LAATSTE BERICHTEN, Krachtig protest van den Paus. maassluis. VLAAïmiNGEN, HILLEGERSBERG, ZOETERMEER IJSELMONDE VRIJDAG 2T OCTOBER 1938 SCHEEPSBERICHTEN, KOFFIE. DE SPIONNAGE IN AMERIKA, CACAO. Tegen de kerkvervolging in Oostenrijk en Duitschland. R OME, 21 October. (R.O.) Z. II. de Paus heeft gisteren voor de leden van het archeologen-congres, dat thans te Rome gehouden wordt, een krachtig protest uitgebracht tegen de ontzettende vervolging, waarvan de Kerk in Oostenrijk en Duitschland het slachtoffer is. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM ROODEN BOMBARDEEREN MET KOUSEN, HEMDEN EN SOKKEN. DUITSCHE MARKEN. SCHIPPERSBEURS DE Z.G. WILDE BUSDIENSTEN. RIJNVAART. MGR. YU PIN TERUG IN CHINA, ZEETIJDINGEN tertiaire wegen. luchtbescherming. NEDERLANDSCH BOOGTERECORD FOKKER D. 21 OFFICIEEL ERKEND. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ ROTTERDAM, 21 October 1638. KOFFIE. (Gem. contr.) Noteering op *trmijn 21 Oct. 20 Oct. ochtend middag ochtend middag October 11 11 11 H December 10Ji 10H 1°K 10% Maart 11 U H H Mei 11 11 11 11 September '39 11 11 H U Stemmingkalm kalm kalm kalm Loco Superior Santos 15% cent., loco Robusta f.a.q. 14 ct. per half kg. Omzet bn. Weekomzet bn De arrestatie van Duitschers in Panama Duitschers, die kortgeleden te Fort Randolph gearresteerd zijn en die ervan beschuldigd worden, foto's van de versterkingswerken te hebben genomen, zijn gisteren voor den rechter verschenen. Hun zaak is in handen gesteld van het districtsgerechtshof. Intus- schen zijn zij tegen een borgtocht in vrijheid gesteld. De openbare aanklager heeft later aan de pérs medegedeeld dat in de over drie weken te houden zitting van het districtsgerechts hof opzienbarende verklaringen te verwach ten zijn. NEW YORK, 21 October. (R.O.) Rumrich heeft gisteren als getuige in het spionnage- proces verklaard, dat Glaser, die gewoon söldaat was bij de Amerikaansehe lucht macht, hem ongevraagd een lijst van de kustwachtstations der Vereenigde Staten had overhandigd. Ondanks verzet van de verdediging, werd een verklaring voorgelezen, welke door de gedaagde Johanna Hofmann zou zijn onder teekend, en volgens welke zij zou hebben gezegd, dat Schlueter haar had verteld, dat de Duitsche spnonnage-organisatie duizend dollar zou betalen voor plannen van de Ame rikaansehe vliegtuigmoederschepen „York- town" en „Enterprise". AMSTERDAM, 21 October 1938. CACAO 21 Oct. 20 Oct. laten bieden laten bieden October 9,60 9.45 9,55 9 40 December 9.70 9.65 9.65 9.55 Januari 9.75 9.70 9.70 9.55 Maart 9.90 9.85 9.85 9.70 Mei 10-05 9.95 10.— 9.80 Juli 10.20 1010 1015 9.95 September 10.35 10.25 10.25 10.20 Stemming prijshoudend. Omzet 40 ton. Week omzet 320 ton. De H. Vader was zeer bewogen, toen Hij sprak over het lijden der Katholieken en diep onder den in druk van de Pauselijke woorden waren de congressisten, toen zij Castel Gandolfo, na de audiëntie, verlieten. Ook in .Vaticaansche krin gen heeft dit protest van den Opper priester grooten indruk gemaakt. MANEGE - WED STRIJDEN. Morgen en Zondag zal de Manége Hille- gersberg tweedaagsche wedstrijden houden. Voor Zaterdag staat een Rallye-paper in de omgeving van Rotterdam op het pro gramma, waaraan ongeveer 25 ruiters zullen deelnemen. Zaterdagavond heeft er in de Manége carousselrijden plaats. Zondag zullen er in de Manége wedstrij den worden gehouden, die zullen bestaan uit dressuur, springconcours, duo-klasse en schoonste rijpaard. Voor deze wedstrijden is een zilveren wis- selbeker beschikbaar gesteld. Noteering van 21 October 1938. Londen 8,74%, Berlijn 73,50, Parijs 4.89% België 31.06% Zwitserland 41,71, Amerika 1,83 13/16, Denemarken 39,06, Zweden 45.06 Noorwegen 43,95. Daar de Pauselijke toespraak tot dusver niet werd gepubliceerd, kan slechts uit de gegevens, welke 's Pausen toehoorders ver strekten, een- niet-officieel resumé worden samengesteld van hetgeen de H. Vader heeft gezegd. „De kerkvervolging in Duitschland en Oos tenrijk, aldus sprak volgens dit résumé dé H. Vader, wordt met een merkwaardigen, overmoed voortgezet. Ze wordt met den dag ernstiger en duidelijker op de vernietiging der Kerk gericht, zoöals blijkt uit de bewij-: zen, die We onder de oogen hebben gehad. De H. Vader gaf vervolgens uiting aan dé diepe smart, welke Hem bij het zien van de zen gruwel had aangegrepen. Een smart, welke Hem trof, als Christus' Stedehouder, als vader der geloovigen, doch óók als mensch, want die vervolging is verraad aan de menschelijke waardigheid. Met kracht kwam de Paus op tegen dé boosaardige beschuldigingen, waarmede men }*it kardinaalspurper tracht te bezoedelen. „Wat te doen?" riep de H. Vader uit. Wat te doen? Men moet doen wat de Paus zelf doet: optimist blijven, vertrouwen! Men versta echter de beteekenis van dit optimisme wel, vervolgde Zijne Heiligheid. Dit optimisme geldt de toekomst. Het heden is zooals God toelaat dat het is; het if wat Go-d den menschen toestaat ervan te'maken- Maar de toekomst ligt in Gods Handen, zij is dus in goede handen, vooral de toëkos^gt van de grootsche dingen. - Wat Ons troost- in deae sombere uren is het feit, dat Wij in den loop van Ons aardsch bestaan van tachtig jaren er Ons zelf, door eigen aanschouwing, rekenschap van hebben kunnen geven, dat de groote dingen in Gods Handen en niet in menschenhanden liggen. De H. Vader zeide in dit verband, hoe Hij de opkomst en den ondergang had beleefd van Napoleon III, van Bismarck, van Wil helm II. Wij zien thans nieuwe dingen in op komst, zij winnen aan kracht, een hegemonie zien we, die min of meer zich uit te breiden tracht over de wereld en wij vragen Ons af, wat de Voorzienigheid Ons nog voorbehoudt. Met kracht kwam de H. Vader ten slotte op tegen de bewering, die een leugen is, dat de Kerk aan politiek doet. „De Kerk voert geen politiek, tenzij de politiek van het alge meen welzijn". Na mededeeling van verhindering van de neer on v. (j Tas en van Weel, gaf de Voor zitter antwoord op eenige vragen die in de v°rige vergadering waren gesteld. Eveneens was de benoeming van den on derwijzer aan de Openbare School niet aan genomen door den aangeschreven persoon. Thans zal ook niemand meer benoemd kun nen worden, aangezien het getal leerlingen nu wper zoo ver gedaald is, dat subsidie voor een boventallig onderwijzer qua art. 56 niet meer is toegestaan. Over de melkvoorziening aan schoolkin deren en het vroeger uitgaan der scholen in verband met de middagdrukte wordt r.og overleg gepleegd. Verder deelde de voorzit ter mede dat de tariefsverlaging van het electrisch licht niet met ingang van Januari 1939, doch reeds met terugwerkende kracht over Juli en Aug. zal ingaan. Vervolgens werd de commissie benoemd, belast met de controle van de gemeenterekening 1937, waartoe de heeren v. d. Tas, Roos en Duyn- veld waren aangezocht. Daarna vroeg de voorzitter de meening van de Raadsleden over de idee van een in tensieve rattenbestrijding op voorbeeld van omliggende Gemeenten Hiervoor zou een extra post van 300 gulden noodig zijn. De algemeene opinie was echter, dat men in deze gemeente niet van een rat- tenplaag kon spreken, zoodat de noodzake lijkheid van een dergelijke bestrijding niet werd ingezien, 't Volgend punt der agenda betrof verkoop va nterreinen aan de Molen straat, met welk voorstel de Raad zich ac- coord verklaarde. Daarna werden nog eenige wijzigingen ln de gemeentebegrooting aan genomen waarna de aanvrage tot uitbreiding der Christelijke school ter sprake kwam. Aangevraagd was een leslokaal en leermid delen. In vqrband met de geldsmiddelen had men een zoo voordeelig mogelijke oplossing gezocht, welke bestond in het ombouwen van de zolderruimte tot dit doel. Bij de rondvraag drong de heer Duyynisveld nogmaals aan op projecten tot werkverschaffing, waarbij de voorzitter meedeelde dat eenige projecten in bespreking waren o.a. aanleg van het kerk hof en werken in de Binnenwegpolder. GESLAAGD. Na zijn opleiding genoten te hebben aan de Model Politie Vakschool te Hilversum, slaag de de heer O. Lengkeek, alhier, voor het examen van politie. Met ingang van 19 October is de geslaagde benoemd tot agent te Rotterdam. HENDAYE, 20 October. (R.O.) Volgens berichten van betrouwbare zijde hebben flinksche vliegtuigen gisteren nabij Burgos ;vele tonnen zijden kousen, hemden, sokken ien andere kleedingstukken laten vallen. In Spaansche regeeringskringen wordt verklaard -dat dit bombardement bedoeld was als een antwdord op de rechtsche brood bombardement op Barcelona en Madrid en beooogde, den nadruk te leggen op het ge brek aan textieigoederen in het rechtsche Spanje. 21 Oct. 20 Oct. Registerm. vrije dito (onderst.) Reism. (binn.) 1™ism. (buit.) Effectenmarken Auswandererm. Creditsperrm. Zilvermarken Bankpapier ROTTERDAM, 21 October 1938. Vlet- en llchterwerk. -100 ton 8, 200 ton 10 per dag. Vaarwerk: 75 standaard hout naar NtJkerk, 100 ton tarwe naar Amsterdam, 45 ton balken naar Sneek, 125 ton diversen naar Deventer, alles volgens tarief. Er Is zeer weinig werk. Nachtelijke vergadering van personeel. Men meldt ons uit Den Haag: In de groote zaal van Amicitia in het West einde is in den afgeloopen nacht een protest vergadering gehouden van personeel uit alle deelen des lands van de z.g. wilde autobus diensten, wier voortbestaan door het nieuwe wetsontwerp ter vervanging "van het bestaan de R- A. P. wordt bedreigd. Eenige honderden personen hadden aan den oproep van het comité van actie tot bij woning van deze vergadering gehoor ge geven. De voorzitter van het voor-loapig comité, de heer Klamer, wees er op, dat-er niet ge sproken kan worden van „wilde", busdiens ten, want deze diensten rijden met de regel maat van klok en worden bestuurd door be kwame vakmenschen. Men tornt aan het bestaan van het per soneel en voor hen dreigt de laatste week, waarop ze kunnen werken. Spr. uitte de hoop, dat Ae minister van Wa terstaat alsnog daarvan doordrongen zal wor den, en dat de kamerleden, die bij de behan deling van het wetsontwerp hun stem moe ten bepalen, daarbij voor oogen zullen hou den, wat het zeggen wil, geen werk meer te hebben en te zijn overgeleverd aan zorg, verdriet en ellende. De bedoeling van deze vergadering is, ein digde spr. om te komen tot een gezamenlijke actie, ten einde met alle ten dienste staande wettige middelen te ageeren tegen het wets ontwerp, dat ons bestaan onmogelijk maakt. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren Klamer, Kingsma en Mooyman, allen uit den Haag, van Zitteren en Laarhof uit Am sterdam en- Seheidler en Vos uit Rotterdam. Bij de behandeling van de te voeren actie werd besloten om de regeering, de Kamerle den en het publiek uitvoerig in te lichten Over de gevolgen, welke het wetsontwerp voor de werknemers in het busbedrijf zal hebben. Ten slotte werd besloten bij den minister van Waterstaat telegrafisch te protesteeren tegen de voorgenomen regeling. ROTTERDAM, 21 October 1938. B o v e n-R U n. Waterstand vallend, tamelijke vraag, voldoende ruimte,'stemming kalm. Vracht voor ruwe goederen naar Mannheim geen noteering. B e n e d e n-R ij n. Waterstand vallend, matige vraag, voldoende ruimte, stemming kalm. Ertsvrachten naar Ruhrhavens 40 ct. met 4 en en 45 ct. per ton met 8 losdagen, naar het Rijn- Hernekanaal resp. 45 en 50 ct. Sleeploon volgens het 27% cents tarief. „Ik ben van gevoelen, dat mijn land gelouterd uit deze beproeving zal te voorschijn komen". Mgr. Yu Pin is na een lange reis in' Euro pa teruggekeerd in China. Over den huldi gen algemeenen toestand in het Verre Oos- ten schreef hij o.m. het volgende in een brief aan Fransche vrienden; „Ik ben te Hankau geweest, om den ge neralissimus te bezoeken; ondanks zijn ver moeiende taak ziet hij er beter uit dan het vorige jaar. Tweemaal ben ik bij hem ge weest. De eerste maal hebben wij samen gesproken ovèr den internationalen toestand en over de sympaüiie, die ik overal mocht ondervinden. De tweede maal heb ik met hem en mevrouw Tsjang Kai Tsjek gedi neerd. Alvorens ons aan tafel te begeven, vroeg mevrouw Tsjang Kai Tsjek mij de spijzen te zegenen". Op 13 Augustus heb ik in de Fransche taal een radioboodschap aan de katholieken van de geheele wereld gericht: „Ik ben van gevoelen dat mijn land gelouterd uit deze beproeving zal te voorschijn komen". Van de hoogste leiders tot de nederigste koeli toe is de moraal uitstekend; men zou bijna zég gen, dat er geen oorlog was als de alarm sirene niet zoo dikwijls, helaas, de moorden de luchtbombardementen zouden aankondi gen. Tien dagen mocht ik doorbrengen te Tsjongkong, waar ik ontvangen werd door den president van de republiek en de leden der centrale regeering. Te Tsjengte heb ik kunnen constateeren, dat alle autoriteiten zich onderwerpen aan de bevelen van Tsjang Kai Tsjek. De provincie Szetsjoean heeft meer dan 500.000 man naar het front ge stuurd. KONIJNENFOKKERSVEREENIGING. De Konijnenfqkkersvereeniging „Door ver edeling verbetering" zal op 8, 9 en 10 Decem ber een tentoonstelling houden met verlo ting wel in de gemeentezaal aan de Dorps- strdcit Blijkens het voorgesteld tertiair wegen plan voor deze provincie zal de toegangsweg IJsselmondeRidderkerk over den dijk als zoodanig worden beschouwd. Wegens kosten van verbetering zal het verkeersfonds sub sidie verleenen over 15 jaren De gemeente zal er toe overgaan het alarm- systeem „Meyy" in werking te stellen, het welk via het radiodistributienet zal werken. Het systeem zal ook dienst doen bij brand, Pohtiealarmsysteem etc. De Koninklijke Nederlandsche Vereen, voor luchtvaart deelt mede, dat de betref fende commissie de door den heer H. Leeg- stra op 3 September j.l. met een Fokker D 21 jachtvliegtuig bereikte hoogte van 11.354 meter als Nederlandsch hoogterecord heeft erkend. AMSTERDAM, 21 October. (Aardappelmarkt) Aanvoer 110.0P9 kg. Prijzen onveranderd. BERKEL, 20 October. (Coöp. Groenten- en Bloemenveilingvereen. Berkel en Rodenrijs G.A.) Rozen: Edith Helen 4781 ct., aug. noack 2539 ct., better times 3448 ct., rosalandia 4248 ct. per 100 stuks; chrysanthen: rayonanthen wit 45.80, rose 3.80 -5.4.0, brons 4.206.40, van centem glorie 4,—7.20, dael homer 66.80, yellow monument 4.80—5.60, pulling 6.80—9.80, blanche du poitou 23.20 per 100 stuks, pot planten'; cyclamen 3254 ct., palmen 3538 ct., nephrolepis 3649 ct., dressena 19—20 ct, bro- melia 1618 ct., potchrysanthen 10—21 ct., bello- perona 1721 ct., primula 9—11 et., begonia 1517 ct. per pot; diversen: troschrysanthen 716 ct., eikenblad 56 ct., pluimen 21 ct., geranium bloemen 56 ct. per bos. LEIDEN, 21 October. Aangevoerd 631 runderen 365 kalveren, 696 schapen, 1129 varkens. Prijzen 'stieren 230270, 5460 ct) jer kg., handel zeei matig, kalf- en melkkoeien 190310, handel tameljjk, varekoeien 95—200, handel tameiyk, vette oossen en koeien 180—280, 54—70 ct. per kg., handel matig graskalveren 2050, handel matig, vette kalveren 70115, 80—110 ct. per kg., stoerg nuchtere kalvetren 510, handel matig, vette schapen 14—27, handel matig, weide schapen 12—21, handel matig, mestvarkens ƒ20 30,; biggen 9.5013, zepgen 45—70, handel zeer matig. LEIDEN, 21 Octoer. Kaas aangevoerd 50 par tijen Goudsche, 13 partijen Leidsche. Prijs Goud- sche kaas le soort 25—27, 2e soort 23—24, Leidsche le soort 2425, 2e soort 2223 per 50 kg. Handel matig. De fotograaf, die bij de artillerie kwam VLAARDINGEN, 21 October. Van de haring- visscherjj kwamen binnen: VL 73 met 37 en VL» 205 met 35 last.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3