Wijlen Jan Sirks. DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. berkel en rodenrijs. MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 F. X. ELBERS. VERSTEKELINGEN. DE COLPORTEUR. ONDER EEN AUTO GERAAKT Slachtoffer bij aankomst ziekenhuis overleden. PASTOOR C .M. MOL. TWEE AGENTEN AANGEREDEN. ONGELUKKEN. 3NGEVALLEN BIJ HET VOETBALSPEL. TOCH NOG IN DE VAL. DE POSITIE VAN HET BIJZONDER VOORBEREIDEND ONDERWIJS. BORSTBEELD A. B. H. VERHEY. NED. REISVER. VOOR KATHOLIEKEN Zijn nalatenschap bij Unger van Mens in Rotterdam. JEAN ANTONIETTI. AFSCHEID CHAJA GOLDSTEIN. MUTUA AMICITTA. TENTOONSTELLINGEN. CHARLOTTE KÖHLER. Draagt „Het Bal" voor. MAASSLUIS. SCHIEBROEK. INENTING tegen DIPHTHERIE. SCHOONHOVEN. Zitting van Vrijdag. Om de opbrengst van het kunstgebit. Zeven tandartsen uit Kralingen hebben in kort geding aan den president van de recht bank, mr. H. W. B. Thomas, gevraagd te gelasten, dat de tandtechnicus G. J. R. on middellijk zijn onrechtmatige handelingen, welke betreffen het onbevoegd uitoefenen van. de tandheelkunde en het aan het pu bliek mededeeling doen van de mogelijk heid om zich bij hem rechtstreeks kunstge bitten te verschaffen, zal staken, met de be paling van een dwangsom van 100 voor eiken dag dat deze na de beslissing van den president, nog met die handelingen zal voortgaan. Mr. G. H. E. Nord Thomson uit Leiden, rechtskundig adviseur van de Ned. Maatschappij tot bevordering van de Tand heelkunde, heeft den eisch der zeven tand artsen toegelicht. Hij heeft betoogd, dat deze tandtechnicus bij de menschen, die op zijn spreekuur komen, handelingen verricht, welke vallen onder het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde. Immers het ne men van een afdruk en het passen van een gereedgemaakt gebit, zijn handelingen, die slechts mogen worden verricht door een tandarts of een tanheelkundige, tot welke groepen van bevoegden gedaagde niet be hoort. De eischers zijn tandartsen van de Rotterdamsche ziekenfondsen, die met hun 460.000 leden geheel Rotterdam bestrijken. In overleg met deze ziekenfondsen mogen eischers voor een volle prothese 55 aan het ziekenfondslid in rekening'brengen. Ge daagde berekent echter slechts 40 a 45 voor een volle prothese, zoodat vele zieken fondsleden zich met voorbijgaan van eischers, tot gedaagde wenden, waardoor eischers aanzienlijke schade lijden. Ter illu stratie van die schade deelde pl. mede, dat de inkomsten uit het ziekenfondswerk van een der eischers sedert de vestiging van gedaagde zijn teruggeloopen van 7500 tot f 2500. De eischers hebben, naar pleiter be toogt, het monopolie om met uitsluiting van ieder ander de tandheelkunde uit te oefenen en zij vragen van den rechter bescherming van hun rechten. Mr. A. J. M. Schuurmans heeft de actie van de zeven Kralingsche tandartsen een nieuwe phase in den strijd om de opbrengst van het kunstgebit genoemd. Pleiter gaf een kort overzicht van de ontwikkeling van de positie van den tandtechnicus sedert 1919, hoewel pleiter moest toegeven, dat zijn cliënt geen aanspraak kan maken op be voegdheid op grond van de omstandigheid, dat hij reeds in 1913 het vak beoefende. Hij is geen tanhee! kundige en naar plei ter betoogt, heeft h i ook de tandheelkunde niet uitgeoefend. Het is waar, dat hij twee maal door den kantonrechter wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde is veroordeeld, doch sedert het laaUte geval is hij zeer voorzichtig geworden en onthoudt hij zich van alle handelingen, die onder het begrip van onbevoegd uitoefenen zouden kunnen vallen. Hij verwijst zijn cliënten naar een bevoegd tandheelkundige voor het trekken en het nemen van den afdruk. Ge daagde maakt alleen het kunstgebit en laat dit ook door den tandheelkundige pas sen, Uit de door. gedaagde gestelde adverten ties wordt ten onrechte afgeleid, dat hij kie zen en tanden trekt. Het is inderdaad waar, dat de gedaagde lagere tarieven berekent dan de tandartsen, in welk verband pleiter de mededeeling doet, dat van een kunstgebit, dat door den tandarts tegen 75 berekend wordt, slechts een bedrag van 12 aan den tandtechnicus ten goede komt. Pleiter meent, dat hier geen sprake is van een on rechtmatige daad van de zijde van gedaag de. De wet, waarbij de tandheelkunde is ge regeld, is niet in het leven geroepen om de tandartsen aan een monopolie te helpen, maar ter bescherming van het publiek, zoo dat zijn tegenpleiter ten onrechte een beroep op den rechter in kort geding heeft gedaan om bescherming te krijgen van de rechten van tandartsen. Vervolgens heeft de president een getuige gehoord, die zich door gedaagde heeft laten behandelen. Deze getuige is een dienstbode, die in dienst is bij een der eischende tand artsen. Zij verklaart, dat gedaagde van haar mond, waarin twee tanden en een kies moesten worden geplaatst, een afdruk heeft genomen en dat hij twee dagen later het apparaat in haar mond heeft gepast. De re den, waarom zij naar gedaagde was gegaan, lag hierin, dat zij, als ziekenfondslid bij een tandarts 10 had moeten betalen, terwijl gedaagde 6 in rekening bracht. In zijn repliek heeft mr. Nord Thomson nogmaals betoogd, dat de tandartsen wel degelijk een monopolie bezitten, dat be schermd moet worden. Pleiter hoopt dat de president een verbod met sanctie zal geven. Bij de dupliek heeft mr. Schuurmans nog maals betoogd, dat er van een onrechtma tige daad geen sprake is en dat de schade, die ontstaat dus niet wordt toegebracht' door het onrechtvaardige element in de da den van gedaagde. De president zal 17 November uitspraak doen. De directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen van de directie Rotterdam, de heer F. X. Eibers, zal met ingang van 1 December a s. deze functie ver wisselen voor die van de directie 's-Herto- igenbosch, waarbij hem gelijktijdg 't bestuur wordt opgedragen van de directie Breda (provincies Noord Brabant en Zeeland). Na eerder belast te zijn geweest met het beheer van het Centraal Kantoor der directe belastingen te Amsterdam en gedurende de moeilijke oorlogsjaren met de inspectie te Hansweert en Roosendaal, kwam de heer Eibers als hoofdinspecteur der invoerrechten en accijnzen naar Rotterdam, alwaar hij na het aftreden van den heer J- B. van den Dries met het directeurschap werd belast. In de crisisjaren vooral is deze functie een zeer vertrouwensvolle geweest. In deze functie heeft de heer Eibers getoond een open oog te hebben voor de belangen van den handel. Ook onder zijn ambtenarencorps van hoog tot laag ziet men den heer Eibers met leed wezen heengaan. Met het Finsche s^s. „Mercator" zijn uit Gdynia in onze haven als verstekelingen aangekomen drie Finnen, n.l. de 34-jarige zeeman H. A. H., de 26-jarige zeeman M- D. en de 27-jarige zeeman F. K Zooals gezegd zijn zij te Gdynia aan boord gegaan Zij hébben eerst de Ais naar Buenos Aires mee gemaakt. Zij zijn in de Rotterdamsche haven uitgeleverd, doch per zelfde gelegenheid zul len ze vanmiddag weer vertrekken naar Gdynia. Hij wist wel leden te werven, maar droeg de contributie niet af. De vorige week zijn er bij den justitieelen dienst van het hoofdbureau verscheidene klachten binnengekomen inzake het optreden van een zekeren L., zich noemende propagan dist voor Middenstandsorganisaties. Bij voor keur bezocht de man chocolade- en sigaren winkels, terwijl hij ook wel interesse had voor vischhandelaren. Al naar gelang het uitkwam was hij propagandist-colporteur hetzij voor den Kon. Ned. Middenstandsbond, hetzij voor andere Middenstandsorganisaties. Zijn doel was" steeds om de onderscheidene afdeelingen Rotterdam tot een grpoter bloei te brengen. Hij schetste de slechte econo mische toestanden, had het over sperverbo- den enz.,enz. en wist daardoor indruk te maken. Ook noemde hij klinkende namen uit het organisatie-leven en hij vermocht heel- wat leden te winnen. Er moest natuurlijk ook contributie be taald worden en het liefst dan per maand of per half jaar. Had men zich eenmaal laten inschrijven als lid, dan was dit geen be zwaar en de contribütie-gelden verdwenen in de zakken van den colporteur. Intusschen heeft niet ééfle Middenstandsorganisatie ge profiteerd van deze ledenwerving. De colporteur is aangehouden en bleek te zijn de 47-jarige A. H. van L. de man be weert echter zich niet aan oplichting te heb ben schuldig gemaakt. De nieuwe ingeschre ven leden moesten nog worden opgegeven aan de verschillende organisaties, daarvoor had de tijd hem ontbroken en de geïnde con tributie-gelden waren opgegaan aan de on kosten, welke hij noodzakelijk had moeten maken. Desalniettemin is toch proces-verbaal tegen den propagandist-colporteur opge maakt. Zondagmorgen te omstreeks acht uur is de 62-jarige Engelsohe zeeman Th- Rodgen, op varende van het in de Rijnhaven liggende Engelsche s.s. Llanarth, in de Hillelaan aan gereden door een auto, bestuurd door den 23-jarigen H. J. wonende in de Julianalaan te Hiliegersberg. De chauffeur gaf signalen, doch de zeeman weifelde, liep eerst links en toen rechts en liep daardoor als het ware onder de auto. Met een gecompliceerde lin kerbeenbreuk en een ingedrukte borstkas is de zeeman per auto van den G.G D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Een van hen zwaar gewond. Op den hoek van de Roentgenstraat en de Oranjeboomstraat zijn Zaterdagmiddag, even na drie uur, twee agenten, n.l. de 49-jarige J. Dek wonende aan den Dennendaal en de 43-jarige A. v d. Hoeven wonende aan den Vonder, terwijl zij naast elkaar fietsten, aan gereden door een zwaren tankwagen van de R. T. M„ bestuurd door den 24-jarigen G. L. De agent Dek, die aan de buitenzijde reed, geraakte onder den zwaren wagen en duwde in zijn val zijn collega v. d. Hoeven weg, die een eind verder tegen de straat sloeg en slechts lichte verwondingen opliep. Ernsti ger was de agent Dek er aan toe. Hij be kwam een schedelbasisfractuur en is per auto van den G. G. D. in zorgwekkende toe stand overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Beide agenten waren juist van het bureau Nassauhaven vertrokken om zich naar huis te begeven. Zaterdag is op den hoek Wolphaerts- bochtBoergoenschestraat de 23-jarige mo torrijder P. Gooden, wonende aan de Schenk- kade te den Haag aangereden door een vrachtauto met oplegger, bestuurd door den 28-jarigen H. K. H. wonende aan de Briel- schelaan. Met een linkeronderbeen fractuur is hij per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en vandaar per auto naar "dén Haag vervoerd. De J8~j. matroos B. Rosspack is Zater dag aan boord van 't Duitsche s.s. „Asien" liggende in de. Maashaven bij het dichtleg- gen der luiken in het twee meter diepe ruim gevallen. Met een "linkerarmbreuk is hij per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en vandaar naar het Duitsche zeemanshuis. Afscheid in Nieuwveen. Het bestuur van den R. K. middenstand te Nieuwveen heeft het initiatief genomen, om bij het vertrek van pastoor C. M. Mol een afscheidsavond te houden. De verschil lende vereenigingen waren uitgenoodigd haar medewerking hieraan te verleenen. Een groot aantal besturen had zich een de zer dagen in hotel Schreuder vereenigd. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter van de R. K. middenstandsveree- niging, die in het kort het doel der samen komst naar voren bracht. Allereerst werd een comité gevormd waar in zitting hebben de voorzitter en secreta ris v. d. R. K. middenstandsvereeniging de heeren P. Egbers en J. Speet alsmede de hee- ren Th. Haakman en C. R. de Groot. De leiding werd in handen gesteld van den heer Th. Haakman. De afscheidsavond zal gehouden worden a.s. Maandag in hotel Schreuder te 8 uur. Den scheidenden herder zal een cadeau in enveloppe worden aangeboden, waarvoor in de parochie een inzameling gehouden zal worden. De zangvereeniging alsmede de tooneel- vereeniging hebben hun medewerking toege zegd, om dezen avond met enkele nummers op te luisteren. Tijdens de wedstrijd St. LodewijkG. D. A„ welke gisteren op Duyvesteijn gespeeld werd voor de Tweede Klasse der I- V C. B., ontstond een botsing tusschen J. v. Daal, rechtsback der groenwitten en een der G. D. A.-spelers. Eerstgenoemde kwam hierbij te vallen en klaagde over inwendige pijnen. Een ontboden geneesheer constateerde een sleutelbeenbreuk. De speler werd in het Ziekenhuis aan de- Bergweg verbonden, waarna hij huiswaarts kon keeren. Ook tijdens de wedstrijd T. O. G.Acti- vitas, welke gisteren voor de Tweede Klas se D. H. V. B. te Berkel gespeeld werd, heeft een der spelers een ongeval gehad. Bij de eerste aanval der gastheeren liep de mid- voor op de uitloopende keeper der rood- witten toe en raakte hem bij een poging den opstuitende bal te schoppen, zoodanig dat diens arm brak. Deze speler, de invaller-keeper J. Post, werd per luxe auto naar den plaatselijken geneesheer vervoerd, die de arm verbond, waarna de heer Post naar Rotterdam kon te- rugkeeren. EXAMENS MACHINESCHRIJVEN. Bij de examens Machineschrijven, afgeno men door den R.K. Bond van „Grote" schrij vers „St. Genesius" slaagden de volgende can- didaten van de St. Petrusschool, Oostervant- slraat 20: N. A. J. Booms, R. A. v. d. Dob belsteen, J. Flipse, Th. J. M. Glaubitz, J. C. de Jong, J. A. M. Louwen, F. R. Neubauer, J. Th. Nusse, H. M. Pfaff, J. J. Roels, B. M. Verschelden en M. van Zanten. Van twee Grieksche verstekelingen. Te Candia hadden zich aan boord van het Duitsche s.s- „Chios" twee Grieksohe zeelui verstopt. Op zee werden de twee versteke lingen ontdekt en zij werden natuurlijk di rect aan het werk gezet. Toen de kapitein hedenmorgen met zijn schip voor den Nieu we Waterweg kwam oordeelde hij het beter de twee verstekelingen, die hij moest uitle veren aan de Rivierpolitie, op te sluiten. Maar hoe men ook zocht, de twee Grieken waren spoorloos verdwenen en eenmaal in de Rotterdamsche haven aangekomen, kon ook de Rivierpolitie geen spoor van de beide mannen ontdekken. Wat wilde echter het geval 7 Twee rechercheurs zagen in den loop van den morgen op den Ruigeplaatweg twee vreemdelingen loopen, die 'n verdachten in druk maakten. Zij werden aangehouden en overgebracht naar het bureau van de Rivier politie en al spoedig kwam men tot de ont dekking dat men hier te doen had met de twee Grieken, die zich hadden verstopt aan boord van het s.s- „Chios", maar die plotse ling waren verdwenen. Zij bleken te zijn de 19-jarige GrieksChe zeeman G. K. en de 19- j.arige Grieksche zeeman C. S. Zij zeiden begrepen te hebben, dat zij zou den worden uitgeleverd en daarom hadden zij zich bij voorbaat maar goed verstopt, toen de Nieuwe Waterweg in 't zicht kwam. In de Rotterdamsche haven hadden zij kans ge zien zonder te worden opgemerkt van boord te gaan- Heel lang hebben zij echter van hun vrij heid niet geprofiteerd. Een aantal leerlingen, vrienden en vereer ders van wijlen den Rotterdamschen toon kunstenaar A. B. H. Verhey, van meening dat een aan hem gewijd gedenkteeken in den Doelen, waar hij zoo menigmaal als uitvoe-. rend kunstenaar en dirigent optrad, niet mag ontbreken, vond den jongen Rotterdamschen beeldhouwer Han Rehm bereid, een borst beeld van den overleden kunstenaar te ver vaardigen. Dit borstbeeld zal Zaterdag 19 November in den foyer van den Doelen des middags kwart voor vier door den kleinzoon van den betreurden musicus, den heer J. Copper, wor den onthuld. Herziening der subsidieering urgent geacht. In het Centraal Rapport herinnerden ver schillende leden er aan, dat het College bij de behandeling van het voorstel Besparin gen openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs heeft i medegedeeld, dat, wan neer de nieuwe regeling voor de subsidiee ring van bijzondere bewaarscholen geduren de één jaar zou hebben gewerkt, zou worden nagegaan, aan de hand van de uitkomsten, of de toepassing tot onbillijkheden aanlei ding zou hebben gegeven. De uitkomst Juli 1936Juni 1937 is sinds geruimen tijd be kend. Hieruit blijkt, dat het tekort van alle bijzonder scholen tezamen meer dan 100.000 heeft bedragen. Door dezen loop van zaken worden de leden, die bij de behandeling van voornoemd voorstel er de aandacht op heb ben gevestigd, dat te ruw werd ingegrepen, in het gelijk gesteld. De vermindering van het subsidie heeft niet het karakter van een tijdelijk bezuiniging, welke ook van de bijzon dere scholen verlangd mag worden, maar het bijzonder bewaarschoolonderwijs is zoo danig getroffen, dat er reeds scholen zijn welke niet meer aan haar verplichtingen kunnen voldoen, de exploitatie-uitgaven bo venmate hebben moeten beperken en de meeste schoolbesturen zich bovendien ver plicht hebben gezien om aan het personeel salarissen te betalen, welke 10 pet. liggen beneden die van het gemeentepersoneel. Op grond van deze overwegingen achtten deze leden herziening der regeling dringend gewenscht. Op Zondag 20 November viert de afdee- ling Rotterdam, haar 14-jarig bestaan. Des morgens te 9 uur zal in de kerk van de H. Rosalia een H. Mis worden opgedragen voor de levende en overledene leden, door den geestelijk raadsman, den weleerw. heer P. C. Vollebregt. Na de H. Mis het traditioneele ontbijt in hotel Eden- Des avonds te 8 uur in de Tivoli-boven- zaal een buitengewoon feest, waaraan o.a. medewerkt het welbekende Haagsche Ma- trozenkoor. Voor nadere bijzonderheden zie men de Kabouter-annonce in dit blad. Jan Sirks. „Molens". Ets. (Unger en Van Mens te Rotterdam.) Op tweeërlei wijze was Jan Sirks bekend. Bij het groote publiek om zijn etsen, die Rot terdamsche stadsgezichten in beeld brachten en tafereelen uit het altijd-aantrekkelijke havenbedrijf. De nauwer bij het kunstleven geïnteresseerden kenden hem bovendien als voorzitter van een der plaatselijke schilders- vereenigingen. In die functie ontbrak hij zelden als er op tentoonstellingsgebied iets te beleven viel en men herinnert zich bij menige gelegenheid zijn ietwat moeizame, maar zoo hartelijke en goed-gemeende wel sprekendheid. Jan Sirks is niet meer onder de levenden en de tentoonstelling, die onder patronaat van een groot comité van aanbeveling met zooveel goede namen thans wordt gehouden, heeft een dubbel doel: de nalatenschap en daarmee het werk van den kunstenaar nog eens onbekrompen onder de aandacht te brengen als een hulde aan zijn nagedachte nis en tevens om nog iets bij te dragen ten einde de zorgen van zijn nabestaanden te verlichten. Met het oog op dit laatste heeft men nog bijzondere regelingen getroffen. Een commissie van deskundigen, waarin o.m. de schilder J. H. Weyns zitting heeft gehad, be paalde de prijzen van de op de tentoonstel ling te verkoopen werken. Daarbij is beslo ten, een serie van vier groote etsen zeer goedkoop beschikbaar te stellen, inlijsting inbegrepen. Men hoopt hiermede te berei ken, dat ook diegenen, voor wie aanschaffing van een schilderstuk of van een ets tegen normalen prijs te bezwarend zou zijn, zich een blijvende herinnering aan Sirks zullen kunnep aanschaffen. Tevens handelt men op die wijze in den geest van den overleden kunstenaar, die zijn kunst steeds heeft be schouwd als een gave, welke aan zoovelen mogelijk ten goede behoorde te komen. Niet ih hoofdzaak als etser kan men Sirks op deze tentoonstelling leeren kennen, maar vooral als schilder. Hij was een joyeus im pressionist en het „Piasgezicht", dat zijn laatste werk is geweest toont nog eens over tuigend aan, dat hij ruimte wist te scheppen en atmosfeer. Toch komt men onwillekeurig op zijn gra- fischen arbeid terug, waarin zoo sterk de trouwhartige ambachtsman leeft. Sirks, die in de olieverf niet zijn eigenlijke uit drukkingsmiddel vond, was met de ets naald weer schilderachtig. Hij kon in het zwart en wit een kracht en een zachtheid tevens bereiken, die zijn eenvoudige en on gecompliceerde werk een blijvende beko ring verleenen. Hij toonde zich een meester van nuanceeringskunst in de ruige huid van een molen, in het verweerde hout van een ducdalf, in de weeke golving van paar denmanen. En daarbij ontbrak het hem niet aan stelligheid. De scherp-bepalende lijn van den teekenaar, zwart uitgebeten in het me taal, was bij Sirks al evenzeer in eere, ge tuige b.v. zijn Londensche stadsgezichten. In het zijkamertje van Unger en Van Mens ligt het palet van Sirks en een etsplaat. Me nigeen zal daarbij denken aan hetgeen niet getoond kan worden: zijn ijver in de verde diging van de belangen der kunstenaars, waarvoor hij bij zijn leven zoo trouw is op gekomen. JAN N. De jonge Nederlandsche pianist Jean An- tonietti gaf een piano-matinee in het Nut met een programma, waarop de hedendaag- sche componisten geheel afwezig waren en dat gewijd was aan werken van Bach, Beet hoven, Schuman en Chopin. De alles over- heerschende indruk van Antonietti's spel is, dat het van een bijna volmaakte beheer- sching der materie getuigt, maar nog te veel van innerlijke beleving gespeend is. Alles wat hij speelt dwingt bewondering af voor het virtuose het zuiver pianistische. Zijn spel treft van het begin tot het einde door een prachtige, gave en precieus ver zorgde techniek, van uitgesproken intelli gentie. Het is van fijn raffinement, in de finesses geretoucheerd en geslepen; op enkele te sterk aangezette f.f.-passages na, die niet geheel van ruwheid vrij waren, is het voor naam van toon, elastisch van fraseering, pit tig van rhythmiek, helder en energiek van aanslag. De Fantasia in C moll en de Praeludia en fuga in as-dur en g-dur uit „Das Wohltem- perirte klavier" van Bach, waarmede het concert aanving, kenmerkten zich al dade lijk door een opvallende duidelijkheid van stemvoering en een glasheldere doorzichtig heid, zooals men bij Bach-reproducties niet steeds te hooren krijgt. En diezelfde groote speleigenschappen kwamen naar voren in Beethovens sonéfte op 10 no. 3 d-dur en bij de verschillende nummers van Schumann en Chopin: Maar het diep-menschelijke, de groote innerlijke waarde en ontroerende teerheid in deze Beethoven-sonate; of de charme, dichter lijkheid en romantische lyriek van de Schumann- en Chopincomposities bloeien te weinig uit den vleugelklank op. Antonietti verstaat nog niet voldoende de kunst om zijn spel met geest en ziel te door dringen. De pianist staat nog te ver boven den beeldenden kunstenaar; de onmisbare harmonie tusschen verstand en hart, geest en materie is helaas momenteel te veel af wezig om dit spel op hoog artistiek niveau te plaatsen En dit is jammer, doodjammer; waren zijn muzikaal sentiment, zijn expres sief vermogen, ontsproten aan innerlijk aan voelen en zuiver begrijpen van inhoud en geest der gereproduceerde werken, maar half zoo sterk ontwikkeld als zijn technisch kunnen, dan zou deze pianist, hoe jong hij ook is, tot de vooraanstaande kunstenaars behooren. Maar wat nog niet is kan komen. We kunnen niet aannemen, dat een pianist, wiens optreden getuigt van eerlijkheid en oprechtheid, zonder eenig pathos niet in staat zou zijn door te dringen in geest en schoonheid van de composities, die hij voor draagt en ook niet in staat zou zijn die aan zijn hoorders mee te deelen. In verband met haar tournée door Ned. Indië voor den Bond van Kunstkringen, ver trekt Chaja Goldstein reeds op 24 December a.s., om zich op 6 Januari in Genua in té schepen. Op Maandag 19 December a.s. en Donder dag 22 December a.s. zullen twee afscheids- voorstellingen resp. in den Grooten Schouw burg te Rotterdam en den Stadsschouwburg te Amsterdam plaats vinden. Herman Kruyt zal als begeleider medewer ken en het programma met eenige piano- soli aanvullen. De serie van groote tooneelavonden, die de Kon. Erk. Declamatieclub „Mutua Ami- citia" gewoonlijk 's winters biedt, is i - maal onderbroken door een soiree, e we K Vrijdagavond „gepleegd" werd. Hoewel de zaal van Palace behoorlijk gevuld was met een welwillend publiek, kon het Kwantum toeschouwers, waarop Mutua abonnement schijnt te hebben, toch niet bereikt worden. Voor de pauze hebben verschilende leden zich begeven op een glibberig pad naar een terrein, dat niet direct „des tooneels" is en dat aparte gaven vraagt om een even nauw contact met de zaal te krijgen als men ge wend is. Niettemin konden zingen en voor dragen voor een avond als dezen den toets der critiek wel doorstaan. In bijzonderheden treden lijkt ons niet gewenscht. Slechts wil len we nog terloops even de aandacht vesti gen op het karakteristieke dansnummertje waarop Henny Merhottein-van Irsen de aanwezigen vergastte. De ten onrechte blijspel genoemde klucht „De Bonte Kaketoe", die na de pauze werd gespeeld, heeft menigeen tot lachen genoopt. In het kader van een avond als deze be hoeft men nu eenmaal een programma als dit niet geheel au serieux te nemen. Maar toch, zou een tikje beter....? Neen, we voleindigen den zin niet. Men zal onze goed bedoelde opmerking ook zóó wel begrijpen. En dan komt het ook in orde. Tot 27 November a.s. houdt de schilder Wolfgang Patz een expositie van zijn werken in Studio '36, Mauritsweg 51 te Rotterdam. Gistermiddag, in den Grooten Schouwburg heeft Charlotte Kohier vele vere®lt?® haar voordrachtkunst weer m - ge bracht, nu met een suggestive, beeldende zegeing van Het Bal, een novelle van Irene NemiJwski, ir. de vertaling van J. W. F. We- rumeus Buning. De film heeft ons reeds met het gegeven doen kennis maken, zij het dan terloops. Het bal waaraan het verhaal zijn naam ontleent, is het groote gebeuren in het werkwaardige leven van de door speculatie plotseling rijk geworden familie, die meent daardoor op ge lijken voet met de beau monde te komen. Er is een 14-jarig dochtertje, Antoinette. Wordt zij door de ouders in hun rustelooze jacht naar aanzien, in hun hunkerend verlan gen naar n vermeend geluk verwaarloosd? Of leeft in het onderbewustzijn der ouders nog zoo iets van afkeer voor het eigen rosse leven van vroeger, waar het kind geen weet van hebben mag? Vragen, die de schrijf ster onbeantwoord laat. Antoinette voelt zich een Asschepoester gelijk en als op een ge geven oogenblik het leven niet geeft, wat zij ervan verlangtdoet zij een daad, die haar trotsche, zelfzuchtige moeder belachelijk maakt en een breuk brengt tusschen de ouders. Wanneer dan de moeder vernederd en verlaten is, voelt het kind iets van Schaden freude. Zij is gelukkig nog de jeugd en de toekomst, waarmee haar moeder zoo goed als afgerekend heeft. Het knap geschreven verhaal geeft in zoo verre geen volledige bevrediging, dat de psyche van het kind toch geen geopend boek voor ons wordt. Zoo blijft het voor ons nog de vraag, of het werkelijk wraak was, geno men „in 'n opwelling van haar onbegrepen, vernederd meisjeshart" zooals de verkla ring in het programma wil doen vermoe den die haar er toe bracht alle invitaties voor het bal in de Seine te werpen. De aan leiding kon wel eens een andere zijn, waar over echter beter stilzwijgen past. Met de rijke gaven van een groot kunste nares heeft Charlotte Kohier alle personen uit dit „drama" ziel en lichaam gegeven. Me nige tooneelvoorstelling brengt niet zooveel spanning mede, als waartoe deze declama- trice geheel alleen in staat is. Het grenst aan het wonderbaarlijkej zooals zij met een enkel gebaar situaties schildert en door intonatie stemmingen weet te berei ken. Hier is de reinste harmonie tusschen woord, pose, karakteriseering, geste en ge baar, in finesses zoo fijn en toch zoo scherp getroffen, dat men ademloos schouwt en luis tert en aan het slot er stil van is. Om daarna, als de ban gebroken is, geest driftig op te staan en mee te doen aan de hartelijke ovatie, die ook thans weer deze kunstenares gebracht werd. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester Mr. A. A. M. Gründemann. Aanwezig alle leden Na opening met gebed werden de notu len met een kleine wijziging goedgekeurd. De rekening der gemeentedienst over 1937 werd overgelegd. Het batig saldo dezer rekening bdraagt 11.395.13. In de commissie tot nazien dezer rekening werden benoemd de heeren p. b. v. d. Burg B. Vermeer en J. de Vogel. Vervolgens had de aanbieding plaats van de gemeentebegrooting dienst 1939 over eenige weken zal de begrooting aan de leden worden rondgezonden. B. en W. wilden het gevoelen van (Jen Raad weten, ten opzichte van de eventueele instelling van een raadscommissie voor het ontwerpen van Strafverordeningen volgens art. 197 der gemeentewet. Daar bleek, dat de Raad hierop geen prijs stelde, werd het voorstel van B. en W. dien- aangaade ingetrokken. Op verzoek ven de vereeniging „zwembad" om alsnog eenige nagekomen rekeningen over 1937 door de Gemeente te voldoen, werd gun stig beslist, omdat over dat jaar het volle garantiebedrag van 450.niet was uitbe taald. Hierna werd voor de tweede maal gestemd over der verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de rijksveldwachters. In de vorige vergadering staakten hierover de stemmen'op het punt, dat B. en W. voor stelden de kindertoelage te doen 'aanvangen bij het eerste kind. Thans werd deze veror dening aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren P. B. v. d. Burg, R. C. Soeterbroek, C. Vonk, Weth. Schinkel, allen R.K., J. de Vogel (CH.) en Weth. Schip per (CH.) Tegen stemden de heeren: B. Ver meer, B. Havenaar, G. Vermaas allen A.R. en J. v. Mannekes C.H. Na de stemming wilde de voorzitter hier over nog iets zeggen. Volgens spr. zou Minis ter Romme en zou de door den heer Have naar geciteerde heer Kuiper van het R. K. werkliedenverbond zeer zeker hun kindertqe- slagregeling ook bij het eerste kind willen doen aanvangen echter houdt uitsluitend de financieele toestand dit tegen en wordt ge komen met het voorstel de kindertoelage bij het derde kind te doen aanvangen, In dit geval komt vooral echter de billijk heid en rechtvaardigheid naar voren, omdat alle rijksambtenaren en ook de hoogere amb tenaren in de gemeente de toelage vanaf het eerste kind ontvangen. Op deze toelichting van den voorzitter werd dóór verschillende leden gereageerd. De heer Havenaar beweerde op een ver gadering den heer Kuiper zelfs te hebben hooren zeggen, dat deze, als raadslid te Haar lem aan den toenmaligen wethouder, den heer Slingerland het voorstel aan de hand te hebben gedaan de aldaar bestaande kinder toelage vanaf het eerste kind om te zétten In een regeling, beginnende bij het derde kind. De heer v. Rijn deelde mede, dat hij over dit punt had gesproken met den voorzitter van den Bond van R.K. Gemeenteraadsleden te Rotterdam, die hem pertinent had aange raden de kindertoelage eerste te doen begin nen bij het derde kind en niet bij het eerste. Verschillende leden wezen er op, dat hier juist de billijkheid eischt, dat bij het eeiste kind wordt begonnen, fe.jmeer. omdat deur- 'door "het gestin en speciaal het groot6 gezin* beter 'worat geholpen. Na een korte besloten vergadering ter be- handeling van reclame's werd de vergade ring heropend ter behandeling van het laatste zeer belangrijke agendapunt-: nadere bespre^ king inzake de electriciteitsvoorziening in deze gemeente. Bij deze bespreking was mede tegenwoor dig de heer Ir. Vleugels, die in een uitgebreid rapport had uitgewerkt de gedachte een ei gen distributiebedrijf op te richten met af name van de stroom van de Centrale te Delft o£ het met 31 December a.s. afgeloopen con tract met genoemde centrale, zij het dan op nieuwe gunstiger voorwaarden dan thans, voor 25 jaar te vernieuwen. Door vrijwel alle raadsleden werd hierover een aantal vragen gesteld welke door Ir. Vleugels werden beantwoord. Delft biedt de Gemeente Berket vrij gun stige voorwaarden aan, waarbij de gemeente een zeker gedeelte der winst zal ontvangen echter volgens het rapport zal het winstcijfer bij eigen beheer belangrijk hooger geraamd kunnen worden, waarbij komt, dat de ge meente dan zelf alle rechten in handen heeft. Daar verschillende raadsleden gaarne nog meerdere gegevens verlangden over het voor en tegen, vooral ook omtrent de resultaten in andere gemeenten, werd besloten thans nog geen beslissing te nemen. Tot uiting kwam wel, dat de meerderheid van den Raad er meer voor voelde een eigen bedrijf te stichten, met afname van de stroom van Delft. In de te houden vergadering op Vrijdag 25 November zal er nogmaals een grondige be spreking aan worden gewijd, waarbij dan in dezelfde vergadering een definitieve beslis sing zal worden genomen. Wegens het gevorderde uur werd geen rondvraag gehouden en werd de vergadering met gebed gesloten. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEND. Kap—Schouten, d. J. Klein—de Been, z. OVERLEDEN B. C. P. Gerstel, 73 j. Binnenkort zal in deze gemeente een ean- vang worden gemaakt met de kostelooze in enting tegen diphterie. Voor de kinderen woonachtig in het Klei wegkwartier en omgeving zal de gelegenheid hiervoor nog dit najaar zijn opengesteld, ter wijl voor kinderen, woonachtig in Tuir-stad- kwartier en Molenvliet, daartoe in het aan staande voorjaar de mogelijkheid bestaat. Te zijner tijd zal aan de ouders van laatst bedoelde kinderen een circulaire worden gezonden waarin tijd en plaats en verdere bijzonderheden zijn vermeld. AANKOOP VAN GROND. Ten behoeve van de automatiseering van den telefoondienst heeft de technische dienst, der P.T.T. een stuk van den buitentuin van den'heer Jac. Niekerk, gelegen tegenover de Albrecht Beijlinggracht, aangekocht. Hierop zal t.z.t: de centrale gebouwd worden. Dit kan echter nog wel 2 a 3 jaar aanloopen, dgar de voorbereidingswerkzaamheden pas in het beginstadium verkeereo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2