R. K. MIDDENSTANDS - VEREENIGING SCHIEBROEK. BERKEL EN RODENRIJS. VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 Het urgentie-program van den Kath. Middenstandsbond. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De aanvaring van de „Batavier IV". RAICHENBACH TE ROTTERDAM. STAR—MAAS 4—5. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK- VEREENIGING. GEZELLENVEREENIGING ROTTERDAM XIII. EEN OPVLIEGEND HEERSCHAP. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. HET COUPEEREN VAN PAARDEN- STAARTEN. R'DAMSCH DAM GENOOTSCHAP. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM Z OM DEN KAPLAARSBEKER. SLUITINGSWEDSTRIJDEN OP WIELERBAAN „DE KREEK". MACHINISTEN-EXAMEN. TELEPATHIE EN FAKIRISME. NIEUWE TRANSATLANTISCHE DIENST. JONGEMAN TE WATER GERAAKT. DIEFSTAL. VOOR DE R. K. KRAAM- VERZORGING. TRAMDIEFSTAL. DIERENMISHANDELING. UIT LANTAREN GEVALLEN. „EXCELSIOR" IN ROTTERDAM. R'DAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. TOONKUNST. BURGERLIJKE stand. In de Daktuinzaal van .Atlanta" hield de R. K. Middenstandsvereeniging gisterenavond eene algemeene ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer W. H. J. van Man- sum. Sinds de vorige ledenvergadering verloor de vereeniging een viertal leden door den dood. Daartegenover kon de geestelijk advi seur, Rector H. J. Kuyper een 34-tal nieuwe leden installeeren. Een van de hoofdagendapunten voor deze algemeene vergadering waren de agenda en voorstellen van den Centralen Raad. Besloten werd de candidatuur van den heer Ponsioen uit Alphen a.d. Rijn -te ondersteu nen. Voor de derde vacature gingen stemmen op voor den heer Hooy uit Haarlem en den heer Goes uit Alkmaar. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de ingediende voorstellen, deelde de voorzitter mede, dat in het begin van 1939 een tridiuum zal worden gehouden voor de afdeeling door den algemeenen adviseur Dr. A. A. Olierook. Naar aanleiding van vragen werd er op gewezen, dat juist het triduum- werk een stap in de richting van het retrai te-werk kan zijn. Van de afdeelingsvoorstellen trok de meeste belangstelling het voorstel van de af deeling Noordwijk om verandering te ver krijgen in de bestaande tijden voor seizoen opruiming. De voorzitter besprak deze aangelegenheid en stelde voor te ijveren voor een seizoenop ruiming van af den 2den Zaterdag in Januari en voor wat betreft de zomer-opruiming voor een periode van den lsten Zaterdag in Aug. en volgende veertien dagen. Diverse sprekers kwamen omtrent dit punt hun gedachten naar voren brengen. Voor wat betreft Januari ging men over het al gemeen met den door den voorzitter genoem den termijn accoord, voor de zomeropruiming wenschte men over het algemeen liever dè tweede helft van Juli te beginnen met den 3en Zaterdag in die maand. Naar gewoonte werd het bestuur weer aan gewezen als afgevaardigde naar de Centrale Raadsvergadering. Vervolgens werd de bespreking geopend over het urgentie-program van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De voorzitter las eerst den geheelen actie leidraad 1939 voor en vervolgens de vier punten, bestemd om geplaatst te worden op het urgentie program. De heer Schras merkte al aanstonds op, dat punt drie daarop (doelmatige organisa tie, met regeeringsgarantie van de verstrek king van lang crediet aan het kleinbedrijf) bereids bij de Memorie op de begrooting was toegezegd. De heer Goes drong er op aan, dat het ur gentie-program zou bevatten: krachtige uit voering, evenals van de wet op de vreemde arbeidskrachten, van de wet op de vreemde ondernemers. De heer Hilhorst achtte de regeling van het automaten-vraagstuk urgent. De heer van den Berg achtte dringend noodig het optreden tegen gecamoufleerde buitenlandsche ondernemingen. De heer Nijman zou gaarne zien, de eindelijke afdoening van het vraagstuk van de gerechtelijke inning van kleine vorderin gen een zeer urgent punt. De heer K. Hoogstraaten had het juister gevonden, indien over deze uitverkoop-aan gelegenheid alleen den daarbij betrokkenen hun oordeel was gevraagd. De heer de Bie achtte urgent de reductie van de wegen- en behzine-belasting. De heer van der Poel achtte urgent een billijker regeling voor de distributie van alle levensmiddelen. De heer Haalebos vraag aandacht voor het euvel, dat de middenstand zooveel crediet geeft. u-u De voorzitter wees er op, dat verschillen de punten reeds bij de departementen in be handeling zijn genomen en in het volgend jaar verwezenlijkt kunnen zijn. Bij de rondvraag werden nog eemge pun ten van huishoudelijken aard ter sprake ge bracht o.a. betreffende het zomerfeest „Lom merrijk" en het ledenboek. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan in zake de aanvaring tijdens mist" van het stoomschip „Batavier IV" met het motorschip „Mary" op de Noordzee ter hoogte van Schouwenbank op 23 Maart van dit jaar- De raad is van meening, dat de mist hierbij de hoofdfactor is geweest. Bij voor zichtige navigatie van weerszijden zoo wordt uiteengezet had de aanvaring niet temin nog voorkomen kunnen worden. Onvoorzichtige naingatie. Belangrijke vierkamp in „Constant De Rotterdamsche Damvereeniging „Con stant" is erin geslaagd, een interessanten vier kamp tof stand te brengen, waaraan zullen deelnemen: M. Raichenbach, wereldkampioen; P. H. Idzerda, kampioen van Zuid-Holland; rn. J.' Ham, kampioen van Rotterdam en N Cohen, le bordspeler van Constant's eerste hoofdklasse- tiental» De wedstrijd wordt gespeeld met een enkele ronde. De oflicieele opening van het tomooi ge schiedt op 30 Oct. a.s., des ochtends te 10 uur in de bovenzaal van Coomans; waarna de eer ste ronde om half elf een aanvang neemt. In dezelfde zaal wordt op 30 Oct. des namid dags om 5 uur de tweede ronde gespeeld, ter wijl de derde ronde op 31 Oct. om 7 uur n-m. een aanvang neemt. Als wedstrijdleider treedt op de heer H. Klein, secr. der damclub „Constant". De partijen worden gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur, terwijl elke speler een assistent heeft voor de notatie. '•^Gezien het feit, dat in Rotterdam geen partij is gespeeld van de match Raichenbach Keiler om het wereldkampioenschap, zal deze wedstrijd zeer zeker groote belangstelling ondervinden, oak al, omdat sedert 1912 geen tornooi met Éttitenlandsche deelneming in de Maasstad werd gespeeld. De wereldkampioen Raichenbach brengt hier mede zijn derde bezoek aan Rotterdam. Vlak nadat hij in 1934 zijn titel had gewonnen, door Keiler in den eersten match met 137 te ver slaan, simultaneerde hij te Rotterdam, eveneens onder auspiciën van „Constant", won 22 par tijen, speelde er 17 remise, en verloor er slechts één, tegen C. Janneman. (3 Nov. 1934.) Deze simultaanséance was bijzonder zwaar omdat voor het meerendeel hoofdklassers aan zaten, en het was dan ook een prachtige pres tatie van Raichenbach. De tweede maal, dat Raichenbach in Rotter dam kwam, was het, om er de 12e partij van zijn match met J- H. Vos te winnen, op 15 Ja nuari 1936, onder auspiciën van den Rotter- damschen Dambond- Omtrent de andere deelnemers het volgende. P. H. Idzerda won j.l. Dinsdag het kampioen schap van Zuid-Holland. Hij bereikte reeds vijf maal den eindstrijd om den meestertitel en is één der sterkste spelers van Rotterdam. In dan wedstrijd om het stedelijk kampioenschap eindigde hij dit jaar als tweede- Als problemist en als blindspeler geniet hij groote vermaardheid, daar hij zelf éénmaal 5 blindpartijen tegelijk speelde. Voorts bestaat hij het, evenals de deelnemer Cohen, om tijdens een simultaanséance een blindpartij te spelen. Ph. J- Ham is voor de derde maal titelhou der van het kampioenschap van Rotterdam en ex-kampioen van Antwerpen en van Zuid- Holland. Hij won het vorig jaar den meester titel en is eveneens als simultaan- en blind speler vermaard, terwijl hij een goed proble mist en analysator is. De heer Ham is voor zitter van de damvereeniging „Constant de grootste en oudste damclub van Nederland. Omtrent den meester Cohen* kan worden medegedeeld, dat hij sedert 1934 niet aan groote wedstrijden deelnam. In dat jaar had hij pas den meestertitel, het kampioenschap van Rotterdam en dat van „Constant" gewonnen, terwijl hij 4e werd in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland. De beide titels van Kampioen van Rotterdam en van Constant boekte hij tweemaal op zijn naam- Dit jaar komt hij aan bord 1 van het eerste hoofdklasse-tiental van Constant, in de bonds- Met spanning zal dammend Rotterdam dus op 30 en 31 dezer de verrichtingen dezer drie sterke spelers tegen den wereldkampioen gade slaan. Deze zal in hotel Coomans zijn intrek Voor de promotie degradatie eerste klasse werd gisteravond in het Sportfondsénbad te Am sterdam bovengenoemde waterpolo-wedstrijd PPSpSGld. Dr. P. van Senus begon met een keihard schot, dat direct doel trof. (01). Maar met lang daarna maakte Ritschert met een doorslagbal gelijk. Tot de rust bleef de stand zoo. Na de rust had de Maas een paar mooie kan- ■n maar schoot slecht. Toen Star snel op zwom doelpuntte de Leeuw 2-1. Geheel onver wacht kreeg Dr. P. van Senus den bal mt een vrijen worp toegespeeld en een ?chot maakte den stand weer gelijk. (2-2). Een strafworp door de Zeeuw genomen bezorgade Star weer de leiding (3—2). Spanning kwam er toen vol op. vooral toen Renadel weer geujk maakte uit een vrijen worp. (3-3). Nauwelijks was er weer afgezwommen of Dr. P. van Senus gaf de Maas weer de leiding, (3-4) die met een ver schot van dezelfden speler vergroot werd. (3—15). De Star was finaal uitgezwommen, doch kreeg no„ een numerieke kans toen Dr. P; v. Senus zich uitspeelde, en daar ook van profiteerde De vrij ligende Ritschert doelpuntte .toen heel gemak kelijk. (4—5). Hier bleef het by. Dinsdagavond is in de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging de winterwedstnjdbegonnen. In de hoofdgroep nemen deel mevrouw C Roodzant, de kampioene van °ns 'a"dwenrhd heeren dr K. M. Bergsma, J. J. de Boer, W. Chr. Gorrls; dr's J. de Gruijter J. F. W Mannee S*. j F W. Meijer, mr. G. C- A. Oskam, Joh. C. Tennissen; Th. P. v. d. Tol, A. H. M Wap, P. Wechselman en C- M. de wijs. In de tweede groep zijn ingedeeld de heeren J Bekker, I. Colthof, P. Confurius, G. v. d. Ei sen J. van Hoff, L. de Kwant, Z. Lagerwaard, J. C. A. Muysson, L Reitsma,D. Roodzant, D. J. da Silva en W. Göbbels of G. Wijker. Voorts ziin er nog 3 groepen van elk 12 spelers. In de hoofdgroep verloor mevrouw Roodzant een onregelmatige Slavische verdediging van dr Bergsma; drs. De Gruyter won van nu. Os kam in dertien zetten. De Boer verlof van Wap en de partij Mannee—J- F. W. Meijer werd verdaagd in goeden stand voor Mannee In dè overige groepen kwamen alleen de vol gende partijen ten einde: Colthof—L H. Welze ges 0li Olsen—Lubbers 01; Van Heest— Van 't Oever 1—0; Jeené—Verhulst 10; Erfte- meijer—Sandstra 0-1; De Jongste—Slagmolen 0—1; Aarens—Zwijnenburg 1—0. De raad voor de scheepvaart heeft ook uitspraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van den motorlogger „De Verwach ting" K.W. 28 op de Nederlandsehe kust ter hoogte van Wijk aan Zee op 14 Maart van dit jaar- De raad is van oordeel dat de oorzaak van de stranding van de „De Verwachting" is toe te schrijven aan "Onvoorzichtig hande len van den kapitein van dat vaartuig. De raad vindt zijn handelwijze zoo onvoorzich tig, dat hij den kapitein straft door hem de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op een schip voor den tijd van acht dagen- De raad oordeelde in zake de stranding tijdens mist van den motorlogger „Gloria" K-W. 51 op de Nederlandsehe kust tusschen Zandvoort en IJmuiden op 8 Maart j.l- den kapitein schuldig. De raad verwijt hem on voorzichtigheid en heeft den betrokkene gestraft door hem de bevoegdheid te ont nemen om als schipper te varen op een schip voor den tijd van acht dagen. Voorts heeft de raad uitspraak gedaan in zake de aanvaring, van den motorlogger „Floris" K.W. 59, met eenige gemeerd lig gende trawlers in de visschershaven te IJmui den, op 20 Juni 1938- De raad is van oordeèl, dat de aanvarig geheel te wijten is aan de schuld van den betrokkene, die op roekelooze wijze heeft gevaren, een gevolg van de omstandigheid, dat hij verkeerde onder den invloed van gebruikten alcoholhoudenden drank. Het is wel zeer onverantwoordelijk, dat de schip per in dezen toestand het schip naar buiten wilde brengen- Eéh gevoelige straf acht de raad hier geboden. De betrokkene wordt mitsdien gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip voor den tijd van twee maanden- Ten aanzien van het ongeluk aan boord van het stoomschip „IJselhaven" op 9 No vember 1937 waarbij een matroos in een ruim viel en aan de gevolgen overleed, oor dieelt de raad, dat dit ongeluk moet worden beschouwd als een bedrijfsongeval, terzake waarvan aan niemand eenig verwijt kan worden gemaakt- Het verzoek van de reederlj tot inhouding van het monsterboekje van een schepeling, als tremmer gemonsterd op het stoomschip „Willy" wegens het onrechtmatig doen ein digen van de arbeidsovereenkomst, werd ge grond verklaard. De raad heeft het monster boekje voor den tijd van zes maanden in gehouden. Gisteravond had de officieele plechtige in stallatie plaats van Pastoor Hase O.F.M. en pater H. de Wit O.F.M. als praesidenten de; St. Josephgezellenver. Rotterdam XIII door den centraal Praeses Rector Drost. De centraal Praeses, die in het nieuwe ge bouw Boschje 12 door alle Josephgezellen den Raad van bestuur en eenige gasten werd ontvangen, hield allereerst een rede over de taak van den Priestervader in de gezellen- vereeniging, zooals Kolping die heeft gedacht en gewild. Daarom, aldus spreker is de Ge- zellenver. de mooist denkbare vereeniging. omdat de priester daar niet is, adviseur, of directeur, of moderator, maar vader. Een va derlijke zorg voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van alle leden der Kolpingsfamilie spruit daaruit voort en bevordert, dat zij des te gemakkelijker de leiding volgen, door dien priester gegeven. Spreker memoreerde het feit, dat tegenwoordig zoovelen ver vreemden van de kerk, omdat zij niet begrij pen, dat ze zelf de kerk zijn. Den leeken wacht een groote taak in de toekomst. Van de toekomstige vaders hangt het welzijn der kerk af, vooral wanneer het zóóver mocht komen, als elders, waar de activiteit der priesters tot in het kerkgebouw wordt terug gedrongen. Een krachtige oproep tot de jon gemannen zich hun verantwoordelijkheid als dragers van de toekomst bewust te zijn, ont lokte een hartelijk instemmend applaus. Pastoor Hase zeide vervolgens in een toe spraak trotsch te zijn op zijn nieuwe ver- eeniging; temeer omdat hij van dit parochieel verband'de beste vruchten verwachtte. Voor de beide parochie's Boschje en Rosalia kon deze opzet niet anders dan een zegen zijn. Hij wist in pater de Wit, die in Gouda in dezen zijn sporen verdiend had, een man gevonden te hebben, die de vereeniging tot een model zou maken. Na een dankwoord van piter de Wit werd de bijeenkomst in een gezellige sfeer voort gezet. A.s. Zondagavond half 8 worden alle ouders verwacht in het gezellenhuis, om de belangen der jongemannen te bespreken. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld L. L., 63 jaar, zonder beroep, te Capelle a. d. IJssel, gedetineerd, wegens een zeden delict tot 5 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en met bepaling, dat 2 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaren W. C., 60 jaar, broodslijter, wegens een zelfde misdrijf, tot 2 maanden gevangenis straf T. V., 54 jaar, arbeider, wegens openbare schennis der eerbaarheid, tot 10 boete subs 5 dagen hechtenis. In een zaak van J. J. D., 32 jaar, school bordenschilder te 's-Gravenhage, die in ver zet gekomen was van een bij verstek gewe zen vonnis, waarbij hij, wegens oplichting was veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf, heeft de rechtbank haar vonnis be krachtigd. nemen. Woensdagavond werden voor den wedstrijd om de bordenbezetting der tientallen welke zullen deelnemen aan de competitie van den Nederlandschen Dambond, de volgende partijen gespeeld: Schijf wint van Ardon. A. v. d- Laan wint van J. Ligtvoet. Ij' H- W. Borghoudt wint van J. v- d. Eist. P Jongbloedt verliest van A. v. d- Laan. J. Lode wij kx Jr- remise met L. Heydra. I. Bonavang verliest van J. Lodewijkx Sr. Schijf wint van J. Ligtvoet. Schijf wint van J. Ligtvoet- M. Godijn wint van D. Ardon. A-s. Woensdag worden de wedstrijden voort gezet. Voor den wedstrijd om het kampioenschap van Rotterdam kwamen gisteravond de volgende partijen ten einde Reeksma—Mahutta 9-1, Reeksma—Wiebinga 10, drs. Ten KateWiebenga Wiebenga Oudenaarde 1—0, v. DongenFontein 01. Gisteravond zijn de wedstrijden om den Kaplaars-beker in het clublokaal van de Maas stad voortgezet en geëindigd. Na de i=at«+. partijen is de stand: Maas 2880 2649 Hillegersb^tg 3156 2887 Caland 3600 3256 Maasstad 3345 2885 Roval 3370 2879 Het Zuiden3920 3295 De Maas heeft dus voor een jaar beslag ge legd op den beker. Zoridg 23 October a.s. dee middags te 2,30 uur zullen op Wielerbaan de Kreek, aan den Stadioirveg, de sluitingswedstrijden voor dit seizoen maats vinden. De directie heeft voor deze course een prima veldrenners gecontracteerd, welke elkander in een 80 K.M. koppelcourse zul len betwisten. Het veld ziet er als volgt uit; Jan Gommers, winnaar Ronde v. Feyen- oord '38 rijdt met Kees Valentijn, welke werd afgevaardigd naar de Wereldkampioen schappen '38. Arie Overweel met Bern. Fran ken, DuineveldBoerkoel, een zich steeds opi 'den voorgrond plaatsende jonge ploeg, Jan v d. Stel—Jan Martens, H. Schieveen j. v. d. Maagdenburg, de bekende Til- burgers Tillieu—v. Rooy en als Rotterdam sche ploeg B. KoekkoekW. v. d. .Kooy. Het voorprogramma omvat een wedstrijd voor nieuwelingen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diplo ma B: E. A. PlouVier, Vlissingen en voor 't eerste gedeelte van diploma B: C. de Groot, alhier. DELFT, 20 October. Geslaagd voor propaedeu- tisch examen voor electrotechnlsch ingenieur W. H. Lösken, Rotterdam. ROTTERDAM, 20 October. Geslaagd voor cand. examen economische wetenschappen mej. E. J. Buytendorp en de heeren Ph. Hundepool, W. J. Moerman en M. Ruitenberg. laatste 91.97 91.47 90.44 86.50 85.43 84.05 MW* „Ik ben nu gerust over de dingen, die bo venop liggen. Ik weet, dat Mulder er op letl" De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 47-jarigen paar denhandelaar A. V., uit Bolnes, die zich aan dierenmishandeling zou hebben schuldig ge maakt, door zonder dat er 'n redelijk doel mee gediend was, van twee éénjarige paarden de staarten te coupeeren, waarbij de wonde met een heet ijzer was dichtgeschroeid. De recht bank is tot de overtuiging gekomen, dat ver dachte zonder redelijk doel opzettelijk aan een tweetal paarden pijn, althans letsel heeft veroorzaakt. Ten aanzien van het verweer van ver dachte zegt de rechtbank, dat het tegemoet komen aan de wenschen van het publiek feitelijk niets anders is dan het buigen voor mode en smaak, welke beide begrippen in hooge mate vergankelijk zijn en zich niet laten motiveeren. De ten deze geldende mo de kan niet als redelijk doel voor het cou peeren worden aanvaard. In" verband met het beroep op de verhoog' de handelswaarde en het economisch be' lang bespreekt de rechtbank art. 1, lid 2 der wet van 8 Juli 1874 tot regeling van de uit oefening der veeartsenijkunst, welke bepaling het doen van heelkundige operaties op ge zond vee aan ieder veroorlooft. Tot deze toe laatbare operaties heeft de regeering destijds het angliseeren een soortgelijke bewer king als het coupeeren van paarden gere kend. De rechtbank kan evenwel niet in zien, dat deze bepaling nu aan ieder een vrijbrief zou geven, om in gezonde dieren het mes te zetten. In 1874 moge de regeering geen belets# van moreelen aard tegen de daad van het coupeeren hebben gezien, maar stellig zijn in den loop van meer dan een halve eeuw de zedelijke inzichten hier te lande nopens de behandeling van dieren aanmerkelijk ver anderd. Dat deze ook in de rechtsopvattin gen weerklank hebben gevonden, blijkt uit de in 1920 verruimde delictsomschrijving van art. 254 W. v. S. Met het oog op de strekking van dit voorschrift, om de belangen der dieren tegen moreel ongerechtvaardigd op treden der menschen zoo goed mogelijk ie beschermen naar rechtens verantwoordelijke maatstaven, behoort bij de toetsing der re delijkheid van het met coupeeren te berei ken doel het zedelijk besef zwaarder te we gen dan het stoffelijk belang. Bij deze waar deering neemt de rechtbank eenerzijds in aanmerking, dat een paard door het cou peeren pijn ondervindt, daarmee verminkt blijft, in het bijzonder een belangrijk af weermiddel tegen den vliegenplaag mist en in bruikbaarheid eerder onderdoet voor een ongecoupeerd paard. Anderzijds ziet de rechtbank de economische belangen niet voorbij, die door het coupeeren worden ge diend, doch ze meent de handhaving dei voormelde nadeelen, die er tegenover staan niet door verloochening van het in artikel 254 W. v. S. neergelegd beginsel in de hand te mogen werken. Op al deze gronden verwerpt de rechtbank de opvatting van verdachte, als zouden met het coupeeren te bereiken doeleinden als redelijk zijn aan te merken. Bij de bepaling van de straf heeft de rechtbank overwogen, dat in aanmerking moet worden genomen, dat verdachte het door hem toegepaste systeem van coupeeren, afgezien van het niet verdooven, op vakkun dige wijze en zonder wreede bedoelingen heeft verricht en dat het hier een princi- pieele kwestie geldt. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. In een restaurant aan de Diergaardelaan heeft gisteravond tegen sluitingstijd een he vige vechtpartij plaats gehad, waarbij een buffetbediende zoo ernstig werd gewond dat hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging moest worden opgenomen. Aan een drietal jongelui werd medegedeeld dat zij de zaak moesten verlaten, doch hier aan gaven zij geen gevolg. Ook een herhaling van het verzoek had geen resultaat. De 21-jarige buffetbediende F. v. d. Heu- veld wonende van Meekerenstraat besloot een handje te helpen bij de verwijdering van het drietal, doch dit pakte precies verkeerd uit. De 20-jarige timmerman H. J. H. maakte zich namelijk zoo kwaad, dat hij zijn handen niet langer thuis kon houden en als een dol leman er op los sloeg. De buffetbediende kreeg daarbij zoo'n opstopper te incasseeren dat hij tegen den grond sloeg en bewusteloos oleef uggen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis aan den Cool singel vervoerd waar hij met een hersen schudding ter verpleging werd opgenomen. Inmiddels had de jongeman het hazenpad gekozen, doch juist waren er enkele recher- Cheurs in de buurt, die een achtervolging op touw zetten. De vluchteling rende de Dier gaardelaan over, den Coolsingel op, doch zag geen kans meer te ontsnappen. Op de hoek van den Coolsingel en de Kruiskade werd hij gegrepen. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar in verzekerde bewaring gesteld. Het gebeurde verwekte ondanks het late avonduur in dit stadsdeel een ware volks oploop. 't Is langzamerhand gewoonte geworden, dat telepathen voor hun optreden de pers uitnoodigen een speciale voorstelling bij te wonen en ook op den openbaren weg hun experimenten ten beste geven. Miss Hamida is bij haar weder verschijnen na tien jaar evenmin van de usance afgewe ken en zoo zaten we in het Colosseumtheater aan de Beijerlandschelaan om getuige te zijn van wat zij op dit gebied presteerde, niet alleen in samenwerking met het publiek, maar ook samen met den Franschen tenor zanger Jean Janin. Bovendien was zij ver gezeld van den fakir Rama, die weer op andere wijze het publiek bezig houdt. Zooals vanzelf spreekt wist miss Hamida al haar opdrachten tot een goed einde te brengen, mits de geleider niet ongeschikt bleek. Jean Janin zong bekende liederen van bekende tenors op verlangen van het publiek, welk verlangen echter alleen aan miss Hamida precies omschreven werd be kend gemaakt. Zonder dat zij zich uit de zael op het tooneel begaf of iets zeide, wist Janin den juisten zanger te kiezen. Wat Fakir Rama te zien gaf was verbluf fend. Scherpe naalden stak hij door wangen en arm, hij liep op scherpe sabels, danste op glasscherven, hynotiseerde een kip en liet zich tenslotte in een echten doodkist onder zaagsel en zand levend begraven, om na een klein half uur weer levend, zij het afgemat, te voorschijn te komen. Miss Hamida met haar gezelschap vormt van heden af gedurende een week een va riété-attractie in Colosseum. Van Rotterdam-Antwerpen naar Montreal-Chicago. De Oranje-lijn van de Anthony Veder N.V. te Rotterdam, welke lijn enkele weken gele den is opgericht en de eerste rechtstreeksche Nederlandsehe dienst is tusschen Rotterdam/ Antwerpen, Groot-Bnttannië, Canada, Veree- nigde Staten (Amerikaansche meren), heeft te Londen als agent aangesteld de Grand Union Canal Co. Het eerste schip van dezen dienst zal begin Januari 1938 afvaren voor den win- terdie I t naar St. Joh's, Newfoundland, St. John, Nieuw Brunswick en mogelijk naar Halifax. Van einde Maart tot ongeveer medio Oc tober zal er een veertiendaagsche dienst on derhouden worden van Rotterdam/Antwerpen/ Londen, naar St. John's, Newfoundland, Mon treal, Toronto, Hamilton, Cleveland, Detroit, Milwaukee en Chicago. De nieuwe lijn heeft in Engeland nogal aan dacht getrokken, omdat goederen uit de Mid lands met lichters met van de Grand Union Canal Carrying Company kunnen worden aan gevoerd en een geheel transport te water van de plaats van verzending, in den winter tot St. John's N. B. en Halifax, in den zomer tot Mon treal en de Canadeesche en Amerikaansche ste den aan de Groote Meren mogelijk is. Te Antwerpen zullen de belangen der Oranje Lijn behartigd worden door de dochteronder neming van de Grand Union, de Cie. Grand Union de Beige Transports. De dienst Rotterdam Milwaukee Chicago vice versa zal o.a. worden onderhouden met de stoomschepen Prins Maurits, Prins Feredik Hen drik en Prins Willem van Oranje. Voorts zal in Februari het bij de Frederiksstad Mek. Verksted in aanbouw zijnde s. Prins Wil lem II in dienst worden gesteld. De Oranje Lijn is de eerste Nederlandsehe rechtstreeksche verbinding, zonder overlading, naar boven vermelde havens. Uit een auto, die in de Hoofdsteeg stond geparkeerd, is ten nadeele van P. L. uit Ber gen (N.H.) een koffer, inhoudende 5 elec- trische rijwiellantaarns ontvreemd. Zondag 23 October zal in de kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans aan den Provenierssingel onder de H.H. Missen van 9, 10% en 12 uur pater J. Schaffers O.P. uit het „Albertinum" te Nijmegen, liefdadig heidspredikaties komen houden voor onze zoo welbekende Katholieke Kraamverzor- ging in Rotteram. Dit belangrijke katholiek maatschappelijk werk, dat met zijn zorg voor moeder en kind al zooveel jaren duizenden en duizenden heeft geholpen, heeft nog altijd geen sub sidie van de overheid en hangt dus geheel van den steun van de goedgeefsche Rotter dammers af. Tot nu toe is die steun echter nooi te ver geefs ingeroepen en daarom vertrouwt het bestuur dan ook Zondag a.s. met deze lief dadigheidspredikaties een flink bedrag te verkrijgen om het zoo voortreffelijk, maar ook noodzakelijk werk voort te zetten. Zij, die de liefdadigheidspredikaties niet komen bijwonen, kunnen toch wel steunen. Want de pennirigmeesteresse, mevr. E. de WildSondermeijer, Haagscheveer 16 (giro 68900) zal gaarne giften in ontvangst nemen. En vond den dood. Hedenmorgen omstreeks vier uur kreeg de politie van het bureau Ringdijk de mededee- ling door dat er 'n man lag in de Ringvaart. Ter plaatse aangekomen bleek, dat over den man heen een fiets lag, zoodat de politie moeite had den man weer aan wal te bren gen. Terstond werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. De ontbo den geneesheer J .W. Boekmer kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer is de 18-jarige W. J. M. Deutz, gewoond hebbende te Befgschenhoek. De jongeman leed aan toevallen en vermoedelijk heeft hij rijdend op zijn fiets een toeval gekregen. Het lijk is naar het lijkenhuisje van de begraafplaats te Schiebroek overgebracht. VOETBAL. Door de elftallen van de R. K. voetbalver. T. O. G. zullen a.s. Zondag de volgende wed strijden gespeeld worden: Thuis: T. O. G. 2—Bleiswijk 1, aanvang 2,30 uur; T. O. G. aOverschie a, aanvang 12 uur T. O. G. bPioniers c, aanvang 1,15 uur. Te Rotterdam: Duiven 1T. O. G. 1; Ig- natius 4T. O. G. 3. Ten nadeele van de 79-jarige mej. G. de K. wonende Goudschesingel is in een tramwa gen van lijn 11, vermoedelijk ter hoogte van de Mathenesserlaan een handtasch gestolen met een portemonnaie inhoudende f 5. In bewaring is gesteld en nadat proces verbaal was opgemaakt weer heengezonden de 34-jarige koopman J. P. D., terzake van dierenmishandeling. Hij had zijn hondje la ten coupeeren door den hondenkoopman P. M. S. Gisteren was de 10-jarige A. van Gemert wonende in de Drievrjendenstraat door mid del van een touw, verbonden aan een lanta ren, bezig met schommelen. Plotseling brak het touw en de jongen viel op straat en be kwam een lichte hersenschudding en een ge broken linker elleboog. Hij is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar opgenomen. Op Dinsdag 25 October (voor-uitvoering op Maandag) geeft de Kon. Chr. Oratorium- Vereeniging in de Doelezaal te Rotterdam een concert onder leiding van Phons Dusch, waarop ten gehoore worden gebracht de Psaume „du Fond de l'Abime" en „Vieille prière bouddhique" van Lili Boulanger, daar na „La Vita Nuova" van E. Wolf-Ferrari. Medewerking verleenen Ankie van Wicke- voort Crommelin, Suze Luger, mr. Harm Smedes, Max'Kloos, Lily van Spengen, J. H. Besselaar en het jongenskoor onder Piet 't Hart, terwijl de begeleiding berust bij het Residentie-qrkest. Op het eerste populaire Zaterdagmiddag concert te geven door het R. Ph. O. op Za terdag 22 October a.s. te 3 ure in de Doelen zullen Eduard en Marinus Flipse als solisten optreden in het concert voor twee piano's in Es dur van Mozart. Het programma zal geopend worden met de Ouverture Leonora III van Beethoven, terwijl na de pauze o.m. ten gehoore zullen worden gebracht de Ouverture „Gijsbrecht van Aemstel" van Badings en het „Capricciovoor piano en orkest van Rud. Mengelberg. /UXv.vXv De violist Simon Goldberg, die Zaterdag avond optreedt voor de leden van dan Rotterdamschen Kunstkring, MUZIEK IN ROTTERDAM. Op het concert van Donderdagavond 27 October a.9. te geven door het Residentie orkest onder leiding van Prof. Georg Szell, zal Zino Francescatti zijn medewerking ver leenen. Het programma luidt als volgt; An der Moldau, Smetana; Vioolconcert D dur, Paganini; Symphonie nr. 4, Brahms. In de Woensdag j.l. gehouden algemeene ledenvergadering van de Mij. t.b.d. YYonkunst afdeeling Rotterdam en Omstreken, heeft de secretaris verslag uitgebracht over het ver- eenigingsjaar 1937-1938. De rekening en ver antwoording van den penningmeester over dat jaar werd goedgekeurd. De periodiek af tredende bestuursleden de heeren P. Treffers en mr. Herman Vlug, werden als zoodanig herkozen. Aangiften van 20 October 1938. BEVALLENA. E. Gieszen—Ziekman z. M. Maliepaard—Ras d. en z p v Gelder-Ber- mann u. C. Heljmans—v. Beek 2 d. H. A- v' Vet—:Kwak z. A. P. J. H. Scheffers rf' KalksmaWapperom z. J-. V" ,v* brandwijk—Hoek d. J. H. Soeteman— Tiehuis d jy Wurms—Naarden z. H. v. Dongen Panman d. A. TouwHemmes d. M.. J. StraatmanBalvers d. T. Hofv. d. Berg z. -yy q ZuiddamMarkèstin d. M. W. de Bruine—Bruyniks z. A. Lagendijk Molendijk d. J v. d. Waal—Roos z. ONDERTROUWD: J. C. v. d. Velden jm. 26 .j en P. Bangma jd. 26 j., Schiedam N. den Besten jm. 27 j. en N. Keemink jd. 27 j., Burg. Melneszlaan 103a P. v. der Kootf jm. 24 j. en C. D. VoBkull Jd. 27 j., Makassar J. Bakker jm. 27 j. en J. Langerak Jd. 23 j., Jericholaan 88b. A. G. Bresser jm. 24 j. en A. de Vogel Jd. 20 j., Oostplein 14 J. H. Broersen Jm. 24 j. en J. v. Malden Jd. 21 j., v. Speykstraat 11a A. do Bruljn jm. 24 J. en A. J. Hooghuis jd. 21 j., Speelmanstraat 22b. J. Th. Cieremans jm. 28 j. en J. Wllderom jd. 30 J., Blokland straat 82a P. N. v. Dam jm. 27 J. en L. J. M. Langbein jd. 28 j., Gouvernedw.straat 2b. A. H. Dettingmeijer jm. 30 j. en J. E. Me(jer jd. 29 j., Blokmakersstraat 36a 'C. Donkersloot jm- 25 j. en J. v. der Perk jd. 26 j., Joubertstraat bod J. Droppert jm. 30 j. en W. C. de Jong 25 j., Kralingscheweg 463 T. Feenstra jm. 26 j. en B. G. Kraaijeveld jd. 23 j.. Persoons straat 30b. H. Goergen jm. 24 J. en a. j. Hofwegen jd. 22 j., Courz.weg 12 O- weg jm. 24 j. en E. H. Witfes jd. M U °™r* (jselschestraat 79b. L. H. v. GUzelan jm. 22 J en J. W. V. Leeuwen jd. 23 J., Zeilmakersstraat 21a P. R. Haringsma jm. 28 j- en M. E. v. Prooijen jd. 22 j„ Essenburgstraat 76b Th. J. J. H. Havermans jm. 30 J. en C. E. Soomers jd. 25 j., Essenburgsingel 12b. J' M- Aa'kman gesch. m. 39 j. en A. Klein Jd. 30 j„ Maurits- straat 57b. P. Kind jm. 24 j. en A. v. Wijn gaarden Jd. 23 j., Ros Faassenstraat 41a A. P. Klok jm. 31 j. en J. J. Dubnhouwer jd. 23 j„ Nijmegen W. G. Koeken jm, 25 j. en C. Schreutelkamp Jd. 22 j., Zijdewindestraat 85b E. F. de Koning jm. 24 j. en L. v. Glls jd. 19 j„ Vlsschersdljk 75 J. Konings jm. 25 j. en J. J. Zwemstra jd. 25 J., Zegenstraat 67a F. de Kwaadsteniet jm. 32 j. en H. Huizlnga ld. 32 j., Nw. Rubensstraat 35b. M. J. Laban jm. 21 j. en J. S. v. Yperen jd. 19 j., Aegidlusstraat 56b. K. P. W. Leeflahg jm. 36 J. en E. A. M. Bogerman jd. 26 j-, v. Oosterzeestraat 41b P. M. J. Lodewijk jm. 26 j. en J. E. Lynguris jd. 26 J„ Hilledijk 47a A. Lorenz jm. 45 J. en H. M. v. den Snde wede. 34 J„ Korfmakersstraat. 14b, p. Muusz jm. 24 J. en M. Koster jd. 21 J„ Ged. Boteraloot 99a A. C. W. v. Peskl jm. 33 J. en K. v. der Schee Jd. 28 j., Oostkoua- dttk 13a G. J. Vergeer Jm. 26 J. en M. S. J. Koellnga Jd. 22 j., Tiendstraat 25b N. S, Ver meer Jm. 23 J. en L SUhamsrar id. 20 jL. Bwa- weg 71 G. v. Zwlenen jm. 25 J. en A. v. der Zee Jd. 24 j„ a/b. p/a. Jufferstraat 34a A. D. Beek jm. 23 j. en G. A. v. der Zalm jd. 30 j., Aelbrechtslcade 23 H. J. Izelaar Jm. 18 j. en J. Vos Jd. 18 j., Transvaalstraat 45b. A. v. der Mejjde jm. 24 J. en L. Kranendonk jd. 19 J-. Wolphaertsbocht 36b C. Muishout jm. 25 J. en C. v. der Munnlk jd. 23 j., Mathenesser<h)k -52b J. W. Oostendorp Jm. 23 J. en T. Boelaarta jd. 25 j., Gr. Hilledijk 189b. S. Oranje jm. 36 j. en W. 't Hart jd. 32 J., Dahliastraat 43a J. v. Os wedr. 56 J. en A. v. gorden wede. 45 J., Mathenesserdtjk 298b. FY W. Peine- mann jm. 26 j. en J. T- Lu,J* (f" ^3 j., Millinx- straat Ö2z. E. Fhleli* Jm. 29 j, en c. Hol jd. 24 j., Gashouderstraat 15a g. A. v. Put ten jm. 25 J. en L- Boshuizen jd. 21 J.,- Ackers- dijkstraat 25b. -- fu schaap jm. 25 j. en A. v. de Graaf J*1- „J", Mathenesserweg 123a G. F. Schotttng j«n- 27 J- en A. H. Jonker Jd. 23 j., Crispljnlaan 76b. J G. W. Schröder jm. 26 J. en H. C. J- Rlt™aI? M. 27 j., v. Cittersstraat 47a A. Smit jm. 25 j, en jj q Cornelisse jd. 24 j., Nassaukade 30c J. goeters Jm. 20 j. en C. H. v. de Velde jd. 18 J,, Zaadakkerstraat 16c L. P. Stip jm. 26 j. en W. v. der Voorden jd. 24 j., Beverstraat 13 j, gtolk jm. 24 j. en P. W. M. Jaspers jd. 23 j., Bakkerstraat 19a J. Stoutjesdijk jm. 22 j. en P. Koosjd. 18 J„ Slag- hekstraat 7a J. M. Stumphius jm. 28 J. en W. A. Magielse jd. 26 J., Schlebr.laan 73b. J. Ver boom jm. 22 j. en M. J. de Leeuw Jd. 20 J., Goudscherijweg 161 I J. Verzijdon jm. 29 j. en P- Mulders jd. 20" J., Schildstraat 28b. A. s. V. Vessem jm. 27 j. en G. C. J. Basart jd. 28 Schiedam J. v*. der Waal jm. *27 J. en V. Verhoef jd. 23 j., Kruiasstraat 4b. C. Wals Jm. 24 j. en H. E/. Hoorens v. den Berg jd. 20 j., Berkel en Rodenrijs L. v. de Weijer Jm. 35 j. en G. v. Straalen jd. z» J., Hillegersberg H. W. Witteveen jm. 27 j- en A. G. Blok jd. 29 j., Arnhem O. A; Wuijster jm. 29 j. en E. van Bergem jd. 26 j-. Banierstraat 69b. Th. A. van Zon jm. 24 j. en A. M. E. Rommers jd. 23 1.. Zildewtndestraat 28c A. van den Heuvel jm. 22 j. en A. Bierhuüze Jd. 20 J., Nieuwehaven 97b. H. Hoogstad Jm. 27 j. en M. Verzijl jd. 21 j., Mijnsheerenplein 46a G. Kooi) jm. 30 J. en P. Thomas Jd. 25 j., Bloltweg 25a H. A. Korsten jm. 31 j- en M. J. Q, g. Goorkate Jd. 20 j. v./ d. Schellingstraat 38a. GEHUWD: M. A. Kroes jm. 26 j. en M. V. d. Meer jd. 28 j. M. Bloemers Jm. 29 j. en P. Altmann jd. 28 j. D. H. C. Ittmann jm. 27 j. en E. L. van Nieuwenhulze jd. 29 j. S. Wijier jm. 30 j. en E. Spetter jd. 26 j. B. Buitendijk jm. 25 en J' van Boon jd. 24 j. OVERLEDEN: N. Faynleijbe man v. C. P. v. Kees 62 J. J. C. v. Wees man v. H. Boere 61 j. A. J. v. Eijsden man v. C. v. d. Ende 80 J. F- M. de Jong ongeh. vrouw 67 j. W. M. H. Pirets wed. v.. W. J. Pleljsler 73 J. j. v. d. Put vrouw v. A. Groen 62 J. A. P. W. Volkers ongeh. man 28 J. J. T. Soheffer ongeh. man 51 J. N, de Jong man v. A. v. Bellen 79 J. L. A. Peters ma nv. N. Mooy 71 J. Voorts als levenloos aangegeven: A. Poathume» —As Mild# au

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2