ADVERTEERT ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 BIOSCOOPNIEUWS. LAAT WETEN WAT GIJ TE VERKOOPEN HEBT EN FRITZ HIRSCH OPERETTE. DE KOTTERDAMSCHE RECHTBANK. Bei mir bist du schön. INGEZONDEN. VEREEN. VOOR STUDIE- BELANGEN. ÏÏ5S* had «B*»" "M 4 «w~- R'DAMSCH beleggings consortium. BURGERLIJKE STAND. hoek van holland. DANSAVOND IN ROTTERDAM. MUTUA AMICITIA. Jubileumvoorstelling voor litet echtpaar K. E. HeilGodfroy. HOOFDKLASSE N. D. B. Lezingen door jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en prof. mr dr. G, W. J. Bruins. OCEAANREUZEN IN DE OUDHEID. KANTONGERECHT. HET OVERBLIJVEN OP DE R.K. p-B-S. Aangeboden bedrag vrijwel geheel geplaatst. G. W. C. KOLPING BOYS. MUZIEKKRING IN ROTTERDAM. LEGERPAARDEN. Harmonie. Na het uitgebreid voorprogramma het welk o.m. omvat actueel wereldnieuws, een Betty Boop teekenfilm en nog twee één ac- ters, verschijnt Joe Brown, de overbekende komiek in de film: „Kom je ook bij de brandweer". Zooals in elke film waarin Joe Brown optreedt, doet hij ook hierin het publiek van begin tot eind schaterlachen. Als tweede hoofdfilm wordt nog geboden: „Achter Gevangenismuren" met Dick Foran, June Travis e. a. Dick Foran een vrachtautobestuurder, is een echte vechtersbaas. Hij weet uit te lok ken, dat hij in den ring mag boksen. Door het feit, dat zijn tegenstander lood in zijn handschoen reeft verborgen, wordt Dick bij den eersten klap reeds bewusteloos geslagen. Zijn partner echter wordt vermoord en hier van wordt Dick beschuldigd. Hij krijgt 5 jaar straf. Echter de misdadiger wordt opge spoord, zoodat Dick kan worden vrijgespro ken. Een zeer spannend en aangrijpend ver haal. Waarom we onze lezers en lezeressen boven 18 jaar deze week kunnen aanbeve len in Harmonie een kijkje te gaan nemen. Asta Theater. Het Asta Theater presenteert hare bezoe kers een zeer gevarieerden filmschotel, met als hors d'oeuvre het bekende Fox Jour naal. Allereerst wordt de film „Reb Russel knapt het op" vertoond, waarin Reb Russel en zijn wonderpaard Rebel hoogtij vieren. Het is een zeer boeiende sensatiefilm, vol afwisseling en spanning. Adembenemende staaltjes van moed en durf, prachtige mo menten van fraaie paardendressuur welke ons getoond worden door het paard Rebel. Als 2e hoofdfilm gaat „Het mysterie van de blauwe vaas" met Charles Winniger, George Brent en Anita Louise in de titel rollen. Een geestig product, dat de toeschou wers van het begin tot den laatsten meter boeit. De film geeft het verhaal weer van een oud zee-officier, die bij een ongeluk zijn been heeft verloren. Hij zoekt nu een baantje op het land en probeert het als hout-verkoo- per. Direct beginnen de verwikkelingen. Hij verwart de dochter van den directeur met de typiste en wordt natuurlijk op slag ver liefd. Hij krijgt opdracht een lading oud hout te verkoopen, dat absoluut onverkoop baar is. Echter het regent orders. Bill blijkt een uitstekend verkooper te Zijn. Hij moet nu een proef afleggen, en als hij hieraan voldoet, krijgt hij de hand van de dochter. Hij moet een vaas opzoeken. Welke moeilijkheden dit met zich mede brengt, zullen wij hier niet vertellen, maar dat hij ondanks alles slaagt, staat vast. Het programma kunnen wij aan oud en jong aanbevelen. Colosseum. Zooals reeds eerder werd vermeld, treedt deze week in het Colosseum Theater aan de Beijerlandschelaan Miss Hamida op, bijge staan door Ramah, den blanken fakir en Jean Janin, den tenor en medium van de telepathe. Miss Hamida volbracht verschil lende opdrachten, welke door de toeschou wers werden opgegeven. Er waren steeds heel wat liefhebbers, die Miss Hamida op proef wilden stellen. Door dat enkele opdrachtgevers zich niet aan het voorschrift hielden, of inmiddels de op dracht weer vergeten waren, mislukten deze nog al eens. Had de Miss evenwel een serieuzen lastgever aan de hand, dan bleek ook, dat zij een telepathe van den eersten rang was. De wenschen van het publiek bracht zij over op Jean Janin, die dan de liederen zong, welke waren opgedragen, Ramah, de fakir, doorstak zijn gezicht met een groote naald, ging op een bed van spijkers liggen, waarbij hij als deken een plank gebruikte, waarop zes volwassen personen stonden. Glas en scherpe messen hebben op Ramah geen invloed, althans hij draait zich in de scherven van flesschen en loopt op een lad der vanzwaarden zonder dat er bloed vloeit. Een kakelende kip wordt onder hypnose ge bracht, waarna het dier met geen mogelijk heid wakker te krijgen was. De bijval, welke het gezelschap nu elk experiment mocht oogsten, bewees, dat het publiek de vertoo ningen zeer op prijs stelde. Na de pauze werd nog de film vertoont: De dubbele bruilQft, waarin William Powell en Myrna Loy de hoofdrollen vertolkten. Voor volwassenen. Centraal. Als hoofdfilm draait „De straatjongen" met Jackie Cooper. Chuck en Nora zijn kinderen uit de achterbuurt van New York. Chuck meent, dat zijn vader een groot man is en bij de politie werkt. Chuck zelf is leider van een bende kwajongens, die veel kattekwaad uit richten. Nora doet het huishouden voor haar zieke moeder. Als Nora's moeder naar een sanatorium wordt gebracht, zal zij naar een weeshuis gestuurd worden. Om dit te verhinderen, be zorgt Chuck haar een baantje als zangeres in een café. Een vriendelijke politieman uit de buurt, brengt Nora naar de ouders van Chuck, wel ke zeggen, dat Nora hun kind is, waardoor zij niet naar een gesticht gezonden behoeft te worden. In een gevecht met een andere troep jon gens, wordt Julie, een rijk meisje, door Chuck aan het oog gewond. Zij wordt naar Dr. Allan gebracht, die eerst verbolgen is over den toestand in hare woningen, doch later, als zij elkaar begrijpen, besluit dat beide iets voor de armen moeten doen. Hij zal zorgen voor het lichaam en zij voor de ziel. Chuck's vader is maar loopjongen van de politie hetgeen voor Chuck een ontgoo cheling beteekent. Hij sluit zich aan bij een misdadiger en helpt hem. Bij een gevecht wordt de vriendelijke po litieman neergeschoten en als Chuck wil helpen wordt hij zelf het slachtoffer. Chuck vertelt in het ziekenhuis wie de werkelijke daders zijn. Na zijn herstel gaat hij bij de marine. Een aardige, spannende schavuitenfilm, met een goed en leerzaam gegeven. Asl 2e film draat een sensationeele avonturenfilm „Een tegen allen" met Reb Russel, de bekende en graaggeziene Cow boy, die het tegen een heele bende andere opneemt en natuurlijk als overwinnaar uit den strijd komt. Kortom een aardig en onderhoudend pro gramma dat door iedereen gezien mag wor den. Oost er Theater. De mysteries van de Zuidzee heeft Jules Verne reeds op onnavolgbare wijze gefanta seerd en beschreven en er verhalen aan vast geknoopt, die nog altijd door jong en oud worden gelezen. Menigeen zal bij het lezen ervan in zijn fantasie zich een voorstelling hebben gevormd van alle pracht en luister. Welnu, in de film Zeeschuimers, welke deze week in het Oostertheater draait en die ge heel in kleuren is opgenomen, wordt veel schoons onthuld. Voeg daarbij, dat het ver haal spannend is en Fransis Warner te za- men met Ostar Homolka de hoofdrollen vertolken, dan is men reeds bij voorbaat van een groot amusement verzekerd. De andere film is meer van opgewekten aard. Errol Flynn en Joan Blondell toonen ans daarin op aardige wijze ,,'n Prachtexem plaar van een man". Verder het gewone bijprogramma. Het geheel is toelaatbaar voor personen boven 18 jaar. Cineac. Van de installatie van burgemeester Oud vertoont Cineac een uitgebreide en goed ge slaagde reportage. We zien den gemeente secretaris, mr. Smeding den nieuwen burge meester op de trap van het raadhuis verwel komen, terwijl aan mevrouw Oud bloemen worden aangeboden. In de raadszaal werden opnamen gemaakt van de rede van wethou der de Zeeuw, die vervolgens den burge meester de ambtsketen omhangt, en van de eerste rede van burgemeester Oud in den Rotterdamsche raad. Naast dit voor onze stad zoo belangrijke nieuws zijn er reporta ges van de opening van de Kema door Prins Bernhard, van de onthulling van het mo nument voor Koning Albert te Parijs en van de auto-tentoonstelling, die daar gehouden wordt. We zien Frangois Poncet den Fran- schen gezant te Rome en de sportieve gebeur tenissen van de afgeloopen week. Voorts zijn tien minuten van deze rijk gevarieerde voor stelling besteed aan een negental beelden uit de meest vreemdsoortige beroepen, waarvan men het bestaan niet of ternauwernood kent. Zoo zijn er menschen die uitgedroogde en geprepareerde bloemen tot fraaie stillevens maken en anderen> die er een fokkerij op na houden van lievenheersbeestjes. Pete Smith hadden we eenigen tijd gemist en het deed plezierig aan zijn smeuïgen commentaar op allerlei behendigheden, die in 'n aardig filmp je werden samengevat, weer van het doek te hooren. De teekenfilm is qua verhaal, tee- kening en kleur zóó af, dat we moeten be kennen, dat we zelden zoo'n goed fimpje za gen als deze raketvlucht van een muizen troepje naar de maan. f. De graaf van Parijs rechtstijdens het afleggen van zijn opzienbarende ver klaring gisteren tegenover de Fransche journalisten, die hij ergens in de omgeving van Parijs ontving. De Kon. Erk. Declamatieclub „Mutua Amicitia" had een jubileerend echtpaar in haar midden. Er bestond eenig verschil van meening, of het zilver verleden jaar reeds was behaald of eerst nu, maar ten slotte heeft men het zekere voor het onzekere genomen. En zoo stonden dan beiden Donderdag avond op de planken, die „die Welt bedeu- ten", in de gezellige en toch voorname zaal van ^Palace", waarin zoo goed als geen plaatsje onbezet bleef. Ze glorieerden in Heijermans' comedie van haat „De Meid Bella HeilGodfroy was er de meid Anne- mie in en Karei Heil speelde de rol van Dirk, haar neef. Het is een vertolking geworden, Mutua weer volkomen waardig, al merkte de aan dachtige toeschouwer wel nuances op in sterkte van beelding, en nam hij niet meer alles voor de volle honderd procent au sérieux. Maar dat komt vermoedelijk op de eerste plaats, omdat we in den loop der jaren ook ten opzichte van het oeuvre van Heijer mans wat critischer zijn geworden en mis schien heeft de voorstelling, door eenig ge mis aan tempo bij de tafelscène in I en door het komisch vernisje, waarmee de meid ondanks zichzelf haar, overigens voortreffe lijk weergegeven figuur overgoot, er even eens eenige schuld aan. Eerlijk gezegd was het onaannemelijk, dat de heer des huizes al niet eerder Annemie buiten de deur zette. Bij de vertolking door wijlen Esther de Boer-Van Rijk hebben we dat nooit zoo ge voeld, vermoedelijk omdat zij ondanks alles toch immer het zielige figuurtje bleef. Maar toch, hoezeer verstaan de Mutuanen in groote meerderheid de kunst, menschen van vleesch en bloed op de planken te bren gen, figuren die levenswaar zijn, zonder pose. We' noemen slechts Letto Philip, die het armetierig# dochtertje was, Frits Polman als ingenieur de Pauw, Dirk's vrouw Carlien (Pietha Schoonenberg-in 't Veld) en Adri Korpel als waschbaas. Waarbij we niets te kort doen aan het jubileerende echtpaar, dat zoo geheel in de befaamde „andere huid" wist te kruipen, zonder nochtans hun eigen persoonlijkheid geheel af te leggen. Het ver schil weer tusschen schijn en wezen. Voor de toewijding, waarmee Truus den Daas de ingenieursvrouw speelde, mag men haar zeer erkentelijk zijn. De meest zware scènes bleken haar echter nog te machtig. Jo Boas-Knoops liet een aannemelijke tante Bettina zien. Na afloop van de succesrijke voorstelling welke door den senaat van het Rotter- damsch Studentencorps werd bijgewoond had een grootsche huldiging van de jubila rissen plaats, die danig in de bloemen wa ren gezet. De voorzitter, de heer F. B. van Irsen bood namens de leden en namens vrienden bui ten de club een ameublement aan, den wensch uitsprekende, dat „Bella en Karei" nog vele malen in stukken van Mutua zul len optreden. De oudste zoon getuigde trotsch te zijn op zijn ouders en bood mede namens zijn jongeren broer en de verdere leden der fa milie een schilderij aan, gecopieerd naar een werk van Louis Apon. De heer H. C. van Dongen, de secretaris, prees vooral de groote activiteit en het trouw repetitiebezoek. Hij offreerde een serveer boy, een tafelkleed en bloemen. Namens het spelend ensemble bood de heer Frits Polman bij een hartelijk speechje bloemen aan en ook mevrouw van Dongen liet zich niet onbetuigd, evenmin als de heer van der Horst, die een glas-in-lood-hanger offreerde. De regisseur de heer Cor de Wolff die verhinderd was aanwezig te zijn, had een schriftelijken gelukwensch gezonden, ter wijl namens een jeugdvriend, den kunst schilder Arie Dettmeijer, een geteekend portret van het jubileerend echtpaar werd overhandigd.. Voorts waren er vele bloemstukken ge zonden, o.a. van den directeur van Palace, den heer Marcel Mulders en van den kap per Charles Bamberg. Zoowel de vrouwelijke als de mannelijke helft van deze echtelijke eenheid hebben, getroffen door zooveel vriendschap en waar deering, met eenige hartelijk gemeende woor den dank gezegd. Buiten deze huldiging om ontving me vrouw Boerdam tenslotte het gouden ver- eenigings-insigne voor het aanwerven van vijf nieuwe leden. Netty van der Valk, Nelly van Maerlant en Alfred Hiltinann. Onlangs is aan de bladen een communiqué gezonden, waarin werd medegedeeld dat in Rotterdam twee danseressen en een danser zich tot een werkgemeenschap hadden ver- bonden. Dit communiqué stond afgedrïïktïn het programma van gisteravond met de ver melding erbij „uit de pers". Het is een tikje teveel eer (voor de pers), maar overigens is het streven naar samenwerking toe te juichen. De groep heeft zich voor een goed-bezette zaal van Ons Huis in staat getoond om een onderhoudenden avond te geven, met veel afwisseling en goede prestaties. Uit het gedeelte van het programma, dat wij in de gelegenheid waren te zien, bleek wel, dat het min of meer folkloristische element dikwijls fraai en geestig wordt ver werkt. Het sprak zoowel uit den Holland- schen dans van Nelly van Maerlant en Alfred Hiltmann als uit de Spaansche nummers van Netty van der Valk, waarmee het programma besloot. Maar ook een meer abstracte schep ping met een dramatischen inslag als de Demonenbezweerder van Hiltmann was zeer respectabel. Er bleek een groote geoefend heid uit en veel fantasie. Goede herinnerin gen bewaren wij ook aan het Droombeeld van Netty van der Valk in de sobere opeen volging van fraaie standen. Het komt ons voor, dat deze danseres voor den meer decoratieven dans sterker uitgesproken aan leg heeft dan voor het meer speelsche genre, dat trouwens van verschillende zijden al met succes beoefend wordt. Norbert Loeser en Wim Quispel waren de kundige begeleiders. De laatste liet zich ook als solist hooren en gaf in Albeniz en Grana- dos een beheerscht spel, dat ook niet zonder gloed was. De titel dezer operette waarvan de Kath. Kring gisteravond de première voor Rotter dam voor zich had gereserveerd is tevens de naam van een voornaam modepaleis. De eerste acte speelt dan ook geheel tusschen de wassen modellen, coupons en andere at tributen van zulk een modern dorado voor de schoone sekse. Daar worden ook reeds aanstonds de draden gesponnen voor het schier onontwarbare kluwen op het bal van het tweede bedrijf, dat nochtans in hotel Imperial (derde bedrijf) de gebruikelijke ontknooping vindt, zij het op een wijze die we van meet af wel hebben vermoed. Voor het ensemble is zoo'n variatie op het bekende romantische thema, getransponeerd in den modernen tijd, zeker iets ongewoons; maar ernstige bezwaren levert zij toch voor Hirsch en de zijnen, die hun vak nu eenmaal perfect verstaan, niet op. En bovendien: heelemaal zonder graven en vorsten spelen ze het toch ook nu niet klaar; integendeel, dezen leggen beslag op drie kwart der in trige al komen er aan het sprookje dan ook mannequins en bar-negers te pas en al geeft Fritz Hirsch met Erika Druzovic les in den nieuwt'.cn Engelschen dans „the Lambeth walk". De leider van het gezelschap, die zich aldus op den dansvloer onderscheidt, laat zich overigens als de „verantwoordelijke" graaf Clemens niet onbetuigd. Natuurlijk blijft hij het publiek zijn „Einlage" niet schuldig. Hoofdfiguur is intusschen wel Paul Har den, die als chef van den modesalon een vroolijk paar vormt met dezelfde Erika Dru zovic en behalve voor haar ook nog een zwak blijkt te hebben voor muziek, daar hij er een eigen mannen-kwintet „The Gentlemen- brothers" op na houdt. Hilde von Prix is het charmante nichtje van graaf Clemens en met Egon Karter als jeune premier brengt zij het romantische en vocale element der vertooning in veilige haven. Walter Triebei zorgt als papa van laatstgenoemde voor een „deftigen" vorst von Gérolsheim. De muziek kan men het best vergelijken met een smakelijke cocktail, een mengsel van diverse snoezige melodietjes, naar be- hooren geserveerd door Hans Lichtenstein, al is de mixtuur ook niet steeds even origi neel. Het decor van Gerard Vroom Is als steeds uitmuntend geslaagd vooral dat der eerste acte en wat de costumeering aangaat, heeft Sophie Degenardt zich zelf overtroffen. ITet geheel: een amusement van bijzondere allure, dat met zijn vele goed getroffen tafreeltjes (we denken aan het antieke klok kenspel en aan de groote scène op het tuin- bal) weer den stempel draagt van buitenge wone verzorgdheid. Het talrijke Kringpubliek bleek dan ook het gebodene zeer te waardeeren en vóór de pauze werden diverse bloemstukken opge dragen, waaronder namens het Kringbestuur een drietal voor de voornaamste executanten. De vlotte voorstelling wordt hedenavond, morgen en Maandag herhaald. L. H. Zitting van 21 Octofc Donderdagavond werd de competitie, afdee- ling Rotterdam, voortgezet met den wedstrijd Constant A—Het Westen. De volledige opstel ling en uitslag laten wij hier volgen: Constant AHet Westen. N. Cohen—J. Buller Gvd. Waals—K. F. de Haan Jr0—2 Ph. J. Ham—J. J. de Bruijn 2—0 J B. Eekhoud—H. D. Verschoor 2—0 P H. Idzerda—A. Augustijn N. de Haas—C. van Dijke 2—0 M J. Jansen—J. H. Ansems 1—1 Pion—A. van Doorn D. H. Möllenkamp—G. A. van Leeuwen H. M. LeviJ. de Korte 1—1 1—1 2—0 Voorloopig resultaat 115 Afgebroken partijen, welke ter arbitrage worden opgezonden. Constant staat in beide partijen op winst en zal derhalve vermoedelijk met 155 winnen. Gelijktijdig vond in het Oude Raadhuis de ontmoeting Constant BZ.D.C. plaats voor de zelfde competitie. De uitslag en opstelling lui den: Constant BZ. D. C. E. la RondelleD. v. d. Veer L van BergenJ. A. Berkhof 1 J. v. d. DoeV. Tromer W Roozenburg—J. Kerver 1—1 I 1—1 Ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de Nederlandsche Handelshoogeschool wordt voor de Vereeniging van Studiebelan- gen te Rotteruam op Maandag 7 November a.s. een tweetal lezingen gehouden, namelijk door Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Mi nister van Staat en prof. mr. dr. G. W. J. Bruins. Een liefdesdrama. Op 16 Juni heeft te Overschie een poging tot moord plaats gehad op den 29-jarigen kantoorbediende M. H. Terwijl H. zijn fiets over 't trappenbrugje naij den tol te Over schie bracht had een vrouw een schot uit een met scherp geladen revolver op hem ge lost, waardoor hij aan den rechterarm was geraakt. De vrouw had, nadat zij het schot gelost had, het wapen op zich zelf gericht, doch het ketste, waarop zij het weer in den zak stak en per fiets in de richting Rot terdam wegreed. Toen zij de Graaf Floris- straat wilde inrijden, werd zij door een agent van politie aangehouden. Zij moest zich thans ter zake van poging tot moord voor de rechtbank verantwoorden. De vrouw, de 40-jarige J. S. huisvrouw van N- C. J. had reeds sedert geruimen tijd een intieme relatie gehad met den kantoor bediende, die vroeger commensaal in dit gezin was geweest. Sedert Augustus van het vorig jaar echter had H. getracht aan die verhouding een einde te maken, omdat hij zich verloofd had met een Duitsch dienstmeisje. Heel resoluut was hij daarbij echter niet te werk gegaan, zoodat de vrouw nog steeds den indruk had gehad, dat zij H. aan zich binden kon. Toen zij haar ver gissing inzag, heeft zij getracht zoowel H. als zichzelf van het leven te berooven. Voor de rechtbank heeft zij ten volle toe gegeven, dat zij dien middag met het doel haar woning verlaten had, om H. op te Wachten langs den weg, dien hij eiken avond reed. Nadat eenige getuigen gehoord waren, heeft het O.M. requisitoir genomen, waar in het, rekening houdend met de verzach tende omstandigheden, die in dit ^eval aan wezig zijn, verdachte's veroordeeling heeft geëischt tot een gevangenisstraf van 1 jaar, met aftrek van het voorarrest en daarna voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regeering. In een uitvoerig pleidooi heeft de ver dediger, mr. Eikelenboom betoogd, dat hier geen rustig overleg en kalm beraad is ge weest, zoodat verdachte's daad moet worden gekwalificeerd als poging tot doodslag. Plei ter vroeg, in het belang van het gezin, op legging van een voorwaardelijke straf met last tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Dit laatste verzoek heeft de rechtbank afgewezen. Diefstal van suiker. Reeds geruimen tijd was er geconstateerd dat uit de banketfabriek van de firma Kes- ter te Schiedam belangrijke hoeveelheden suiker werden vermist. Nauwkeurige na sporingen hebben er toe geleid, dat op 18 Augustus werd aangehouden de 22-jarige chauffeur C. H. B., die in dienst was van deze firma, en die dien morgen per fiets twee baaltjes suiker uit de bakkerij ver voerd had. B. verklaarde, dat hem die baal tjes waren gegeven door den ovenist E. H., die hem ertoe overgehaald had zijn mede werking er aan te verleenen, dat er suiker zou worden weggenomen. Voor dien aan drang was B. bezweken. Vier malen heeft hij op deze manier baaltjes suiker uit de banketfabriek naar zijn woning vervoerd, waar later H. kwam, die de suiker dan ver kocht. Verdachte had steeds een gedeel e van de opbrengst gehad. „„^nsterins De ovenist E. H., die wegens verdu^termg moest terechtstaan, ontkende te" I bij deze suiker-affaire te zijn blokken- Ook zou hij nooit geld naar de woning van B. geDeaCehc!..SS van B. -nals B. zelf in deze zaak als getuige werd gehoord ver- 1oo.j. h meermalen balen uit haar J. VoorburghTh. Romeyn 0—2 J. H. G. Möllenkamp—R. v. d. Klift0—2 J. CosterB. Meinster 20 W. KarsC. van Dijke 2 0 J. BrinkersN. Delicaat J. BlesgraafN. Spannenburg 2 0 Voorloopige uitslag 97 Afgebroken partijen, welke arbitrair zul len worden beslist. Constant heeft in beide partijen een winstkans en de vermoedelijke uit slag zal 13—7 worden. Voor den studiekring Rotterdam van het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" zal op Donderdag 27 October a.s. Capt. J. Oderwald F.R.S.A., oud-gezag voerder der Mij. „Zeeland", eene lezing hou den over „Oceaanreuzen in de oudheid". Veroordeeld werden: W. B. V-, garagehouder te Rotterdam, om dat hij als opkooper niet heeft gehouden een doorloopend register tot een geldboete van 25 subs. 12 dagen hechtenis; P. A. v. A- en I- W., beiden koopman te Rotterdam, omdat zij te samen op 10 Ju i 1938 op de Hoogstraat te Rotterdam he pu bliek in de gelegenheid hebben 8es!® tegen betaling van 5 centen per °P° rolde papiertjes (loten) te verstrekken en bleek, na openvouwing op zulk een papier je een getal voor te komen, dan a getal in centen aan den houder van da o door hen als prijs uitbetaald; ieder o een geld boete van ƒ20— subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van et ïnbeslag- genomene; J. W-, goudsmid te Rotterdam, omdat hij in de maand Juni 1938 als goudsmid in zijn opkoopersregister, niet onverwijld aanteeke- ning heeft gehouden van een door hem van een''persoon gekochten ring, tot een geldboete van 40.subs. 20 dagen hechtenis; A. P., koopman te Rotterdam, omdat hij, als opkooper, in zijn opkoopregister geen aanteekening heeft gehouden van door hem gekochte radiotoestellen, tot drie geldboeten eik van 25subs- 10 dagen hechtenis voor elke boete; C- H-, schipper te Katwijk aan Zee, omdat hij op 10 Mei 1938 als schipper van een motorschip, daarmede op de Nieuwe Maas door de vaart van zijn schip niet te vermin deren, een voor hem varend motortjalk- schip van achteren heeft aangevaren; tot een geldboete van 50.subs. 20 dagen hechtenis; G. Kn-, schipper te Rotterdam, omdat hij op 5 Augustus j.l. van zijn sleep"1-'-' in het Boerengat een staaldraad zoodanig heeft uitgebracht naar een aldaar staanden paal, dat een ander vaartuig, hetwelk daar wenschte door te varen, tegen dien draad- aanvoer en schade bekwam; tot een geld boete van ƒ10— subs. 4 dagen hechtenis en tot betaling eener schadevergoeding ad 47.50- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In het R. K. Gymnasium en de R. K. Hoo- ere Burgerschool bezit katholiek Rotterdam instellingen van groote cultureele waarde, waar overeenkomstig den wensch, vastgelegd in het mandement van het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat van 1868„Het Godsdienstig be ginsel doordringe het geheele onderwijs", de leerlingen eene godsdienstige, zedelijke en we tenschappelijke vorming genieten. Als principieele katholieken zijn wij dan ook verplicht deze onderwijsinrichtingen naar ver mogen t steunen en door opvoering van het aantal leerlingen de instandhouding daarvan te bewerkstelligen. Dat met de plaatsing van het schoolgebouw in het Westen der stad, de in dit stadsdeel wo nende katholieken finantieel ten zeerste gebaat waren is evident. Dat daarentegen aan andere katholieke Rot terdammers als gevolg van de excentrische lig ging der school onevenredig groote geldelijke offers werden opgelegd, staat evenzeer vast. Behalve de prijs van een tramabonnement ten bedrage van 20 ods. de kosten van aan schaffing van een rijwiel met deszelfs onder houd en belasting afgezien van het gevaar voor de persoonlijke veiligheid hunner kinde ren in het drukke stadsverkeer zijn zij daar enboven verplicht als prijs voor hun groote offervaardigheid en katholieke solidariteit een bedrag van 6 overblij.'geld te storten. De katho'ieken in Rotterdam-Zuid, die even eens hun jaarlijksche vrijwillige bijdrage voor instandhouding der H. B. S. brengen, achten dit terecht een onbillijke belasting. Het doel van dit schrijven is er dan ook op gericht door middel van een adres het be stuur der Vereeniging tot Stichting en Instand houding van R. K. H. B.-scholen te verzoeken rekening te-willen houden met de verminderde draagkracht 'or gezinnen en vrijstelling van de kosten voor 't overblijven te verleenen c. q. de kosten v or surveillance tijdens het overblij ven, in den vorm van een hoofdelijken om slag in het schoolgeld te verdisconteeren, dus een gezamenlijk bedrag van :11e gezinshoofden. Gelijkgezinden in de Gemeente Rotterdam woonachtig en die in dezelfde omstandigheden verkeeren, worden verzocht ten blijke van in stemming hun kaartje aan onderstaand adres te willen inzenden, waarna de noodige stappen zullen worden gedaan. C. H. VAN ESSEN, Rotterdam-Zuid. Leede 82. maal geld van H. ontvangen had. De 26-jarige melkbezorger J. F. de R., een zwager van den chauffeur had tweemaal balen suiker van B. gekocht en naar hij toegaf had hij moeten en kunnen begrijpen, dat B. niet op eerlijke wijze aan deze balen was gekomen. >b Het O.M.T eisctite tegen H., die als de hoofddader moet worden "beschouwd, i gevangenisstraf, tegen B. 8 maanden, mgt aftrek van het voorarrest en tegen De R- een gevangenisstraf van 2 maanden, even eens met aftrek van het voorarrest. De verdediger van B. en De R. mr. J. Slijper heeft voor deze verdachten opleg ging van een voorwaardelijke straf gepleit. Mr. K. W. Zeileman, die H. verdedigde, was van meening, dat het bewijs van diens schuld niet geleverd was, zoodat vrijspraak zal moeten volgen. Pleiter verzocht H. on middellijk in vrijheid te stellen, doch dit verzoek heeft de rechtbank afgewezen. Uitspraken 4 November, Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. H, 31 jaar, veehouder te Kethel, wegens het aan zijn grove onvoorzichtigheid te wijten hebben, dat de garageknecht J. Vermeulen, toen deze geknield lag bij een aan den Veile vestsingel te Schiedam staande auto, door de door verdachte bestuurd wordende mest kar over zijn rechtervoet was gereden, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel ernstig was gekneusd, tot 1 week gevangenisstraf. A. G. B. 26 jaar, landarbeider te Maassluis, ciie terecht gestaan had wegen een zeden misdrijf, werd vrijgesproken. Naar wij vernemen, is bij de gisteren gehouden inschrijving op 2% millioen aandeelen Rotter- damsch Beleggingsconsortium N.V. het aangebo den bedrag vrijwel geheel geplaatst. Be koers van uitgifte bedroeg 126. Het ge plaatste kapitaal bedraagt thans bijna 12 M millioen. De marsch, welke op Zondag 23 October ffepkstst was, gaat om onvoorziene omstan digheden niet door. Wanneer de marsch plaats zal vinden, wordt nader bekend ge maakt- Aangiften van 21 October 1938. BEVALLEN: G. Ameling geb. Zaaijer d. J. M. Hildebrand geb. Dekker d. E. Huism&n geb. Dorreman d. C. A. v. d. Weide geb. Trommelen z. M. Braat geb. Meulstee d. A v. Maarschalkerwaard geb. v. d. Graaf B. Simons geb. Tuk z. E. Oosterbaan gc£ de Koning d. R. Horneman geb. Hermer K. Voorwinde geb. de Boer d. C. v. J geb de Boer d. c. Stouthandel geb. P. Ambachtsheer geb. Rijndertse z. er geb. Stroober d. L, Olssen K j.' d. Kieffer geb. Stroober z. - C. L. Kuipers geb. Jacquerneins a. A. v. d. Kooij geb. Roos d. - C7t nlrt d geb. v. Lingen d. - W. Zaal geb. v. t n^rl 1 J. C. M. v. Kessel geb. Mehring «1. H E M. Boelen geb. Degenaar z. M. 'p geb. v. Tqn d. - E. Genreen Prooij <geb^ Lafleut-6 z! f b. Vis£ geb_Koenders t-T%- dochter. GEHUWD: J. Hoftijzer jm. 39 j. en G. C. Baumeister jd. 30 j- OVERLEDEN. J- S- J. Juffermans, man van E. M. Cornelissen 58 j. Jj v. Waardhuizen, man van P. v. Leenen 70j. G. L. E. de Graaf, zoon 9 uur R. M. Monje, wede. van W. Hoogwerf 70 j. F- A. v. Beveren, man van M. Verburg 78 j. M. N. Bongaards, wede. van A. Buitelaar 40 j. E. v. d. Male, wedr. van D. A. Schippers 80 j. N. Gustyr, ongeh. man 41 j. C. v. d. Sluijs, ongeh. man 68 J. W. Snijders, wedr. van J. M. E. v. Dijk 81 j. M. Musch, wede. van A. v. d. Oord 82 j. A. Zwaaneveld, man van P. Aartsen 77 j, K. Addeson, man van C. J. v. Dam 59 j. A. C. Crambie, vrouw van P. C. J. v. Llere 37 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: M. L. H. Lugtenburg geb. Kuijper d- Voor den Muziekkring en ^en Rotter* damschen Kunstkring spree 1 Zaterdag avond 29 October dr. Eberhard Kebling over „De moderne muziek In vergelijking tot de andere kunsten"- MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer neemt in de om geving zeer sterk af en schijnt zoo goed als overwonnen te zijn. Tegen een veehandelaar in 's-Graven- zande is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aangeven van het heerschen van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Een gestorven kolf, dat door hem begraven was is weer opgegraven en door de inspectie van den vee-artsenijkundigen dienst weggevoerd. Door het s.s. „Sheringham" werden we derom 34 paarden aangevoerd, bestemd voor de Nederl. Regeering. Voorloopig werden de paarden ondergebracht in de stallen van den heer v. Vugt. „Maak dat je weg komtDat vroegere dienstmeisje van ons, die alles in stukken liet vallen, heeft een baantje gekregen in de munitiefabriek".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2