De Vestigingswet. De nieuwe mariniers kazerne. burgerlijke stand. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 Eerste overtreding; voor den Kantonrechter. ONVERWACHTE PAKKETTEN VERHOO^EN DE SINT NICOLAAS PRET! -i 4048 novs 54 TEHUIS VOOR R. K. WERKENDE MEISJES. JUBÏLÉ-VAN 01 DG A ARDEN. HOOGER ONDERWIJS. KLOOSTERJUBILÉ. SCHIETBANEN AANBESTEED. VAN BERKEL'S PATENT. Dekking van valutarisico niet steeds mogelijk. De directie vol moed. Transactie met het Rijk voor terrein aan het Toepad. ITALIAANSCHE OPERA. De barbier van Sevilla. OP HEETERDAAD BETRAPT. DEN HAAG—ROTTERDAM. TWEEDE KLASSE COMPETITIE. BARANOWSKY THANS VRIJ GESPROKEN. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. KASGELDLEENINGEN ROTTERDAM.* Tot maximum van 30 millioen. GRAPHISCH WERK VAN ESCHER. GEROLD. DIEFSTAL VAN SIGAREN. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM DE VLUCHTELINGEN-COLLECTE. HILLEGERSBERG. VERKOOPING VAN DE BALFOUR- FARM. SCHIEBROEK. VLUCHTELINGEN-COLLECTE. pipH .p,w .I,.,»!,,,,, i, i pi Voor den kantonrechter alhier, mr. T. de Jong, is gistermiddag de eerste overtreding van de Vestigingswet, welke hier ter stede geconstateerd was, vervolgd. Terecht stond de 24-jarige M. M. de V., aan wien was ten laste gelegd, dat hij op 14 October, althans na Augustus van dit jaar aan de Slachthuiskade 8b een paardenslagerij heeft gevestigd, zonder dat hij daarvoor be schikte over.de vereischte vergunning. Verdachte beweerde, dat hij reeds voor Augustus regelmatig vleesch aan het publiek verkocht en dat het panu aan de Slachthuis kade 8b daarvoor ook geheel ingericht was. Die verkoop had hoofdzakelijk op Vrijdag en Zaterdag plaats. Toedracht van de zaak. De majoor van politie B. Braber ver klaarde, dat het betrokken pand een pak- huisje is, waar verdachte en zijn vader het vleesch uitbeenen en voor den verkoop ge schikt maken, dat zij in hun marktbedrijf noodig hebben. Getuige kent dit bedrijfje al jaren lang. In het pakhuisje stond een werk bank, waarop het vleesch uitgebeend werd en er was ook een koelcel, waar het vleesch in bewaard werd. Op 14 October had getuige bericht gekregen, dat er iets met deze zaak aan de hand was. Hij was gaan kijken en had de deuren van het pakhuis hetgeen anders nooit het geval was wijd open gevonden. Aan die deuren hingen plakkaten, waarop In groote cijfers de prijzen van de verschil lende vleeschsoorten aangegeven stonden. Bij de deur bevond zich een toonbank, die ge tuige nog nooit eerder in dit pand gezien had en op de bank, die anders voor werk bank werd gebruikt, lag een groote partij rund- en paardenvet uitgestald, terwijl aan haken rund- en paardenvleesch hing. Af en toe was er een klant gekomen om het een en ander te koopen en later is de toeloop steeds grooter geworden, zoodat het wel is voorgekomen, dat er zeventien menschen tegelijk in het pakhuisje stonden. Getuige zegt, dat de bewering van ver dachte, dat hij des Vrijdags altijd vleesch in het pakhuis verkocht, niet juist is. Hij kwam geregeld in deze buurt en hij heeft het nooit gezien. Van agenten, die toch dagelijks op de Slachthuiskade kwamen, heeft getuige het ook nooit gehoord- Verdachte merkt op, dat hij vroeger geen ruchtbaarheid er aan gegeven heeft, dat het publiek in het pakhuis vleescl^ kon koopen. Hij heeft dat echter wel in October gedaan, omdat hij van plan was de zaak wat op te werken. Er werden eenigë buren als getuigen ge hoord, die verklaarden, dat het hun nooit opgevallen was, dat er op Vrijdag en Zater dag in het pakhuis vleesch verkocht werd, terwijl zij na 14 October een drukken toe loop naar verdachte's yerkoopgelegenhéid hadden opgemerkt. De eigenaar van het pand verklaarde, dat het benedengedeelte als pakhuis en niet als winkel was verhuurd. Van de zijde der verdêJ'<nthg werden negen getuigen voorgebracht, voor het grootste gedeelte behoorènde tot de kennissen van verdachte, die verklaarden reeds gedurende gerüSfibh tijfl op "Vrijdag ert Zaterdag; Wlïët pakhuis van verdachte yleesch te hebben ge kocht. Requisitoir van het O. M. De ambtenaar van het O.M., mr. R. H. F. H. M. Grasso wees er in zijn requisitoir op, dat men hier te doen heeft met een eerste vervolging krachtens de Vestigingswet, maar tevens met een verdachte, die zal doorgaan met het overtreden van die wet. Bij de Ves tigingswet is het verboden een inrichting te vestigen, zonder dat men daarvoor over de noodige vergunning beschikt. Het vestigen van een bedrijf is het doen aanvangen van het bedrijf en zoo streng is de Vet, dat zelfs bij een tijdelijke sluiting een vergunning noo dig is om opnieuw te beginnen. Uit het ge tuigenis van den majoor van politie Den Braber is wel duidelijk gebleken, dat hier van een verkoopplaats voor het publiek geen sprake was. De buren bevestigen dit. De ge tuigen décharge verklaren weieens bij ver dachte te hebben gekocht, maar volgens de ambtenaar zijn zij geen publiek, omdat ze bevriende relaties van verdachte zijn, of anders gewend waren in zijn marktkraam te koopen. De ambtenaar meent dan ook, dat volkomen bewezen is hetgeen is ten laste ge legd. Bij de bepaling van de straf wil de ambtenaar er rekening mee houden, dat ver dachte zeker zal doorgaan met het over treden van de wet. Hij ziet in, dat ook het marktbedrijf spoedig aan banden zal worden gelegd en hij ziet zich dus in zijn bestaan bedreigd. Mede uit een oogpunt van generale preventie acht de ambtenaar een strenge straf noodzakelijk. De Vestigingswet is in het leven geroepen teneinde te verkrijgen, dat de ondernemers zullen voldoen aan vakbekwaamheid, van handelskennis en van credietwaardigheid. Over de vakbekwaam- PAKKETTEN Vm 3 KG. STEEDS HET VOORDEELIGST MET DE heid van verdachte kan weinig verschil van meening bestaan, als men weet, dat de kan tonrechter hem terzake van overtreding van de Vleeschkeuringswet al vier malen heeft veroordeeld. De ambtenaar eischt 300 boete subs. 2 maanden hechtenis. Verdediger aan het woord. De verdediger, mr. L. A. Donker heeft in zijn pleidooi naar voren gebracht, dat wan neer niet bewezen is, dat verdachte zich na Augustus gevestigd heeft, hij ook niet over de oor de Vestigingswet vereischte vergun ning behoeft te beschikken. De vraag is dus, of verdachte zich na afkondiging van de ves- tigingseischen heeft gevestigd. De omvang, welke de zaak voor dien tijd had, is voor de wet geen criterium, hetgeen ook logisch is. Immers de Vestigingswet wil een bescher ming geven aan bestaande zaken en als deze in den spertijd tot grooter bloei komen, dan is dit een beantwoorden aan het gestelde doel. Het gaat er hier dus om of er verkoop van vleesch plaats had aan het publiek. De getuigen a charge hebben wel verklarin gen afgelegd over een groote opleving na October, maar hoe de zaken waren gedreven voor dien tijd, weten zij niet. Daartegenover staan de getuigen décharge, die verklaard hebben, dat er reeds gedurende geruimen tijd op bescheiden schaal verkocht werd. Onder die getuigen zijn er, die tot den kennissenkring van verdachte behooren, maar dat is niet essentieel. Van menschen, die in zijn ruimte komen koopen, weet hij de adressen niet, zoodat hij slechts die men schen hier heeft kunnen brengen, van wie hij wel de adressen wist. Pleiter haalt voorts de Winkelsluitingswet aan, ten betooge, dat onder winkel ook zeer primitieve verkoop ruimten moeten worden verstaan en hij vraagt den ambtenaar of, indien hier terzake van overtreding van de Winkelsluitingswet zou worden vervolgd, het verkoopen aan kennissen ook niet zou worden beschouwd als het verkoopen aan het publiek. De ver koop in het klein is het criterium voor beide wetten en pleiter meent dan ook op vrij spraak te mogen aandringen. Bij zijn repliek heeft de ambtenaar nog opgemerkt, dat pleiter een volkomen ver keerd begrip van de Vestigingswet heeft. Deze is er niet om bestaande zaken te be schermen, doch om te voorkomen, dat on- vakkundigen en oncredietwaardigen zaken gaan drijven. Volgens den ambtenaar gaat het niet aan om begrippen uit verschillende wetten met elkaar te vergelijken. Mr. Donker, dupliceerend, zegt er acte van te nemen, dat hij, die zelf heeft medegewerkt aan het totstandkomen van de Vestigingswet, van die wet een volkomen verkeerd begrip zou hebben. Overigens blijft pleiter er bij, dat hier een vergelijking met de Winkel sluitingswet zeer wel op gaat. De kantonrechter zal over veertien dagen vonnis wijzen. Op 1 December a.s. hoopt de heer W. J. Th. van Oudgaarden den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Roiterdamsche Bank vereeniging N.V. GedOiende de laatste 11 jaren was de ju bilaris werkzaam alsdirecteur van het bij kantoor Feijenoord, Prins Hendrikkade 67, van genoemde instelling. Té Groningen slaagde voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (L.) de heer C. Jonker alhier. Tweejaarlijksche Bazar in Maison Ulrich. Het was een klein intiem gezelschap, dat gisteren in Maison Ulrich aan de Leuveha- ven bijeen was gekomen voor de opening van den tweejaarlijkschen bazar van het Tehuis voor R. K. Werkende Meisjes. Een ge zelschap, o.m. bestaande uit den Hoog Eerw. Deken van Rotterdam, het dagelijksch be stuur der vereeniging en haar geestelijken adviseur, den Zeer Eerw. Pater Oorsprong O.P., alsmede enkele belangstellenden o.m. uit kringen van den Voogdijraad en de kinderpolitie. Na door den president, mr. Cavadino te zijn ingeleid, merkte deken van Heeswijk o.m. op in zijn openingswoord, dat deze vereeniging niet de oudste is, waarmede wij in Katholiek Rotterdam voor den dag kun nen komen en rrr'ssctv—ook niet de meest onontbeerlijke, maar dat zij niettemin onze voorliefde verdient om haar prachtig apos tolisch doel. Hierom alleen al is zij nog meer aandacht waard dan Katholiek Rotterdam haar thans schenkt. Zij stamt uit den tijd, zoo ging spreker verder, waarin het oprichten van nieuwe Katholieke vereenigingen nog tot de moge lijkheden behoorden, al was er een man als Hellebrekers noodig om door een periode van groote moeilijkheden heen te komen. Later heeft zij haar onmisbaarheid ten volle bewezen. Haar doel is leiding geven gedurende een zekere periode aan meisjes wier leven door allerlei omstandigheden, waarvoor wij lief devol begrip moeten toonen ,zeer moeilijk is geworden. Na een woord van hulde aan de directrice van het Tehuis en de dames van het bestuur die met toewijding en zorg werken en vaak te weinig waardeering genieten, verklaar de spreket den bazar geopend en wenschte deze poging tot versteviging der financiën veel succes toe. De bazar, die heden en ook Donderdag a.s. nog geopend is, biedt een groote keuze St. Nicolaas- en Kerstgeschenken, o.a. babygoed, kinderondergoed, modern speelgoed, hand werken, lingerie, enz. Wij meenen dat hier een prachtige gele genheid wordt geboden zijn sympathie te toonen met het werk dezer vereeniging, dat deze sympathie om haar groot sociaal doel zeker verdient. Overigens zal men van een bezoek aan den bazar zeker geen spijt heb ben, daar er inderdaad zèer nuttige zaken te vinden zijn. Het bekende speelgoed der ver eeniging Arbeid door Onvolwaardigen wordt er tegen zeer billijke prijzen verkocht, ter wijl de meisjes van het Tehuis op werkelijk zeer verdienstelijke wijze een collectie kin- derkleertjes hebben samengesteld, waarvan ook enkele artikelen worden verloot. Zondag 4 December hoopt de eerw. zuster E. Gerardio in het St. Antonius-gesticht alhier haar zilveren kloosterjubilé te vieren. Ruim 20 jaren heeft zuster Gerardio haar opoffe rende zorgen gewijd aan de hulpbehoeven den en ouden van dagen in dit gesticht. Op het bureel van de Genie te 's Graven- hage, is heden aanbesteed het maken van schietbanen te Hoek van Holland. De laagste inschrijving was van de N.V. Rotterdam's Bouwbedrijf te Hillegersberg, voor 10.640. In de onder voorzitterschap van den heer P. 3. van Ommeren gehouden algemeene vergadering van de N.V. Van Berkels Patent waren ver tegenwoordigd 118 geheele en 7 kleine aandee- len, rechthebbende op het uitbrengen van 77 stemmen. Naar aanleiding van het jaarverslag (zie ons ochtendblad van 16 November) zegt de heer Van Beekbergen, dat 100.000 werd toegevoegd aan de bijzondere reserve tegen koersverliezen. Had men zich tegen deze verliezen niet op termijn kunnen dekken, dan had men niet aan de reserve behoeven toe te voegen, en een hooger dividend kunnen uitkeeren. De voorzitter antwoordt, dat men zich ook gedekt heeft tegen koersverliezen, doch in som mige valuta's is dit zoo kostbaar, dat bij continua tie van termijndekkingen, men een even groot verlies lijdt als wanneer men zich niet dekt. Tegen koersverliezen op Buenos Aires is dek king zelfs niet eens mogelijk. Inderdaad is ech ter, door deze dekkingen een bedrag gered. Bo vendien moet hierbij in aanmerking genomen worden, dat deze koersverliezen niet uitsluitend geleden worden op geleverd product, doch op verschillende in het buitenland geinvesteerde kapitalen, welke dus niet binnen enkele maan den te innen zijn. Op de vraag van den heer Beekbergen, of die 3% ton valutaverlies per saldo toch niet veel te groot zijn, wordt geantwoord,, dat hierin be grepen zijn de kosten voor dekking tegen valuta risico's. In Frankrijk is een deel gered, door daar eredieten op te nemen, waardoor het bedrijfs kapitaal gedeeltelijk vervangen kon worden. An dere objecten, zooals voorraden bijvoorbeeld vormen steeds een moeilijk punt De voorraden te groot. De heer Beekbergen: Zijn die voorraden niet te groot? De voorzitter zegt, dat die niet grooter zijn dan noodig is. Maar, zoo vraagt de heer van Beekbergen, is dan het quick-turnover systeem niet bestudeerd, welk systeem een snelle reductie, indien nood zakelijk, mogelijk maakt? Laten we zeggen, dat men voor drie maanden voorraden aanhoudt, dan behoeven die niet, zooals uit de balans blijkt 4,3 millioen te bedragen. Voorzitter: Weet u dan den omzet. De heer Beekbergen: Die ontbreekt juist in het verslag. Ik wil, dat er notitie van genomen wordt, dat ik deze opmerkingen gemaakt heb. De voorzitter: Dan stel ik u gerust. De omzet is blijkbaar grooter dan u denkt. Naar aanleiding van de balans en de verlies- en winstrekening merkt de heer Van Beekbergen op, dat hij moet constateeren, dat de directie zich in het vorig verslag, toen meer vertrouwen in de toekomst werd uitgesproken, blijkbaar ver gist heeft, daar thans het dividend verlaagd is." Hierover zou ik niet vallen, wanneer ik niet wist, dat het niet beter kon. Een andere maat schappij, op hetzelfde gebied als Van Berkel keerde dit jaar reeds 27 procent interim divi dend uit. Zijn er geen inwendige factoren voor met minder goed gaan, zooals daar kunnen zijn: minder goede reputatie van het fabrikaat, ver keerde verkoopspolitiek of betreffende het finan cieel beheer? De voorz. antwoordt, dat toen vorig jaar dat vertrouwen uitgesproken werd dit oprecht is geweest. Dit jaar is evengoed voor het bestuur een tegenvaller. De reactie in het bedrijfsleven trad echter in, nadat het vorig verslag versch.e Reserveering was noodig. „Ik geloof niet", aldus de voorzitter, „in een achteruitgang, vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat de omzet vergeleken met vorig jaar nog gestegen is. Men moet echter in het oog houden, dat het in het buitenland moeilijk werken is. In Frankrijk b.v. zijn de sociale las ten zeer zwaar. Hoogere loonen en hoogere be lastingen, doen de winstmarge, wanneer de prij zen van het fabrikaat niet in verhouding tot de valuaties enz. verhoogd kunnen worden, dalen. F.r had een procent meer dividend kunnen wor den uitgekeerd, wanneer gereserveerd was ge worden. Die reserveering van 100.000 was ech ter noodig, daar er nog geen sprake is van een stabilisatie der verschillende valuta's. De heer van Beekbergen vraagt dan of, het hoogere dividend van vorig jaar en de toen doorgevoerde conversie geen verband met elkaar hadden. De voorz. Neen, vorig jaar was de netto winst 260.000 hooger. De heer Van Beekbergen: Waar blijft overigens de winst uit Nederland? Gaat die naar het bui tenland, tot dekking van verliezen van dochter maatschappijen? De winst kan aanzienlijk hoo ger zijn, wanneer dat niet het geval zou zijn. Verlies van moeder of dochter is hetzelfde. De voorz. Ik kan hierop geen antwoord ge ven. Verlies van moeder of dochter komt op hetzelfde neer, dat is concern-verlies of -winst. Er zijn 29 dochtermaatschappijen, en slechts door enkele wordt verlies geboekt. Wat betreft den post: schuld aan bankiers voor verdisconteerde wissels, waarop de heer Van Beekbergen aan merking maakte, als zou een dergelijke post beter kunnen worden bestreden uit de aanwezige middelen, merkt de voorz. op, dat die post juist ontstaan is uit het dekken tegen valuta-risico's in het buitenland. Hier is niets bij, dat op het binnenland betrekking heeft. Op de vraag of de post: vertegenwoordigers, opgenomen onder debiteuren op de balans, moet het antwoord luiden, dat dit bedrag gezond is. Dat zijn niet anders dan voorschotten. Als de gemachtigde van W. A. van Berkel, die nog herstellend is van een ernstige ziekte, merkt Mr. Van Velzen op, in antwoord op een vraag van den heer Van Beekbergen, dat wat betreft de reputatie van het fabrikaat geen enkele twij fel behoeft te bestaan. Dat kan den toets der critiek doorstaan. Nieuwe commissaris. ïrf de vacature van Ir. A. de Kanter, die we gens gezondheidsredenen, zich niet als commis saris herbenoemdbaar stelde, wordt met 61 van de aanwezige stemmen benoemd de heer Mr. A. F. Lodeizen, beheerend vennoot van Wm. Muller Co. Het agendapunt: wijziging der statuten, in dien zin dat voortaan toezicht zal worden uit geoefend door ten minste 3 commissarissen, in- plaats van door drie commissarissen, kon de ver gadering geen bindend besluit nemen, daar het vereischte 4/5 deel van het kapitaal niet aan wezig was. Te dien einde zal een tweede ver gadering worden belegd. Veel moed. Wat betreft de toekomst, verklaarde de voor zitter, op een desbetreffende vraag van den heer Van Beekbergen, dat de ervaring geleerd heeft, dat het niet verstandig is een voorbarig oordeel uit te spreken. De directie is echter vol moed. De maatschappij heeft in de afgeloopen jaren veel tegenspoed gehad, doch zij is dien steeds goed te boven gekomen. Zaken doen in het bui tenland is op het oogenblik zeer moeilijk. Het bestuur is echter vol vertrouwen op betere Oude kazerne wordt niet afgebroken, doch blijft op de Monumenten' lijst. De plannen voor de stichting van een nieuwe Marinierskazerne te dezer stede, welke allengs meer vasten vorm hebben aan genomen, leidden reeds in 1936 tot onder handelingen met de betrokken rijksinstanties omtrent een transactie, waarbij de voor den bouw benoodigde grond door de gemeente zou worden afgestaan en zij daartegenover de beschikking zou verkrijgen over het ter rein van de oude kazerne. Voor de nieuwe kazerne c.a. viel de keuze op een perceel grond aan het Toepad, ter grootte van pl.m. 3,25 H.A. Aan dit perceel kan een waarde worden toegekend van 2,50 per c.A. of 81.250 in totaal. Teneinde het terrein behoorlijk te maken, werd aanvankelijk gerekend op verbetering van het Toepad, waartoe aankoop c.q. ont eigening van eenige grondstrooken noodig zou zijn, terwijl voorts de met diverse op stallen toegeruste sportvelden zouden moeten worden verplaatst. De aan een en ander ver bonden kosten, welke door de gemeente zou den worden gedragen, werden geraamd op 59.750, zoodat de prestatie van de zijde der gemeente op f 141.000 kon worden ge waardeerd. De waarde van de bestaande kazerne aan het Oostplein, welke een oppervlakte beslaat van 730 c.A., werd bij de onderhandelingen geraamd op 54.750. Hierbij werd uitsluitend in aanmerking genomen de waarde van den grond, waarvoor een bedrag van 75 c.A. werd aangehouden, omdat aan het oude ge bouw zelf, dat in verwaarloosden toestand verkeert, geen geldelijke waarde kan worden toegekend. Er werd dan ook van uitgegaan, dat de gemeente het oude gebouw desge- wenscht vrijelijk zou mogen sloopen, waar toe het vooraf van de Monumentenlijst zou moeten worden afgevoerd. Bovendien zou de gemeente ten aanzien van het nieuwe ge bouw worden ontheven van enkele verplich tingen, die voor de bestaande kazerne op haar rusten, zooais onderhoud, waterlevering en telefoonaansluiting, waarmede een jaar- lijksch bedrag van ca. 4000 gemoeid is. Bij een rentevoet van 4% pet. zou de afkoopsom 88.888 bedragen. De prestatie van de zijde van het Rijk kon aldus op een bedrag van 143-638 worden gesteld. Aangezien de wederzij dsche prestaties der halve nagenoeg gelijk waren, werd een rui. ling met gesloten beurzen de meest aanne melijke oplossing geacht. Formeele overeen stemming daaromtrent kon evenwel in 1936 niet worden verkregen, omdat voor den bouw van de nieuwe kazerne nog geen crediet op de rijksbegrooting was uitgetrokken en uit dien hoofde de grondtransactie voorloopig moest worden opgeschort. Inmiddels heeft de Rijksgebouwendienst de plannen voor de nieuwe kazerne nader uit gewerkt, waarbij de wenschelijkheid naar voren kwam de indeeling van het terrein eenigszins te wijzigen. Als gevolg daarvan zal het Toepad over een grootere lengte moe ten worden verbeterd en tevens de toegangs weg tot de achter het kazerneterrein gelegen sportvelden moeten worden verlegd. In ver band daarmede zal de wegverbetering met inbegrip van de overplaatsing van de sport velden naar nabij gelegen terrein in stede van 59.750 een bedrag van 77.600 vorde ren. Voorts bleek het ten behoeve van den afvoer van het menagewater alsnog ge- wenscht een rioolgemaaltje te bouwen, door middel waarvan het water naar de riolee- ring in den Honingerdijk zal worden geperst. De kosten daarvan zullen 18.000 bedragen. Nadat het Rijk zich bereid had verklaard het verschil tusschen de bovengenoemde ra mingen, alsmede de helft van de som van 18.000 voor zijn rekening te nemen, teza men een bedrag van 26,850, bereikte B. en W. echter de mededeeling van de Rijks commissie voor de Monumentenzorg, dat het bestaande kazernegebouw haars inziens be waard dient te blijven, zoodat zij tot afvoe ring van dit gebouw van de Monumentenlijst en eventueele afbraak geen mederwerking zou kunnen verleenen Deze zienswijze werd door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gedeeld, die in over eenstemming daarmede te kennen gaf, dat het gebouw in de onderhandelingen met de gemeente geen rol meer zou kunnen spelen. Aangezien daarmede aan de beoogde ruiling een der belangrijkste factoren, vertegen woordigende een waarde van 54.750, kwam te ontvallen, diende de transactie te worden gewijzigd in dien zin, dat dit bedrag aan de gemeente in geld wordt uitgekeerd en de oude kazerne eigendom blijft van het Rijk. De onderhandelingen hebben ten slotte ge leid tot overeenstemming omtrent een over eenkomst, waarin uiteraard de vorm van ruiling }s losgelaten. De gemeente draagt het terrein aan het Toepad in eigendom over aan den Staat (Departement van Defensie) en krijgt een bedrag van 81.600 uitgekeerd, zijnde de som van de bovengenoemde bedra gen van 26.850 en 54.750. Zij zal de wer ken aan het Toepad, de overplaatsing van de sportvelden en den bouw van het rioolge maaltje alsdan voor hare rekening hebben uit te voeren, doch wordt anderzijds onthe ven van de verplichtingen ten aanzien van de oude kazerne. De Marinierskazerne is een der wei nige overgebleven bouwwerken van den 18e eeuwsche Rotterdamschen architect Giudici, den bouwmeester van de bekende Rotter- damsche St. Rosalia-kerk. Het gebouw da teert oorspronkelijk van 1660, doch werd in 1783 door Giudici geheel herbouwd. Het diende als zetel van de Admiraliteit van De Maze en werd later tot Marinierskazerne in gericht. Welke bestemming het gebouw zal krijgen, staat nog niet vast. Die maakt nog een onderwerping uit van interdepartemen taal overleg. Red. Msb. Nadat wij reeds volop den dramatischen troep der Opera Italiana aan het werk hadden gezien en ook dat deel van het pu bliek, dat van lyriek of melodrama houdt, een beurt had gehad, was voor de voorstel ling van gisterenavond in den Groote Schouwburg de keuze gevallen op Rossini's „II Barbiere di Siviglia" zoodat we nu voor afwisseling de gelegenheid kregen ook ken nis te maken met de komische „noot". Het altijd suggestieve onvergankelijk mu ziekwerk van Rossini met zijn kostelijk komischen inhoud, met zijn zacht vloeiende Italiaansche melodiëen van sprankelende onvergetelijke schoonheid, heeft het deson danks over het algemeen als kasstuk nooit gedaan. Misschien om dit laatste het slechts sporadisch ten tooneele voeren van deze compositie met hare toch beslist origineele vele en groote kwaliteiten. Wij zullen haar ook dit seizoen niet meer ten gehoore krij gen, daar het slechts eene enkele opvoering .gpld. Over het bezoek van gisterenavond kan men in tusschen heel best tevreden zijn, ai waren er dan nog eenige plaatsen onbezet. Wij kunnen er direct bijvoegen, dat men van zijn aanwezigheid wel geen spijt zal hebben gehad, daar deze „barbier" gedragen werd door een vijftal solisten, die weten wat zingen is en ook in hun spel de echte charme en clouwnerie, noodig in deze opera, op volle waarde wisten te geven. De rol van Figaro, de Barbiere, was ais vanzelf sprekend, en van ouds, in handen van Leo Piccioli en hij wist vanaf zijn ver schijning voor het voetlicht gang en sfeer te brengen noodig voor dit den lachlust op wekkende zangspel. Hij kreeg dan ook ai direct na zijn eerste groote solo een storm achtig „open doek". Naast dezen drager van den titelrol ope reerden Andrea Mongelli als Basilio de mu ziekmeester en Pasquale Lombardo als dokter Bartolo, twee bassen die, hoewel ver schillend van karakter, beiden beschikken over buitengewone kwaliteiten en deze hier wisten aan te wenden op de meest voor treffelijke wijze. Maar zij zijn ook tevens acteurs van den eersten rang. Vooral Mon gelli gaf drastisch spel en wist er alles even dik op te leggen. Van hem met zijn groot breed geluid, dat alles overheerscht kan men in dit opzicht heel wat velen en aan de ver tolking hier schade het nimmer maar kwam zelfs ten goede. Men zal dan ook moeilijk een beteren artist voor deze komischen rol weten aan te wijzen. Attilia Archi,( die van haar leelijken val in Amsterdam niets meer scheen te weten) als Rosina, de rijke Spaansche pupil van Bartolo, was in haar rol geheel ingeleefd en wist met haar gracieuze persoonlijkheid en prachtigen coloratuurzang in sterke mate te boeien. Bijzondere vermelding verdient haar coloratuur-solo van enkele variaties uit „Le Carnaval de Vinese" tijdens dé z.g. zang les en die haar terecht een warm applaus bezorgde. Luigi Fort als Graaf Almaviva leek nog last te hebben van stemaandoening, over zijn mooie lichte tenor lag nu eenig waas, welk defect echter niet verhinderde om een nog alleszins voldoende vertolking te brengen. Daarbij acteerde hij ditmaal, dat het een lieve lust was, we hadden hierin veel aan hem gewonnen. De bijrollen waren eveneens uitstekend bezet door Rina Gallo Toscani als de huls houdster Berta en Guiseppe Marchesi als de huisknecht. Het orkest, dat wederom onder leiding stond van Maestro de Vecchi, speelde den geheelen avond met een frisch en vlot tempo, dat reeds bij de ouverture werd In gezet en van de geheele partituur een ver klanking gaf, waarvan de opgewektheid op 't publiek oversloeg. Reeds na de ouverture klonk voor de Vecchi en zijn orkest een gul applaus op en dat dit aan het einde der voorstelling nog eens langdurig herhaald werd en daarbij ook de solisten werden in begrepen, behoeft nauwelijks gezegd. Summa Summarum een voorstelling vol bonte afwisseling en van de beste kwaliteit. Een succes voor de instelling. Vrijdag a.s. Andea Chenier als Volks voorstelling. Gisteren moest H. S. wonende aan den Spoorsingel een boodschap gaan doen in den Houttuin. Hij nam zijn fiets mee en plaatste deze in de gang van het pand, waar hij moest zijn. Toen hij weer wilde vertrekken, zag hij nog juist, dat een man er met zijn fiets van door ging. S. begon een achtervolging en wist den dief den 32-jarigen rijwielhersteller W. C. L. te grijpen en over te leveren aan een oftpnf vpr» De Stedenkamp Den HaagRotterdam zal dit jaar plaats hebben te Den Haag vermoedelijk op 26 December (2en Kerstdag). Het bestuur van den Rott. Dambond heeft nu een tiental samengesteld, waarin alle hoofdklasse clubs ge vestigd te Rotterdam een vertegenwoordiger hebben. Constant heeft wederom het leeuwen aandeel. Het tiental zal in onderstaande volg orde uitkomen: 1. Ph. J. Ham; 2. p. H. Idzerda; 3. N. Cohen; 4. Jam Coster; 5 J. Blom; 6. A. Hagenaars; 7. H. Kinnegin; 8. D. v. d. Veer; 9. Jac. Buller en 10. J. v. d. Voort. Reserve spelers C. Janneman, K. Boosten, G. v d Waals, V F. Tromer, K. F. de Haan Jr., C. Heij, L. B. Dam- graag, J. v. d. Doe en E la Rondeile. Tevens wordt er aan deze wedstrijden nog een massakamp gekoppeld. Rotterdam en Den Haag zullen beiden met een 100-tal spelers uitkomen. Aan dezen kamp zullen dus een tweehonderdtal dammers deelnemen. De laatste massakamp werd door de Rotterdammers met groote meer derheid gewonnen, zoodat thans Den Haag re vanche kan nemen. De tweede klasse competitie van den Rott. Dambond vangt aan op Maandag 19 December. Ingedeeld zijn de volgende clubs. Het Westen II, O. N. A. I. Z. D. C. III, Constant HI, D. O. S. I, CKarlols II, "Het Oosten II, Concordia, <£- 13. R.. Z. en C. D. A. Het tempo voor deze wedstrijden is bepaald op 45 zetten per lVa uur en verder 15 zetten per Vï uur. n de eerste ronde zullen elkaar ontmoeten: 19 Dec. O. N. A.Z. D. C.; 20 December C. D AHet Oosten: D. O SChar- lois; Het Westen—C. D. R. Z.; 22 Dec.: Concordia Constant, in het clublokaal van Constant. Als wedstrijdleiders fungeeren voor deze klasse uit sluitend bestuursleden van den R. D. B. De klasse is thans op 10 clubs gebracht. Ook de derde en vierde klasse zullen waarschijnlijk op 10 clubs gebracht worden, waardoor de vijfde klasse zal komen te vervallen. Het Haagsch Gerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in de strafzaak tegen Ladislaw Baranowsky, vriend en partij-genoot van den bij den bom-aanslag te Rotterdam om het leven gekomen Oekraijner Eugen Konovaleq. De politie-rechter te Rotterdam had Bara nowsky wegens het gebruik maken van een, valschen reispas tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep kwam vast te staan, dat Baranowsky Nederland was binnengekomen op een Tsjecho-Slowaakschen pas ten name van zekeren Bora. Na een uit gebreid politie-onderzoek is echter niet ge bleken, dat deze pas vervalscht was, maar dat eerder de mogelijkheid bestond, dat Bara nowsky op een echten pas van een ander had gereisd. De advocaat-generaal had vrijspraak ge vraagd, nu de valschheid van den pas niet is gebleken, zoodat geen overtreding van art. 231 W. v. Strafrecht kon worden aange toond. Conform dit requisitoir heeft het Hof thans het vonnis van den politie-rechter vernietigd efr BatanowsKy vrijgesproken. Dinsdagavond werden voor de eerste klasse- competitie van den Nederlandschen Dambond de volgende wedstrijden gespeeld. Te Vlaar dingen eindigde de match tusschen de twee kampioenscandidaten Vlaardingen en Cnar- lois in gelijk spel. Hieronder volgt de gede tailleerde uitslag: VlaardingenOharlois. 1. W. F. VerburgJ. Leentvaar 11 2. W. H. Niestadt—L. Borgaard 2—0 3. J. J. v. LeeuwenA. Krayo o2 4. N. Lucassen—F. Brouwer 1—1 5. G. O. PinckJ. Nöller 1—1 6. F. Struys—P. van Vreeswijk J—i 7. W. Noordhoek—H. Kermis 1 8. A. Bredius—C. A. de Gelder 9. A. Starre-W. Voogt 2-0 10. W. Achterberg—F. Broere I*~l Totaal 1010 Vlaardingen was volledig. Charlois telde een invaller aan bord 1. Te Gouda wist de club van dien naam met 128 te winnen van de Damclub ,,M. en S. Deze ontmoeting had het volgende verloop: Gouda-,,M. en. S.» 1. J. Goudriaan—M. v. Noordennen 0—2 2. P. v. d. Linde—J. Bergen 11 3. A A de Jong—A. v. Dommelen 20 4. C. van Eijk—F. Bergen 2—0 5 P SchoutenH. Tenwolde 20 6 j' Hoogendoom—P. van Leeuwen 1—1 7' g van Ardenne—J. van Leeuwen 11 8 H. de Jong—S. de Bruijne 2—0 9 Th. v. d. Veer—E. Boxem 1—1 10. W. Piets—D. Teerds 6—2 Totaal 12—8 Gouda had 3 Invallers; „M. en S." was volle dig. Woensdag 30 November wordt deze com petitie voortgezet met de ontmoeting Schie dam—R. D. G. Aangiften van 29 November 1938. BEVALLENR. Stad—Ring z. L. Werk- heimWerkendam z. Z. A- v, Houwelingen v. steensel d. B. C. BoerendonkVisser z. J. v. OsPieterman z. C. v. Bochovenv. Wijngaarden z. M C. Bon—Vroegop d. A. H. Valster—v. Yperen d. M. M. de Gruyl— Vuyk d. J. K. DeelstraDircken z. M. M. HesèelsGeleijnse d. C. L. Smits Schouten— Scherpenisse d. M. Verhoeven—de Heij z. M. H. WiliemeeRoskam d. M. E. J. Stubbe Lieving z. E. M. Wirtzv. Gilse d. W. M. v. d. Meer—Oole d. P. J. Mulder—Hoogesteger d. C. de Jong—Allart z. J. Bliek—RUsdyk d. M. J. LouwenDingemana d. M. J. A. Janmaatv. Leeuwen d. OVERLEDEN: Cl de Klerk ongeh. man 27 J. E. Schujz vrouw v. W. K. F. v. 't Hoff 29 J. A. M. Meulenbroek z. 2 J. F. H. Scheepsma man v. M. Brunetti 43 j. C. W. Eügelsheim man v. J. v. d. Wielen 49 J. E. A. Berkhout ongeh. vrouw 19 j. A. Bol wed. v. A. J. Tas 89 j. T. v. Prooyen man v. P. v. d. Glessen 67 j. J. ter Linden vrouw v. C. Meulstee 69 J. G. A. V. d. Linde man v. A. Poerstamper 70 j. j. v. d. Ploeg man v. J. C. Anraad 65 J. W. F. de Groot wed. v. J. Klok 65 J. Mulder wedr. v. W. F. Helm' 86 j. C. M. W. E. v. Hemert vrouw v. W. F. T. Corpeleljn 50 J. P. Huizer vrouw v. C. H, Bödeker 56 J. E. v. Zijl man v. M. Veltman 84 J. J. Breda wedr. v. P Rouss 85 j. H. Touwslager man v. C, Spruyt 52 j. W. Hendriks man v. J. M. Mulder 61 J. J. Serierge wedr. v. J. Haver kamp 72 J. D. E. Baker man v. M. C. Oüwe- leen 45 j. C. A. Bastljn z. 1 j. A. Vink r>« v E Bezemer 60 J. De Raad der gemeente Rotterdam, gezien het voorstel van B. en W., heeft besloten voor het tijdvak van 1 Jan. t/m 31 Maart 1939, één of, meer kasgeldleeningen aan te gaan, op de wijze en de tijdstippen, tegen de rente en de verdere voo.rwaarden, door B. en W. te bepalen, zulks met dien verstande, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 30,000.000 zal te boven gaan. Het graphisch werk van den langdurig in Italië werkenden Nederlandschen teekenaar M. C. Esoher wordt tot 12 December ge ëxposeerd in de Rotterdamsche Academie, Coolvest. In een winkel aan de Hoogstraat is een portemonnaie gerold inhoudende 10 gulden ten nadeele van mevr. C. en A. Tennadeele van de firma A. de J. van de Nieuwe Haven zijn twee pakken sigaren ge stolen. Door het bestuur van,den Rott. Dambond zijn de inschrijvingen opengesteld voor de voorwed strijden om het kampioenschap van Rotterdam. In de finale worden, op grond van. de prestatie's van de afgeloopen wedstrijden, ineens geplaatst de spelers Ph. J. Ham, P. H. Idzerda, N. de Haas, J. Coster, G. v. d. Waals en K Boosten. Alle overige spelers zullen eerst in de voor ronde uit moeten komen. De inschrijving staat open tot 18 December. De deelnemers aan de vluchtelingen-col lecte van Zaterdag a.s. zullen zich per tram gratis kunnen verplaatsen. Doch speciaal dient er op gewezen, dat in de tram niet mag worden gecollecteerd. Hedenmorgen heeft de publieke verkoo- ping plaats gehad van de kapitale model boerderij „The Balfour-farm" van den heer Hertzberger, gelegen aan den Hoofdweg nrj. 300 en 272 te Hillegersberg. Slechts eenige kleinere perceelen werden afgemijnd. De geheele boerderij stond in bod op 73.910. Ook in Schiebroek wordt Zaterdag 3 December a.s. een collecte gehouden voor de vluchtelingen uit Duitschland. Collectanten kunnen zich opgeven bij mevrouw -Dhont, Adrianalaan 120 (telef. 42845).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2