ÓTUKKEN Meer meeleven met de haven. DIMs! li till 1938 Oprichting van een „Haven- vereeniging Rotterdam". EEN EXPLORATIE-REIS IN ZUID-ARAB IË. OUD ROTTERDAMSCH AARDEWERK. Naar het stamland onzer Ned.-Indisch Arabieren. Er bestond vroeger in de Maasstad een belangrijke industrie. TRUDI-SCHOOP-BALLET. Herhaling van twee pantomimes. BURGERLIJKE STAND. VEREEN. „ST. JOZEF". Hollandsch instrumentaal- kwintet. Een mooie avond van intieme kamermuziek. SLUITING RUIGEPLAATBRUG. GEBRUIK VAN ETIKETTEN „PER LUCHTPOST'. hartverlamming. DE MARINIERS IN CINEAC, JUBILÉ. LEZING DR. VAN DER SLEEN. ONGEVALLEN. VOOR WEDSTRIJDEN EERSTE KLAS KLEINBILJART CADRE. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. yL AARDINGEN. ROTTERDAMSCH KAMERORKEST. BRANDWEERPREMIES. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING. TENTOONSTELLINGEN. TENEINDE een breederen kring van belangstellenden in het wel en wee van onze haven te verkrijgen, is door de Stichting „Havenbelangen het initiatief genomen tot de oprich ting van de „Havenvereeniging Rot terdam". De werkzaamheden van de Stichting „Ha venbelangen" waren uit den aard der zaak wel ens beperkt tot een kleine groep- De ruggegraat van het Rotterdamsche zakenleven wordt echter mede gevormd door een breede laag van deskundigen, bedrijfsleiders, pro curatiehouders, leiders van zelfstandige af- deelingen. Rotterdam als haven en commercieele ge meenschap is ook van hen afhankelijk. De kracht welke Rotterdam kan ontwikkelen, om de haven vooruit te brengen in gunstige tijden en een teruggang te bestrijden in on gunstige tijden, moet dus ook van hen ko men. Het is daarom, dat de Stichting „Ha venbelangen" wil trachten de belangstelling van deze groote groep te wekken, te brengen buiten den vealal betrekkelijk beperkten kring van hun dagelijksche werkzaamheden en te richten op de vraagstukken van de haven als geheel. De problemen van de haven moeten de aandacht hebben van velen, meer dan van de enkelen, die in officieele functies of in het vereenigingsleven geroepen zijn de belangen van Rotterdam te behartigen Enkelen zijn overbelast, vele anderen ko men niet naar voren. Onder dezen zijn er die onbetwist deskundig op beperkt gebied zich in een gedetailleerde deskundigheid ver liezen en het geheel van moeilijkheden en mogelijkheden van onze haven niet zien. Op deze manier gaat veel energie, die Rot- terdam ten goede kan en dus moet komen, verloren. Door de oprichting van een „Haven vereeniging Rotterdam" met een geringe con tributie bijv. van één gulden per jaar, is ze ker een zeer groot aantal personen uit alle kringen (we denken hierbij aan scheepvaart, banken, asurantie, expeditie, kolen, industrie en handel) actief te maken voor een samen werking tot Rotterdam's commercieele ont wikkeling. Een aantal prominente Rotterdammers heeft bereids zijn medewerking en steun toe gezegd, terwijl een voorloopig werkcomité gevormd is, bestaande uit de heeren mr. H- Willemse, W. Veder en W. G. Pleyte. Tijdens de begrootingsdebatten is door dr. Backx de opmerking geplaatst, dat Rotterdam er naar moest streven om Den Haag meer „port-minded" te maken. Doch om dit te bereiken moet eerst Rotterdam meer „port- minded" worden. En deze havengezindheid Is alleen op te bouweh door meer kennis over de haven in haar geheel en in haar verschei dene compositorische onderdeelen, welke elk op zich van zoo grooten invloed zijn op den gang van zaken in Rotterdam's haven in haar geheel. Daarom stelt men zich voor door middel van deze vereeniging een breeden kring van personen te animeeren voor een gezamenlijke bestudeering der havenproblemen en dan de aldus en op andere wijze verkregen resul taten te verbreiden- Een probleem van de eerste orde is er zijn er vele meer de kwestie van het stuk goed verkeer. Dit vraagstuk moet „gepopu lariseerd" worden en een vraagstuk worden niet alleen voor de officieele instanties, maar voor allen, die er in de praktijk direct en indirect mede te maken hebben en zich hier van veel te weinig bewust zijn geweest. Zoo zijn er tientallen probiemen, waarvan de meer algemeene bestudeering Rotter dam's commercieele outillage zal vergrooten. Zonder vooruit te loopen op de werkzaam heden der nieuwe vereeniging, kon het ge noemde voorloopig werkcomité, waarmede wij dezer dagen een onderhoud hadden, als zijn meening uitspreken, dat naast vergade ringen, waar vraagstukken van algemeen belang besproken worden, lichtbeelden zul len warden vertoond en films gedraaid wor den, studie-bijeenkomsten gehouden zullen worden ter behandeling van bijzondere on derwerpen en dat ook excursies zullen wor den georganiseerd. Het aantal onderwerpen, dat zich voor deze studiebijeenkomsten leent, is legio: Rotter dam en de graanhandel, de opslag van kolen Rotterdam als lijnhaven, het veembedrijl psychotechniek en de haven, inladen en los- sen, de werking van het Lloyds-mstituut, de arbeid der scheepvaartinspectie, de arbeids inspectie in de haven, het douane-systeem de stukgoedhaven, de scheepsreparatie van den Nieuwen Waterweg, Rotterdam en de Spoorwegen, Rotterdam en de Rijn Rotter dam en de binnenvaart, Rotterdam als fruit- haven, de stuwadoors in de praktijk, de ge schiedenis van de haven van Rotterdam, de expediteursorganisatie, pools en conferen ces, banken en verkeer, hoe wordt een schip gebouwd, de haven en de clearing, het as surantiebedrijf, arbitrage en rechtsgedingen, de Ver. van de Scheepvaartver. „Zuid", de coördinatie van het .verkeer, Rotterdam als vrijhaven, enz. Dit lijstje van onderwerpen geeft als stof genoeg voor eenige jaren van studie-arbeid. Naast deze studie, welke bij de vereeni ging voorop staat, zal ook gewerkt worden aan de organisatie van excursies, zoowel van Rotterdammers naar onderdeelen van de ha ven en naar elders, als van niet-Rotterdam- mers naar de Rotterdamsche haven. Om deze schoone, maar tevens zoo noodza kelijke plannen te verwezenlijken, heeft het voorloopig comité een oprichtingsvergade ring uitgeschreven, welke op Vrijdag 23 De cember a.s. zal gehouden worden. Aanvankelijk zou men vergaderen in de bovenzaal van „Tivoli", maar reeds dadelijk bleek hiervoor zulk een belangstelling te be staan, dat besloten werd, deze bijeenkomst thans in de Groote Doelenzaal te doen plaats vinden, waar dan tevens de nieuwe film van A. von Bardy over de haven van Rotterdam zal worden vertoond. Maandag werd op uitnoodiging van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, Commissie voor Rotterdam, een voordracht gehouden over bovengenoemd onderwerp door den heer D. van der Meulen, thans als Assistent-Resident, met verlof in Holland vertoevende. De heer W. A. Engèlbrecht, voorzitter der voormelde Commissie, leidde den spreker in en stelde daarbij tevens de beteekenis van wijlen professor Snouck Hur- gronje, kenner van Arabië en den Islam, voor het beleid der Ned. Indische regeering in het licht. Vroeger was de heer van der Meulen, na een studie van drie jaren onder prof. Snouck Hurgronje, zaakgelastigde der Nederlanden te Djeddah, en als zoodanig kreeg hij de opdracht een politiek-economischen verken ningstocht te ondernemen in Zuid-Arabie en te trachten daarbij de Hadramaut-vallei te bereiken, het stamland van 99 pet. van de in Nederlandsch-Indië wonende Arabie ren. Deze verkenningsreis, die in 1931 on dernomen werd, is geworden tot een weten schappelijke exploratie, dank zij het mee gaan van sprekers vriend, den bekwamen Duitschen geograaf prof. dr. H. von Wiss- mann. Spreker vertelde in het kort de geschie denis van de Hadramaut-exploratie en de groote bezwaren, die in het verleden daaraan verbonden zijn geweest, waardoor het moge lijk was, dat vlak bij een der grootste wereld- verkeers-aders, een zoo weinig bekend gebied lag. Geen explorator had nog door kunnen dringen tot het nationale heiligdom en tot het geografische mysterie van Hadramaut, en aan slechts één voorganger was het gelukt gedurende enkele uren te verkeeren in de verste en grootste stad van de vallei, Teriem. Voorzien van waardevolle introducties van de Hollandsche regeering, zoowel gericht tot de Engelsche autoriteiten te Aden, die over het kustgebied een protectoraat uit oefenden, als tot de Sultans van het binnen land, werd de reis op 1 Mei 1931 uit Aden aanvaard. De moeilijkheden om uit het prach tige havenstadje Makalla, de residentie van een der belangrijkste Sultans, het binnenland in te komen, kwam het kleine gezelschap te boven, en dan begint het spannende verhaal van de met prachtige lichtbeelden dicht bij de toehoorders gebrachte romantiek van dezen exploratie-tocht. Door de rotswadi's, die het kustgebergte doorbreken, stijgt het tweetal reizigers, begeleid door hun primi tieve karavaniers, naar de Djöl, het schier eindelooze rotsplateau met zn tafelberg-cou lissen, waar geen kleur en geen leven meer is, waar dé vormen onveranderlijk eentonig ziin, en waar het reizen van cisterne tot cisterne z'n eigen geschiedenis heeft. Dan bereikt men de wadi Docan, de belooning en tevens de verrassing van den Djöl-rei- In de zestiende eeuw en nog twee eeuwen daarna moet er in Rotterdam een industrie hebben gebloeid, waarvan Delft voor een belangrijk deel den naam voor zich heeft opgeëischt. Het kan als vaststaand worden beschouwd, dat het meeste majolica, dat ge woonlijk voor Delftsch aardewerk doorgaat, eigenlijk in Rotterdam is gemaakt. Herhaaldelijk heeft zich bij de deskundi gen de conclusie opgedrongen, dat er een schakel moest bestaan tusschen het Delftsche en het Italiaansche aardewerk. Welnu, in en na 1914, toen men in den Rotterdamschen bodem is gaan graven, ten behoeve van den bouw van stadhuis en post kantoor, heeft men voldoende materiaal ge vonden voor de stelling, dat te Rotterdam een aardewerk-industrie heeft bestaan, die ver over de Hollandsche grenzen beroemd was. Keuren en ontwerpen van het Rotter- damsch fabrikaat waren van een frappant karakter en de vondsten vormen als het ware een openbaring. De grondwerken in het Roode Zand en in het bouwterrein voor den bouw van de Bijenkorf brachten nog vele nieuwe bewijzen aan den dag alsmede voorwerpen, die in de industrie werden gebruikt, waardoor ook de kunstvaardigheid en de kleurenzin der Rot terdamsche plateelbakkers werden aange toond. Van hetgeen er zooal gevonden werd, is een klein gedeelte slechts voor korten tijd in het museum van oudheden te Rotterdam tentoongesteld geweest. Er is echter een groote voorraad. Men kan er uit vaststellen, dat te Rotterdam Italiaansche voorbeelden werden nagevolgd, terwijl ook Chineesch aardewerk uit de late Ming-periode, alsmede Moorsch gecopieerd werd, met een vrij groote mate van persoonlijke vrijheid van den Rotterdamschen kunstenaar. Men gebruikte Rijnlandsche, Delftsche en Engelsche aarde. Heel wat van het product vond zijn weg in de stad zelf, waar b.v. veel tegels ter versiering van muren enz. dienden, zooals vondsten getuigen, die gedaan wer den bij den bouw van het pand der firma Gerzon en in de Leeuwenlaan. In het Hang heeft men o.a. een muur met 290 tegens gevonden. In het begin van de zeventiende eeuw was Roterdam als producente van „Delftsch aardewerk" grooter dan Delft en van de Maasstad uit togen meester-plateelbakkers haar andere steden als Haarlem, Delft, Har- lingen, Middelburg, Makkum etc., om de menschen daar de kunst te leeren. Het Rot terdamsche aardewerk ging naar Duitschland en Frankrijk en ook de meesters trokken er heen, richtten er fabarieken op, die later Rotterdam gingen beconcurreeren. Zijn voortvarendheid is Rotterdam leelijk te staan gekomen. Toen de aardewerk-industrie ver liep, legde men zich in Rotterdam voorna melijk op de tegelbakkerij toe, en hiervan ging nog heel wat om, al werd toen Duitsch aardewerk ingevoerd, door Rotterdammers in Duitschland vervaardigd Nog in 1843 zette een Rotterdamsche tegelbakker 250.000 tegels om. In 1849 was die omzet tot 494.517»stuks gestegen, maar in 1852 moest de man zijn zaak sluiten, wegens gebrek aan goede werkkrachten. Behalve tegels werden er schotels gemaakt, kopjes en talrijke kleinigheden, als zoutvaatjes en vogelnestjes. In Brabant vindt men hier en daar nog van deze Rotterdamsche vogel nestjes bij de boeren tegen de boomen hangen. Intusschen is het merkwaardig, dat van het Rotterdamsche product zoo weinig be waard bleef. Wat zich nog in verzamelingen bevindt, zooals in het Rijksmuseum, in het Museum Lambert van Meerten te Delft, te Vlissingen etc., is beschadigd. Zelden ziet men een puntgaaf stuk werk. Een verklaring hiervan is moeilijk te geven, aldus de heer L. F. H Groenhuizen, adj. conservator van de Aca demie van Beeldende Kunsten te Rotterdam, die zelf een verzameling van oud Rotter- damsch aardewerk bezit en gisteravond in den Rotterdamschen Kring een lezing over dit onderwerp hield. Het Schoop-ballet heeft, weer op tournée door ons land, gisteren in Rotterdam een reprise gegeven van de reeds hier geïntro duceerde baliei-pantomimes „Fridolin" en de „Blonde Marie". De belangstelling was niet groot, maar wie gemeend heeft eenige graden vorst niet te moeten trotseeren voor wat Trudi Schoop bij herhaling te zeggen heeft, vergiste zich. Van een handje vol menschen kreeg de Fridolin-creatie weer een even enthousiast onthaal, al bleef de capaciteit van het ap plaus in wanverhouding tot den duur en de gulheid daarvan. Het ballet-Schoop blijkt zich' technisch nog tot grooter volmaaktheid te hebben op gewerkt. Dit is voor het gezelschap zeer be langrijk, voor het publiek was het het be langrijkste te kunnen constateeren dat Fri dolin boven alle technische volmaaktheden verheven blijft. Technisch kan er van Trudi Schoop niets meer worden geëischt; zij heeft een niveau bereikt, waarop haar dansen een taal is geworden die onmiddellijk tot het hart spreekt en ook rechtuit kan spreken. Fridolin, de argelooze, die in het leven de klappen krijgt, omdat hij de conventie en de domheden raak ziet en er om lachen moet, staat voor ons met zijn droomen, zijn simpelheid en zijn eenzaamheid. Heel sterk doet hij soms denken aan Chaplin in zijn Circus; dezelfde fabelachtige mimiek, het zelfde rake gevoel voor humor; maar het is heel iets anders deze Fridolin, die in lé venden lijve voor ons staat, het is een aparte creatie, die iets bijzonders te zeggen heeft. De pantomime „Blonde Marie" is wat meer op de praestaties van de andere leden van het gezelschap aangewezen, waaronder zeer begaafde talenten tot ontwikkeling konden komen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). KERSTGAVE WERKLOOZEN. Onbillijkheden. Nu de Feestdagen naderen, zal er aan de werkloozen een Kerstgave verstrekt worden van 25 pet. over het bedrag, hetwelk in de week van 11—18 Dec. aan steun werd uit betaald. Helaas schuilt er in deze regeling een ernstige en zeer groote fout. Want was is nu het geval. Ik ontvang van de Rijksverzeke ringsbank een uitkeering van 5 gulden, vvelke mij echter op mijn steunbedrag geheel ge kort wordt, zoodat ik ten tijde van werkloos heid zelf aan deze uitkeering niets heb. Nu echter met het verstrekken van de Kerst- gave, beteekent deze uitkeering van de R. V. B. voor mij, dat ik 25 pet. van 5 plm. 1,25 minder ontvang dan een andere met mij gelijk gestelde steuntrekker. Dis is toch dunkt mij een groote onbillijkheid welke zoo spoedig mogelijk uit den weg geruimd dient te worden. Hopende dat dit stukje onder de aandacht van bevoegde autoriteiten zal komen, opdat ook wij nog met de a.s. Feestdagen het te kort zullen ontvangen. ,_mtw. EEN WERKLGOZE ABOIjTNé. (Andere bladen worden verzocht dit over te nemen). In de groote zaal van St. Rosalia hield de Vereen. „Si Jozef" Zondagmiddag een reü nie van de zelateurs en zelatrices ter opening van de actie der nieuwe 10-cents- loterij. De lieer A. Beekmans benutte de gelegen heid om in ernstige woorden te wijzen op het feit, dat op dit oogenblik minder geld voor T. B. C.-bestrijding ter beschikking is, iets, dat wel schrijnend afsteekt bij de groote «zorgen, welke, momenteel worden gegeven aan de buitenlandsche kinderen. Verre van eenige critiek te leveren op de. menschlie- vende en christelijke wijze, waarop in dit speciale geval een bijzondere en extra hulp actie noodzakelijkerwijs alle menschen tot een offer had gebracht, mag daarnaast niet onver meld blijven, dat in de laatste maanden alarm kreet op alarmkreet in de dagbladen ver- - schijnt tegen de inperking der beschikbare ziger. Van fiu af aan gaat de tocht door de middelen voor <}e eigen kinderen van de- zandbedding van de gloeiend-heete warh. v;elken er vele> zeer veie „vandaag" moeten Men nadert de poort van Hadramaut en passeert de eerste ruïnen, die toonen, dat men hier het grensgebied van het rijk van de Koningin van Scheba bereikt heeft. Hei stadje .Horeida wordt bezocht, waar-de in ons Indië zoo bekende familie Alatas van afkomstig is. Als vertegenwoordiger van een voor de Arabieren gastvrije koloniale regee- ring, wordt spreker hier hartelijk ontvangen en krijgt hij hier de hulp, dié den verderen tocht in de eigenlijke Hadramaut-vallei tot een succes maakt. Zonen van de Alatas- familie zijn de verdere begeleiders op den tocht naar de sprookjesachtige mooie stad Shibam, naar de tuinenstad Saiwoen, en naar de stad' van scholen en moskeeën Teriem worden geholpen om „later" niet ten gron de te gaan. Het feit, dat bijvoorbeeld het Preventorium der Vereeniging in Hoek van Holland 33 bedden onbezet heeft, spreekt boekdeelen. Dit is uitsluitend een gevolg financieelen nood bij het consultatie bureau. Vijftig katholieke kinderen, die aan tuberculose ten offer dreigen te vallen, zui len er toch in Rotterdam wel zijn. Een ander feit is even ernstig. Er werden in de laatste weken verschillende kinderhui zen ter beschikking gesteld van buitenland sche kinderen. Zeer terecht, nu die huizen leeg staan. Maar waarom staan ze leeg Is dat voor ons, Nederlanders, niet verschikke- Met hulp van aan de Hollandsche regeering jj|k Hoeveel kinderen zouden er niet gehol dankbare vooraanstaande Arabieren, gelukt kunnen WOrden, ware er slechts geld "W-"--1""- het nationale j gpreker zei, dat we niet beter kunnen doen dan maar te gaan werken met den moed der vertwijfeling om althans zooveel te helpen als we kunnen. Daarbij koesteren we dan de stille hoop, dat van de zijde der Regeering toch ernstig aan de beschikbaarstelling van gelden zal worden gedacht. Uit de vergadering werd krachtige steun het dan in snelle marsehen heiligdom Qabr Nabi Allah Hoed, en de mysterieuse Bir Barhoet, te bezoeken, te fotografeeren en te exploreeren. Als dan echter getracht wordt den terug tocht te gebruiken voor een overland-door- steek naar Aden, keeren de kansen. Het gebied, waarin de met Nederlandsch-Indië in relatie levende Arabieren wonen, wordt egd en zoo zai „St. Jozef" haar taak .-..„Itt., T/M-arht.inc ontmoeten de I de c.-kinderen vol goeden moed verlaten. Haat en verachting ontmoeten de reizigers bij de zeer primitieve en door lang durige droogte uiterst verarmde Bedoeïnen- stammen, door wier gebied ze trekken. De richting Aden wordt hun door onderlinge stam-oorlogen afgesneden. Tenslotte worden ze teruggedrukt op de richting naar de kust, die na lange vermoeiende marsehen met een minimum aan voedsel, bereikt wordt. Langs de Zuidkust trekt de kleine uitge- blijven vervullen. maakt De havenmeester van Rotterdam bekend, dat de Ruigeplaatbrug, in verband met reparaties, van 27 December 13 uur tot J|H 31 December 13 uur, niet voor de scheep- putte karavaan terug naar Makalla, waar vaart geopend zal kunnen worden men twee maanden na het vertrek aankomt. Over deze reis is door spreker een boek geschreven (Hadramaut, some of its myste ries unveiled) waar prof. von Wissmann de eerste deskundige kaart van Hadramaut aan toevoegde. Dit werk heeft Engeland verge makkelijkt de uitbreiding van zijn protec toraat over het binnenland, waarom gevraagd werd door de leidende Arabieren, ter Wille van den „pax Brittannica". Ook is dit werk gebruikt door de vele na hem gekomen rei zigers, die de literatuur over dit zoo lang ongenaakbare hoekje der wereld in de laatste 7 jaar meer hebben doen toenemen dan in de zeven daaraan voorafgaande eeuwen. Na afloop dezer boeiende lezing, die ver gezeld van een vertooning van buitengewoon fraaie lichtbeelden, door de toehoorders in hooge mate werd gewaardeerd, bedankte de heer W. A. Engelbrecht namens allen den spreker en wenschte hem een groot succes toe bij de aanstaande tweede reis, die hij door Arabië zal gaan ondernemen. Het komt meermalen voor dat correspon dentie, waarvan de afzenders blijkens de waarde der opgeplakte frankeerzegels, ver in De 65-jarige havenarbeider A. Berkelaar, wonende in de Wolphaertsstraat, was bezig met erts ruimen aan boord van het bij „Kruwal" in de Waalhaven N.z. liggende schip „Arundo". Op een gegeven oogenblik zakte de man in elkaar en sloeg achterover. De spoedig ontboden geneesheer, dr. Kuiken, kon slechts den dood door hartverlamming constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Naar aanleiding van de reportage van het bezoek, dat Prins Bernhard aan het corps Mariniers heeft gebracht, welke reportage door Cineac wordt vertoond, bezochten he denmorgen ongeveer 150 mariniers het jour naal theater. De directie had de antentie om ook Po- pey den zeeman uit te noodigen, van wien voor deze speciale gelegenheid een aardige film werd vertoond, Op 1 Januari a.s. zal de heer J. Seriier wonende Breitnersingel 45 te Hillegersberg 25 jaar als incasseerder in dienst zijn bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. Gedurende 12 jaar had de heer Serlier toen gediend bij het korps Mariniers. Hij nam o.a. een werk zaam aandeel in de Vereeniging voor zie- kenhulsverpleging te Hillegersberg. Hedenavond houdt dr. Van der Steen in de Doelezaal zijn interessante voordracht over Zweden en Lapland. Het is een boeiende en interessante voordracht. De baten van dezen Het Hollandsch instrumentaal kwintet be staande uit Jacoba Heuckeroth (harp), J. Prins (fluit), L. de Ruijter (viool), H. van Calsteren (alt) en M. Zagwijn (cello) gaven in het „Nut" een concert, waarop werken werden uitgevoerd van Stamitz, Schubert, J. Guy Ropartz, Roussel en d'Agreves, mu- zieken voor verschillende bezetting geschre ven. De snerpende kou had waarschijnlijk velen afgeschrikt een tocht naar het „Nut" te on dernemen, zoodat de zaal ditmaal maar ma tig was bezet. Dit heeft de optredenden niet weerhouden zich met volle toewijding te geven en 't was jammer, dat niet veel meer toehoorders van hun serieus en kunstzinnig musiceeren hebben genoten. In volledige bezetting werden uitgevoerd „Quintetten" van Guij Ropartz (sprekende, met groote kunde en kennis geschreven müziek met uitgesproken zin voor kleur en klankcombinaties, rijk aan melos en van gezond en gevoelig sentiment), en een „Suite" van d'Agreves, een compositie met veel minder diepte, maar aangenaam en prettig om er naar te luisteren en met 'n zeer varieerende smaakvolle gebruikmaking van de verschillende instrumenten. In het An dante spreekt een gevoeliger toon. In beide werken, maar speciaal in het eer ste, gaven de optredenden een prachtig ver zorgd samenspel, een homogeen samenwer ken, een gave technische afwerking. Ook het klankschoon laat niets te wenschen over, het geheel getuigt van sterke, gezonde mu zikaliteit en de mooie kwaliteiten van elk der spelers afzonderlijk. Het „Trio" van Roussel, dat niet een van zijn sterkste composities is, hoewel het An dante geestelijk ver boven de beide vlugge deelen uitgaat, werd gespeeld door fluit, alt en cello. Ook in deze compositie werd prach tig. werk geleverd en was er gelegenheid te genieten van den warmen, vibreerenden toon en de bijzondere klankcharme, die Prins uit zijn instrument haalt. Ook de altist van Calsteren produceert een toon vol leven en bezieling. De vertolking van het Trio van Schubert voor viool, alt en cello stond op minder hoog artistiek niveau en liet ook, wat den ma- terieelen kant van het spel betreft, wel wat te wenschen, Er kon hier meer verfijning zijn in schakeering, meer adel van klank, meer gebondenheid van samenspel en een nauw keuriger op elkaar ingestelde samenwerking De violist was hier dikwijls te veel alleen- heerscher. Er waren wel goede fragmenten, maar het geheel bleef toch wat onder de maat. Waar deze drie spelers in de andere werken zich van een veel betere zijde lie ten kennen en prachtig in het geheel pasten, zal de mindere volmaaktheid in deze Trio vertolking wel aan minder serieuze voorbe reiding te -wijten zijn. Laten we deze minder gelukkige uitvoe ring ter zijde, dan heeft dit instrumentaal kwintet een avond van intieme kamermuziek van verschillend genre gegeven, die zeer veel te genieten gaf en veel schoons te hoo-ren gaf. De aanwezigen hebben het niet aan be wijzen van instemming laten ontbreken. De harpiste ontving bloemen. In de Industrieschool aan de Graaf Floris- straat heeft vanmorgen de 24-jarige mevr. F. Bebelaar in de turnzaal een bank op den rechtervoet gekregen, waardoor zij een enkel brak. Per auto van den G.G.D. is zij naar het ziekenhuis Bergtveg vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Gisteravond om kwart over negen was de 16-jarige scheepsjongen R. Meister op het in de Waalhaven liggende Rijnschip „Mann heim 203" bezig met het dichtleggen van luiken. Hij verloor hierbij het evenwicht en viel in een 4 meter diép ruim. Met gekneusde polsen en eenige gekneusde ribben is hij door de „Politie II" van boord gehaald en voorts per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Gisteravond zijn de voorwedstrijden van de wedstrijden 1ste klas klein biljart cadre in het clublokaal van 't Zuid te Rotterdam voortgezet. v. d- Jagt Menist v. d. Jagt Menist 300 31 44 9.67 126 31 21 4.06 300 23 65 13.04 174 23 42 7.56 Einde der Baulig-competitie. Maandagavond is de eindstrijd van de Baulig- competitie gestreden. Van de eerste drietallen werd N. H. R. V. eerste, bij de tweede afdeelmg hielden de Woudsloopers de eer van Schiedam hoog en van de derde afdeeling was Pompen- burg de beste. De eindresultaten waren Klasse A 1. N. H. R. V. 203 188 391 2. E. V. A. 194 191 385; 3. 't Zuid 175 21 376 4. D. O. K. 163 186 349. Klasse B: 1. De Woudsloopers 184 182 366 2. Alle Neune 192 172 364; 3. E. V. A. 189 171 360 4. N. H. R. V. 168 171 339. Klasse C Fompenburg III 174 176 350 De Poedelaars III 166 161 327 V. V. V. III 148 158 306 't Zuid IV 157 -j- 148 305. Ondanks de felle koude was de opkomst zeer goed en de heer Van der Graaf kon bij de prijsuitreiking zijn groote tevredenheid betuigen over de wijze, waarop de zege bevochten is. Aangiften van 17 December. BEVALLEN: F. Haarlemmerv. Slooten z. J M v. Kesteren—Maronier d. M. S. Zwen- zitrer—Fens z. P. J- J- C. Prins—Snoek d. P VerbeekAarts z. M. L. v. Middelkoop Heiidens d. J. Loos—Vercouteren d. A. GroeneveldVermeeren d. T. Herfst—Dorsman d X. Meijer—Houwellng d. W. Kerkhof de n Ouden z. - A. W. Verschelden-v. d. Wij- e-aart z C. H. J. v. Vliet—de Greet z. C. Drapers-Mol z. - A. W. C. v. Wijk-^osta z -i. J. Mahn—Metier z. P. d. Outer—Heuvelman z J. C. Burghout—de Waard z. J. Roden- burg-v. d. Meulen d. - M. G. J. Borggreven- RiDet d A. HermseDubbelman d. M. Kook Molendijk z. - C. v. d. Graaff-Strookman d L. de GrootKuijntjes d. G. A. G. Bakker __Plas z. m S. Timmers—Maat z. OVERLEDEN: H. M. Tetenburg wed. v. W. A. v. Meeteren 75 j. M. de Jong m. v. N. Rog mans 71 j. C. J. M. König o. vr. 63 j. A. H. de Zeeuw m. v. A. v. Middelkoop 42 j. - M. Klaver n. m. 78 j. - P. v. Koten wed. v. D. Haze 7g j. A. Alphenaar z. 14 J. R. v. een z. 15 d. J. J. v. d. Ven z. 1 j. Aangiften van 19 December. BEVALLEN: M. A. F. Schmitt—Platenburg d. E. M. v. d. Berg—Heesakkers z. C. v. Zomerenv. Gameren z. M. J. v. Kerk—de NooHer z. M. G. A. v. d. Putten—Wolfs d. G A. Duffener—Radder d. J. Langenberg— Swets d. A. J. Batist—v. Megen d. E. M. van Hulst—v. Ooijen z. E. M. de Jonge—v. d. Brink d. C. Bové—Bergen d. M. W. Molendijk—v. Genderen d. J. J- Sassen—van Rijnen d. M. H. C. Reinecke—v. Hooij d. T. F. SparreboomTimmers s. H. Ringeling v. Dijk d. L. de ZeeuwRobbemont z. M. M. J. KluthCoenders z. A. M. Klaare—v. d. Hart z. A. Dubbelman—Langstraten z. J. M. v Rotterdam—v. Boven z. L. de Weerd— Janssen z. S. Deering—de Hertog z. E G. Jongmansv. Deursen z. L. KoopHeesbeen d, E. M. OuwensLeentvaer z. K. D. Clarisden Braber d. M. W. F. Kars Sitter z G. M. Dumee—v. d. Houten z. J. M. SilvisMeintsma d. J. M. WesselBeer d. J. KoopmeinersLange z. G. J. Heijmans— Rrakshoofden z. J. G. A. BlokPoppeliers z. S. A. C. M. Snoek—v. Mastrlgt z. C. Schip per—v. Steenis d. A. Lindeman—Keukelaar d. A. A. Ignatius—Alders d. -G. Schollaert v. Esch d. J. M. Fennemade Groot d. H. M. A v d. SteenDekker z. R. Zoeteman Klooster d. H. F. Vink—de Vries levenl. z. OVERLEDEN: H. J. Maas wed .v. A. Kool 80 j. A. M. F. Kluwen ong. vr. 37 j. J. Schravesande wedr. v. G. v. Affaire 76 j. H. Rhoerman wed. v. L. J. Kroon 73 j. J. §Iieker wedr. v. G. M. v. d. Spek 76 j. H. Hoogenstrjjd m. v. A. Schmidt 31 j. A. v. Vliet z. 13 j. N. Lagendijk wed. v. J. H. Lucas 82 j. P. J. Wagener m. v. M. G. Lever 66 j. P. v. d. Wekke ong. vr. 23 j. M. T. Ponsioen d. 14 j. H Hendriks wedr. v. H. J. Joosten 88 j. H. Barte m. v. S. D. L. Schenkemeijer 45 j. J. Stolk ong. vr. 63 j. B. Schenk z. 4 j. L. Noorlander wedr. v. J. C. E. Ravenscbot 76 j. W. E. C. Kellendonk wed. v. J. Molendijk 77 I. A. C. R. v. d. Rijk ong. vr. 65 j. A. C. Sellenraad m. v. C. S. S. J. Fens 45 j. M. B. Stok m v. L. Lengkeek 73 j. J. C. Spierenburg ong. vr! 75 j. H. v. Beemen wed. v. J. van het Hoofd 74 J. M. Schoon m. v. K. J. v. d. Meijde 60 .j. G. Koudstaal vr. v. P. Bothoff 61 j. zending per luchtpost verlangen, in de avond zijn voor het Kinderziekenhuis, dat overkomst vertraagt, tengevolge van de om- met een groot tekort zit op de exploitatie- standigheid, dat de stukken^ niet van een I rekening voldoende duidelijke aanwijzing omtrent bot verlangen tot luchtvervoer zijn voorzien. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, UITLOKKING TOT MEINEED. dat correspondentieals vc-^nbedoeld^op^de Rotterdamsche rechtbank heeft den 43- adreszijde stee s nmtront luchtvervoer jarigen kolenwerker J. J. ter S., wegens uit- springende aanwyzmg lokking van meineed, veroordeeld tot een moet zijn gevangenisstraf van één jaar. deze aanwijzing behoort bij voorkeur te wor^ S. zou zijn vriend hebben overgehaald den gebruik gemaa t vnvtoloos aan de om *n een echtscheidingsprocedure tegen zijn luchtpost, Par Avion'^dat kosteloos aan de gen v(^che ver&£tag af te le6ggen. Hoewel Ter S. bleef ontkennen, dat de ver klaring valsch was, vorderde de advocaat- generaal bij het Haagsche Gerechtshof beves tiging van het vonnis van de rechtbank. Overigens was de vriend reeds wegens mein eed veroordeeld. Het Haagsche Gerechtshof legde verdachte een gevangenisstraf van 9 maanden op, postkantoren verkrijgbaar is Voor brieven en briefkaarten met bestem ming naar landen fn Europa en Ned.-Indië Is een aanwijzing omtrent luchtvervoer of gebruik van vorengenoemd etiket niet noo- dig, aangezien in het verkeer met deze be stemmingen luchtpostverzending van brie ven en briefkaarten zonder heffing van lucht recht plaats vindt. Het Rotterdamsch Kamerorkest geeft Donderdagavond onder mr. P. H. M. Hoogen- bergh een uitvoering in de Nutszaal, met Jo Vincent als soliste. Het programma omvat werken van Carl Ph. Em. Bach, Purcell, Hanidel, Mozart en Schubert. Voor den brand van 3 October in het pand Schiekade 172 is de eerste premie toegekend aan slw. 29, de tweede aan slw. 16, de derde aan slw. 20. Morgen om vier uur heeft in den Rotter damschen Kunstkring de opening plaats van een Kersttentoonstelling, waar werken te zien zijn van Edgar Fernhout, John Radecker en Bert Nienhuis. Woensdagmiddag te 4 uur wordt de Kerst tentoonstelling der Volksuniversiteit, „Le vende Kunstenaars in Noord- en Zuid-Ne derland", geopend in het V. U.-gebouw aan den Westzeedijk te Rotterdam. HET IS IJS. Er wordt hier en in de omgeving al druk geprofiteerd van het ijs. De banen der Vlaar- dingsche IJsclub aan den Broekweg zijn opengesteld, op slooten wordt gereden en zelfs waren Maandag de eerste twee West landers al over de Vlaardingsche Vaart ge komen, die in „De Hollandsche Tuin" het traditloneele kistje sigaren in ontvangst kon den nemen. Zij zijn door vele anderen ge volgd, zoodat de bekende Vlaardingsche ijs- moppen weer gebakken worden en koopers vinden. Ook de Oud? Haven is voor de Vaart ge stremd. SCHOORSTEENBRANDJES. Zondag ontstond een schoorsteenbrandje bij Post in de Nieuwelaan, dat door de poli tie met een slang op de waterleiding werd gebluscht. - Zondagmiddag ontstond een schoor steenbrandje in het Diaconiehuis aan de Em- mastraat, dat door den heer Maat van de brandweer, door dekking van den schoor steen werd gebluscht. Maandagmorgen ontstond een schoor steenbrand in de woning van Groeneveld aan de Sweelinckstraat, waarbij de vloer reeds had vlam gevat. De brand werd door de politie met een slang op de waterleiding gebluscht. R. K. VROUWENBOND. Op Woensdag 21 Deceipber a.s. des avonds te 8 uur komt Mej. Dijksterhuis, leerares koken en voedingsleer voor de leden van den R. K. Vrouwenbond een lezing houden met demonstratie over: „De Zoutwinning in Nederland en de Zoutvoorziening van Ne derland". Alle aanwezigen krijgen ter ken nismaking een pak „Jozo"-zout en eenig ander materiaal mee naar huis. Deze lezing en de demonstratie gaat uit van de Konink lijke Nederlandscbe Zoutindustrie te Boe- kelo. GEMEENTERAAD VLA'ARDINGER- AMBACHT. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Vlaardin- ger-Ambacht werd eervol ontslag verleend aan den werkgever J. Van der Kooy, wegens invaliditeit, met ingang van 1 Januari 1939. Verhuurd werd voor 1939 voor f 3 per week aan J. van der Kooy de reeds door hem bewoonde gemeentewoning. Aan de orde was hierna het voorstel van B. en W. tot het vaststellen eener instructie voor den chauffeur en den assistent bij den reinigingsdienst. Deze instructie werd voor gelezen en met algemeene stemmen vastge steld. Benoemd werd tot chauffeur van den reinigingsdienst de heer C. van Haaren en tot asistent M. Drop. Aan W. Bos, chauffeur bij de brandweer, werd met ingang van 1 Januari 1939 eervol ontslag verleend, wegens reorganisatie. Ver lengd werd voor 1939 het arbeidscontract van L. T. Veldhuizen, tijdelijk gemeente-opzich ter. Het arbeidscontract van mej. N. Nouwt, schoolschoonmaakster, werd verlengd. Met ingang van 1 Juni 1939 is haar loon met een vijfde verhoogd en bedraagt thans 10.40 per week, terwijl de jaarlijksche vergoedingea bedragen 39,50. Benoemd werd in vasten dienst J. P. Ter- laak als ambtenaar van de steunverleening 900 per jaar) en agent der arbeidsbemid deling 100 per jaar) met "ingang van 1 Januari 1939. G. Harmsen werd met algemeene stemmen herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur, wegens periodieke aftreding per 1 Januari 1939. Tot leden van de schadcv«rgoedingscom- missie werden benoemd Ir. J. M. Deutekom, te Vlaard. Ambacht; F. Bijl te Kethel; P. de Kroes te Overschie en tot plaatsvervangende leden Weiland, v. d. Vlis en Maat. Besloten werd tot het verstrekken van een Kerstgave aan de werkloozen en armlastigen overeenkomstig een desbetreffende circulaire van den minister van sociale zaken. Aange nomen werd een voorstel om een subsidie van 200 te geven aan de Vereen. Kinder voeding te Vlaardingen. De begrooting 1939 van het Grondbedrijf werd aangenomen. Hierna was aan de orde het vaststellen van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939. Aan de algemeene beschouwingen werd deelgenomen door de heeren van der Kooy, van Berkel, Harmsen, Hoogerwerf, Braven- 1 boer en Westerdijk. Op een vraag van den heer van der Kooy, betreffende annexatie, zeide de burgemeester dat officieel niets bekend is van grenswijzi ging. B. en W. zullen paraat zijn, als zij in deze kwestie gehoord worden en zij zullen hun zienswijze ten beste geven. De gemeentebegrooting werd met algemee ne stemmen aangenomen. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 231.948.50 met een onvoorzien van 14,980.74. De kapitaals- dienst sluit in ontvangsten en uitgaven op f 75.564.50. PRINSES JULIANABRUG GESLOTEN. De Prinses Julianabrug zal van 20 tot en met 22 December a.s. voor alle scheepvaart verkeer zijn afgesloten. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Stad Haarlem om 7000 ton kolen te laden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3