Wegenverbetering in Gelderland. NUTTIGE WENKEN! Ernstig ongeluk op een spoorbaan. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 R. K. STAATSPARTIJ EN N. S. B. Dr. Kortenhorst over de nachtmerries van den heer Rost. HULDEBLIJK aan arnhemsche garnizoen. Lorrie in volle vaart over den kop geslagen. inbreker doodelijk mishandeld DE C H E QUE V ER V ALSCHING TE EMMEN. SCHEPEN IN DEN STORM. STREMMING VERKEER SCHIPBRUG TE DOESBURG. GOUDEN DOCTORAAT. Motorschip binnen de pieren van IJmuiden gestrand. GROOTE INBRAAK IN EEN HORLOGEWINKEL. LIMBURGSCHE J. W.-STUDIEDAGEN. 40 JAAR HUISHOUDSTER. STAKING OPGEHEVEN. JUBILÉ MAASTRICHTSCHE MARIA- VEREENIGING. VEERTIG JAAR COLLECTANT. Besteding gelden verkeer sfon as 1939 PROVINCIE GELDERLAND Putten i.« Ede WedePï VERLATEN ENGELSCH- ZEILSCHIP OPGEPIKT. IN TOTAAL ONGEVEER 31 MILLIOEN AANGE VRAAGD. OPLICHTER TE TILBURG AANr GEHOUDEN. CURSUSSEN OP „DEN OLDENHOF TE GORSSEL. INDISCH BEOEK AAN DE KWATTA- FABRIEKEN. AMBTSAANVAARDING. Voor twaalfduizend gulden aan gouden horloges buit gemaakt. STERFTE MOND- EN KLAUWZEER. Zooals men in ons blad kon lezen, heeft de heer Rost van Tonningen Donderdagmiddag in de Tweede Kamer bij zijn algemeene be schouwingen over de buitenlandsche politiek op de van hem bekende wijze weer een aanval gedaan op de R.K. Staatspartij, waar in hij de oorlogszuchtige partij bij uitne mendheid zag, die zich o.a. zou schuldig ma ken aan hitsen tegen Duitschland, Vrijdagmiddag bij de replieken is dr. Kor tenhorst daarop even teruggekomen met de volgende verklaring, welke we hier letter lijk weergeven. „De gelegenheid tot repliek moge ik be nutten om bij wijze van hooge uitzondering in te gaan op een zinsnede uit de rede van den afgevaardigde van den heer Mussert, gis termiddag in de Kamer gehouden. pe N.S.B. schijnt in den laatsten tijd bij zondere belangstelling te koesteren voor de R.K* Staatspartij, welke hij direct of langs een omweg verantwoordelijk stelt voor alle natuur- en andere rampen, welke ons land in het verleden, heden en toekomst hebben geteisterd, teisteren, zullen teisteren en wel licht nog zouden kunnen teisteren. Dit volgen van de hielen van onzen voet zou als hinderlijk aangemerkt kunnen wor den wanneer wij, katholieken, in Nederland niet geleerd hadden liever van die zijde ge vreesd, dan beklaagd te worden en bovendien de aard van de tot ons gerichte beschuldi gingen en verwijten als zoo paskwillig, zo° fantastisch, zoo kinderlijk en zoo gespeend van eenige realiteit moest worden aange merkt, dat ik onverdiende eer aan dit soort politiek in colportage-roman.stijl zou bewij zen door er den cijns van mijn ernst aan te betalen. pe reden, waarom ik op de geïncrimineer de passage wil ingaan is het feit, dat de kwistig gehouden redevoeringen van de Mus- sert-sekte in een deel van het buitenland meer aandacht trekken, dan in ons eigen land, wat op zichzelf niet zoo heel veel wil zeggen. In troebele tijden, als wij thans zonder onze schuld beleven, zou ik toch niet gaarne willen, dat onweersproken bleef de door niets gestaafde beschuldiging als zouden de R.K.S.P. en de Regeering 0p welke wijze dan ook een buitenlandsche mogendheid als het ware „provoceeren de Nederlandsche neu traliteit te schenden Met meer recht zou ik deze beschuldiging als een ophitsing van een naburig Rijk tegen ons eigen land kunnen brandmerken. Ge steld voor de keuze van dr. Van Rappard, die openlijk partij kiest voor annexatie van ons land door Duitschland en deze meer om slachtige en bedekte politiek der N.S.B., die de onderlinge binnenlandsche geschillen hooger stelt, dan de nationale solidariteit tegenover het buitenland, aarzel ik niet dr. Van Rappard in geringer mate gebrek aan vaderlandsliefde te verwijten, dan waarvan de woordvoerder der Mussert-groep in deze Kamer blijk heeft gegeven. Wanneer hij het zou wagen in het door hem aanbeden vreemde land dergelijke landsge- vaarlijke gedachten te uiten, dan zou hem niet alleen het woord niet worden gegund, maar hij zou groote kans loopen, dat hem zelfs de adem zou worden benomen. Geen verstandig mensch in ons land hecht ook maar een grein waarde aan de door den heer Rost openlijk beleden nachtmerries. ■Dat te constateeren was mijn eenig doel." Op initiatief van den Burgemeester van Arnhem werd een comité gevormd, met het doel van de Waardeering van Arnhems bur gerij yoor onze weermacht te doen blijken in den vorm Van een huldeblijk, aan het garnizoen aldaar aan te bieden. De keuze is gevallen op een beeltenis van Z.M. Koning Willem I> c'en naamgever van de Willems kazerne, welke voor die kazerne zal worden geplaatst. Een gelukkige COl'ncidentie is, dat op 9 Januari a.s. een herdenk;ng pjaats vindt, die zeer speciaal het garni2oen Arnhem be treft. Op dien datum herdeden toch het 8e en 19e Regiment Infaterie offjcjeei hun 125- jarig bestaan. Teneinde dit laatste feit te gedenken was reeds een commissie uit de bur«erij, een commissie uit de reserve-officiere° van het Se en eveneens van het 19e r j en een com missie van oud-militairen tot stand gekomen. Het ligt in de bedoeling aan de re|imenten geschenken van bhjvende waarde aan te bie den, waarbij Op klaroenen met fanion en pa- radetrommen het oog is gevallen, terwijl een feestelijke dag aan korporaals en manschap pen dier regimenten zalwor en bereid. Daar deze plannen ten nauwste met elkaar verband hielden, is besloten onder de burgerij van Arnhem één actie te voeren en een beroep op haar te doen de benoodigde gelden bijeen te brengen, teneinde op die wijze blijk te geven van hare waardeering voor onze weer macht, vertegenwoordigd in het Arnhenische garnizoen. De rechtbank te Assen deed gisteren uit spraak in de zaak tegen de gebr. B. en D. G. te Smalhoorn, gemeente Westerbork, die terecht hadden gestaan, omdat zij in den nacht van 3 op 4 September te Orvelte A- B. uit Wezup zoodanig hadden mishandeld, met een welhaak en een stuk ijzer, dat hij eenige dagen later aan de verwondingen is overleden. De officier van justitie had tegen elk twee maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hen elk tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. B. H. te Den Oever, gemeente Emmen, thans gedetineerd, had voor de rechtbank te Assen terecht gestaan als verdacht van vervalsching van een chequé, waardoor hij zich onrechtmatig in het bezit had gesteld van een bedrag ad. 187.43. Ondanks de ontkentenis van verdachte had de officier van justitie een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem thans tot *en jaar gevangenisstraf. én doode en een zwaar gewonde. OP de spoorlijn Scheveningen— Rotterdam is hedenochtend omstreeks kwart over tien een ernstig ongeluk gebeurd met een niotorlorrie waardoor een man het leven heeft verloren en een tweede zware verwon dingen heeft bekomen. Het ongeluk is gebeurd tusschen het via duct over de Adelheidstraat en 't station Laan van Nieuw Oost-Indië bij 's-Gravenhage. De lorrie reed over de rails, geladen met z.g. ka- belbedekkers. Twee mannen, wegwerkers bij de spoorwegen, stonden op de lorrie. Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is een van de ijzeren kabelbedekkers van de lorrie ge vallen. Deze kabelbedekker heeft zich vóór de lorrie in een dwarsligger geplant. Toen is, naar men vermoedt, de lorrie met vol ie vaart tegen deze kabelbedekker gebotst en daarbij over den kop geslagen. De beide man nen zijn van de lorrie afgeslingerd en kwa men ongeveer 18 meter verder op de rails terecht. Een van hen, de 30-jarige J. J. H. E., uit Den Haag was vrijwel op slag dood. De tweede wegwerker, P. H. geheeten, even eens daar ter stede wonende, werd ernstig gewond. Men vreest, dat hij een bekken fractuur heeft en daarbij nog verschillende hoofdwonden. De geneeskundige dienst ver voerde den gewonde naar het gemeentezie kenhuis. De politie stelde ter plaatse een onderzoek in om te trachten de oorzaak van het onge val vast te stellen. Het gerucht ging, dat een dame op het perron van het station Laan van Nieuw-Oost-Indië, die op den trein naar Rotterdam wachtte, het ongeluk zou hebben zien gebeuren. Volgens haar mededeeling zou de lorrie zeer snel gereden hebben. De politie tracht nu met deze dame in verbin ding te komen om te controleeren in hoe verre dit juist is en om van haar nadere bij zonderheden te vernemen. In verband met de uitvoering van herstel lingswerkzaamheden aan de schipbrug in de gemeente Doesburg zal alle rijverkeer over die brug gestremd zijn van Dinsdag 29 No vember des avonds 10 uur tot Woensdag 30 November des morgens 5 uur. Verkeer voor voetgangers en wielrijders is mogelijk. Woensdag 30 November zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. A. Menalda, oud lid van den gemeenteraad van Leeuwarden en oud-lid van het bestuur van het St. An thony gasthuis aldaar, thans wonende te Velp, aan de rijksuniversiteit te Leiden pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Het Nederlandsch motorschip „Vida", van Antwerpen op weg naar Amsterdam, is he denmorgen ca. 5 uur tijdens den Zuidwester storm op den kop van den Noorder strek dam binnen de pieren van de haven van IJmuiden gestrand. Het schip zit niet gevaar lijk. i Sleepboot-assistentie is aanwezig en zal trachten het schip vlot te krijgen. Nader vernemen we, dat met Bureau Wijs muller contract is gemaakt.. De sleepboot j „Hector" heeft op de „Vita" .vastgemaakt om te voorkomen, dat ze hoogerop zal slaan, daar eerst in den namiddag tijdens hoog water pogingen in het werk gesteld kunnen worden om het schip vlot te krijgen. Engelsch scheepje gestrand. Tengevolge van den hevigen storm is hedennacht bij paal 27 tusschen Bergen en Petten een Engelsch scheepje „Drancion" gestrand. Het scheepje is zonder bemanning; men vermoedt dat het is los geslagen. De Diocesane Bond „De Jonge Werkman" in het bisdom Roermond organiseert op Za terdag, Zondag en Maandag a.s., 26, 27 en 28 November, in het Retraitehuis te Spau- beek, dat hiertoe door' de Paters Jesuïeten bereidwillig werd beschikbaar gesteld, stu diedagen voor bestuurders en leiders dezer jeugdbeweging. Na opening met Lof, waaronder aalmos- zenier E. Beel te Kerkrade een preek zal houden, wordt hedenavond door den Zeer- eerw. pater Minderop S. J., superior van het Retraitehuis, een inleiding gehouden over „De invloed van het arbeidsmidden op de geestesgesteldheid van den jongen arbeider". Zondag vinden een viertal inleidingen plaats, door pater J. Colsen te Nuth pater J. Jacobs te Heerlen ir. Fr. Wijffels te Rum- pen-Brunssum en J. Lennards te Roermond. Maandagmorgen zal Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens de H. Mis voor de deelnemers opdragen en het laatste gedeelte van deze studiedagen bijwonen. In den voormiddag spreekt dr. De Wolf te Breda) ondervoorzitter van het R. K. Ver bond „De Jonge Werkman", terwijl op de slotbijeenkomst in den namiddag de heer Jos. Veldman te Utrecht, een inleiding zal houden over„De J. W. op ter verovering!" Bij de familie H. van Hoof te 's-Hertogen- bosch herdenkt a.s. Zondag 27 November mej. A. Verhoeven den dag, dat zij vóór 40 jaar als huishoudster aldaar in betrekking kwam. In een vergadering te Amsterdam hebben de vroegere arbeidsters van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek der Erve H. de Jong te Wormerveer, die op Maandag 14 November in. staking waren gegaan, besloten haar actie stop te zetten. Zij hebben zich allen aan de fabriek ge meld en verzocht op de oude voorwaarden weer aan het, werk te mogen gaan. Naar wij van de directie vernemen, zal neder worden onderzocht, wie voor weder te werkstelling in het bedrijf in aanmerking komen. Alvorens de monumentale Blauwbrug te Amsterdam gerestaureerd kan worden moest een groot deel van de brug worden gesloopt. Hiermede is men vrijwel gereed, zoodat spoedig met de heropbouwwerkzaamheden kan ivorden begonnen. De Maria-vereeniging, de vereeniging der dames-drankbestrijdsters te Maastricht, her dacht Donderdag haar veertigjarig bestaans- feest met een feestvergadering. De presidente mej. Doppler, leidde deze bijeenkomst in en wees erop, dat de vereeni ging in de afgeloopen 40 jaar met succes heeft gewerkt. Dankbaar herdacht de presidente mevrouw DirixBalcaen, die zooveel gedaan heeft in het belang der drankbestrijding in Maastricht. Na deze inleiding werd mevr. Michiels van Kessenich, echtgenoote van den burgemees ter, als eere-voorzitster geïnstalleerd en haar werd het zilveren eerespeldje opgestoken. De nieuwe eere-voorzitster sprak vervol gens de vergadering toe en ontvouwde de groote strijdgedachte welke in het drankbe- strijders-apostolaat gelegen is. Tot slot dankte zij voor de onderscheiding. Zij wil zich slechts als gewoon lid beschou wen om mede te kunnen strijden voor dit schoone, hooge doel, waarna zij naast dr. Ariëns nog herdacht den grooten stuwer in Limburg, jhr. mr. Ch. Ruijs de Beeren- brouck, z.g. De burgemeester, jhr. Michiels van Kesse nich sprak nog een kort woord tot de verga dering en wendde zich vooral tot de mannen van Maastricht om zich aan te sluiten en het voorbeeld der dames te volgen tot heil van de inwoners van Maastricht. Pater Patricius O. Cap. te Helmond sprak vervolgens over „Sociale verantwoordelijk heid". De heer H. E. Hetterscheidt, collectant ir de St. Janskerk te Arnhem, herdenkt deze maand zijn 40-jarig jubilé. Reeds tientallen jaren is hij bovendien voorzitter van het col lectanten-college.. Morgen 27 November zal tot intentie van den jubilaris, in de St. Janskerk om half acht een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. /y Ei burg /^Harderwijk Bussum» Devïenter Apeldoorn Baarn V/Upvelakejj Amè\rsroort Zutphen trecht». Penswou3el\^(4-) Vianenk X •vCulernborg Dieren Doesburg rnhem Doetinchem Geldermalsen ^■Meteren Nijmegen fGÖnncnem Zaltbommel urave es Hertogenbosch Beekbergen en de Jachtlaan te Apeldoorn; 117.000 voltooiing grondaankoop en uit voering werken voor het wegvak Zevenaar- grens; 510.000 aanleg van den nieuwen weg ArnhemNijmegen; 107.000 vol tooiing grondaankoop en aanvang uitvoering van aanleg rijwielpaden langs den bestaan- den weg ArnhemNijmegen; 14.000 ver betering van den weg NijmegenVenlo; 41.000 voltooiing grondaankoop en aanleg vrijliggende rijwielpaden langs den weg Nij megenVenlo. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De aanleg van den nieuwen weg Zeven huizenNijkerk (1) zal worden aangevan gen; ook met de verlegging van rijksweg no. 28 bij Nijkerk (12) wordt begonnen, voor welk laatste werk in 1938 reeds 120.000 is uitgetrokken. De verbetering van het wegvak Apel doornDeventer (13) houdt verband met den bouw van de brug over den IJssel te Deventer en zal voltooid zijn als de brug in gebruik kan worden genomen. In 1938 werd voor den nieuwen weg Apel doornHattemerbroek (17) 200.000 aan- gevaagd. De werkzaamheden zullen in het komende jaar met kracht worden voort gezet. Aangezien de bestaande noord-zuid tra verse door Apeldoorn slecht is zal in rijks weg no. 50 een wegverlegging worden uit gevoerd (18.) Blijkens de Verkeersbegrooting 1939 is voor de provincie Gelderland in totaal on geveer 3.5 millioen gulden aangevraagd voor werken aan wegen en bruggen, schrijft de K. N A. C. O.m. is in de volgende uitgaven voorzien: 15.000 asfalteeren en herstellen van de kanaalwegen langs het Apeldoornsche ka naal; 65.200 onderhoud, herstel en verbe tering van rijkswegen, welke niet op eenig wegenplan voorkomen; 110.OOO bouw van een brug over de Linge nabij Geldermal sen; 40.000 verbreeding van een gemeen telijk wegvak in den weg Nijmegen-Venlo; f 250.000 verbetering van bruggen in den Graafschenweg; 40.000 als uitkeering van overneming van wegvakken bij Hoevelaken, Barneveld en andere gemeenten; 370.000 onderhoud van Rijksplanwegen. Onder de overige posten komen o.a. voor: 30.000 aanvang grondaankoop voor den nieuwen weg Zevenhuizen-Nijkerk; 300.000 aanleg van het gedeelte van Rijksweg no. 15 tusschen Rijksweg no. 26 en Meteren; J1 50.000 aanvang grondaankoop voor het gedeelte van Rijksweg no. 15 gelegen Oos telijk van Meteren; 25.000 voltooiing rij wielpaden langs den weg Renswoude-Ede; 25.000 voltooiing grondaankoop en verbe tering wegvak Wolfhezerweg-Schelmsche- weg; 30.000 bochtverbetering bij den Wolf- hezerweg; 32.000 voltooiing grondaankoop en uitvoering werken voor het wegvak Ba- kenbergscheweg-Bouriciusstraat van den weg de Klomp-Arnhem; 10.000 voortzet ting verbetering wegvak tusschen hotel Schoonoord en Hartenstein te Oosterbeek; 219.000 grondaankoop, voltooiing brug over den spoorweg bij Beesd, viaduct Parksteeg en verharding toeritten. De beëindiging kan in 1939 tegemoet worden gezien; 36.000 voltooiing van het wegvak Zaltbommel- Hedel; 120.000 voortzetting aanleg vrijlig gende rijwielpaden langs den weg Hoevela ken Nijkerk HattemerbroekZwolle; 200.000 grondaankoop en begin uitvoering van den nieuwen weg te Nijkerk; 100.000 verbetering van het wegvak Apeldoorn Deventer; 100.000 aanvang grondaankoop voor de verbinding van rijkswegen no. 24 en 29; 20.000 nieuwe weg bewesten Die ren; 30.000 voortzetting aanleg vrijliggen de rijwielpaden langs den weg Dieren DoesburgDoetinchem; 400.000 nieuwe weg tusschen Apeldoorn en Hattemerbroek; 150.000 aanvang wegverlegging tusschen Door motorlogger te Scheveningen binnengesleept. Gisternacht om drie uur is de motorlogger Sch. 280, schipper W. van Zuurmond, in de Scheveningsche haven binnengekomen met op sleeptouw het Engelsch zeilvrachtschip „Astrild", dat op de open zee geheel ver laten is aangetroffen. Het schip werd opgepikt op 23 November des avonds om 7 uur 52 gr. 20 min. Noor derbreedte en op 2 gr. 30 min. Oosterlengte, dat is niet ver van de Engelsche kust. Het schip was geheel verlaten en dreef met zwaar gehavende zeilen hulpeloos rond. Het roer was evenwel nog onbescha digd, de ankerketting was gedeeltelijk uit geworpen. De schipper van de Sch 280 besloot het zeilschip op sleeptouw te nemen, hetgeen met veel moeite kon geschieden. Over het lot van de bemanning tast men in het duister. De sloep bevond zich niet meer aan boord, in de kajuit trof men ech ter nog wel de zwemvesten aan. Blijkens de papieren is het schip uit Londen afkomstig, de naam van den ka pitein is Goodwild. Dit type schepen vaart veel tusschen En geland en de Belgische- en de Zuid-Neder- landsche kust. Hij zocht zijn slachtoffers onder werkloozen. De politie van niet minder dan 25 gemeen ten in ons land zocht al eenigen tijd naar een jongeman, die zich aan opiichterspraktijken schuldig maakte en bij voorkeur zijn slacht offers zocht in de kringen van de werkloozen. Hij placht zich op te houden in de buurt van Arbeidsbeurzen, waar de werkloozen samen komen. Zoodra hij erin geslaagd was, op quasi toe vallige wijze, met een werklooze in connectie te treden, begon hij zijn onsympathiek spel letje. Hij gaf zich uit voor assuradeur, die voor een groote verzekeringsmaatschappij naar geschikte incasseerders zocht, een baan tje, waarmee minstens 22 gld. per week te verdienen was. Uiteraard voelden de meeste werkloozen veel voor zoo'n lucratief baantje en de an der was ook aanstonds genegen de zaak in orde te maken. Maar in dit spel was 't nood zakelijk, dat hij persoonlijk even naar de hoofddirectie ging om een goed woordje te doen. Momenteel ontbraken hem echter de contanten voor de reis, maar als de werk looze die paar gulden even wilde voorschie ten In de meeste gevallen waren de werkloozen erin geloopen en met de aldus aan dood-arme menschen ontnomen gelden speelde de op lichter eenigen tijd mooi weer. De man is nu echter in Tilburg tegen de lamp geloopen. Tot zijn ongeluk trof hij daar een werklooze aan, die zich geen ooren liet aannaaien en die op handige wijze den op lichter in de handen der politie speelde. *Toen hij eenmaal op het hoofdbureau van politie was aangekomen had men daar spoedig in de gaten, dat men een goede vangst gedaan had. De aangehoudene, de 26-jarige H. v. B. uit Deventer, zal ter beschikking van de po litie worden gesteld. Ter inleiding in het volle leven. „De Oldenhof" te Gorssel is in de laatste maanden vaker genoemd in verband met de blijde en droevige gebeurtenissen, welke er voorvielen in de enkele maanden, sinds de Centrale der Kath. Actie van de Vrouwelijke Jeugdbeweging in het Aarts bisdom er gevestigd is. Het was immers een blij feest, toen de aartbisschop op den vijf den Augustus van dit jaar, de plechtige in zegening verrichtte. En eenieder meende, dat nu de onrustige beginperiode van een nieuw werk doorgeworsteld was en directeur Frank vanuit „De Oldenhof" de Vrouwelijke Jeugd beweging in het Aartsbisdom tot een hoogte punt zou brengen. Maar slechts een zestal weken later woei de wit-blauwe vlag half stok. bij den dood van directeur Frank. Op den elfden October, het feest van Maria's Moederschap werd aan kapelaan Onland op gedragen voort te bouwen op de gelegde fun damenten. Dat deze opdracht volbracht wordt, bewijst wel het feit, dat reeds van 1517 November de eerste cursus ter inleiding in het volle leven door directeur Onland zelf voor een zestig meisjes werd gegeven! Deze cursus wil de meisjes voorbereiden op haar levensstaat, haar wijzen op de schoonheid en heiligheid van het huwelijk, zooals God dat instelde, terwijl tegelijkertijd wordt ge wezen op de moderne dwalingen, welke in strijd zijn met de leer van het christelijk hu welijk en welke juist de vrouw in haar grootste voorrecht, haar moederschap bedrei gen. Gedurende het eerste jaar zal op "Den Ol denhof" tweemaal per maand een cursus ter inleiding in het volle leven worden gegeven door dr. A. Hoegen en directeur J. Onland. De data zijn 1618 December, 1012 Ja nuari, 2123 Januari, 79 Februari, 2426 Februari. Vrijdagmorgen heeft de Pangeran van Soe- rakarta met echtgenoote en zoon een bezoek gebracht aan de Kwattafabrieken te Breda. Het hooge gezelschap was vergezeld van den heer de Visser vertegenwoordiger van Z.Exc. den Minister van Koloniën en van den bur gemeester van Breda, den heer B. v. Slobbe en diens echtgenoote. Het gezelschap werd om half elf ontvangen door den directeur, den heer A. J. M. v. Iersel en de overige leden der directie, waarna -een rondgang door de fabriek werd gemaakt. De gasten toonden zich zeer geïnteresseerd voor elk onderdeel der industrie. Zij waren zeer voldaan en prezen de hygiënische werkwijze in de ge- heele fabriek. Pref. ir. S. H. A. Begemann zal Vrijdag 2 December des n.m. 3 uur in een openbare vergadering van den senaat der Technische Hoogeschool het ambt van gewoon hoog leeraar aanvaarden met het uitspreken van een rede. Men meldt ons uit Den Haag: In den afgeloopen nacht hebben inbrekers kans gezien hun slag te slaan in den hor logewinkel van den heer Van Wijk aan de Lange Poten 11a. Zij zijn er in geslaagd uit de étalage en uit verschillende vitrines in den winkel een groot aantal gouden horloges voor een waarde van ongeveer twaalfdui zend gulden buit te maken. Niet alleen aan den winkel hebben zij een bezoek gebracht, maar ook den kapperssalon van den heer A. Vriends, die op de eerste étage gevestigd is, hebben zij doorzocht. Toen de schilder, die in het bovenhuis reeds eenigen tijd werkzaam is, hedenoch tend te kwart over acht zijn arbeid wilde hervatten, miste hij een ladder, welke hij den vorigen avond op het portaal van de eerste étage had neergezet. Dit bevreemdde hem, want alleen de heer Vriends bewoont een kamer in het bovenhuis. De schilder ging derhalve op zoek naar zijn ladder en kwam zoo in den grooten salon, welke aan de voorzijde op de eerste étage is gelegen. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat een geld kistje geopend op een stoel stond, hetgeen niet de gewoonte van den eigenaar was. .Oogenblikkelijk dacht de schilder aan in braak, want ook het raam van den kleinen salon, gelegen aan de achterzijde van het huis, stond open. De schilder had zijn ladder evenwel nog steeds niet gevonden. Achter den kleinen salon bevindt zich een lichtraam, dat licht moet geven aan den winkel van den horlogier Van Wijk, die be neden zijn magazijn heeft. Uit dit lichtraam was een ruit genomen en netjes aan den kant van het plat gezet. Een tweede licht raam evenwel was geforceerd en dit gat gaf toegang tot den horlogewinkel. De inbrekers hebben hier de ladder ingezet, zoodat zij den winkel konden bereiken. Hier was veel van hun gading te vinden, want in de vitrines en in de étalage lag 'n groot aantal gouden hor loges naast voorwerpen van mindere waar de. De inbrekers hebben deze onaangeroerd gelaten en slechts de gouden horloges mee genomen. Men schat de waarde van het ge- stolene pp ongeveer 12.000, hoewel de eige naar van de zaak het bedrag nog niet pre cies heeft kunnen vaststellen. Dit bleek voor de inbrekers nog niet vol doende te zijn, want in het achter den winkel gelegen kantoor forceerden zij nog een sta len plaat, waarachter de brandkast is ver borgen. De sleutels van deze kast lagen voor het grijpen, doch de kast was leeg. Uit het geldkistje, dat in den kapperssalon werd buitgemaakt, ontvreemdde men nog een bedrag van 12. De politie, die oogenblikkelijk een uitge breid onderzoek instelde, is van meening met „vakmenschen" te.doen te hebben. Aanvan kelijk dacht men, dat de inbrekers door de voordeur van den kapperssalon het perceel zijn binnengekomen. Dit zou een uitermate brutaal staaltje geweest zijn, want in de Lange Poten is ook des nachts nog wel eenig verkeer. Het schijnt echter, dat de heeren op deze wijze het terrein van hün Werkzaamheid hebben verlaten en op een andere manier zijn binnengekomen. Toen de heer Vriends gisteravond om circa 12 uur thuiskwam, meende hij verdachte ge luiden te, hooren. Hij liet op de verschillende portalen het licht aan, doch kon niets ont dekken, waarop hij rustig ging slapen. Naar het schijnt, heeft hij het evenwel bij het rechte einde gehad, want de inbrekers zijn hoogstwaarschijnlijk niet door de voor deur binnengekomen, maar hebben het bo venhuis bereikt via een platje op de tweede étage. Om hier te komen, zouden zij ge bruik moeten gemaakt hebben van verschil lende platte daken aan de achterzijde van de perceelen aan de Lange Poten en op het Spui. Op de onbewoonde tweede étage van het perceel stond n.l. een deur aan de achter zijde, welke nooit geopend is, open. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat de inbrekers hierdoor den kapperssalon en zoo den win kel hebben bereikt. Het politie-onderzoek in deze ingewik kelde inbrekers-affaire is nog in vollen gang en heeft tot nu toe nog geen positieve re sultaten opgeleverd. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 13 t.m. 19 November bedragen: 146 runderen, 188 kalveren, 92 varkens en biggen, 11 schapen en 1 geit. In totaal zijn sedert de week 19 t.m. 26 September 1937 aan mond- en klauwzeer be zweken: 5619 runderen, 6072 kalveren, 4515 varkens en biggen, 368 schapen en 83 geiten. Houdt bij het kamer- doen een papieren zak bij de hand voor de prulletjes, die ge niet met uw stof zuiger wegzuigt. Eierdooiers blijven dagen versch in een kopje met een natten doek gedekt en in de koelkast bewaard. •let*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1