WEDSTRIJDEN VAN DEN I.V.C.B. WEDSTRIJDEN VAN den K.N.V.B. PRIJSPUZZLE. r VAN O N7.1 R! KATHOLIEKE SPORTVELDEN Zwakke broeders bekampen elkaar. HET R.K.F.-ELFTAL ROTTERDAM. IN INZET DER TWEEDE HELFT. (Nieuwe seri© No. DAMSPEL. LUCHTVAART. ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 JJ Gemakkelijke opgaven voor de kopclubs. Gemakkelijke beurt voor de leiders. De tegenpartij, liet R'damsch elftal, samengesteld. Moeilijke beurten voor de Zuidelijke koj>clubs. Afdeeling II EEN MUUR-PUZZLE. CORRESPONDENTIE» Het Noorden. WIELERSPORT WIELERCRITERIUM 1939. NEDERLANDSCHE DAMBOND. MASSAKAMP DEN HAAG—R'DAM. BOUWT FRANKRIJK 800 SPITFIREJAGERS WAT DE RADIO MORGEN GEEFT. WAT DE RADIO MAANDAG GEEFT. NA VIJF EN DERTIG JAAR. VISSCHERIJ. Van de ploegen in Zuid afd. I, welke slechts met een gering onderling verschil de tweede helft van de ranglijst vormen, komen er mor gen vier tegen elkaar uit. R. K. V. V. L., die op de laatste plaats is aangeland, ontvangt bzeoek van R. k. O. N. S., die de laatste weken van zich deed spreken door overwinningen op de leidende clubs. We Maastichtenaren zullen het zwaar te verantwoorden krijgen; het is de vraag of ze de Schaesbergers in hun streven naar hoogerop zullen kunnen stuiten. Valkenburg trekt naar de Sittardsche Boys; dat is de tweede keer dat deze ploegen tegen- ver elkaar staan; het eerste treffen bracht een 52 zege der Valken; van een dergelijk resul taat zijn we thans geenszins overtuigd, vooral nu er in Sittard wordt gespeeld, waar de ont vangende club alleen nog maar van Laura ver loor. Waubach wordt voor een moeilijke opgave geplaatst, nu ze Kerkrade, die zich tot de vierde plaats heeft opgewerkt, partij zal moeten .ge ven. In het begin van dit seizoen bracht de ont moeting in Kerkrade een puntenverdeeling. Wanneer de thuisclub het thans zoover zal we ten te brengen, achten we dat reeds een heele prestatie. In Heerlen gaat V.V.H.-Kimbria. De gast- heeren, die het goede pad weer schijnen te hebben gevonden, zullen het den Maatstrichte- narén lastig genoeg maken; een nieuw suc cesje der V.V.H.-ers is het meest waarschijnlijk. Falemig trekt naar Laura, die niettegenstaan de de onverwachte nederlaag van verleden week, nog vrij onbedreigd aan de spits staat. Wil dit zoo blijven dan zullen de leiders de komende Zondagen niet te veel punten moeten verspelen, die ten gunste komen van de ploe gen die hen 't dichtst volgen. Palemig is een van deze; dat Laura zich nu echter op eigen bodem zal herstellen, meenen we wel te mogen aannemen. In afdeeling II zullen de leidende ploegen zich morgen vermoedelijk niet van de wijs laten brengen. Het gaat tegen vrij zwakke broeders en de matadoren, die vorige weken met ver schillende hunmar oonctirrenten afrekenden, zullen daarom ook thans wel de eer aan ziich houden. Schijndel krijgt visite van Best-Vooruit, die 1.1. Zondag weliswaar aan Wilhelmina keurig par tij gaf, doch die we toch niet in staat achten, de kopclub in eigen omgeving de eerste neder laag toe te brengen. Brabantia trekt naar de Venlosche Boys, die nog steeds als staartclub fungeert; de Eindho- venaren zullen met hun gastheeren wel raad weten. In Helmond komt S.V.B.bÜ Mulo op bezoek. Op papier zijn de bezoekers heel wait sterker, doch nu er den laatsten tijd bij de Helmonders een geringe verbetering valt waar te nemen, voorspellen we S.V.B. geen gemakkelijke partij. Met een beetje geluk brengt Mulo het mis schien wel tot een gelijk spel. Door de nederlaag van 1.1. Zondag is Zwa luw bij de leidende ploegen een heel eind ach terop geraakt. In Groesbeek zou men morgen bij de Treffers wel eens op meer tegenstand kunnen stuiten dan verwacht wordt. Mochten de Vughtenaren het tot een zege brengen, klin kende cijfers verwachten we niet. Kolping gaat in Weert Wilhelmina opzoeken. Deze clubs ontloopen elkaar in kracht niet veel, zoodat men dan ook een spannend partijtje kan tegemoet zien. De Helmonders wisten zich de laatste weken steeds ongeslagen te houden; bovendien laten ze zich buitengaats geenszins van de slechtste zijde kennen. Op een Weert- sche zege zijn we dan ook nog niet geheel en al gerust. Te Tilburg ontvangt R.K.T.V.V. bezoek van Eendracht. Ook dit is reeds een return-wed strijd. De eerste ontmoeting bracht een 42 zege van de tricoleres, wien we ook nu wel een kleine kans op de beide punten geven. Successen der kopclubs verwacht. In het Oosten zal het leidende tweetal mor gen met de resp. tegenstanders wel weinig moeite hebben. Niettegenstaande Grol vorige week een onverwachte overwinning boekte, achten we de Groenloërs toch niet in staat a.s. Zondag op den ingeslagen weg voort te gaan, nu Vosta op bezoek komt. Ofschoon Vogido een iets sterkere tegenpartij treft, zal ook deze Enschedeesche ploeg, die bovendien op eigen grond speelt, stellig tegen Quick geen steek laten vallen. Dat Neo morgen de laatste plaats zal kunnen verlaten, die 1.1. Zondag voor haar werd inge ruimd, is onwaarschijnlijk. Altior vormt in Deventer een te sterke tegenpartij, waartegen de hekkensluiters het niet zuilen kunnen bol werken. V.D.Z. en R.V.W. zijn beiden de laatste plaats reeds bedenkelijk dicht genaderd. De Arnhem mers tellen sleóhts twee punten meer dan de staartclub, terwijl R.V.W. zelfs beneden dit aantal blijft, doch drie wedstrijden minder speelde. In Arnhem komen deze clubs tegen over elkaar te staan; de uitslag zal niet ver van een gelijk spel afliggen. S.D.O.U.C. trekt naar Lobith. Op papier zijn de Ulftenaren sterker; ook iu het terrein, zal deze meerderheid wel tot uitdrukking komen, al verwachten we geen groot krachtsverschil Treffen van staartclubs. In West afdeeling I hebben de twee leidende ploegen morgen vrijaf. Behoeft men zoodoende aan den kop van de ranglijst geen wijziging te verwachten, aan den staart, zou men weieens een geheele andere volgorde kunnen krijgen, omdat de vier zwakste broeders elkaar onder ling gaan bekampen. G. V. O. .ontvangt V.V.Z. De hekkensluiters konden het nog niet tot een overwinning brengen; nu is de kans daarop vrij groot al zal bij een zege G. V. O. nog niet de roode lamp kunnen afgeven. Te Amsterdam gaat Wilskracht zich meten met Fortitudo, twee ploegen, die resp. slechts vijf en vier punten uit zeven wedstrijden wis ten te vergaren. Eventueele winst zal dan ook beiden welkom zijn. De thuisclub is hier o.i. favoriet, niettegenstaande nog niet eerder in de hoofdstad werd gewonnen. Door de laatste nederlaag is Volendam bij de leiders een heel eind achterop geraakt. Mor gen zal men zich echter wel herstellen, nu het gaat tegen E. M. M., die in eigen huis ver moedelijk wel de vlag zal moeten strijken. Op een succes voor Neo durven we evenmin te hopen. H.M.S., die de tegenpartij vormt, werd in Zuiden alleen nog maar door de kop club verslagen, zoodat we mogen aannemen, dat ook thans de punten aan de thuisclub zul len blijven. Leiders tegen staartclub. Spartaan, die de laatste weken zijn voor sprong, mede door het falen van naaste con currenten, aanzienlijk zag vergroot, gaat met de staartclub afrekenen. Het zal echter zaak zijn om D.O.S.R. niet te onderschatten; ook H.B.C. moest vorige week aan de hekkensluiters een punt laten. De nummers twee en drie gaan hun krachten ineten in Noordwijk. Weliswaar is S.J.C. mo menteel op papier sterker dan H.B.C.maar toch zal de thuisclub moeite genoeg hebben om uit dezen kamp de volle winst te slaan. De Noord- wijkers bleven evenwel vorige week in Heem stede de baas, zoodat men mag aannemen dat dit ook in eigen omgeving het geval zal zijn. al behoeft men niet op sprekende cijfers te reke- nen. T.Y.B.B. en Santpoort staan met eenzelfde ge middelde op de ranglijst, zoodat nu deze clubs morgen in Haarlem tegenover elkaar komen, men een uitslag kan verwachten, die weinig krachtsverschil zal te zien geven. Een punten verdeeling ligt het meest voor de hand. Voor den Zondag 18 December a.s. te Rot terdam te spelen wedstrijd van het Federatie elftal, waarvoor als tegenpartij zal fungeeren de ploeg van het district Rotterdam van den D. H. V. B., is men gisteren tot samenstelling van laatstgenoemde combinatie overgegaan. De opstelling van het Rotterdamsch elftal is als volgt Doel: C van Vem*ooy (Spartaan). Achter P. Haanappel (Leonidas) en W. Pols (Spartaan). Midden: H. Troost (Excelsior), J. Oosterholt (Excelsior) en A. Keehnen (Spartaan). Voor: L. v d. Huls (Leonidas), H. Nieberg (Excelsior), C. van Zanten (St. Loijewijk), A. Mentink (Spartaan) en A. v. d. Geer (Spar taan). Zooals men ziet, is nagenoeg het geheele elf tal van het vorig seizoen intact gelaten, wat te begrijpen is, gezien de 5—1, 7—1 en 10—1 over winningen. die door deze ploeg werden be haald resp. op het Amsterdamsche elftal, een D. H. V. B.-combinatie van het district Rotter dam en op het Haagsche elftal. Achterhoede en middenlinie zijn dezelfde als in den destijds te Schiedam gespeelden wedstrijd tegen Den Haag terwijl in de voorhoede twee nieuwe spelers zijn opgenomen, n.l. c. v. Zanten en A. v. d. Geer. Ongetwijfeld zal de elftal-commissie hier een bepaalde bedoeling mee hebben gehad. Alles bijeen een elftal, dat naar onze overtuiging, heel sterk is en dat een waardigen tegenstan der zal vormen voor de Federatieploeg. Voetballiefhebbers kunnen er bij voorbaat van verzekerd zijn zijn, dat Zondag 18 December °P het Leonidas-terrein twee combinaties te- Sen elkaar uitkomen, die de katholieke sport- beweging jn het veld kan brengen en waar van we bij ervtfring weten, dat het vertoonde S?k get'rj,szins onderdoqt voor dat der neutrale cluDs. We zien (jan ook met belangstelling de- ZeS™„aJnp tegemoet. Tof5®nfsbewijzen a 1,0,50 en 0,25 zijn te verkrijgen bij de besturen van alle aange sloten yereenigingen of bij den secretaris-pen ningmeester van het organiseerend comité, den heer D. Kecourt, Lange Hilleweg 221, Tel. 15813 giro 327404 te Rotterdam Z. De meeste clubs beginnen morgen aan de tweede helft van het competitie-programma. Den Haag krijgt een plaatselijke ontmoeting op Hout- rust tusschen H.B.S. en A.D.O., die resp. de laat ste en eerste plaats op de ranglijst van afd. I bezetten. In het eerste treffen tusschen beide clubs zegevierde A.D.O. met 43. Thans geniet H.B.S. van het terreinvoordeel, maar hoe wissel vallig het verloop in wedstrijden tusschen plaat selijke tegenstanders ook moge zijn, we zien de Houtrusters er niet voor aan, dat ze voor een verrassing in den vorm van een overwin ning op de leiders kunnen zorg dragen. A.D.O. bezit een voorsprong van twee punten op Blauw Wit, dat momenteel de ernstigste con current der Hagenaars is. De Amsterdammers moeten naar dne Wilgenpias om Xerxes, waar tegen ze in het Stadion met 11 gelijk speelden, Partij te bieden. Wanneer de Rotterdammers heter spelen dan vorigen Zondag en zich weten °P te werken tot den vorm, dien ze tegen A.D.O. demonstreerden, maken ze eenige kans eenzelfde succes: voorloopig houden we "et intusschen op de hoofdstedelingen. C.V.V. Td in Koog met 20 verslagen en zint nu op een revanche in Charlois. De Rotterdammers moeten een kleine meerderheid op K. F. C. kunnen behalen, wat tiouwens noodig is om zich op de derde plaats te handhaven. Hierop maakt ook D. W. S. aanspraak. Deze Amster damsche ploeg heeft Sparta als tegenpartij, die het op Spangen tot een puntenverdeeling wist te brengen. Het zal ons benieuwen of de Rot terdammers in Amsterdam ook zoo'n resul taat zullen bereiken. Hermes D.V.S. leed in Velsen tegen de Stormvogels een 2—1 neder laag; morgen in Schiedam worden de rollen wel omgewisseld. In Afdeeling II leidt Feijenoord met een voorsprong van twee winstpunten op V.S.V. De Rotterdammers moeten morgen naar Haarlem, dat ze in hun Stadion met 32 versloegen. Het vorig seizoen zegevierden /ij daar met niet minder dan 81 over de roodbroeken om later in Haarlem met 21 geklopt te worden. Dat het morgen in de bollenstad ook tot een re vanche komt, gelooven we niet hard, daar Haarlem heel wat minder te beteekenen heeft dan in het voorjaar, al zij meteen toegegeven dat ook Feijenoord niet meer zulke sprekende prestaties levert als toen. V.S.V. heeft een thuiswedstrijd en wel met D.O.S. als tegen partij. De Velsenaren wonnen in Utrecht met 42, doch dat was op den eersten competitie dag en sindsdien gingen de verrichtingen der gepromoveerden in stijgende lijn. We achten een succes der bezoekers dan ook lang niet buitengesloten. Ajax moet naar Hilversum om 't Gooi te bekampen. De Amsterdammers won- 9. Rivier. 10. Aard. 11. Bloelwijze. 12. Paard. Elke steen stelt een letter voor, elke steenlaag een woord. Tot en met de 7de steenlaag bestaait elk woord uit dezelfde letters als het voorafgaande woord plus een nieuwe letter. Na de 7de steenlaag bestaat elk woord eveneens uit dezelfde letters als het voorafgaande woord minus een letter. 1. Bijwoord. 2. Voorzetsel. 3. Hemellichaam. 4. Sterk. 5. Oudste. 6. Wangedrocht. 7. Vlieten. 8. Schip. 13. Herkauwer. De oplossingen in te zenden uiterlijk Donderdag 15 December aan het bureau van dit blad; bij voorkeur per briefkaart. De serie prijzen van deze week bestaat uit: 1. Luxe reis-naai-étui; 2. Electrisch reisstrijkijzer; 3. Luxe bijouterie-doos; 4. Luxe sigarendoos; 5. Klokje; 6. Toortslamp, geheel compleet met batterij en lampje; 7. 8. 9. en 10. Fraai vulpotlood. De prijzen werden gewonnen door: mej. C. de Koek, Sohermlaan 5a, Rotterdam; mej. San Borgert, W. B. K. 33, Wierden (O.); mevr. T. ten Hagen Smeenk, Frankenslag 349, Den Haag; C. M. van Heel, De Laat de Kanterstraat 6a, Leiden; mej. A. Klaassen, Prins Hendrikkade 110b, Rotterdam; Chris Lakeman, Ger. van Spaendonckstraat 9, Tilburg; G. M. E. v. d. Kerkhof, Deurloostraat '42 I, Amsterdam (Z.); A. Burgers, Spiegelnisserkade 4a, Rotterdam; Rigetti, Bergsche- laan 147a, Rotterdam; A. Coebergh, Oranjelaan 20, Oegstgeest. Oplossing van puzzle no. 268: HORIZONTAAL: 1. Ra, 3. rok, 5. weelde, 9. Leerdam; 13. pasar, 15. ala, 16. hert, 17. editie; 19. vonk, 20. Polen, 22. te, 24. Erie, 26. reeder, 29. adelaar, 31. arena, 32. as, 33. eg, 35. rebel, 37. anode, 38. lei, 39. N.N, VERTICAAL: 2 ar, 4. kalender, 5. wapen, 6. Eist, 7. Lea, 8. er, >0. dader, 11. alinea, 12. mat, 14. Arkel, 16. hoed, 17. el, 18. eten, 20. pias, 21. oer, 23. erai, 25. raagbol, 27. erg, 28. de, 30. eb, 33. een, 34. plein, 35. Hat, 36. Eden. Mej. M. B. te H. Weekabonné's doen natuurlijk als (rlle aibonné's zonder meer mede. nen' thuis met 1^-0 en kunnen zich ook nu op heftigen tegenstand voorbereid houden. Een gemakkelijke zege, als het zoover komt, wordt het in geen geval. Het Oosten. N. E. C. heeft zoo pas den aanval van He racles op de leiding van het Oosten terugge slagen, thans moeten de Nijmegenaren zich tegen A. G. O. V. V. teweerstellen, dat met één ver- liespunt meer de tweede plaats bezet. In deze beurt mist N. E. C den steun van eigen omge ving, daar de ontmoeting in Apeldoorn plaats vindt. Het zal den leiders dan ook niet gemak kelijk vallen zich te handhaven. Over den uit slag hebben we nog geen idèe, wel verwachten we dat het aantal doelpunten gering zal zijn, gezien de kwaliteit der wederzijdsche verde digingen. Beide clubs bekampten elkaar dit seizoen nog niet. Enschedé, dat twee verlies- punten meer telt dan N. E. C. en dus belang hebbende derde is, moet op eigert terrein van Wageningen kunnen winnen. Heracles verkeert, wat den afstand op de leiders betreft, in dezelfde omstandigheden als de Sportclub. De Almeloërs zullen er eveneens wel voor zorgen het contact met de kopclubs niet te verliezenze krijgen het betrekkelijk gemakkelijk nu Z. A. C. over komt. Quick had tot dusverre slechts drie thuis wedstrijden, waarin de gepromoveerden er geen verloren. Morgen krijgen de Nijmegenaars een tegenpartij van zwaarder kaliber nl. Go Ahead, maar ook nu geven we hun kans op een der punten. Hengelo heeft een ontmoeting tusschen de plaatselijke eerste klassers, waarbij elke uitslag mogelijk is. Het Zuiden. Voor de leiders van het Zuiden wordt het morgen een moeilijke dag. Eindhoven moet nl. naar Spekholzerheide om Juliana te bestrijden. De laatste verloor in de Meierij met 31, doch werd op eigen terrein in vijf beurten nog niet verslagen. Het zou ons dan ook niet verwonderen wanneer de leiders daar een veer zouden laten. Intusschen krijgt N. A. C. het ook niet gemak kelijk. De Bredanaars moeten naar Longa, tegen welke Tilburgers ze het Zondag j.l. in eigen stad niet verder dan een puntenverdeeling wisten te brengen. Noad staat eveneens voor een zwaar karwei. Deze Tilburgers hebben B. V. V. in 's-Hertogenbosch te bekampen, waar over ze thuis met 21 zegevierden. Zouden de Bosschenaren in staat zijn het ongeslagen record van Noad, dat den vorigen Zondag aan een dun draadje hing, te breken Nu alle clubs der kopgroep gevaar loopen eenig échec te lijden, kan P. S. V. van de gelegenheid profiteeren om zijn positie weer te verbeteren. De Philipsploeg krijgt Roermond in Eindhoven en deze verloor in Limburg reeds met 1—0. In Maastricht komen M. V. V. en Willem II tegenover elkaar. De Til burgers klopten op eigen terrein de Zuid-Lim burgers met 52, maar op het M. V. V.-veld wist nog geen bezoekende partij te winnen en we denken ook niet dat Willem II daar groote kansen maakt. Bleijerheide is vrij. Zal Heerenveen ook Sneek de baas kunnen blijven Dit is de groote vraag, welke morgen in het Sneeker Sportpark zal worden beant woord. In het begin der competitie speelden beide clubs in Heerenveen gelijk en zoo zou derhalve nu door het terreinvoordeel de kans voor de Sneekers gunstig zijn. Toch betwijfelen wij, of de gastheeren de groote productiviteit van Lenstra c.s. zullen kunnen bedwingen. Dat Achilles de race om het kampioenschap zal bijhouden, is wel buiten kijf. Het ontvangt thans achter het Asser Bosch Be Quick, dat in Septem ber reeds met 51 door de Drenten werd gesla gen. Sindsdien is er van herstel in de Groninger gelederen nog maar weinig te bespeuren geweest. Wil G. V. A. V. zich in den kamp om de eerste plaats handhaven, dan mag, bij den huidigen achterstand van 4 punten, niets meer verloren worden, en zal tegen Velocitas, na de puntlooze draw in het Stadspark, nu positief moeten worden gewonnen. H. S. C.'s positie is momen teel gelijk aan die van G. V. A. V., en waar deze Hoogezanders indertijd al met 1—0 over Leeu warden zegevierden, zal het ook op eigen veld wel gelukken, zich staande te houden F. V. C. dolf aan de Leegte het onderspit tegen Veendam en dit verdedigt in Huizum eveneens de beste kansen op een kleine zege. In aansluiting op een vorig bericht betreffen de het in Juni 1939 op den Boulevard te Sche- veningen te houden internationale wielercri- terium, kunnen we thans melden, dat het in het voornemen der organisatoren ligt den wed strijd ditmaal te doen verrijden achter lichte motoren. In verband daarmee zal het aantal deelnemers gereduceerd moeten worden tot 60, waaronder een 30-tal prominente buitenland- sche renners. De vergunningsaanvrage voor dezen wedstrijd is gisteren tot de gemeentelijke autoriteiten gericht. Het is voorts de bedoeling dezen internatio nalen kamp te doen voorafgaan door een wed strijd voor amateurs en onafhankelijken. Hiertoe zal de medewerking van de Nederlandsche Wielren Unie worden verkregen. Donderdagavond hadden voor de eerste klasse competitie van den Nederlandschen Dambond de volgende outmoetingen plaats. De belangrijke wedstrijd tusschen de eerste tientallen van Charlois en Pernis, eindigde voorloopig in een gelijk spel 7—7. Hieronder de gedetailleerde uislag: CharloisPernis. 1. W. v. d. Velde—J. Kastemeyer ....afgebr. 2. L. BoogaardM. Speelman 11 3. A- KragoT. Groeneveld 20 4. V. BrouwerW. Biert afgebr- 5. J. Nöllem—W. Roest 0—2 6. J- LeentvaarA- Kruithof 02 7- H. Kermis—R. de Waard afgebr. 8. C. A. de GelderL. 't Hart 11 9- W. VoogtP. van Vliet 2—0 10. F. BroerG- J- Zweistra 11 Totaal 7—7 Vermoedelijke uitslag: 1010. Charlois was volledig. Pernis had 1 invaller. De ontmoeting tusschen het tweede tiental van de Zuider Damclub en het eerste tiental van Gouda, eindigde in een 12—8 overwinning van Gouda, als volgt: ZD- C.Gouda. 1. D. v. d- StooyJ- Goudriaan 11 2. A. AlmullerP. v. d. Linde 1—1 3- H. DunkboschA- de Jong 11 4. J. KettingC. van Eyk 02 5- A. TrouwborstJ. v. d. Toorn 02 6- J. de VuystJ- Hoogedoorn 11 7. N. Quispel—Th. v. d. Veer 0—2 8. J. v. d- Ploeg—H- de Jong 2—0 9. C. Bergeman—J. Visser 20 10. J. VerwegenG. Hendriks 02 Totaal 812 De Zuider Damclub telde 3 invallers, terwijl Gouda met 4 reserves verscheen. Op Maandag 26 dezer (2en Kerstdag) zal te Den Haag een massakamp gehouden worden tusschen de districten den Haag en Rotterdam. De eerste 10 borden zullen tevens spelen om de Zilveren medaille van de „Haagsche Cou- rant"* Voor het tiental, dat voor den Haag uitkomt, zal een keuze gedaan worden uit de vólgende 13 spelers (alph- volgorde): L- Boas, J. M- Bom, G. J. Bijlsma, A. L. v. Franck, L. de Haan, J. B. de Haas, M- B. de Jong, J- C. P. Kalden, J. F- Kuijer, W- C. J- Polman, C. Valstar, J. Winkelman en G. Woudenberg- Bij het bezoek, dat de Britsche premier Chamberlain onlangs aan zijn Franschen ambtgenoot Daladier bracht, zijn besprekin gen gevoerd over versterking van het Brit sche leger en van de Fransche luchtmacht. De kwestie van de uitbreiding der Fransche luchtmacht is thans meer concreet naar vo ren gekomen bij het bezoek van den Brit- schen minister van luchtvaart, sir Kings- ley. aan zijn Franschen collega Guy la Chambre ter gelegenheid van den Parij- schen luchtvaartsalon. I. A. P. verneemt van zeer betrouwbare zijde, dat de ministers onderhandeld hebben over den -bouw in licentie door Frankrijk van 800 Vickers-Supermarine Spitfire jacht vliegtuigen, de snelste jagers der Britsche luchtmacht en waarschijnlijk van de gehee le wereld. Nu leent de Spitfire zich buitengewoon goed voor licentiebouw, want ondanks de enorme prestaties is het toestel betrekkelijk eenvoudig van constructie. Een groot aantal onderdeelen zijn onderling verwisselbaar en het is in Engeland reeds gebleken, dat de bouw van verscheiden deelen van het vlieg tuig bij verschillende bedrijven uitbesteed kan worden. Zoo worden de vleugels van de Spitfire niet door Vickers-Supermarine HILVERSUM I (1875 M. 160 K.H. en 415,5 M. 722 K.H.) Het programma wordt verzorgd van 8.30 tot 9.30 door de N.C.R.V.; van 9.30 tot 5.00 door den K.R.O.; van 5.00 tot 7.45 door de N.C.R.V. en van 7.45 tot 11.00 door den K.R.O. 8.30 Prot. Morgenwijding 9.30 Hoogmis 10.15 Gramofoonmuziek 12.15 Causerie „R. K. Reclasseering" 12.35 Koor „L'Union Chorale" 1.00 Litteraire voordracht 1.20 K.R.O.- orkest 2.00 Godsdienstonderricht voor oude ren 2.30 tot 3.05 Causerie „Hoe de Kerk zingt met Driekoningen" met illustraties (opn.) 3.19 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 3.55 Gramofoonmuziek 4.00 Zang met pianobe geleiding 4.15 Ziekenlof 4.55 Sportnieuws 5.00 Gewijde muziek» (gr.pl.) 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: (gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Sportnieuws 7.50 Gramofoon muziek 8.00 Berichten A.N.P.; mededeelingen 8.15 De K.R.O. New Style Artists 8.45 Gra mofoonmuziek 9.00 Russische gemengd koor 9.15 Vervolg van 8.15 9.45 Gramofoonmu ziek 10.00 Vervolg van 9.00 10.15 Gramo foonmuziek 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 tot 11.00 Epiloog. HILVERSUM II (3015 M. 995 K.H.) Het pro gramma wordt verzorgd van 8.55 tot 12.00 door de V.A.R.; van 12.00 tot 5.00 door de A.V.R.O.; van 5.00 tot 5.30 door de V.P.R.O.; van 5.30 tot 6.30 door de V.A.R.A.; van 6.30 tot 8.00 door den V.P.R.O. en van 8.00 tot 12.00 door de A.V.R.O. 12.00 Causerie „Levenswaarden die terzake doen" 12.20 Ber. 12.25 Omroeporkest en gramofoonmuziek 1.30 Causerie „Maleise dag bladen 1.50 Gramofoonmuziek 2.00 Boe- kenhalfuuk 2.30 Concertgebouw-orkest en solist, In de pauze: gramofoonmuziek 4.30 Or gelspel 4.50 Sportnieuws A.N.P. 5.00 V.P.R.O. 5.30 V.A.R.A. 6.30 V.P.R.O. 8.00 Berichten A.N.P. radiojournaal, mededeelin gen 8.20 A.V.R.O.-amusementsorkest, A.V.R.O. Girls en solist 9.00 Toespraak 9.05 Gino Bordin's Hawaiian ensemble en solisten 9.55 Causerie „Met d( K.L.M. de lucht in" 10.10 Bach-cantates 11.00 Berichten A.N.P., hierna: A.V.R.O.-dansorkest 11.40 tot 12.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH (1500 M. 200 K.H). 12.35 Cal- lender's Senior orkest en solist 1-20 Uit Ko penhagen: Louis Preil's ensemble 1.50 Falk- man en zijn Apache-Band en soliste 2.20 Voor tuinliefhebbers 2.40 B.B.C.-orkest 3.40 Troise en zijn Mandoline-orkest 4.20 Reli gieuze causerie 4.40 Reg. King en zijn or kest 5.20 Causerie „The paradoxe of the Gospel" 5.40 Brose strekkwartet en soliste 6.20 Gramofoonmuziek 6.50 Chareles Er- nesco en zijn kwintet 7.20 Declamatie 7.40 tot 8.10 Frank Walker en zijn orkest 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadiglieidsoproep 9.10 Berichten 9.25 Radiotooneel 9.55 Radiotoo- neél met muziek 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS (1648 M. 182 K.H.) 9.00 Gra mofoonmuziek 10.00 Locatelli-orkest 10.50 Uit Berlijn: Bachcantate 11.20 Gramofoon muziek 12.30 Orgelconcert 1.05 Gramofoon muziek 1.20 Zang 1.35 Pascal-orkest 3.20 en 3.50 Zang 5.25 Accordeon-soli 5.35 Volksliederen 6.05 Gramofoonmuziek 7.20 Goldy-orkest 8.35 Zang 8.50 „La jolie fille de Perth", opera 10.50 Gramofoonmuziek 11.20 tot 12.50 Jo Bouillon's orkest. KEULEN (456 M. 658 K.H.) 5.20 Havencon cert 7.50 Solistenconcert 9.05 Gramofoon muziek 10.20 Mannenkoor en soliste 11.20 Militair orkest 12.30 Dresdensch orkest t.20 Populair concert 3.20 Omroeporkest en solisten 4.50 Gramofoonmuziek 5.50 Zang en piano 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 Amu sementsorkest, solisten en pianoduo 9.50 tot 11'.20 Omroepkleinorkest en solisten. BRUSSEL (322 M. 932 K.H.) 9.00 Gramofoon muziek 10.20 Jan Steurs' Musette-ensemble en solist 11.20 Zang en piano 12.20 en 1.30 A. Felleman's orkest 2.35; 4.20; 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek 7.20 Fluitkwartet 8.20 Omroepkleinorkest, gemengd koor en solisten 10.30 Populair concert 11.20 tot 12.20 Gramo foonmuziek. (484 M. 620 K.H.) 9.00 Gramofoonmuziek 10.20 Gevarieerd concert 11.40 Gramofoon muziek 11.50 Cellovoordracht 12.05 Orkest concert 12.20 Gramofoonmuziek 12.35 Om roeporkest 1.00 Gramofoonmuziek 1.05 en I,30 Vervolg concert 2.20 Gramofoonmuziek 2.50 „Frasquita operette 5.10, 5.35 en 5.55 orkest en -salon-orkest8.50 Radiotooneel 9.30 Gramofoonmuziek 9.40 Vervolg concert 10.30 Omroepdansorkest 11.20 tot 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M. 191 K.H.) 7.30 Gevarieerd concert 9.20 Berichten 9.50 Pianovoordracht 10.05 Berichten 10.20 tot II.20 Barnabas von Geczy's orkest. ROTTERDAM (Gem. radiodistr.) Program ma 1Hilversum I. Programma 2Hilversum II. Programma 38.35 Keulen 10.20 Diver sen 10.50 Parijs R. ca. 11.40 Fransch Brus sel 12.50 Ned. Brussel 1.40 Radio P. T. T. Nord 2.25 Fransch Brussel 2.35 Ned. Brus sel 3.20 Keulen 5.25 Parijs R. 6.20 Ned. Brussel 6.50 Keulen 9.20 Ned. Brussel ca. 10.30 Keulen 11.20 Ned. Brussel of di versen. Programma 48.30 Ned. Brussel 9 20 Fransch Brussel 10.20 Ned. Brussel ca. 11.05 Droitwich 11.55 Radio P. T. T. Nord of diversen 1.20 Droitwich 2.20 Parijs R. 2.40 Droitwich 4.20 Londen R. 4.40 Droit wich 5.20 Londen R. ca. 5.40 Droitwich 7.20 Radio P. T. T. Nord of diversen 7.40 Droitwich ca. 11.00 Boedapest 11.20 Pa rijs R. HILVERSUM I (1875 M„ 160 K.H. en 415,5 M., 722 K.H.)Het programma wordt verzorgd door de N.C.R.V.: 8.15 berichten en gramofoonmuziek, .9.30 Gelukwenschen. 9.45 tot 10.30 Gramofoonmu ziek 11.00 Chr. lectuur, 11.30 Gramofoon muziek, 12.00 Berichten, 12.15 Amster- öamsch Salon-orkest en gramofoonmuziek, 2.00 Voor de scholen, 2.35 tot 2.55 Gramo foonmuziek, 3.00 Voor de keuken, 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Bijbellezing, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Kinderuurtje, 6.15 Gramofoonmuziek, 6.30 Berichten; Prot. vra genuurtje, 7.00 Berichten, 7.15 Vervolg vragenuurtje, 7.45 Gramofoonmuziek, 7.50 Causerie over weldadigheidspostzegels, 8.00 Berichten A.N.P.; herhaling S.O.S.-berichten, 3.15 Jeugd-demonstratie Leger des Heils, - 9.15 Gramofoonmuziek, 9.30 Apollo-kwintet, 10.00 Berichten A.N.P.; actueel halfuur, 10.30 Vervolg kwintet-concert, 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Piano-voordracht en gramo foonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek, 11.50 tot 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. (301,5 M., 995 K.H.): Alge meen programma, dat wordt verzorgd door de A.V.R.O.: 8.00 tot 10.00 en 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble Jetty Cantor, 11.00 Declamatie, 11.25 Vervolg concert. (Om 12.15 berichten). 12.15 A.V.R.O.- amusementsorkest en Gino Bordin's Hawaiian- ensemble, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.30 Sylvestre-trio, 2.15 Omroeporkest. 3.00 Voordracht, 3.3(1 Omroeporkest en soliste, 4 30 Disco-causerie. 5.30 A.V.R.O.-Aeolian- orkest, 6.25 Berichten, 6.30 De Twilight Serenaders, 7.20 Friesche uitzending, 8.00 Berichten A.N.P., 8.10 Concertgebouw-orkest en solisten, 9.15 Radio-tooneel met muziek, .10.35 A.V.R.O.-amusementsorkest en solisten, 11.00 Berichten A.N.P., hierna tot 12.00 dans muziek (gr.pl.). DROITWICH. (1500 M., 200 K.H): 11.20 tot 11.50 Zang, 12.10 Gramofoonmuziek. 12.20 Causerie over kerkgeschiedenis, 12.45 Orgel spel, 1.20 Bristolsch politiemuziekkorps, 2.00 tot 2.20 Declamatie, 3.20 tot 3.50 Dans muziek (gr.pl.), 4.15 Viool en piano, 4.50 Muzikale causerie met gramofoonmuziek, 5.20 Zang met piano-begeleiding, 5.50 Kenneth Sydney Bay nes en zijn orkest m.m.v. soliste, 6,20 Berichten. 6.40 Muzikale causerie, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.20 Variété-program ma, 8.10 Causerie „Men talking", 8.30 Brian Lawrance en zijn sextet. (8.40 tot 9.00 Operettemuziek), 9.20 Berichten, 9.45 Po litiek overzicht, 10.00 B.B.C.-orkest en solist, 11.05 Declamatie, 11.20 Vincent Ladbroo- ke's orkest, 11.50 tot 12.20 Jazzmuziek (gr.pl.) PARIJS. (Radio Paris, 1648 M.. 182 K.H.): 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.20 Bailly- orkest, 12.30 Zang, 1.05 Caussade-orkest, 2.35 Zang, 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek, 3.35 Zang, 3.50 Cello-voordracht. 4.40 Gramofoonmuziek, 4.50 Zang, 5.05 Piano voordracht, 5.25 Gramofoonmuziek, 6.35 Piano-voordracht, 6.50 Viool en piano, 7.20 Ellis-orkest, - 8.35 Zang, 8.50 tot 12.05 Opera-uitzending. KEULEN. (456 M„ 658 K.H.): 5.50 Gramofoon muziek, 6.30 Militair orkest, 7.50 Trio- concert, 11.20 en 12.35 Omroeporkest en so list, 1.30 Populair concert, 2.50 Gramofoon muziek, 3.20 Stedelijk orkest van Trier, 5.30 Concert, 6.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Trompettercorps, koren en solist. 8.20 West- duitsch weekoverzicht, 8.40 Verzoek-concert, 9.50 tot 11.20 Leo Eysoldt met zijn orkest, piano-duo en vocaal sextet. BRUSSEL. (322 M„ 932 K.H.): 12.20 Gramo foonmuziek, 12.50 Omroepdansorkest, 1.30 Omroep-salonorkest, 1.50 tot 2.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Zang, 5.50 Gramo foonmuziek, 6.50 Omroepsalonorkest, 7.20 Vervolg concert, 8.20 Gramofoonmuziek, 8.50 Conservatorium-orkest en solisten, 10.30 tot 11.20 Omroepdansorkest. (484 M., 620 K.H.): 12.20 Gramofoonmuziek 1.00 en 1.30 Omroeporkest, 1.50 tot 2.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Jean Omer's orkest, 6.35 Zang, 7.05 Orgelspel, 8.20 Omroep orkest, 8.50 Cabaret-programma, 9.35 Ver volg omroeporkest, 10.30 Piano-voordracht, 11.00 tot 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M„ 191 K.H.) 7.30 Berlijnsch phiiharmonisch orkest. (8.10 tot 8.30 boekbespreking), 9.35 Berichten, 10.20 tot 11.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest. ROTTERDAM. (Gem. Radiodistr.). Program ma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen 9.20 Parijs R 9.30 Radio P.T.T. Nord 9.50 Pauze 10.00 Parijs R. ca. 10.20 Radio P.T.T. Nord 11.20 Parijs R. 12.10 Droitwich 12.20 Ned. Brus sel 2.20 Pauze of diversen 2.40 Radio P.T.T. Nord 3.20 Keulen ca. 4.15 Droitwich 5.20 Fransch Brussel 6.20 Keulen 7.20 Ned. Brussel 7.50 Straatsburg 8.20 Ned. Brus sel 8.35 Parijs R. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Luxem burg 10.35 Londen R. - ca. 12.45 Droitwich 1.20 Londen R. 5.20 Droitwich 8.10 Lon den R. ca. 8.30 Droitwich 11.05 Londen R. 11.20 Droitwich. gebouwd, doch door General Aircraft Ltd. hoogteroeren en ailerons door Aero Engi nes Ltd., terwijl nog vele andere firma's medewerken aan de serieproductie. De licen tiebouw in Frankrijk zal dus waarschijnlijk op geen groote moeilijkheden stuiten. De Spitfire is geheel van metaal en van zeer lichte, doch sterke constructie. Hij heeft een z.g. insectenvleugel, waarvan de vorm het elliptische nadert. De zwaar bekleede vleugelrand vormt met den daarachter gele gen vleugelligger een sterk, onbuigzaam geheel waarin vrijwel geen wringing kan optreden. De neus van het vliegtuig is van stalen buis, bekleed met dural; hierin is de 9901030 P.K. Rolls-Royce Merlin II motor gemonteerd. De bewapening bestaat uit acht Browning machinegeweren, vier in elke zij de van den vleugel. Het intrekbaar lan dingsgestel, dat hydraulisch werkt, is zeer eenvoudig van constructie; mocht het weige ren, dan kan de vlieger de wielen uitdraaien met een pneumatische hulpinstallatie. Hoe hoog de snelheid is, heeft men nim mer gepubliceerd. „Boven de 563 K.M. per uur" staat er op den Parijschen Salon bij de Spitfire vermeld. En Vickers is bezig een soort super Spitfire te ontwikkelen voor de Britsche luchtmacht, welke gebruikt zal worden voor onderzoekingen op snelheidsgebied. Met een behaaglijke zucht leunen we achterover in een uiterst gemakkelijken clubfateuil, bestellen een smakelijken lunch aan de stewardess en bewonderen tegelijker tijd het fraaie en prettige interieur van de moderne 40-persoons cabine, waarin we met een snelheid van 300 K.M. per uur door het luchtruim suizen. Een zeskoppige beman ning besteedt de uiterste zorg aan ons wel zijn. Zoo vliegt men in 1938. Het is thans 35 jaar geleden, dat voor het eerst een motorvliegtuig het luchtruim koos. De omstandigheden, waaronder Or- ville Wright historie maakte met zijn vlucht van 12 seconden, waren wel geheel anders dan nu. Toen werd een vlieger ingepakt in een dikke jas, vliegkap, warme handschoe nen, met schapenbont gevoerde hooge laar zen, en vastgebonden op een open stuur plaats meer' dan een plankje was het niet blootgesteld aan wind en regen. Een 16 P.K. automotor kon niet meer dan een senlheid van 50 K.M. per uur aan het wan kele samenstel van latten en spanten ge ven. Voordat de eerste motorvlucht slaagde, waren de gebroeders Orville en Wilbur Wright reeds jaren bezig geweest met proef nemingen. In 1899 hadden zijn een vlieger vervaardigd, welke in staat was een mensch te dragen. In 1900 maakten zij hun eerste rechtlijnige vlucht met een door hen ge bouwd glijvliegtuig. Aan dit toestel werden vele verbeteringen aangebracht, zoodat zij in 1902 glijvluchten maakten, waarbij boch ten gedraaid werden. Op 17 December van het historische jaar 1903 werd de eerste motorvlucht gemaakt. Twaalf seconden was het eerste wereld- duurrecord voor motorvliegtuigen! Het werd nog denzelfden dag aanmerkelijk verbeterd en op 58 seconden gebracht. En thans, 35 jaar later, omspant een luchtnet van meer dan 500.000 K.M. lengte de aarde. Orville Wright heeft dezen enormen vooruitgang geheel meegemaakt, al heeft hij zich dan ook reeds jaren geleden terugge trokken uit de leiding der Wright Aeronau tical Corporation, de vliegtuig- en motor- fabriek, wier producten ook in ons land zeer bekend zijn. Er zitten Wright motoren in onze Douglasvliegtuigen. Wilbur Wright heeft dit alles niet mogen beleven. Hij is in 1912 overleden. En hoe zal de luchtvaart eruit zien, wan neer we weer 35 jaar verder zijn? SCHEVENINGEN, 9 December. Volle haring Eng. wal 11.9012.40, ijle haring 10.40—10.90, steurharing 1010.30, alles per ton.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3