m S Haagsche schilders in Rotterdam. j 1| TIM TYLER EN Een rooverbende UIT DE PERS. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 DE MOORDAANSLAG OP DEN SCHIEDAMSCHEN SINGEL. Verdachte ter beschikking gesteld van de regeering. LOODSDIENST GESTAAKT, Enkele schepen losgeslagen. BROODBAKKERS-CURSUS. zwemdemonstratie. gJWENDEt,AFFAIRE MET GESTOLEN j». OBLIGATIES. VOOR DE JOQDSGHE VLUCHTELINGEN. - \ogels van diverse pluimage. HARMONIECÖNCERT. Olly Folge Fonden speelt Badings vioolconcert. OPERA ITALIANA. ARBEIDSINSPECTIE. HOOGER ONDERWIJS. Nieuwe boog verlichting in Kralingen. Gisteravond door den directeur van het G.E.B. ingeschakeld. R'DAMSCHE KEGELBOND. De jaarvergadering. MAILVERZENDINGEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. JUBILEUM TANDARTS v. HÜLSTETO. IN TEIL HEET WATER GEVALLEN. SPARTA—XERXES UITGESTELD. BURGERLIJKE STAND. BENOEMINGEN. De rechtbank heeft vandaag uitspraak ge daan in de zaak van den 40-jarigen varens gezel L. K. gedetineerd, die in den middag van den 28en Juli op den Schiedamsche- singel een moordaanslag gepleegd heeft op zijn echtgenoote, door toen aldaar uit een met schern geladen revolver een schot op de vrouw te Fossen, waardoor zij aan de rugzijde in den linkerschouder werd getroffen. De man heeft nog getracht een tweede schot op de vrouw af te vuren, waarbij hij het wapen tegen haar slaap gedrukt hield, doch toen is de kogel schuin in de kamer gekomen, waardoor het schot niet afgegaan is. De vrouw is niet ernstig verwond geworden. De psychiater, dr. J. J- Visser, is tot de conclusie gekomen, dat verdachte een hyste rische psychopaat is en sterk verminderd toe rekeningsvatbaar moet worden geacht. Het O.M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, had verdachte's veroordeeling tot 10 jaren gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft verdachte schuldig ge oordeeld aan poging tot doodslag, doch hem ontslagen van rechtsvervolging, omdat het feit hem niet kan worden toegerekend. De rechtbank heeft verdachte ter beschikking van de regeering gesteld, Tengevolge van den stevigen Zuid-Wester storm heeft de Loodsdienst zich verplicht gezien den dienst vanaf gistermiddag 2.40 uur te staken. Enkele schepen zijn door den storm losgeslagen t.w. in de Waalhaven het Duitsche s.s. Krusau en het Zweedsche s.s. Hosafred. Op de rivier het Noorscbe s.s. Hen- rik Ibsen. De sleepboot „Frodi" van de Ned. Trans port Maatschappij is gisteren in de" m0"d van de Waalhaven ter hoogte van de oude benzinehaven mede tengevolge yan de ste vige bries omhoog gevaren en blijven zitten. Men heeft getracht met sleepbooten de Frodl weer los te krijgen, hetgeen met 8 jukt- Vermoedelijk zal men het hooge water af wachten. De Ned BK Bakkerspatroonsbond orga niseert bij' voldoende deelneming een brood bakkers-cursus te dezer stede, welke cursus geheel is gebaseerd op de eischen voor vak bekwaamheid, opgenomen in het Vestigings besluit, voor broodbedrijven. De cursisten kunnen na afloop van den cursus zich melden voor het examen vakbe kwaamheid af te nemen door de Stichting voor Vakbekwaamheid en Examens in het Bakkersbedrijf. Aldus komt men dan in het bezit van het vereischte diploma, dat noodig is wil men later zich vestigen- als bakkerspatroon. J3e cursus vangt aan half Januari 1939 en duurt 40 weken; elke week wordt drie uur les gegeven, terwijl in de 40 weken 8 weken praktijklessen zijn begrepen. Tot den cursus worden hoogsten 30 per sonen toegelaten, zoodat spoedige aanmelding gewenscht is, wil men niet uitgesloten wor den. De directie van Thomsen's Havenbedrijf gal op 24, 25 en 26 November veiligheidsdagen doen houden. Reeds op den eersten dag zaj een zwem en reddingsdemonstratie worden gehouden in de Overdekte Zweminrichting, Tuinders- Btraat om het personeel eens te doen zien Jioe gemakkelijk iedereen, die wil, jcan jee_ jfen zwemmen en daarna kan leeren redden. JEn ook hoe noodig het is voor personeel van Hen havenbedrijf om te kunnen zwemmen. 1: Begonnen zal worden met een dernonstra- fïe „Hoe leer ik zwemmen door enkele Zwemmers en zwemsters van de Overdekte, Waaronder onze Olympiade-ster Kie Masten broek, Daarna zal de demonstratieploeg van da N.C.R.B, o.a. bevrijdings- en vervoer- «repen laten zien en een groep T.H o -zwem- foers wat zij reeds kunnen van het zwemmen. te yoor bet gerechtshof te 's-Gravenhage, hioest zich W oensdag in hooger beroep ver antwoorden een gewezen advocaat, die be trokken is geweest bij een zwendel-affaire met gestolen obligaties en deswege door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld is tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van de preventieve hechtenis. Bij deze zaak waren oorspronkelijk nog vier andere personen be 10en> die allen door de Rotterdamsche rechtbank zijn ver oordeeld. D Reeds voor de rechtbank te Rotterdam heeft verdachte een volledige bekentenis af gelegd, bij welke bekentenis hij thans voor het hof volhardde. Na een kort getuigen-verhoor nam de aa- vocaat-generaal, mr. J. U. Polman, yeSul~ sitoir. Het bewijs achtte spr. geheel geleverd en vorderde bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank. De verdediger mr. de Grooth bepleitte een Het Comité tot hulp aan Joodsche kinderen en het comité Vaarties hebben zich beide aangesloten bij het Werkcomité Rotterdam tot hulp aan buitenlandsche kinderen (co mité mevrouw Oud) Dit comité zetelt in het Oude Raadhuis tel. no. 11000. Dezer dagen vond in Thalia-Theater een Vergadering plaats van het personeel van de Rotterdamsche Bioscooptheaters en Schouw burgen. Hierin werd eenstemmig besloten om gedurende een zeker aantal weken steeds een bepaald bedrag (1% van het loon) af te staan ten bate van de Joodsche vluchtelin gen. **- - 'fMs In de zalen van „Impuls" aan de Witte de Withstraat 55 exposeeren moihenteel eenige schilders, die bij de bezoekers van den Haag- schen Kunstkring (en van de jubileumten toonstelling onlangs in het gemeentemu seum aan de Stadhouderslaan) voldoende bekend zijn. Zij behooren tot de meest-per- soonlijke figuren onder de jongere Hage naars en het is een gelukkig initiatief ge weest, dat ze naar Rotterdam bracht. Overigens is dit werk meermalen in ons blad besproken en de huidige tentoonstelling levert geen nieuwe gezichtspunten op. Jan Franken Pzn. is vertegenwoordigd met zijn bekende portretten, zijn saltimbanques en zijn naakten. Hij staat met zijn conservatieve opvatting wat afzijdig in dit gezelschap, dat vogels van diverse pluimage omvat. Men zie maar eens, hoe Franken, Drayer en Van Heel elk op hun beurt motieven van circus en variété verwerken. Terwijl Franken een tikje sentimenteel is en Van Heel zich vaak op den rand van het melodramatische be weegt, heeft Drayer een rpeer bezonnen aan-, nemelijk schilderij van een clown inge zonden, dat het krampachtige mist van zijn overige, steeds ietwat gezochte en gewild- uitmiddelpuntige werk. Van Schipper valt hetzelfde te zeggen: hij overtuigt het meest in de eenvoudigste onderwerpen. Ook Jan van Heel is als artist iemand „qui trop em- brasse", maar op andere wijze, n.l. met te groote formaten, die hij niet „vult". Zijn figuren hebben daarvoor een te weinig-ge schakeerde uitdrukking en onvoldoende atmosfeer om zich heen. Als colorist mag Van Heel er overigens zqn. Een werker onder deze schilders, die zel den wezenlijk bevredigt, maar toch altijd opnieuw de belangstelling gaande maakt, is Hubert Bekman. Men kent zijn onderwer- Jan van Heel„Driekoningen". Olieverf. („Impuls" te Rotterdam.) Hubert Beekman. „Pelicanen". Aquarel. Ampuls" te Rotterdam.) pen: fantastische landschappen met figuren, vooral dieren, en een vreemde architectuur. De moeilijkheid is er voor hem in gelegen, de uiteenloopende elementen van zijn com posities tot een goed geheel te binden. Daarin slaagt hij niet altijd. Hij is zeer licht vaardig met willekeurige toevoegingen, die er zoo maar wat tusschen geschoven lijken en aan uitdrukking van alles tekort komen, (zoo b.v. het paard en het rund op het landschap no. 21 in den rechter beneden hoek). Maar er is nog een moeilijkheid bij Bek man: hij beheerscht de menschelijke figuur niet. En toch laat hij zich telkens verleiden om groote gestalten in het midden van zijn composities te plaatsen, die dan daarmee meteen veroordeeld zijn. Want deze bizarre personages van Bekman hebben geen schijn van eigen leven; ze zijn bovendien meer malen onvast van schildering en twijfelach tig van kleur. Kortom: het is niet duidelijk wat deze als domineerend bedoelde figuren voor moeten stellen en zij bederven de schil derij. Toch Is Bekman een talent, misschien de belangrijkste schilder in dit gezelschap. Hij is een man van oorspronkelijke verbeelding, wiens werk men dadelijk aan den eigen stijl herkent. Hij weet met zijn wonderlijke „met- selryen" een treffend effect te bereiken en de vreemdste verzinsels toch een verant woorde plaats in het landschap te geven. Hij is verder een van onze beste jongere dieren- schilders, waarbij het hem niet te doen is om de directe weergave van de levende natuur, maar om origineele composities met de motieven, die hij in de dierenwereld vindt en waar hij een bijzonder ontvankelijk oog voor heeft. Ditmaal vermelden wij twee fraaie decoratieve aquarellen: een met peli kanen en een met zeepaardjes. Op deze tentoonstelling kan men een goed beeld van Bekman krijgen, van zijn gaven en zwakheden als schilder en als teekenaar. Men vergete dan niet de map te bezichtigen, waarin ook interessante houtgravures te vinden zijn. JAN N. Het tweede Harmonie-concert, door het Concertgebouworkest onder leiding van prof. Mengelberg gegeven mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. Het program bevatte „Don Juan" van Richard Strauss, de zevende van Beethoven en daartusschen het viool concert van Badings. De reproducties van Strauss en Beethoven in de visie en interpre tatie van Mengelberg zijn door en door be kend. We kunnen er dan ook gevoeglijk het zwijgen toe doen en volstaan met te con- stateeren, dat beide werken door het concert weer op onnavolgbare en excellente wijze, zoowel wat speltechniek als voordracht be treft, werden ten gehoore gebracht. De soliste in het vioolconcert van Badings was zijn vrouw, Olly Folge Fonden. Mengel berg gaf zich met animo en toewijding aan de weergave van deze muziek en hij streefde er steeds naar, door sterk inhouden van het ensemble, wanneer het samen met de vio liste optrad, de soliste gelegenheid te geven zich volkomen te doen gelden en haar partij zoo te spelen, dat deze niet in het gedrang kwam, wat voornamelijk bij het eerste deel foo spoedig het geval kan zijn. Badings doet in dit vioolcencert, waarin o.i. het derde deel hoe rhytmisch pétillant ook een jnzinking op de beide sterke eerste deelen 1S> zich vooral van den lyrischen kant ken- An' Het Adagio, meer nog dan het eerste 1ipm' 00k- spontaneïteit en geïnspireerd- verraadt, is van een warme expressie en mnnïï^011'8' schrijft hier melodieën van tt in en imponeerende gevoeligheid, dot;A0I?Cen kreeS een hartelijk onthaal, dmdelijk bleek, geen gelegen- S ent ™as- Dat een publiek, dat nMe ,Aileconcerten bezoekt en voor het fT m°derne muziek niet bij voor- fULPkiasriArt 6n het idio0m ervan 11 iet t i Mi VinV,6 Muziek, waardeert en be grijp voor deze muziek zeer geïnte resseerd toonde, ls we] het bewjjSj dat dd vmolconcert de geest domineert, die pakt en de aandacht vasthoudt De soliste speelde het werk met zeer groote viohstische kwaliteiten, met vee, gel warmen, vibreerenden toon en intellegentie In accurate, nauwkeurig aanpassende en zich geheel gevende samenwerking met het or kest, kreeg het werk een reoiLi .- den componist, Oio op h« SStirTÏ roepen, groote deugd zal hebben troH tot dankbaarheid zal hebben gestemd De soliste kreeg bloemen en veel applaus. Tosca in den Grootën Schouwburg. Gelijk bekend, zal Vrijdag a.s. door de Italiaansche Opera te Rotterdam een opvoe ring worden gegeven van de opera „Tosca". De solistenrollen hierin zullen worden vervuld doorMargherita GrandiFloria Tosca Renato GigliMario Cavaradossi Enrico de FranceschiBaron Scarpia Carlo UliviCesare AngelottiPasquale Lombar- do koster Giuseppe MarchesiSpoletta Maria Meloni Een herder, en Ottavio Serpo Een cipier. NEDERLANDSCHE MUZIEK. Pijper, de Roos, Citroen en Badings bij het Rott. Philh. Orkest. Op het derde Zaterdagmiddagconcert van 26 November a.s., in de Doelen, zal het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest aanvangen met een uitvoering van Iberia van Debussy; vervolgens wordt ten gehoore gebracht het Adagio No. 3 voor strijkorkest van Lekeu, hetwelk eveneens door het orkest werd uit gevoerd op het Manetoconcert van 16 No vember 1.1. in het Concertgebouw te Am sterdam. Als pianiste zal optreden Jö de JongPluymert met het pianoconcert van Pijper. Na de pauze volgt de Ouverture voor een tragicpmedie van de Roos, daarna zingt Joh. Lammen een cantate voor bas en orkest, ge naamd „Saul peinst" van Citroen, terwijl het concert wordt besloten met de Sympho- nische variaties van Badings. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Decem ber 1938, benoemd tot technisch-ambtenaar bij de Arbeidsinspectie de heer B. de Boer, electro-technicus bij de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. De benoemde technisch-ambtenaar bij de Arbeidsinspectie B. de Boer is met ingang van 1 December 1938 werkzaam gesteld in het 3de district der Arbeidsinspectie, ter standplaats Rotterdam. ROTTERDAM, 23 November. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen do heer A. Keizer, 1 Er heersehte gisteravond feest in Kralin gen nu de oude straatlantaarn-verlichting is vervangen door boogverlichting. Hiervan profiteeren ihomenteel de Gedempte Slaak, Vlietlaan, Vlietstraat, Vlietkade en Oude dijk. De inschakeling van de nieuwe ver lichting is op feestelijke wijze geschied. In het café van Rijn op het Oostplein waren vele genoodigde tezamen gekomen o.a. de directeur van het G.E.B. ir. A. J. Romer, de chef van het kabinet ir. A. H. B. van Riemsdijk en de heer G. Punt, opzichter. De voorzitter van het comité, dat zich had gevormd uit winkeliers van de Gedempte Slaak de heer J. van Woerkens sprak een woord van welkom en noemde het een ver heugend feit, dat Kralingen thans zoo in het midden van de belangstelling staat. Dit moet echter zoo blijven en dat kan, wan neer de winkeliers begrijpen, dat zij ook na acht uur hun etalage-verlichting moeten laten branden. Hierna heeft ir. Rëmer, alvorens de ver lichting in te schakelen gewezen op het groote belang van een goede etalagever lichting en dit meer speciaal voor de mid denstanders. De tarieven zijn van dien aard, dat men voor een luttel aantal centen den geheelen avond licht kan branden in zijn etalage. Zoodra toen de nieuwe verlichting was ingeschakeld, werd, voorafgegaan door het muziekcorps van de Brandweer door de ge- noodigden o.w.. mede behoorde de goede Sint, een rondgang gemaakt door de met booglampen verlichte stadswijk. Woensdagavond is in Café Rest. „Eden" de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Na een opwekkend welkomstwoord van den voorzitter werden de notulen der vorige ver gadering onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er momenteel 29 clubs en 8 persoonlijke le den zijn, wat een achteruitgang van 3 clubs be- teekende. Het jaarverslag van den penningmeester bleek tot aller genoegen en décharge werd bij accla matie verleend De begrooting voor het a.s. jaar werd onver anderd goedgekeurd. De bestuursverkiezingen brachten zonder te- gencandidaten de heeren Van der Graaf als voorzitter en Wolf als 2en secretaris weer achter de groene tafel. Als plaatsvervangend lid van de kascommissie werd de heer J. Sanders ge kozen. Als lid der technische commissie de heer J. Schotel, als lid der bondenwerperscommissie de heer F. Korte. De commissie van bijstand zal reglementair door het bestuur gecompleteerd worden. Van bestuurszijde werd de verheugende me- dedeeling gedaan, dat het ballenmateriaal be langrijk .uitgebreid zal worden. Voor den rondgang zijn ingeschreven 14 vijf tallen en 15 drietallen. Voor de Baullg-compe- tifie zijn 35 drietallen Ingeschreven. De rondvraag was zeer geanimeerd en bracht véle actueele punten naar voren. Nieuwjaars correspondentie. diruec,teul: van het postkantoor te Rotterdam maakt bekend, dat om de hieronder vermelde bestemmingen vóór 1 Januari 1939 te bereiken de correspondentie uiterlijk op de daarachter ver'. melde tydstippen ten hoofdpostkantore alhier moet zijn ter post bezorgd. Argentinië (Buenos-Ayres) 10 Dec. 20.30, 24 Dec. 10.-, naz. 13.15. Australië (Melbourne, Sydney) 25 Nov. 12 (Fremantle, Adelaide) 1 Dec. 13.30 gew. mail-' idem Darvin, Sydney, Melbourne, Adelaide 21 Dec. 1.30 luchtpost. Birma (Rangoon) 8 Dec. 1330 gew. mall, 26 Dec. 21.- luchtpost. Brazilië (Rio de Janeiro, Santos) 15 Dec. 12.- gew. St., idem Pernambuco, Bahia 18 Dec. 5.- gpw. mail; (Natal, Pernambuco, Bahia, Rió de Janeiro) naz. 13.15 luchtpost. Britsch-Indië (Bombay) 15 Dec. 13.30 gew mail; (Madras) 24 Dec. 1.30, (Karachi, Calcutta, Bom bay 26 Dec. 21.00 luchtpost. Canada (Montreal) 24 Dec. 9.30 gew. mail. Ceylon (Colombo) 15 Dec. 8.15 gew.mail. 24 Dec. 1,30 luchtpost. China (Shanghai) 1) 9 Dec. 8.15 gew. mail (Canton) 22 Dec. 1.30 luchtpost. Cuba (Habana) 16 Dec. 20.30 gew. mail, 21 Dec. 20.30 2) luchtpost. Curacao (Willemstad (zeepost) 16 Dec. 130 gew. mail, 24 Dec. 10.00 luchtmail, (Willemstad) landmail 16 Dec. 19.45 gew. mail, naz. 13.15 lucht post. Egypte (Alexandrië) 24 Dec. 5.00 gew. mail, 29 Dec. 1.30 luchtpost,(Port Said) 25 Dec. 5.00 gew. mail. IrakHMesopotamië) (Bagdad) 23 Dec. 1.30 gew., mail, Bagdad Basra) 29 Dec. 1.30 luchtpost. Japan (Tokio) 1) 9 Dec. 8.15 gew. mail. Mexico (Mexico stad) 16 Dec. 20/30 ,21 Dec. 20.30 2) luchtpost. Ned. Indië (Batavia) 23 Nov. 11.00 (zeepost), (Sabang, Belawan) 2 Dec. 11.00 (zeepost), (Bata via) 1 Dec. 14.00 (landmail), Sabang, Belawan), 7 Dec. 23.00 (landmail), (Makassar) 20 Dec. 1.30 luchtpost; (Medan, Palembang, Batavia, Ban doeng, Soerabaja, Bandjer-Masin, Balikpapan, Tarkan) 24 Dec. 1.30 luchtpost. Palestina (Haifa en Tel. Aviv) 25 Dee. 5.00 gew. mail, (Lydda) 29 Dec. 1.30 luchtpost. Siam (Bangkok) 1 Dec. 14.00 gew. mail, 24 Dec, 1.30 luchtuost. Malaya (Penang) 8 Dec. 13.30 gew. mail, (Singa pore) 8 Dec. 1.30 gew. mail, (Penang en Singa pore) 24 Dec. 1.30 luchtpost. Suriname (zeepost en landmail) 13 Dec. 1.30 gew. mail, 24 Dec. 10.00, naz. 13.15 luchtpost. Syrië (Beyrouth en Aleppo) 25 Dec. 1.30 gew. mail, (Tripolis, Damascus) 28 Dec. 9.00 luchtpost. Uruguay (Montevideo) 10 Dec. 20.30 gew. mail 24 Dec. 10.00, naz. 13.15 luchtpost. Vereenigde Staten van Amerika 21 Dec. 20.30 gew. mail, 21 Dec. 20.30 3) luchtpost. Zuid-Afrika (Kaapstad) 8 Dec. 20.45 gew. mail, 23 Dec. 8.10, naz. 9.00 luchtposta 1) Met eenige vertraging moet rekening worden gehouden. 2) Van New-York af per luchtpost. 3) Van New-York af naar alle belangrijke plaftsten per luchtpost. N.B. De overtochtsduur is berekend tot de pladtsen achter de landen vermeld. Voor verdere gelegen bestemminegen is in het algemeen ver zending met een vroegere gelegenheid gewenscht. Uitspraken. De rechtbank hééft veroordeeld: B. H. B. 35 jaar los werkman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, wegen poging tot diefstal verdachte was met de bedoeling inbraak te plegen in het filiaal van de firma P. de Gruyter Zoon aan het P. C. Hooft- plein, doorgedrongen tot den tuin achter dit pand, waartoe hij over het hek van een brandgang en twee schuttingen van belen dende tuinen had moeten klimmen, doch de uitvoering van zijn voornemen was niet vol tooid, doordat een hond had aangeslagen en er menschen gekomen waren, die hem ge vonden hadden onder struikgewas, waar hij zich slapende had gehouden tot 1 jaar ge vangenisstraf. J. A. de C. 23 jaar expeditieknecht, wegens het aan zijn onoplettendheid te wijten heb ben, dat de door hem bestuurde motorfiets in botsing was gekomen met een andere motor fiets, tengevolge waarvan de bestuurder daarvan, de gymnastiekonderwijzer J. A. Koote en zijn verloofde waren gevallen en verwond, tot 2 maanden hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en toe wijziging van de civiele vordering tot een bedrag van 98. A. P, R. 34 jaar steward, gedetineerd, we gens diefstal uit een geparkeerd staande auto van een koffer met damestasschen en bijou terieën ten nadeele van de firma G. Litsche en van een fiets, ten nadeele van den café houder H. E. R. Timm, tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. A. W. J. M. 36 jaar, koopman en M. J. T. T. 32 jaar naaister beiden gedetineerd, we gens berooving en medeplichtigheid daaraan van een Duitscher van een bedrag van 195,0 aan Nederlandsch geld en 300 Amerikaansche dollars in een pand aan de Mauritsstraat 109, tot resp. 3 jaren en 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Onder zeer groote belangstelling heeft tandarts L. H. van Hulsteyn dezer dagen zijn zilveren jubileum herdacht. Zeer vele bloem stukken werden gezonden, terwijl namens de vele patiënten een fraai schilderstuk werd aangeboden voorstellende de haven van den bekenden schilder Delfgaauw. Ook vele schriftelijke en telegrafische felicitaties kwa men binnen. De receptie was zeer druk be zocht. De één-jarige L. Holsken is gisteren in het woonwagenkamp aan den Nieuw Ter- bregscheweg in een teil heet water gevallen. Met brandwonden aan borst en armen is het knaapje per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Van een tot elf. Wanneer acht de Overheid een gezin groot? vraagt bondsvoorzitter Van Meegeren in „Het Gezin": Deze vraag werd mij onlangs gesteld om na te gaan, bij welk kind door de Over heid verschillende reducties worden ver leend. De vraag stellen bleek ook hier weer gemakkelijker dan haar te beantwoorden. In ieder geval bleek mij, dat er helemaal geen vaSte lijn viel te trekken. Bij de voorgestelde kindertoeslag in het voorontwerp-Romme zal de kindertoe slag beginnen bij het 3e kind. De Hoge Raad van Arbeid stelt voor het 4e kind. Bij de Inkomsten- en Gemeentefonds belasting komt pas een merkwaardige sprong bij het 5e kind. Destijds stelde Minister Slingenberg voor, dat de kindertoeslag voor de Drentse veenarbeiders, die in werkverschaffing 'waren, bij het 7e kind moest beginnen. Het Rijk geeft kindertoeslag van af het le kind. Het Rijk rekent echter bij de Defensie een gezin pas groot in het geval er elf kinderen zijn. Bij de personeele belasting wordt reke ning gehouden met alle kinderen; bij de Vermogensbelasting met geen enkel kind. Men ziet, alle eenheid is zoek. Het grote gezin beweegt zich voor de Overheid tussen 1 en 11 kinderen. Defensie spant de Kroon. Slechts 0.3 pCt. van alle gezinnen profi teren van de gunstige bepaling, wat prac- tisch er op neerkomt dat ze geen effect heeft. De wedstrijd SpartaXerxes, die voor Zondag op het programma stond, is uitgesteld, en zal thaps wordengespeeld op den ,z.g. jnhaaldag. n.l. Zondag 4 December. A. B, K. over dan Paus. Uit een „Oproerige Krabbel" in de Ar beiderspers: Voor tegenspraak valt niet te vrezen, indien men zegt, dat de Paus van Rome tot de weinigen behoort, die vandaag aan dit oordeel ontsnappen. Hij is een van die uitzonderingen, omtrent wie men kan zeggen, dat zij alles kunnen en zich door niemand laten wegschuiven. Hij is ge leerde, staatsman, diplomaat, en alleen de ouderdom belet hem, ook een sportman van formaat te zijn. Maar die leeftijd be let hem niet, onwrikbaar op zijn stuk te staan voor de zaak, die in zijn handen is gelegd. En zie, daar komt uitgezocht de heer Juliüs Streicher en verkondigt in een rede te Keulen, dat deze Paus Joods bloed in de aderen heeft. Hij, de heer Streicher, zal binnenkort de stamboom kunnen pu- bliceeren. Het zou minder erg zijn dan de geachte redenaar denkt. De Paus toch geldt voor zijn Kerk als de stedehouder op aarde van een anderen Joodsgeborene. Maar ware het wonder, als deze aan* tijging de verwaandheid zou doen stijgen van een ras, dat in deze dagen enige be* moediging best gebruiken kan? Na Hóösevelt de Paus.Wie Volgt? 'jj STORMSCHADE. Aan de warenhuizen der kweekers te 's Gravenzande werd door den storm van gisteravond groote schade aangericht. Overzicht van een gedeelte der aangerichte ravage. j1 Aangiften van 23 November 1938. BEVALLENC. J. V. Arts geb. Liesting z. J. Kouijzer geb. v. Ravesteijn z. J. Blom geb. de Waal d. A. C. Dijkgraaff geb. de Jong z. J. P. Erkelens geb. v. Klooster d. A. H. Mol geb. den Outer d. A. W. v. Lien geb. Olssen d. N. de Kok geb. v. d. Kemp z, m B. CJaxaux geb. Visser z. A. G. Land. heer geb. Vogelaar d. B. H. v. Herwaarden geb. Koetsier d. J. M. ten Bosch geb. Vos d. A. v. Loon geb. Beker z. R. v. Veen geb. Mullens z. M. Dieelman geb. v. d. Leer d. L. M. Huizer geb. de Keyzer z. P. W. O. v. d. Eist geb. v. Willigen z. M. W. Lanlc. horst geb. v. Dyk z. I. G. F. Ruys geb. Kruimel d. S. L. Huis geb. Pragt d. P. C. Leenaarts geb. v. Opdorp z. M. v. Vliet geb. Brugman z. M. Vermeulen geb. Burkert z. H. Bliek geb. de Widt d. A, J. V. Rumpt geb. Brys d. H. P. v.d. Linden geb. Los d. H. Zeilstra geb. Plomp d. A. Vermeulen geb. Jokker z. GEHUWD: W. A. Anthonisse jm. 21 j. en M. B. van de Wel jd. 21 j. L. M. v. As jm. 27 j. en J. Kooij gesch. vr. 27 j. T. B. de Bodt jm. 33 j. en M. M. A. Fraay'en jd. 24 j. G. de Bruyn jm. 25 j. en N. Kool Jd. 23 j. J. H. Denekamp Jm. 26 j. en J. M. van de Merwe Jd. 22 j. J. Dormits Jm. 28 j. en M. N. Mars hall jd. 24 J. J. W. Fryters jm. 24 j. en C. W. M. van Leeuwen jd. 23 j. A. C. G. W. Groen jm. 29 j. en S. J. de Kovel Jd. 25 j. G. Hoogland Jm. 27 j. en A. den Hartog Jd. 26 J. J. G. Hyna jm. 29 j. en F. M. Brugmans jd. 26 j. E. F. Kila jm. 28 j. en W. E. Huij- bregts jd. 28 j. M. van Kloeten jm. 29 j. en U. Isralowoz "jd. 18 j. H. W. J. Kok jm. 23 j. en A. Groen jd. 21 j. A. de Kok jm. 24 j. Tot kapelaan aan de kerk van den H. An- tonius van Padua (Boschje) is benoemd Pa- ter C. J. M. Buschman O.F.M. terwijl Pater C. Verhaar O.F.M., die kapelaan hier 'Vv'as, naar Amsterdam vertrel&W «eySXKT LAAT paaRlP LtEN UNN nO£M PaT*OWI Lu: AAnnesv in oe. ür 2i. oee^r sireereR DIG. voor. ÜN RENINCi ANDB& t-HNC* s en C. M. Kogels jd. 27 J. M. Koornstra Jm.- 28 j. en J. E. den Hertog jd. 27 j. C. Loender. sloot jm. 25 J. en L. Na de Vos Jd. 20 j. J. S. Lokkerbol jm. 27 J. en V. J.'van den Eng Jd. 22 j. A. Pasztjerik jm. 20 j. en J. Wegge, man jd. 25 j. G. W. C. Stevens Jm. 24 J. en W. G. de Bruin jd. 22 j. J. M. Visser jm. 23 j. en M. van der Ster jd. 20 j. H. de Wit jm. 44 j, en J. C. van den Heuvel gesch. vr. 45 j. H. van der Woldt 22 j. en J. W. Giessenburg jd. 20 j. H. G. Booü Jm. 31 j. en H. J. M. Verbakei jd. 29 j. G. van Herk jm. 26 j. en S. M. Steeger jd. 24 j. J. van Kralingen jm. 25 j. en A. van der Plas jd. 25 J. L. Mulder jm. 24 j. en D. Betist jd. 25 j. B. Nieuwenhui- zen jm. 27 j. en M. van der Ploeg Jd. 23 j. F. Roffel jm. 31 j. en A. van der Wal jd. 26 J. M. W. Uyterllnde jm. 31 j. en E. C. Bree\»e jd, 26 J. A. Vis jm. 25 J. en A. Broer jd. 24 j. A. J. van Aken jm. 24 j. en P. C. van den Meuracker jd. 25 j. W. van Amen jm. 25 j. en G. Heinzmann Jd. 23 J. J. J. Bonten jm. 28 J. en K. Dom jd. 27 j. J. van Duyn jm. 30 j. en J. Boersma jd. 24 j. D. Ek jm. 20 j. en M. S. van der Haas jd. 18 J. C. H. Giesen jm. 26 j. en A. C. Braams Jd. 18 j. H. van der Horst jm. 18 J. en N. de Bie jd. 17 j. J. H. H. Huttmann jm. 22 j. en G. J. van Eyk Jd. 24 J. J. A. van Jeveren jm. 18 j. en M. J. van wyn- gaarden Jd. 19 j. P. N. de Jong jm. 22 J. en C. van Zessen jd. 21 j. A. Kuypers jm. 25 j. en A. de Vogel gesch. vr. 25 J. J. Leistenschnei. der wedr. 46 j. en E. Flanderhyn wedr. 41 j. C. J. J. van Luin jm. 23 j. en B. C. van Angelen jd. 17 j. J. C. Möllenkamp jm. 32 j. en N. Hokke gesch. vr. 40 j. A. Maat Jm. 23 J. en J. M. Meyer Jd. 21 J. A. van Mourlk Jm. 19 J. en K. H. Verhagen jd. 18 j. M. Onder de Lin den jm. 25 J. en C. van Steenis jd. 18 J. C. B. Ouwerkerk jm. 23 j. en W. A. van Oostenrijk jd. 23 j. B. W. Riddermann jm. 26 J. en J. A. H. Becker jd. 18 j. H. Scheurkogel jm. 25 J. en P. M. Vonk jd. 21 j. L. H. van der Veilden jm. 23 j. en M. E. van Gelder jd. 22 j. A. C. Verheyen jm. 26 J. en W. Koynen Jd. 26 J. C. J. van Vliet jm. 26 .1. en G. Vroege jd. 24 J. J. A. van Vliet jm. 28 j. en C. S. Hoornweg jd. 30 J. W. F. Wiessner Jm. 23 j. en A. Plat jd. 26 j. G. C. van Winsen wedr. 46 J. en A. I. Dekker w%de. 39 j. W. Beker Jm. 28 J. en P. van 't Hof jd. 28 J. C. Ebellng Jm. 46 j. en A. H. H. van Dongen jd. 45 j. B. Goudriaan jm. 27 j. en A. E. Geist jd. 27 J. L. van der Hoff Jm. 23 j. en J. van Bellen jd. 19 j. B, J. Jansen jm. 25 J. en D. S. Okker jd. 22 J. - N. J. Schregardus jm. 26 J. en M. J. van der Vel den jd. 29 j. P. J. Visser jm. 29 J. en M. G. Kaasjager jd. 25 j. OVERLEDEN: W. Prionin d. 10 J. F. W. L". Seebo m. van J. M. M. Zalm 71 J. J. de Vos vr. van W. Hokke 74 J. L. Hendriks z. 2 m. - A. W. Zieleman vr. van A. D. M. v. d. Heul 81 j. M. Lips vr. van C. J. Bras 40 j. W. M. v. Leo vr. van J. T. Burgers 56 j. M. Hui zer vr. van J. Rinsma 33 j. M. M. Simons vr. v. G. Aantjes 64 J. M. v. Buuren wede. van J. Noordyk 87 j. J. M. Bouman vr. van J. v, Hooydonk 61 j. A. Elsinga vr. van L. de Bruin 35 j. J J. G. Relchardt wedr. van M. E. Basoskl 78 j. J. van Mastrigt m. van L. A. van Mas- trigt 65 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: W. P. Buy» geb. v. Someren d. M. C. v. Baale geb. Sof* fels 4b

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3