W i TM TYLER EN SPUD. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Weerverwaclitin g. 61ste JAARGANG No. 18326 VIJF BLADEN. STADSNIEUWS. Afscheid Jhr. Dr. E. J. de Ranitz Vriendschap tusschen MENSCH EN MUSCH. ROTTERDAM. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 4enfd/ver»„igSgno,l^jn^ ir^ °p7,T°UV" ned. ver. voor lucht bescherming. auto tegen tram. SCHEEPVAART. 20 JAAR JONGENS-JEUGDWERK GORZEN. VREEMDELINGEN WETGEVING. GENOEGENS VAN DE VOETBALSPORT. BURGERLIJKE STAND. ER KOMT EEN VOGEL GEVLOGEN R. K. BOND VAN H. K. W.'ERS „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë". R. K. FABRIEKARBEIDERS (STERS) BOND ST. WILLIBRORDUS. 86B il'T j'Ow" 0'JN f i=n Geween. niet teruq- Iets kouder. Meest matige Zuid-Westelijke I tot Westelijken wind, zwaar tot half bewolkt, later wellicht weer toenemende bewolking, weinig of 1 geen regen, iets kouder. Voor de wielrijders. 1 DINSDAG. 1 Zon op 7.21, Zon onder 16.07. 1 Maan op Maan onder 13.05. 1 Wielrijders lichten op van 16.37 1 i tot 6.53 uur. S. H. V. „DE ALFER". KETHEL. EEN JONGEN VERMIST. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3. LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar 5 ct. per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 25 ets. per regel. Bij contract reduc ie. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. SCHIEDA COURANT ROODMERK THEE 35 cent ZWARTMERK THEE 30 cent GEELMERK THEE 27 cent 3 „PITTIGE" SOORTEN VAN SCHILTE VRAAGT ZE UW WINKELIER De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bi,' overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.voor het verlies van een hand, een voet of een oog; f 100-~ voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50. voor het verlies van een volledig i van een duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Teneinde op passende wijze afscheid te nemen van den schoolarts, Jhr. Dr. E. J. de Ranitz, die in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd onze stad gaat verlaten, was er een comité gevormd samengesteld uit het onderwijzend personeel Werkzaam bij het openbaar en het R-K. lager onderwijs.. Zaterdagmiddag was er in Musis Sacrum door dit comité een bijeenkomst belegd. Naast het onderwijzend personeel waren nog een drietal vereenigingen en tal van particu lieren, met wie de scheidende arts bevriend was, uitgenoodigd. Wij merkten o.m. op den burgemeester mr. Dr. F. L. J. van Haaren en mevr van HaarenRaaymakers, wethouder J. Dinkelaar, doctoren A. D. de Leeuw, R. H. M. Geerdes en J. A. Starp, P. de Bruin, lid van de Provinciale Staten, Ds. V. W. F. Schmidt, vertegenwoordiger van het buiten gewoon lager onderwijs, de huishoud- en in dustrieschool, de Schied. ver. tot bescherming van zuigelingen, Ver. voor Schied. gezond heidskolonies en het comité tot uitgifte van de weldadigheidspostzegels. De voorzitter van het comité, de heer A. Baan, heeft allen welkom geheeten. Spr. deelt mede, dat het comité is samengesteld in overleg met den wethouder van onderwijs den heer J. Dinkelaar en met den Hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag. Spr. dankte dr. Smit voor zijn hulp aan comité. Tot den heer M. v. d. Bosch spreekt spr. woorden van dank voor het teekenen van het album. Hierna komt Jhr. Dr. de Ranitz vergezeld van zijn echtgenoote, dochters en zijn broer de zaal binnen. Nadat was plaats genomen heeft de heer Baan weer het woord genomen. Wij, aldus spr., zijn dankbaar dat U in ons midden wilt verkeeren. Het is voor U een gewichtige dag in Uw leven. Er moet voor U iets weemoedigs in liggen. Een troost is het, dat U zoovelen tot zegen zijt geweest. Ieder die U in Uw werk kon gadeslaan moet wel eerbied gehad hebben voor de wijze, waarop gij Uw taak opvattet. Met U als mensch te mogen verkeeren was voor ons een voorrecht. Gij hebt getoond een geboren aritocraat te zijn wat meer fs dan een aristo craat van geboorte. Wij zullen U niet licht vergeten maar wij willen ook niet, dat U ons vergeet. Spr. overhandigt dan een Per zisch tapijtje en een kameelzak. Vervolgens leest spr. een gedicht voor wat gemaakt is door een patientje, die door den doktor is opgevoed van zwak poppetje tot gezond en flink meisje. De burgemeester Mr. dr. F. L. J. van Haa ren heeft vervolgens het woord genomen. Ofschoon B. en W. Maandag afscheid van U zal nemen wil spr. deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om eenige woorden te spreken. Gaarne wil spr. getuigen van de gevoelens van waardeering en dankbaarheid. Waardeering voor Uw werk en kunde en de wijze waarop gij Uw werk gedaan heeft. Spr. onderstreept de gevoelens van dankbaarheid waar ook het gemeentebestuur ten volle mee bezield is. Schiedam neemt afscheid van U en Uw gezin. Moge het U gegeven zijn, dat U in het rustige dorpje Beek nog een gelukkige levensavond moge slijten. Neem de verzeke ring mee, dat in Schiedam de herinnering aan U en Uw gezin levendig zal blijven. Vervolgens voerde de wethouder van on derwijs, de heer J. Dinkelaar het woord. Spr. herinnert aan het raadsbesluit van 22 Maart 1921, waarin Jhr. Dr. Ranitz tot school arts werd benoemd. Nog nooit heeft spr. spijt gehad daaraan meegewerkt te hebben. Dr. e Ranitz is volgens spr. als kinderarts „ge- Hij heeft gevoel en liefde voor het Pr- brengt dank namens de honderden rp t „ff? en moeders die U geholpen heeft. een boekenkast. Namens de Ver. voor Schied. Gezondheid^ kolonies voerde de heer Hoekstra 1 Spr. dankt voor de onbaatzuchtige devolle wijze waarop U Uw werk g heeft voor onze vereeniging. Ook deze p overhandigd een Perzisch tapijtje. Dr. J. A. Starp heeft vervolgens het wooiu gevoerd. U wordt gehuldigd als schoolarts. Spr. prijst het systeem dat gevolgd is en stelt het tot voorbeeld aan andere gemeenten. Wat betreft de zuigelingenzorg, dat werk heeft spr. 17 jaar geleden in handen gelegd van dr. de Ranitz. Door omstandigheden neemt spr. het nu weer over. Met voldoening kunt U op die 17 jaar terugzien. Namens de bewaarscholen spreekt mej. Koudijs woorden van dank. Spr. hoopt dat het spreekwoord „na gedane arbeid is het goed rusten" bewaarheid wordt. De heer P. de Bruin herinnerde aan de benoeming tot schoolarts, Spr. wil Dr. de Ra nitz huldigen als baanbreker van een nieuwe gedachte. De heer van Huiten spreekt woorden van dank namens het comité van kindervoeding voor de bereidwilligheid steeds voor het co mité gehad. Namens het bestuur van de huishoud- en industrieschool voerde de heer S. Hijman het woord. Spr. herinnert aan de aangename en prettige samenwerking. Ook herinnërt spr. aan het vele dat gedaan is voor de oplei dingscursus van kinderjuffrouw. Spr. hoopt dat de school niet vergeten zal worden. Een der trouwe bezoekers van 't stads park te Rotterdam staat op zoo'n vriend schap pelijken voet met de musschen, dat zijn vrindjes uit zijn hand eten. Een van de patientjes van den dokter die steeds onder zijn behandeling is geweest overhandigde hierna een zeer practisch ge schenk n.l. een pyama door haar zelf ge maakt. Hierna heeft Dr. Ranitz zelf het woord ge nomen. Het valt spr. moeilijk een afscheids woord te spreken. Spr. is in 1921 hier ge komen en was hier toen heelemaal vreemd. Het was moeilijk. Maar het werd gemak kelijk gemaakt door de wijze waarop de schoolhoofden mij tegemoet traden. Spr. dankt hiervoor. Ook dankt spr. voor de prachtige aandenken en bloemen. Als ik iets heb kunnen doen wat Uw tevredenheid kon wegdragen voel ik mij daar gelukkig mee. Het werk voor de zuigelingen was mij zeer lief. Maar wat bereikt is ligt ook aan de ver pleegsters die ik hiervoor dank. Ook voor de gezondsheidskolonie had spr. een Zwak. Ik kan zeggen dat ik mijn best gedaan heb. Tot slot dankt spr. allen voor de samenwer king en hoopt dat U ons niet zult vergeten. In de loop van de middag was een prachtige bloemenmand bezorgd van het bestuur van de Willebrordus-Stichting. Tot slot was er gelegenheid Dr. de Ranitz en zijn gezin de hand te drukken, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Voor 1 Januari 3000 leden? Het Gasmasker, tijdens de lb.-tentoon- stelling te dezer stede aan het onder no- 1000 ingeschreven afdeelingslid uitgeloofd en door de firma Otter Groeneveld welwillend daarvoor beschikbaar gesteld, is thans voor het betreffend lid, den heer Joh. Gravesteyn, Rembrandtlaan 66b beschikbaar. Het zal hem dezer dagen thuis bezorgd worden. De groei der afdeeling heeft intusschen niet stilgestaan; thans zijn over de 1600 Schie dammers in het ledenregister opgenimen. Het Bestuur overweegt om voor lid no. 2000 eveneens een premie uit te loven, mits vóór 1 Januari a.s. ingeschreven. Op de Koemarkt had gistermorgen om streeks 11 uur nabij de halteplaats van de R. E. T.-autobussen M en E een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto (kraanwa- gen), bestuurd door A. P. uit Rotterdam en een tramwagen van lijn 4, bestuurd door J. S. uit Rotterdam.De bestuurder van da auto zag de naderende tram te laat. Hij trachtte nog te remmen, doch de wagen gleed door de gladheid van den weg tegen den tramwagen aan. Van de auto werden de ra diator en koplampen ingedrukt. De tram be- kwamverfschadei. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. SCHIEDAM, 12 Nov. Aangekomen: Ned. Winsum, ledig van Newcastle op Tyne; henïi' S' Behar> met stukgoed van Yokohama cr!Vr°IJl te dokken in de Wiltonhaven. 0 am> 13 Noy. Aangekomen Duitsch in de Wntomntv"nChlMSChade tGrUg uit 266 1 Ott«'lmundM'leH2 Nov" Vetrokken: Eng. s. Otterhound, ledig naar Shellhaven. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5 voor Dinsdag 15 Nov. Luxemburg: 8,20—9,20 concert Diver sen: 9,2010,35 Luxemburg: 10.3510.50 concert Luxemburg of Div.: 10,5011,20 concert. Luxemburg: 11,2011,35 gram. 11,4212,05 gram. Diversen: 22,0512,23. Luxemburg: 12,2312,48 Ital. muziek; 12,50 1,15 Ital. muziek. Diversen: 1,151,30. Brussel (Fr.): 1,30—1,50 concert; 1,50— 2,20 gra^. Luxemburg: 2,354,20 con cert. Luxemburg of Div.: 4,204.40. Luxemburg: 4.405.50 concert. Parijs Radio: 6-356.50 zang-voordracht; 6.507.05 piano-voordracht. Diversen: 7,057,20. - Radio P. T. T. Nord: 7,207,50 vocaal kwar tet. Brussel (Ned.): 7,508,20 gespr. dag blad; 8,208,50 gram; 8,509,20 radio-hoor- speil; 9,2010.20 omroep symph. orkest; 10.20—10.30 gespr. dagblad; 10.30—10.50 symph. orkest; 10,50—11,20 gram. Deutsch- landsender of Div.: 11,2012.— gram. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit de a-ether". Gisteren vierde het jongens-jeugdwerk in de Gorzen zijn vierde lustrum. Na de algemeene H. Communie vereenig- den zich allen: St. Jansknapen en Kruisvaar ders, leidsters en leiders totaal 120, voor een feestelijk ontbijt, waaronder door een kruis vaarder namens alle jongens een woord van felicitatie werd gesproken en een mooie bloe menmand werd aangeboden. 's Avonds was er in het parochiehuis een feestuitvoering. In de revue „Van koeienstal tot Burcht" werden vele oude herinneringen uit de vervlogen 20 jaar weer opgehaald. Duidelijk kon men zien, welk een ontwikke ling het jeugdwerk in die jaren had doorge maakt. Na de pauze werden door alle St. Jansknapen en Kruisvaarders uitgebeeld de „Dynamische tableau's". De tableau's zijn ontworpen door Anton Sweers, de tekst is van Wim Snitker, en de muziek van Ma- rius Monnikendam en Herman Strategier. Deze tableau's beelden door lied, spel, de clamatie en dans uit, wat de Kruisvaart is en wat ze wil, dat ze n.l. is een jongens jeugdbeweging vol blijheid en vroolijkheid en dat ze van de jongens wil maken fiere ka tholieke jongemannen. In een vlot tempo werd dit massaspel keu rig afgewerkt. Bij den aanvang heeft de Directeur van de Kruisvaart, Kap. Westerkamp, een woord van welkom en hartelijken dank vooral van oprechte bewondering voorh un werk gesproken tot alle oude jeugdleiders. Bijzonder heette hij welkom Kap. v. d. Meer, die van de 20 jaar, 8 jaar Directeur van het jongsjeugdwerk is geweest en den moeilijksten tijd heeft meegemaakt door de omzettingen van patronaat in Jonge Wacht en van Jonge Wacht in Kruisvaart. Toen hij dan 2 jaar geleden hier vbandaan ging, had hij het bedje reeds gespreid voor zijn opvol ger, die hem daarvoor zeer dankbaar is. Na de pauze feliciteerde de Pastoor Th. Vis de jubileerende vereeniging en wenschte, dat niet alleen uitwendig maar ook inwendig de Kruisvaart in zijn parochie moge groeien. Aangifte bü de politie. De Commissaris van Politie, Hoofd van Politie, ingevolge de bepalingen van het Vreemdelingenreglement, maakt bekend, dat bij Koninklijk Besluit van 14 October 1938, S. 252, art. 27 van het Vreemdelingenregle ment aanmerkelijk is gewijzigd. Vanaf 7 November 1938, is een ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft, verplicht, hiervan aan hem of aan een door hem aangewezen ambtenaar, hetzij monde ling, hetzij schriftelijk kennis te geven onder opgave van den naam en voornaam, nationa liteit, woonplaats, datum en plaats van ge- uóorte, zoomede, voorzoover een Neder- laridsch visum is verleend, van een korte om schrijving van het daarbij bepaalde, alle wel ke gegevens worden ontleend aan het desbe treffende paspoort. Wanneer de vreemdeling niet in het be zit is van een te zijnen name gesteld pas poort, is degene die nachtverblijf verschaft verplicht daarvan hetzij mondeling, hetzij schriftelijk kennis te geven aan genoemd hoofd van politie of aan de door dezen aan gewezen ambtenaar, onder opgave van de ge gevens in den vorigen zin vermeld, zoo mo gelijk ontleend aan andere identiteitspapie ren van den vreemdeling. Hij, die er zijn beroep van maakt, aan personen nachtverblijf te verschaffen, is bo vendien gehouden in het register, bedoeld bij art. 438 van het Wetboek van Strafrecht ten aanzien van vreemdelir gen, wien hij een nacht onderdak heeft verschaft, de hiervoren genoemde gegevens aan te teekenen of te doen aanteekenen. De verplichting tot kennisgeving rust dus niet alleen op hen, die er hun beroep van maken nachtverblijf te verschaffen, zooals hotel-, pension- en logementhouders, maar evenzeer op iederen particulier. Particulieren moeten binnen 2 uur, de kennisgeving doen aan het Hoofdbureau van Politie, afd. Vreem- d^lngendienst, Lange Nieuwstraat 55 alhier. Overtreding van deze voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste vijf hon derd gulden. Door de recherche zal een strenge controle op de naleving der voorschriften worden uit geoefend. Bij overtreding wordt een straf rechtelijke vervolging ingesteld. Op een voetbalveld aan de I^aanslootsche- weg had gisterenmiddag tijdens een wed strijd een ongeval plaats. Twee spelers bot sten tegen elkaar op. Een van hen, A. B., wonende alhier, bekwam lichte inwendige kneuzingen. Na door Dr. Geerdes te zijn on derzocht, is hij op diens advies door een agent van politie per auto naar zijn woning vervoerd. GEBOREN: Klara W. d. van C. Timmer en J. W. van Schenkhof, van 's-Gravesande- straat 21 Maria Th., d. van J. Maagdelijn en H. Rust, W. Brouwerstraat 31 Pieter z. van A. v. d Hoek en E. W. Sanstra, Pa rallelweg 206 Lijntje W., d van P Ooster man en J. J- M. Prang, v. Swindenstraat 59. OVERLEDEN: M. H Vriethoff 53 j. Dr. No- ietstraat 1. Frenay pleegt een vuistslag. Na een afwezigheid, althans in het open bare Schiedamsche leven is plotseling een merkwaardige figuur na eenige jaren weer opgedoken. Zooals bekend heeft de N.S.B. getracht in „Eendracht" de Schiedamsche gereformeer den te bekeeren door middel van den „gere formeerd" N.S.B.'er de Bruyn. De Bruyn heeft zijn best gedaan om zijn klein gehoor te overtuigen, wellicht waren het zoowat alle toch reeds bewegings-genoo- ten, dat de werkloosheid erg is en dat het zakenleven zoo slecht gaat. Hij wekte de menschen op daarom N.SB.'er te worden Het ergste voor de N.SB. was, dat de van oudsbekende Frenay uit zijn asch herrees op deze debatvergadering. Frenay schopte hier vroeger wat commu- nitische herrie, waar hij een der voornaamste was. Plotseling verdween deze overtuigde volkslieder in de richting van Overschie en dook te Breda als rasecht N.S.B.-propagan- dist weer op. „Majoor" Kruijt, ook een groot leider kon het met Hannes niet goed vin den en zoo verdween de N.S.B.-er-communist Frenay van het tooneel. Gelukkig hebben ook slechte zaken dik wijls een goeden kant. Frenay klom als deba ter nasat zijn oudcollega de Bruyn en hij ver klaarde o.m. aan het vermoedelijk meeren- deels N.S.B.-sche publiek, dat de Bruyn 400 per maand krijgt als spreker voor de N.S.B. en dat hij Frenay 15.per week had kun nen krijgen, wanneer hij zijn mond als N.S. B.-er winde houden. Als de leider hem „noo- dig" had, zou hij hem wel laten roepen. Fre nay wilde echter niet. Naar de oud-commu nist en oud-N.S.B.-er verklaarde aan het ver wonderde publiek moesten alleen wereld oorlog en wereldrevolutie de redding bren gen. Juist riep de debater de Bruyn uit, daarom hebben we je uit de N.S.B. gegooid Jij wil oorlog Frenay was uit zijn lood. Hij dacht niet eens aan de vredelievende Siegfried-linie en de welwillende Duitsche houding tegenover Tsjecho Slowakije en het „waffengeklir" als nazi's aan koloniale vraagstukken denken. Toen vertelde Frenay, hoe hij eens bij Mussert was binnengeleid om gemoedelijk de bewegingsbelangen te bespreken. In een zaal half zoo groot als die van Mu sis Sacrum, aldus Frenay, troonde op dikke tapijten gelijk een majesteit, Mussert. Frenay was nog geschrokken van de dikte der N.S.B -sche tapijten waar hij in was weg gezakt als in een moeras. Een ontzaggelijke Frenaysche vuistslag op het katheder deed het publiek opschrikken, als was Frenay de N.S.B.-leider zelf. Wie gelijk had, is nog niet bewezen, daar de slag van Frenay gelukkig maar op de katheder was. Fernay verklaarde ook nog anti-partemen- taristisch te zijn. Tot welk „wild" of hij gerekend moet worden is nog niet met behulp van het poli tieke handboek te determineeren De afdeeling Schiedam van dezen bond, houdt morgenavond 8,30 uur haar maande- lijksche bijeenkomst in het gebouw van den R. K. Volksbond. De redacteur en buitenlandsch overzicht schrijver van „De Maasbode" de heer Th. J. Oostendorp zal in deze vergadering een le zing houden over het onderwerp „De richt lijnen der wereldpolitiek". De leden, alsmede niet-georganiseerden worden dringend uitgenoodigd deze verga dering bij te wonen. ajllllllllllllllllllilllllillllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllillllll Bovengenoemde bond hield een ledenver gadering, die zeer druk bezocht was. En wat de geboden stof betreft op hoog peil stond. Na opening der vergadering gaf de voor zitter, de (heer M. Verdoes, hierover zijn vol doening te kennen. Terecht zag hij hierin een meeleven der leden met hun organisatie, het geen vooral in dezen tijd met z'n chaos van ideeën op schier elk gebied van zeer groot belang is, daar het in onzen tijd niet alleen meer gaat om een betere boterham, maar ook, en er niet op de laatste plaats, moet gestre den worden voor een betere maatschappij. Nadat verschillende belangrijke zaken wa ren besproken gaf de voorzitter het woord aan den heer Fr. van Brussel den bonds- secetaris, die een lezing hield over „de nieu we tijd". Spreker zette de ontwikkeling der wereldgeschiedenis uiteen beginnende met 1918, toen Duitschland gedwongen om een wapenstilsand vroeg, waaruit de vrede van Versailles werd geboren, die ook de Donau monarchie versnipperde. Als uitvloeisel daar van ontstonden nieuwe staten, waarin ver schillende nationaliteien kunstmatig bij el kaar werden gevoegd, door de kortzichtig heid en blinden haat van staatslieden. De Ayat Loep, hitR /n DFic \nee,s e> L'j, dat j£ er. NQü LEV SND bent AFGcfCOME-N N< NiET GE2.IEN Qp M&T: HMH) l'WARTiRR. van DE 'J2EREN DE -jjicvFii-f -j PATROUILLE -'TZ* t«<6.7' •T" K - 6-539 Copi I9JS. Kin» Ffjturn Symjiu». .Int. VVytld «.PXWHTWMAMUNP. i(lllll!lllll!IHIIIIiiriiyiilll]|!lllll!!llllllll!llllllll]llllllllllllllll!llllli verschrikkelijke werkloosheid, vrucht van den wereldoorlog, aldus spr., volgde en als gevolg daarvan kwamen nationaal-socialis- me en communisme in opkomst. Vervolgens besprak hij de instorting va n een van die staten in September j.l. Wijze lessen zijn daar uit te trekken voor ons, die nog in volle vrij heid kunnen spreken en schrijven. Spreker eindigde met een aansporing om de jan-salie geest en het maar aan anderen overlaten van ons af te werpen. Als Katholiek van de daad moeten we ons met alle krachten geven voor de propaganda en uitbreiding van het leden tal. De voorzitter dankte den spreker voor zijn mooie en leerzame lezing en spoorde de le den aan zich te abonneeren op de Katho lieke pers. Zonudag heeft de S. H. V. „de Alfer" een onderling concours gehouden in de Polder vaart. De prijzen werden als volgt behaald: 1. W. Sommers, 2 J. v. d. Heiden, 3. A. Nette- brijer, 4. A. v d Berg, 5 H. v. d. Wahl; 6 J. Verhoeckx. De vangst was gering. T.B.C.-BESTRIJDING ONDER RUNDVEE- Door de Consumptie Melk Centrale is aan alle aangesloten veehouders die consumptie- melk leveren bericht, dat zij zich moeten aanfluiten bij een vereeniging tot bestrijding van T.B.C. onder het rundvee. Naar aanlei ding daarvan hebben de besturen van de afd. Kethel van den L. T. B. en van de Chr. Boeren- en Tuindersbond besloten te trachten een vereeniging te Kethel met bovengenoemd doel op te richten. Donderdagavond a.s. zal daartoe een vergadering gehouden worden in een zaal van de Vriendschap. DE LUCHTBESCHERMINGSVERGADERING De inwoners, mannen zoowel als vrouwen, worden nog voor de laatste maal herinnerd aan de luchtbescherminigsvergadering welke morgenavond 8 uur in de zaal van den heer J. C. de Bruin wordt geehouden. Zooals bekend zal de politie-commissaris van de gemeente Renkum een lezing met lichtbeelden houden over de maatregelen die de burgerbevolking moet nemen tegen aanvallen uit de lucht ter bescherming van persoon, huis en bedrijf. Geen enkele Kethelaar mag op deze ver gadering ontbreken, daar luchtbescherming door alle burgers moet worden tot stand ge bracht. DOELMATIGE VEEVOEDING In de zaal van café de Bruin werd een le zing gehouden door den heer Dr. F. Brom berg, rijksveearts, over: Doelmatige veevoe ding' en alles wat daarmede verband houdt. De belangstelling was zeer goed te noe men. Spreker gaf vooraf een overzicht van de verzorging van het vee in de stallen om vervolgens tot het thema va nhet onderwerp te komen: de veevoeding. Uitvoerig ging spreker in op de waarde van vitaminen en mineralen in het veevoeder, welke noodig zijn voor het lichaam van het dier en voor haar productie. De juiste vita minen en mineralen, toegevoegd aan het krachtvoer, geven niet alleen een gezond dier met een hooge melkproductie, maar maken tevens dat het voer beter tot zijn recht komt. Een korte beschouwing -over varkens houderij besloot deze interessante en leer zame lezing. Na de pauze werd een Noorsche film ver toond, waarna gelegenheid tot vragen stel len werd gegeven. Eenige der aanwezigen maaken van deze gelegenheid een dankbaar gebruik, waarna sluiting volgde. Sedert Zaterdagmorgen twaalf uur wordt uit de ouderlijke woning aan de Kleine Vis- scherijstraat vermist de 7-jarige A. van den Burg, die na schooltijd niet is thuisgekomen. In den loop van den avond werd aangifte bij de politie gedaan, en onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Reeds terstond bleek dat twee jongens het ventje het laatst gezien hadden bij den waterkant aan de Aelbreehts- kade, in de omgeving van de Mathenesser- brug. De politie van het bureau Oostervant- straat en de Rivierpolitie zijn ter plaatse gaan dreggen, maar het resultaat bleef uit. Den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag is de politie blijven dreggen, ook Zondagmorgen nog, maar men is er niet in geslaagd het knaapje te vinden- Desniettegenstaande meent men toch te moeten aannemen, dat het kind is verdronken. Het signalement luidt: lang een meter, blond haar, blauwe oogen, wipneus, gekleed in zwart fluweel-broek, beige trui, kniekou sen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1