UIT DEN GEMEENTERAAD. ROTTERDAM. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 KETHEL. NIEUW TELEFUNKENTOESTEL. OUD-INDISCHMAN VOOR 18.000 OPGELICHT. Door een gemeente-ambtenaar met wien hij een voorschot, bankje had. NOG EENS DE ZAAK- BARANOWSKY. Thans vrijspraak gevorderd Pas bleek niet vervalscht, do eb een ander toe te behooren. „NIEUW-AMSTERDAM". Hedenmorgen met een halven dag vertraging binnengeloopen, BENOEMINGEN. De agendapunten. Middagzitting van Vrijdag 11 Jtysv. 1938. Voorzitter: Mr. Dr. F. L. J. v. Haaren ontslag te verleenen, met ingang van een nader te bepalen datum. Dienovereenkomstig besloten. benzinepompinstallatie in zijn garage aan de Burgemeester Knappertlaan 18b, zulks tegen een huurprijs van ƒ5.per jaar. Tot onderhandsche verhuring aan den heer A. J. Vredebregt H. J. zn., alhier, van het pakhuispand, gelegen aan de Boterstraat 56, alhier, tegen een huurprijs van 40. per maand, zulks voor het tijdvak 1 Octo ber 193831 Maart 1939. Tot het opnieuw huren van de N.V. Maat schappij tot exploitatie van onroerende goe deren „Polderwijck", alhier, van de thans als politiepost in gebruik zijnde panden, gele gen aan de Frangois Haverschmidtlaan 72a-b, alhier, voor den tijd van 2 jaren, tegen den thans geldenden huurprijs van 35— per maand. Om hun College te machtigen tot irige* bruikgeving voor het seizoen 1938/1939, ter exploitatievan een ijsbaan, aan de Schiedam- sche IJsvereeniging, van het terrein, gele gen tusschen den spoorweg naar Vlaardin- gen en de Laan naar Spieringshoek, zulks tegen denzelfden prijs en onder dezelfde voorwaarde als haar het terrein sinds 1913 wordt afgestaan. Tot onderhandschen aankoop in het belang der volkshuisvesting van de N.V. Th. J. L, van den Berg, alhier, van de buiten de rooi lijn van de Hoofdstraat vóór het pand, ge nummerd Hoofdstraat 24, gelegen strook grond, ter oppervlakte van 26 M2., tegen den prijs van 5.per M2. (De heer v. d. Berg (CH.) onthoudt zich van stemming). Tot onderhandschen verkoop aan den heer J. H. Spindler, alhier, van het pakhuisje, ge legen aan de van Leeuwenhoeckstraat, ka dastraal bekend als gemeente Schiedam sec tie I, no. 474, tegen den prijs van 560 komende de kosten van overdracht voor re kening van den kooper. Tot wijziging van de met de N.V. Bank voor Nederlandsdhe Gemeenten aangegane rekening-courant-overeenkomst. Tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1938, in verband met een schrijven van het College van Gedeputeerde Staten dezer provincie inzake wijziging van het uitgetrokken 'bedrag voor steunuitgaven en werkverschaffingen in verband met de tot heden uitgegeven bedragen, met 119.000. Betreffende de ter visielegging van een voorstel tot vaststelling van de voorgevel- rooilijn voor de Westvest, hoek Brander- steeg ZO.Z. Tot het verleenen van een cred'iet van 25.000 ten laste van perceel 42 van het Grondbedrijf ten behoeve van den aankoop van een hoeveelheid zand van 100.000 kub. meter. De Brandweer' a. tot het verleenen van een crediet van 4176 ten behoeve van de aanschaffing van een tweetal kleine motorbrandspuiten en den aankoop van slangen, koppelingen, op- zetstukken en straalpijpen ten dienste van de Brandweer: De heer SCHEURKOGEL (Chr- H.): dit had toch eerst in de oommissie van ge meentewerken besproken moeten worden? VOORZITTER: Het is reeds op 26 of 2f September gekomen en we moesten het door laten gaan, daar mogelijk moest worden op getreden. Het hoofd der brandweer heeft in die moeilijke dagen op dit materiaal nog beslag kunnen leggen. Ons college heeft zich direct met den Haag in venbinding gesteld om de noodige toesteming te verzekeren tot het doen van deze post. Zelfs was er een gedeelte van het materiaal voor Indië be stemd en dat heeft Schiedam toch kunnen krijgen. Tot het verleenen van een aanvullingscre- diöt van f 15.770 voor den bouw van het Zusterhuis, behoorende bij het gemeente ziekenhuis; Tot het verleenen van een crediet van 375.— ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor een te vormen 8e klas aan de 2e Centrale School voor het 7e leer jaar. Om gunstig te beschikken op het verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Middel baar Onderwijs te Vlaardingen om over het cursusjaar 1938/1939 wederom een subsidie te verleenen voor iederen leerling uit deze gemeente, die de van haar vereeniging uit gaande Christelijke H.B.S. te Vlaardingen bezoekt; idem op het verzoek van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van R.K. LUCHTBESCHERMINGSVERGADERING De Kethelaars wilde er meer van weten. BUITENGEWONE BELANGSTELLING In de zaal van café De Vriendschap werd gisterenavond een propaganda-avond voor luchtbescherming tijdens oorlogsgevaar, ge houden. De belangsteling voor deze vergade ring, welke door den Burgemeester per cir culaire was aangekondigd, was zoo buitenge woon groot, dat behalve de zaal ook de ge heel café-ruimte dicht met belangstellen/den. was bezet en velen achter de coulissen van het tooneel een plaatsje moesten zoeken. Ongeveer 300 belangstellenden waren aan wezig toen burgemeester mr. J. J. van der Lip den avond opende en zich oprecht blij en verheugd toonden, dat zoovelen aan zijn oproep hadden gehoor gegeven om ondanks het ongunstige weer en de vele andere fac toren, die vaak nadeelig op vergadering- bezoek werken, hier van hun belangstelling voor de luchtbescherming te komen getuigen. Meerdere leiders van luchtbeschermingsver- eenigingen hebben spreker gevraagd 'hoe hij het heeft klaar gespeeld om in zulk een kleine gemeente, den heer van Batenburg naar Kethel te krijgen. Na den spreker met enkele woorden te heb ben ingeleid, gaf hij het woord aan den heer van Batenburg, commissaris van politie en hoofd van de luchtbeschermingsdienst in de gemeente Renkum voor het houden van zijn voordracht. Vervolgens komt de heer van Batenburg aan het woord. Spr. zegt in zijn inleiding dat luchtbescherming iets heel ernstigs is en als zoodanig niet voor jongelui geschikt. Spr. vraagt zijn gehoor zich een oogenblik los te willen maken van alle zorgen en levensbe slommeringen om zich zelf gemakkelijker te kunnen realiseeren. Het moet worden één gedachte. Het gaat er thans om wat wij in ons zelf mee naar huis zullen nemen. Luchtbescherming toch staat in het teeken van oorlog en in dit verband schilderd spre ker de groote teleurstelling in het gezin als tijdens een eventueele nieuwe oorlog wat God verhoede geen of onvoldoende maat- regeien tegen luchtaanvallen worden geno men. Spr. schetst in gevoelvolle woorden de liefde van ouders voor hun kind dat in doodstrijd ligt, om hiervan een parabel te trekken op diegenen die geen gevaar in de luchtaanvallen zien en nog onverschillig blij ven voor de massa moorden tengevolge van luchtaanvallen in het verre China of Japan. Eerst als het gevaar ons zeer van nabij be dreigt leeft men, ook in het kleine, voor honderd procent met de slachtoffers mee en voor veraf wordt geen enkel medeleven gevoeld. Wij moeten ons beter realiseeren voor wat ons in de toekomst te wachten staat Spr. weet dat velen er zich niet om bekom- Blijkens advertentie elders in dit blad, heeft de firma Joh. Jongsten, Rotterdamsche- dijk 245, het nieuwste Telefuniken radiotoe stel de „Tejefuntken Spitsen Super" ontvan gen. Het 'toestel heeft de luidspreker, een groote electro-dynamische en de schaal ge combineerd. Iedere golf wordt aangegeven door een lichtbaan, dat is een glazen rand waarvan de namen van de stations verlicht staan aange geven. Is het toestel eenmaal afgesteld dan kan het licht uitgeschakeld worden. Het toe stel is uitgerust met 7 staallampen, wat ook geheel nieuw is voor Europa. Verder zijn er vele technische verbeteringen aangebracht, zoo zoekt bijv. het toestel zijn eigen zuivere afstemming. De bediening is zoo eenvoudig dat zelfs een kind het kan. De toon is zui ver en klankvol. Ook de Ultra korte golf komt zonder eenige storing door. Het geheel iis een toestel waar de liefhebber veel plezier van kan hebben. Hoogere Burgerscholen, Gymnasia en Lycea te Rotterdam om haar een subsidie te ver leenen in het tekort op de exploitatiekosten van de R.K- H.B.S. te Rotterdam, voor- zooveel betreft de Schiedamsche leerlingen, zulks met ingang van het cursusjaar 1938/ 1939. De leerlingenschaal. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de samenwerkende onder wijzersorganisaties om aan de Regeering in stemming te betuigen met het adres, waarin aan de Regeering wordt verzocht gelden be schikbaar te stellen voor de verlaging van de leerlingenschalen ter wille van het be lang, dat de scholen zoowel als de kweeke- lingen hierbij hebben. De heer COLLé (Comm.) meent o.m. op te moeten merken dat B. en W. in hun advies over het hoofd gezien hebben dat het er alleen maar om gaat om een doodgewone adhaesie betuiging mee te geven aan het door de gezamenlijke onderwijzersbon den samengesteld verzoek aan de regeering. Over de financieele zijde wordt dus niet gesproken. We moeten hier in Schiedam niet zoo weinig moed hebben! Als het ge beurt kost 'het geld, doch als onze knappe regeering geld noodig heeft, weet ze dat wel te vinden. Spr. wijst in dit verband op defen sie-uitgaven en de winsten in diverse onder nemingen gemaakt. We moeten ons uitslui tend laten leiden door het belang van het arbeiderskind. Spr. hoopt meerdere stem- dere stemmen uit den raad. Mevr. v. BENTHEM (S.D.AP.): Ook wij zijn er voor het adres der gezamenlijke or ganisaties te steunen. In de commissie van onderwijs is echter gebleken, dat voor de wijze zooals de heer Collé zulks wil, daar voor geen meerderheid was. Daarom vestigt spr. er de aandacht van de communistische fractie op, dat ze mee moet gaan met het advies dat B. en W. geven en dat bij door zetting dus een adhaesie-betuiging wordt ge geven met aigemeene stemmen van den raad. De heer KEDDE (Comm.) acht volledig genoeg wat Collé heef t gezegd en vult een en ander nog aan. De heer v. DORP (R.K.) tipt nog aan de nieuwe regeeringsplannen met de jongens van 14 en de meisjes van 15 en 16 jaar. Ook zal het Nijverheidsonderwijs daardoor ver anderd moeten worden. Men had in dit ver band eerst willen wachten, doch nu zal-men met dit advies van B. en W. meegaan. De VOORZITTER acht dit onderwijs bul ten mate belangrijk. Het wordt door ons allen zoo goed gevoeld. De vraag is dus niet welk standpunt men moet innemen ten op zichte van het adres of verzoekschrift. Het is niet de bedoeling van deze zijde (B. en W.) om door manoeuvreeren zich te ont trekken, doch men wil niet buiten de eigen lijke gedachte vallen. Men zal ook gelden daarvoor ter beschikking moeten stellen, doch dat moet er niet aan toegevoegd wor den? Spr. verzoekt het advies van B. en W. te steunen zooals het nu is. Door verder te gaan, kan het antwoord zijn: „daar heeft U zich niet mee te bemoeien". De heer COLLé (Comm.): Onze fractie is tegen iedere splitsing, als iets bereikt kan worden! Juist daarom heeft spreker betoogd zich aaneen te sluiten bij het adres. Men meren en steeds maar denken dat het zoo ver niet zal komen. Een klein stukje wereldgeschiedenis van de laatste jaren geeft een duidelijk beeld van de gevolgde stelsels, welke uiteindelijk op machtscombinaties zijn uitgeloopen. Men behoeft de couranten maar te lezen om hier van dagelijks overtuigd te worden. Ook het Volkenbondsapperaat biedt ons geen waar borgen voor vrede. Integendeel, zij heeft ons bij, de laatste oorlogsbedreiging wel bitter teleurgesteld. Wij zullen, aldus spr tegen luchtaanvallen moeten vechten. Wij kunnen twee wegen gaan; medewerken en lid wor den van de Ver. voor luchtbescherming of alles naast ons neerliggen. Bij dit laatste ont komt men echter niet aan de verantwoor delijkheid voor u zelf en uw gezin. De steunpunten waarop de luchtbescherming moet rusten, moet gevonden worden bij ons zelf. Spr. noemt dit het fundament, waarop na de pauze met lichtbeelden verder zal worden gebouwd. Spreker besluit met een peroratie op de laatste troonrede, waarin onze Koningin van geestelijke herbewape ning spreekt. Een spontaan applaus volgde op deze boeiende en met grootsche stilte aangehoorde voordracht. Had de spreker voor de pauze zien m hoofdzaak tot het idieele van de zaak be paald, na de pauze kregen we in een praent- serie lichtbeelden van meer concrete aard de materieele zijde van het vraagstuk te zien. Terecht vertolkte burgemeester van der Lip de dankbare gevoelens van allen toen hij den heer v. Batenburg dank zegde voor zijn leerzame voordracht. Als resultaat kon de burgemeester reeds mededeelen dat zich in de pauze reeds 74 personen voor de plaatse lijke afdeeling hadden opgegeven. Vermelden wij nog -dat verschillende auto riteiten van Kethel in de zaal aanwezig wa ren en dat een door de Chr. Landarbeiders- bond tegen gisteravond uitgeschreven verga dering wegens onvoldoende belangstelling niet is doorgegaan. OPDRACHT VAN WERK. Aan den aannemer F. Bijl alhier, is opge dragen de grond- en bouwwerken voor reke ning van de Vei'lingvereeniging te IJssel- muiden bij Kampen, voor de som van 38000. AUTOBUSDIENST R. E. T. Tengevolge van de dichten mist heeft gis termiddag de autobusdienst' zijn traject naar Kethel, blijkbaar in verband met het gevaar van den onbewaakte overweg, verkort tot den Spieringshoek. De Kethelaars moesten 't laatste eindje maar tippelen. 'ORANJE-VEREENIGING De Oranjevereeniging vergadert heden avond bij H. van Tiel. Het belangrijkste punt is bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren G. van de Most en P. Th. J. Ver speek. heeft echter een mooie vorm gevonden om het adres der onderwijsorganisaties te neu traliseeren. Mevr. v. BENTHEM (S.D.AP.), weth. Dinkelaar (S.D.A.P.), Weth. Slavenburg (Chr. H.) hebben den communisten duidelijk gemaakt dat ze zich vergissen in deze. De VOORZITTER wijst er ook nog eens met nadruk op, dat de aigemeene stemming ten gunste van dit advies tan zeerste zal worden toegejuicht. De woorden „voor ken nisgeving aangenomen" zijn slechts een ge bruikelijke term. Er staat echter vast dat aangedrongen zal worden bij de regeering, zulks heeft ook de heer Slavenburg nog uit drukkelijk verklaard. De heer COLLé acht zich bekeerd, doch vertrouwt er op, dat in dezelfde krachtige termen als h'ier door B. en W. gesproken, in Den Haag zal worden aangedrongen. Voorstel van B. en W. tot invoering van den rang van hoofdklerk 2e klasse bij den Havendienst en tot opneming van genoem den rang in de aigemeene salarisverordening onder het hoofd Havendienst, alsmede tot aanvulling in verband hiermede van artikel 1 van de Verordening waarbij de Raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambte naren en bedienden aan anderen opdraagt krachtens artikel 145 (oud) der Gemeente wet. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om met intrek king van het betreffende raadsbesluit van 16 October 1936 te besluiten tot wijziging van de Verordening regelende de wacht gelden en pensioenen voor de wethouders der gemeente Schiedam, zulks in verband met door het college van Gedeputeerde Staten in deze provincie ter zake gemaakte opmerkin gen. De VOORZITTER merkt op dat mr. Kave laars' bekende „wakend" oog ontdekt heeft, dat in art. 13 van de betreffende verorde ning nog het woord „nu" moet worden ver meld. Het voorstel wordt aangenomen. OverschieSchiedam. Schrijven van B. en W., houdende advies naar aanleiding van het adres van de firma Tollens Co. te Overschie c.s., waarin wordt verzocht het wegdek van den Overschiesche- weg te verbreeden en over te gaan tot het aanleggen aan weerszijden van den weg van één fiets- en één wandelpad. De heer v. DORP (R.K.) had gehoopt dat B. en W. met een breeder voorstel zouden komen. Het resultaat der officieele verkeers telling is per 12 uur 2308 wielrijders, 400 voetgangers, 370 aiuto's. Dat is dus per uur nog een tamelijke verkeersdichtheid. Hier was nu een schitterend werkverruimings object geweest om apart aandacht aan te besteden en een flinke weg te maken. Onze eigen grond zou er ook door in waarde stij gen. Nu wordt slechts een fietspad gemaakt, doch de weg zelf had men ook moeten ver breeden. Weth. HOUTMAN (V.B.): De heer van Dorp heeft een sympathieke rede gehouden. Spr. hoopt dat hij de cijfers uit de stukken heeft genomen (de heer v. Dorp bevestigt zulks). Het geeft nu het idee of we de duiten van de tol op hebben gepot. De directeur van Gemeentewerken heeft opdracht gekre gen systematisch, d.w.z. in dr'ie jaren den weg te brengen op een breedte van 5 meter plus een rijwielpad van 1 a 1% M. Het is en blijft echter een secundaire weg, die nog in beteekenis zal verliezen als de groote overweg gereed is. De heer v. DORP acht een en ander een schrale toezegging. Hierna kwam aan de orde het advies van B. en W. om te vergunnen aan de Baronie, om haar fabrieken te mogen uitbreiden tot op de uiterste grens vain de tiaar in eigendom behoorende tuinen aan de Warande. lit ons algemeen overzicht speciaal aan dit geval gewijd, gaven we reeds een uitvoerig relaas van het verloop dezer zaak in den raad en zullen het daarbij laten (Red. N.S.C.) Door het „Baronie-geval" kwam door het late uur het „Industrie haventje en de Water sport" in het gedrang. Het voorstel luidt: Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen op nader door hen te stellen voorwaarden gedeelten van de Industrie haven aan de daarvoor in aanmerking ko mende watersportvereenigingen voor tijdelijk gebruik uit te geven. Weth. ir. HOUTMAN (V.B.) wil alles doen en met het College nader bekijken (doch met stemverheffing): de Industrie-haven en het belendende terrein blijven industrie- gronden! Dat zal men op geen enkele wijze wegnemen. De janboel wensch ik niet terug. Desnoods moeten B. en W. maar schriftelijk machtiging vragen om een brug te slaan. Een rat in 't nauw? Aan het slot dezer schoone vergadering vroeg de heer v. DUINHOVEN (S.D.A.P.) de bijzondere aandacht voor zijn bewering dat er „een lek" zit in de Havendienstcom missie! Hij meemt zulks te moeten bewijzen, door voorstellen die reeds in de dagbladpers verschijnen, terwijl de raad daarvan nog geen kennis heeft kunnen nemen. Vindt de Voor zitter zulks juist? De VOORZITTER verklaart namens het College zich met de zienswijze van den heer van D. zich wel te mogen vereenigen. De heer v. DUINHOVEN: Ik heb er altijd goed voor gewaakt dat niet in eigen pers verscheen, wat ik als commissielid wist. Wie het aangaat zal het wel begrijpen! De heer ETMAN evenals de heer C. JANSE (R.K.) haasten zich te verklaren dat zij nooit iets mededeelden uit de zaken v. d. Ha vendienst. Ook wij hoorden nog andere com missieleden tijdens het uitgaan dezer ver- igadering mompelen, dat ze zich van geen schuld bewust adhten. Een S.D.A.P.-canard? Eenige jaren geleden kwam een oud- Indischman t.w. de 49-jarige J. H. B. wo nende aan de Oostzeedijk en thans procu ratiehouder bij een Rotterdamsche firma in contact met den 58-jarigen A. K. een gewe zen marktmeester en momenteel ambtenaar ten stadhuize bij de afdeeling wachtgelders. De oud-Indischman had in Indië een kapi taaltje van 20.000 gulden overgespaard en vroeg aan K. of deze de mogelijkheid zag vari een winstgevende belegging. De ambtenaar wist onmiddellijk raad en opperde het idee tezamen ©en „voorschotbankje" op te richten. Voor de „klanten" zou K. wel zorgen. Im mers er waren in het stadhuis altijd wel lie den, die in geldverlegenheid zaten en die zou hij met een leening ongetwijfeld een goeden dienst bewijzen. Doordat men een behoor lijke rente zou vragen welke rente graag werd betaald kon het best een winstge vend zaakje worden. De verleidelijke plannen van K. vonden een welwillend oor bij den oud-Indischman en deze stortte tenslotte 10.000, dat als be drijfskapitaal werd beschouwd en waarvoor: een rente van 8% zou worden gegeven. De gemeente-ambtenaar ging toen aan het werk. Er werden tal van voorschotten uit gegeven tegen contracten, welke de voor schotnemers moesten teekenen. Van den be ginne af aan echter is K. begonnen met zich gelden toe te eigenen door middel van val- sche contracten. Hij toonde den oud-Indisch man deze schuldbekentenissen, welke hij na tuurlijk zelf had opgemaakt en zoodoende gelukte het aan K. zijn „geldschieter" een tijd lang om den tuin te leiden. Na twee ja ren echter vertrouwde de oud-Indischman de zaak niet meer, maar K. vond toen een nieuw middel uit om zich zelf de noodige contanten te verschaffen. Hij vroeg aan ambtenaren ten stadhuize geld voor hem te leenen bij zijn eigen voorschotbank, hetgeen hij zelf, omdat dit een wat vreemden indruk zou wekken, niet goed kon doen. Verschil lende ambtenaren zijn op dit voorstel inge gaan en hebben toen contracten voor bedra gen geteekend, maar het geleende geld afge dragen aan K. Deze zette op de contracten valsche borgen. Allengs echter ging de oud-Indischman B. meer wantrouwen koesteren tegen K. En op een goeden dag gaf hij order alle personen, die leeningen wilden sluiten door te sturen naar zijn eigen adres. Van dat moment a£ heeft K. geld gekregen door ambtenaren, die op hun naam voorschotten vroegen en het geld in werkelijkheid opnamen voor K. Ook deze ambtenaren zijn thans allen gedupeerd. Op de voorschotbank is alles tenslotte, als een gevolg van de manipulaties van den aartsknoeier K. misgeloopen. Er was veel geld uitgegeven, maar noch de rente, noch de aflossingen kwamen binnen. De oud-Indisch- man is daarop naar den gemeentesecretaris mr .M. Smeding gegaan om hem van de af faire op de hoogte te stellen. Deze heeft B, aangereden zich tot de politie te wenden, hetgeen door B. werd gedaan. De politie heeft daarop K., die vroeger bij het markt wezen is geweest, maar om een of andere re den daar is afgevloeid gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een uitgebreid politie-onderzoek is inge steld en wordt momenteel met kracht voort, gezet, want er zullen ongetwijfeld nog meer dere benadeelden op komen zetten. Het ia een uitgebreid werk waarvoor de politie is komen te staan, want alle contracten moeten worden gecontroleerd. Hoe groot het totale bedrag is, dat K. heeft verduisterd, kon nog niet precies worden vastgesteld. Wat K. met het geld heeft uit gevoerd is nog een raadsel. Vast staat wel, dat de oud-Indischman B. ongeveer 17 a 18 duizend gulden kwijt is geraakt. Wegens oplichting en valschheid in ge schrifte zal de gemeente-ambtenaar K. die blijft ontkennen, naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Van knoeierijen met wachtgelden geen sprake. Naar aanleiding van het in een der dag bladen verschenen bericht inzake door den Rotterdamscheil stadhuis-ambtenaar K. ge pleegde en hier gesignaleerde feiten, wordt van de zijde der gemeente medegedeld, dat van ongoorloofde handelingen in functie niets is gebleken en met name van knoeierij en met wachtgelden geen sprake is. De ge meente lijdt door de manipulatiën van be trokkene, die uitsluitend zijn privézaken be troffen, geen schade. De bom-aanslag op den Coolsingel, waar bij de Oekraïner Konovalec om het leven is gekomen, ligt bijna een half jaar achter ons en nog steeds houdt de justitie zich be zig met deze zaak. Vandaag is een detail, dat in zijdelings verband met dezen aanslag staat, voor de strafkamer van het Haagsche Hof behandeld. Een vriend en partij-genoot van Konova lec, zekere Baranowsky, werd eenigen tijd na den bom-aanslag gearresteerd en daarbij bleek, dat hij zich met een valschen pas legitimeerde. Baranowsky, werd later op vrije voeten gesteld, doch er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het gebruik van een valschen reispas De Rotterdamsche politierechter veroor deelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf, doch Baranowsky kwam in hooger beroep. Nadat het gerechtshof te 's-Gravenhage de zaak eenige malen had uitgesteld, werd ten slotte hedenochtend de Rotterdamsche inspecteur van politie, P. W. Schoenmaker, als getuige-deskundige gehoord. Deze verklaarde, dat de pas op naam stond van zekeren Ladislaw Bora, iemand van Tsjechische nationaliteit. Bij onderzoek te Praag is gebleken, dat de pas inderdaad aan Bora toebehoorde, die hem op onver klaarbare wijze is kwijt geraakt. De pas bleek evenwel volkomen echt te zijn. Het portret van Bora kwam weinig overeen met dat van Baranowsky, zoodat het een raadsel is, hoe deze laatste zoovele malen de grens heeft kunnen passeeren, zonder dat ontdekt is dat hij op een andere pas reisde. Maar wat hier ook van zij, op het politie bureau te Rotterdam is de onjuistheid ont dekt. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, achtte, nu de valschheid van den pas niet is gebleken, het misdrijf van art. 231 W. v. Strafrecht niet overtreden en vor derde, met vernietiging van het vonnis van den politierechter, vrijspraak voor ver dachte. Het Hof zal op 30 November uitspraak doen. Ook de „Nieuw Amsterdam" heeft van den mist vertraging ondervonden. Het schip, dat anders gisteravond binnen had kunnen loopen is wegens den mist buiten gaats moeten blijven en kwam eerst heden morgen met een vertraging van ongeveer: 16 uur in Rotterdam aan. (Vervolg) Benoemd tot lid van de Commissie van administratie van het Gemeente-Ziekenhuis in verband met de periodieke aftreding op 1 Januari 1939 van den Heer P. A. van den Berg; dezelfde met 80 stemmen. Benoemd tot lid van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps. Aanbevolen wor den: de heer Ir. F .M. Beukers (aftredend); met 29 stemmen vóór; de heer Dr. R. J. Castendijk (11 tegen). Benoemd tot lid van de Commissie van beheer der fondsen herkomstig van de Ver nietigde Gilden: de heer A. Windhorst (af tredend), met 30 stemmen. Benoemd tot lid-werkgever en een lid werknemer van de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs: als lid werkgever: de heer Th. W. S. Naring (af tredend); als lid-werknemer: de heer J. F. C. D. van der Raaf (aftredend), beiden met 40 stemmen. Voorstel van B. en W. om den heer J. van Hartingsveld, teekenaar le klasse bij de Technische Bedrijven, te bevorderen tot Op zichter bij de Gasfabriek en Drinkwaterlei ding, aldus besloten met 30 stemmen voor. Voorstel van B en W. tot benoeming van den heer W. Breederveld, wachtgelder en tijdelijk onderwijzer aan school D aan de St. Annastraat, tot onderwijzer aan genoemde school, aldus besloten met 24 voor en 6 blanco. De mededeelingen. werden alle voor kennisgeving aangeno men, waarbij o.m. naar voren komen: Schrijven van Ged. Staten d.d. 27 Septem ber, van het door hen goedgekeurde raads besluit d,d. 16 September '38 tot het instel len van een eisch in rechten tegen den heer J. K. Simon, aannemer te Schiedam, ter zake van de vergoeding van de schade op den 19en Mei 1938 door een hem toebehooren den bak met heistelling, toegebracht aan den kademuur en het remmingswerk van en nabij de Spoelingbrug in deze gemeente. Schrijven d.d. 27 September van de door hen krachtens art. 22 der Vleeschkeurings- wet goedgekeurde Verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in de Ge meente Schiedam d.d. 22 Juli 1938. Schrijven d.d. 4/11 October 1938, ten ge leide van het door hen goedgekeurde raads besluit d.d. 16 Sept. 1938 tot het opnemen van tijdelijk kasgeld voor het tijdvak van 1 Octo ber tot en met 31 December 1938 tot een maximum-bedrag van 350.000. Voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven d.d. 4/11 October 1938 van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 16 September 1938 betreffende: a. onderhandschen verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen aan: 1. de Boerhavenlaan O.Z., het Lorentzplein Z.O.Z. en de Lorentzlaan Z.W.Z., aan den heer C. v. d. Wetering te Rotterdam; 2. De Zuidzijde van het pleintje aan de Frangois Haverschmidtlaan Z.Z., aan den heer P. Dupont q.q., alhier; 3. de Stadhouderslaan Z.Z., aan den heer J. D. van Bennekum, te Rotterdam; 4. de Julianalaan N.Z., aan den heer P. Dupont q.q., alhier; 5. de Julianalaan N.Z., aan de heeren M. de Regt en C. de Graaf, alhier; 6. de Broersvest O.Z., aan de N.V. H.A.V. feank, alhier; 7. de Stadhouderslaan Z.Z., aan den heer B. K. A. Kappelhof, alhier; b. onderhandschen aankoop van: 8. de Commanditaire Vennootschap onder de firma J. A. J. Nolet, alhier, in het belang der volkshuisvesting, van het buiten de rooi lijn gelegen terreingedeelte van het perceel Hoofdstraat 10, alhier; 9. Mevr. Wed. L. Burger, geb. M. Eijsberg, en cons, van het pand, gelegen aan het Broersveld 140, alhier. Schrijven d.d. 11/12 October 1938 van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 16 September 1938, waarbij B. en W. worden gemachtigd de levering van 200.000 M3. zand voor den aanleg van een zanddijk in Nieuw-Mathenesse, welke dijk de nieuwe waterkeering ter plaatse zal vormen, onder hands aan te besteden. Schrijven, dat tegen het raadsbesluit d.d. 4 October 1938 tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1938 geen bezwaren bestaan en machtiging wordt ver leend tot een crediet van 1250.voor her stel van den toren Koopmansbeurs. Ingekomen stukken. Deze brachten niet veel besprekingen en dus ook geen bezwaar tegen goedkeuring enz. Van den heer E. van der Schelling (S. D. A. P). schrijven d.d. 10 October 1938, waar in hij bericht wegens vertrek uit de Ge meente ontslag te nemen als lid van den Ge meenteraad en waarin hij den Voorzitter en de leden van den Raad, alsmede de Wethou ders, dankt voor de zeer aangename samen werking. De Voorzitter brengt dank namens College van B. en W. en den raad aan den heer Schelling en wenscht hem in verdere loop baan het beste. Van den Voorzitter van het Centraal Stem bureau schrijven van d.d. 18 October 1938, waarbij hij doet toekomen een afschrift van zijn besluit van 17 October 1938 houdende benoeming van den heer W. Weergang (S. D. A. P.) tot lid van den Raad dezer gemeente in de opengevallen plaats van den heer E. van der Schelling. Van de leden van den Gemeenteraad, den heer A. van Duinhoven, mevr. H. Benthem- de Wilde en den Heer J. M. van Pelt schrij ven d.d. 1 October 1938 betreffende opschor ting van den datum van ontruiming van de Industriehaven met bootjes en cano's tot 1 November 1938. Aangenomen mag worden, dat dit voorstel door de feiten is achterhaald. Voor kennis geving aangenomen. Ontslag Jhr. dr. de Ranitz. Van Burgemeester en Wethouders schrij ven d.d. 14 October 1938, om aan Jhr. Dr. E. J. de Ranitz, overeenkomstig zijn verzoek, wegens bereiken van zijn 65ste levensjaar, ingaande 1 December 1938, eervol ontslag te verleenen als Schoolarts onder dankbetui ging voor de aan de gemeente bewezen diensten. 4 Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om aan Mej. E. M. Eenjes,, onderwijzeres aan de O. L. school J. 1, overeenkomstig haar verzoek, eervol Middenstands gevlei! Van net Broersveld-Comité en aUe ne ringdoenden van Broersveld adres d.d. Sep tember 1938, waarin dringend wordt ver zocht om ten spoedigste deverlichting van het Broersveld op een dusdanige wijze te verbeteren, dat deze zal voldoen aan de éischen, welke daaraan als winkelstraat ge steld mogen worden. De heer v. DORP (R.K.) vraagt de bij zonderen aandacht van de betreffende com missie voor de Broersveld-verlichting. De lichting der binnenstad moet bepaald beter gemaakt worden. Het lijkt wel een dorp in plaats van een groote stad. De nieuwe wijken zijn modern verlicht en er is geen reden de oude stad in het duister te laten verschieten. De heer v. d. BERG (Chr. H.) heeft deze zaak reeds in technische bedrijven bespro ken al vóór dit adres er was. Spr. meent ook nogeens met sympathie het gevraagde te moeten steunen. De heer SCHEURKOGEL (Chr. H.). Het Broersveld is veel van aanzien veranderd. Vroeger waren er veel gangetjes en de be woners kochten veelal op het Broersveld. Thans is dat niet meer mogelijk en zoo moet het Broersveld het pubnek ook trekken. Het heeft dus wel recht op een goede verlichting. De heer v. DUINHOVEN (S.D.AP.) be weert dat het reeds jaren is gevraagd. Het is juist wat de heer Scheurkogel zegt. De middenstand heeft het uaar hard te ver antwoorden. Het lijkt wel een permanente verduistering. De heer KEDDE (C.P.N.) sluit zich bij vorige sprekers aan. Techn. bedrijven diligent! Weth. Mr. v. VELZEN (R.K.) bemerkt dat het adres de noodige belangstelling heeft. Niet minder dan 5 sprekers hebben erover gesproken. Ik zou er anders over gezwegen hebben, doch nu dient gezegd, dat die Broersveldz?ak reeds geruimen tijd nauw keurig bezien is. Het is inderdaad waar dat het donker is. (interr. van Duinhoven: zoo donker als in 't Sterrebosch!) Het is niet zoo eenvoudig op te lossen. De lichtsterkte der lampen is dezelfde als op de Hoogstraat. De boomen benemen echter het licht. Ook de bebouwing geeft moeilijkheden. Er kunnen geen draden dwars over gespannen worden, wegens dat vele gevels de spanning niet zuilen overleven. De lantaarns zijn even sterk als die in de Tuinlaan. Als er nieuwe verlichting moet komerf, moeten het alleen staande palen worden. Niet alleen het Broersveld, doch ook de Lange Kerkstraat dient dan tegelijk behandeld te worden. Er zijn echter een 3000.— mee gemoeid. Vroe ger was dat niet erg doch nu moeten we scherp op alle kleintjes letten bij het gasbe drijf. Goedkoope cokes. Spr. wijst in dit verband op de cokesprijs die verlaagd moest worden daar men er anders niet af kon We willen deze verlich- tüngszaak nog eens aan alle kanten bezien. Voor het Broersveld is er een „brandende" belangstelling. De heer SCHEURKOGEL (Chr. HA ver zoekt als een en ander doorgaat, de palen tegen de muren der huizen te plaatsen. De heer KEDDE (CP.N.) dringt aan op een zoo spoedig mogelijk uit te brengen gun stig advies. De Begrooting 1939. Als verrassing voor deze middag gaf de voorzitter een vooruitzicht op de begrooting 1938, waaraan wij Zaterdag reeds de geleide- broef afdrukten. Maandag 28 November sectieonderzoek; 14 December aanvang der debatten. Red. N.S.C. Van de afdeeling Schiedam van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters schrijven d.d. 31 October 1938, houdende verzoek, met het oog op den slech ten toestand van het koffiehuisbedrijf, de be lasting, verschuldigd voor het ten gehoore brengen van radiomuziek in de koffiehuizen, af te schaffen. In handen te stellen van B. en W. om advies. De heer KEDDE (C.P.N.) dringt aan op spoedige behandeling daar de verzoekers er dan d't winterseizoen nog voordeel van kun- en hebben. Concurrentie? Van de Schiedamsche Vereeniging van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit „Ons Belang" adres d.d. 25 October 38, waarin wordt gewezen op de onder haar leden ontstane ontstemming over de hun door kooplieden van elders aangedane concurrentie en waarin wordt verzocht te be palen, dat kooplieden van elders voor het venten in deze gemeente in het bezit moeten zijn van een ventvergunning. In handen te stellen van de Commissie voor de Strafverordeningen om advies. R. K. steunt de „zelfstandigen" Van den Keer H. Kadiks en 11 andere werkloozen, voorheen z.g. zelfstandigen, adres d.d. 7 November 1938, waarin wordt verzocht, op de door hen aangegeven gron den, het daarheen te leiden, dat de voor de z.g. crisiswerkloozen geldende voorschriften ook op hun gezinnen zullen kunnen worden toegepast. In handen te stellen van B. en W. om advies. Mr. KAVELAARS (R.K.) verzoekt drin gend B. en W. deze zaak spoedig te behan delen en vertrouwt dat er extra nota van dit adres zal worden genomen. De VOORZITTER zegt zulks toe. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid van den Gemeeteraad, den heer W. Weergang (S.D.A.P.) Bij monde van mr. Kavelaars wordt medegedeeld, dat geen bezwaren zijn gevonden tegen toelating vanden heer Weergang als raadslid. Diverse voorstellen. van B. en W. worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot goedkeuring van de begrooting voor het dienstjaar 1939 van de Hofjes van Be- lois. Tot verlenging van de huur, aangegaan met de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, ter zake van een perceeltje grond, gelegen aan de Westvest voor 't pand genummerd 4, voor het daarin gevestigd houden van een benzine-aftap-installatie, zulks tegen een huurprijs van 40.per jaar. Tot onderhandsche verhuring aan den heer A. Blok, alhier, van een perceeltje grond aan de Burgemeester Knappertlaan voor het daarin aanbrengen van een vul- putje met leidingen ten behoeve van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2