naEzonDEN ^ÖTUKKEN ...vi Weerverwacliting. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 middenstandsvereeniging „DE HANZE". Interessante inleiding. lezing R- k- vrouwenbond. ffe OUDE VROUW BEDROGEN. MGR. W. BOUTER KOMT BIJ^ DE K. J. M. V. SCHEEPVAART. 50 JAAR. Of het hem goed deed? Op de dag van èiiiiiiiiiiiiiiiiiüi iiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliililiHüiii 1 Zwakke wind meest uit Zuide- j§ - lijke richtingen, nevelig tot ge- - deeltelijk bewolkt, in den nacht - en ochtend plaatselijk dikke mist, 1 - weinig of geen regen, weinig ver- - andering in temperatuur. Voor de wielrijders. I WOENSDAG. Zon op 7.23, Zon onder 16.05. Maan op 0.49 Maan onder 13.28. 1 Wielrijders lichten op van 16.35 tot 6.55 uur. uiniiii! i idiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE. BURGERLIJKE STAND. EEN TERUGBLIK. NATIONAAL JONGEREN VERBOND KETHEL. GRACIE FIELDS IN ONS LAND. Gala-avond in Grand Theatre. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. VEILIGHEID IN DE HAVEN. ONGEVALLEN. Gisterenavond vergaderde de Hanze in den It. K. Volksbond. De geestelijk adviseur, de welleeirw. heer Coppens, die deze eerste Banzevergadering bijwoonden, werd welkom geheeten. Mededeeling werd gedaan, dat Ihet aantal leden in het Bisdom Haarlem thans niet minder dan 10.034 bedraagt. In 1930 was het aantal nog maar 6000. Aangespoord werd in 1939 het Hoofdbe stuur zooveel mogelijk te steunen door de te organiseeren Gewestelijke Hanze-dagen te bezoeken. Ook de gesloten retraites in 1939 werden in aller aandacht aanbevolen. Het moet niet kunnen voorkomen, dat ze niet door zouden kunnen gaan. De spoedcursus voor het middenstands diploma is geheel volgeboekt. De klas is gesloten. Mochten er toch nog zijn die zich willen melden voor 1939, dan zal de heer v. d. Poel gaarne nog inlichtingen geven. De ballero-actie, aldus de voorzitter, mag uitstekend geslaagd heeten. Het nadeelig saldo is niet hoog, zoodat overwogen wordt binnenkort nog een dergelijke actie aan te vangen. Voor het winterprogram zal komen sPrf~ ken de alg. secr. de heer Dresmen, terwij de geestelijk adviseur in Januari eveneens lezing zal hoiuden. band Het kemwerk zal weer worden e genomen waaraan Pater Alexander zijn ij zondere aandacht zal wijden. Oo e vorige kern zal weer eens bijeen komen. Het autobusvraagstuk voor de oude stad had bijzondere belangstelling, aar ge deelte Vlaardingerdijk en alles benoorden daarvan geen enkele busverbinding of derge- liike heeft. Ook de Kethelbus komt er niet meer Dit alles beteekent tevens nog schade voor de winkeliers, daar de tram slechts werkt om zooveel mogelijk mensehen recht- streeks van het Westen en andere stadsdeelen via de Koemarkt naar Rotterdam te ver voeren. Reeds is er overleg met den directeur der R.E.T. en met de gemeente Schiedam over dit vraagstuk gepleegd. De bussen zijn ech ter fte groot om zekere routes te nemen, zoo dat daarop o.a. tot heden een en ander is vastgeloopen. Een petitionnement wordt overwogen. De heer Jos. van Rest gaf een kort, zake lijk overzicht vam de vergadering van den Centrale Raad, waarheen hij was afgevaar digd. De opbrengst der Hanze-busjes bedroeg 2000. De heer F. Schrijver hield een inleiding over „Problemen van den modernen detail- handel", zulks naar aanleiding van het ver slag 'hi de Nieuwe Schiedamsche Courant toentertijd verschenen over de rede van prof. Hirsch voor de fabrikanten en .belanghebben den in het grootwinkelbedrijf. De conclusie van proef. Hirsch was toen: de steeds hooger wordende bedrijfskosten staan een vlotte detailhandel in den weg. Het grootbedrijf daarentegen vermindert zooveel mogelijk door combinatie de testen. Het heeft filialen en maakt veel reclame. Een voordeel van het kleinbedrijf, dat het grootbedrijf nooit kan bieden is het per- soonlijk contact tusschen leverancier en klanten. Verder is in de defcailzaak een duur controle-apparaat overbodig. Een voordeel van het grootbedrijf is, dat men beter dan in het kleinbedrijf de onkosten door samen voegen b.v. van inkoop kan verkleinen Prof. Hirsch constateerde toen dat de kleine man in den detailhandel niet verloren is, als hij zich maar aanpast aan den nieu wen tijd. Hij moet zich indien mogelijk or- iganissötsn in b.v. inkoop vereen igingen of vrijwillige filiaalbedrijven, waaraan talrijke voordeden gezamenlijk door de kleine zakenlieden bedongen kunnen worden. Van een roemloos einde der klein-winke- lier is dus geen sprake, mits men zich aan past door reclame enz Wanneer de middenstand dus komt tot onderlinge samenwerking zal zulks meer .ba ten afwerpen, dan welke regeerin.gshulp ook. Leert saam te werken om daardoor de be drijfskosten te verminderen. De inleider stelde aan het eind van zijn kort, doch interessant betoog voor om een studie-commissie te benoemen, teneinde vast te stellen of in Schiedam mogelijkheden tot samengaan van diverse bedrijven aanwezig zijn. Hetzij perbedrijfstak, Per straat of in ónderen vorm. A-an het eind der bespreking heeft de voor- Scvfj de heer A. J. Vredebregt den heer Ep''vrr dank gebracht. den te rt uittreksel zal rondgezonden wor- c^hrii,ver.b?studeerin,g van hetgeen de heer !ei en an,Ha'nce6rde- Men kan zich dan op WQn7evereadM?repareeren' daar de volgende over dit onderwin11 Praat-avond zal zijn De leden worden er op attent gemaakt) dat op Donderdag a.s. des namid- dags half 3 in gebou^ Haven 155, een lezing zal word?nX °al °Jer lucht" bescherming, welke le dp n ver~ lucht met lichtbeelden, ^ezie de aard Van het onderwerp zal deze bij ifp/, ze~ ker de belangstelling van vele leden hebben. Bij daglicht bleek nog beter hoe groot de ravage is, welke bij de ramp van het K.L.M. toestel „Ijsvogel" veroorzaakt werd zooals bovenstaande hedenmorgen gemaakte opname toont 20 JAAK JONGENS-JEUGDWERK In de Frankelandsche parochie. Zondag 13 Nov. vierde het Jongens-jeugd werk van het „Frankenland" zijn 20-jarig be staan. 's Avonds werd er 'n „bonte avond" gege ven in de groote zaal van den Volksbond. De zaal was geheel gevuld met donateurs en de ouders van de Kruisvaarders en Ver kenners. Onder de genoodigden merkten we op: den Hoogeerw. Heer Deken Schraag, en kele Heeren Kapelaans en Br. Overste met verschillende Broeders. Hopman Baars, die optrad als conferencier heette allen van harte welkom waarna met een korte „imitatie-stichtingsvergade ring" van het Jeugdwerk in November 1918 de avond werd geopend. Onder tromgerof fel marcheerden Verkenners en Kruisvaar ders de zaal binnen en stelden zich op met hun kleurige vlaggen op het tooneel. In 'n korte toespraak spoorde Hopman Baars de jongelui aan, om steeds fier en rid derlijk door 't leven te gaan en trouw te blij ven aan Christus onzen Koning. Nadat de jongens de zaal hadden verlaten nam de Aalmoezenier-Directeur van het Jeugdwerk, Kap. Koopman het woord, om in een korte, pittige toespraak de ouders nog maals er op te wijzen, hoe dringend noodig het jeugdwerk is, in dezen moeilijken en han gen tijd. Vooral legde de aalmoezenier de nadruk op het tekort aan geschikte leiders in de parochie. Hij wees er op, dat er al jon gens, die graag wilden toetreden tot de ver kennersbeweging, moesten worden geweigerd, omdat men niet beschikte over genoeg ge schoolde krachten en men dus niet tot uit breiding kon overgaan. Laten we hopen, dat er verschillende jon gemannen gehoor zullen geven aan deze roepstem en hun tijd, kennis en vroolijk humeur zullen stellen in dienst van de Kruisvaart- en Verkennersbeweging in onze Parochie. En zijn er mogelijk bezwaren, gaat u dan eens praten met den Aalmoezenier- Directeur en,,'t komt wel goê!", zooals een van zijn geliefkoosde uitdrukkingen luidt. Vervolgens kwamen de jongens zelf aan de beurt op 't tooneel. 'n Paar vlotte één-ac- tertjes, 'n kleurige „gehiids"-pantomime, en lost not least 't nummer acrobatiek, jonglee- ren en goochelen door 2 leden van de Kruis vaart, werden vlot en succes-vol afge werkt en oogstten meerdere malen een da verend applaus. Tijdens de pauze had de trekking plaats van de prijzen, die voor de verlting beschikbaar waren gesteld. Tegen middernacht was 't programma af gewerkt en konden we de zoo langzamer hand tropisch geworden temperatuur van de zaal ontvluchten. Het „Frankenland" kan op een geslaagd vierde lustrumfeest terugzien. Door de politie is Zaterdag de 47-jarige Schiedammer A. de L. terzake oplichting aangehouden. Nadat hij in een café hier ter stede op slinksche wijze inlichtingen ingewonnen had omtrent een klant van den caféhouder, begaf hij zich naar diens 78-jarige moeder en gaf voor, dat haar zoon hem verzocht had even 10 bij zijn moeder te gaan halen. De oude vrouw geloofde dat verhaal en voldeed aan het verzoek. Blijkbaar aangemoedigd door dat succes, probeerde hij hetzelfde een half uur later opnieuw, doch ditmaal stootte hij zijn neus. De L. zal morgen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DE BARONALE KWESTIE. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U opname van het vol gende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Na het lezen van het raadsverslag van Vrij dag j.l. kreeg dik het onbehaaglijke gevoel, dat er in Schiedam met twee maten wordt gemeten en dat het gemeente-belang wordt opgeofferd aan het belang van enkele huis eigenaren in de Warande. Wethouder Houtman zegt woordelijk In dien men de „Baronie" toestaat te bouwen, zooals zij wenscht, komt men aan de porte- monnaie van de huiseigenaren, maar Mijn heer de Wethouder vergeet daarbij melding te maken van de belangen van de 350 per sonen, die daar thans werken en welk aan tal, als de verbouwing doorgaat, tot 500 zal worden opgevoerd; daarbij spreek ik nog niet eens over de bijkomende werken, welke daarbij uitgevoerd zullen worden en aan verschillende tientallen menschen als bouw vakarbeiders, electriciens en anderen weer geruimen tijd werk zullen verschaffen. Wethouder Houtman zegt: de „Baronie" kan wel uitbreiden zonder in de straatlij n te bouwen, maar de de Wethouder weet niet, dat in de loop der jaren door het steeds weer bijtrekken van het ééne pand na het andere, de fabriek niet meer aan de eischen voldoet, daar de onderlinge afstand der werkplaatsen te groot wordt. Ook wordt opgemerkt, dat er een uitzon dering is gemaakt voor de school maar over het feit, dat er nog geen twee jaren ge leden ook aan de N.V. Unie Winkel Maat schappij vergunning is verleend om in de straatlijn te mogen bouwen wordt niet ge sproken dan nog de opmerking, dat de Di rectie afhankelijk is van het personeel. Zou de Wethouder werkelijk zoo naief zijn dit te gelooven Dan kan ik den Wethouder wel verzekeren, dat, wanneer de „Baronie" werkelijk uit Schiedam weggaat (welk be sluit inderdaad is genomen), het gehuwde personeel zonder aarzelen met de zaak me- degaat. Mijnheer, de Redacteur, men schermt den laatsten tijd met allerlei plannen voor werk verruiming; hier is een plan, dat de gemeen schap niets kost, integendeel geld opbrengt en ik kan men niet begrijpen, dat er van de 29 aanwezige Leden van den Gemeenteraad 15, waaronder ook de S.D.A.P.-ers, tegen konden zijn. Hopende, dat hier niet de put gedempt wordt als het kalf verdronken is en U, Mijn heer de Redacteur hartelijk dankzeggend voor de toegestane plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, J. BORSTEN. Donderdag 17 November komt Zijn Door luchtige Hoogwaardigheid Mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore op bezoek bij de K. J. M. V. Degenen die reeds eerder kennis met hem maakten, weten op welk een interes sante wijze hij kan vertellen van zijn missie, leven ,zijn wereldreizen. Zij die den Bisschop nog nooit in hun midden hadden, hebben ongetwijfeld uitge zien naar een gelegenheid om hem te leeren kennen. Thans is deze er. De K. J. M. V. noodigt U uit, Donderdagavond uiterlijk kwart voor negen naar de bovenzaal van den R. K. Volksbond te komen. Mgr. W. Bouter zal op feestelijke wijze worden ontvangen, waarna 'hij een causerie zal houden. De K. J. M. V- vertrouwt, dat men in groo- ten getale gehoor zal geven aan deze uit- noodiging. SCHIEDAM, 14 Nov. Aangekomen: Eng. s.s. Trainferry N.z., ledig van Harwich om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 14 Nov. Vertrokken; Eng. s.s. Behar, met stukgoed naar Yokohama via Antwerpen. JE!r bestond gisteren te Parijs een enorme belangstelling voor de Fransche Staatscourantwaarin de volledige tekst van de jongste, wetsdecreten werd gepu bliceerd, welke zooals bekend belangrijke maatregelen op sociaal en fiscaal ge bied inhouden. (Ingezonden). Een heug'lijk feit wil ik U mededeelen Daar het een man betreft hier algemeen bekend, Want 'kneem toch aan dat in de stad zeer velen. Hem kennen als bekwame dirigent. Het is heer Smits, die 50 lange jaren Zijn huw'lijksschip bestuurd' met vaste hand. Al brengt de levenszee soms dikwijls woel'ge baren Hij stuurde steeds zijn schip met liefde en verstand. De één en twintigst' dezer maand is 't 50 jaar geleden Dat hij die reis begon, het is geen dag of uur. heden Is hij nog ijzersterk, nog krachtig en vol vuur. Blijft nu, heer Smits, met Uwen echt vereen'd. Moog' lang de, Goede God Uw beider leven sparen Dat is mijn wensch, oprecht en goed gemeend. WILL. CANNER. 's Nachts en 's ochtends mist. Aangifte van 1214 November. GEBOREN: Nathalie C„ d. van A. V. Bosman en A. Verbeek, Stationstraat 71 Jacoba J. W. M„ d. van G. C. Foncke en E. A. M. van Collenburg, Vlaardingerdijk 21 Johanna C., d. van L. Winterswijk en H. Borsboom, Vellevestsingel 19 Johannes G. z. van L. J. Scheffers en J. W. Blom, Boylestraat 14 Willem C. z. van W. C. Oranje en H. Sluijter, Burg. Knappertlaan 255 Een als levenl. aangegeven kind van J. Marks en D. Koogje, L. Nieuwstraat 25. OVERLEDEN; C. P. Wever, 69 j. echtg. v. v. W. van Geloven, Singel 175. XXXII. Uit een zeemansdagboek (2). Niets zou eir vervelender zijn dan 't lezen vam een dagboek van een zeevarende, althans wanneer men van dag tot dag zou beschrij ven wat er alzoo op een langdurige zeilreis was gebeurd. Om dus iets leesbaars te leve ren is wel 't beste het meest pikante te rele- veeren, terwijl 't dan nog de vraag is of de lezer zich er voor zal interesseeren. Zulks is in elk geval te beproeven en dus: volgt de beschrijving van een door schrij ver meegemaakte zeilreis naar Brazilië. Indien ooit een jeugde'ling zich klein zou gevoelen, dan is dat zeker het geval met een die, zij 't dan reeds een weinig „zee vast" als scheepsjongen aanmonsterde op een zeilschip. Niets is te min om niet aan hem te worden opgedragen, en de scheldnaam „dekzwabber" is voor zoo een juist van pas. Men is dan aan boord letterlijk het knechtje van iedereen, zelfs van de scheepshond, daar men heeft te zorgen, dat de uitwerpselen van zoo'n dier onmiddellijk na 't verschij nen worden overboord geworpen. Tot dat doel hangen een tweetal plankjes in den vorm van boerspanen aan een touwtje bij de voormast, en vormen alzoo de kenmer kende attributen van de scheepsjongen. Wee diens gebeente wanneer door hem de aanwezigheid op 't dek niet tijdig is opge merkt en overboord geworpen. Hij werd er dan niét al te zachtzinnig bijgehaald en met de uitroep „hier jongen, fooi", op zijn plicht gewezen, 't Aanleeren der namen van de verschillende zeilen, takels en touwen, benevens het schoonhouden van de verblij ven op 't verblijf der matrozen, behoorde tot de dagelijksche beslommeringen van een, als een nul getelde op het schip: Een die de aanstoot was voor al de overigen en van zelf weinig uitrichtte dat de goedkeuring der anderen wegdroeg. De dienstverdeeling op zoo'n schip, althans gedurende de vaart, ging nacht en dag om de 4 uren, behalve des namiddags tusschen 4 en 8 uur, daar dan werd omgewisseld tusschen de in tweeploe- gen gedeelte equipage, terwijl de kapitein buiten die regeling viel. Bij slecht weer zoo als storm of mist, was echter alle hens aan dek en men kan zich moeilijk voorstellen wat men gewaar werd, indien men plotse ling uit den slaap werd gewekt en zóó uit de kooi opeens naar boven in de tuigage moest klimmen om zeilen vast te maken. Dat men dan direct goed „wakker" was is te begrijpen. Van de scheepsjongen werd dan gevergd, dat hij steeds de eerste was die naar boven klom, terwijl indien nalatig, hem zulks soms met een eindje touw gevoelig werd in gepeperd. Schrijver dezes durft echter be weren niet vaak zulk een bestraffing te heb ben moeten ondergaan en gedenkt veeleer met genoegen aan die scheepsgezellen die hem, al was 't dan soms niet al te zacht zinnig, op zijn plichten hebben gewezen en waarvan hij veel, wat hem in de toekomst te pas kwam, heeft geleerd. De hier bedoelde reis iging eerst naar Car diff in Wales (Engeland), alwaar steenkolen werden geladen. Zulks ging toen reeds al vrij vlug, daar toch in twee dagen itijds het laden was volbracht. Echter moest elk schip daar haar beurt afwachten, en waren wij daar toch een tiental dagein aleer wij tot ver trek gereed waren. Nimmer zou men het grootsche gezicht vergeten, 't welk daar die kolossale sluiswerken boden. Er is daar twee maal per etmaal een verschil in waterhoog ten van soms meer dan 10 meter, en 't kan gebeuren dat men vanaf halver hoogte in de tuigage, niet op het dek kan kijken van een binnen de sluizen liggend schip. In Car diff zagen alle huizen en verder alles wat men er ziet, zwart. Daar is alles steenkool en nog eens steenkool en zou een zindelijke Hollandsche huisvrouw 't daar zeer zeker niet naar den zin hebben. Zeer vreemd is 't dat de Engeische taal daar een aangeleerd iets is, en de echte Engelschman van de taal, welike daar wordt gesproken, niet één enkel woord verstaat. Men spreekt daar namelijk „Welsch", 't geen in het geheel niets lijkt op Engelsch en waarvoor slechts weinig Ëngel- schen zich interesseeren. Niettemin kennen de Welschen allen Engelsch spreken, zonder 't geen zij zich moeilijk zouden kunnen be wegen. Destijds was in Cardiff letterlijks alles wat men om zich heen zag, eigendom van den Markies van Bute. Zoowel mijnen als spoorwegen, fabrieken en huizen, en was die Markies dus met recht een „Lord". Programma 5 voor Woensdag 16 Nov. Luxemburg: 8,208,35 concert. Luxem burg of Diversen: 8,359,05 Luxemburg: 9,059,20 concert Diversen: 9,2010.35 Luxemburg: 10.3511,35 gevar. progr.; 11.35 gevar. progr. 11,4212,05 gram. Di versen; 12,05—12,20 Brussel (Fransch): 12,2012,50 gram.; 12,551,20 orkest Keulen: 1,202,20 concert. Diversen: 2,202,35 Luxemburg: 2,355.50 Engels concert. Parijs P. T. T.: 5.506.35 zang voordracht Brussel (Fransch): 6.356.50 cello-voordracht. Parijs P. T. T.: 6.50 7,20 orkest Parijs Radio: 7,207,50 zang voordracht Brussel (Ned.): 7,508,10 fespr. dagblad Brussel (Ned.) of Div.: ,20—9,20 orkest Brussel (Ned.): 9,20— 10.20 orkest Luxemburg: 10.2511,10 operette-muziek; 11,1011,20 schlagers. Luxemburg of Diversen: 11,2011,50 dans muziek. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit de aether". rt-'f* Eerste Lustrum afd. Schiedam. In verband met het vijfjarig bestaan van de afdeeling Schiedam e. o. van het N. J. V. wordt op Woensdag 14 December a.s. een Lustrum-Feestavond gehouden in Gebouw „Musis Sacrum". Daaraan werkt mede het bekende Schiedamsche Tooneelgezelschap „Utile Dulci", dat, onder regie van den heer Jan Vos, een speciaal voor dezen avond in gestudeerd stuk ten tooneele zal brengen, hetwelk o.a. op diverse nationale gebeurte nissen tijdens de 40-jarige regeeringsperiode van H. M. de Koningin betrekking heeft. Voorts zal een grootsch ballet worden uitge voerd door de Dansschool R. van der Vel den en N. Mennigs uit Rotterdam, welke te vens met „Utile Dulci" zal samenwerken. De bekende zangeres en voodrachtkunstenares, Mevr. Marguérite Couperus uit Haarlem zal in middeleeusche costumes, Hollandsche liederen voordragen uit de 16e en 17 eeuw, op de piano begeleid door Mej. Corry Koppen. Voor verdere muzikale medewerkingen zorgen „The Flinging Friends". De algemeen voorzitter van het N. J. V. Mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier uit Amster dam, zal een korte feestrede uitspreken. R. K. VOLKSBOND. Het jaarfeest van den R. K. Volksbond werd Zondag j.l. kerkelijk ingezet met de Hoogmis, welke tot intentie der leden en hun huisgezinnen door den geestelijk advi seur, kap. P. J. Zoutenbier werd opgedragen. Des avonds werd voor de leden en hun dames, alsmede enkele genoodigden een feestavond gegeven, welke door de voor zitter, de heer F. W. Baartmans, met een welkomstwoord werd geopend. Door den voorzitter van het Vaandelcomité den heer J- A. Olsthoorn werd vervolgens het nieuwe vaandel aan het bestuur overge dragen, waarna kap. Zoutenbier de vaan delwijding verrichtte. Door de R. K. Gem. Tooneelclub Alberdingk Thym uit Schiedam werd hierna „De Lichte Last" voor het voetlicht gebracht. Het stuk werd reeds meermalen in Schiedam en elders opgevoerd en in ons blad besproken, zoodat wij kunnen volstaan met de vermelding dat uit de waardeering goede keus had gedaan. Kapelaan Zoutenbier sloot de geslaagde jaarfeestviering. „Neen, dat is mijn man, die daar is de inbreker!!" De beroemde Engeische musical artist Gracie Fields, wier film „We're going to bee rich" (Daar waar mijn Sarie woon'), Vrijdag j.l. haar première in Nederland begon, is gistermorgen na nog een weldadigheidsfeest ten bate van de noodlijdende artisten in Londen te hebben gegeven, met het ochtend vliegtuig uit Croydon op Waalhaven geland. Zij werd aldaar hartelijk verwelkomd door den heer en mevrouw Groen, directeur Fox in Nederland en de directie van de N.V. Tubem, en vertrok daarna naar hotel Weimar, waar zij na een korte rust 's middags alweer present werd op een tea, te harer eere belegd, waar de film- en persmenschen aan haar werden voorgesteld en waar zij in een gezel lig, eenvoudig onderhoud, waardoor zij zich al aanstonds loffelijk onderscheidde van heel wat collega's, een en ander vertelde van haar filmplannen. Want einde dezer week, welke weer heel vermoeiend zal zijn, gaat zij scheep naar Amerika om daar in Hollywood aan een tweetal filmen te gaan werken. Gisteravond ging in het Grand Theatre een gala-voorstelling van haar film, waarvoor buitengewoon groote belangstelling bestond in en buiten het theater. Want bij haar aan komst werd zij op een buitengemeen spon tane wijze begroet door een dichte menigte, welke voor en in de voorhall van Grand Theatre haar komst stond af te wachten. Verschillende autoriteiten woonden dezen avond bij. Wij merkten er a. op mevrouw Van Broekhuyzen, de echtgenoote van den Zuid-Afrikaanschen Gezant, kleindochter van president Paul Kruger, aan welke figuur in deze film ook wordt herinnerd. Voorts de handels- en scheepvaartattaché van de Amerikaansche legatie, de consul-generaal en de consuls van Engeland en van de Vereenig- de Staten en de Canadian Trade-Commissio ner en de assistent commissioner met hun dames. De conferencier Alex de Haas heeft alvo rens Gracie Fields op het.podium verscheen. 16 N o v.: Groote Schouwburg, Frei- schütz (Ned. Opera-ensemble), 8 uur 20 Nov.: Groote Schouwburg, Boefje (Ned. Tooneel), 8,15 uur. 21 N o v.: Groote Schouwburg, Indische dansavond, 8.15 uur (volw.) D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Lach lederen dag (Nat. Revue), 8,15 uur, 's Zon dags ook 2 uur (voor vowassemen). Passage-theater: De brand in Oud-Chica- go en De cowboy van Brooklyn (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 15 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). haar in eenige korte woorden bij het Rotter- damsche publiek ingeleid, waarop de scher men vaneen gingen en Gracie Fields haar entree maakte bij het Rotterdamsche publiek, dat haar met stormachtig applaus verwel komde. Begeleid door haar accompagnateur en componist P. Davies heeft zij uit haar reper toire een zeer genereuse keuze gedaan. Ach tereenvolgens hoorden wij van haar „Swee test song in the world", „I never cried so much in all my life", „The organ, the monkey and I", „May Morning", „Plaese, Maestro, please", „The Treksong", „The old Lady", „Walter" en „Sally". Zooals men uit deze titels kan zien, een -eer gevarieerd program, waardoor het deze allround artist in al haar schakeeringen kon zien optreden. Zij heeft hiermede de harten van de Rot terdammers stormenderhand veroverd, want dit genre ligt den Rottere! nmer bijzonder. Toen na de pauze de hoofdfilm werd ver toond, bleef het applaus, dat zoo gul had geklonken, doorgaan en bij elke song, welke zij op het witte doek gaf, gingen de handen weer tegen elkaar. Gracie Fields, die tusschen het publiek de film ver tooning bijwoonde, heeft zich zoo doende persoonlijk kunnen overtuigen, dat zij hier onder den Hollanders wel even groot succes oogstte als in de film voor „die boer van de groot trek". Ook aan het einde van de voorstelling werd zij buiten het theater door vele hon derden opgewacht. Een „very tremendously vital artist", deze Gracie Fields, en evenals Maurice Chevalier voor Frankrijk, een uitstekende afgezant van Engeland. Het Engeische en ons Nederlandsche volks lied hebben dezen avond samen geklonken. Ploegencontrole bij Thomsen. Nu en dan krijgen wij berichten onder de oogen met den inhoud, dat een of ander schip in dien en dien recordtijd is gelost. Daarnaast zijn de berichten en artikelen legio, die den lof bezingen van de prachtige outillage in onze havens. Techniek en vakbekwaamheid schonken inderdaad ruimen roem aan het Rotterdam sche havenbedrijf. Echter zit in dezen tenipo- tempo-arbeid een gevaarlijke dreiging: de mogelijkheid, dat bij het jachten en laten jachten de factor veiligheid min of meer uit het oog wordt verloren. Met voldoening constateeren we dan ook, dat bij de N.V. Thomsen's Havenbedrijf spe ciale veiligheidsdagen zullen worden geor ganiseerd. Deze dagen zijn vastgesteld op 24, 25 of 26 November. Op die dagen zal een wedstrijd worden gehouden tusschen de ploegen met de bedoe ling uit te maken, wie het veiligst werkt. Mededingsters bij dit concours zijn alle bij T.H.B. werkende ploegen zoowel in het stuk goed- als machinebedrijf met dien verstande, dat de ploeg als een geheel wordt beschouwd en als zoodanig slechts een prijs kan be halen. De jury, bestaande uit zeven T.H.B.-er zal op Donderdag 24 November des morgens om 8 uur haar taak beginnen. Gelet zal worden op alle factoren, welke de veiligheid van den arbeid be-invloeden. Om 8 uur des morgens op genoemden Don derdag zullen de vlaggen worden geheschen ten teeken, dat de veiligheidsdagen 1938 zijn begonnen. In de school voor Voorbereidend Lager Onderwijs aan den Elsendaal is gisteren de 5-jarige G. H. Dilst, wonende Sparrendaal, in de gang uitgegleden en gevallen. Het meisje bekwam een hersenschudding en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 50-jarige wielrijder P. J. de Heer, wonende Van Speijkstraat, is gisteren op de West Kruiskade aangereden door een onbe kend gebleven jeugdigen wielrijder. De man viel en kwam juist terecht onder het voor- balcon van een motorwagen van lijn 5, waar van de bestuurder zeer vlug wist te stoppen. Met een hoofdwonde, een hersenschudding en een rechter-scheenbeenbreuk is de man per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoer^.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1