DE NEDERLANDEN VAN 1845". overschie. DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 S Neemt de Verzekeringsbank Victoria over. VERZEKERDE BEDRAGEN VOLGENS DE JAARVERSLAGEN OVER 1937. HILLEGERSBERG. ONGEVAL. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. BRANDWEERMUTATIES. BEROOFD VAN HANDTASCH. IJSSELMONDE. BOTWINNIK-SÉANCE. BUURTVEREENIGING „DE WARMOEZIERS". MACHINISTEN-EXAMEN. HET NED. OPERA-ENSEMBLE. Martha. TOONEELENSEMBLE D.S.V. Het hoofdkantoor van de groep te 's Gravenhage. „DE GROOTE TREK". Eerste herdenking door Z.Exc. dr. H. D. v. Broekhuizen. HAVENONGEVALLEN. „DE OVERDEKTE". BURGERLIJKE STAND. HOEK VAN HOLLAND. VLAARDINGEN. maatschappelijk hulpbetoon. GEMEENTE,RAADSVERGADERING. HAAGSCHE GERECHTSHOF. KANTOORBEDIENDE GAF ZICH UIT VOOR DOKTER. Zieke directeur, zusters en medici stelden vertrouwen in hem. DUIZENDEN GULDENS WERDEN OPGEMAAKT. Na onlangs de s-Gravenhaagsche Hypbank gekocht te hebben. TUSSCHEN de N. V. Assurantie Maatschappij „De Nederlan den" van 1845, te 's-Gravenhage, en de N. V. Verzekeringsbank „Victoria", te Amsterdam is, naar men ons mede deelt, een belangengemeenschap tot stand gekomen, die ten doel heeft tot nauwe samenwerking te geraken. Béi de organisaties zullen onafhankelijk van elkaar blijven voortbestaan. De groep „Nederlanden van 1845" krijgt aldus belang bij de „Volksverzekering". De tot nu toe op het gebied der „groote posten" ingestelde organisatie van de Levensverze kering-Mij. van „de Nederlanden" van 1845 zal voortaan de belangen der afdeeling „Volksverzekering" der „Victoria" zooveel als mogelijk is steunen. De „Victoria" mag op goede gronden ver wachten aan hare afdeeling „Kapitaalverze kering" -door de samenwerking eene aan merkelijke uitbreiding te kunnen geven. Ter bevordering van deze plannen zullen de Heéren Mr. J. W. Scholten en Ir. A. J. Versfeit, Directeuren der „Victoria", in de zelfde functie worden opgenomen in de di rectie van de N.V. Levensverzekering-Mij. van „de Nederlanden" van 1845, en zal de heer W. H. Kobes, Directeur van laatstge noemde maatschappij, benoemd worden tot directeur* van „Victoria". De samenstelling van de Raden van Com missarissen van beide instellingen ondergaat geenerlei wijziging. Teneinde de aandeelhouders der „Victoria" gelegenheid te geven belang te nemen bij het concern van de N.V. Assurantie-Mij. „de Ne derlanden" van 1845, zullen zij in staat ge steld worden hunne aandeelen om te wisse len in aandeelen van genoemd concern. De concentratietendens in het verzekerings- en hypotheek- bedrijf. De expansie van het levensverzekerings bedrijf gaat snel. Niet alleen nemen de ver zekerde bedragen van alle maatschappijen gezamenlijk snel toe, maar bovendien bestaat de tendenz tot concentratie bij de groote on dernemingen. Als logisch gevolg van de ver hooging der verzekeringsportefeuilles zien wij ook een vermeerdering der beleggingen, waardoor naar nieuwe methoden voor ren dabele belegging moet worden uitgezien. In deze tijden van onzekerheid, lage en nog dalende rente en concurrentie op de markt voor nieuwe hypotheken hebben de levensverzekeringmaatschappijen het wen- schelijk gevonden grooter belangen bij beleg ging in hypotheken te nemen. Om begrijpelijke redenen hebben zij daar toe niet slechts den weg van het zelf afslui ten van nieuwe hypotheken gekozen. Neen, hier en daar werd het overnemen van een bestaande hypotheekbank in haar geheel een veel doelmatiger middel geacht. Zoo is de Nationale Levensverzekeringsbank bezig de Amhemsche Hypotheekbank over te nemen, terwijl de groep van „De Nederlanden van 1845", die thans de Verzekeringsbank „Vic toria" zal overnemen, en onlangs de 's Gra- venhaagsche Hypotheekbank overnam. Intusschen zijn er den laatsten tijd behal ve de in den aanhef dezes genoemde fusie van twee verzekeringsmaatschappijen nog enkele soortgelijke fusies, resp. belan gengemeenschap, in meer of minder strak- ken vorm voorgekomen. Zoo nam de Nationale o.a. de Vesta over en deze weer De Nederlanden van 1894, de Algemeene Friesche requireerde de Groot-Noord-Hol- landsche van 1845. Thans volgt Assurantie Mij. De Nederlanden van 1845 met de „Vic toria". Na de Nationale met de met haar verbon den „Eerste Rotterdamsche", (ongevallen en automobielen) Vesta (volksverzekering) en de Nederlandscbe van 1894 zal de groep „De Nederlanden van 1845" thans wel het groot ste concern op het gebied van verzekeringen in den ruimsten zin in Nederland zijn. Onder patronage immers van de N V. Assurantie Mij. „De Nederlanden van 1845" omvat zij op de eerste plaats de N.V. Levensverzekering Maatschappij van 1845, die volgens de balans per 31 December 1937 dit zijn de laatste officieele gegevens een totaal verzekerd kapitaal had van 346 millioen. Hierbij komt thans de Victoria met een per 1 Juni 1938 verzekerd bedrag van 9714 millioen. Voorts controleert de N.V. Assu rantie Mij. De Nederlanden van 1845 onder staande maatschappijen: Fatum (ongevallen), Labor (bedrijfsverzekering), Binnenlandsche Vaart Risico Sociëteit, Haagsche Assurantie Cie voor Brand etc., De Nederlandsche Phoenix, Ned.-Ind. Zee- en Brand Ass. Mij., Tweede N. I., idem, Koloniale idem, Tweede Koloniale idem, De Oosterling 1865 (zee en brand) Een onderlinge vergelijking van den om vang van de grootste verzekeringsmaatschap pijen in Nederland is niet wel mogelijk, om dat b.v. de Utrecht en de R.V.S. zich hoofd zakelijk tot levensverzekering, lijfrente, pensioenen, etc. beperken, terwijl b.v. de Nationale en de Nederlanden van 1845 door middel van dochtermaatschappijen ook ande re takken van het verzekeringsbedrijf uit oefenen (transport, auto, brand, bedrijf- schade, ongevallen, regen, etc. etc.). Wat het levensverzekeringsbedrijf betreft geven de hierbij afgedrukte cijfers van den omvang der totaal verzekerde bedragen bij de zes grootste maatschappijen inclusief die der dochtermaatschappijen een globaal beeld: Nationale Nederlanden van 1845 Utrecht R. V. S. Alg. Friesche Eerste Neder 1. 550 millioen 450 millioen 425 millioen 400 millioen 350 millioen 325 millioen sommige meubelen en uniformen, die even min met de vorige eeuw iets te maken had den. En last not least zouden wij eraan kunnen herinneren, dat het tooneel nu een maal voor bepaalde figuren bepaalde eischen stelt ten aanzien van het postuur van den speler. Een leider met algemeene ontwik keling en smaak zou de club al ver op weg kunnen helpen, want in de kiem was er bij eenige executanten wel talent aan wezig. Een vrij talrijk publiek woonde de op voering bij en velen toonden door applaus met het gebodene ingenomen te zijn. Na af loop was er dansen onder leiding van den heer John Beekman en met medewerking van C. Jamin's Swing-team. Totaal zes Mijen circa 2500 millioen. In het gebouw „Timotheus" aan den Boer- goenschevliet no. 29 zal hedenavond te half negen de kapitein der Grenadiers E. E. Th. Duller een voordracht met lichtbeelden hou den over „Nederland en zijn oorlogskansen bij een toekomstig Europeesch conflict". Deze avond gaat uit van de Nederl. Ver. voor Luchtbescherming, afdeeling Charlois en is gratis toegankelijk voor leden, begunsti gers, en introducé's. Benoemd zijn tot brandmeester aan slan genwagen no 45, de heer P. Boonstoppel, Charloissche Lagedijk 609 (tot dusver Onder brandmeester aan dien slangenwagen en tot brandmeester aan slangenwagen no. 46, de heer C. J. Jeronimus, Dordtschestraatweg 665 (bij overplaatsing van slangenwagen no. 58). Ontslagen is de heer G. Post als Brand meester van slangenwagen no. 51. Hedenmorgen om kwart over tien is de 21-jarige metaaldraaier G. de Gier uit Cap- pelle aan den IJssel in de fabriek van Rade makers gevestigd aan den Schaardijk, ge grepen door een as van een draaibank, waardoor hij met zijn rechterarm bekneld is geraakt. De man brak zijn rechterpols en kneusde zijn rechter bovenarm. Per auto van den G. G. D. is hij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. In een mode-magazijn in de binnenstad is ten nadeele van mejuffrouw A. van P. uit Schiedam een handtasch, gestolen inhou dende 13.50. Op initiatief van de schaakclub „Kralin gen" zal de Rus Botwinnik a.s. Donderdag avond, aanvang 8 uur, in Hotel „Coomans een simultaan-séance spelen tegen 25 der sterkste spelers, die aangesloten zijn bij den Rotterdamschen Schaakbond. Bovengenoemde vereeniging hoopt op Maandag 12 December a.s. een St. Nico- laasfeest te organiseeren voor de kinderen haar leden, in het feestgebouw Teilinger- plein 15. Zaal open 6.3Ó uür. Aémvang'7 uur des avonds, j, Te 's-Gravenhage slaagde voor het diplo ma A de heer Th. J. van den Berg alhier. Mede op veler verzoek zal het Ned. Opera- Ensemble op Zondag 11 December a.s. te Rotterdam een populaire voorstelling geven van Friederich von Flotow's Komisch-Ro- mantische opera „Martha". In deze opvoering zal de titelrol gezongen worden door de coloratuur-sopraan Francine Bijloos, die, na een tweejarig verblijf te Wee nen, waarbij zij o.m. optrad als „Zerbinetta" in „Ariadne auf Naxos" van Richard Strauss, wederom aan het N.O.E. verbonden is. Verdere medewerkenden: Lien Canes-de Graaff, Joh. v. d. Ploeg, Chris van Dam, Coen Muller, Adriaan den Dekker e.a. De Arn- hemsche Orkest-vereeniging. Het geheel onder leiding van dirigent Leo Pappenheim. Regie Willem Wagener. In de Schouwburgzaal van Odéon aan de Gouvernestraat heeft het Rotterdamsch Tooneelensemble D.S.V. Zondagavond blij ken van zijn kunnen gegeven. Waarom het noodig was het stuk „De Pastoor van Neu- villette" van Scheffer om te doopen in „De Priester" is ons niet recht duidelijk gewor den en evenmin, waarom de spelersnaam van het kleinste rolletje meer het vermel den waard werd geacht, dan de naam van den schrijver. Hoewel er met toewijding gespeeld werd, zouden wij het ensemble toch ernstig in overweging willen geven zich eerst dan aan een beoordeeling in de pers te wagen, wan neer het peil der vertooning den toets der critiek kan doorstaan. Goede wil en ijver alleen zijn niet voldoende. We zouden b.v, kunnen wijzen op den verouderden speel- trant, op den bijna voortdurenden volkschen snauwtoon op het electrisch licht dat men in 1870 niet kende (er werd tot overmaat van ramp nog aan denkbeeldige schakelaars gedraaid), op het feit dat franctireurs boe ren of burgers waren en geen soldaten, op Op 16 December a.s. is het honderd jaar geleden, dat de Zuid-Afrikaansche boeren na hun „Grooten trek" definitief de Zoeloe's verslagen hebben bij Bloedrivier. Na dezen slag is er met de inboorlingen geen strijd meer gevoerd over het voor dien door Piet Retief van Dingaan gekochte gebied. Deze Dingaansdag wordt overal in Zuid-Afrika en ook op verschillende plaatsen hier ten lande feestelijk herdacht. En zoo heeft het bestuur van de afdeeling Rotterdam .van de Ned.- Zuid Afrikaansche vereeniging in samenwer king met de affleelingen Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond en het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkschkundig Genootschap Z. Ex. dr. H. D. van Broekhui zen, Gezant van de Unie van Zuid-Afrika te Den Haag, bereid gevonden een eerste her denkingsrede in onze stad uit te spreken. Voor de voordracht, welke gisteravond in het gebouw van de Nederlandsche Handels- hoogesohool werd gehouden bestond zeer groote belangstelling. De avond werd geopend door den voorzitter van de Ned. Zuid-Afri- kaansehe Vereeniging mr. W. C. Mees, die Z. Exc. dr. van Broekhuizen bijzonder wel kom heette. Het is een verheugend feit, zoo zeide spr., dat de Nederlanders in een zoo sterke mate meeleven met hetgeen in Zuid Afrika ge beurt. Hetzelfde kan gezegd worden van de Zuid-Afrikaanders met betrekking tot de gebeurtenissen in ons land. Hij herinnerde aan Gijsbert Karei van Hogendorp, die mede voortrekker is geweest, althans in den zin van het feit, dat hij een plan ontwierp voor een Nederlandsche volksplanting voor welk plan hij ook een deel van zijn vermogen of ferde. Zijn agent Beelaerts van Blokland was hem daarbij behulpzaam. Het plan is echter nooit gelukt en ware het gelukt, dan zou de geschiedenis van Zuid Afrika en ook die van Nederland wellicht geheel anders zijn geworden. De ouderen onder ons, zoo vervolgde spr. hebben nog buitengewone herinneringen aan den tijd van den boerenoorlog in Zuid-Afri ka. In zijn studenten-tijd heeft spr. zelf wel gecollecteerd voor de boeren. De belangstelling voor Zuid-Afrika is in den loop der jaren eerder nog versterkt dan verminderd. Hiervan getuigt o.a. de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, welke ver eeniging steeds tracht de banden tusschen Nederland en Zuid-Afrika te versterken. Ook de regeering blijft in deze niet achter, ge tuige de commissie-Beelaerts van Blokland. Spr. sprak de verwachting uit, dat de be langstelling voor Zuid-Afrika in Nederland levendig zal blijven. Hierna was het woord aan dr. van Broek huizen, die in het Zuid-Afrikaansch op de hem eigen en bekende wijze een aangrijpen de rede heeft gehouden, welke dikwijls ook niet van humor was ontbloot. Spr. schetste de toestanden in de Kaapkolonie na 1806, toen Engeland begaan met het lot van het kleine Holland, beslag op de kolonie legde. Ten sterkste kwam spr. op tegen het ver dichtsel, dat nog steeds niet wordt losgela ten, als zou Holland de Kaap hebben ver kocht. Spr. releveerde het groote vertrouwen warmede de voortrekkers over de Drakens- bergen trokken om in de vlakten van Natal een nieuw vaderland te stichten, teekende den bloedigen moord op Piet Retief van Dingaan en de wraak' van Andries Pretorius bij Bloedrivier. De offers, welke de voortrekkers hebben gebracht, zoo vervolgde spr zijn niet ver- geefsch geweest. De huidige toestanden zijn daarvan ongetwijfeld het bewijs. Paul Kril- gers woord: „Zuid-Afrika zal weer vrij wor den, God regeert" is wel in vervulling ge gaan. Het verheugde spr. ten zeerste, dat op Dingaansdag 16 December a.s. ook de stem van onzen minister-president dr. Colijn tege lijk met zijn stem in Zuid-Afrika zal worden gehoord. Spr. eindigde zijn rede met voor te lezen het Zuid-Afrikaansche volkslied, on der voorlezing waarvan allen zich verhieven van hun zetels. Drs. Schrijver heeft namens de aanwezi gen, die zeer enthousiast waren, dr. van Broekhuizen hartelijk dank gezegd voor zijn hooggestemde rede. Gisteren is de 26-jarige matroos A. van Fanten aan boord van het in de Waalhaven liggende Rijnschip „Kipola" in het 4% meter diep ruim gevallen, toen hij bezig was met het openleggen van de luiken. Met een sche delbreuk is de man per „Politie III" overge bracht naar het bureau van de Rivierpolitie en vandaar per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Terwijl men gisteren bezig was met het uitladen van zakken aardappelen uit het in de Nieuwehaven liggende motorschip „Anna Cornelia" heeft de 33-jarige loswerkman C Lagerweg, wonende in de Weste Wagenstraat staande aan den wal een duw gekregen van een hijsch aardappelen, waardoor hij het evenwicht verloor en in de motorboot viel. Met zware inwendige kneuzingen is hij per auto van den G.G.D. vervoerd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. Met ingang van 1 December a.s. is tot directeur van de bekende bad- en zwem inrichting „De Overdekte" benoemd de heer J. H. Huising, te Rotterdam. Aan den tegenwoordigen directeur, den heer Th. W. Hölsken, is op diens verzoek per 15 Dec. a.s. eervol ontslag verleend, JAAROVERZICHT INDUSTRIE. Uit het jaaroverzicht 1938, opgemaakt voor de Kamer van Koophandel, blijkt, dat in 1.938 in deze gemeente voor de industrieën een ge ringe werkverruiming is ingetreden. Het aantal arbeiders is i?ts gestegen. Het werk is echter door de groote concurrentie nau welijks loonend. Vooral de houtbedrijven al hier bestaan voor een zeker deel van de opdrachten vanuit het buitenland voorna melijk Duitschland. Het is bekend, dat de clearing en het streven naar autarkie in da, land groote moeilijkheden meebrengt. Ten slotte heeft de opleving, voornamelijk m de metaalindustrie, het aantal werkloozen sterk doen verminderen. LUCHTBESCHERMING De luchtbescherming alhier zal overgaan tot aanschaffing van 1 zware sirene, 10 on derlinge telefoons, een radiotoestel en 4 blok-brandweerwagentjes. PRIJZEN TENTOONSTELLING De heer P. de Bel alhier, heeft op de ten toonstelling van Pluimveehouders en Ko nijnenfokkers Het Noorden te Rotterdam met 49 nummers behaald 40 prijzen en 5 groeps- prijzen. DIEFSTAL. Door W. V., Breedeweg alhier, is aangifte gedaan van diefstal van koolplanten e.a. van zijn land. ARBEIDSBEURS. In de rijkssteunregeling 125 personen; in de werkverschaffing te Poortugaal 13; in die te Krimpen aan de Lek 2; ingeschreven in de arbeidsbeurs 18 mannen en 3 vrouwen; afge voerd 1 man; totaal aantal der ingeschreve nen 258 mannen en 22 vrouwen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria, dochter van B. C. van den Berg en M. L. Sturrus Pietemella, dr. van B. J- van den Berg en St. van Ant werpen Marinus, zoon van A. de Man en N. J. van Hengel. ONDERTROUWD: J. H. Burgerhout 28 aar en N. E. Kalkman 19 jaar te Rotterdam G. J- Kamsteeg 24 jaar en C. C. van der Ven 24 jaar J. Hutjes 31 jaar en C. P. Geiler 31ja ar, te Strasbourg-Neudorf (Fr.) GEHUWD: H. A. Tieleman 23 jaar en C. G. Molenaar 23 jaar te Ridderkerk. Aangiften van 26 November 1938. BEVALLEN: C. Andewegde Jong z. H. de Groot—Rjjkee z. c. v. d. Wal—Dekker z. A. Helbersv. Gelderen z. A. M. v. Heek— Ruvgrok d. M. B. Gerritsen-V. Ejjsden z. M M. L. v. Houten—de Rooy z. J. G. WitterPosthumus d. c. HordijkLeentvaar d. B. v. d. Sluys—Polstra z. T. E. Rogge veenCillekens d. - C. Roodnatv. Bruggen z. A. de Graaf—v. d. Mooren z. A. v. d Velde —Kodde d. M. B. Koster—v. d. Horst d.E. M. v. d. Slokker—v. d. Ploeg z. c Groene- veld—Voogt Z. A. N. Timmerman—v. d. Stelt d. W. VrugtPotgieser z. H. M. v. d. Pas Wijnhoven d. OVERLEDEN: M. de Brum vrouw v. R. Aar- sen 32 j. C. B. v. d. Meeberg ongeh. man 18 j. D. v. d. Hoek vrouw y. J v. Dongen 63 j. T. G. Neleman vrouw v. D. Verzijden 66 j. E. Baas vrouw v. B. Stamkot 52 j. G Hollander ongeh. man 55 j. K. 1M otte- vangers wed. v. A. v. Beest 81 J. C. M.w. v. Noord wed. v. F. J. C. Smit 72 j. c-Eer. kelaar man v. M. Hotting 54 j- Al. ienk vrouw v. C. Kol 33 j. - Voorts als levenloos aangegeven: K. M. Verbeekv. Scnu Aangiften van 28 November 1938. BEVALLEN: J. C. H. v. d. Hoven geb. Gehsns z. H. v. 't Wout geb. Kruit z. E. W. Beer- nink geb. Rykenberg z. W. G. Beuvens ge Hoogendjjk d. C. Boet geb. Fischbaeh d. M. A. Wiemer geb. v. Bezouwen z. M. J. v. d. Akker geb. Dekker d. P. J. Maaskan geb. v. Sebille d. R. Pertts geb. Smits z. P. H. M. de Lobel geb. Schaap z. C. J. y. Domburg geb. Kok z. H. J. P. Houthoff geb. Sehwarze z. R. J. Loon'stijn geb. Bekkers d. P. Doornebosch geb. v. Olffen d. H. Cok 'geb. Langeweg d. P. J. v. d. Geijn geb. Kamps z. M. C. N. Hagen geb. Smits z. E. de Heer geb. Veth d. C. N. v. d. Velden geb. Oosterlee d. E. Heemskerk geb. Vriends d. N. 't Hart geb. Barnhoom d. E. da Rover geb. Flinck z. S. Waterman geb. Mal- kin z. A. Hoogwerf geb. Komijn z. A. C« Lageweg geb. Bosch z. S. Bikker geb. Soil z. H. H. Rits geb. Rietveld d. H. J. JeansoB geb. v. d. Meerendonk z. E. M. v. d. Wijn. gaarden geb. d. Weerd d. N. Aren geb. Hoe zen z. A. Geijp geb. Vos z. J. J. G. Dun. gelman geb. Robbe z. (j. e. Schroth geb. Maessen cl. M. C. D. Bakkers geb. Frank d« C. M'. Hendrikse geb. de Winter d. M. J. Graafland geb. SchWarz z. M. A. Maas geb. v. Ootjen z. C. v. d. Put geb. de Goede d. W. F. de Heijer geb. de Hengst z. H. V. d. Berg geb. Vos d. J. A. v. Straten geb. Ver heul z. W. W. V. Leeuwen geb. de Geus z. C. A. d. Ouden geb. Bogers z. E. p. m. Looljs géb Kroos d. L. Spil geb. Voorkamp d. F C M. v. Beek geb. Kersten d. - q, Kras géb. Broeksmit z. - B G Terpstra geb Hoef- Jl00t <j A P. v. Hulst geb. Zoetmulder d. M v d. Sluijs geb. Terlouw z. P. Booso geb v d Ende d. H. C. de Vries geb. v. Win-' eerden d. C. J. J. v, d. Meer geb. Kerpel z. j. t. V. Dongen geb. Scholte d. J. v. Kijk; geb. Tojénaar d. J. Bakker geb. Ooms z. M. E. v. d. Horst geb. Bogaards z. OVERLEDEN: Q. C. Lelieman man van J. P. M. V d Luur 55 j. C. Kaufmann, wedr. van A. Kaufmann 75 j. S. Doodewaard, wede. van E. I. de Groot 75 j. J. de Valk, ongeh. vrouw 77 j. W. Ketting, ongeh. man 18 j. G. Slob zoon 4 j. J. M. H. Rouw, wed. v. J- F- M. Eijkenboom 63 j. H. H. Hackeng, man van M. J E. Schoonenberg 68 j. A. v. •d. Poel, zoon 1 j. D. Kiekens ongeh. man 60 jJ- Gisterne, man van C. A. H. Toonen 78 j* Danser, man van L. C. de Rijk 49 j. A. PaluoanuB, wede. van S. E. v. Strateu "b j. 1 V. Tiggeiej vrouw van L. de Jonge 62 j. J" G- Bieshaar, man van G. Schorsij 71 j- H. Mannaart, man van W. Kramer 65 j. P. V. d. t Hoff, man van R. W. HazebroelC 51 j. H. Slob, wede. van A. A. Dijksman 57 c J_ F.' V. Es, man van J. B. v d Tol 8fl j. Voorts als levenloos aangegeven: M. C. Mahiett geb. Mulders z. J. H. M.. Simons geb. Brak. kee zoon. 11, bril; van der Kruit, Nieuwstraat 16, rij wielplaatje; Bergwerf, 7e Bierslootsteeg i, handschoentje; Buisman, P. K. Drossaart- straat 77, kous; Post, Nièuwelaan 3, huis sleutel; Politiebureau, voetbal; Over de Lin den, Spoorsingel 13, sjaal. Kornaat, Oosterstraat 47, muts; van Lenneps- plaats 18, rijwielplaatje; Mauritssingel 4, VI. Ambacht, zakje met eenig geld; Kethelweg 3, 3 witte konijntjes; Kethelweg 6, geei hondje; Politiebureau, VI. Ambacht, gym schoenen, motorhandschoenen, sleutel, cein tuur, bontkraag, damesmuts, kettinkje (ge vonden in de bewaarschool); de Ligt, Dijk- zichtzijstraat 2, Vlaard. Ambacht, donker blauwe damesjapon met rood koordje; Voor- looper, Burg. de Bordesplein, gouden ring. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Colleville, met 3000 ton erts. HARINGAANVOER. De haringaanvoer in dit seizoen bedraagt te Vlaardingen thans 260741 kantjes, aange bracht door 514 schepen, tegen vorig jaar 327088 kantjes, aangevoerd door 696 sche pen. Over de verschillende reederijplaatsen be draagt de haringaanvoer thans 718400 kantjes aangebracht door 1452 schepen, tegen vorig jaar 890503 kantjes, aangebracht door 1895 schepen. GESLAAGD De heeren J. G. van Dalen en A. van der Gaay, alhier behaalden het vakdiploma Bakkerij. De heer J. Helleman, vroeger alhier, thans te Amsterdam, slaagde voor het doctoraal examen Natuurkunde. Voor het te Rotterdam gehouden theorie examen vakbekwaamheid broodbakker slaag de de heer J. Simons alhier. UIT HET HANDELSREGISTER. Uitgetreden als directeur van Jb. Poot Handelmaatschappij N.V., handel in veeteelt-, landbouw- en tuinbouwbenoodigdheden, er- peditiebedrijf enz., Kortedijk 103 alhier, M. van Helden, te Maasland. Nieuwe directeur. H. Heyligers alhier. Opgeheven is Poot's Levensmiddelenbe- drijf „Fridal", Schiedamscheweg 73/3, alhier. Nieuw ingeschreven: Gebroeders van der' Meer's Bouwbedrijf, metsel- en aannemers bedrijf, Kortedijk 77 alhier. Vennooten: P. van der Meer en F. van der Meer, beiden alhier. VL'AARD. PLUEVIVEEVEREENIGING Bij de eerste inzending in dit seizoen be haalden op show „Het Noorden"' te R'dam de Hollandsche hoenders en Havana's-van den heer P. v. d. Broek o.m. 2 bekers voor kampioenhoenders en konijnen, benevens 8 andere eere-prijzen. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Maarleveld, Hoogstraat 47 kinderhandschoen; van der Zwati, Groeneweg TRAMHERINNERINGEN. De laatste herinnering aan de Westland- sche Stoomtram zal nu ook spoedig zijn verdwenen. Thans is een begin gemaakt met het zoolang bestaande tramhuisje at te breken. SCHIETKRING WESTLAND. Zaterdagavond zijn de wedstrijden van den Schietkring Westland beëindigd waër- 2fj door schutters van Hoek van Holland de volgende resultaten werden bereikt. Buks le afdeeling no. 2 Immervaaidi0 ~i9 s D le afd. no. 3 Burgerwacht H. v. H„ 288 pnt; 2e afd no. 2 Burgerwacht H v H. 282 pnt.; 3e afd. no. 3 Immervaardig 279 pnt.; 3e afd. no 2 Burgerw. H v, H. 276 pnt. Op vrije baan buks eindigde de hem- A. Zanda no. 7, terwijl op vrije baan K. S. D, de heer J. Boel als no. I eindigde. :;;f wr /A- !1M Verschenen is de begrooting van Maat schappelijk Hulpbetoon voor het dienstjaar, 1939^ Wederom is het totaal-bedrag hooger dan voor het vorig jaar. Was toen het eind cijfer 204.515, thans moest dit worden vast- gesteld op 220.039.50. Verschillende verhoogingen van posten hebben samengewerkt, om dit ruim J 15.000 hooger bedrag te bereiken. De grootste verhooging vertoont de post: bedeeling van armlastigen, die van 42.000 tot ƒ50.000 is opgevoerd. Dit staat voor namelijk in verband met de bepalingen der rijkssteunregeling, waardoor verschillende niet anders dan als „armlastige' Lsteund kunnen worden. Kleine hulp is in de wintermaanden dikwijls noodzakelijk om aleeheele armlastigheid te voorkomen, in het bijzonder aan kleine middenstanders. De post: bedeeling in eetwaren is verhoogd van 3.200 op 4.500. Hoewel de post: uitkeering aan werkloo zen moeilijk te ramen is in verband met mogelijke veranderingen in den economi- schen toestand is wederom een bedrag uit getrokken van 125.000. De op Donderdag 1 December a.s. des na middags 2 uur uitgeschreven raadsvergade ring vervalt en is nader vastgesteld op des namiddags 7 uur, welke vergadering zoo noodig zal worden voortgezet op Dinsdag 6 December des namiddags 7 uur, Woens dag 7 December des voormiddags 9 uur 30 en Woensdag 7 December des namiddags 7, .uur. De. heer R. Erichbenoemd tot opvolgt van den heer Hammarskjöld ais recht<t bij 't Permanente Hof van Internationale Justitie is hedenmorgen in Den Haag aan gekomenwaar hij zijn intrek nam in hotel Paulez. „Het verwonderlijke in deze zaak", atdus de procureur-generaal bij het ^aa8sc T rechtshof, mr. J. U. Polman, "is> verdachte niet alleen het personeel W dic tie van de firma, waarbij Wi ld «W'bn^t was, heeft doen gelooven, dat hij dokter was, ook de zusters in het ziekenhuis en ook de medici in Rotterdam zelf heeft hij in dien waan ge- bracht De verdachte in deze strafzaak, de 38-ja rige JCJ door de Rotterdamsche Recht bank wegens verduistering, en oplichting' tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, was als kantoorbediende in dienst gekomen bij een groote sinaasappel-import-firma te de zer stede. Verdachte speelde zijn rol meesterlijk. Zoowel bij de twee directeuren -r* van Spaansche nationaliteit al? bij het perso neel van de firma, genoot hij groot vertrou wen In enkele maanden promoveerde hij tot onder-directeur en was practisch de leiden de man in de firma. Bij een der directeuren, die aan een onge neeslijke ziekte leed stond hij in een bijzon- dr goed blaadje, omdat hij zich uitgaf voor een dokter, die in Duitschland zijn titel had behaald, en als assistent van een beroemd professor in Berlijn ,nog al het mogelijke zou kunnen doen om den directeur te redden. J speelde zijn rol'van dokter meesterlijk. Hij kocht speciaal instrumenten en geneesmid delen voor den zieken directeur, gaf hera inspuitingen en behandelde hem zelfs in het ziekenhuis, waar hij aan verpleegsters op drachten gal en' in 3as gestoken, met andere medici confereerde. Hij had dan ook .plein pouvotr" om voor de ziekte van den directeur uit te geven, wat hij noodig achtte en daar heeft hij een dankbaar gebruik van gemaakt. Duizenden guldens heeft hij opge nomen en lang niet alleen om medicijnen en dergelijke te koopen. Zelf heeft hij voor een belangrijk gedeelte van dat geld geprofiteerd. Directeur overleed. Toen desondanks de toestand van den di recteur niet verbeterde, heeft men den pro- •fessor uit Berlijn laten komen om een ope ratie te verrichten ,doch ook dit mocht niet meer baten, de directeur overleed. Hierna moest'verdachte andere middelen vinden om geld machtig te worden en nu had hij plotseling veel geld noodig om pro cessen voor de firma te voeren. Groote bedragen werden nu uitgegeven vóór grossen van vonnissen, telefoonkosten, voor deurwaarders etc etc. Ten slotte ging men de uitgaven eens con- troieeren en toen bleek, dat de bedragen, welke verdachte had opgegeven, allerminst klopten. J. werd gearresteerd en bekende, dat hij geen dokter was. Hij ontkende evenwel, dat hij het geld ten éigen bate had aangewend. Wel had hij zoo beweerde hij niet alle onkosten op de juiste wijze geboekt; maar he^ geld had hij geheel in dienst van de firma en van den zieken directeur uitgegeven. Er werden hedenochtend vijf getuigen ge hoord, o.m. een mede-directeur, broer van den overleden directeur. Uit dit geluige-verhoor bleek, dat verdach te zoowel op de employes, als op den di recteur een goeden indruk had gemaakt. Zijn optreden was zeer zelfbewust en ver trouwenwekkend. Het personeel had hem tot chef de bureau „verkozen" en de kassier zag er geen be zwaar in, hem elk bedrag, dat hij wenschte, ter hand te stellen. Huisdokter kreeg zelfs geen argwaan. Ook de huisdokter, die den zieken directeur behandelde, kreeg geen argwaan en besprak met hem het geval. Verdachte gaf den huisdokter zelfs den raad zijn rekeningen niet te laag te stellen, want de firma, zoo zeide hij, kan het best lijden. Voorts bleek, dat verdachte op kosten van de zaak naar Berlijn was gereisd, naar hij zeide, om den professor te consulteeren. Voor die gelegenheid kocht zijn vrouw eveneens op rekening van de firma een nieuwe avondjapon. Het laatste bedrijf. De advocaat-generaal, mr. J- U. Polman, achtte zoowel de oplichting als de verduiste ring bewezen. Bijna alle ge en, c ie verdach te heeft opgenomen, zijn in zijn eigen zak terecht gekomen. Hij is een groot fantast en volgens een psychiatrisch rapport niet geheel toerekeningsvatbaar. Als zoodanig is hij een gevaarlijk mensch en het beste zou zijn hem uit de maatschap pij te verwijderen door hem ter beschikking van de regeering te stellen Dit is na de laat ste wetswijziging niet mogelijk, zoodat spr. bevestiging van het vonnis' van de Rotter damsche Rechtbank vroeg (twee jaar ge vangenisstraf). De verdediger, mr. H. W. A. van Toen, te dezer stede, was van meening, dat verdachte zijn onbeperkte volmacht ontleende aan den overleden directeur Van het geld, dai, hij heeft opgenomen, heeft hij het ei bij zijn dienstreizen behoorlijk van genomen auto'r, diners), maar men moet niet vergeten, dat hij onder-directeur van een groote firma was. Dag en nacht is hij voor de zaak in de weer geweest en daarbij heeft hij zijn reke ningen niet precies kunnen boeken. De zaak heeft evenwel een onaangenaam karakter gekregen door het feit, dat vei- dachte zich voor dokter uitgaf. Misbruik hiervan heeft hij nooit gemaakt. Zijn snelle promotie ging buiten deze kwestie om. Hij heeft voorts alles gedaan om den zieken di recteur het leven te redden. Dat dit niet is gelukt, was niet zijn schuld. Pleiter conclu deerde dan ook tot vrijspraak en vroeg sub sidiair een mildere straf temeer, daar ver dachte buiten zijn schuld al dertien maanden in voor-arrest zit. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd afgewezen. Uitspraak 12 December.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2