m m s ROTTERDAM. ■sny BERKEL EN RODENRIJS. HOEK VAN HOLLAND. Wapenstil standsdag nadert.... WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 EEN TERUGBLIK. DE RADIO-CENTRALE. DE ITALIAANSCHE OPERA „La Gioconda". EXCELSIOR. BOB PETERS' „NATIONALE REVUE". AANWINST VOOR MUSEUM BÓYMANS. SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND KETHEL. ONTWIKKELINGSAVOND VOOR KATHOLIEKEN ROTTERDAMSCIIE SCHAAKBOND. c. JAMIN B.—EENDRACHT MAAKT MACHT. HET ZUIDEN—CALANh: BONDSZWEMDAG R. Bt v. L. O. 1938 P. V. DE AREND. Werken van Lili Boulanger en Wolf Ferrari. Lach iederen dag. LOOPGRAVEN MIDDEN IN DE STAD. VIJFDE LUSTRUM ROTTERDAMSCH STUDENTENCORPS. R'DAMSCH DAM GENOOTSCHAP. BURGERLIJKE STAND. SPREEKUUR BURGEMEESTER. JUBILE. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN ARMENZORG. MACHINISTEN-EXAMEN. VLAARDINGEN. JUBILE A. LEGIERSE. 8.s. NIEUW AMSTERDAM. VOORBURG. BILDERDIJKLAA^ OOK DES AVONDS OPENGESTELD. 17 mm XXX. De Schutterij (5 Slot) Gesproken over 't handhaven van orde. Zeer zeker zal de immer in ons Vaderland genoten vrijheid er toe hebben geleid, dat daarvan door enkelen misbruik van kon wor den gemaakt, waardoor die heerlijke gave helaas werd gesabotteerd en tot velerlei, der vrijheid tegenstrijdige handelingen aanlei ding gaf. Waar men toch in 't optreden van onze Oosterburen immer het als 't ware in geboren disciplinaire kan waarnemen, ziet men, in tegenstelling daarmede in de han delingen onzer landslieden altijd dat vrije, soms onverschillige in hun houding, welke allicht leidt tot ongebondenheid. Zonder nu slechts één moment te wenschen naar het stramme, en vaak onderdanige zooals dit tot uiting komt bij onze hierboven bedoelde mede-Europeanen, heeft toch de hier te lande steeds genoten en zoozeer geappreci eerde vrijheid maar al te vaak tot excessen geleid. Zoo is 't dus niet te verwonderen, dat deze, zoo kostelijke vrijheidsgave der schutterij vaak tot aanfluiting maakte van wege de houding en handelingen van velen harer leden, vooral van degenen die te voren nooit als militair hadden gediend, en tenslotte de heele schutterij als een lolletje beschouwden, althans een te vervullen plicht welke men zoo goed (of slecht) mo gelijk in een pretje trachtte om te zetten. Met dergelijken worden dan natuurlijk al leen degenen bedoeld, die er op uit waren de heele vervelende, halfslachtig militaire parade bespottelijk te maken, en zulks in tegenstelling de vele goeden en plichtsge trouwen, zooals er zelfs bij de Schutterij te vinden waren. Tevoren is hier reeds eenmaal een mili taire marsch gememoreerd, en wel door onze schutterij via Kethel naar Vlaardingen en terug, waarin vermeld dat een der schutters in een sloot verzeilde. Eenmaal werd in om gekeerde richting eveneens zoo'n marsch ondernomen, doch scheen helaas de leiding van den troep niet op de hoogte te zijn geweest van het feit dat het toen te Vlaar dingen juist kermis was. Niet echter was zulks 't geval met velen der heeren schut ters, welken zich, zooals later maar al te wel bleek, op dien tocht te hebben voorbe reid door 't medenemen van een extra kwan tum van 't zoo beroemde Schiedamsche pro duct. Reeds halverwege den weg naar die stad waar 't kermis was, waren velen der schutters reeds in een kermisstemming. Een stemming waarop men te Vlaardingen ja- loersch mocht zijn, en was het met moeite dat de troep voltallig Vlaardingen bereikte. Daar echter, temidden van de kermis aan geland, viel de troep letterlijk uiteen. Geen verband was toen meer mogelijk, en in groepjes gingen velen links of rechts, ter wijl de kermisvierende Vlaardingers met leede oogen zagen hoe velen der schutters zich gedroegen tegenover de destijds nog in Vlaardingerdracht gekleede zwakke sekse, die blijkbaar niet gediend waren van zekere niet al te fraaie handelingen tegen over dezen, en was er voor de officieren heel wat overleg en overreding noodig om te voorkomen, dat het op een vechtpartij zou uitloopen. Om te illustreeren hoever in hun dronken baldadigheid enkele schutters gingen, moge worden vermeld dat een wel bekende koeiendrijver, toen schutter, door zijn kameraden werd begoten met de in houd van een pofferbeslagemmer, en aldus niet al te veel op een schutter geleek, en zoo, besmeurd, slingerende en zwaaiende maar Schiedam terug marcheerde, met een deel van den troep, waarvan echter het grootste contingent te Vlaardingen achter bleef. Een en ander wekte toen hier ter stede veel schandaal, en later kwam men nog te weten dat er dien avond te Vlaar dingen braaf gevochten was tusschen be schonken schutters en allicht niet al te nuchtere visscherslieden. Dat de groep der overtreders toen te groot is geweest om elk der leden verdiende straf op te leggen, is te begrijpen. Toch, al konden destijds de burgers van Schiedam, dank zij de paraat heid der schutterij, hun hoofden gerust te slapen liggen, schijnt 't maar beter dat die heele halfslachtige parade is opgedoekt. De Italianen vonden gisteravond voor hun eerste voorstelling van dit seizoen (het een en veertigste) in den Groote Schouwburg een uiterst dankbaar doch slechts matig gevulde zaal. In elk geval een heel dankbaar publiek, dat aan het einde van iedere acte en zelfs meerdere malen bij open doek aan zijn geest drift uiting wist te geven. Laat ons ér echter direct aan toevoegen dat hiervoor bij deze model-opvoering en uitstekende bezetting van solisten alle reden aanwezig waren. Amilcars Ponchiëlli's „La Gioconda" stond na jaren afwezigheid weer eens op het pro gramma en wel hier in Rotterdam als ope ningsvoorstelling. Deze opera met meer dan drakerig libretto uit den Doge tijd in Venetië, in den tijd an intriges en duistere machts uitoefening, geschreven door Tobia Gorrio en muziek van Ponchiëlli biedt aan koren en solisten volop gelegenheid ten volle tot ont plooiing te komen. De geschiedenis is, dat Barnaba een straat- zagenr en spion dingt naar de liefde van Gioconda de zangeres Gioconda echter wil haar liefde schenken aan Enzo Grimaldo, een Genueesch vorst, die door de Staats-inquisitie uit Venetië werd verbannen, maar deze Enzo heeft zijn liefde reeds verpand aan een an dere Genueesche, Laura, die echter reeds de vrouw is van het hoofd der Staatsinquisitie, Alvise Badoero. Heel wat romantische ver wikkelingen zijn hiervan 't gevolg, terwijl de dolk en het vergif, de bekende toege paste middelen in dien tijd, er nog al eens aan te pas komen. Doch wat doen er al die griezeligheden toe, het gaat om den zang en de muziek. Het komt geheel op solisten, koor en or kest aan en die waren hier qualitatief ruim- Programma 5, Donderdag 27 Oct. Luxemburg: 8,209,20 concert Diver sen: 9.20—10,35. Luxemburg: 10.35— 11,20 concert Keulen: 11,2012,20 con cert Brusesl (Ned.): 12,2012,50 gram.; pl,m. 12,551,20 dansmuziek. Keulen: 1,30 —?,20 populair concert Luxemburg: 2,35 5.50 concert Brussel (Ned.): 5.506.05 dansmuziek Diversen: 6.056,35 Brus sel (Fransch): 6.357,20 gram. Keulen 7,307,50 concert Brussel (Ned.): 7,50 8,10 gespr. dagblad Keulen: 8,109,20 omroeporkest. Brussel (Ned.): 9,20 10.10 concert .Diversen: 10.1010.30 Brussel (Fransch): 10,3011.30 dansmuziek Diversen: 11.2012.00. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: Uit den aether". schoots aanwezig zij hebben zich gegeven van begin tot het einde en bleken ook voor hun taak volkomen berekend. Luisa Lucini, als Gioconda, beschikt over stemmiddelen van groote kwaliteit en een krachtig volume dat diep doordringt. De zangeres deed ze den geheelen avond bewon deren, maar ook haar gestalte en blijkbaar groote toooneelroutine hielpen haar direcr om het publiek voor zich doen innemen. Maria Melonie was door spel en zang een waardig, doch zielig blind moedertje, zeker tegenover de forsche gestalte van haar doch ter. Maru' Falliani, als Laura Adorno, wist als voortreffelijk artiste en zangeres te boeien en was in haar samenzang wel op haar best. Erico de Franceschi als Barnaba beschikt over een groot bariton-geluid dat hoe hoog het komt aan glans niets inboet doch zelfs wint, was mede een ster van dezen avond. Andra Mongelli deed met zijn sonoor bas- geluid den rol als hoofd der Staats-inquisitie ten volle tot zijn recht komen. En dan tenslotte Renato Gigli, als de Ge nueesche vorst Enzo Grimaldo, een tenor waarvan de Italiaansche opera dit seizoen nog pleizier kan beleven die vooral ook in de hoogte zuiver en voornaam zingt. De koren die in de eerste en tweede acte nog wel eens twijfelingen hadden waren er in drie volkomen en prachtig in en hebben vooral toen van hun zang volop laten ge nieten,. Het dans-ensemble onder leiding van Yvonne Gorgi zorgde door dans en fraaie costumeering dat de balletten volkomen tot haar recht kwamen, vooral de „uren-dans" gaf op dit punt veel moois waarin Yvonne met haar partner den solodans tot iets sier lijks maakten. Bijzonder cachet werd aan deze uitvoering gegeven door het orkest onder leiding van dirigent de Vecchi, dat zich dezen eersten avond reeds op zijn best liet hooren en een uitstekende frissche verklanking gaf van deze niet al te veel zeggende muziek. De diri gent werd alvorens hij zijn plaats kon inne men met fanfares begroet'waarop hij de beide volksliederen liet spelen. Al met al een model-uitvoering waaraan èn publiek èn de instelling met genoegen kunnen en zullen terugdenken. De stuwdam van Frain in het Sudetengebied, welke de grootste in Europa zou. zijn, vormt een der belangrijke objecten, welke na den afstand van het Sudeten- land door Tsjecho-Sloivakije, in Duitsche handen is overgegaan. IT}?: Naar wij vernemen heeft mevrouw Dr. J. Goekoop-de Jongh te Breda uit waardeering voor de thans in Boymans te Rotterdam plaats vindende jubileumtentoonstelling aan het museum spontaan ten geschenke aange boden een fraai brons, 67 c.M. hoog, voor stellend een geknielden jongen van den be kenden Vlaamschen beeldhouwer George Minne. Het beeld is voorloopig aan den in gang van de tentoonstelling opgesteld. SCHIEDAM, 24 Oct. Aangekomen: Fransch s.s. D'Entrecasteaux, terug uit zee, Ned. m.s. Indrapoera, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 25 Oct. Aangekomen: Ned. s.s. Mirach, ledig van Rotteddam; Ned. m.s. Woensdrecht, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM 25 Oct. Vertrokken: Ita- liaansch s.s. Rubicone, ledig naar Rotter dam; Ned. m.s. Chama, tankboot (nieuw) ledig naar Rotterdam. Aangifte van 2225 October. OVERLEDEN: M. W. Ruigrok 54 j. Dr. Noletstraat 1. D. van Opstal 4 weken, P. Potterstraat 21. G. Burghardt 84 j. Oos terstraat 100. Ofschoon het Rotterdamsch Dam Genootschap eenige jaren niet in bondswedstrijden is uitge komen, en er van zijn kracht weinig te zeggen is, kan het eerste tiental toch wel goed geacht worden voor een der eerste plaatsen in deze competitie Heden wordt de eerste wedstrijd ge speeld tegen de Zuider Damclub in café „Mono- pole", Kruiskade 20- Tevens wordt de wedstrijd om de bordenbe zetting van het tweede tiental voortgezet. Belangstellenden zijn welkom Vrijdagavond na het Lof zal In het R. K. Vereenigingsgebouw de eerste ontwikke lingsavond voor de Katholieken van Kethel worden gehouden. Spreker is de zeereerw heer pastoor F. Burwinkel die als onder werp voor dezen avond heeft gekozen: „De Rassenleer". Het comité voor de ontwikkelingsavonden deelde ons mede, dat reeds een schitterend win terprogram ie samengesteld, waarvan Vrijdagavond meerdere mededeelingen kun nen worden verwacht. Voor heden zij het genoeg dat ieder weet dat de pastoor zelf op de eerste bijeenkomst van dit winter seizoen voor ons komt spreken. Een aanbe veling vroeg het comité. Het lijkt ons over bodig. Wie slechts zelden een ontwikke lingsavond bezoekt, die gaat zeker nog op een avond als pasmoor Burwinkel op de katheder komt.' Want men weet dat men dan een avond krijgt, die boeiend, leerzaam en opbouwend is. Vrije toegang voor alle Roomsche mannen en vrouwen boven 18 jaar Voor het clubkampioenentomooi zijn in groep 1 de laatste partijen ten einde gebracht. Ouden aarden verloor van Mahutte, Wielinga moest het onderspit delven tegen Wiemer en Reitsma maakte remise met drs. Ten Kate. De eindstand luidt: 1. J Mahutte (van de schaakclub charlois) met 3V2 punt, 2. J. Oudenaarde met 3 prut., 3. en 4 L. Reitsma en J. Wiemer met 2Vz pnt., 5. drs. T. ten Kate met 2 pnt. en 6 A. Wielinga met IV2 pnt. v Merkwaardigerwijze eindigde drs. Ten Kate, die den titel en den daaraan verbonden wis- selprijs „De Leeuwin van Spangen", moest ver dedigen, op een na de onderste plaats, terwijl men hem toch algemeen als favoriet beschouw de. Mahutte, de nieuwe kampioen, dankte zijn succes aan verdienstelijk spel en ook nummer twee. Oudenaarde weerde zdch in dezen wed strijd uitmuntend. In groep II werd J. H. C. Fontein met 4 /2 pnt. uit 5 partijen, één. Gisteravond is te Rotterdam voor de compe titie van het R. S. C. de wedstrijd C- Jamin B.t Eendracht Maakt Macht getrokken. De wed strijd eindigde in het voordeel van C. Jamin B met 10 gewonnen partijen, 30 ontvangen en 37 gegeven treffers. E. M. M. won 6 partijen 37 ontvangen en 30 gegeven treffers. Het geheel stond onder leiding van den heer B. Wijngaard. Gisteravond is in het clublokaal van het Zui den te Rotterdam (voor klas C afd. 3) bovenge noemde wedstrijd gespeeld. De uitslag is (de spelers van het Zuiden zijn het eerst genoemd): Vaandrager 175 175 20 58 8.75 Van der Jagt 250 154 20 47 7.70 Vaandrager "5 175 21 31 8-33 Van der Jagt 250 184 21 58 8.78 Groeneboom 1^5 ÏI- ~'o? Van Buren 250 135 48 14 2,81 Groeneboom 125 135 35 23 3.57 Van Buren 250 250 35 49 7.14 Waalboer 175 132 23 22 5.73 Petft 175 175 23 41 7.60 Waalboer 175 175 24 31 7.29 Petit 175 114 24 28 4.75 Het Zuden heeft dus met 42 gewonnen. Aangezien in verband met de heerschen- de kinderziekte de op 3 September vastge stelde bondszwemdag moest komen te ver vallen, heeft de commissie deze wedstrij den opnieuw vastgesteld en wel in de over dekte zweminrichting aan de Tuinderstraat op Maandag 31 dezer des dezer des middags 2 uur De meisjes en jongens, welke in het be zit zijn van diploma's 1938 B, C of D kun nen hieraan deelnemen. Er zijn weder een groot aantal fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Inschrijvingen kunnen plaats vinden ten bondskantore West Nieuwland 14. Na afloop van bovengenoemden wedstrijd zal er ook een wedstrijd plaats vinden voor schippers (vrouwen), welke dit jaar in het bezit van een diploma zijn gekomen. Ook hiervoor zijn prijzen beschikbaar gesteld. Zondag a.s. 30 October zal er In de P. V. de Arend gevestigd Erasmusstraat 42 een stedelijke tentoonstelling gehouden worden. Inzenden 29 October a.s. van 7 tot 10 uur n.m. Zaal geopend Zondagmorgen 12 uur. Na den dood van Diamant heeft „Excelsior" een periode gewerkt met gastdirigenten. Dit was geen aanbevelenswaardige toestand en terecht heeft de vereeniging daaraan een ein de gemaakt door de benoeming van Phons Dusch als vasten dirigent. Nu het koor weer geregeld onder denzeif- den leider werkt en repeteert zijn de goede gevolgen daarvan merkbaar. Het stevig con tact tusschen Dusch en leden is met genoe gen te constateeren, de indicaties van den dirigent worden met nauwkeurigheid opge volgd, het onderling begrijpen, ook geeste lijk, is verstevigd. En deze eerste uitvoering in het seizoen droeg daarvan onmiskenbaar de goede vruchten. Behalve het bekende oratorium van den Duitsch-Italiaanschen componist Wolf-Fer- rari „La vita nuova" heeft Dusch ook twee belangrijke werken van de Fransche compo niste Lili Boulanger: psalm „Du fond de l'abime" en „Vieille prlère Bouddhique", op het program geplaatst, waarvoor we hem dankbaar moeten zijn. In deze beide composities, en bijzonder in het eerstgenoemde, treft opnieuw zoo krach tig het groot-menschelijk, het impulsieve, de warmte en bezieling van al het werk var. Lili Baulanger, werken waarin vorm en geest zoo nauw en veredelend harmonieeren. In de psalm „Du fond de 1' abime" de Fransche vertaling van de „De Profundis" is niet erg gelukkig, evenmin als de Neder landsche, een omzetting van de Fransche een compositie van sterke en grootsche struc tuur treffen de felle contrasten. Nu eens de wrange, schrijnende tragiek van een ziel in doodsnood, dan weer de diepe en kinderliik- teere devotie, de religieuse vervoering en be rustende overgave, de ontroerende smeeking naar bevrijding en het onwankelbaar vertrou wen: a custodia matutina usque ad noctem; want bij den Heer is barmhartigheid. Deze psalm en ook de „Vieille prière Bouddhique" van een geheel ander en meer bespiegelend karakter met een monotoon- Oosterschen inslag van klank, waarin de componiste met unisone-koor zulke treffen de effecten weet te bereiken, kregen een ver dienstelijke, meermalen een hoogstaande vertolking in hoofdzaak wat het koor betreft maar 't geheel leed aan gebrek aan feu sacré, aan beslistheid. Er lag iets mats over. Als de samenwerking tusschen het vocaal en in strumentaal gedeelte, vaster was geweest het orkest accurater en zekerder, met spre kender kleur en verve de orkestpartituur had gespeeld, zou di.t de uitvoering zeer ten goede zijn gekomen en zou grootscher in druk zijn gemaakt. Het blijkt voor dit soort uitvoeringen altijd een handicap en een min of meer hachelijke en lastige onderneming voor den dirigent, dat met één generale repetitie de zaak maar moet marcheeren. En zeker geldt dit voor de werken van Lili Boulanger. Alle respect voor Dusch, die het groote ensemble in de hand wist te houden en nog zulke resultaat wist te bereiken. Bij de muziek van Wolf-Ferrari, waarvan nog steeds groote bekoring uitgaat door ly rische gevoeligheid, zuidelijken gloed en knappe bewerking, liep alles gemakkelijker was de samenhang tusschen alle medewer kenden spontaner en goed afgestemd De proloog door koor, sopraan, bariton en jongenskoor was een prachtig begin van de vertolking, die verder op hoog niveau bleef door treffende weergave in expressie, voor dracht. gave klankproductie en begrepen dictie. Het excellent gezongen koor „Angelo clama" bijvoorbeeld bewees de mooie ca paciteiten van het Excelsior-koor, dat onder leiding van Dusch bezielenden en voorna men zang weet te geven. Het Residentie orkest was hier ook beter op dreef, alleen het Intermezzo liet wel een en ander te wen schen over. De bariton-solist krijgt in dit werk heel wat voor' zijn rekening. Max Kloos toonde hier weer zijn groote zangerskwaliteiten, door intelligente voordracht en gedistingeer de stemcultuur.'De sonetto „Negli occhi por ta", muzikaal en smaakvol begeleid door de pianiste Lilly van Spengen, was wel een der hoogte-punten van zijn optreden. Verdere medewerkenden waren Ankie van Wickevoort Crommelin, Suze Luger, Max Kloos, J. H. Besselaar Jr. en het jon genskoor onder leiding van Piet 't Hart. De uitvoering en zeer bijzonder van „La vita nuova" is het zekere bewijs, dat van „Excelsior, onder leiding van Dusch, nog veel kan worden verwacht. G. Van Zaterdag 29 October af geeft Bob Pe ters' Nationale Revue in den Tivoli Schouw burg te Rotterdam een serie voorstellingen van de nieuwe revue „Lach iederen Dag", in 1 proloog en 20 tafreelen. Medewerkenden zijn Lou Bandy, Beppie de Vries, Clairette Hammé, Matthieu van Eysden, Rob Milton, Guus Brox, Dries Krijn, Piet Brechts, (de drie dansende dwazen) en de 32 National Muriloff Girls. Dit is het achtste speeijaar en tevens de achtste revue welke door de Nationale Revue ten tooneele is gebracht. Alle revues werden te Rotterdam opgevoerd. Het gezonde opti misme waarop de vorige revue „Schep vreugde in het leven" werd gebouwd heeft gezegevierd. Meer dan 400 voorstellingen werden daarvan gegeven, met een record aantal bezoekers dat de 300.000 verre over trof. Werd het vorig jaar ten strijde getrok ken tegen het pessimisme, ditmaal geeft Bob Peters, de directeur en ziel van de Nationale Revue, den goeden raad „Lach iederen Dag". In deze revue wordt het publiek volop ge legenheid gegeven naar hartelust te lachen. rfiFic Door het bestuur van den Nederlandschen Dambond is het eerste tiental van het Rotter damsch Dam Genootschap ingedeeld in de eerste klas competitie. Het tiental is als volgt opgesteld: 1 J P Huibers, "2- H. H. W. Borghardt, 3. Jos. Lodewijkx Sr., 4. A. v. d. Laan, 5. H. J. van den Broek, 6. D- Rijneke, 7. Chr. v. d. Spek, 8. B. C. Wouters, 9. I. jBonavang, 10. M. Godijn. Als reserven zijn voor dit tiental aangewezen J. A. Lodewijkx Jr., J. v. d. Eist, J- v. d. Kruk, L. Heydra, P. Jongbloed, F. A. C Vermeulen en „Schijf" Aangiften van 25 October. BEVALLENN. Dannijsv. Staveren z. A. ClaassenKoni'ngs d. P. v. d. VreedeStam d. E. C. GalamaSchafthuizen d. I. W. Los—Huijssoon d. D. Voogt—Wetsman d. T. P. v. EsTroost d. M." H. Goedhals—Wee sing z. M. v. Reeuwijkv. Dongen z. M. E. Willemsen—Schoemaker d. T. J. M. van SomerenRoeldfsen z. A. H. WaasdorpMe- lieste d. C. de Kwant—de Jong z. M. E. J. Bouman—Okker d. K. J. Maaskant—Bresser d. M. de Kluijver—Heriaar d. R. J. v. Wijk Lankhuizen d. G. Teeuwen—Kroos z. M. M. v. d. KraanBronkhorst d. M. W. Kooij van Alphen z. M. Verezenv, d. Kraan d. L. E. S. Ketting—Spanjaard z. F. Leupens— Hakkert levenl. d. M. v. Alphen—Kool levenl. zoon. OVERLEDEN: M. T. Dupont ong. vr. 80 j. J. C. V. d. Spek vr. v. H. de Vrij 74 j. S. Friezer wed. v. M. v. Leer 83 j. E. H. Krijgs man vr. v. P. J- v. d. Pol 29 j. J. T. v. Loon m v M. J. Groenendijk 42 j. J. W. de Vries vr v. J. P. J. H. v. d Willigen 62 j. P. A. Moermans m. v. C. M. v. Eijk 80 j. S. A. Oos ters vr. v. N. J. Peters 55 j. M. C. Vreezen vr. v. W. C. Wolders 50 j E. Euser wed. v. J. Bianite -am 82 1. .T. Flanderhtfn 2 m. - M. Kolff wed. v. G. de Hoog 69 j. C. E. Augustijn wed. v. J. P. Verstraeten 86 j. W. M. Zujj- dendorp m. v. J. K. Wieggers 76 j. Het spreekuur van den Burgemeester is bepaald op Woendagmorgen 10 uur, voor het eerst op Woensdag 2 November a.s. Op Donderdag 27 October a.s. hoopt de heer J. de Beer den dag te herdenken, waar op hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Firma Hulstkamp Zoon Molijn. Bal voor de burgerij in de Diergaarde. Teneinde geheel Rotterdam In de gelegen heid te' stellen deel te nemen aan het feest, dat de studenten vieren ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de Nederlandsche Handels Hoogeschool en het Rotterdamsch Studenten Corps, stelt het Rotterdamsch Studenten Corps zich voor de burgerij van Rotterdam een bal aan te bieden. Deze bal avond zal worden gehouden in de zalen van de Rotterdamsche Diergaarde op Woensdag, 9 November. Toepassing van het Japansche zig-zag- systeem. Wat stond de wereld destijds niet versteld, toen in den RussischJapanschen oorlog de Japanners hun zig-zag-loopgraaf naar Port Arthur groeven. Later, in den wereldoorlog, vond het loopgravensysteem meer algemeen toepassing, ter bescherming van de troepen tegen vijandelijk vuur. Hier kwam men tot een meer uitgewerkt stelsel, met verbindin gen naar achter gelegen loopgraven, alles in zorgvuldige aansluiting met het terrein. Weinig heeft men kunnen vermoeden, dat er nog eens een tijd zou komen, waarin men midden in de groote steden reeds als voor zorgsmaatregel loopgraven zou aanleggen, ter bescherming van de burgerbevolking. Zoover is het thans gekomen. Gewaar schuwd door de laatste oorlogsdreiging heeft de gemeente opdracht gegeven voor het graven van verschillende schuilloopgraven. Het Afrikaanderplein is reeds onderhanden genomen, ook op Dijkzigt is men bezig en nog andere plaatsen, o.m. de Boschpolder en de Vredenoordlaan, staan op de nominatie. Op het voormalig Land van Hoboken vindt het Japansche systeem toepassing, d.w.z. de loopgraaf wordt in zig-zag-lijn gelegd. De geheele 350 M. lange kuil wordt in V-vorm aangelegd, waarvan de eene poot begint op den hoek van de Jongkindstraat Nieuwe Binnenweg tot bij den punt, waar de Jongkindstraat het begin van de Rochussen- straat bereikt, om daar om te buigen en langs de Ruchussenstraat weer de Mathe- nesserlaan te bereiken. Een groote graaf machine is reeds met de uitdieping van den grond bezig, waar straks de betonmolens zullen draaien. Want de vloer zoowel als de zijwanden worden in beton uitgevoerd. De geulen zullen een diepte en breedte van 1.50 "M. Krijgen. Deze hoogte wordt alleszins voldoende ge acht, omdat in tijden van gevaar aan beide zijden wallen worden opgeworpen, zoodat de diepte practisch meer dan 2 M. zal bedragen, Het ligt in de bedoeling de loopgraven zoodra ze gereed zijn, weer dicht te werpen, zoodat het gr'asgazon er weer als van ouds komt uit te zien en de schoonheid der om geving niet wordt geschaad. Indien noodig, is de ontgraving spoedig geschied en kan de grond uit den kuil voor de opwerping der wallen gebezigd worden. 't Is te hopen, dat die ontgraving nimmer behoeft plaats te hebben. Heden heeft onder voorzitterschap van den heer Ed. Chabot, de jaarlijksche vergade ring van de Algemeene Commissie van de Vereeniging tot Verbetering van Armenzorg alhier plaats gehad. De notulen van de vo rige vergadering en het jaarverslag over het jaar 1937 werden goedgekeurd. In plaats van Notaris F. W. A. J. van Peski. die krachtens de statuten periodiek moest aftreden werd als bestuurslid gekozen mr- O. van Oosten Slingeland. Wegens aftreden van den heer J. J. Gleichman werd tot voorzitster van de Armbezoek-Commissie gekozen mevr. L. C. van Meeteren-de Graaff. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma B de heer M. J. i£_ Heykoop alhier. „Zie je dat? Een heele flesch inkt kost maar een dubbeltje. Ik dacht dat inkt. heel kostbaar was, te oordeelen naar de manier waarop moeder te keer ging toen ik een beetje op het kleed morste". den Gaelstraat, 2e van Leyden Gaelstraat, Schiedamscheweg en Schiedamschedijk naar Schiedam b. bij invoer van vleesch uit de gemeente Maasland, langs Zuidbuurtscheweg, Maas- sluisscbedijk, afrit Maassluisschedijk, Knot tenbeltlaan. Zomerstraat, Stationsstraat, Pa rallelweg, Prinses Julianabrug. Ie van Ley den Gaelstraat, 2e van Leyden Gaelstraat, Schiedamscheweg en Schiedamschedijk naar Schiedam c. bij invoer van vleesch uit Maassluis, langs Maassluisschedijk, Parallelweg, Prinses Julianabrug, le van Leyden Gaelstraat, 2de van LeydenGaelstraat, Schiedamscheweg en Schiedamschedijk naar Schiedam d. bij invoer van vleesch uit Vlaardinger— Ambacht langs Schiedamschedijk naar Schie dam. 40-JARIG JUBILEUM DIACONIEHUIS. Maandag is opj feestelijke wijze herdacht, dat het DiacomenuiS aan de Emnias.raat, a.h er, 40 jaar bestond. Hierbij zijn de verpleegden o.m. getracteerd. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: de Graaf, Vetteoords- kade 133, speelgoedhondje; van Dalen, Sm. Havenstraat, portemonnaie met inhoud; Star re, Hoogstraat 224, portejnonnaie en rozen krans, Hollandia, Westhavenkade 35, ra- diateurdop; Den Boogert, Waalstraat 47a, traproede; Politiebureau, VI. Ambacht, rood kiknderschoentje, grijze dameshandschoen; Verboon, Kethelweg 37, portemonnaie met inhoud; van Teylingen, Voorstraat 39, slin ger van auto; de Wilt, Voorstraat 1, rijwiel plaatje; Emaus 54b, rijwielplaatje. Te bevragen bij Politiebureau, droogrek, 2 rijwielplaatjes W. L., van Zeventer, Oran jestraat 21, mantelceintuur, Pors, van der Driftstraat 26, rijwielplaatje, Verdick, Bach- straat 48, Lipssleutel, van Vliet, Groeneweg 12, vulpen in etui, Schruyer, Jb. van Dijk- straat 2, jongensjasje. Opgericht is alhier dehengelaarsvereeni- ging E.R.H.W. „De Ruischvoorn". Het be stuur is samengesteld als volgtW. Smid, voorzitterJ. Sibtsen, secr., F. v. Gelder, penningmeester. Het secretariaat is Rodenrijscheweg 213, Rodenrijs. BURGELIJKE STAND. geboren Jannetje Maria, dochter van C. Mostert en N. Batentmrg uu., L. Klapwijk én W. K. van ElderenNeeltje, dochter van A. Sonneveld en N. Klapwijk Ludewina Maria Cornelia, dochter van A. J. Groenewegen en M. C. C. KootPetronella Maria Arnolda, :hter van J. P. A. Olst- hoorn en A. F. I van der Burg. Getrouwd Joht. mes Jacob Luijendijk, oud 25 jaar, te Delft en Hilda Petronella Fleurke, oud 23 jaar, te Berkel en Rodenrijs. Vandaag herdacht de heer A- Legierse, als typograaf op onze zetterij werkzaam, den dag, dat hij voor 25 jaren aan de „Maasbode" werd verbonden. Een jonge jubilaris, want op 13-jarigen leeftijd trad hij reeds bij onze courant in dienst. De jubilaris, door zijn echtgenootg verge zeld, werd allereerst gecomplimenteerd door den directeur, die hem met enkele waardee- rende woorden een enveloppe met inhoud aanbood. Namens redactie en administratie werden een fruitmand en enkele kistjes siga ren geoffreerd. Hierna werd de jubilaris temidden van zijn collega's gehuldigd door den heer J. Abels, technisch chef van onze courant, die in een geestige toespraak een aantal oude her inneringen ophaalde uit de „jonge" jaren van den jubilaris en hem prees om zijn werklust en werkkracht en zijn aangenaam karakter. Hem en zijn echtgenoote werden nog vele gelukkige jaren gewenscht. Als herinnering werd namens het technisch per soneel een boekenkast aangeboden. Het s.s. Nieuw Amsterdam van de Holland- Amerika Lijn kwam Dinsdagmiddag van New-York te Rotterdam aan. Vervoerd wer den 226 passagiers, t.w. 98 kajuitspassagiers, 93 passagiers toeristenklas en 35 passagiers derde klas. VLEESCHKEURÏNGSWET. B. en W. hebben besloten e. Onder intrekking van hun besluit van 5 Januari 1923, de volgende wegen aan te Wijzen waarlangs vleesch, bedoeld in art 32 der „Verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Vlaardingen", in de gemeente Vlaardingen mag worden In gevoerd of doorgevoerd a. bij invoer van vleesch aan de Westha venkade (het Hoofd inbegrepen) langs West havenkade, Prinses Julianabrug, le van Ley- Eenige jaren geleden Is door den aanleg van de Bilderdijklaan een nieuwe verbinding tot stand gekomen tusschen Voorburg en den Haag. Deze laan, welke aanvankelijk alleen voor voetgangers en wielrijders was opengesteld, werd des avonds een half uur na zonsondergang gesloten. Herhaaldelijk is, ten gerieve van de vele ingezetenen, die hun werk in den Haag hebben alsmede voor de leerlingen, die de Haagsche scholen bezoe ken, aangedrongen op openstelling van de laan ook in de avonduren, doch het gemeen tebestuur had hiertegen, met het oog op de eenzaamheid van dezen weg, ernstige be zwaren. Thans hebben B. en W. aan den raad medegedeeld, dat hun bezwaren komen te vervallen, indien de 'laan in de openbare straatverlichting wordt betrokken. De ver lichting kan voorloopig een tijdelijk karak ter dragen doch een belangrijk deel van de materialen kan later voor de definitieve verlichting worden benut. De kosten worden geraamd op 5.000. B. en W. achten deze uitgaaf voldoende gemotiveerd (ook omdat dit de mogelijkheid van verkoop van gronden zal verhoogen) en zij stellen mitsdien den raad voor het benoo- digde crediet te willen toestaan. De ingezetenen uit het centrum en het Oostelijk deel der gemeente zullen den voor gestelden maatregel ten zeerste toejuichen. GESLAAGD. Voor het examen Stenographic Groote slaagde te Den Haag, mej. E. Boon, alhier. 11 November a.s. zal voor de twintigste maal wapenstilstandsdag wor den herdacht, waardoor een einde kwam aan den wereldbrand van 1914- 1918. De voorbereidin gen voor den traditio- neelen bloemenverkoop te Londen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2