het niettemin in overwe ging willen geven voortaan niet in hoofdzaak den oppervlakkigen, komischen kant van een tooneelwerk te zoeken, doch op de eerste plaats de diepere menschelijke zijde van de personen en van de situaties te belichten. Daar boet de komische kracht van een stuk niet bij in en het publiek krijgt tenminste menschen-van-vleesch-en-bloed te zien. Waarmee we maar zeggen willen, dat een oogenschijnlijk alleen grappig lijkende tekst vaak een dieperen ondergrond heeft, die niet mag worden weggedoezeld. Niettemin had de opvoering zeer veel suc ces. Van de vele in het stuk voorkomende personen gaven nog het best de bedoeling van den schrijver weer Th. Kempers Jr. als Durand, Jan Smulders als Camille Rabot en Wim de Veld als een Heer. Voorts mogen nog genoemd worden de Gebroeders Vau- tour (M. J. Peters en A. van Erp) en Jean Ravet (Leo Heymans Jr.) Hoewel het met den tekst nogal eens op een accoordje werd gegooid, verliep de voor stelling vrij vlot, op zichzelf al een verdien ste. Na afloop hebben The Rhythm Kings, die zich al den geheelen avond op pittige wijze hadden doen hooren, ervoor zorg gedragen, dat ook het gezellig samenzijn een succes werd. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om te Hoek van Holland een R. K. Militair tehuis in te richten. Ten behoeve van dit tehuis zal een der leegstaande winkelhuizen worden klaar gemaakt. Zondag heeft kapelaan B. Dorbeck van de St. Elisabethparochie zijn koperen priester feest gevierd. Na ingehaald te zijn door een stoet van bruidjes en pages, onder leiding van de Eerw. Zusters, door verkenners en door leden van Graal en Kruisvaart, droeg de jubilaris een solemneele Hoogmis op, daar bij geassisteerd door Rector B. van Hussen als diaken, kapelaan H. Westerkamp als sub diaken, pastoor G. H. J. Kerkvliet als pres byter assistens en kapelaan L. Schinkel als ceremoniarius. Het altaar was feestelijk versierd. In de kerk hadden enkele familieleden plaats ge nomen, onder wie de moeder van den feest vierenden priester. Het Zangkoor voerde op te waardeeren wijze uit de Missa Brevis van Apdreas Gabrieli. Middags had er een druk bezochte re ceptie plaats, voorafgegaan door een meer intieme bijeenkomst, waarbij namens ver schillende corporaties woorden van hulde en dank gesproken werden, onder aanbieding van geschenken. Namens het Kerkbestuur bood pastoor Kerkvliet een cadeau onder couvert aan. 's Avonds celebreerde kapelaan Dorbeck een plechtig danklof. Hierbij werd hij geas sisteerd door twee oud-collega's uit Leiden, nJ. pastoor R. Nieveen van Dijkum als diaken en kapelaan W. Hessing als subdiaken. Op het priesterkoor merkten we o.a. op deken Homulle van Leiden. Het zangkoor voerde o.m. uit het Te Deum van Perosi en de Priestercantate van mgr. van Schaik. H-K. "^^universiteit hier ter stede heeft haar leden gisteravond in den Tivoli- Schouwburg een tooneel-avond aangeboden en zich daartoe de medewerking weten te ver zekeren van het gezelschap Jan Musch, dat het bekende Engelsche blijspel „Job heeft geduld" ten tooneele bracht. De talrijke aanwezigen werden begroet door kapelaan W. C. C. M. van Alphen, lid van het directorium der R.K. Volksuniversi teit, die in een kort welkomst- en propa ganda-speech je, waarin hij er o.a. op wees, dat dit een van de vier groote tooneelavonden was, welke de R.K.V.U. haar leden dit seizoen biedt, mededeelde, dat de deelneming aan den hoofdcursus dit jaar de verwachting over troffen heeft ruim 200 deelnemers doch dat er niettemin nog enkele plaatsen voor dezen cursus, die voor de katholieken, voor al in dezen tijd, van het grootste belang is, beschikbaar zijn. Tevens sprak kapelaan Van Alphen een woord van aanbeveling voor den cursus: „De groote heiligen in de Kerk van Christus", welke Maandag a.s. een aanvang neemt, terwijl hij de aanwezigen, die, zooals het Evangelie van Zondag j.l. zegt: „geen bruiloftskleed aan hadden", aanspoorde als nog lid van de R.K.V.U. te worden. Wat de opvoering van „Job heeft geduld", door het Gezelschap Jan Musch, betreft, kun nen we kort zijn: goede wijn behoeft immers geen krans en bovendien is deze „wijn" be legen, daar genoemd spel reeds meermalen door Jan Musch is vertolkt. Reeds meermalen is er op gewezen, dat het steeds een artistiek geno.t is, Jan Musch te zien spelen en ook ditmaal heeft hij zich deze reputatie waardig betoond. Al is het blijspel „Job heeft geduld" niet buitengewoon sterk van constructie, Jan Musch als oom Job weet er iets bijzonders van te maken, hierbij uitmuntend geassisteerd door Lize van der PollHamakers, als de verzuurde en zure tante Julia en Theo Vink als Tom Benson, den broer van de drie gezusters Benson, die het zijn zusters, ondanks de financiëele zor gen, waarin zij verkeerden, nog eens extra lastig maakt door 500 dollars met pokeren te verliezen, welke speelschuld hij afdoet met geld, dat hem niet toebehoort. De rol van Amarilla Benson werd ditmaal vertolkt door Mary MuschSmithuysen, die zich, evenals Jeanne van Rijn indertijd, zeer goed kweet van haar taak als vredestichtster tusschen oom Job, tante Julia en de overige lastige leden van haar familie. Een uitstekend geslaagde R.K.V.U.-avond. Door de Rivierpolitie is aangehouden en opgesloten de 33-jarige zwervende Belgische schippersknecht J. v- d. H-, die aan boord van het aan de Maaskade liggende vracht- motorschip „Luctor" ten nadeele van den kapitein een verrekijker heeft ontvreemd- De schippersknecht is met den verrekijker op den Linker Maasoever gaan leuren en wist den kijker in een café van de hand te doen tegen betaling van f 2.50 door een ha venarbeider. Op aangifte van den kapitein heeft de politie den schippersknecht aangehouden. De verrelcljfker w-eard Ln toeslag genomen. Vandaag is de schippersknecht ter be schikking gesteld van den officier van Jus titie. Bij de examens voor vliegtuigbouwkundig constructeur (ing.) a. d. T. M. S. Techni- cum te Rotterdam bestond de examencom missie uit: ir. Th. J. W. van Lammeren w.i. en ing. J. M. Roos, ingenieurs bij de K. L. M. en ir. J. van Buuren w.i. en ing. G. H. Stok- fleth, ingenieurs bij Koolhoven. Geslaagd zijn B. J. J. M. Arts te Vlissingen en Ch. Toutenburg te Voorburg. Vijftien jaar geleden hadden wij het voorrecht ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de „Rotterdamsche Ver eeniging voor Katholiek Onderwijs" een uitvoerig gedenkschrift samen te stellen over de vijftig jaren Katholiek Onderwijs, die toen achter ons lagen. Dezen zomer het feit is in alle stilte voorbijgegaan herdacht deze Rotterdam sche vereeniging haar 65-jarig bestaan. 't Leek ons niet onverdienstelijk dezen keer nog een summiere balans op te maken van hetgeen door deze vereeniging deze laatste vijftien jaren op gebied van Katho liek onderwijs binnen onze stad is gedaan. De goede gelegenheid daartoe werd ons dezer dagen welwillend geschonken door een vriendelijke invitatie namens het be stuur der Vereeniging om een scholentocht mede te maken door onze stad onder de uitmuntend deskundige leiding van Rector J. Nolet, die nu al over de drieentwintig jaren, nog altijd even voortvarend, het voorzitterschap der Rotterdamsche vereeni ging waarneemt. En dan is 't wel de moeite waard om hier te beginnen met de vermelding, dat in deze laatste vijftien jaren het aantal scholen, welke onder het bestuur der Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs staan, is verdubbeld. Mochten wij in ons gouden Gedenkschrift van 1923 vermelden dat de eorgen van de Rotterdamsche Vereeniging zich toen uit strekten over veertien mooie en ruime scholen in de stad, thans op dezen tocht mochten wij niet minder dan 28 scholen der Vereeniging bezoeken. De acht en twintig scholen, die thans on der leiding staan van de Rotterdamsche Vereeniging, vormen niet alleen de insti tuten van katholiek onderwijs in onze stad, daarnaast nog bestaan tal van katholieke scholen, die vallen onder de kerkbesturen der verschillende parochies, onder het pa rochiaal armbestuur, en de vele particu liere scholen van Eerwaarde Zusters van onderscheidene congregaties. Om niet te vergeten ons prachtig Lyceum voor meisjes, en de ook reeds haar derde lustrum vierende Katholieke H.B.S. en Gymnasium. Maar van deze laatste mag toch met eere worden gezegd, dat zij zoo goed als de geestelijke dochters zijn van de Rotterdamsche Vereeniging, omdat zij toch het initiatief heeft genomen tot deze op richting en haar bovendien nog een 10.000 gulden zoo niet als bruidschat dan toch als wiegegeld heeft medegegeven. De gedenkwaardige Scholentocht van dezer dagen zette dan allereerst koers naar Rotterdam-Zuid, niet alleen omdat in dit gedeelte van de stad de laatste vijftien ja ren de vereeniging een groote activiteit heeft ontplooid, maar ook als een daad van piëteit voorzeker jegens twee eerbiedwaar dige pioniers van het Katholiek onderwijs, die hier hebben geleefd én gewerkt, en wel wijlen Pastoor Gompertz en Pastoor Krul, en wier traditie zoo waardig door Pastoor Mulder van de Kruisvinding en Pastoor Vijverberg van het Afrikaanderplein hier wordt voortgezet. 't Was toch Pastoor Gompertz, die meer dan een halve eeuw geleden zelf de eerste Katholieke kerk in Rotterdam Zuid moest bouwen, en zoo onbaatzuchtig was dat hij van zijn eigen fortuin een katholieke school in de oude stad stichtte, terwijl Pastoor Krul zich ook een der groote ijveraars voor het Katholiek onderwijs toonde% en zelfs een stuk van zijn eigen tuin afstond voor den bouw van een school en zusterhuis. Ons eerste bezoek gold dan een prachtig complex scholen aan de Rhoonstraat en daarbij aangrenzende straten tegenover de kloosterkerk van de Paters Capueijnen, een complex scholen in 1924 gebouwd door de architecten van Beers en v. Teefelen. Omvattend de St. Bonaventura-school voor jongens, de St. Claraschool voor meisjes, en de St. Eosa-bewaarschool, de eenige bewaar school met Montessori-onderwijs, die de Ver eeniging onder haar leiding heeft. Volgde een bezoek aan de voortreffelijke St. Carolus-Borromaeus-school aan den Stre- velsweg bij de Sint Theresia-kerk, een zeer gelukkig bouwwerk van Jos Margry datee rend uit de jaren 1924. De katholieke school in de Millinastraat, die niet meer aan de eischen voldoet, wordt dezer dagen overgebracht naar een nieuwe openbare school in dit stadsgedeelte, waar de benoodigde localen door de Vereeniging worden overgenomen. De tocht ging nu verder naar het werke lijk verrassende complex katholieke scholen in de parochie van de Paters Kruisheeren. Weet katholiek Rotterdam van de oude stad eigenlijk wel wat hier de laatste jaren tot stand is gekomen, 't Is werkelijk de moeite van een bezoek waard. Eerst de Sint Odilia en de St. Helena- school voor meisjes door Herman de Vries in 1928 gebouwd. Een monument 76 meter buitenmuur lang. Een model van een school prachtig van licht en voortreffelijk ingericht. Daarbij aansluitend de H. Hart-school en de Theodorus de Celles-school, beide voor jon gens, in 1924 door Jos Margry gebouwd. Een nieuwe bewondering vroeg het prach tige scholen-complex St. Louis aan de Put schelaan, in 1928 gebouwd door de Gebr. Kraayvanger en bestuurd door de Broeders van Oudenbosch. Annex een model St. Ma- ria-bewaarschool door de Vereeniging aan de Zusters van Lucia verhuurd. Langzaam aan keerden wij nu naar de meer oudere stadsgedeelten van Rotterdam- Zuid; de Paul Krugerstraat met een model Montessori-school door Jos Margry nog in 1930 gebouwd, en de Sint Franciscusschool, eveneens door Jos Margry in deze straat ge bouwd, de eerste school die de Vereeniging in 1923 na de wet op de gelijkstelling onder nam. Daarna arriveerden wij in de Oranjeboom straat, de Leonardus v. Veghel-school, voor jongens, een der oudste scholen in het bezit der Vereeniging in 1899 door Pastoor Krul gesticht. Een type nog van ouderwetsche schoollnrichting, alle klassen met glazen schotten van elkaar gescheiden. De Agnes-school voor meisjes in dezelfde Oranjeboomstraat, maakt weer een beter fi guur. Ze is een gewezen openbare school sinds 1934 door de Vereeniging overgenomen. Na het geheel gerestaureerde Zusterhuis aan de Rosestraat in oogenschouw te hebben genomen verlieten wij Rotterdam-Zuid om de richting "te nemen naar Rotterdam-Kra lingen, de Sint Lambertusscholen aan de Waterloostraat en Hoflaan. Een ontzaggelijk complex, nog dateerend uit den tijd van de firma Snickens en Margry, rond 1909. Een en twintig localen groot, fleurig gebouwd en schitterend onderhouden. Vandaar ging de tocht de oude stad in, de Sint Paulus- en Sint Laurentiusscholen aan de Gedempte Slaak, in 1914 blij gelukkig, en met zooveel verwachting op de toekomst gebouwd. Helaas, het lot dat de oude paro chies in de binnenstad ten deel valt, schijnen hier ook de scholen te moeten deelen. Heb ben de eerste bijna geen parochianen meer, de tweede zien geen kinderen meer. Van de 17 localen zijn er in deze scholen neg maar vier in gebruik. Een zelfde aspect vertoonen ook de scholen in de eens aan de Vereeniging zoo vertrouw de buurten rond de Isaac Hubertstraat. Eerst de St. Bernardusschool voor meisjes aan de Spiegalnisserstraat, een school zes jaren ge leden door de Vereeniging van de gemeente overgenomen. Zij heeft er nog twee localen bijgebouwd, maar deze blijken den laatsten tijd niet meer noodig te zijn. Dan de Isaac Hubertstraat zelve, waar voor de Vereeniging zooveel dierbare herinnerin gen liggen. De oude St. Nicolaas-school, door Pastoor Gompertz gesticht, is een bewaar school geworden, keurig verbouwd en voor Montessori ingericht door de Vereeniging aan de Zusters van J. M. J. in huur gegeven. De St. Aloysiusschool eveneens hier door Pastoor Gompertz gesticht, school voor jon gens vertoont eveneens veel leege localen. Weer een verheugender aspect bood de Sint Jansschool in de Pastoor Hammerstraat, een jongenschool, den ijveraar van katholiek onderwijs, Pastoor Hammer waardig. Een school overbezet, die nog ruimte zou kunnen velen. Vandaar ging de tocht aldoor in verhoog den stemming weer naar het nieuwe Westen. Een groot en imponeerend complex-scho len voor jongens en meisjes, door P. Bus- kens in 1924 gebouwd, dé Sint Paschalis Baylon-sehool, de St. Alphonsus-school, de pius X-school. Dan de voortreffelijke Sint Josefschool aan de Aleydisstraat door de Vereeniging van de gemeente overgenomen. En dan last not least de Sint Petrus-school van den heer Freitel in de Oostervantstraat, ook een oorspronke lijk gemeenteschool door de Vereeniging overgenomen. Van de Mauritstraat in 1930 naar de Oostervantstraat overgebracht is deze Sint Petrusschool van meester Treitel de grootste ulo-school van Nederland gewor den. Twaalf localen groot telt deze school het verrassend cijfer van 380 leerlingen. In een van de schoollocalen telden wij 'n twintigtal schrijfmachines, waar de leerlingen op het rhythme en tempo van een musiceerende gramofoonplaat leeren typen, waardoor re gelmaat van aanslag en snelheid wordt ver kregen, die kan worden opgevoerd tot 300 tikken per minuut. Het besluit van dezen scholentocht, na een laatste bezoek aan de St. Thomasschool, Boomgaarddwarsstraat in 1913 gebouwd en aan de St. Willibrordusschool aan de M<au- ritsstraat, dateerend uit 1908, mocht wel tot een verhoogd optimisme leiden. De St. Thomasschool toch heeft haar vijf tien localen zeer goed bezet, en de St. Willi brordusschool telt over de twaalf klassen 320 leerlingen, die hier naast het gewone onder wijs ook nog een heel specialen cursus vol gen in handenarbeid. Toen was de interessante uiteraard vluch tige inspectietocht langs de linie van geeste lijke weerbaarheid binnen katholiek Rotter dam ten einde. De Generalissimus, in waren zin ook nu een Ftihrer, rector J. Nolet nam afscheid van zijn staf van trouwe medewerkers, en trok zich terug in zijn hoofdkwartier, Hene gouwerplein 60 a, vanwaar hij heel deze wijdvertakte organisatie bestiert. P. HYACINTH HERMANS. Te Rotterdam wordt op Maandag 7 Nov. een tweede voorstelling gegeven van „Lo hengrin" in dezelfde bezetting als van de première behalve de partij van Koning Hen drik waarover nog geen beslissing is geno men. De wethouder van Onderwijs en Volks ontwikkeling en voor de Algemeene Perso neelszaken zal Woensdag, 19 October a.s. geen spreekuur houden. Van 2228 October incl. zal in de SchQuwburgzaal Stationsplein 10 iederen avond een groot Oud-Hollandsch Feest ge geven worden ten bate van de St. Joseph's Gezellen Vereeniging aan het Stationsplein. Men lette op de advertentie. De directeur van het Postkantoor alhier brengt ter kennis, dat een brievenbus is ge plaatst aan den Statensingel hoek van Aer- senlaan. De directeur van den Gem. Geneeskundi gen- en Gezondheidsdienst vestigt er de aan dacht op, dat de kosteiooze enting tegen diphtherie van gemeentewege zal plaats vin den op Woensdag 19 October a.s., des na middags tusschen half drie en half vier, in de openbare school voor voorbereidend on derwijs aan de C. P. Tielestraat 12. Daar de enting drie weken later herhaald moet worden om in voldoende mate onvat baarheid te kunnen geven, zal de tweede zitting plaats hebben op Woensdag 9 No vember a.s., terzelfder plaats en op hetzelfde uur. De noodige circulaires zullen worden uit gereikt aan de leerlingen der verschillende scholen voor voorbereidend en lager onder wijs, gelegen In het stadsgedeelte begrensd door Heemraadssingel, Maas, Voorhaven. Delfshavensche Schie en Spoorlijn. Echter zijn ook andere kinderen, dan zij, die in bedoelde stadswijk wonen of schoolgaan, welkom. Voor de enting komen in aanmerking alle gezonde kinderen, op den leeftijd van één tot ongeveer tien jaar, tenzij zij reeds diph therie gehad hebben, of daartegen volledig werden geënt. Inlichtingen zijn verder te krijgen aan het Bureau van den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, Achterklooster 26, (tele foon 25000). Aangiften van 15 October 1938. BEVALLENH. T. Schouten geb. Vermeer z. J. v. Hoek gob. Hameetman d. F. A. Groen geb. v. Beurden z. C. J. Keiler geb. Geensen z. M. J. Cornelius geb. Lund z. A. H. E. V. d. Wijst geb. Soova Righini dottew Graaf d. S. P. Post geb. Goudsbloem z. J. J. Kornaat geb. Stoffels d. E. de Rade geSJa v. d. Hoek d. M. Glansdorp geb. v. d. Ploeg d. S. A. v. Langeveld geb. ter Haar z. D. Eijkenbroek geb. Stedelaar z. W. Nederiof geb, Hoornweg d. H. W. J. v. d. Wijk geb. Winters d. M. Tempelman geb. Verhoef tl. P. J. Mos geb. v. d. Bosch z. J. J. Specht geb. Ruitenberg z. R. Huisman geb. Greve- link z. OVERLEDENW. Hartman, man van M. M. J. Gollenbeek 61 j. j. a. Borst, man van M. v. d. Berg 56 j. j. a. Flory, man van J. M. Vermei 50 j. j, jj. Abkoude, ongeh. vrouw 60 j. N. Heesboom wedr. van J. M. v. Escn 69 .i. J. Schenk ongeh. man 76 j. J. Breekweg, man van A. v. Slingerland 66 j. A. Wildeboer, vrouw van K. v. d. Stouwe 76 j. W. Peperkamp, wede. van J. A. C. Sena 79 J. P. Liedorp, vrouw van C. Zwanenburg 45 j. J- S. Boonstra, ongeh. man 38 j. P. Kleingeld, man van D. W. te Straks 61 j. Voorts als levenloos .aangegeven M, E. Baljon geb. Wuister d. Aangiften van 17 October 1938. BEVALLENJ. v. Luik geb. Pdeune d. M. H. J. Greve geb. v. Einatten z. J. v. Iwaar- len geb. Stongie d. C. Kalis geb. v. Tilburg z. A. Louwera geb. Overgouw d. W. Das geb. Schoenmaker z. D. Brutsch geb. v. Bel len d. T. C. den Boer geb. Doesburg z. c. J. v. TJnnik geb. v. d. Linden z. A. Broek huizen geb. v. d. Velden d. N. Schoonheim geb. Bok z. E. J. Kroone geb. Hurling d. N. Bos geb. v. Dijk z. C. v. Nieuwenburg geb. Kers z. C. Maas geb. Arnold z. M. L. M. Koorn geb. Nieuwland z. K. in 't Hout geb. Schuier d. M. v. d. Linde geb. Vriethoff z. P. Zwikstra geb. Wendrich d. A. M. V. Drimmelen geb. v. Galen z. G. Kulpera geb. de Jonge z. B. M. Leemans geb. v. Hulle z. J. J. Piasmans geb. v. d. Bos z. L. Kleijnjan geb. Vermoen z. J. M. Smit geb. Kamp z. K. H. Vonk geb. v. Gelderen d. F. J. Donker geb. Lots z. E. P. v. Pelt geb. Steigenberger z. A. D. v. Duil geb. Fopeins d. N. A. Dullens geb. v. Kleeff z. D. C. v. d. Stroom geb. v. Hattem d. C. C. L. Groen- horst geb. Becht z. J. J- M, Davids geb. de Kort z. D. M. v. Harnond geb. Sonneveldt d. T. Bul geb. v. Rooien d. M. J. Voet geb. Brinkmann d. P. Honcoop geb. v. d. Velde z. A. M. Thoen geb. v. Berkei z. A. La Grand geb. Jutte z. J. A. v. Hei den geb. Philipsen z. A. M. G- v- Berg geb. v. Veen d. J. W. Smit geb. v. Es d. E. M. de Vos geb. Mahieu d. S. F. Hvertse geb. v. Dalen z. J. G. A. Gerrisse geb. Win ter z. A. M. Saathof!' geb Korenhof d. M. V. Tongeren geb. Rutgers d. M, Eenhoorn, geb. Stolk z. A. L. Linders geb. v. d, Valk d. A. Lubeclt geb- Boom z. M. C. Bogera geb. v. Wees z. J- v- Es geb. Kraaieveld d. A. de Gris Seb- v- Yperen d. M. W. V, d. Roest geb. Daale d. M. E. Kruter geb. Swaen z. Bakkers geb. Boon z. J. H. v. Schie geb. Kingma z. M. H. Vonk geb. v' (jelderen d. F. j, Donker geb. Lots z. M. Schippers geb. v. Oeveren d. E. Braven- boer geb. Stiefel z. M. H. v. Ankum geb. v. Ankum z. R. jt Lagerwaard geb. Lagrand z. J- Schaeffer geb. Brommer z. OVERLEDEN: A. L. C. v. d. Kasteelen, man v. S. Behrens 62 j. E. M. Burgman, man van A. v. Dongen 76 j. J. V. d. Wal, man, van A. v. d. Wal 71 j. L. v. d. Meer, dochter 7 d. L. V. d. Vorm, vrouw van W. v. d. Meer 36 j. O. Ar J. v. Batenburg, zoon 13 j. M.'C. Verhoeven, wede. van L. Vrinten 88 J. I. Montagne, wedr. van C. J. Rosma" =l F. v. Stein, ongeh. man 73 j. L. Franken, wedr. van H. Heeck 92 j. M. A. v. Vliet, gesch. vr. van J. Schuierman 91 j. M. v. Buren, vrouw van J. v. Steenis 71 j. J- Croonenborgh ongeh. vrouw 50 j. -Vertpaase, man van M. E. v. Bommel 48 j. D. v. Eijlc, wedr. van A. Verboom 75 j. L- Vingerling, man van L. v. d. Weyden 72 J. J. Wessel, vrouw van J. W. Bosman 34 j. J. Grootveld zoon 23 j p. r. switters, man van C. P. Meins- ma 50 j N. de Jong, vrouw van IJ. Snoei 75 j. B. de Jong, zoon 2 mnd. J. V. d. Sluis, vrouw van A. Tieleman 56 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes I., zoon van J. M. A. Rolleboom en M. A. v. d. Bulk. ONDERTROUWD: Frederik van Gelder, 24 jaar en Florentlna van Zeele 22 jaar. OVERLiEDEN: Hillegonda J. Kneppers, 39 jaar, echtgenoöte van Dionisius F. van der Burg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2