VRIJDAG 2 DECEMBER 1928 De onbekende vrouw. een goeden naam verworven. 40 JAREN IN HET VENDUBEDRIJF. SUSAN EN 'N BETERE WERELD. UIT DE PERS. R. K. STAATSPARTIJ. yp, IfrtpIHIlf 'W V 1 Jm KWAM WERK ZOEKEN. BURGERLIJKE STAND. BEHANDELING VAN DE BEGROOTING KON. CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK. NEDERLANDSCHE DAMBOND. KINDERZIEKENHUIS. INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. st. HOEK VAN HOLLAND. hofjacht. BURGEMEESTER OUD TE HOEK VAN HOLLAND. IJSSELMONDE. UIT DE DAKGOOT GEVALLEN. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. WERKVERSCHAFFING. DE KERK TE HILLEGERSBERG. I ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. (Zitting van 1 December). Oplichting. Op 10 October verscheen de 35-jarige zeeman B. I. C. in den winkel van Ph. Chotel aan den Schiedamschendijk met een anderen zeeman, die behoefte had aan nieu we kleeding. Deze zeeman was dien dag gemonsterd op het Engelsche s.s. Graham, dat in de Waalhaven lag en hetgeen hij kocht, betaalde hij met de note, die hij ont vangen had. C. kreeg zijn provisie en daar mee had deze zaak een normaal einde ge vonden. In den avond van denzelfden dag ver scheen C. opnieuw in den winkel van Cho tel en nu in gezelschap van twee zeelieden, van wie er één Nederlander zou zijn en de ander Noor. C. vertelde, dat ook deze zee lieden met het s.s. Graham zouden vertrek ken. Zij waren echter te laat gekomen om te monsteren en nu zou de kapitein ze als zoogenaamde „opstappers" meenemen. Om dat ze niet gemonsterd hadden, waren zij ook niet in het bezit van een note, maar de kapitein had hun verlof gegeven nieuwe kleeding te koopen en wanneer ze er mee aan boord kwamen, dan zou de kapitein be talen. De winkelier schonk geloof aan de woorden van C. en de beide zeelieden ver lieten den winkel met medeneming van een oliejas, een sweater, twee stellen ondergoed, twee pareu sokken, twee handdoeken, een riem en een werkpak. Eenigen tijd later was echter uitgekomen, dat het verhaal, dat C. aan den winkelier gedaan had, onwaar was geweest. De men- schen, die de kleeren gekocht hadden, wa ren werklooze zeelieden en de winkelier had voor het geleverde geen betaling ont vangen. Als verdacht van oplichting hebben nu C. benevens de zeelieden P. M. 37 jaar en P. de N. 40 jaar, beiden uit Vlissingen afkom stig en thans gedetineerd terechtgestaan. De beide laatstgenoemden beweerden, dat C. aan den winkelier het verhaal gedaan had, zonder dat zij wisten, wat hij dezen zou vertellen, terwijl het standpunt van C. was, dat hij het verhaal wel gedaan had, maar dat hij daarbij te goedertrouw zou zijn geweest. Ten aanzien van de beide zeelieden M. en De N. was de oplichting spoedig bewezen, omdat zij zich alles hadden laten aanleu nen, wat C. verteld had, hoewel zij wisten, dat het onjuist was. Het O.M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck vond het een gemeene truc, die hier toegepast is en eischte tegen M. zoowel als tegen De N. een gevangenisstraf van 4 maanden. Deze beide verdachten hebben vervolgens in de zaak tegen C. een getuigenis onder eede moeten afleggen, waarbij zij er bij bleven, dat C. zelf, het verhaal verzonnen had, zoodat het onwaar is, dat C. had kun nen meenen, dat het verhaal, dat hij aan den winkelier deed, juist was. Het O.M. heeft daarna ook het bewijs te gen C. geleverd geacht en hem zeer kwalijk genomen, dat hij bij zijn oplichting gebruik heeft gemaakt van een paar zwakke broe ders, die hij er leelijk heeft laten inloopen. Het O.M. eischte tegen hem 6 maanden ge vangenisstraf. W inkel die ve gge. De 51-jarige vrouw M. Z., recidiviste en gedetineerd, was op 26 October, toen zij met een vriendin in de Bijenkorf was, be trapt op het wegnemen van een coupon stof. De controleur G. van Bladel, die deze ont dekking had gedaan, had de beide vrouwen, toen zij de Bijenkorf verlieten, gevolgd en geconstateerd, dat zij toen de Hema met een bezoek vereerden. Daar had hij den contro leur gewaarschuwd, die ingreep, nadat de vrouw geprobeerd had een paar handschoe nen weg te nemen. In de handtasch van een van de dames werd de in de Bijenkorf weggenomen coupon stof aangetroffen. Deze tasch behoorde aan de vriendin van Z., die spontaan verklaarde, dat zij die lap hei melijk in deze tasch had gestopt. Nadat het O.M. tegen de vrouw een ge- vangenistraf van 10 maanden, met aftrek van het voorarrest had geëischt, heeft de vriendin, de 45-jarige werkster N. v. d. B. terecht gestaan terzake van heling. Deze verdachte ontkende iets van den diefstal van Z. te hebben bemerkt. Ook had zij niet geweten, dat zij het gestolene in haar tasch had vervoerd. Uit het getuigenverhoor is niet duidelijk geworden, dat de vrouw inderdaad iets van de gedragingen van haar vriendin bemerkt had waarom het O. M. terugwijzing van de zaak naar den rechter commissaris vorder de ten einde een nader onderzoek te doen tostellen. De verdediger, mr. M. J. Pool heeft zich daartegen verzet en de rechtbank heeft na in raadkamer te zijn geweest aan het O. M. deze vordering ontzegd. Daarop requisitoir nemend'heeft het O. M. bij gebrek aan be wijs, vrijspraak geëischt. Hierbij heeft mr. Pool zich kunnen aan sluiten. Uitspraken 15 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: L. M. J. N. 30 jaar, kamerverhuurster te Amsterdam, wegens mishandeling zij had HET MASKER, tijdens een ruzie tusschen buren in de Lom bardstraat den koopman I. de Waard met een mes in hoofd en linkerarm gestoken, tengevolge waarvan De Waard bloedend, doch niet ernstig was verwond tot 3 maanden gevangenisstraf. A. N. N. 27 jaar, matroos, zonder vaste Het eenige drama, waarmee de Fransche woonplaats, gedetineerd, die terechtgestaan vaudevilleschrijver Alexandre Bisson de had ter zake van vernieling van een ruit tooneelliteratuur verrijkte, dateert van van een winkel aan de Van Oldenbarnevelt- tientallen jaren her en in de titelrol hebben straat, heeft de rechtbank ontslagen van mevr. Mann-Bouwmeester en mevr. v. d. rechtsvervolging. Zijn plaatsing in een Horst-v. d. Lugt Melsert reeds menigen krankzinnigengesticht werd gelast voor ten triomf gevierd. De laatste zoowel bij het hoogste 1 jaar. ROTTERDAMSCH STUDENTEN GEZELSCHAP. schouwburgtooneel z.g. als bij de vorige for matie van het Nederlandsch Tooneel. Wanneer nu de kleine tooneelgroep Het I Masker dit in elk geval sterke speelstuk weer eens uit het stof der vergetelheid op diepte, waaronder het sinds ruim twintig jaren rustte, geschiedde dit begrijpelijk om n A.aan Else Mauhs, de eerste kracht van het Opvoering van „Foscan, doge van ensemble> de gelegenheid te bieden ook in Venetië'de creatie van deze met groote dramatische Zooals reeds bekend, zal de Rotterdamsche *racht geteekende tooneeifiguur haar r. Studenten Tooneelvereemging, sub-vereeni- kend talent als tragedienne te doen schit- ging van het R. S. G., op 8 December a.s. op- eien. voeren: „Foscari, doge van Venetië" in den Bat de directie van Het Masker daarmede Grooten Schouwburg alhier, ter gelegenheid geen misgreep deed, heeft men nog pas in van de XVIIe Dies Natalis van het Rotter- deze rubriek kunnen lezen uit het opge- damsch Studenten Gezelschap. De regie is, togen verslag waarmee onze Utrechtsche evenals in vorige jaren, in handen van Gerard medewerker van de première in de Dom- Waar Jr. stad kond deed. Het stuk had het vr1 g j ain de pe 1 s den inhoud van het stuk, dat ontegen- ST." SSelTStf\SwKle™ vol spanneod. at, haalt menscheliikheid contra de geschreven wet- cie moderne critiek uiteraard we een teS van alle tijden en dit was dan ook ander af te dingen. Ondanks een klassieken mede aanleiding vdor den Senaat, dit stuk te °P*et (de „onbekende" is van meet af voor kiezen den toeschouwer een „bekende maar m De Rotterdamsche Studenten Tooneelver- kaar rampzalig lot wordt zij tot aan de tra- eeniging heeft zich door haar opvoeringen gische uitbarsting der ontknooping door van „Erasmus" en „Maeghden" reeds eerder I geen van haar mede-personaadjes begrepen, PSYCHOLOGISCHE GRONDSLAGEN VAN DE MUZIKALE VORMING. KANTONGERECHT. j noch heeft zij er zelf begrip van, welke verwikkelingen haar hardnekkige zwijg zaamheid veroorzaakt) ondanks dezen klas sieken opzet is het stuk toch geen drama in grooten stijl, want de auteur bedient zich Gisteren herdacht de heer H. W. Zieleman te veel van onwaarschijnlijke toevallighe den dag, dat hij voor 40 jaar in het Vendu- den in stede van naar een logisch verband bedriif kwam der gebeurtenissen te zoeken. En wat de Hoewel dit feit in huiselijken kring werd tendenz betreft, aan de „verheerlijking der gevierd, heeft het den jubilaris niet aan be- moederliefde", die ook bij een diep-gezon- wiizen 'van belangstelling ontbroken. Te ken vrouw aanwezig kan zijn en blijkbaar zijnen huize werd hij in den voormiddag I door den auteur wordt bedoeld, zit hier door den directeur der N.V. Vendu Notaris- toch wel de zeer bedenkelijke schaduwzijde huis toegesproken, die o.m. dank bracht vast van den moord op den schurk, die haar voor de ondervonden saihenwerking gedu- het voor haar zoon zoo compromitteerende rende de afgeloopen periode, in het bijzon- 1 geheim van haar verleden wil ontfutselen, der de laatste drie jaren in de N.V. Vendu Maar zonder dien moord zal de schrijver Notarishuis, die de directie over de veilin-l zich natuurlijk het obsedeerende hoogtepunt gen in het Notarishuis heeft overgenomen, der vierde acte ontgaan, wanneer de schul- Nadat sprekenden jubilaris nog vele actieve dige moeder voor de rechtbank zich hoort jaren in goede gezondheid had toegewenscht verdedigen door haar eigen kind, dat zij werd namens directie en kantoorpersoneel eers^ tijdens de terechtzitting herkent doch een leeslamp aangeboden. In den loop van dat voor het eerst als jong advocaat een den dag kwamen de commissarissen der pieidooi voerend in haar tot het laatste N.V. Vendu Notarihuis en het personeel hun moment enkel het beklagenswaardige gelukwenschen aanbieden. slachtoffer blijft zien van haar geheim, Naast vele bloemstukken, onder meer van wgal^j1ter hij nochtans de waarheid ver- de N.V. Vendu Notarishuis, de commissaris- mQedt( zonder Jte weten hoe na hij zelf daar- sen dier vennootschap, verschillende nota rissen en andere belangstellenden, heeft de jubilaris zeer vele telegrafische en andere gelukwenschen ontvangen. bij is betrokken Het dient hier aanstonds erkend, dat de onvolkomenheden van de op sterk maar vaak goedkoop sentiment gespannen intrige vrijwel geheel werden weggespeeld. En dat in hoofdzaak de geniale vertolking der titelrol daartoe bijdroeg, behoeft eigenlijk Het Nederlandsch Tooneel zal op Zater- niet nader geaccentueerd te worden, dag 3 en Zondagavond 4 December in den Inderdaad is er alle redep tot oj>£ Grooten Schouwburg te Rotterdam herha- beid voor deze nieuwste creatie van onze lingen geven van het "blijspel „Susan en eerste actrice, wier levensecht spel nog geep betere wereld" van de Amerikaansche der jonge generatie weet te benaderen, maar schrijfster Rachel Crothers. wier prachtige dictie zij alvast mocht gaan De regie is van Cor van der Lugt navolgen. Melsert. Optredenden: Fientje de la Mar, Zij heeft vooral in de laatste acte het Myra Ward, Mies Elout, Josephine van Gan- publiek diep onder den indruk weten te teren, Stine Lerou, Pine Klumper^ Theo brengen van haar voorname kunst. Lezing van den heer Jan Keyzer. Op een openbare vergadering, volgende op de algemeene jaarvergadering van de Ver- eenlging voor Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd, in „Atlanta" gehouden, heeft de muziekpaedagoog Jan Keyzer gesproken over ,De psychologische grondslagen van de muzi kale vorming. Muziekpaedagogen, aldus spr. mogen hun arbeidsveld niet bezien met het oog van den provinciaal. De muziekgeschiedenis is een onderdeel van de algemeene geestesontwik keling. Spr. onderscheidt 't muzische stadium in de Grieksche kunst voor Euripides, toen de muziek ondergeschikt was; in den tijd van Bach en voorts in de negentiende eeuw met haar specialiseering. Groote componisten verwekken een soort algemeen minderwaardigheidsgevoel bij ta lenten, die niet verder gaan dan werken uit voeren van de meest begaafden. Het is een teeken van dezen tijd, dat de studie der mu- ziekpaedagogiek en de psychologie zoo'n om vang aangenomen heeft. Met het besef, dat de toekomst der muziek in de scholen ligt, groeit vanzelf het verlangen om den aard van den muzikalen aanleg beter te leeren kennen: men wil het door groote paedagogen en psychologen bereikte tot basis nemen voor specifiek muzikale onderzoekingen. Spr. achtte het, ondanks de voortschrijding van het proces van differentieering, noodig dat ieder op zijn speciale gebied zoo goed moge lijk tracht te werken, zonder dat de noodza kelijkheid wordt veronachtzaamd om terug te zien naar waar we vandaan gekomen zijn, teneinde het contact met andere waardegebie den niet te verliezen. Spr. gaf een overzicht van de literatuur. Er zijn onderzoekers, die de eerste kreet van een zuigeling op gramofoonplaten hebben op genomen. Anderen hebben het muzikaal be vattingsvermogen van kleuters onderzocht. O.m. bestaan er talrijke studies over de erfe lijkheid van den muzikalen aanleg, over de rhythmische begaafdheid e.d. Er is ook ge test op muzikaal gebied. De test kan voor be paalde eigenschappen, van belang voor het practisch musiceeren, van groote waarde zijn. De begrippen muziek en emotie zijn niet van elkaar te scheiden. De vraag, wat muzi kaliteit is, betreft het diepste wezen van den mensch en staat in verband tot zijn persoon lijkheid. Een onderzoek kan niet doeltref fend genoemd worden, indien geen rekening wordt gehouden met de muzikale intuïtie. Men moet muzikale ontwikkeling en vor ming van elkaar onderscheiden. Muzikale ontwikkeling hangt samen met de erfelijk heid van den muzikalen aanleg en met den invloed van het muzikale milieu. De kwestie van de muzikale vorming wordt beheerscht door aesthetische overtuiging en door een wereldbeschouwing. Bij velen is een primitieve vorm van mu zikaliteit op te merken. De muziekpaedagoog heeft te leiden van het muzische naar het muzikale begrip. Juist in onzen tijd van specialiseering is het noodig terug te blikken naar den tijd, dat aan de muzikale opvoeding een ethisch belang werd toegekend. Muziek' paedagogen, zoo besloot spr., hebben hun ge bied te beschouwen met den blik ven een wereldburger. Zij moeten al hun hulpmidde- len gebruiken om ware menschen te vor men. Overtreding Crisis Suikerbesluit. Door den Kantonrechter werden veroor deeld W. v. V., toffeefabrikant te Rotterdam, omdat hij op 25 Januari 1938 in een per ceel te Rotterdam in voorraad heeft gehad balen melis en ruwe rietsuiker, zonder dat deze suiker was gedekt door een document of peilbewijs, tot een geldboete van 1000, subs. 4 maanden hechtenis) met verbeurd verklaring van de inbeslag genomen suiker L. J. G., directeur te Rotterdam, omdat hij op 3 November j.l. in een perceel te Rotter dam in voorraad heeft gehad circa 900 K.G. basterdsuiker, terwijl die suiker niet was gedekt door een document of peilbewijs, tot een geldboete van 100, subs. 1 maand hech tenis W. Br., aannemer te Rotterdam, omdat hij op 4 October 1937 te Rotterdam heeft doen vervoeren circa 700 K.G. suiker, als be doeld in artikel 1 van het Crisis-suiker- besluit 1933, terwijl die suiker niet gedekt was door een document of peilbewijs, tot een geldboete van 1000 subs. 4 maanden hech tenis L. A., koopman te Rotterdam, omdat hij op 24 Januari 1938 in een perceel te Rotter dam in voorraad heeft gehad 100 K.G. sui ker, als bedoeld in artikel la van het Crisis- Suikerbesluit 1933, niet gedekt door een do cument of peilbewijs, tot een boete van 100 subs. 1 maand hechtenis. Overtreding Vestigingswet. C. van D., winkelier te Rotterdam, omdat na 7 Juni 1938 zonder vergunning van den Minister van Economische Zaken een inrich ting, waarin het kruideniersbedrijf werd uit geoefend, heeft gevestigd, cjoor ten verkoop aan het publiek gelijktijdig in voorraad te hebben, bloem, bruine boonen, capucijners, suiker, stroop, oliën, koffie, thee, chocolade, specerijen, keukenzout, groenten, conserven, eieren en bier, zijnde meer dan drie groe pen van verscheidenheid van kruideniers waren als bedoeld in de Ministeriëele be schikking van 7 Juni 1938 tot een geldboete van 100 subs 1 maand hechtenis G v. d. B., autoverhuurder en rijwielher steller te Krimpen a. d. Lek, omdat hij op 7 September 1938 omstreeks 10 minuten voor één uur, des voormiddags, terwijl hij toen verkeerde onder den invloed van het ge bruik van alcoholhoudenden drank, met een auto te Lekkerkerk op het Raadhuisplein eerst tegen het aldaar gelegen trottoir is op gereden en daarna een op het plein staande houten paal heeft omvergereden, tot een geldboete van 15 subs. 3 dagen hechtenis en voorwaardelijk met een hechtenis van 14 dagen, raet intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van een jaar met leen proef tijd van een jaar. Donderdag 8 December a.s. zetten de be sturen der parochiale afdeelingen der R. K. Staatspartij, O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen en H. Familie hun winteractie in met eene ver gadering, waar als spreker zal optreden Rector H. J. Kuyper met het onderwerp: „Politiek Katholicisme of Katholieke poli tiek". Grofheid ten top. De „Volkskrant" schrijft: Men weet dat het dagblad der N. S. B. geen melding heeft gemaakt van de toe spraken welke bij de gala-maaltijd ten hove onze Koningin en Koning Leopold hebben gehouden: die toespraken waren niet naar de smaak der N. S. B. en wer den derhalve genegeerd. En wat wordt thans in het Nationale Dagblad geschreven naar aanleiding van de in verband met het doodzwijgen ge oefende critiek? „Dat H. M. de Koningin eenvoudig on der de huidige omstandigheden inconsti tutioneel gehandeld zou hebben, volgens geldende opvattingen, indien zij van een, van het kabinet afwijkende mening, zou hebben blijk gegeven". Hier wordt dus geinsinueerd dat de Koningin tegen haar overtuiging in zou hebben gesproken. Men kan iemand, en zeker het hoofd van de staat, geen groo- ter smaad aandoen dan van hem te ver onderstellen dat hij anders spreekt dan hij denkt. Zó grof hebben wij het nog nooit mee gemaakt. Men ziet dat de N. S. B. voor niets staat: de Koningin oordeelt anders zo neemt men, de Koningin naar zich toetrekkend, eenvoudig maar hoogst on eerbiedig aan dan het kabinet, maar omdat zij daarvan volgens gelflende Opvattingen niet mag doen blijken, huichelt zij. Het is een hard woord, maar daar komt het toch op neer. schedelfractuur. In hoogst ernstigen toestand is zij per auto door den geneeskundigen dienst naar het Diaconessen-ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Oorzaak is vermoe delijk een duizeling. NIEUWE INDUSTRIE. Aan het Bouw- en Montagebedrijf N.V., Rotterdam, is nu definitieve vergunning verleend tot het plaatsen van eenige groote loodsen op het door den Staat opgespoten gedeelte aan den Oostdijk. POLITIEMAATREGEL. De Burgemeester heeft, ter uitvoering vart art. 18 der Politieverordening bepaald, dat men in den vervolge in de Dorpsstraat, Oost- dijk, Benedenoostdijk, Benedenstraat, Ko ninginneweg, Nieuwendijk en Burgemeester van Slijpelaan, in verband met het verkeer, niet meer buiten noodzaak zich op mag hou den met meer dan twee personen of aldaar aan eenig spel mag deelnemen. BADEN EN ZWEMMEN. In den vervolge zal het verboden zijn in deze gemeente te baden of te zwemmen op een afstand van minder dan 100 Meter van bestaande gebouwen, scholen of kerken. Het zwemmen in de haven en vanaf „het Hoofd" is hiermede geëindigd. Frenkel, Louis de Bree, Anton Roemer, Eduard Palmers, Piet Rienks. Décors Karei Brückman. 'f'W i >|f 1 ïgWill 8I Onder haar medespelers muntten er vooral twee uitde jeugdige Jan Retèl, die haar zoon en verdediger voor de rechtbank vol komen aannemelijk maakte en de bejaarde M. van Warmelo, 'n pracht-type bloedzuiger, vertrouwd met chantage, van wien we ons I alleen moesten afvragen (maar dat is een i puzzle, die eigenlijk den auteur aangaat) hoe hij aan de wetenschap kwam van de grootte van den bruidsschat. jjP Ko Arnoldi, Georgette Reyewsky, Lies de 'wind, John Gobau, Adolphe Rijkens, Lucas Wensing, assitseerden verdienstelijk in bijrollen. Else Mauhs, die bij haar eerste opkomen met applaus werd verwelkomd, had aan het slot een geweldige ovatie in ontvangst te nemen. Een bloemenhulde sloot zich daar bij aan. f De Rotterdamsche Volksuniversiteit had natuurlijk voor een overbezetten Grooten Schouwburg gezorgd. We durven echter het ensemble gerust garandeeren, dat het van een of meer uitvoeringen voor eigen risico geen spijt zal hebben. Of de Maasstedelingen moesten in 't geheel geen tooneelspeelkunst hoe voortreffelijk ook meer waard zijn. R. K. TEHUIS VOOR WERKENDE MEISJES. Uitslag der verloting. Bij de' verloting welke is gehouden op de bazar ten bate van de R. K. Tehuis voor werkende meisjes zijn de poppenwieg ge vallen op No. 11, het wandkleed op No. 18 en „permanent" op No. 64. De prijzen kunnen vóór Zondag worden afgehaald bij mevrouw de Poorter, Rochus- senstraat 33 b. Minister Paul Reynaud, die gisteren de gast u'as van de American Club te Parijs, tcaarbij hij een rede heeft uitgesproken, wordt begroet door mr, Laiv, een der leiders van de democratische partij der V. S. L. H. Met het Grieksche s.s. „Anghyra" is in onze haven uit Patras als verstekeling mee gekomen de 28-jarige Grieksche zeeman E. P. Hij kwam hier werk zoeken, doch is ter beschikking gesteld van den Vreemdelingen Dienst. Aangiften van 1 December 1938. BEVALLEN: A. C. v. d. Geijn geb. de Mars d. M. G. v. Dam geb. de Groot z. C. B. Roodkerk geb. Warnau d. C. C. H. Verhagen geb. Donker z. M. J. J. Ulenberg geb. Dillis- se d. C. C. Kinnegen geb. v. Alphen z. H. Bekkens geb. Harreman z. W. E. v. d. Ven geb. Rietveld z. C. J. E. Verweij geb. de Vos z. C. J. Antonissen geb. Nejjenhof z. M. Kloos geb. v. Schaik z. H. A. Nelemans geb. Veerkamp z. C. v. Toor geb. v. Rooijen d. K. v. d. Weiden geb. Smit z. P. Steenhorst geb. Teeken.- d. M. C. Aarts geb. Vercau- teren z. M. A. Ames geb. Mustert d. J. B. W. Kervezee geb. Pruim z. J. Westerhout geb. v. d. Weijden z. J. A. Lussenburg geb. Kievits z. L. Zandijk geb. Grootenboer z. T. v. d. Bogert geb. Troost d. F. v. d. Sluis geb. Kroezqi d. M. M. v. Dalen geb. de Bot z. A. J. E. T. Roël geb. v. Raaij d. M. Wolters geb. Groeneweg d. L. H. W. M. Ho- man geb. Tenthof v. Noorden z. J. Dekker geb. Nootenboom d. C. J. Hartman geb. de Ruiter d. ONDERTROUWD: H. v. Gent jm. 23 en S. J. Verhage jd. 19, Davidsstraat 5a H. Mliller jm. 30 en M. Waller jd. 18, Gouda L. M. y. d. Heijden jm. 27 en A Zwarenstein jd. 24, Oister- wijk Hiller v. Hertzfield jm. 24 en M. van Daelen jd. 21, Mathenl. 496 W. P. Anker jm 24 en M. Vermeulen jd. 22, Lavendelstraat 7b D. y. d. Anker jm. 25 en J. Schoonewil jd. 20, Slaghek- straat 106 J- M. Barendrecht jm. 25 en A. 'H. L Schallenberg jd. 24 Utrecht J. Beek jm 23 en J de Jong jd. 20, Strijenschestr. 3b M. Bestman jm. 52 en H. M. Bekker ges. 46, v. d. Poelstraat 55 W. A. Boers jm 23 en M. J. F. van Dijk jd. 20. Rubroekstraat 39c K. Bos jm 25 en N. v. Burg jd. 20, Pretorialaan 77b J. Bras jm. 25 en P. Bakker jd. 26 Boekhorststr. 5^. p. J. v. d. Broek jm. 28 en H. B. Flurer jd. 29, Josephlaan 49b H. Brunsting jm. 36 en M Dorsman jd. 32, Groningen B. C. Duim jm '5 en C. G. M. van Rijn jd. 27. Hillegersbere o" J Fischer jm. 19 en C. H. PaardekooDer jd. 18, Schans 35b - J Goedkoop jm. 27 en C. A. Bebet jd. 25 Mauritsstraat 94b K. v. d. Graaf jm. 24 en L. van Ginkel Jd. 23 A borstraat 8 - A. J. Hohe jm 25 en G. Jongstr jd. 26, Banier straat 56a H. A. v. d. Holst jm. 33 en J C. H. Havenaar jd. 31, Palmstraat 2b B Hoogstad jm. 21 en L Struis jd. 23, Gr. w C. van Hoorn jm. 29 en M. M deMa.n jd 29, Ta- borstraat 34b B. Huizer jm. 25 en S. de Bruin jd. 22, Ch. Kerksingel 16b E. Jansen jm 24 en M. M. van Vliet jd. 20, Buitenhofstraat 28b C. Karreman jm. 24 en M. den Boer Jd 21, A sterdam C. v. d. Keilen jm. 29 en F. A. Cle ment jd. 32. Leede 114 M. A. J. de Koning jm. 27 en E. M. S. Coenders jd. 26, CiHershoek- straat 8 C. W. Langschmidt jm. 24 en K. Hesch jd. 25, v Heusdestraat 62a H. v. d. Loo jm. 35 en G. J. Klein jd. 32, Hoflaan 21 J- Luijendijk jm. 27 en W. S. Schippers jd. 24, Mee- krapstraa.t 44b F. Molkenbuhr jm. 18 en J. Kieviet jd. 20, Spiegeln.str. 4 M. Poortvliet jm. 21 en C. Lagendaal jd. 21, Nozemanstr. 53b A. Suiker jm 20 en J. J. Larooij jd. 19, Tweebosch- straat 26b K. Ie Cler jm. 21 en J. v. Klaveren jd. 17. Leliestr. 6b— N. Jungerius ges. 47 en J. Aupperlee ges. 46, Nwe Havensteeg 5 W. B. A. Kortekaas jm. 28 en E. M. G. den Haan jd. 30 Amersfoort A. L. Schipperen jm. 27 en H. Haans ges 25 HarmeienJ. A. Fitsch ges. 32 en A. F. v. zyi jd. 24, Schied.weg 525c C. Otto jm. 22 en M. T. Maes jd. 18, wwkamp N. Terbreg- schewagC. Baghus jm. 24 en T. Hogerhelde jd. 20, Ged. Slaak 27/8 M A. Bakker jm. 25 en S. M. v. d. Starre jd. 26, Lamsteeg 5a J. Bar- zllaii jm. 26 en J C Hagenbeek jd 21, Schiedam K. F. v. d. Bel jm. 29 en C. Sterenborg jd. 20, W. Beukelszstraat 41a B. A. L. Berlijn Jm. 35 en H. Snoeck jd. 33, Bellevoystraat 42a M. Bontenbal jm. 21 en C. J. van Veen jd. 20 Voor burgstraat 106b M. van Driel jm. 34 en P. G. de Valck jd. 29 le Res. Boezemstr. 12b .P C. Lange jm. 23 en M. Lorijn jd. 22, Leeuwenstein- straat 42, G. L. Hougei? jm. 27 en P. Walvis Jd. 22, Vredehofweg 12a M. de Klerk jm. 25 en M. Goudswaard jd. 17, Moerkerkestr. 79b D. de Koek jm. 22 en C. E. Krijgsman jd 21, Teilingerstr. 6a A. Kool jm. 18 en M. B. Uittormark jd 18, P. l ans'-rtoy- "7 r P v. d. Krogt jm. 23 en H. Bakker jd. 29, Bergpol- derstr. 53a M. de Kubber jm. 23 en T. E. de Kok jd. 20, Mauritsstr. 48/4 L. A. de Leeuw jm. 26 en M. G. Trommels jd. 26, Afrikaander- pjlèin 29b G Meijer jm. 27 en T. Kars Jd. 21, Almondestr. 75b J. Nelisse jm. 21 en A. M. van Eekelen jd. 20, Paradijslaan 18b P. Poot Jm. 27 en G M. Maltha jd. 27, G. Botersloot 92c A. Pronk jm. 72 en N. Izelaar jd. 23, Wal- ravenstraat 34 J. G. v. Raaijen jm. 31 en N. v. Klaveren jd. 25, Haringpakkerstraat 19a S. J. Reule jm. 25 en J. Dekker jd 23, Blokweg 37 C. Ruijg jm. 20 en M. C. A. Post jd. 17, Tuin dersstraat lib G. J. de Ruijter jm. 23 en J. de Geus jd. 21, Taandersstr. 34a D. Schamper jm. 23 en J. Nipius jd. 18, Oudedijk 219b J. Schumacher jm. 30 en C. P. v. d. Eist jd. 25, Bethlehemstr. 7a J. F. Schweig jm. 24 en J. van Loon jd. 23, Beukelaarstr. 96a W. J. Smit jm. 30 en J. P Jansen jd. 24, Bloekweekerstraat 43a J- Stolk jm. 24 M. Koster jd. 22, Berg straat 28c P. Stolk jm. 23 en M. C. Louwe jd. 27, Kettingstraat 12a P Vermijs jm. 24 en M. C. Verloop jd. 19, Bergstraat 34a P. Vis jm 18 en M. Ducaneaux jd. 18 Vriendeniaan 20a J H. Visscher jm. 23 en J. P. van Munster jd. 25 Prinsenstraat 30b A. van Vliet jm. 29 en J H. Teerlink jd. 26,Te Weenastraat 17b P. W. de Vos jm. 27 en M. van Bemmel jd 29, Taanderstraat 41c W. de Vroedt jm. 27 en S, Touw jd 17 G. Waterman jm. 22 en A. M. E. Leijs jd. 21, A v. Nesstr. 22a A. P. Wetzel ges. 42 en A. Westphal wed. 35 A. V. Nesstr. 104 AG. WUnants jm. 30 en J. W. Scholten jd. 30, Ackersdtjkstr. 80a A. Zwang jm. 22 en M. T. van Gooi jd. 19, Roentgenstraat 45a W. H. J. van Zwienen ges. 38 en A. J. Voeten ges. 34, J. Fransstraat 89a A. J. Govaarts jm. 25 en C. G. Streefkerk jd. 21, Clemensstraat 23b. GEHUWD: J. Groeneweg Jm. 29 j. en C. E. Roos jd. 28 j. C. van Soest jm. 27 J. en M K. J. Slot jd. 25 j. OVERLEDENA. Muller wed, van A. de Gier 88 J. N. Rutten vrouw van Q. Hagen 56 J. B. Visscher man van E. Eppenga 59 j. W. M. J. v. d. Borden ongeh. vrouw 56 J. .1. Toet vrouw van D. J. v. Tol 70 j. K. u Pn\er vvnr. van J. C. Visser 77 j. De gemeenteraad zal bijeenkomen op Don derdag 8 December a.s. en daarna weer op Donderdag 15 December en volgende dagen In deze laatste vergadering zal de ontwerp- begrooting voor 1939 aan de orde worden gesteld. Aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage slaagden voor viool (solospel) mej. J. Hoogerwerff en voor solo zang (solo-diploma) mej. J. D. Naayen, beiden te Rotterdam. Te Bolnes werd voor de le klase competitie afd. District Rotterdam van den Nederlandschen dambond de wedstrijd Ons GenoegenChr- D. R. gespeeld. De gedetailleerde uitslag luidt: Ons Genoegen 1. G. J. HeidenJ. M- Jansen - 0 2. A- DordmundtJ. P. Vaandrager 3. C- SandersG. v. Berkel o n 4. A- L. V- d. Graaf—L. D. Vaandrager 2 0 5.- J. P. PorsH- A. v d Poel 6. Chr- Bode—C. S- Lindeboom B. de JongP- J. Gastelaars A. Rijsdijk—T. Drenth B. de Ruiter—M- v. Noort J. Beider—J. Keizer 7. 8- 9. 10. C. D- K- H 0—2 2-0 0—2 0-2 2—0 1-1 0—2 Op 22 December a.s. zal dr. van der Sleen in de Groote Doelenzaal een lezing met licht beelden houden ten bate van de Vereeniging Sophia Kinder-ziekenhuis en Zuigelingen- Kliniek. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare VGr- gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 December a.s., des avonds te half acht, zo», noodig voort te zetten op volgende avon den. De agenda vermeldt: Behandeling be grooting 1939, De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Haringvliet 68 te Rotterdam, werd gedurende de maand November bezocht door 1187 personen, terwijl het aantal bibliotheekbezoekers 1364 bedroeg. Uitgeleend werden 1454 boeken 130 inlich tingen werden verstrekt. Ten behoeve van de verzameling werden navolgende modellen en voorwerpen ont vangen model van een Bauer-Wach-instal- latie, model van een Howden-Johnson-ketel, twee stuks „Unicone" beweegbare pijpkoppe- lingen, een kastje voor het demonstreeren van lichtgevend poeder, 4 st. vleugelliggers, 2 gordingen, monsters caseine- en bakelite- triplex en 1 vleugelstuk vam vliegtuig, 2 maal 4 st. Steelcraft-zuigerveeren, 4 „Anlo"-zuigerveeren. Totaal 11—9 Ons Genoegen was volledig- Chr. D- R. telde twee invallers. Donderdag heeft op Rozenburg de jaar- lijksche Hofjacht plaats gehad waaraan Z. K. H. Prins Bernard heeft deelgenomen. Des morgens om half negen arriveerde het hooge gezelschap bij de Berghaven waar werd ingestapt in de overzetveer. Den ge- heelen dag heeft men gejaagd en om vijf uur toen het reeds donker was keerde men te Hoek van Holland terug. Het was precies een jaar geleden, dat Prins Bernard zich naar Hoek van Holland begaf om te jagen doch nabij Amsterdam het bekende auto ongeval kreeg. ONDERSCHEIDEN. Den heer L. H. Linthorst alhire is door den Bond van Burgerwachten in Nederland toe gekend de medaille voor bijzondere toewij ding. De heer Linthorst heeft vanaf de op richting de belangen als secretaris-penning meester behartigd. Donderdagmiddag werd de Hoeksche be volking gelegenheid gegeven met den nieu wen burgemeester, de heer P. J. Oud, kennis te maken. Van deze gelegenheid is een zeer druk gebruik gemaakt en namens bijna alle vereenigingen en genootschappen waren af gevaardigden ter secretarie gekomen om hun opwachting te komen maken. JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Gisteren arriveerde de Hoek van Holland per Balkanexpress 210 kinderen met gele' ders en geleidsters op doorreis naar Enge land. Na een lange reis kwamen zijn te half negen aan. Na de noodige formaleiten ging men aan boord van het s.s. Prague dat hen naar Har wich zou overbrengen. Bij aankomst wachtte de kinderen broodjes met warme melk. Hedenmorgen 11 uur had mevrouw V. wo nende Hordijk het ongeluk uit de dakgoot van haar woning te vallen; zij kwam terecht „U hebt hier een mooi vreedzaam plekje", op een onderliggend balcon en werd daar Ja, totdat die kerel daarginds radio door buren aangetroffen terwijl zij hevig kreeg'-ioedde. Dokter C. V. constateerde een B. en W. schrijven den Raad het volgendet Blijkens ons voorstel van 22 Juli j.l. wercfc o.m. als werkverschaffingsobject 1938 aan gewezen, het werk aan de Molenlaan, het z.g. derde deel. Hiermede waren de voorge nomen verbeteringen aan de Molenlaan nog niet voltooid. Het lag in de bedoeling het laatste deel aan de Noordzijde van de Berg- laan af tot aan de Rechter Rottekade, te doen uitvoeren in 1939. Aangezien het tweede deel van genoemd werk nog niet gereed is, zal het derde ge deelte worden verschoven naar het volgende jaar en tegelijk met het vierde gedeelte kun nen worden uitgevoerd. Een gezamenlijke uitvoering is bovendien eenvoudiger en ieta voordeeliger. Met het oog op de voorbereiding, aan vrage van goedkeuring, enz. is het ge- wenscht, dat thans de Raad een beslissing zal nemen over het vierde gedeelte van het werk aan de Molenlaan. Voorts werd, mede ter uitbreiding van de werkverschaffing, door den Technischen Dienst der Gemeente uitgewerkt het plan voor het ophoogen van de voor plantsoen be stemde grondstrook, gelegen in het Grondbe drijf, ten Noordwesten van den Boezem, tus schen de Molenlaan en den nieuwen vijver nabij de Strekkade, een en ander zooals in het uitbreidingsplan is aangegeven. De kosten van deze werken worden als volgt geraamd: Molenlaan (3e en 4e gedeelte) Loonen, etc. 22580; overige kosten toezicht enz. 25089; plantsoen in het grondbedrijf, loo nen, etc. 71000; overige kosten, materialen, toezicht, enz. 29550. De loonen c.a. zullen evenals voorheen, geraamd worden als werkverschaffingsuit gaven, gesubsidieerd door het Werkloos- heidss'ubsidiefonds. De overige kosten komen ten laste van de gemeente. Indertijd is een voorstel tot restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Hillegersberg, door den Raad aangehouden, daar de architect, de heer H. van der Kloot Meijburg, liet weten, dat de definitieve begrooting belangrijk af week van de globale ramingcijfers. Blijkens deze begrooting zullen de restau ratiekosten van de kerk bedragen 85.000. en die van den toren 17.000. De architect heeft rekening gehouden met de plaatsing van een derde wijzerplaat. B. en W. stellen thans voor óm a. te besluiten (tot restauratie van den toren der Hillegondakerk en daarvoor toe te staan een crediet van 17.000, onder voor waarde, dat van 't rijk en de provincie Zuid- Holland een subsidie van totaal 60 pCt. zal worden verkregen; b. in de kosten van restauratie der Hille gondakerk een bijdrage te verleenen van 10 pCt. in de kosten, waarin door rijk en provin cie wordt gesubsidieerd tot een maximum bedrag van 8.500. B. en W. zijn voornemens omtrent de over dracht van den toren na de restauratie een afzonderlük voorstel in te diens*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2