AAN ONZE JEUGDIGE LEZERS. 1001 NACHT. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN fit Uit Schiedam's verleden. Weerverwaclit in g. fllste JAARGANG No. 18350 MAANDAG DECEMBER 1938 VIJF BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ;r«riuL ofvooTL vX va» twee IT» v.n en» f J. van „Cenen ot van H4 va» ,.n Mj to* van boven,™, of bovenbeen onder,™ of onderbeen, kntesebpf, sleutelbeen of enkel; 10— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden algedtuk STADSNIEUWS. De brand in „De Walvisch" Ontknooping van het oorzaak-raadsel. Drie man in arrest. DE COLLECTE VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. ZIJN LOONZAKJE VERLOREN. Hedenavond beginnen wij weer een nieuwe geïllustreerde vertelling. Eén van de beroemde verhalen uit den Een fastastisch Oostersch verhaal, weer heel iets anders dan het leven van Edison en dat ongetwijfeld ieder bevallen zal. ,1 DE RADIO-CENTRALE EN bekend 1001-nacht verhaal is dat van Aboe Hassan, die maar wij willen den inhoud niet verraden. Hassan's geschiedenis laten wij volgen op die van Alladin, waarmee wij in ons nummer van Maandag een aanvang maken. Aladdin's geschiedenis zal jullie zeker wel bevallen, maar die van Aboe Hassan zal haar in koddige dwaasheid nog ver overtreffen. De beide geschiedenissen zijn echt-Oostersch. De Arabieren en de Perzen houden ervan ongelooflijke geschiedenissen te vertellen, en doen dit bovendien op zoo bloemrijke wijze,dat wij, menschen van het Westen, er licht iets belachelijks in zien. Erger is het dat de begrippen van wat goed en verkeerd is bij Oostersche schrijvers vaak zeer ver afwijken van wat ons hieromtrent, door middel van ons geloof, geleerd is. Aladdin (neen, wij verraden niets) verdiende werkelijk niet de rijkdommen, die hem zoo gemakkelijk in de schoot vielen, en Aboe Hassan was eigenlijk een groote deugniet, die nooit een hand uitstak om op eerlijke wijze zijn brood te verdienen. En wat hij tenslotte deed, was eigenlijk een vrij gemeene zet, al moet erkend woreen dat de gevolgen daarvan heel grappig waren. Maar zoo nauw namen de vertellers van het Oosten het niet. Hoe meer zij spraken van prachtige edelsteenen en gouden sieraden, die zoo maar voor het opscheppen lagen voor wie den sleutel" vond (de „Gouden Sleutel" heet ons eerste verhaal) hoe mooier hun toehoorders 't vonden. Soms maakten zij geweldige fouten, waardoor eigenlijk de heele geschiedenis mank liep. Zulk een fout komt voor in de geschiedenis van den „Gouden Sleutel". De meesten van jullie zullen die fout zonder veel moeite zelf opsporen, maar voor de minder scherpzinnigen zullen wij haar, als deze korte geschiedenis voltooid is, aan het licht brengen. ZIE NU OP PAGINA 4 VAN HET DERDE BLAD HET BEGIN VAN DE geschiedenis. MONOPOLE THEATER. CHEM. REINIGING IDEAAL. NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN ST. NICOLAAS OP BEZOEK BIJ O. O. V. S. SCHEEPVAART WERKOBJECT VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. WELDADIGHEIDSZEGELS. 2 Voor de kuststreek: Zacht weer geen regen van beteekenis, zwaar j§ bewolkt, matige Zuidelijke wind. Z Voor het binnenland; Zacht weer j§ overwegend droog, meest zwaar H 1 bewolkt, zwakke tot matigen wind |j uit Zuidelijke richtingen. Het weer is over geheel Europa 1 momenteel buitengewoon zacht. |f H Gemiddeld is de temperatuur zelfs 1 5 tot 6 graden boven normaal, ter- Z 1 wijl ook in de hoogere luchtlagen - 1 een abnormale warmte wordt aan- getroffen. Voor de wielrijders. H DINSDAG. 1 Zon op 8.03. Zon onder 15.45. 1 2 Maan op 23.54. Maan op 11.34. ji H Wielrijders lichten op van 16.15 s tot 7.34. illlllllllllllillllllllllllllllllllllllllülülllllllllllillllllilllllllllillüllllll NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. JUBILEUM W. WESTDIJK. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3. LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar k 5 ct. per stuk. De prijs der ADVERTENTIES bedraagt 25 ets. per regel. Bij contract reductie. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS oedraagt: Voor 16 regeis t 1.55. elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reciames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 cent per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing.' Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratia On.evallenverzekerini; bedraagt 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 2S0. voor bet verlies van een hand, een voet of De Gra.,,.0,«v ek ™g g t sehedelbreuk; 75- voor bet verlies van een wijsvinger „f voo, bet verlies va» de voorst, twee leden van ,11. vingers; 50- voor het verbes van een velled* M Zaterdag beschreven wij den brand in de iWalvischmolen, in wiens hart 25 ton pinda noten waren in brand geraakt, zonder dat de juiste oorzaak daarvan kon worden ontdekt. Dat wij in tegenstelling met andere bladen extra berichtten, dat de eerste verdieping als brandhaard moest worden aangewezen, blijkt juist te zijn geweest. Reeds Vrijdag tijdens den brand gingen ge ruchten, dat voorbijgangers vóór half zes een feilen vuurgloed hadden gezien voor een der boogramen aan de zijde van de Westvest. Ook de politie achtte het toen reeds noodig, dat een bijzonder nauwkeurig onderzoek zou worden ingesteld. Toen de eigenaar van het bedrijf, de heer J. op het terrein verscheen, 't was Vrijdagavond half zeven, werd hij ter plaatse gehoord, waarbij bleek, dat de financieele toestand van het bedrijf niet ge heel zuiver was, zelfs zou den volgenden dag door de gasfabriek de gasmeter afgesneden worden. Het bleek verder, dat de patroon J. 's middags om twee uur het bedrijf had ver laten. Omstreeks 1 uur hadden de machinist en de knecht een jongen weggestuurd naar Rotterdam, omdat er toch geen voldoende werk was. In een en ander werd aanleiding ge vonden om aan den heer J. te verzoeken, des avonds op het bureau verdere inlichtingen te komen geven. Om half elf des avonds verscheen op het bureau uit eigener beweging de knecht J. S. om inlichtingen te geven. Ook dit kwam de politie verdacht voor. Daar de inlichtingen van patroon en knecht reeds Vrijdagavond niet geheel overeenstem den, werden zij vastgehouden, terwijl Zater dagmorgen de machinist W. M. v. d. V. van zijn bed werd gelicht. In den loop van den ochtend bekende de knecht J. S. en daarna ook de anderen, dat zij den molen in brand hadden gestoken om de verzekeringssom voor hun patroon mach tig te worden! Schandelijke belofte De 33-jarige patroon H. G. J. had hun reeds meerdere malen gezegd, dat hij ze niet in dienst zou kunnen houden en dat het 't beste was den boel in brand te steken. Ongelukkigerwijze hebben de knechts hun oor daaraan geleend en zoo zijn ze er Vrij dagmiddag toe gekomen om een vloeistof, vermoedelijk benzine of petroleum over eenige zakken olienotenschillen uit te stor ten, die ze in het kantoortje hadden gelegd, dat zich op de eerste verdieping bevond. Een stille getuige. Toevallig was de politie ter oore gekomen, dat de jongen, die even over vijven den mo len passeerde, een rossen gloed waarnam voor meergenoemd boograam. Hij vergewiste zich nog eens bijzonder en zag juist de twee jenechts, die den molen verlaten hadden. Hij vestigde er hun aandacht op, dat er wel 'eens brand kon zijn, doch zij meenden er zich jiiets van te moeten aantrekken. Ook beschikte de politie na de voorloopige Vasthouding, over enkele gegevens, dat de knechts den patroon in een café te Rotterdam Inoesten telefoneeren of de operatie al of niet geslaagd was. Het resultaat is, dat de molenbrand drie mannen in de gevangenis brengt n.d. den pa troon H. G. J., 33 jaar oud uit Rotterdam, den 54-jarigen machinist W. M. v.d. V. en den 32- jarigen Knecht J. s. beiden uit Schiedam, allen verdacht van brandstichting en uitlokking tot brandstichting, al of niet in vereeniging ge pleegd. De toekomst van den molen. De deskundige adviseur van de vereeni ging „De Hollandsche Molen" zal morgen den Walvischmolen te Schiedam bezoeken en daarna aan de vereeniging rapport uit brengen over de vraag, of de molen nog zal kunnen worden behouden. Omtrent verdere stappen van de vereeniging o.m. ten opzichte van den huurder van den molen, die zich heeft schuldig gemaakt aan brandstichting, is nog geen enkele beslissing genomen. De molen was sedert een jaar in gebruik bij den tegenwoordigen huurder. Aangezien de molen uitwendig schijnbaar weinig heeft geleden hoopt men, dat de „Walvisch" zal kunnen worden gered, doch uit den aard der zaak zal eerst na een deskundig en minutieus onderzoek kunnen blijken of deze verwach ting vervuld zal kunnen worden. Bij het comité tot steun der Joodsche vluchtelingen is nog een gift van ƒ2,50 binnengekomen. Het totaal is thans 3939,90. Zaterdagmiddag kwam het voltallige co mité ten huize van den burgemeester Mr. Dr. van Haaren bijeen, waarbij het spaar bankboekje met hef ingezamelde bedrag aan den burgemeester werd overhandeld, die het vandaag aan het landelijk comité zal over maken. Wederzijds werden woorden van dank en waardeering voor de goede en prettige sa menwerking uitgesproken. Nogmaals wordt de burgerij van Schie dam bedankt voor haar royale medewerking, die tot zulk een groote opbrengst der inza meling leidde. Door F. O., wonende te Rotterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat hij j.l. Za terdag alhier heeft verloren, zijn loonzakje, inhoudende ƒ30,50. •v-k'ivS Schitterend geslaagd St. Nicolaasfeest Het gebruikelijke jaarlijksche St. Nicolaas feest van de R.K. Bond v. Groote Gezinnen, afdeeling Schiedam, werd gisterenmiddag in twee bijeenkomsten, n.l. van 13 en 46 uur voor de kinderen der leden gehouden. Ongeveer 1000 kinderen hebben weer kun nen genieten van de mooie kinderfilms welke werden vertoond en de tractaties die er werden gegeven. Vooral de groote zakken met inhoud, welke elk kind na iedere bij4 eenkomst meekreeg zal menig ouderhart dankbaar gestemd hebben voor degenen, die zoo belangeloos jaar in, jaar uit, dit feest voor hun kleinen organiseeren. De Commis sie voor dit feest, de heeren v. d. Berg, Bods boom en Markx hebben weer alle eer van hun werk gehad en zullen zich voor het vele wérk dat onafscheidelijk hieraan verbonden is, beloond gevoeld hebben door de vreugde welke zij zooveel kinderharten hebben ver schaft. Vanzelfsprekend gaat die dankbaar heid ook uit tot de diverse firma's die het bestuur in staat stelden voor zooveel kinde ren pakketten te kunnen klaar maken. De dames, die het toezicht hadden, hadden evenmin een gemakkelijke taak, waar voor alle lof. De heeren Vlug zorgden weer traditiegetrouw voor de muzikale opluiste ring. Op beide bijeenkomsten verscheen na tuurlijk St. Nicolaas met zijn knecht en, niet tegenstaande de vermoeiende dagen, die achter de rug waren, was het hen niet' aan te zien. Integendeel de frissche toespraken en langdurige rondgang bewezen, dat nog menig jaar op een bezoek hunnerzijds mag gerekend worden. Gedurende de tweede bij eenkomst viel het bestuur de hooge eer te beurt éri Burgemeester van Schiedam in hun midden te zien. Dankbaar gestemd waren al len voor dit bewijs van medeleven van den eersten burger dezer stad, dat zich niet al leen manifesteert in het lidmaatschap van onzen Bond en het medeleven met haar ide alen, maar ook in de belangstelling voor het kinderfeest bij uitnemendheid. Niet alleen de kinderen, maar ook de ouderen waren ten zeersteverheugd met de pittige toespraak, welke Z. Edelachtbare tot de kinderen hield. Alles bij elkaar, een gezellig St. Nicolaas feest dank zij de medewerking van allen, die ij een taak te vervullen hadden. Blijkens een advertentie voorkomende in de ze krant zal het verbouwde City theater aan de Hoogstraat a.s. Donderdag 15 Dec- cember officieel de deuren weder openen. Tegelijk met een totale verbouwing van het interieur, veranderde den naam van het thea ter tegelijk in „Monopole Theater" Voor de ze eerste voorstelling is het theater nu reeds geheel bezet. Vrijdag zal het publiek voor het eerst kennis kunnen maken. Op het pro gram komen wij nader terug. Dat de stad Schiedam zich steeds uitbreid heeft ook tot gevolg, dat zich steeds nieuwe zaken vestigen. Zoo komt thans morgen te openen een filiaal van de bekende chemi sche reiniging Ideaal van de fa. Willems uit Rotterdam en wel aan de Rotterdamsche dijk 238. Daar deze firma zich sterk specia liseert op de chemische reiniging, heeft zij ter gelegenheid van haar filiaal opening een zeer bijzondere reclame-aanbieding gean nonceerd, waarvoor wij naar de advertentie in deze krant verwijzen. Programma 5, Dinsdag 13 Dec. Luxemburg 8,209,20 Eng. concert; Diver sen 9,2010.35; Luxemburg 10.3511,20 Eng. concert; 11,20—11.35 gram.; 11.42—12.05 gram. Diversen: 12,05—12,20; Brussel (Fransch): 12,2012,50 operette-muziek; 12.501,20. or kest; 1.301.50 concert; 1.502.05 bioscoop orgel; 2.052.20 jazz-muziek. Luxemburg: 2,355.50 Eng. concert; Radio P.T.T. Nord: 5.506,20 gram.; R&g. progr. 6,207 uur or kest; Brussel (Fransch) 7-7,20 concert; Radio P.T.T. Nord of Div. 7,207.50 vocaal kwar tet; Brussel (Ned.) 7,508,20 nieuwsber. N. I. R.; 8,2010,20 omroep-orkest; Brussel (Fransch) 10,3011,15 gram.; Reg. progr. II,1511.50 dansorkest; 11,5012 uur or kestmuziek. Voor de programma's 14 verwijzen wij naar onze rubriek „Uit den aether". In hotel Beyersbergen heeft de Oud-On derofficieren Vereeniging Schiedam, Zater dagmiddag j.l. een Sint Nicolaasfeest aan geboden aan vijftig behoeftige Schiedamsche kinderen van alle gezindten. Een goochelaar, een buikspreker en ten slotte 'n poppenkast heeft de kinderen ver maakt, terwijl in de pauzes warme dranken en snoeperijen werden aangeboden. Het hoog tepunt was de komst van St. Nicolaas met zijn knecht. Na afloop ontving ieder kind een pakket snoeperijen en een passend stuk speelgoed. Stralende kindergezichten en dankbare ouders toonden aan, dat O.O.V.S. in dezen een goede daad verricht had. De Schiedamcshe Tooneelvereeniging „On derling Kunstgenot" gaf Zaterdag j.l. voor de kinderen van hun leden, donateurs en wersc- loozen een Sint Nicolaasfeest in hun Repe titielokaal O. K. G. Om circa 4.15 uur sprak de voorzitter, de heer W. Venderbos een hartelijk welkomst woord tot de talrijke kinderen. Hierna verschenen een muzikale clown en een goochelaar ten tooneele, die de kinderen aardig bezig wist te houden ook werden eenige tooneelstukjes opgevoerd. Tot slot kwam St. Nicolaas met zijn knecht op be zoek, die aan ieder kind een surprise uit reikte. Muzikale medewerking verleende de heer Jack van der Wal. Het tooneelgezelschap „Nut en Ontspan- heeft een St. Nicolaasmiddag gegeven, in Gebouw „Eureka", Willem Brouwerstraat. Ruim 75 kinderen met hun oucers hebben genoten van een prettigen middag. De heer Krabbedam zorgde voor vroolijke muziek, leden van het Gezelschap voor de humor, de de dames zorgden voor de chocolade. Sint Nicolaas met zijn knecht vermaanden eenige ondeugende kinderen. Alles bij elkaar is het een prettige middag geworden. Bij het naar huis gaan kreeg elk kind een zakje met versnaperingen en een verrassing in ontvangst te nemen. SCHIEDAM, 9 Dec. Aangekomen: Duitsch s.s. Adolf Leonhardt, ledig van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10 Dec. Vertrokken: Eng. m.s. Athelknight, ledig naar Cuba; Ned. s.s. Sta tendam, ledig naar Rotterdam; Noorsch m.s. Fhorstrand, ledig naar Seattle; Fransch s.s. Desirade, ledig naar Duinkerken. Vóór 50 jaar. Wij lezen in de Nieuwe Schied. Courant van 15 December 1888. Zondag a.s. herdenken eenige der hoogste autoriteiten onzer stad hun zilveren jubilé. Vijf en twintig jaar lang riepen zij de Katho lieke gemeente bij tallooze gelegenheden te zamen. Nu eens verkondigden hunne wei- luidende stemmen de feestvreugde van den dag of de zoetheid van den dienst des Heeren; dan weder vertolkten zij rouw, dm de gemeente bij het verlies harer dierbaren omhulde of den ernst die haar in plechtige oogenblikken des levens omgaf. Vox populi Dei waren zij, de stem van het volk, op de eerste plaats stemme Gods. Hoe dikwijls klonken hunne zilveren stemmen den lauwe en tragen niet vermanend en opwekkend in de ooren! Maar ook wie zal het zeggen, hoe menigwerf zij voor den armen verdoolde een zacht verwijt waren, dat hem zijne dwaling deed inzien en hem terugbracht binnen die gewijde wanden, waar hij de gelukkigste oogenblikken zijns levens in de dagen zijner jeugd had gesleten. Dat was de grootsche taak, die zij 25 jaar lang met onvermoeiden ijver vervuldende klokken van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie, die mor gen hun zilveren jubilee vieren. Vóór 25 jaar. Wij lezen in de Nieuwe Schiedamsche Crt. van 15 December 1913: De heer D. R. Gerhardt, directeur der Am bachtschool alhier,, zal naar men ons meldt, binnenkort benoemd worden tot directeur der Ambachtschool aan de Tambourstraat te Rotterdam. In het Volkspark. In de Memorie van Antwoord spraken B. en W. de hoop uit binnenkort nadere mede- deelingen te kunnen doen omtrent een werk- object voor jeugdige werkloozen. Hoewel de officieele mededeeling van den Minister van Sociale Zaken nog niet is bin nengekomen, is de verwachting gewettigd, dat van die zijde volle medewerking zal worden verkregen. Het betreft, het tewerkstellen van een zes tigtal jeugdige werkloozen gedurende een 40-tal weken, welke in het Volkspark met allerlei werkzaamheden zullen worden be last. In de laatste jaren kon het Volkspark niet zóó worden onderhouden als wel gewenscht zou zijn. Verschillende paden zijn stuk; nieu we paden dienen te worden aangelegd; gras vlakten waren om te spitten een belang rijke hoeveelheid grond moet worden ver plaatst een aantal hoornen moet worden gerooid, enz. Een en ander leent zich goed als werk- object voor jeugdige werkloozen, daar wei nig materiaal noodig is en veel werk kan worden verzet. Uit de volgende raming moge dit blijken De onkosten bedragen 60 iongens gedurende 40 weken a 3.— ƒ7200.— 3 leiders a 1000.— ƒ3000.— Diversen (graszoden, bemesting, enz.) 200. Verzekering leiders 120. Onvoorzien 480. Totaal 11000.— Een flink aantal jonge menschen zou dan ook reeds in de wintermaanden aan het werk kunnen worden gezet, terwijl een werk tot stand zal kunnen komen dat van waarde is voor onze gemeente. In ditv erband merken B. en W. op, dat bovenomschreven werk geheel past in de plannen van het „Initiatief Comité Schie dam", welk comité zich voorstelt in den zo mer van 1939 een bloemententoonstelling ln het Volkspark te houden, waaromtrent den Raad een afzonderlijk schrijven wordt aan geboden. Maar het verband tusschen dit werkob- ject en bedoelde tentoonstelling is niet van dien aard, dat, wanneer de tentoonstelling niet zou kunnen doorgaan, het werk tever geefs zou zijn verricht. Het werk blijft na zijn totstandkoming zijn waarde voor onze gemeente behouden, daar het aan de ontwikkeling van het Volkspark ten goede komt. Het Propaganda-comité stelt zich voor vanaf Dinsdag 13 December e.k. de welda digheidszegels en kinderbriefkaarten in de hal van het Postkantoor te verkoopen. Voor hen, die weinig in het postkantoor komen of buiten het centrum van de stad wonen, wordt de gelegenheid geboden zegels en briefkaarten te koopen bij de winkeliers, die zich hiertoe welwillend ter beschikking adressen zijn zoowel de zegels als de brief- hebben gesteld. Bij de hieronderstaande adressen zijn zoowel de zegels als de brief kaarten verkrijgbaar S. K. van den Berg, Gerrit Verboonstr. 6 S. K. van den Berg, Liduinastraat J. van den Berg, Rubensplein 16 aA. Boender, Liduinastraat J. Degenkamp, Singel, hoek Oostsingel G. Buis, Willem Brouwerstraat 3; J. S. van Leeuwen, Broersvest 44 Wed. A. Niemandsverdriet, Lange Kerkstraat 52b; H. Rebers, Hoogstraat 146 A. M. Schoof. Mercurius, Lange Haven 77 Voorwaarts, Hoogstraat 178 Wiersinga, Liduinastraat. Het propaganda-comité wil tevens van de gelegenheid gebruik maken de aandacht van de lezers er op te vestigen, dat, in de ver schillende dagbladen een puzzle is versche nen. De puzzle „De Ronde door Nederland" wil uitdrukken den wedstrijd dien wij aan gaan om het misdeelde kind te geven, wat wij geven kunnen belangstelling, zorg, op voeding. Zacht, overwegend droog weer. 13 D e c.: Groote Schouwburg, Don Juan (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 jaar). .14 D e c.: Groote Schouwburg, Le valet- maitre igala-Karsenty) 8,15 uur (volw.). 15 D e c.: Groote Schouwburg, Groot Slem (De Schakel), 8,15 uur (volw.)_ Bioscopen; Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 December in: Stu dio: Misbruik van vertrouwen (volw.); Lu- mière; Sneeuwwitje; Luxor: De moordzaak- Holm (volw.); Grand: Sneeuwwitje; Thalia: De avonturen van Robin Hood (boven 18 jaar); Corso: De laatste trein uit Madrid (boven 18 jaar); Prinses: Tango notturno en Top of the town (volw.); Asta; De drie pleegvaders en Ten Westen van Shanghai (boven 18 jaar); Ooster: De gevangene van het Alcatraz-eiland en On ver breek bare banden (volw.); Olympia: Booloo, de witte tijger en Dieven in Arizona (boven 18 jaar); Victoria: Een ster wordt geboren en De groo te Gambini (volw.); Centraal: De geheimzin nige speurhond en Circus-schaduwen (volw.); Capitol en City: Het wetboek der gestraf ten en Sally, Irene en Mary (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten Tentoonstellingen: Unger v. Mens, Eendrachtsweg: nalatenschap Jan Sirks (tot 13 Dec.) Museum Boymans: Lustrum R. '33 (tot 15 Dec.) Acade mie Coolvest: Zwart en wit van M. C. Escher (tot 13 Dec.) Gebr. Koch, Noord- blaak: werken van Einar Berger (tot 1 Jan.). Schiedam. Passage theater: Duister Shanghai en Mu ziek voor madame (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 12 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Zaterdag hebben wij abusievelijk vermeld, dat de heer W. Westdijk, órganist van de Sin gelkerk, zijn 60-jarige loopbaan als organist zou herdenken op Zondag 11 December. Dit was echter een klein abuis. De jubileumda tum, is niet 11 December, doch 18 December. Wij maken van de gelegenheid thans ge bruik om nog enkele bijzonderheden uit zijn loopbaan te vermelden. De vader van den heer Westdijk was evenals de jubilaris organist. Geen wonder dus, dat de jubilaris reeds vroeg in de mu ziek thuis was. Reeds als jongen van 9 jaar speelde hij tijdens het Lof in de Kerk te Bergschenhoek In 1878, hij was' toen slechts 13 jaar, legde tij voor den toenmaligen pastoor te Berg schenhoek L. H. Boeking zijn examen af en werd hij organist. Als bijzonderheid vermel den wij, dat de z.g. „chirurgijn" bij den jongen organist, die zeer klein van postuur was, kliertering veronderstelde. Deze „kun dige" man, die zijn kennis tijdens een vier tal geereizen had opgedaan, vermoedde dus dat hij heel niet veel grooter zou worden. Hoewel de heer Westdijk niet bijzonder groot geworden is, is hij toch van normaal postuur. Tot zijn 24sten jaar bleef de heer West dijk te Bergschenhoek, tot hij op Palm-Zon- dag 1890 zijn intrede deed in de nieuwe Hil- degarduskerk, die toen nog op grondgebied van Hillegersberg stond. In Juni trad de heer Westdijk in deze kerk in het huwe lijk. Het was het eerste huwelijk, dat in deze kerk werd gesloten. Tot 31 Aug. 1913 bleef hij daar organist om daarna benoemd te worden als organist van de Singelkerk te Schiedam. Zie vervolg Stadsnieuws op pagina 2 van het Eerste Blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1