DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 VEREEN. VOOR PAEDAGOGIEK. Dr. J. J. van Dullemen over het Aetiviteitsbeginsel in de middelbare school. DE GRAAL IN ZUID. Geslaagde propaganda-avond in het R.K. Vereenigingsgebouw. OP HEETERDAAD BETRAPT. fr OUD-HOLLAND SCH FEEST Geprolongeerd tot en met Zondag. AMERIKAANSCHE MODE-SHOW. DE FORENSENBELASTING. BURGERLIJKE STAND. DE BRANDWEER HULDIGT 3 MENSCHENREDDERS. GESLIPT. HOOGER ONDERWIJS. EXAMEN ZIEKENVERPLEGING. STUDIO-CONCERT. Conclusies voor de randgemeenten. HET CALLAND-MONUMENT. Komt waarschijnlijkte staan aan de Veerhaven. EERSTE R'DAMSCHE HULPBANK. SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK- VEREENTGING. EEN GROOT FEEST IN EEN KLEINE WERELD. Wederom winstuitkeering aan geldnemers. POLITIE BEDREIGD MET EEN SMIDSHAMER. MACHINISTEN-EXAMEN. STREVEN NAAR ORDENING. DIEFSTAL. OVERSCHIE. AUTO te water. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. DE DORUS rijkers-collecte. SCHIEBROEK. CENTRALE WERKVERSCHAFFING. Voor de Rottérdamsche afdeeling van de Vereeniging voor Paedagogiek heeft de di rectrice van de H. B. S. voor Meisjes, mej. dr. J. J. van Dullemen, in de gehoorzaal aan de Crispijnlaan gesproken over het Aetiviteits beginsel in de middelbare school. Het doel van alle opvoeding moet zijn, zoo ving spr. aan, ware, karaktervolle menschen te vormen. Wie het kind wil opvoeden moet zich tot taak stellen elk kind te helpen wor den, wat zijn wezen is. Wat de middelbare school betreft: deze vertoont neiging naar het conservatieve. Ze zit al te zeer vast aan vakken en examens. De gedachte, dat een docent er met vakken nis en orde al is, moet spr. verwerpen, al mogen die twee dingen natuurlijk niet uit geschakeld worden en zijn zij zelfs belang rijk. De meeste leerboeke* zijn in een taal gesteld, die te zwaar en te gedegen is. Kin deren mag men niet beschouwen als kleine volwassenen, maar als wezens met een eigen leven en een eigen doeL Het is een verheugend verschijnsel, dat het inzicht veld wint ,dat het leerplan dient in gesteld te zijn op wat de leerling behoeft en wat mogelijk voor hem is. Daarom is het noodig ,dat de docenten zich beter de in zichten van de moderne paedagogie eigen maken, de moderne paedagogie met al haar stroomingen. Zij zullen dan tot de weten schap komen, dat stilzitten voor de leerlin gen niet altijd doenlijk is. Integendeel, zij moeten gelegenheid krijgen hun eigen acti viteit tot ontplooiing te brengen. De aard van het kind wijst vanzelf aan, welke methode gevolgd moet worden. Ook bij het klassikaal middelbaar onder wijs behooren de verbeteringen gezocht te worden in het actief bezig zijn van de leer lingen, al geeft spr. toe, dat dit niet zoo een voudig is. Bedoeld wordt niet alleen zelf werkzaamheid, maar ook het activeeren van den geest door de leerlingen. Door ervaring moet het begrijpen komen. Wat kan er nu onder de huidige omstan digheden gedaan worden, om de leerlingen tot actief medewerken te brengen? Daarvoor moeten wij beginnen, gaf spr. ten antwoord, met de leerlingen stuk voor stuk zoo goed mogelijk te leeren kennen. Een goed system is dat van de kern- en keuzevakken. Een meer ingeperkt examenprogram zou al veneens meer mogelijkheden openen tot activeering van de leerlingen. Van het stel sel van afdrillen voor een examen moet wor den afgezien. Vooral zal er evenwel, een be tere verdeeling van de leerstof noodig zijn. Spr. begaf zich ten slotte meer op prac- tisch terrein en zette uiteen, hoe de docen ten in verschillende vakken de activeering kunnen bevorderen. Na de pauze, welke hierop volgde, was er gelegenheid voor gedachtenwisseling. Er bestond veel belangstelling voor den propaganda-avond, welke de Cirkel Klimop (St. Franciscusparochie) van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" gisteravond in het R.K. Vereenigings gebouw aan het Afrikaanderplein heeft ge geven. Het programma bestond uit twee gedeel ten: de tijd voor de pauze werd gevuld met allerlei flitsen op het gebied van spel en sport, terwijl tijdens het tweede deel van den avond werd uitgevoerd de Cantate Fran- ciscus Seraphicus, voor solisten en koor in drie gelijke stemmen door pater fr. Petrus Sinzig O.F.M. en declamaties van pater fr. Gilbertus Lohuis O.F.M. Na zijn woorden van begroeting zette de assistens ecclesiasticus, kapelaan J. Staade- gaard, de redenen uiteen, waarom dit Fran- ciscus-oratorium gekozen werd. Dit ge schiedde om een tweevoudige reden. Ten eerste is St. Franciscus de patroon van de parochie, maar op de tweede plaats ook de patroon van de katholieke actie. Daarom acht het jeugdwerk het een eeretaak deze groote figuur nader tot de parochianen te brengen. Prestaties als van dezen avond moet men beschouwen in het kader van het vrouwe lijk jeugdwerk en daarbij het doel voor oogen houden, dat op de eerste plaats staat. En dan kan met volle recht getuigd worden, dat er hard gearbeid was en het succes bij de vele aanwezigen evenredig Verheugend was vooral de beschaafde wijze, waarop ge zongen en gedeclameerd werd en er scheen zelfs zoo sterk mondvorming-naar-de-klank ingeprent te zijn, dat sommigen hierin wat al te ijverig waren. Mej. de Jager had veel eer van haar werk en ook aan mej. Weber, die aan de piano begeleidde, komt een compli mentje toe. Tot slot heeft pastoor J. C. Vijverberg woorden van dank gesproken. Er is gepres teerd, zeide hij, wat wij van onze meisjes mogen verwachten. Misschien komen zij samen met de St. Josephsgezellen nog eens met een oratorium voor gemengd koor voor den dag. De Roomsche jeugd moet gelegen heid krijgen elkaar te leeren kennen en waardeeren. Daar kan zeer veel goeds uit voortkomen. Bij het stelen van goederen op de weekmarkt. In het bureau van politie aan het Sande- lingplein is ingesloten mej. A. S. van W., huisvrouw van C. de H. Zij werd gisteren op heeterdaad betrapt bij het stelen van drie lapjes gordijnstof van een kraam, staande op de weekmarkt aan de Hillelaan. Geble ken is, dat de vrouw nog een voorwaarde lijke vonnis te goed heeft terzake van een zelfde delict. In haar woning werd nog een groote partij goederen gevonden eveneens van diefstal afkomstig. Marktkooplieden kunnen op het bureau aan het Sandeling- plein komen zien of er soms goederen van hen bij zijn. Wat verwacht werd is bewaarheid. Het Oud-Hollandsch Feest, ten bate der St. Joseph's Gezellen Vereeniging aan het Stationsplein georganiseerd, heeft de be langstelling van velen getrokken. Zelfs zoo, dat besloten is, om de feest- week niet af te sluiten op Vrijdag-avond de gala-avond voor genoodigden en door hen geïntroduceerden 'maar voort te zet ten op Zaterdag- en Zondagavond. Vanwege de kerkelijke plechtigheden op Zondagavond opening om half negen. GROOTE PAPIEREN POPPENwelke maarschalk Tsjang Kai Sjek en diens echtgenoote moesten voorstellen werden meegedragen in den optochtwelke on langs in de door Japan bezette Chineesche stad Tsinan, tegen den maarschalk gehouden werd. Aangiften van 26 October 1938. BEVALLEN: C. Wijngaard geb. Hagendijk d. D. E. Musch geb. Mostert z. H. A. Kerkhof geb. v. Ekelenburg d. W. M. v. Veen geb. Muusz 2 z. A. E. Mirer geb. v. d. Roest d. C. J. Holsken geb. Veraart d. A. C. W. Roeken- feller geb. Trompert z. Ea Egt geb. Rogge veen d. J. M. Bolk geb. Cost z. W. M. A. v. Zundert geb. Verbruggen z. H. Verburg geb. den Boer z. C. J. Sijbrandij geb. Slikker veer d, C. Croos geb. Vutfk d. P. de Regt geb. Hoklte d. -- M. J. Lobe geb. Stiebolt d. J V. d. Hoek geb. Overhand d. A. Reedijk geb. v. Toorn z. M. A. de Ruiter geb. Olieman d. P. Blanker geb Anders z. A. M. J. v. Vliet geb, Hoogendoorn d. W. A. Brakel geb. v. 't Hof d. K. C. de Blejjker geb. Bakker d. C. v. d. Steeg geb. d. Ronde d. A. J. v. d. Poel geb. de Laat z. G. de Keuning geb. Zeelenberg z. M. de Schepper geb. v. Damme z. C. C. M. Veling geb. v. d. Linden d. GEHUWD: P. J. Zeer jm. 18 j. en M. E. Jans- sens jd. 19 j. M. M. Alblas wedr. 32 j. en A. van Herk jd. 24 j. J. C. van Beek jm. 25 J. en A. C. Westerink jd. 19 j. W. Bletjenberg jm. 22 j. en G. N. Neven jd. 20 j. i- L. Boetien gesch. m. 35 j. en A. H. Hofman gesch. vr. 33 j. J. Breetveld jm. 19 j. en L. van den Doel jd. 22 j. M. A. Breeve jm. 22 j. en J. Vis jd. 19 j. F. J. Daman jm. 32 j. en A. J. Blok jd. 26 J. Onder overweldigende helangstelling heeft de huldiging plaats gehad van de heeren Brandmeesters H. van Nieuwland, J. J. v. d. Schoor en geaffecteerde C. van Duivenbode, ellen verbonden aan slangenwagen 59. Onder auspiciën van den Bond van Ver. Vrijw. Brandweerlieden, namen aan deze huldiging deel, de afdeelingen 42, 36, 26, 50, 8, 25, 54, 18,37, 39, 22, 15, 6, 49, 34, 28, 13, 30, 41, 61, 47, 12, 38, 59 en 51. Voorafgegaan door het muziekkorps „De Brandweer" onder lei ding van den heer H. Louwerens, vertrok men vanaf het vergaderlokaal van slw. 59, aan de St. Andriesstraat en werden de drie redders per auto van huis gehaald en onder muziek naar de feestelijk met groen en bloe men versierde slangen wagenbewaarplaats ge leid. Hier waren reeds het bestuur van het College van Brandmeesters en van de O.B.C. aanwezig en nadat de drie redders met hun dames hadden plaats genomen, en nadat deze door de eveneens aanwezige, geredde kin deren bloemen hadden ontvangen, heette de voorzitter van de Ver. van slw. 59, de heer Boekelman allen hartelijk welkom en gat het woord aan den voorzitter van den Bond van Ver. Vrijw. Brandweerlieden, den heer J. H. Erwich. Deze noemde het een zeldzaam voorval in de geschiedenis van de Rott. Vrijw. Brandweer, dat men drie redders mocht huldigen. Spreker memoreerde den brand op 2 Juni j.l.^an de Kameliastraat 21, v/aar drie kinderen van den dood door vuur en rook werden gered door deze drie dap pere mannen, die eigen leven niet tellend, het geluk mochten hebben, de kinderen on gedeerd aan hun ouders terug te kunnen geven. Met den wensch dat zij nog vele ja ren de Brandweer zouden mogen blijven dienen, besloot de heer Erwich zijn toespraak. Dan sprak de vader van de drie geredde kinderen, die zeer ontroerd dankte voor het heldhaftig optreden van deze brandweerlie den. De geredde kinderen boden hierop, als blijvend aandenken, elk der drie redders een foto van hun drieën aan. Hierop sprak de voorzitter van de Ver. yan slw. 59 de drie redders in hartelijke be woordingen toe, waarbij hij vooral zijn col- lega-geaffecteerde, die zich tweemaal in het brandende vertrek had gewaagd, hartelijk feliciteerde. Vervolgens bracht de voorzitter van de Onderlinge Brandweerclub, de heer L. Ph. Van Holst, in aansluiting op de reeds plaats gehad hebbende huldiging tijdens de verga dering van de O.B.C. de gelukwenschen van deze club over. De volgeiide spreker was de heer P. G. Vrijdag, die in een hartelijke rede de pres taties van de drie brandweerlieden deed uit- *rnheer F. J. H. Burgers, beschermheer yan den Bond en voorzitter van het college van Brandmeesters, noemde de grootste vol doening die deze drie mannen van hun daad zullen hebben, toen men hun zoojuist de foto van de kleinen aanbood. Spreker eindigde met een driewerf hoera op deze drie redders en op de geheele Vrijw. Brandweer. Dan spelde de oudste pijpleider van slw. 59, de heer Selle, geaffecteerde van Duiven- bode een draaginsigne van het door den Kon. Ned. Brandweerbond ontvangen kruis op. Namens slw. 51 sprak nog de heer J. Donk en namens slw. 61 de heer Been. Tot slot dankte de heer J. J. v. d. Schoor, mede namens zijn collega H. van Nieuwland en geaffecteerde C. van Duivenbode, voor de huldiging, die volgens hem, te grootsch was geweest en hij hoopte dat de drie kinderen tot vreugde van hun ouders zouden mogen opgroeien. Hierna werden de afgevaardigden in de gelegenheid gesteld persoonlijk den drie red ders de hand te drukken. Ten slotte ging de eerewijn rond. Gisteren is de 25-jarige J. A. van Lent, wonende Nicolaas Beetsstraat met zijn rij wiel op de Mathenesserlaan geslipt. Hij brak zijn linker onderbeen en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. AMSTERDAM, 26 October. Bevorderd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „Eeni ge aanteekeningen over den Indischen stadsge- meenteburgemeester in vergelijking met den bur gemeester in Nederland" de heer mr. Ch. J. M. A. van Rooy, geb. te Rotterdam. LEIDEN, 26 October. Geslaagd voor het candi- daats-examen rechten de heeren X. A. Schuit, Rotterdam en D. F. D. Aberson, Gorinchem. Oude heer: „Ik houd meer van die ouder- wetsohe schlagers". Jonge dame: „Hier heb ilk er een, die al minstens een $>aar weken oud is!" W. J. van Essen Jm. 24 J. en A. van Hoek'- Jd. 23 J. W. de Graaf Jm. 22 J. en E. T. Hoog werf Jd. 19 J. D. de Haan Jm. 36 j. en H. van der Linden Jd. 32 J. W. J. Halter wedr. 30 J. en J. C. Lambrechts Jd. 26 J. J. P. Hoo gendoorn wedr. 47 j. en J. Plomp gesch vr. 49 j. T. van Keeken Jm 23 J. en G. C. Rüke Jd. 22 J. B. van Leeuwen Jm. 27 J. en K. Danieison Jd. 23 J. P. Mulders Jm. 27 J. en A. M. A. Schouten Jd. 26 J. J. Noest Jm. 24 J. en E. Rond Jd. 20 J. A. Jvan Noppen Jm. 36 J. en J. A. HBoer Jd. 30 J. G, Ouwerkerk Jm. 25 j. en P. H. de Regt jd. 22 j. H. A. Peters jm. 24 j. en W. L. van Efl'eren jd 24 j. W. J- E. Pors jm. 32 J. en J. Cammaert jd. 34 j. E. Retszmann jm. 29 j. en J. Pollak jd. 26 j. R Schaeffer jm. 25 j. en H. W. van den Dorpel, jij. 22 j. J. J. F. Schuit jm. 26 j. en A. P. Boorpink jd. 26 j. E. van Strijen wedr. 47 j. en C. A. Waarts Jd. 31 J. G. H. J. Tito jm. 23 J. en A. Kerssen jd. 20 j. M. "Visser jm. 24 j. en J. van der KooU jd. 20 j. J. A. G. Vonk jm. 24 j. en A. H. M. de Haan Jd. 21 J. J. "Wereldsm ajm. 20 J. en J. H. Lucassen jd. 18 j. G. van Woerden jm. 29 j. en H. E. Kallbvleesch jd. 26 j. J. van Belle wedr. 57 j. en H. H. de Geest jd. 47 j. B. K. Bertelsen jm. 25 J. en A. Heemstra jd. 25 J. J. van Bockel jm. 28 j. en A. F. Siebrecht jd. 29 j. C. de Graaff Jm. 23 J. en A. van der Vóet jd. 22 j. A. M. Hoppezak Jm. 24 J. en V. C. Velthoven jd. 29 j. J. de Korte jm. 27 j. en M. G. Smits jd. 24 j. E. van Leeuwen jm. 26 j. en B. de Vries jd. 26 j. A. J. van Lit jm. 34 j. en A. M. Kranenburg jd. 25 J. H. J. Prins jm. 25 j. en T.Witkamp jd. 24 j. D. Roodenburg jm. 28 j. en A. Jansen jd. 19 j. L. H. Aernds jm. 35 j. en J. P. "Walters jd. 21 J. J. van Affaire jm. 30 j. en A. Rijndijk jd. 26 j. J. P. Barendrecht jm. 30 j. en J. G. de Butsert jd. 28 j. A. A. W. van Beek jm. 30 J. en H. H. Slittelaar jd. 29 j. J. B. Benner jm. 26 j. en A. M. Bezemer jd. 19 j. J. W. Bertéls jm. 24 J. en F. C. Pols Jd. 21 J. G. Blok jm. 26 j. en H. E. Meeling jd. 21 J. L. van Bokkem jm. 23 j. en A. L. van Kesteren jd. 23 J. L. Breedveld Jm. 32 j. en A. Bras jd. 29 J. J. N. de Graaf jm. 24 J. en C. J. Emans Jd. 20 j. F. Hartman Jm. 27 J. en J. de Boef Jd. 22 J. P. Hense jm. 26 J. en H. J. Holthutizen jd. 24 J. C. de Jong Jm. 29 J. en B. W. Smit Jd. 31 J. D. J. Kuis jm. 30 J. en H. van den Berg jd. 21 j. W. L. Leenderts jm. 24 J. en M. W. Kruidenier jd. 21 j. P. Lubrun Jm. 26 J. en J. S. M. van Deursen Jd. 23 j. L. van de Peppel Jm. 26 J. en J. J. C. F. de Bruijn jd. 28 j. P. J. Richard jm. 23 J. en B. H. Scheefhals jd. 21 j. A. L. Schippers jm. 22 j en C. van der Wel jd. 21 j. C. Schorel jm. 26 j. en E. M. M. Schroder jd. 27 j. D. Slooten gesch. m. 32 j. en H. L. K. Brendel jd. 33 j. C. Steyn jm. 29 j. en R. Veer man Jd. 23 j. C. Vinje jm. 31 j. en M. Ratzen böck jd. 26 J. A. Visser jm. 25 j. en S. M. erkhof jd. 20 j. W. J. Wandemaker wedr. 38 j. en A. Roos jd. 32 j. W. van Wunnik jm. 22j. en E. Reti'ntjes jd. 21 j. A. J. Budden- baum jm. 26 j. en A. H. den Hoed jd. 23 j. J. J. Doedens jm. 46 j. en A. van de Noort Jd. 39 j. M. J. van Gogh jm. 28 j. en M. R. S. Dirks jd. 26 J. H. Huijsson jm. 27 j. en E. van Berkel jd. 30 j. L. de Kwaadsteniet jm. 24 j. en J. Post jd. 21 j. H. J. A. van der Meer jm. 32 j. en C. F. M. van Houcke jd. 29 j. R. W. Rietveld jm. 26 j. en H. Boone jd. 22 j. P. Springmeijer ges. 49 j. en F. M. A. Gruppe wed. 41 j. C. C. C. Stemkot jm. 25 j. en J. C. den Haan jd. 22 j. H. M. Stout- jesdijk jm. 36 j. en S. H. Muller Jd. 27 j. A. W. Veldhoen jm. 29 j. en M. A. van de Genug- ten jd. 26 j. J. P. de Visser jm. 27 j. en E. Stok jd. 26 j. B. Zwjjnenbürg Jm. 27 j. en T. Swart jd. 25 j. OVERLEDEN: P. B. Eijsman man van B. L. Riethof 64 j. M. Pot ongeh. man 83 J. W. Brandenburg, wedr. van A. Scholtius 89 J. G. Verblauw, wedr. van C. A. v. Gent 50 j. J. F. Rinsma, wedr. van R. N. de Wit 73 J. A. J. v. Bloppoel, vrouw van A. Bakhui zen 57 j. J. Maas, man van J. Noels 71 j. H. P. v. Roosmalen, vrouw van G. v. Slooten 50 j c. Dekker wedr. van M. Hogedoorn 86 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: C. v. Dijk geb. v. d. Sluis zoon. Op 24 en 25 October vond in het St. Fran ciscus Gasthuis ten overstaan van de regee- ringsdeskundigen de heeren dr. H. L. W. van Beuningen van Helsdingen, dr. J. Hekman, dr. B. C. v. d. Nagel en arts J. A. Stenfert Kroese het examen plaats voor ziekenver pleging. Aan alle candidaten, zijnde de eerw. zusters Augustinessen M. Anastasia (M. Vonk), M. Beda (H. C. J. v. d. Seijp), M. Bernarda (C. Swinkels), M. Georgia (M. Smit), M. Respicia (C. M. Wittenberg) en aan de dames E. C. M. C. van Agtmaal, H. Bonnier, F. J. F. Jansen, P. G. M. de Leeuw, H. M. Polman, J. M. A. Reijers kon het ver langde diploma uitgereikt worden. Op het Studio-concert van a.s. Zaterdag zal het Rotterdamsch Kamerorkest uitvoeren de tweede symphonie van Van Beethoven. Sophie Both-de Haas zal de aria „Ah.perfido" zingen. Bij de firma H. Both. De Rotterdamsche firma H. Both, welke met de door haar geïmporteerde Amerikaan- sche kleeding veel succes had, heeft nu voor de eerste maal een exclusieve Ame rikaansche modeshow gehouden. Met dit betere Amerikaansche genre, dat op zeer groote schaal wordt gefabriceerd en daarom in vrijwel ieders bereik kan liggen alles wat wij op deze show zagen varieer de tusschen 39 en 64 wordt wel iets ge boden, dat den Hollandschen dames bijzonder convenieert. Het artikel is namelijk even eenvoudig als elegant, en munt uit door een goeden pasvorm. De show opende met een drietal sportieve Amerikaansche mantels in de prachtige Lizarda-kwaliteiten in aparte mode-tinten als „raspberrie" en „taelblue", alle uitmun tend door een bijzonder vlotte coupere zon der in uitgesproken sportmodel te vervallen. Een zeer uitgebreide collectie middagja ponnen passeerde hierna de revue. Zij vielen op, omdat ze zoo weinig opvallend, zoo ge- distingeerd-eenvoudig waren in couture. Kleur en garneering. De korte rok, wijd- gesneden met veel gestikte plooien, blijkt haar intrede te hebben gedaan. Plooien, bie zen, smockwerk zijn de hoofdzakelijke gar neering ervan, al ontbreekt daarbij op iedere japon bij hals of ceintuur een of ander fon kelend sieraad niet, dat dan mooi uitkomt op de blauwachtige, wijnroode en blauw- lila tinten. Het kreukherstellend velours transparant „ijiartinized velvet" is niet alleen bij de mid dag- maar ook bij de avondjaponnen zeer „en vogue", bij welke laatste dan de dessins veelal zijn uitgeschoren. Waarmede men r&ooie effecten weet te bereiken. In de uit gesproken avondjapon is echter daarnaast de taffetas moiré en de taffetas brodé-or bij de Amerikaansche dames zeer in trek. Wij zagen vele wijd-uitspringende modellen, waarbij een enkele of dubbele hoepelrok van walvischbaleinen wordt gedragen. Men zegt, dat dit het eerste begin is van een groote hoepelrok-revival. Bij deze avondjaponnen behoort in Ame rika als regel de avondmantel of-cape, heel lange tot den grond, driekwart of kort naar ieders gading eveneens van donker velours .transparant met zijde gevoerd. Oök in de bruidsjapon is Amerika blijk bar geenszins bij ons ten achter Wij zagen eenige allerliefste modellen met buitenge woon mooie sluiers. In verband met het zeer groote aantal bewoners van de randgemeenten die in Rot terdam hunne dagelij ksche werkzaamheden hebben, vermelden wij hier, in aansluiting aan het algemeene overzicht in ons nummer van gisteravond, nog eens de gevolgen die het invoeren van de voorgestelde forenzen- regeling voor die gemeenten zal hebben. Deze conclusie is gebaseerd op de heffing zooals die in het loopende belastingjaar 1938/'39 is vastgesteld. Het verlies van belangrijke belastingbe dragen die in het vervolg aan Rotterdam ten goede zullen komen, zou de randgemeenten wel kunnen noodzaken, voor zoover dit nog mogelijk is, de klasseindeeling en opcenten- tieliing te verzwaren, dan wel op grond van noodlijdendheid zelve ook een extra inkom stenbelasting te gaan heffen. Gebaseerd op de tegenwoordige heffingen zullen de bewo ners van Hillegersberg, Overschie en Vlaar- dingen geen verandering in het bedrag hun ner aanslagen zien. Voor de gemeenten Schiebroek, IJssel- monde, Capelle en Ridderkerk beteekent de nieuwe regeling een klein voordeel en wel 1.12 bij een inkomen van 2000 tot 3999; J 1.50 bij 4000 tot 6999; f 1.87 bij 6000 tot 9999 en daarboven 2.25. De Schiedamsche forensen zullen eveneens minder betalen en wel bij een inkomen van ƒ2000, ƒ4.42; ƒ3000, ƒ5.92; ƒ4000, ƒ7.90 en 5000, 9.90. Naar wij vernemen moet in den boezem van ons stadsbestuur het plan hebben be staan om het Caland-monument te ver plaatsen naar de Veerhaven, recht tegenover het Museum voor Land- en Volkenkunde, Maritiem Museum PrinB Hendrik. Heden hebben burgemeester mr. P. J. Oud, wethouder A. Brautigam en eenige leden van den gemeentelijken Technischen Dienst de situatie ter plaatse opgenomen. Het spreekuur van den burgemeester is bepaald op Woensdagmorgen te 10 uur. Vcor het eerst zal dit spreekuur worden gehouden op Woensdag 2 November a.s. Im hoofdgroep A van den winterwedstrijd dei- Nieuwe Rotterdamsche schaa'.cvereeniging kwam het eerst de partij Mannee Sr.Meyer tot een beslissing. Mannee won haar. Afgebroken wer den de partijen dr. BergsmaWechselmamn en Dé WijsVan den Tol. In de eerste partij, een fransche verdediging, had eerst dr. Bergsma de beste kansen, later evenwel Wechselmamn en deze zal naar alle waarschijnlijkheid winnen. In de tweede partij heeft Van den Tol met een pion meer in een ver gevorderd eindspel, de beste uitzichten op de overwinning. In de overige groepen won Göbbels fraai van Reitsma, verloor Jungerius van Lubbers, won Kater van E. Meyer, verloor Lagerwaard van Muysson en Erftemeyer van Van Heest. De kleine wereld is die van het R. K. Bui tengewoon L. O. in onze stad en het groote feest, dat we hier willen memoreeren, is de viering van het twaalf- «n-een-half-jarig bestaan van de meisjesschool voor R. K. B. L. O. Zondagmorgen 23 October werd In de intieme kapel van „Concordia" door Pastoor Oorsprong O.P. een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij de Commissie voor het onderwijs van het R. K. Parochiaal Armbe stuur en alle zusters en dames onderwijzeres sen der school tegenwoordig waren. Pastoor Oorsprong bracht in een hooggestemde toe spraak dank aan God, voor den milden zegen in de voorbije jaren geschonken, maar ook hulde en dank aan het bestuur der school, aan de zusters en onderwijzeressen voor alles, wat zij in deze jaren ten bate der meis jes hadden verricht. En Dinsdag werd het feest op school gevierd, door en voor de meisjes zelve. Maanden van hard werken wa ren aan deze viering voorafgegaan, maar nu kwamen ze ook kranig voor den dag, de meisjes! Ze hebben een cantate van Cath. v. Rennes gezongen meerstemmig of het zoo niets was, ze hebben reidansen opgevoerd en de prins kwam om het slapende Doorn roosje te wekken. Het was werkelijk een groot feest voor de kinderen. Maar ook voor de genoodigden die aanwezig waren den heer E. Werner en vele leden van het bestuur der school, Pastoor Oorsprong met de Paters der Parochie van de Olde, den schoolarts Dr. K. Penon, Pater Wismans O.F.M. bisschop pelijk inspecteur voor het B.L.O. en vele an deren. Na beëindiging van het keurig uit gevoerde programma, memoreerde de Voor zitter van het R.K. Parochiaal Armbestuur de heer Werner. in een toespraak de stichting en ontwikkelingsgang der schooi, daarbij dank brengend aan allen, die tot den bloei van de school hadden meegewerkt. De heer Werner herdacht hierbij bijzonder Zr. Gratiana thans hoofd der school voor B.L.O. In Boxmeer die ruim elf jaar de school heeft geleid, en ook den schoolarts Dr. K. Penon, ^ie van het begin af het me disch onderzoek der kinderen had verricht; Pater Preller O.P. de godsdienstleeraar werd herdacht en ook de commissie voor het Onderwijs. Dan nam de heer C. van Eijck als voorzitter dier commissie het woord om hulde te brengen en dank aan den heer Werner voor zijn warme liefde voor het R.K. Buitengewoon L. O. en het vele door hem als Voorzitter van het R. K. Parochiaal Armbe stuur ten bate van dit onderwijs verricht. En geheel afzonderlijk werd nu nog door den heer Van Eijck hulde gebracht aan Mej. Van Zwieten onderwijzeres der school aan wier groote inspanning en toewijding het schoone slagen van dit feest te danken is. Met een vaas met rozen zag ze haar moeite beloond! Een door alle leerlingen gezongen „Lang zal ze leven" was de slotzang van dit intieme maar tóch wel groote feest. Onder voorzitterschap van den heer P. Pen- termann hield de N.V. „De Eerste Rotterdam sche Hulpbank met Winstuitkeering, de beken de instelling in het jaar 1908 opgericht tegen den woeker, welke ten doel heeft het verstrek ken van voorschotten op reëele voorwaarden, haar jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders, waarin verslag werd uitge bracht over het afgeloopen dertigste boekjaar. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen boekjaar 1937-'38 werden aan 3072 (v. j. 3054) personen voorschotten uitbe taald tot een gezamenlijk bedrag van ƒ347.945 (v. j. 351.802). Door debiteuren werd afgelost ƒ352.672 (356.157). Op 30 September 1938 stond uit een bedrag van ƒ201.741 verdeeld over 2677 (2693) leeningen. Dit bedrag is gedekt door borgen, hypotheek, effecten enz. De debiteuren voldeden over het algemeen behoorlijk aan hun verplichtingen. Op debiteu ren werd uit het reservefonds afgeschreven een bedrag van ƒ3.834. De ontvangsten belipen in het boekjaar 1937-'38 ƒ39.116 (v. j. 40.379), waarvan een be drag ad 6.523 wordt gereserveerd voor het volgend boekjaar, zijnde vooruitbetaalde nog nief verdiende rente. De reserve bedraagt (na afschrijving op de biteuren en na bijvoeging van ƒ1000 uit de winst- de gekweekte rente, het koersverschil der Effecten van het Belegd Reservefonds) 39.321. Aan 5 pCt. obligatiën was op 1 October 1927 in omloop ƒ62.000 in 1937-'38 werd uitgeloot 2.000, zoodat in circulatie bleef een bedrag van 60.000. Het verslag alsmede de balans en winst- en verliesrekening werden goedge- keurd. Besloten werd aan aandeelhouders het sedert de oprichting der Bank steeds uitgekeerde sta tutaire maximum-dividend ad 5 pCt. wederom uit te keeren, terwijl aan geldnemers, die m het boekjaar, loopende van 1 October 1937 tot 30 September 1938 hun leeningen geheel heb ben afgelost, winstuitkeering zal plaats hebben n.l. 13 pCt. volgens oude berekening en 10 pCt. volgens nieuwe berekening, over de door ieder hunner betaalde rente, zoodat de voor voor schotten betaalde rente wordt teruggebracht op 6 09 pCt. (oude berekening) en 8,09 pCt. (nieu we berekening) volgens wettelijk tarief. De heer mr. J. R. Pentermann werd als Com missaris herkozen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het eerste gedeelte van diploma B de heer H. F. van Hemmen, alhier. De Afd. Rotterdam van den Nederl. Bond van Zelfstandige Werkers in 't Glazenwas- schersbedrijf, hield een buitengewone verga dering. Door den spreker van dezen avond werd behandeld een eventueele ordening in het bedrijf, aan de hand van de wet, welke bekend staat als zijnde de wet van 24 Mei 1935. „Het bindenden ontbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten'. Duidelijk schetste de spreker, de heer Don ker de wanorde in het bedrijf en de moge lijke verbetering daarvan. En teekende dui delijk hoe noodig het is, om te komen tot het sluiten van overeenkomsten met de on dernemers in het glazenwasschersbedrijf en noemde als een eerste noodzaak, de prijzen overeenkomst. Met nadruk gaf de spreker als zijn meening te kennen, dat alleen in het sluiten van die overeenkomsten voor het be drijf verbetering valt te verwachten. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan enkelen gebruik maakten, o.a. de heer v. d. Broek, die sprak namens verschillende grootfirma's hier ter stede. De gestelde vragen werden door den spr. tot aller bevrediging beantwoord. Tot slot stelde de spreker vast, dat aan de hand van de gestelde vragen, spreker kon conclu- deeren, dat alle aanwezigen met het gespro kene accoord gingen. Hij was verheugd, dat de door de Afd. Rotterdam van den Nederl, Glazerswasschers Bond voorgestelde te slui ten overeenkomsten, zoo'n goed onthaal kon den vinden bij de Rotterdamsche onderne mers in het Glazenwasschersbedrijf. Hierna dankte de voorzitter der Vergade ring de heer Hanswijk, spreker voor zijn duidelijk uiteenzetting en hoopte, dat er spoedig van de zijde der Rotterdamsche on dernemers mer belangstelling zou komen voor deze overeenkomsten, waarvoor even tueele voorstellen, nog zouden worden inge wacht bij den Secretaris F. Munnikhoven, Isaac Hubertstraat 3. Toen deze op het gegil van een vrou\^ <1<J woning binnendrong. Den afgeloopen nacht hoorden twee agèh^.j ten het gegil van, een vrouw, dat kwam van de tweede étage van een pand aan den Breede Hilledijk. bewoond door den 36-ja- rigen schipper L. R. Toen de deur voor de agenten niet werd geopend, hebben zij zich met geweld toegang verschaft. Boven komend werden de agenten door den schip per bedreigd met een smidshamer. Een der agenten wer aan de hand geraakt en daar door liet de schipper de hamer zich ont vallen. Van deze gelegenheid heeft de politie gebruik gemaakt den man, die zijn vrouw Had mishandeld, te overmeesteren en over te brengen naar het bureau aan het Sande- lingpiein, alwaar hij is ingesloten. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich de afgeloopen nacht toegang verschaft tot een loods aan het Maasstation. Ten na- deele van een transportfirma werden vijf petroleumvergassers gestolen. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor elf is de 26-jarige mej. N. A. E., wonende te Rotterdam-, bij de bocht in den Abraham van Stolkweg met haar auto in de Schie gereden, doordat zij wegens de zeer groote snelheid den wagen niet houden kon. Zij wist zichzelf te redden en aan den wal te komen. Nadat zij weer vasten grond onder de voeten had en eenigszins van den schrik was bekomen, is zij voor de tweede maal te water gegaan, nu echter vrijwillig, om haar koffer uit de auto te halen. Zij is per auto naar huis gebracht. Door een kraanwagen is de auto van de dame weer op het droge gebracht. CARRIER AANGEREDEN Hedenmorgen om half 10 is op het Blij- dorpplein de 33-jarige G. M. P., wonende te Rotterdam en bezorger van de N.V. Mij. De Veluwe met zijn carrier aangereden door een auto, bestuurd door den 45-jarigen H. v. d. P. wonende in Den Haag. De carrier sloeg om en de bestuurder werd tegen den grond gesmakt. Hij werd vrij ernstig aan beide knieën gewond. Dokter Breemer verleende de eerste hulp. De krui denierswaren werden uit de bakfiets geslin gerd en veel ging verloren. Ook de auto had belangrijke schade bekomen. COLLECTE E. H. B. O. De collecte die in Vlaardingen is gehouden ten behoeve van het werk der Ned. Ver. E.H.B.O. en de R.K. E.H.B.O. heeft bruto op gebracht 194,41. PADDENSTOELENTENTOONSTELLING. Nader vernemen wij, dat de Paddenstoe len- tentoonstelling van de Ned. Natuur- Historische Vereeniging is geopend op Don derdagavond van 810 Vrijdagavond van 7—10 uur en Zaterdag van 2 tot 10 uur. D« causerie van den heer "V an der Gaag wo1 gehouden Vrijdagavond om 8 uur. R.K. STAATSPARTIJ. De afdeeling Vlaardingen van de R. K. Staatspartij houdt de jaarvergadering op Vrijdag 28 October a.s., des avonds te 8 uur in het R.K. Vreeenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m. Verslag van secretaris en penningmeester Benoeming kascomihissieBestuursverkie zing voor de afdeeling Vlaardingen. BOTSING. De motorrijder L. B. uit Rotterdam kwam, doordat hij verzuimde voorrang te verlee- nen, op den hoek CallenburgstraatHofsin gel, in botsng met een vrachtauto, bestuurd door A. v. d. B„ alhier. De motorrijder kwam te vallen, waarbij zijn motor beschadigd werd en hij verwondingen bekwam, die in het Ziekenhuis zijn verbonden. DORUS-RIJKERS-FONDS. Het bekende „Dorus-Rijkers-Fonds" heeft aan de vereeniging „De Princevlag" gevraagd hier ter plaatse een inzameling met speld jesdag te houden. De vereeniging heeft voor dit-uiterst sympathieke en algemeene doel onmiddellijk hare medewerking toegezegd. De inzameling is vastgesteld op Zaterdag 5 Novemer a.s. Het Hillegersbergsche Comité van het Do- rus Rijkers-Fonds heeft in tegenstelling met Verleden jaar geen toestemming gekregen voor het houden van heninzameling langs de huizen, wel voor een straatcollecte. Het comité besloot daarop geen collecte te houden. Door hét raadslid A. A. Onderdelinden zijn hierover aan B. en W. eenige vragen gesteld met het verzoek alsnog de gevraagde mede werking te verleenen. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN; W. L. van Ardenne geb. C. A. Kouivenhoven z. J. Verhoeven geb. J. van Aalst d. A. van Klaveren geb. M. E. Bertus z, P. Bothof geb. D. de Jóng z. A. G. "Willeman geb. P. J. A. de Haan d. C. J. Straetman geb. H. J. Boonaerts z. -"9- Door de Rijks-Inspectie voor de Werkver schaffing zijn 20 personen aangewezen allen Schiebroeksche werkloozen oiti werkzaam te zijn in de Centrale Werkver schaffing te Pijnacker. De werkloozen hebben Dinsdag den arbeid aanvaasA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2