B ROTTERDAM. DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 ZIJN VADER BESTOLEN CONFERENTIE VOOR NIET- KATHOLIEKEN SPORTFONDSENBAD, KETHEL. DE LANTAARNPALEN HADDEN HET ZWAAR TE VERDUREN AANGEREDEN GEVALLEN EEN ONVRIJWILLIG BAD. ZONNEGLOREN S.G.V.-NIEUWS MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAART DOODELIJK ONGEVAL IN MATHENESSERLAAN. DE Een jongeman op slag gedood. NIEUWE BURGEMEESTER VAN GOUDA. Mr. dr. K. T. O James benoemd. U DE ITALIAANSCHE OPERA. FRITZ HIRSCH OPERETTE. ZOO ZUN DE MANIEREN... Voorstellingen gaan niet door. MUZIEK IN ROTTERDAM. VOOR HET MISDEELDE KIND. GALA-VOORSTELLING GRAND- THEATRE. ONGEVALLEN. Een uitstekende Bohème- op voering. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. s.s. VEENDAM. DRAVERIJEN OP WOUDESTEIN. De courses van Zondag. BURGERLIJKE STAND. WM. H. MULLER CO. BIOSCOOPNIEUWS. nog een meester; nog een meester en een notaris en een advies van een meester-doctor- ingenieur en een ingenieur. We dachten aan de tegenwoordig geijkte term in den Schie- damschen raad de deskundige ambtenaren, technici etc. zeggen zus of zoo en dus besluit de raad veelal op góed vertrou en en met groot ge' f r op „architectonisch" of „verkeersgebied Hier echter was toch veel meer deskun digheid timen en in de kei der s onder dc raadszaal ook nog, dan bij alle vroegere door „deskundigen" geadviseerde voorstellen. 'Toch meet hier de voorziiter verklaren, dat ingeval de raad ver :n zou ot nie„ de rechter of zelfs de hocgere rechter te hulp zou kunnen worden geroepen om het kluwen van „zakelijk recht" te ontwarren in de lan delijke Warande. Zoodat eerder genoemde Juffrouw Noor- dijk riep vanaf de publieke tribune Mijn heer de voorzitter, mag ik eens wat zeggen Volgens de stukken is alles eigen baat Doch de raadsleden kon men het zwijgen niet opleggen. Het geworstel rond het „Baro naal recht" duurde steeds maar voort, tot eindelijk de voorzitter het voorstel-Kave- laars, dat nu nog slechts steun vond bij den heer van Dorp (R.K.), terugwees en het „Schrijven van B. en W., waarin op de door hen aangegeven gronden wordt geadviseerd aan de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Ba- roni" te berichten, dat haar verzoek om in de straatlijn van de Warande te mogen bou- wen, niet kan worden ingewilligd in stem- ming kwam. De stemming vertoonde nog een vreemder aspect dan het debat. Stemmen die tegen waren en zich danig geweerd hadden, bleken nu voor het advms van B. en .W. te zijn, terwijl het omgekeerde ook in deze raadszaal blijkt te kunnen geschieden. „Lo gica" blijkt niet altijd „logica te zijn Met 15 voor en 14 tegen wellicht nog door een vergissing van één der stemmers verloor de Baronie een titanenstrijd om een vermeend? „zakelijk recht Te<>en waren de heeren Colle en Kedoe (Comm.); v. d. Berg, Scheurkogel, Meijloo (CH)* Etman, v. d. Berg, mr. Nolet, Janse, v. Dorp, de Leede (R.K.); notaris Hoek, Wie- kenkamp en Hoogendam (A.R.). De overigen stemden voor het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek. Door de politie is aangehouden de 17-jar. H D J. G., verdacht van verduistering va een bedrag van ƒ2000 ten nadeele van zijn vader. De iongen was als reiziger bij zijn vader in dienst en heeft door het °Pge^®° van gefingeerde orders dit bedrag m handen gekregen. Hij heeft een bekentenis afgelegd en is aan het hoofdbureau in bewaring ge steld. Door pater M. Bogaartsz S.J., zullen in de Gorzenkerk op de Zondagen 13, 20, 27 Nov., 4, 11 en 18 Dec. telkens 's avonds te 8uur conferenties worden gehouden voor niet- Katholieken. Ook Katholieken hebben toe gang- De titels der verschillende besprekingen zijn als volgt: 1. Vliegen door het lucht ledige of 'een wereld zonder God. 2. Een die- naax- Zonder Meester of de mensch zonder Schepper. 3. Modemoraal of zelfbeschikking van den mensch. 4. De stem Gods en de Herschepping. 5. Waar God en mensch el kaar ontmoeten: Christus, de Godmensch. 6. De Kerk, de zichtbare voortleving van Christus door de eeuwen. Donderdag 17 Nov., 's avonds 8 uur zal een afzwemfeest worden gehouden in het Sportfonasenbad. KERKBERICHT. Zondag 13 Nov. 7.30 leden en huisgezinnen R.K. Volksbond, afd. Kethel, 10.10 geestel. en tijdel. welzijn parochie. Maandag 14 Nov. 7 uur lev. leden Levende Rozenkrans, 8 uur Petrus v. Leeuwen. Dinsdag 7 uur overl. familie v. RijnDe Vette, 8 uur maandd. Barbara HofstedeDe Woensdag 7 uur maandd. Willem Olst- hoorn en Jacoba Roeling, 8 uur jaargetijde Adrianus Verdel. Donderdag 7 uur overl. familie Wever Geens, 8 uur Joannes Kerkhof. Vrijdag 7 uilr zek. int. uit dankbaarheid, 8 uur maandd. Leon. Rooiing en Anna Wilh. Langelaan. Zaterdag 7 uur Gerard Ham, 8 uur meest verl. zielen (bus). Zondag 20 Nov 7.30 Lodewijk Kerkhof en Apoll. Slootweg 10.10 Leon. Hofstede en Antonia v. d. Stap. Heden xollecte arme kerken in ons bis dom. 7 uur Lof ter eere H. Liduina. Maandagavond 7.30 congreg. jongens, Dins dagavond 7.30 congreg jongemannen. Vrij dagavond 7 uur Lof ter eere H. Hart, Zater dag biechthooren van 45 en van 68. Gistermorgen omstreeks 8 uur is op de Nieuwe Haven een vrachtauto, bestuurd door J K-, tegen een lantaarnpaal gereden, waar door de kap werd vernieuld. Te 3.15 uur is in de Hoofdstraat een vrachtauto, bestuurd door M. W. de V., eveneens tegen een lan taarnpaal gereden, waardoor deze werd be schadigd. Vrijdagmiddag omstreeks 5.30 uur is de 14-jarige wielrijder W. Z- op de Koemarkt- brug aangereden door een autobus, bestuurd door A. S., terwijl hierbij ook een andere wielrijder, v. K„ kwam te vallen. Beide wielrijders liepen geen letsel op. Gistermorgen omstreeks il uur is dei 14- iarige scholier H. in 'tH„ .wonende alhier, op een open terrein aan den Singel alhier, bij het spelen gevallen en op eenige ijzeren pennen terecht gekomen, die uit den grond staken. De jongen bekwam een wond in het onderlijf, die door dr. Groenewegen is ge kramd en verbonden. De knaap is daarna per politieauto naar zijn woning vervoerd. Vanmorgen reed een wielrijder vanaf de Dam het pad af van de Qude Sluis. Aan het eind van het pad vergat hij waarschijnlijk zijn stuur naar links te draaien en reed met flinke vaart in het laatste gedeelte van de Schie. Met vereende krachten werd de man, als mede zijn velocipide, op het droge gebracht. Gisteravond gaf de vereeniging „Zonne gloren" een tooneelavond in het Vereem- gingslokaal, Nieuwe Haven 155. Door de groep Hillegersberg van de C.J.M.V. werd onder leiding van O. J. Woudstra het too- neelspel „Toch niet slecht" opgevoerd, dat het leven van Dik Trom in enkele phasen vertoond. Ook werd nog gezamenlijk gezon gen terwijl het muziekgezelschap Ter Harst het'muzikaal gedeelte verzorgde. Een tom bola zonder nieten had veel aftrek. Een ge slaagde avond. Het eere-comité voor dezen avond* bestond uit de dames mevr. T. Sla venburgRuttemanP. W. van Gent Ver mei j den; P. C. v. d. Vlies—v Pelt; de Bruin— v. 'Krevelen; C. J. Eykendum—Huis m 't Veld; de BelMortier; Th. J. L. v. d. Berg Scheffers. S. G. V. 1 gaat naar het sterke Ravai 1 in Den Haag. SGV dat helaas niet volledig kan verschijnen, zal daar ongetwijfeld harde noot te kraken krijgen. w S.G.V. 2 krijgt Aeolus 3 op bezoek, blijft de eerste overwinning? S.G.V. 3 gaat tiaar Duivesteyn om bt. Lodewijk 3 te bekampen. S.G.V. 4 krijgt Vlaardingen 3 op bezoeK. Voor spoedgevallen nemen morgen de vol gende geneesheeren den Zondagsdienst waar. R. H. M. Geerdes, Veenlandstraat 2; J. C. W. Groenewegen, Burg. Knapper tlaan 41; W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43 en W. A. de Ridder, Rozenburgstr. 6B. Geopend zal zijn de apotheek van F. H. Backer, Sint Liduinastraat 58, die ook de volgende week den nachtdienst waarneemt. (Aangifte van 9—10 November.) GEBOREN Arie, z. van J. H. Triel en C. Bras, Pr. Fred. Hendrikstr. 11. Jan. z. van H. Polak en T. v- d. Horst, Zalmstr. 20. Maria L., d. van A. Leerentveld en P. H. Kramer Freher, Zwartewaalschestr. 59. Nicolaas D„ z. van J. H. Mulder en W. den Houting, N. Haven, 157. Een levensloos aangegeven kind van A. van Steenoven, Nassaulaan 75. OVERLEDEN H. M. J. Kouwenhoven, 10 mnd., Lorentzlaan 31. SCHIEDAM, 11 Nov. Aangekomen; Ned. s.s. Leerdam, ledig, van Rotterdam; Ned. s.s. Zuiderkerk, ledig, van Hamburg, beide om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 11 Nov. VertrokkenEng. s.s. Moorby, ledig, naar Vancouver B.C.; Ned. m.s. Dinteldijk, ledig, naar Rotterdam; Noorsch s.s. Cartielfjell, ledig, naar Rotter dam. SCHIEDAM, 12 Nov. VertrokkenNed motorschoener Koningediep, kapt. J. Vos; ledig, naar Rotterdam. Hedenmiddag om circa half één is in de Mathenesserlaan ter hoogte van het Museum Boymftns, waar men op het oogenblik bezig is met den aanleg van loopgraven ten be hoeve van de luchtbescherming, 'n plusminus 18-jarige jongeman, die op een fiets zat en zich vasthield aan een aanhangwagen van een auto van de firma de Wed. van Nelle, onder dien aanhangwagen geraakt en over reden. De jongeman was op slag dood. Het stoffelijk overzocht is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coo'l'ngel. Koninklijk Besluit is, niet ingang van 1 December a.s., benoemd tot burgemeester dur ge meente Gouda mr. dr. K. F. O. J ames, te Rotterdam. Denieuwe burgemeester van Gouda is 17 Juni 1899 te Dordrecht geboren. Hij door liep de hoogere burgerschool in Den Haag en ging, na staatsexamen te hebben gedaan, in Leiden rechten studeeren. In 1923 slaagde mr. James voor zijn doctoraal examen en in 1925 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld „Het Saarbewonerschap". Na een jaar (van 19241925) gewerkt te hebben bij het. internationaal intermediair instituut, kwam mr. James in 1925 in dienst bij de gemeente Rotterdam. Van commies ter gemeentesecretarie, toegevoegd aan den bur gemeester, klom hij op tot chef van de afdee- ling havenbeheer, zijn tegenwoordige functie. In deze hoedanigheid komt hij in veelvuldig contact met den handel, de nijverheid en de scheepvaart. In het openbaar leven van de Maasstad vervult mr. James een belangrijke rol. Be halve plaatsvervangend rechter in de Rotter damsche rechtbank is mr. James o. a. voor zitter van het Centraal Comité voor jongere werkloozen, secretaris van de Vereeniging ter bestrijding van de tuberculose, secretaris van de Vereeniging gezondheidskoloniën, be stuurslid van de Rotterdamsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer, bestuurslid van het Algemeen Nederlandsch Verbond, van de stichting „Primavera" en van de Vereeniging arbeid voor onvolwaardigen. Hij bekleedt het voorzitterschap van 't tentoonstellingscomité „Ontdek uw stad". De nieuwe burgemeester vart Gouda is aangesloten bij de Christelijk-Historische Unie. Verder is mr. James penningmeester ge weest van het departement Rotterdam van de Nederlandsche Mij. voor nijverheid en han del, hij is bestuurslid van het Ned. kunst verbond, voorzitter van het Emmabloem- comité in Rotterdam, oud-secretaris van het Rotterdamsche comité voor het nationale huwelijksgeschenk. In het Nationaal Huldi gingscomité 1938 had mr. James zitting. Bij officieele ontvangsten van het gemeentebe stuur heeft mr. James den burgemeester van Rotterdam dikwijls ter zijde gestaan. Ook vergezelde hij meermalen den burgemeester op reizen in binnen- en buitenland of trad als diens vertegenwoordiger op. Voor den sigarenwinkel aan de Kruiskade, waar tevens het Nationale Dagblad is ge vestigd is het vanmorgen rumoerig toege gaan tusschen een aantal N.S.B.'ers en en kele Joden. Op een gegeven moment kwam het tot een heftige scheldpartij. De politie kwam tusschen beide en maande aan tot doorloopen. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, zag de politie zich verplicht wat hardhandiger op te treden. Hierbij werden rake klappen uitgedeeld. Een van de „re bellen" n.l. J. W. werd door de politie over gebracht naar het hoofdbureau, waar hij in bewaring is gesteld. Proces-verbaal zal te gen hem worden opgemaakt wegens belee- diging van een volksgroep. De directie van de Fritz Hirsch Operette deelt ons mede, dat de door haar voor 26 en 27 November a.s. aangekondigde voorstel lingen van den modernen Schlager „B ei m i r bist du s c h n 1" in den Grooten Schouw burg te Rotterdam op die datums niet door gaan. Echter geheel afgelast zijn dei.t>. voor stellingen niet; zij zullen op een iyier te bepalen datum alsnog plaats vinden. De Chr. Oratoriumvereeniging „Rotter dam-Zuid" hoopt op 17 November a.s. het oratorium: „Les Béatitudes" van César Franck uit te voeren, onder leiding van den heer P. v. d. Kerkhoff, in de Geref. kerk aan het Breeplein. De Hollandsche pianist Jean Antonietti zal op zijn plano-matlnée, onder auspiciën der concertdir. Johan Koning, a.s. Zondagmiddag in de Nutzaal werken van Bach, Beethoven, Schumann en Chopin ten gehoore brengen. Dezer dagen werd in een vergadering, ge houden in den Rotterdamschen Kring, onder leiding van mr. H. de Bie de actie ingeleid voor de komende periode voor den verkoop van weldadigheidszegels en kinderbriefkaar ten, die nu reeds jaren lang in December en begin Januari wordt gehouden ten bate van instellingen van alle gezindten, die zich het lot van het misdeelde kind (ziek, zwak, blind, doof, doofstom, gebrekkig, achterlijk, ver waarloosd, misdadig) aantrekken en het zeer moeilijk hebben. Dames uit grensgemeenten waren mede aanwezig en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal er wederom met kracht worden aan gevat. De voorzitter herinnerde aan de record cijfers van vorig jaar, toen meer dan 2 ton gouds onder 368 instellingen kon worden verdeeld en aan het succes ook te dezer stede en in de omgeving behaald. Het doel moet ditmaal minstens de 2j4 ton zijn. Door de Centrale propaganda-commissie is alles in gereedheid gebracht; de P.T.T. zorgde voor een mooien postzegel van Pam Rueter, er zijn kaarten van S. Kraay en van E. Hel- lendoorn en een serie van Anton Pieck. De kleurige reclameplaat is van Piet Worm. Een geheel aan deze actie gewijd nummer van het Tijdschrift voor armwezen, kinder bescherming enz. verschijnt 14 dezer en aller lei andere propagandamiddelen worden op gang gebracht. De secretaresse van het plaatselijk comité, mej. J. M. J- van der Zwet, betrekt binnen kort haar hoofdkwartier in het postkantoor Coolsingel, terwijl van 1 December eJc. de kiosk aldaar en die in de verschillende bij kantoren zullen worden bezet door dames die voor de eerste maal of vooi de zooveel ste maal deze actie helpen voeren. Naar men ons meldt, hebben de leden der legatie van de Vereenigde Staten van Ame rika en van de Unie van Zuid-Afrika zich bereid verklaard de galavoorstelling bij te wonen, welke op Maandag 14 dezer in het Grand Theatre wordt gehouden, ter eere van de overkomst van Gracie Fields, die ook de hoofdrol vervult in de film „Daar waar mijn Sarie woon", welke met enkele andere Zuid-Afrikaansche films dezen avond zal worden vertoond. Gisteren is de 5-jarige D. Trent, wonende aan den Schieweg, onvoorzichtig de Vlagge- mansstraat overgestoken en toen aangereden door een bestelauto, bestuurd door E. M. uit de Blokmakerstraat. Het ventje bekwam een hersenschudding en een gebroken linker dij been en is per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg. De 38.jarige P. C. Star, wonende Roo seveltstraat, heeft vanmorgen bij het opvij zelen van constructie ijzer-staven bij den tunnelbouw aan den Rechter Maasoever een koevoet, welke uitschoot, tegen het lichaam gekregen. Met inwendige kneuzingen is hi; vervoerd naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Zel's de wa~e tnüziekli','rhebbors en mu ziekkenners zullen wel van meeniiii» b'ijvon verschillen of „Tosca" óah wel „Bohè me1' Puccini's teste schecping is. Hoe die me en ine hierover ook moge zijn, grif toegegeven zal moeten worden dat Bohème een meester werk van zeldzame rijpe dramatiek en ont roerende warme melodiek is. Een partituur, die de hoorders door haar klank en schoon heid van instrumentatie blijft boeien. Een goede, juiste weergave van het Bo- hème-leven met zijn uiterst schamel, doch zorgeloos bestaan en de daarmee overeen komstige levensverhoudingen, zooals die in het libretto zijn overgenomen uit Henry Murger's roman, en door Giacomo Puccini treffend vocaal en instrumentaal geschilderd, is voor de uitvoerenden altijd een moeilijke opgave en steunt niet alleen op zang, maar ook wel degelijk op orkest en spel. Het karakter en de stijl van Puccini's werk trekken echter de Italiaansche solisten en zijn hun altijd een welkome gelegenheid voor vocale uitbundigheid en actie, die hun een aangeboren natuur is. De beste herinneringen aan ideale Bohème- vertolkingen door de Italianen zullen zeker wel zijn die, waarin Sara Scuderi de „Mimi" vertolkte. Maar deze uiterst begaafde zan geres en ontwikkelde tooneelspeelster maakt geen deel meer uit van de instelling. Nu werd Emma Tegani voor de enorme moeilijk heid gesteld haar in deze creatie te doen vergeten. Dat ze hierin niet ten volle kon slagen, is zeer begrijpelijk, maar deze zan geres beschikt over voldoende stemmiddelen en dramatische quallteiten, die ze beiden dermate weet aan te wenden en te beheer- schen, dat hier van een bijzondere weergave kan worden gesproken, vooral de slotscène met haar zuiver welluidend p. p. zingen was subliem, trouwens als geheel was dit het beste deel van den avond. Het Rotterdamsche publiek heeft haar dan ook zeer hartelijk ontvangen en spontaan toegejuichd. Ze kreeg aan 't einde der derde acte een tuil witte anjers. Mario Fillppeschi was vocaal een zeer goede Rodolfo en liet zijn warm getimbreerd orgaan den vrijen teugel, waardoor men we derom kon ervaren (evenals Dinsdag 1.1. in „Traviata") dat in hem een pracht zanger schuilt die momenteel alleen het groote ge mis nog heeft van actie. Toch wist hij nu en dan los te komen. Voor hem was er een rui ker roode anjers, die hij met een spontaan gebaar direct aan Dora Stefani doorgaf. Een uiterst levendige en pittig gezongen Musette gaf deze Dora de Stefani en bracht in het ensemble den noodlgen gang en ze wist menig tooneeltje door zang en spel kleur en levendigheid te geven, b.v. in het Quar- tien-Latin. Met Ottavio Serpo, Spartaco Marchi en Eraldo Coda, naast Fillppeschi, vormde dit viertal een prachtig stel Bohémiens, dat het heerlijk musiceerende orkest alle eer aan deed en waarin Marchi steeds door zijn uit stekend temperament, dat hij in zijn rol wist te leggen de groote gangmaker was. De dubbelrol van Benoit en Alcindoro werd door Pasquale Lombardo uitstekend gezongen en vooral als huisbaas was hij bij zonder op dreef. Edmondo de Vecqjii wist door zijn bezie lende leiding voor en achter het voetlicht leven te brengen in de muziek en het wel- qlaeen dezer uitvoering, welke op hoog peil stond, was voor een groot deel aan hem te danken. Het publiek was dan ook aan he, einde der voorstelling niet tevreden aleer de Vecchi ten tooneele verscheen om hem in het meer dan gul applaus te betrekken. Dinsdag a.s. „Faust". Gelijk gemeld zal Dinsdag a.s. te Rotterdam door de Italiaansche Opera een opvoering worden gegeven van de groote opera „raus De solistenrollen hierin zullen worden ver vuld door Renato Gigü Doctor Faust, An drea Mongelli Mefistofeles, Spartaco Mar chi: Valentino, Carlo UliviWagner Iris Adami CorradettlMargherita, Maria Melo- ni: Siebel, Ryna Gallo Toscam Marta. De balletten zullen worden uitgevoerd onder leiding van Yvonne Georgi, met als solo-danseressenYvonne Georgi en Mascüa "I6F W 601X16 De muzikale leiding is wederom in handen van Maestro Edmondo de Vecchi, terwijl de regie wordt verzorgd door Domemca Messina en Augusto Gardi. Zitting van 10 November. Op Maandag van half drie tot half vier, Schoolgebouw Lijnbaanstraat 26. Op Dinsdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor Zuigelingen, Goudschesingel 49. Op Donderdag van 11 tot 12 uur, Hulppost Gem./Geneesk. Dienst, Maashaven 2. Op Vrijdag, van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor Zuigelingen, G. J. Mulder straat 102. De Paardensportvereeniging Houtrust heeft voor Zondag a.s. op de baan Woudestein een interessant programma samengesteld, dat aan- vangt met een heerrijderscourse over 2000 M. In deze eersete klasse handicap werden paarden ingeschreven. Wanneer we de deelnemers de revue laten passeeren vraagt allereerst „Fanfare onze aan dacht. De merrie is in prima conditie en de Rotterdamsche baan ligt haar goed. Ook „S pator Bedell", die gelijk met haar afgaat heeft een redelijke winstkans, terwijl „Lilian W. A* worthy" en „Fatima" in de finish voor de noo dige spanning kunnen zorgen. Van groot b1 "jen is aan welke handen de dravers zullen w e„ toevertrouwd. Als heerrijderspaard is „j- o.i. meer betrouwbaar dan „Senator Bea nog al eens nukkig Is. tmsse over De gecombineerde tweede én derde k een 2500 M. telt 12 aangegeven paarden, a wg vrij open nummer- Bij de hoppaara van stal geen winnaar, tenzij „Y Zelda Re zjjn> Al- Kruithof bijzonder goed op dreei jjernej'> ge_ hoewel „Baronesse Hollo" en vertrouwen liik afeaan. hebben we toen m Jeugdige boefjes. Met gesloten deuren hebben oor de recht bank een aantal minderjarigen uit Schiedam terechtgestaan, die zich aan een reeks van misdrijven hadden schuldig gemaakt Tot de hoofddaders behoorden de 16-jarige kantoor bediende B. G- H., diens neef, de 18-jarige waschknecht B. B. H. en de 16-jarige J. B. B. zonder beroep, die in den afgeloopen zo mer. in een aantal panden hadden ingebroken. De jongens hadden daartoe heimelijk des nachts de ouderlijke woning verlaten. Bij een der Schiedamsche predikanten, die naar zij wisten met vacantie uit de stad was, hadden zij een bezoek gebracht en verscheidene voorwerpen meegenomen. Voorts hadden zij, onder kerktijd ingebroken ten huize van een der ouderlingen en ook hier was het een en ander meegenomen. Het O.M. waargenomen door mr. F. M. Wil- brenninck heeft tegen B. G. H. en J. B. B- ge- eischt 8 maanden tuchtschool en ten aanzien van B. B. H. werd besloten tot terugwijzing naar den rechter commissaris, ten einde een psychiatrisch onderzoek te doen doen instel len. Vervolgens hebben terechtgestaan de 16- jarige kantoorbediende J. van K. en de 17- jarige J. H. zonder beroep, die zich aan heling hadden schuldig gemaakt. Tegen van K. werd geëischt 4 maanden tuchtschool en tegen H. eenzelfde straf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Valschheid in geschrifte. De 33-jarige melkslijter N. de B. uit Capelle a/d IJssel bekende zich in Juni aan valsch heid in geschrifte te hebben schuldig ge maakt. Verdachte had op vier achtereenvol gende weken bedragen van omstreeks 40 van zijn vader ontvangen, teneinde deze te gireeren aan de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening te 's Gravenhage. Verdachte had die gelden echter niet overgemaakt, doch voor zichzelf behouden, om er schulden mee te betalen. Om tegenover zijn vader gedekt te zijn, had hij tach de stortingsbewijzen in orde gemaakt en deze het aanzien gegeven, alsof de storting werkelijk had plaats gehad. De zaak was echter spaak geloopen, doordat uit den Haag een aanmaning tot betalen kwam. In de veronderstelling, dat er een ver gissing in het spel was, had de vader zich met de stortingsbewijzen naar Den Haag bege ven, doch daar bleek al spoedig, dat die din gen vervalscht waren. Verdachte zeide, dat hij gehoopt had, dat hij gelegenheid zou hebben het geld aan te zuiveren, doch daarvoor was het misdrijf te snel ontdekt geworden. Het O.M. wilde er rekening mee houden, dat verdachte een gunstig verleden heeft en het eischte 4 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraken 24 November. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: L. de S. 38 jaar varensgezel, gedetineerd, wegens diefstal verdachte had den Schot schen scheepskok W. Smith-Campbell, dien hij naar de Batavierboot zou brengen, doch met wi'en hij op Katendrecht verzeild was geraakt, een aantal Engeslche bankbiljetten afhandig gemaakt tot een gevangenisstraf van 1 jaar. Gebruik gemaakt van trekkingslijsten der Staatsloterij. In de zaak van C. J. V. J. 55 jaar koop man te Schiedam, die in hooger beroep had terechtgestaan van een vonnis van den kan tonrechter te Schiedam, waarbij hij van een hem ten laste gelegde overtreding van de Loterijwet verdachte zou bij het afkoopen van verzekeringen tegen ongevallen, die de maatschappij Astra verleende aan houders van spaarbrieven van de maatschappij Mar- garetha Frederika (een dochtermaatschappij van De Witte Stad) gebruik gemaakt hebben, althans invloed hebben toegekend aan de trekkin^lijsten van de Nederlandsche ®taa1f loterij was vrijgesproken, heeft de ree - bank het vonnis vernietigd en opnieu^1'01" - doende verdachte veroordeeld tot f 0 subs. 100 dagen hechtenis met las o ver nietiging van de in beslaggenomen oeken en bescheiden. Aangiften van 10 November 1938. ONDERTROUWD: A. H. van den Bogaard jm. 25 j. en W. P. Hoogere jd. 29 j., Wester kade 2; M. W. Uijterlinde 31 j. en E. C. Breure 26 j„ Dordtschestraatweg 775 W. A. Antho- nisse 21 j. en M. B. van de Wal 21 J., Papaver straat 24c B. M. van As 27 J. eh J. Koolj ges. 27 j., Lange HiUewog 182b W. Beker 28 i. en P. van 't Hof 28 j., Vlaggermanstraat 21a J. H. Denekarrp 26 j. en J. M. van de Merwa 22 j., Riedel straat 4 j. Dormits 28 j. en M. N. Marshall 24 J., West Kruiskade 31b J. van Duijn 30 j. en J. Boersma 24 j., Rosestraat 384a C. Ebe'.ing 46 J. en a. H. H. v. Dongen 44 j„ Claes de Vrieselaan 104a J. W. Frljters 24 j en C. W. M. v. Leeuwen 23 j„ Schiedam C. H. Giesen 26 j. en A. c. Braams 18 j., Commanderijstraat 46a D. Goudrlaan 27 j. en A. E. Geist 27 j„ Brouwerstraat 22a C. A. Graafland 27 j. en H. HoogenclUk 26 jl, Oost Zeedfjk 114b A. C. G. W. Groen 29 j. en S. J. de Kovel Jd. 25 j„ Wolphaertsbocht 142b. G. v. Herk Jm. 26 J. en S. M. Steeger jd. 24 j„ Pretorialaan 101a L. van der Hoff jm. 23 j. m en J. van Bellen jd. 19 j., Hoekschestraat 14a G. Hoogland jm. 27 j. en A. den Hartog jd. 26 j„ Vlaardingen J. H. H. Hüttmann jm. 22 j. en G. J. V. Eijk jd. 24 j„ s-Gravenhage J. G. Hijna jm. 29 J. en F. M. Brugmans jd. 26 j., v. d. Takstraat 54b J. A. v. Jeveren jm. 18 j. en M. J. v. Wljnggardetn jd. 19 j„ Messchert- straat 27a P. N. de Jong jm. 22 j. en C. v. Zessen jd. 20 j„ Touwslagerstraat 17b. E. F. Kila jm. 28 j. en W. E. Huijbregts jd. 28 j„ Lust hofstraat 109b. M. V. Kloeten jm. 28 j. en U. Isralowics jd. 18 j„ v. Weelstraat 39b. H. w. J. Kok jm. 23 j. en A. Groen jd. 21 j., Drie- vriendenstraat 11c A. de Kok jm. 24 j. en C. M. Cogels pd. 27 j., Goudschesingel 9 J. v. Kralingen jm. 25 j. en A. v. der Plas jd. 25 j„ v. Heusdenstraat 43a A. Kujjpers jm. 25 j. en A. de Vogel gesch. vr. 25 j., Schied.weg 19c C. Loendersloot jm. 23 j. en L. N. de Vos Jd. 20 j„ Ketenstraat 40 A. Pasztjerilt jm. 20 J. en J. Weggeman jd. 25 j., Woonw.kamp Nr. Terbregscheweg W. Voskuil wear. 57 j. en B. Vente jd. 41 j„ Rozenburglaan 94b. w. v Amen im. 25 j. en G. Heinzmann jd. 2.3 j„ Dier- gaardesingel 59b. - H. G. Booij jm. 31 j. en H. J. M. Verbakei jd. 29 j„ 2e Middell.straat,5a M. Koornstra jm. 28 j. en J. E. den I-Iertog jd. 27 j„ Maaskade 80b. - J. Leistenschneider wedr. 46 j. en E. Flanderhtjn wede. 41 j„ Bokelstraat 12b. J. 3. Lokkerbol jm. 27 j. en V. J. v. den Berg jd 22 j De Sav. Lohmanlaan 29b. C. J. J. v. Luin jm. 23 j. en B. C. van Angelen jd. 17 J„ J. Fransstraa 99a J. C. Möllenkamp jm. 32 j. en N. Hekke gesch. vr. 40 j„ Oranjeboom straat 119a L. Mulder jm. 24 j. en D. Betist jd. 25 j„ Crispijnlaan 46b M. Onder de Lmden jm. 25 j. en C. v. Stetenis jd. 18 j„ Beijerl.laan 17b. C. B. v. Ouwerkerk jm. 23 j. en W. A. Oosterwijk jd. 23 j-, Schiedam B. W. Ridder- mann jm. 26 j. en J. A. H. Becker jd. 18 j., Stieltjesplein 13 F. Roffel jm. 31 j. en A. v^ der Wal jd. 26 j„ Saftlevenstraat 17a. H. Scheurkogel jm. 25 j. en P. H. Vonk jd. 20 j., Zevenbergen N. J. Schreugardus jm. 26 j. en. M J. v. der Velden jd. 29 j., W. Bujtewechstraat 1f)7C L H. v. der Velden Jm. 23 j. en M. E. r Cellier' id 22 j., Breilschelaan 190b. J, M Visser jm. 23 j. en M. v. der Ster jd. 20 j., Slaehekstraat 213b. P. J. Visser jm. 29 j. en M G. Kaasjager jd. 25 j„ Utrecht C. J. v. Vliet jm. 26 j. en G. Vroege jm. 24 j„ Haver- landstraat 54b. M. Wagemaker jm. 26 j. en H. N. Deurloo jd. 28 j„ v. Harenstraat 20c W. F. Wiessner jm. 23 j. en A. Plat jd. 2b j„ 3-C*riï.- venhace G. C. v. Winsen wedr. 46 j. en A. I. Dekker wede. 39 j., Fuikstraat 26a H. de Wit jm. 44 j. en J. C. V. den Heuvel gesch. vr. 45 L. Rottekade 137/4 H. v. der Woldt jm. 22 j. en J. w. Giessenburg jd. 20 j., Boezemstraat lib N. Wtjkstra jm. 18 j. en A. J. v. Herk jd. 20 J„ Slondwarsstraat 42a H. A. Slangen - 37 j. en C. Romeyn jd. 22 j„ Adrianastraat ZJa B. J. Jansen jm. 24 j. en E>. S. Okker jm. 2„ j. Zierikzee D. Ek jm. 20 j. en M. E- V. der Haas jd. 18 j„ Schieweg 220a - H. v. der Horst jm. 18 j. en N. de Bie jd. 17 Math en. laan 473a A. v. Mourik jm. 19 en Verhagen jd. 18 j„ Bothastraat 42b. Het s.s. Veendam van de Holland-Amerika lijk afgaan, hebben we toc£ .Terdam getoonde iin vertrok hedennacht van Rotterdam naar in laatstgenoemde. De in R Q en ^23 9/10. J L- tr TVT-tlirlon wnrpn resD. 14» J?tr Lijn New-York met 107 passagiers kajuitsklasse, 92 passagiers toeristenklasse en 52 passa giers derde klasse K.M.-tijden waren resp. j-'" young Henriot", Concurrenten achten ,Ha'peter" „Boyke Norton" en „Y'^%rAe en vierde klas co helnnft interessant te worden. Ingeschreven se belooft Alhoewel er wel enkele zijn 15 deelnem deze course toch wel als F efplcchen helt worden verreden. Wanneer AUouez" niet te ongunstig loot, kan dit paard Ue overwinning niet ontgaan. „Aura V", die ge heel achterop vertrekt is zijn ernstigste concur rent Ook „Admiraal Guy zal een hartig woordje kunnen medespreken De Norton B-prijs, een eerste klasse prijzen- draverij over 2500 M., ziet er op papier zeer fraai uit. In dit nummer is de stal „Good Luck" prima vertegenwoordigd, met „Snowdown" „Hannover Busy-body" en „Whim", die stuk voor stuk kanspaarden zijn. Wanneer laatstge noemde aan de handen van, de Vlieger wordt toevertrouwd, is er geen twijfel aan of de hengst zal als eerste den eindpaal passeeren. „Alleg heny", die gelijk methem vertrekt zal het hem echter niet cadeau doen. Ook „Zoon van Silla- dar" die 60 M. voor dit tweetal vertrekt kan een hartig woordje medespreken Breien met schapenwol, zooals de kleine kinderen het zich voorstellen! Opslagplaats te Florida aangekocht. Naar wij vernemen is een groote opslagplaats I van goederen te Bicayne Bay, Miami Beach (Florida) aangekocht door de firma Wm. H. Muller Co., die het beheer daarvan heeft I opgedragen aan den heer J. M. Hoffmann. Aangiften van 11 November 1938. BEVALLEN: T. J. Bakker geb. Eering d. JE Werverbos geb. v. d. Meer z. A. Mid delkoop geb. de Hoog z. - C. P. v Embden geb. Slager d. E. Ponse geb. Verhulst d. C. v. d. Morst geb. Rogge veen d. A. d. hartog geb. Jonker z. W. E. v. Tour geb. Esbeukman d. A M. J. te Boekhorst geb. Martens z. b. J. v. d. Horst geb. Jonkman z. E A. Claaasen. geb. Kühle z. G. Visser geb. Kuil d. S. L. M. v. Ouwerkerk geb. Amshoff z. u. M. v. a. Roest geb. Kilkcmeöer x. J. v. Vpgt geb. Koeken z. H. Beton geb. v. Putton - H M. Lievaart geb. Hornstrè, d. 'P. Tjigthartgeb. Damen z. C. J. v. d. Weiden geh, Kipp z. A M Arts geb. Kronenberg z. L. Hebli.i ge», v. Beljnen d. C. v. Egmond geb, WendUng d. A. E. Santèroo» geb. Gouwens z. D. Bonte- koe geb. de Wa^rdt d. J. M. v. d. Dnea geb. Zaaijer z. - J. Memberg geb Vijgeboom z - C J. Pootfl geb. Keereweter d. P. C. DijlïX- hóorn geb. Ntjhuis z. - H. Bender geb. v. Waart d. J. H. v. Assendelft geb. de L,ange d. P v d Bere geb Breedveld z. A. M. v. Es u' pLrt ri G- Touw geb. Lodder d. genVFRLEDEN- C. G- de Monthon Bole i - A. Hogenboom m. va A. P. v. L69 J- A' A" K,00,; m. van T. Bak Hartingsveld^mo m. van M. Ccholte 34 j. - B. i" vr. 28 J. B. J. Koster vr. v„ peP1J, Leurs 58 j. A. Groeneweg m. van J. weST'78 j. - F- v- d- "Wal wede. van C. Smith S i G. Verbaas wedr. van H. Goudswaard 70 j.' A. J. Visser ongeh. vr. 77 j. K. v. Vliet wedr. van C. Swaneevld 70 j. P. J. Tuchscherer m. van J. M. v. Wijk 52 j. Voorts als levenloos aangegeven: J. Rutjbroek geb. Bol z. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodtg, als zo achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn!) Asta-theater. Na het gebruikelijke Fox-journaal presen teert Asta deze week als extra bij-film „De gelijk Deeg ,den "dm waarbij hartelijk moet worden gelachen. Als eerste hoofdfilm draait dan „De Spookhengst" met in den hoofdrol Tom Tyler. In deze Wild-West thriller is het schieten en vechten niet van het doek. Een wilde hengst, die wordt aangezien als de dief van de paarden, welke geregeld gesto len werden bij een groot paardenbezitter, moet worden gevangen. Tom Tylêr zou de e"8st weten te vangen, maar komt tot de ontdekking, dat niet het wilde paard, maar het eigen personeel van den paardenbezitter de dief is. De tweede hoofdfilm „Spoorwegduivels", is een film vol spanning en sensatie. Als hoofdpersoneh in deze film treden op Jack Donovan, Tom London, en Alice Dahl. De directeur van de spoorwegen in een berg- district, krijgt van den president opdracht, de treinrooven, die voortdurend voorkwamen op te lossen. De directeur krijgt de hulp van Jim Conway. Juist als een opzichter aan den directeur wil zeggen, wie de dader is, wordt op hem geschoten. Tim, de zoon van den directeur, staat in verbinding met Boli var, de leider van de bende. Door zijn mede werking wist de bende, precies wanneer en met welke trein, een kostbare lading werd vervoerd. Jim die meent een spoor gevonden te hebben, laat vlak voor het vertrek van een trein, den locomotief vervangen door 'n anderen. In een dezer locomotieven bevond zich ook de zus van Tim, die daar door de bende was heengebracht. Jim, meent nu, dat de bende, dit keer geen kans heeft. Maar ér bevond zich werkelijk iemand in de lo comotief, die tot de bende behoorde. Tijdens de reis, komt het tot vechtpartijen bovenop den trein. Het meisje valt uit den locomotief en wordt verder ontvoerd. Jim komt op het spoor, door een aftakking van een tele graafdraad, welke leidt naar een huis in het bosch. Hier wordt het meisje in gezel schap van de bandieten gevonden, maar voordat zij vrij is, wordt er nog veel ge vochten en geschoten. Oost er-theater. Het Ooster-theater biedt deze week een dacht vestigen. En daar ze beide van hét vroolijke genre zijn, klinkt gedurende den geheelen avond de gulle lach. We maken b.v. kennis met Gold Diggers in Parijs, een komische revue-schlager, zoo als men ze tegenwoordig nog sporadisch aan treft. De hoofdrollen zijn in handen vdn Rudy Vallee en Rosemary Lane. Humor en vroolijkheid zijn de kenmerken van deze rolprent. Er komen talrijke aardige scènes in voor, die een lust zijn voor het oog. De mu ziek is suggestief en meesleepend. De andere groote film brengt Heinz Ruh- mann en Paul Hörbiger tezamen in De Gentleman "Vagebond. Dit soort films weet ons publiek bij voorkeur te genieten, vooral ook omdat de taal begrijpelijk klinkt. Men kan lachen van begin tot eind, iets, dat men in dezen tijd wel noodig heeft. Voor het overige het gebruikelijke voor programma, met wereldnieuws, enz. Cineac. De drie films, welke deze week met het „laatste nieuws" 0p het programma van Cineac prijken, zijn zeer verschillend. Er is een film speciaal gewijd aan het biljart, een cultuurfilm over het leven der libellen en zooals gewoonlijk een zeer goede teekenfilm. De biljartfilm werd gemaakt met mede werking van de grootmeesters op het groene laken en toont ons de onderscheiden soorten biljartspel op een manier, die deze fraaie kunst voor niet-biljarters zelfs heel aan trekkelijk maakt. De libellenfilm is een proeve van film fotografie, die ons de meest verborgen wer king van de natuur zóó duidelijk voor oogen brengt, dat het onze. bewondering moet af dwingen en elk beeld opnieuw ons in ver bazing brengt. De teekenfilm is een grappige honden historie, zeer fijn geteekend en gekleurd, een filmpje, dat met groote liefde voor de teekenfilm moet zijn gemaakt en dan oók niet nalaat een groote waardeering voor deze heel speciale filmsoort bij den toeschouwer wakker te roepen. Van wat er al in de wereld gebeurde, ver melden we als reportages van eenige im portantie, de opening van het schaak- tournooi. De conferentie te Weenen. De felle strijd om "e autobussen. Het internationale dansconcours te Berlijn en het 15-jarig be tweetal films, waarop wij gaarne de aan-staan van de Turksche Republiek,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2