DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 DE VLUCHTELINGEN-COLLECTE, STADSDUIVEN WORDEN VERDELGD. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE, Maatregelen van de gemeente, in samenwerking met de Dieren bescherming. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING, ROTTERD. DAMES-ZWEMCLUB. VLUCHTELINGEN-COMITÉ. CONSERVATORIUM HOLTHAUS. BURGERLIJKE STAND VL AARDINGEN. STUDIO-CONCERT. Het programma van het Studio-concert op a.s. Zaterdag 10 dezer luidt1 Georges Migot Prélude, salut et danse 2 F. A. Hoffmeister: Divertimento voor viola d' amore solist Cor Kint3 W. A. MozartEine kleine EEN NOORSCHE VISSCHERSJONGEN SCHILDERT DE ZEE. Wie hem tot kalmte zou willen manen, zou even goed een halt kunnen toeroepen aan den storm". BRANDWEERPREMIES. SCHIEBROEK. i 4. GEMEENTERAAD. Woendagavond is de gemeenteraad verder gegaan met de behandeling der begrooting 1939. De Algemeene Beschouwigen werden voortgezet. Het woord was thans aan den heer J. P. Barendregt (S.D.A.P.) Deze was van meening, dat het sectie-rapport niet sa mengesteld was zooals het behoorde. Hier door zijn eenige misverstanden ontstaan. Spr. heeft een woord van dank voor het be leid van Burg. en Weth. Is het aan Burgem. en Weth. al bekend, vraagt spr. vervolgens, wanneer het bezuingingsrapport van Ged. Staten zal inkomen Spr. brengt dank, dat er een postje voor den A.N.W.B. op de be grooting voorkomt. Aangaande de werkver schaffing zegt spr. van meening te zijn, dat het hierbij alleen geldt werken, welke hier bij thuis hooren. Spr. wil een en ander meer in overeenstemming met het plan Westhof", zoodat het meer wordt werkverruiming en de belooning voor .dit werk beter wordt. Dan vraagt spr., hoe het zit met de sport- en speelvelden Het plan was toch, om twee speelvelden in te richten in het Oranje park Spr. acht het antwoord van B. en W. in zake de verbinding Burg. PruissingelMaas- slusche Dijk niet duidelijk. Ook vindt spr. het jammer, dat het plantsoen aan het Men gelbergplein nog niet in orde gemaakt ïs. Dan s psr. van meening, dat er verschillende stukken grond in den Vettenoordschen Polder zijn die moeilijk zijn uit te geven. Kunnen hervoor misschien afwijkende be palingen worden vastgesteld Spr. vindt het niet juist, dat bij de bedrijven de rekening zoo gemaakt is, dat van de rekening van de licht- en waterbedrijven die een ruime winst geven, het verlies van andere bedrijven at te trekken, waardoor het winstcijfer veel lager wordt. Spr. herinnert aan het advies der commissie van licht- en waterbedrijven, om het vastrecht voor water met 10 cent per maand te verlagen. Hierop hebben B. en W. nog geen voldoend antwoord gegeven. Gemeentebegrooting 1939. Ook zal de prijs van het gas moeten wor den herzien. Wanneer de winst echter op andere wijze wordt berekend, zal men zeker met het motief komen, dat de winst niet toelaat, om tot verlaging van den gasprijs te komen. Gaarne zou spr. weer overgaan tot reserveering bij de Bedrijven. Spr. acht het billijk en juist, om het vastrechttarler van water met 10 cent per maand te ver lagen. Spr. raadt B. en W. aan, met deze verlaging niet te wachten tot het buizenrecht komt. Wat betreft de z.g. kermisvermakelijk heden zegt spr. geen bezwaren te hebben tegen draaimolens. Wel heeft spr. echter be zwaar, dat de opbrengst van de pacht voor draaimolens enz. kranen e.a., aan het comité is afgedragen. Spr. heeft vernomen, dat b.v. voor een kraam 100.staangeld is betaald Spr. raadt daarom aan, het Raadsbesluit van 1929 in te trekken en te besluiten, dat wel gemeentegrond voor vermakelijkheden mag worden afgestaan, doch dat de gemeente zelf de pachten moet incasseeren. De heer Bacghus (C.H.) brengt eerst dank aan het College van B. en W.. Wat grenswijziging betreft, verheugt het spreker, dat B. en W. overtuigd zijn, dat samenvoeging dezer twee gemeenten steeds meer urgent wordt. Aan gaande het zwembad vraagt spr. zich wel eens af of B. en W. het wel meenen ten op zichte van deze zoo noodzakelijke inrich ting daar het toch niet verantwoord ls, lan ger op de oude manier voort te gaan. Het bedrag voor herstel der oude inrichting Is beslist weggeworpen. Spr. is van meening, dat de huisvesting der politie om verbete ring schreeuwt. Hij is voor aanstelling van een klerk bij de politie, voor de administra tie. Spr. heeft bewondering voor hetgeen door het personeel der plantsoenen tot stand is gebracht en het is spr. een raadsel of nu nog steeds alles door hetzelfde aantal per sonen kan geschieden. Evenzoo is het gesteld met het personeel der Begraafplaats. Ook hier is het personeel overbelast. Spr. betuigt Woensdagavond vergaderde het Werk comité in het schoolgebouw Rauwenhoff- straat 39, onder voorzitterschap van den heer L. Bodaan, waarbij de Jeugdraad was uitgenoodigd. De heer Bodaan gaf in deze vergadering een uitvoerig overzicht van het verloop der actie en sprak zijn hartelijken dank uit voor de medewerking van de zijde van den Jeugdraad en van alle andere medewerkers ondervonden. Wethouder Dijk, ook aanwezig, sprak na mens het Gemeentebestuur een woord van dank aan de leden van het Werkcomité, voor al, wat in dezen korten tijd gepresteerd is geworden. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Schouten namens den Rotterdamschen Jeugdraad, die zeide, verheugd te zijn, dat door de jeugd op zoo'n spontane wijze aan den eersten oproep om mede te helpen, ge hoor werd -gegeven. Marinus Flipse naar Helsingfors. De pianist Marinus Flipse is vertrokken naar Helsingfors om aldaar eenige concerten te geven. O.a. zullen door hem worden uit gevoerd werken van de Nederlandsche com ponisten: Voormolen, Pijper, Badings en Ca priccio van dr. Rudolf Mengelberg. Voor den Rotterdamschen Kunstkring treedt Donderdag a.s. het piano-duo Vitya Vronsky en Victor Babin op met werken van Schumann, Debussy, Rachmaninoff, Cho pin, Babin en Milhaud. De Kunstkring-zalen zijn van 13 tot 18 Dec. welwillend beschikbaar gesteld voor een tentoonstelling ten bate van de vluchtelingen. De Kersttentoonstelling omvat werken van Edgar Fernhout en John. Raedecker, voorts ceramiek van Bert Nienhuis. Op 22 Januari is er een matinee in de Nutszaal met Charles van Isterdaal en Span- gen's koor onder Jos. Vranken Jr. De Rotterd. Dames Zwemclub heeft gister avond in het Oostelijk Zwembad de jaailijk- sche onderlinge wedstrijden gehouden. Opmerkelijk was het goede zwemmen van Willy den Ouden, die in een estafette 5 x 50 M. borstcrawl welke tusschen twéé combinaties werd verzwommen, Rie van Veen, zij het slechts met handslag verschil versloeg. Vermeldenswaard was ook het zwemmen van de 12-jarige Beppie Groenendijk; zoowel de 25 M. borstcrawl, als de 25 M. rugcrawl werd door haar in een schitterenden tijd ge wonnen. De voornaamste uitslagen zijn: 200 M. schoolslag: 1. Jeane Been, 3 min. 9 sec. 25 M. vrije slag 1112 jaar:l. N. Schreuder 20 9 sec.; 2. C. Heniger 25.6 sec. 100 M. borstcrawl: 1. Riet van Veen, 1 min. 9 sec.; 2. Willy Soetekouw, 1 min. 12.2 sec. 25 M. schoolslag 1113 jaar: 1. J. Mijs 22 sec.; 2. R. Derks, 22.5 sec. 50 M. schoolslag (auhknlet Boskoopsche 'Zwemclub—R.D.Z.): 1. A. Kruis (R.D.Z.), 42.2 sec-12. R.IDpngelpians,(R.D.Z.) 46.8 sec. sèftoólslag 14-M6 jaar: 1. S. Boogerman 149 sec.; 2. A. Kooi 57.3 sec. 25 M. borstcrawl 11—13 jaar: 1. B. Groenen dijk 14.1 sec.; 2. B. Warmer 17 sec. 50 M. borstcrawl 14.16 jaar: 1. H. Kriens, 35.8 sec.; 2. E. den Ouden 36.9 sec. 25 M. rugcrawl 11—13 jaar: 1. B. Groenendijk 16.8 sec.: 2. B. Luf 20 sec. 50 M. rugcrawl 14—16 jaar: 1. A. Oostendorp 40.8 sec.; 2. D. Scheerder 42.8 sec. Popduiken om den Wiltonwisselbeker: 1. R. Dongelmans 23.4 sec.; 2. B. Kerkmeester, 25 S6C. 25 M. borstcrawl 13—16 jaar: 1. S. Booger man 18.2 sec.; 2. B. Houthoff 18.4 sec. 50 M. borstcrawl boven 16 jaar (niet-wedstr. zw.): 1. St. v. *d. Ree, 36.7 sec.; 2. F. Ceelen 37 sec. 25 M. schoolslag boven 16 jaar (niet-wedstr. zw.): 1. J. v. Hateren, 25.6 sec.; 2. W. Soons 28.6 sec. 25 M. schoolslag voor gehuwde dames: 1. mevr. Slooter 23.6 sec.; 2. mevr. Geldof 24.8 sec. p Het Neutraal Comité Rotterdam tot Hulp aan Buitenlandsche Kinderen deelt, na over leg met het Departement van Justitie, mede, dat het zich blijft belasten met het door zenden van aanvragen voor toelating in Holland van kinderen uit Duitschland. De kunstklassen van het Conservatorium voor muziek te Rotterdam, Dir. Jos. Holt- haus, geven op Zaterdagavond 10 Decem ber in de Nutszaal een tweeden openbaren voordrachtsavond in dit seizoen. Aangiften van 7 December. BEVALLEN: G. Hui?er—v. d. Heuvel z. M. VerhoefMaasdam d. A. W. MijnsterFlink d. C. W. G. Wulffraatde Swart d. S. J. Nleterau—v. d. Put z. G. A. Mitgenbergv. Yperen z. P. J. Steende Ruiter d. C. J. v. HoekRujjgrok z. G. VerhoefKoopal d. D. v. Bartv. Helvoirt d. A. S. de Bruin v. Sandijk z. J. Vinkv. d. Jagt z. C. Wit- lox—v. Kempen z. M. v. GelderSchellius z. H. M. Vrauwdeunt—Smit z. H. E. Rot- mansBuis d. C. S. BrussaardCrepin d. C. Das v. Lindtv. Erk z. M. J. Ellers— Bels ?s, GEHUWD. J. Poot wedr. 65 j. en A. Antink jd, 63 j. JÏ. J. de Kwant jm. 27 j. en C. v. d. Ruit jd. 24" j. G. Bestevaer ges. 38 J. en J. Hulshoff ges. 43 j. J. H. Waalboer jm. 26 j. en M. Cttr. de Haan jd. 22 j. C. P. den Dun nen? jm. 26" j. ei A. de Rijk jd. 19 J. H. de Vries jm. 26 J- en P. E. M. Troost jd. 24 j. A. Th. Kok jrfi.(2D j. en G. Bravenboer jd. 18 j. P. A. Drescher jm. 28 j en E. C. Philippa jd. 26 j. F. Put jm. 20 j. en H. Zwarts jd. 23 j. G. van Bruggen ges. 44 j. en A. Alders jd. 32 j. S. Piller jm. 43 j. en H. Barendse jd. 35 j. M. de Nooijer jm. 19 j. en H. de Vogel jd. 16 j. P. van den Berg jm. 20 j. en G. Vermeu len jd. 22 j. H. Willemsen jm. 24 j. en M. J. Claveaux jd. 23 j, J. van Ojen jm. 25 j. en J. C. J. Houdtzagers jd. 22 j. A. P. Commijs jm. 24 j. en H M. Kloosterman jd. 19 j. A. A. Sitton jm. 25 j. en C. van der Graaf jd. 27 j. F. G. Sonders jm. 25 j. en W. A. Blonk jd. 25 j. A. Ras jm. 35 j. en H A. A. Helders jd. 35 j. J. R. van Duijl jm. 31 j. en A. Vilijn jd. 30 j. J. B. van Helvert jm. 32 j. en P. M. Wiedlewsky wed. 38 j. A. G. Melching jm. 25 j. en F. A. M. Groenendaal jd. 35 j. P. van Hammeien jm. 30 j. en J. Brouwer jd. 22 j. A. van Mullem jm. 25 j. en J. H. Mulder jd. 24 j. M. Kleinjan jm. 28 j. en C. Fliers jd. 28 j. C. J. A. Bennis jm. 25 j. en J. Hoogkamer jd. 22 j. P. F. Suijkerbuijk jm. 25 j. en N. H. de Wit jd. 20 j. G. de Ntfs jm. ?2 j. en J. van Leeuwen jd. 19 j. W. van Loon jm. 28 j. en E. G. van der Walle jd. 26 j. A. Vincken ges. 33 j. en J. P. Prömper jd. 31 j. J. Stoutjesdijk jm. 31 j. en J. P. M. van Ham jd. 26 j. A. Pieterman jm. 26 j. en P. van der Sluijs jd. 30 j. P. W. van Kralingen jm. 27 j. en A.. de Vos jd. 24 j. A. C. van Reen jm. 24 j. en G. C. van de Braak jd. 23 j. H. Bode jm. 22 j. en B. M. Langenberg jd. 24 j I. Hofstede jm. 29 j. en D. J. v. d. Berg jd. 24 j. Th. Consemul- der jm. 31 J. en T. van Koppen jd. 24 j. D. Zwaneveld jfn. 33 j. en M. F. Radenz ges. 33 j. P. Trouwborst jm. 28 j. en H. G. Sleeuwen- hoek jd. 23 j. M. J. Gulikers jm. 25 j. en S. Bloem jd. 18 j. A. E. Hoogstrate jm. 25 j. en G. J. van Kuik ld. 22 j. P. SchUlemans im. 27 en S. van der Winden jd. 18 j. D. Ver- Nachtmusik. VERSTEKELINGEN AAN BOORD. Met het stoomschip „Rozenburg" zijn hier twee Spanjaarden in de Vulcaanhaven aan gekomen, die zich te Bilbao aan boord had den verstopt. Zij werden op het politiebureau in bewaring gesteld. Men moet natuurlijk voldoende vrucht heb ben gehad van zijn aardrijkskunde-lessen, maar in dat geval zal men zich herinneren dat de Lofoten behooren tot de eilanden- gr60p tsgéfTfiet' Noordelijk gedeelte van de jNoó'rsdne kilst aan. Herlijn meer bergen die uit zee opsteken en de bewoners vinden hun bestaan in de vischvangst. Het zou ons niet ^verwonderen als daar vooral de kabeljauwen gevangen worden, die in ons vaderland on der den naam van stokvisch een verdiende ■populariteit genieten en zoo trouw behulp zaam zijn om telken jare de groote vasten tot een goed einde te brengen. Die Lofoten zijn de bakermat van Enar Berger, althans van zijn kunst. Hij is aan den wal in Tromsö geboren, maar als jongen voer hij mee met de visschersschepen van de eilanden. Toen schilderde en teekende hij ■al in zijn vrijen tijd, maar zijn eigenlijke bewustwording als kunstenaar dateert van een bezoek aan het museum te Oslo, waar hij overigenog slechts vertoefde als een voudig vischverkooper. Het was in 1925.. Sindsdien heeft Berger zich als schilder met succes een weg gebaand, verwierf hij de erkenning in zijn vaderland en werd hij ook daarbuiten in Duitschland, Frankrijk en Amerika zeer goed ontvangen. De firma Gebr. Koch heeft dit werk naar ons land laten komen en het is nu te zien in de zalen aan de Noordblaak te Rotterdam. Het is zooals men dat op grond van de ge gevens uit Berger's loopbaan verwachten zou. Hier hebben we een zuiver voorbeeld van een natuurtalent, dat zich in de schilderkunst uitleeft zonder veel directe aanraking met bestaande scholen en tradities. Het is niet zoo zeldzaam, dat zich bij eenvoudige kin deren des lands een eigendommelijke artis tieke aanleg openbaart. In vroeger tijden kon die op natuurlijke wijze vruchtbaar worden gemaakt in de beoefening der volkskunst, maar deze is in haar oorspronkelijke vor men welhaast uit Europa verdwenen. Dan komt men er licht toe om voor zulk een bijzondere begaafdheid tóch een meer sy stematische vorming te zoeken. Het is een gevaarlijke proefneming, want niet zelden gaat onder schoolschen invloed juist de spe ciale aantrekkelijkheid van het vrije en spon tane werk teloor, en wordt het origineele volkskind een middelmatig leerling van de academie. Over de opleiding van Einar Berger staan ons geen gegevens ten dienste. Maar hij is er inderdaad in geslaagd om schilder te wor den zonder den visschersjongen in zich te verloochenep. Hij bleef bij zijn oorsprongen, hij schiep uit zijn herinnering en de on uitputtelijke schatkamer van zijn eigen jeugd bleek in staat het werk van den volwassen man te blijven voeden. Zijn onderwerp is de strijd van den mensch met de zee en de woede der elementen. Hij verlustigt zich wel in kalme haventjes tus schen de bergen, de vloot vreedzaam in de fjorden bij maanlicht of zonsopgang. Zijn ge liefkoosde motieven zijn echter schepen die vluchten voor opkomend noodweer of redde loos worstelen, met den orkaan. Dan is het water een wilde kolkende massa van bleek- wit schuim en strekt een inktzwarte hemel met onheilspellende wolkenflarden zich drei gend uit over de kleine en nietige vaar tuigjes van de Noorsche visschers. Eenmaal komen ze nog tijdig binnengeloopen in vei lige haven, terwijl in de lucht het kwade weer al kómt.aangedreven boven de zee. Berger schildert buiten elk verband van school of richting geheel zooals zijn hart het hem ingeeft. Hij is 'n spontaan talent, verzot op actie en beweging en nooit verzadigd aan het groot gevecht van wind en water. De forschnei! van zijn drift'igen toets slaat, wat aangaat de verfbehandeling, niet zelden in het ruwe over, maar wie hem deswege tot kalmte zou willen manen, zou even goed een halt kunnen toeroepen aan den storm. Het behoeft niet te worden gezegd, dat bij dezen aanleg ongelijkheid van gehalte in Door B. en W. zijn de navolgende premies toegekend: Voor den brand op 8 Sept. in het pand Bellevoystraat 22; eerste premie slangen wagen 56, tweede 32, derde 31. voor den brand op 28 September in het pand Pretorialaan 18b; eerste aan 51, tweede 40, derde 58. BURGERLIJKE STAND GEBORENJacobus z. v. J. D. den Hollander en A. Konijnenburg Adriana d. v. J. Voogt en E. C. Hoornweg. OVERLEDEN: Elisabeth Porte echtg. v. P. Meijer 72 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2